Extremistische benden laten trein uit Batavia ontsporen Tien doden en tien gewonden fl «^'•4 Drie en een kwart millioen Berlijners in de maalstroom van de markenveldslag Bloemendaals hoofdrechercheur spoort grote dievenbende op CONFERENTIE TE WARSCHAU VAN DE ACHT OOST-EUROPESE LANDEN mm Tegenstrijdige bevelen volgen in de Duitse hoofdstad elkaar op Russen bemoeilijken op nieuw het verkeer SINT JANSPROCESSIE TREKT DOOR HET FEESTELIJK VERSIERDE LAREN Het weer 25 nieuwe textiel punten Oogst van 52 diefstallen ait 1946 en 1947 thans grotendeels terug Indonesië en de verkiezingen Tot hoofd en hart GUERILLATACTIEK VAN COMMUNISTEN? Besluiten van de Londense conferentie over Duitsland voornaamste agenda-punt Leipzig hoofdstad van Oost-Duitsland? êm Houding Episcopaat tegenover K.R.O. LUCHTREIZEN NAAR AMERIKA Kunnen in guldens betaald worden Schat van juwelen, goud en zilver Wet op de bedrijfs organisatie Aardbeving op Sangihe Twee ministers van Israël afgetreden DONDERDAG 24 JUNI 1948 o 72ste JAARGANG No. 24185 CLIMAX VAN INCIDENTEN OP WEST-JAVA Uit officiële Nederlandse bron fe Batavia verneemt Reuter, dat de Balavia-Bandoengexpres gisteren tot ontsporing is gebracht en door gewapende Indonesiërs is aangevallen. Volgens officieuze berichten werden tien personen gedood, onder wie de kapitein der Nederlandse luchtmacht, B. Wet tere, en tien gewond. Direct zijn maatregelen tegen de bandieten genomen. Indonesië in de Veiligheidsraad RUSLAND EN POLEN NEMEN INITIATIEF Autonome werkzaamheid blijve gehandhaafd In korte tijd Het spreekt vanzelf, dat fotomateriaal De kostbare oogst Voor nuchter verkeer BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlHlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Benter zncldt nader: Men vreest, dat het aantal slachtoffers no? groter zal blijken te zijn. De trein werd ruim drie kilometer ten Oosten van Tjikampek (ongeveer 85 kilometer ten Zuid-Oosten van Batavia) tot ontsporing gebracht. Tegelijkertijd werden de telefoon- en telegraafleidingen doorgesneden. Volgens Nederlandse kringen is dit de climax van een aantal incidenten in geheel door de Nederlanders bezet West-Java tijdens de afgelopen week, die een aanwijzing vormen van toenemende onrust en wetteloosheid. Aneta's correspondent te Ban doeng meldt nader, dat reizigers uit de betreffende trein hebben medegedeeld, dat even voorbij Tji kampek op weg naar Bandoeng de trein eigenaardig begon te rijden. Aneta's zegsman zeide, dat hij de bouten van de rails en losgemaakte dwarsliggers langs de weg zag lig gen. Op een gegeven ogenblik kon de trein niet verder rijden, omdat drie wagons waren ontspoord. Ter wijl de trein ontspoorde, werd deze met mitrailleurs beschoten. In de trein meerijdende militairen kon den met hun weinige wapens de saboteurs verdrijven. Een tegen actie werd ingezet onder leiding van een majoor van de K. L., die ook voor verbinding met Poerwa- karta zorgde. Een persfotograaf, waarschijnlijk van het Chinese dag blad „Kengo" te Batavia, legde de gebeurtenissen met zijn camera vast. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Poerwakarta ge bracht. Een woordvoerder van de Nederlands- Indische regering heeft tegenover Ane- ta verklaard, dat het nauwelijks toeval lig kan heten, dat vrijwel tegelijker tijd uit verschillende plaatsen op Java overvallen en andere extremistische activiteiten worden gesignaleerd. De woordvoerder verklaarde dit op een vraag van Aneta t.a.v. de oorzaken van de verschillende ongeregeldheden, die in de laatste dagen gemeld zijn. Hier van kunnen in de eerste plaats genoemd worden de treinbesohieting bij Tjikam pek en berichten uit het Buitenzorgse, waarin gemeld wordt, dat gisteren vier incidenten plaats vonden, waarbij twee doden vielen. De woordvoerder zeide: „Na het binnendruppelen van be richten over extremisten op Malakka, waarbij klaarblijkelijk van communis tische agitatie sprake is, worden op A V A= HOORN 'AGENÏETEN EILANDEN TAV1A Rangkasbitoftng^ SotkaboamtS Garoat nsHtn Java dergelijke voorvallen gemeld. Men krijgt de indruk, dat de com munisten zijn overgegaan tot een soort guerillatactiek naast of in plaats van het steunen van regerin gen of groepen welke zij in hun greep wensen te krijgen. Dat zij in de te genwoordige omstandigheden op Java helaas ook hier de mogelijkheid von den, onrust te veroorzaken, valt te betreuren". Aneta's correspondent te Buitenzorg meldt dat de administrateur van een onderneming te Baloembangan in het Soeokaboemise, Thung Djie Tjiong werd overvallen door een gewapende bende. Toen hij tegenstand bood, werd hij do delijk gewond en overleed kort daarop. De overval geschiedde met de bedoe ling om te roven. Voorts beschoten sluipschutters in het Buitenzorgse een auto met militairen, waarbij een mili tair gedood werd. Gistermiddag heeft de Veiligheids raad de vqrige week onderbroken be sprekingen over de Indonesische kwestie hervat. De eerste spreker was de repu blikeinse afgevaardigde bij de Veilig heidsraad. Palar, die verklaarde, dat de proclamatie der onafhankelijkheid, uit gevaardigd door de Indon. republiek, nog altijd de basis harer positie is. Hij Nadat enige dagen geruchten de ronde hadden gedaan, dat de cominform een nieuwe vergadering had belegd in Praag of Boekarest, werd gistermiddag plotseling door Radio-Moskou bekend gemaakt, dat Sovjet-Rusland een bij eenkomst had georganiseerd van de ministers van Buitenlandse Zaken van de acht Oost-Europese landen te War schau. Aanvankelijk werd het doel van de conferentie geheim gehouden, later werd echter in 'n communiqué medege deeld, dat behalve Rusland ook Polen Initiatiefnemer is en de kwestie van de besluiten van de Londense conferen tie over Duitsland het voornaamste punt van het programma vormt Het vliegveld van Warschau was gis teren door duizenden gewapende solda ten afgesloten. Alle wegen, waarover de ministers van Rusland, Tsjechoslo- wakije, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Joegoslavië en Albanië naar het Wila- nov-paleis buiten Warschau reden, wa ren door militairen bezet. De ministers werden vergezeld door hun collega's van Defensie en voorts door een zodanig aantal secretarissen- generaal, chefs van het protocol, andere deskundigen en veiligheidsagenten en lijfwachten, dat het totaal bij de confe rentie betrokken personen op 1000 man wordt geschat. Volgens communistische zegslieden in Warschau staat de verga dering in geen enkel verband met de cominform. De communistische leiders van Italië en Frankrijk, Togliatti en Duclos, zijn dan ook niet aanwezig en zouden zich ook niet in Warschau be vinden. Hoewel de algemene plannen en on derwerpen van de conferentie in het grootste geheim worden gehuld, menen gezaghebbende personen in Londen dat de Oost-Europese conferentie de eerste van deze aard. waarschijnlijk het Westen het antwoord zal geven op de grote kwesties, die op het ogenblik Europa beheersen, namelijk Duitsland, de Westelijke Unie en het Marshall plan Men verwacht dat besloten zal worden tot het vormen van een separaat Oost-Duitsland als tegen hanger van de Westelijke plannen inzake een regering voor West- Duitsland. Hoofdstad van deze nieuwe staat zou Leipzig moeten worden. Als tegenhanger van de Westelijke zou een Oostelijke Unie worden gesticht terwijl een nieuwe uitbarsting te gen het Europese Herstel-program zon worden georganiseerd, waar van Molotov een jaar geleden de gelofte aflegde het te zullen te gen- snerken. Molotov gaf bij zijn aankomst ln Warschau een aanwijzing over het on derwerp van de conferentie, toen hij sprak over de „noodzaak om veilig heidsmaatregelen te nemen tegen een nieuwe imperialistische Duitse agres sie", waarbij hij er ook op wees, dat Rusland altijd op de bres zal staan voor de Poolse grenzen aan de Neisse. Dat behalve Duitsland ook andere onderwerpen een belangrijk onderdeel van de conferentie uitmaken, conclu deert men o.a. uit de aanwezigheid van Roemenië, Bulgarije en Albanië, landen, die weinig met het Duitse probleem hebben te maken. Minister Marshall is in het ziekenhuis opgenomen voor het ondergaan van „een behandeling van algemene aard." beschuldigde er mn Van Kleffens van, de Veiligheidsraad met voorbedachte rade onjuist te hebben ingelicht omtrent de staatkundige gebeurtenissen in West- Java voor wat betreft de geheel spon taan gehouden conferenties in dat ge bied. Hij zeide: „Wij republikeinen heb ben volledig en duidelijk het denkbeeld van een federatie aanvaard. Laat er hieromtrent generlei twijfel bestaan, maar wij wensen een federatie, die de belangen van Indonesië dient, een fede ratie in overeenstemming met de grond beginselen der democratie." Palar zette uitvoerig uiteen, dat de re publiek genegen is in beginsel een unie tussen Nederland en de Ver. Staten van Indonesië te aanvaarden, doch dit dient dan te zijn een unie tussen souvereine staten. Hij verwierp de eis van Neder landse souvereiniteit over geheel Indo nesië. Mr. van Kleffens, die hierna aan het woord kwam, zeide o.a.: „Bij het bepalen van de toekomstige structuur van de Verenigde Staten van Indonesië en de verhouding daarvan tot de republiek, kan de Veiligheidsraad niet stellen dat er, zelfs indirect, enige aanleiding tot zijn tussenkomst bestaat. De repu bliek heeft recht noch machtiging om de zaken, welke de toekomst van de Ver. Staten van Indonesië betref fen, in bespreking te brengen." De beste dienst, die de Veiligheids raad kan bewijzen is, kennis te nemen van de periodieke rapporten van de C.V.G.D. en te erkennen, dat elk dier rapporten een nieuwe bevestiging brengt van het feit, dat er geen sprake is van enig gevaar voor de interna tionale vrede of voor de veiligheid en om dan over te gaan tot het volgende punt op 'sraads agenda, aldus mr. Van Kleffens. De Russische afgevaardigde, Malik, beschuldigde Nederland van „een hui chelachtige politiek-met-twee-aange- zichten." De besprekingen werden hier na verdaagd tot 1 Juli. 1Vm MME Een dessa-schooltje gaat uit en passeert de Nederlandse militaire wachtpost van Tjikoppo-Zuid. De situatie blijft nog onzeker in Indonesië, maar in de Nederlandse gebieden verzekeren onze militairen de rust. De kinderen zijn goed bevriend met onze jongens. In een proclamatie hebben de Weste lijke mogendheden gisteren aan de Ber- lijnse bevolking bekend gemaakt, dat het door de Russen uit te geven geld in de Westelijke sectoren van de stad geen wettig betaalmiddel zal zijn, daar aldaar het nieuwe West-Duitse geld zal worden ingevoerd. De Russische geld- zuivering wordt een schending van de vier-mogendheden-regering in Berlijn genoemd en van nul en gener waarde verklaard. De Berlijnse magistratuur, het uitvoerend lichaam van het stads bestuur, besloot het Russische bevel van een geldzuivering voor de gehele stad niet te aanvaarden, daar iedere com mandant slechts bevelen kan geven voor zijn eigen sector en opdrachten voor de gehele stad slechts door de Kommandan- tura kunnen worden uitgevaardigd. De Berlijners worden door de tegen strijdige bevelen zó in moeilijkheden ge bracht, dat de Britse financiële deskun dige in Duitsland, Sir Eric Coates, ver klaarde, dat geheel Berlijn gearresteerd zou moeten worden, indien de weder zijdse voorschriften stipt zouden moeten worden opgevolgd. Nadat de Westelijke commandan ten de waarnemende burgemeester van Berlijn, Frau Louise Schroeder, opdracht hadden gegeven de afzon derlijke Russische geldhervorming niet voor hun sectoren te erkennen, is de Berlijnse gemeenteraad bijeen gekomen om de munthervorming te bespreken. Deze vergadering is ge paard gegaan met grote demonstra ties en ongeregeldheden, welke, naar men vermoedt, opgezet zijn door aanhangers van de communistische S.E.D., die een debat hebben willen voorkomen, waarvan zij niet zeker waren, dat dit voldoening aan de Russische eisen zou geven. Begeleid door drie fanfarecorpsen is vanmorgen om 11 uur in Laren weer als vanouds de plechtige Sint Jans processie uitgetrokken van de basiliek naar het kerkhof. Een oud verhaal, dat vertelt van een onfortuinlijke Larense pelgrim en dat nu bijna duizend jaar oud is, ligt er aan ten grondslag. Aan de vooravond van St. Jansdag namelijk, zo heet het, was die moede reiziger uit het Heilige Land weer bijna in zijn geboortedorp terug gekeerd. Reeds zwierf hij op de heide door Gooiland, toen hij door rovers werd overvallen en uitgeschud. Een gouden doos van overzeese makelij ont stalen zij hem, maar de inhoud daarvan kostbare relieken van Sint Jan strooiden zij uit over de heide, daar waar nu het kerkhof ligt. Het vrome volk ondernam daarheen bedevaart na bedevaart en nu nog, altijd op dezelfde wijze, gaat dat door. Daarvoor zijn vandaag in Laren weer de vlaggen uitgestoken. Langs de weg, die de processie gaat, rijen zich de geel-witte wimpels aaneen en overal op de knooppunten der wegen rijzen de grote houten met bloemen overtogen erepoorten omhoog, van waar gouden kwasten naar beneden hangen. Rond de kerk is een bont ge wemel van vlaggen en winpels en hoog uit de beide torens tampen weer voor het eerst na de oorlog de klok ken der basiliek. Gistermiddag om 5 uur hebben zij hun eerste vesper geluid. Hubertus, Theodorus, Maria en Johannes. En nu zingen zij, hoog galmend over Laren, van het feest van de Grote Doper, wiens enorme koperbeeld hoog oprijst echter in de basiliek. Bruidjes en jongens en meisjes van de jeugdbeweging verdringen zich voor de kerk en langzaam formeert zich na de pontificale Hoogmis, die Mgr. D. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, met assistentie van de zeereerw. heren Koelman, Van Schaik en Heinink heeft opgedragen, de pro cessie. Minister v. d. Brink is in de stoet en de burgemeester van Laren. Het Allerheiligste werd op de heen weg gedragen door de hoogeerw. heer H. F. Frank, deken van Hilversum. Voorts liepen in de processie mede de officiaal van het bisdom Haarlem, de hoogeerw. heer C. van Trigt, de hoofd aalmoezenier van het Leger, kol. Van Straalen, en de deken van Utrecht, de hoogeerw. heer W. Wiegerink. Vertegenwoordigers van de standsorga nisaties zijn er, scholen en steeds meer vanen en vlaggen. Liederen en het tel kens weerkerende Wees Gegroet bege leiden de duizenden door het dorp, waar voor de ramen de beeltenis staat van Johannes de Doper. Het is altijd weer een aangrijpende gebeurtenis: die lange sliert biddende mensen, waaromheen een bitter-zoete wierookgeur hangt en die zich langzaam voortbeweegt in de richting van het kerkhof. Daar klinkt over de graven de stem van kapelaan Keet uit Lisse en als daarna de stoet weer langs een an dere weg terugkeert naar de basiliek, nadert het hoogtepunt. De duizenden, die zich verdringen onder de loggia en het Allerheiligste, dat onder het gal men der klokken ter zegening wordt op geheven. Sint Jan, zingt Laren dan, heilig man. de Heer beeft V bemind. Grote menigten demonstranten groep ten samen bij het stadhuis en 'beletten de raadsleden het gebouw binnen te gaan. De burgemeester slaagde er later niet in. zich verstaanbaar te maken in het algemene tumult van de binnenge drongen mensen, terwijl de nog voor het stadhuis samengedrongen duizenden met luidsprekers de betogers in de raadzaal aanvuurden. De politie van het binnen de Sovjet-sector gelegen stadhuis deed geen moeite de betoging te voorkomen. Drie-en-een-kwart millioen Berlijners zijn aldus in de maalstroom van de mar kenveldslag terecht gekomen. Moeilijk heden, welke nog niet geheel te overzien zijn, zullen zich voordoen, indien de Russen vasthouden aan hun standpunt, dat de nieuwe West-Duitse marken niet in hun zone geldig zijn. Zij zijn begonnen met bekend te ma ken, dat het Westelijke geld niet op het Berlijnse spoorwegnet van hun zone ge accepteerd zal worden. „Zullen wij dan twee keer moeten betalen wanneer wij van het Westen naar het Oosten dooi de stad rijden?" vragen de Berlijners zich af. „Zal ik genoodzaakt zijn mijn werk in het Westen van de stad op te geven, omdat mijn aldaar verdiend geld in het Oosten niet gebruikt kan worden?" En hoe moeten de gas-, telefoon- en elec- triciteitsrekeningen voldaan worden, waarvan de hoofdbureaux in de Russi sche zone liggen. Vermoedelijk in ver band hiermede hebben de Russen be kend gemaakt de stroomvoorziening voor het Westen met ingang van heden te zullen stopzetten. Terwijl de moeilijkheden aldus steeds meer een hoogtepunt berei ken, hebben de Russen alle verkeer op de spoorweg Berlijn-Helmstedt stopgezet. „Wegens een technische storing" luidt de Russische verkla ring. maar er is geen andere lijn door de Russen beschikbaar gesteld, om dat daardoor het „verkeer in de Sovjet-zone in de war zou worden gestuurd." In Westelijke kringen meent men deze maatregel ais een sanctie te moeten op vatten. Verwachting tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4.21. Onder: 21.94. Maan op: 23.57. Onder: 7.49. Ter voorkoming van iedere onzeker heid ten aanzien van de houding van het Episcopaat inzake de radio-omroep, heeft Zijne Eminentie Johannes Kar dinaal de Jong aan de voorzitter van de K.R.O. een brief gezonden, waarin hU nogmaals de wens van het Episcopaat vastlegt, dat de K.R.O. zijn autonome werkzaamheid blijft uitoefenen. Tijdens de onderhandelingen van de omroepverenigingen met de regering, aldus lezen wij verder in de K.R.O.- gids, ontving prof. dr. J. B. Kors O P. als voorzitter van de K.R.O. op 29 Oct. 1945 een brief van de Aartsbisschop van Utrecht, waarin het Episcopaat als zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen gaf, dat de K.R.O. er naar zou streven de nodige zendtijd gewaarborgd te krijgen om haar doelstelling, het uitdragen der katholieke levensbeschouwing op alle gebied, na te komen. Kardinaal de Jong heeft dit standpunt thans bevestigd, zulks om de beweringen te logenstraffen, als zou het Episcopaat thans van andere gevoelens zijn. Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat wederom 25 punten van de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Ook thans wordt er op gewezen, dat van deze 25 punten er vijf als extra beschikbaar stelling zijn te beschouwen. Met ingang van 1 Juli 1948 worden geldig de bonnen gemerkt: „Textiel K vijf punten", „Textiel K reserve" ter waarde van 10 punten, „Textiel L een punt" en „Textiel M een punt". De bonnen gemerkt: „L vijf pun ten", „M vijf punten". „Reserve L" en „Reserve M" zijn derhalve voor lopig niet aangewezen voor de aan koop van textielgoederen. Naar wü vernemen, kannen als ge volg van een besluit van de Nederland- sche Bank Nederlandse ingezetenen een passage AmsterdamNew York ook in guldens betalen, ongeacht de maatschap pij waarmee zij vliegen. Reist men verder dan New York, bij voorbeeld van Amsterdam via New York naar Boston, dan moet de passage voor dit laatste traject evenals voorheen wèl in dollars worden betaald. Toen we vanmorgen in de kamer van hoofdrechercheur H. H. Smit te Bloemendaal kwamen, bleek hij twee winkeltjes geopend te hebben: een in goud en zilver en één in radio's en Perzische tapijten. Twee der vele leveranciers, zware, maar sympathieke jongens, waren bezig de inventaris op te maken van een zaak, die over 1946 en 1947 loopt en dozijnen inbraken in Bloemendaal en omgeving, alsmede het Gooi betreft. 52 van de 8» inbraken zijn nu opgelost, maar er is tot nu toe maar een tiende van de gestolen goederen terecht gekomen en dat één tiende gedeelte is, voorzover het Bloemendaal aangaat, al een kamer voL daarbij goede diensten bewees. In Maart j.l. vond de eerste arrestatie plaats en successievelijk werden veertien a vijf tien helers achter slot en grendel gezet. In verband met deze zaak zitten thans 6 arrestanten in de Bloemendaalse cellen en in Amsterdam eveneens een respecta bel aantal. Inbrekers zijn veelal geen domme jon gens en als het beroepsmensen zijn, kunnen ze het vaak met de recherche uitstekend vinden. De twee, die wij op het bureau ontmoetten en met wie wij een praatje maakten, zou je zo op een borrel vragen. Ze zijn van dat soort, dat hemel en aarde zou bewegen, om een radiotoestel terug te brengen, wanneer zij in de courant zouden lezen, dat een lamme er verstrooiing bij zocht. Denk niet, dat de groepen hun nachtrust op offerden. Zij werkten alleen tussen acht en elf uur 's avonds, reden met een mooie auto voor het pand van hun ver kiezing, wetende dat de bewoners niet thuis waren. Als heer waren zij gekleed en geen mens, die er kwaad van zou denken. Dat de bende voor geen kleintje vervaard was, blijkt uit het volgende Twee inbrekers stalen in korte tijd in Hilversum voor f 100.000.;bij elkaar en dit bedrag, gedeeltelijk in contanten en gedeeltelijk ontvangen door verkochte goederen, maakten zij in vier weken tijd met vrouwen op, waarbij chantage een grote rol speelde Over het algemeen zjjn deze beroeps inbrekers, zoals gezegd, zo kwaad nog niet. Rechercheur Smit zat in Amster dam in een café met een knaap, die be kende wat hij op zijn kerfstok had en met wie hij op onderzoek was, om ge stolen goederen terug te krijgen. Terwijl zij met elkaar spraken, ging een tweede zware jongen voorbij, die gezocht werd en die even verder in de straat woonde. Wat te doen? Als luj de man in bet café Hoofdrechercheur Smit, vóór de oorlog bekend als een speurder van betekenis hij loste in Duitsland eind 1938 een grote juwelendiefstal op, in Parijs en in Antwerpen uit gebreide autodiefstallen, grote brand stichtingszaken enz. mocht enige tijd niet op zijn bureau komen, om dat onderzocht moest worden, of hij in de oorlog zuiver was geweest. Hij is gerehabiliteerd en is nu sinds eni ge tijd weer aan het werk. Toen hij de recherchelijsten van 1946 en 1947 bekeek, schrok hij van het enor me aantal onopgehelderde inbraken in Bloemendaal, Aerdenhout en verdere randgebieden. Als oude rot in het vak kon hij uit de lijsten en rapporten op maken, dat de meeste van deze inbraken gepleegd werden door Amsterdammers, die in drie groepen verdeeld waren. Vol gens het principle, dat een kippendief geen fietsendief is, stelde hij de groep als volgt samen: één steelt alleen juwe len en geld, één dient alleen met zil veren voorwerpen thuis te komen en één moet zich over de radio's en Perzi sche tapijten ontfermen. Toen naar Amsterdam! Inspecteur Agtenberg van de Amsterdamse re cherche kreeg gedaan, dat Smit werd toegevoegd aan de rijksrecherche, om te trachten deze inbraken op te hel deren. Verschillende opkopers in Haarlem en Amsterdam werden be zocht en één enkel voorwerp daar gaat het om leidde tot de ontdek king, dat de bende in de Haarlemmer straat en omgeving te vinden zou zijn. I alleen zou laten, dan liep hij de kans, dat hij er niet meer was, wanneer de I rechercheur terugkwam. Maar die an dere was toch ook wel aanlakkelijk. Smit besloot de tweede achterna te gaan en zei tegen zijn arrestant: „Wil je me beloven, dat je hier rustig blijft zit ten, tot ik terug ben? Neem een kopje koffie van me op". Hij wist in het huis de gezochte, na een klein worstelpar- tijtje, in de boeien te krijgen en toen hij later in het café terugkwam, zat nummer één nog keurig op hem te wachten. „Ik heb genoeg van de onderwereld", ver klaarde de man, „ik wil schoon schip maken". Dat schoonschip maken wil dan zeg gen, dat zo'n knaap niet meer de kans wil lopen, dat oude inbraken voor de dag komen als hij al veroordeeld is voor enkele andere. Daar zit blijkbaar voordeel in. Terwijl wij met de hoofdrechercheur praatten, kwam een Bloemendaalse da me binnen, die nooit had kunnen dro men, dat zij haar in 1946 gestolen zil ver nog ooit zou terugzien. Ze kan haar blik laten waren over een serie zilve ren theeserviezen, dozijnen en soorten zilveren bestekken, servetringen, gou den armbanden en horloges, een dia manten broche, een platina broche met brillanten, die voor f 1950.— verkocht was, een negental radio's van klein tot groot, maar alle van standing, Perzi sche tapijten, waaronder verschillende met een waarde van f 1000 enz. enz. Het einde van deze ontknoping van oude diefstallen is nog niet in zicht en het onderzoek wordt nog op verschil lende fronten voortgezet. De ene zaak rolt de andere op. Hoofdrechercheur Smit was echter vol lof over de sporti viteit van twee zijner arrestanten, die alles op alles zetten, om de gestolen goederen te achterhalen. Daarvoor is menig ritje naar Amsterdam noodzake- ly k. Intussen mag Bloemendaal blij zijn. dat deze ras-speurder weer in politiële dienst is teruggekomen. De „Katholieke Federatie voor Matig heid" organiseert op Zondag 27 Juni een bloemendag, tijdens welke, onder het motto „voor een nuchter verkeer", een collecte ten bate van deze vereniging zal worden gehouden. Om echt vacantie te kunnen houden, moet men innerlijk rust hebben om kunnen genieten en blij te zijn. In onderstaand artikel spreekt prof. Romme als fractieleider van de K. V. P. in de Tweede Kamer, en een artikel, in die kwaliteit door hem geschreven, kan de gehele Katho lieke Dagbladpers toekomen. Wij geven in ieder geval gaarne gehoor aan het verzoek, door het secreta riaat van de K. V. P. aan de Ka tholieke Dagbladpers gedaan, om deze „Bandoengse brief' van prof. Romme te publiceren. Het is niet zonder opzet dat ik hierboven zet „Indonesië en de verkiezingen" en niet omgekeerd „De verkiezingen en Indonesië". Want, terwijl ik hier in Indië weergeef wat naar mijn mening de rol is, welke in Nederland het Indonesische vraagstuk bij de verkiezingen speelt, is het voor de lezers in Nederland interessanter te vernemen, hoe de Indonesische kringen tegen deze verkiezingen aankijken. En dan is het een feit. dat men hier voor de verkiezingen in Nederland grote belangstelling heeft en.... ze met een knappe dosis wantrouwen tegemoet ziet. Zal het Nederlandse volk blijk geven, de samenwerking in de nieuwe rechts orde te willen voeren op de basis van gelijkberechtiging, op de 50-50-grond- slag. of leeft in het Nederlandse volk de geest, dq.t Nederland overwicht wil be houden? Dat houdt, met betrekking tot onze verkiezingen, de geesten hier be- men republikeinen dan wel anti-repu- zig en in spanning onverschillig of blikeinen ontmoet. En vooral de laatsten laten niet na, om mij uit en ter na aan het verstand te brengen, hoe belangrijk het wel is dat zal blijken, dat het Ne derlandse volk de samenwerking wil op de grondslag van gelijkberechtiging. Als of wij dat in de K.V.P. niet weten, alsof wij niet daarvoor (en niet altijd met wind en stroom mee!) anderhalf jaar en langer gevochten hebben. Maar waarom komt men mil daarmee dan zo aan boord? Houdt u een ogen blik vastOm de lijst-Welter. Men vreest haar hier. in zeer uiteenlopende kringen; en er zijn er hier bedenkelijk velen, die daarenboven in de lijst-Welter een stuk K.V.P. zien! Uiteenzettingen en geruststellende verklaringen helpen wel maar helaas niet afdoende. Daar is slechts één antwoord op: de verkiezings uitslag zelf, waaruit de gesteltenis van het Nederlandse volk duidelijk spreekt, zijn zin om de zaak op te zetten op ge- lijkgerechtigingsgrondslag en niet met eenzijdig Nederlands overwicht. De Nederlandse kiezer susse zijn ver antwoordelijkheid niet met wensdromen aan te zien voor de werkelijkheid. De 7e Juli is een ogenblik van de hoogste ernst voor de mogelij Icheid van een nieuw duurzaam samengaan tussen Ne derland en Indonesië. Wie stemt vóór Nederlands overwicht en dus tegen de grondwetsherziening dus voor Anti- Revolutionnairen, Feuilletaunisten of Welteranen hij snijdt de kans op nieuw blijvend, samengaan af. Wie de kans wil openhouden en de weg erheen verder effenen, hij stemme in ieder ge val een der partijen, welke vóór de Grondwetsherziening zijn en dus vóór de grondslag van gelijkberechtiging en het nieuwe duurzame samengaan van Nederland en Indonesië. En de katholieke kiezer spanne zich daarbij tot het uiterste in, om de K.V.P.- fractie op 34 zetels te brengen, op „ten minste een derde plus een". Wanneer het een politiek leider geoorloofd is, op gewichtige momentén vertrouwen te vragen, dan moet ik daarvan, in het be sef van mijn eigen zware veranwoorde- lijkheid, nu gebruik maken. En dan zeg ik van hier met nadruk: het zou, voor de verdere goede gang van zaken in de uitwerking van het hernieuwd blijvend samengaan tussen Nederland en Indone sië, wel eens een ,,erop-of-eronder" kun nen zijn, of wij 34 of meer zetels halen dan wel daarbeneden blijven. In de nieuwe staatsrechtelijke structuur zal na eenmaal voor de vormgeving der nieu we verhoudingen een Kamermeerder- heid van twee derde nodig zijn en dus een minderheid van „een derde plus een", een sleutelpositie innemen, die uitermate belangrijk kan wezen. In het vitale belang van de toekomst van Nederland en Indonesië blijve het katholieke kiezersvolk niet beneden de maat van wat het bij gesloten eendracht vermag. Naar mijn mening ligt hier een plicht te vervullen, die wel eens tot een historische plicht kan uitgroeien. En darom moet ik, niet de Nederlandse ka tholiek, maar de katholieke Nederlander zeggen: verzuim hier uw burgerplicht, uw Rijksplicht niet, maar dan ook niet éné Van ROMME Bandoeng, 14 Juni 1948. BU de Tweede Kamer is aanhan gig gemaakt het ontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie. Bij dit ontwerp is als bijlage gevoegd het rapport van de commissie-Van der Ven- Aangezien het lijvige rapport van de Commissie-Van der Ven als bijlage bij het wetsontwerp is gevoegd, kan pu blicatie vermoedelijk eerst over enige dagen tegemoet worden gezien. Een aardbeving teisterde Maandag avond Sangihe (een eiland in de Sangi- en Taludgroep tussen Noord-Celebes en de Philippijnen). Op dit eiland, dat vrij wel het Noordelijkst gelegen eiland m Indië is, werd vrij grote materiële schade aan de gebouwen toegebracht. Persoonlijke ongevallen werden nog niet gemeld. Twee ministers van de voorlopige re gering van Israël, rabbijn Fischman, minister van Religie, en Sjapira, minis ter van Immigratie, zijn Woensdag af getreden, na wanordelijkheden bij de begrafenis van de Joodse soldaten, die bij de gevechten, tussen het leger van Israël en de troepen van Irgoen Zwal Leoemi, gesneuveld zijn. Het hoofdkwartier van de Irgoen Zwai Leoemi in het buitenland heeft te Parijs een communiqué uitgegeven, waarin met volledige kennis van feiten verklaard wordt, dat „tijdens de korte periode van het zogenaamde bestand, hetwelk Bevin met toestemming van de voorlopige regering aan het Hebreeuwse volk heeft weten op te dringen, Enge land de toevoer van wapens, komende van Egvpte en elders aan de troepen van Abdoellah, heeft gehandhaafd en doen toenemen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1