VAN NIEL SLEUTEL WEG? GELDBELEGGING ^0 s St. Bavo-Conferentie bestaat 50 jaar BL0EMK00LWEEK KENNEMER KUNSTRAAD OPGERICHT Kerkberichten Onthoudt U ditbeter brood bakt Smit! Een BRIL van KEIP Ï'f 1 C.0p Als het boek der historie wordt opgeslagen VAN HET WITTE DOEK UURWERKEN AGENDA Toewijzingen extra suiker Maximumprijzen voor huish. producten Actie om burgerij en kunstenaar te stimuleren dat is goed gezien C. DE WEERS R.K. Kindertehuis te Santpoort Bel 13000 Het conflict in Bloem bollencultuur C&Kyjd&L' ett P£yjnOritl(i-ó&ivice GARAGE f rDEN HOUT" D. G. VAN WIJNGAARDEN 15 JUNI A.S. KRUISWEG 74 BS C y 4881 ZATERDAG 12 JUNI 1948 PAGINA 2 STADSNIEUWS KATH. BUREAU HUWELIJKS VOORLICHTING Nieuwe wuch'en van het zegenrijk werk Distributienieuws MIER ZUCHT: „Dat eten is een probleem tegenwoordig". Maar.de volgende week komt er een grolde verrassing voor haar. Dan zal zij geen zorgen meer heb ben over de vraag: „Wat moet ik morgen eten". Volgende week is het De aanvoer op de veilingen neemt dagelijks toe. De kwaliteit is prima, de winkels zullen de vol gende week vol liggen en de prijs zal belangrijk lager zijn. Miep is er Maandag weer. Dan vertellen wij nog meer! Nieuw model ELECTRISCH KLOKJE m. kalender f49.75 WEKKERS uii voorraad leverbaar f 13.95 Groie Houisiraai 86 „DE SLEUTELSPECIALIST" LANCE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het Ziekentriduum Kerkconcert Grote Kerk Eerste Zomerconcert H.O.V. Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 EEN BELANGRIJK INITIATIEF: Chin. Ind. Rest. Hongkong BLOEMENDAAL Jongeren-Organisatie der K.V.P. Gelditrommel opgevist Foto-wedstrijd Kennemerland Welke dokter? HEEMSTEDE Zondagsdiensten Agenda R.K. Verenigingsgebouw ZANDVOORT ZWITSERS BEZOEK HERENCOSTUUMS Missie voetbaltournooi Mittovos 1948 Door de eb te ver in zee gedreven JBE9 Tevens school en internaat voor B.L.O. in Terrasbos Word in strijd met sta'iuten gehandeld sedert 1926 RUILMOTOREN WAGENWEG 166-168 - TELEF. 12138 TE KOOP DUBBEL WOONHUIS GELEGEN TE SANTPOORT Hei kanioor van Deurwaarder wordi mei ingang van verplaatst van Zijlvest 11a naar KERKC0NCEBT Annie Hermes Jaap Stotijn Albert de Kle^ .°°dza S r, NrcU N ni :id b Gc va Morgen viert de Conferentie St. Bavo-Kathedraal der Haarlemse Sint Vincentiusvereniging haar gouden jubileum. Bij zo'n gelegenheid pleegt men in oude archieven te dui ken, een bezigheid overigens, die vaak merkwaardige ontdekkingen oplevert. Zo is het b.v. interessant te constateren, hoe de geschiedenis der conferentie een afspiegeling is van de sociale en econo mische evolutie, welke zich de laatste halve eeuw aan ons land heeft voltrok ken. Neem eens het drankmisbruik. Gedu rende de eerste jaren vindt men in de verslagen regelmatig gevallen van dronkenschap, van mannen zowel als van vrouwen, vaak ook (misschien als gevolg daarvan) gevallen van krankzin nigheid. Tegenwoordig zal men naar zulke rapporten vergeefs zoeken. Ook de prijzen evolueerden. In 1899 betaalde men voor een liter melk 8 cent, voor een brood 7 cent, terwijl het spek een kwartje per pond deed en het meel nog bij de kop werd uitgemeten. Negen paar schoenen vorderden een uitgave van f 15.30. Kom daar nu maar eens om. Trouwens, de financiële overzichten over deze vijftig jaren geven een trouw beeld van de veranderde koopwaarde van het geld: wat vroeger bij guldens en hoogstens tientjes werd gewaardeerd, staat later in honderden guldens geboekt en de bedragen, welke vooral gedurende de oorlogsjaren de penningmeester door handen gingen, belopen werkelijk res pectabele cijfers. Het is niet verwonderlijk om in de ledenlijsten van de jubilerende Con ferentie vele bekende Haarlemse na men te ontmoeten. Het zou ons te ver voeren ze allemaal op te sommen, beperken wij ons daarom tot de pre sidenten M. Dirken, G. Hulsebosch, F. J. Kimman, C. L. M. Robbers, F. W. Grimberg en W. H. M. Heslenfeld. En laten we voorts een uitzondering maken voor de penningmeesters; de Conferentie is n.l pas aan haar twee de penningmeester toe. De eerste, de heer P. J. van Kessel. vervulde dat ambt vanaf de oprichting gedurende meer dan 35 jaar. Het leven van deze vijftigjarige ver toont een steeds stijgende lijn. Begon nen met een klein aantal leden, aan vankelijk dikwijls voor grote moeilijk heden staande, kon de Conferentie niet temin haar activiteit steeds meer ver groten en het terrein van haar werk zaamheid uitbreiden. „Geen liefdewerk is ons vreemd", aldus luidt het devies van de Sint Vincentiusvereniging en de jubilerende St. Bavo-Conferentie mag waarlijk zeggen, dat zij die leuze op alle mogelijke manieren in toepassing heeft gebracht. Zo lezen we in het jaarver slag van 1901, hoe een aanvraag tot uit zending van een jongetje naar een bad plaats moest worden geweigerd omdat er geen geld was. Tegenwoordig, niet in het minï^door de royale hulp van de Haarlemse katholieken, zendt de Confe rentie de kinderen bij tientallen gedu rende de zomer naar buiten. De oor sprong van dit werk moet men zoeken Het Katholiek Bureau voor Huwe lijksvoorlichting te Haarlem bestaat nu al zeven jaar. Over het laatste werk jaar, dat loopt van 15 Mei 1947 tot 15 Mei 1948, wordt het volgende overzicht gegeven:. De priester behandelde 207 nieuwe gevallen, waarvan slechts 9 schriftelijk. In totaal werden bij hem 335 bezoeken afgelegd. Dit getal overtreft het aantal gevallen, omdat soms ook de wederpar tij'gehoord moest worden: 62 heren, 108 dames, 13 echtparen, 24 verloofde paren. Vóór het huwelijk werd in 112 geval len advies gegeven, in het huwelijk in 91 en buiten het huwelijk in 4 gevallen 165 personen kwamen uit eigen bewe ging, 29 door middel van een priester, de rest verdeeld. Uit de stad Haarlem kwamen 104 ge vallen, uit de omgeving 88, van verre 15. Soms waren de moeilijkheden tus sen echtgenoten zeer groot en zeer diep, naweeën van de oorlog, van de bezet tingstijd en vervolgens van de woning nood. De medische leider ontving 156 bezoeken en gaf 23 schriftelijke inlich tingen. Hiervan waren 150 nieuwe ge vallen, in 92 waren h.et moeilijkheden vóór het huwelijk. 83 maal in en 4 maal buiten het huwelijk. Er kwamen 113 uit eigen beweging. Vele moeilijkheden konden door instructies worden opge heven. „Ons werk is in de eerste plaats een werk van zielzorg", zo lezen wij in het jaarverslag. „Zowel de priester als de arts beschouwen de belangen van de gehele mens, maar zullen steeds de hoogste waarde toekennen aan de geestelijke en eeuwige belangen. Ons werk is een zaak van vertrouwen. Daar om is strikte geheimhouding tegenover ïedereen verzekerd. In de meeste ge vallen horen we niets meer, hoewel we toch benieuwd zijn naar het verloop der gevallen, die behandeld zijn, omdat we op de allereerste plaats het werkelijk géluk der mensen en niet het interes sante van het geval op het oog hebben." Zowel de geestelijk als medisch lei der hebben in verschillende tijdschrif ten bijdragen geleverd en op talrijke plaatsen spreekbeurten vervuld. Maandag 14 Juni Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal): Re t.m. Ri. 8.30 12.15 en 24.45 uur. Overveen (Bl'daalseweg 188): S, T en U, 3.3C12.15 uur en 24 uur. Heemstede 'Binnenweg 160): rest R t.m. Schaz, 8.30—12.15 uur. Pubi.: Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) tijdens de oorlog, toen zoveel bleek neusjes uit de stad dringend behoefte hadden aan versterkend voedsel, dat op het platteland nog wel te krijgen was. De organisatie was toen nog wat primi tief. Men zocht en kreeg contact met verschillende Brabantse boerenfamilies, waar de kinderen konden logeren, soms maandenlang. Later werd de organisa tie geperfectionneerd. Door nauwe en uiterst vriendschappelijke samenwer king met de zusterconferentie te Groenlo konden de laatste jaren ette lijke tientallen Haarlemmertjes de hele maand Augustus naar buiten, zonder dat het hun ouders een cent kostte. Ook deze zomer hoopt de Conferentie weer een flink aantal jongens en meisjes van deze uitzending te laten profiteren. De voorbereidingen zijn reeds getroffen, er wordt hard aan gewerkt en waar vorige jaren steeds hebben bewezen, dat de onvermijdelijke kosten konden worden gedekt door de nobele hulp van Haar lem's Katholieken, twijfelt men er geen ogenblik aan, of ook dit jaar kómt de zaak weer keurig in orde. Eerlijk ge zegd: de Vincentianen van de Kathe draal zijn heimelijk een beetje trots op die kinderuitzending, waarvoor ze zelfs de bewondering van medebroeders uit het buitenland mochten oogsten. Niet temin him hoogste beloning vinden zij steeds weer in de glunderende gezichten op de uitreis en de gezonde, bruinver brande toeten, wanneer de kinderen weer thuis komen. Ook in ander opzicht wordt er voor de kinderen gewerkthet Sinterklaas feest is een traditionele jaarlijkse ge beurtenis geworden in de gehele Sint Vincentiusvereniging te Haarlem, waar aan ook de Kathedrale Conferentie van harte meewerkt. Oorlog en bezetting hebben natuur lijk niet nagelaten het bestaan der Con ferentie en haar leden te beinvloeden meerdere leden begaven zich in de illegaliteit en de Conferentie zelf nam een zeer actief aandeel in de hulpver lening der getroffen gezinnen van de Westergracht, wier huizen na de aan slag op Krist door de Duitschers wer den platgebrand. Toen met het voort duren der bezetting de nood steeds hoger steeg, sprak het vanzelf, dat men contact ging zoeken met mogelijke leveranciers van levensmiddelen en zo kon men in die tijd geregeld Vincen tianen van St. Bavo zien rondtoeren, eerst nog luxueus met 'n gasgenerator, later in wat simpeler stijl per hittenkar. op zoek naar levensmiddelen. Vaak nog worden de talloze avonturen op die tochten opgehaald, maar dank zij de onbetaalbare medewerking van vele personen en instanties eindigden deze voedselreizen veelal in een min of meer glorieuze thuiskeer met aardappelen, wortelen, kool, ja zelfs wel eens met een partijtje tarwe. Uit die dagen stamt ook het ver haal van een der Vincentianen van St. Bavo, die door een relatie uit Gel derland een partijtje roggebroden op de kop kon tikken. In zijn arge loosheid meende hij, dat hij ze wel aan het opgegeven Haarlemse adres kon afhalen met een klein strand- karretje. Het heeft hem evenwel menig zweetdruppeltje gekost niet tegenstaande het omtrent Kerstmis 1944 was, want het waren van die grote Gelderse roggemikken en niet zon klein beetje ook. Tenslotte had zijn huiskamer iets van een combi natie bakkerswinkel en timmermans werkplaats, want een medebroeder moest er met z'n zaag aan te pas komen, omdat de broodjes met een gewoon mes niet te hanteren waren. Maar het eind van het lied is toch geweest, dat vele tientallen parochi anen met Kerstmis een flink stuk gezonde roggemik in huis hadden. Deze vijftig jaar zijn een groei ge weest in alle mogelijke opzichten. Er ontstonden veler'ei sociale instellingen en de Conferentie stelde zich in op nauwe samenwerking. Wij denken aan het Wit-Gele Kruis, de Bisschoppelijke Hulpactie, de afdeling Sociale Zaken van de Gemeente. Wij denken ook aan de prettige samenwerking met de St Elisabethsvereniging, Katholieke Actie, Parochieel Armbestuur en zoveel an dere instanties. „Geen liefdewerk is ons vreemd". Getrouw aan deze grondslag staat de Conferentie van St. Bavo-Kathedraal open voor alle middelen en wegen die haar kunnen voeren tot haar doel leniging van geestelijke en materiele nood. En zo gaat zij welgemoed op deze weg voort, voorlopig naar het eeuw feest. „Manon 326" moet 20 jaar lang boeten voor een moord, die zij eigenlijk uit zelfverdediging heeft gepleegd. Haar v/ordt, tezamen met haar medegevange nen, de straf kwijtgescholden, als ze in de strafkolonie Guyana trouwen met levenslang veroordeelden. Het is een aangrijpende, boeiend ver filmde geschiedenis, die men in City deze week te zien krijgt. Het is tragisch en romantisch tegelijk dit filmwerk, waarin Viviane Romance het beklagenswaardige nummer 326 uit beeldt. In een hotel is iemand beroofd, het slachtoffer zit onwrikbaar vast op een stoel en de dader is verdwenen. Als enige dagen later Dupon, een handelaar in knopen, aan het hotel komt om een bestelling op te gaan nemen, meent de portier, dat deze de dief is of in ieder geval zeer veel op hem lijkt, en hij v/ordt gearresteerd, doch later weer vrijgela ten, daar men geen bewijzen heeft. De werkelijke dader ziet echter wel iets in Dupon. n.l. in zijn hoedanigheid als zijn dubbelganger. En zo wordt de knopen- verkoper het levend alibi van een ner gens voor terugdeinzend misdadiger, die echter tenslotte in zijn eigen val loopt. Filmisch bezit „De Man in duplo", die in Cinema Palace draait, vrij goede kwaliteiten, doch het gegeven is van die aard, dat de film voorbehouden moet blijven voor volwassenen. Men kan zich op veile manieren de tijd korten, maar de wijze, waarcj „Mademoiselle zich amuseert" in ae film „Maria de Bahia", welke in het Rembrandttreatcr draait, getuigt wel van een bijzonder slechte smaak. De jonge dame op het witte doek laat een kinderlijke leeghoofdigheid voor naïvi teit doorgaan en een vervelende gril ligheid voor originaliteit. De Franse poging om op zijn Amerikaans lucht hartig te doen, kan nu niet bepaald ge slaagd genoemd worden, al zal men zich lang het lied „Maria de Bahia" als een prettig melodietje herinneren. (Volwas senen). In het Spaaxne-theater wordt een re prise gegeven van de film „Het leven is nog niet zo kwaad", waarin de popu laire ouL Bandy de hoofdrol vervult. Een gezellige rolprent, waarbij men zich zal vermaken. Reeds bij het aanleggen der koper mijn laait de oude vete weer op tus sen de families Broderick en Donovan. Men betwist elkaar het bezit van het landgoed en deze twist blijft geduren de enkele generaties bestaan, zodat de oude heer Broderick van het bezit der mijn wel financieel voordeel, maar wei nig plezier beleeft. De film „De Kopermijn", welke in Frans Hals deze week draait, is soms wat onsamenhangend, doch spannend en geschikt voor personen boven 14 jaar. Op Uw vergunning een eerste klas HORLOGE (Adv.) BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria de Bahia (vohv.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De man in duplo (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De kopermijn (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Manon 326 (18 j.), 2.15 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het leven is heus niet zo kwaad (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Leffelaar (Grote Markt): Schilderijen van Kees Laan, geopend in de week 105 uur. Leffelaar (Wagenweg): Schil derijen en tekeningen van J. Doeve, ge opend in de week 105 uur en 's Zon dags: 24 u. Heerkens Thijssen (Plein): Schilderijen en tekeningen van John ter Reehorst, geopend in de week 1012.30 uur. (Maandagmorgen gesloten) en 25 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 13 tot 19 Juni waargenomen door: Fa. Duvm en Keur. Keizerstraat 6. te) 10378: Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix-Apotheek, Marnix straat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co.. Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 12 Juni: Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Waan en werke lijkheid", 8 uur. Mag ik het volgende onder de aandacht brengen? De plechtige Hoogmis op de eerste dag van het triduum wordt door de KR.O. uitgezonden. Deze Hoogmis begint om 9 uur, maar we hebben met de deelnemende zieken nog het een en ander te bespreken en daarom moeten allen te kwart voor negen in de kerk zijn. Willen de auto rijders en de zieken hier wel om denken? Om de sfeer van het triduum te bewa ren, kan niet toegestaan worden, dat huisgenoten of anderen de zieken in die drie dagen in de kerk komen bezoeken We zouden u graag willen toelaten, maar maak het ons als 't u belieft niet lastig. Het mag en het kan niet. Om de gezonde mensen nu toch zoveel mogelijk ter wille te zijn, wordt Maandag avond van 7 tot 9 uur gelegenheid ge geven de kerk, die dan wel geheel klaar zal zijn, te bezichtigen. Dan bent u zeer welkom L. BEUNE, pr. O jahartelijk dank reeds voor de geschonken gaven De wonderbaarlijke visvangst heeft zich gisteravond in Bloemendaal her haald. Nauwelijks was de oproep om hulp in onze krant verschenen of men sitond bij de pastorise als het ware in der ij om de zieken goed te doen. Hier heeft het Christelijk hart het tmbtelijke distributiehart dodelijk verslagen. Donderdag 17 Juni a.s„ des avonds acht uur, zal in de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem een orgelconcert gege ven worden. Hieraan zullen medewer ken: Annie Hermes, alt; Jaap Stotijn, hobo, en Albert de Klerk, orgel. Het programma bevat o.m. werken van Bach, Corelli, Fauré en Mendelssohn. Namens B. en W. van Voorburg is door de architecten B. J. Koldewey te Voorburg en J. L. M. de Wolf "te Was senaar, voor rekening van de R. K. Woningbouwvereniging St. Martinus, opgedragen aan de firma v. d. Putten, aannemers te Haarlem, het bouwen van 60 étage-woningen in de gem. Voor burg. Ten einde bij te dragen tot de vie ring van het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin op scholen voor voorbereidend en verplicht lager on derwijs heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning toestemming verleend, dat via de nog nader te instrueren plaatselijke distrjbutiediensten toewijzingen zul len worden verstrekt overeenkomen de met maximaal 125 gram suiker per leerling. Deze toewijzingen moeten in één keer worden aangevraagd en wel tussen 4 Juli t/m 28 Augustus. De schoolbestu ren zullen zelf kunnen bepalen op wel ke wijze zij deze tractatie zullen uit voeren. Hierbij dient er rekening mede gehouden te worden, dat b.v. per flesje limonade gazeuse over het algemeen 25 gram suiker gemoeid is. De organisato ren van de schoolfeesten zullen voor 't aanvragen van de toewijzingen moeten bepalen voor welke hoeveelheid zij versnaperingen-toewijzingen en voor welke hoeveelheid zij suikertoewijzin gen ter verkrijging van limonade wen sen te ontvangen. De kosten van deze tractatie kunnen niet voor rekening van de overheid worden gebracht, terwijl de honorering van de toewijzingen via het openbaar onderwijs door de gemeenten, voor het bijzonder onderwijs door de schoolbe sturen in ontvangst genomen worden. Voor andere feestelijkheden ter gele genheid van het regeringsjubileum zul len geen extra-toewijzingen worden verstrekt. Voor de huishoudelijke producten van die fabrieken, welke zich in nor male tijd vrijwel uitsluitend bezig hou den met de vervaardiging van sier- aardewerk, zijn met ingang van 17 Juni maximumprijzen vastgesteld Enkele dezer hoogst toelaatbare prij zen zijn: kop en schotel f 1.15, diep of plat bord f 0.85, theepot f 2.65— f 4.40 naar gelang van de grootte, dekschaal f 3.95, melkbeker f 0.60. Dit eerste Zomerconcert onzer Haar lemse Orkestvereniging vond slechts een matig gehoor, mogelijk tengevo'ge van de plotseling vrij hoge tempera tuur. Nochtans hebben de uitvoerenden van deze avond zich noch door het ge ringe bezoek noch door de warmte van hun stuk laten brengen en werd het een in grote lijnen goed geslaagde uit voering. De Oberon-Ouverture van C. M. von Weber had tal van bekoorlijke en klankschone momenten en een bril- lant met goede climaxen opgevoerd slotdeel, dat Kees Hartveld en de zijnen een kort maar hartelijk applaus be zorgde. De Concertgebouw-violiste Louise Wijngaarden speelde ons het romantische Vioolconcert voor in g kl. terts van Max Bruch. Zij deed dit met echt vrouwelijke gevoeligheid, breed van streek en fraai van techniek, al speelde de temperatuur haar aanvanke lijk parten en geraakte haar instrument even ontstemd. Haar voordracht, waar in zij ook de nodige ruigte van toon wist te leggen, was van een warme muzikaliteit. Jammer dat het orkest nu en dan zich wat al te enthousiast liet gaan, en er bovendien enkele rhytmisch rom melige momenten ontstonden, die Hart veld niet strak genoeg in bedwang hield. De kunstenares mocht deson danks een geestdriftig en langdurig ap plaus oogsten voor haar fraaie pres tatie, kreeg bloemen en liet dirigent en orkest delen in de haar gebrachte hulde De tweede concerthelft was gewijd aan de Eerste Symphonie in c-mol van Joh. Brahms. Het zware eisen stel lende werk, vooral in rhytmisch op zicht, werd over het algemeen met veel geestdrift en toewijding verklankt. Al merkten we, vooral in de beide eerste delen een aantal oneffenheden, vooral in de begeleidende instrumentgroepen, toch was het klankgehalte ook hier wel homogeen. Beide laatste delen evenwel, die strakker van lijn gehouden konden worden, het Allegretto met zijn inge houden schertsend-karakter, en de Fi nale met haar krachtige vreugdehymne, sloten beter wat het samenspel betreft, en terecht werden Hartveld en de zijnen hiervoor hartelijk toegejuicht. Hij liet allen delen in het langdurig applaus en staande danken voor dit welverdiende blijk van waardering. J. Sch. Het is spijtig te moeten constateren, dat het in Haarlem niet goed gaat met de kunst. En dat in een stad, die zo'n grote traditie op dit gebied heeft hoog te houden! Niet alleen is er weinig belangstelling te vinden onder de bevolking, ook de gesteltenis van degenen, die in Haarlem en omstreken kunst produceren, laat veel te wensen over. Onder de kunstenaars, die hier werken, is een ongezonde ri valiteit ontstaan, die fnuikend is voor de ontwikkeling van de beeldende kunst. Uit verschillende kringen zijn stemmen opgegaan, om de atmosfeer te zuiveren en daar gemeend wordt, dat de tijd daartoe rijp is, werd besloten, met Idealisme en enthousiasme, de zaak aan te pakken. Drie vooruitstrevende kunstenaars, Levinus Tollenaar, B. Logtenberg en A. H. van der Vloot, hebben de kop pen by elkaar gestoken en in overleg met de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. Baard, het initia tief genomen tot stichting van de Ken- nemer Kunstraad, een instelling welke tot doel heeft de prestaties van alle in Haarlem en omliggende gemeenten wonende kunstenaars te verhogen en hun bestaanszekerheid te vergroten, maar ook en vooral het culturele peil van de streekbewoners op te voeren en te intensiveren. De Kennemer Kunstraad wil geen vereniging zijn de bestaande ver enigingen behoeven dus geen concur rentie te vrezen doch een overkoe pelend orgaan boven kunstenaars en publiek. Hij bestaat uit een kern de drie bovengenoemde, homogene kun stenaars welke kleine actieve werk groepen in het leven roept tot uitwer king van de onderdelen van het dyna misch program van actie, dat tezamen met de heer Baard is opgesteld en ge deeltelijk particulier, gedeeltelijk in samenwerking met de gemeentelijke Overheid verwezenlijkt zal worden. Dit program van actie richt zich tot drie groepen: de burgerij, de kunste naar en de jeugd, uit welke laatste de burger en kunstenaar van straks groeit. Degenen die niet ongevoelig zijn voor kunst, maar tot nog toe wei nig contacten op dit gebied hadden, HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38, telefoon 2925 (Adv.) zullen volop in de gelegenheid gesteld worden tot kennisneming van de kunst-activiteiten in Kennemerland, waardoor de artistieke interesse zal worden opgevoerd. Hierbij wordt ge dacht aan de arbeiders, van wier standsorganisaties de raad gebruik wil maken. In de grote bedrijven zullen aankon digingen van tentoonstellingen worden opgehangen en er zal verlaagd entrée- geld worden geheven bij aankoop van toegangsbewijzen, welke verkrijgbaar worden gesteld bij vakverenigingen, zo nodig bij sociale werksters. Ook zullen er voordrachten gehouden worden. Dat gedeelte van de bevolking, dat reeds actief reageert op culturele acti viteiten, doch zijn culturele behoeften elders bevredigt (bijvoorbeeld forensen, wier geest tot nog toe leeft in de grote centra, zoals Amsterdam), zal worden bewezen, dat behalve enkele evenemen ten van internationaal gehalte, die aan de grootste steden voorbehouden blij ven, zij hun behoeften in Kennemerland gelijkwaardig kunnen bevredigen. Wat de kunstenaars betreft, getracht zal worden hun directe nood te lenigen door reconstructie van een fonds tot aankoop van kunstwerken ten behoeve van de overheid en door een ruimere gelegenheid tot keuze en aankoop door particulieren. Voorts zal een kunstbi bliotheek worden opgericht en zullen uitwisselingen van exposities in eigen land en daarbuiten worden georgani seerd. Ook zullen de kunstenaars de be hoefte aan kunstbezit bij de burgerij opwekken door het kweken van belang stelling, het geven van voorlichting en aesthetische vorming (voordrachten en lezingen). De vakontwikkeling van de jonge garde der kunstenaars zal wor den bevorderd o.a. door het oprichten van een stadsatelier, het copiëren van oude meesters en contactavonden. De belangstelling van de schooljeugd tenslotte zal worden gestimuleerd door uitnodigingen tot het bezoeken van ten toonstellingen (klassikaal gratis en par ticulier tegen verlaagd entrée), door voordrachten, door richtlijnen voor ver edeld tekenonderwijs aan de onderwij zers en door richtlijnen aan ouders voor kinderen met aanleg. Zoals in een groot aantal andere ge meenten blijkt ook in Bloemendaal on der de jongelui een zodanige belang stelling te bestaan voor de vraagstuk ken en problemen van deze bewogen tijd, dat besloten is tot oprichting van een afdeling der Jongeren-organisatie in de K.V.P. Een bijeenkomst daartoe wordt belegd op Vrijdag 18 Juni in Domi" te Overveen, om 8 uur. Bij de oprichting zal de heer Hendriks, Kring voorzitter der Jongeren in de Kamer centrale Haarlem, de leiding nemen. Met een eigen gekozen bestuur zal de afde ling haar activiteit en studie in kame raadschappelijke verhouding direct kun nen aanvatten. Op deze eerste bijeen komst zal drs. Schiphorst, landelijk commissaris der Jongeren-organisatie in de K.V.P.. doel en werkwijze uiteen zetten, terwijl gerekend mag worden op een enthousiast opwekkend woord van de bekende spreker onder de Jongeren, de heer F. Burmanje uit Amsterdam. Mochten sommige jongedames of heren geen persoonlijke oproep ontvangen hebben, dan willen zij dit bericht wel als zodanig accepteren. De hengelsport viert hoogtij en waar maar even een sloot is, laat oud en jong vol verwachting de dobber te wa ter. Dat men echter niet altijd een vis aan de haak slaat, moesten enige kna pen ervaren. Toen zij namelijk op een gegeven ogenblik „beet" kregen, haai den zij tot hun verbazing een geld- trommeltje naar boven. De politie werd hiervan in kennis gesteld en bij nader onderzoek bevatte de trommel papieren van een inwoner van deze gemeente. Het eigenaardige van het geval is, dat men een en ander tot nu toe nog geen eens vermist had! Zoals bekend, heeft de vereniging „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" een foto-wedstrijd georganiseerd; de mooiste opnamen, welke in deze omge ving gemaakt moeten zijn, zullen voor een bekroning in aanmerking komen. Aangezien het aantal ingezonden foto's tot nog toe te gering is, om er een ex positie van in te richten, heeft het be stuur besloten de sluitingstermijn voor inzending van foto's te verschuiven naar medio September. De artsendienst wordt Zondag 13 Juni waargenomen door dr. S. B. Drijber te Bloemendaal. Grote Houtstraat 137 naast Luxor (Adv.) De Zondagsdiensten voor artsen wor den. waargenomen door: Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26244; Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 6, tel. 15538; Dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout: Apotheek Zandv. laan 164, tel. 26772. Maandag: 8 uur Melodia, 8 uur Club avond H.B.C. Dinsdag: 10.30 feest St. Antoniusscho- len, 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur Laudate Dominum. Woensdag: n.m. 8.30 Kath. Kinderkoor, 8 uur extra repetitie St. Michaël, 7.30 Damclub „St. Bavo". Donderdag: 8 uur St. Michaël, 8 uur Missie Naaikrans. Vrijdag: 8 uur Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Vrijdagmiddag werd op het Zand- voortse raadhuis de Zwitserse vlag ge hesen, dit ter gelegenheid van het be zoek van een gezelschap Zwitserse ge stichtsdirecteuren, die als gasten van de Federatie van instellingen voor kinder bescherming een bezoek aan ons land brengen. De gasten werden in de raad zaal door het gemeentebestuur van Zandvoort ontvangen en door de burge meester toegesproken. Hierna werd de stand van de wederopbouw in ogen schouw genomen en de maquette van het wederopbouwplan bezichtigd. blijft nog steeds voor 25 tot 150 GULDEN betalen. Tropenkl., witte pakken. Goede prijzen. KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 (Adv.) Het Missie-voetbaltournooi Mittovos 1948 wordt morgen, Zondagavond, voort gezet met de wedstrijd VitesseTYBB in Castricum, een wedstrijd, welke om meer dan één reden de belangstelling van het voetbalpubliek zal trekken. Vitesse, de kranige derde klas kam pioen, die zo maar van vierde klas kam pioen door de derde klasse trachtte heen te wandelen en daarin bijna geslaagd was, werd de vierde deelnemer in het tournooi dat feitelijk een Haarlems ka rakter moest dragen. Maar met de keus van Vitesse bleef men toch ook weer niet ver van huis, want de Castricum- mers zijn in Haarlem geen onbekenden en behoorden in de tijd van de R.K. voetbalorganisatie tot de elftallen, welke steeds in de Spaarnestad wedstrijden kregen te spelen en daarbij altijd graag geziene tegenstanders waren. Vanaf het strand tussen Bloemendaal en Zandvoort ging de 26-jarige Haarlem mer J. F. Vrijdagavond omstreeks kwart voor negen de zee in. Hij kon echter niet zwemmen en het afgaand water dreef hem steeds verder van de kust. Toen hij ongeveer 150 meter van het strand af was, gingen twee leden van de reddingsbrigade van Helios hem al zwemmend achterna. Toen zij de drenkeling op het strand hadden ge bracht, achtte een gealarmeerde dokter het noodzakelijk om F., die bewusteloos was en tamelijk veel water had bin nengekregen, naar een ziekenhuis te brengen. Hij werd naar de Deo ver voerd. (Ontleend aan Sursum Corda) BASILIEK ST. BAVO (Leidsevaart) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u., congr. asp. 12.15 u., Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u. en congr. jongedames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 en 7.30 u., congr. jongeman nen 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.30—8.30 u., Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat) Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u., Lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes 12-17 j. 7 u. en congr. dames 8 u. Woensdag: gez. H. Mis 9 u., congr. jongens 12-17 j. 7 u., Lof 7.30 u., congr. jongemannen 8 u. Zaterdag: Lof 7 u„ biechten 5 6.30 en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u., Lof 7 u. Maandag: congr. dames 8 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruis weg 7.30 u. Zaterdag: biechten 4—9 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis), Lof 7.30 u. Maandag: congr. dames 8 -u. Zater dag: biechten 5—8.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. Woens dag: congr. jongens tot 17 j. 6.45 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.308.30 u., Lof 7 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u., Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8.15 u. Dinsdag: Congr. meisjes sen. 8.15 u„ Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) Zon dag: H.H. Missen 6, 7, 8.15 (Hoogmis); 10 en 11.30 u., Lof 4 u. Maandag: H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u. en congr. jongedames 8 u. Woens dag: congr. jongemannen 8 u. Donder dag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—8 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u„ Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: congr. dames 8 u. Woensdag: congr. jongens 8 u. Vrijdag: Lof '7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH- HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u., Lóf 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 57 en 7.30—9.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10.15 en 11.30 u„ Lof 7 u. Zater dag: biechtc 5—6.30 en 79 u. Lof 7.30 u. O. L. VROUW ONBEVLEKT ONT VANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u., Lof 7.30 u. Maandag: congr. heren 8u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 4—8 u., Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG: fam dames 7.30 u.. Liduinacongr. 8.30 u. WOENSDAG: Mariagarde Tarc.-groep jun. 7 u. DONDERDAG: Lof 7.30 u, waarna biechten. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5—6 en 7—9 u. O L. VR. HEMELVAART (Heemste de) ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uLof 7.30 u. MAAN DAG: congr. meisjes sen. 8 u. VRIJ DAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5—8.30 u. en Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout) ZONDAG: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7.3Ó u. DINS DAG: Lof 7.30 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 4—9 u.; Lof 7.30 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ZON DAG: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 U. (Hoog mis) Lof 7 u. MAANDAG: congr. heren en jongemannen 7.30 u. DINSDAG: con- greg. jongemeisjes 7 u. en jongens 8 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 49 u„ behalve van 6.30 tot 7 uur. H. ADALBERTUS "(Spaarndam) ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoogmis): Lof 7.30 u. MAANDAG: congr. meisjes 7.30 u. en jongedames 8.15 u. ZATERDAG: biechten 5—7 u. en Lof 7 u. Het Provinciaal Bestuur der „Zusters van het Anne Kind Jezus" van Simpel- veld heeft aangekocht een terrein, groot 614 hectare, naast de R.K. Kerk te Santpoort, nameiyk het Terrasbos en een gedeelte van het sportterrein „Ter rasvogels". De bedoeling is op dit terrein te stich ten het Kindertehuis voor debiele voog- dykinderen dat vroeger was gevestigd te Veisen-Noord en aldaar door de Duit sers werd afgebroken. In de toekomst zal aan deze stichting tevens worden verbonden een school en internaat voor Buitengewoon Lager Onderwijs voor meisjes. Ergens in het Dekenaat had de lei ding van de Edelwacht, schone in stelling voor de jeugd die te klein is voor een congregatie, het vrome met het ontspannende verenigd. Na de gees telijke oefening, waartoe alle kinderen werden uitgenodigd, zou er een verras sing wachten. Nu is zelfs voor grote mensen niets zo verrassend als een ver rassing, waarvan je niets weet. U be grijpt, de kerk was die middag bijna te klein en er werd gezongen als nooit tevoren. Maar tegen het eind van de oefening was er toch wel een zenuwach tig gedoe te constateren, bij wijze van „nou is 't mooi genoeg geweest, waar blijft de verrassing?" De kerk liep leeg en een kwartier na het laatste „amen' dolden malle figuurtjes, sprekende beesten en buitelende mannetjes over het witte doek. Thuis gekomen, moest de jeugd na tuurlijk vertellen van het genotene. „Wat was nu het fijnste?" vroeg pappa. „Pauze" antwoordde kleine Jenny. Nu heb ik wel eens bij het zien van een vervelend toneelstuk verlangd naar de pauze en daarvan dan ook het meeste genoten, maar een kind kan zover nog niet nadenken. „Pauze?" „Nou 't ijsje smaakte heerlijk." Pauze wil dus zeggen: ijs. DAG EN NACHT Het geharrewar in de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zal voorlopig nog wel niet ten einde zijn. Gisteren gaven wij aan de anti saneerders, georganiseerd in de Ver eniging tot Behoud van het Bloembol lenvak in Nederland, het woord, naar aanleiding van onze visie op het ge val, waarmee zij het niet eens waren, en nu heeft de voorzitter van Bloem bollencultuur, Jhr. Van Nispen, in het Weekblad een hoofdartikel geschreven onder de titel: „Wat is de waarheid?" Hij zegt daarin, dat op de agenda stond „bespreking" van het ambtelijk rapport. Er werd echter een beslissing genomen, die ver buiten de betekenis van de agendaformulering ging, die zelfs het tegendeel was van wat op de agenda stond. De beslissing om alle publicaties van het Bedrijfsschap uit 't Weekblad te weren, kwam in het geheel niet op dc agenda voor. De voorzitter acht het zich een plicht voor de belangen van de ver eniging te waken en als beslissingen i« strijd zijn met een uitspraak van de al gemene vergadering, dan is het zijn plicht daarvoor de verantwoordelijkheid niet te accepteren en de consequenties te aanvaarden. De heer Bakker werd door de voorzitter in de gelegenheid ge steld, om vergezeld van enige zijner me destanders op een audiëntie bij de mi nister zelf de afschaffing der maatrege len te bepleiten. Het staat nu eenmaal vast, aldus d' voorzitter, dat de maatregelen niet wor den afgeschaft, omdat de tijdsomstandig heden dat niet toelaten. Het is even be lachelijk, dit mü te verwijten als bet zou zyn, daarvan de heer Bakker de schuld te geven, hoewel ik nog steeds overtuigd ben, dat onze Vereniging, als wy eerst de onderlinge strijd staakten en dan nog leerden ook naar buiten een fatsoenlijke indruk te maken, veel ver zachtingen in deze maatregelen zoö kunnen verkregen. Wat kan het zaaien van wantrouwen en het rondslingeren van onbewezen be schuldigingen voor nut afwerpen? De anti-saneerders hebben het rapport niet „verworpen", daartegen zou ik, zo gaat de voorzitter voort, geen principieel be zwaar hebben gehad, neen, er werd ,,ës' weigerd" het zelfs maar in bespreking te nemen. Dit laatste nu was in flagrante strijd met de beslissing van de algemene ver gadering van December 1947. Hier werd binnen de Vereniging een besluit van de algemene vergadering met voeten ge' treden, volledig in strijd met de statu ten. Het schrijven eindigt met een be roep op de goedwillende vakgenoten. De afdeling Noordwijkerhout wenst eed beroep te doen op alle zusterafdelingen eb1 in haar vergaderingen met grote verant woordelijkheid en ernst de huidige toestand te bespreken en naar middelen te zoeken om de eenheid in de Algemene Vereniging te herstellen. Zij doet dit beroep zowel °P de anti-saneerders ais op de „Buitenspo rige" ordenaars en wenst dat men erken nen zal: 1. Het beginsel van de teeltbeheersing- 2. De noodzakelijkheid van het doe" voortbestana van min. prijzen en S.-fonds, zolang de huidige nationale en interna tionale omstandigheden zich zullen voor doen, mede ook omdat uit de besluiten vah de Minister van Landbouw geen wij ziging in de bestaande toestand te ver wachten is. De afdeling stelt aan de zusterafdelin gen voor gezamenlijk het initiatief te r>®' men om door het beleggen van een Bt"' tengewone Alg. Vergadering in de ge®3' van het bovenstaande tot een oplos::1' van de crisis te geraken. Wij hebben tegen billijke prijzen beschikbaar splinternieuwe fabrieksmotoren, alsook gereviseerde Inl.: Makelaarskantoor M. J. G. VAN ROSSUM, GED. OUDE GRACHT 94 HAARLEM 5incb 1667 m MIG 5CH00NNQU0ENVANS OVERBEEK vraagt te „K< MEUBELEN, KRISTAL Ji ZILVER. Jansweg. N. Gracht, telefoon ^Concertbur. Alph1'"''!, Donderdag 17 8 uur Grote of St. Bavo alt hobo t. orgel Entrée f «-»«'nbegn bel. Kaarten en Pj.®Kns^ spreken bij Muzi«* ft' del Alphenaare V avonds aan de^^ k" geh 11 het h0thsti tll,g v, r, hit U r\ htm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2