Afgewezen COMMISSIE VOOR GOEDE DIENSTEN BEWEES ONS KWADE DIENSTEN be staking in de Belgische metaalindustrie Stakers en politie sluiten een wapenstilstand Regering zal zo lang mogelijk geduld oefenen en bloedvergieten trachten te voorkomen BESPREKINGEN TUSSEN VAN MOOK EN HATTA AFGESLOTEN Nieuwe politietroepen naar het onrustige gebied RUSSEN VERLATEN BIJEENKOMST VAN GEALLIEERDE BESTUURSRAAD „Er zal geen volgende bijeenkomst meer worden gehouden" Te Londen was men op de hoogte van het England-Spiel Tot hoofd en hart BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME Regering wil het conflict zo snel mogelijk tot een oplossing brengen Publicatie compromis-voorstel wekt veel beroering REGERING VREEST EEN NATIONALE STAKING Franse Nat. Vergadering keurt ze goed Het weer Werkte een familielid van majoor Bingham voor de Duitsers? Mgr. M. Lucas in ons land NED. BONDSELFTAL VOOR OL. DAG DONDERDAG 17 JUNI 1948 e 72ste JAARGANG No. 24179 Minister Witteman voor afd.-Velsen van de K.V.P.: DE RELLETJES 7SE CLERMONT-FERRAND Besluiten van Londen VERKLARING VAN LUITLAUWERS ZWENDEL IN VOETBALPOOLS BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever In. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cénts per mlHImeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advert en tién eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. aanleiding van de geruchten, dat twee leden van de Commissie Voor Goede Diensten met nieuwe sug gesties zouden komen, die in feite Zouden neerkomen op een schending Van de Renville-overeenkomst, en de duidelijke verklaringen in verband hiermede van Dr. Beel in Den Haag dn van Mr. Van Kleffens te Lake Suc cess, die kennelijk een waarschuwing inhielden aan het adres van de C. v. G. D.: „Wij zijn benieuwd, \vie hier weer Uiteindelijk zal moeten toegeven. De Nederlandse regering, die bij monde Van minister-president Beel Donder dag opnieuw verklaarde o n v o o r - V-aardel ij k aan de Renville-ovèr- denkomst vast te houden, of de repu bliek, die weliswaar dezelfde over eenkomst tekende, maar niet vergeten is, dat haar tegelijkertijd door een der ieaen der Commissie voor Goede öiensten werd toegefluisterd: „you are what you are", gij zijt, wat gij Zijt; in verstaanbaar Nederlands weer- gegèven: ga voort op de weg, die ge Zijt ingeslagen." Inderdaad is gisteren de bom ge barsten. De vroegtijdige publicatie Van het Amerikaans-Australisch com- Pfomis-voorstel in het Amerikaanse Weekblad „Time" is voor de Ned. de legatie aanleiding geworden de be- 8Prekingen met de republikeinen Voorlopig op te schorten. Was de pu blicatie van dit strikt vertrouwelijke document thans niet geschied t>r. van Mook had de voorstellen reeds 10 Juni ontvangen dan zou het1 Misschien mogelijk zijn geweest het Compromisplan geheim te houden, daardoor verwerping er van geen 'nvloed op de openbare mening van de wereld zou gehad hebben. Zo had •Batavia zich althans de procedure ge dacht. Het had beter moeten weten, Welk strikt vertrouwelijk document lp Batavia is niet ontijdig bekend üeworden? Er is altijd wel een partij, Vmlke belang bij zo'n publicatie kan «ebben. En als de Nederlanders wil len zwijgen, willen dan niet juist de Republikeinen spreken? Intussen heeft onze regering giste ren het enig mogelijke besluit geno- h'.en: afwijzing van het voorstel. Afgezien nog van het feit, dat de Commissie voor Goede Diensten im kers niet het recht heeft op dergelijke V'ijze voorstellen te doen, daar zij s'echts op verzoek van bei b a r t ij e n tot het geven van sugge: l'es mag overgaan, zijn de gisteren ge publiceerde voorstellen zó in flagran te strijd met de tot nu toe gesloten Overeenkomsten, dat zelfs van een Mogelijkheid om dit plan aan een dis cussie te onderwerpen geen sprake ban zijn. Althans niet voor' een rege ring, die zich zelf nog enigszins res pecteert. Terecht heeft de Ned. Regering gisteren als haar oordeel bitgesproken,- dat door dit initiatief V«u twee leden der C. v. G. D..,de °Plossing van het geschil met Djocja veeleer is bemoeilijkt dan bevorderd. Voor ons is thans van grote be tekenis, welke houding het State Department te Washington in neemt. Niet zonder reden bracht mr. ban Kleffens een dag voor de bom je Batavia tot uitbarsting kwam een bezoek aan de Amerikaanse onder staatssecretaris van Buitenlandse '-aken, Lovett. Zal Washington nu de Stap van het Amerikaanse lid der v. G. D„ Court Dubois, desavoueren gaat het er me'de accoord? De ont wikkeling der dingen zal het ons sboedig leren. Hoe deze ontwikkeling jkhter ook zij, voor onze regering .'ijft slechts één houding mogelijk: '-dere inbreuk op de tot nu toe ge spten accoorden onvoorwaarde- 'ij k afwi^en. Blijven afwijzen, °°k al wordt er nog Zoveel druk op °bs uitgeoefend. Hadden wij steeds j;Cn krachtiger houding aangenomen, ?ïn zou de Commissie voor Goede Piensten, die ons overigens meer Mvade dan goede diensten in de tijd ljan haar bestaan heeft bewezen, het ?eifs niet in haar hoofd gehaald heb- PM met een dergelijk compromis-plan 6 komen. De vaak zo slappe houding onzer fcgering in de Indonesische kwestie beeft al heel wat onheil gebaard. Het Wprdt hoog tijd, willen wij tenminste b*et heleméal in de hoek geduwd Worden, het eindelijk ook eens met krachtige houding te proberen! In de grote zaal van het Missiehuis te Driehuis, voor deze gelegenheid be reidwillig afgestaan aan de K.V.P.-afdeling Velsen, is minister mr. dr. P. J. Witteman Woensdagavond zijn verkiezingstoumée begonnen met een rede over de betekenis van deze verkiezing. De Indonesische politiek en bestrijding van het communisme met positieve maatregelen vormden hierbij de hoofdschotel. weten te bewaren ondanks de nijpende moeilijkheden om de eindjes aan elkaar te knopen. Maar als de Marshall-hulp niet juist op tijd was gekomen, had de regering drastische maatregelen moe ten nemen om een staatsbankroet te voorkomen. Na te hebben uiteengezet waarom de verkiezingen een noodzakelijk gevolg zijn van de ingediende ontwerpen tot wijziging van de grondwet, die in hoofcV zaak betrekking hebben op de nieuwe koers ten opzichte van Indonesië, stel de de minister de vraag: Wat is Uw oor deel over de tot heden gevoerde po litiek? Wat betreft het buitenlands beleid kan sinds 1946 een aanmerkelijke ver betering worden vastgesteld. De Bene lux, het 5-mogendhedenverdrag, het 16- landen-verdrag voor een doeltreffende uitwerking van de Marshall-hulp, de gezaghebbende stem die Nederland in de Verenigde Naties en de Veiligheids raad heeft weten te verkrijgen, zijn evenzovele bewijzen, dat ons land op dit terrein niet heeft stilgezeten. Het Indonesisch beleid vormt zowel voor de uiterst rechtse als de uiterst linkse groeperingen een voortdurende steen des aanstoots, aldus de minister. Uiterst rechts ziet in Indië een bezit en dus moeten de daar wonende vol ken dienstbaar worden gemaakt aan hun belangen. Uiterst links wil juist het tegenovergestelde van slaafse onder worpenheid, n.l. volledige vrijheid en dus ook los van het moederland. De K.V.P. voelt zich veilig in het midden van deze twee meningen. Richtsnoer blijft de Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942, die inhield een vrijwillig sa mengaan op voet van gelijkheid in één staatsverband. Als voor deze rede één minister verantwoordelijk zou zijn, dan is het Gerbrandy, die nu als uiterst rechts hiertegen oppositie voert. Uitvoerig schetste de minister het ver loop van de Indonesische kwestie, be ginnende in 1945 toen de Jappen werderf verdreven en de Engelse autoriteiten de republiek erkenden. Daarna kwam na moeizaam onderhandelen Linggadjati tot stand, maar de republiek was inner lijk te zwak om de doorvoering van de bepalingen te verzekeren. De Renville- overeenkomst toont de republiek als een veel kleinere macht, die desondanks toch altijd nog 450.000 man onder de wapenen heeft. Bijzonder hekelde de minister het op treden van de Commissie voor Goede Diensten, die onze regering helaas meer kwade diensten heeft bewezen. De Vei ligheidsraad, waaraan wij deze Commis sie te danken hebben, interesseert zich bijzonder, en voor ons zeer hinderlijk, voor Indonesië. Nog steeds is de Commissie van Drie in Indonesië werkzaam, maar. wat de grootste partner ons dezer dagen voor poets heeft gebakken, heeft veel bedor ven en wij zitten er maar weer mee. De regering blijft echter zolang mogelijk geduld oefenen en zal steeds blijven trachten langs vreedzame weg zonder bloedvergieten het gestelde doel te be reiken. De actie van de heer Welter, die haar oorzaak eveneens vindt in de Indone sische kwestie, noemde de minister een uiting van conservatief-reactionnair streven. Denkt de heer Welter meer te kunnen bereiken, wanneer zijn nieuwe partij één of twee mensen in de Kamer zou krijgen, dan wanneer de eenheid in^de K.V.P. bewaard was gebleven? Met betrekking tot het sociaal-econo misch beleid noemde minister Witteman als voornaamste taak van de regering een snelle wederopbouw; opvoering van de productie, sanering van het geldwe zen en beheersing van lonen en prijzen. De laatste twee maken een regering nu juist niet populair, maar spreker meende te mogen zeggen, dat de genomen maat regelen geslaagd zijn. Warme hulde bracht hij hierbij aan de arbeiders die de sociale vrede hebben L^Oals wij in het grootste deel van oplage van gisteren nog meldden, L. Woensdagmorgen een algemene sta- hg uitgebroken in de Belgische me- j ^industrie, waarbij een kwart millioen 'Aiders in de staalindustrie, construc- i'^'erkplaat.sen, scheepswerven, autc- j^feken enz. betrokken zijn. In Luik, Ij Nverpen, Charleroi, de provinGie ^bant en Gent is de staking algemeen. Silver de onderhandelingen, waaraan ondanks het huwelijk van zijn >h?«ter, persoonlijk deelnam, meldt Brusselse correspondent nog: Tot tl0 bit ogenblik hebben de besprekingen Vjf geen vrucht afgeworpen, maar dit C allerminst zeggen, dat zij volledig tij kt zijn. Zij worden nog voortgezet 4t..a'thans is de mogelijkheid voor ver- besprekingen opengebleven, zodra C, Van de partijen met nieuwe voor- Vlen komt. Dit zal waarschijnlijk ge- }W«ten' want zowel de patroons als de 'wjegenwoordigers van de vakbonden Nftben het verlangen te kennen gege- t°ch nog tot een minnelijke schik te komen. b •V*t moeilijkste punt blijft de eis van V-Verhoging van het ntinimum-uur- 'tot 15 francs. Men vreest namelijk, 'f^>a't de deur zal openzetten voor een NtH s.?0rtgelijke eisen voor andere in- in het bijzonder de mijnen, "ra r de algemene loonpolitiek zal en bedreigd. Over andere kwesties Na gewezen te hebben op tal van maatregelen op sociaal en cultureel ge bied, die tijdens de regering-Beel tot stand zijn gekomen, belandde de minis ter bij het communistisch gevaar. Waar het communisme aan de macht komt, keert het zich het eerst tegen de Kerk. Daarom moet het communis- Minister Witteman: K.V.P. zal sterk moeten zijn, vooruitstrevend en doortrokken van christelijk merg. me bestreden worden en wel positief door een vooruitstrevende politiek, die zich allereerst het lot van de minst bedeelden aantrekt. De communisten, die de actie in Tsjechoslowakije met gejuich hebben begroet, mogen geen posten bezetten, die alleen door goede vaderlanders kunnen worden ingenomen. Zeer dui delijk is na de oorlog gebleken, dat het communisme ondemocratisch en totalitair is. De democratie moet zich beschermen tegen haar aanvallers en daarom kan nu de staat van beleg wor den afgekondigd met alle daaraan verbonden gevolgen, ook wanneer er van direct oorlogsgevaar geen sprake is. Verder is het mogelijk aan wet houders e.d. tussentijds ontslag te ge ven, wanneer blijkt, .dat zij het ver trouwen hebben verloren. Ook het ambtenarenverbod zal weer in werking worden gesteld en als vierde maat regel is het de communisten verboden propaganda te maken via de radio en onder de militairen. De Minister hoopte, dat het niet no dig zou worden de C.P.N. te verbie den. Liever een bovengrondse strijd dan ondergronds gewroet. Bovendien zal het nog de vraag zijn, of de samen werking ïriet de Partij van de Arbeid in de regering, waarover de Minister veel lof had, wel zo sterk zou zijn, wanneer het er op aan zou komen, dat de K.V.P. de communistische partij zou willen verbieden. De K.V.P. is ook de partij van het gezin en zeker van het grote gezin. Een -gezond gezinsleven is van eminent belang voor de nationale welvaart. Bij een goed-geleide politiek betekent een groeiende bevolking een groeiende welvaart. Op het gebied van goede ge-, zinspolitiek valt nog veel te bereiken. De inkomens van de grote gezinnen ten opzichte van de kleine moeten ver der worden herzien. Een betere belas tingverdeling vraagt eveneens de aan dacht. De zorg voor het gezin loopt als een draad door de politiek. Wij staan, aldus de 1 Minister, voor een zeer lange ontwikkeling en het zal in hoofdzaak van de K.V.P. moeten komen. Daarom zal zij sterk moeten zijn vooruitstrevend en doortrokken van' christelijk merg. Wat in 1946 bij de verkiezingen bereikt kon worden, moet nu minstens worden geëvenaard. Slechts in eenheid ligt de macht om onze Katholieke beginselen te kunnen toepassen in het belang van de Kerk en van ons dierbaar vaderland. I.»»"1 bestaan er eveneens moeilijkheden, maar die zijn hiernaast van de tweede orde. In elk geval stelt de regering alles in het werk om zo snel mogelijk het conflict op te lossen. De gedelegeerden der vakbonden stelden de enorme winsten in het licht, die de Belgische metaalnijverheid op het ogenblik maakt, en wezen er op, dat de gevraagde loonsverhoging het ver schil tussen loonpeil en de indexcijfers der levensduurte nauwelijks zal over bruggen. Een,staking van lange duur zou het gevaar met zich meebrengen de gehele economie van het land lam te leggen, aangezien ook andere vitale industrieën getroffen kunnen worden. Dit is bij voorbeeld het geval in Charleroi, waar nu reeds tengevolge van het temperen, der hoogovens de gasvoorziening van de bevolking volledig' is afgesneden. Voor het overige 'Verloopt de staking tot op heden in de grootste orde en wordt er overal nauwkeurig naar de instructies van de vakbonden geluisterd, die toestand volledig meester zijn. Het Britse Lagerhuis heeft Woensdag het voorstel tot nationalisatie van 1050 gasfabrieken met 340 tegen 190 stem men aangenomen. Het voorstel gaat thans naar het Hogerhuis. De Hongaarse Nationale Vergadering heeft met 230 tegen 63 stemmen het wetsontwerp, strekkende tot nationali satie van de scholen aanvaard. Volgens een vandaag uitgegeven com muniqué van de regeringsvoorlichtings dienst te Batavia zijn de besprekingen tussen dr. Van Mook en Mohammed Hatta voorlopig afgesloten. De bespre kingen werd in een vriendschappelijke geest gevoerd en betroffen alle voor naamste punten, waarop verschillen van inzicht tussen de Nederlandse en repu blikeinse delegatie naar voren waren gekomen. Als gevolg van deze bespre kingen zullen beiden thans nader over leg voeren met hun regeringen, ten einde na te gaan op welke wijze deze verschillen zouden kunnen worden overbrugd. De commissie voor goede diensten heeft Woensdagmiddag vergaderd. Men neemt aan, dat het Australische lid, T. K. Critchley, er bij de commissie op aangedrongen heeft alle documenten over het Amerikaanse en Australische voorstel tezamen met eventuele verhel derende mededelingen te publiceren. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Woensdag me degedeeld, dat heüniet officieel in ken nis gesteld was van het afbreken van de Nederlands-republikeinse onderhan delingen. i Toen aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, Woensdagmorgen op e. i persconferen tie gevraagd werd, of hij iets kon zeg gen over de voorstellen van het Ame rikaanse en het Australische lid van de commissie voor goede diensten, ant woordde hij „Neen, dat kan ik' niet vanmorgen. Het spijt mij." Naar Aneta verneemt, heeft het de partement van Buitenlandse Zaken de tekst van de voorstellen niet ont vangen. Het departement zou geen commentaar willen leveren alvorens de tekst ontvangen te hebben. Naar verluidt zijn de voorstellen door de leden van de commissie persoonlijk en informeel bedoeld als basis voor bespreking. Aneta verneemt verder, dat het rap port van de commissie voor goede dien sten over de conferentie van Bandoeng- Woensdagmiddag te Lake Success is aangekomen. Publicatie ervan zou van morgen, onmiddellijk voor de bijeen komst van de Veiligheidsraad over In donesië, geschieden. De Nederlands-Indische regeringsautoritei ten hebben vandaag geweigerd de tekst van het Amerikaans-Australische compromis voorstel officieel voor publicatie vrij te ge ven. De republikeinen hebben evenmin het document openbaar gemaakt. Hoe deze bepalingen uitgelekt en aan de pers bekend geworden zijn is nog steeds voor een ieder een raadsel, met uitzonde ring dan van de drie correspondenten, die er bij betrokken zijn. De Nederlandse, republikeinse, Ameri kaanse en Australische staven en het secre tariaat van de Commissie van Goede Dien sten ontleennen positief dat zij hun gelofte tot geheimhouding verbroken zouden heb ben. De leiding van de Time N.V. deelt aan Aneta mede, dat zij geen artikel van 4.000 woorden heeft ontvangen, zoals genoemd in de verklaring van het Amerikaanse lid der C.v.g.d., de heer Coert Dubois. Zij heeft van Schorr wel een beknopt artikel over Indonesië ontvangen, dat volgens haar verklaring niet meer was dan een korte algemene BChets. In een hedenmiddag door de rep. regering uitgegeven communiqué zegt deze, dat zij het Australisch Amerikaanse compromisvoorstel be schouwt als een der goede •dingen, die kunnen dienen als basis voor het voortzetten der onderhandelingen, voor een oplossing der hangende geschillen en het bereiken van de gewenste politieke overeenkomst. Volgens de mening der rep. regering houdt het voorstel niets in, dat in strijd is met de beginselen der „Renville"- overeenkomst. Het communiqué zegt verder, dat de redenen, welke door de Nederlanders worden opgegeven voor verwerping van het voorstel, niet duide lijk zijn. Ü.P. verneemt dat Van Mook aan Hat ta een serie voorstellen overhandigde, waaronder de belofte dat de Indonesi sche republiek meer zetels zou krijgen in de huidige pre-federale interim-re gering voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. De republiek erkent deze interim-re gering niet als die welke in de „Ren- vilIe"-overeenkomst wordt genoemd. Tevens verluidt dat de Nederlanders voorstellen inzake militaire concessies hebben gedaan, doch deze voorstellen worden nog geheim gehouden. Volgens het republikeinse dagblad „Merdeka" zou de T. N. I. er geen be zwaar legen hebben omgevormd te worden in het leger van de Verenigde Staten van Indonesië, onder de te vor men federale regering, mits de leiding van dit leger in Indonesische handen blijft. Zij is bereid de strijdmacht van de V. S. I. te worden, wanneer daarin geen Nederlands leger of enig ander buitenlands leger opgenomen zal wor- dén. De T.N.I. wenst een blijvend bestaan van een militair verbond tussen de re publiek Indonesië en de strijdmachten in andere staten, die een gelijkwaardige positie bekleden als republiek. Zij ver werpt iedere Nederlandse conceptie, welke in strijd is met de idealen van de strijdmacht, ook wanneer de rege ring ze accepteert. De opening van de Nationale Vergadering in Korea werd plechtig gevierd. Zelfs de trams in Seoul waren in feesttooi. Na de hevige botsingen tussen stakers van de rubberfabrieken in Clermont Ferrand en de politie is Woensdagavond laat een wapenstilstand gesloten tussen de autoriteiten en de stakers. Zoals wij in een groot gedeelte van gisteren nog konden melden, was het tot hevige gevechten gekomen tussen politie en stakers, die wegens een loon- geschil reeds enkele dagen de Ber- gougnan-rubberfabrieken bezet hielden, toen de politie trachtte de fabriek) te ontruimen. De politie gebruikte traan gas, waarop de arbeiders de politie met gummiknuppels, stalen projectielen en bijtende vloeistoffen te lijf gingen. Na dat versterkingen waren aangerukt slaagde de politie er echter in de fabriek te ontruimen. De stakers hadden echter met sirene- geloei de arbeiders uit aiidcre bedrijven o.a. de Michelin-rubberfabrieken, te hulp geroepen, waarna het opnieuw tot botsingen kwam, waarbij aan beide zij den gewonden vielen. Dertig leden van de republikeinse veiligheidswacht zou den met blindheid bedreigd worden, daar de stakers gebruik hebben gemaakt van een bijtend vocht, waarvan de sa menstelling nog niet fakend is. Anderen zijn aangetast door gassen. In totaal zijn bij de botsingen 400 mensen gewond, waaronder .196 leden van de politie en de mobiele garde,. 60 stakers werden ge arresteerd. Twintigduizend arbeiders van de Mi- chelin-fabrieken hebben het werk uit sympathie neergelegd, terwijl ook bij de spoorwegen en in de mijnen sympa thie-stakingen uitbraken. Alle straten, die naar de fabriek lei- Na een nieuwe uiteenzetting van de minister van Buitenlandse Zaken George Hiclault en premier Schuman heeft de Franse Nationale Vergadering heden morgen met 297 tegen 289 stemmen, met een meerderheid dus van 8 stemmen, een door de vier regeringspartijen (M.R.F., socialisten, radicalen en de democrati sche en socialistische unie van oud-ille galen) ingediende motie goedge keurd. De motie beval de goed keuring aan van de Londense be sluiten, doch legde de nadruk op een aantal beginselen betreffende de politiek t.a.v. Duitsland en de Franse veiligheid, waaromtrent de Nationale Vergadering van de regering verlangde, dat zij hier voor op de bres zou blijven staan bij toekomstige onderhandelingen en ont wikkelingen. Zonder enige verklaring van haar handelwijze te geven heeft d«f gehele Russische delegatie Woensdagavond de Vergadering van de geallieerde be stuursraad voor Berlijn verlaten. Toen de Franse voorzitter verzocht nog een datum vast te stellen voor een volgen de bijeenkomst antwoordde de leider der Russische delegatie kolonel Jelisa- roff: „Er zal geen volgende bijeenkomst meer gehouden worden." De Russen verlieten de vergadering, nadat 13 nur zonder enig resultaat was gedebatteerd. Voordat de Russen hun zetels ver lieten had de Amerikaanse comman dant kolonel Frank Howley de verga dering reeds verlaten na van de Franse voorzitter, generaal Jean Ganeval ver lof te hebben gekregen zijn taak over te dragen aan zijn plaatsvervanger Babcock. Toen kolonel Howley van het vertrek der Sovjets hoorde zeide hij: „Mijns inziens betekent dit het eind van het militair bestuursbureau der vier mo gendheden. Maar indien de een of an dere grappenmaker denkt, dat de V. S„ Engeland en Frankrijk zich uit Berlijn zullen weg laten werken, dan zal hij nog tot andere gedachten komen." Na een week uitstel wegens ziekte van de Russische bevelhebber van Ber lijn, generaal Kotikof, was het be stuursbureau weer bijeen gekomen, waarbij de Russische delegatie geleid werd door kolonel Jelisaroff. De Sov jets hadden voordat zij de vergadering verlieten hun veto uitgesproken over Engels-Frans-Amerikaanse voorstellen tot socialisatie der industrieën in Ber lijn. De Engelse woordvoerder viel heftig de Russische tactiek aan in ver band met de voorstellen om lonen en rantsoenen voor de Duitse bevolking te verhogen. De Russen hebben Woensdag veel goederenwagons en vrachtauto's aan de pont over de Blbe teruggestuurd. Volgens Engels personeel weigerden de Russen aan 43 van de 108 goederenwa gons, die op weg waren van Helmstedt naar Berlijn, de overtocht. Volgens een Amerikaans reiziger stond Woensdag avond bij de pont over de Elbe een file geallieerde auto's van 2% kilome ter lang te wachten. den, zijn gebarricadeerd. De rubber fabriek wordt inmiddels bezet gehouden door driehonderd militairen, terwijl nog eens tweeduizend man van de veilig heidsgarde, de mobiele garde en de po litie de omgeving hebben afgezet. De door de communisten beheer ste C.G.T. heeft de arbeiders van het gehele departement Puy de Dome bevolen in algemene staking te gaan teneinde de vrijlating der gearres teerde stakers te bewerken. Tevens drong de C.G.T. aan op terugtrek king van alle militaire- en politie troepen uit dit gebied. De betogers hadden zich Woensdag avond in de straten die naar de rubber fabriek leiden in groepen van pl.m. twee duizend man opgesteld. Ieder, die poogde de werkplaatsen te bereiken, had de kans een steen of een stuk metaal naar 't hoofd te krijgen. De spanning steeg weer, toen stakers en demonstranten de ruiten insloegen van'een hotel, waarvan de eigenaar, naar hun zeggen, getracht had zich een weg door de stakingsposten naar de fabriek te banen. De busdiensten staan stil, winkels zijn gesloten en de plaatselijke dagbladdruk kers zijn een sympathie-staking begon nen. In het nabijgelegen stadje Issoire heerst een bijna algemene sympathie staking. De regering dirigeert in allerijl nieuwe politietroepen naar het onrustige gebied. Zij is ten zeerste beducht, dat de sta- Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking mei plaatselijk regenbuien. Aan de kusi tijdelijk krachtige, elders matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind, koel. Zon: 4.19—21.03; Maan: 18.08—2.16. kingen in deze grote industriestad een nationale staking zullen veroorzaken, zo als Frankrijk die gekend heeft in No vember van het vorig jaar. In verschillende andere Franse ste den, o.a. Straatsburg en Marseille, z\jn sympathiestakingen uitgebroken, waarbij meer dan vijftigduizend arbeiders be trokkens zijn. De gehele nacht zjjn per trein en vliegtuig militaire en politie- versterkingen naar Clermont vervoerd. Vanmorgen Waren 5 regimenten in de stad. In de Nationale Vergadering ver zocht de communistische afgevaardig de Henri Vedrines de debatten over de buitenlandse politiek te staken en onmiddellijk een begin te maken met besprekingen over de gevechten in Clermont Ferrand. De bejaarde presi dent Edouard Herriot echter weigerde op dit verzoek in te gaan, waarop van alle kanten door de communisten werd gegromd en kreten werden ge hoord als „moordenaar". Herriot wist niets anders meer te bedenken dan de vergadering te schorsen. Op een bijeenkomst van Pierre Ber- taux, de regeringsvertegenwoordiger, en 'n delegatie van de stakers werd Woens dagavond laat overeengekomen, dat de politie zou worden teruggetrokken op haar oorspronkelijke posities buiten de fabriek en een stakingspost geplaatst zou worden voor elke politieversperring, teneinde demonstranten, die bij de po litie zouden willen komen, tegen te hou den. Indien de nacht zonder incident zou verlopen, zouden de onderhandelingen vandaag voortgezet worden. De directie van de Bergougnan-fabirek zal ontbo den worden om te trachten het loonge- schil, dat tot de staking leidde, te rege len. Luitenant Lauwers, bij Ommen in de nacht van 6 op 7 November gedropt, heeft in een interview met het A. N. P. een verklaring trach ten te geven van het feit waarom Londen geen acht sloeg op de waar schuwingen, die de Nederlandse agenten doorgluren naar Engeland van bezet gebied uit. Te Londep was men op de hoogte van het Eng- land-Spiel. Er moet verraad zijn ge pleegd, en de gevaren die aan het spionnage-systeem verbonden zijn geweest, moeten volkomen verwaar loosd geworden zijn. Een derde verklaring kan zijn, dat men welbewust een systeem heeft ge volgd om het eene plan te laten mis lukken teneinde het andere te doen slagen. Kolonel Somer, het hoofd van het bu reau inlichtingen, en de Engelarid-vaar- ders hebben meermalen gewaarschuwd tegen het risico van het England-Spiel. Bij de arrestatie van Lauwers, waren de Duitsers er volledig van op de hoogte hoe de code was van de geheime agen ten en zij wisten tevens van het bestaan der identity-check, waardoor de agent kon seinen, dat hij gevangen was. Deze was voor iedere agent ver schillend en de bewering van Schreieder als zouden de agenten, die gevangen genomen waren, allen hun identiteit hebben prijsgegeven, is zeker niet juist. De goede behandeling in Haaren was, volgens luitenant Lauwers, grotendeels het werk van Giskes. Agenten zijn nooit Woensdagavond arriveerde op Schip hol per K.L.M.-toestel uit Rome Mgr. M. Lucas, pauselijk delegaat in Zuid-Afrika, voor een bezoek aan Nederland. Monseigneur, die buitengewoon te spreken was over de service van de K.L.M., verklaarde bij zijn aankomst, dat hem tijdens de particuliere audiën tie bij de Paus gebleken was, dat Zijne Heiligheid zeer geïnteresseerd was in de religieuze en politieke vraagstukken Zuid-Afrika betreffende. I Zoek u niet op uw vijanden te I l wreken, laat dat aan het leven over. J mishandeld, maar mensen, die indirect in verband stonden met het England- Spiel, als bijv. sergeant R. Bierman, werden door Schreieders ondergeschik ten zwaar mishandeld. Schreieder heeft voorts tegenover het A. N. P. ontkend, dat een naaste bloedverwant van ma joor Bingham, Engelse chef van Lau wers in Nederland, voor de Duitse in lichtingendienst zou hebben gewerkt. Lauwers zegt, dat wel degelijk een familielid van Bingham in ons land voor de Duitsers heeft gewerkt. Toen de En gelsen inzagen, dat het spel niet langer gespeeld kon worden, ontsloegen ril Bingham en wilden alle verbindingen met Nederland verbreken. Zij gaven voor, dat de Nederlanders voor spion- nagewerk niet deugden en ons land voor droppings ongeschikt was. De Nederlandse Bondsploeg, die op de OlyftiÏJische Dag tegen het Britse Olym- pische voetbalteam uitkomt, is als volgt Samengesteld: Doel: Landman (Neptunus). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Albers (Vitesse). Midden: Beenhakkers (N.A.C.), Ter louw (D.C.V.) en De Vróet (Feijenoord). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Rijvers (N.A.C.), Roosénburg (Neptu- nia), Schaap ('t Gooi) en Clavan (ADO). Reserves: Kraak (Stormvogels), Schij- venaar (E.D.O.), Wilkes (Xerxes) en Mulders (P.S.V.). Scheidsrechter: de heer K. v. d. Meer. De Rotterdamse recherche is er in geslaagd een enorme voetbalpoolzwen- del toe achterhalen, die in Nederland en België werkte en tal van slachtoffers heeft gemaakt. De bezwaren van de Nederlandse politie gingen met alleen uit naar het houden van de pools, wat hier verboden is, maar ook en in met mindere mate tegen de zwendelmetho- den van de organisatoren. Naar schat ting kwam minstens 50 a. 60 pet van 'de ontvangsten ten goede aan deze heren en hun personeel. De hoofdschul dige in Nederland is vooralsnog onvind baar .Zijn Belgische collega is in België gearresteerd wegens belastingfraude. Daar zijn nog een dertigtal personen door deze zaak met de justitie in aan raking gekomen. Het aantil Nederlan ders. dat in deze affaire is betrokken, bedraagt minstens honderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1