NOG ALTIJD GERRIT SCHULTE Formidabele prestatie in wegkampioenschap Nederlanders in Tour de France BW LANDSKAMPIOEN na fel bevochten gelijkspel Onverwachte nederlaag van Neumeyer-Van der Meer ER/C DE NOORMAN- dl STEIN VAN ATLANTIS DUBBELE NEDERLAAG VAN Nederlaag van ons ONZE ATHLETEN Dav,s CuP-team Geslaagde R.K. Sportdag te Rotterdam ssvaesT asu-wwï Ajax kraakt Blauw Wit in honkbalcompetitie F. Blankers-Koen evenaart wereld record op de 100 meter EDO verliest van SC Haarlem Wageningen en DWV in bekerfinale Feijenoord wint van Sittardse Boys PAGINA MAANDAG 14 JUNI 1948 Adembenemend bij internationale roeiwedstrijden van De Hoop METZ VERGROOT ZIJN VOORSPRONG Zwaluwen verliezen te Bratislava Slijkhuis valt uit HET ZUIDEN LOOPT ACHTERSTAND IN Courses Mere veld (Van onze Rotterdamse redacteur) „Men rekent de uitslag niet, maar telt het doel alleen" dag in het Feijenoordstadion ie Hotterdam, die vele ciui- maar beide Fransen Ahnebicque en zenden, ondanks hei warme zomerweer, hebben bijge- ^/e^sn°denv°^^ woond en waarvan een prachtige propaganda voor de huis plotseling van de baan. Naar hy sportbeoefening door katholieken in eigen verband is uit- mededeelde, had, by. Po in ds borst, gegaan. Want wat doet hei er toe, dat Feijenoord in een uiterst fraaie en enerverende wedstrijd met 42 won van J Sittardse Boys, als men ervaart dat deze sterke club uit hei °^^Ja^pScdhe0l« Zuiden heus niet weinig onderdoet voor de gevreesde Maasstedelingen. Ook de uitslag van de fraaie hockey wedstrijd tussen R.K. Rotterdam en Push uit Breda (4O) is van weinig belang als men in deze faire ontmoeting hei propaganda-element boventoon laai voeren. Ajax 112 5 (Van onze sportredacteur) VALKENBURG, 13 Juni. Met die- 'elfde overrompelende en onweerstaan- We beslistheid als waarmee hij nu al ''■'eer jaren geleden het internationale Meierleven opschrikte, heeft Gerrit Schulte vandaag op de Cauberg nog eens (en van die formidabele prestaties ver licht, waarvoor hij zich in zijn dolle ja- 'en de bijnaam Fou Pédalant verwierf, ülaar nu was de krachtsuitspatting van Je blonde geweldenaar geen dolle streek "leer. In een prachtige, weloverwogen Wedstrijd, waarin hij zijn lust om al aan- ®tonds alle remmen los te gooien, met de (fvaring van zijn klinkende carrière ge makkelijk bedwong, veroverde hij éérst fle positie waaruit hij aan het bombar deren zou kunnen slaan. En toen hij liet alleen die plaats had bezet, maar bovendien zijn kracht en vorm op af doende wijze had gepeild door een Srootse aanval op de één minuut voor liggende Pauwels, toen bepaalde hij met Srote zekerheid het moment waarop de strijd, die hij ging winnen, zou ont branden. Ongeveer driehonderd renners gingen Van start in een hitte, die zó moordend *as, dat zij aan die onvergetelijke dag van Middelkamp's kampioenschap in iieims deed denken. Drie en een halve dtinuut na 4e honderd beroepsrijders Vertrokken de tweehonderd amateurs, tiaar vrijwel onmiddellijk lagen de twee Sroepen kris-kras door elkaar over het hele parcours en was er bijna geen ont warren meer aan Een gevolg daarvan is Seweest, dat de meest ingewikkelde si tuaties ontstonden en speciaal bij de smateurs heeft dat geleid tot een beslis sing, waarvan de juistheid nu nog niet hrecies vaststaat. Plum werd daar tot winnaar uitgeroepen, Midat hij met een voorsprong van twee en *en halve minuut op Duyff en bijna drie Van Est door de finish kwam. Maar hoewel een protest tegen deze beslissing vrij 'esoluut werd afgewezen, zijn wij er inder daad nog niet ten volle van overtuigd, dat hum niet met een grote achterstand in- Maats van met een voorsprong door de fi- Vsh is gegaan. Eerst sloeg Vinken los. Maar toen in de tesde ronde Geerts op zoek ging naar lau weren, was het met de man uit Geleen ge daan. Niet veel later putte Harmans uit bet feit dat de favoriet Voorting door een Valpartij 4 minuten achter was geraakt, de Macht om op zijn beurt «eerts te verdrin gen. Voorting heeft met grote verbeten- beid en machtsvertoon op deze tegenslag Sereageerd en inderdaad won hij op zijn (igen houtje twee minuten van zijn achter band terug. Maar toen Duyf, Blankenauw, Timmermans, Grift en Elswijk de vluchte lingen op de knieën kregen, was Voorting V*n het toneel verdwenen. En Plum had het betreden. Niemand wist eigenlijk goed Waar hij vandaan kwam, maar de jury Jlasseerde hem direct bij de eersten en toen bij uit die positie als eerste der amateurs door de finish ging, werd hij ook prompt *ls de overwinnaar erkend. Ten onrechte? Het wegkampioenschap te Valkenburg in de typische omlijsting van een der karakteristieke poortjes. als eerste zijn lans. Hij nam 20 seconden op Liebrechs, Maas, Ravesteijn en Loos, die óók meewilden en capituleerde pas voor het be stand, dat Vooren, Pauwels, De Ruyter en Motké sloten, om mede aan de leiding te komen. Het was een vrij sterke combinatie, maar de groten in het peleton toonden zich goed uitgeslapen en zo brachten voortdu rende aanvallen uit het tweede gelid bij elke ronde ingrijpende wijzigingen in het leidersgroepje. Maas en Loos vielen direct af, daarna volgden successievelijk Rave steijn, Motké en De Ruyter. Anderen kwamen er voor terug. Janssen en Steenbakkers braken los uit de tweede groep, aanvankelijk met Lakeman, die evenwel niet mee kon. Daarop kwam een formidabele rush van De Korver, die bij de achtste klim nog veertig seconden achter stand had, maar bij de volgende als eerste boven op de Cauberg arriveerde. En toen. terwijl een brandende hitte de rijen snel en onbarmhartig dunde, kwamen Schulte, De volgende Nederlandse renners zul len deel uitmaken van de gemengd Ne derlands-Luxemburgse ploeg voor de Tour de France: J. Janssen, C. Bakker, B. Franken, H. de Hoog, W. de Ruiter en F. Pauwels. Middelkamp en Sijen, met Lambrichs, Bak ker Van der Zande, Schweitzer en anderen in hun kielzog, de gelederen versterken. Bij de dertiende klim begon de grote slag, toen Pauwels zich vóór de dappere Snellen uit de groep loswerkte. De Kiel- drechtenaar marcheerde formidabel en had bij de veertiende klim een voorsprong van één minuut op Schulte, 1.15 op. Jans sen en Middelkamp en 1.30 op Sijen. En reeds in de volgende ronde dachten wij de strijd te zien beslissen, toen Schulte in één adembenemende ruk zijn minuut achterstand inliep. Maar het was nog te vroeg, want Middelkamp, Janssen en Sijen beantwoordden deze krachtsdemonstratie met gezamenlijk machtsvertoon en voegden zich bij de leiders. Lambrichs lag toen op 1.40, Van der Zande op 1.55, De Hoog, Sa- velsberg en Bakker op 3.40. En toen kwam het moment, dat Schulte het aandurfde zijn laatste vier concurren ten de handschoen in het gezicht te slin geren. Toen hielp er ook geen eerzucht van de sterke Limburgers en geen aureool van de wereldkampioen Middelkamp meer aan. Aan de voet van de twintigste Cauberg lag Schulte nog maar vijftien seconden vóór. Boven op de helling waren het er vijf en dertig en toen de Bosschenaar met beide handen hoog in de lucht zijn triomfante lijke solo van 30 kilometer op de finish be ëindigde, lag hij drie en een halve minuut vóór de aan zijn makkers ontsnapte Sijen en vier en een kwart vóór Middelkamp, die in de eindsprint gemakkelijk Janssen en Pauwels versloeg. Amateurs: 1. Plum, 157 km. in 4 uur 18 min. 47 sec. Op 2 min. 29 Duyff; 3. Van Est op 2.47; 4. Blankenauw op 5.00: 5. Grift op 9.26; 6. Geerts; 7. Van Eekelen; 8. Els- wijk; 9. Van der Neut. Allen zelfde tijd als Grift. Beroepsrijders: 1. Schulte, 216 km. m 5 uur 31 min. 48 sec.; 2. Sijen op 3.31; 3. Middelkamp op 4.15; 4. Janssen, zelfde tijd; 5. Pauwels, zelfde tijd; 6. Savelsberg; 7. Bakker; 8. De Hoog; 9. Van der «ande. (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, 13 Juni. Duizenden Bosschenaren stroomden na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bronk- horst het speelveld op om hun favorie ten, hun kampioenen, in triomf naar de kleedkamers te dragen. Aan een ondra gelijke spanning was een einde gekomen, want ondanks de 10 voorsprong, welke BW zich een kwartier voor het einde bad weten te scheppen door v. d. Dun- gen, stond het BVV-kampioenschap nog lang niet vast, omdat EDO in een laatste lang mei vast, ouiuai ew m wanhopige poging alles, maar dan ook alles in de strijd wierp om het getij te doen keren. Maar niet eerder dan een minuut voor het einde kopte Schijve- naar de gelijkmaker langs doelman bans, te laat om de beslissing in de strijd om het kampioenschap uit te stellen. BW zag zich dus op het nippertje de zege Ontgaan, maar het gelijke spel was voldoende en alleszins verdiend boven dien, zodat elf doodvermoeide, maar* overgelukkige BVV-ers de kleedkamers konden opzoeken, waar de gehele EDO- ploeg onder aanvoering van Schyvenaar met bloemen haar opwachting kwam ma ken en als een der eerste de Bosschena ren met dit succes gelukwenste: Dat we ons verslag willen beginnen met de overbekende uitdrukking: meer spannend dan fraai, kan men ons dit maal wel vergeven, want inderdaad was de strijd spannend, meer dan spannend zelfs en dat deze beslissende ontr zeus eu uciv --.-mocling fraai was zal niemand willen beweren. Maar wat wil men? Mocht BW enige risico nemen? Mochten de Bosschenaren Maar weinigen zullen dat met zekerheid op (jeze stand slechts hun heil zoeken in kunnen beweren. technisch superieur spel? Safety first Een vergoeding voor dit alles vormde de zou het parool mogen zijn en juist aaar- tpannende en aantrekkelijke strijd bij de I om vonden we het van de Bossche ploeg thofs. die al in de eerste van de 22 ronden al een zeer grote verdienste, dat zij LUU in volle hevigheid losbrandde. Snellen velde te lijf ging met dezelfde wapens ais te- (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 13 Juni. Glinsterend tthder de fel stralende zon en temidden ?an het jonge groen in het Amsterdamse hos lag de Bosbaan drie dagen te pron ken toen er de internationale roeiwed strijden van De Hoop werden gehouden, toch was het nog geen ideaal rp.eiweer, ^ant de krachtige wind, die in de lengte "Ver de baan woei, vergde de uiterste krachten van ruim honderd roeiers en rukte de tijden belangrijk. De grote strijd en de sensatie van de Zondag was de wedstrijd tussen de Antwerp Sculling Club en Willem III in het nummer dub- kelskull, dat door de Belgen werd ge ronnen. De Europese kampioenen Neu- "heyer en Van der Meer Nederlands ^ndidaten voor de Olympische Spelen Mrloren na harde strijd met een boot- ;ehgte achterstand op het Antwerpse pveetal, dat een tijd maakte van 8 mm. l«.l sec. c, In de ongestuurde vier was Delftse ,Port heer en meester. Met een kalm lehip0 van 32 slagen per minuut trok dit yiertal zich door het betrekkelijk ruwe ^ater liep twee bootlengten uit en won Is 3 min. 7.2 sec., 2 en *3 Willem III en fPort Nautique Un. Bruxelles. De Hoop 'erd in een fraaie tijd van 8 min. 37 sec. 'hnaar bij de finale overnaadse vier, decimeter vóór de Dordtse. Neumeyer was de favoriet in de oude 'kiff. Voor de derde maal won hij nu l°nder veel moeite dit nummer en ®gde daarmee weer voor een jaar beslag SP de Hollandbeker, (tijd 9 min. 28.4); 2. i°Uet (België); 3. Piessens (België). De 'balg van de jonge skiff echter was een ^dreigde zege voor de Antwerp Scul ps Club, gevolgd door Het Spaarne en *r'ton. Vj.In de finale van de jonge vier B won met een tijd van 7 min. 58 sec. oor Het Spaarne en Nereus, terwijl Ne- lan met een voorsprong, die al naar ge- tj."® men vorderde groter werd, het num- j r oude acht glansrijk won in 7 min. j^sec. 2. DDS, 3. See Club Luzern, 4. Wf organisator vsm dit internationale hier jn, De Hoop, was in vele num- rs vertegenwoordigd en heeft ook en kele malen een eerste plaats voor zich opgeëist. In de finale van de jonge twee B bijvqorbeeld werd De Hoop winnaar in 3 min. 50.8 (1000 m.) vóór Argo. De jonge acht A was een Nederlands onder onsje, waarin Njord verre superieur was en met twee lengten voorsprong won (7 min. 23.4) voor LAGA en Triton. Een felle strijd werd gevoerd tussen Willem III, Argo I en Argo II in de lichte vier. Het lange parcours met de straffe wind tegen maakte hier zijn slachtoffers. Willem III bleek de taaiste en won in 8 min. 53.2 sec. voor Argo I. Njord had Zaterdag een succesvolle dag. Eerst won het de oude vier met miniem verschil (8 min. 1.9) voor de See Club Luzern en Triton. Kort daarop boekte het een zege in het nummer Jonge acht B, 2. De Hoop, 3. LAGA en tenslotte werd het nog eens eerst bij de overnaad se skiff, waarin Willem III als tweede en De Hoop als derde eindigde. Ook tientallen dames waren op dit roeifestijn van De Hoop uitgenodigd om aan vele wedstrijden deel te nemen. Een van de mooiste races was wel die in de oude acht, waarin De Vliet na een enor me strijd won met een kleine voorsprong op De Hoop en Nereus. (Van onze dammedewerker) De zesde en zevende ronde van het tour- nooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland, tevens voorwedstrijd voor het kampioenschap van Nederland, lieten een gestaag combinerende Metz aan schouwen, die wederom de volle buit van vier punten binnenhaalde. Zijn concurren ten vermochten de warmte niet baas te worden en moesten zelfs al puffend met matige resultaten toezien hoe de Amster damse meester resoluut de leiding verover de met zelfs twee punten voorsprong. De volledige uitslagen van deze in Alkmaar gespeelde partijen luidden als volgt: Aebe de -Jong—H. Steenhuis 11; J. B. SluiterJ. de Boer 0—2; J. Meti—J. van Amstel 2—0; J. J. de Jong—M. R. C. Stahl- berg 1—1; G. Mol—J. Stroo 0—2; Aebe de JongJ. van Amstel 11; F. SlotJ. de Boer 1—1; J. J. de Jong—J. Metz 0—2; J. v. Amstel—J. Stroo 2—0; J. J. de Jong— F. Slot 1—1; J. Metz—H. Steenhuls 2—0; Aebe de JongJ. Stroo 20; J. B. Sluiter G. Mol 1—1; IJme de Jong—J. de Boer 1—1. Hierdoor werd de positie van de spelers aldus: J. Metz 12 pnt., G. Mol en IJme de Jong 10, J. de Boer 8, Aebe de Jong 7, J. B. Sluiter, J. van Amstel en M. R. C. Stahl- berg 8, H. Steenhuls en J. J. de Jong 5, F. Slot 4 en J. Stroo 3 punten. waarmee de Haarlemmers de strijd had den geopend. „Ten aanval" luidde het devies, zowel van EDO als van BW, om dat EDO slechts heil kon zien in een snel verkregen voorsprong om die dan op de bekende wijze te verdedigen, maar niet zodra had BW in de gaten, dat de EDO-voorhoede als vanouds met over de nodige stootkracht beschikte of de rood zwarte Bosschenaren dienden van repliek en zonder dat stopper-spil Krijgh ook maar één moment naar voren trok, kon men het de BVV-ers aanzien, dat ooi: zij prijs stelden op een voorsprong. Daar door ontspon zich een levendige strijd, waarin beide partijen alle risico's na men welke aan dit spelstysteem kleven en werd het een uiterst boeiende kamp, welke alle mogelijkheden in zich ver- borgen hield. Was het eerst Saris, die met enkele lastige kopballen van Rpot- selaar en Karpes de nodige moeite had, aan de andere kant moest v. d. Berg al zijn capaciteiten aanwenden om enkele venijnige schoten van Van Beek en v. d. Dungen onschadelijk te maken, maar wanneer inderdaad de EDO-voorhoede in de critieke ogenblikken wat beter van de kansen had gebruik gemaakt, ongetwijfeld zou de Bossche achter hoede, waarin v. d. Sluys spoedig werd vervangen door Van Liempt, zich niet staande hebben gehouden. Nu bleef het tot aan de rust dubbel blank, ook al omdat Saris eenmaal op het nippertje een kopbal van Rootselaar onschadelijk kon maken, toen de EDO- asnhang reeds voor een doelpunt juichte. Maar mocht er over de technische meerderheid, welke BW in de eerste helft aan de dag had gelegd, enige twij fel bestaan, na de pauze toonde BW zich onbetwist de sterkste. Fel en enthou siast trok het Bossche aanvalsquintet re gelmatig naar voren en hoewel EDO kranig partij gaf en menigmaal bet Bos sche doelgebied naderde, gaven de bezoe kers toch de toon aan. Speciaal Huybrechts was het die de BVV-voorhoede voort durend aan het werk zette en in critieke ogenblikken zijn achterhoede alle denk bare hulp verleende en zo kon het nie mand verwonderen, dat een kwartier voor het einde het eerste doelpunt viel aan de zijde waar het reeds lang ver wacht werd. Een prachtige, ditmaal open aanval deed de bal bii Van Beek belan den, die op het juiste moment aan v. d. Dungen doorgaf en diens diagonaal schot was de uitstekend spelende EDO-doel- man te machtig (0—1). Maar EDO gaf zich niet gewonnen. Schijvenaar trok naar voren en hoewel EVV trachtte het initiatief niet uit han den te geven, naarmate de minuten om kropen en de meest hachelijke situaties voo? de Bossche veste maar ternauwer nood opgelost konden worden, trok ie Bossche ploeg zich voor het eigen doel terug en het was eerst in de laatste mi nuut dat de fraaie corner van Spek door Schijvenaar met een geweldige kop bal langs doelman Saris werd geplaatst, maar in de resterende seconden hielden de Bosschenaren het hoofd koel, zodat in de gelijke stand geen verandering meer kwam. De eindstand van de kampioenscompeti tie luidt: BW 10 6 2 2 14 1810 Heerenveen 10 6 1 3 13 2620 Go Ahead 10 5 2 3 12 2120 EDO 10 3 4 3 10 16—18 Haarlem 10 3 0 7 6 1822 PSV 10 2 1 7 5 1523 EDO.B.V.V. 11. De rechtsbinnen v. d. Dungen geeft zijn club de leiding De E.D.O.-keeper v. d. Berg duikt nog naar de bal, maar kan er niet meer bij. i 121 Eric zag de hand van de kolonel naar de schelknop gaan en hij rook onraad. Snél trad hij de kamer binnen en sloot de deur achter zich. Net op het moment, dat de kolonel wilde bellen, stootte Eric met zijn bezem toe De vieze, oude bezem trof de man in het gezicht en duwde hem achteruit, buiten het bei eik van ae knov De kolonel slaakte een kreet van afschuw toen hij het vieze voorwerp in zijn gezicht voelde. Maar reeds ivas Eric naderbij gesprongen en met een geweldige slag velde hij de kolonel. Dit deel van de overval was naar wens verlopen. Voor alle zekerheid sloot Eric de deur alvorens zich in het costuum van de kolonel te steken. De bewusteloze man werd daarna gebonden, een prop in de mond gestopt en toen in een kast gezet, die Eric zorgvuldig sloot. Hij verwijderde zijn neus en streek zijn haren glad. Toen zette hij de beschermende kap op en ontsloot hp de deur van de kamer weer om het volgende deel van het plan te gaan verwezenlijken. Gisteravond is te Bratislava een voet balwedstrijd gespeeld tussen een Tsjecho- slowaakse elftal, dat uitkwam onder de naam Jonge Leeuwen en een Zwaluwen- ploeg, waarbij ongeveer 25.000 toeschou wers aanwezig waren. Zij hebben een strijd bijgewoond die het aankijken wel waard was, al stond het spel niet op een overmatig hoog peil. De Tsjechische spe lers waren eigenlijk alleen in de eerste helft goed op dreef, daarna zakte het ni veau aan hun kant aanmerkelijk, terwijl de Nederlanders zeker niet teleurstel den, maar er na rust toch ook niet in slaagden de in de eerste helft ontstane 12-achterstand op te halen. De Nederlanders liepen zeer hard van stapel en wisten reeds in de eerste mi nuut de leiding te nemen, profiterend van een fout in de Tsjechische achter hoede. De gastheren bleven evenwel een tikje sterker en toen na fraai combineren van de rechtervleugel Hlavacek—Hemele, die samen tactisch opdreven, de bal bij middenvoor Malatinsky kwam, bedacht deze zich geen moment: hij gaf met een, zuiver geplaatste bal Landman het na kijken en bracht zo in de 25e minuut de partijen op gelijke voet. De Tsjechische ploeg liep nu op volle toeren. Linksbui ten Simansky scoorde het tweede doel punt. Met deze stand (1—2) werd gewis seld en kwam ook het einde. Wat de Nederlanders betreft, viel de hele ploeg op door haar beweeglijkheid en door het snelle tempo, waarin de ope raties werden uitgevoerd. Men speelde het W.M.-systeem naar Tsjechisch oor deel tot in de perfectie. Keeper en backs hebben zich niets te verwijten, terwijl Terlouw als spil een oersolide pijler van de verdediging vormde. In de aanval lie ten Roozen en Schaap vaak voortreffe lijk spel zien. Te Boedapest heeft Zweden in de Da- vis Cup-match tegen Hongarije een 21- voorsprong genoten. Het dubbelspel van de ontmoeting Ita liëDenemarken is gewonnen door Ita lië, dat thans met 30 leidt en in de halve finale is geplaatst. Tsjechoslowa- kije won met 32 van België. De Franse damesathletiekploeg heeft schitterend revanche genomen voor de vorig Jaar te Straatsburg geleden neder laag tegen de Nederlandse dames. Wonnen onze athletes toentertijd met 51 tegen 45 punten, ditmaal waren het de Franse da mes die met 4844 met de zege naar huis mochten gaan, een overwinning, welke alleszins verdiend was. Van de negen nummers wonnen de Fran^aises er vier en de Hollandse dames vijf, maar bij het hoogspringen en het kogelstoten wisten de gasten op een eerste en een tweede plaats beslag te leggen en dat heeft tenslotte de doorslag gegeven. Fanny Blankers-Koen heeft ook deze middag op de Sintelbaan te Amsterdam, waar maar een handjevol mensen op de tribunes zat, geschitterd. Zij legde de 100 meter, met een matige wind schuin achter, af in 11,5 sec. en evenaarde daarmede het wereldrecord, dat op naam van Helen Stephens staat, tijdens de Olympische Spelen te Berlijn in 1936 gelopen. Het sprak vanzelf, dat onze landgenote het Europese record verbeterde, dat de Poolse Stella Walsh op haar naam had staan met 11,6 sec., daterend van 1 Augustus 1937 te Berlijn, terwijl zij haar Nederlands record terugbracht van 11,7 sec. op 11,5 sec., Verder evenaarde Fanny Blankers-Koen het wereldrecord op de 80 meter horden, dat zij met 11,3 sec., tezamen met de Ita liaanse Claudia Testonl, reeds op haar naam heeft staan. Wellicht zou zij het wereldrecord hebben verbeterd, indien zij beter over de tweede horde was gekomen, welke zij nu aanraakte. Bovendien stonden de horden verkeerd opgesteld. Overlopen zou alleen de Nederlandse dames tot voor deel hebben kunnen strekken. Overigens zal alleen de tijd van 11,5 sec. op de 100 meter voor erkenning als wereld record in aanmerking komen, waartoe de nodige stappen zullen worden ondernomen. Zoals wij reeds schreven ging het maxi mum aantal punten bij het hoogspringen naar de Franse dames, hetgeen voorname lijk werd veroorzaakt door het feit, dat mevr Blankers-Koen op dit nummer ver stek liet gaan en vervangen werd door mei. den Boer. Mevr. Ans Panhorst-Nies- slnk kwam dicht bij het Nederlandse re cord discuswerpen met een worp van ruim 40 meter. Een goede prestatie leverde ook onze estafetteploeg met Xenla 6tadt-de Jong, Gré de Jongh, Gerda van der Kade-Koudijs en Fanny Blankers-Koen, die een tijd noteerde van 47.7 sec., waar mede het Nederlands record geëvenaard werd Het wisselen was goed en Indien de dames nog beter op elkaar zullen zijn in gesteld. zal men ongetwijfeld tot nog snellere tijden kunnen komen. Want twee maal achtereen 47,7 sec. met een tussen ruimte van een week, te noteren, bewijst, dat de goede samenstelling ls gevonden. De overige uitslagen luiden: Kogelstoten: 1. Ostermeijer Fr. 13.13 m., 2 Veste Fr., 3 Den Boer N. Speerwerpen: Theunlssen- Waalboer N. 40.07 meter, 2 Plnard-0§ter- hold Fr., 3. Koning N. Hoogspringen: Ostermeijer Fr. 1.59 Va meter, 2 Ruas Fr.. 3 Blaauboer-van Balen Blanken. Discuswerpen: 1. Mazeas Fr. 40.49 meter, 2. Panhorst-Niessink 40.03 meter. 200 meter: 1 Caurla Fr. 24.9, 2. de Jongh N., 3 Karelse N. Verspringen: 1. Van der Kade-Koudijs 5.52 meter, 2. Chabot Fr. De voetbalwedstrijd was natuurlijk vriendschappelijk, maar dat wil geenszins zeggen, dat men elkaar de doelpunten cadeau gaf. Er ls fel om de punten ge streden, steeds sportlef en ondanks de '.-el wat benauwde warmte stond de wedstrijd op hoog peil. De mannen uit het Zuiden deden slechts weinig voor de rood-wlt-geblokten onder en het had heus niet veel gescheeld of de uitslag was onbeslist geweest. Want dat Sittard tot drie maal toe tegen de lat schoot mag toch zeker wel pech genoemd worden. De rust ging In met 2—1 voor sprong voor de stadionbewoners. Uitblin kers bij Feijenoord waren Brandes en doel man Van de Bijl en bij de bezoekende club hun tegenpolen Ehlen en De Munck- Naast de hockeywedstrijd was ook het handballen door de Amsterdamse en Haar lemse dames een duidelijk bewijs, dat de katholieke sport geenszins eenzijdig ge oriënteerd ls. In de pauzes van de verschillende wedstrijden lieten de meisjes van de R.K. Turnkring Rotterdam zien waar toe zij in staat zijn. Allereerst was er VV'T*? een frisse massale oefening, waaraan duizend meisjes deelnamen, keurig ge lijk opgaand en van een grote bekoring. Daarnaast voerde een 300-tal meisjes een nationaal nummer „O schitt'rende kleuren van Nederlands vlag" uit, waarbij met rood-wit-blauwe vlagge tjes in verschillende oefeningen een fraai en meermalen Imposant beeld werd verkregen. Dit evenement, een primeur voor geheel Nederland, heeft zonder twijfel aan zijn doel, te tonen, dat de katholieke sport op technisch gebied veel presteert, beant woord. De katholieke sportbeoefenaars mo gen er de aanmoediging ln vinden hun overtuiging, dat er voor een katholiek geen enkele aanleiding bestaat zich by een neutrale sportvereniging aan te slui ten, naar buiten uit te dragen, opdat degenen, (lie op sportgebied nog niet aan onze zijde staan, spoedig de katholieke gelederen komen versterken, Het Zuiden heeft in de korfbalcompe titie op het ogenblik een gelijk aantal punten als Westerkwartier, dank zij de 74-overwinning, die het gisteren op Vi tesse behaalde. Westerkwartier houdt echter nog het voordeel van één minder gespeelde wedstrijd. Westerkwartier Het Zuiden Deetos Vitesse NAAS 10 10 5 3 2 48—7 34—17 19—41 14—7 19—47 De uitslagen van de gehouden dra- irijen te Mereveld zijn: Spoorwegen-prijs: 1. Linotte S, Ma tijd relei km.- eiei, 1.36.6. Van Gend en Loos-prijs: 1. Mounte- nier, km.-tijd 1.32.8; 2. Little Monty, 1.31.9; 3. Lord Heny, 1.35.7. Van Gend en Loos-prijs (2e afd1. Lucky Saint, km.-tijd 1.33.7; 2. Leander, 1.35.2; 3. Meerkoet S. 1.36.4. Mereveld-prijs: 1. Klazina Axkit, km.- tijd 1.28.5; 2. Josephine V, 1.30.6; 3. Ja cobs, 1.30.-. Tweede Lustrum-prhs: 1. King Heny, km.-tijd 1.31.2; 2. Limbus, 1.30.4; 3. Kate Bonner, 1.31.5. Leendert Bakker-prijs. 1. Hanover, km.-tijd 1.24.1; 2. Juliana Lee, 1.25.8; 3. Louis Axkit, 1.27.2. Mereveld's Restauratie-prns: 1. Lady Zora, km.-tijd 1.28.9; 2. Jaap Eden, 1.27.3; 3. Jacoba, 1.28. Dom-priis: 1. Prince Fairlane; 2. Pipe- lette; 3. Fatima. Tegeiyk met de dameslandenwedstryd werd een stedenontmoetlng tussen de Am sterdamse en Paryse heren op de sintel- baan aan het Olympiapleln georganiseerd. Zoals wij reeds lieten uitkomen was de belangstelling gering, welke in de toekomst zeker niet groter voor dergelijke wedstrij den zal worden, Indien het bestuur van de KNAU niet voor een straffere en meer aantrekkelijke organisatorische opzet zorg draagt. Dan was er het onverwacht opgeven van Slijkhuis op de 5000 meter en het niet minder teleurstellend lopen van de Franse crack Pujazon op de 1500 meter en dit alles gevoegd bij de Amsterdamse nederlaag was oorzaak, dat de toeschouwers niet be paald voldaan hulstoe keerden, al had Fanny Blankers-Koen voor enkele wereld prestatie zorggedragen. Enkele Amsterdamse deelnemers ver richtten een goede prestatie en deze meer optimistische feiten vergoedden heel wat. Wessels sprong 6.93 meter ver en Lutke- veld kwam een stuk boven de 60 meter bij het speerwerpen. Scholten was onge naakbaar op de 100 meter (10.7 sec.), terwijl de Ruijter m schitterende stijl de 1500 meter won in 3.54.4. Pujazon kwam ln de voorlaatste bocht ten val, maar op dat moment lag hij al ln verloren positie. Dubbele overwinning behaalden de Pa- rijzenaars in de nummers 110 meter hor den (ln dit nummer schitterde Marie met een tijd van 14,5 see., waarmede hi) het Franse record evenaarde), het polsstok hoogspringen en kogelstoten, het hoog springen met 187 en 1.82 meter, het dis cuswerpen en de 5000 meter. In dit laat- is wel in biizondere mate van toepassing op de R.K. Sport- cuswerpen en ue meter, m uit mav is wei in Dijzuuviu c j.(icvx iL 5 „„h j ste nummer zakte de Roode al spoedig af. BIJ de Amsterdammers 'vleUde dubbele de 200 meter op, de laatste afstand in 21,6 sec. een fraaie tijd van Internationale klasse. Bij het verspringen wisten Wes sels en Houtman zich resp. 1 en 2 te plaatsen. De Kroon won de 400 meter in de goede tijd van 49,4 sec., terwyi de 4 x 100 meter estafette ploeg van Amsterdam royaal de Parijse achter zich liet. Op de 800 meter liep Rlbbens opvallend goed. terwijl Elstak sterk tegen viel en waar schijnlijk te snel in de eerste ronde was gestart Totaaluitslag: 1. Parijs 97 punten, 2. Amsterdam 86 punten. De athletiekkamp van Siomo te Den Haag werd gewonnen door Shot met 522 Palthena. Zaterdag werd de landentenniswed- strijd voor de Davis Cup voortgezet met de party tussen Palsh en Van Swol. Paish won met 6—1 2—6 7—5 1—6 6—4, waar mee hU zijn land een beslissende 31- voorsprong gaf. Het laatste enkelspel is gewonnen door Mottram, die Van Meeegeren sloeg met 63 64 63. De eindstand is dus 41 voor Engeland Tot ieders verwondering had Paish niet de minste moeite met Van Swol in de eerste set. Hij speelde zeer constant, ter- wijl de Nederlander niet op slag kon ko men. Van Swol liet eenmaal het racket uit zijn hand vallen en verloor zowel de service games van Paish als die van hem zelf totdat hij er eindelijk in slaagde zijn derde service game op zijn naam te brengen. Zijn eerste had hij op Love verloren. Deze set was met 61 voor de Engelsman. Van Swol revancheerde zich met een gemakkelijke 6—2-zege in de tweede set. De derde set had in zoverre 'n merk waardig verloop dat de eerste vijf games alle op service verloren gingen. Beide spelers liepen steeds op naar het net en werden daar dan gepasseerd of sloe gen hun returns uit. Paish zag het eerst in dat het zo niet ging en veranderde van tactiek. Hij won eindelijk zijn eigen ser vice en liep uit tot 53. Van Swol maak te er 54 van en won toen ook de tiende game, waarin Paish een double fault ser veerde. De Brit bleef sterk aanvallen en won de volgende twee games en daarmee de set met 75. Van Swol gaf echter geen krimp en nam de vierde set met 61, dank zü ver vaarlijke service-ballen en prachtige vol ley's. De vijfde set bracht Paish in groot ge vaar, want hij serveerde een double fault in de kritieke derde game en Van Swol kwam met 31 voor te staan. Maar de Nederlander was daarmee aan het eind van zijn krachten en Paish, die verbeten door bleef spelen, won drie games achter plkfifTi Van Swol was aan het eind van de partij zó vermoeid, dat hij nauwelijks zijn,,. f, racket op kon heffen. Het laatste enkelspel tussen Mottram1 :A en Van Meegeren kon het resultaat van de wedstrijd niet meer beïnvloeden. Mottram deed het dan ook nogal kalmp jes aan, en kon zich dit veroorloven, om dat Van Meegeren last had van de snelle baan. De kranige Amsterdamse tweede klas- ser DWV is blijkbaar geabonneerd op grote overwinningen. Twee weken ge leden won het met 60 van Neptunus, verleden week met 4—0 van Emmen en gisteren, nu de tegenstand toch steeds groter dient te worden, boekte het maar liefst een 50 zege op Roermond. In de andere halve finale moest Limburgia het onderspit delven en verloor met 42 van Wageningen. Het Franse voetbalelftal heeft gisteren met 4—0 van Tsjechoslowakije gewon nen. Op eigen terrein behaalde Ajax gister middag een 4—3-overwinning op een Zwaluwenelftal. De rust was ingegaan met een 21-voorsprong voor Ajax. De voetballandenwedstrijd Denemar kenNoorwegen is met 21 door de Noren gewonnen. Met rust was de stand -1. Dat Blauw Wit aan Ajax een harde dobber zou krijgen lag in de lijn der verwachtingen, maar niemand zal een 10O-nederlaag van de Blauw Witters hebben verwacht en omdat SC Haar*em volgens de verwachtingen van EDO won, staan Haarlem en Blauw Wit weer geluk aan de top der eerste klasse. De strijd tussen de Amsterdamse riva len is er niet een geweest, zoals we dat gewend zijn. Het falen van Blauw Wit was een volkomen verrassing. Werpar Linke was er helemaal uit en omdat vVU- ders niet aanwezig was, kwam zulks Blauw Wit duur te staan. Daarentegen wierp Geestman van Ajax uitstekend en deze ondervond daarbij de nodige steun van zijn veld, iets waarvan Linke ook verstoken bleef. De activiteit van Ajax aan slag, waar vooral Kok uitblonk met 2 honkslagen en een home run, voerde de score regelmatig op tot 10 runs, waar tegenover Blauw Wit niets wist te stel- 1CKostbare foutjes in het veld bracht EDO de nederlaag tegen SC Haarlem en het feit, dat werper v. d. Wal niet de juiste controle over zijn worpen had, maakte het SC Haarlem makkelijk te scoren. Reeds ln de 4e innings had Haarlem een 6—2-voorsprong, welke in de laatste innings nog gegroeid was tot 12—3. In de laatste slagbeurt scoorde EDO door honkslagen van Feenstra, v. d. Berg en Vrenegoor nog 3 runs, maar de nederlaag kon EDO toch niet meer 0IHetaeêrst« gelijke spel in de honkbal competitie gaven VVGA en Schoten, maar toen VVGA in de 2e innings met 3—0 leidde, zag het er geenszins naar uit, dat de punten gedeeld rouden wor den. Schoten herstelde zich echter. Vooral De Mon als werper en Geurts als achtervanger deden prachtig werk en de achterstand werd in een 43-voorsprong omgezet. Had Holewijn met zulk fraai werk in het linkse veld vertoond, zeker was de score dan hbger geweest. Wel werd het nog 53 voor Schoten, maar in de 8e innings werd de stand weer gelijk en onder grote spanning kwam h60e 15—0-voorsprong, welke HHC in de eerste 5 innings tegen OVVO nam, bleek niet voldoende om zich veilig te voelen, want de Amsterdammers profiteerden van een inzinking van werper Hofstra en haalden op tot 5—3. Wel werd het nog 63, maar ook in de laatste slagbeurt hielden de Amsterdammers het slaghout niet thuis en slechts aan het uitstekende veldwerk van HHC was te danken, dat OVVO het niet verder dan 64 kon brengen. De stand luidt: Blauw Wit 7 5 0 2 SC Haarlem 7 5 0 2 HHC 8 4 0 4 Schoten 7 3 1 3 OVVO 7 3 0 4 VVGA 7 2 1 4 EDO 6 10 5 10 10 8 8 7 6 5 2 De uitslagen luiden: le klasse: EDO— SC Haarlem 6-12, VVGA—Schoten 5—5, AjaxBlauw Wit 100, HHC—OVVO 6—4. Overgangsklasse A: Spartaan—HHC 2 19—8, DOS—RCH 1011, Ajax 2—Hil versum 20-9, Quick—TYBB 18—14,B. CelcritasHFC Haarlem 10—14, Water graafsmeerHCK 5—10, ABCDW. 6—2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3