Duitsers aangespoord terugtrekking van bezettingsmacht te vragen Geen verlaging der hulp aan Europa ZONNIG FESTUN IN TRILLENDE LUCHTEN Rassen zouden een Duits leger onder Von Paalus achter de hand hebben Controle op het vervoer der goederen TRUMAN DAAGT SOVJET-UNIE UIT Het Prinselijk Gezin onder de talrijke toeschouwers Hongaartjes in Volendams costuum j Tot hoofd en hart L Nieuw Russisch propaganda-offensief Twijfel aan succes van de campagne Verwarde toestand in Palestina Het weer Houding der Sovjets „de bitterste teleur stelling van onze tijd Coloradokevers op de Afsluitdijk Geestelijk en lichamelijk flink aangesterkt Luchtvaart-pioniers Complete flat cadeau L.A.H. Peters gouverneur van Curagao 50.000 sigaretten in beslag genomen Windhoos in provincie Groningen MAANDAG 14 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24176 BESLISSIWG AMER. SENAATSCOMMISSIE Gottwald president van Tsjechosiowakije VLIEGTOURNOOI BOVEN SOESTERBERG Hongaarse politie drijft; processie uilteen Republikeinse leiders aan het woord Palar onltvangt inlichltingen WATER MAAKT WEER SLACHTOFFERS Kevers bij de vis Goede vangst te Rotterdam Schade bedraagt drie ton BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlHImetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het Russische propaganda-apparaat in Berljjn en Oost-Duitsland werkt op het ogenblik op volle toeren om de Duitsers er toe te brengen het terugtrekken van alle bezettingstroepen uit Duitsland te Politieke waarnemers van de Ameri kaanse militaire regering menen, dat het naaste doel van deze campagne zou zijn, de Duitsers voor zich te winnen en het de Westelijke mogendheden lastig te maken, met als einddoel de terugtrek king van de bezettingstroepen, teneinde voor de Duitse communisten de weg te openen tot het overnemen van de macht met behulp van een door de Russen op geleid Duits leger. De campagne begon met de publicatie te Berlijn van een door het Moskouse persbureau Tass verspreide verklaring, waarin wordt gezegd, dat leidende Rus sische kringen een spoedige vrede met Duitsland en de terugtrekking van alle troepen voorstaan als gevolg waarvan de Duitsers hun politieke en economi sche toekomst kunnen opbouwen zonder inmenging. De Duitse communistische bladen heb ben dit thema onmiddellijk overgenomen en beweerd, dat de V.S. zich tegen dit edelmoedig gebaar van de Sovjets ver zetten. Een functionaris van de Amerikaanse regering in Duitsland meende, dat het er de Russen vooral om te doen is te poseren als vrienden van Duitsland. Als alle bezettingstroepen vertrokken zou den zijn, zouden zij misschien bereid zijn, vrede te sluiten met een afzonder lijke Duitseregering, die natuurlijk on der communistische leiding zou staan Op dat tijdstip zal er vermoedelijk wel een Duits leger bij de hand ^ijn om een en ander kracht bij te zetten. Dit zouden waarschijnlijk de troepen van Von Pau- lus zijn. Het met Amerikaanse vergunning te Berlijn verschijnende dagblad „Tages- spiegel" belicht een ander aspect van de Russische campagne. Dit blad schrijft: Terugtrekking van de bezettingstroe* pen zou de Russen inderdaad misschien goed te pas komen. Immers, als de Ame rikanen weggingen, zouden deze bijna vijfduizend kilometer uit de buurt zijn aan de overkant van de Atlantische Oceaan, maar voor de Russen betekent uit Duitsland terugtrekken slechts, dat zij zich op 80 kilometer afstand van Berlijn zullen bevinden, n.l. aan de over kant van de Oder, in Polen. De Amerikanen betwijfelen, of de Russische campagne veel succes bij de Duitsers zal hebben. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van Berlijn, waar de bevolking wenst, dat de Westelijke mogendheden zolang blijven als er nog Russen in de stad zijn. Nadat Zaterdag alle treinverkeer van het Westen uit naar het Oosten „in ver band met opstopping van het verkeer" door de Russen was stilgelegd, is Zon dagmorgen het goederenvervoer weer hervat. De Russen begonnen Zaterdag met plotseling alle geallieerde en Duitse goederentreinen van West-Duitsland naar Berlijn te doen stoppen. Een trein werd te Helmstedt tegen gehouden, waar de Russen er bezwaar tegen maakten, dat vier wagons met voorraden van het Britse leger niet voorzien waren van een gedetailleerde lijst van de inhoud. Het personenvervoer was Zondag nog aan beperkingen onderhevig. De Russen eisten geleidebiljetten, die de meeste reizigers nog niet konden bezitten. Hon- De Amerikaanse Senaatscommissie voor de toewijzingen heeft zich een stemmig uitgesproken tegen de verla ging van de hulp aan Europa met 26 procent. De commissie bereikte eenstem migheid omtrent de basis van 12 maan den van het hulpprogram in plaats van de voorgestelde 15 maanden. Zij stelde een toewijzing voor van 5.0Ö5 millioen dollar in plaats van de oorspronkelijk verzochte 5.300 millioen. De aanbeveling van de commissie houdt 950 millioen dollar meer in, dan de som, die het Huis van Afgevaardigden had aanvaard. De aanbevelingen van de commissie zullen waarschijnlijk een dezer dagen door de gehele Senaat behandeld wor den. Men meent dat zij aanvaard zullen worden. Daarna zal gepoogd worden in gemeenschappelijke zitting een verge lijk te vinden tussen de Senaat en het Huis. Geschoolde onderzoekers, meest ac countants, zullen de bewegingen van de Marshallgoederen volgen tot aan de uiteindelijke bestemmingen in Europa, opdat er niets naar de zwarte markt gaat of achter het ijzeren gordijn ver dwijnt. Men zal de zendingen nagaan, totdat er zekerheid is dat zij gebruikt zullen worden voor het doel, dat het Congress beoogde. De accountants zullen onder een Europese controleur werken, die reeds werd gekozen, doch wiens naam nog niet bekend gemaakt wordt. Op de vierde dag van de wapenstil stand in Palestina tussen Joden en Ara bieren, is de toestand nog onoverzichte lijk en verward. Uit vele berichten blijkt wel, dat er nog op verschillende plaat sen gevochten wordt. Joden en Arabie ren beschuldigen elkander wederzijds van bestandsschendingen. De Arabieren gingen zover om aan de bemiddelaar, Bemadotte, een ultimatum te doen toe komen, waarin gedreigd wordt met een „algemene aanval op alle fronten" wan neer de Joden „niet uiterlijk Maandag te 12 uur strikt de wapenstilstand na leven". De betreffende vijandelijkheden zou den aan het Syrisch-Libanese front plaats vinden, waar juist de Joden de Syriërs beschuldigen de strijd voort te zetten. Aan het Meer van Tiberias, te Ein-gev, zou de toestand door Arabi sche aanvallen bijzonder critiek zijn. Bemadotte heeft een van de reeds ge arriveerde waarnemers naar deze plaats gezonden om een onderzoek in te stel len. Graaf Bemadotte maakte zich niet zo erg ongerust over de schendingen van het bestand; deze lagen voor de hand in de eerste dagen, verklaarde hij. Het Tsjechische parlement heeft he denmorgen bij acclamatie premier «Llement Gottwald tot president van tsjechosiowakije gekozen. De verkiezing had plaats op het kas- eel Hradchin. Na zijn installatie als President inspecteerde Gottwald de pa- jeiswacht Door artillerie werden 21 sa luutschoten afgevuurd. De president woonde vervolgens een hoor de aartsbisschop van Praag, dr. °sef Beran, geleide dankdienst bij. Antonin Zapotockey, die Gottwald als Premier opvolgt, zal vanmiddag de kiuUWe President het ontslag van zijn ninet aanbieden. Verwacht wordt, dat nieuwe regering morgen zal worden "bekendgemaakt. Zij zullen de grondstoffen tot aan de fabrieken volgen, om zekerheid te heb ben, dat zij bewerkt zullen worden tot de vastgestelde herstelproducten. De prijzen van voedsel zullen worden ge controleerd, om te weten, dat het niet langs speculatieve kanalen verdwijnt. Ook de machines zullen worden nage gaan tot aan het installeren toe, opdat zij inderdaad voor hersteldoeleinden en niet voor het maken van wapens ge bruikt zullen worden. De Eca, het administratieve lichaam dat de hulp aan Europa regelt, heeft haar tot nu toe grootste toewijzing voor hulp aan het buitenland gedaan. Deze toewijzing, die in totaal 95.610.605 dollar groot is, omvat o.m. katoen ter waarde van 27 millioen dollar en ta bak tot een bedrag van 7.427.000 dol lar. Nederland krijgt dit keer 4.183.905 dollar. Van dit bedrag is 2.675.905 dollar toegewezen voor tarwe en 508.000 dollar voor tin. Nederland kreeg tot nu toe reeds 26.337.535 dollar. derden moesten aldus naar het Westen terugkeren. Voor de personentreinen, die weer rijden, hebben de Russen voor geschreven, dat zij in Berlijn alleen in Friedrichstrasse mogen stoppen, in de Russische zone, zodat de twee stations in het Britse gebied komen te vervallen. De Elbebrug in de autoweg Ber lijnHelmstedt zal op 15 Juni te Hohenwarthe voor het verkeer ge sloten woden vanwege dringende herstellingswerken. Deze weg is de enige weg te land, die door de Wes terse mogendheden voor het trans port van hun personeel naar Ber lijn wordt gebruikt. Het verkeer zal echter worden omgeleid. De opstijging van een luchtballon onder commando van de enige Nederlandse gebreveteerde ballonvaarster mevr. BoesmanVisser, vormde de opening van het Zaterdag te Soesterberg gehou den vliegfeest. Het vliegfeest te Soesterberg werd Za terdagmiddag opgeluisterd door de te genwoordigheid van de Prinselijke Fa milie, die de talrijke demonstraties met veel belangstelling volgde. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog en overwegend zonnig weer, maar in het Zuiden en Oosten van het land een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien. Weinig verandering van temperatuur. Meest zwakke veranderlijke wind, maar later langs de kust invallen van een koelere zeewind. Zon: 4.19—20.01; Maan 14.03—1.34. (Van een onzer speciale verslaggevers) Hei wonderlijkste vliegbeest, dat Zaterdagmiddag op het luchtfestijn te Soesterberg vertoond werd, was de helicoptère. Als een reusachtige libel boven een zomers bloemperk danste en zweefde het toestel over de vliegwei, steeg en daalde rechtstandig, stond stil in de lucht en vertoonde allerlei circus- kunstjes. Deze vliegende flitspuit, dit voorwereldlijk insect werd bij zijn capriolen uitbundig door het publiek toegejuicht. En inderdaad was dit het meest spectaculaire nummer, daar het geen hoogte en nauwelijks ruimte voor zijn evoluties nodig had. Een vliegtournooi is immers een feest van flitsen, van afstand en ruimte. Het speelt zich, zoals Zaterdag, af in de blauwe oneindigheid van de lucht boven een reusachtige arena. Zo genoten er ook thans vele duizenden van, langs het veld samengestroomd, maar evenzeer duizenden in wijde omgeving. De belangstelling voor dit vliegtour- toeschouwers bij het vliegterrein., nooi ter gelegenheid van het veertig- Hier stak de zon onbarmhartig, vloei- jarig bestaan van de Koninklijke Ver- den bier en limonade bij stromen, wer- eniging voor Luchtvaart was inderdaad den hecatomben ijs verzwolgen, en zou- buitengewoon groot. Lange rijen auto's den monsterbongerds ontspruiten, als van heinde en ver reden aan en allerlei alle kersepitten hun bestemming von- vervoermiddelen brachten de massa der den. Ondanks de hitte zaten de men sen tevreden op stoeltjes of zo maar in het gras marechaussees hielden een wakend oog en brandweer en E.H.B.O. waren ter plaatse paraat. Door luid sprekers werd toelichting gegeven op het programma en gevonden of verlo ren kinderen werden uitvoerig omge roepen, zoals de verlaten Johnny, het jongetje met de blauwe ogen. wiens mama met een blauwe auto was ge komen, doch later spoorloos bleek. Het was een eer voor de jubile rende vereniging, dat haar be schermvrouwe, de Prinses-Regentes, en haar erevoorzitter, Prins Bern- hard, het vliegtournooi bijwoonden, terwijl laatstgenoemde het zelfs met zijn sportvliegtuig opluisterde. Ook de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet kwamen kijken. Verder waren tal van autoriteiten aanwe zig, o.a. de Commissaris van de Ko ningin in de Provincie Utrecht, de de heer M. A. Reinalda en luitenant- generaal Kruis. En eindelijk bracht de viermotorige K.L.M.-reus „Fries land" na een erevlucht van Schip hol de pioniers der Nederlandse luchtvaart op Soesterberg. In het programma, dat in vlot tempo werd afgewerkt, was de „Friesland" na tuurlijk de meest imposante verschij ning, die vocxal sensatie wekte door, laag vliegende boven het veld, eerst twee en tenslotte drie van zijn motoren te laten Uitvallen, zonder dat er iets in koers, hoogte en stabiliteit veranderde. Het opstijgen van de ballon, de loo pings der zweefvliegtuigen waren dank bare nummers, zoals ook de verschij- ning van de Sea-fury, het snelste schroefvliegtuig ter wereld, dat met een snelheid van 800 K.M. per uur de lucht tot pal boven de hoofden der mensen openscheurde. Andere jagers als Spitfires, Harvards en Firefly's Schoolkinderen uit Hippolytushoef hebben hedenmorgen aan de Zuid glooiing van de Afsluitdijk en aan de Wieringermeerdijk duizenden colorado kevers gevonden. Waarschijnlijk zfjn de dieren door de Oostenwind naar deze dijken gedreven. De kevers kruipen tus sen de basaltblokken, waaruit de glooiingen zijn opgebouwd en zijn daar nauwelijks of geheel niet te bereiken. Deze nieuwe invasie vormt een ernstige bedreiging voor de Wieringermeerpolder en de daarachter gelegen landbouwge bieden. In een rede over de buitenlandse poli tiek, Zaterdag in het kader van zijn ver- kiezlngstournée in Californië gehouden, heeft president Truman de Sovjet-Unie uitgedaagd bewijs te leveren van haar ver langen naar vrede door ,haar tactiek van dwanguitoefening en openlijke agressie" te beëindigen. In onverbloemde termen zeide de president, dat de „weigering van de Sov jet-Unie samen te werken met de bond genoten uit de oorlog voor wereldvrede en herstel" de „bitterste teleurstelling van on ze tijd" was. Truman wijdde speciale aandacht aan de situatie in Griekenland. „Indien de Sov jet-Unie oprecht een bijdrage tot vrede en herstel wil leveren, kan zij dit in Grieken land bewijzen," zei hij. De toestand in Griekenland, aldus de pre sident, is onderwerp geweest van een reeks onderzoekingen door commissies van de V.N. De feiten zijn vastgesteld en aan geen twijfel onderhevig. Een 20.000 guerilla- strijders zijn in staat geweest Grieken land in staat van onrust te houden en het Griekse herstel onmogelijk te maken, voor namelijk dank zij de hulp, welke de rebel len van de nabuurlanden ontvangen. Een resolutie van de V.N. om deze hulp te be ëindigen, werd door Rusland geboycot. Door haar eigen initiatief kan de Sovjet regering hieraan 'n einde maken. Zij kan zich aansluiten bij de andere landen, die een einde willen maken aan de onwettige buitenlandse steun, die aan de Griekse guerilla-troepen wordt verleend. Op deze wijze krijgt Griekenland een kans tot her stel te komen. President Truman sprak na lange tijd weer over Griekenland, terwijl er juist va- (Van een onzer speciale verslaggevers) Men weet niet recht, hoe men die tachtig pleegkindertjes van het dorp nu, eigenlijk moet aanduiden: als Hongaar se Yolendammertjes of Volendamse Hongaartjes. Een half jaar geleden wer den ze gastvrij in de gezinnen ongeno- men. Aanvankelijk was er wat strubbe ling: de jeugd uit Boedapest, grootsteed se middën-Europeaantjes, wel wat on wennig in die wonderlijke zee-kampong aan het IJsselmeer. Maar nu: het af scheid op a.s. Zaterdag zal heel wat tra nen doen vloeien. De kinderen spreken Nederlands, dat wil zeggen Volendams, ze zijn van al die gestoofde aal dik en welvarend geworden, zitten keurig in de kleren en een paar meisjes hebben zelfs de plaatselijke dracht aanvaard en willen niet meer in burger terug. Er zijn ontroerende banden gegroeid tussen pleegouders en kinderen. Vorige week Zondag was er op het dorp Eerste H. Communie en daarbij naderden ook 17 Hongaartjes voor het eerst ter H. Tafel. En nu had men moeten zien. hoe de pleegouders kosten noch moeite had den gespaard om ook deze kinderen in de fijnste bruidsjurken en de mooiste communiepakjes te steken. Niet alleen lichamelijk, maar stellig ook naar de geest zijn deze pleegkinderen in wel licht het meest katholieke dorp van Nederland, Europa, misschien wel ter wereld, wat men noemt: flink aange sterkt. Zij zullen, in het huidige mid den-Europa in dit opzicht wel iets te verduren krijgen. Vandaar, dat pastoor Aanstoots op de afscheidsbijeenkomst, die Zondagmiddag in het Jeugdhuis werd gehouden, de kinderen nog eens krachtig opwekte, het geloof, zoals zij het in Volendam zagen beleven en heb- meen meegeleefd, toch vooral te be waren. Voor deze afscheidsmiddag, die werd bijgewoond door deken Schamper van Purmerend en burgemeester Van Baer van Edam en die onder leiding stond van kapelaan Vlaar, hadden de Hon gaarse kinderen door de zorg van mej. A. Dunselman, lid van het comtié, en kele voordrachtjes ingestudeerd, welke, afgewisseld door vertoning van films o.m. van het Koninklijk Huis, bij de pleegouders zeer in de smaak vielen. Zondagavond werd in Boedapest een katholieke processie door de politie uit eengedreven. Verscheidene duizenden katholieken namen aan de processie deel. Deze be woog zich door de nauwe straten van de binnenstad. Toen de politiewagens kwamen, kregen de deelnemers bevel uiteen te gaan, omdat er volgens de politie geen toestemming voor de pro- cesie gegeven was. Volgens berichten uit semi-officiële bron wilde de menigte zich niet verwij deren en verschillende personen demon- streeden tegen de politie, die waarschu- wingschoten losten. Verscheidene per sonen werden gearresteerd. Het reddingswerk in het Kattegat, waar de scheepsramp met de „Kjöben- havn" plaats vond, is nog 24 uur na het ongeluk voortgezet. Er is echter geen hoop meer dat de 150 nog vermiste pas sagiers en bemanningsleden van het schip thans nog in leven zullen zijn. ge berichten, over het algemeen nog ge ruchten, de ronde doen, dat de Sovjets er over zouden denken de Griekse guerilla- leider, Markos, te laten vallen. Van de na buurlanden loont Bulgarije de neiging zijn tot, dusverre gevoerde politiek van hulp aan de guerilla's te laten varen. Nadat de Bulgaarse minister van Buitenlandse Za ken, Kolarov, er Trygve Lie op gewezen had, dat hij bereid was de kwestie met de Grieken te bespreken, heeft Tsaidaris, de Griekse minister voor Buitenlandse Za ken, aan de V.N., verzocht de nodige schik kingen voor een samenkomst van Griekse en Bulgaarse vertegenwoordigers te treffen. De kwestie der buitenlandse betrek kingen is ter sprake gekomen in een openbare bijeenkomst te Djokjakarta, waarop Amir Sjarifoeddin o.m op merkte, dat de principes van de „Ren ville" de erkenning van geen enkel recht inhouden, doch slechts een basis vormen voor de verdere onderhan delingen. Volgens Antara zei hij, dat het voor stel tot het houden van een volkstem ming in geheel Indonesië voor de repu bliek aanvaardbaar is, doch niet de wijze, waarop de Nederlanders een con stituerende vergadering willen samen stellen, n.l. overeenkomstig de methode, die voor de federale conferentie te Ban doeng werd gebezigd. Ook Moh. Roem heeft gesproken, en wel voor radio-Djocja. Hij zeide, dat er .op het ogenblik geen reden tot onge rustheid bestaat en wekte op tot steun aan de republ. delegatie. Volgens Antara zal de republ. rege ring inlichtingen zenden aan de heer Palar te Lake Success betreffende de overeenkomst tot heropening van het zeeverkeer. Deze uiteenzetting aan Palar wordt noodzakelijk geacht in verband met de verklaring van mr. Van Kleffens in de Veiligheidsraad, waarin Palar het ver wijt werd gedaan dat hij niet op de hoogte was geweest van de betreffende overeenkomst. Naar de mening van de republ. delegatie is de overeenkomst slechts in principe door beide delegaties aanvaard. De leden van de commissie van Goede Diensten en de beide delegaties, die nog niet per vliegtuig naar Batavia zijn vertrokken, worden hedenavond om circa half acht per trein uit Djocja ver wacht. In de trein bevinden zich het Ameri kaanse lid van de delegatie, Coert Du bois, met vijf andere Amerikanen, het Australische delegatielid Thomas Critch- ley met zijn staf. Zaterdagavond is bij de politie te Zandvoort aangifte gedaan van vermoe delijke verdrinking van de 21-jarige ongehuwde A. K. uit Haarlem. Zijn bovenkleding werd verlaten op het Zuiderstrand aangetroffen. Er is giste ren tevergeefs door leden van de Zand- voortse Reddingsbrigade met hulp van speurhonden naar de vermiste gezocht. In de Waalhaven te Rotterdam is Zondagmiddag de 17-jarige fabrieksar beider M. A. E. bij het zwemmen ver dronken. Dreggen mocht tot heden geen resultaat opleveren. In Schev'eningen i£ Zondagmiddag een achtjarige jongen, die zich te ver in zee had gewaagd, verdronken. Hij werd door twee burgers uit het water gehaald en in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overgebracht. In de loop van de avond is hij daar overleden. Als ere-gasten van de jubilerende Kon. Ver. voor de Luchtvaart bracht de „Frieslond" van de K.L.M. Zater dagmiddag de nog in leven zijnde pio- niers van de Nederlandse luchtvaart op Soesterberg. Zo kwamen mee de heren jhr. 1. L. van den Berch van Heemstedeballon commandant sinds 1911, E. Fuld uit Amsterdam, o. m. mede-oprichter der K.L.M.met de luit.-vlieger A. Plesman, promotor van de E.L.T.A., in 1919 te Amsterdam, Chr. H. C. Nell, ballon- commandant sinds 1910 en meteoro loog, luitenant-generaal b. d. H. ter Poorten, de eerste militaire „vliege nier" van het Indische leger, in 1911 gebreveteerd, kolonel H. Wallaardt Sacré, balloncommandant sinds 1910, die reeds in 1902 in de legerplaats Ol- debroek als kapitein der genie belast was met de leiding bij artillerieschiet oefeningen, waarbij gebruik werd ge maakt vgn doelballons, de heer A. Mulder, een der eerste vliegers in Ne derland, die in 1911 vluchten maakte op de Mookerheide, H. S. Thomson, de bekende functionaris van Schiphol, G, A. Koppen, de man met Frijns en Elle- man van de „Postduif" in October 1927, majoor H. Steup, J. W. van der Drift, de vliegtuigbouwer, Rinus van Meel, als eerste met drie passagiers opge stegen, W. C. J. Versteegh, eerste mili taire vlieger van het Nederlandse le ger, in 1911 gebreveteerd en in later jaren wereldbekend als leider van de z.g. „vijf vingers van een hand": het escadrille Fokker D VII-jachtvlieg tuigen, waarmede in binnen- en bui tenland triomfen werden behaaldW. van Hemert, die zich in 1911 als 17- jarige jongen in een door H. van der Burg gebouwd zweefvliegtuig achter een auto liet slepen en op anderhalve meter hoogte door de lucht werd voort getrokken, J. Carley, vUegtuigontwer per, H. Ch. E. van Ede van der Pais oud-directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, dr. A. Plesman, presi dent-directeur der K.L.M., en mevr Beatrix de Rijk, die in 1911 als eerste Nederlandse vrouw het vliegbrevet haalde. vertoonden alle denkbare vliegfigurea en boeiend waren de staaltjes van. luchtacrobatiek, welke de P.H.U.C.K., een minuscule Piper Cub, laag over de startbaan ten beste gaf. De parachutesprong uit een Dakota van een Engelse instructeur, van de Paratroepen, vormde het slot van de demonstraties. Duizenden zakdoeken werden deze middag natgewist op voorhoofden, drooggewuifd naar vliegers en vervol gens weer natgewist. De animo en het geduld der menigte bewijzen de popu lariteit van de luchtvaart. Het vlieg tournooi op de historische grond van Soesterberg, immers de bakermat van Nederlands militaire en burgerlucht vaart, ia voor de organiserende vereni ging een succes geworden. Zaterdag liep bij de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij de voor Portugese rekening gebouwde motortrawler Antonio Pascoal" van stapel. De trawler heeft een waterverplaatsing van 2200 ton en is door de rederij Pascoal bestemd voor de vangst van kabeljauw op de gronden om Newfoundland. Het schip is voorzien van een speciale levertraaninstallatie. De weleerwheer kapelaan J. A. N Bon zegende het schip, voordat het te water werd gelaten Ais men iets bereiken wil, moet men kunnen wachten. De heer en mevrouw Hoenekamp uit de Mauvestraat te Amsterdam, kregen Zondagavond de goede ge dachte een bezoek te brengen aan de damesbeurs in het RAI-gebouw, die des avonds om 11 uur na tien suc cesvolle dagen is gesloten. Zij koch ten twee entree-biljetten, hetgeen hun geen windeieren legde: het nummer van een der kaartjes stemde overeen met een uit de lotentrommel getrokken getal en toen de familie Hoenekamp naar huis terugkeerde was zij het meubilair van een com plete flat rijker: een slaapkamer-, een zitkamer- en een eetkamer- ameublement Naar wij vernemen, kan de benoe ming van de heer L A. H. Peters, mo menteel als landbouwraad verbonden aan de Nederlandse ambassade te Wash ington, tot gouverneur van Curasao als opvolger van dr. P. Kasteel, waar schijnlijk worden geacht. Bevestiging hiervan kon echter nog niet worden verkregen. De heer Peters, die op het ogenblik in Nederland ver toeft, is rijkslandbouwconsulent en of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Zes brave Enkhuizer jongens, die Za terdag aan het IJsselmeer visjes wilden gaan vangen, ontdekten op korte af stand uit" de kust een vlek op het water, die langzaam naderbij kwam. Zij volg den deze nauwlettend en toen de „vlek" de kust bereikt had, ontdekten zij, dat deze uit talrijke coloradokevers was samengesteld. In snel tempo werden daarop de kevers gevangen en in de visflesjes opgeborgen. Toen de kust veilig was, togen de jongens triomfan telijk naar het politiebureau en depo neerden daar, onder dankzegging van de aanwezige wachtmeester, hun vangst. Na een wilde achtervolging door de straten, waarbij schoten zijn ge vallen, heeft de douane te' Rotter dam, in samenwerking met de poli tie, een goede slag geslagen en 50.000 sigaretten in beslag kunnen nemen. In het holst van de nacht wilden douane-ambtenaren in het havengebied een verdachte vrachtauto aanhouden. Nog was het onderzoek niet begonnen, toen een aantal mannen uit het gras opsprong en de auto begon vol te laden met dozen. Zodra de chauffeur de douane-ambtenaren opmerkte nam hij met de auto de vlucht. Een douane-ambtenaar, die echter op de auto was geklommen, slaagde er in, om uit de reeds in beweging zijde auto een aantal dozen op straat te werpen en zich zelf in veiligheid te stellen. De douane-ambtenaren losten daarop scho ten op de vluchtende auto en zetten met een jeep en een personenauto de achter volging in. Het gelukte hen niet de smokkelauto te achterhalen. Daardat het nummer van de wagen genoteerd was, kon hij in de loop van de nacht opgespoord worden. Er zijn drie arrestaties verricht en 50.000 sigaretten in beslag genomen, die afkomstig waren van een buitenlands schip. Zaterdag zijn de dorpen Lolbert en Leek in de gemeente Leek (prov. Gro ningen) getroffen door een windhoos en zware hagelbuien. Aanvankelijk leek de schade niet zo groot te zijn, maar later bleken 200 ha. landbouwgewassen vol komen te fcijn vernietigd. Drie boerde rijen zijn totaal vernield, woonhuizen, schuren en stallen liggen geheel tegen de grond. Hierdoor zijn ongeveer twaalf personen dakloos. Persoonlijke onge vallen deden zich echter niet voor. Wel kwam enig vee om, maar de juiste aan tallen hiervan ontbreken nog. De totale schade bedraagt drie ton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1