HET BEGON MET EEN STAKING DER VUILNISMANNEN Plojhar en de politiek-actieve priesters in Tsjechoslowakije gesuspendeerd SCHOOLJEUGD in keten en schuurtjes... Aantal Brabantse dorpsscholen verkeert in uiterste nood Orde in het bedrijfsleven Bij het conflict op de rubberfabrieken liep de organisatie perfect Hervatting van de besprekingen Ook in de Oostelijke zone van Duitsland valuta-hervorming Mgr. N. Schneiders „Ik roep het gelovige volk op onwrik baar te staan achter de H. Vader, Aartsbisschop en geestelijkheid" ZES DIVISIES RUKKEN OP TEGEN DE GRIEKSE REBELLEN Sociaal-hygiënische wantoestanden Tot hoofd en hart Het weer Staking is een ernstige zaak Hedenmiddag besprekingen te Berlijn Bisschop van Makassar Herderlijk schrijven van Mgr. Beran Het felicitatie-adres aan Gottwald Hilary vertelt haar avonturen DINSDAG 22 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24183 DE ONLUSTEN TE CLERMONT-FERRAND Hei communiqué der Com missie voor Goede Diensten van heden meldt, dai de Nederlandse delegatie aan de C.V.G.D. heeft medege deeld, uit Den Haag autorisa tie te hebben gekregen, om de besprekingen mei de republikeinse delegatie voort ie zetten. De agenda-com missie zal morgen bijeen komen. Hel communiqué van de C.V.G.D. zegt voorts, dat de Commissie hedenavond een telegram zal zenden naar de Veiligheidsraad, in antwoord op 's raads verzoek om inlichtingen ten aanzien van de opschorting der on derhandelingen en de tijds duur daarvan. Prinsesjes kamperen op Terschelling Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie (Vervolg op pag. 3) m I et I „Indrapoera" naar ons land BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIES SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544'. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mimmeter- hoogte. Ingeionden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. (Van een bijzondere correspondent) Frankrijk is een slordig land. Men kan proberen, het te ontkennen, maar dan allee i uit hoffelijkheid, en niet in de waan, dat de Fransen zelf het zou den geloven. Want zij weten beter en willen niet beter. Zij hebben van Gründlichkeit zó weinig, dat ze niet eens de regel, dat hun land een slor dig land is, hooghouden wanneer ze voor het een of ander meer dan nor maal zijn warm gelopen. Men organi seert dan met een precisie, met een radicalisme, dat de vreemdeling niet had verwacht, met een lust om alles tot in de puntjes voor elkaar te krij gen, die spot met alle gewone laisser aller. Dat tenminste is de indruk, die de staking bood, welke Clermont-Ferrand verleden week in rep en roer brachten, die ook nu nog op haar happy end moet wachten. Het begon eigenlijk met de vuilnis mannen. Het begin lag natuurlijk nog veel verder terug, in het gebied van Lonen en prijzen, die niet met elkaar in overeenstemming waren, maar de vuil nismannen hebben toch de kat de bel aangebonden. Ze staakten, volledig, we kenlang. Hetgeen de huismoeders niet verhinderde, toch de vuilnisemmers buiten te zetten en deze niet weer bin nen te halen alvorens ze waren geleegd. Ze werden niet geleegd, bleven dus bui ten staan, en staan er, als in het sprook je, vast en zeker nog. Het leven van weken en weken heeft hen opgetast tot kleine vuilnisbeltjes, die rustig hun tijd beiden. Aldus meer dan tevoren aan de dis harmonie van lonen en prijzen her innerd, zijn de arbeiders van de rub berfabrieken van Bergougnan en Michelin ook gaan staken. En op dit ogenblik begon de organisatie perfect te lopen. In goede orde bezetten de stakers de fabrieken. In kleine groe pen bezochten ze alle winkels van de stad, beleefd aandringend op sluiting. En wee de winkelier, die niet horen wilde. Hij moest voelen: stenen door de ruiten en beschadiging van het winkelmateriaal. Maar dat kwam zel den voor. omdat de meesten der ne ringdoenden ervaring hadden opge daan bij vorige gelegenheden. Staking is een ernstige zaak. Er werd bij geschoten, zij het niet door de poli tie. Zij mocht niet. Ze had ook geen gummistokken. Ze had slechts traangas. Klaarblijkelijk was zij voor haar taak niet zo warm gelopen als d« stakers. Want dezen hadden alles: geweren, re volvers, gummistokken, loden kogels in leren slingers, en bovenal: echt venijnig gas. Geen wonder dan ook dat de politie, die opdracht kreeg, Bergougnan te ont zetten, en die met grote moed deze taak Uitvoerde, ontzettende verliezen geleden heet. Er vielen enkele doden, veertig man werden door het bijtend gas van de stakers levenslang verminkt, en on geveer vijftig werden door wapens gewond. Dat alles aan de kant van de politie, terwijl van de stakers slechts een dozijn mannen blessures opliep. Slechts het traangas dreef de stakers Uit de fabriek. Doch bij Michelin moest de politie onverrichterzake weer aftrek ken. Het station werd door de „grêvlsten" bezet; er mocht niet meer geschonken worden, het personeel van de restau rants liet de eters in de steek, bussen en taxi's weigerden dienst, de post werkte niet, kortom, er was in de hele stad niets meer te doen. Officieel althans. Want zó goed functionneerde de organi satie niet, of men ontdook haar toch. Alleen kostte alles wat duurder dan ge woonlijk. Ja, wat -wil men ooi van een staking, die tegelijk de eisen stelt van verhoging der lonen en verlaging der prijzen? En wat is de Fransman zijn diner waard, wanneer hij geen apéritif heeft genoten? En wat is hem het leven nog waard als hij zijn diner moet mis sen? Dat moet toch allemaal doorgaan, tegen alle staking in. De man in de straat van Clermont- Ferrand, die heus geen communist is, trok een somber gezicht zodra hij over de staking praatte. Hij vond haar erg, en was er tegen. Maar in zijn hart vond hij het toch niet onaardig, gedwongen te zijn, eens een paar dagen niet te werken. Hij besteedde zijn tijd aan het lezen van de vele kranten, die hem te koop werden aangeboden; en aan het mopperen op de tram, die ook al „en grève" was, en die nu maar nooit eens goed kan doen: als ze wel rijdt lacht iedereen haar uit, omdat haar ouderdom en wrakkigheid alle beschrijving traten, en als ze niet rijdt, dan mist men haar toch weer. Hij staarde .naar het beeld van zijn held Vercingetorix, die op Caesar eens een korte, maar schone victorie behaalde, en naar zijn geleerde Pascal, die kalm als altijd van zijn voet stuk de troebele dingen gadesloeg; hij liep over de Place de Jaude en door zijn Rue des Gras, kijkend of er wel goed gestaakt werd. En des avonds, als hij thuis kwam, na officieel niet ge dronken en geen casse eroüte genut tigd te hebben, dan was hij moe, echt moe. Want staken, niet werken, dat is zwaar werk, als hij het goed wil doen. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien- Hier en daar met onweer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: 4.20. Onder: 21.04. Maan op: 23.12. Onder: 5.27. Antara verneemt, dat Soekarno, die momenteel een rondreis door Sumatra maakt, voor de eerste maal sedert zijn presidentschap de Commissie voor Goede Diensten heeft uitgenodigd naar Su matra te komen om de toestanden aldaar in ogenschouw te nemen. Naar verluidt, heeft de C.G.D. deze uitnodigiging niet aanvaard wegens drukke werkzaam heden. Het republikeinse kabinet zal morgen bij eenkomen. Hatta brengt dan verslag uit van zijn besprekingen met dr. Van Mook. Nadat de Russen reeds sinds de in werking treding van de vaiuta-hervor- ming 'in West-Duitsland het verkeer tussen de Oostelijke en Westelijke zones hadden beperkt door strenge controle, is nu ook het interzonaal scheepvaart verkeer lamgelegd. De blokkade begint reeds ernstige gevolgen aan te nemen voor Berlijn, waar alleen reeds de toe voer uit Mariënborn tot de helft van normaal terugliep. De Amerikaanse gouverneur, generaal Clay, heeft be kend gemaakt, dat de Amerikanen voor hun vervoer naar Berlijn geen gebruik van treinen meer zullen maken en het goederenvervoer door de lucht zal wor den hervat. Het zal de Russen niet worden toe gestaan de Amerikaanse militaire trei nen te inspecteren. Bijgevolg staat de Amerikaanse trein, die sedert Vrijdag heeft gepoogd Berlijn te bereiken, nog op een zijspoor in Mariënborn. De com mandant heeft strikte orders geen Sov jet-beambten toe te laten. Het aantal Amerikaanse vluchten naar Berlijn zal voortaan 40 in- plaats van 20 bedragen. Om de ach terstand in te halen zullen de ko mende dagen 70 toestellen naar de stad vertrekken. De Russen zijn nu ook begonnen om de tijdelijke houten brug over de Elbe, welke vorige week „wegens herstel werkzaamheden" werd afgesloten, af te breken. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, Robertson, heeft aan de Rus sische commandant, Sokolovsky, meege deeld, bereid te zijn viermogendheden- besprekingen te houden over de geld- hervorming. In het schrijven, waarin Robertson dit bekend maakte, wees hij erop, dat hij de verklaring niet kan aanvaarden, dat Groot-Berlijn in econo misch of ander opzicht deel uitmaakt van de Russische zone. De Russen heb ben het aanbod geaccepteerd, zodat nog hedenmiddag besprekingen zullen wor den geopend. De Duitse economische commissie van de Sovjet-zone in Duitsland heeft intussen een ontwerp-decreet goedge keurd voor een valuta-hervorming in genoemde zone. Het is reeds doorgezon den naar Sokolovsky ter goedkeuring. Over de technische details is nog wei nig bekend. Men vermoedt, dat in de Oostelijke zones op alle bankbiljetten kleine zegels zullen worden geplakt in afwachting van het nieuwe geld, waar voor de Russen bij drukkerijen reeds opdracht zouden hebben gegeven. Voor West-Duitsland schijnt de uit gifte van het nieuwe geld op 10 mil liard mark te zijn bepaald. De koers zou ongeveer 30 dollarcent voor een mark bedragen. De geldcirculatie in Duitsland na de oorlog bedroeg onge veer 100 milliard mark. Op het missiehuis „Sparrendaal" te Vught is telegrafisch bericht ont vangen, dat pater N. Schneiders uit Den Haag benoemd is tot bisschop van Makassar (Celebes). Maandag zijn de prinsesjes Beatrix en Irene, met hun medeleerlingen van Kees Boeke's school „De Werkplaats", op Terschelling aangekomen, waar de jongens en meisjes enige dagen in de „Wierschuur" zullen kamperen. Donderdag 'uilen de Prinses-Re gentes en Prins Bernhard met de „Piet Hein" naar Terschelling ko men om de prinsesjes te bezoeken. De prinselijke familie zal dan een autotocht maken door het eiland en de kleine prinsesjes zullen hun on gedwongen kampeertijd die dag even onderbreken om officieel kennis te maken met de bevolking van Terschelling. Zondagmorgen werd in de Westelijke zones van Duitsland begonnen met de uitreiking van het nieuwe geld. Iedere Duitser kon aan de distributiebureaux 40 nieuwe marken verkrijgen tegen inlevering van 60 oude. Drukte in het bureau te Frankfort. (Van een bijzondere K.N.P.- correspondent) Op Zondag 20 Juni is van de kansels in het- Praagse Aartsdiocees de volgende verklaring van Mgr. dr. Josef Berin, Aartsbisschop van Praag, voorgelezen: „Op dit ogenblik, nu de Staat een nieuw hoofd heeft gekregen, gevoel ik mij in geweten verplicht openlijk aan de volgende grondbeginselen uitdrukking te geven: 1. De Kerk is niet de instelling, welke politieke goedkeuring te geven of poli tieke tegenstand te organiseren heeft. 2. De Kerk kan piemand beletten Gods bijstand in te roepen voor zijn handelingen. 3. Met alle nadruk herinner ik er echter aan, dat de Kerk daarmede niet de wereldbeschouwing aanvaardt van richtingen en bewegingen, die strijdig zijn met Haar opvatting. 4. Indien de Kerk ook goede wil toont, alsmede de bereidheid om de mensen tegemoet te komen in de ge meenschappelijke bemoeiingen om we reldlijke taken te vervullen, kan Zij toch nooit verraad plegen aan Haar zending, welke Haar verplicht te on derscheiden tussen wat van Christus is en wat niet van Christus is. In naam van deze zending moet Zij het kwaad berispen, of dit de mensen al dan niet welkom is. 5. Ik roep het gelovige volk op, on wrikbaar te staan achter de H. Vader en achter Zijn Aartsbisschop en Zijn geestelijkheid. Anderzijds herinner ik er allen echter aan, dat het onmoge lijk is steeds en voor elk geval nauwkeurig de concrete aanwijzingen te geven: het christelijk bewustzijn en het christelijk geweten moeten in de christenen zelf leven zij zelf moe ten de persoonlijke verantwoordelijk heid dragen, overeenkomstig de gees telijke rijpheid van een gelovig christen. 6. Vormt u grondig en nog Inten siever dan tot nu toe in de Katholieke Leer en in de grondbeginselen van de katholieke sociale gerechtigheid! Geeft gehoor aan de boodschappen van de H. Vader! Bidt allen voor het vaderland en voor het Rijk Gods in de Slavische wereld! Verzoen Gods gerechtigheid door uw eigen boetedoening voor de algemene afvalligheid en de zonden! Onze hulp is in de naam Heren! Praag, 15 Juni '48. Josef, Aartsbisschop" Gelijktijdig werd op Zondag 20 Juni het volgende bericht aan de kerkdeu ren aangeplakt: „Aartsbisschoppelijk ordinariaat te Praag. Iedere welgeordende organi satie hecht de grootste waarde aan de tucht van haar leden. De grootste poli tieke partij in Tsjechoslowakije herin nert er in haar tien geboden, welke gelijktijdig bij de aanmelding voor het lidmaatschap verstrekt worden, in de eerste plaats aan, dat onvoorwaarde lijke discipline vereist is. Het is begrij pelijk, dat ook de Katholieke Kerk van haar leden discipline moet eisen. Christus heeft over de Herders der H. Kerk gezegd: „Wie u hoort, hoort Mij wie u trotseert, trotseert Mij. Vervolgens herinnert de tekst van dit aanplakbiljet aan de beslissingen van de Bisschoppenconferenties en de beraadslagingen van het Tsjechoslo- waakse Episcopaat van 18 November 1947, 9 Februari '48 en 3 Mei '48, be treffende het verbod van politieke ac tiviteit door katholieke priesters en vervolgt: „Aangezien desondanks enige pries ters zich zonder goedkeuring van de betreffende Ordinarii als afgevaar digden candidaat hebben gesteld vestigen wij er de aandacht op, dat al deze priesters zonder uitzondering gesuspendeerd zijn, d.w.z. dat hun het recht om de Mis te lezen en ker kelijke functies uit te oefenen ontno men is. Deze suspensie treft ook de priester van het diocees Budowice, Josef Plojhar (de tegenwoordige Mi nister van Volksgezondheid. Red.). Deze gesuspendeerde priesters mo gen ook niet het woord voeren bij kerkelijke beraadslagingen en bijeen komsten." Zes divisies van de Griekse rege ringstroepen nemen deel aan het nieu we offensief, dat door de regering is ingezet in het Grammosgebergte tegen de guerilla-strijders onder Markos. Drie divisies voeren de onmiddellijke strijd, terwijl de drie andere zich ge reed houden om eventueel de guerilla's de pas af te snijden. De luchtmacht bombardeerde installaties en opslag- (Van een onzer speciale verslaggevers) Op ons artikel over de papieren school van Blitterswijck, de armzalige keet, waarin de jeugd van dit Lim burgse dorp onderwijs ontvangt, zijn reacties gekomen en wel reacties, die er ons toe brachten een tocht te on dernemen door een gedeelte van Oos telijk Brabant, waar, zoals men ons mededeelde, toestanden zouden heer sen, die nog veel erger waren dan in Blitterswijck. In Veghel, een riant dorp met ruim 10.000 zielen, begon onze tocht langs een aantal Brabantse scholen. De school voor Bijzonder Lager Onderwijs aldaar is feeds jarenlang te klein geworden en behoefde noódzakelijk uitbreiding. Die Uitbreiding nu bestaat op de eerste plaats Uit een keet, een zelfde vaal-groen, half Vergaan geval als in Blitterswijck dus, ïtiet wanden van asphaltpapier en zon der voldoende ventilatie. Verder zit een gedeelte dezer school »n de showroom van een garage met als Opschrift „Ford uit voorraad leverbaar", ^len stelle zich echter van deze show room niet te veel voor, want eerf derge lijke weidse naam voor deze ruimte, die Vellicht wel eens ooit als zodanig in Gebruik geweest is we waren immers biet in Den Haag! staat als een vlag op een modderschuit. We spreken verder biet over de storende invloeden der om geving! De derde uitbreiding bestaat uit het "Odenkerkje, dat afgestaan kon worden, bbidat nagenoeg alle Joden uit Veghel yergast zijn. Het behoeft geen betoog hoe jOfgend ongeschikt deze bedompte ruim- met haar hoge kerkramen en als *bige ventilatiemogelijkheid een kapot fbitje, is voor de bestemming, die men thans aan heeft moeten geven. Om utninste aan deze wantoestand een eiri- te maken wisten de Broeders een '8. nissenhut te bemachtigen; het doov- jybgskamp „Mariënbosch'-' kent deze bgem Die nissenhut ligt echter nog steeds in de tuin van het klooster, omdat er geen vergunning verleend wordt voor het leggen der fundamenten en de cementen vloer. Of er ook materiaal- schaarste is! Tot zover de school voor Bijzonder Lager Onderwijs te Veghel. Veghel bezit ook nog èen christe lijke school. Ze is gevestigd in een oude schuur achter een herberg. Om bjj deze school te komen, moet men door een gangetje, bij een mesthoop linksaf gaan, over het binnenplaatsje van de herberg en dan zegt men u, wijzend op een half stenen, half hou ten wrak, dat dit een schoolgebouw is, waar de jeugd wordt opgevoed. De kinderen kunnen gebruik maken van de publieke sanitaire inrichting een minder parlementaire uitdrukking zou duidelijker zijn die bij deze her berg behoort en zich buiten tegen een muur bevindt zonder enige afdekking. Wij onthouden ons van enig commentaar hierop! Achter in deze herberg, dus vlak bij dit vieze krot, dat nog te slecht is voor een stal er stonden echter schoolbanken in en dus is het een school is het uitreikingslokaal van de distributiedienst. Of er storende in vloeden zijn? We gingen verder: naar Uden, wederom een dorp van ongeveer 10.000 zielen. De jongensschool was er te klein geworden. Wat er niet meer in kon, dus maar in een keet i la Blitterswijck. We willen hierover niet in herhaling treden. Er is in Uden een landbouwschool. Ze is gevestigd in eeq keet.... Odiliapeel. Ook hier was weer de school te klein geworden. Het overschot dus maar weer de keet in. Deze Keet verkeert echter in een dergelijke de plorabele toestand, dat de onderwijzer zijn leerlingen bij regenachtig weer naar huis moet sturen. Met alle denk bare middelen zijn de grote gaten in de wanden dichtgemaakt, maar het hele geval blijft verder wegrotten en zodra de zomer voorbij is, moet de zaak dan ook gesloten worden. Misschien krijgt men dan wel vergunning voor het plaat sen van een nieuwe keetHet is per slot maar voor nood, nietwaar? In het eigenlijke schoolgebouw bevin den zich de sanitaire inrichtingen in de gang, waar ook de klasdeuren op uitkomen. Die inrichtingen zijn ruik baar verstopt en in gang en klassen hangt dan ook een niet nader te om schrijven atmosfeer. In die huh* geven onderwijzers aan kinderen les. In Volkel is de school voor een ge deelte ondergebracht in het parochie huis, een bouwvallig gebouw, waarin het vanwege zo nu en dan neerval lende plafondgedeelten soms levens gevaarlijk is. Men is, in afwachting van een vergunning, maar vast aan het verbouwen gegaan. Misschien wordt deze clandestiene bouw, nu wij dit openbaar maken, wel stopgezet! De sanitaire inrichting bestaat uit een gootje, in drie gedeelten, ge scheiden door stenen muurtjes. Het hele geval staat in de open lucht en is van zelfsprekend permanent verstopt. Het andere gedeelte van deze school is ge vestigd in de vroegere Zuivelfabriek Het oude schooltje in Zeeland was te klein geworden. Naast deze school stond een huisje, waarin vroeger het hoofd van de school woonde in tijden, toen er in Zeeland nog geen schoolgebouw was en deze onderwijzer in een der vertrek ken van zijn woonhuis les gaf. Die oude tijden herleven nu! In dit huisje zit het nu vol met kinderen, die met vieren vlak naast elkaar zitten. De vloeren zijn kapot en de gaten daarin werden opge vuld met stenen. Het dak is als een zeef, kortom, het gebouwtje zou als woonhuis totaal ongeschikt zijn. Toch wordt er school in gedaan. Honderden guldens besteedt het hoofd der school aan ontsmettingsmiddelen en middelen ter verdelging van insecten. Hij is nu optimistisch gestemd, want zijn school staat als nummer twee op de urgentie- lijst voor 1949, tenminste, dat heeft men hem beloofd. Moeten wij nu nog schrijven over de keetscholen in Schijndel en Wij bosch? Moeten we de scholen nog op noemen, waar de sanitaire inrichtin gen aan geen enkele eis voldoen; waar de natuurlijke verlichting slecht is; waar nog helemaal geen kunstverlich- ting is; waar de ventilatie beslist on voldoende is en waar de verwarming ondoelmatig en uitgesproken slecht is? Wat denkt u van de keetscholen, schuurtjes en de andere hokken, waarin onderwijs gegeven wordt in deze streek en waarin op regenachtige winterda gen de doornatte kinderjasjes hangen droog te dampen? En dan die speel plaatsen, die beurtelings stoffige zand vlakten of modderpoelen zijn en slechts zelden zijn afgemaakt. Hoofdonrein en schurft komen hier in schrikbarend hoge mate voor en het is begrijpelijk, dat de bestrijding hiervan in deze omstandigheden een hopeloos werk is. De tuberculose-uitbreidingsvatbaar- heid in deze lokaliteiten moet daar behoeft men geen hygiënist voor te zijn wel zeer groot zijn. Wij zijn eigenlijk veel te summier ge weest in de beschrijving van de wantoe standen op al deze scholen afzonderlijk; ze zijn beslist een aparte beschrijving waard Bovenstaande moge echter een totaal indruk zijn, een totaalindruk van de so ciaal-hygiënische wantoestand op het ge bied der scholen van een gehele streek, waarbij dus vele honderden kinderen en tientallen leerkrachten betrokken zijn. Men vraagt zich met verbazing af, hoe dit alles in ons hooggeroemde zindelijke landje mogelijk is en is kunnen blijven voortbestaan. Een tweetal „sanitaire inrichtingen" van een school, zools wij er verschil lende zagen. Hier moet het schoolkind wel een suggestief beeld krijgen van wat hygiëne en netheid is. Men realisere zich eens, dat hier een gedeelte van de Nederlandse jeugd wordt voorbereid op het leven onder omstan digheden, die een aanfluiting zijn voor onze begrippen van hygiëne en wat dies meer zij. Laten we dan de voorschrif ten, die er bestaan omtrent de bouw en de ligging der scholen, omtrent de inrichting der lokalen, de verlichting, verwarming, garderobe enz. buiten be schouwing. Het zou belachelijk zijn hierover nog te gaan uitweiden. Wij hebben hier slechts feiten vastge steld en onthouden ons er voorlopig van naar hun achtergrond te zoeken. Wel moet in dit verband er met nadruk op gewe zen worden, dat het niet alléén de oor log is, die van dit alles de schuld draagt, terwijl het eveneens met klem gezegd moet worden, dat van zekere zijde al het mo gelijke in het werk gesteld is, om deze misstanden uit de weg te ruimen. Het heeft tot op heden nog niet mogen ba ten en wij zouden alleen nog willen vra gen, wie nog langer de verantwoording voor deze voortgaande verpaupering op zich zou willen nemen. plaatsen. Militaire autoriteiten zonden een boodschap van Markos onder schept hebben, waarin deze maarschalk Tito om militaire hulp verzoekt. Dwight Griswold, hoofd van de Amerikaanse hulpmissie in Grieken land, heeft in een radiotoespraak ver klaard, dat de militaire toestand in Griekenland na een jaar van Ameri kaanse hulp „zeer verbeterd' is. „De Griekse strijdmachten zijn in het offen sief" zo zei hij en de toestand van de Griekse economie is eveneei.s beter geworden. „De begroting is m even wicht. de geldkoers stabiel en de prn- zen gaan langzaam omlaag". Over de wederopbouw zei Griswold o.m. dat ongeveer 4000 k.m. wegdek worden hersteld, 37 bruggen in aanbouw zijn en 16 spoorbruggen gebouwd zijn. Griswold critiseerde het „te zeer ge centraliseerde bestuur te Athene" en drong er bij de Griekse regering op aan een „democratischer, economi scher en meer representatieve behan deling van de aapgelegenheden der mensen in de provinïie" toe te staan. Een Atheens militair gerechtshof heeft het doodvonnis uitgesproken over zeven van de beschuldigden, die terecht stonden in verband met de moord op de minister van justitie, La- das, op 1 Mei j.L. Veertig van 119 offi cieren en manschappen der Koninklij ke Griekse vloot zijn door het hof eveneens ter dood veroordeeld. Deze 40 waren beschuldigd van sabotage daden tegen de marine ten behoeve van de communistische partij. 19 anderen werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. 41 werden vrijgesproken. Een kordaat meisje van twee en twintig jaar is de hoofdpersoon van ons nieuwe feuilleton. Zij beleeft nu eens geen adembenemende avontu ren, maar allerlei amusante dingen, zoals trouwens met haar naam over eenkomt. Zij heet namelijk Hilary en dat is een naam, die in verband slaat met het woord „hilariteit", dat vrolijkheid betekent. Hilary vindt het buitengewon saai in het kleine dorpje, waarin zij leeft, en zij be sluit naar Londen te gaan om daar een betrekking als privé-secreta- resse te zoeken. Haar moeder voelt daar niet veel voor. Maar zij vindt onverwachte steun bij haar grootmoeder en dan kunnen de vrolijke avonturen begin nen. Hilary vertelt haar belevenis sen zelf, en omdat zij nogal opge wekt van aard is, vertelt zij die op een amusante manierOnze lezers zullen Hilary zeker, zoals een be kende specialist in het verhaal, wel charmant genoeg vinden, om haar belevenissen met aandacht te volgen. Morgen begint zij te vertellen onder de titel „Op eigen benen". Van vele kleine dingen in het leven wordt' vaak de grote waarde niet geacht. Op het K.V.P.-congres, dat eind Oc tober van het vorig jaar te Utrecht werd gehouden, trok de sectie-verga dering, welke gewijd was aan de be drijfsorganisatie, de meeste belang stelling. Inleider was toen het Am sterdamse kath. lid der Tweede Ka mer de heer Th. Koersen, die een bij zondere studie van dit moeilijke onder werp heeft gemaakt. Nu dë indiening van het wetsontwerp op de publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie binnen kort verwacht mag worden, verheugt het ons zeer de heer Koersen bereid te hebben gevonden in enkele artikelen dit ingewikkelde vraagstuk op popu laire wijze voor onze lezers te behan delen RED. I Nu de indiening van het wetsont werp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor de deur staat is het niet ondienstig enige aan dacht te besteden aan de enorme bete kenis, die de aanvaarding van dit wets ontwerp kan hebben voor de toekom stige structuur van het bedrijfsleven en dus voor allen, die daarin, van hoog tot laag, een functie vervullen. De belangrijkheid hiervan gaat zelfs nog veel verder, want niet alleen de belangen der bedrijfsgenoten, werkge vers en werknemers, zijn hierbij be trokken, maar zeker in niet mindere mate de belangen der verbruikers. Het wetsontwerp heeft ten doel, door de instelling van publiekrechtelijke licha men in de zin van art. 152 der Grond wet, het redelijk gemeenschappelijk bedrijfsbelang te dienen, dat afge stemd moet zijn op het algemeen wel zijn. Het is de bedoeling, dat de zelfwerk zaamheid der betrokkenen op dusda nige wijze tot ontplooiing komt, dat daardoor uiteindehjk het algemeen wel zijn op de juiste wijze wordt gediend. De ervaring na de eerste wereld oorlog van 19141918 heeft ons ge leerd, dat het moeilijker is een vreda te winnen dan een oorlog. Toch staan we ook nu weer voor deze taak en de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie kan een belangrijke bijdrage daartoe leveren. Geen enkele wereldvrede immers kan gewonnen worden, wanneer niet m ieder onderdeel van dat enorme com plex, dat wij „wereld" noemen,, met alle kracht gestreefd wordt naar die vrede, welke is: „de rust der orde". Orde in ons persoonlijk leven, orde in het gezinsleven, orde in het be drijfsleven, orde in het land, orde i» Europa, orde in de wereld! De orde nu in het bedrijfsleven, brengt ons de „b e d r ij f s v r e d e", welke aldus de vrucht kan zijn van een goed inge richte en goed werkende bedrijfsorga nisatie. Men vraagt zich wel eens met verba zing af, hoe het mogelijk is geweest, dat deze gedachte om tot ordening te komen, zo ver uit het gezichtsveld was verdwenen daar deze toch reeds bijna dertig jaar geleden in onze Kathoüeke gelederen tot uiting kwam op het z.g. bedrijfsradencongres" en tot de ver wezenlijking waarvan reeds in 1922 de mogelijkheid in de grondwet werd geopend. Het tijdperk, eindigende bij de aan vang van de laatste wereldoorlog, ver toonde nog de laatste trekken van een ondergaand liberalisme, waarbij „ab solute vrijheid" in aller vaandel ge schreven stond. De vrijheid en het particulier initia tief nebben steeds tot vele goede din gen gestimuleerd, maar de vrijheid is slechts in zoverre van betekenis ge bleken voor het algemeen welzijn, als zij zich hield binnen de grenzen van het algemeen belang. Overal waar zij daar buiten trad, bleven de heilloze gevolgen niet uit Nóch de lonen, overgelaten aan het vrije spel der maatschappelijke krach ten, nóch de prijzen overgelaten aan de absoluut vrije concurrentie zijn in staat gebleken een samenleving te scheppen, waarin het redelijk algemeen welzijn behoorlijk tot uitdrukking komt. De vrijheid, het grote goed, werd met beheerst toegepast en daardoor bracht het in plaats van welvaart voor allen, strijd; strijd om het bestaan, zowel voor de arbeider als voor de onderne mer. De arbeiders sloten zich aaneen en vormden strijdorganisaties, de werkge vers deden hetzelfde, ja zelfs de onder nemingen, die door de ongebreidelde concurrentie zich in hun bestaan zagen bedreigd, gingen over tot kartel- en trustvorming en zo ontstond allerwege een strijd om de macht. Want met de groei van de groeperin gen. groeide ook het besef van de macht en daarmede was het tijdperk ingeluid van de machtsstrijd. En wat de machtsstrijd, die zich niet alleen be perkte binnen eigen landsgrenzen, maar welke over de gehele wereld viel waar te nemen, tenslotte heeft betekend, her inneren we ons nog maar al te goed uit de voorbije oorlogsjaren. Macht kan nooit, dus ook niet in de kleine gemeen schap van het bedrijf, een bindende factor zijn; alleen het recht is daartoe in staat. Wil een bedrijfsorganisatie kans van slagen hebben, dan zal zij recht moe ten laten wedervaren aan deze drie eisen: L erkenning van de vrijheid van de menselijke persoon, maar met eerbiedi ging van het algemeen belang. 2. erkenning van de rechten der ge meenschap, maar met eerbiediging van de persoonlijke vrijheid. 3, onderwerping van de samenwer kende groepen aan de regels van het spel, dus aan het rechu Practisch zal dit betekenen, dat er in de sociale sector overleg zal moeten zijn over arbeidsvoorwaarden, sociale voorzieningen, opleiding, -mz. waardoor al degenen die in het bedrijf werken, er zeker van zijn, dat zij hun recht heb ben en bekomen op de plaats, welke hun in het maatschappelijke leven toe komt, maar tevens ook erkennend, dat anderen op ditzelfde recht aanspraak kunnen maken. Er zal moeten zijn: enerzijds erken ning van de grote waarde van de arbeid, maar anderzijds ook erken ning van de leiding van het bedrijf. Teder op zijn plaats; zonder gezag is geen enkele gemeenschap mo gelijkmaar het gezag moet dan ook rekening houden met de aard en de rechten van hen, die onder dit gezag zijn gesteld. In de economische sector betekent dit, dat de ongebreidelde concurrentie en machtsvorming binnen de perken zullen moeten worden gehouden. TH. D. J. M. KOERSEN. Gisteren is de „Indrapoera" met 1400 man gedemobiliseerden van de K.L., het K.N.LL en de K.M. naar Nederland vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1