STAD EN OMGEVING Een goed jaar voor Beijnes Vitesse met Velsen in finale missietournooi BL0EMK00LWEEK Anny Bonarius jubileert St. Bavo-conferentie TYBB verliest in Castricum: 2-1 Een oude heer mm Ir. H. J. M. Bekkers 25 jaar zang-paedagoge Reorganisatie van „Kunst zij ons doel" AGENDA" Dodelijk ongeval bij Zijlbrug In 1950 naar Beverwijk heemstede ZANDVOORT EN ZIJN TOERWEG Internationale motorraces K.V. P. heeft lijst 1 Staten van Curasao protesteren wekt opschudding Heemsteeds voetbalelftal wint van Blauw Wit MAANDAG 14 JUNI 1948 PAGINA 2 gaat 30 Juni Beijnes verlasten w- K.V.P.-lijst Eerste Kamer Nieuwe secretaris L.T.B. Rijkskweekschool MIEP LACHT: Deze week alvast geen moeilijkhe den met het eten, want het is nu De bloemkool ziet er lekker uit en :o goedkoop is zij nog niet geweest, tn hier is de raad van Mevr. Lotger ing-Hillebrand Jet bloemkool nu ook eens zó! Ontvreemde postzegels gingen door veel handen Vermiste werkman terug Van het goede te veel Inbraak in eigen huis i Herdenking 50~jarig bestaan Haarlemse manege hield geslaagde dumrit Examens Haarl. Machinefabr. Figee RedrijfspensioenfancU landbouw REÜNIE ST. ANTONIUS U.L.O. ZANDVOORT DISTRIBUTIENIEUWS MANNENKOOR 25 JAAR Mej. Bonmelt gaat vertrekken Pastoor van Diepen Teer op strand borden BLOEMENDAAL Voor het zwakke kind Gemeenschappelijke verklaring over aide mémoire Russisch blok zou Indonesië erkennen door JAMES CHARLES LYNCH Record-zege van H.V.G.B. Tafelltenm sontmoeting Eredoctoraat voor mr. Van Kleffens KON. OLIE IN 1947 Nieuwe record productie bereikt Cacao in Juli De directeur van de Beynes-fabrie- ken, ir. H. J. M. Bekkers, zal op 30 Juni zijn taak als zodanig neerleg gen en commissarissen van het be drijf stellen aan de aandeelhouders voor het ontslag tegen die datum op de meest eervolle wijze te verlenen. In 1913 kwam hij in de fabriek als bedrijfsingenieur en in 1930 volgde zijn benoeming tot directeur. Beide functies heeft hij, naar de verklaring van de commissarissen, uitstekend vervuld. Ir. Bekkers wordt voorgedragen als commissaris, waardoor het aantal van functionarissen op zes wordt gebracht. In zijn afscheidswoord verklaart ir. Bekkers, dat hij ervan overtuigd is in de herinnering van de aandeelhouders niet bekend te staan als een dividend directeur. De crisis na 1930 en de oor log hebben hun stempel gedrukt op de periode van mijn bestuur, zo schrijft hij. ik heb echter gemeend, door mede te werken aan een conservatief financieel ook de belangen van de aandeelhouders te hebben gediend. Ik heb de voldoe ning een gezond en financieel sterk be drijf achter te laten, dat met een be kwame staf van arbeiders, een goedge- outilleerde fabriek en een voor zijn taak berekend ambtenarencorps een goede toekomst tegemoet gaat. Bij" gelegenheid van zijn zilveren jubi leum in dienst der vennootschap schre ven wij: Zijn bestuursperiode ken merkt zich op de eerste plaats door de grote zorg, welke hij aan de interne organisatie besteedt, die geheel op mo derne leest werd geschoeid. De ratio nele werkwijze en het volledig inzicht, dat aan de leiding verschaft wordt, maakten het mogelijk, dat de onder neming haar vooraanstaande plaats in het vervaardigen van spoormateriaal en autobussen ten volle kon handha ven. Van grote waarde is daarbij on getwijfeld de geest van saamhorigheid en samenwerking, die de heer Bekkers wist aan te kweken bij het personeel in alle rangen, gen geest, die zijn stem pel drukt op ieders werk. Op verschil lende manieren slaagde de heer Bek kers erin banden te leggen tussen de onderneming die hij bestuurt en het economische en sociale leven temidden waarvan deze werkt. Bij de huldiging trad een eenvoudig arbeider naar voren, die de sociale op vattingen van de directeur spontaan schetste. U staat de mensen in alles bij, zo zeide hij, u hebt door fondsen, over leg, enz. heel veel voor ons gedaan en steun gegeven aan allen, die onder uw leiding werken. De versterkte basis voor het weduwenfonds is wel een uwer mooiste daden. Gij praat niet veel, maar houdt kort en zakelijk het devies hoog: doe goed en zie niet om. Dit is dan een getuigenis van 1938. Fr zal wel geen Haarlemmer zijn, die niet weet, welk lot de Beijnes-fabrieken in de oorlogsjaren beschoren was. Toen heeft de directeur meer nog dan te voren. zij het onder bedroevende om standigheden, laten zien, hoezeer bovengenoemde leidraad gehandhaafd werd. Hij heeft het genoegen mogen smaken, het bijna totaal geruïneer de bedrijf weer zodanig op te bou- v en; dat hij thans kan gewagen van een goed geoutilleerde fabriek met be kwame staf van arbeiders en ambte naren. Hedenmorgen heeft de K.V.P. ter jrovinciale griffie te Haarlem de vol gende candidatenlijst voor benoeming ran leden der Eerste Kamer ingediend. 1. G C. J, D. Kropman, Amsterdam; 2. 3. H. A. Kraayvanger, Rotterdam; 3. I. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Hil versum; 4. H. G. de Boer, Noordwijk, 5. X v d. Zee, Bolsward; 6. C. Campagne, Baarn en 7. H. A. Giesen, Wieringer- Ir. A. E. Kromwijk, algemeen secre- aris van de diocesane land- en tuin- jouwbond, gaat deze organisatie met ngang van 1 Juli a.s. verlaten. Hij zal :ich in 's-Hertogenbosch vestigen om laar een katholieke middelbare zuivel- chool op te richten. Tot zijn opvolger s benoemd mr. G. J. Vermeulen, thans 'erbonden aan een verzekeringsinstel- 'ing te Leiden. Voor het eindexamen van de Rijks kweekschool aan de Leidsevaart zijn ge slaagd de dames: Charie Kiesel, Amster dam; Joop Klumper, Jeannette van Mens, Ynskje van der Meulen, Drude Mooij- man. Nellie Mulder, allen te Haarlem. Afgewezen geen. BLOEMKOOL EN GESTOOFDE AARDAPPELEN. I kg. gekookte, oude aardappelen, H I. nelk en bloemkoolnat, 20 g. bloem, 30 g. Boter, nootmuskaat, peper, zout, aroma, 1 gekookte bloemkool, 10 g. boter, 25 g. geraspte kaas. Maak dunne saus van vloei stof, boter, bloem, zout en kruiden. Stoof daarin ln plakken gesneden aard. 10 min. Leg onder in v. v. schotel de helft van gekookte bloemkool, daarop aard., de rest van de bloemkool. Bedek dit met stukjes boter en geraspte kaas. Laat in oven of bovenop heet (en bruin) worden. GEBAKKEN BLOEMKOOL (4 pers.) Voor vleesloze dagen: bloemkool, zout, 50 g. margaring, 40 g. teraspte kaas. Kook schoongemaakte •loemkool in roosjes ca. 10 min. in water net zout. Laat uitlekken. Maak margarine neet in koekepan, bak bloemkool daarin gaar en lichtbruin. Strooi kaas over en dien op i. p. v. vlees met aard. en sla. De bekende piano- en zanglerares mej. Anny Bonarius herdenkt Vrijdag 18 Juni de dag, waarop zij 25 jaar ge leden haar carrière als paedagoge begon. Zij had een grondige opleiding genoten en verwierf, zowel voor zang als voor piano, het eind-diploma van het Am sterdamse Conservatorium. Kenners hebben er zich over verwonderd, dat Anny Bonarius met haar prachtige alt stem niet op het concertpodium terecht kwam. Maar zij zat toen al in de les- practijk en haar bijzondere aanleg om gemoedelijk en hartelijk met de jeugd om te gaan, wellicht ook haar beschei denheid en haar offervaardigheid be paalden, dat het haar levensrichting zou blijven de jeugd muzikale schoon heid bij te brengen en via dit werk zich met haar discipelen in dienst der liefdadigheid te stellen. Tallozen heeft zij opgeleid en de vreugde bij gebracht van het eenvoudig beschaafd zingen en jaar na jaar trokken de uitvoeringen van haar leerlingen, uitvoeringen waar op een kinderoperette de hoofdschotel vormde, volle schouwburgen, die klin kende baten opleverden, die zij besteden kon aan de stille armen, of waarmee ze pater De Greeve in zijn na-oorlogse acties steunde, of Puttens Jeugd een zeer belangrijke bijdrage kon verstrek ken of andere liefdadige doeleinden met aanzienlijke bedragen helpen. Haar actie voor Puttens Jeugd werd vooral een groot succes; niet minder dan vijf maal wist zij een volle schouwburg te trekken. En wie herinnert zich niet van voor de oorlog haar geregeld optreden met haar leerlingen voor de K.R.O.7 Iemand met zo een staat van dienst voor de schone en goede zaak verdient waarachtig nu wel eens in 't zonnetje gezet te worden. En daar zullen haar leerlingen en oud-leerlingen bepaald wel voor zorgen. Er is trouwens een huldigingscomité gevormd en er is een gironummer (82474) op naam van W. F. A. Vrijaldenhoven. Dat wil zeggen, dat er op een nader te bepalen datum eer- algemene hulde aan de jubilaresse zal plaats vinden. Op een buitengewone ledenvergadering besloot het genootschap „Kunst zij ons doel" over te gaan tot reorganisatie in dier voege, dat werkende leden gesplitst werden in stemhebbende en gewone leden. Tot de stemhebbende leden zullen ln het algemeen berekend worden zij, die door de kwaliteit van hun werk als zodanig kunnen worden beschouwd. De eerste tentoonstelling van het werk der stemhebbende leden zal worden ge houden in October a.s. ln het Frans Hals museum. De koksleerling Th. v. 't S., die on langs is aangehouden, toen hij had be kend I geld en een postzegelverzameling ontvreemd te hebben ten nadele van een wagenwasser, heeft thans bij de po litie verklaard, dat hij de postzegels voor f 360 van de hand heeft gedaan. Een gedeelte van de verzameling had een Amsterdammer voor f 115 gekocht. Deze verkocht het weer aan een per soon in Aerdenhout, die het weer over deed aan een andere Amsterdammer. Na deze gingen de ontvreemde postze gels door weer andeift handen. Bij al deze transacties liep de prijs steeds op, n.L van f 115 tot f 470, f 725 enz. en tenslotte lagen zij in een Amsterdamss etalage geprijsd voor f 1000. Alles is in beslag genomen. De 53-jarige gemeentewerkman, die 7 Juni met een auto van het gemeente lijke electriciteitsbedrijf, waar hij werk zaam was, vertrok en sindsdien was ver mist, is thans in Haarlem teruggekeerd. Hij was, na het plaatsen van enige me ters, met de wagen voor privé-zaken naar Amsterdam en Amersfoort gegaan. In de laatste stad kreeg hij een aanrij ding, waarbij hem zelf niets overkwam, doch waarbij de auto ernstig werd be schadigd. De man durfde toen niet meer naar huis, tot hij Zaterdagavond de stoute schoenen aantrok en de trein naar Haarlem nam. Zaterdagavond werd de assistentie van de Haarlemse politie gevraagd om een dronken man, die een persoon mis handeld had en zich daarna in het Prin sen Bolwerk verborgen hield, te arres teren. Men ging er met een politiehond op af, die de vechtlustige, een 22-jarige monteur uit Velsen, spoedig te pakken had. Ook in de cel, waarin hij werd opge sloten, pleegde hij nog handtastelijkhe den. Hij ging n.l. een agent van politie te lijf. Zondagmorgen werd de jonge man, die zich niets meer wist te herin neren, behalve het feit, dat hij35 borrels had gedronken, vrijgelaten. Enige tijd geleden meldden wij, dat was ingebroken in een perceel in de Delftstraat. Vermist werden knotten wol e.d. en de inhoud van de gas- en electriciteitsmeters. Thans is echter aan het licht gekomen, dat de bewoner, een 35-jarige schilder, in zijn eigen huis heeft ingebroken. Het geld uit de me ters heeft hij opgemaakt en de goederen verkocht. Hij zal vervolgd worden o.a. voor valse aangifte. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria de Bahia (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De man in duplo (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De kopermijn (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Manon 326 (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het leven is heus niet zo kwaad (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Op de Kinderhuisveststraat reed gister avond om kwart over tien een personen auto in de richting van de Zijlbrug met een snelheid van ongeveer 55 K.M. per uur. Met dezelfde snelheid werd het kruis punt Z ij lstraat-Zij lvest-Zij lbrug gepasseerd. Hierbij merkte de bestuurder van de auto niet op, dat een wielrijdster de Zijlbrug af kwam rijden. De wielrijdster werd door de auto gegrepen en 15 a 20 meter verder op het wegdek gegooid. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is per auto- Mathot naar het gasthuis overgebracht, Het rijwiel werd geheel vernield. De per sonenauto, waarvan de bestuurder naar sterke drank rook, is in beslag genomen. De identiteit van het slachtoffer heeft men thans kunnen vaststellen. Het is de 59-jarige mevrouw J. M. E. S.-de N. wonende in de Amsterdamsebuurt. De politie heeft weinig getuigen kunnen vinden, die iets van de toedracht van het ongeval wisten te vertellen. Ze roept bij deze de dame op, die van uit het café De Witte Zwaan de aanrijding heeft gezien en van de schrik flauw viel. De conferentie St. Bavo-kathedraal van de Haarlemse St. Vincentiusvereni- ging ving Zondagmorgen de herdenking van haar 50-jarig bestaan aan met een plechtige H. Mis in de parochiekerk, opgedragen door de plebaan F. Fibry en met assistentie van de kapelaans P. Bottelier en H. de Wijs. De plebaan hield de predicatie, terwijl het kathe drale koor onder leiding van dr. A. Kat de wisselende gezangen van de Zondag en de Mis van Delmonte zong. Daarna was er gezamenlijk ontbijt in de pastorie, waarbij de plebaan zijn ge lukwensen aan de jubilerende conferen tie overbracht. De heer P. C. van der Heyden, president van de bijzondere en centrale raad van de St Vincentius- vereniging, feliciteerde namens de hoofdraad. Tenslotte sprak de voorzitter van de St. Bavo-conferentie een dank woord. Des middags recipieerde het bestuur in het Kreiagehuis. Aanwezig waren o.a. presidenten of afgevaardigden van zusterconferenties in de stad, vertegen woordigers van verschillende liefdewer ken, het parochieel armbestuur van St Bavo, de Elisabethsvereniging, wethou der mr. dr. A. Schreurs, de heer D. Suerink van Sociale Zaken, de voorzit ter en de secretaris van de Armenraad en pater J. de Rooy. Geschonken bloemstukken luisterden de zaal op. Zondag 12 Juni hield de Vereniging de Haarlemse Manege een duinrit, waarvoor de belangstelling zó groot was, dat tientallen leden moesten wor den teleurgesteld, omdat zelfs op de paarden van de Haarlemse Manege maar één amazone of ruiter kan zitten. Na een begroetingswoord door de voorzitter, dr. Eysvogel, en de aanwij zingen van de (leidster van de tocht, mevr. E. Wijnberg, trok men in ds richting van de duinen. Buiten de stad werd de troep in drieën gesplitst en werd in rustig tempo het onvolprezen duinlandschap zó door kruist dat wel het allermooiste van het gebied zich voor de ogen der ruiters ontrolde. Mevr. Wijnberg heeft veel voldoening van haar taak gehad. Dit bleek niet al leen aan de gemeenschappelijke .lunch op Kraantje Lek, waar dr. Eysvogel manege, toen ieder der deelnemenden maar eigenlijk nog meer na afloop in de menege, toen ieder der deelnemenden nog eens persoonlijk de leidster dankte voor al het genotene. Bij het gehouden examen voor linge rie naaien, uitgaande van de R.K. Ver eniging tot bevordering van industrie- en huishoudonderwijs voor meisjes „St. Anna" te 's Hertogenboscb slaagden voor diploma B: Annie v. d. Aar, Diny Bos man, Lenie v. Breda, Rie Bult, Annie Dijkzeul, Tonia Selhorst, Nelly v. Weel en Lies Weyers. Voor diploma A vooropleiding: Tony de Beer, Suze Bergkamp, Paula Bloe- mendaal, Jos. v. d. Bogaard, Jopie Bos, Jo Bremer, Dora v. d. Bijl, Henny v. d. Goes, Willy Goulose, Corry de Graaff, Betsy Hoff, Jos Hopman, Tiny Kluver, Willy de Koek, Jo Koster, Alie de Lan ge, Lenie Lippus, Herma v. d. Molen, Vera v. d. Putten, Frida v. d. Putten, Lies Raap, Leida Rösener Manz, Mia v. Straalen, Jopie de Vries en Mary Weyers allen leerlingen van de St. Josephschool aan de Herensingel. Zaterdagmiddag om twee uur wordt ln de Ripperdakazerne een schermwedstrijd ge houden uitgaande van het district 2 van de Koninklijke Onderofficieren Schermbond. Vrijdag geschiedde in de Gen. Cronje- straat een aanrijding tussen een bus van de Naco en een wielrijder. De autobus reed in de richting zuid-noord. Uit de Vroomstraat kwam plotseling een wiel rijder, die in de richting van de Scho- terweg reed. De buschauffeur trachtte nog uit te wijken, doch de bus greep De K., zo heette de fietser, met de rech- tervoorzijde. Het slachtoffer viel tegen de grond doch bekwam wonder boven wonder weinig letsel, slechts enkele schaafwonden. Aan het jaarverslag van de Kon. Fa briek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Haarlem ontlenen wij het volgende: Ofschoon met enige vertraging heb ben wij ons programma van werkzaam heden dit jaar vrijwel onveranderd kunnen uitvoeren, aldus de directie Daar de materiaalvoorziening nog zeer onregelmatig is doet zich het verschijn sel voor, dat grote hoeveelheden aan wezig materiaal niet verwerkt kunnen worden, omdat een gedeelte ander ma teriaal, voor dezelfde order nodig, ont breekt. Verschillende opdrachten, die reeds lang afgeleverd hadden moeten worden, zijn hierdoor nog steeds niet uitgevoerd. Het tekort .aan arbeidskrachten doet zich nog steeds gevoelen. Het aantal arbeiders is dit jaar gestegen tot 520. De laatste rijtuigen welke voor de Nederl. Spoorwegen hersteld zijn, heb ben ons bedrijf verlaten, zodat onze fabrieken geheel met nieuwbouw waren bezet. Behalve het herstelwerk werden aan nieuwbouw afgeleverd 46 bussen en 129 rongenwagens, met enkele klei nere opdrachten voor een totale waarde van f 3.158.926.35. Onze orderportefeuille is nog altijd rijkelijk gevuld en de voor uitzichten voor de komende jaren zijn dan ook onverdeeld gunstig. De verhoudingen met en onder ons personeel zijn nog steeds zeer goed en de arbeidsproductiviteit neemt langzaam toe. Het ambtenarencorps heeft zijn steeds moeilijker wordende taak met veel toewijding verricht. Met de bouw van de nieuwe fabriek in Beverwijk zal in het voorjaar begon nen worden, zodat begin 1950 het bedrijf naar zijn nieuwe behuizing kan worden overgebracht. Na afboeking der nodig geachte reser veringen resteert op de verlies- en winstrekening een voordelig saldo van f 106.571 (v. j. f 4.163). Voorgesteld wordt uit te- keren 7 pet. dividend op de preferente aandelen A, 5 pet. op de pref. aand. B en 4 pet. op de gewone aandelen (v. j. nihil). Op 30 Juni zal ir. H. J. M. Bekkers met eervol ontslag de vennootschap ver laten. Ter vervulling van de vacature stelt de raad van commissarissen voor te be noemen twee directeuren, n.l. de heren G. O. J. van Ditzhuyzen en drs. W. L. Beijnes. De eerste is van 1933 af be drijfsleider, drs. Beijnes is van 1945 af belast met zaken van administratieve, commerciële en sociale aard. De commissarissen verwachten, dat de voorgedragenen goed zullen samenwer ken en willen hun gaarne de leiding van het mooie bedrijf toevertrouwen. In de vergadering van aandeelhou ders der Haarlemse Machinefabriek v/h Figee zijn de jaarstukken over 1947 goedgekeurd. Het dividend werd be paald op 6 pet. De heer C. G. Vattier Kraane werd als commissaris herkozen; als nieuwe commissaris werd benoemd de heer H. Bodde-Bouwman. Tijdens de bezetting zijn veel aande len in handen van Duitsers gekomen, ook zijn in die periode de statuten ge wijzigd. De vergadering besloot de oude statuten weer van kracht te doen zijn. Daarbij is bepaald, dat bezitters van prioriteitsaandelen weer meer zeggen schap zullen hebben en dat de commis sarissen en de leden van de directie de Nederlandse nationaliteit moeten bezit ten. Medegedeeld werd, dat het grootste gedeelte der aandelen weer in bezit is gekomen van de oude eigenaren. Vele arbeiders in de land- en tuin bouw gaven zich reeds op voor het pen sioenfonds. Anderen lieten dit na, ten dele, omdat zij niet goed wisten, welke groepen geregistreerd konden worden, anderen, die nog niet doordrongen zijn van de grote betekenis, welke het pen sioenfonds voor hen heeft, Immers, zij treden in de rechten voor ouderdoms voorziening, invaliditeits-, weduwen- en wezenrente. Laten zij deze belangrijke verzorging niet vergeten. Door bijzondere omstandigheden zal op Dinsdagavond 15 Juni het Advies bureau van de Kath. Arbeidersbewe ging te Haarlem gesloten zijn. De reünie van oud-leerlingen van de St. Antonius Ulo-school, welke ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan in de versierde grote zaal van de scholen in het R. K. Verenigingsgebouw werd gehouden, is een weliswaar zeer warme maar ook mooie middag geworden. Er werden na het openingswoord van me juffrouw Vera Preijde verschillende grote en kleine schetsen opgevoerd, de Guimamba's waren eveneens van de partij met hun tokkelinstrumenten en de oud-leerlingen zorgden ter afwisse ling voor wat hersengymnastiek door op onnavolgbare wijze de eigenaar digheidjes van de diverse leerkrachten uit te beelderr en daarin de aanwezigen te betrekken door te laten raden wie er mee bedoeld werd. De overigens goede gezindheid vatv de leerlingen bleek duidelijk uit het prachtige geschenk dat de Eerw. Zus ters ontvingen, eën twaalfdelig eet servies. Het hoofd van de school, Zus ter Sophia dankte de oud-leerlingen voor de zeer mooie middag en het prachtige geschenk. Zij sprak de wens uit, dat de oud-leerlingen al het goede dat zij op de school hadden meegekre gen weer zouden overdragen aan hen, die na hen zouden komen. ?ubl. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) DINSDAG 15 JUNI Uitreiking bonkaarten enz. te: HAARLEM (Vleeshal) rest R, 8.30 12.15 en 24.45 uur. OVERVEEN (Bloemendaalseweg 188) V tot en met Z 8.39—12.15 en 2—4 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) Schie tot en met Schi 8.3012.15 en 24 uur. Wie zich een denkbeeld wil vormen van de Burgemeester van Alphem de auto-tourweg welke in het Nooit. lijk deel van Zandvoort in aanleg is, doet goed zich ter plaatse eens op de hoogte te stellen. Hij zal dan constate ren, dat een uitermate schoon en af wisselend duingebied voor het toerisme is opengelegd. Met de aanleg van de weg worden snelle vorderingen ge maakt, een gedeelte is reeds van het as- phalt-wegdek voorzien. Er moet nog veel werk verzet worden, maar de weg zal begin Augustus gereed zijn. Want de 7e Augustus zal d e dag van Zandvoort in dit seizoen worden. Dan organiseert de K. N. A, C. op deze weg de grote internationale auto-races. Daar voor bestaat reeds grote belangstelling in alle delen van ons land en ook in het buitenland. Van het bezoek is, waar het hier een primeur betreft, uiteraard geen schat ting te maken; we hoorden een aantal van 60.000 bezoekers noemen. Zo rekent men bijvoorbeeld op minstens 5000 auto's en 500 autobussen. Een tweede evenement van deze zomer zullen zijn de motorwedstrij den van de K. N. M. V. op 28 Aug. Daar de T.T.-races te Assen dit jaar voor de internationale beroepsren ners bestemd zijn, zullen de motor wedstrijden te Zandvoort het sport gebeuren voor de Nederlandse ren ners worden. Het Zandvoorts Mannenkoor, dat voor al onder leiding van de huidige direc teur, de heer Johan de Jong, zulke goe de successen behaalde, vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubileum. De receptie in „huize Keur" werd geopend met een toespraak van de heer Jung, voorzitter van het huldigingscomité uit de burge rij. Wethouder van der Moolen sprak namens het gemeentebestuur. Verschil lende heren voerden nog het woord o.a. de heer Siegers die namens „de Hanze" een zilveren medaille toezegde voor het in September te houden zangconcours. De voorzitter van het koor, de heer T. Koper, dankte in een geestige toespraak voor de grote belangstelling. Spreker hoopte dat het koor binnenkort het honderdste werkende lid kon inschrij ven. Het koor geeft Zaterdagavond ene openluchtuitvoering op het Tramplein. Mej. Bonnet gaat binnenkort Zand voort verlaten om naar Indië te ver trekken, waar zij te werk zal worden gesteld bij het onderwijs. De Maria- school verliest in haar een toegewijde leerkracht voor wie geen moeite te veel was om de kinderen goed en prettig onderwijs te geven. Ook buiten de school maakte mej. Bonnet zich zeer verdienstelijk ook door haar muzikale begaafdheid, vooral voor het katholieke jeugdwerk. Zij is de oprichtster en leid ster van de populaire meisjesclub „de Zonnebloem". Van „Katholiek Thuis front" is zij een aotief bestuurslid. Pastoor Van Diepen zal op 22 Novem-' ber zijn koperen feest als pastoor van Zandvoort vieren. Onder voorzitter schap van kapelaan Nijman heeft zich een comité gevormd om deze dag op waardige wijze te vieren. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbekenden een aantal borden waarop de ordemaatregelen van het Strandschap staan aangegeven met teer besmeerd en één bord weggerukt en in zee geworpen. De dienst van Publieke Werken heeft de borden echter weer gereinigd en hersteld, zodat van deze euveldaad niets meer te zien was toen de duizenden bezoekers zich op de stralende Zondag naar het strand bega ven. Het jaarverslag van de secretaris van de afdeling Bloemendaal van het Cen traal Genootschap tot uitzending van kinderen geeft geen opwekkend geluid te horen, want doordat het ledenaantal gedurende de oorlogsjaren zeer terug liep, is de opbrengst van contributies zó gering, dat slechts enkele kinderen uit gezonden zullen kunnen worden. Het ligt thans in de bedoeling dit mooie sociale werk meer onder de aandacht van de ingezetenen te brengen, in de hoop dat de financiële toestand met ter tijd gunstiger zal worden. Hedenmiddag te 12 uur heeft het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Generaal de in art. 50 der kieswet bedoelde openbare zitting gehouden voor de nummering van de ingediende lijsten van candida- ten voor leden der Tweede Kamer. De Katholieke Volkspartij kreeg lijstnum- mer 1. Morgen wordt de noodbrug over de Elbe bij Maagdenburg wegens reparatie voor het verkeer gesloten, zo is door de verkeersautoriteiten in de Sowjet-zone meegedeeld. Aan deze mededeling is toegevoegd, dat de herstelwerkzaamhe den lange tjjd in beslag zullen nemen en dat alle geallieerde voertuigen met een veerboot zullen worden overgzet. CASTRICUM, 13 Juni. Een tech nisch beter spelend TYBB heeft in Cas- tricum het onderspit moeten delven te gen Vitesse en dit resultaat heeft uitge wezen, dat de finale om de Mittovos- beker a.s. Zaterdag in het Heemsteedse Sportpark zal gestreden worden tussen Velsen "en Vitesse. In groten getale was men te Castricum naar het Vitesse-ter- rein getrokken en evenals bjj I1BC Velsen, de eerste wedstrijd van dit tour- nooi, kreeg ook nu het publiek waar voor zijn geld. Want de strijd tussen deze verenigingen uit de voormalige RKF was er een van behoorlijk gehalte en ondanks de felle hitte speelden bei de ploegen met volle overgave en werd er gestreden alsof het een belangrijke competitie-wedstrjjd gold. Hier was dan ook stellig geen sprake van zomeravond voetbal en de spannende en vaak spec taculaire strijd bleef tot het laatste mo ment het aankijken volkomen waard. De Haarlemmers waren, zoals reeds opgemaakt, technisch de meerderen van hun gastheren en de verhouding in het veld hierbij in aanmerking genomen zou een overwinning voor de geel-zwarten feitelijk normaal zijn geweest. Maar het onverzettelijke enthousiasme en de taaie vastberadenheid van de stoere Castri- cummers hebben hier de doorslag gege ven en zo zullen we dus de sympathieke blauwhemden a.s. Zaterdag zien aantre den voor de grote finale tegen de man nen uit Velsen. De eerste helft zal ongeveer tien mi nuten oud zijn geweest toen Vitesse door Eijkhof de leiding nam. Met een hard schot van korte afstand werd De wetgevende vergadering der Staten van Curasao hebben gepro testeerd tegen de telegrafische order van de minister van Overzeese Ge biedsdelen om de vorming van een regeringsraad uit te stellen, totdat de nieuwe gouverneur in Juli a.s. zijn functie zal hebben aanvaard, meldt U.P. De Staten hebben voorts een protest telegram gezonden naar Koningin Wil- helmina, waarin zij uiteenzetten, dat de huidige situatie onwettig is en waarin zij aandringen op de onmiddellijke vor ming van een democratische constitutio nele regering. Men weigert wetgevende arbeid te verrichten vóórdat het ant woord op dit protesttelegram zal zijn ontvangen. Van gezaghebbende zijde in Den Haag wordt bij bovenstaand bericht aangete kend, dat in de nieuwe staatregeling voor Curasao wordt voorzien door de in stelling van een college van algemeen bestuur. Met het oog hierop werd in de over gangsbepalingen gesteld, dat zo spoedig mogelijk na het inwerking-treden van de nieuwe staatsregeling verkiezingen zullen worden gehouden overeenkomstig de nieuwe, nog op te stellen kiesregle menten. Evenwel verzet de wet zich niet tegen de instelling van een college van algemeenbestuur voor de duur van de overgangsperiode. Dit college zal echter niet alleen hebben samen te werken met de thans zittende staten, doch ook met de gouverneur, die voor de instelling en de werkzaamheden van het college ver antwoordelijk zal zijn. Het ligt dus voor de hand, dat deze verantwoordelijkheid wordt gedragen door de nieuwe optredende, gouver neur en niet door de aftredende land voogd, die nog slechts enkele weken zijn functie zal vervullen. Dr. da Costa Gomez, die onlangs af trad als vertegenwoordiger van Cura sao te Den Haag, heeft geweigerd zich opnieuw candidaat te stellen voor de zelfde functie. Hij zeide, dat zijn weige ring berustte op gebrek aan samen werking en inlichtingen van de Cura- paose autoriteiten. Volgens het republikeinse persbureau Antara hebben Moh. Roem en de sultan van Djogja. toen zij het republikeinse antwoord op de Nederlandse aide mémoire overhandigden, voorgesteld dat de regeringen van Nederland en de republiek ter voorkoming van onge wenste publieke veronderstellingen en publicaties gezamenlijk een verklaring uitgeven, Intussen meldt „Soember", dat vol gens onbevestigde berichten uit politieke kringen te Djogja en Batavia Soeripno ir. een telegram aan de republikeinse regering te Djogja mededeelde, dat ook andere landen van het Russische blok zoals Roemenië, Polen en Bulgarije de Indonesische republiek erkenden. Des gevraagd zei de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim: „Indien deze landen de republiek uit eigen beweging willen erkennen, dan kunnen wij deze erkenning zeker niet verwerpen." Het nieuwe interim-rapport van de bemiddelingscommissie zal door de se cretaris-generaal van de commissie, die de volgende week uit Batavia naar Lake Success vertrekt, aan de Veiligheids raad worden voorgelegd. 11) Janet knikte glimlachend en Tom zei: „Natuurlijk niet. Gaat uw gang, mijn heer Smythe. We hebben geen haast". „Ik wei", zei Sam „En over leeftijd gesproken ik was al een jongeman, voordat Smythe z'r. ouwelui nog in tweestrijd stonden of ze 'm in een wieg zouden leggen of in een hondenhok slui tenHeb je wel eens manieren ge leerd, Bullebak?" De heer Smythe opende zijn mond en zijn sigaar viel op de grond. „Nee maar", zei hij, „ik moet zeggen, Adams, je bent erg ongelukkig geweest in het uitzoeken van je gasten. Ik zal dit met het bestuur opnemen. Ofschoon we soe pel genoeg zijn er bestaan grenzen". Hij deed enkele stappen terug van de afslagplaats met een groot vertoon van beledigde waardigheid. „Gaat uw gang, als u zo goed wilt zijn". Tom stond op van de bank, trachtend Sam een woeste blik toe te werpen en mijnheer Smythe tegelijkertijd een aan genaam gezicht te tonen. Hij raakte Ja net's arm aan. „De eer is aan jou, kind je", zei hij. „Laten we maar beginnen". Janet lichtte haar golfclub op. Hij trilde in haar krampachtige handen. „Ik kan niet", zei ze. „Ik kan werkelijk nietOpa, ga jij maar eerst". „Mij niet gezien", zei Sam. „Ik ver roer me niet, voordat Bullebak een flink eind uit de buurt is. Hij is niet te ver trouwen. Wie weet, slaat hij je wel een golfbal naar je hoofd. Pas op je gezond heid". Tom en Janet stonden sprakeloos. Sam zat. Jonathan Smytne, Mali Percival en hun twee vrienden schenen aan de grond genageld. Een ander groepje kwam naderbij en bleef wachten „Hé, Tom", riep er iemand, „waar wacht je op? De baan is vrij". „Hij durft zich niet verroeren", zei Sam. „Verdvooruit danl" brulde Jona than Smythe. „We slaan af!.... Kom mee, heren!" „Hij heeft gevloekt", zei Sam. „Da's tegen de regels". Trillend van woede nam de heer Smy the een bal van zijn caddie aan. Hij legde hem op de afslag, greep zijn golf- stok en liet hem boven het witte ko geltje wiebelen. Sam boog zich naar voren, ingespannen kijkend. Smythe liet zijn club naar achteren zwaaien. Toen hij op het toppunt van zijn zwaai was, slaakte Sam een kreet. „Hè, een ogenblik, Bulletje!" riep hij uit Jonathan Smythe miste de bal vol komen en het gezicht, dat hij Sam toe keerde, beloofde weinig goeds. Er stond moord op te lezen. Langzame, duivelse moord. „Wie zei daar iets?" vroeg hij. „Je weet deksels goed, wie er iets zei", antwoordde Sam. „Waar heb je die golfbal vandaan?" „Gaat je geen zier aan!" krijste mijn heer Smythe. „Dat Is mijn golfbal!" „Dat is een golfbal van Tom Adams", zei Sam. Hij deed een vlugge greep, raapte de bal op en liet hem op zijn vingertoppen rusten. „Hier staat het: „T. Adams". Ben je golfballen aan het stelen geweest, Bulletje?" Jonathan Smythe ontblootte zijn tan den. Hij sloeg met zijn golfstok op de grond. „Dus jij wou mij een dief noe men!" zei hij „Jij wilt mij verdacht maken!Je'hebt het gehoord, Mali... En jij ook, Philip!En jij, Bentley! Jullie zijn getuigen!" Sam wendde zich tot Tom. „Hoeveel ballen had je in je golftas, m'n zoon?" „Zes", zei Tom. „Ik zie niet in, waar om u mijnheer Smythe een".... „Ik wel", zei Sam. „U hebt er maar twee, meneer Adams", zei zijn caddie. „Ik heb net gekeken". „Asjeblieft", zei Sam. Hij liep op Jo nathan Smythe's caddie toe, nam de sprakeloze jongen de tas uit zijn handen, maakte haar open en gooide een half dozijn golfballen op het gras. Met zijn wijsvinger rolde hij drie ballen apart drie ballen, die met vergulde letters „T. Adams" gemerkt waren. Sam's verklaring viel als een bom in een vredig veld. „Drie en één is vier. Dezelfde vier, die jij kwijt bent. Bulle tje schijnt er naast te zitten". „Nee maar!" zei Philip. „Ahum!" zei Bentley. Jonathan Smythe's kin zakte lang zaam op zijn borst. „Adams", zei hij, „ik ben met stomheid geslagen. Wer kelijk". „Er valt volgens mij ook niet veel op te zeggen", zei Sam. „O, jawel", zei mijnheer Percival. „Ik kan alles verklaren. Ik heb die ballen in uw golftas gedaan, mijnheer Smythe Het zijn dezelfde, die de oude schavuit door uw ramen en tegen uw muur heeft geslagen". „Idioot!" kreet mijnheer Smythe. „Je zei, dat hij een revolver heeft gebruikt! Je hebt een aanklacht tegen hem inge diend, met de bewering, dat hij zich van een schietwapen heeft bediend!" „Een ogenblikje", zei Tom Adams. „Het maakt geen enkel verschil".... „O, toch wel", zei Percival. „Dit dit schepsel heeft die golfballen door het raam van mijn cliënt geslagen. Mijn cliënt heeft ze niet gestolen". „Ik heb de ramen betaald", zei Sam. „Ze zijn gerepareerd". „Nietwaar", zei Jonathan. „Ik accep teer Terheun's werk niet. U moet ie mand uit Boston laten komen". „Wat ik wil zeggen", riep Tom, „dat ie, dat ik niet geloof, dat mijnheer Smy the mijn golfballen heeft gestolen! Hij heeft het niet gedaan!" „Dank je", zei Jonathan „Dank je, m'n jongen. Ik waardeer je vertrouwen in mij. Ik waardeer het werkelijk". Tom begon te stralen. Mijnheer Smy the begon te glimlachen. Janet deed het ontdooiende Ijs opnieuw bevriezen door een rechtstreekse uitdaging. „Mijnheer Smythe", zei ze, „Ik kan me niet verenigen met het idee, dat u opa ervan beschuldigt, dat hij golfballen door uw raam heeft geslagen. Van onze tuin uit is zoiets onmogelijk". „Dat weet ik", zei mijnheer Smythe. „Heus, geloof me. Ik heb hem niet be schuldigd. Die idioot van een Percival deed het Dat noemt zich een advocaat". „Laten we het hele geval vergeten", zei Tom. „Juist", zei mijnheer Smythe. „Niets liever". „Laten we gaan golfspelen", zei er iemand. „Ja", zei Philip. „Ahum", zei Bentley. Geschokt, doch opgelucht, plaatste Jo nathan Smythe één van zijn eigen golf ballen op de afslagplaats en sloeg. De omstandigheden in aanmerking geno men, was zijn slag niet slecht. Zijn met gezellen volgden hem één voor één. Toen zij verdwenen warén, keken Janet en Thomas naar Sam. Sam ergerde zich. Hij had zo'n mooie situatie opgebouwd. Hij had Jonathan Smythe bij zijn korte haar gegrepen en hem spartelend om hoog gehouden. En nu was alles hem uit de handen geglipt. CWordt vervolgd) doelman Diepen kansloos gepasseerd 10. De gasten waren hierna geruime tijd in het offensief, maar het afwer ken van de aanvallen was lang niet perfect en zo grepen de TYBB-ers hun kansen met aan om de veldmeerderheid in doelpunten uit te drukken. Minder in aantal maar gevaarlijker en verras sender van opzet waren de attaques van Vitesse en de TYBB-defensie had hier de grootste moeite met de snelle vleu gelspelers W. en F. Zonneveld en cen tervoor Eijkhof. Kort voor het verstrij ken van de eerste helft kwam het tweede Castricummer doelpunt op het bord, toen na een corner van rechts F. Zonneveld profiteerde van een mis verstand in de TYBB-verdediging, en zo werd dus met 20 in het voordeel van de thuisclub gedraaid. In de tweede helft kwam TYBB met een gewijzigde opstelling in het veld, wijzigingen die weldra bleken verster kingen te zijn. Met stopperspil Smit weer op zijn oude plaats was echter de zaak veel solider en daar de aanvals- linie nu een stuk gevaarlijker bleek te zijn moest de defensie van de gastheren alle zeilen bij zetten om doelpunten te voorkomen. Desondanks moest TYBB op zijn hoede blijven voor de Castricum mer tegenaanvallen, maar het korte spel van de blauwhemden bood Huneker c.s, veelal de gelegenheid tot ingrijpen. Door een doelpunt van de Vries liep TYBB in tot 21 en daar de gasten de smaak hoe langer hoe beter te pak ken kregen kwam het Vitesse-doel on der zware druk te staan. Een bekoge ling van Snoeks en de zijnen bleef ech ter zonder resultaat, want invaller-doel man Marken weerde zich kranig en de Vitesse-verdedigers stonden daarenbo ven hun mannetje en zo moest TYBB ondanks de grote meerderheid als een geslagen ploeg het veld verlaten. In het Heemsteedse Sportpark speelde het plaatselijke voetbalelftal ten bate van de NIWIN een wedstrijd tegen Blauw-Wit, In deze ontmoeting heeft de Heemsteedse ploeg uitstekend spel laten zien; de 3—2 overwinning op de Amsterdammers was dan ook volkomen verdiend. Alhoewel de gastheren in de eerste helft overwegend aan het woord waren slaagde men er niet in de Blauw-Wit-doelman te passeren. Veel pech met schieten was hiervan een der hoofdoorzaken en vooral de felle ko gels van Nolet hadden zeker een heter lot verdiend. Zo duurde het ruim een half uur voordat de Heemstedenaren er ln slaagden hun meerderheid uit te drukken. Het was toen Nolet, die met een hard schot de bal onhoudbaar in het doel schoot 10. Ook na de hervatting bleven de gastheren in de meerderheid en door Bleeker werd het weldra 20. Dit was voor Blauw -Wit het sein de zaken wat steviger aan te pakken en toen v d Lin den bij 't terugspelen op Wlllemsê 't leer iets te zacht plaatste nam de toesnellende Wimmers zijn kans waar: 2—1. Doelman Willemse moest hierna al zijn capaciteiten ten toon spreiden om erger te voorkomen en hij verrichtte in deze periode tal van saves. Bij een kogel van Lakenberg was hij echter gepasseerd, maar v. d. Linden was net nog op tijd aan wezig om het leer met de handen op te vangen, zodat Blauw-Wit hiervoor een penalty kreeg toegewezen, welke volgens de regelen van de kunst werd benut 22. Er ontspon zich hierna een felle en zeer spannende strijd om de leiding. Met de gevaarlijke en zeer goed spelende Nolet aan t hoofd leverden de Heemsteedse aanval len de Blauw- Wit-defensie grote moeiliik- heden op en de Amsterdammers moesten tenslotte capituleren toen een fraaie voor zet van Nolet door de Boer met een strak schot in het Amsterdamse doel werd geplaatst: 32. Men moet ver terug gaan in de ge schiedenis van de competitie der hoofd- klasse-waterpolo om een dermate grote overwinning aan te treffen als HVGB op UZC behaalde. Met niet minder dan 131 moesten de Utrechtenaren er aan geloven. Daarbij kwam nog dat de in valler doelman van UZC niet voor zijn taak was berekend. De technische meer derheid van de HVGB-ers was over weldigend en indien de Haarlemmers in de komende wedstrijden dit spel-niveau kunnen handhaven ziet 't er naar uit, dat zij een rol in de strijd om het kam pioenschap gaan spelen. De rust ging in met 7—1 en na de hervatting waren het Kol en Hogeland die de eindstand tot 131 opvoerden. De ontmoeting tussen H.B.C. en K.K. uit Amsterdam, is in een klinkende Amsterdamse overwinning met 4424 geëindigd, zoodat K. K. de fraaie wissel beker, die zij voor dit doel geschonken heeft, voor het eerst mee naar Amster dam heeft genomen. Deze ontmoeting werd besloten met een zeer geslaagde feestavond, waarbij de vriendschapsbanden, die beide ver enigingen met elkaar verbinden, nog weer eens steviger werden aangehaald. Volgend jaar gaan de Heemstedenaren naar Amsterdam. Mr. Van Kleffens, de Nederlandse gezant in Washington, heelt Vrijdag het eredoctoraat in de rechten ontvangen van het Franklin and Marshall-College te Lancaster in Pennsylvanië. In een toespraak tot een groot aantal studenten behandelde mr. Van Kleffens de verschillen tussen de Westelijke mo gendheden en Rusland. De verlies- en winstrekening van de Kon. Ned. Mij. tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Ned.-Indië wijst een netto-winst aan van 93.073.201 (80.429.831) inclusief een onverdeeld winstsaldo A.P. ad 26.082.913. De Koninklijke Shelgroep heeft in 1947 haar productie over 1946 met ca. 24 pCt. overtroffen, zodat het afge lopen Jaar een nieuwe recordproductia werd bereikt van 39 mill, kgtons tegen 1946 ruim 32- mill. kgt. Gedurende de eerstkomende jaren, aldus het ver slag, zal een enorme vraag naar pe- troleumproducten blijven bestaan, waaraan niet ten volle zal kunnen wor den voldaan. Verwacht kan worden, dat de prijzen zich voorshands op het tegenwoordige niveau zullen hand haven. De productie van het winningsbedrijf Nederland, met olievelden in de provincie Drente, is dit jaar belangrijk toegenomen en bedroeg rond 213.000 kgt. tegen 63.000 kgt. in 1946. Er zijn thans op het veld Schoonebeek 37 productieve putten, welk aantal in 1948 belangrijk zal toenemen nu men de beschikking heeft over modern boormateriaal. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A, B en C een boB worden aangewezen voor vijftig gram cacao. Voor de D- en E-groepen word* een rantsoen van honderd gram ver* strekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2