Maatregelen van de Sovjets gelden ook voor Groot-Berlijn Tussen Dewey en Taft gaat Militair overleg met Amerika Haarlemse Sportweek 1948 De opbouw j Verbitterde strijd over economische controle van de stad te wachten Stassen heeft klaarblijkelijk terrein verloren Prominente figuren nemen deel England-spiel werk van Oberst Giskes Schreieder wist wat hun HEVIGE GEVECHTEN TUSSEN IRGOEN EN HET LEGER VAN ISRAEL Aankomst van schip met wapenen de oorzaak van de botsing Mittovos 1948 M' Geldsanering in Russische zone afgekondigd DUITSERS MET ZWARE STRAFFEN BEDREIGD KANSEN VOOR SENATOR VANDENBERG GESTEGEN Op Malakka zal de rust terugkeren INDIA NIET LANGER EEN KEIZERRIJK Na de commando-wisseling werden de gedropte agenten naar Duitse kampen overgebracht daar wachtte Het weer REGERING VAN ISRAEL DREIGT MET AFTREDEN Agenda-commissie op dood punt K.M.B. BOEKT SUCCES Radio-toespraak van deken Kuilman Tot hoofd en hart I E< WOENSDAG 23 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24184 Belastinghervorming Door vertegenwoordigers van landen van pact van Brussel Strenger maatregelen tegen de terroristen aangekondigd Koning George doet afstand van de titel MAJOOR DE GRAAF CONTRA SCHREIEDER Compromisvoorstel hinderpaal Verkiezingen vertrouwens mannen in de mijnen Attracties op Zaterdagavonc Schoolblad Pabliekrechtelgke Bedrijfsorganisatie (Vervolg op pag. 3) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. J. W. Boerrioter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHImeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m.-boogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentidn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Nadat de geallieerde opperbevelhebbers in Dnitsland Dinsdagavond zonder overeenstemming te bereiken besprekingen hadden gevoerd over de munther vorming in Duitsland, heeft maarschalk Sokolofsky, de Russische opperbevel hebber, Dinsdagavond de Britse opperbevelhebber, generaal Robertson, in een brief medegedeeld, dat de Sovjet-autoriteiten zich genoodzaakt hebben gezien over te gaan tot een geldsanering in de Sovjet-zone van Duitsland met inbe grip van Groot-Berlijn, als gevolg van de afzonderlijke geldsanering in West- Duitsland. Deze maatregel, aldus Sokolofsky, moest genomen worden om de Sovjet-zone en Berlijn voor chaos te behoeden. In zijn brief zegt maarschalk Sokolofsky voorts, dat hij hoopt, dat aan de uitvoering der Sovjet-geldsanering in de Britse sector van Berlijn geen belet selen in de weg zullen worden gelegd. den tot een bedrag van honderd mark a pari en van honderd tot duizend mark in een verhouding van 51. Men verwacht, dat het gemeentebe stuur van Berlijn van de Westelijke commandanten order zal ontvangen do Russische orders, voorzover deze de Westelijke sectoren betreffen, te igno reren. Sokolofsky voegt er aan toe, dat er geen nieuw bankpapier beschikbaar is, aangezien de Sovjet-autoriteiten het moreel en politiek niet verantwoord hadden geacht een afzonderlijke geld sanering in de Sovjet-zone voor te be reiden. Er zullen stempels op de rijks- marken worden gezet. De Amerikaanse generaal Lucius Clay en de Franse generaal Pierre Koe- nig hebben gelijkluidende brieven ont vangen. Verder werd meegedeeld, dat de her vorming op 24 Juni ingaat en dat de 26ste de circulatie van alle Reichsmar- ken, Renten- en geallieerde marken stopgezet zal worden. Elke overtreding zal door de Russische autoriteiten ge straft worden. Wat de koers voor de oude en nieuwe marken zal zijn werd niet bekend ge maakt. Er werd nog geen commentaar van de Westelijke mogendheden bekend ge maakt. Verwacht wordt echter, dat zij zich hardnekkig zullen verzetten tegep de stap van de Russen en dat zij hun eigen nieuwe geld in de Westelijke zo nes van Berlijn zullen invoeren en dat een verbitterde strijd over de economi sche controle van de stad gevoerd zal worden. De oude bankbiljetten zullen tussen Donderdag en Maandag aanstaande kunnen worden omgewisseld. Maximaal 70 mark zal a pari worden omgewisseld. Spaargelden zullen omgewisseld wor- De Russen bedreigen de Duitsers, die weigeren het geld aan te nemen, met zware straffen. Verwacht mag worden, dat de Westelijke mogendheden van hun kant, eveneens strenge orders zullen uitvaardigen, zodat de Duitsers, wat zij ook doen. door een van beide partijen veroordeeld zullen worden. Van gezaghebbende zijde wordt mee gedeeld, dat de Westelijke mogendhe den geen bezwaren opperden tegen de technische details van de Russische her' vorming, maar dat zij zich verzetten tegen de Russische interpretatie, dat Berlijn deel uitmaakt van de Sovjet- Russische zone en dus alleen aan de Russische voorschriften te gehoorzamen heeft. In een brief aan de loco-burgemees ter van Berlijn, Louise Schroder, schrijft Sokolofsky voorts, dat het oude geid „in de Sovjet-zone en Groot-Berlijn" ge heel uit de circulatie zal zijn genomen. In de brief aan mevrouw Schroder staat voorts: „Deze maatregelen zijn noodzakelijk, daar Berlijn in de Sovjet zone ligt en er economisch deel van uitmaakt. Voortaan zal in Berlijn geen ander geld circuleren dan dat der Sov jet-bezettingszone. Elke inbreuk hierop zal geëigende tegenmaatregelen van de zijde der militaire autoriteiten ten ge volge hebben. Teneinde geldsmokkel te voorkomen Na heftige discussies, over de onder delen, die betrekking hebben op de buitenlandse politiek, heeft de conven tie der Amerikaanse republikeinse partij, welke in Philadelphia bijeen is, Dinsdag het door de resolutie-commis sie opgestelde verkiezingsprogramma aanvaard. Het program is sterk internationaal gekleurd. Er wordt in verklaard dat „wij bin nen de voorzichtige grenzen van ons eigen economisch welzijn moeten sa menwerken op de oasis van zelfvoor ziening en wederzijdse hulpverlening ten einde andere vredelievende naties bij te staan in hun pogingen hun eco nomische onafhankelijkheid, hun recht op een menswaardig bestaan en hun principiële vrijheden te herwinnen' In het program wordt gepleit voor steun aan de UNO. Voorts stelt het een poli tiek in het vooruitzicht welke er op is gericht misverstanden te vermijden welke doorgaans oorlogen tot gevolg hebben. .Volgens het program moet de republikeinse partij steun geven aan een systeem van „wederzijdse handel", internationale handelsbetrekkingen aan moedigen en bevorderen en te allen tijde de eigen industrie en landbouw beschermen. Met betrekking tot Israël wordt in het program gezegd: „In overeenstem ming met letter en geest van het UNO- handvest vragen wij voor Israël vol ledige erkenning, vaststelling van de grenzen zoals die door de UNO zijn bepaald en hulp bij de opbouw van zijn economische positie". In het program werd ook ruime aan dacht geschonken aan de strijd tegen het communisme: „Wij ijveren voor in grijpende verscherping van de bestaan de anti-communistische wetten en het indienen van nieuwe ontwerpen tel kens wanneer het nodig zal blijken de verraderlijke activiteit van de commu nisten tegen te gaan en hun te beletten hun doel een door buitenlandse machten gecontroleerde goddeloze dic tatuur in te stellen uiteindelijk te bereiken". Andere programpunten zijn: verster king van de Amerikaanse defensie: een landbouwplan op lange termijn met als doel verbetering van de grond en handhaving van de prijzen van land bouwproducten op een redelijk peil; strijd tegen inflatie en hoge prijzen; economische inrichting van het rege ringsapparaat; handhaving van de Taft- Hartley wet (ter beperking van het stakingsrecht); herzeniing en uitbrei ding van de sociale voorzieningen. Het aannemen van dit program met zijn sterk internationalistisch getinte richtlijnen op het gebied van de bui tenlandse politiek betekent een niet te onderschatten succes voor senator Vandenberg. Zijn kansen, uiteindelijk toch candidaat te worden gesteld voor het presidentschap in geval geen der andere candidaten een meerder heid kan krijgen, zijn er door toege nomen. Gedurende een debat van niet min der dan acht uren hebben de tegen standers van Vandenberg's politiek zich tegen het program verzet. Hun tegenstand heeft echter niet mogen baten. Naarmate de tijd voor de eerste ver kiezingen naderde, legden de adspirant- Candidaten zich er achter de schermen meer en meer op toe op het laatste ogenblik nog te trachten hun aanhang te vergroten. Voor zover thans bekend is zal de eerste candidaatstelling he denavond beginnen. Dewey zag vandaag zijn aanhangers- groep vergroot toen de delegatie uit Arizona mededeelde Woensdag zijn candidatuur te zullen steunen. De supporters van Taft gaven toe, dat het in de strijd om de nominatie tussen Dewey en Taft hard tegen hard zal gaan. Stassen heeft klaarblijkelijk terrein verloren. Hij deelde echter aan de pers mede, dat hij niet bereid zou zijn een candidatuur voor het vice-pre- sidentschap te aanvaarden. Een poging van de aanhangers van Taft, de beslissing tot toelating van de 16 Dewey-gezinde gedelegeerden uit Georgia, welke was genomen door de geloofsbrieven-commissie, ongeldig te. doen verklaren, mislukte. Ook vandaag werden er tal van speeches afgestoken, waarin het ver trouwen in een republikeinse overwin ning in November werd uitgesproken. Een van de voornaamste sprekers was Senator Kenneth Whefry, die er bij de conventie op aandrong, een candidaat te kiezen die zeker het Witte Huis voor de republikeinse partij open zou stellen. Joseph Martin, de voorzitter van het- Huis van Afgevaardigden, is tot per manent voorzitter van de republikeinse conventie voor dit jaar gekozen. Een voorstel om de belangrijkste re devoeringen te beperken tot een kwar tier en de minder belangrijke tot vijf a tien minuten werd aanvaard. hebben de Sovjet-autoriteiten alle trein verkeer op de lijnen door de Harz stop gezet in het gebied tussen Wernigerode (Sovjet-zone) en Nordhausen en Stapel burg (Britse zone). Als verdere voor zorgsmaatregel is alle bus- en rijtuig- verkeer eveneens stop gezet. Brits-Amerikaanse post-autoriteiten hebben medegedeeld, dat er geen post- wagons meer van de Westelijke zones naar de Sovjet-zone gezonden kunnen worden, naar aanleiding van een Russi sche weigering om tijdens het afgelopen week-einde 70 postwagons bij Helm- stedt, de grensplaats tussen de Britse en de Sovjet-zone. binnen te laten. De stap der Sovjet-autoriteiten was kennelijk gericht tegen het smokkelen van geld, zo voegden zij er aan toe. De Westelijke bczettingsautoriteiten hebben voor West-Duitsland een belas tingverlaging aangekondigd. Uit Duitse bron wordt vernomen, dat de Franse bezetters pas na zware druk van Amerikanen en Engelsen hebben besloten de belastingverlaging ook in hun zone toe te passen. De belastingverlaging wordt een nood zakelijke voorwaarde geacht voor het welslagen van de munthervorming. De belasting op eigendommen en op ondernemers zal verlaagd worden. De verlaging van de inkomstenbelasting wordt gemiddeld op een derde geraamd. De mensen met de kleinste inkomens zullen er het grootste profijt van trek ken. De belasting op eigendommen werd vrijwel gehalveerd, terwijl de on dernemersbelasting met 10 pet. en de accijnzen op tabak met een derde ver laagd werden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat mo menteel overwogen wordt binnenkort te Washington een bespreking te hou den tussen vertegenwoordigers van de landen van het Pact van Brussel en de V.S. over politieke en militaire samen werking tussen de vijf landen en de V.S. Engeland zou, aldus de woord voerder, deze conferentie zo spoedig mogelijk gehouden willen zien. Deze besprekingen, die de volgende stap zullen zijn ter voorbereiding van de Amerikaanse gewapende hulp aan de West-Europese alliantie, zullen een „zeer wijd veld" bestrijken, aldus de woordvoerder. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk tot directe stafbe sprekingen tussen de militaire deskun digen van de V.S. en de verdragsianden leiden. De woordvoerder zei, dat aan de be sprekingen een bijeenkomst van de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Europese Unie zou vooraf gaan op een tijd en een plaats, die later in de week bekend gemaakt zouden wor den. In officiële kringen te Pariijs werd vandaag gezegd, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf Westelijke mogendheden op 20 Juli in Den Haag zullen bijeenkomen ter bestudering van de gemeenschappelijke behoeften op militair en strategisch gebied. De Britse minister van Koloniën, Arthur Chreech Jones, heeft voor een deputatie van planters, mjj-eigenaren, bankiers, levensverzekering- en handel maatschappijen op Malakka te kennen gegeven, dat Groot-Brittannië zal zor gen voor uitrusting en „doelmatige machtsmiddelen" om „het vertrouwen en de veiligheid te herstellen tegenover de huidige uitbarsting van terrorisme en geweld op Malakka. Jones verzekerde, dat de Britse rege ring vastbesloten was „de grondoorzaak van het kwaad uit te roeien." De hoge Commissaris zal alle nodige volmachten krijgen. De deputatie deelde mede, dat „de huidige moordovervallen en intimidatie een onderdeel zijn van een welgeorga- niseerd plan om de regeringsmacht-om ver te werpen en dat ze absoluut niet samenhangen met ontevredenheid van de arbeiders over de arbeidsvoorwaar den." Twaalfhonderd Amsterdammertjes van de Eilanden waren gisteren de gast van de politie. Per boot werd een reis naar IJmuiden gemaakt, waar de dienaren van de H. Hermandad een voetbalwed strijd tegen de jongens speelden, zonder de bal af te pakken. Op het strand werd druk gespeeld en de agenten hadden zelden een zwaardere' dienst. De Britse koning heeft bij proclama tie in de „London Gazette" doen be kend maken, dat hij afstand doet van de titel „Keizer van India." Dis is een gevolg van de overdracht der regering over India en Pakistan aan de bevol king van,die landen zelf. Het is inmid dels nog altijd onzeker of beide staten lid van het Brits Imperium zullen blijven. In Hongarije werd een processie, die te Gellertberg uit de kerk kwam, door de politie met pantserwagens weer te ruggedrongen. Alle staatsambtenaren, die in de processie werden ontdekt, kre gen onmiddellijk ontslag. Twee andere processies werden door de politie ge stoord. Dit jaar is het tien jaar geleden, dat het initiatief genomen werd in Haar lem een Sportweek te houden. Het suc ces was TrO groot, dat het voorbeeld in andere plaatsen werd overgenomen. Het uitvoerende comité van de Haarlemse Sportweek is gereed gekomen met het programma voor 1948, dat weer een groot aantal wedstrijden en demon straties bevat. Sporten, welke in de afgelopen jaren niet op het program ma gestaan hebben, zuilen te zien zijn en bekende figuren uit het Nederlandse sportleven zullen naar Haarlem komen, om aan de wedstrijden deel te nemen. Daarbij is ook de candidatenploeg zwemmen voor de Olympische Spelen; boksers en wielrenners, die in aanmer king komen, om naar Londen te worden uitgezonden, zullen zich in de verschillen de wedstrijden doen gelden. De optocht, welke Zaterdagavond ter in leiding gehouden wordt, zal in zijn geheel in het centrum te zien zijn. Van twee punten uit trekken de sportbeoefenaars (sters) naar de Grote Markt op. Het plan, om ook in Haarlem-Oost en -West te laten beginnen, heeft men moeten laten vallen. Om half zeven vertrekt een groep van het Santpoorterplein én een groep van de Dreef. Op de Grote Markt komen In een onderhoud met een verslagge ver van het A.N.P. heeft majoor K. de Graaf, voormalig commandant van het continentaal detachement B. B. O., ver klaard, dat Schreieder's lezing over zijn eigen rol in het England-Spiel niet juist is. Het England-Spiel werd niet door Schreieder „gespeeld", maar door Oberst Leutnant Hermann Giskes. Giskes maakte de plannen en leidde de uitvoering ervan. Schreider deed niet veel meer dan by de, door Giskes aangekondigde, droppings van agenten aanwezig zijn en arrestaties verrichten. De goede behandeling van gevangen genomen agenten geschiedde dan geheel door toedoen van Giskes. Deze behande ling veranderde echter, nadat Canaris, leider der Duitse contra-spionnage, uit zijn functie ontheven was, voornamelijk omdat Berlijn wist, dat hij behoorde tot een groep officieren, waarvan een ge deelte betrokken was bij een samenzwe ring tegen Hitier. Dat Giskes ook deel uitmaakte van het complot kon niet be wezen worden. Men ontnam hem echter zijn leidende functie en droeg aan Schreider voortaan de. supervisie op Majoor De Graaf verklaarde, dat het aan deze commando-wisseling te wijten was, dat de agenten uit Haaren naar Duitse concentratiekampen werden over gebracht. Schreieder heeft hen daar enige malen bezocht en kon weten, dat zij in die kampen werden doodgemar teld. In dit geval kan hij zich niet beroepen op een bevel uit Berlijn, want als er een bevel tot wegvoe ring naar Duitsland zou zijn uitge gaan, had Schreieder altijd kunnen zeggen, dat de agenten belangrijk voor de Wehrmacht waren en niet konden worden gemist. Majoor De Graaf wees er verder op, dat het England-Spiel reeds in No vember 1943 beëindigd was. Wanneer Schreieder als einddatum April 1944 noemt, doet hij dit slechts om te kun nen beweren, dat hij, na in November '43 Giskes te zijn opgevolgd, zelf ook een leidende rol in het England-Spiel gespeeld heeft. Majoor De Graaf ver klaarde nog, dat de veronderstelling, als zou een onderzoek hebben uitgewezen, dat een familielid van een met name ge noemde Britse hoofdofficier in Neder land voor de Duitsers gewerkt zou heb ben, onjuist is. Rapporten inzake het England-Spiel heeft majoor De Graaf ruim twee jaar geleden aan de bevoegde overheidsinstanties overhandigd. Zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren nog meldden, is de aan komst van een schip met wapens voor de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi voor de rede van de Joodse haven Nathanya, de oorzaak geworden van een ernstige botsing tussen het le ger van Israëi en de Irgoen. De rege ring van Israël beschouwde het aan land brengen van de wapens als een schending van de wapenstilstand, doch de Irgoen wilde de bevelen der rege ring niet gehoorzamen en sloeg aan het muiten. Het kwam tot hevige gevech ten tussen leden van de Irgoen en de soldaten van het regeringsleger, waar bij aan beide zijden doden en gewon den vielen. Het wapensehip, de Altalena. werd dooi kustbatterijen beschoten. Dinsdagavond laat vloog het schip in brand. Inmiddels duurden de gevechten op het strand van Nathanya nog voort, terwijl ook in Tel Aviv en op de weg tussen Haifa en Tel Aviv fed gevochten werd tussen soldaten van het regerings leger en de Irgoen. Volgens de laatste berichten hebben de Irgoentroepen de Israëlitische troe pen van de Noordelijke zeekant van Tel Aviv verdrongen. Laat in de avond verminderde het vuren. De laatste manschappen hebben het schip in grote haast verlaten. De com mandant van de Irgoen, de leider van de gehele operatie, Menahem Beigin, verliet het vaartuig als laatste. Het garnizoen van Tel Aviv was Dins dagavond paraat in afwachting van een aanval door de Irgoen van het land uit. De ontploffingen op het vaartuig voor de kust nemen toe. De regering van Israël vergadert thans doorlopend in verband met het con flict met de Irgoen. De beide opperrabijnen van Tel-Aviv hebben een bezoek gebracht aan pre mier Ben Goerion en hebben hem aan geboden al hun invloed aan te wenden om een broederoorlog te vermijden. Het leger is verzocht zich klaar te houden om eventueel in het land in te grijpen. De minister van Binnenlandse Zaken van Israël, Griinbaum, heeft zich tot beide partijen gericht en dreigt, evenals andere ministers, met ontslag, indien geen accoord wordt bereikt. Het leger van de UNO. Trygve Lie neemt afscheid van enkele leden van het politie-leger der V. N., waarvan vijftig man naar Palestina zijn ver trokken om Graaf Bernadotte behulp zaam te zijn Voor de 26ste maal heeft Gromyko gisteren in de Veiligheidsraad zijn veto uitgesproken. De raad had met 9 tegen 2 stemmen besloten tot opheffing van de atoomenergiecommissie en verwijzing van de gehele kwestie naar de Algemene Vergadering der V.N. Tegen stemden de Oekraïne en Rus land, waarbij Gromyko aantekende, dat zijn tegenstem als een veto moest wor den beschouwd. De commissie blijft dus officieel bestaan, doch is in feite opge heven Verwachting tot Donderdagavond: Voor de kustgebieden: Overdrij vende wolkenbanken doch over- wegenfl droog weer. Langs de Waddenkust tijdelijk nog vrij krach tige, overigens meest matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: Vannacht op vele plaatsen opklarend. Morgen overdag weer wat toenemende be wolking, doch vrijwel nergens buien meer. Vannacht zwakke, morgen overdag matige wind uit Noorde lijke richtingen. Iets hogere tempe raturen dan vandaag- Zon op: 4.20. Onder: 21.04. Maan op: 23.38. Onder: 6.37. In de heden te Batavia gehouden vergadering van de agendacommissie kon geen oplossing worden bereikt inzake het „dode punt", dat ontstaan was, doordat op de voorlopige agenda het Australisch-Amerikaanse compromis-plan was geplaatst, waar tegen de Nederlandse delegatie be zwaren heeft gemaakt. In een afzonderlijke bijeenkomst van de leden van de C.v.G.D., kon men evenmin tot overeenstemming op dit punt komen. Coert Dubois was wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. De commissie voor goede dien sten verzocht tenslotte aan dg Neder landers en republikeinen om pogingen te doen de controverse op te heflen. Op de onderscheidene mijnen zijn verkiezingen gehouden voor de een heidsvertrouwensmannen, die krachtens het mijnstatuut moeten worden aange wezen. De Katholieke Mijnwerkersbond boekte goede resultaten, ondanks de vermindering van het aantal vertrou wensmannen. Zijn totaal bedroeg 453 tegen 432 in 1946. Deze cijfers spreken meer wanneer men ze vergelijkt met die van de overige bonden. Zo liep de A. B. W, M. sterk terug: 85 (172 in '46). De A. N. M. B. boekte: 11 (19). De Prot. C. B. 10 (13) en de „Onbekenden' 72 (56). Intussen zijn de verkiezingen voor de ringen, welke door deze ver trouwensmannen worden gekozen, in volle gang. Ook hier wordt een ver schuiving naar dc Katholieke Mijnwer kersbond verwacht. de dames en heren bijeen, waarna de Sportweek officieel geopend zal worden door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Na de toespraak volgt een défilé langs de genodigden, die zich voor het stadhuis zullen opstellen. De stoet gaat verder door de Koning straat, Gedempte Oude Gracht, Raaks, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raam, singel, Grote Houtstraat, Gedempte Oude Gracht (richting Spaarne), waarna zich twee groepen zullen vormen. Voor het eerst zal in een sportoptocht gelet worden op de indruk, welke de ver enigingen vestigen. Een jury, bestaande uit de heren J. M. Berrevoets, F. Kramer en Jac. van Maris, zal bepalen welke groep de door het uitvoerend comité be schikbaar gestelde prys (een wimpel) zal ontvangen. De uitreiking zal geschieden op de sluitingsavond op Zaterdag 3 Juli Van half zeven af zullen dames van de Kennemer Turnkring op de Grote Markt onder leiding van de heer J. M, Berre voets een demonstratie vlaggenzwaaien geven. Dit nummer is in Arnhem met succes uitgevoerd. Na afloop van de optocht kan men zich begeven naar de Nieuwe Groenmarkt, waar een groep van vijf en twintig dames en heren, onder leiding van de heer Henk Ooms, een demonstratie rolschaatsen zal geven. Dames zullen enkele dansen ten beste geven en verder staan op het pro gramma een afvalwedstrijd en 'n hockey wedstrijd. In Den Haag trekt de röl- schaatssport grote belangstelling. Voor deze demonstratie zal veel animo bestaan De Limburger W. J. Plum, die op 13 Juni in Valkenburg het kampioenschap op de weg voor amateurs gewonnen heeft, zal Dinsdagavond starten in de ronde van Haarlem-Noord, welke door de HSV ,,De Kampioen" verzorgd wordt. Het is de eerste maal, dat de kampioen in het Westen uitkomt. Gemakkelijk zal hjj het niet hebben, want Duyf, Grift en Van der Plaat, die tot de prijswinnaars behoorden, willen revanche nemen. Die gelegenheid bestaat dan. De Haarlemse wielrenners, die geen succes in Valkenburg konden boeken, zijn eveneens van de partij. Gerrit en Wim Voorting, P, Peters, Drost en Groeneveld schr.even in. Enkele van de hierboven genoemde renners maken een goede kans naar Londen te gaan en aan de wereldkampioenschappen deel te nemen. De amateurs rijden 60 k.m. en de nieuwelingen 30 k.m. In de laatste cate gorie komen winnaars van wedstrijden van 1848 uit. De start en de finish zijn weer op de Delftlaan en gereden wordt langs de Orionweg, tegelpad, en Mr. Jan Gerritszlaan. Over de radio-distributie heelt deken Kuilman gisteravond de eerste opwek king in een serie van zes radio-praatjes voor het bezoeken van de Mittovos ge houden. Het doel van de komende mis sietentoonstelling, aldus de deken, kan in drie punten worden samengevat: 1. Zij wil u laten zien, wat in de mis sielanden gedaan is en gedaan wordt voor de uitbreiding van Christus' Kerk. 2. Zij wil u wijzen op de plicht, welke iedere katholiek heeft om daaraan zijn medewerking te geven. 3. Zij wil u zeggen, op welke wijze die medewerking gegeven kan worden. Missionarissen van 16 Congregaties zullen vertellen over de landstreken, welke aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Zeker, Nederland wordt geprezen om zijn .liefde voor het missiewerk, ver klaarde de deken later, en in verhou ding tot andere landen moeten wij met dankbare trots zeggen, dat wij een voor name plaats innemen tussen de volke ren door onze ijver voor de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. „Luisteraars, onderzoekt even uw ge weten; bidt ge veel en vurig voor de bekering van hen, die Christus en Zijn Kerk nog niet kennen? En brengt ge naar vermogen uw offer om het de mis sionarissen mogelijk te maken het aller noodzakelijkste aan te schaffen om met succes "te kunnen werken aan het gees telijk heil van duizenden, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd?" De deken wees daarna op de drie pau selijke missiegenootschappen en vroeg tenslotte een gebed voor het welslagen van de tentoonstelling. De dames en heren, die zich gister avond niet hebben gemeld ter vaststel ling van data en uren van hun mede werking, worden verzocht zich onmid dellijk persoonlijk of schriftelijk te melden bij Th. Hooy, Marnixplein 10. Met een oplage van 5300 exemplaren wordt op alle Katholieke scholen in Haarlem en omstreken van de zesde klasse af en op de middelbare scholen een extra editie van de schoolbladen ten behoeve van de Mittovos uit- gegeven. De redacties van „Primitiae" van „Sancta Maria". „Tolle Lege" van het Triniteitslyceum, „Rond de Koepel" van het seminarie Hageveld in Heemstede en „Eigen Stemmen" van St. Henricus te Heemstede hebben een verenigde redactievergadering gehouden en een keurig verzorgd blad van 12 pagina s het licht doen zien. Er staan aardige bijdragen in dit nummer, dat notabene in de dagen van proefwerken en eindexamens is samen gesteld. De gezamenlijke redacties schrijven: „De pers is een machtig wa pen, zelfs een schoolkrant. Er zijn lera ren, die voor geen geld met een gele stropdas naar school durven komen uit vrees voor de snedige pen van een schoolkrant-hoofdredacteur. De op dracht is, dat iedere leerling drie per- ii et een goede bedrijfsorganisatie bereikt men, dat alle nadelen van individualistische aard, van strijd- en machtsformeringen worden uitgeschakeld en de organisatie van het bedrijfsleven wordt gebracht uit de sfeer van de macht in de sfeer van het recht. In gemeenschappelijk overleg met alle betrokkenen zullen sociale en eco nomische richtlijnen kunnen worden getrokken, rekening houdende met de aard van de mens en met de aard van het bedrijf. De vakorganisaties, zowel van werkgevers ais werknemers zullen hun karakter van strijdorganisaties, voor zover daarvan nog resten over zijn. volledig moeten laten varen. Het zullen vredesorganen moeten worden, organen van vorming en scholing voor het deskundig overleg in de bedrijfsor ganen. Een grote kracht van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie ligt ook in de openbaarheid. Alles wordt in gemeen schappelijk overleg vastgesteld, zodat niemand zich kan onttrekken aan ge meenschappelijk genomen besluiten. De bedrijfsgenoten behartigen het eigen gemene belang binnen het kader van het algemeen belang. Dat door het die nen van het gemeenschappelijk be drijfsbelang het eigen particuliere be lang van een onderneming tevens is ge baat, is een der goede gevolgen van het op de juiste wijze vervullen van zijn taak. Om te zorgen, dat de belangen van de consument voldoende gewaarborgd zijn, zal het nodig zijn, dat de overheid als bewaakster van het algemeen be lang. toezicht houdt en zo nodig lei ding geeft. De Staat immers is er voor verant woordelijk, dat, in het algemeen be lang, de gehele sociale en de gehele economische orde verzekerd zijn. Waar uit spontane samenwerking der be drijfsgenoten het economisch- en so ciaal-juiste voortkomt, daar heeft de Staat zich afzijdig te houden; waar de orde door particuliere krachten ver stoord wordt of slecht wordt gediend, daar treedt hij op. Hij heeft dus nóch uitsluitend de taak zich afzijdig te hou den, nóch de taak steeds op te tre den. Zijn taak is altijd tweevoudig: een taak van ingrijpen, zowel als een taak van onthouden. Zodra de overheid van oordeel is, dat een organisatie van bedrijfsgenoten nuttig en voor het algemeen welzijn ge wenst is. kan zij aan zulk een organi satie publiekrechtelijk karakter verle nen. Dit wil zeggen, dat deze bevoegd heid krijgt, z.g. rechtsdwang aan te wenden, n.L verordeningen te maken, die voor allen bindend zijn en waarop straffen kunnen worden gesteld, in ge val van overtreding. Dit publiekrechte lijk karakter, waardoor allen, die in een bepaald bedrijf werkzaam zijn, automa tisch onder de te stellen regelen val len, kan men het beste vergelijken met een provincie of gemeente, waarbij iedere inwoner van zulk een provincie of gemeente alleen door het feit, dat hij daar woont, onder de provinciale of gemeentelijke wet valt. Dit publiekrechtelijk karakter is noodzakelijk om te voorkomen, dat on- verstandigen of onwilligen zich afzij dig houden en aldus het algemeen be lang grote schade zouden kunnen toe brengen. Omdat dus alleen op deze grondslag het doel, dat met bedrijfsorganisatie wordt beoogd, ten volle kan worden be reikt, is het noodzakelijk hiertoe thans zo spoedig mogelijk te komen, want wie het doei wil, moet ook de middelen willen. Wil men bewust afstand doen van machts- en strijdmethoden, met de er kenning, dat hiermede het algemeen belang niet is gediend, dan moet men ook bewust de andere weg willen kie zen, n.l. de weg van samenwerking en qrdening. De samenwerking in volledig over leg tussen werkgevers en werk nemers zal inderdaad èn sociaal èn economisch moeten geschieden, om dat het sociaal en het economisch ele ment practisch niet te scheiden zijn. Op sociaal terrein heeft in de laatste tientallen jaren reeds zeer veel vrucht baar overleg plaats gehad, waarvan de talrijke collectieve arbeidsovereenkom sten een duidelijk resultaat zijn In 1933 kwam de bedrijfsradenwet tot sta®*1» waarbij echter slechts adviserende be voegdheid werd toegekend, hetgeen ten enenmale onvoldoende is gebleken. De wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalin gen der C.A.O., de ondernemersovereen komst 1935, de bedrijfsvergunningenwet 1938 en de vestigingswet kleinbedrijf 1937 waren alle zeer voorzichtige stap pen, die werden gezet op het toen nog zeer glibberige pad der inperking van de persoonlijke vrijheid. Na de oorlog is de Stichting van de Arbeid, waarin regelmatig overleg plaats vindt tussen werkgevers en werknemers, de bereiking geworden van het ideaal der sociale medezeggenschap. Deze medezeggenschap moet thans ook worden uitgebreid tot het economisch terrein, omdat het voor de bestaanszeker heid van de arbeider van het grootste belang is te weten, hoe de onderneming met hem zelf, met zijn belangen en met die van zijn gezin omspringt. Deze uitbreiding tot het economisch terrein zal vooral voor de arbeiders de noodzaak meebrengen van ontwikkeling op dit gebied. Binnen niet al te lange tijd immers zullen er z.g. bedrijfsschap- pen en productschappen tot stand ko men, waarbij het in de bedoeling ligt de besturen paritair, d.w.z. bestaande uit evenveel werkgevers als werknemers, samen te stellen. De betekenis van deze economische medezeggenschap van de arbeider zal dan worden bepaald door de mate, waarin men zich inzicht in de economische problemen heeft weten eigen te maken. Onvoldoende kennis op dit terrein zal noodzakelijk tot grote te leurstelling leiden. hc l nc Een mens heeft aan niets zoveel be hoefte als om het leven als overwin naar tegemoet te treden. sonen, die niet voor tentoonstellingen voelen, bekeren, om met deze lelijke gewoonte voor een keer te breken. Dat zijn 5300 maal 3 jonge mensen, die door deze krant voor de Mittovos gewonnen worden." Deken Kuilman is zeer verheugd met dit Missienummer. Op rijm en met te keningen geïllustreerd wordt dan de missiegeschiedenis in vogeïvluCT!? ge schetst. Er staat in dit nummer een spannend verhaal van een Japanner, die in de nacht vluchtte. Inheemse missiezusters schrijven enige frappante herinneringen. De Chinese missie wordt kort onder de loupe genomen, waarna een geestig verhaal volgt over een Kan- nibalenfamilie. Een prijsvraag zal alle lezers aan het werk zetten. Bijzonder treffend is een gebed, dat wij apart zullen afdrukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1