ZATERDAG NAAR HET HEEMSTEEDSCHE SPORTPARK - MITTOVOS-VOETBAL-FINALEÜ Kantongerecht begint met politieke zaken 4 Installatie van mr. Goudsmit Oplichters staan terecht Scholte De Katholieke Arbeidersbeweging HBC tegen TYBB en Velsen tegen Vitesse Negen leiders derC.P.N. staan terecht VROOM DREESMANN r Wij luisteren naar J UITREIKING ZILVEREN BEKER AGENDA 5 UUR H.B.C:—T.Y.B.B: 7 UUR VELSEN-VITESSE. DAARTUSSEN GYMNASTIEKDEMONSTRATIES Muzikale opluistering R.K. Harmonie „St. Michaël" MIEP LACHT: Sporthuis l 1- Taxi? Bel 1.2.3.4.5 GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Minder kans voor dieven GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Plannen voor nieuw postkantoor Uit het land van Groenendaal Gymnastiek vanHercules en Leonidas KENNEMER BATALJON GAAT SCHEEP Hartelijke ontvangst te Haarlem Buitenlandse betrekkingen AMERIKAANSE LENING OPGESCHORT? lAeWiasseM-/ 39 Prima elastiek VRIJDAG 18 JUNI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING KERKCONCERT Annie Hermes, Jaap Stotijn en Albert de Klerk Eindexamen Rijkskweek school Mert kocht, betdalde, ontving en had niets. (en is zeer tevree) NIEUWE GROENTEWEEK D1STRIBUTIENIEUWS GIERSTRAAT 59 pJ^TELEF. 21346 HAARLEM De Avondvierdaagse Li e f da d i g hei d s p r e dik al t ie HEEMSTEDE Nalailighelid gestraft 1200 man op bezoek Eervol ontslag Telefoon burgemeester Nationale feestdagen Burgerlijke Stand MISSIE-VOET BALTOURNOOI ,,'T FRIESCHE SCHOTHUIS" Regering beledigd Beurs van Amsterdam Beurs van New York Burgerlijke Stand TWEEDE KAMER Vermogensaanwasbelasting en heffing-ineens Wetswijziging aan de arde Als vader een roker is, is het niet moeilijk om in onze afdeling een keuze te maken Hedenmorgen ts mr. J. E. Goud smit, voormalig voorzitter van de Zaanse Kamer van het Haarlems Tribunaal, in het gebouw van het Kantongerecht te Haarlem officieel geïnstalleerd als kantonrechter plaatsvervanger met als taak het af handelen van de nog te berechten politieke zaken. Na de beëdiging van 'mr. J. ten Bok- kel en mr. W. Glastra als griffiers, las mr. Pitlo van het O.M. de eedsformule voor mr. Goudsmit voor. Na de installatie zeide de kanton rechter mr. Th. F. Raedt, dat er nu een „super-kantonrechter" in Haarlem was. Spreker was verheugd, dat de recht spraak weer wat betreft de politieke zaken ;n normale banen wordt geleid. De a.s. zittingen zijn eveneens een no vum, omdat het O.M. ontbreekt. Mr. Raedt betreurde dit gemis, maar was toch blij met het herstel van de recht spraak. In mr. Goudsmit had spr. iemand ontmoet, die zijn taak tot ieders grote tevredenheid verrichtte als waarne mend griffier aan het Kantongerecht. Het stemde spr. tot voldoening dat mr. Goudsmit naast zijn functie op het ge bied van de politieke zaken, ook die op het gebied van de civiele zaken zal blij ven uitoefenen. Mr. Raedt riep hem een hartelijk welkom toe bij zijn binnen treden in het corps van kantonrechter plaatsvervangers. Ook mr. Goudsmit, die daarna sprak, vond net een belangrijk feit, dat de rechtsorde weer werd hersteld. Het Tribunaal was immers een uitvloeisel van het staatsnoodrecht en thans zijn de oorzaken, die het staatsnoodrecht noodzakelijk maakten, niet meer aan wezig, het is dus juist, dat het Kan. Het kerkconcert in de oude Bavokerk, gegeven door de altzangeres Annie Her mes, de hoboïst Jaap Stotijn en de or ganist Albert de Klerk, kenmerkte zich niet alleen door schone zang en voor treffelijk spel, doch mede door een grotendeels onbekend, zeer gevarieerd programma van hoog artistiek gehalte. Van Arthur Honegger zong mej. Her mes de. 3 Psaumes, sterk-aansprekende, boeiende muziek. Vooral de tweede, waarin de componist de bede op zeer aangrijpende wijze verklankt. Albert <de Klerk speelde de variaties over „Ve- ni Creator" van Duruflé, kortopgebouw- de, krachtige stukken, onderling fel con trasterend en met fraaie klankcombi naties. Deze nummers vormden met de Aria voor hobo van Roussel het moderne deel van het programma. Deze Aria deed echter onevenwichtig van stijl aan. "Wel was ze evenals de nummers van Saint-Saëns en Fauré goed op het klankeigen van het instrument bere kend. Het karakter van deze hobo-solo's, alhoewel nu niet bepaald gewijd, paste toch nog beter op een orgelconcert dan een Concerto van Corelli, dat een Dans suite bleek te zijn. Alleen Prelude en Sarabande brachten voldoende kerk- stemming aan. Met Mendelssohn's Prelude en Fuga in d mineur schonk de Klerk ons een beeld van goede, romantische orgelmu ziek. Het hoogtepunt van het concert vormden echter toch Bach's Fantasie voor orgel en de twee alt-aria's. Het or gelwerk, monumentaal opgebouwd en imponerend van klank, de aria's prach tig van tekstuitbeelding, die uit de Can tate „Ich habe genug" bovendien met een fraaie obligaat hobo-partij. Opval lend schoon klonk hier de combinatie: alt, hobo en orgel in dit oude kerkge bouw. Het klankeigen van dit oude blaasinstrument komt zelden zo volko men tot zijn recht als in deze aria. Dat genoemde werken in hoge mate voldeden, is vanzelfsprekend niet alleen aan de scheppers, maar ook aan de her scheppers te danken. Aan Albert de Klerk, die alle stijlen uitstekend aan- voeld en de klankmogelijkheden van het oude orgel weet uit te buiten, An nie Hermes, die haar omvangrijk, mooi geluid goed beheerst en immer gevoel vol zingt en Jaap Stotijn, de groot meester op zijn instrument, die immer verrukt door zijn spel, niet het minst met zijn fijn aangebrachte dynamische schakeringen. Het concert was tamelijk matig be zocht. Onbegrijpelijk! OL. KOOP Aan de Rijkskweekschool zijn ge slaagd de heren: Chris Hollaender te Bloemendaal, Piet Kok te Haarlem, Theo Ineke te Haarlem, Jan de Rouville te Velsèn, Jan Schouten te Haarlem, Kees Spaargaren te Aalsmeer en Ton van Warmerdam te Santpoort. Afgewezen geen. tongerecht is aangewezen voor de af wikkeling van de nog lopende politieke zaken. Spr. achtte het van veel belang dat de president van het Haarlemse Kantongerecht Mr.» Raedt voorzitter is van de Stichting Politieke Delinquen ten, zodat er op dit gebied contact tus sen hen zal kunnen bestaan. Ook hij betreurde het afwezig zijn van een openbare aanklager, omdat het dienstig is èn voor de rechter bij het trekken van zijn conclusie èn voor de verdedi ger bij zijn pleidooi. Ter zake oplichting hadden zich Don derdag voor de Haarlemse recht bank te verantwoorden de 41-jarige M. V. en de 35-jarige H. V., beiden uit 's-Hertogenbosch. „Valselijk, lis tiglijk en bedriegelijk" waren zij 24 November j.L te Haarlem, aldus de dagvaarding, er in geslaagd f205, uit de zak te kloppen van G. H. B. uit Zeist. Die dag stond B. n.l. op de markt met zijn kraampje enmet een gebrek aan textielpunten. Zo kwam het goed uit, dat een onbekende, dit was M. V„ hem opeens vroeg of hij textielpunten wilde kopen. B. was daar wel voor te vinden en zo trokken beiden naar een café, waar de transactie plaats zou vin den. M. V. bood B. 500 punten voor f 200 aan en zei, dat H. V., die er ook bij zat, alles bij zich had. H. V. gaf het ge vraagde, dat verpakt zat in een klein wit papiertje aan B., die met het natel len begon. Alles klopte. Plotseling zei den de anderen, dat zij die f 200 achter af te weinig vonden en ze noemden een hoger bedrag. Als enig antwoord schoof B. de punten echter naar H. V. terug. Dit bracht de heren V. enigszins van hun stuk en toen zij bemerkten, dat B. niet meer dan f205 bij zich had, stem den zij er in toe voor dit bedrag de transactie aan te gaan. Ook de koper ging er mee accoord en hij gaf zijn geld, maar.... kreeg zelf zonder het te be merken een waardepakje, dat vrijwel precies op het andere geleek. Pas later bemerkte hij, dat hij beet genomen was, toen hij n.l. zag, dat het pakje gevuld was met krantenknipsels en aan de kanten slechts 5 punten be vatte. De officier eiste tegen beide verdach ten M. V. en H. V. een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Tegen de Haarlemmer G. H„ op wiens tenlastelegging stond diefstal van een guitaar, maar wie tevens werd aangere kend het lichten van een winkelkas, het wegnemen van stof én een inbraak, eiste hij 'n jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek. De los-werkman E. K„ die toen hij in geldnood zat, in de nacht van 9 op 10 April een ruit uit een Haar lemse vleesfabriek had gehaald en daar na drie stukken rookvlees en een aantal worsten had gestolen, hoorde zes maan den met aftrek tegen zich eisen. In alle zaken wordt Dinsdag 29 Juni uitspraak gedaan. Zij heeft deze wgek bloemkool gegeten, zoals nog nooit. Zij wist niet, dat er zo veel mogelijkheden waren, om bloem kool klaar te maken. Zij is heel tevreden over de hulp, die haar en de andere huis. vrouwen is verleend en zij hoopt van harte op een Mevrouw 1-otgering-Hillebrand zegt: Kijk uit naar Miep, zij komtzeer spoedig weer. Publ.: Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Zaterdag 19 Juni Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) Sm t.m. Sp, 8.3012.15 u. Z andvoort (Haltestraat) F, G t.m. Ge, 911 u. BIOSCOPEN Rembrandt: Monsieur Verdoux (voiw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Nattig heid (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het geheim van de biecht (14 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: II Poverello (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwar te piraat (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Vrijdag 18 Juni: Concertgebouw: Zomer- concert H.O.V., 8 uur. DAG EN NACHT AMSTERDAMS CHE RUTUIG MU. (Adv.) Ondanks het feit dat het weer gister avond niet al te best was, zijn alle deel nemers gestart voor de tocht naar Spaarndam en op tijd binnengekomen. Het Rode Kruis dat met de verzorging op de weg en in de zaal was belast, heeft enkele malen de tradionéle blaren moeten verzorgen. Hedenavond gaat het naar het Brouwerskolkje en de Hoge Duin en Daalseweg, morgen wordt het ommetje naar Zandvoort ge maakt. Pater Versteeg O.FM. zal Zondag 20 Juni onder alle H.H. Missen in de St. Liduinakerk een liefdadigheidspredikatie houden ten bate van de St. Vincentius- vereniging. De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester. Tot bestuursleden van de Stichting Openluchttheater Bloemendaal werden benoemd wethouder A. van Geluk, mr. J. W. de Jong Schouwenburg en mr. H. M. Planten. Tot adviserende leden mr. F. P. Th. Rohling, en de heren W. A. Fischer en J. B. Schuil. Een crediet van f 1300 werd verleend voor het aanbrengen van verbeteringen aan het distrbutiekantoor Bloemendaal- seweg, teneinde de bovenverdiepingen vpor woonruimte te kunnen bestemmen. Er was nogal wat critiek op 't voor stel om de kosten voor aanschaffing van radio-installaties voor de politie auto's met f 2500 te verhogen en op f 9000 te brengen. Met 13 tegen 4 stemmen werd het verhoogde crediet toegestaan. Grond werd verkocht aan de Ooster duinweg t.b.v. de N.Z.H.V.M. De heer Daams vond de bus een gevaar op de Bloemendaalseweg. De voorzitter deelde mede, dat er een voorstel komt om de buslijn naar Santpoort ook over de hoofdweg te laten lopen, omdat de Hartenlustlaan zich niet voor dit vervoer leent. Mevrouw Fahrenfort vroeg of de le den ditmaal hun presentiegeld ditmaal voor de U.N.A.C. zouden willen afstaan. De heer Bier steunde dit voorstel, maar er gebeurde verder niets. „Er wordt zo ontzettend veel gevraagd," zei de voor zitter. Tenslotte betreurde de heer De Jong Schouwenburg het optreden van het provinciaal bestuur, dat mensen uit ambtswoningen zet, om ze zelf weer te gebruiken. De kantonrechter zal daar wel bij te pas komen. De raad ging daarna in besloten zit ting. Tegen meer dan twintig inwoners der gemeente Heemstede is proces-verbaal opgemaakt, aangezien zij hun percelen grond voor de aardappelteelt niet had den bespoten ter bestrijding van de coloradokever. Donderdagavond kwam de raad van Zandvoort bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting was bericht binnen ge komen naar aanleiding van het beroep schrift. dat de raad aan de Kroon heeft gezonden tegen het besluit van Ged. Staten, om geen vacantiecentrum toe te laten in het duingebied van Zandvoort. De minister deelt mede, dat hij zich met deze zaak niet kan inlaten, nu de beslissing over het ontwerp-uitbreidings- plan nog niet gevallen is. Bij het voorstel om 40.000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van wonin gen, merkte de heer Siegers (K.V.P.) op, dat dit bedrag rijkelijk hoog is, omdat de bijdrage 60 pCt. bedraagt. Er zal dus voor rond 70.000 verwerkt moeten worden. Voor de aankoop van een jeep voor de politie werd 5000 gevoteerd. De heer Lindeman (K.V.P.) wenste zekerheid dat het rijk deze uitgave vergoedt. Aan het Rijksinstituut voor Zuivering van afvalwater zal een rapport worden gevraagd aangaande de te stichten riool zuiveringsinstallatie. De voorzitter deelde mede, dat dit werk meer dan 300.000 zal kosten; het is echter een noodzakelijke uitgave. Bij de rondvraag vroeg de heer Linde' man (K.V.P.) een maximum-snelheids bepaling voor het autoverkeer. In som mige straten is het levensgevaarlijk. De voorzitter deelde mede, dat aan de politie een rapport is gevraagd. Naar aanleiding van een vraag van mevr. Mol (P. v. d. A.) deelde de voorzitter mede, dat aan de P.T.T. zal worden gevraagd het postkan toor ook gedurende het middaguur open te stellen en meer loketten in gebruik te nemen. Er bestaan plannen om het postkantoor en het distributiekantoor af te breken en ter plaatse een nieuw postkantoor te stichten. De heer Van Kuijk (P. v. d. A.) drong aan op betere verlichting van Bentveld. Nadat de leiding van de vergadering in handen was gelegd van weth. v. d. Moolen, kwam aan de orde het voorstel, een crediet te verlenen voor het maken van een schetsplan voor een woning, te ver huren aan de burgemeester. De heer Siegers (K.V.P.) maande aan tot voorzichtigheid, de bouwkosten zijn mo menteel erg hoog en de thans toegelaten maximum-inhoud van 500 M3 is beperkt, vooral als er nog een garage bij gebouwd zal worden. Aanleg van centrale verwar ming enz. zal tot hogere kosten leiden, welke niet door de huur gedekt kunnen worden. Wethouder v. d. Moolen stelde de heer Siegers gerust; er is nu slechts sprake van het maken van een schetsplan. Als dit gereed is. zal de raad een definitieve beslissing kunnen nemen. Donderdag bracht een gezelschap van 1200 personen, personeel van de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekeloo, met autobussen een bezoek aan Zandvoort. Aan de heer H. Slagveld, klerk ter se cretarie dezer gemeente, is eervol ontslag verleend wegens benoeming in gelijke func tie te Heemstede. Het woonhuis van de burgemeester is te lefonisch aangesloten onder K 2500/27843. In een gehouden ledenvergadering werd het bestuur van de vereniging tot viering van nationale feesten uitgebreid. Het is thans als volgt samengesteld: A. Weber, voorzitter, A. F. C. Siegers, secr., W. H. Kemper, penn., C. W. J. Esters, B. Groene- weg, L. H. Schenk en P. Steggerda, leden. GEBOREN: P. C. Peters en M. C van der Werff, d. W. L. F. Lannoye en W. H. Paap, d. E. Bol en V. M. Pijcke, z. E. v. Koningsbruggen en S Kraaijenoord, z. GEHUWD: J. Polderman en A. Auke- ma. Tramstraat 11. OVERLEDEN: H. G. Schwietert, 80 j. Als een der merkwaardigste en meest levenskrachtige organisa ties in het land van Groenendaal mag wel de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeidersbeweging worden genoemd. Merkwaardig, omdat zij na een bestaan van bijna vijftig jaar zich nog zo geladen met energie voelt, dat zij niet alleen trouw het culturele pro gramma tot in bijzonderheden tracht uit te voeren zoals door de topleiding is aangegeven en dat bovendien doet in een geheel eigen sfeer en met geheel eigen en vaak unieke middelen, maar ook omdat zij, niettegenstaande de cul turele ontwikkeling van de Katholieke arbeidersklasse thans het hoofddoel is, daar zij de verzorging van de materiële belangen bij de vakafdelingen in uit stekende handen weet, haar ledenaan tal misschien wel juist daardoor ziet groeien. Dat dit mogelijk is in een tijd als de onze, waarin zo weinig ruimte wordt gelaten aan de verwezenlijking van idealen en waarin de materiële ver langens hoogtij vieren, is wel zo opval lend, dat Groenendaler het een zaak van meer dan Heemsteeds belang acht om daaraan wat meer aandacht te schenken en zo mogelijk na te gaan waaraan dit toch wel te danken is. Het spreekt vanzelf, dat van de bijna 600 leden die de afdeling thans telt een ongekend getal zoals nog nooit is bereikt lang niet allen zich geroe pen voelen om volledig met de plannen van het bestuur mede te werken, zon der dat men daaruit nu moet conclude ren dat zij de zaak tegenwerken. Zij zijn lid, meest omdat zij tot een vakaf deling behoren, want wie lid van een Katholieke vakorganisatie is, behoort automatisch tot de Katholieke Arbei dersbeweging en al wat deze biedt, ne men zij op de koop toe. Maar daarnaast is er een kern van leden die steeds groeiend is en' die zich volledig achter de plannen van het bestuur schaart en waarbij er zijn, die zelfs ongevraagd op de verwezenlijking van urgente punten durven aandringen. En nu is het een alleszins te prijzen opvatting, dat het huidige bestuur deze stimule ring en zelfs herhaald aandringen niet zonder meer naast zich neerlegt en evenmin de initiatiefnemers onschade- lijkt maakt door ze een bestuursfunctie te geven, doch dit rustig en welover wogen beschouwt en op een vergade ring ter sprake brengt. Het bestuur is vol aandacht voor alle plannen die ingeschakeld kunnen wor den teneinde het grote doel te verwe zenlijken: de geestelijke en culturele verheffing van de Katholieke arbeider, ook en vooral als hij feestviert. Dit openstellen heeft fundamentele wijzi gingen gebracht in de werkwijze van het bestuur; vroeger organiseerde het zelf b.v. feestavonden, die op het laatst cliché-avonden werden, tegewoordigzijn er vaste commissies als de cultuurraad en de technische staf, die de opdrachten welke het bestuur geeft, samen naar eigen verkiezing uitwerken en uitvoe ren. Deze bijna revolutionnaire omwen teling in de geijkte opvattingen omtrent de taak van een bestuur heeft in het begin nog wel eens tot moeilijkheden geleid, vooral omdat de eerste schuch tere schreden niet bepaald daverende successen opleverden, maar het bestuur heeft met een prijzenswaardige koppig heid doorgezet en is verder gegaan op de eenmaal ingeslagen weg. Het gevolg daarvan is geweest, dat enige weken ge leden het winterseizoen werd besloten met een feest van de Arbeid, dat, voor het grootste deel uitgevoerd met eigen krachten, een enorm succes is gewor den en waaruit gebleken is, hoe goed het is geweest, dat het bestuur zich niets heeft aangetrokken van de bezwaren, welke bij het betreden van de nieuwe weg werden opgeworpen. Intussen zijn de gestelde doelen nog lang niet bereikt en hoewel het be stuur redenen heeft om over het eerste resultaat tevreden te zijn, gaat het on vermoeid verder. Het moge tot voldoe ning strekken dat de man, als hoofd van het Katholieke gezin gewonnen is; ook de vrouwen en kinderen behoren bij de grote Katholieke Arbeidersbeweging. Reeds zijn ten aanzien van de vrouwen, de eerste, zij het dan ook uiterst be hoedzame, stappen gezet en wel met wisselend succes. Het is nog even zoeken en tasten en misschien is het goed, wanneer men daarbij iets meer voortvarendheid be tracht dan tot nog toe het geval is ge weest, Want zelfs al lukt elke poging niet, dan bereikt men althans dat er over gesproken wordt en dan komen de goede ideeën vanzelf. Dat de jeugd ingeschakeld wordt, is, voorzover het schoolvrije jeugd be treft, niets nieuws, want die vindt haar onderdak in de Kath. Arbeidersjeugd, beter bekend als Kajotters, althans het mannelijk gedeelte. Echter wil men ook de schoolgaande jeugd opvangen en al liggen hier veel voetangels en klem men, ook deze poging zal en moet ge lukken. Het zal goed zijn, indien men het begrip arbeidersjeugd niet al te strak afmeet. Dat heel dit onverpoosde en taaie werken nu reds van invloed is op het algemene ontwikkelingspeil van de ge hele bevolking, laat zich begrijpen. Daarom is het betreuren,_ dat de Ka tholieke Arbeidersbeweging ook in eigen Katholieke kringen nog niet die waardering ontvangt bij al haar pogin gen tot verhoging van het geestelijk en cultureel peil waarop zij recht heeft. Immers, ook de andere organisaties on dervinden zijdelings de goede invloed van de aangewende pogingen om het al gemeen peil te verhogen en het zou daarom goed zijn, indien en Groenen daler denkt hier met name aan de Ka tholieke middenstandsorganisaties er een wisselwerking tot stand zou ko men op alle gebieden welke gezamen lijk kunnen worden betreden. Ditzelfde geldt ten aanzien van het algemeen peil waarop de gehele bevolking staat en in het bijzonder voor de wijze, waar op hier de nationale feestdagen worden gevierd en die onveranderlijk hetzelfde schabloon vertonen: volksspelen, kin derspelen, wat sport, een concert en vóór de oorlog een vuurwerk met als buitengewone afwisseling een filmvoor stelling in de open lucht. Het laat zich aanzien, dat ook de komende nationale feestdagen volgens dit recept worden afgewerkt. Om welke redenen voor de viering van de komende dagen geen samenwerking wordt gezocht op de breedst mogelijke basis, begrijpt Groe nendaler niet, want het is niet uitge sloten, dat men, bij inschakeling van de Katholieke Arbeidersbeweging en de Katholieke middenstand toch wel eens wat anders zou zien. Ook ten aanzien van nationale feestviering zullen nieuwe wegen moeten worden gezocht. Is het niet ontzettend jammer, dat bij de her denking van de vrede van Münster de zo belangrijke figuur van Adriaan Pauw, die in de totstandkoming van deze vrede een zo groot aandeel heeft gehad, in zijn geboorte- en woonplaats niet het cen trale punt is geworden van een feest- week die klinkt als een klok? Juist om dat de tijden zo moeilijk zijn, behoren de feesten die men geeft een verkwik king te zijn voor hart en geest, veel meer dan voorheen het geval was. Daarom zal men er goed aan doen, niet alleen naarstig naar dje nieuwe wegen te gaan zoeken, maar ook in het belang van de nationale eenheid krach ten in te schakelen, welke bewezen hebben dat zij op hun gebied inderdaad wat kunnen presteren en die men voor heen met een schouderophalen voorbij ging. Wat dat betreft mogen er gerust wat heilige huisjes leeg komen te staan en het is te hopen, dat ze dan nimmer meer bewoond zullen worden. GROENENDALER In het Missie-voetbaltournooi Mittovos 1948 worden dan morgen (Zaterdag) de finales gespeeld. Het prachtige Heem- steedse Sportpark is de kampplaats waar vier van onze sterkste R. K. voetbal clubs elkander in een sportieve kracht meting de palm der overwinning gaan betwisten. HBC speelt tegen TYBB en daarna de hoofdschotel, de strijd tussen Velsen en Vitesse. In de laatste weken hebben we zo al het een en ander kunnen lezen over het Missie-voetbaltournooi ten bate van de Mittovos 1948 en in de voorwedstrijden is reeds duidelijk gebleken dat de vier deelnemende ploegen zich serieus op dit tournooi hebben voorbereid en de eerste wedstrijden hebben dan ook een zeer felle strijd te zien gegeven, waarin het onderlinge krachtsverschil maar uiterst gering was. Eerst klopte Velsen op het EDO-terrein HBC, waarna in Castricum Vitesse zegevierde over TYBB. Vooral de laatste wedstrijd was er een van goed gehalte. En zo zullen dan morgenavond in Heemstede de finales plaats vinden. Onnodig te zeggen dat deze wedstrijden ongetwijfeld het aanzien waard zullen zijn. Reeds de eerste ontmoeting tussen HBC en TYBB, onze grootste clubs uit de onmiddellijke omgeving, zal een span nende strijd te zien geven. In de com petitie kwamen deze ploegen reeds tegen elkaar uit, waarbij HBC met 1 en TYBB met 31 zegevierde. In deze derde ontmoeting moet dus de beslissing vallen wie van beide het sterkste is. Deze ont moeting begint om 5 uur, waarna *Ge gymnastiekvereniging Hercules enkele demonstraties zal geven. Om zeven uur de hoofdwedstrijd, de grote strijd om de zilveren Mittovosbeker tussen Velsen en Vitesse, een ontmoeting welke attractief genoeg is om een vol sportpark te trekken. Een sterke tweede klasser tegen een derde klas kampioen, welke laatste bijna promoveerde naar de tweede klas. Vooral de Castricummers zullen er een eer in stellen in dit Haar lemse tournooi de overwinning voor zich op te eisen en zullen daarbij van een flink aantal supporters vergezeld gaan. Maar ook Velsen zal niet alleen staan. Ook uit Santpoort en omgeving zullen de liefhebbers hun favorieten in dit tour nooi kunnen aanmoedigen. Tijdens de pauze van deze wedstrijd is het onze grote gymnastiekvereniging Leonidas die polUst en onderhoudt ook Uw koperwerk. B(j abonnement zeer voordelig! Jansstraat 8 Telefoon 20141 (Adv.) Voor de Amsterdamse rechtbank ston den gistermorgen negen vooraanstaande communisten terecht, onder wie de voormalige hoofd-redacteur van „De Waarheid", A. J. Koejemans en diens opvolger Saul (thans Paul) de Groot. Gerben Wagenaar was wegens ziekte verhinderd. Nadat in September 1946 bij de demonstraties tegen troepenver schepingen naar Indonesië een man ge dood en enkele anderen gewond waren door het optreden van politie en mare chaussee, gaf het hoofdbestuur der C.P.N. na een vergadering, waarbij al leen de negen verdachten tegenwoor dig waren, aan de heer De Groot, alge meen secretaris van de C.P.N., opdracht een artikel in „De Waarheid" te schrij ven tegen het genoemde optreden. In dit artikel, dat gepubliceerd werd op 23 September 1946 stond o.a.: „Thans heeft de regering-Beel haar handen met het bloed van vrijheids strijders bevlekt, die op vreedzame wijze demonstreerden." De Officier van Justitie vond dit 'n beledigende zinsnede en requireerde tegen elke verdachte een geldboete van honderd gulden, subs, tien dagen hechtenis. Uitspraak 29 Juni. (Niet-officiële koersen: Vorig slot 3% NederL 1948 100% 3-3Va Nederland 1947 987/sgl 3 Ned. 62-64 99tt 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99 ós Ned. Handel Mij. eert 154% A.K.U. 161% Van Berkel's Patent 12514 Calvé-Delft eert 196% Van Gelder nw. aand 151 Kon. Hoogovens eert 204% Unilever cert 293% Ned. Kabel nw aanc! 275% Philips 262% idem (nieuwste) 254 Kon. Petroleum 340% Idem (nieuwste) 333 „Amsterdam" Rubber 166% Holl. Amerika Lijn 197 Kon. N. Stoomb. Mii 171 Scheepvaart Unie 187% H.V.A. 228% Deli Mii. eert. 158% Opening 18/6 162 206% 297 256 341 337 169 188 231 160 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend GEBOREN: L. G. Veldhuisvan Veen z; C. C. MöllerKimman z; C. A. G. Zwart Dijkzeul z: D. M. MullerDijkstra d; H. F. M. van BilderbeekVerzijlberg d; A. J. Lammersvan der Manden d; J. C. SilvisKoster d; C. M. KuijperHazen berg d. ONDERTROUWD: J. Luit en D. Kofman. GEHUWD: P. C. Haan en J. A. van de Bunt; H. P. Zimmerman en O. C. W. Pressler; W. H. Kiela en E. M. J. van der Horst; A. W. Westra van Holthe en I. V. Wallin; J. C. Spithoven en M. C. Nijssen; J. van Meesche en S. M. Vandonninck; J. Verhoeven en M. G. A. Jirris; H. Rus- man en M. E. van Wooning. OVERLEDEN: G. C. Visarius, 84 j„ An- slijnstraat; G. J. van Ewijck. 71 j., Ramp- laan; P. Leutscher, 72 j„ Atjehstraat; C. de KoningVersteeg, 54 j., Hazepaters- laan. de toeschouwers een kwartiertje aange naam zal bezig houden met enige demon straties. Al met al dus een avond waarop de R. K. sport hoogtij viert en die zeker de belangstelling van de Haarlemmers verdient. Vooral ook omdat het liefda dige element veel gewicht in de schaal zal leggen, mogen we ditmaal flinke be langstelling verwachten. Mgr. Dr. C. J. Henning zal de aftrap doen bij de finale en het muziekkorps St. Michaël zorgt voor de muzikale omlijsting. Moge deze finale inderdaad aan het doel beantwoorden. Goede propaganda voor de R. K. sport en een flink batig saldo voor de Missie dank zij een mas saal bezoek. En hier zijn de elftallen: HBC:' d.: Willemse; a.: H. de Reus en Kors; m.: Martin, v. d. Linden en Juffer mans; v.: Bontje, Draayer, Water, S. de Reus en Nolet. TYBB: d.: v. Diepen; a.: De Wildt en Huneker; m.: Buschman, Smit en C. v, Berkel; v.: P. v. Berkel, v. d. Vlugt, Snoeks, Vessies en De Vries. Vitesse: d.: Marcker; a.: v. Velsen en De Wildt; m.: Tromp, Hollenberg en Tool; v.: W. Zonneveld, v. d. Valk, Eickhof, v. Weenen en F. Zonneveld. Velsen: d.: Demmers, a.: Kuiper en Tromp; m.: Zuurbier, Nijssen en Wijker; v.: Tromp, Hirs, Bakkum, v. d. Poll en Ninaber. Het Kennemer Bataljon zal, zo verne men wij, Maandag 21 Juni met de „In- drapoera" uit Indonesië vertrekken. De jongens zullen na aankomst in Neder land hartelijk worden verwelkomd. Bij de debarkatie zullen de repatriërende militairen pakketten worden aangebo den. In Haarlem zal het bataljon, zeer waarschijnlijk 24 Juli, officieel worden ontvangen. Hieraan zal ook een kerke lijke viering verbonden zijn en een her denking van de gesneuvelden. Het Kennemer Bataljon, dat oorspron kelijk uit 800 man bestond. groten deels oorlogsvrijwilligers telt nog 500 manschappen. Een groot aantal werd in de loop van de tijd afgekeurd, een an der deel werd gewond en 26 soldaten zijn gesneuveld. De republikeinse vertegenwoordiger te Praag, de heer Soeripno, heeft de te Batavia in omloop zijnde geruchten te gengesproken volgens welke Roemenië, Bulgarije en Polen de Indonesische re publiek zouden hebben erkend. Uit of ficiële Tsjechische bron werd eveneens tegengesproken, dat Tsjechoslowakije enige stap zou hebben gedaan in de richting van erkenning der republiek. De Tweede Kamer heeft gister middag de beraadslagingen hervat over het wetsontwerp „Waardering van effecten bij de belastingheffing." De heer Teulings (K.V.P.) had na nader overleg met de minister zijn amendement teruggenomen en een an der ingediend. Volgens dit amendement zal de waarde van incourante aandelen en winstbewijzen in een aan de ver mogensaanwasbelasting onderworpen vennootschap, bij welke de belasting plichtige op de tweede peildatum een aanmerkelijk belang had slechts voor 8/9 in aanmerking worden genomen. Het amendement-Teulings werd aangenomen met 41 tegen 22 stem men, waarna het wetsontwerp z. h. s. werd aangenomen, met aanteke ning, dat de C.P.N.-fractie geacht wordt te hebben tegengestemd. Hierna begon de Kamer met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de ver mogensaanwasbelasting en van de wet op de vermogensheffing ineens. Voorgesteld wordt een wijziging van deze strekking, dat de waardestijging van elk afzonderlijk vermogensbestand deel, dat op 31 December 1945 behoorde tot het deel van het bedrijf, dat buiten Nederland werd uitgeoefend, tot 10 pet. van de waarde op 1 Mei 1940 zal geen valuta-koerswinst worden berekend. Behalve de socialisten gaven alle sprekers in verschillende toonaarden te kennen, dat de minister te veel ge rekend heeft naar de kant van de fiscus, terwijl de heer Teulings in het bijzonder bezwaar had tegen terug werkende kracht van de wet De minister kon dit in het geheel niet zo zien. Hij zette uiteen, dat men een grotere rechtvaardigheid wil betrachten door twee verkeerde omstandigheden uit de wereld te helpen: de extra zware lasten, die op bepaalde personen druk ken en het door toeval of door een omis sie in de wet vrijlopen van de belasting van andere groepen. Vandaar dan ook, dat de terugwerkende kracht van de wet gerechtvaardigd is. Voorts kondigde de minister de spoedige indiening aan van een wets ontwerp, dat verband legt tussen deze wetten en de wet op de materiële oor logsschade. De rest van de middag besteedde men aan enige zeer technische amendemen ten van de heer Teulings, waarover men nog niet is uitgepraat. Volgens U. P. is de lening van 100 millioen dollar, welke door de Ameri kaanse Ex- en Importbank ten behoeve van het herstel van de economisch* positie van Indonesië aan Nederland zou worden verstrekt, opgeschort. Dit Is een gevolg van het door de Ne derlandse regering afbreken van de onderhandelingen met de republiek. Tabakspijp-import - prettig model. 'n. pracht cadeau voor een n 10 pijproker! Plastic Sigaretten-etui voorkomt het slordig wor den van het 25 sigarettenpakje Heeft vader al een Siga rettenaansteker? Wij bren gen een ruime *y 00 sortering MANCHETKNOPEN Emaille en Paarlmoer SOKKENHOUDERS 55 ZELFB1NDERS Mooie streep- 85 dessins 'n OVERHEMD waar je vader mee kunt verrassen 15 pnt g 85 OVERHEMD met vaste boord mooie 8 24 POLOHEMD voor de warme dagen in alle matén 25 8 pnt VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M. 18.30 Jeugdleiders. 18.45 Zangkoor. 19.00 Nieuws. 19.15 Telegraaf. 19.30 Act. geluid. 19.45 C.W.V.-kwartier. 20.00 Nieuws. 20.05 Proloog. 20.15 Viool en piano. 20.45 Soc. gerechtigheid. 21.05 Omroepork. 22.00 Vragen. 22.30 Negro spirituals. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Serenade. HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara feliciteert. 18-30 Strijdkr. 19 00 Denkt om de bocht. 19.15 Accordeon. 19.30 Waar is uw God? 19.50 Tien voor acht. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 20-30 Na drie jaar. 21.00 Gevr. gram. 21.30 Ducdalf. 21.50 Brahms. 22.00 Buitenl. overzicht. 22.15 Gram. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. concert. ZATERDAG HILVERSUM XI, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7-45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Vrouw. 9.05 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Strauss. 10 00 Kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.15 OrgeL 12.30 Weerpr. 12.33 Kl. v. Beeck. 12.35 Kl. v. Beeck. 13.50 Film en toneel. A. v. Domburg en C. de Groot. 14.10 Gram. 14.40 Kamerork. 1515 Jonge kunstenaars. 15.45 KRO-kiosk. 16.00 Gram. 16.20 Eenheid van het Kath. Amateurtoneel, mr. Jan Derks en Alb. Welling. 16.30 Gregoriaans- 17.00 Wigwam. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.0° Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Borodin- 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuille ton. 10.35 Schubert. 11.00 Arbeiders in continubedr. 12.00 Salonork. v. h- N.I.R. 12.30 Weerpr. 12.33 Gram- 13.00 Strijdkr. 13.30 Orgel. 14-0» A.J.C. 14.15 Gram. 15.00 N.V.V. 15-1S Malando. 16.00 Christ, bezwaren- 16.15 Amateurs. 16.45 Om en bi) 1 17.15 Volksconcert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2