dinsdag is juni i948 Huuraanpassing van subsidies in en doorberekening prijzen Volgens min. v. d. Brink geen groot effect op de lonen te trachten Versobering in restaurants 1952: AMERIKA BEHEERST HET LUCHTRUIM Vijf jaar nodig om daarna de VREDE te waarborgen Feest in Prima-Primariakerk te Bloemendaal Drie heerlijke dagen voor 172 zieken Nieuwe politie- legitimatie j K.V.P. weigert zendtijd Tot hoofd en hart J RANTSOENERING VAN ELECTRICITEIT, GAS EN KOLEN MOET NOG WORDEN GEHANDHAAFD Vermoedelijk op 5 Juli EIERPRODUCTIE DIT SEIZOEN ZEER GROOT Toch gaat het eitje niet van de bon Interim-periode korter? Hatta tot Zaterdag in Batavia Vet- en vleesfraude te Schagen Het weer voor verkiezingen RUSLAND,STRATEGISCH OBJECTVAN ONDERZOEK GROTE TAPIJTSMOKKEL MGR. LUCAS BIJ Z.H. DE PAUS ERNSTIGE BRAND IN N.O.-POLDER Hout voor woningbouw verloren gegaan s 72ste JAARGANG No. 24177 Onderwerp bespreking Van Mook met Hatia Meer besprekingen met Van Mook?, iVfr.Van Klef fens bij minister Marshall m Hedenavond luisterwedstrijd Ten bate van de honger lijdende kinderen De grote strategie Spoedvergadering voormalig verzet De materiële verzorging hN Mm 1 „Tabafk A reserve" tolt 19 Juni geldig Zaak Backer uitgesteld l^se 45 ik 'S, 30 )0 fa n, 'S, 2- i.. 17 35 n, i- 33 DO 15 e, at 15 e fi" BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlffimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. e ut jdeit 350 De minister van Econ. Zaken, prof. inoe.fan den Brink, heeft in een rondschrij- ineflten zijn standpunt bekend gemaakt ten i,ianzien van enige kwesties, waarvoor gedurende de laatste maanden zijn aan richt facht werd gevraagd, issert Volgens de minister werken momenteel Ne* Verschillende factoren in de richting t: 1. tan een ontspanning tussen Ionen en pnt.; Mjzen. Hierdoor zouden een aanpassing tan de huren aan de bouw- en ondcr- >rinS 'oudskosten en een zij het gedeeltelijke (2.- Calculatie van de prijssuhsidies in de Prijzen in de toekomst gemakkelijker loorvoerbaar worden. Treedt een ver- mM iere internationale prijsdaling op, ver- f Pieerdert de concurrentie in het bedrijfs- kok. ™ven en wordt een ruimere arbeids- mco. harkt werkelijkheid, dan zullen zowel lam- leze huuraanpassing als de doorbereke- ires- Ping der prijssubsidies volgens hem geen 'ork. {root effect op de lonen hebben, terwijl lam. desondanks een billijke en economisch K Verantwoorde verhouding tussen lonen ntyL(n PrÜzen wordt gehandhaafd. vW. Tot opheffing van de prijscontróle- A.ng- Spparaten kan niet worden overgegaan, Ang. iolang dagelijks nog in grote mate over- bedingen worden geconstateerd, die de ~aP' handhaving van een juiste loon- en ntw. prijsverhouding in gevaar brengen. Bat De minister ontkent, dat een uitbrei- erW. ling van het handelsverkeer niet ten \:nister v. d. Brink lore. 5ocde zou komen aan de initiatiefnemers iam. lp het bijzonder, want bij de verdeling ■dos. ter contingenten wordt met de factor iam- Initiatief wel degelijk rekening gehou- don. jen ^ie' Ten aanzien van de vrij algemene tïglc dacht, dat ondernemers in hun activi teit zouden worden geremd door het hgrijpen van de overheid in het be- irijfsleven, merkt de minister op, dat iüj geenszins wil ontkennen, dat het huidige overheids-ingrijpen een volle dige ontplocing van hef particulier ini tiatief remt Z. Exc. verklaart evenwel uitdrukkelijk dat van een streven naar perfectionism geen sprake is. Persoon lijk is hij loch voorstander van een systeem, da onder alle omstandigheden van de Overheid een strak georgani seerd ingrijien in het economisch leven eist, noch yvn een systeem, dat elk in grijpen vrijvel onvoorwaardelijk afwijst. De aard en de omvang van de huidige beperkingen, welke door de Overheid worden opgeegd, zijn bepaald door de economische situatie, waarin Nederland nog steeds verkeert. Voor velen blijkt een van overheids wege breed opgezet industrialisatieplan nog zeer aantrekkelijk. Een dergelijk plan zou echter, volgens de minister, zeer ver in details moeten gaan om voor particuliere ondernemers als be trouwbaar richtsnoer te dienen. Naar mate men echter in details gaat, wordt het gevaar groter, dat bepaalde onder delen van het plan snel verouderen door nieuwe vestigingen of uitbreiding van bedrijven, of door wijziging van de na tionale of internationale economische situatie, terwijl het voorts nog mogelijk is, dat in verband met de ter beschik king staande deviezen wijzigingen moe ten worden aangebracht. De Overheid acht het derhalve doel matiger met een globaal schema te wer ken, dat op bepaalde punten wordt uit gewerkt, zodra' de beoordeling van aan geboden initiatieven dit noodzakelijk maakt. De toelating van buitenlandse arbeids krachten wordt beperkt tot specialisten, die onmisbaar worden geacht voor des betreffende bedrijfstakken en die dus de werkgelegenheid eerder vermeerderen dan verminderen. Voorts worden kleine groepen displaced persons en andere buitenlanders toegelaten. Met betrekking tot de kolenvoorzie- ning merkt de minister op, dat ook in 1948 nog belangrijke import van kolen onontbeerlijk is. Omdat hiervoor dollars nodig zijn, kan nog niet worden bepaald, wanneer tot opheffing van de distributie zal worden overgegaan. Opheffing van gas- en electriciteitsrantsoen is voor lopig nog niet mogelijk. Ook het beschikbaar stellen van aparte punten voor het verkrijgen van textiel-huishoudgoederen is niet moge lijk. De productie van deze goederen is daarvoor te gering. Gebleken is, dat een aantal oorlogsslachtoffers door on bekendheid met de mogelijkheden te weinig textiel heeft gekregen. Onder zocht wordt of hieraan nog kan worden tegemoet gekomen. Hoe warm het was. Zelfs het Indische personeel der mailboten zocht Maandag in de Amsterdamse haven de schaduw op. Naar wjj vernemen, zijn minister Mansholt's plannen voor versobering in de restaurantbedrijven, al heeft de uit werking geruime tijd in beslag genomen, geenszins van de baan. Men legt thans de laatste hand aan de regeling van de C.C.D.-contröle en aan de wijzigingen van enkele prijzen. De 5e Juli is als datum gefixeerd, waarop de versoberingsmaatregelen zou den moeten ingaan; het ziet er naar uit, dat deze 'datum zal worden vastgehou den. Volgens A. P. hebben het Amerikaanse «n Australische lid van de Commissie Voor Goede Diensten, Dubois en Critch- 'cy, een voorstel voor een algehele re geling ontworpen inzake de republike': se eis voor souvereiniteit gedurende <i 'interim-periode, door deze periode kett te maken. Het Belgische lid Herremans zr». Weigerd hebben in te stemmen in Amerikaans-Australische voorstel. Dubois had de vorige week een iïr- soonlijk onderhoud van een half ui rmet Van Mook, waarbij hij waarschfiijji. het Amerikaans-Australische voirstel aanbood. Van Mook heeft aan Qibois medegedeeld, dat hij de procedun niet juist vond, daar zij in feite aan de on derhandelaars voorbij gaat. Daar men inmiddels vernam, ds Hatta Van het Amerikaans-Australiscïe plan op de hoogte was gesteld, heit Van Mook hem een uitnodiging v>or een persoonlijke conferentie gezon.en. Tte Batavia is alle aandoch in poli tieke kringen gevestigd op dr komende ontmoeting tussen dr. Van Moik en Hat ta. Te Batavia is bekend geworden, dat Hatta eerst Zaterdag wedeom naar Djocja .zal terugkeren, zodat lus de mo gelijkheid bestaat dat er no: meer be sprekingen zullen volgen, al can niet met de adviseurs zowel van dr. Van Mook als van Moh Hatta. Het :i)n echter al le informele besprekingo in. I Inmiddels heeft de C. V D. een af zonderlijke vergadering cuden. Over het onderwerp der bespi g-n liet men tlch niet uit. Men beperkte Lfi er toe te heggen, dat men „de situatie aan een be schouwing had onderworpen". Hedenochtend is de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer L. beter, per Con stellation naar Bangkok gevbgen, om de troep Ned. Kamerleden te begroeten. Bij hen is ook prof. Eomne, die Zon dagavond een lezing voor de d'elncmers aan de federale conferentie te Baxdoeng en an dere genodigden, heeft gehoxden. Binnenkort zal te Batavia een boek borden uitgegeven, dat d< titel draagt 'Sarinah". Het boek, dat f13 bladzijden 'elt, geeft een beeld van de plichten Jan de vrouw in de strijd van de repu bliek Indonesië. De auteur is Soekarno. De Nederlandse gezant in Washing- Jon, mr. E. van Kleffens, leeft, naar A. P. meldt, Maandag een onderhoud van •heer dan een uur met minster Marshall hehad over de toestand in tndonesië. Mr. Van Kleffens zei hit voornemen ;6 hebben Donderdag naar Lake Success ■6 gaan om de behandeling van de In donesische kwestie in de Veiligheidsraad bij te wonen. Bij de Vee- en Vleeske ii.gsdienst, •Jfing Barsingerhorn, waa van de de- (ri'Uctor op het abattoir even buiten behagen ligt, hebben rijkspolitie en C. gh een omvangrijke fraude ontdekt. °t dusver zijn twee personen g< arres- ,eerd en 9 personen, werkzaam op abattoir, verhoord. De tvee arres- J)hten zijn S. H., slager op het abattoir, rt 6 daar tevens een vrijbank hield en directeur van de destructor, de rijks- oarts P. de B. l Pe fraude omvat de clandestiene ver- 5n°P van vet en vlees, clandestiene eachtingen op het abattoir van paarden ander vee. Ook werd vlees, dat voor 4 consumptie ongeschikt was verklaard, qb de Schager slagers verkocht voor te ^orstfabricage. Vast is reeds komen vu aan> dat grote hoeveelheden vet en du,es lan§s duistere kanalen zijn ver enen. *tet onderzoek duurt nog voort Henry Ford II, rechts, heeft in het Wal- dorf-Astoric hotdl te New York in te- genwo< :.:id van pers en autoriteiten zijn ,,<.e m" prijsgegeven en de Ford 1949, vcyens de bouwer een omwenteling in he geijkte fabrikaat, den volke ge- toond. Uit kringen van pluimveehouders vernemen wü, dat de eierproductie dit seizoen zo groot is, dat men een belangrijk gedeelte heeft moeten conserveren voor de binnenlandse consumptie in het najaar, in de ver wachting, dat dan voor verse eieren een lonende afzet in het buitenland gevonden zal worden. Als het Marshallplan de verwachte verbetering in de aanvoer van voer brengt, zal voor 1949 de pluimveestapel aanmerkelijk kunnen worden uitge breid. Men merkt vervolgens op, dat 27 van de eierbonncn thans niet wordt opgenomen dit komt hoofdzakelijk voor bij de zelfverzorgers ten platte- lande, die in afwijking van de rege ling voor vlees hun eierbonnen be houden. Voorts meent men, dat de vraag naar eieren bij het vrijlaten van de handel niet zo zal toenemen, dat 'n sterke stij ging van de prijzen te duchten valt. Re sumerend komen de kippenhouders tot de conclusie, dat op zichzelf genomen zowel de consumptie als de levering van eieren vrijgegeven zou kunnen wotden, slechts de nog niet geheel ze kere voedselpositie dwingt de pluim veestapel thans nog „in de hand" te houden. Ten departemente is men de mening toegedaan, dat het beslist noodzakelijk is, nu eieren in de koelhuizen op te slaan voor het najaar, als de kippen van de leg raken; de pluimveehouders stel len hier tegenover, dat het mogelijk moet zijn, kuikens af te nemen, die laat aan de leg komen. Het ministerie acht de situatie- niet zo gunstig, dat de distributie nog dit jaar verruimd zou kunnen worden; men zal dan ook de regeiing, dat res taurants na 1 Augustus geen eieren meer krijgen toegewezen, onverkort bandhaven. Waarschijnlijk gaan de eieren ech ter het volgend jaar van de bon. Prins Bernhard zal Zaterdag 19 Juni a.s. om 12 uur de Luchtstrijdkrachten tentoonstelling openen, welke ter gele genheid van het vijfendertig-jarige bestaan der militaire luchtvaart zal worden gehouden op het vliegveld Ypenburg. Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met vooral aan vankelijk plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Voornamelijk1 in 't Noord- Oosten van het land iets lagere tem peraturen. Zon: 4.19—21.02; Maan: 15.24—1.46. Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken is voor de Rijks- en gemeentepolitie een nieuwe politie- legitimatie ingevoerd. De Rijks- en gemeentepolitieambte naren zullen zich in het vervolg slechts met dit bewijs kunnen legitimeren. Alle vroegere uitgegeven legitima ties en penningen zijn hierdoor komen te vervallen. Het secretariaat van de K. V. P. deelt mede, dat de Katholieke Volkspartij geen gebruik zal maken van de drie kwartier zendtijd, die voor politieke propaganda ter beschikking waren ge steld. De Radioraad had n.l. de voor waarde gesteld, dat de politieke par tijen niet aan de verkiezingspropagan da via een der omroeporganisaties zou den meewerken en dat zij zulke pro paganda ook niet zouden aanmoedigen. Hedenavond zal de AVRO om kwart voor tien een heruitzending geven van de luisterwedstrijd voor UNAC, „De Verenigde Naties helpen het Kind". Er is een Rembrandt verdwenen, Paul Vlaanderen neemt de verhoren af, en U moet antwoorden op de vraag: „Waar is de Rembrandt?" Oplossingen per briefkaart inzenden aan UNAC, Den Haag. U moet boven het gewone porto 50 cents extra bijplak ken ten bate van de hongerlijdende kin deren (z.g. duifjes-zegels zijn ongeldig!). Er zijn prachtige prijzen beschikbaar: een geschenk naar keuze ter waarde van f 2500.reizen per K.L.M. naar Stockholm en Schotland voor twee per sonen en nog vijfhonderd andere waar devolle prijzen. (Van een luchtvaartmedewerker) NEW YORK. Juni 1948 Uit gesprekken met militaire autori teiten hebben wij thans een behoorlijk overzicht kunnen krijgen omtrent het indrukwekkend bouwprogramma, dat Amerika ter hand genomen heeft can zich in 1952 reeds van de volstrekte suprematie in de lucHt te kunnen ver zekeren. Generaal Vandenberg is als leider van de U. S. Airforce de stuwende kracht van dit vijfjarenplan. Hij is, tus sen haakjes, een grote vriend van Ne derland en hij kent Plesman maar al te goed, sinds de laatste kort na de ineen storting van het Duitse Rijk naar de Amerikanen stapte en op zijn eigen kernachtige wijze van Vandenberg ver langde, dat hjj met legermaterieel de Nederlandse burgerluchtvaart weer le ven zou inblazen. Vandenberg is zeker zo'n krachtige figuur als Plesman; hij heeft alleen een andere taak; hij moet er voor zorgen dat binnen vijf jaar 3000 nieuwe vliegtuigen voor zijn lucht macht gebouwd worden. Het gehele Amerikaanse denken is gericht op de machtsverhouding tot Rusland. Doordat Amerika in zijn eer ste vredesroes enorme aantallen vlieg tuigen als oud roest op dumps wierp en talloze fabrieken sloot, heeft Rusland wellicht nog enige numerieke voor sprong verworven. Volgens Amerikaan se inlichtingen zelfs een zeer aanzien lijke. Men is er evenwel van overtuigd dat, wanneer er de eerstvolgende vier jaren geen gewapend conflict tussen de twee grote machten ontstaat, Amerika met zijn nieuwe luchtmacht overal ter wereld de vrede zal kunnen bewaren. De grote opruiming, welke de U. S. Airforce terstond na de oorlog gehouden heeft, bracht immers het voordeel mee, dat men genoodzaakt was nieuw mate rieel te produceren. In de jaren 1945 1948 werden wel vele fabrieken ge sloten, doch in alle laboratoria is hard doorgewerkt. Zo heeft Amerika 'n zeer belangrijke technische voorsprong ge kregen op de U.S.S.R. Men hoopt deze thans te consolideren met het min of meer sensationele bouwprogramma dat de Amerikaanse luchtmacht van 55 op 70 groepen brengen moet. Deze indeling in groepen kan nog geen indruk omtrent de ware nume rieke sterkte van de luchtvloot geven. Daarvoor is het noodzakelijk de sterk te van de afzonderlijke groepen te kennen. Deze is dan in de regel: Groeps- Soort Type sterkte Z. zware bommenw. B-29 12 vliegt. Zware B-50 30 Lichte B-45 50 t* Jager P-86 75 t$ Transportvl. C-119 50 W Amerika beschikt over verschillende steunpunten op de wereld. Het kaartje geeft de voornaamste weer. De onderste stip is Tripolis in Noord-Afrika. De twee andere op de linket helft zijn Groenland en Alaska. In het Oosten is China een belangrijk punt in het strate gisch plan van de Amerikanen. Van de 55 groepen, waarover de U.S. Airforce thans beschikt, zijn 20 „ver ouderd" dat wil zeggen materieel, waarmee Amerika de oorlog beëindig de; de andere 35 werden in vredestijd gebouwd. De vloot wordt thans uit gebreid met 15 groepen, terwijl de 20 uit de oorlogsproductie ook nog ver vangen worden. Op het ogenblik werkt de Amerikaanse industrie aan de ver vaardiging van 20 groepen jachtvlieg tuigen en 10 groepen bommenwerpers. De huidige sterkte van de USAF be- draagt 25.000 vlieg tuigen, waarvan pre cies de helft „start-, klaar" is, de andere „in reserve" gehou den wordt. Het is Interessant na te gaan, waar op dit ogenblik de Amerikaanse lucht macht gestationneerd is. Wij komen dan tot de merkwaardige conclusie, dat van de 55 groepen er zich niet minder dan 20 buiten het Ameri kaanse werelddeel bevinden en wel in Afrika, West-Europa, het Nabije Oosten en in Japan, China, op de Philippijnen en de Aleoeten. Op de Amerikaan se militaire lucht- vaartscholen is een oorlog met de Sov jet-Unie het strategi sche object, waarmee men zich elke dag bezig houdt. Wan neer men de, vraag stelt of dit denken niet gevaarlijk wordt door zijn eenzijdigheid, haalt onze Amerikaanse zegsman de schouders op en zegt: „Wij kunnen Napoleon's Ita liaanse veldtocht bezwaarlijk nog eens gaan bestuderen en wij moeten toch iets te doen hebben." In de Amerikaanse luchtvaartwereld concentreert men zich op het systeem van vier grote uitvalsbases tegen Rus land. Die zijn gelegen in Alaska, Zuid- China. Noord-Afrika, ter hoogte van Tripolis, en in Groenland. In hoeverre men gevorderd is met de aanleg van deze kolossale complexen van lucht havens wordt ons natuurlijk niet ver teld. Wèl, dat de actieradius van Ame- rika's zwaarste bommenwerpers door de aanbrenging van extra benzine tanks, die onderweg worden afgewor pen, zozeer is opgevoerd, dat van de vier strategische punten uit sectoren bestreken kunnen worden, zoals aan gegeven op bijgaand kaartje. Bovendien hebben deze vliegende for ten thans hun „parasieten" aan boord, dat zijn uiterst kleine, felle jachtvlieg- tuigjes, die met een krachtige straal motor gedreven worden. Krijgen de eskaders bommenwerpers onderweg aanvallen te verduren, dan worden de éénmansparasieten losgelaten; zij ver richten hun werk en worden dan weer met een sleepkabel aan boord van het moedervliegtuig gebracht- Dit indrukwekkende aanvalssysteem richt Amerika thans in met een vijf jarenplan en wanneer het dat in vrede kan uitvoeren is het ervan overtuigd voor een reeks van generaties die vrede ook te kunnen handhaven. (Van onze correspondent) Opnieuw is de dienst invoerrech ten en accijnzen een grote tapijt smokkel in Brabant op het spoor gekomen. De smokkelaars beschik ten zelfs over een aantal vracht auto's, waarmee zij hun goederen over de grens vervoerden. Reeds zijn verschillende van hen gearres teerd, onder wie de beide broers M. uit Chaam, die van deze smokkel de leiding hadden. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet heeft voor Woensdag 16 Juni een spoedvergadering uitgeschreven in verband met de vrijlating van Schreie- der. De bestuursleden der aangesloten organisaties zij» daarvoor uitgenodigd. Ge kunt zeggen, we weten al hoe het met een Eucharistisch Ziekentriduum gaat, de enorme voorbereidingen, de belangeloze medewerking van zo velen, het ontroerende moment van de zegen met het Allerheiligste aan elke zieke afzon derlijk, de ongedwongen profane vreugde wanneer Ons Heer uit de kerk gedra gen is eh de tractaties rondgedeeld worden. Maar nooit zult ge voldoende weten wat dit feest voor de zieken betekent, hoe ze er dagen en nachten naar verlangd hebben, er vurig voor baden een plaats te krijgen in de Prima-Primariakerk van het Wereld-Ziekenapostolaat te Bloemendaal, er vol van zijn maanden nadien. Ook zoudt ge als wij, gezond van lijf en leden, telkens weer een brok in Uw keel voelen, bij het waarnemen van zoveel inspanning, om Gods lievelingen, de zieken, die hun lijden niet als een last maar als een gave voelen, onvergetelijke uren te bezorgen. Vanuit de hoge Hemel zal Mgr. Wil- lenborg, de stichter van het Ziekenapos- tolaat, met grote voldoening neerzien op het werk van zijn opvolger, pastoor L. Beune, die de betekenis van het tri duüm zo diep aanvoelt, maar naast zijn geestelijke toewijding ook zijn organi satie-talent laat spreken. Herhaaldelijk heeft hij er op gewezen, dat dit triduum niet een parochiële betekenis heeft voor Bloemendaal, maar meegevierd moet worden door het gehele Dekenaat. Het offeren van de gezonden is het vieren door de zieken voorafgegaan, waardoor in het kerkje van de Allerheiligste Drie eenheid meer eenheid is verkregen in het plaatsen der deelnemers en deel neemsters: nieuwe bedden, gelijke leun stoelen, goede matrassen etc. Om 9 uur was het grote werk van het transport der 172 zieken dan verricht; 36 werden per ziekenauto naar de kerk gebracht onder leiding van Mathot, met medewerking van de gem. ziekendienst van Amsterdam, 88 patiënten vonden een plaats in een personenauto, voor welk transport 22 autobezitters zich bereid hadden verklaard, en 22 werden door de goede zorgen van de N.Z.H. opgehaald. Ziekendragers verkenners en zelfs potige chauffeurs van de N.Z.H. brachten de deelnemers in de kerk. Het jongste patiëntje is 16 jaar en de oudste 88; 92 liggen er op een bed en de overigen zitten in leunstoelen. Voorzover nieuwe bedden nog niet konden worden aangeschaft, werden ze geleend van het Ziekentriduum-comité te Zwaag. De uniforme leunstoelen stel de een grote inrichting uit Haarlem ter beschikking. Een tiental verpleegsters van het Pro vinciaal Ziekenhuis offerden drie dagen van hun vacantie op, om in de kerk de zieken te verplegen. Pastoor Beune heette zijn gasten har telijk welkom, waarna hij een plechtige Hoogmis opdroeg met assistentie van zijn kapelaans. Het heren- en jongenskoor van de St. Liduina-parochie zong de Missa Choralis van Bruckner. Kapelaan J. B. Karskens, die alle pre dikaties in deze drie dagen houdt, ont leende zijn eerste predikatie aan het feest van de H.H. Martelaren van van daag: Vitus, Modestus en Crescentia. Als proeve heeft pastoor Beune de volkszang der zieken ingevoerd. Alle ge zangen, die daarvoor worden aangewe zen, dienen zij mee te zingen. De Hoog mis werd uitgezonden door de K.R.O. en voorafgegaan door een inleidend woord uit de studio, waarnaar de zieken in de kerk via een luidspreker luisterden. Om 12 uur verrichtte kapelaan W. A. Juffermans de handoplegging, tijdens welke plechtigheid het Liduina-koor enige stemmige liederen zong. Vanmiddag om 2 uur celebreerde rec tor L. J. H. Wolf, nationaal moderator van het Ziekenapostolaat, met assistentie van de kapelaans der Liduina-parochie een plechtig Lof. Tijdens de processie ontving iedere zieke de zegen met het Allerheiligste. Morgen zal pater J. Kramer, priester zoon van een der deelnemende zieke moeders, de Hoogmis opdragen voor de zielerust van pastoor Willenborg met assistentie van de kapelaans der dekenale kerk. Het Bloemendaalse heren- en jongenskoor verzorgt de ge zangen. Kapelaan P. de Groot zal de handoplegging doen en deken J. P. J. Kok, voorzitter van het bestuur van het Wereldziekenapostolaat, celebreert het Lof met assistentie van de bestuurs leden, pastoor H. Bangert en rector B. C. Henning. Is de eerste dag bijzonder gewijd aan de paar duizend intenties, die uit een paar honderd parochies van Nederland en zelfs uit Vlaanderen in de gebeden der zieken worden aanbevolen, de twee de dag is gewijd aan de geestelijke en stoffelijke belangen van de deelnemende zieken en alle leden van het Zieken apostolaat, terwijl de derde dag in het teken staat van missiebelangen en Ka tholieke Actie. Donderdag zal dan ook een hoogtepunt zijn, wanneer Z. H. Exc. Mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore, de Pontificale Hoogmis zal opdragen. De bisschop zal ook om 2 uur het Pontificaal Lof cele breren. Met voldoening konden wij verleden week melden, dat een enkele oproep, om de distributiemoeilijkheden op te lossen, een succes had als bij de wonderbare visvangst. Hulde aan de vele zakenmen sen en particulieren uit Haarlem en Bloemendaal, die met één slag alle zor gen deden verdwijnen. Maar nu draait de interne distributie op volle toeren. De altijd organiserende pastoor Beune zal ongetwijfeld ook „de keuken" enthou siast gemaakt hebben. Daar moeten drie dagen achter elkaar klaargemaakt wor den telkens 200 koppen bouillon, koffie, thee, slaatjes, gebakjes, fruit enz. voor zieken en verzorgsters. Maar daar moet ook al het servies steeds weer met de grootste voorzichtigheid denk aan de besmettelijke patiënten afgewassen worden. Dat zijn allemaal van die lief dewerken, die men liever binnenskamers zou houden, maar die wij zonder noe men van namen toch willen vastleggen. Een collecte onder de parochianen van Bloemendaal heeft Zondag 1056 opge bracht. Telkenjare constateren we, dat dit Bloemendaalse ziekentriduum een steeds groter gemeenschapsfeest wordt voor het dekenaat. De tijd zal dan ook niet veraf liggen, dat alle materiële zorgen zijn weggewerkt. De geestelijke oogst zal een ieder, die deze tridua van nabij kent, duidelijk zijn. I Ondanks de bijna tropische hitte versaagden de vendelzwaaiers bij de viering van het 675-jarig bestaan der gilden ,JSt. Antonius" en „St. Sebastianus" te Gemert Maandag niet. Z-H. de Paus heeft Mgr. M. Lucas S.Y.D., Apostolisch Delegaat van Zuld- Afrika, Maandagmorgen in particuliere audiëntie ontvangen. Naar alle waar schijnlijkheid zal Mgr. Lucas Woensdag per K.L.M. naar Nederland komen om hier enige tijd te verblijven, alvorens naar Zuid-Afrika terug te keren. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Tabak A Reser ve" van de tabakskaart, welke zijn aan gewezen voor het kopen van een rant soen scheerzeep enz., tot 19 Juni a.s. geldig zijn. De zaak tegen A. J. Backer, in be zettingstijd commissaris der provincie Noord-Holland, die vandaag voor hét Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof be handeld zou worden, is te elfder ure uit gesteld wegens een sterfgeval in de familie van de verdediger. Backer zal nu in September terecht staan. Het goede, dat men aan de men sen bewijst, 'gaat nooit verloren. De directie van de Noord-Oostpolder Werken te Zwolle deelt mede, dat Maandagmiddag een hevige brand is uitgebroken in de grote kapschuur te Ens. In deze kapschuur is hout opgesla gen, bestemd voor de bouw van z.g. Oostenrijkse woningen, voor de huisves ting in de Noord-Oostpolder. Het verloren gaan van dit hout zal een ernstige handicap van de Noord- Oostpolderdirectie betekenen. De brand weer is momenteel bezig met het blus- singswerk. Het gebouw met het droge hout is echter een laaiende vuurzee. Deze kapschuur is de helft van de enorme kapschuur, die indertijd in de Wieringermeer stond en die de grootste van Europa was. De andere helft staat thans ook in de Noord-Oostpolder, n.L bij RamspoL Over deze brand vernemen wij nog het volgende: In deze kapschuur lag het materiaal voor twaalf complete zoge naamde Oostenrijkse woning opgeslagen Zes hiervan zijn een prooi der vlammen geworden. Dit betekent een tegenslag wat betreft de kolonisatie van de Noord- Oostpolder, daar de fundamenten voor de woningen reeds gelegd waren. De di rectie van de Polder tracht zo spoedig mogelijk de pachters te huisvesten. De Noord-Oostpolder heeft 100 van deze woningen toegewezen gekregen. In to taal heeft ons land, dank zij een ruil- transactie met Oostenrijk, er 800 geïm porteerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1