Twee uitspraken Schreieder op vrije voeten doch niet buiten vervolging gesteld De scheepsramp met de „Kjöbenhavn De 150 vermiste personen zijn vermoedelijk verdronken ENORME BRAND IN A.T.O.- WAGENPARK TE ROTTERDAM /i Waar en hoede verantwoordelijkheden liggen voor het England-Spiel moet worden opgehelderd NIEUW ONDERZOEK ZAL WORDEN INGESTELD Katendrechters weerden zich dapper KAMPEN VAN WEDEROPBOUW STRAKS VACANTIE-VERBLIJVEN Een trieste kostbare historie Brieven schrijven is méér dan leuk Tot hoofd en hart Het weer Huwelijk van ex-koning Michael ^stoor in Hongarije ter dood veroordeeld Rusland accoord met besluiten van Londen? Breken de Sovjets met Generaal Markos? Passagiers vochten in paniek voor hun leven Arbeiders moeten naar eigen woonplaats MGR. M. LUCAS NAAR NEDERLAND ZATERDAG 12 JUNI 1948 8 72ste JAARGANG No. 24175 Prinses Anne door het feit zelf geëxcommuniceerd MINISTER VAN MAARSEVEEN ANTWOORDT DE HEER GOEDHART Sovjets zouden deel willen hebben aan controle op Ruhrgebied - 11 011 Extra-suiker voor inmaak N. Verliezen in Indië BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. Directeur: J. J. W. Boerrioter. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miffimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vea redenen te weigeren. Het is geen toeval, dat zowel de minister-president dr. Beel als de Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, mr. Van Kleffens, donderdag, vrijwel tegelijkertijd, in krachtige bewoordingen nogmaals het standpunt der Ned. Regering tegenover bet gechicaneer der republiek hebben uiteengezet. Dr. Beel legde er nog eens bijzonder de nadruk op, dat de Regering tich bij de onderhandelingen met de «"("publiek strikt blijft stellen op de door beide partijen onvoorwaardelijk aan aarde 12 beginselen en 6 additio nele beginselen van de Renville-over- «enkomst. Het spreekt van zelf, aldus de minister-president, dat iedere moge lijkheid om tot een overeenkomst te geraken verloren gaat, wanneer men telkens weer kan terugkeren op het geen reeds is overeengekomen. En ihr. Van Kleffens verklaarde onom wonden, in Lake Success, dat sommigen de besprekingen in de Veiligheidsraad Over Indonesië alleen willen gebruiken dis een middel om druk op ons uit te Oefenen. Van Kleffens sprak deze woorden Saar aanleiding van een felle aanval dp het Nederlandse beleid door de re publikeinse gedelegeerde Palar. Het is ftiisschien goed er nog eens aan te her inneren, dat deze zelfde heer Palar na de verkiezingen in 1946 namens de Partij van de Arbeid zitting had in «nze Tweede Kamer- Misschien herin nert men zich ook nog het „hartroe rend" afscheid, ook per radio uitgezon den. toen Palar was hij geen Indon. deskundige voor de P. v. d. A.. Voor het eerst naar Indonesië vertrok. Eerst later, toen de verhouding tussen Palar en de P. v. d. A. onmogelijk was geworden, ging hij heen als Kameilid om weldra namens de republiek in de Veiligheidsraad tegen Nederland te age- 1 Het is altijd goed dergelijke feiten in bet «eheugen te bewaren, omdat zij tnedc" kunnen dienen tot goed begrip Van ons aanvankelijk beleid tegenover de republiek, waarvan wij nu de wrange Vruchten plukken. "Want bij alle geheim zinnigheid. waarmede de onderhandelin gen in Indonesië gevoerd worden, is op bet ogenblik dit toch wel duidelijk, de taken lopen voor Nederland niet goed. t"e republiek gaat voort haar dubbel spel Ie spelen door ons telkens voor nieuwe Voldongen feiten te plaatsen. Djocja m- «rigeert tegen ons en maakt nu eens een bandig diplomatiek gebruik van zekere telaties met Moskou om een andere keer Vieer de Commissie voor Goede Diensten gen ons uit te spelen. Nauwelijks hebben wij de slag, die Sockamo ons toebracht door de ont hulling van de totstandkoming van con sulaire betrekkingen tussen Moskou en djocja, met engelengeduld geïncasseei d, °f er duiken „geruchten" op, dat de be aamde Commissie voor G°e<ie Diensten Op het punt staat onze onderhandelingen «Pet de republiek, die voor de zoveelste «Paal in een critiek stadium zijn geko- °^n, te doorkruisen met suggesties, die Op een compromis-voorstel zouden aan komen inzake de buitenlandse betrek kingen der republiek en de kwestie van bet plebisciet, een compromis-voorstel, flat hoogstwaarschijnlijk wéér in het Voordeel van de republiek zou uitvallen, bit laatste is aan weinig twijfel onder hevig, als het bericht van A.P. juist is, flat er aanwijzingen bestaan voor een breuk in de Commissie van Drie, daar bet Belgische lid zich zou verzetten te- Hen de voorstellen, die gedaan of onder steund zijn door de Amerikaanse en Australische leden. Zoals bekend, is «eeds meermalen gebleken, dat het Bel gische lid der commissie over het alge meen meer geneigd is het Nederlandse standpunt betreffende de interpretatie uitvoering van de Linggadjati- en henville-overeenkomsten in te nemen, blaar, hoe dat ook zij, de onderhandelin gen met Djocja zijn opnieuw in een im- fasse geraakt. Wij zijn benieuwd, wie hier weer uit eindelijk zal. moeten toegeven. De Ne- Aerlandse regering, die bij monde van minister-president Beel Donderdag cp- [fleuw verklaarde onvoorwaarde- j'jk aan de Renville-overeenkomst vast 6 houden, of de republiek, die welis waar dezelfde overeenkomst tekende, {««aar niet vergeten is, dat haar tegelij kertijd door een der leden der Commis sie voor Goede Diensten werd toege luisterd: „you are what you are", gij i'jt, wat gij zijt; in verstaanbaar Neder lands weergegeven: ga voort op de weg, "ie ge zijt ingeslagen. i In verband met de huwelijksplechtig heid van Koning Michaël van Roemenië ?«t Prinses Anna van Bourbon Parma, ^eike is geschied volgens de ritus der L?hismatieke Orthodoxe Kerk, ver baart het katholieke dagblad der Ita- aanse Katholieke Actie „H Quotidiano" 4n u Juni het volgende: Verscheidene buitenlandse dagbladen i^eken hun verwachting uit, dat speciale jm^kelijke sancties door Z. H. de Paus ^Uen worden toegepast op Prinses Anna jegens het sluiten van een huwelijk in Orthodoxe Kerk. Dit is echter zeker i'et te verwachten. Feitelijk immers b'eft Prinses Anna door deze daad J«Ve reeds de sancties opgelopen, die het Kerkelijk Wetboek zijn vast- jSteld. Immers volgens Canon 2319 par. (,jeh 2 heeft Prinses Anna de excommu- jpatie belopen, welke op iedere katho- S]°k wordt toegepast, die een huwelijk ly^it tegenover een bedienaar van een t et-katholieke godsdienst of die een 'uwc 1 ij k: sluit met de bedoeling een of ®er der kinderen op te voeden buiten Katholieke Kerk. Vervolgens zijn 'ereenkomstig Canon 2375 katholie die een gemengd huwelijk sluiten Ar dispensatie, door dit feit zelf uit- fl^oten van het ont v an gen der Sacra- b^«J «hilitair gerechtshof te Boedapest So,,' de zaak behandeld tegen zes per- besp?' die als verantwoordelijk werden florn wd voor het in het Hongaarse Pespetri voorgevallen schoolstrijd- «erip waarbij een politieman werd ^°od. ®mere Kiralyfalvi, die voor de moord Politieman aansprakelijk gesteld «s tot de strop veroordeeld, even- t«l0g pastoor van het dorp, Johan Asz- fligin'„ c volgens de Hongaarse beschul- als de aanstichter van de moord (Van onze parlementaire redacteur) In het vragenuurtje heeft de heer F. Goedhart de minister-president en de minister van Justitie de reeds gisteren in ons blad gepubliceerde vra gen gesteld voor de in vrijheid stel ling van Schreieder, welke vragen door minister Van Maarseveen beant woord werden. De minister van Justitie verklaarde in zijn antwoord, dat hem van het door Schreieder indelen van de uit Engeland hier neergelaten parachutisten in vier oategorieën, t.w.: 1. degenen, die zonder bezwaar doodgeschoten konden wor den; 2. degenen, die nog enig belang voor het England-Spiel hadden, maar niettemin gedood mochten worden; 3. degenen, die voor het England-Spiel van waarde waren, zodat zij voorlopig niet voor executie in aanmerking kwa men, en 4. degenen, die zo voortreffe lijk niet de Duitse contra-spionnage samenwerkten, dat hun leven gespaard moest worden, niets bekend was en dat evenmin is gebleken, dat Schreieder de hand heeft gehad in het vermoorden van agenten. Wel heeft hij het plan opgevat tot het stellen van een hinderlaag, ter wijl hij evenzeer aan de verzetsbe weging een revolver heeft verschaft, opdat deze een of meer landverra ders zou kunnen neerschieten. In ver band hiermede heeft de minister nog nader rapport gevraagd. Wat de door de Justitie gegeven ver klaring betreft, waarin Schreieder een „zeer knap en correct politieman" wordt genoemd, meende de minister, dat het epitheton „zeer knap" wel uitsluitend als een technische waardering bedoeld zal zijn, terwijl met het woord „cor rect" te kennen wordt gegeven, dat Schreieder een behoorlijke behandeling gaf aan zijn arrestanten. De minister voegde hieraan toe, dat het natuurlijk wel uiterst bedenkelijk is, dat Schreieder zijn capaciteiten in dienst stelde van een barbaars régime. Verder kon de minister niet zeggen, of de verantwoordelijke personen in Engeland wel de nodige voorzichtigheid betracht hebben, doch hij wees hierbij op de mogelijkheid van onderzoek dooi de parlementaire enquêtecommissie, alsook van een speciaal ministerieel onderzoek, welke onderzoekingen bei de niet uitsluiten de mogelijkheid van een justitieel onderzoek. Tenslotte kon hij de heer Goedhart meedelen, dat Schreieder voorlopig hier blijft en ten dienste staat van alle onderzoeken, die men nader zal wil len instellen. De heer Goedhart stelde nog enige nadere vragen: of de mogelijkheid be staat, dat men zal terug komen op het besluit tot buiten vervolging stelling. En hij stelde een vraag,-die eigenlijk meer een betoog was, waarin hij Schreieder mede verantwoordelijk stelde voor de gruwelen van de S.D. en er op wees, dat de justitie wel juridische bewijzen weet te construeren tegen verzetslieden, die onder de afschuwelijke „Dauerverneh- mungen" bezweken. Tenslotte vroeg hij de minister de instructie te doen her openen en alle noodzakelijke maatrege len te doen nemen. De minister van Justitie antwoordde, dat van een buiten vervolgingstelling niets gebleken is. De op vrije voeten stelling is niet het zelfde. Schreieder kan nog altijd vervolgd worden, in dien een belanghebbende een klacht UV Cl Cl 11 beschouwd. In Berlijn doen de laatste tijd geruch ten de ronde, dat de Sovjet-Unie voor een verrassing zou kunnen zorgen door de aanbevelingen van de Londense con ferentie te aanvaarden, doch anderzijds een aandeel op te eisen in de voorge stelde internationale controle van het Ruhrgebied, aldus schrijft Reuters steeds goed ingelichte diplomatieke correspon dent. Deze geruchten sugereren een mo gelijke onvoorziene ontwikkeling, die iedere onmiddellijke actie van de Wes telijke mogendheden inzake West-Duits- land zou kunnen vertragen door een tweede reeks langdurige en vruchteloze onderhandelingen tussen de vier mo gendheden. Waarnemers wijzen er ech ter op, dat de V.S. en Engeland zo goed als zeker een waarborg zullen eisen, dat de bepalingen van Potsdam betreffende de behandeling van Duitsland als een enkele economische eenheid door de Sovjet-zóne zullen worden nagekomen als voorwaarde voor een hervatting van economische besprekingen tussen de vier mogendheden. Ten tweeden male heeft generaal Markos, de Griekse rebellen-leider, laten weten, dat eventueel wel met hem over een wapen stilstand te spreken is. Dit keer heeft hij aan de Amerikaanse arbeidersleiders een te legram gezonden, waarin hij zijn aanbod voor onderhandelingen herhaalt. In diplo matieke kringen in Athene acht men het meer en meer mogelijk, dat de communisten buiten Griekenland bereid zijn de Griekse burgeroorlog af te schrijven. Nog frappanter is de poging van Bulgarije om tot een hervatting van de betrekkingen piet Griekenland te komen. Bulgarije heeft Markos nooit openlijk gesteund, doch altijd officieus met zijn sympathie aan zijn zijde gestaan. Men meent, dat o.a. de Bulgaren het thans moe zijn. Markos te steunen in een strijd, die steeds meer verloren staat en constant buitenlandse complicaties heeft. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat deze proefballonnetjes deel uitmaken van een Sovjet-campagne om de spanning in dit deel van de wereld te verminderen. indient, of indien de procureur-fiscaal uit eigen beweging aanleiding vindt dit te gelasten. Overigens wees de minister er op, dat de mogelijkheid om Duitse ambtenaren te vervolgen beperkt is door de wet, waar in de Kamer zelf voor een belangrijk deel mede de hand heeft gehad. De wet somt de oorlogsmisdrijven en de misda den tegen de menselijkheid op, op grond waarvan de vervolging mogelijk is. Behalve op grond van deze misdrijven is een Duitse ambtenaar niet te vervol gen, als hij niet buiten de formele kring zijr.er bevoegdheden is gegaan. De minister verklaarde aan het slot, dat de zaak-Schreieder, zomede de vraag, waar en hoe de verantwoorde- lijkheden liggen voor het England- Spiel opgehelderd moet worden. En hij voegde hieraan toe, dat er vermoede lijk voor de Justitie aanleiding zal bestaan in verband hiermee een on derzoek in te stellen. Uit dit vragen- en antwoordenspel blij ken twee dingen: In de eerste plaats, dat de regering de wil heeft om het England-Spiel op te helderen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het opgehelderd worden moet, tot elke prijs en zonder aan zien van welke persoon dan ook. In de tweede plaats de wil van sommige kringen om Barbertje, in casu Schreieder, te laten hangen. De vragen van de heer Goedhart gaven hier op onverholen wijze blijk van. Zij insinueerden, dat het Schreieder zelfs kwalijk genomen moet worden, dat hij aan mensen van het verzet een revolver heeft verschaft om er land verraders mee neer te schieten. In Verwachting tot Zaterdagavond Droog weer behoudens kans op enkele verspreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuiden en Oos ten van het land. Overdag zonnig en behalve langs de Waddenzee warm weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, doch in de na middag op enkele plaatsen invallen van een koelere zeewind. Zon op: 4.20. Onder: 21.00. Maan op: 9.47. Onder: 0.46. deze geestesgesteldheid komt men er natuurlijk nog eerder toe de slagen, die Schreieder in zijn ambtelijke functie aan het verzet toebracht, de man als persoonlijke misdaad aan te rekenen. Het ware verdienstelijker en profijte lijker geweest voor Nederland, als het tegenover een Schreieder, een tegen speler van gelijk formaat had kunnen stellen; als minstens de Londense spe lers van het England-Spiel hun taak naar behoren vervuld hadden. Alles wat met spionnage te maken heeft, is een afschuwelijk bedrijf. Spionnage wordt niettemin door ieder land beoefend. Als Nederland over een Schreieder had beschikt, dan zou mén hem hoog geacht hebben. Als Schreieder inder daad zijn functie zo correct heeft uit gevoerd, dat de Justitie geen enkele greep op hem kan krijgen, dan moeten wij hem daarom nog niet hoogachten, want hij stond in dienst van een af schuwelijke vijand, dan moeten wij hem zeer zeker niet op een ongezonde, smakeloze en stupide manier in de be langstelling plaatsen, zoals sommige bladen de laatste dagen hebben gedaan, doch dan moeten wij de wet, die wij zelf hebben gesteld, op hem toepassen, ook als dit impliceert, dat wij hem met rust moeten laten. Het Deense passagiersschip ,JCjoebenhavn" in het Kattegat, zoals vliegtuigen het ontdekten na de scheepsramp, die de vreselijkste is, welke ooit in de Deense wateren is voorgekomen. Onder water is de omtrek van de boot nog te zien; de pijp en het bovenste dek steken nog boven het water uit. 150 mensen vwrden nog steeds vermist, zodat zij als verloren te beschouwen zijn. (Van onze correspondent) De Deense salonboot .Kjöbenhavn", welke met 400 passagiers op weg was van Kopenhagen naar Aalborg in Jut land, is (zoals wij gisteren reeds in het grootste deel van onze oplaag meldden) in het Kattegat op een mijn gelopen en bijna onmiddellijk gezonken. Van een totaal aantal opvarenden van 445 man werden Vrijdagavond na een ge hele dag zoeken door schepen en vlieg tuigen nog 150 personen vermist. Men veronderstelt, dat deze verdronken zijn. De zware zee verhinderde de red dingspogingen, die spoedig werden in gezet. Als eerste kwam op de plek des onheils de Deense tanker „Dangulf Lube", die de noodseinen van de „Kjö benhavn" aanvankelijk niet opmerkte. Plotseling ontdekte de uitkijk van het schip het wrak, terwijl zelfs hulpgeroep gehoord werd van ronddrijvende dren kelingen. Twee reddingsboten werden uitgezet, maar door de hoge zee gelukte De jeugd van Berlijn vindt een prachtig speelterrein in de Amerikaanse zone nabij het U-Bahn-station, Yorkstrasse, waar stukgeschoten tanks nog precies zo iiggen als drie jaar geleden. Er worden nog geen maatregelen genomen om deze oorlogsherinneringen op te ruimen. het slechts enige passagiers te redden. Hiervan waren een paar zó uitgeput, dat zij op een reddingsvlot het bewust zijn verloren en door het water werden weggespoeld, voordat iemand dit had kunnen verhinderen. Blijkens verhalen van overlevenden werd het schip in de nacht plotseling door een geweldige explosie gewekt, welke gevolgd werd door een dof ge luid. Het water stroomde snel naar binnen en voordat de meeste passagiers het dek hadden kunnen bereiken, be gon het schip reeds water te nemen en te zinken. Er ontstond een paniek. Mannen en vrouwen vochten op en over el kaar heen om de reling te berei ken. De uitgezette reddingsboten werden overbemand en schepten eveneens water. Leden van de be manning duwden vele passagiers in het water, om dat een blijven op het schip in ieder geval de dood zou betekenen. Een jonge moeder, die tot de overle venden behoorde, vertelde, hoe zij met haar dochtertje in haar armen over boord sprong, maar in oliegolyen te recht kwam. Het meisje stikte door de olie. Vele opvarenden werden geschei den van verwanten. Een vrouw uit Nibe, die in Kopenhagen op vacantie was geweest, werd van haar man en een tweejarig dochtertje gescheiden. Zij zag nog hoe de man met het kind in zee sprong. Zij zelf sprong hen ach terna en wist een vlot te bereiken. De man en het kind behoren niet tot de geredden. De oorzaak van de ramp is een mijn. Het schip was niet gedemagnetiseerd, daar de maatschappij van het schip van Britse scheepvaart-maatschappijen had vernomen, dat zij de schepen, die door het schoongeveegde Kattegat varen, niet langer demagnetiseren. Om deze reden had men dit ook niet met de „Kjöbenhavn" gedaan. In het wrak zijn reeds duikers aan het werk gegaan om naar slachtoffers te zoeken. In Kopenhagen en andere Deense steden zijn na het bekend worden van de ramp de openbare vermakelijkheden afgelast. De vlaggen hangen overal halfstok bij deze grootste scheepsramp, welke ooit in Deense wateren heeft plaats gehad. Gisteravond is een geweldige brand uitgebroken in de loods „San Francisco", van de HollandAme rika Lijn, gelegen langs de Zuid zijde van de Rijnhaven te Rotter dam. Wagens van de A.T.O., die daar garage voor de Praagdienst heeft, gingen geheel in vlammen op en een grote hoeveelheid benzine en olie ging verloren. De brandweer heeft met meer dan 20'stralen en met schuimblussers het vuur be streden. Na twee uur was men de brand in zoverre meester, dat met de nablussing kon worden be gonnen. Omstreeks zeven uur merkten de be woners van Katendrecht de brand in het z.g Molukkencomplex, een enkele honderden meters lange betonnen loods van de HollandAmerikalijn. waarvan de havenzijde na Dolle Dinsdag door de Duitsers was opgeblazen. Reeds was „Havenherstel" bezig aan een nieuwe kademuur, welke het mogelijk zou ma ken de loodsen aan de waterzijde weer te dichten en bruikbaar te maken voor opslaggoederen. Aangezien de A.T.O. echter garageruimte nodig had, had zij (Van een onzer speciale verslaggevers) Om nu maar meteen midden in de droeve werkelijkheid te vallen: in Nederland staan op het ogenblik 58 opbouwkampen. 21 in Zeeland, 15 in Gelderland, 10 in Limburg, 7 in Noord-Brabant en 5 in Noord-Holland. Geza menlijk hebben die kampen een capaciteit van 9245 mannen en volgens de jongste gegevens, namelijk die van 20 Mei, worden zij bewoond door welgeteld 5594 arbeiders. D.w.z., dat ze, vriendelijk geformuleerd, sterk onderbezet zijn. om enthousiast uit te roepen: „En toch wordt er gebouwd, hè!" Inderdaad, er wordt gebouwd. Het is ook warempel niet om daarop af te din gen, dat wij hier de oude kwestie der ar beidskampen opnieuw aan de orde stel len. Daarvoor is een andere reden. Men is op het Ministerie van Weder opbouw zo langzamerhand een nieuwe koers ingeslagen. Althans wat betreft het vraagstuk van de arbeidsvoorziening in de getroffen gebieden. Het is niet langer: „Kom, kom naar de getroffen gebieden, wij zullen u het leven en het werk zo aangenaam mogelijk maken," maar cr dringen gaandeweg ook andere opvattingen naar voren, opvattingen, waarin het heet: „Aan oneconomisch heen en weer gereis van arbeiders moet een einde komen en -bepaalde emolumenten, waardoor arbeiders sterk door het Zuiden werden aangetrokken, moeten ten verdwijnen." En zie, ze verdwijnen ook. Behalve voor Zeeland is de kostelijke en ook kostbare vergoeding van de rusturen komen te vervallen. En door die en der gelijke maatregelen vermindert de trek naar de zwaargetroffen gebieden. Men kan niet langer zo maar in een arbeids kamp worden ondergebracht en bet En dat zijn dan die beroemde op bouwkampen, die na de bevrijding in allerijl met gebruikmaking van de meest schaarse materialen uit de grond gestampt moesten worden. Wan neer men ze door elkaar voor de bouwkosten schat op f 150.000.en voor wat betreft de inrichting ieder nog weer eens op f 10.000.extra, dan heeft men de zekerheid, zijn raming zeker niet aan de hoge kant te heb ben gehouden. Nu staan ze daar dan. En op één kamp na, dat o gril van het lot zelfs lichtelijk overbezet is, Wouw in Noord-Brabant, zijn er tien tallen zo weinig bewoond, dat de om geving spreekt van practisch leeg. Waarom wij dit onderwerp nu juist op dit ogenblik aansnijden, zal men ons vragen. Waarom wij een somber geluid laten horen over het werk van de we deropbouw in een zomerse vacantietijd, waarin zoveel vacantiegangers gecon fronteerd met blokken nieuwbouw in andere plaatsen telkens weer bereid zün aantal arbeiders, dat half en half ge dwongen het werk in de getroffen ge bieden moest opgeven om weer in de plaats van inwoning de wederopbouw ter hand te nemen, groeit regelmatig. Men begrijpe goed, het is niet aan ons, daarover een lans te breken. In tegendeel, wij zijn ervan overtuigd, dat de Haagse arbeider inderdaad beter de wederopbouw in Den Haag, waar nog een schreeuwend tekort heerst aan bouwvakarbeiders (eind April liepen er in Nederland bijna 3500 bouwvakarbei ders werkloos) kan steunen dan elders. De wederopbouw kan, met inachtne ming natuurlijk van de sociale verplich tingen, niet zakelijk genoeg worden ge leid. Maar er is iets anders. Door deze gehele ontwikkeling is het duidelijk, dat de opbouwkampen zo zij ooit waarach tig zin hebben gehad, dat nu met de dag minder zullen krijgen. Dat betekent dus, dat bij degenen die permanent leeg (Tienraay) of perma nent onderbezet zijn geweest, zich steeds nieuwe zullen voegen. Het avontuur van de opbouwkampen blijkt inderdaad een avontuur te zijn geweest en op het tijd stip dat de laatste in Vierlingsbeek nog voltooid moet worden, kan men elders constateren dat hun bouw in deze aan tallen en spreiding voorzichtig geformu leerd, niet rendabel is geweest. Zij komen leeg en de intentie van het Ministerie en daar gaat het nu om is, te pogen deze kampen dan te verkopen of te verhuren aan di verse verenigingen die hiervoor in aanmerking komen. Voor ter beschik kingstelling van woonruimten zijn ze. naar wij vernemen, niet geschikt in verhand met de te hoge verbouwings- kosten. En ofschoon wij de zwaarte van dit laatste argument niet kunnen beoordelen, blijft er bij ons een wee gevoel achter, nu blijkt, dat wij uit eindelijk in de tijd van de grootste schaarste aan de duurste materialen kampen hebben gebouwd, die- straks notabene misschien als clubhuizen of vacantie-oorden zullen worden ge bruikt. Zou dat, zo vragen wij ons af, waarachtig niet anders kunnen? een doer betonnen schotten afgeschoten deel van het complex voor enige tijd gehuurd en bestemd voor de Praag- dienst. De aanwezigheid van die beton nen schotten is oorzaak geweest, dkt de enorme vuurzee hier een halt werd toegeroepen en tot de ongeveer 60 m. lange ingeperkte ruimte beperkt bleef. De bewoners van Katendrecht na men direct maatregelen. Zij waar schuwden politie en brandweer en forceerden met vereende krachten een van de loodsdeuren. Toen ze ge waar werden, dat een gemakkelijk door het vuur bereikbare ruimte, die geheel met vaten benzine gevuld was, eveneens was afgesloten, werk ten zij deze deur uit haar voegen, met een der vrachtwagens als ram mei. Ruim twintig, kleinere, zowel als grote, schier onhanteerbare lya- gens, werden door tientallen hel pers naar buiten geduwd en in de Vecrlaan en de Delistraat In veilig heid gebracht. Ook zag men velen met volle en le dige benzinevaten rollen, die ver buiten bereik van het vuur werden opgesta peld. Maar tenslotte werd de hitte on draaglijk en de geweldige rookontwik keling de grauwe, torenhoge rook kolommen waren weldra langs de ge hele rivier te zien dreigde de helpers te verstikken, zodat van verdere ber gingspogingen moest worden afgezien. De brandweer was inmiddels met groot materiaal, zowel autospuiten als de bekende bootjes van de havendienst, ter plaatse en in allerijl werden tien tallen slangen uitgelegd, waardoor met grote stromen water de vuurhaard be streden kon worden. Omstreeks negen uur was het ergste gevaar geweken, maar een deel van het wagenpark was volkomen vernield. Ook een groot aan tal vaten olie en benzine werd een prooi der vlammen. De schuimblusser van een der havenbootjes deed hier uitste kende diensten. Er bestaat alle kans, dat een groot ondergronds benzine reservoir behouden zal kunnen worden. De oorzaak van de brand is onbekend. Mogelijk wordt geacht, dat iemand te gen hot strenge verbod in, gerookt heeft en een eindje sigaret achteloos heeft weggeworpen. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig de hoofdcommissaris van politie, de heer H. M. C. A. Staal en de commissarissen van politie J. L. Krans en H. de Jong, alsmede haven meester J. van Leeuwen. Voor de inmaak zal dit jaar een ex tra rantsoen suiker worden verstrekt. In de bonncnlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend gemaakt worden voor 500 gram suiker. De Amerikaanse Seneat heeft Vrijdag een resolutie van Senator Vanden- Berg aangenomen waarin Amerikaanse hulp aan niet-communistische landen in uitzicht wordt gesteld. De brievencampagne, ten tijde der verkiezingen in Italië van ons land uit gevoerd, om de harten in het land over de Alpen te versterken en de geesten te doordringen van het geen er bij die verkiezingsstrijd voor Italië en geheel het Westen op het spel stond, is ongetwijfeld een succes ge worden. Nog voortdurend komen er hier brieven aan als verlate antwoor den op de oproep van toen, die bewij zen, dat die oproep inderdaad weer klank heeft gevonden. Het zou echter van grote kortzichtig heid getuigen, als iemand meende dat na de overwinning der Christelijken m Italië de publieke zaak aldaar ten enenmale haar beslag heeft gekregen en de christelijke gedragslijn voor eens en voor altijd is veilig gesteld. Neen, de Communisten, alhoewel sterk gedesillusioneerd, gaan voort met hun ondergravingswerk. zij het mis schien minder aan de oppervlakte. Nog pas kwamen berichten binnen, dat de Communisten er op uit zijn hier en daar stakingen uit te lokken. Natuurlijk, dat was te voorzien. Maar is het nu niet erg, dat er in dat land nog velen zijn, die van de ernst der dingen blijkbaar nog niet voldoende zijn doordrongen en in onvergeeflijke behoudzucht of uit winstbejag wind in de zeilen der Communisten blazen Zo bereikt ons het bericht, dat in de grote industrie-centra van het Noorden, met name Turijn, de werkgevers pver het algemeen niet voldoende hun mede werking verlenen aan de sociale pro grams der laatste Pausen, ja zelfs de doorvoering ervan remmen en tegen gaan. Dit is ergerlijker dan dat de arbei ders voor de schone beloften der Com munisten bezwijken en met de hulp van deze laatsten zich uit de soms nog grote maatschappelijke nood, waarin zij verkeren, trachten op te werken. Want de houding dier werkgevers kan moei lijk door iets anders dan een behoud zuchtig egoïsme worden ingegeven. Zou het nu geen vruchtbare gedachte zijn, weer eens een brievenactie van hieruit op touw te zetten, om deze mensen de overtuiging op te dringen van de grote verantwoordelijkheid, die zij hiermee op zich laden Dit is geen neus-steken in andermans zaken. Want bij de steeds hechtere in- eengroeiing van West-Europa en de grote gemeenschappelijkheid der be langen, hangt het lot van Italië met ons aller lot tezamen. Daarenboven is het een algemeen christelijk belang, niet aan afzonderlijke landen gebonden, dat de christelijk-sociale beginselen zo al gemeen mogelijk over de gehele wereld weten door te dringen en worden toe gepast. Want slechts dan hebben zij kans de wereld te kunnen behouden. Zeg dus nietdie mensen daar heb ben hun eigen geestelijke overheid ze hebben ons niet nodig, om op hun plichten te worden gewezen. Want dat de gedachte aan een dergelijke actie bij ons oj komt, vindt zijn reden juist hierin, dat die mensen niet naar de duidelijke woorden van hun geestelijke overheid luisteren. Waar de Paus en de Bisschoppen tevergeefs hun stem ver heffen, hebben de leken de plicht hun pogingen ten goede aan te wenden. Of zo'n brievenactie iets uithaalt Bij de vorige campagne zijn sommige der geschreven brieven in de Italiaanse pers gepubliceerd, hebben dus in bredere kring hun invloed kunnen uit oefenen. En daarenboven heeft een woord van over de grenzen grotere doordringingskrachtdat is gebleken. Het zou dan ook volstrekt niet zo dwaas zijn, dat middel nog eens aan te wenden, om de christelijke maat-' schappij-inrichting in Italië blijvend te helpen veilig stellen en deze nog on willige groep van personen van hieruit te bewerken met brieven, liefst ge schreven door mensen in dezelfde om standigheden van het openbare leven. Ik denk aan katholieke werkgevers, K. A. B.-leiders en kerngroepen van fabrieken. Het zou een vruchtbare actie zijn voor onze K.A. om met de bloeiende K.A. in Italië contact op te nemen en aldaar adressen te krijgen van personen, die voor het ontvangen van zo'n schrijven 'in aanmerking ko men. Die kunnen dan worden doorge geven aan onze katholieke stands- en vakorganisaties. Het is waarlijk niet zo gek P. C. v. G. Met waarzeggen kan men een bo terham verdienen; iemand de waar heid zeggen is vaak minder voor delig. Benesj, na het neerleggen van zijn presidentschap met zijn echtgenote op zijn landhuis te Sezimovo. Op 16 Juni wordt Z. H. Exc. Mgr. M. Lucas S.V.D., titulair-aartsbisschop van Adulis en apostolisch delegaat van Zuid- Af rika, voor een bezoek van enkele we ken in Nederland verwacht. Zoals wij reeds meldden, vertoeft Z. H. Exc. thans te Rome om aan Z. H. de Paus verslag uit te brengen over zijn reis naar Zuid- Afrika, waar hij als apostolisch delegaat achttien apostolische vicariaten en vier prefecturen bezocht. In Augustus hoopt Mgr. Lucas weer naar Zuid-Afrika te rug te keren. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Sold. P. VAN DEN BERG, legernr. 250705100, afkom stig uit Bergen (N.-H.), gesneuveld 29 Mei 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Soend. cav. 2e kl. OESMAN, stbnr. K 94716803, afkomstig uit Ned.-Indië, ge sneuveld 16 April 1948. Koninklijke marine heeft in de pa riode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1