Zaterdag één uur proteststaking in Frankrijk ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS TUSSEN TWEE POLEN, i Open kamp voor politieke'Zesti\|fnnddeenn naar delinquenten on en Eenmaal in de maand naar huis Herziening te verwachten van de wet „Autovervoer personen" In verband met de gebeurtenissen te Clermont-Ferrand UnnfiEn Jhr.v.Vredenburch naar Tanger PRODUCTIE VAN COURANTENPAPIER ERNSTIG BELEMMERD Nieuwe schaderegeling voor de autobus-exploitanten Een oude heer Hervorming van Duitse valuta VERKEER MET BERLIJN ONTWRICHT Administrateur van de internationale zone 41 doden bij vliegramp Sinaasappelen blijven op de bon Zij, die na 31 December verhuisd zijn Van Gelder Zn. hervat dividend-uitkering Hongaarse kinderen terug naar hun land Driemaal 7x jaar geëist wegens ontvoering VRIJDAG 18 JUNI 1948 PAGINA 3 Zullen Russen de grens hermetisch sluiten? Britten stellen voor Oechnici aan de Elbebrug te laten meewerken D.C. 6 totaal vernield Gedroogde zuidvruchten en bananen vrij! lupimiii Communisten verwijderd uit VeEsens illegaliteit GROTE BOM GEVONDEN Morgen reeds vertrek Benoemingen Priesters van het H. Hart Drie «n twintig deelnemers aan voetbalMmrnooi wekt opschudding Finale K.N.V.B.-beker Sportsnippers Ontevreden arbeiders (Wordt vervolgd) Officiële publicatie Officiële publicatie ir - (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De gebeurtenissen van Clermont-Fer rand, dat vandaag geheel van de bui tenwereld was afgesloten, hebben ook een lichte temperatuurverhoging te Pa rijs teweeg gebracht. Voor het Paleis Bourbon, waar de Nationale Vergade ring thans vreedzaam voortpraat over de nieuwe huurwetten, was aanzien lijke politie-versterking op de been ge bracht en de toegang tot de Pont de la Concorde was afgezet. Soortgelijke maatregelen waren getroffen in de om geving van het ministerie van Binnen landse Zaken, waar Jules Moch zetelt, de minister, die gisteren door de com munistische kamerfractie, in spreek koor overeind in haar banken, was uit gejouwd als moordenaar. Deze maatregelen waren getroffen met het oog op ordeverstoringen, welke het gaan en komen van arbeidersdele gaties die hun vertegenwoordigers en de betrokken ministers wensten te on derhouden over de gebeurtenissen te Clermont, zouden hebben kunnen bege- Naar Reuter van betrouwbare zijde te Frankfort verneemt, zal hedenmiddag aan de Duitse bladen een officiële af kondiging van de valutaherziening in de Westelijke zones van Duitsland ter publicatie worden verstrekt. Alle bladen sullen hiervoor extra-papier ontvangen. Britse en Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard van mening te zijn, dat de West-Duitse valuta met ingang van Zondag zal worden gedevalueerd. Men verwacht, dat de nieuwe Mark de tien voudige waarde van de oude zal hebben. De Russische militaire gouverneur in Duitsland heeft gisteravond laat ver klaard van mening te zijn, dat het nog steeds tijd was om maatregelen te ne men, dat de valuta-hervormingen door alle vier de bezettingsmogendheden zouden worden genomen. Het Russische militaire bestuur was bereid hieraan mede te werken. Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-militaire bestuur, verklaarden, dat de gehele Westelijke grens van de Sovjet-bezettingszone on middellijk hermetisch gesloten zal wor den, wanneer er een afzonderlijke va lutahervorming in West-Duitsland wordt ingevoerd. Het verkeer van het Westen met Ber lijn dreigt steeds meer ontwricht te worden door de sluiting van de Elbe brug bij Maagdenburg. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duits land, heeft aan maarschalk Sokolofsky, de Russische gouverneur, voorgesteld, Britse technici te laten meehelpen aan het herstel van de brug over de Elbe op de hoofdverkeersweg tussen Berlijn en het Westen. - (Hamamebs creme) leiden. Het is echter alles ordelijk ver lopen. Het verdient vermelding, dat zo wel bij Force Ouvrière als bij de C.G.T. aangesloten afgevaardigden zijn komen protesteren tegen het gebruik van de troepen tegen de stakers. Ook het bu reau van het Christelijk Vakverbond heeft dit optreden afgekeurd. Onvermijdelijk is de vraag gerezen of de gebeurtenissen van Clermont het begin zullen blijken te zijn van een door de C. G. T. en communistische party gewilde algemene stakingsbewe ging, ter ondersteuning van nieuwe looneisen of zelfs ter tenuitvoerlegging van consignes van de Kominform. Dat het centraal bureau der C. G. T. van middag heeft besloten voor Zaterdag voor het gehele land een alge mene protest- en solidariteitsstaking af te kondigen, welke zal duren van 11 12 uur 's middags, lijkt op deze vraag eigenlijk een vrij geruststellend ant woord te geven. De lezing, welke de comunisten en C.G.T. aangaande de oorzaak der bloedige inci denten verspreiden, is, dat, toen de onder handelingen over loonsverhoging tussen het stakend personeel van de Bergougnan- fabrieken op het punt stonden te slagen, de zogenaamde te Lyon gestationneerde super-prefect tussenbeide kwam met de eis, dat allereerst de fabrieksgebouwen door de stakers zouden worden ontruimd, en met de mededeling, dat hij ze anders zou doen ontruimen. De super-prefecten zijn, zoals de lezer zich wellicht herinnert, de vijf inspecteurs-generaal in bijzondere dienst en met bijzondere bevoegdheden, die de minister van Binnenlandse Zaken na de grote Novemberstakingen van vorig jaar heeft gestationneerd in vijf der groot ste steden van Midden- en Zuid-Frankrijk. Het lijkt niet bij voorbaat uitgesloten, dat de super-prefect van Lyon iets al te on stuimig de gelegenheid heeft aangegrepen om het nut der nieuwe instelling te be wijzen. In Clermont-Ferrand werden Don derdag pogingen gedaan om de leiders der vakbonden en de directies der fa brieken tot elkaar te brengen en een einde te maken aan de staking, die nu reeds twee dagen duurt. Donderdag reden er evenals Woens dag geen trams. Ook het treinverkeer lag stil. Donderdagmiddag stond het in- terlocale telefoonverkeer stop. Ook de gastoevoer was afgesneden. Het Franse nieuwsagentschap deelde mede, dat het telefoonverkeer later on de middag weer werd hervat en legde uit, dat het stopzetten te wijten was ge weest aan het feit, dat het grootste ge deelte van het personeel van de telefoon centrale niet langs de politie-afzetting kon komen, of durfde te gaan. Vandaag zullen nieuwe onderhandelin gen worden gevoerd tussen de directie der Bergougnan-fabriek en stakers-afge vaardigden. De controlecommissie van de in ternationale zone van Tanger heeft in de vergadering van 17 Juni be noemd tot administrateur van de internationale zone van Tanger jhr. mr. H. F. L. van Vredenburch. Naar verwacht wordt, zal jhr. Van Vredenburch deze post niet vóór Augustus of September van dit jaar betrekken. Het bericht van deze benoeming heeft in officiële kringen te 's-Gravenhage geen verrassing gewekt. Het was De- kend, dat jhr. Van Vredenburch een ernstig candidaat was voor de post van administrateur en dat hij zich voor die candidatuur bereid had verklaard. Een Douglas D.C. 6 van de United Airlines is Donderdag in de Ameri kaanse staat Pennsylvania tegen een hoogspanningskabel gevlogen en bran dend neergestort. Aan boord van het toestel bevonden zich 37 passagiers en een 4-koppige bemanning. Geen der in zittenden kon uit het totaal vernielde toestel worden gered. Het toestel was op weg van San Diego naar New York. Volgens ooggetuigen is er niets van het toestel overgebleven. Een groot stuk van het omliggende bos ging in vlam men op. Het toestel is een viermotorige „Douglas D.C. 6," een type, dat pas on langs, na gedurende meer dan vier maanden niet te hebben gevlogen we gens constructiefouten, weer in de alge mene dienst opgenomen werd. Gedroogde zuidvruchten zullen voor taan bij eventuele invoer niet meer op bonnen of toewijzingen worden gedistri bueerd. Ook voor verse zuidvruchten en bananen zullen dan in 't algemeen geen bonnen meer worden aangewezen, met dien verstande echter, dat een uitzonde ring kan worden verwacht voor sinaas appelen, die in de periode van de Spaans en Palestijnse exportseizoenen worden ingevoerd. In en voor de duur van be doelde perioden zal dan voor sinaasap pelen de distributie op bonnen weer gelden. De afschaffing van de bonnen distributie van bananen zal eerst van toepassing zijn wanneer de nog lopende bonnen voor dit artikel geheel zullen zijn gehonoreerd. DE STAKINGEN EL G IN FRANKRIJK DUIT 5; C G.T Se atstf qOQ5i«»ar>s| iöCLO f mm ÉWlYètR- 4 «Y£S LAV£> a/eusoTf frocmu CL£jRW©f4 TAti.6 :'ir•Cwf.-.rr,Jj»titoer De i?loedige onlusten naar aanleiding van een sit-down-staking in een rubber fabriek te Clermont-Ferrand hebben in de gehele Franse arbeiderswereld onrust verwekt. Zowel de christelijke vakbond als de socialistische Force Ouvrière en de communistische C. G. T. hebben geprotesteerd tegen het optreden van de politie. In verschillende industriële centra als StraatsburgMarseilleLe Creusot, Parijs, Rouaan en het mijngebied van St. Quentin zijn sympathiestakingen uitge broken. De C. G. T. heeft voor Zaterdag een sympathie staking van een uur voor het gehele land afgekondigd. Hieruit meent men te kunnen afleiden, dat de C. G. f. niet overweegt een grote langdurige stakingsbeweging te ontketenen ter ondersteuning van nieuwe looneisen. Waarom de koe mank liep - De dief, de pastoor en de buit „Alleen voor zondaars" De diensten duurden te lang Schaar tegen New Look. 125. Wantrouwen en angst verteerde de Egyptenaar, nu hij op het' toppunt van zijn macht was. Hij ivist dat hij zeer gehaat was bij het volk van Atlantis. Reeds tang had hij zijn Egyptische kleding afgelegd en verwisseld voor de rijke, impo sante kleding van de Atlantische aristocratieAchterdochtig beschouwde hij de naderende figuur van de als kolonel der luipaardmannen verklede Eric. Voor alle zekerheid wenkte Kirasso zijn generaal, dichterbij hem te komen. En toen commandeerde hij: „Treedt nader!" Eric voldeed aan dit versoek. Zijn plan had niet veel kans van slagen meer en hij pijnigde zijn hersens om zijn audiëntie te kunnen rechtvaardigen„Wat wenst gij?" gromde de Egyptenaartoen Eric tot vlak voor de troon genaderd was. ,,lk kom tot u met belangrijk nieuws" sprak de Noorman, zoveel mogelijk zijn stem veranderend. Met half toegekne pen ogen luisterde de Egyptenaar toe. Eric aarzelde, wat moest hij verzinnen? Deze aarzeling werd hem noodlottig! Eensklaps verhief de Egyptenaar zich van zijn troon en siste: „Grijpt die man! Ik vertrouw hem niet Het Secretariaat van de K.V.P. maakt de kiezers er op opmerkzaam, dat in dien zij na 31 December 1947 verhuisd zijn, zij zijn blijven staan op de kie zerslijst van de gemeente, waar zij op 31 December 1947 stonsiden ingeschre ven. Zij ontvangen dan ook een oproep om te stemmen in dié gemeente. Willen zij in hun tegenwoordige ge-, meente hun stem uitbrengen, dan moe ten zij hiervan vóór 24 Juni aangifte doen ter secretarie van een gemeente. Het is een kleine moeite, maar het is de moeite waard. Uw stem mag niét verloren gaan. In een buitengewone ledenver gadering van de afd. Velsen van de bond van oud-illegale werkers, die Donderdag avond werd gehouden, is bij stemming besloten de communisten uit de afdeling te verwijderen. Hef tig verontwaardigd verlieten dezen nadat de uitslag van de stemming was medegedeeld, het gebouw. Tijdens de perstournée, welke eind Maart van dit jaar door het directo raat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging georganiseerd was in de kampen voor politieke delinquen ten in de Mijnstreek, heeft het hoofd van afdeling 111, overste Saat, mede gedeeld, dat een proef zou worden genomen met een z.g. open kamp. Dit plan is thans verwezenlijkt. De zer dagen heeft de directeur-gene raal voor de Bijzondere Rechtsple ging, mr. Ter Veer, het open kamp „Westvaart" in de Noord-Oost Pol der officieel geopend. Tijdens zijn openingsrede wees de di recteur-generaal erop, dat dit open kamp in Nederland een novum is en een nieuwe etappe betekent in het peniten tiaire stelsel. Dit systeem van ten uit voerlegging van de straf is gebaseerd aldus mr. Ter Veer op wederzijds vertrouwen. De bedoeling? van dit open kamp is, de terugkeer w.an de geïnter- De exploitatierekening van Van Gel der Zonen te Amsterdam over het boek jaar 1947 sloot met een batig saldo van f4.399.052 (v.j. f7.675.605). Aan interest werd f 204.647 (27.980) ontvangen. Na af schrijvingen tot een totaalbedrag van f2.615.271 (827.452 en dotatie bijz. res. 801.010) resteerde 'n winst van f 1.988.427 (6.075.123). Het duurde erg lang, maar na zes jaar ontdekte een Mexicaanse boer toch eindelijk wat nu eigenlijk de oorzaak van het mank lo pen van zijn koe was. Het bleek een met een diamant gezette gouden ring te zijn, die zijn vrouw zes jaar geleden verloren heeft en die in de hoef van het beest was geraakt. Koe en vrouw zijn weer gelukkig. De dief die de tas van de pastoor van Memphis (V.S.) stal, heeft weinig pleizier van zijn daad gehad. Hij dacht natuurlijk er het een en ander aan bankbiljetten in te vin den. Hij had een strop, want de tas zat vol met een verzameling preken van de laatste vijf jaar. Er waren er twaalf bij over het gebod „Gij zult niet ste len". Misschien heeft de dader er dus toch nog iets aan. Een geestelijke in Massachusetts keek nog gekker op dan de hier bovengenoemde. Nadat hij had aangekondigd, dat een bepaalde dienst „alleen voor zondaars" was en hij de anderen had verzocht de bedoelde dienst niet bij te wonen, zat zijn kerk voller dan ooit was voorgekomen. Een nogal opgewonden en verve lend jongetje moest aan de po litie verklaren waarom hij de kerk van Berwick in, brand had ge stoken. De kleine brandstichter aarzel de geen moment: „De diensten duurden te lang naar mijn zin". De New Look doet het nergens in Polen. Als de Poolse dames iets nieuws willen, dan is het veeleer een „short look". Duizenden jonge t'oolse vrouwen dragen de rokken tot iets boven de knie. De uitvoerige en lange rokken worden slechts door en kele vrouwen van regeringspersonen en van Polen met top-salarissen gedragen. „Die New Look kost te veel" zeggen •le Poolse dames „en een stukje van de rokken afknippen kost niets". Als men iets wil kopen wat op de New Look lijkt, kost dat al gauw 80.000 zioty's (ongeveer 330 gulden) en met een vier de daarvan kan men een „Old Lookje" kopen, of iets, dat precies boven de knie valt. De pers heeft dan ook onder het wakend moederlijk oog der rege ring de Poolse dames aangespoord, zich van de voorschriften der nieuwe mode niets aan te trekken. De bladen wijzen er op, dat het voor de Polen nuttiger is, hun geld te gebruiken om nieuwe huizen te bouwen en wat de oorlog heeft verwoest te herstellen, dan het te steken in wapperende rokken. En de Poolse dames verdienen dan ook niet genoeg, om vaak nieuwe kleren te ko pen. Daarom knippen ze maar een stukje van de oude af, als de zoom be gint te rafelen. Wil men dan ook te Warschau met alle geweld de New Look zien, dan moet men naar een receptie of diner van diplomaten gaan. De nationale taal, het „Oerdoe" zal het Engels als de officiële voer taal vervangen aan dè univer siteiten in Pakistan. Dit besluit van het inter-universitaire curatorium is goed gekeurd door de regering, die verzocht heeft het onmiddellijk in werking te laten treden. Voorgesteld wordt hieruit de volgende dividenden uit te keren: 6 pet. op de pref. aand., 6 pet. op de oude gewone aand., 1pet. op de nieuwe gew. aand. en 5 pet. op de prioriteitsaandelen. (V.j. werd na afboeking van het verliessaldo ad f 5.792.901 slechts op de pref. aand. 4 pet. gedeclareerd). Onverdeeld blijft dan 50.885. Aan het verslag van de directie ont lenen wij het volgende: De beperkte aanvoer van grondstoffen bleef ook in het afgelopen jaar het voor naamste beletsel voor het volledig in bedrijf stellen van onze papierfabrieken. In het bijzonder werd de productie van courantenpapier hierdoor ernstig be lemmerd, zodat deze nog belangrijk bij de capaciteit ten achter bleef. Sinds de aanvang-van het laatste kwartaal kwam hierin evenwel verbetering. De totale papierproductie over 1947 bedroeg 92.000 ton, tegen 80.000 ton in 1946. Ook de houtstoffabrieken bleven nog vrijwel ge heel buiten bedrijf, terwijl de fabricage van cellulose nog slechts op beperkte schaal kon plaats vinden. Gedurende het verslagjaar hield de stijging der grondstoffenprijzen nog steeds aan, hetgeen tengevolge had, dat in de loop van 1947 de binnenlandse prijzen van verscheidene onzer produc ten verliesgevend werden. Eerst in 1948 werd een prijsverhoging toegestaan voor de meeste papiersoorten. Met de export- leveringen, welke aanzienlijk toenamen, werden gunstige resultaten behaald. Met een vermindering van de winstmarge moet echter rekening worden gehouden, De Hulpverleningsdienst, welke o.a. overgebleven ontplofbaar materiaal op het eiland Goeree en Overflakkee op zoekt, heeft onder Stad aan 't Haring vliet een grote bom gevonden, welke vandaag zou worden gedemonteerd of tot ontploffing gebracht. Ook is in de zelfde omgeving een mijnenveld aange troffen. Grote hoeveelheden ontplofbare projectielen zijn door de Hulpverle ningsdienst van bet eiland weggehaald. daar de wereldmarktprijzen geen stij gende tendenz meer vertonen. De omzet van onze groothandel handhaafde zich op een hoog niveau. Als gevolg van een voor de gehele papiergroothandel geldende prijsre geling werd in deze afdeling een ruime winst behaald. In November werd het prijssysteem evenwel herzien, hetgeen een verlaging van de winstmarge voor een belangrijk gedeelte van de omzet betekent. Iv.m. de gestegen vervangingswaarde der vaste activa en de hoge bedragen, benodigd voor uitbreidingen en vernieu wingen, werd het noodzakelijk geoor deeld de afschrijvingen te verhogen. Voor belastingen is t.l. der Exploitatie rekening gereserveerd f 2.589.900. Dit be drag is toegevoegd aan de Bijz. Re serve, welke is gewijzigd in „Belas tingreserve" en die thans f3.5 millioen beloopt. Het tegoed bij kas en bankiers is gestegen tot f 10.654.049 (v.j. 3.515.250). neerden naar de vrije maatschappij ge leidelijk voor te bereiden. Het welsla gen van deze proef hangt in de eerste plaats van de geïnterneerden zelf af. Wanneer de geïnterneerden door hun houding blijk geven het geschonken ver trouwen waard te zjjn, zal hun geleide lijk aan enige bewegingsvrijheid worden toegestaan. Op gezette tijden, b.v. één maal per maand, zullen zij in de gele genheid worden gesteld hun gezinnen te bezoeken. Deze toezegging is evenwel voorwaardelijk, zij geldt alléén voor die genen, die zich uitmuntend gedragen, terwijl zij, die de voorschriften overtre den, uit dit kamp zullen worden afge voerd. Het ligt in de bedoeling het eer ste verlof naar het gezin in begin Augus tus te doen geschieden. Zaterdag 19 Juni a.s. zal het eerste kindertransport, dat op 15 December 1947 in Nederland aankwam, naar Hon garije terugkeren. De kinderen zullen Maandag in Boedapest aankomen. De Stichting Hulp-Actie voor Honga rije maakt er de pleegouders ernstig op attent, dat geen enkel Hongaars kind van dit transport in Nederland mag achterblijven. Met ingang van 1 Juli zijn benoemd de paters dr. G. v. Iersel S.C.J. tot rec tor van het noviciaat „H. Hart" te As ten; G. Gasseling S.C.J. tot rector van het Groot Seminarie te Liesbosch-Prin- cenhage; J. Jansen S.C.J. tot rector van het studiehuis „St. Joseph" te Nijmegen- Hees. De Bredase rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 43-jarige arbeider P. de J. uit Roosendaal, die op 24 Juli 1947 aldaar een afgrijselijke moord pleegde op Pau lina v. d. Broek. Conform de eis werd verd. veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Bij de Tweede Kamer is een wetsont- hoef te, zoals ook blijkt uit het feit, werp ingediend tot herziening van de wet autovervoer personen. Het bevat onder meer nadere bepalingen omtrent de schadevergoeding, groepsvervoer en vergunningen. De wet autovervoer personen bevat een bepaling, welke kan leiden tot een schadevergoeding voor het geval, dat een vergunning voor een autobusdienst in meer dan één gemeente wordt inge trokken, als het algemeen vervoersbe- lang dat wenselijk maakt. Voor het ver voer binnen een gemeente is er 'n over eenkomstige bepaling, die echter geen onderscheid maakt tussen autobusdien sten en groepsvervoer. Een algemene maatregel van bestuur, die dit onder werp nader zou moeten regelen, is nimmer tot stand gekomen. Hierin vindt de minister aanleiding voor te stellen, ingrijpende wijzigingen aan te brengen. De schadevergoeding wordt, overeen komstig de thans voor het intercommu naal vervoer bestaande regeling, be perkt tot autobusdiensten. Bij het steeds aan wisseling onderhevige groepsver voer is daaraan geen werkelijke be- dat de paragraaf over groepsvervoer in meer dan één gemeente deze schade vergoeding niet kent. Er bestaat aanleiding voor schadever goeding bij intrekking door de Kroon van een door het gemeentebestuur ver leende vergunning en voorts bij niet ver lenging van een verleende vergunning. De schadevergoeding behoort naar het oordeel van de minister ten laste te ko men van de ondernemers van personen vervoer, die hij de beslissing, waarmede die vergoeding samenhangt, gebaat zijn. De artikelen van de wet autovervoer, die de inhoud der vergunningen voor autobusdiensten en groepsverkeer in meer dan een gemeente behandelen, bie den geen ruimte voor het verlenen van wat men zou kunnen noemen streekver- gunningen. Het komt de minister wenselijk voor, dat vergunningen kunnen worden ver leend voor nader aan te wijzen trajecten in een bepaald in de vergunning om schreven vervoersgebied. door JAMES CHARLES LYNCH 15) „Hel en duivel!" vloekte hij, terwijl hij voorwaarts worstelde. Totnogtoe vlogen er geen dakpannen door de lucht, maar het zag er naar uit, dat de tijd daarvoor niet meer ver af was. Hijgend, buiten adem, bereikte Sam Steve Terheun's deur. Hij beukte op het paneel. Na een poosje werd er licht aan gestoken en liet Steve, verfomfaaid en met slaperige ogen, hem binnen. „Sam!" zei hij. „Wat voor den duivel is er gaande?" Sam wiste de regen van zijn gezicht en schudde zijn overjas uit. „Al ver kocht?" vroeg hij. „Nog niet", zei Steve. „Hoezo?" „Niet doen", zei Sam. „Je zaken zul len een reuze vlucht nemen. Je zult personeel nodig hebben. Ik heb de boel aan 't rollen gebracht. Ik betaal alles, wat gerepareerd moet worden, behalve voor Bulletje." Steve wreef de slaap uit zijn ogen en staarde Sam aan. „Ik snap er geen lor van", zei hij, „maar als jij zegt, dat je de boel aan 't rollen hebt gebracht, dan zal het wel zo wezen. Jammer, maar, dat ik niet kan blijven om de schade op te lappen. Ik moet maken, dat ik weg kom. Ik kan hier geen ogenblik langer blijven". „Gedraag je niet als een gek", zei Sam. „Je hoeft geen vinger uit te ste ken. Alles gaat vanzelf. Zoals ik het heb gewild". De deur ging open en een windvlaag blies Will Arundle de winkel in. Hij ging schuil in een oliejas en een zuid wester en hij droop. Hij wees op Sam. „Jij!" zei hij. „Jij met je smerige In dianen-trucjes! Ik zal je achter de tra lies stoppen! Ik zal je in de ijzers slaan!" „Grote Genade!" zei Steve. „Wat heeft hij uitgehaald?" „Die orkaan ontketend", zei .Will. „Hij heeft het me zelf gezegd. Hij pochte erop". „Vliegen de dakpannen al rond?" vroeg Sam. „Nog niet, maar dat komt". „Wat orkaan?" vroeg Steve. „Hoe kan Sam een orkaan ontketenen?" „Weet ik niet", zei Will. „Maar ge daan heeft hij het. Hij zwoer, dat hij het zou doen. Ik geloofde hem niet, maar de wachtcommandant heeft me daarnet laten roepen. Hij had het over de tele graaf gehoord. Er nadert een zware or kaan de kust. Ik moet de mensen gaan waarschuwen". Steve draaide zich om en zette een radio aan! Het apparaat begon te zoe men. Toen klonk er een gekraak en een mannenstem, die zei: „Attentie. Alle be> woners langs de kust, attentie. Er be- weegt zich een orkaan in Noordelijke richting. Iedereen, die zich op laag-ge legen gedeelten langs de kust bevindt, wordt dringend aangeraden een toe vlucht te zoeken op hogere gronden. Er worden springvloeden en windsnelhe den van meer dan honderd mijl per uur verwacht. Om tien uur des namiddags". ..„De duivel is los", zei Will, „da's jouw werk, hè?" „Misschien heb ik 't er een beetje te dik opgelegd", zei Sam- zenuwachtig. „Maar 't kan best een hoorspel wezen. Net als die keer over die knapen, die van Mars kwamen". „Dit is ernst", zei Steve. „En jij hebt er part noch deel aan. Niemand kan een storm ontketenen. Deze zwalkt al een week in het Zuiden rond. Hij is over Kaap Hatteras naar zee gedreven. Nou komt hij weer terug". „Ik stel Sam ervoor verantwoorde lijk", zei Will. „Hij steekt overal zijn neus inWanneer ben je getrouwd, jongeman?" „Ik?" vroeg Steve, geschrokken „Wie heeft je dat verteld?" Will zocht in zijn zak en haalde een telegram te voorschijn. „De telegraaf man vroeg me, dit aan je te geven. Het is een nachtbericht en het moest pas morgen worden afgegeven, maar hij zei dat het beter was dat je 't dadelijk kreeg. Het is van je vrouw". „Je vrouw?" zei Sam. „Jij ondank bare praatjesmaker! Wou je daarom er tussenuit trekken? Deborah kost je te veel moeite en daarom pik je maar de eerste de besteof was je soms al getrouwd?" „Klets niet", zei Steve, zenuwachtig aan het telegram peuterend. „Deborah is mijn vrouw. We zijn vanochtend ge trouwd. Daarom lieten we ons door haar vader betrappen. Hij heeft haar naar Boston gestuurd. Ze stelde mij ervan op de hoogte en dus ben ik met dezelfde trein meegegaan. Ik zat verstopt op het toilet, toen Smythe haar op de trein zette In Port Hampton zijn we uitge stapt en daar hebben we ons laten trouwen. Deb is doorgegaan naar Bos ton, om op me te wachten, tot ik m'n zaak heb verkocht". „Hel en duivel!" zei Sam. Hij rukte zijn hoed af en smeet hem in een hoek. „Iedereen maait me het gras voor de voeten weg. Niemand wacht op me. Niemand geeft me een kans". „Je doet genoeg", zei Will. „Nu krijg ik een moordzaak op te lossen. Smythe gaat iemand vermoorden". „Grote Hemel!" zei Steve. Hij had het telegram opengemaakt en staarde er naar, zo wit als een lijk „Wat scheelt eraan?" vroeg Sam, niet op zijn gemak. „Deborah", zei Steve. „Ze is niet naar Boston gegaan. Ze heeft zich door een visser naar Keewee Eiland laten bren gen. De Smythes hebben daar een huis staan. Ze dacht, dat ik dan 's nachts naar haar toe kon roeien, totdat ik m'n zaak heb opgedoekt". „Reuze-idee", zei Sam. „Daar had je zelf aan moeten denken. Die Dabby heeft hersens". „Ze is dol", zei Will. „De springvloed zal Keewee Eiland volkomen verdrinken", zei Steve. Sam slikte zwaar „We moeten iets doen". De wind deed het huis schudden. „Maar dan vlug", zei Will. „Ga als de weerga Bodine's vissersboot lenen. Ik zal overal gaan waarschuwen". Hij schudde zijn vinger tegen Sam. „Pro beer niet uit te knijpen. Als er één dak pan losraakt, zet ik je achter slot en grendel". Steve verdween en Arundle verliet de winkel. Binnen een minuut was Steve terug, gehuld in stormkleding. „Kom mee, Sam", zei hij, „we hebben geen minuut te verliezen". Sam wikkelde zich in Tom's regenjas en yolgde Steve naar buiten in het don ker. Steve rende. Sam draafde achter hem aan. De wind gierde nu onafge broken. Ofschoon Sam al zijn inspan ning gebruikte, om de looppas vol te houden, merkte hij een tofenemende be drijvigheid op. Hier en daar floepten de lichten aan, om weer te verdwijnen bij het geluid van dichtsmakkende luiken. De wind droeg door het duister het ge luid van kreten aan. Drie en twintig landen hebben deel genomen aan de loting voor het olym pisch voetbaltoumooi, welke loting in het gebouw van de F.I.F.A. te Zürich werd gehouden. Aangezien de achtste finales (tussen 16 landen) in het kader van het olympisch programma te Lon den zijn opgenomen zullen enkele voor wedstrijden voor de begindatum van 29 Juli moeten worden gespeeld. Ne derland heeft in de voorronde geloot tegen de Ierse Vrijstaat en mocht bet deze ontmoeting winnen, dan zal het Nederlandse elftal in de achtste finale te Londen tegen Groot-Brittannië moe ten spelen, dezelfde tegenstander van het bondsclftal op de olympische dag, Zondag, 20 Juni a.s. In de voorronde komen de volgende landen tegen elkaar uit: Luxemburg- Afghanistan, EgypteDenemarken, Zuid- slavië—Pakistan. Burma—India, Ierse Vrijstaat—Nederland, China—Turkije en ZwedenOostenrijk. Het schema voor de eerste ronde (achtste finales) ziet er als volgt uit: PolenVerenigde Staten, winnaar Lu xemburgAfghanistan tegen winnaar EgypteDenemarken, winnaar Zuidsla- vië—Pakistan tegen Palestina, Frankrijk tegen winnaar BurmaIndia, winnaar Ierse VrijstaatNederland tegen Groot- Brittannië HongarijeItalië. Korea Mexico, winnaar ChinaTurkije tegen winnaar ZwedenOostenrijk. Het totaal aantal landen, dat heeft ingeschreven voor de Olympische Spe len te Londen is door de binnengeko men inschrijvingen van de Ierse Vrij staat, Afghanistan en Irak tot 60 geste gen. Men acht het zelfs mogelijk, dat het er 61 zullen worden, daar het niet uitgesloten is, dat de inschrijving van Libanon door de slechte verbindingen is verlaat en dus ieder ogenblik kan worden verwacht. De volgende drie en twintig landen hebben definitief ingeschreven voor het Olympisch Voetbaltoumooi: Afghani stan, Oostenrijk, -Burma, China, Dene marken, Egypte, Eire, Frankrijk, Groert- Brittannië, Nederland, Hongarije, India, Italië, Korea, Luxemburg, Mexico, Pa kistan. Palestina, Polen, Zweden, Tur kije, Vér. Staten en Zuid-SIavië. In afwijking van het gepubliceerde in de K.R.O.-gids zal a.s. Zaterdag in de pauze van het concert, dat om 20.50 be gint, een reportage gegeven worden van de finale voor de K.N.V.B.-beker tussen Wageningen en D.W.V. De uitslag van de 5e etappe van de Ronde van Zwitserland, AltdorfLuga no (152.800 km.) luidt: 1. Koblet (Zwits.) 4.58.37; 2. Kubler (Zw.); 3. Noetzli (Zw.); 4. Sommer (Zw.); 5. Robic (Fr.). Het alg. klass. luidt: 1. Ku- bier (Zw.) 27.25.10; 2. Bresci (It.) 27.32.47. De zaak van de ontvoering van de 71-jarige tabakshandelaar H. van Beek uit de Mecklenburglaan te Rotterdam, die op vijf Januari j.l. geschiedde en waarvan de daders in luttele dagen tijds door de Rotterdamse politie werden gearresteerd, diende gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank. De officier van justitie, mr. C. W. baron Van Dedem, eiste tegen ieder der drie da,- ders, de 33-jarige classificeerder J. van D.,de 50-jarige koopman K. van de W. en de 27-jarige matroos H. B. 7 y2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Het personeel van de verschillende bouwbedrijven, o.a. van de Ballast-Mij., de Kondor en Bato, dat werkzaam is op het terrein van de Hoogovens te IJmui- den, is ontevreden. De N.V. Hoogovens namelijk heeft aan haar eigen arbeiders en kantoorperso neel de 2% extra vacantietoeslag uitge keerd. De bouwbedrijven echter betalen deze toeslag niet uit. Gisteren werd be sloten, Maandag a.s. het werk neer te leggen als niet tot uitkering wordt over gegaan. INLEVERING WERKKLEDING- BONNEN A, B EN C DOOR DE HANDEL Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de per 12 Juni a.s. ongeldig verklaarde werkkleding- bonnen A, B en C uiterlijk op 19 Juni a.s. bij een confectionneur moeten in leveren. Confectionneurs en werkkledingate- liers, in het bezit van een F-vergunning, kunnen deze bonnen voor het laatst in de week van 27 Juni t.m. 3 Juli a.s. bij de distributiedienst inleveren ter ver krijging van een onfectie-coupure. INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN „TABAK A RESERVE" Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de bonnen voor scheerzeep e.d. „Tabak A Reserve uiterlijk op 26 Juni a.s. aan een grossier of fabrikant moeten doen toekomen. Grossiers moeten deze bonnen uiter lijk op 3 Juli a.s. in het bezit van een fabrikant doen zijn. Fabrikanten moeten de bonnen ten slotte in de week van 4 t.m. 10 Juli a.s. bij de distributiedienst inleveren tc verkrijging van een ontvangstbewijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3