NEDERLAND DOET TE WEINIG AAN DE KANKERBESTRIJDING BLOEMKOOLWEEK In Hollands blonde duinen H V; I) Elk dubbeltje voor huldeblijk een weldaad voor ons volk Het land waar de wulpenroep klinkt A. J. KAAN „DE WOLBAAL" ïW-ë V? JTï fc'" fcks §5 Voorkomen beter dan genezen AGENDA" DODGE TRUCKS U hebt er geert kind aan In het Leyduin TAFELKLEDEN Gouden feest van de Antoniusscholen Tramlijn Zandvoort- Amsterdam Bennebroek noodlijdend Den Bosch ontvangt Kruideniers wensen verbetering VERKOOP Jaeger wol Zuivere Marine wol feagc JAM NIET VAN DE BON Deze week twee eieren SLOT DETECT? l WOENSDAG 16 JUNI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Het is wel een zeer gelukkig en wijs besluit van onze Koningin, om het huldeblijk, dat haar volk haar hoopt aan te bieden bij het komende gouden regeringsjubileum, te besteden voor kankerbestrijding. Het is de rMsdaad van een vorstin, die gedurende haar lange regering steeds getoond heeft mee te willen leven in het wel en wee van haar volk; is het huldeblijk het afscheidsgeschenk aan een verdienstelijke vorstin, de besteding ervan te een vingerwijzing van die wijze landsvrouwe, waar de zorg voor de volksgezondheid, zo voortreffelijk tot ontwikkeling gekomen onder haar bewind, nog tekort schiet. MIEP LACHT: (zij vindt het leven nog zo gek niet.) GROTE PRIJSVERLAGING GARAGE BRINKMANN Disltributienieuws JUBILEUM HAARLEMSE SCHOUWBURG K.A.B. Kring Oost Gedenkplaat dr. Jac. P. Thijsse Faillissementen Beiaard-concert Zomer-concert H.O.V. Orgelbespeling Benevelde speelde voor tandarts Eindexamen Rijkskweek school voor de BABy n Burgerlijke Stand EXTRA HEEMSTEDE Hoe de leerlingen het vierden Concert in Groenendaal MR. SIMONS Olm die zilveren Mittovos- beker 18 tweelingrijtuigen voor vier millioen BENNEBROEK OVERVEEN Auto contra kus ZANDVOORT DE SPORTVELDEN Nationale tentoonstelling Het Nederl. Trekpaard" C. J. Kaptein in cassatie JLM c "oeml H< Osch *iftgen 'eert 0 am 'an li jorlog Jaat 'Otwil bi - Suikerpositie in najaar overzichtelijk Jat. e Jers Ste JJatom, li* alg fecht „DE SLEUTELSPECIALIST" Beurs van Amsterdam c tCi| MARKT BLIJFT ONGEANIMEERD fr s S^e, l£ht geel V Aan kankerbestrijding en het daar aan onvermijdelijk verbonden kanker onderzoek wordt in ons land, bij gebrek aan materiale hulpmiddelen, nog te weinig gedaan. Terwijl de andere volksziekten en grote sterfteoorzaken als b.v. t.b.c., zuigelingensterfte, kinder ziekten en rheuma de volle aandacht hebben van de overheid en de particu liere instellingen als Kruisverenigingen en dergelijke, is de kankerbestrijding nog maar zeer stiefmoederlijk bedeeld. En toch is kanker een van de grote sterfteoorzaken, en wie een medemens heeft zien te gronde gaan aan deze ziekte, weet dat het misschien wel de wreedste en afschuwelijkste ziekte is, die we in onze streken kennen. Over kanker als doodsoorzaak hoort men heel vaak erg pessimistische ge luiden. Men vertelt nogal eens, dat het percentage sterfgevallen aan kanker steeds hoger wordt, en inderdaad, op pervlakkig bezien is dat zo. Naarmate andere ziekten als doodsoorzaak door de vooruitgang der medische weten schap op de achtergrond raken, neemt kanker een grotere plaats in in het ge heel. Dat hoeft niet noodzakelijk te zijn, doordat er zoveel meer kankerlijders zijn. Wanneer we bijvoorbeeld nagaan, dat na de ontdekking van het insuline suikerziekte vrijwel niet meer dodelijk verloopt, dat de ontdekking van sulfa- miden, penicilline en dergelijke tal van infectieziekten als longontsteking, wond- infecties e.a. minder gevaarlijk heeft gemaakt, dan is het wel duidelijk, dat de sterfte aan kanker per honderd sterfgevallen groter moest worden. Men zou het zo kunnen uitdrukken, dat an dere doodsoorzaken door betere genees kundige behandeling verminderden, maar dat kanker min of meer stabiel bleef en volgens sommigen zelfs toe nam. Is dat zo, is het voorkomen van kanker toegenomen? Het antwoord luidt niet ondubbelzinnig. In 1914 stierven er per 100.000 inwoners in Nederland ongeveer 110 mensen aan kanker: in 1939 bedroeg dit cijfer ruim 138, een duidelijke toename inderdaad. Maar toch moeten deze cijfers met een toelichting beoordeeld worden. Kanker immers is een ziekte van de beginnende ouderdom, ze komt het meest voor bij mensen tussen 50 en 70 jaar. Bij een volk dus, waar de gemid delde levensduur laag is, zeg bijvoor beeld bij negers in Afrika, komt kanker weinig voor, omdat, als het ware, de mensen niet oud genoeg worden om kanker te krijgen. Wanneer we nu we ten, dat de levenskans van het éénjarig kind in 1914 ongeveer 60 jaar bedroeg en in 1939 bijna 68 jaar, dan blijkt daar uit zonneklaar, dat het aantal kanker- candidaten niet onbelangrijk is toege nomen. Men kan deze cijfers slechts beoordelen, wanneer men ze met be trekking tot de bevolkingssamenstelling corrigeert. Men moet namelijk de kan kerfrequentie nagaan per leeftijdsgroep en aldus berekenen, hoe het voorkomen ervan is bij gelijkelijk samengestelde bevolkingen. Doen we dit voor de jaren 1931 tot 1939, dan is er een ongecorrigeerde toename van 123.8 per honderddui zend sterfgevallen in het eerste jaar, tot 133.6 in 1939. Rekent men echter deze cijfers terug op de bevolkings samenstelling van 1936, dan blijkt 1931 neer te komen op 130.1 en 1939 op 129.1. Op deze wijze beschouwd is er dus van een toename geen sprake. Dat neemt echter niet weg, dat een ziekte, waaraan oer Jaar ongeveer 12000 mensen sterven in ons land alleen al, zeer dringend de aandacht vraagt en krach tige bestrijding behoeft. De beste bestrijding van welke ziekte ook, de ervaring heeft het geleerd, is de voorkoming, er., waar dit niet kan, de vroeg tijdige behandeling. Een ziekte kan men voorkomen, wanneer men de oorsprong ervan kent, en al wor- Zij heeft reden om te lachen: de zorg voor het eten is deze week veel gemakkelijker te dragen. Zij vindt het een uitkomst zo'n Mevr. Lotgering-HiUebrand geeft voor deze week nog twee geschikte recepten: BLOEMKOOL MET KERRIESAUS. 1 grote bloemkool, 1. kooknat, 40 g. blopm. 50 g. margarine, lepel kerrie, 2 zomeruitjes, d. 1. melk. Kook bloem kool op gewone wijze, houdt ze warm in dekschaal. Laat intussen kerrie en fijnge maakte ui zachtjes bakken in margarine. Voeg bloem toe, daarna vloeistof. Laat 5 min. zachtjes doorkoken. Maak op smaak af en giet de saus over de kool. Smaakt goed met garnalen en aard. purée. BLOEMKOOLSCHOTEL met gebakken worst, 1 grote bloemkool, 1 kg. gekookte aard., bloemkoolnat, melk, nootmuskaat, paneermeel, 50 gr. boter, aroma. Kook bloemkool, maak ze fijn, vermeng ze met nootmuskaat. /Maak purée van aardapp. vloeistof, boter, aroma. Vul hete schotel af wisselend met bloemkool en purée; strooi op bovenste laag purée wat afzonderlijk gebakken paneermeel. Geef hierbij dikke plakken bonvrtje bloedworst, vlug gebak ken. den hier en daar tipjes opgelicht van de sluier die over het ontstaan van kanker ligt, een kennis der oorzaak of oorzaken ontbreekt. Men heeft op verschillende ma nieren getracht die oorzaken te achterha len. Een ervan, die wel eens succes heeft opgeleverd bij andere ziekten, is de sta tistische methode. Men gaat dan na, of er verband bestaat tussen allerlei factoren die de levensomstandigheden bepalen en de frequentie van de ziekte. En nu staat het wel vast, dat de frequentie van kan ker niet gelijkmatig is in de verschillende welvaartsklassen der bevolking, dat be paalde beroepen wél en andere minder voor kanker schijnen te predisponeren, dat erfelijkheid soms een rol speelt enzo voorts. maar die correlaties zijn niet zo duidelijk, dat ze klare en heldere conclu sies wettigen. Biologisch onderzoek bracht bemoedigen de resultaten, die echter nog verre van afdoende zijn. Men kent thans het verloop der ziekte. Uitgaande van één kwaadaar dig gezwel bewegen zich uitzaaiingen door het lichaam en tasten dit op vele plaatsen aan. Ontdekt men de ziekte in het eerste stadium, dus voor dergelijke uitzaaiingen hebben plaats gevonden, dan is de behan deling in vele gevallen hoopgevend. Het mes van de chirurg en de stralen van de röntgenoloog kunnen de ziekte stuiten, vaak definitief. Dat leidde weer tot het opwer pen van twee vragen. De een was: hoe herkennen we de ziekte tijdig; men zocht naar methoden voor de vroegtijdige diagnose van kanker. De laat ste tijd zijn hier hoopgevende resultaten geboekt, maar het is moeilijk daarover reeds een definitief oordeel uit te spre ken. De andere vraag was: is het dan niet gewenst, opsporingsorganen in het le ven te roepen voor kankerachtige aandoe ningen, moet hier het publiek niet wor den wakker geschud. De meningen zijn nog verdeeld. Mét betreking tot de popularisering van de kennis over kanker zeggen de vdor- standers, dat het wenselijk is, dat ieder een vertrouwd raakt met het idee, dat el ke ziekelijke toestand van mensen boven 45 jaar kanker als grondslag kan heb ben. Tegenstanders beweren, dat een der gelijke propaganda een toename van het aantal kankergevallen zou veroorzaken en dat men zich moet beperken, tot het acti veren der artsen. Voorzover ons bekend is, heeft slechts één land een definitief ant woord gegeven in dezen: Engeland, waar in 1939 de Cancer-act voorzag in het in le- van roepen van diagnostische bureaux en een groter aantal inrichtingen voor stralen- therapie. In ons land zou een dergelijke opzet betrekkelijk gemakkelijk te verwe zenlijken zijn, althans organisatorisch, door inschakeling van het prachtige ap paraat der Kruisverenigingen. Daarnaast blijft het zoeken echter ge richt op het hoe en waarom van het ontstaan der ziekte en het zoeken naar betere behandelingswijzen. Overal ter wereld zijn er kankerinstituten en kan kerhospitalen, die zich met deze pro blemen bezig houden. Over het ontstaan van de kanker, over de predispone rende eigenschappen, zijn de onderzoe kingen die verricht zijn ongeveer ontel baar; de theorieën, hoewel in enige groepen te rangschikken, zijn talrijk, maar zekerheid heeft men niet. Wanneer men de kankerlitteratuur nagaat, krijgt men de indruk, dat er voldoende fei tenmateriaal verzameld is, maar dat het ineenpassen der legkaart nog steeds niet is gelukt Misschien ontbreken nog een paar stukjes Ons land kent twee centra van kan keronderzoek, te Amsterdam en Rot terdam, waarvan het eerste, het An thony Leeuwenhoekhuis, wel het be kendste is. Het bestaan dezer centra is niet bepaald florissant: met zeer beperkte middelen moet men werken, en wanneer men vergelijkingen treft met de enorme apparatuur, die b.v. in USA is ingezet voor het kanker- research, dan is het haast om de moed te verliezen. Gelukkig echter kan men wel zeggen, dat de grootste ontdekkingen niet steeds gebeurd zijn in de best-geoutilleerde instituten; wanneer we denken aan man nen als Pasteur, en Koch, dan wordt ons dat duidelijk. Bij het kankeronderzoek is het echter wel gewenst, over grote middelen te beschikken: Kankeronderzoek "vraagt grote reeksen van waarnemingen, zowel in het laboratorium als in de kliniek, en wanneer de geldmiddelen daartoe ontbreken, dan is het werk gedoemd tot onvruchtbaarheid of langzame voort gang. Langzame voortgang is echter, bij de bestrijding van kanker, een tè lang zame vooruitgang, wanneer men denkt aan de smart die geleden wordt door de bijna 12000 mensen, die jaarlijks in ons vaderland sterven aan deze wrede ziekte. Nu heeft het inzamelen voor het huldeblijk voor Hare Majesteit ons volk de kans gegeven, de karig heid en onvoldoendheid der middelen voor kankerbestrijding in ons land te herstellen. Laat ons ervan bewust worden, dat we deze gelegenheid niet mogen verwaarlozen: elk dubbeltje, dat in het fonds terecht komt, brengt de oplossing van het verschrikkelijke kankervraagstuk dichter bij. IR. EDM. NICOLAS. BIOSCOPEN: Rembrandt: Maria de Bahia (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De man in duplo (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: De kopermijn (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Manon 326 (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het leven is heus niet zo kwaad (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. R.K. Beroepskeuzebureau (Prinsen Bol werk 1): geopend Donderdag 6.30ut.7.30 uur. Donderdag 17 Juni: Grote Kerk: Kerk- concert, 8 uur; orgelbespeling 34 u. Vraagt eerst inlichtingen voor dat U Uw bon besteedt SMEDESTRAAT 22 TELEF. 11025 Publ.Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Donderdag 17 Juni. Uitreiking bon kaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) Schi t/m Scho. 8.3012.15 en 24.45 u. Zandvoort (Haltestraat 4) B, 912.30 •n 23 uur. Heemstede (Binnenweg 160) Si t/m Sp, 8.3012.15 en 24 uur. In het komend najaar zal de Stads schouwburg aan het Wilsonplein dertig jaren bestaan, welk feit op feestelijke wijze zal worden gevierd. Dit jubileum vraagt de aandacht, omdat het vijf en twintigjarige bestaan in 1943 door de oorlogsomstandigheden stil voorbij ging. De directie voelde er toen namelijk niets voor, de N.S.B.-burgemeester Plek- ker met een feestrede op het podium te krijgen en evenmin zag zij enige attractie in het optreden van het op na- tionaal-socialistische leest geschoeide gezelschap van Jan C. de Vos. Nu zal het jubileum echter dub bel worden gevierd door het optreden van verschillende grote gezelschappen en een serie kunstavonden, waarbij een opera voor het voetlicht zal worden ge bracht en het Ballet der Lage Landen zal optreden. De dag van het jubileum, 30 September, is gereserveerd voor „Comedia", dat „What every woman knows"' met Mary Dresselhuys in de hoofdrol zal brengen. In dezelfde week hoopt men het door A. Defresne geschreven jubileumstuk, gewijd aan 't regeringsjubileum van H. M. de Konin gin, te kunnen vertonen. De Stadsschouwburg, gedurende de eerste wereldoorlog gebouwd door ir. J. A. G. van der Steur, is in vele opzich ten voor verbetering vatbaar. Er zijn plannen om zowel de toneelruimte als de zaal te vergroten en te modernise ren. De kring Oost van de Kath. Arbei dersbeweging wil in de komende maan den enige excursies organiseren. Voor deelname vóór 20 Juni opgeven bij het bestuur van kring Oost. In het geboortehuis van de grote na tuurliefhebber dr. Jac. P. Thijsse te Maastricht zal binnenkort een gedenk plaat geplaatst worden ter nagedachte nis van deze voor natuurminnend Neder land zo belangrijke figuur. Een lande lijk comité, dat de naam draagt „Eer betoon Jac. P. Thijsse", is reeds enige tijd gevormd. Het stelt zich ten doel gelden bijeen te brengen om jonge biologen te laten studeren. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 15 Juni in staat van faillissement verklaard: R. Woning, koopman, wonende te Beverwijk, Regulierstraat 61. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. T. G. R. Mulder, advocaat en pro cureur te Beverwijk. N.V. Exploitatie Maatschappij „Se nator Noris", gevestigd te Haarlem, Kenaupark 28. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. D. A. Vis- kil, advocaat en procureur te Haarlem. H. C. Reumann, autospuiter, wonende te Haarlem, Preangerstraat 42 en zaak drijvende te Heemstede, Zandvoortse- laan 137. Rechtercommissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. M. D. Proper, ad vocaat en procureur te Haarlem. De stadsbeiaardier Reinoud Heering zal hedenavond van 8 tot 9 uur het carillon van de Grote Kerk bespelen en een reeks van Nederlandse en Vlaamse liederen ten gehore brengen. Op het speelwerk van de Grote St. Baai zijn thans enige nieuwe liedjes aangebracht, voor het hele uur: „Kom nu met zang" en voor het halve uur: „Gelukkig is het land", beide van Va- Onder leiding van Kees Hartvelt geeft de Haarlemse Orkest Vereniging op Vrijdag 18 Juni wederom een Zomer- concert, ditmaal met solistische mede werking van de 17-jarige Arnhemse pianist Theo Bruins, die het pianocon cert van Tschaikowsky zal spelen. Het concert wordt geopend met de Serenata Notturna van Mozart en be sloten met de z.g. „Italiaanse Sympho- nie" van Mendelssohn. Donderdag 17 Juni zal de heer H. Lasschuit, 's namiddags van 3 tot 4 uur, het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt o.a.: Occa sional ouverture, G. F. Handel; Concerto G gr. t„ VivaldiBach; Sonatine (Can tate no. 106), J. S. Bach; Praeludium en fuga c kl. t., J. S. Bach; Fughette, E. Commette; „Liebster Jesu, wir sind hier" en „Nun danket alle Gott", S. -Karg-Elert. Duidelijk was te bemerken, dat een 30-jarige Haarlemse loodslager, die in de nacht van Maandag op Dinsdag door Haarlems straten wandelde, een te groot gebruik van de fles had gemaakt. In de Gortestraat bleef hij voor de deur van een huis staan, welks eigenaar een Chi nees was. De deur kreeg een harde trap en vloog open. Ook de Aziaat, die dra aan kwam hollen, had het hard te ver duren. Na een toetakeling door de dron keman miste hij enkele tanden. De lood slager zal vervolgd worden voor open bare dronkenschap en huisvredebreuk. Voor het eindexamen van de Rijks kweekschool te Haarlem zijn geslaagd de dames: Jet Peyrot, Henny Plevier, Henny Stolk, Netty Westerbeek, Elze van Zanen en de heer Kees Bakker. Afgewezen geen. it Urenlang kunnen ze zich vermaken In een box van v. Weert. Thans weer met bodem leverbaar in een prachtige uitvoering v.a. 29.75. Een wandeling door onze onvolprezen duinen is een genot waarnaar de wandelaar steeds weer terug verlangt. Hoe men het ook doet, langs de weg van de minste weerstand, in casu de verharde wegen, langs de paadjes of door het ongebaande terrein, telkens woro.t het oog geboeid door de wisselende details van landschap en leven, die zulk een wandeling zo gevarieerd maken. De grote lijn van het duinlandschap is onveranderlijk. De duintoppen liggen in bijna evenwijdige lijnen langs de kust, de hellingen afwisselend bebost of bestaande uit vlakken, de weiden, begroeid met IJslands mos, duinroos en ander kruipend gewas. Aan de loefzijde der toppen de gele zandverstuivingen, soms ketelvormig uitgehold. Maar de duinen zijn niet zo maar onbeweeglijk dode dingen. Hoe gek het klinkt, het duin wandelde en wandelt nog steeds. Zo valt er voor de natuurtoerist, ieder op zijn eigene wijze, veel te genieten. Niet alleen in het eeuwige gebied van de winden, waar de wulpenroep klinkt, maar ook in de donkere zoom, waar de bosduif z'n zoetelief roept en de tortel spottend lacht. GEBOREN: J. C. M. Donkerlovan den Berg, z; J. M. BoumanBraak, z; J. C. W. MakkesDe Neef, z; E. van der VeldtVerhage, z: A. "J. van Stein Luijben, z; M. M. Kokvan Amstel, z; E. P. PrinsVerheijde, z; O. T. Blom- Van Gelder, z; G. StienstraVledder, z. E. C. G. KoelemeijerHol, d; M. A. van BakelDingenouts, d; J. E. van der VossenPaul, d; M. F. KokVan Dam, d; J. van Wijngaardenvan der Vis, d. GEBOREN: J. C. Sluy terman van Loo-Carl, z; E. de Bondt-Warmerdam, z; W. T. van der Vlist-Grandia, z; G. A. van den Dungen-van Dinten, z; A. C. Bouwmeester-van de Poll, z; E. Vi:f scher-van Brederode, d; A. M. C. Keur- Traksel, d. ONDERTROUWD: J. Schoonheyt en S. Verkes. GEHUWD: J. H. Vreenegoor en A. M. Evers. OVERLEDEN: F. H. Kuvener—Van den Berg, 51 j., Merovingenstr.; J. Kijne, 42 j„ Hazepaterslaan; T. E. V. Swaving, 58 j, Kamperlaan," M. LevendagHartog. 54 j„ Kloppersingel," E. Smit, 87 j„ Scho tersingel; H. G. Kuijl, 55 j-, Rijnstraat Halfweg tussen Aerdenhout en Vo gelenzang bevindt zich het Ley duin, een der ingangen van de winplaatsen. Een brede, harde weg, omzoomd met variabel loofhout en met het rood en blauw van het slan- genkruid op de bermen, voert van daar naar de Oranjekom, de centrale plaats waar al het water door de duinkanalen wordt heengevoerd. Laat u niet storen door de gemalen en an dere installaties maar richt uw blik zuidwaarts. Daar ligt het Vinkenveld met -baan en -slag. Even daar voor bij, récht tegenover de eerste voet brug over het Sprenkelkanaal, zien we het pad dat het bos invoert, een vegetatie van eiken, berken, espen en popels, met een onderbegroeiing van Meidoorn, liguster en kardinaals muts. Van de laatste staan vele kaalgevreten door een heirleger van vieze gele rup sen, in trossen ingekapseld in vale web ben. Een knekelbos van kaalgevreten, wit-omwaasde takken! Zelfs een zware stam van een pijnboom is geheel met een witte voile overdekt. Op de open plekken groeit hier de Teunisbloem en op de beschaduwde bos grond heffen duizenden koekoeksbloe men de rode sterren naar het licht. In bundels staan daar de zilveren berken en langs de paden staan groot de jonge fluwelen planten van de Verbascum, de wollige toorts. Met een grote boog gaat het pad weer terug naar de Kanaalweg, met in het verschiet hoge, ruige toppen. In zulk gebied moet de dichter hebben KRUISSTRAAT HAARLEM In aansluiting op wat reeds over de ochtendviering van het gouden feest van de St. Antoniusscholen is medegedeeld, kan nog worden bericht, dat mej. C. La- geweg namens het corps onderwijzeres sen een fraai schilderij heeft aangeboden, voorstellend een pittoresk hoekje in 's-Hertogenbosch. Op het middagfeest voerden leerlingen van de hogere klassen der lagere school „De boze heks en het nieuwsgierig elfje" op. Het leeuwenaan deel in het welslagen van dit feest had den de leerlingen van de Uloschool die met groot succes het mooie zangspel „Goudhaartje" van Geertruida v. Vlade- racken op de planken brachten. Er was een weelde van costuums en er waren allersierlijkste dansjes. Het was allemaal even keurig en de zang klonk welver zorgd. Zeker honderd kinderen hielden hun kameraadjes en ook de kring geno digden enkele uren prettig bezig. Een stormachtig applaus was dan ook de ver diende beloning toen tegen 6 uur einde lijk het doek voor de laatste maal dicht ging. De algemeen overste van de Congre gatie, Zuster Anselma, sprak een harte lijk dankwoord en vergeleek de kinder schare met bloemen, waarvan zij hoopte dat zij alleen zouden bloeien ter ere van O. L. Heer. Zij dankte allen die deze dag tot een mooi feest hadden gemaakt en verklaarde dat allen genoten hadden van het prachtige spel van de kinderen. Des avonds was het de R. K. Harmonie „St. Michael" die voor de klanken zorgde door met medewerking van het tamboer corps een muzikale hulde te brengen op Jiet plein voor het klooster. Woensdagmorgen te kwart vóór acht werd in de St. Bavokerk aan de Heren weg een H. Requiemmis opgedragen voor de zielerust van alle overleden onderwij zeressen en leerlingen van de school, waarbij ook nu weer vrijwel alle kinde ren aanwezig waren. Zondag a s. wordt een receptie gehouden en des middags zal voor de ouders van de leerlingen het zangspel „Goudhaartje" worden opge voerd. I De R.K. Harmonie „St. Michaël" geeft Zondag 20 Juni, des middags van 35 u„ een concert in het wandelbos „Groenen daal" met medewerking van het Postaal Mannenkoor, zodat niet alleen de liefheb bers van muziek maar ook van zang een gang naar Groenendaal zullen doen. Het programma luidt: De Pelikaanmars, La Dame de Pique, Kaiserwals, Gemas kerd Bal, Les Campagnardes, polka voor twee pistons en De Vogèlkoopman, alle nummers uit te voeren door de R. K. Har monie „St. Michaël". Het mannenkoor zingt een zestal liederen w. o. De Kuiper, van W. F. Kools. gezworven toen hij 't duin bezong als een leger van ooi en lam, en hoogge- rugde rammen. Als een reuzenkudde liggen de heuvels, rij aan fij. Voorbij de oude vervallen duinboer derij „Het Pannenland" zoeken we het voetpad dat zuidwaarts voert langs oude aardappelveldjes, omzoomd met eiken en elzen. De voeten veren op in de rulle bosgrond, waarin de mol zijn gan gen graaft en we wandelen tot het pad zich verliest in de wildernis. Pal zuid zoeken we nu onze weg. Nauw merkbare hazenpaadjes voeren door dit mooie overgangsgebied tussen bos en duin. Als overal elders in deze streek is de beplanting er variabel. Ho ge, kromgegroeide pijnbomen heffen hun naaldenkroon boven rilde berken en beweeglijke espen. Hier is ook het land van de typische duineik, stoere knapen zonder stam, slechts enkele de cimeters boven de grond vormt zich reeds de kroon. Hebben we een goed speurdersoog, dan volgen we de hazen sporen pas op voor strikken en heb ben we de richting goed gehouden, dan stoten we al spoedig over een vlak met IJslands mos en bloeiende duinroos op een rond kommetje met roestig water, omringd met een singel van wilgen. De kop van het Oosterkanaal. Over het Oosterkanaal, aan het einde van de „70 bunder", een, vrij vlak ter rein met mosvelden en fiauw-glooiende duinrooshellingen, kruipt het gele lint van een zandpad over een hoge kam. Ga daarheen en geniet van een der schoonste panorama's van ons land. In een wijde boog liggen daar de dorpen van de geestgronden. Voge lenzang, Zilk, Hülegom, verderop Lis- se en Sassenheim. Het landschap is hier 'n stereoscopisch beeld van vlak na vlak en groen omzoomde wegen. De rode baksteen van de dorpen, harmo nisch gevoegd in het landschap tot een onverbrekelijk geheel van rust en schoonheid. Ons land, ons goede land, dat zich in de verte verliest in het blauwe waas, de unieke afsluiting van een Hollands panorama. Zit neer, wandelaar, drink die schoonheid met volle teugen en zeg dan of er wel iets mooiers denkbaar is. Een dergelijke harmonie tussen dorp eh land is zeld zaam. Elke boerderij staat op het juiste vlak, iedere toren is geplant .op de juiste plaats. En hoeveel torens.... tientwintig Er zijn vele wegen die naar Rome leiden, er zijn er even zovele die huis toe gaan. We kunnen over de weiden en door de bossen van het Huis te Voge lenzang, waarvoor echter een aparte wandelkaart nodig is, via de Bekslaan de Vogelenzangse Weg weer bereiken. We kunnen het pad Zuidwaarts volgen langs de duinrand naar het Hoekgat in de Zilk. Voor de keien onder de wan delaars is er gelegenheid om ten Oos ten van het kanaal, de kompasnaald Zuid-Westelijk, de paden te zoeken van het Paardenkerkhof naar de Ruigen-' hoek. Op al deze plaatsen vindt men de autobus naar Haarlem en Den Haag en omtrent al deze punten kan men in een landelijk café koelte en lafenis zoe ken bij een pallieteriaans glas bier. Wij hebben getracht met het boven staande een kleine handleiding te ge ven voor een wandeltocht. De ras wandelaars zullen er zich niet aan sto ren, die zoeken zelf hun weg met kaart en kompas. Laat het echter voor. hen, die de duinen willen leren kennen, een eerste leidraad zijn, die hen inwijdt in het genot van wandelen waarheen de wind hen voert. Ons blonde duin heeft er recht op. Hedenmorgen is mr. J. H. J. Simons bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubi leum als advocaat te Haarlem in het kantoor aan de Kruisweg, waar vele bloemstukken en bouquetten in de loop van de morgen werden bezorgd, op har telijke wijze gehuldigd. Zijn medewer kers, mr. Bruch en Van Löben Seis hiel den een toespraak tot dejubilaris, waar na ook namens het personeel geluk wensen en woorden van waardering werden geuit. Tot degenen, die mr. Si mons kwamen feliciteren, behoorden de vice-president en de rechters van de Haarlemse Rechtbank, de Officier van Justitie, de oud-president, vele advoca ten uit Haarlem en omgeving en tal rijke cliënten. Zaterdag 19 Juni worden alle Katho lieken van het dekenaat Haarlem, of zij nu voetbalenthousiast zijn of niet, in het Heemsteedse Sportpark verwacht. Daar zullen twee finales gespeeld wor den in het Mittovos-voetbaltournooi. Voor de derde en de vierde plaats zul len H.B.C. en T.Y.B.B. in het groene veld treden, des middags om 4 uur. De twee favorieten Velsen en Vitesse zul len des avonds om 7 uur vechten om de zilveren Mittovos-beker. Tussen de eer ste wedstrijd en de tweede zal de R.K. Gymnastiekvereniging „Hercules" een demonstratie geven; tijdens de rust in de finale zal „Leonidas" laten zien waartoe zijh leden in staat zijn. Een speciale attractie vormt de muzikale medewerking van de R.K. Harmonie „St. Michaël". Om 7 uur zal mgr. dr. C. J. Henning de aftrap voor de finale tussen Velsen en ,ritesse doen. De regent van Hage- veld zal tevens na afloop de prijzen uitreiken, die als volgt zijn vastgesteld: eerste prijs zilveren Mittovos-beker, tweede prijs een lauwerkrans, derde prijs een zilveren medaille, vierde prijs een bronzen medaille. Er is ingebroken in een schuur achter een woning aan de Crayenesterlaan Een rijwiel was de buit; van de boten- ligplaats,, veeneens echter het huis gele gen, werd een jol meegenomen. De heer W. Lubberink, leraar van de H.B.S. aan de Santpoorterstraat, zal Dinsdag 29 Juni, des avonds 8 uur, voor de leden van de Haarlemse Handels^ vereniging een lezing houden over het onderwerp: „De Vrijheid in Voortbren ging en Verbruik" en wel in de zaal van H.H.V., Wilhelminastraat 3. In de kunsthandel Leffelaar is tot 15 Juli een tentoonstelling geopend van schilderijen en aquarellen van Kees Laan. De expositie is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 5 uur. In zijn vergadering van 15 Juni heeft het college van commissarissen van de N.Z.H.V.M. zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de directie om 18 tweelingrijtuigen voor de dienst op de lijn Zandvoort-j-Amsterdam aan te schaffen. Met deze bestelling is een be-j drag gemoeid van pl.m. vier millioen gulden, waarvan aan deviezen pl.m. 1.850.000. Indien de Maatschappij op korte termijn over de benodigde devie zen kan beschikken, bedraagt de lever tijd van dit nieuwe materieel 1% a 2 jaar. Dit betekent, dat dan de eerste rijtuigen gereed zullen zijn. In elk tweelingrijtuig, dat bestaat uit twee aaneengekoppelde wagend, die niet van elkaar gescheiden kunnen worden (zoals ze op het traject HaarlemLeiden worden gebruikt) zullen zich 64 zit plaatsen bevinden. De rijtuigen zelf worden in Nederland vervaardigd. De electrische uitrusting moet uit het bui tenland komen. Onder de mededelingen, die de bur- meester mr. K. Baron van Harden- broek deed op de laatst gehouden raadsvergadering van Bennebroek. was die van de inspecteur der Directe Belastingen, die bericht had gezon den, dat gedurende enige jaren te veel aan ondernemingsbelasting was uit gekeerd inplaats van f 16.000, beeft Bennebroek maar recht op f 4000, zo dat de gemeente een groot bedrag moest terugbetalen. Het gevolg daar van is een niet te stoppen gat in de begroting, zodat Bennebroek thans noodlijdend is geworden. De zeer uitgebreide agenda bleek voor het grootste deel uit hamerpunten te bestaan. Als voornaamste mag worden aangetekend dat het voorstel van B. en B. om het Oranje-Comité een subsidie van f700 te geven op de begroting stond een bedrag van f 100.zon der hoofdelijke stemming werd aangeno men. De gemeentewerkman kreeg niet alleen zijn vaste aanstelling, maar te vens een pluim voor zijn vlijt en accu ratesse. Enige geldleningen voor het aankopen van grond, finnaciering van de woningbouw en aankoop brandweer auto werden goedgekeurd, waarna de raad in geheime vergadering ging. Naar wij vernemen bedraagt de som, welke de gemeente moet terugstorten, f 40.000.—. Op het kruispunt MilitairewegTer- hofstedeweg geschiedde een aanrijding tussen een Crossleybus van de N.Z.H., die van het Bloemendaalse Strand kwam en een personenauto die vanuit de Terhofstedeweg in de richting Noord reed. De chauffeurs van beide voertui gen schenen elkaar niet gezien te heb ben en het gevolg was dat de auto de rechterzijde van de bus aanreed. De per sonenauto werd zwaar en de bus zeer licht beschadigd. Proces-verbaal is op gemaakt. Ondanks de ongunstige bodemgesteld heid bezit de gemeente Zandvoort vier sportvelden, welke wat ligging en accom modatie betreft, aan de te stellen eisen voldoen. Dit aantal is echter veel te gering om aan de grotè behoefte te vol doen en daardoor moeten de velden te intensief bespeeld worden. Van een rustperiode voor noodzakelijk onder houd kan nauwelijks sprake zijn. In de oorlogsjaren is een terrein, ge legen naast de kabelloods van de P.E.N., gereed gemaakt voor de aanleg van en kele sportvelden. Voor de afwerking daarvan verleende de raad een belang rijk crediet. Tot de uitvoering kan even wel niet worden overgegaan, omdat het deel uitmaakt aan de gronden waarop men voor de stichting van het „Butlin- camp" het oog heeft laten vallen. De gemeente overweegt nu de aanleg van enkele sportvelden op een»andere plaats. Inmiddels is men nu overgegaan tot het noodzakelijk herstel van de bestaan de velden. Het terrein van de hockey club wordt vergroot, waardoor daar ruimte zal komen Voor twee hockey velden en een voor voetbal en athletiek. (Van onze correspondent) De Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", die enige weken geleden het praedicaat Koninklijke verkreeg, hield gisteren en vandaag haar jaarlijk se nationale tentoonstelling, waar meer dan 500 van Nederlands beste trek paarden aanwezig zijn. Aan de vooravond van deze opening werden het bestuur en zijn talrijke bui tenlandse gasten officieel ten stadhuize van 's-Hertogenbosch door het gemeen tebestuur ontvangen. Burgemeester Loeff verwelkomde de vele gasten. De drie kruideniersvakorganisaties, n.l. de Alg. Ned. Kruideniersbond, de Ned. Christelijke Kruideniersbond en de Ned. R.K. Kruideniersbond, hebben zich tot de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economi sche Zaken gewend om te komen tot een betere regeling van de handelsmar ges, die gelden voor de kruidenierszaken. De toestand is zo, dat in een goed ge leid bedrijf de kruidenier zelfs bij een omzet van f 1500.per week (dat is een zeer goede zaak) nog niet het loon be haalt van een arbeider. De adressanten uiten de overtuiging, dat de overheid in haar opzet, de prijzen van het levensmiddelenpakket laag te houden, met betrekking tot de kruideniersbranche te ver gegaan is. Er wordt niet gepleit voor instand houding van bedrijven, die niet ge jond zijn. Dé kruideniers stellen zich evenwel teweer tegen de zgn. „koude sanering", waarbij door te lage prijs vaststellingen, dus door directe over heidsmaatregelen: zelf, de midden- standsbedrijven verkommeren. Naar wij vernemen zullen ook de drie middenstandsbonden zich tot de ministers wenden. De Bijzondere Raad van Cassatie zal Woensdag 8 September behandelen het cassatieberoep yan de beruchte C. J. Kaptein, die zich in bezettingstijd leende voor de werkzaamheden van het „Judenreferat" van de S.D. Het Bijzonder Gerechtshof veroordeelde hem tot de doodstraf. Als je die foto van minister v. d. Brink, die gisteren in de krant stond, goed bekijkt, dan lees je i° zijn ogen iets zorgelijks, zei mijn ge-, malin plotseling, met een zekere over» tuiging. Het spijt die man, dat hij de rantsoenering van electriciteit, gas en kolen niet kan opheffen, dat het eitje nog op de bon blijft en dat "er niet meer punten voor textiel verstrekt kunnen worden. Hij lijdt er onder en hij is er, als je goed naar hem kijkt, al haren aan verloren. „Tjabromde ik, mij met de pro fessor confronterende. „Waarom moet die man nou al die blijvende narigheden net voor de verkiezingen zeggen? Is dat handig?" „Tja(er zat wat in, nietwaar?). „Die sociaal-democratische ministers kijken beter uit. Excellentie Mansholt had het over vlees van de bon, Drees heeft een paar kolom goede voornemens in de kranten laten zetten, en van Lieftinck zeggen de P. v. d. A.-mensen, dat hij de redder van het vaderland is „Tja.(dat vrouwenkiesrecht toch). „En dan minister Witteman. Daar had ik nu al mijn hoop op gevestigd. Hij is gezond populair en ze mogen hem in Den Haag en Overveen allemaal graag. Maar waarom moest hij nu eerst aan Lieftinck vragen of iets uitgegeven mag worden en waarom mag Drees zijn eigen gang gaan?" „Maar vrouwtje.(het werd me te veel. Wie aan Witteman komt, komt aan Spaarnebabbelaar) „Nou, geef 'ns antwoord?" „Weet je, dat de najaarsmode weer grote veranderingen zal brengen?" (Ze moest afgeleid worden). „Welke minister heeft je dat gezegd? vroeg ze haastig. „Vind je het niet fijn?" (Ze knikte verheugd) „Dan is het er geen van de K.V.P.r Ze keek naar het portret van de pro fessor en schudde het hoofd. van ©en partü prachtige zuivert krimpvrij, 100 gram ƒ2.46 100 gram 1.93 'ezoei terspi *Uive, m; tew: leinee staal gratie Joel Jaag fenne i k vinc &ese Jhase, de k Jsoorc 5en n Jtieke Jihdt '°rme Jand Jfggei Jalte Jus i] betroi Ho Jaarir ®«nzei Jerblij 'Oder ?are TOivi Ojn. GEN. CRONJéSTRAAT 129 - TEL. 11385 Koopt nu nog zuivere wol, voordat da mengplicht in werking treedt. (Adv.) Ten aanzien van berichten als zou de distributie voor jam worden opgehe ven, verklaart het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De distributie van jam berust op de omstandigheid, dat jam behoort tot de suiker-houdende producten. Zij is om deze reden ten nauwste met de nood zaak van distribuering dezer grond stof verbonden. Door het in werking treden der Marshall-hulp is een dollar-bedrag te onzer beschikking gekomen. De moge lijkheid is zeker niet bij voorbaat uit gesloten, dat een deel dezer dollars ten goede zal kunnen komen aan verhoging van de suikerimport. Van de grootte van deze eventueel te verhogen .invoer, en van de opbrengst van de komende eigen bieten-oogst, hangen de kansen af voor de suiker en de suikerhouden de producten, om uit de distributie op bon te worden genomen. Pas in het najaar zal de situatie zich zover ontwikkeld kunnen heb ben, dat het nemen van een beslis sing mogelijk wordt. De aanwijzing van eer. bon voor twee eieren voor alle leeftijdsgroepen op 25 Juni zal een week worden ver vroegd, zodat de bonnenlijst van deze week deze bon vermeldt. W rije als zijn Waa: Wen instc heef zou rije Eurc opre Zone fnun Verv taire lijke te b Tha .aard Ht h a m Jhden Ja bil N, d aardi aiijk' ,e en iiie zi faven ?estre aten r 'avloe ijaatsi «onga '?ede *<Ben fheen Jttekoi f'han: atiek Jsen '«rkla "ers te LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) (Niet-officiële koersen Vorig Opening slot 3% Nederl. 1948 100% 3-3% Nederland 1941 98% 3 Ned. 62-64 99H 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99& Ned. Handel Mii ceri 153% A.K.U. 160% Van Berkei's Patent 126% Calvé-Delft eert. 196 Van Gelder nw. aand. 155% Kon. Hoogovens eert 206 Unilever cert 293% Ned. Kabel nw aand 280 Philips 261% idem (nieuwste) 250% Kon. Petroleum 340% Idem (nieuwste) 333 „Amsterdam" Rubber 165% HoLL Amerika Liin 199* Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie 187% H.V.A. 226 Deli Mil. cert. 159 16/6 98M-99 ijJ 160% 293% 253 338% 330 165% 188 228 159 !es> Re: an t, ?ls, r •Sem» Paf m JUtori- lverge i' ver Amsterdam, 15 Juni 1948- Op nagenoeg de gehele aandelenmar^j bleef het vandaag wederom uiterst s% wegens het gebrek aan orders. De om zetten blijven zich dagelijks om en na1/ 1.1 millioen bewegen en daarin schU1' althans voorlopig geen verandering zullen komen. Een gunstige uitzondert'' vormde vandaag de scheepvaartho® waar aand Java-China-Paketlijnen a de aangekondigde dividenddeclaratie v enigszins ruimere handel, welke 11 p hoofdzakelijk door beroepshandelaf} werd ontketend, op een ruim 10% hoe niveau kwamen. ,„ti Van de overige scheepvaartaand^-,, moesten aand. Rott. Lloyd en Stmvrt. Nederland op enige omruilingen in aa*% Japanlijn ongeveer 3% prijsgeven. tuuraandelen bleven verwaarloosd kwamen algemeen op een enkele P centen lager niveau. Ook bij industriële aandelen over gen lichte koersverliezen. De niem u aand. Philips liepen 6% terug, de °_.;f aandelen ruim 3%. Staatsfondsen, hier en daar een fractie luier. Ja„ b 6 eer V, tl Hh hes: "ff; d tffto

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2