Russen sluiten Oost-Duitsland af Onrust in het land slaat over op het Franse parlement K.V.P. verovert de straat met kwast en plakpot "in W In de vuilnisbak Algemene staking in België? l J Sokolovsky: „Interzonale handel zal practisch een handel tassen twee afzonderlijke staten worden Koning van de zwarte markt onttroond C. v. G. D. VERZOEKT VOORTZETTING VAN DE ONDERHANDELINGEN Geen verliezen in Indië Luciferpakjes, strooibiljetten, brieven en folders zullen de actie ondersteunen PLANNEN TOT VERLENGING VAN DE WAPENSTILSTAND IN PALESTINA Tot hoofd en hart De geldhervorming in West-Duitsland DUITSERS KOPEN ALLES WAT LOS EN VAST IS Harde en pijnlijke weg naar de vrijheid Nieuw offensief tegen Griekse rebellen RUSSEN HOUDEN OOK GEALLIEERDEN AAN Mr. Van Kleffens spreekt weer met de Amërik. onderminister van Baitenl. Zaken Lovett Het weer Wijzigingen in kabinet-Schaman noodzakelijk? Ook in Parijs een half millioen stakers 'AI ZATERDAG 19 JUNI 1948 6 72ste JAARGANG No. 24181 Koopwoede Minister Gielen over Anjerdag „Hard, maar noodzakelijk" HET CONFLICT IN INDONESIË Houding van Engeland Buitenlandse betrekkingen Republiek llllltll Vice-admiraal Pinke in Nederland BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlWmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor ad verten tlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Nauwelijks hadden de geallieerde gouverneurs in West-Duitsland aan hun Russische collega maarschalk Soko lovsky in Oost-Duitsland laten weten, dat de voorgenomen valuta-herziening in de Westelijke zones Zondag a.s. zal worden ingevoerd, of Sokolovsky deelde in een speciale order mede, dat alle personenvervoer tussen de Oostelijke en Westelijke zones geheel was stilge legd. Het interzonale passagiersvervoer per trein werd te middernacht stopge zet evenals het wegverkeer Helmstedt —Berlijn. Deze maatregel wordt genomen, vol gens de Russische verklaring, om te voorkomen, dat het in het Westen on geldig geworden geld naar Oost-Duits land zal worden vervoerd en de geld circulatie aldus zal worden ontwricht. In de boodschap aan de Russische maarschalk van de Britse gouverneur, sir Brian Robertson, stond o.a.„Ik er ken de speciale omstandigheid van een vier-mogendhedenbestuur in Berlijn en wens hieraan niets te veranderen, ten zij het onvermijdelijk mocht worden Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de enige bévredigende gang van zaken is een financiële hervorming in te voe ren voor geheel Duitsland. De econo- renmische toestand van de Britse zone lijdt echter hevig onder inflatie en eco nomische stagnatie, die volgens onze op vierzijdige basis berustende voorstellen Voor financiële hervorming al lang had moeten zijn verholpen. Ik ben van me ning, dat het onverantwoord is, langer te wachten met het nemen van doel treffende maatregelen." Na de proclamaties in de Westelijke zones, waarin de geldzuivering werd aangekondigd, vaardigde Sokolovsky een proclamatie uit aan het Duitse volk, waarin hij de invoer van de nieuwe Duitse mark in de Sovjet-zone verbood en de aparte geldsanering een vaaatrcgel tegen het belang van het Duitse volk noemde. „De Invoering Van twee geldsoorten zal betekenen, dat de handelsbetrekkingen in Duits land vernietigd zullen worden. De in terzonale handel zal practisch een han del tussen twee afzonderlijke staten Worden." Een door de Franse bevelhebber in Berlijn bijeengeroepen vergadering van de kommandatura, zal door de Russen hiet worden bezocht. Hier had o.a. het militaire verkeer naar Berlijn ter sprake moeten komen, dat nu met nieuwe verlamming wordt bedreigd. Bij een eventuele stopzetting hiervan zullen de Westelijke bevelhebbers fel protesteren. De valuta-herziening hgudt het volgende in: Zij zal voor de drie Westelijke zones van Duitsland op Zondag 20 Juni in wer king treden. Elke inwoner zal 60 nieuwe marken uitbetaald krijgen voor een gelijk bedrag aan oud geldDe betaling aan iedere Duitser, die i» het bezit is van een rantsoeneringskaart, zal in twee termijnen geschieden, n.l. 40 mark op Zondag a.s. en 20 een maand later. Volgens de proclamatie wordt het oude geld van Duitsland de Rcichsmark, de Rentcnmarken, geallieerde bezettingsmarken Maandag 21 Juni ongeldig. De enige uitzondering, die gemaakt zal worden, is die voor oude markbiljetten en munten tot aan de waarde van 1 mark. Teneinde een tijdelijk tekort aan klein wisselgeld te voorkomen, zullen deze kleine bank biljetten en munten in gebruik blijven tot nader order tegen een tiende van hun oude nominale waarde. Niemand zat meerdan SO stuks van het kleine wisselgeld bij be talingen behoeven aan te nemen. Post-" zegels zullen herwaardeerd worden tot op een tiende van hun vroegere waarde. Het zich bij het Duitse publiek bevindende geld, alsmede de rekeningen bij banken, spaarbanken enz., zal op een latere da tum in nieuwe „Deutsche Marken" worden omgewisseld. De omwisselingsverhouding, welke op drastische wijze de totale hoe veelheid in omloop zijnd geld zol beper ken. zal tn een andere wet gepubliceerd worden. Als gevolg van deze maatregelen zijn de drie westelijke mogendheden het eens geworden over een verlaging van de in komstenbelasting met een derde in de Westelijke zones van Duitsland. De berichten van de laatste dagen over een aanstaande valuta-hervor- In een nieuw offensief dat de Griek se regeringstroepen tegen de guerillas hebben ingezet in de Grammos-bergen Verplaatsen de eenheden zich onder dekking van artillerie en luchtmacht haar het Westen in de richting van Grevena over een front dat 65 k.m. Van de Albaanse grens ligt. De gue rilla's trekken zich terug en maken ge bruik van mijnen. De luchtmacht doet Aanvallen op stellingen en transporten. Gevechtsvliegtuigen zouden het hoofd kwartier van Markos in het Grammos- tebergte zwaar hebben beschadigd. •President Truman heèft voor het Congres verklaard, dat het hulppro gramma voor Griekenland en Turkije stabiliserende invloed heeft ten op zichte van de directe en indirecte com munistische agressie in het Oostelijke Middellandse Zeegebied. Naar Tru- "tan's mening vormen de Britse troe- Pen in Griekenland eveneens „een sta biliserende factor" en een „middel ter v°orkoming van invasie". Dr. Jos J. Gielen, minister van O-, K. en W., zal hedenavond 8 uur Voor de microfoon van Hilversum II öe actie voor de Anjerdag-Vrijheids- hag-1943 met een kort woord inlei den. ming hebben in Duitsland een rage op goederen veroorzaakt. De Duitsers kochten alles wat los en vast zat. De winkeliers raakten de grootste rom mel kwijt voor de marken, die waar deloos zullen worden. Bjj de weinige benzine-stations, die geopend zijn, staan rijen auto's. Sommige mensen komen met grote aantallen blikken om zoveel mogelijk in voorraad te nemen. Anderen kopen zout. azijn en de weinige andere levensmiddelen, die zonder bon zijn. Velen trachten hun geld in schouwburgen en bioscopen in kaart jes om te zetten, terwijl door de ge ruchten, de zenuwachtigheid en de vrees, dat men zaf verhongeren, de op de zwarte markt tot de fantastische hoogten zijn ge- prijzen meest stegen. De reacties op de zuiveringsmaat regelen zijn in West-Duitsland over het algemeen niet ongunstig. Men ziet in, dat de oude toestand niet kon voort duren, maar ook, dat de nieuwe maat regelen zeer hard voor de Duitsers zijn- Ehard, Beiers premier, zei: „De weg De stabielste valuta van Europa zal met de geldhervorming in Duits land dit weekend ineen stortende kleine citadel, die tot fundament heeft de producten van de heren Phil lip Morris en Player, en die namen draagt als Lucky Strike en Pall Mall, voor wie de Duitse bankiers, indus triëlen en handelslieden zich gedu rende de afgelopen drie jaar in het stof hebben gebogen. De koning van de Duitse zwarte markt wordt einde lijk onttroond, maar in de laatste dagen van zijn regering heeft hij zijn macht nog getoond. In de straten van de Duitse steden, waar de zwarte markt in sigaretten haar onuitput telijke bronnen heeft, stegen de prij zen met sprongen, toen de laatste da gen geruchten over de hervorming tot. het publiek doordrongen. Het geld zal voorlopig zó schaars zijn, dat de zwarte handelaars wel qaige tijd op vacantie kunnen gaan. De Russen hebben vanmorgen al het geallieerde personeel, dat Berlijn van het Westen uit trachtte te bereiken, aangehouden. De aanhouding der Amerikaanse, Britse en Franse soldaten is klaarblij kelijk het gevolg van het bevel van Sokolovsky om het verkeer op de autoweg HelmstedtBerlijn stop te zetten. De uitvoering van de opdracht bewijst, dat zij niet alleen tegen de Duitsers, maar ook tegen de geallieer den is gericht. Het gevolg van het bevel is, dat niemand die in Berlijn woont, doen zijn werk buiten de stad heeft of van vacantie terugkeerde, per auto thuis kon komen. De enige mogelijkheid was, terug te keren naar Frankfurt en van daar naar Berlijn te vliegen. De Rus sen hebben evenwel gedreigd, ook te gen het verkeer door de lucht maat regelen te nemen. Een Amerikaanse autoriteit heeft me degedeeld, dat de Russische grenswach ten ook alle goederenvervoer, waar door twee millioen Berlijners van le vensmiddelen en andere benodigdhe den worden voorzien, buiten de stad hebben gehouden. naar de ;vrijheid kan niet gevonden worden zonder deze liquidatie, hoe hard en pijnlijk zij ook moge zijn en hoeveel onschuldigen er ook bij be trokken zijn." De regering van Slees- wijk-Holstein gaf als commentaar: „De nieuwe mark verdient ons vertrouwen". In de Oostelijke zones is men zeer vertoornd. De SED, de onder commu nistische leiding staande Eenheids partij, spoorde de Duitsers aan de strijd aan te binden tegen de „ver delers van Duitsland". Radio Leipzig meende, dat het „de heiligste plicht is van iedere Duitser zich bij het natio nale front van democratisch verzet aan te sluiten." Volgens diplomatieke kringen in Wash ington zullen de regeringskringen, die van oordeel zijn, dat onreële wisselkoer sen de voornaamste oorzaak zijn van de huidige economische moeilijkheden van Europa, de Duitse valutahervorming waarschijnlijk gebruiken als een middel om aan te dringen op het nemen van soortgelijke maatregelen door andere aan het Plan-Marshall deelnemende landen. Men suggereert evenwel niet, dat er in een dezer landen behoefte zou bestaan aan even drastische maatregelen als in Duitsland worden toegepast. De actie in Duitsland wordt toegejuicht als een be wijs van de spoed, waarmede de nieuwe plannen voor West-Duitsland ten uitvoer worden gebracht. Hoek van Holland zal binnenkort een atractie rijker zijn. Op de Noorderpier wordt een basaltweg aangelegd van ongeveer 800 meter lengte, zodat men in zee" thuiskomende schepen zal kunnen verwelkomen of vertrekkenden uitgeleide zal kunnen doen. Blijkens het Vrijdagavond verschenen communiqué van de C.v.G.D., heeft de commissie de Nederlandse delegatie een brief gezonden met het verzoek de on derhandelingen voor de regeling van het Indonesische vraagstuk op alle punten voort te zetten. De commissie wijst nog maals de beschuldiging van de hand, dat een van haar leden verantwoordelijk is voor de publicatie van het Amerikaans Australische compromis-voorstel. In het communiqué werd ook mede gedeeld, dat de C.v.G.D. besloten heeft voor te stellen een team militaire waar nemers te zenden naar het gebied van Zuid-Malang om de Nederlandse klach ten over het verwoesten van buiten landse plantages op republikeins gebied te onderzoeken. De Commissie voor Goede Diensten heeft gisteravond een persconferentie gehouden. Zij bleek van gevoelen, dat haar compromis-plan niet heeft afgedaan, doch slechts tijdelijk terzijde is ge schoven, zolang de Nederlanders wei geren het te bespreken. De commissie zei, dat de mogelijkheid om het voorstel weer op tafel te brengen, nog altijd openblijft. Op de conferentie werd ook medege deeld, dat er een volkomen en openlijk verschil van mening begaat tussen het Belgische lid Raymond* rretnsnj en de Amerikaanse en Australische leden over de inhoud van het voorstel en de wijze en tijd van indiening. Toen Critchlëy en Dubois werd ge vraagd of hun regeringen het eens wa ren met hun voorstel, merkte Dubois op: „Wij zitten hier nog". De Nederlandse ambassadeur in de V.S., mr. E. N. van Kleffens, heeft Vrij dagavond een onderhoud van bijna een uur met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Lovett over de Indonesische situatie gehad. Van Kleffens weigerde na afloop van het on derhoud iets aan de verslaggevers mede te delen. Officiële Amerikaanse kringen heb ben aan U.P. meegedeeld, dat het af breken van de Nederlands-Republi keinse besprekingen in Indonesië „on getwijfeld" het verlenen van een lening van de Export- en Importbank voor de wederopbouw van Indonesië aan Neder land zou vertragen. Er werd met nadruk verzekerd, dat dit niet betekende, dat de bank de plan nen voor het verstrekken van een le ning had opgegeven. Er werd aan toe gevoegd, dat men het ogenblik van thans een zeer slechte „psychologische tijd" achtte voor het verstrekken van een lening, omdat de Russen en andere leden van de Veiligheidsraad de Verenigde Staten ervan zouden be tichten, dat zij het „Nederlandse imperialisme financierden." Men meen de, dat het wellicht 3 a 4 weken, of misschien nog langer duren zou voor een lening bekend zou worden gemaakt. Reuter meldt, dat een woordvoerder van het Britse departement van Buiten landse Zaken gisteren heeft verklaard, dat de persberichten, volgens welke kortelings wijziging zou zijn gebracht in de politiek va c.e Britse regering ten opzichte van Indonesië, ongegrond zijn. Er is generlei wijziging gebracht in de Britse houding ten aanzien van de Republiek, aldus voegde de woordvoer der er aan toe. Volgens U. P. heeft een zegsman van de Amerikaanse regering medegedeeld, dat men hoopt op een aanbeveling van de Nederlandse ambassadeur, mr. Van Kleffens, bij de Nederlandse regering. De zegsman verklaarde, dat de V. S. onmogelijk een beter „instrument" kun nen voorstaan dan de C. v. G. D. om de onderhandelingen voort te zetten. Een illuster gezelschap op weg van de Pieterskerk te Leiden naar het gebouw van de Leidse Universiteit na afloop van de ere-promotie van veldmaarscahlk Smuts. Achter de pedels H. K. H. de Prinses Regentes en Z. K. H. Prins Bernhard; daarachter (tweede van links) de nieuwe ere-doctor. Verwachting tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met en kele plaatselijke regenbuien. Tijde lijke zwakke tot matige, wind uit uiteenlopende richtingen, vrij koeL Zondag: Zon 4.1921.03, Maan 20.43 3.02. Maandag: Zon 4.1921.04, Maan 21.473.38. De Nederlandse regering maakt be kend, dat in de afgelopen week geen verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd. Aneta vernemt, dat president Soekar- no op 31 Maart 1948 tot de speciale af gezant der repubiek te Afghanistan een zelfde brief heeft gericht als aan Soe- ripno, waarin hij de gezant machtigt met de regering van Afghanistan over eenkomsten of verdragen te sluiten en te ondertekenen, waarna deze aan de republiek ter ratificatie dienen te wor den voorgelegd. Ofschoon de grote door de C.G.T. af gekondigde proteststaking van een uur eerst hedenochtend om 11 uur een aan vang zou nemen, bij welke staking on geveer vijf millioen arbeiders betrokken zijn, kwamen gisteravond^ in Parijs reeds een half millioen arbeiders in sta king. De stakingen betroffen in hoofd zaak de arbeiders in de automobiel-, me taal-, leder- en huiden-, textiel- en che mische industrie. Ondertussen zijn in Clermont Ferrand de wachtposten van de straten terugge trokken en is de toestand in deze in dustriestad vrij rustig nadat de onder handelingen zijn hervat. De Nationale Vergadering veranderde gisteren wederom in eéh Poolse landdag, toen de minister van Binnenlandse Za ken, Jules Mocb, probeerde een verkla ring af te leggen over de stakingen m (Van een onzer speciale verslaggevers) Het begon met een sigaret, die wij moesten aansteken met een K.V.P.-lucifer uit een K.V.P.-hulsje en het eindigde met die welgeschapen koe, ergens m de buurt van Waarland, die op iedere flank een blauw-geel-wit affiche: „Gezond aezin gezond volk" door de weideédroeg. Daartussen lag het interview met dr. L. A. H. Albenng, secretaris van de KV P. Het interview, dat de bedoeling had een beeld te scheppen van al het ^woeden en draven, dat nodig is om een net en doorgaans rustig land als het onze 7n korte tijd te herscheppen in zo'n woeste warboel van borden en affiches als op dit ogenblik. En dat alles dan alleen nog maar bekeken vanuit de gezichtshoek van een enkele partij. Ons land is in 't algemeen niet propa- gandaminded, omdat 't daarvoor te de mocratisch iS: Maar dat neemt niet weg: wat niet geldt voor het geheel, kan wel zijn voor eep deel. En dat deel nu, dat zijn de mannen van de partij - bureaux. Die zijn verkiezingsdronken, die leven nu al een half jaar in een soort strategische kwajongensgeest als u dat tenminste iets zegt. Laat het ons anders met een voorbeeld verdui delijken. De K.V.P. heeft bij al haar propagan- da-materiaal voor deze verkiezingen ook een half millioen plakpapiertjes ter grootte van een fatsoenlijke ouderwetse rijksdaalder laten maken. En op onze vraag nu, hoe die in de praktijk zou den worden aangewend, kwam de on verwachte mededeling: „Die stellen wij ter hand aan onze neest onverantwoor delijke propagandisten. De rest merkt u wel." Kijk, dat is het nu. Het is deze bijna naïeve lust om ten koste van wat dan ook en het recla mebudget van de K. V. P. bedraagt voor deze verkiezingen f 300.000.— de straat te veroveren. Dat is de 'instel ling der propagandisten. Overigens houdt u dat in het oog, dit is altijd het belangrijkste bij deze propagandade traat. Die moet zo worden beplakt en beschilderde, dat het practisch onmogelijk is nog een stap te zetten zonder voor, achter en opzij te worden geconfronteerd met het vlammende lijstmimmer van de redding-brengende partijNu op dit stuk beeft de K. V. P. de achterstand die zij in 1946 had ingehaald. 140.000 affiches verkondigen in stad en land de roem van de gezinspartij en daar enboven verschijnen straks nog een 200.000 andere met het helgele lijst- nummer tegen een nachtzwart front. Daarbij blijft het echter niet. Onder tussen jaagt men ook een drietal strooi biljetten juist „getimed", want een verkiezingsstrijd loopt als een veldslag achter elkaar de wereld in. Nummer een in een oplaag van 800.000 exempla ren, nummer twee precies zo en num mer drie, uitgevoerd als een kwasi-echt stemmingsbiljet precies op het laatste ogenblik in een oplaag van anderhalf millioen exemplaren, practisch huis aan huis verspreid in geheel Nederland. Daarnaast drie nummers van de „Op- marsch", respectievelijk twee in een oplaag van 300.000 exemplaren en een in een oplaag van een millioen. En wat dit laatste betreft, iedere Rijkskieskring, en dat zijn er achttien in Nederland, heeft daarin een eigen achterpagina. Vervolgens houdt men in het hele land achttien kringlanddagen, duizend afdelingsvergaderingen. En vijftig streeklanddagen en rond twee duizend afdelingsvergaderingen. En omdat een van de meest prominente sprekers daarvoor, Romme, op het ogenblik in Indië vertoeft, heeft men zijn peroratie vastgelegd op de plaat en wie dus hem voor een vergadering had uitgenodigd, krijgt nu zijn spreker omzichtig ingepakt met de post thuis bezorgd. Dan zijn er nog andere reclame- methoden. Op de ochtend van de ver kiezingen een klein beleefd kaartje in de bus: Goede morgen, u stemt toch ookEen kwart millioen K. V. P.-luciferpakjes. De K. R. O., die de laatste twee en een halve week iedere dag 's morgens, 's middags, 's avonds, zo tussen het Concertge bouw en de jazzmuziek door korte leuzen uitzendt en die reportages en interviews zal verzorgen. Veertig ge luidswagens, die alle zijn uitgerust met dezelfde drie platen en die de K. V. P. zullen propageren en de stilte verscheuren. Of meer verfijnde methodenhonderdduizend brieven, keurig gedrukt juist alsof zij waren getikt, die stuk voor stuk in gesloten gefrankeerde enveloppen worden toe gezonden aan diegenen, die daartoe worden uitverkoren. Of nog anders voor de Welterianen een klein be schaafd foldertje, waarin rustig wordt betoogd en dat, in 175.000 ex. Levende verkiezingsreclame. gemaakt, alleen daar verspreid zal worden waar men zulks nodig acht. Rond twintigduizend vasthoudende nropagandisten zijn voor dit alles dag en nacht in de weer. Zij vormen mo biele garden en vliegende brigades en als ware pioniers jagen zij voor het eerst in de geschiedenis van de katho lieke staatkunde ook in groten ge tale Friesland en Drente binnen. Langs alle wegen verschijnen daar duizenden verkiezingsaffiches, ondanks het feit, dat men daarvan niet direct resultaat mag verwachten: kortom, de machine loopt, heeft men ons verzekerd en zij loopt soepel. Ons Lekenspel" heeft een extra handboek vervaardigd voor de meest doeltreffende manier voor het houden van een politieke vergadering. Twee honderdduizend verkiezingsmanifesten ziin over het land uitgestort. Het kader heeft extra oriëntatie-brochures ont vangen. Henri de Greeve zal nog een verkiezingsprijsvraag annonceren en bij dit alles is nog geen woord over wat de Rijkskieskringen, de Statenkiesknngen en de afdelingen zelf doen. Dit alles beslaat alleen nog maar het werk, dat centraal is opgezet en gede centraliseerd wordt uitgevoerd. Maar hiernaast staan nog de inventies van gewestelijke en plaat selijke propagan daleiders, de extra plakkers en schil ders, de onvermoeide zwoegers met lijm- kwast en plakpot. Waarom zult n vra gen. Waarvoor? Voor de wankelmoedigen in eigen kring en ter demonstratie van eigen kracht en eigen kunnen. Daarvoor die koe in Waarland. Daarvoor die drie maal honderdduizend gulden. nren; Clermont-Ferrand. De communisten maakten lawaai met alles wat onder hun bereik lag en riepen „moordenaar, leugenaar," zodat de minister zich nau welijks verstaanbaar kon maken. Op sommige plaatsen kwam het zelfs in de ruimten tussen de banken tot een ver woed handgemeen tussen communisten en socialisten, zodat bodes er aan te pas moesten komen om de vechters van elkaar te halen. De bejaarde voorzitter, Herriot, maakte één van de zeldzame keren gebruik van de sirene, waarmee te kennen gegeven werd, dat de gehele zaal moest worden ontruimd. Ondertussen nemen de menings verschillen binnen het kabinet ten aanzien van een oplossing van de toe nemende binnenlandse onrust zo danige vormen aan, dat verwacht mag worden, dat premier Schuman in de komende dagen ingrijpende wijzigingen in het kabinet zal moe ten aanbrengen om de wankele coalitie op de been te houden. De verschillen schijnen voornamelijk te lopen tussen de minister van Finan ciën, René Mayer, die tegen de eisen van de arbeiders om loonsverhoging gekant is, omdat de Franse schatkist grotere subsidies niet verdragen kan, en de minister van Arbeid Daniël Mayer, die beweert, dat de eisen van de arbeiders niet voortdurend opzij geschoven kunnen worden. e leven nog steeds in een tijd van papiernood. De kranten klagen, dat ze in deze beperkte omvang onmogelijk hun lezers behoorlijk kun nen voorlichten. Nuttige studieboeken moeten wachten om uitgegeven te wor den. Voor belangrijke wetenschappelijke uitgaven is vaak geen papier. Onze schone letteren kwijnen, omdat de jon geren zich niet voldoende kunnen ont plooien. Maar wel is er papier voor al lerlei minderwaardige lectuur, die het toch al gezakte morele peil nog wat ver der neerduwt. Onze kiosken komen weer aardig vol te liggen met sensatie- en prikkellectuur. In naam der pers vrijheid en met een beroep op de nood zakelijke ontspanning wordt de massa overgeleverd aan dit volksvergif. We heeft de regering aandacht voor u« chaamshygiëne. Er bestaat een waren- contróle. Wel wordt er gelet op veilig verkeer. Wel wordt regelend ingegrepen bij produceren en exporteren, bij wo ningbouw, bij akker- en veeteelt. Hier voor is de „vrijheid" van het liberalisme al lang prijsgegeven. Maar is het met veel harder nodig het morele peil der bevolking te beveiligen tegen een vals vrijheidsbeginsel? De minister acht een controle op de uitleenbibliotheken in strijd met de weti Allerlei obscure uitleenwinkeltjes mo gen vrij hun gif spuien. Het algemeen belang wordt zo opgeofferd aan de letter van de wet, waarin schijnbaar geen ver andering te brengen is. Maar is het dan ook tegen deze letterzifterij, dat ons kostbaar papier verknoeid wordt aan allerlei gif, dat dagelijks m duizenden exemplaren van onze persen rolt en vooral als daarbij onze opgroeiende jeugd grondig bedorven dreigt te wor- den? We bedoelen hiermee vooral de zgn. beeldromans of stripverhalen, die voor één of twee kwartjes in allerlei vorm te koop zijn en die veelvuldig circuleren onder de jongeren. Zelfs een met katho liek blad als de Groene Amsterdammer meende fel tegen deze giflectuur te moe ten protesteren. Deze beeldromans bederven vooreerst de smaak van onze jongens en meisjes. Het zijn weinig originele en van all* geest gespeende sensatieverhalen, waar in alleen de fantasie sterk wordt opge zweept en gevoed. Erg verheffend doen de helden en heldinnen niet.* De plaatjes zijn afschuwelijk getekend en de wei nige tekst, die zo uit de mond der ac teurs komt wapperen, is vaak een erbar melijk Nederlands, dat nog sterk ruikt naar het Amerikaanse voorbeeld. Deze beeldromans kweken een grote oppervlakkigheid en leesluiheid bij onze jeugd. Verstand heeft men er niet voor nodig. Blijkbaar zijn ze ingesteld op een zeer laag intelligentie-peil, dat moet lig gen tussen zéér dom en licht zwakzinnig. Onze jeugd, die door bio en radio steeds minder leert haar gedachten te concen treren en haar verstandelijk vermogen te ontwikkelen, raakt door deze strips nog meer afgestompt Zo wórdt de ge vaarlijke massa-mens geboren, waarop juist een totalitair regime kan specu leren. Wanneer de overheid niet sterk genoeg tegenover deze gif-lectuur optreedt, dan moeten de ouders méér waakzaamheid aan de dag leggen. Laten de ouders ge regeld de zakken en tassen van hun k:n- deren inspecteren. Onze jeugd begrijpt zelf niet voldoende het gevaar waarmee ze speelt. Dit is geen ongezonde achter docht, maar wijze voorzichtigheid, die menige ouder tot ontstellende ontdek kingen bracht. Juist de 'liefde voor het kind wil het beschermen tegen dit gif. Maar vooral laten de ouders goede, gezonde lectuur geven aan hun kinde ren. Met alleen verbieden bereiken we niets. We moeten de natuurlijke drang van het kind naar ontspanning en lec tuur behoorlijk voldoen. Dan alleen wordt een positief afweermiddel gegeven tegen minderwaardige producten. Hoe beter onze jongens en meisjes een goed boek leren waarderen, des te gemakke lijker zullen ze deze prullen naar de plaats verwijzen waar ze alleen thuis horen: op de mestvaalt en in de vuilnis bak- België loopt grote kans het toneel te worden van een algemene staking, ten zij de eis van de metaalbewerkers van het land voor een loonsverhoging van vijf procent ingewilligd wordt. Het dagelijks bestuur van de metaal- bcwerkersbond heeft het plan een alge mene staking in het gehele land uit te roepen ter ondersteuning van de sta kende arbeiders in de ijzer- en staal industrie. Premier Spaak hield Vrijdag bespre kingen met afgevaardigden van de werkgevers cu de metaalbewerkersbonn. De V. S., Groot-Brittannië en enkele andere Janden maken op het ogenblik plannen om de veiligheidsraad voor te stellen de wapenstilstand in Palestina na het verstrijken van de huidige pe riode nog een maand uit te breiden en daarna wederom een verlenging te ver krijgen totdat een permanente schik king getroffen is tussen Joden en Ara bieren. Verscheidene diplomaten, waaronder Joden en Arabieren zijn van oordeel, dat de huidige wapenstilstand een eind gemaakt heeft aan alle gevechten. Men ziet het in Lake Success zo, dat wan neer nog ooit gevechten uitbreken deze slechts op kleine schaal zullen plaats vinden tussen extremistische groepen Arabieren en Joden. Bernadotte, de bemiddelaar in Pales tina, vond het nog te vroeg om „hoop vol" te zijn. Hij is wel zeer tevreden over de wijze, waarop het bestand ten uitvoer wordt gelegd. Eventuele plannen voor het beleggen van een conferentie van volledige re- Met jongeduld vliegt men zijn doel voorbij; met vaste wil komt men er iltijd. presentatieve delegaties van Israël en de Arabische staten heeft hij althans tijdelijk laten varen. Men neemt aan, dat de Arabische weigering om met vertegenwoordigers van Israël op gelijke voet bijeen komen, gebaseerd op de Arabische ontkenning van het be staan van een Joodse staat de aan leiding is geweest tot het besluit van Bernadotte zijn besprekingen op Rhodos te beginnen alleen met de hulp van Arabische en Israëlitische „deskundi gen". Men verwacht tengevolge hier van een vertraging, daar de „deskun digen" zich steeds met hun respectieve regeringen zullen moeten verstaan. Vice-admiraal A. S. Pinke is Vrijdag avond te half elf uit Batavia op Schijf hol aangekomen. Hij verklaarde, dat hij naar schatting twee weken in ons land zal blijven om besprekingen met de minister van Marine te voeren over maritieme zaken. Hij liet zich slechts met de nodige gereserveerdheid uit over de vraag of deze besprekingen een ge- volg waren van de jongste ontwikke- lingen in Indonesië en zeide tenslotte, dat ze daarmede „niet in direct verband stonden. „Tn militair opzicht zijn wij sterk. Wij zijn op zee op het ogenblik volledig de baas en hebben de smokkelhandel op redelijke wijze onderdrukt," verklaarde vice-admiraal Pinke. De communistische invloed is naar de vice-admiraal opmerkte in Indo nesië zeer toegenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1