Inhoud van het Amerikaans- Australisch compromis-plan Besprekingen met Republiek worden „voorlopig" afgebroken Voorstel niet in overweging Overwegend bezwaar tegen gang van zaken Broodjes met vlees mogen geserveerd worden Staalindustrie in België in staking Amerikaans-Australisch compromis plan de aanleiding Oplossing van het geschil veeleer bemoeilijkt dan bevorderd Parlementsleden in Ned.-lndië VERKLARING VAN DE HEER DUBOIS Mededeling van Neddelegatie en C. v. G.D. DELEGATIE WACHT OP INSTRUCTIES VAN DE NEDERLANDSE REGERING Van Mook: Van Mook confereerde met Hatta BLOEDIGE BOTSINGEN IN CLERMONT-FERRAND Morgen ontvangst bij dr. Van Mook ZWEDEN UITGENODIGD DEEL TE NEMEN AAN SCANDINAVISCH DEFENSIEPACT V.S. willen weten wie hun vrienden zijn Het weer GOUDEN KOETS WEER IN GEBRUIK Op de dag der inhuldiging Nederland—België op 31 October? Gebakken aardappelen van het menu OOK DE UITSMIJTER VERBODEN Tot hoofd en hart WOENSDAG 16 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24178 In hél communiqué van de C. v. G. D., dat hedenmiddag is gepubliceerd, word! o.m. gezegd, dal de Ned. delegatie heden aan de C. v. G. D. heeft medegedeeld, het raadzaam te achten „voorlopig" de besprekingen met de republiek ai te breken „in verband met de publicatie van een strikt vertrouwelijk document, op 10 Juni door de heer Dubois aan de luit.-gouverneur-generaaI overhandigd". Hei communiqué vermeld! verder, dai hei desbetreffende schrijven van de Ned. delegaiie is ondertekend door de heer Van Vredenburch. Deze zegi in dii schrijven o.a., dai de Ned. delegaiie aan de Ned. regering om insiruciies heeft gevraagd. In afwachting dezer insiruciies achi de Ned. delegaiie hei raadzaam, de besprekingen lussen de dele gaties voorlopig af ie breken mei uitzondering van die betreffende de uitvoering van hei bestand. Deze brief werd bezorgd vlak voor de op heden uitgeschreven vergadering der agendacommissie. De voorzitter, de heer Herremans, las in deze vergadering de brief van de heer Van Vreden burch voor. Het onderhoud met Marshall Kwart millioen arbeiders leggen het werk neer OFFICIEEL COMMUNIQUE VAN NEP. REGERING Officieel wordi uif 's-Gravenhage naar aanleiding van hei communiqué van de C. v. G. D. medegedeeld r De Nederlandse regering heeft overwegend bezwaar fegen de gevolgde gang van zaken. Beide partijen hebben immers de hulp van de C.G.D. aan vaard in het vertrouwen aldus gemakkelijker ie geraken tot oplossing van de tussen hen bestaande geschillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C.G.D. de procedure-regel op, dal alleen op verzoek van beide par tijen harerzijds suggesties zouden worden gedaan. Verder verklaarde in het bijzonder de Amerikaanse dele gaiie nog op 27 Februari j.l., dat hei gebruik om informele suggesties niet ie publiceren de enige wijze was, waarop de C.G.D haar taak mei succes kon vervullen. Geen der partijen heeft de C.G.D. formeel gevraagd om in de huidige phase van de onderhandelingen eigen sugges ties ie doen tot oplossing van hei geschil. Integendeeli de Li.-Gn.-Generaal heeft op 4 Juni schriftelijk verzocht, dai de Commissie zich in dii stadium van ieder initiatief zou ont houden, aangezien een rechtstreekse bespreking tussen de heren Van Mook en Hatta in hei voornemen lag. Het document, waarop vorenbedoelde persberichten be trekking hebben, is afkomstig van slechts lwee der drie leden van de Commissie en is dus niet als een stuk van de Commissie als zodanig aan te merken. Deze indiening acht de regering echter niet alleen op for mele gronden onjuisi, doch bovendien is de inhoud Y.an stuk op menig punt in strijd met de door beide partijen als basis voor het politiek accoord aanvaarde Renville-begin- selen. Een en ander heeft de regering aanleiding gegeven aan de beirokken leden van de C.G.D. ie doen mededelen, dat be doeld stuk door haar niet als basis voor discussie kan worden aanvaard. Zulks is te minder mogelijk, omdat de Renville-beginselen in overeenstemming zijn mei de richtlijnen, ontleend aan hei beginselprogramma van Linggadjaii, welke een plaats hebben gevonden in de aanhangige voorstellen tot Grond wetsherziening. De Nederlandse regering is tenslotte van oordeel, dat, afge zien van alle formele en materiële overwegingen, de oplos sing van hei geschil door dii initiatief veeleer is bemoeilijkt dan bevorderd. JHR. VAN VREDENBURCH Morgen voortzetting Koning Gustaaf van Zweden 90 jaar VERSOBERING IN HOTELS EN RESTAURANTS Voorlopig niet meer vlees K.L.M. HERVAT DIENSTEN OP PALESTINA PiTof. dr. Rellon geheim kamerheer BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. Na de voorlezing van de brief van jhr. Van Vredenburch legde het Amerikaan se lid van de C.V.G.D., de heer Dubois, de volgende verklaring af: „Ik wens officieel ter notulering te verklaren, dat ik van de Amerikaanse ambassade in Den Haag heb vernomen, dat aldaar bekend is, dat een artikel van Daniel Schorr in de „Time Ma gazine", van ongeveer 4000 woorden, is gebaseerd op een interview met mij. Niet alleen is dit niet waar, doch nim mer heb ik of enig lid der C.V.G.D. deze kwestie besproken met enig cor respondent of iemand buiten de C.V. G.D., sedert of voor mijn onderhoud met 'de heer Van Mook op Donderdag j.l Ik heb de Amerikaanse correspon denten hedenmorgen gesproken en zij verzekerden mij, bereid te zijn, mede u> verklaren, dat ik geen informatie met betrekking tot het betreffende document heb gegeven aan enig corres pondent" aldus de verklaring van de heer Dubois. Het communiqué van de C.V.G.D. vervolgt, dat Roem het betreurde, dat de Ned. delegatie het nodig heeft geoor deeld, deze stap te nemen om redenen, welke de repub. delegatie niet kende. Roem zeide, dat de Ned. delegatie, zoals de procedure dit bepaalt, tijdig kennis had behoren te geven van haar voor nemen, de vergadering van heden niet bij te wonen, en voegde hieraan toe, dat noch hij. noch zijn delegatie iets af wisten van de publicatie van enig docu ment of enige brief. De heer Herremans verklaarde, dat, indien het betreffende document aan de pers was overhandigd, dit een uitzonder lijk ernstige zaak was, die geheel onver wacht kwam en een urgentie-procedure nodig maakte, zodat de Ned- delegatie er niet voor kon worden gelaakt, dat zij niet 24 uur tevoren van de verhindering heeft kennis gegeven. De heer Herre mans voegde hieraan toe, dat in verband met het onderhoud tussen de heren Van Mook en Hatta niemand in ongemak kwam door het uitstellen der onderhan delingen. Roem deelde mede, dat hij terstond Hatta op de, hoogte zou stellen en dat hij zich zijn rechten voorbehield. United Press heeft kennis kunnen ne tten van de tekst van het Amerikaans- Australisch compromisplan, dat de com missie voor goede diensten aan beide partijen heeft voorgelegd om de huidige impasse in de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek op te heffen. Volgens dit plan zouden binnen drie ttaanden in Indonesië verkiezingen moe ten worden gehouden. De Nederlanders en republikeinen zouden dan alle be voegdheden van binnenlands zelfbestuur en vormen van souvereinitéit, waaron der de buitenlandse betrekkingen en strijdkrachten, overdragen aan de Voorlopige regering, naast welke een lt.-gouverneur-generaal wordt aange steld. De politieke overeenkomst zou gebaseerd moeten zijn op gelijk partner schap van Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië als souvereine sta ten in een unie. Koningin Wilhelmina en haar opvolgers staan aan het hoofd Van deze unie. De Nederlanders wordt tevens een economisch meest begunstigend verdrag gegarandeerd. De voornaamste punten luiden: 1. Het houden van verkiezingen in geheel Indonesië binnen drie maanden en het maken van een begin met de Vorming van een constituerende verga dering. De verkiezingen dienen geba seerd te zijn op geheime stemming. 2. De wetgevende vergadering moet het karakter dragen van een voorlopig Parlement. 3. De politieke overeenkomst moet een unie omvatten, die aan Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië het gelijke partnerschap als souvereine onafhankelijke staten toekent. Koningin Hilhelmina en haar wettige opvolgers Zullen aan het hoofd der unie staan. 4. Het voorlopige parlement kiest een Voorlopige federale regering, welke een President aanwijst, die op zijn beurt een premier en een volledig kabinet benoemt, die verantwoording verschul digd zijn aan het voorlopig parlement. 5. Een luitenant-gouverneur-gene- raal krijgt het vetorecht over daden van de voorlopige regering, die in druisen tegen het U.N.O.-Handvest en het statuut der unie, en voorts de be voegdheid tegen het gebruik van de strijdkrachten in Indonesië te leiden na overleg met de voorlopige regering. 6. De samenstelling van zes gemengde kommissies, belast met de aanwijzing der staten, die de Verenigde Staten van Indonesië zullén uitmaken, de terug- Save van buitenlandse bezittingen, die *'eh in republikeinse handen bevinden ?n de vorming van gemengde Neder- "^nds-Indonesische militaire staven, die vermindering der strijdkrachten van °eide partijen ten uitvoer zullen leggen. 7. De Nederlanders dragen alle be- °egdheden van binnenlands zelfbestuur Onmiddellijk over aan de voorlopige *egering en de republikeinen doen het- plfde met allé vormen van souvereini- jk.it, waaronder de buitenlandse betrek- v'ngen, de muntcontróle en de- strijd machten. i «et plan benadert de politieke aspec- n van het Britse accoord met India Jï1 de economische aspecten van de jjereenkomst tussen de Verenigde Sta- 0 en de Philippijnen. Volgens de bepalingen van het Australisch-Amerikaanse plan wordt aan de Nederlanders een economisch meest begunstigingsverdrag" gega randeerd. Verklaard wordt: .Het principe van non-discriminatie is van toepassing op alle economische be trekkingen tussen de Verenigde Sta ten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden". De Nederlanders zouden ten aanzien van de binnenlandse belastingen, in- en uitvoerrechte^ e.d. dezelfde ver plichtingen hebben ais de burgers van de Verenigde Staten van Indonesië. De Nederlandse ambassadeur mr. E. N. van Kleffens en minister Mar shall zouden Maandag tijdens hun on derhoud gesproken hebben over de ge voelens bij de Nederlandse regering, dat op het ogenblik tijd verkwist wordt, doordat te weinig vorderingen gemaakt worden bij de uitvoering van de „Renville-overeenkomst". Van Kleffens zou minister Marshall gevraagd hebben om de goede diensten van de V. S. om aan de republiek dui delijk te maken, dat door onwilligheid niets bereikt kan worden. Van Kleffens zou bü minister Mar shall tevens met nadruk de aandacht ge- vesjtigd hebben op de mededeling van radio-Moskou, dat spoedig consulaire autoriteiten uitgewisseld worden tussen Moskou en de republiek. De Nederlandse ambassadeur wees er o.m. op, dat door de aankomst van Russische consulaire ambtenaren de huidige moeilijkheden zouden worden vergroot en Indonesië wijd open zou komen te liggen voor Sovjet-propa- ganda. U.P. verneemt van gezaghebbende zijde, dat Nederland krachtig bij het staatsdepartement der V.S. geprotes teerd heeft tegen het Amerikaans- Australisch compromis-voorstel voor de regeling van het politieke geschil tus sen Nederland en de Indonesische repu bliek. Van Kleffens heeft onderstaatssecre taris Lovett doen weten, dat het com promis-voorstel verder gaat dan hetgeen de Nederlanders bereid zijn de Indo nesische republiek in de onderhande lingen aan te bieden. Hedenochtend werd door het ministe rie van Arbeid te Brussel bekend ge maakt dat in de Belgische ijzer- en staalindustrie een kwart millioen arbei ders het werk heeft neergelegd. Er wordt b\j alle fabrieken gestaakt, doch verwacht wordt, dat de 47 hoogovens van het land, hangende het resultaat van de onderhandelingen, die vandaag tussen de werkgevers en de vakbonds bestuurders plaats vinden, aan de gang zullen worden gehouden. Zulks houdt verband met het feit, dat het op gang brengen van een hoogoven ongeveer honderdduizend gulden kost. Een woordvoerder van de Ned.- Indische regering heeft vandaag medegedeeld, dat de heren Dubois en Critchley het door hen ontwor pen plan aan de luitenant-gouver neur-generaal hebben overhandigd. De landvoogd heeft beide heren namens de Ned. regering te kennen gegeven, dat het betreffende plan niet. in overweging kan worden ge nomen. iRM Naar aanleiding van een bericht uit Batavia over de ontslag-aanvrage van jhr. mr. Van Vredenburch, deelde de minister-president aan het A.N.P. mede, dat van enig verschil van inzicht tussen de regering en de heer Van Vreden burch, noch van directe terugroeping, enige sprake is. Enige tijd geleden is de heer Van Vredenburch hier te lande geweest voor besprekingen en het is niet uitgesloten aldus de minister president dat zulk een bespreking binnenkort weer eens wenselijk is. Dr. P. J. A. Idenburg en dr. J. P. Bannier zijn heden wederom naar Ne derland vertrokken. Het onderhoud van dr. Van Mook met Hatta heeft vanochtend ander half uur geduurd. Aneta verneemt, dat morgenochtend om elf uur het onderhoud zal worden voortgezet in het hoofdkwartier van de republiek te Batavia, Pegansaan Oost (de voor malige ambtswoning van Sjahrir en Gani). Het onderhoud van heden tussen Van Mook en Hatta vond plaats buiten aan wezigheid van derden. Het is nog niet bekend of bij het onderhoud van mor gen adviseurs aanwezig zullen zijn. Bloedige botsingen tussen politie, mo biele garde en infanterie enerzijds en stakers van een rubberfabriek te Cler mont-Ferrand anderzijds hebben een groot aantal gewonden opgeleverd. 46 gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, terwijl meer dan vijftig personen lichte verwondingen opliepen- De gevechten braken gisteravond uit nadat na het afbreken van de onder handelingen, welke een eind moesten maken aan een staking, die twee weken geleden bij de Bergougnan-rubberfa- briek begon, de politie poogde de sta kers uit de fabriek te zetten, welke zij sedert het begin van de staking bezet hebben. De stakers lieten zich niet zon der meer verdrijven. Van beide zijden werd van traangas .gebruik gemaakt en de arbeiders wierpen met flessen zwa velzuur. Toen de politie versterkingen aan liet rukken, lieten de arbeiders de sirenes van de fabriek loeien, waar na een aantal arbeiders van de grote Michelin-rubberfabriek en van kleinere fabrieken in de omringende stadjes zich haastten aan de strijd deel te nemen. Nadat de gevechten de gehele nacht hadden voortgeduurd, werden vanocb tend troepen in de strijd geworpen. Hoewel in de Bergougnan slechts 1500 arbeiders werken, was in de loop van de nacht hun strijdmacht tot zeker 3.000 man aangegroeid. Nadat vanochtend een korte adem pauze was ingetreden, werd de fabriek door de soldaten, politie en mobiele garde bestormd en slaagde men erin de arbeiders te dwingen de fabriek te ver laten, Zestig stakers werden gearres teerd. De strijd had in totaal elf uur geduurd. Intussen is de rust In het stadje nog lang niet weergekeerd. Om tien uur vanmorgen ging het trampersoneel in staking en ook de arbeiders van de Mi- chelin fabriek legden het werk neer. Om zes uur werd in twee mijnen in het nabijgelegen St. Eloy les Mines een sympathiestaking uitgeroepen en werd een vrachtauto met mijnwerkers naar de Bergougnan gezonden om aan de strijd deel te nemen. De heer L. A. H. Peters, wiens benoe ming te verwachten zou zijn tot gou verneur van Curacao als opvolger van dr. Piet Kasteel. De heren Kerstens, Logemann, Joekes en Sassen zijn hedenmiddag op het vliegveld Kemajoran geland, in gezel schap van de heer Neher, die hen gis teren naar Bangkok tegemoet was ge vlogen. De politici werden op het vlieg veld verwelkomd door de adjudant van dr. Van Mook, luitenant ter zee Sutd- rius, en de heren Koets, Verboeket, De Villeneuve, G. Pastor, voorzitter van de Indische Katholieke Volkspartij, C. C. van Helsdingen, voorzitter van de ver bonden Katholieke partijen, en mr. J. Roethof, lid van het hoofdbestuur van de Pardafi. Prof. Romme, die reeds een bezoek aan Bandoeng heeft gebracht, is thans ook in Batavia, terwijl de heer Meye- rink morgen te Batavia wordt verwacht. De heer Stikker is reeds op terugreis naar Nederland. Morgen wordt het ge zelschap door dr. Van Mook ontvangen. De V. S. en Groot-Brittannië hebben, aldus verklaarde een verantwoordelijk Zweeds woordvoerder in Londen, er bij de Zweden op aangedrongen om mee te doen aan een Scandinavisch defensie pact zonder op een neutraliteitsclausule te staan. Het Amerikaanse en Britse standpunt is uiteengezet tijdens informele bespre kingen die te Londen, Stockholm en Washington zijn gehouden. Aan de Zweedse ambassadeur in Lon den is medegedeeld, dat Groot-Brittan nië gaarne zou zien, dat er spoedig een Scandinavisch bondgenootschap geslo ten werd. Bovendien hebben Amerikaanse <H- plomateke functionarissen in Washing ton en Stockholm er by de Zweden geen twijfel over laten bestaan, dat de V. S. willen weten wie hun vrienden zijn. In Engeland groeit de laatste tijd bezorgdheid over de onzekerheid ten aanzien van de defensieplannen der Scandinavische landen. In rege ringskringen zou men het gewenst achten, dat spoed achter die plan nen wordt gezet e. dat zij zodra mogelijk in werking zullen treden. Whitehall-kringen, die hieraan Dinsdag uitdrukking gaven, zeiden, dat ook prijs zal worden gesteld, pp coördinatie van die plannen met die van de West-Europese Unie. De diplomatieke correspondent van de „Times" schreef gisteren dat, terwijl men van Britse zijde niet voornemens is andere staten te dwingen zich bij de West-Europese Unie aan te sluiten of hen hun politiek op te dringen, deze regering toch graag zou zien dat die landen zonder onnodige vertraging stappen ondernemen tot bevestiging van hun eigen defensie, omdat de En gelse regering niet graag in twijfel wil verkeren of zij al dan niet op de be vriende landen kan rekenen. Koning Gustaaf van Zweden viert heden zijn 90ste verjaardag. In het ge hele land wordt dit feit met grote fees telijkheden gevierd.' Alle straten van Stockholm zijn versierd met bloemen, vlaggen en portretten van de Koning. In de namiddag zullen de Koning en zijn gasten een rijtocht maken door de voornaamste straten van de hoofdstad. In de Koninklijke karos zullen behalve de vorst de kroonprins Gustaaf Adolf, prinses Sibylle en zijn achterkleinzoon plaats nemen. De koets wordt vooraf gegaan door een eskadron cavallerie. In de twee volgende rijtuigen zullen zich Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken en kroonprins Olaf en kroonprinses Martha van Noor wegen bevinden. Koning Abdoellah van Transjordanië bezocht de door de Arabieren veroverde stad Jeruzalem. De Koning in witte burnous en tulband voor de grote Mo hammedaanse tempel te Jeruzalem. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk tijdelijke opklarin gen, maar morgen Weer toenemende bewolking met later °P de dag enige regen. Matige, nu en dan vrij krach tige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van tempera tuur. Zon op: 4.19. Onder: 21.02. Maan op: 16.46. Onder: 2.00. Naar ons ter ore komt bestaat er een grote, aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat de gouden koets, die in goede staat verkeert, na lange tijd op 6 September, de dag van de kroning van de Prinses- Regentes tot Koningin, weer ge bruikt zal worden. Waarschijnlijk zal Koningin Juliana na haar inhul diging in de Nieuwe Kerk te Am sterdam in de gouden koets een rij toer maken door de hoofdstad. Het is nog niet zeker of de Koningin zich bij de opening van de Staten- Generaal op de derde Dinsdag in September in de gouden koets naar de Ridderzaal zal begeven. Naar wij verder vernemen, hadden de Duitsers in de bezettingstijd het voor nemen die koets naar Duitsland te vervoeren, maar grote transportmoei lijkheden hebben hen van him plan doen afzien. Voor het vervoer naar Amsterdam voor de plechtigheid op 6 September is 'een' gedeeltelijke demon tage nodig, die echter op snelle en be kwame wijze kan worden uitgevoerd. Het ligt verder in de bedoeling twee compagnieën grenadiers en jagers, ge stoken in de oude gala-uniformen, op nieuw te bestemmen voor escorte van H. M. de Koningin bij officiële gelegen heden. Zij zullen de gouden koets te voet begeleiden. Daar de gala-unifor men waarschijnlijk vóór September nog niet gereed zullen zijn, zullen deze compagnieën nog niet op 6 September in functie treden. (Van onze Belgische sportcorrespondentt Naar wij vernemen, zal de Koninklijke Belgische Voetbal Bond aan de K.N.V.B. voorstellen, de eerste interlandwedstrijd van dit seizoen op 31 October in Neder land te doen spelen. De opening van het Holland-Festival met een gala-voorstelling in de Stadsschouw burg te Amsterdam werd Dinsdagavond door vele autoriteiten bijgewoond. Een foto tijdens de pauze. V. I. n. r.: de ministers v. Boetzelaer, dr. Beel, mr. In tVeld, de waarnemend burgemeester van Amsterdam, wethouder Franke en wethouder Seegers. In de Nederlandse Staatscourant van Dinsdag Is thans gepubliceerd de „be schikking H.O.R.E.C.A.-bedrijven 1948" van de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, waarin de nieuwe regeling voor de verzorging der maaltijden in hotels en restaurants is vastgelegd. Warme maaltijden mogen in het al gemeen uit ten hoogste vier gangen be staan, t.w. voorgerecht, soep, hoofdscho tel en toespijs of fruit. Het toevoegen van een vijfde gang is slechts toege staan als deze bestaat uit oesters, kie vitseieren, verse kreeft, asperges, haring of fruit. Buiten de hoofdschotel mag geen vlees worden verstrekt bij of verwerkt in soep of nagerecht. Bij de bereiding van aardappelen mogen geen voedings- vetten worden verwerkt, zodat gebak ken aardappelen van het menu ver dwijnen. Patates-frxtes mogen alleen in inrichtingen worden bereid, die daarvoor een speciale toewijzing ont vangen. Het verbruik van voedings- vetten wordt beperkt. Zo mag boter saus slechts worden verstrekt bij de hoofdschotel. Deze saus dient minder dan 50 voedingsve'tten te bevatten. Gesmolten boter mag niet verstrekt worden. In of bij de toespijs mag geen voedingsvet worden verwerkt of ver strekt De vleesportie per warme maaltijd voor de volksrestaurants en cafetaria's (prijsklassen A en B) wordt gebracht op 75 gr. of 112 gr. met been. Voor de restaurants fier overige prijsklassen wordt de vleesportie per warme maal tijd gebracht op 90 gr., resp. 135 gr. Het aantal dagschotels op de menukaart mag ten hoogste tien bedragen. Voor de koffiemaaltijd geldt een maxi male vleesportie van 50 gram en/of 15 gram voedingsvetten. Het aantal vlees loze dagen blijft gehandhaafd op twee, namelijk Dinsdag en Vrijdag. Voorts is het verboden gerechten, ge heel of gedeeltelijk bestaande of bereid uit vlees met eieren in herkenbare vorm, te verstrekken. Dit verbod geldt niet alleen voor uitsmijters. Saucijzebrood- jes en daarmee gelijk te stellen producten mogen niet verstrekt worden, I Onze wensen beletten ons vaak y gelukkig te zijn.J evenmin als op bon gedistribueerde ver snaperingen. Hetzelfde geldt voor kaas of producten, waarin kaas is verwerkt, behalve in logies-verstrekkende bedrij ven bij het ontbijt. Anders dan als deel van, of verwerkt in een maaltijd en als broodbelegging, mag vlees niet verstrekt worden (b.v. een bal gehakt). Het verstrekken van belegde broodjes met vlees blijft toe gestaan met een hoeveelheid vlees vol gens reeds bestaande normen. Het verstrekken van koffie of thee als drank is slechts geoorloofd, indien in de betreffende inrichting gelegen heid bestaat, koffie of thee per kop te betrekken, dus niet uitsluitend per potje of met complet. Bij thee-complet of koffie-complet mag ten hoogste 40 gram gebak of koekjes worden ver strekt. Voorts bevat de beschikking een aan tal voorschriften betreffende het in voor raad hebben van distributieproducten. Het voorhanden hebben van gedistri bueerde grondstoffen of.van producten, waarvoor geen toewijzingen zijn ver strekt, is thans ook voor hotels en res taurants verboden. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat deze maatregelen mede zijn genomen in verband met de grotere omzet, die de Horeca-bedrijven gedu rende de vacantiemaanden verwach ten. Men zou hiermede, zonder veran dering te brengen in het aantal toe wijzingen, een zekere spreiding van de beschikbare voorraden nastreven. Tijdens de jaarvergadering van Friese slagers te Leeuwarden, hield minister S. L. Mansholt een rede, waarin hij zei, dat het huidige vleesrantsoen met moeite wordt gehandhaafd. Indien de productie in eigen land niet groter wordt, kunnen de rantsoenen niet wor den verhoogd. In dit verband is de Marshall-hulp, die ons in staat stelde tot het aankopen van veevoer, van groot belang. Met ingang van Zondag 20 Juni zal de K.LM. haar dienst op Palestina her vatten. Men is er bovendien in geslaagd een K.L.M.-busverbinding tussen Haifa en Tel Aviv tot stand te brengen. Prof. dr. K. L. Bellon, hoogleraar in d« faculteit der Godgeleerdheid aan de B. K. Universiteit te Nijmegen, is door Z. H. de Paus benoemd tot geheim kamerheer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1