Voedselsituatie in Engeland komt in gevaar Amerika en indië Gevolg van Londense havenstaking TSJECHOSLOWAAKSE PRIESTERS VAN HUN FUNCTIES ONTHEVEN DE TERUGKEER VAN DE KARTUIZERS Een oude heer mm 137 SCHEPEN LIGGEN VOOR ANKER Besprekingen tussen V.S. en Westerse Unie Wie wordt candidaat voor het presidentschap? Geen devaluatiedwang voor Marshall-landen INT. COMMUNISTISCHE BIJEENKOMST? Schrijven van Episcopaat aan Gottwald Uitmoording en brandstichting lieten niet meer dan een vage herinnering over wekt opschudding PAGINA 3 DINSDAG 22 JUNI 1948 Nederlandse souvereiniteit blijft erkend Geen prijsgarantie aardappelen? Om vrede in West-Europa te waarborgen Conventie van republ. party in carnavalsfeer bijeen? Internationaal kwekerscongres geopend Nederlandse aankoop commissie Gedelegeerden in Roemenië en Praag bijeengekomen Einde staking in Belgische metaalindustrie Marshall-plan onverenigbaar met stakingen Nederland gaat bij Zuid-Afrika vissen einde/ door JAMES CHARLES LYNCH Amerikaanse diplomatieke per sonen hebben volgens A. P. ver klaard, dat de Amerikaanse erken ning van de Nederlandse souve reiniteit over Indonesië, zoals deze neergelegd is in de „Renville"- overeenkomst, vermoedelijk ge handhaafd zal worden. Deze hernieuwde verklaring van de Amerikaanse houding zou het gevolg zijn van het commentaar, verstrekt door 'n woordvoerder van 't Britse mi nisterie van buitenlandse zaken, dat Engeland de Nederlandse souvereini teit aanvaard heeft. De vice-minister voor Economische Zaken van de negara Indonesia Ti- moer, drs. Tan Tek Heng, zal binnen kort met ziekte-verlof naar Nederland vertrekken. Hij krijgt voorts een studieopdracht mee van de ministerraad. Volgens een bericht van Aneta zijn bij schermutselingen op Midden-Java tussen afdelingen van de T.N.I. en ge vechtseenheden van de Masjoemi 16 leden van de T.N.I. en 35 volgelingen van de Masjoemi gedood. In Oost-Java zijn incidenten voorgevallen tussen de T.N.I. en leden van de revolutionnaire gevechtsgroep van „generaal" Soetomo, die een poging ondernam om zich meester te maken van de voorraden ener suikerfabriek. Mr. P. A. Ursone, economisch advi seur van dr. Van Mook, vertrekt morgen voor goed naar Nederland, na een ver blijf van 40 jaar in Indië. De republikeinse minister van Voor lichting, Mohammed Natsir, heeft tegen over „Antara" verklaard, dat de benoe ming van een gezant te Afghanistan steunt op de betrekkingen^ tusen de Re publiek en Afghanistan, die dateren se dert de de facto- en de jure-erkenning door Afghanistan op 15 September 1947. De onofficiële staking welke begon als protest tegen disciplinaire maatregelen genomen met betrekking tot een groep van 11 arbeiders die een opgedragen taak weigerden uit te voeren, heeft nu 't karakter aangenomen van een intern verzet van de havenarbeiders tegen de leiding van hun vakvereniging en is symptomatisch voor de omstandigheid dat vakverenigingsleiders in het alge meen contact hebben verloren met de door hen vertegenwoordigde arbeiders. In het Lagerhuis werd gisteren na mens de Minister van Arbeid medege deeld dat een voortzetting van de sta king de voedselsituatie in gevaar zou brengen, ernstig ongerief zou berok kenen aan het publiek en reeds bezig is belangrijke schade toe te brengen aan de Engelse export. Op een vraag Of er sprake was van communistische beïn vloeding in de huidige staking werd door de regeringszegsman geen ant woord gegeven, doch. ofschoon vaststaat dat communisten een dankbaar gebruik maken van de ontstane situatie, vindt de staking niet veel oorsprong in com munistische agitatie. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Ongeveer 19000 havenarbeiders zijn nu betrokken in de Londense havenstaking. 137 schepen liggen te wachten op los sing, waaronder 50 schepen geladen met levensmiddelen. Sommige van de la dingen, vooral eieren en tomaten, drei gen te bederven als ze niet heden of morgen gelost worden. Tenzij de stakers vandaag besluiten de arbeid te hervat ten, zal de regering gedwongen zijn troepen te zenden om de meest drin gende lossingswerkzaamheden te ver richten. De leiders van de betrokken vakbond hebben voor heden een vergadering be legd in de Albert-Hall, om te trachten de stakers te overreden naar hun werk terug te keren. Het stakingscomité heeft echter een poging gedaan om deze offi ciële bijeenkomst te saboteren en een eigen vergadering georganiseerd in een groot park in Oost-Londen. Er zijn tekenen welke erop wijzen dat althans een groep van ongeveer 3001 havenarbeiders tot het inzicht is gekomen dat de staking volkomen on verantwoord is. Deze groep zal zeer waarschijnlijk Woensdag de arbeid hervatten. van de machtsmisbruiker, die thans hun heerser iszij wensen niet langer aan hem te gehoorzamen. In hun ogen ben IK en IK alleen geschikt voor het leider schap van de staatIk kan een staatsgreep wagen, maar ik mis de steun van de bevolkingNu heeft de Voorzienigheid mij u in handen gespeeld. Gij en ik sa men kunnen de Egyptenaar van zijn vergulde troon doen storten! Met uw hulp en die van uw volgelingen kan, MOET, ons plan gelukkenEindelijk zioeeg hij en een geladen atmosfeer hing in het vertrekjeEric had aandachtig geluisterd, en langzaam vernauwden zijn ogen zich tot spleetjes. Een gevoel van achterdocht beving hem.' 128 Eric's gedachten gingen snel. Wat was de bedoeling van deze vertoning? Wat wilde de generaal bereiken? „Uw positie" verbrak deze het zwijgen, „is hachelijk. Gij zult naar de citadel gebracht worden en daar wacht u een zekere dood. Zijt gij u daarvan bewust?" Zwijgend knikte Eric. Hij vroeg zich nog steeds af wat het motief voor de vreemde houding van de luipaardgeneraal kon zijn, en onze held was op zijn hoedeLuister," vervolgde Tubalah snel. ,,Wij kunnen niet te lang sioreken, dat wekt achterdocht. De Egyptenaar is een waanzinnige en hij hoort niet langer op de troon. IK wil de macht. IK wil heerser worden van Atlantis. Er is een goed gewapend leger. De soldaten en officieren zijn mij trouwZij walgen „Het Brabants Kamerkoor", dirigent Frans van Amelsvoort, heeft van de be kende Hongaarse componist Zoltan Kodaly het eerste uitvoeringsrecht gekregen van diens ..Missa brevis" voor kamerkoor en orgel. Deze mis zal waarschijnlijk in ver scheidene plaatsen van Nederland worden uitgevoerd en niet uitgesloten is het, dat Kodaly deze uitvoeringen zelf zal diri geren. Op vragen van het Tweede Kamerlid Chr. van den Heuvel (A.R.) betreffen de het vaststellen van een prijsgarantie voor onverkoopbaar gebleven consump tie-aardappelen. heeft de heer Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat de minister niet bereid is ook buiten het kader van de met de overheid afgeslo ten contracten, alsnog een prijsgarantie te verlenen. Wel is al het mogelijke ge daan om voor de thans nog aanwezige consumptie-aardappelen alsnog een af zetmogelijkheid te scheppen. Met dit doel is een der aardappelmeelfabrieken opnieuw in werking gesteld, welke thans een hoeveelheid van 1000 ton aardappelen per week verwerkt, terwijl voorts aan de mogelijkheid tot export alle aandacht is besteed. De volgende stap ter voorbereiding van „gewapende Amerikaanse bijstand voor de West-Europese verdragslanden" zullen di plomatieke besprekingen zijn tussen de V. S. én de vijf landen der Westelijke Unie, aldus een woordvoerder van het ministerie van Landsverdediging der V. S. Er is nog geen datum vastgesteld, aldus deze zegsman, maar waarschijnlijk zal het binnen twee of drie maanden gebeuren, Deze besprekingen zullen aan het overleg tussen de militaire staven voorafgaan. De .militaire commissie der vijf Europese lan den is nog niet gereed met de uitwerking van een gemeenschappelijk verdedigings plan. Daarna zullen Amerikaanse militaire deskundigen „waarschijnlijk" de overwe gingen van de Europese militaire com missie gaan bestuderen. (Van een onzer speciale verslaggevers) Te Cuiemborg is Maandag het Oekraïns seminarie geopend onder grote belangstelling van de zijde der kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, van de zijde der regering, de Rijks- vreemdelingendienst, Caritasmissie, Universitair asylfonds, van het Apos tolaat der Hereniging en van zeer vele Oekraïners, die in ons land vertoeven. Onder het gastvrije dak van de paters Augustijnen hebben de Oekraïners hier het seminarie gekregen, dat priesters geven zal aan de talrijke Oekraïners, die zich over de wereld in ballingschap bevinden. Veel moeilijkheden moesten worden overwonnen, om de zestig studenten en hun professoren hier tezamen te krijgen. Gevangenissen en concentra tiekampen kennen deze mannen van binnen, de felste ontberingen hebben zij moeten doorstaan, vervolgd door Russen en Duitsers tijdens de elkaar opvolgende bezettingen. En nu is de door de eeuwen heen ge teisterde Oekraïne als Sovjet-republiek ingelijfd en de Sovjets laten geen mid del onbeproefd, om de Oekraïnse katho lieken te uniëren met de Russische staatskerk. Een pontificale Hoogmis, door de Apostolische Visitator Mgr. J. Buckx op gedragen met de grootste luister, welke, de Slavische ritus toelaat, ging aan de' plechtige Sessie vooraf. Deze Sessie werd geopend door de Provinciaal der Augustijnen, de hoog- eerw. pater S. van Nucnen, waarna de minister van Justitie, mr. Van Maarseveen, de Oekraïners namens de regering welkom heette. Namens het Apostolaat der Hereni ging sprak de voorzitter, de heer A G. Smit, terwijl Mgr. Huurdeman sprak voor Z. Em. de Kardinaal, die om ge zondheidsredenen verhinderd was. De rector van het seminarie, dr. Basicl Laba, sprak van de lijdensweg, die zijn volk gaat, een martelaarsvolk als de Ieren en de Armenen, onderdrukt om het geloof. Want van de 8 millioen leden der Oosterse kerken, die in gemeenschap leven met de H. Stoel, is de Oekraïnse veruit de grootste. En als zodanig is dit land de voorpost van het herenigings- werk en hierop richten zich de aanval- Als gevolg van de Amerikaanse con cessie betreffende de valuta-devaluatie in Europa Is het thans mogelijk geworden, dat de bilaterale overeenkomsten be treffende het plan-Marshall tegen het einde van de week tot stand komen. De clausule in het oorspronkelijke ontwerp, die alle betrokken Europese landen de verplichting oplegde overleg te plegen met de V. S. over de devalua tie van hun valuta, telkens wanneer de V. S. dit verlangden, is thans vrijwel geheel uit de overeenkomst gelicht en vervangen door een artikel, dat het on dertekenende land alleen verplicht een „passende" wisselkoers te handhaven. De concessie is het resultaat van een aantal besprekingen der Britse, Franse, Deense en Zweedse ambassadeurs met Willard Thorp, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken. De mogelijkheid bestaat, dat de punten, waaromtrent verschil van mening be staat, geregeld zullen worden op basis van nieuwe instructies uit Parijs, Lon den, Kopenhagen en Stockholm, die in de komende 24 uur verwacht worden. De nationale conventie van de republi keinse partij, waar de republikeinse can didaat voor het Amerikaanse president schap zal worden gekozen. Is in Philadel phia geopend in de traditionele sfeer, die kenmerkend is voor deze gebeurtenis. Er waren weer levende olifanten, dwergen, fanfares, koorzangen, bands, papleren mut sen, wimpels en aanplakbiljetten, maar on danks deze carnavals-stemming en het tu mult, dat deze bijeenkomst immer omhult, is de conventie zelf een ernstige aangele genheid, waar de gedelegeerden beslissin gen zullen nemen voor de toekomst van Amerika en van de gehele wereld. De voornaamste candidaten zijn de gehele dag omringd door mensen. Sena tor Taft zei in twee dagen nog geen half uur tè hebben geslapen. Gouverneur Dewey voelde zich zeer Op zijn gemak. Hij drukte handen zonder ophouden, noemde de mensen bij de voornaam en praatte met iedereen. Na vier redevoeringen te hebben be luisterd, waarin een republikeinse over winning in November in het vooruit zicht werd gesteld, bepaalden de ruim duizend gedelegeerden zich tot het af wikkelen van een aantal organisato rische kwesties. Daarna werd de zitting verdaagd tot negen uur vanavond. De temperatuur in de congreszaal was on draaglijk. De tabaksrook was te snij den. De talrijke en krachtige boog lampen verspreidden bijna evenveel warmte als licht, zodat de meeste ge delegeerden hun jasjes uittrokken en hun werk in hemdsmouwen voortzetten. De stemming over het aanwijzen van de republikeinse Candicjaat eal Donder dag beginnen. De gouverneur van Illinois, Dwight Green, heeft in een toespraak tot de vergadering verklaard, dat een republikeinse president „het ministerie van Buitenlandse Zaken van personeel zou voorzien, dat onze diploma tie in elke hoek van de wereld zou doen respecteren. Het is een oude en beproefde republikeinse traditie, dat de Amerikaan se invloed overal moet worden gevoeld, waar Amerika een wettige plicht in de wereld buiten onze poorten heeft." Hij zei, dat de V.S. „het recht hebben een wer kelijke tegei»vaarde in vrede en veilig heid te verwachten voor de Marshall-hulp aan Europa". De „resolutie-commissie" van de con ventie heeft beraadslaagd over het verkiezingsprogram van de Republi keinen. Aangenomen wordt dat ten aanzien van de buitenlandse politiek werd besloten te ijveren voor voortzet ting van Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, in het bijzonder aan landen, die de strijd hebben aange bonden tegen het communisme. Men is van mening dat de conventie zich ac eoord zal verklaren met de door Senator Vandenberg ontwikkelde richtlijnen. Minister Mansholt heeft Maandagavond te Scheveningen het Internationaal congres van kwekers-selecteurs „Assinsel" offi cieel geopend. De minister gaf een sum mier overzicht van de resultaten die in Nederland zijn bereikt, waarbij hij op merkte. dat de voornaamste gewassen in ons land door veredeling een half tot een procent grotere opbrengst per jaar geven. De minister bepleitte een „internationaal auteursrecht" op het kweken van nieuwe tuinbouw- en landbouwgewassen, een ge dachte, die de voorzitter van het congres, de heer M. E. Tournens, zeer aangenaam was. De burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. de Visser, sprak een welkomst woord. Van officiële zijde wordt er, in tegen stelling tot andersluidende berichten, op gewezen, dat de werkzaamheden van de Nederlandse aankoopcommissie te New York uitdrukkelijk beperkt blijven tot de aankoop van militaire goederen. De aankoop van alle overige industriële goederen geschiedt reeds geruime tijd door bemiddeling van de particuliere handel. Dientengevolge werd reeds het vorig jaar overgegaan tot een drastische verlaging van de personeelssterkte van deze instantie. tilt verschillende Oost-Europese hoofdsteden komen berichten, waaruit biykt dat zeer spoedig een internatio nale communistische bijeenkomst waarschijnlijk van de Cominform zal worden gehouden. Hoewel deze berichten In Praag reeds officieel zijn tegengesproken, valt uit de aankomst van tal van personen, die bekend staan als leden van de Cominform, op te ma ken dat Tsjechoslowakije een goede kans maakt ditmaal plaats van samen komst te zijn. Gebleken is dat 7 van de 18 Comin- form-gedelegeerden zich in de afgelo pen dagen in of nabij Praag hebben op gehouden, n.l. Zhdanoff (Rusland) Kar- delj en Djilas (Joego-Slavië), Farkas fHongarije), Jacques Duelos (Frank rijk), Mine (Polen) en Slansky (Tsje choslowakije). Voorts zijn Anna Pauker en Gheor- ghioe niet in Boekarest aanwezig. De Italianen Togliatti en Secchia zijn Don derdagavond in Praag gearriveerd. De Hongaar Rakosv is Zaterdagavond uit Warschau vertrokken en na de trein en zijn gezelschap te hebben verlaten, per auto naar Praag gegaan. Erno Gero, de Hongaarse Minister van Verkeer, is met Farkas en Duelos uit Boedapest vertrokken. Onbevestigde berichten uit Praag melden, dat de bijeenkomst zeer wel mogelijk reeds te Karlovy Vary is be gonnen. Van de andere kant zijn er geruchten, dat er een bijeenkomst in Roemenië zou zijn. Reizigers uit het Roemeense vacantie-oord bij de Praho- va hebben nabij Timis gedurende het weekeind een groot aantal dure Russi sche en van buitenlandse nationaliteits tekens voorziene Amerikaanse auto's opgemerkt. De auto's stondèn onder zeer scherpe bewaking. Vierduizend studenten uit de oude universiteitsstad Heidelberg in de Ameri kaanse zone van Duitsland protesteerden vorige week tegen de lage voedselrant soenering. De studenten trokken, gewapend met grote borden, door de stad en gingen voor het stadhuis op de tramrails zitten om zo het verkeer te belemmeren, terwijl hun leiders een verzoekschrift overhandigden. (Vervolg van pag. 1) Van bevoegde zijde wordt ons voorts nog toegestuurd het volgende felicita tie-adres, gericht aan de nieuwe Presi dent Gottwald door de Praagse Aarts bisschop Mgr. dr. Josef Berén, alsmede door Mgr. dr. Josef Karl Matocha, Bis schop van Olmütz, en Mgr. dr. Andrej Skrabik, Bisschop van Neusohl. Uit be voegde kring wordt er ons eveneens op gewezen, dat evenals bovenstaande ver klaringen ook deze tekst bewijst, dat de katholieken der gehele wereld gerust kunnen zijn over de vaste, principiële koers van het Tsjechoslowaakse Episco paat, ondanks de indrukken, onder meer gewekt door de berichten over het door Mgr. Beran gezongen „Te Deum," hetwelk een afgedwongen zaak was. „Mijnheer de President, „Wij zijn er ons van bewust, en men pleegt het ons in herinnering te brengen, dat wij volgens het woord van Christus „Geeft de keizer, wat des keizers is" gewichtige verplichtingen tegenover de Staat hebben, tot welks president u gis teren verkozen werd. Wij verzekeren u, dat wij deze verplichtingen zullen na komen naargelang het Geloof en het geweten ze ons opleg gen. Tezelfdertijd vergeten wij echter niet, dat deze uitspraak van Christus ook een tweede zinsnede heeft: „Geeft God wat aan God toekomt". Ook dit ge bod legt ons verplichtingen op, die wij als katholieke Bisschoppen gemeen schappelijk met de katholieke geestelijk heid en het katholieke volk onvoor waardelijk moeten vervullen. Wij hopen daarom dat de door de nieuwe grondwet gewaarborgde godsdienstvrij heid volledig geëerbiedigd zal worden. Het katholieke schoolwezen, de katho lieke pers en de godsdienstige vereni gingen, In het bijzonder ook de katho lieke caritas, zijn noodzakelijke be standdelen van het godsdienstige leven: uit dien hoofde rekenen wij er op, dat met spoed al het mogelijke gedaan wordt om deze kwesties in een duidelijk licht te stellen, zowel uit rechtskundig als practisch oogpunt. Dit is ook nodig in het belang van de goede betrekkingen met de H. Stoel, met Welke wij verbonden zijn en Die wij trouw hebben gezworen. On rechtvaardige aanvallen op de H. Vader in de pers en in het openbare leven bedroeven ons, trouwe katholieken, ten zeerste en wij zouden gaarne zien, dat ook hieraan een einde wordt ge maakt. Met des te meer vreugde zal dan het gelovige volk door zijn arbeid aan de opbouw en het behoud van de economische welstand medehelpen. Want slechts de in vrijheid beleden en beleefde godsdienst brengt het volk en de Staat zegen. Wij hebben het nodig geoordeeld u het bovenstaande onder ogen te brengen bij deze gelegenheid, nu wij u, mijnheer de president, namens het katholieke volk en de katholieke geestelijkheid veel geluk wensen bij het streven naar en de bemoeiingen ten gunste van de ontwik keling en de bloei van onze Republiek" In aansluiting aan ons bericht over de eventuele terugkeer der Kartuizers in Ne derland deelt men ons de volgende bij zonderheden mede: De naam Kartuizers is te Amsterdam in herinnering gebleven dan zij Vondel's woorden in de Gysbreght van Aemstel en de namen van enkele straten in de om geving van het voormalige Kartuizer klooster. Dit heeft gestaan in het hartje van de Jordaan, tussen de tegenwoordige Tichel- en Lindenstraat. De namen Kar tuizerstraat, Kartuizerdwarsstraat en het Kartuizerplantsoen (nu een kinderspeel plaats) houden de gedachten aan het vroe gere convent levend. Het Kartuizerplant soen wordt ln de volksmond ook wel Kar tuizerkerkhof genoemd. In de Kartuizer straat is thans een „hofke", dat ook wel Kartuizerhof wordt geheten, maar met het vroegere klooster heeft dit niets gemeen. Vóór de Hervorming stond het Kartuizer klooster te Amsterdam in hoge bloei. Uit moording en brandstichting lieten echter van het wtintigtal Kartuizers in ons land niet meer dan een vage herinnering over. Sindsdien vond bij uitzondering een land genoot de weg naar een Kartuizerklooster ver over onze landsgrenzen. Zo bleef het tot vóór een tiental jaren, toen de drang naar het beschouwende leven over de gehele wereld sterker werd en daardoor ook de eenzame Kartuizer kloosters weer werden bevolkt. t)ok het getal der Nederlandse monniken groeide, en wel zodanig, dat het bestuur der Orde er in 1947 toe overging een gemeenschap te stichten van uitsluitend Nederlanders, priesters, novicen en broeders. Deze com muniteit werd gehuisvest in het beroemde Kartuizerklooster van Calcl bij Pisa in Italië. Daar leven nu de Nederlandse Kar tuizers, in de hoop spoedig naar hun va- Dinsdagmorgen neemt de staking in de Belgische metaalindustrie een einde tengevolge van de overeenstemming, die Maandagavond tussen de regering, de patroons en de vakbonden werd bereikt. De staking heeft dus juist een week geduurd, maar de arbeiders heb ben ditmaal aan het langste eind ge trokken. Niet alleen zullen zij geen schade van de staking ondervinden en worden er geen sancties tegen hen ge troffen maar bovendien worden de meeste van hun eisen ingewilligd. derland te kunnen terugkeren. Deze te rugkeer is evenwel geheel afhankelijk van de medewerking der katholieken in ons land. In 1945 werd hier te lande opge richt de Stichting „Dionysius de Kartui zer". Deze Stichting wil door verbreiding van de kennis van leven en werken der Kartuizers de belangstelling der katholieke landgenoten wekken. Daarnaast echter is geld nodig om gronden aan te kopen voor het bouwen van een klooster in een ver loren hoekje van ons vaderland. De Stichting verdient een algemene belangstelling, omdat het hier een «Ier oudste en voornaamste Orden der gehele Kerk betreft, een Orde. die in gestreng heid zeker op de eerste plaats komt. De Kartuizers leven n.l. Jn de grootste afzondering. Zij hebben ieder een klein huisje, gelegen binnen de klooster muren. Daar vertoeven zij altijd alléén, behalve in de tijd, die zij in de kerk doorbrengen voor de H.H. Missen en het Koorgebed. Hun leven is uitsluitend aan beschouwing gewijd. Behalve eenzaamheid en stilte eist hun regel volkomen onthouding van alle vlees- en vetstoffen, zelfs ingeval van ern stige ziekte. De monniken nuttigen slechts één maaltijd per dag, waarvan zij bulten de vastentijd, de z.g. grote vasten (van 15 Sept. tot en met Paas-Zaterdag), wat fruit of een brokje brood mogen reser veren voor des avonds. Als noodzakelijke ontspanning voor geest en lichaam is er een korte pauze, die be stemd is voor handenarbeid, hetzij in het eigen kleine tuintje, dat bij elke woning ligt. of wel voor houtbewerking in een benedenvertrek van de cel. Op de Zondagen wordt de maaltijd ge zamenlijk gebruikt, hoewel in stilte. Dan is er vóór de Vespers een kort collo quium. gelegenheid om met elkander te spreken. Elke week gaan zij een wan deling maken van drie tot vier uren, wat niet als een genoegen is te beschou wen, doch enkel als noodzakelijke li chaamsbeweging. Het gedrag tijdens deze wandeling is vastgelegd, want iedere twintig minuten moeten zij van gezel schap wisselen, om zodoende de broeder schapsbanden levendig te houden. In de Middeleeuwen hebben de Kartui zers in ons land een grote plaats inge nomen in het geestelijk leven. In onze tijd komt hun deze plaats nog meer toe dan ooit te voren, want nooit waren het verval en de verwording in alle rangen der mens heid zó groot als in onze dagen. Nooit is de mensheid zo opstandig geweest tegen Gods H. Wil. en nooit is er gereder aan leiding geweest om de bemiddeling in te roepen van biddende en smekende mon niken. ten einde Gods toorn af te wen den. Daarom vooral ook is het initiatief van de Stichting „Dionysius de Kartuizer" van zoveel belang voor ons land. Belangstellenden kunnen zich richten tot het secretariaat van het Werkcomité voor Amsterdam, Jan Evertsenstraat 14. Moge deze belangstelling werkelijk groot zijn, opdat het aan St. Bruno's zonen ge geven zal zijn spoedig naar het eigen Va derland terug te keren. James Zellerbach, administrateur voor het plan-Marshall in Italië, heeft ver klaard, dat hij „de strijd tegen de Ita liaanse vakverenigingen en tegen stakin gen" als deel beschouwt van zijn officiële zending. „Stakingen brengen verminde ring van productie en winst", aldus Zel lerbach. Daarom zou hij zijn inv'.oed ge bruiken om stakingen te voorkomen. Naar door de directie van de Zuide lijke Visserij Mij. werd medegedeeld, ligt het in haar bedoeling nog deze zomer met de opbouw van een visserij- maatschappij benoorden Kaapstad te be ginnen. Daartoe zal de heer J. J. v. d. Bogaerde zich binnenkort naar Zuid- Afrika begeven om vooral de productie sector te beheren. Men denkt de vis serij in de Zuid-Afrikaanse wateren met nieuwe Nederlandse vaartuigen uit te oefenen. ren heeft hij met zijn „gewapende boe- in auto-onderdelen naar Chicago ver ren," de vertaling van bovengenoemde kocht is, ging per motorschip „Stock- naam, in de bergen een guerilla ge- holm" naar Chicago. De auto, die een voerd tegen de Legering. Hij schijnt er speciaal gemaakte zware carrosserie be- nu ineens genoeg van te hebben en zit en kogelvrij is, verbruikt bijna een heeft zich persoonlijk bij de president liter benzine per kilometer, van de Philippijnen gemeld om zich x over te geven. Ju T n de bergen van Anatolië heeft een I arend onder de ogen van de vader, De auto van Hitier zal binnenkort een schaapherder, een jongetje van in Chicago rijden. De Mercedes- 7 jaar in zijn klauwen meegenomen en, Benz, die hij in 1941 gebruikte, terwijl de machteloze vader angstig toe schonk hij in 1942 aan maarschalk Man- moest kijken, het kind van een hoogte nerheim. De wagen, die door een firma van 300 meter laten vallen. Voor de tweede maal in 21 jaar is Santa Lucia, de hoofstad van Gran Canarias, een der aan Spanje behorende Canarische eilanden, door een zware brand geteisterd. Geen groentenwinkel, drogist of bakkerij is overeind blijven staan, zodat schepen met goederen naar de stad zijn gezon den. Hier en daar is men aan het plun deren geslagen. In Trinidad werd een radiobericht over de ramp ontvangen, waarna men met een inzameling begon. In Santa Lucia kijkt men al naar de resultaten uit. het hart. „Laat ze niet met rust". „Reken maar", beloofde zij. Hij zoende haar en baande zich een weg door de wagon. Hij vond een zit plaats en stopte zijn jute zak onder de bank. De fluit gilde. De bel rinkelde. De trein zette zich met een ruk in beweging. Op het perron klonken kreten. 3am lette er niet op. Hij keek zelfs niet op, totdat een stem zei: „Ken je mij nog? Ik ben Bulletje Smythe. Schuif eens op". Sam sperde zijn ogen open In het gangpad stond Jonathan Smythé. Achter hem doemde een kruier op met een zeil doeken plunjezak en een tas met golf- stokken. ,Hé, Bulletje", zei Sam. „Ga zitten. Waar ga je naar toe?" „Hoe staat het met de huizen, jullie kant uit." „Als we tekort komen bouwen we bij", zei Sam. „Maar de plaats zal je niet erg bevallen". „Waarom niet?" „Zo dood als een pier. Ze kruipen voor me. Ze vliegen op mijn wenken. Er zit niks meer bij. Ze zeggen op alles ja en amen, alsof ik een soort afgod was". ,Maak ik wel in orde", zei Jonathan. „Bij wijze van wederdienst". Sam keek hem aan. „Ha!" gierde hij. „Ha-ha!" „Ha-ha!" bulkte Jonathan. Hij rolde achterover op de bank, zijn buik vast houdend van het lachen. Na een poosje diepte Sam zijn pinda's op. Jonathan had pepermuntjes bij zich. „Ik weet het niet", huilde Janet, „maar wat het ook is, het is opa's schuld". Sam kwam de trap afgestormd, de de jute zak achter zich aanslepend. „Uit de v/eg!" beval hij. „Ik heb nog maar een paar minuten om die trein te halen!" „Maar opa", smeekte Janet, „luister toch eens naar me". „Geen tijd", zei hij. „Kom me maar eens opzoeken. Tot kijk". Hij rukte de voordeur open, slingerde de zak over zijn schouder en holde weg. Sam was al halverwege het station, toen Janet hem met de auto inhaalde. „Opa", smeekte ze. „Toe, stap in". „Merci", zei Sam „En dan de motor afzetten of een omweg maken". „Het hele geval is een grap", zei Janet. „Het is mijn schuld. Je schopte zo'n herrie, dat ik Kate heb geseind, dat ze dat bericht moest sturen. Er is niets aan de hand. Eerlijk". Sam bleef staan. „Eerlijk?" „Op mijn woord van eer". „Jij ontaarde snotneus! Ik moest je over de knie leggen. Maar ik zal jou de schuld niet geven. Ik ben een ouwe, be moeizieke gek". „Dus je bent niet kwaad?" „Natuurlijk niet" „Stap dan in, dan breng ik je terug". „Ik ga niet tèrug. Ik stuur toch maar alles in de war. Ik ga naar huis". Janet gaf het op. „Goed", zei ze. „Ik zal je naar het station brengen. Ik beloof het je". Voor Sam in de trein klauterde, knuf felde hij haar nog eens flink. „En houd er de wind onder", drukte hü haar op „Geweldig", zei Tom. „Alles komt nu in orde". „Schei uit met dat ophemelen", zei Sam. „Ik ga naar boven. Een mens kan hier geen oog dicht doen". Hij keerde zich om. Daar, op de balu strade van de trap, lag een enveloppe met zijn naam erop. Een gele enveloppe. Sam wees ernaar. „Wat is dat?" vroeg hij. „Wanneer is dat gekomen?" „Gisterenavond", zei Janet. „Ik was vergeten het je te vertellen. Maar het heeft niets te betekenen. Trek je er niets van aan. Je moet hier blijven, om mijn heer Smythe les te geven". Sam scheurde de enveloppe open en haalde de brief eruit. Hij las. Zijn ogen spalkten zich open. „Niets te betekenen, zei je? Moet ik blijven? Hel en duivel!" Hij smeet het bericht op de grond en stormde de trap op. Tom raapte het bericht op. „Jij met je snuggere ideeën", zei hij tegen Janet. „Nu smeert hij 'm". „Jjj was het toch met me eens", zei Janet. „Jij vond het een goed idee naar Kate te schrijven, om opa kwijt te raken Wat zegt Kate?" „Ze schrijft", zei Tom, lezende, „Kom dadelijk naar huis. Ik ben ziek. John dreigt ze met een bijl te vermoorden. Johny is zoek. Twee Hoog schijnt gek geworden. Hij wil de sheriff scalperen. Het huis zit onder de mieren. Je wigwam is omver gewaaid. Veel liefs. Kate". Tom keek zijn vrouw met een vernietigende blik aan. „Waarom moet Kate zo over drijven?" vroeg hij „Wat hel en duivel, bezielt jullie Smedleys eigenlijkl'j takje te trappen en verloor bijna zijn evenwicht. Hij wankelde. Hij passeerde een vrouw, die haar hoofd afkeerde en een klakgeluid met haar tong maakte. „Het is helemaal niet wat je denkt", riep Sam haar toe. Janet kwam hem aan de deur tegemoet. „Opa!" zei ze. „Arme schat!" Ze hielp hem uit Tom's regenjas. „Kijk toch eens! Je bent doornat. Je voeten zijn door weekt. Je zult longontsteking krijgen!" „Ha!" zei Sam. „Geen enkele longont stekingsbacil in dit land heeft het hart op mij neer te strijken. Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Niemand durft zich verzetten. Iedereen trekt zich terug. Alles wat iedereen doet, is goed. Je kunt hier niet eens een behoorlijk robbertje vechten". „Hallo", zei Tom, binnenkomend. „Ik heb nieuws voor u. Die Terheun en De borah zijn samen getrouwd Mijnheer Smythe heeft het me zelf verteld. Hij is reuze in zijn schik. Hij wil u spreken, zodra de golfbanen droog genoeg zijn om te bespelen". Sam opende zijn mond, maar Janet was hem voor. „Weet je nog, opa, wat je gezegd hebt? Je zei dat je mijnheer Smythe les zou geven, als hij Deborah met Steve liet trouwen". „Hij heeft ze niet laten trouwen", zei Sam. „Ze deden het zonder hem". „Maar hij is in zijn sas", zei Tom. „Reuze in zijn sas". Sam haalde diep adem en gaf zich gewonnen. Hij moest het onderspit del ven. „Goed", zei hij. „O, opa!" zei Janet. „Wat lief van,, je". De Egyptische censuur heeft het ver tonen van films van Danny Kaye en Mickey Rooney verboden, om dat deze beide Amerikaanse filmsterren geld aan het Zionisme hebben geschon ken. Het verbod heeft betrekking op alle Egyptische bioscopen en de cen sor deelde mede, dat hij verwacht dat andere landen een overeenkomstige maatregel gullen treffen. In verband met de West-Duitse munt hervorming is de Russische zonegrens voor alle verkeer West-Oost gesloten. Reizigers van Nederland uit met bestemming Ber lijn, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt, ten einde langdurig opont houd te vermijden, aangeraden hun ver trek uit te stellen tot deze maatregel is opgeheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3