Begroting 1948 goedgekeurd MET EEN LOGGER TER HARINGVANGST Anti-saneerders géven hun standpunt Einde van behandeling met hindernissen Scholte Het verloop van de hoofd- bestaursvergadering Ziekentriduum in moeilijkheden Geen alcoholgebruikers op de weg HET VATICAAN WAARSCHUWT AGENDA" I Voor het studenten sanatorium Op jacht naar Hollandse nieuwe Sporthuis BRAADKUIKENS Tegen oecumenische activiteit VRIJDAG 11 JUNI 1948 PAGINA 2 GEMEENTERAAQ HAARLEM De bedrijven Nutsspaarbank Haarlem Zilveren jubileum Rijkskweekschool Haarlem Provinciaal rechtsgeding Burgerlijke Stand Suppl. begroting Voorstelling in Frcms-Hals- theatier DISTR1BUTIENIEUWS VACANTIEVERBLUF GEMEENTEWERKMAN VERDWENEN Wiie heeft hem gezien? Tram gooide vrachtauto om Sluiting kapperszaken „Stabiel"-herdenkings- tournooi GIERSTRAAT 59 TELEF. 21346 HAARLEM HEEMSTEDE Inleveren landbouw- va c a nt i ebonnen BLOEMENDAAL Gemeenteraad Het Openluchttheater Het distributiekantoor Radio in politie-autto's ZANDVOORT Gemeenteraad Een steen des aanstoots verdwijnt BURGEMEESTERSWONING WORDT GEBOUWD Gaan de modderkommen verdwijnen? Sportweek gesloten Gratificatie gemeente, personeel BENNEBROEK Gemeenteraad! LISSE Schaakkampioenschap Damkampioenschap Bollen streek „Vliegend" echtpaar BEM vanaf f4.;per stuk J. A. ELDER ING, Watterpoloprogramma Beurs van Amsterdam Vastere markt De Haarlemse Raad is Donderdag middag voortgegaan met de behan deling van de begroting 1948 en heeft het klaargespeeld, onder lei ding van burgemeester Cremers, de resterende hoofdstukken in één zit ting af te werken. Bij het onderwerp ondersteuning aan behoeftigen stelde het raadslid VLIE GEN (P. v. d. A.) de vraag, of de Haarlemse Werkinrichting, die is on dergebracht in net schoolgebouw aan ac- Kamperstraat, waar zij aanvankelijk zes lokalen ter beschikking had, reeds meer ruimte gekregen heeft. Weth. VAN DER WALL antwoordde, dat als voorlopige oplossing een ruiling van lokalen met de in hetzelfde gebouw gevestigde tekenschool tot stand is ge komen. De grote zolder is niet bruik baar te maken, trouwens het hele ge bouw is weinig geschikt als werkplaats voor geestelijk en lichamelijk gebrek- kigen, die nu eenmaal meer licht en grotere ruimte voor hun arbeid nodig hebben. De enige afdoende oplossing is de bouw van een werkinrichting (met tuinen) aan de Schalkwijkerweg, doch het wachten is op de goedkeuring van Ged. Staten. Het raadslid VAN DER WEIDEN (P. v d. A.) diende bij de bespreking van de Bedrijven een motie in, waarin B. en W. werden verzocht een commissie in te stellen, samengesteld uit vertegen woordigers van het gemeentebestuur en het bedrijfsleven, om te komen tot een rationele behoeftenvooqrziening der burgerij. Weth. SCHREURS (K.V.P.) was van mening, dat het initiatief daartoe van de levensmiddelenbedrijven zelf moet uitgaan en niet van de overheid. B. en W. zullen dan graag alle medewerking verlenen, zoals ze o.a. ook gedaan heb ben bij de economische wijkverdeling in de melkhandel. De motie werd hierna ingetrokken. Het lid VAN BOCKHOVEN (P. v. d. A.) bracht de winst van enkele gemeen tebedrijven ter sprake en informeerde, of het niet mogelijk was het teveel aan winst voor culturele doeleinden te be stemmen. En zouden er ook geen lagere tarieven voor gas en electriciteit kun nen worden ingevoerd, zo vroeg hij. Weth. SCHREURS zeide hem, dat er prachtige theorieën zijn op te stellen over het beleid van de bedrijven, maar dat de voorschriften uit Den Haag het beleid niet altijd makkelijk maken. Het komt er in de practijk op neer, dat de raad niets te vertel len heeft. We hebben reeds gepro beerd de tarieven te drukken en zul len blijven aanhouden, aldus spr. Wanneer materiële zaken hun eisen stellen, is het begrijpelijk, dat zij voor rang hebben boven kunstdoeleinden. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat de Haarlemse productiebedrijven in de naaste toekomst gevaar zullen lopen, zo sprak de wethouder. De heer VAN DER GIESSEN (P. v. d. A.) stelde voor om de post van f 185.000 voor de overdekking van na- filters ten behoeve van de waterzuive ring te schrappen, daar dit, volgens hem, best zou kunnen worden uitgesteld -tot 1949. Het lid HAPPé (P. v. d. A.) vulde dit voorstel aan en wenste, dat in plaats van de kostbare filter-over dekking de bouw van de Gravestenen- brug en het baggeren van de Zomer- vaart op de urgentielijst van de in 1948 uit te voeren werken zouden komen. Uit het verslag van de Nutsspaarbank te Haarlem over 1947 blijkt, dat in dat jaar de inleg ad f7.592.642 (f8.615.787 in 1946) door de terugbetaling ad f7.676.103 (f9.622.763) met f83.460 (f 1.006.976) werd overtroffen. Na ver sterking der reserve met het batig sal do der jaarrekening ad f98.285 (f90.165) bedraagt deze f 1.428.941 (f 1.623.855) of 6 4 (7.4) pCt. van het inleggerstegoed van totaal f22.463.797 (f22.051.127). Aangekocht werd het perceel Jans straat 1, naast het hoofdkantoor. Maandag 14 Juni zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer J. Hardebelt, Kor- tenaarstraat 23, als eerste monteur in de centrale verwarming, bij de firma Heringa aan de Zijlweg in dienst tract Voor het eindexamen van de Rijks kweekschool te Haarlem zijn geslaagd de dames: Sietse Hekkelman, Annie Hiivers, Els Jacobszoon, Henny Joos- ten, Ina v. Gessel en Tanny Bakker, allen te Haarlem. Afgewezen geen. Op 10 December 1947 is de tuinarbei- der Dirk Rademaker, in dienst bij het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, op weg naar zijn werk, onder Santpoort aan gereden door een vrachtauto, waardoor hij gedood werd. De weduwe van Rademaker maakt aanspraak op een dagelijkse vergoeding en een schadeloosstelling voor de be grafeniskosten. Daar de Haarlemse rechtbank de chauffeur van de vracht auto wegens dood door schuld tot een maand hechtenis heeft veroordeeld, stellen Ged. Staten van Noord-Holland aan Prov. Staten voor tegen de chauf feur, resp. tegen zijn werkgever een rechtsgeding te voeren. MHTTCM Laat Uw woning geheel ITlU 1 I Lm mot vrij maken door: RADICAAL Wjj verdelgen alle ongedierte Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 (Adv.) GEBOREN: G. KiekensKuipers, z; J. SchoonderbeekSelhorst, z; L. R. van VeenWormhoudt, z; P. FeherKapel, z; M. BerendesClaassen, z; C. de Vos van Doorn, z; C. van Lentvan Wer ven. z; C. A. M. Verbeemde Groot, d; C. M. Vosvan Damme, d; W. M. Bou- wensHilberts, d; T. MeijerGoosen, d; A. A. M. T. CornelissensBastiaans, d. GETROUWD: W. N. P. Spanjaard en M. Koek; N. A. Nijssen en C. A. W. Moorman; J. Eversen en A, Knibbe; K. Hendriks en J. G. IJff; H. Streekstra en A. M. Dijkstra; P. de Groot en M. Tak ken; A. S. W. Leschot en J. W. Coster; D. H. Vrugt en A. M. L. Reijns; J, Wie- ringa en M. Luikmga; J. Elferink en E. van Koningshoven; M. Parson en J. H. Klupper; S de Wit en H. M. van Kleeff. OVERLEDEN: D. Baas, 91 j., M. van Heemskerkstraat; J. A. van der Eng, 1 d., Overtonweg; C. van Maris, 2 j., Ter- h aarstraat. Wethouder SCHREURS gaf ten ant woord, dat de overdekking om hygië nische redenen geen uitstel gedoogde, waarbij hij opmerkte, dat de direc teur verklaard heeft niet langer de verantwoordelijkheid te kunnen dra gen, als de voorzieningen niet spoe dig worden getroffen. Het P. v. d. A.-voorstel werd daar op teruggenomen. Naar aanleiding van een vraag over een bedrag van f 6.000.dat op de sup- pletoire begroting is uitgetrokken voor de bouw van een nieuw politiebureau, deelde de VOORZITTER mede, dat de post bedoeld was voor 't maken van voor bereidingen voor deze bouw, waarmee waarschijnlijk in 1952 zal worden be gonnen. Weth. VAN DER WALL stelde voorts veranderingen voor in enkele posten, welke werden verminderd om een som van f 19.000.te verkrijgen, die het mogelijk maakt de gashouders te doen schilderen. Het gehele werk zal f 39.000.kosten, de overige f 20.000 zullen in '49 en '50 worden betaald. De raad keurde dit mondelinge voor stel goed, evenals het voorstel van wet houder ANGENENT (K.V.P.). om het voor de verwarmingsinstallatie in het Concertgebouw reeds gevoteerd bedrag van f 40.514.te verhogen met f7.584. in verband met de stijging der kosten. De begroting 1948 werd in haar ge heel door de raad aangenomen. De heer Meyers (P. v. d. A.) bracht, na mens de raadsleden, dank aan de bur gemeester voor zijn goede leiding en aan het college voor de samenstelling van deze zo moeilijke begroting, die met horten en stoten moest worden behandeld. Mr. Cremers dankte voor de woorden van waardering en voor de vele opmer kingen van de raad, welke voor B. en W. zekere richtlijnen betekenen. Nadat de voorzitter zijn erkentelijk heid betuigd had jegens de ambtenaren, die een aandeel in de samenstelling van de begroting hadden, werd de vergade ring gesloten. In het Frans Halstheater werd gister avond onder auspiciën van het Haer- lems Studenten Gildt een bijzondere voorstelling gegeven, waarvan de op brengst ten bate van de Stichting „Het Nederlandsch Studentensanatorium" komt. Nadat de aanwezigen, die bijna het gehele theater vulden, namens het Stu denten Gildt welkom waren geheten, betrad dr. C. Spoelder, de populaire rector van het Stedelijk Gymnasium, het podium, om als voorzitter van het plaat selijk comité der Stichting de burgerij uit Haarlem en omgeving op te wekken, steun te verlenen aan het sympathieke doel: de instandhouding en uitbreiding van het sanatorium in Laren, waar stu denten worden verpleegd en tijdens hun genezing in de gelegenheid worden ge steld hun studie voort te zetten. Het is een plicht, aldus de rector, om onze erkentelijkheid te tonen voor het moe dige gedrag van de studenten in bezet tingstijd. die voor vele jongemannen fnuikend is geweest voor hun gezond heid. Godfried Bomans las vervolgens, tot groot vermaak van het publiek, twee humoristische verhalen uit zijn werk voor. Hierna werd op enthousiaste wijze een Amerikaanse verkoping gehouden, waarvoor verschillende Haarlemse be drijven verlokkelijke artikelen hadden aangeboden. Er werd een filmpje ver toond van het sanatorium, waar op het ogenblik zeventien studenten verblijven; tot slot van de avond werd de boeiende film „De Kopermijn", naar een roman van Daphne du Maurier, gedraaid. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria de Bahia (volw,), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De man in duplo (volw.). 2. 4.15. 7 en 9.15 u.: Frans Hals: De kopermijn (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Manon 326 (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het leven is heus niet zo kwaad (18 j2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Vrijdag 11 Juni: Concertgebouw: Eerste zomerconcert H.O.V., 8 uur. Zaterdag 12 Juni: Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Waan en werkelijk heid 8 uur. Zaterdag 12 Juni Uitreiking .bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal): Q. R t/m Raz, 8.30—12.15 u. Overveen (Bloemendaalseweg 188): P, Q en R, 8.30—11.30 u. Naar Uw vacantiaver blijf met 6-pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5 Op 7 Juni j.l. vertrok de gemeente werkman P. C. van der Meyden, vo- nende aan de Papentorenvest te Haar lem, met zijn blauwe Ford-auto voor het plaatsen van electrische meters. Voor het laatst heeft men hem die dag om drie uur 's middags in Amsterdam gezien, doch daarna is hij niet meer op komen dagen. De vermiste is op 22 December 1893 in de Haarlemmermeer geboren, is zwaar gebouwd, heeft een rond, vol gelaat en is van middelmatige lengte. Hij draagt een grijze hoed. Het nummer van de eveneens verdwenen auto, een Ford van blauwe kleur, is G 41669. Achter op de wagen bevinden zich een koffer en een reservewiel. Men vreest, dat hier sprake is van een onge luk. Voor inlichtingen vervoege men zich bij de commissaris van politie, Smedestraat, Haarlem. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor een vond op het kruispunt Tempe liersstraatVan Eedenstraat een ern stige aanrijding plaats. De bestuurder van een zeswielige vrachtauto, die in .de Van Eedenstraat reed, zag waar schijnlijk het rode waarschuwings- licht niet, dat het naderen van een tram betekent. Met een harde slag reed de uit de richting Zandvoort komende tramtrein tegen de vrachtauto, dje daardoor ondersteboven in de Van Eedenstraat terechtkwam. Ondanks dit, bleek, dat de chauffeur ongedeerd was, toen hij uit de cabine was gekropen. De tram liep geen ernstige schade op. De vakgroep voor kappersbedrijven afdeling Haarlem heeft van het ge meentebestuur bericht ontvangen, dat de kappers in Haarlem verplicht zijn hun zaak Dinsdagsmiddags vanaf 1 uur te sluiten. Evenals het vorig jaar worden ook nu wedstrijden om de Zitman-Dinkgre- ve Wisselbeker gehouden, welke in '47 in handen van T.E.P. kwam. Het programma voor de komende week is als volgt: „Stabiel"„Kijk Uit" en „Het Noor den"„Diagonaal" op Maandag 14 Juni in het clublokaal van „Stabiel", het Badhuis, Wüstelaan, Santpoort. De wedstrijd „Het Noorden"T.E.P. wordt Woensdag 16 Juni in café „Du Nord" aan de Rijksstraatweg gespeeld en de wedstrijd „Diagonaal"„Stabiel", diezelfde avond te Santpoort Begin van de wedstrijden 8 uur. In verband met de gemeenteverorde ning wat betreft de winkelsluitingswet moeten de winkeliers de arbeidslijsten wijzigen. Sinds enige weken is ze er weer, de echte Hollandse Nieuwe maatjes haring. En wie zich de weelde heeft kunnen veroorloven is ook nu weer tot de conclusie gekomen, dat dit zeebanket van prima kwaliteit is. Een streling voor de tong en daar naast tevens een belangrijk voe dingsmiddel, dat binnenkort, als de aanvoer groter gaat worden, een welkome aanvulling van het karige vleesrantsoen zal betekenen. Wie meent dat het vissersleven een aaneenschakeling is van romantiek slaat de plank ver mis. Evenals iedere andere werkman is de zeeman een mens, die staat voor de taak het dagelijks brood te verdienen voor zich en zijn gezin. Maar zoals overal, speelt ook hier de liefde voor het vak een belangrijke rol. Probeer niet een zeeman over te plan ten op de vaste wal, want in negen van de tien gevallen loopt het fout. Hij zal het nergens naar zijn zin kunnen vin den en vroeg of laat trekt hij toch weer naar zee. Hij kan niet buiten zijn note- dopje, drijvend temidden van vaak woeste golven, en de telkens terugkeren de spanning als de netten worden inge haald is voor hem een noodzakelijke levensbehoefte geworden. Toch is het leven van de vissers verre van geriefelijk. Op één haringlogger wonen gedurende 8 tot 14 dagen 12 tot 16 mannen bij elkaar, alleen tussen wa ter en lucht. Zij slapen in kooien, die in het voor- en achteronder tegen de wand zijn getimmerd en waarin een strozak en een deken na lange en ver moeiende arbeid enige uren rust bie den. Als na een of twee dagen varen de visgronden zijn bereikt, begint voor de gehele bemanning het eigenlijke werk, inspannend, zwaar en langdurig, waar bij er voor slapen niet veel tijd over blijft. 's Avonds tegen zes uur wordt de vleet geschoten, wat wil zeggen, dat het net in zee gaat. De vleet is een visnet van enkele kilometers lengte, dat aan een lange lijn, die met talloze kurken en blazen drijvende wordt gehouden, als een soort gordijn in zee komt te hangen. Dit is op zich zelf reeds een heel werk, waarmee wel een uur of twee gemoeid zijn, vooral als de zee onstuimig is. Als de vleet geschoten is, gaat de gehele bemanning enige uren ter kooi, behalve de wacht, die op gere gelde tijden wordt afgelost. En dan om half één wordt het kleine wereldje gepord om te „halen." Dit is een om vangrijk karwei, waarbij telkens een stukje van de vleet boven het dek wordt gehaald en leeggeklopt. De vangst bestaat grotendeels uit haring, makreel en enkele andere verdwaalde zeebewoners. Als het hele net is leeggeklopt, komt het volgende karwei, het „kaken. Hit is een werk, waarin men een grote han digheid moet en kan krijgen. Probeert U het eens er dertig tot veertig in een minuut te kaken, zoals verscheidene matrozen het kunnen. Op die manier duurt het toch nog ongeveer een half uur voor een „kantje" vol is. Als de vangst erg groot is, wordt maar een klein gedeelte gekaakt en gaat het grootste deel als zgn. steurharing in het vat. Als het werk gedaan is, staat de zon reeds hoog aan de hemel. Dan komt nog het dekspoelen, oliejassen en laarzen reinigen, enz. en dan is het hoog tijd voor de middagpot. En daarna zo gauw mogelijk ter kooi, want om zes uur be gint de jacht weer opnieuw. En van de Ons artikel van 31 Mei onder de kop „Saneringscrisis", heeft critiek uitgelokt. Van Anti-Saneringszijde deelt men ons het volgende mede: „Dat sportiviteit op sportvelden moet heersen, zijn wij volkomen met u eens. De strijd tussen sanering en anti-sane ring in het bloembollenvak wordt ech ter niet gestreden om het spel, doch om de knikkers sterker nog het is een strijd op leven en dood. Een groot ge deelte uwer lezers zal geen of een on voldoende begrip hebben van de sane ringsmaatregelen (teeltbeperking mi nimumprijzen prijzen steunfonds), doch voor ons bloembollenkwekers en exporteurs betekent een voortzetting van bovengenoemde maatregelen de langzame ondergang van onze eeuwen oude vaderlandse cultuur en de ver plaatsing daarvan naar het buitenland. Voortzetting betekent de liquidatie van duizenden kwekers en de daarmee ge paard gaande ruïneuse gevolgen alsmede het droogleggen van een rijke deviezen- bron. Waar welvaart en werkverschaf fing aan tienduizenden mensen op het spel staan, mag geen vergelijking getrof fen worden tussen een spelletje voetbal en een strijd om zelfbehoud. Doch zelfs indien men de meerderheid van de hoofdbestuursleden op de befaamde be- stuursvergadei'ing van de Alg. Ver. v. Bloemb. Cult, gebrek aan sportiviteit verwijt, zelfs dan menen wij er op te moeten wijzen, dat. indien hy een uit geschreven voetbalmatch een der par tijen geheel of gedeeltelijk niet zou uitkomen of halverwege de match uit 't veld zou lopen, de andere partij dan gaarne de daarvoor verkregen punten zou noteren. Wij willen echter zakelijk blijven en hiervoor door u royaal in staat gesteld onze zienswijze ter be oordeling aan uw lezers voorleggen. a. De in uw blad gewraakte vergade ring van het hoofdbestuur van de Alg. Ver. v. Bloemb. Cult, werd gehouden op 14 Mei en was reeds geconvoceerd op 30 April. Het omstreden punt van de agenda was punt 6 „Bespreking Rapport Ambtelijke Commissie". Gezien dat dit te bespreken punt voor de hoofdbestuursleden-saneerders zeer belangrijk was, hadden deze, daar toe in de gelegenheid gesteld door de zeer tijdige convocatie, er vow moeten zorgen aanwezig te zijn, temeer daar het te bespreken rapport als eindconclusie het behoud van alle maatregelen, zij het ook in min of meer gewijzigde vorm, adviseerde en het hun dus duide lijk was, dat de anti-saneerders het zouden verwerpen. Desniettegenstaande vormden de hoofdbestuursleden-saneerders van de aanvang der vergadering af geen meer derheid. Of dit aanleiding is geweest voor de voorzitter om de behandeling van punt 6, die in de voormiddagver gadering had kunnen geschieden, te verleggen tot in de namiddagvergade ring, kan vanzelfsprekend niet met ze kerheid beweerd worden, doch opval lend was, dat voor de aanvang van de namiddagvergadering nog 2 bestuursle den-saneerders verhinderd bleken de bespreking van dit punt bij te wonen. In 't midden latende of bovenstaande feiten „verfijnde tactiek" of zoals uw hlad dit noemde „een ongelukkige om standigheid" was, had men toch min stens mogen verwachten, dat die 2 be stuursleden, voor zij de vergadering verlieten, verdaging van dit agendapunt zouden hebben verzocht. Men deed dit echter niet, het punt werd door de voorzitter normaal aan de orde gesteld en toen de anti-saneerders het rapport zonder verdere bespreking afkeurden en wilden verwerpen, tracht te de voorzitter op grond van „onvol- talligheid" de stemming over dit punt tot een volgende vergadering te verda gen. Toen deze tactiek van de voorzit ter geen succes bleek te hebben en het rapport door de vergadering op regle mentaire wijze werd verworpen, meende de voorzitter, dat dit aanleiding tot zijn aftreden zou kunnen worden. Na deze uiteenzetting zal het uw lezers duide lijk zijn, dat de anti-saneerders in het H.B. volkomen logisch hebben gehan deld. Zij waren voor de bespreking van dit punt ter vergadering aanwezig en men kon toch moeilijk van hen ver wachten, dat zij de bespreking verdaagd zouden wensen, totdat er een meerder heid van saneerders aanwezig zou zijn.. b. Door de alg. ledenvergadering van 27 Oct. '47 was, nadat men van saneer derszijde getracht had door het voorstel van een te houden referendum de stem ming te vertroebelen, met een flinke meerderheid van stemmen de wens uit gesproken, dat alle z.g. saneringsmaat regelen opgeheven dienden te Worden. Afgezien van het besluit ener latere alg. ledenvergadering, waarbij aan het H.B. toestemming gegeven werd om zo lang de maatregelen bleven voortbe staan medewerking te verlenen, diende het H.B. het besluit van de vergade ring van 27 Oct. tot zijn richtsnoer te nemen. De logica hiervan bracht mede, dat alle H.B.-leden, zonder uitzonde ring, tot taak hadden om het rapport van de Ambtelijke Commissie, dat het behoud van alle maatregelen adviseerde, te verwerpen. De ter vergadering aan wezige H.B.-leden-saneerders alsmede de voorzitter hebben echter vóór de be handeling van het rapport gestemd. Dit tekent o.i. op een verkeerde opvatting van het besluit der alg. ledenvergade ring. Verdaging van punt 6 naar een volgende vergadering zou nog erger ge volgen gehad kunnen hebben. c. De alg. voorzitter schreef in het weekblad v. d. Alg. Ver. y. Bloemb.- Cultuur „dat tegen zijn uitdrukkelijk advies enige besluiten zijn doorgezet, welke het einde zullen betekenen van de invloed der Alg. Vereniging en dat de wijze waarop die zijn tot stand geko men onfatsoenlijk is te noemen." Wij menen dat wij onder a. en b. zijn zienswijze weerlegd hebben en moet ieder die met het organisatiewezen be kend is toegeven datdoor de H.B.-le- den-anti-saneerders volkomen correct is gehandeld. Wij beseffen de zeer moeilijke positie van de voorzitter der Alg. Ver., doch dit had voor hem geen aanleiding mo gen zijn om het stelling nemen tegen zijn opvatting „onfatsoenlijk" te noemen. Wat de invloed van de Alg. Vereni ging in Den Haag aangaat, kan deze door het voorgevallene o.i. moeilijk ge reduceerd worden. Immers enige jaren geleden werd reeds aan de toenmalige voorzitter, dr. Verhage, in de alg. leden vergadering de vraag gesteld, of de Alg. Ver. nog enige zeggenschap over de bedrijfsmaatregelen had. Toen Dr. Ver hage deze vraag ontkennend moest be antwoorden, werd daarop door de woord voerder der anti-saneerders onmiddellijk ter vergadering vastgelegd dat dan een alg. ledenvergadering, waar de vraag stukken over deze maatregelen aan de orde werden gesteld, niets anders was dan een vergadering van mariqnetten en dat door de instelling van het be drijfschap de kiem was gelegd tot de ontbinding van de Alg. Vereniging. De verantwoordelijkheid voor het verlies aan invloed berust dus uitsluitend bij de voorstanders van het B.V.S., die dé Alg. Vereniging onmondig hebben ge maakt en mag men dit niet in de schoe nen schuiven der anti-saneerders. Daar door bovenstaande uiteenzetting tevens het einde van Uw redactioneel betoog van repliek is gediend, menen wij te moeten sluiten met U dank te zeggen voor de gelegenheid om deze voor ons vak gewichtige zaak, ook van een andere kant te mogen belichten." weinige uurtjes slaap per etmaal wordt altijd nog een gedeelte afgenomen voor het wacht kloppen. Vissen is een beroep, waarbij het als overal om het loon gaat. Een goede vangst en een grage markt betekenen een goede besomming en dus een goed loon, want de bemanning leeft van pro- centengeld. Dit is voor de verschillende klassen van vissersvaartuigen precies vastgesteld en is tevens afhankelijk van de plaats, die men aan boord in neemt. En omdat de schipper aan boord de baas is, die bepaalt waar het net uitgeworpen zal worden, hangt het dus ook van hem af hoe het. loon van de bemanning zal worden. Want ook de visser heeft zijn jagersinstinct en daar om is het goed varen onder een geluk kige schipper. Vroeger zwierf de visser met zijn boot eenzaam op zee, alleen met zijn werk onbekend met de resultaten van ande ren, onbekend vooral ook met de stand van de markt. De radio heeft hierin een geweldige ommekeer gebracht. De „visserijgolf" legde het contact tussen de verschillende trawlers en loggers op zee en ook met de wal. Nu zijn de vissers niet eenzaam meer op hun schip, maar ieder etmaal opnieuw kunnen zij hun collega's vragen hoe zij het maken en zo zichzelf en anderen van dienst zijn met waardevolle tips. En dan komt de grote dag, dat de vangst voldoende is om huiswaarts te keren. Alles wordt overhoop gehaald en opgeknapt en ook de zeeman zelf wordt onderhanden genomen. Wassen, scheren en dan het „goeie pak" weer aan, want nog een kort rukje en dan hen je weer bij moeder. En van de be somming kan je alleen nog maar het beste hopen. In de week van 12 tot en met 19 Juni moeten alle landbouwvacantiebonnen met opdruk 1947—1948 worden ingele verd ten huize van de heer M. J. Moo- ren, Res Novaplein 33, des avonds te 7 uur, ten einde te voorkomen, dat deze bonnen verlopen. Dit geldt zowel voor georganiseerden als voor niet-georgani- seerden. Onverwachts zijn de organisatoren van het Bloemend aals Ziekentriduum in moeilijkheden gekomen, waarmede men voorheen nimmer te maken ïad. Kreeg men vorige jaren van de distri- butiedienst speciale toewijzingen om de zieken gedurende drie dagen een en ander te verstrekken, thans heeft men bericht gekregen, dat er dit jaar geen toewijzingen zullen worden uitgereikt. Om uit deze bijzonder grote moeilijk heid te komen doet pastoor Beune een klemmend beroep op alle katholieken van Haarlem en omgeving om het zie kentriduum van de hoognodige artike len als ontBijtkoek, boter en biscuit te voorzien, hetzij in bonnen, hetzij in na- tura. Giften worden gaarne ontvangen «P de pastorie in Bloemendaal. De raad zal Donderdag 17 Juni des middags kwart over twee bijeenkomen. Na afloop van deze vergadering zal de Bloemendaalse brandweer langs de Zanderijvaart te Overveen een demon stratie geven met het materiaal, zoals dit thans in alle rayons der gemeente aanwezig is. B. en W. stellen voor het bestuur der „Stichting Openluchttheater Bloemen gaar' als volgt samen te stellen: ver tegenwoordiger van het gemeente bestuur de heer A. van Geluk, ver tegenwoordigers van de stichters mr. J. W. de Jong Schouwenburg, kunstlievend persoon mr. H. M. Planten, directeur van het Algemeen Handelsblad. Ver der wordt voorgesteld tot adviserende leden te benoemen: mr. F. P. T. Rohling (gemeentebestuur) de heer W. A. Fi scher (namens de stichters), de heer J. B. Schuil, kunstlievend persoon. Nu te Bloemendaal nog slechts een agentschap van het distributiekantoor is blijven bestaan, stellen B. en W. voor het bovengedeelte van de villa aan de Bloemendaalseweg 188 voor huisvesting van twee gezinnen in te richten. De eerste etage en de zolder verdieping zullen geheel gerestaureerd worden, waarvoor een crediet van 1300.nodig is. In September 1947 verleende de raad een crediet van 6500 voor de aankoop van drie radio-installaties ten behoeve van de politie-auto's. Intussen is de prijs voor dergelijke radio-installaties, ver moedelijk in verband met het totstand komen van de tolunie tussen de Bene- lux-landen, hoger geworden. De radio's moeten nu 9000, of 2500 meer, kosten. De agenda voor de op Donderdag 17 Juni te houden raadsvergadering ver meldt onder meer een voorstel om aan het gemeentepersoneel een uitkering te doen van 2% pet. van de pensioen grondslag over 1947; een voorstel om namen te geven aan de in plan-Noord nieuw aan te leggen straten; een voor stel om voor de politie een jeep aan te kopen voor f 5000. Verder vaststelling van enkele suppletoire begrotingen, aan koop van 9540 m2 grond van de Zandv. terreinmij. voor de aanleg van een toe gangsweg naar de burgemeester Van Alphenweg. Sedert meer dan tien jaar staat op de hoek van de Kostverlorenstraat en de Noorderduinweg een onbewoonde en onbewoonbaar verklaarde villa, welke door de verregaande staat van verwaar lozing de omgeving ontsiert. Het ge meentebestuur heeft vele pogingen aan gewend om dit bouwval in handen te krijgen. Aanvankelijk vroeg men f 12.000, doch de vraagprijs is nu terug gebracht tot f 6750. Hoewel B. en W. deze prijs nog aan de hoge kant vinden, stellen zij de raad voor, dit aanbod te accepteren. Het gebouw zal dan worden gesloopt en het terrein gedeeltelijk wor» den gebruikt vow wegverbreding. In een voörstel aan de Raad wijzen B. en W> er op, dat het grote gebrek aan behoorlijke middenstands woningen ook tengevolge heeft gehad, dat de huisvesting van het gezin van de nieuw benoemde burgemeester grote moeilijkheden ople verde. Het college overwoog daarom de wenselijkheid dat de gemeente een mid denstandswoning gaat bouwen (geen ambtswoning) welke dan door de burge meester kan worden gehuurd. Dit had voor de burgemeester aanstonds dit resultaat dat een particulier zijn wo ning aan het gezin van de burgemeester afstond en kleiner ging wonen, in het ver trouwen, dat de burgemeester over een jaar de neiuwe woning kan gaan be trekken. B. en W. stellen de Raad voor, ir. Wegener Slees wijk, architect te Am sterdam, opdracht te geven een schets- plan voor een dergelijke woning te ont werpen. Te ziyier tijd krijgt de Raad dan te beslissen over een gedetailleerd plan. Het rioolwater van Zandvoort wordt naar de duinen gestuwd en aldaar in en kele grote bassins opgevangen. Deze ver spreiden vooral des zomers een onwelrie kende geur waardoor vooral in de woon wijk van plan-Noord hinder wordt onder vonden en een overigens rijk aan natuur schoon zijnd duingebied wordt bedorven. Aangaande de riolering wordt de gemeen te geadviseerd door ir. J. J. Fuijkschot van de dienst van Openbare Werken te Haarlem. Deze heeft in de commissie voor publieke werken uiteengezet, hoe een voor Zandvoort voldoende rioolwater-zuive ringsinstallatie werkt. Aan de Raad wordt nu voorgesteld f 1000.— beschikbaar te stellen voor een door het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater te maken plan voor een dergelijke installatie. Dit plan kan over een iaar gereed zijn. De bouw van de installatie zal ongeveer drie jaren vorderen Bij de sluiting van de sportweek stond Zandvoort Donderdagavond weer in het teken van de sport.Op het sport terrein werd een wedstrijd 100 M. hardlopen gewonnen door Allebes van O. S. S. Zandvoort. Een rugbywedstrijd tussen A. A. C. Amsterdam en een Rotterdamse club werd door de Am sterdammers met 73 gewonnen. Hierna kwamen op het met honder den bezoekers gevuld sportterrein de leden van de Kennemer turnclub ge marcheerd. Verschillende verenigingen uit Haarlem en omgeving namen deel aan het nummer Vendelzwaaien en hierna volgde een massale turndemon- stratie, welke door het talrijke publiek zeer werd gewaardeerd. Tot slot sprak burgemeester Van Fe- nema, die de organisatoren van de zo uitstekend geslaagde sportweek harte lijk dankte en de sportprestaties voor treffelijk noemde. Aan de Zandvoortse politie werd de door de burgemeester uitgeloofde draagmedaille voor de wan deltocht uitgereikt. Aan de Zandvoortse Raad wordt voorge steld om reeds nu te besluiten een even tueel aan het rijkspersoneel toe te ken nen gratificatie als vacantietoeslag ook aan het gemeentepersoneel uit te keren. Momenteel wordt terzake door de rege ring nog overleg gepleegd met de ambte naren-organisaties. Door dat raadsbesluit kan onmiddellijk tot uitkering worden overgegaan als deze zaak voor het rijks personeel zijn beslag heeft gekregen. Dinsdag 15 Juni zal de raad van de gemeente Bennebroek 's avonds om 8 uur ten raadhuize in vergadering bij eenkomen. De uitslagen van de voortgezette wed strijden zijn: Finale le klasse, 2e ronde: P. Koets- heidH. v. Diemen 10; G. Scholtens N. v. d. Mey 0—1; J. SmitPastoor de Groot 01. Finale 2e klasse: A. VerdoesP. Lan ge veld 01; G. v. BeekA. Verbree 01; J. FloorM. v. Ruiten 01. Finals 3e klasse: K. StaningG. Tim merman 0—1; C. v. d. TangW. Hand- graaf 01. Verliezersronde le klasse: H. v. Wamel J. G. Snel 01; W. Goedemans—Jac. Boogerd 01; P. SchoenmakerJ. Grim bergen 1—0; B. L. Hooyer—J. Goede mans 10. Verliezersronde 2e klasse: M. Vermeer H. Kleiverda G. Vermey—H. Daanje 10; G. SlootwegTh. Brouwer 01; J. Th. v. KoppenC. v. Ruiten 10. Verliezersronde 3e klasse: H. Goulooze J. Geerling 0—1; Jac. GeerlingAnt. Zwetsloot 10. De persoonlijke damkampioenschappen van de bollenstreek hebben een zeer spannend verloop gehad. Vooral de beide favorieten Nic. Hal (Lisse) en J. v. d. Loo (Hillegom), deden voor elkaar niets onder. Tussen beide spelers moest zelfs een beslissingspartij gespeeld worden, daar beide spelers met een gelijk aantal pun ten geëindigd waren. Na vijf uren spelen wist Nic. Hal van de damvereniging „Lisse Vooruit" in een brillante partij te zegevieren, door welk resultaat hij het kampioenschap van de bollenstreek be haalde. L. F. Steenbergen was door een nederlaag tegen J. v. d. Loo reeds uit geschakeld. De eindstand luidt: kampioen: Nic. Hal; 2e pr. J. v. d. Loo; 3e pr. L. F. v. Steenbergen. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie van het kantongerecht te Breda heeft aan de politie van het arrondissement Breda opdracht gege ven in het vervolg motorrijwielen, die worden bestuurd door dronken perso nen, onherroepelijk in beslag te nemen of men ze nodig heeft voof zijn bedrijf of niet. Voortaan zullen ook onvoor waardelijke hechtenisstraffen en on voorwaardelijke intrekkingen van het rijbewijs geëist worden. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie is tot deze maatregelen gedwongen omdat het drankgebruik door automobilisten hand over hand toeneemt. Dit jaar is het dubbele aantal van 1946 veroor deeld. Gemiddeld krijgt het kantonge recht 70 dronken automobilisten en 200 dronken wielrijders te berechten per jaar. Deze lieden moeten van de weg af en de gevangenis in, aldus de amb tenaar van het Openbaar Ministerie. De danseres Rini Hopman te Laren slaagde gisteren op het vliegveld Ypen- burg voor het brevet voor het besturen van sport-motorvliegtuigen. Haar echt genoot, de musicus Coen Cries, behaal de dit brevet enige maanden geleden. Zij zijn nu het eerste echtpaar in Ne derland, dat vliegbevoegdheid heeft. Ditmaal een kort drama. Het gebeur de gisteren in een tuin. Daar zat een eerbiedwaardige huisvrouw in de warme zon uit te rusten en een boek te lezen. Plotseling zette zich een beest op bladzijde 181, een merkwaardig beest, geel-zwart gestreept. Ze gilde. Zo iets had ze nog nooit gezien. Een der kinderen haalde een luciferdoosje en sloot het rare beest er in op. Later wer den er buren bijgehaald en weer buren van die buren, want waarschijnlijk was er een coloradokever te bezichtigen. Weer later verscheen een deskundige, die de zaak zou onderzoeken. Hij maakte het luciferdoosje open en.... het was leeg. Zo moet het zeker niet gaan, zult U zeggen. Ik ook. Maar de volgende mor gen toen de heer des huizes het gas voor theewater wilde opsteken, greep hij met z'n vingers in een monstertje. Luciferdoosjes lijken ook allemaal op elkaar, nietwaar?! Poelier en Pluimveehouder, GARENKOKERSKADE 42 TEL. 14880 (Adv.) De „Osservatore Romano" van Zon dag publiceerde in de eerste kolom van. de eerste paging de volgende medede ling van de H. Congregatie van het H. Officie: „Omdat bekend is geworden, dat ra verschillende plaatsen tegen de voor schriften van het kerkelijk recht in en zonder de voorafgaande goedkeuring van de H. Stoel gemengde bijeenkom sten van niet-katholieken met katho lieken zijn gehouden, waarin kwesties betreffende het Geloof werden behan deld, roepen wij in de herinnering van allen terug canon 1325 par. 3, volgens welke canon het aan een ieder is ver boden aan dergelijke bijeenkomsten deel te nemen zonder voornoemde goedkeuring. Dit betreft zowel leken als leden van de wereldlijke en regu liere geestelijkheid. Nog veel minder is het aan katholieken geoorloofd der gelijke bijeenkomsten te organiseren of samen te roepen. De plaatselijke Ordi narii dienen er zorg voor te dragen, dat deze voorschriften gestreng worden na gekomen. Dergelijke voorschriften dienen te meer in acht te worden genomen, wan neer het z.g. „oecumenische bijeenkom sten" betreft, waaraan katholieken, het zij leken hetzij geestelijken, op gener lei wijze kunnen deelnemen zonder voorafgaande toestemming van de H. Stoel. Omdat bovendien, hetzij in deze bij eenkomsten hetzij daarbuiten, niet zel den ook handelingen van gemengde cultus worden verricht, worden allen nogmaals vermaand dat overeenkom stig de canons 1258 en 731 par. 2 iedere „communicatio in saoris" <d.w.z. iedpr»-' deelneming aan niet-katholieke ere diensten) volstrekt is verboden. VOOR KOPERWERK: 'T FRIESCHE SCHATHUIS" Jansstraat 8 - Telefoon 20141 't Huis m. d. Friese vlag t/o Nutsspaarö. (Adv) Het programma van de van 13 tot en met 19 Juni vastgestelde waterpolowed- strijden. competitie Koninklijke Neder landse Zwembond. luidt als volgt: Dinsdag 15 Juni: 3e kl. F dames: Haarlem 2Nereus 1, Oosterbad HVGB; res. 3e kl. B heren: DJK 2— HVGB 2; 2e kl. C heren: Haarlem— LZC; 2e kl. D heren: ZARDWT; res. 2e kl. A heren: Dolfijn 2Haarlem 2; res. .2e kl. C heren: de Zijl 2HVGB 3; res. 3e kl. E heren: de Zijl 3Haarlem 3. Woensdag 16 Juni: le kl. dames: DWR ODZ; 2e kl. C dames: TritonVZV: le kl. B heren: HPC—AZ; res. 3e kl. E heren: DWR 3—VZV 2. Donderdag 17 Juni: 3e kl. F dames: HoofddorpOosterbad: 2e kl. D heren: VZVDAW; 3e kl. B dames: DWT 2— UZSC 2. Vrijdag 18 Juni: le kl. dames: HZPC— DWR; 3e kl. B dames: Robben 3DWT 2; 3e kl. F dames: HVGBHaarlem 2{ 3e kl. C heren: HVGB 4— de Ham 1. Zaterdag 19 Juni: 2e kl. D heren: DWT—VZV; res*3e kl. E heren: DWT3 —de Zijl 3. Vastgestelde wedstrijden competitie kring Haarlem. Dinsdag 15 Juni: dames: HZV 1—HVGB 2: afd. I: Haarlem 4— VZV 3, HPC 3—VZV 2; adsp. jongens: HaarlemHVGB. Woensdag 16 Juni: dames: DWR 3— VZV 2; afd. II: DWR 4—HPC 5; adsp' jongens: HPCDWT. Donderdag 17 Juni: dames: DWT 3— HVGB 2; afd. I.: VZV 3—HVGB 5. DWT 3—Haarlem 4; meisjes: VZV— HPC. Vrijdag 18 Juni: dames: HPC 2— DWR' 3; afd. I: PSVH 1—HPC 4; afd. II: HZV 1Haarlem 5; meisjes: HVGB— DWT, HPCHaarlem; jongens: HVGB —VZV. (Niet-officiële 3!4 Nederl. 1948 3-3 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder nw. aand. Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand Philips idem (nieuwste) Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Liin Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii eert koersen Vorig Opening slot 11/6 1001'.. 99 V» 99 A 99% 154% 167 327 197 157 205% 295% 288 265 255% 347 338% 172% 211 172% 187% 232% 162% 99A-9Ï 168 209 296 257 347 340% 173 189 234 164 Amsterdam, 10 Juni 1948- De Indische fondsen, die gisteren van een vaste stemming getuigden, h den vandaag wederom de grootste langstelling, al ging deze nog hoOj, zakelijk uit van de beroepshandel. A H.V.A., die reeds kort na opening ,ct stegen, konden dit avans tegen he*ep' tot circa 10% uitbreiden. De sc .Ji5' vaartmarkt was eveneens beter 6e p oneer d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2