Het groot toneel der wereld SLEUTEL WEG? Spel van arme mensenkinderen M sl mmw trucks „MIDSOMMAR-DfNER" Winterflora 1949 KENNEMER BATALJON NAAR HUIS Vermogensheffing Kerkberichten Een BRIL van KEIP Madio Moors ZELDZAAM 13000 dat is goed gezien Gericht op het grote publiek AGENDA' VAN HET WITTE DOEK Katholieke dansleraren cougresseren TANTE BERTHA" VOOR BIJZ. GERECHTSHOF C. DE WEERS ZATERDAG 19 JUNI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Chin. Ind. Rest. Hongkong grote; PRIJSVERLAGING GARAGE BRINKMANN ORIGINEEL ZWEEDS Woensdag 23 Juni a.s. Resiaurani „Bolwerk" (Zweeds Resi. Reserveer! Uw iafel BETER DAN OOIT Vacantiebons voor bouwvakarbeiders Examens t Distributienieuws DANKBARE ZIEKEN Pater G. de Rooy S.M.A. Emballeerbedrijf De Tello-beker Hoe staat het met de werkgelegenheid voor de jongens? „5E SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 THEO BRUINS DEBUTEERT BIJ H.O.V. DE TOEKOMST VAN BLOEM BOLLENCULTUUR Hyacint henkwekers dienen toch rapport in Stijlvolle demonstraties Waterpoloprogramma Kennemerland"„Spaarn- dam" HEEMSTEDE Buitenplaats „Kennemer- oord" D oktersdiensten BLOEMENDAAL Welke dokter? Openluchttheater en vreemdelingenverkeer Rijlaseenheid zendt telegrammen TWEEDE KAMER Wetswijzigingen aanvaard BUS Zij „hielp" Joodse land genoten Luchtvaartmaatschappijen protesteren Willekeurige verplaatsing van eindstation bij New York Comité Conisa opgericht HERENC OSTUUMS GOED PRIJSHOUDEND .,Het groot toneel der wereld" van Caldeïon de la Barca. in de vertaling van Bernard Verhoeven, dat in de Stadsschouwburg ter gelegenheid van de Uittovos zal worden opgevoerd, kan men door de bijzondere wijze, waarop de schrijver de ontwikkeling der verhandeling, afwisselend verhe ven en profaan, heeft uitgewerkt, ge rust een publiek stuk noemen. Tal rijke wijze lessen worden eenvoudig en begrijpelijk aan de toeschouwer gegeven, zonder dat de poëzie geweld wordt aangedaan. Wij hebben een repetitie bijgewoond Van het Katholiek Toneelcentrum en zijn met de overtuiging naar huis ge gaan, dat de prominenten der stedelijke dilettanten met bewonderenswaardige toewijding en liefde dit ,„groot toneel" vertolken onder bekwame regie van Guus Boersma. De artistieke hand van Herman Moerkerk zal voornamelijk voor de sfeer zorgen. De spelers en speelsters zijn gaan houden van dit spel en zij hopen, dat hun enthousiasme straks aan een groot publiek kan wor den overgedragen. T.len zal dan ook be ter en rijker aan geestelijk bezit de schouwburg verlaten en daardoor de Missiegedachte dieper aanvoelen, want dit is een spel der mensen, die eens in de eeuwigheid zalig of ongelukkig zul len worden. Calderon werd in 1600 te Madrid ge boren, voe'de zich eerst in 1650 tot het priesterschap geroepen en stierf op 81- jarige leeftijd in zijn geboortestad. Ge heel Spanje rouwde bij zijn dood. om dat men hem roemde om zijn goedheid, zijn hoge opvattingen, zijn diep geloof en zijn prettige omgang. Niet minder dan 111 comedies en 30 sacramentsspe len schreef hij in z'n leven en vele wor den thans nog overal in de wereld aan de moderne mens getoond. „Het groot toneel der wereld" ziet men telkens op het repertoir der toneelgezelschappen terug en met ervaren ae'ittanten ligt een voortreffelijke opvoering ook bin nen het bereikbare. Calderon noemt zijn werk „een spel van de eerste en de laatste dingen van de mens". Als het stuk begint, horen we de stem van God. die Calderon als de „Meester aanduidt, maar we zien Hem niet. De Meester houdt een dialoog met de Wereld en na een verheven inleiding worden we met beide voeten op de aar de gebracht, wanneer de Meester een. spel met de mensen #iat spelen. Hij schept een Koning, die meent zonder tegenstrevingen te kunnen re geren, en de wereld te kunnen ver overen. Hij schept de schoonheid, die bewust is van haar verleidelijk uiterlijk en in ijdelheid vervaltde Rijke, die alles kan kopen wat hij wenst en ver waand uitroept, dat hij zijn hele leven naar liefde, lust en wijn jaagt. Wij ma ken kennis met een ruwe boerenknecht, die alleen over eten en drinken denkt en erover klaagt, dat Sijmen maar be talen moet en met een troosteloze Bede laar, die aan al die hoge dames en he ren om een aalmoes vraagt en wordt afgestoten. Tussen deze figuren dwaalt het Kind, onschuldig en door God be mind. Het gezelschap blaast nogal hoog van de toren, maar nu en dan onder breekt de Wet met haar onveranderlijk voorschrift het gesprek. En ook de We reld bemoeit zich met d"e dwazen, die menen, dat het aardse 'even het hoog ste goed is. Calderon laat dan de Dood ten tonele verschijnen, die stuk voor stuk de per sonen inpalmt. Het is alles zo mense lijk, wat er dan gebeurtnog even vasthouden aan het eigen ik en eigen wereldje, maar dan door angst gevan gen raken en de eerste wroeging voe len. De handeling krijgt dan ook een dramatisch hoogtepunt. In een tussen- Van ouris bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem PHIUPi RADIO zo goed als men terecht kan voor meubelen en alles wat het interieur van Uw wóning kan verfraaien, bij 't Holland- sche Huis, A. W. v. Graassterk raden wij U dan ook aan: Ga 'ns geheel vrij blijvend een kijkje nemen. Lange Veer- 3traat 28, Telefoon 21379. (Adv.) DAQ EN NACHT HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 ZANDVOORT. Zeestraat 38. telefoon 2925 (Adv.) Vraagt eerst inlichtingen voor dat U Uw bon besteedt SMEDESTRAAT 22 TELEF. 11025 Grote Houtstraat 137 naast Luxor (Adv.) Haarlem Tel. 16840 spel verblijft het gezelschap bij de poort van de grote Rechter. De Koning is een knecht geworden, de Schoonheid schrikt wanneer zij in de spiegel kijkt, de Rijke is arm en de Bedelaar voelt zich verlost. Als het doek voor het matst wijkt hoort men de stem van de Meester, die dat arme mensengroepje een verhoor afneemt, goed en kwaad weegt en zijn onverbiddelijk oordeel uitspreekt. Nu klinkt voor het laatst de waarheid, die als een gouden draad steeds door het spel geweven is En doet het goede in de tijd, want God wacht in de eeuwigheid. v. W. In een kort bericht meldden wij reeds, dat de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur van 25 Febr. tot 5 Maart 1949 een grote tentoonstel ling zal houden in het Krelagehuis te Haarlem. Hiermede wofdt een voor oorlogse traditie hersteld. Het doel van deze .tentoonstelling die onder leiding staat van de heer H. J. Voors is om de leden, zowel collectief als persoonlijk, in de gelegenheid te stellen de regel matige vooruitgang te demonstreren in het gebruik en de toepassing van bol- en knolgewassen voor kas en huisbroei. Het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" van deze week wijst er op, dat deze demonstraties in 1931 en 1938 werden gehouden en overtuigend aan toonden wat, dank zij de verbeteringen in sortiment, schuurbehandeling en broeltechniek kon worden bereikt. Ieder, die er kich rekenschap van geeft, wat in de laatste 10 jaar ondanks oorlog en bezetting, aan vooruitgang is bereikt, is het er over eens, dat naast plaatselijke vaktentoonstellingen, waar het in hoofdzaak gaat om de nieuwe aanwinsten te beoordelen, er periodiek gelegenheid moet zijn 2voor een cen trale tentoonstelling, waardoor ge richte propaganda bij het grote public^ en de gebruikers in het buitenland ge maakt wordt. Daar deze tentoonstel ling moet slagen en gebleken is. dat in Februari in Bovenkarspel en Lisse vaktentoonstellingen worden gehouden, moet iedere kweker aan extra reser vering voor de Winterflora denken. Behalve de nieuwste soorten zullen grote aantallen per soort verlangd worden, om in de grote, hoge zaal een prachtig effect te bereiken. Er zullen vijf ereprijzen en twintig gouden medailles worden uitgeloofd na de uitspraak van een internationale jury. In verband met de komende loonder ving tijdens de a.s. bouwvakvacantie, wordt het volgende onder de aandacht van betrokkenen gebracht Het aantal bons, dat voor deze dagen kan worden verzilverd, bedraagt ten hoogste een en vijftig. De vacantiebons worden bij aanbieding niet direct uit betaald, dóch in de week vóór de va- cantie begint. De bons moeten door de werknemer zijn opgeplakt in het vast gestelde opplakboekje, hetwelk zonodig tijdens de inlevering verkrijgbaar is. Losse en beschadigde bons worden niet aangenomen. De bons behoren op de juiste betalingsweek te zijn opgeplakt. Bovenaan op elke bladzijde van het opplakboekje moeten naam en adres van de werknemer vermeld zijn. Bij in levering wordt er speciaal op gelet, dat links op de „stock" naast iedere vacan- tiebon vanaf 1 Nov. een vorstverlet- coupon is geplakt. Bij ontbreken daar van, zal verzilvering geweigerd worden, behalve in gevallen, dat de werknemer kan aantonen, dat zijn werkgever in dertijd niet verplicht was, vacantiebons en vorstverletcoupons aan hem te ver strekken. Georganiseerde werknemers krijgen over de inlevering, bericht van hun or ganisatie. Voor ongeorganiseerde werk nemers is een nadere regeling ge troffen. Aan de Rijkskweekschool voor On derwijzers te Haarlem slaagden voor het examen Nutige Handwerken de dames: Fanny Bakker te Haarlem; Iny van Ges- sel te Haarlem; Sietske Hekkelman te Haarlem; Annie Hilvers te Haarlem; Els Jacobszoon te Eindhoven; Henny «Toos ten te Haarlem. BIOSCOPEN: Rembrandt: Monsieur Verdoux (volw.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Nattigheid (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Het geheim van de biecht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: II Poverello (14 j.), 2, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwarte piraat (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Leffclaar (Grote Markt): Schilderijen van Kees Laan, geopend in de week: 10 5 u. Leffelaar (Wagenweg): Schilderijen en tekeningen van J. F. Doeve, geopend: 105 u. en 's Zondags: 24 u. Heerkens Thijssen (Plein): Schilderijen en tekenin gen van John ter Reehorst, geopend in de week: 1012.30 en 25 u. Museumplein (Amsterdam): Legerten- toonstelling, 12 t.m. 26 Juni. Geopend 's middags 3 tot 's avonds 10 uur. De ten toonstelling is 's Zondags gesloten. APOTHEKEN De Zondag-, avond-, en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 20 tot 26 Juni waargenomen door: Th. A. Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grij seels en v. Hees. Lange Veerstraat 19, tel. 11000 en Frans Hals-apotheek, Fr. H.-plem 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Maandag 21 Juni. Uitreiking bonkaar ten enz. te: Haarlem (Vleeshal) Sta t.m. Ste, 8.30 12.15 en 2—4.455. Zandvoort (Haltestraat 4) rest G en H, 912.30 en 23 uur. Heemstede (Binnenweg 160) Va t.m. Vi, 8.3012.155 en 24 uur. Het is verwonderlijk! Ieder jaar ach ten de zieken „dit" triduum het mooiste. O, wat waren ze voldaan. Na een uit eenzetting van geest en bedoeling van het Ziekenapostolaat, na beklemtoning, dat het lidmaatschap hiervan alleen dan moet worden aanvaard als men of fervaardig en apostolisch het aanvaar den wil, gaven allen, die nog geen lid waren, zich op. Dat is wel het beste be wijs voor het welslagen. Namens alle zieken hartelijk dank aan allen, die, hoe dan ook, aan dit welslagen hebben me degewerkt.. Niet in het minst dit jaar aan de Nieuwe Haarlemsche Courant en aan allen die als gevolg van haar oproe pen ons steunde». Zó overvloedig was de „economische hulp", dat wij aan de afgeschrevenen (wegens plaatsgebrek) nog een verras singspakket hebben kunnen doen toe komen. Allerhartelijkst dank! Wij heb ben voor U gebeden. L. Beune, pr. Naar wij vernemen zal pater J. G. de Rooy, die sinds 15 Augustus 1947 met vacantie in het vaderland vertoeft, binnen enkele weken weer naar zijn missie aan de Goudkust van West- Afrika vertrekken. Pater de Rooy, die reeds een 16-jarige missie-arbeid achter de rug heeft, vertrok voor de eerste maal in 1931, voor de tweede maal in 1938, terwijl hij nu voor de derde maal de reis zal aanvaarden. Uit de berich ten, die pater Jan van zijn beide Heer broers heeft ontvangen, die in de zelfde missiegebieden werkzaam zijn, blijkt, dat ook onder de zwarten van de Goudkust de communistische propa ganda een hevige actie begonnen is, en dat er reeds verschillende conflicten tussen de missionarissen en de geïnfec teerde negers zijn voorgevallen, wat tot gevolg moest hebben het voor onbe paalde tijd sluiten van een aantal scho len, vooral de hogere, en het uitsluiten van schoolbezoek door communistische negers. Er zal pater Jan, die plebaan is van de Kathedraal van Cape Coast, en daarnaast overste van 5 scholen met een totaal van 1600 leerlingen, dus een zware tijd te wachten stasn, en wij ver zoeken dan ook onze lezers het werk van pater Jan met gebed en offer te willen steunen. De juiste vertrekdatum zal nog nader worden bekend gemaakt. Tevens zij nog vermeld, dat pater W. de Rooy S.M.A. Maandag 21 Juni in de missie van de Goudkust zijn 12K- jarig priesterfeest hoopt te vieren, Sinds kort is in onze stad gevestigd het Eerste Haarlemse Emballeer Bedrijf aan de Burgwal 44. Men legt zich spe ciaal toe op het verzenden met behulp van een patentverpakking van grote en kleine artikelen. Zo verzorgde men on langs de complete installatie van een tandarts, die naar Medan getranspor teerd moest worden. Verder verstuurt men b.v. zowel kinderwagens als kunst voorwerpen.. De onderneming kan ook gehele fabrieksinstallaties emballeren. Bij de wedstrijden om de „de Tello"- beker won het „Witte Paard" met 3y, 6'/i van de schaakclub ,,'t Schouwtje". Zoals wij gisteren reeds berichtten, zal het Kennemer-bataljon Maandag a.s. scheep gaan en de grote reis naar het vaderland, waar de jongens reeds vol spanning worden verwacht, aanvaarden. Er zijn vele voorbereidingen ge troffen, om de repatriërende militai ren een waardige en tevens hartelijke ontvangst te bereiden. Het bataljon zal in Haarlem, als hoofdstad van Noord-Halland, als centrum van Kennemerland en als woonplaats van 210 der 500 manschappen, officieel welkom worden geheten cn wel ver moedelijk op Donderdag 24 Juli. De Haarlemse demobilisatieraad, die uit 37 leden bestaat, heeft de uitwer king der plannen en de organisatie in handen. Deze raad, welke onder voor zitterschap van burgemeester Cremers staat, is onderverdeeld in vier commis sies, een voor ontvangst (voorzitter P. J. Kapteyn, directeur van de Union- fabriek), een voor huisvesting (voorzit ter wethouder Angenent), een voor soc. zaken (voorz. wethouder Van der Wall) en een voor werkgelegenheid (voorzitter de heer A. van Riel, direc teur van het Gew. Arbeidsbureau). Een belangrijke zaak is het inschake len van de gedemobiliseerde militairen in het arbeidsproces. Dat er in deze heel wat problemen zijn op te lossen is begrijpelijk. In ieder geval is het gelukkig, te kunnen constateren, dat de stemming onder terugkerende jongens goed is en dat zij allen beseffen, dat zij moe ten werken, om zich in de maat schappij te handhaven. Maar hoe en waar de ex-militairen, voor het grootste deel oorlogsvrijwilligers, die nog geen beroep hebben en geen vak hebben geleerd, onder te brengen, wanneer zij goed en wel in Neder- land zijn aangekomen? Velen» gingen weg op een leeftijd, dat ze in geen enkel ambacht volleerd konden zijn. Nu bestaan er verschillende moge lijkheden voor de repatriërende jon ge mensen. Zij, die wensen te studeren, zullen zo veel mogelijk door de minister van Oor log daartoe in staat worden gesteld, zij die geschoold moeten worden, kunnen een vak leren op de Rijkswerkplaatsen, waar zij naar verkiezing een cursus mo gen volgen in de metaalvakken (lassen, smeden, bankwerken, draaien) of in de bouwvakken (timmeren, metselen, enz.). De heer van Riel deelde ons mede, dat op de Rijkswerkplaats voor vakontwik keling te Haarlem direct 40 plaatsen open zijn. Daarnaast zal gelegenheid bestaan tot scholing in de bedrijven. De gedemobili- seerden kunnen dan via deze bedrijven een toeslag krijgen uit 's Rijks kas. Er is op het ogenblik een dringende behoefte aan scholing van automonteurs, welke in de verschillende garages zal kunnen ge schieden. Voor hen, die geen scholing wensen of er niet voor in aanmerking komen, daar zij reeds een vak of beroep hebben, zal dadelijk werk moeten worden gezocht. De directeur van het Gew. Arbeidsbu reau was dienaangaande nogal optimis tisch gestemd. Regelmatig komen er plaatsen vrij en de laatste maanden heeft hij dan ook vele mensen kunnen helpen, zodat hij de zaak voor de komende maanden niet somber inziet, al zal het uiteraard niet eenvoudig zijn, alle wensen van de terugkerende jongens te vervullen. De heer Van Riel sprak de wens uit, dat de werkgevers inzien, dat zij tegen over deze jonge mensen een grote mo rele verplichting hebben. Hij hoopte, dat de fabrikanten, leiders van ondernemin gen en patroons van kleinere zaken de sollicitaties van de terugkerende mili tairen met extra welwillendheid zullen beschouwen. Aangenomen kan worden, dat inderdaad vele werkgevers het goed met de jongens menen en het plan heb ben opgevat, hun een behoorlijke kans te geven. „Wat ga ik doen, als ik gedgmobili- seerd ben?" vroeg George Formby zich af, toen hij zijn laatste zeereis als mili tair maakte. Hij maakte zich echter ver der geen zorgen en stapte met zijn banjo en zijn stem als assistenten het leven in. Dat wil zeggen, zijn oud cafètje binnen, waarop, zoals hij hoorde, een zware hypotheek was komen te staan. Klan ten waren er helemaal niet, want die gingen allen naar de mooie zaak aan de overkant. Doch George blies op zijn eigen amusante wijze weer leven in zijn bedrijf. Vrienden uit de dienst vormden een bandje en trokken het publiek aan, doch het ging te goed en de baas van de overkant trachtte er een stokje voor te steken. Gedeeltelijk gelukte hem dit, doch George's uitverkorene stond hem in de weg en het slot was een happy- end. In zijn nieuwe film „Nattigheid", die draait in Cinema Palace, is George weer even komiek en onnozel als altijd. (14 jaar). Over de film „Monsieur Verdoux", waarin Charley Chaplin geen clowneske figuur is, maar een net Frans heertje, is al veel geschreven, zodat wij mogen veronderstellen, dat de inhoud bekend is. Voor zover men er nieuw tegenwver zou staan, zij medegedeeld, dat Chaplin in deze film vrouwen van middelbare leeftijd met geld om zeep helpt, om het brood te verdienen voor zijn invalide vrouw en zoontje. Men vindt er de grapjes van Chaplin nu en dan in terug, de vondsten zijn hier en daar weer treffend komiek, maar de sfeer is toch wel zo, dat men enig onbehagen voelt, omdat een moord nu eenmaal een moord is. Aan het eind van de film komt dan de moraal: er wordt in oorlogen zo massaal gemoord, dat het bedrijf van Monsieur Verdoux er maar kinderspel bij is. Nu, bioscoopbezoeker, zie je eens, waar dit alles toe kan leiden. Het spreekt vanzelf, dat alleen volwassenen deze week in Rembrandt verwacht worden. Na een uitgebreid voorprogramma kan men in het Spaarne-theater kennis maken met „De Zwarte Piraat" en diens nautische belevenissen. Liefhebbers zal dit filmwerk een aangename avond bie den. (14 jaar). In het Frans Halstheater wordt deze week een bijzonder mooie Mexicaanse film vertoond: „Het geheim van de biecht". Zij die menen, dat zulk een teer thema door behandeling voor toneel of film iets onsmakelijks krijgt, hetgeen veelal, vooral wanneer men werkt met goedkope effecten, het geval is, zullen bij het zien van deze film getroffen wor den door de zuivere, oprechte sfeer, welke uit het gehele spel spreekt en hun vooringenomenheid volkomen ver geten. In deze rolprent wordt men verplaatst naar een klein dorpje, waar een voor beeldig priester door toedoen van een inwoner, die als pastoor verkleed eert huis binnensluipt en een alleenstaande rijke man vermoordt, van deze gruwe lijke moord wordt verdacht. De vrouw van de moordenaar vertelt in de biecht, dat haar man. de schuldige is. Er volgt een gerechtelijk onderzoek en de priester kan zijn onschuld niet bewijzen. Hoe de zaak toch nog een goede wending neemt kan men zien in deze voortreffelijk ge speelde film (Boven 18 jaar). De film „II Poverello", eveneens een Mexicaans product, hebben wij niet lang geleden uitvoerig besproken. Het is een rolprent, die vooral op de Katholieken niet nalaten zal indruk te maken. Het leven van de grote Franciscus van Assi- sië is in het City-theater te zien. (Boven 14 jaar). De belangstelling voor dit tweede zomerconcert, wa&iwp de achttien-jarige pianist Theo Bruins in Haarlem zou debuteren, was buitengewoon. De Ge meentelijke Concertzaal was tot op het podium ingenomen door een grote schare belangstellenden (nieuwsgieri gen?) om dit inderdaad bijzonder kunstevenement mee te maken. En een buitengewone gebeurtenis was het in derdaad. Men heeft ons niets te veel gezegd door deze jongeman aan te kon digen als een met groot talent begaafde pianist. Want wat hij in het hoge tech nische eisen stellende Eerste Piano concert van Tschaikowsky presteerde was waarlijk zeer bijzonder. Theo Bruins is een jeugdig kunstenaar die zijn weg op onze concertpodia wel zal vinden. Hier geen aangeleerde speel manier, geen pose als van een wonder kind, maar een gedegen vakmanschap, een bloedwarme interpretatie. Een sterke muzikale intuïtie, een groot technisch kunnen, een ras-echte muzikaliteit spraken uit zijn geestdrif tig en fraai sluitend samenspel met het orkest. De Berceuse van het Andan tino semplice had in een mogelijk nog wat gedroomder sfeer kunnen zijn weergegeven, piaar in de overige snelle delen stonden zowel de kracht als de techniek op de hoogte van de compo sitie, en werd met het geestdriftig spe lende orkest een stevig en imponerend geheel verkregen. Bloemen en een mi nutenlang aanhoudend daverend ap plaus beloonden de jeugdige pianist vöor zijn prestatie, waarvoor deze op zijn beurt met een virtuoze toegift dankte. In het Menuetto van_ de voor de pauze gespeelde Mozart-serenade in D gr. was het Concertino, bestaande uit de heren Hennerg, de Graaf, Ay en Schild een ogenblik minder goed op dreef en had Hartvelt, die zich weinig plooibaar toonde in dit Mozart-werk, moeite om er het juiste rhythme weer in te krijgen. Het Rondo was puntiger en bezat meer de vereiste geest. Met een zeer opgewekte, in hoog tempo ge speelde „Italiaanse" symphonie van Mendelssohn, werd deze avond be sloten. Moge de belangstelling, ook wanneer er geen „wonderkinderen" optreden, bij de komende zomerconcerten ge handhaafd blijven! J- Sch. De groep „Vereniging de Hyacint' heeft het hoofdbestuur der Alg. Ver voor Bloembollencultuur de volgende brief gezonden: „Het bestuur en de algemene leden vergadering heeft kennis genomen van uw schrijven d.d. 25 Mei, waarin u be richt geen aandacht meer te kunnen schenken of prijs te stellen op adviezen met betrekking tot de uitvoering van de bedrijfsmaatregelen. Deze gang van zaken wordt ten zeer ste betreurd, omdat wij het zowel voor de vóórstanders als voor de tegenstan ders van de maatregelen van belang achten dat er plaats blijft voor overleg met de Overheid, aan wiens bemoeiin gen het bedrijfsleven zich door verzet niet zonder schade zal kunnen onttrek ken. U heeft ons door uw besluit in een uitzonderingspositie gedrongen, waar door wij genoodzaakt worden onze eifeen weg te volgen, waarvoor wij alle consequenties zullen aanvaarden. Niette genstaande uw mededeling, doen wij u hierbij toch toekomen ons standpunt t.o. van het ambtelijk rapport over de moei lijkheden in het bloembollenbedrijf, op dat uw hoofdbestuur in ieder geval ge acht kan worden op de hoogte te zijn van de gedachtengang bij de hyacinten kwekers." Sierlijk en stijlvol zweeft het En gelse danspaar over de glanzend glad de vloer. Het demonstreert voor Ka tholieke dansleraren de nieuwste va riaties in de moderne dansen, zo ele gant, dat de overtuigde voorstanders van Weense wals, quadrille en polka tot de erkenning moeten komen, dat het getïoe van tegenwoordig geen wil lekeurig gewirwar en geschuifel be hoeft te zijn. De Engelse dansleraren Major Eric Hancox en Miss Bett Wych hebben'ge durende het congres, dat het Katholiek Cultureel Verband van, Dansleraren „San Filippo Neri" deze week in Haarlem hield, een aantal instructielessen gege ven en daarbij vele nieuwe figuren la ten zien, die in het komende seizoen in de Katholieke dansscholen aan de dans- lustige jonge garde zullen worden ge leerd. Gebleken is, dat het met swing en jive gedaan is en dat uitsluitend stijldansen het menu van de dansscholen vormen, een kentering, die alom zal worden toegejuicht. Op de vergadering kwam sterk naar voren de wens van de leden, om het dansen in de Katholieke dansscholen op hoog peil te houden en zo mogelijk het niveau nog te verhogen. Tijdens het congres werd mededeling gedaan, dat de voorzitter van het Ver band, de heer C. J. de Jong uit Amster dam, in Engeland cum laude gepromo veerd is tot Fellow van de Imperial So ciety of Teachers of Dancing, de hoog ste graad in de Ballroom-branche. De heer A. Bauling te Arnhem slaagde voor het examen als Member. Het congres, dat gehouden werd in de dansschool van de heer W. Schroder aan de Raamsingel, werd geopend met een H. Mis in de Kathedrale Basiliek, die de moderator van het Verband, pater B. Adriaanse M.S.C. opdroeg. Pater Bom- hoff M.S.C. hield een lezing over het onderwerp „De psyche van de moderne jeugd" en de heer L. Hanekroot hield een inleiding tot de balletkunst in deze eeuw. Het rooster van de waterpolo-wedstrij den, competitie Koninklijke Nederland se Zwembond, vastgesteld voor de week van 20 tot en met 26 Juni luidt als volgt: Zondag 20 Juni: hoofdklasse heren: SVHHVGB. Dinsdag 22 Juni: 2e kl. B dames: Haarlem 1Merwede; res. 2e kl. A he ren: Haarlem 2AZ 2; res. 3e kl. E he ren: Haarlem 3DWE 3. Woensdag 23 Juni: le kl. dames: DWR Robben; 2e Kl. D dames; DWR 2 Robben 2; res. hoofdklasse heren: HPC 2—IJ 2; res. le kl. B heren: HPC 3— DJK 2; res. le kl. B: DWR 2—HZPC 2; 2e kl. C heren: MaasHaarlem; lé kl. B heren: Meeuwen 1DWR 1. Donderdag 24 Juni: 2e kl. C dames: DWT—VZV; 3e kl. B dames: DWT 2— Robben 3; res. 3e kl. E heren: VZV 2 DWT 2. Vrijdag 25 Juni: 2e kl. B dames HPC ZIAN; 3e kl. F dames: Waterlelie— HooMdorp; res. le kl. B heren: HVGB 2—DWR 2; res. 2e kl. A heren: Robben 3Haarlem 2; res. 2e kl. C heren: HVGB 3Merwede 3. Zaterdag 26 Juni: hoofdklasse he ren: HVGB—IJ; 2e kl. D heren: DWT Futen. Vastgestelde wedstrijden competitie kring Haarlem van de KNZB Dinsdag 22 Juni: afd. I: Haarlem 4— PSVH 1; afd. II: HPC 5—Haarlem 6. Woensdag 23 Juni: jongens: DWR a— HPC a; HPC b—Haarlem a. Donderdag 24 Juni: Dames: VZV 2— HPC 2; HVGB 2—DWR 3; .afd. I: VZV 3PSVH 1; afd. II: Haarlem 5—DWR 4; Haarlem 6—HZV 1; meisjes: Haarlem a —HVGB a; Jongens: DWT a—HVGB a Vrijdag 25 Juni: afd. I: HVGB 5— HPC 4. De Schaakclub „Kennemerland" heeft tegen „Spaarndam" gespeeld in het tournooi om de De Tello-beker. De strijd werd gestreden aan 15 borden. „Kenne merland" won aan 13 borden en speelde aan 2 remise, zodat zij zegevierde met 14—1. •B. en W. van Heemstede stellen voor aan te kopen van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente de buitenplaats „Ken- nemeroord." Op een strook van 3000 M2 gelegen langs de Koediefslaan, kostende f 24000, zal straks een Christelijke ULO- school verrijzen. Verder werd om niet 1130 M2 grond afgestaan ter doortrek king van de Burgemeester van Lennep- weg in noordelijke richting tot de Koe diefslaan. Tevens kan gekocht worden 1785 M2 grond gelegen langs de zuid grens van de buitenplaats, een strook ter breedte van 5 M. voor f 4000. Hier zaj een wandelpad gemaakt worden langs de zuidgrens van „Kennemer- oord" naar de Herenweg. De ingezete nen kunnen daardoor profiteren Van de prachtige natuur in de aangrenzende buitenplaatsen. B. en W. achten deze oplossing zeer gelukkig. De Zondagsdiensten voor artsen zul len worden waargenomen doorDr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 Dr. W. v. d. Linde, H. Dreef 253, tel. 16850Dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 28763. WijkverplegingZuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende ApotheekApoth. Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Dr. H. D. G. A. Immink neemt Zondag de artsendienst waar. De stichting van een openluchttheater zal ook voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer in de gemeente van groot, belang zijn. Dat het Bloemen- daalse bedrijfsleven dit inziet, blijkt uit het feit, dat uit deze kringen een bedrag aan geld het bestuur van de stichting ter hand is gesteld. Het nationaal comité Handhaving Rijkseenheid heeft aan de Prinses-Re gentes een telegram verzonden, waarin het H. K. H. verzoekt, „dat de regering thans besluite alle verdere inmenging van de Commissie voor Goede Diensten af te wijzen en aan de Veiligheidsraad te vragen die commissie terug te roe pen." Ook is een danktelegram gestuurd aan het lid van de Commissie voor Goede Diensten Herremans. De Tweede Kamer heeft Vrij dagmiddag z.h.st. goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de vermogensaanwasbelas- ting en van de wet op de ver mogensheffing ineens. Dinsdag zal worden gestemd over een motie-v, d. Weijden (K.V.P.). waarin de Minister wordt uitgenodigd een zo danige wijziging in de regeling aan te brengen, dat degenen, die vóór de oor log minder dan ƒ3000.inkomen had den, in aanmerking zullen komen voor de besparingsvrijstelling. Nadat de Minister zich bereid had verklaard de kwestie nader te bezien, liet de heer Van der Weijden het bedrag van ƒ3000.uit zijn motie vervallen. Het amendement-Teulings (K.V.P.) dat er toe strekt om bij erfrechtelijke verkrijging gedurende het belastingtijd vak de limiet voor de waardestijging van onroerend goed en van bedrijfs middelen slechts eenmaal in aanmer king te nemen, werd aangenomen met 50 tegen 3 stemmen. Vervolgens werd z. h. st. goedgekeurd een amendement-Teulings tot invoeging van een nieuwe zin, luidende: „Ingeval van overdracht krachtens erfrecht wordt bij de erflaters en de verkrijgers gezamenlijk niet een hogere stijging dan tien ten honderd in aanmerking geno men; de bij erflater en verkrijgers aanwezige waardestijging wordt daartoe, zo nodig, in evenredigheid verminderd". Met 34 tegen 22 stemmen werd voorts aanvaard een amendement-Teulings (K.V.P.)bedoelende op fiscaal-techni sche gronden de redactie van het in het ontwerp voorgestelde art. 22, lid 7, rege lende de waarde van zaken welke bij het einde van het belastingtijdvak deel uitmaakten van een bedrijf, dat buiten Nederland werd uitgeoefend, bij te schaven. Z. h. st. werd aangenomen een amen dement van de vaste commissie voor belastingen, waarvan de strekking is het vermogen van de assuradeuren op de beide peildata zo nauwkeurig moge lijk vast te stellen, opdat de vermogens- aanwas zo zuiver mogelijk worde bere kend. De in de illegaliteit als „tante Ber tha" bekend staande mevr. B. M. van der Hof-Kooiman stond hedenmorgen voor de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof terecht verdacht van het in handen spelen van Joden aan de Duitsers, het grote geld bedragen in ontvangst nemen voor overtocht naar Engeland en het zich in eigendom toeëigenen van hun bezittin gen. Einde 1941 hadden zich 3 Joodse echtparen tot haar gewend' en zij ver klaarde dat als zij van ieder f 12000 ont ving zij voor een veilig transport naar Engeland kon zorgen. De auto waar mede het zestal vervoerd werd naar Scheveningen werd echter aangehou den door de Gestapo. Van de zes per sonen die naar Ravensbrück getrans porteerd zijn fc echter één overlevende, mevrouw SchelviSch, die hedenmorgen op besliste wijze haar verklaringen af legde. Tot deze groep behoorde ook zekere Praga. Na de bevrijding had zijn broer een- klacht ingediend tegen „tante Ber tha" en kort daarna was hij per auto afgehaald door 2 politie-agenten, die .hem brachten naar het huis van „tante Bertha". Daar werd hij gedwongen een verklaring te ondertekenen waarin hij de klacht onwaar noemde. Aan de Joodse koopman P. Bouman, die „tante Bertha" een bedrag van f 13850 in bewaring had gegeven, wei gerde zij voorts dit bedrag terug te ge ven. Uitvoerig is deze morgen gesproken over de rol die „tante Bertha", die vrij postig rondblikt en niet blijk geeft van enig schuldbewustzijn, gespeeld heeft bij de arrestatie van de Joodse echtpa ren Malhout en Kammer. De president laat een getuige enige verklaringen afleggen over de toeneming van de welstand van verdachte in de oorlogsjaren. Er waren op een gegeven moment 3 piano's in huis, het echtpaar had 3 zeiljachten, er hingen 12 bontjas sen in de kast, de kinderen liepen met gouden horloges rond en er wa ren tapijten van 4 a 5000 gulden. Er was verder een kleermaker werkzaam in de kelder, die cos- tuums maakte. „Van de partij textielgoederen van de Jood Barend Naarden," aldus de presi dent. Het bleek verder dat men getracht heeft deze getuige voor de zitting te beïnvloeden gunstige verklaringen voor verdachte af te leggen. De advoca.at-fiscaal mr. J. Donker heeft in zijn requisitoir tegen „tante Bertha" een gevangenisstraf geëist van tien jaar met aftrek en ontzet ting uit de beide kiesrechten. Hij achtte alle ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen. Van 1 Juli af zullen verschillende luchtvaartmaatschappijen, onder welke de K.L.M., inplaats van op het vliegveld Laguardia, op het nieuwe vliegveld Idlewild bij New York hun eindstation moeten vestigen. Passagiers voor de transoceanische diensten van de K.L.M., S.A.S. en Air France dienen, om van Laguardia naar Ildewild te komen, een bus- of treinrit van ruim een uur door New York te maken. Ondertussen blijft het eindstation van maatschappijen als de Sabena en B.O.A.C. wel op Laguar dia. Buitenlandse en Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen hebben hiertegen scherp geprotesteerd. Twee Europese luchtvaartmaatschappijen willen langs diplomatieke weg hun misnoegen ken baar maken. Om bij de katholieke jeugd van Neder land grotere belangstelling te wekken voor land en volk van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, is thans een co mité gevormd onder de naam Conisa. Het wil in samenwerking met de afdeling Cul tureel Contact van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen, lezingen en causerieën organiseren voor scholen en klassen, films vertonen en reizende tentoonstellingen in richten, die alle op Indonesië, Suriname en de Antillen betrekking hebben. Direct con tact met de jeugd van overzee door brief wisseling en schooladoptie behoort even eens tot de doeleinden van het comité. Haarlems Bloei, altijd paraat, gaat les geven in „vreemde talen." Taxi-chauffeurs en politie-agen ten hebben zich aangemeld en binnen kort zullen vreemdelingen verstomd staan van de talenkennis der Haarlemse wegwijzers. Men is met Engels begonnen én zal met Turks eindigen. Niet alles te gelijk natuurlijk, maar elk jaar wat en naar gelang de ontwikkeling der valuta. Best mogelijk, dat straks Egyptenaren hier hun benzine komen halen of naar het Hildebrand-monument komen kij ken. Vlaams kennen onze mannen al, want toen deze week een Belg de weg vroeg naar het „Outplèn" werd hij er in recordtijd gebracht. Moeilijker ging het met een Engelse dame. Zij vroeg hoe zij het makkelijkst naar de Elspot- terleen kon gaan. Twee mensen wisten het niet, drie en vier niet, maar de vijf de ging een licht op en hij concludeerde, dat de dame op de Elswoutslaan een be zoek wilde brengen. No, antwoordde de Engelse resoluut, ik moet naar het Dia conie-home. Toen wisten de vijf Haar lemmers met één slag. dat mevrouw naar de Hazepaterslaan zocht. Deze moeilijkheden zijn straks ongetwijfeld op gelost, wanneer de cursisten van Haar lems Bloei hun diploma gehaald hebben. Daarom hulde en good luck, chauffeurs en agenten! blijft nog steeds voor 25 tot 150 GULDEN betalen. Tropenkl., witte pakken. Goede prijzen. KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. adsp. 12.15 uur; Uitstelling 2.30 uur; Rozen hoedje 4 uur en Lof 7 uur. Maandag H. Fam. dames 8 uur. Dinsdag congr. meisjes 7 uur, jongedames 8.15 uur. Woensdag congr. jongens 7 uur en 7.30 uur. Vrijdag:' Lof 7.30 uur. Zaterdag Lof 7 uur en biechthoren van 4.30 tot 8.30 uur. H. JOZEF (Jansstraat) Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 uur (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. Dinsdag congr. meis jes jun. 7 uur en jongedames 7.45 uur. Woensdag congr. jongens jun. 7 uur; Lof 7.30 uur. Zaterdag Lof 7.30 uur en biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nwe Groenmarkt) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur; Uitstelling 1 uur; Completen 7 uur. Maandag congr. meisjes 7.30 uur. Dinsdag Lof 7.30 nur. Vrijdag Lof en Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 9 uur. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaarne) Zondag H.H. Missen 6.15, 7.3C, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. Maandag herencongr. 7.30 uur. Zaterdag biechthoren van 5 tot 8,30 uur en Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster- damstraat) 'Zondag H.H. Missen tr.sq, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur; Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 7 uur: jongedames 8 uur. Donderdag gez. H. Mis 730 uur en Lof 730 uur Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30 uur en Lof 7 uur. H. HART (Kleverparkweg) Zon dag H.H. Missen 7, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. Maandag congr. meisjes 7 uur; dames 8.15 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechthoren van 5 tot T en van 7.30 tot 9.30 uur. H.H. ELIZABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u„ lof 7 u„ congr. jongemannen 12.15 u. Maan dag: lof 7.30 u. Dinsdag: Mariacongr. 8.15 u. Donderdag: lof 7.30 u., fam. da mes 8.15 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zater dag: biechten 5—8.30 u. H LIDUINA (Rijksstraatweg) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9-45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8 uur. Dinsdag Mariagarde 7 uur. Woensdag congr. jongens 13 tot 14 jaar 7.30 uur en 14 tot 15 jaar 8.15 uur. Donderdag Lof 7.30 uur- Zaterdag biechten van 5 tot 8 uur. O L VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zon dag' H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u., lof 6.30 u. Maandag: fam. da mes 8 u. Woensdag: Mariagarde jon gens 12-17 j. 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—9 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal). Zondag: H.H. Missen 7, &30;(Hoog mis), 10.15 en 11.30 u„ lof 7 h. Dinsdag, congr. jongevrouwen 8.15 u. Donderdag lof 7 u. Vrijdag: lof 7.30 Zaterdag, biechten; 5—6.30 en 7—9 h„ lof 7.30 U- congr. meisjes 2.15 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen) Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u., lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 48 u„ lof 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7.15. 8.45, 10 en 11.30 u Agnes- coner. 12.30 u„ lof 7.30 u. Maandag: fam- heren 7.30 u. Woensdag: Mariagarde groep sen. 7 u. en jongemannencongr- 8 u. Donderdag: lof 7.30 u„ waarna biechten, Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag- biechten 56 en 79 u., lof 7-39 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zohdag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u„ lof 7.30 u. Maandag: congr- meisjes jun. 7 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Za terdag: lof 7 u. en biechten 58.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). Zondag: H.H. Missen 7.30, (Hoogmis) en 11 u„ lof 6 u. Dinsdag: lof 7.30 u„ waarna congr. meisjes, vrij dag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4—» u„ lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag'- H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis)' lof 7 u. Maandag: congr. dames 7.30 Dinsdag: congr. jongedames 7.30 u. Vru dag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—9 H. ADALBERTUS (Spaarndam) Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis) en lof 7.30 u. Woensdag: cong£ jongens 7.30 u. en jongemannen 8.15 Vrijdag: gez. H. Mis 7 u. Zaterdag biechten 57 u., lof 7.30 u. Amsterdam, 18 Juni 1948- Met kleine koersverbeteringen was aandelenmarkt vandaag over het gen iets gunstiger gestemd, doch de -ne bleef evenals gisteren zeer beperkt, leidende cultuuraandelen openden meen iets vaster met koersverbeterine d, voor H.V.A. en A'dam Rubber. Aa ,i Philips, Kon. Olie en Unilever kon eveneens betere koersen bedingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2