Zijn plicht doen Koning Leopold doet geen afstand van de troon Referendum gevraagd over zijn terugkeer naar België Russen zetten voedseltoevoer naar West-Berlijn stop DE „PIET HEIN" MET PRINSES-REGENTES EN PRINS NAAR DEN HELDER Betaling van belasting op langer termijn mogelijk Een eigen huis Nieuwe Encycliek te verwachten Berlijnsegemeenteraad brengt de V.N. van de blokkade op de hoogte Gedonder van het geschat rolde over de oorlogshaven Verliezen in Indië Voor inkomsten-, vermogens- en ondernemingsbelasting Plojhar verzet zich tegen brief van het Episcopaat en de suspendering lot hoofd en hart Schrijven van de koning aan Spaak Het weer Ned. Nat. Bedevaart naar Lourdes vertrokken Ook voor de éénmalige heffingen Regering dreigt met strenge maatregelen tegen de priesters ZATERDAG 26 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24187 Ovér sociale vraagstukken I§« Consultatieve raad 19 Juli in Den Haag Drie Ned. parlementsleden naar Djocja STRIJD TUSSEN KERK EN TSJECHISCHE STAAT I In I ui vt BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertences 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever!*. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Geen veertien dagen scheiden ons meer van de verkiezingen en toch heersen er een uiterlijke lust en kalmte, die de indruk wek ken, dat het Nederlandse volk thans meer dan ooit deze verkiezingen ge laten over zich heen zal laten gaan. Alleen de communisten roeren zich nogal, vooral in De Waarheid, welk blad geen avond laat voorbijgaan zonder met modder te gooien naar goede vaderlanders, die een leidende functie hebben in de P. v. d. A. Men goochelt met dossiers, al of niet ver valst of verminkt, en onwillekeurig vraagt de buitenstaander zich af, hoe het mogelijk is, dat Jan en alleman de beschikking kunnen krijgen over geheime dossiers en stukken, die on der de rechterlijke autoriteiten be horen te berusten. Een en ander moet toch wel een eigenaardig licht wer den op het werk van het Bureau Nat. Veiligheid, de P.R.A. en de Bijzondere Rechtspleging. Overigens concentreert de verkie zingspropaganda zich voornamelijk rond het uithangen van affiches en borden, welker aantal en grootte niet zelden ongekeerd evenredig zijn met de principes, die er zicH achter ver schuilen. Als men zo de twaalf partijen en groepen met hun leuzen de revue ziet passeren en de reactie daarvan op de gewone toeschouwer gadeslaat, dan frappeert de nuchterheid, waar mede hij dit alles opneemt. Hij glim lacht eens en gaat zijn gang. Deze nuchterheid van het overgrote deel van ons volk is een groot goed, het is een karaktertrek, die vele andere volken ons zullen benijden. De Neder lander weet over het algemeen pre cies, wat hij wil. Reeds lang te voren staat zijn besluit vast en slechts een klein aantal wankelmoedigen laat zich beïnvloeden door propaganda- leuzen. Ons volk i s principieel en stemt principieel. En daarom zal ook het katholieke deel van ons volk principieel katho liek stemmen. De principieel katho lieke belangen zijn immers het best toevertrouwd, de Bisschoppen heb ben er onlangs nog aan herinnerd, aan de Kath. Volkspartij, welke door haar massale eenheid grote invloed kan uitoefenen op het staatkundig beleid. Het bewaren onzer een heid is een machtig en groot goed. Dit betekent echter niet, dat wij het beleid van de K.V.P. als onfeilbaar moeten beschouwen. Evenmin bete kent het, dat wij geen critiek op dit beleid mogen en soms moeten uit oefenen. Wij van onze kant hebben steeds weinig bewondering gehad, en hebben dit ook nooit onder stoelen of banken gestoken, voor het beleid der K.V.P. inzake Indië. ~>Maar dit neemt niet weg, dat wij desondanks er van overtuigd zijn, dat de eenheid, zeker in deze beslissende uren, moet be waard blijven. Want er zijn hogere belangen, die moeten prevaleren boven onze individuele inzichten in bepaalde kwesties. Daarom zal ook op 7 Juli ons kath. volk, rekening houdend met de wens der Bisschoppen, zijn plicht doen. In de kringen van het Vaticaan wordt vernomen, dat Z. H. de Paus bezig is een nieuwe encycliek te redigeren. Deze encycliek sluit aan bij de encyclieken „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII en ..Quadragesimo Anno" van Paus Pius XI, die de sociale kwesties behan delen. In verband hiermede verleent Z. H. de Paus tot Maandag geen audiëntie. Na een kabinetszitting onder voorzit terschap van premier Spaak heeft de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Vrijdagavond laat de inhoud van een door koning Leopold aan pre mier Spaak gerichte brief bekend ge maakt, waarin de koning zegt niet voornemens te zijn afstand te doen van de troon en waarin hij vraagt, dat het Belgische volk in een referendum zal beslissen over zijn eventuele terugkeer naar België. In de Drief van koning Leopold aan de eerste minister heet het in het bij zonder als volgt: „Ik ben tot de conclu sie gekomen, dat verkiezingen niet in staat zijn in een probleem dat de ko ninklijke prerogatieven raakt de wil van het volk uitdrukking te verlenen. Daarom ben ik er voorstander van dat een referendum wordt gehouden, dat zal steunen op een wet. Indien dit re ferendum geen overduidelijke meerder heid zou opleveren ten gunste van mijn terugkomst en van het herstel in mijn grondwettelijke prerogatieven, zou ik aftreden. Indien de meerderheid van het volk mü evenwel gunstig gezind was, zou ik van het parlement ver wachten dat het een einde maakt aan de tegenwoordige crisis". „Op 7 December a.s. zal prins Boude- wijn in staat zijn te regeren. Mijn con stitutionele positie zal hierdoor echter geen wijziging ondergaan. Ik zou mij dus een grote verantwoordelijkheid op de schouders laden, indien er niets.ge daan werd om een oplossing te vinden. Mijn zoon Boudewijn, die zijn studies voortgezet om te zijner tijd zijn grond wettelijke plichten en rechten uit te oefenen, zal zijn politieke en militaire verplichtingen vervullen, zodra het ogenblik hiertoe is gekomen. Zelf was ik reeds 20 jaar toen ik naar de mili taire krijgsschool ging en ik ging voor het eerst naar de Senaat, toen ik 25 was." Deze laatste zinsnede schijnt er op te wijzen, dat koning Leopold er zich tegen zal verzetten, dat zijn zoon prins Boudewijn nog dit jaar naar Belgie zal gaan om de lessen aan de krijgsschool te volgen en zitting te nemen in het parlement; waartoe hij. wanneer hij de 18-jarige leeftijd heeft bereikt, het recht heeft. De koning wijst er in zijn brief aan Spaak verder op dat hij, gebonden door zyn coBSJUtutmele eed,, .gcSeu afstand kan doen van de troon, „riet principe van de monarch schrijft voor, dat de vorst bij voortduring zijn koninklijke functie zal uitoefenen en niet kan af treden. Indien dit principe niet meer geëerbiedigd werd, zou de koninklijke functie prinoipieel verzwakken. In mijn verklaring van 14 Juli '45 taan de heer Spaak), toen ik niet wilde, dat de ge strengheid van dit op de grondwet steunende standpunt het land in een impasse zou laten, heb ik dit verzacht en heb ik verklaard, dat ik van dit prin cipe zou willen afwijken, indien ik de zekerheid had, dat het Belgische volk geen vertrouwen meer zou hebben. Deze zekerheid heb ik echter met". Een referendum ter oplossing van het koningsvraagstuk is reeus eerder ter sprake gekomen, doch zowel van socia listische zijde als van katholieke heeft men een dergelijke oplossing van de hand gewezen, omdat men haar in strijd acht met de grondwet en er een aan tasting in ziet van het prestige der wet gevende kamers. De laatste tijd is ook veel gesproken van een parlementaire enquête, doch er is wel gebleken, dat in het kader van een dergelijk parle mentair onderzoek, niet tot raadpleging van de bevolking kan worden overge gaan. Zoals in een communiqué van de ka binetsraad wordt vermeld is het schrij ven van de vorst ook aan de voorzit ters van Kamer en Senaat overhandigd. De Belgische volksvertegenwoordiging ziet zich thans voor de moeilijke taak geplaatst nog voordat zij op reces gaat de Kamer 2 Juli en de Senaat 15 Juli uit te maken, of inderdaad tot een - referendum kan worden besloten zoals koning Leopold dit wenst Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, hebben zowel de socialisti sche als de katholieke ministers het schrijven van koning Leopold ter ken nisgeving aangenomen en zouden zij niet bereid zijn gevolg te geven aan het daarin vervatte verzoek om een refe rendum te organiseren. Volgens deze kringen mag ook niet verwacht worden dat het schrijven van de koning behandeld zal worden nog voordat het parlement op reces zou gaan en zou dit worden uitgesteld tot Sep tember. Wel kan worden aangenomen, dat het voorstel van de koning een levendig punt van discussie zal uitma ken in de onderscheidene partijgroepe ringen en dat door de katholieke volks partij en met name door de heer Vleeschauwer, de grote ijveraar voor de terugkomst van de koning, een wets voorstel tot het honden van een volks plebisciet bij de wetgevende vergade ringen zal worden ingediend. Het laatste portret van H. K. H. Prinses Juliana, Regentes der Nederlanden. De toestand in Berlijn is Vrijdag voor de Westelijke geallieerden opnieuw moeilijker geworden, toen de Russen bekend maakten, dat zij de gehele voed seltoevoer uit de Sovjet-zone naar Ber lijn hadden stopgezet. Daar de Russen ook het spoorwegverkeer tussen Ber lijn en de Westelijke zones hebben stil gelegd, wordt het voor de Westelijke mogendheden uiterst moeilijk de 2jj milliqen Berlüners in hun zones van voedsel te voorzien. Het is uitge sloten, dat voldoende voedsel door de lucht kan worden aangevoerd. De hui dige voorraden in Berlijn zijn volgens Britse en Amerikaanse autoriteiten vol doende voor een maand. In de Britse sector van de stad is een begin gemaakt met de uitreiking van melkpoeder aan de ziekenhuizen. Men koestert thans de hoop, dat de Russen binnen enkele dagen het spoorwegver keer met het Westen weer zullen toe staan. Enkele Rijnaken, die van Ham burg op weg waren naar Berlijn, zijn reeds een dag over tijd. De Berlijnse gemeenteraad heeft be sloten de aandacht van de V.N. te ves tigen op de toestand, waarin de bevol king van Berlijn is gebracht tengevol ge van de Russische blokkade. De Britse autoriteiten in Londen en Berlijn ontveinzen zich de ernst van de toestand niet. De autoriteiten te Ber lijn hebben de regering verzocht de gezinsleden van Britse functionarissen in Berlijn, die van plan zijn over te komen naar Berlijn, voorlopig in Enge land te houden met het oog op de „de licate" toestand in de Duitse hoofdstad. Voor de derde maal in 24 uur is gis teren het Britse kabinet bijeengeroepen om de situatie in Berlijn te bespreken. Op de kabinetszitting was aanwezig de Britse vice-gouverneur van Berlijn, ge- neraal-majoor Brownjohn, die een ver slag gaf van de toestand. Het kabinet bestudeert thans de toestand in Berlijn in verband met het door de conferentie van Warschau uitgegeven communiqué en de door de Russische blokkade ge rezen moeilijkheden. In officiële krin gen te Londen verklaart men, dat er een samenhang bestaat tussen het Rus sische „offensief" in Berlijn en de con ferentie van Warschau. In het Lager huis verklaarde Bevin gisteren, dat er in Berlijn een delicate toestand heerst, die nog verergerd was door het stop zetten van de Russische voedselleveran- ties. Maandag zal Bevin in het Lager huis een uitvoerige uiteenzetting over de situatie geven. In de Britse, Amerikaanse en Franse sectors van Berlijn is Vrjjdag een be gin gemaakt met de omwisseling van oude marken tegen de nieuwe West- Duitse mark. Buiten de wisselkanto ren stonden de mensen in lange rijen. Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duits land, heeft Vrijdag verklaard, dat de benoeming van een Amerikaanse com missie, ter voorbereiding van de reor ganisatie van het militaire bestuur in West-Duitsland op drie-ledige basis, een stap voorwaarts betekent wat be treft de uitvoering yan de besluiten der Londense conferentie. Verwacht wordt, dat de militaire gouverneurs van Engeland en Frank rijk ook commissies zullen benoemen die nauw met de Amerikaanse zullen (Van een onzer speciale verslaggevers) Dat was nou een passend zeetje, voor de „Piet Hein" om te varen: de rede van Texel en Nieuwediep. His torisch water, dat eens de kielen schuurde en spoelde voor de boeg van glorieuse vloten, verzameld voor de vaart op alle kusten der wereld, voor strjjd, avontuur en negotie, voor ondergang of triomf. Waar De Ruyter scheep ging en Tromp en zoveel machtigen ter zee als over dit water, zover het oog reikte, zeilen zwollen en zich de wimpels strekten in dc stijve bries. De „Piet Hein" voer Vrij dagmiddag van Oude Schild naar Nieuwe Diep met aan boord de Prinses-Regentes en de Prins. En op de Texelse ree herleefde iets van de vroegere glorie: Nederlandse schepen van oorlog wachtten er het Prinselijk Paar en brachten het koninklijk saluut. Wij zijn maar met een vlooienvlootje Uit de oorlog gekomen, waarvan nog het beste materiaal elders vertoeft. Toch lagen voor deze gelegenheid een paar imposante brokken ten anker in het Marsdiep, het vliegkampschip „Ka- rel Doorman" voorop, drijvende lucht haven met loggia's, erkers en met luchtdoelgeschut bespikte balconnetjes, een toren opzij en een draperie van reddingsvlotjes. Maar ook het artille rie-instructieschip „Jacob van Heems kerk", weinig minder dan een kleine kruiser, vertoonde zich met ere, evenals het opleidingsschip voor adelborsten „Van Kinsbergen", waar het rood van de kragen der zeecadetten wemelde over het grijze dek. En daar sloten zich de kleinere eenheden, de kanon neerboot „Flores" en het radar-instruc tieschip „Soemba" waardig bij aan. Zij zagen er vrolijk uit, de schepen. Geusje op de neus, oorlogswimpel in top en met bonte tooi van seinvlaggen hoog over de masten. En op het hek een driekleur van je welste, die zich nergens zo fier ontplooit als hier -op de Texelse ree bij een stijve Noord- I Wester en zonnige, blonde zee. Alle hens aan dek, mannetje naast manne- tje aan de reling, de wacht in het ge- êl weer, keek men uit naar het Prinselijk jacht, dat om één uur de haven van Oude Schild verliet* en koers zette naar Nieuwediep, onder escorte van H. M.'s onderzeebootjager „Queen Wil- I helmina". Bij de nadering van het jacht, dat de standaard van de Regen tes aan de mast voer, brandden op de schepen de vijf en dertig saluutscho ten los. 5 ,v- Steekvlammen en witte smook en het gedonder van het geschut, bet stram saluut der rijen opvarenden, het tierelieren der bootsmansfluitjes, gewuif met mutsen en petten en ge joel, dit alles behoorde bvj het klas siek ceremonieel ter eerste begroe ting van Prinses Juliana als Regen tes in de oorlogshaven Den Helder. Met de zonnige zee en de zomerse wolken bood het een feestelijk beeld. De nolletjes van Texel glommen van louter pret. Onrust trok een zilveren streep langs de kust en de vuurtoren van Huisduinen rekte zien in al zün lengte om niets van het schouwspel te missen. Half Den Hel der was samengestroomd op het Wierhoofd en aan de Buitenhaven, terwijl overal in de stad de vlaggen uithingen. Maar, zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage méldden, de mensen wachtte een grote teleurstel ling. Toen de „Piet Hein" had vastge maakt, was het alleen Prins Bernhard die de kade betrad. Hij werd begroet door de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, baron De Vos van Steenwijk, burgemeester G. Ritmeester van Den Helder, de commandant zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge en de commandant der marine te Willems- De vlootschouw op de rede van Nieuwediep. De „Piet Hein' passeert de geheel cepavoiseerde „Karei Doorman", het nieuwe vliegkampschip, dat de Nederlandse Marine van de Engelse heeft overgenomen. oord, kap. ter zee J. W. Reynierse. Tamboers en pijpers van het corps ma riniers roffelden en bliezen een parade mars, de muziek van het marine oplei dingskamp Hilversum speelde het Wil helmus en manschappen van de artil lerie gevechtsinformatieschool vormden de erewacht. Duizenden schoolkinderen met oranje strikken en sjerpen stonden langs de weg, toen de Prins, gekleed in admi raalsuniform, in een stoet van auto's, naar het raadhuis reed. Overal werd hartelijk gejuicht, maar toch met on verholen spijt omdat de Prinses niet mee was gekomen. Op het gemeente huis werden het college van B. en W., de gemeenteraad en een gezelschap van oud-redders, waaronder de 92-jarige Janus de Kuiper en de bekende Coen Bot, aan Z. K. H. voorgesteld, die mededeelde, dat Prinses Juliana door een vrij hevige aanval van kiespijn weerhouden werd van boord te gaan. Aan de hand van maquettes gaf prof. Wieger Bruin de Prins een beeld van alle afbraak tijdens de oorlog en de plannen, die gemaakt zijn voor Den Helder's wederopbouw. 's Middags bezocht Prins Bernhard het Koninklijk Instituut voor de Marine, waar in de voorhof, onder de mast van Van Speyck's kanon neerboot en achter het oude scheeps geschut van De Ruyter's vlaggeschip, de erewacht van adelborsten en aspirant res. officieren was aangetre den. Bij de komst van de Prins bracht de bemanning van het wacht schip „Neptunus", aan de kade, op het signaal „front naar bakboord" het saluut en joelde op het fluiten van de bootsman. Tot het verdere programma van de dag behoorden excercitie op het Bokkenveldje. roeien van de adelborsten in de Bui tenhaven en des avonds schermen en zwemwedstrijden. Vanmorgen bracht de Prins een bezoek aan de artillerie gevschts-infor- matieschool en het wachtschip „Nep tunus", waarna vanmiddag de sloepen en jachten zouden starten voor de wedstrijden van de Koninklijke Ma rine Jachtclub, terwijl op het ge meentelijk sportpark de vertegen woordigende voetbalelftallen van ma rine en landmacht tegen elkaar in het krijt traden. In de late namiddag zou de „Piet Hein" Den Helder verlaten. samenwerken, aldus generaal Clay. De toekomstige structuur van het drie ledige militaire bestuur in West-Duits land, zo deelde Clay mede, zal in grote mate afhangen van de bevoegdheden, die de geallieerden zich hebben voor behouden in het bezettingsstatuut, dat na overleg met de Duitse autoriteiten door de drie militaire gouverneurs zal worden afgekondigd. Dit is de eerste maal dat officieel be vestigd wordt, dat een bezettingsstatuut voor Duitsland in voorbereiding is. Clay zeide, dat de uitvoering van de Londense conferentie door de toestand in Berljjn geen vertraging zal ondervin den. Van officiële zijde verneemt het ANP, dat de consultatieve raad der West-Eu- ropese Unie 19 Juli In Den Haag zal vergaderen. Verwachting tot Zaterdagavond: Vooral overdag tamelijk veel over drijvende bewolking, doch bijna overal droog weer. Langs de Wad denzee tijdelijk vrij krachtige, ove rigens meest matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.21—21.04. Maan: 0.11—9.02. N (Van onze correspondent). Uit Roosendaal is Vrijdagmiddag tegen vijf uur voor ce 25ste maal en voor de eerste maal na de oorlog de Nederlandse Nationale Bedevaart naar Lourdes vertrokken. Een speciale D-trein van Belgische wagons vervoerde onder leiding van de heer Stieger zeshonderd pelgrims, onder wie ongeveer honderd zieken. Een speciale Roosendaalse hulpbrigade welke ook voor de oorlog de verzor ging der zieken op zich nam, was ook thans in touw. Onder de pelgrims be vonden zich verschillende reguliere en seculiere geestelijken, terwijl de tradi tie getrouw ook een groep verkenners meereist, welke in Lourdes voor de verzorging der zieken wordt ingescha keld. Volgende week Zaterdag zal de bedevaart in ons land terugkeren. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Sold. Ie kl. J C. DECKER, legernr. 250918099. af komstig uit Maastricht. Overleden t.g.v. T)orlogsverwonding op 18 Juni 1948. Korp. N. G. VAN DEN HEUVEL, le gernr. 260826029, afkomstig uit 's-Gra- venhage. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 20 Juni 1948. Sold. F. SCHOENMAKER, legernr. 250518104, afkomstig uit Andijk. Over leden t.g.v. oorlogsverwonding op 18 Juni 1948. Sold. J. B. J. VAN DER WAARD, le gernr. 210727002, afkomstig uit Rotter dam. Gesneuveld 18 Juni 1948. Koninklijke Marine: Heeft in de pe riode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. Koninklijk Nederlands-Indisch Le ger: Geen verliezen ontvangen. De Nederlandse parlementsleden Joekes, Logemann en Meyerink zijn vandaag naar Djocja vertrokken, waar zij tot Maandag zullen vertoeven Even eens reizen vandaag de heren Critch- ley en Herremans en nog enige leden hunner delegaties naar Djocja. Er is goed nieuws voor de belastingbetalers. Op een gistermiddag te 's-Graven- hage gehouden persconferentie heeft minister Licft.nck n.l«^|^eeld dat thans de mogelijkheid is geopend, om over lange termijn uitgestreken d ^VoT^e^nvordering van de aanslagen in de^ inkomsten-, vermogens en on dernemingsbelasting en óók voor de éénmalige heffingenzjj hetw* d«e ste betreft onder een nader te vermelden voorbehoud, en een beperking to a minder draagkrachtigen, worden alle wettelijke J,dgtd vfn- meen verschoven naar een 4 maanden later vallend voor. zelfsprekend de bijzondere gevallen waarin de wet onverwijld mg ijpen schrijft of de ontvanger dat onvermijdelijk acht. In de regel heeft inen aldus gedu rende ongeveer de eerste 5 maanden na die van de dagtekening van het aanslagbiljet geenerlei vervolging te vrezen. Dan wordt opnieuw ten minste 4 maanden gewacht voordat even tueel tot de tweede vervolging wordt overgegaan. Mocht een derde vervol ging nodig zijn, dan valt ook die weer ten minste 4 maanden later. Deze faciliteiten zullen gelden voor alle aanslagbiljetten die in de jaren 1948 zijn gedagtekend, doch alleen voor de hierboven genoemde belastingen en dus o.a. niet voor de grondbelasting en de personele belasting. Ook niet voor de vermogensaanwasbelasting voor zover die betrekking heeft op zwarte aanwas. Het is daarbij de bedoeling, vooral hen tegemoet te komen, wier betalingsmoge lijkheden niet berekend zijn op de grote eisen die daaraan thans gorden gesteld. Deze bedoeling behoeft en mag niet wor den voorbijgeschoten. Daarom zal de regeling, wat de éénmalige heffingen betreft, alléén gelden voor natuurlijke personen; en dan alleen indien het in komen niet meer is dan f 5000. en bo vendien de belastbare som voor de ver mogensheffing ineens niet meer dan f 35 000.— bedraagt. Dit bedrag van f 35 000.— komt overeen met een vermo gen van ten minste f50.000.— voor ge huwden zonder kinderen. Daaruit blijkt, dat de grote meer derheid van de aangeslagenen en, wat de éénmalige heffingen betreft, in ieder geval de verhoudingsgewijs minst draagkrachtige categorie, gener lei invorderiftsmaatregel behoefi te vrezen, indien men in staat is er voor te zorgen dat: lo. de eerste termijn wordt be taald binnen ongeveer 5 maanden na dagtekening van het aanslagbiljet; 2o. de tweede tot en met de vijfde termijn binnen 9 maanden na die dag tekening; 3o. de verdere termijnen binnen 13 maanden na die dagtekening. Voor de vermogensheffing ineens valt dit nog iets gunstiger uit, daarvan be hoeft de eerste termijn eerst na onge veer 7 maanden te worden betaald en de beide andere termijnen telkens 4 maanden later. Voor de V.A.B. zullen tussen de eerste en tweede vervolging 6 maanden komen te liggen. De minister hoopt en vertrouwt, dat de betalingsmoeilijkheden door deze maatregel zodanig zullen zijn verzacht, dat de contribuabelen met minder zorg hun fiscale verplichtingen tegemoet kun nen zien. De normale mogelijkheid om uitstel van betaling te krijgen in indivi duele gevallen blijft van kracht. Men moet echter, niet onnodig het laatste moment afwachten en dus het respijt gebruiken, om tijdige betalingen te verrichten. Men vermjjde dan ook zoveel mogelijk, dat op een later tijd stip en op een ongelegen moment aan slagen moeten worden betaald. Laat men vooral de besteding voor andere doeleinden voorkomen, waardoor op het critieke moment nieuwe moeilijk heden zouden kunnen ontstaan. Wanneer een jong paartje in het huwelijk gaat treden, zal het bij alle plannen voor de toekomst dit ene in werke'.ijkheid gaan brengen: dat het van zijn spaarcentjes de nood zakelijkste meubel, t, een slaapkamer, een huiskamer en wellicht een keuken- uitzet aanschaft. In vroeger tijd werd er ook nog uit gezien naar een huis. Dit werd echter niet gekocht Men huurde het. Maar ook dat is tegenwoordig niet mogelijk. Men is reeds blij als men enkele ka mers kan verwerven, of trouwt een voudig „thuis" in. De „slaap- en huiskamer" moeten echter worden aangeschaft en het is voor een ouder mens dikwijls aandoen lijk om te zien met hoeveel zorg ze worden uitgekozen en met wat voor liefde en toewijding men ze oppoetst en er zuinig op is. Jarenlang zal het paar er trots op zijn en vooral bij fi- nantieel minder draagkrachtigen zal de herinnering aan de opofferingen, die men zich daarvoor moest getroosten, blijvend een aantrekkingskracht uit oefenen, die de nieuwgevormde samen leving hecht en innig maakt. Wij halen dit voorbeeld aan om dui delijk te maken, hoezeer een mens ge steld is op eigendom. Het brengt in hem een element van rust. toewijding en zuinigheid, kostbare gaven, die in de tegenwoordige maatschappij al te zeer ontbeerd worden. Het is daarom niet te verwonderen, dat er in leidinggevende sociale krin gen steeds meer de nadruk op gelegd wordt, dat de grote massa van mensen, met vlijt en spaarzaamheid," in staat moet zijn zich een redelijk bezit te ver werven. En dat niet zozeer een bezit in geld, dat men op de spaarbank zet, als stootblok voor de kwade dagen, maar een bezit dat in goederen wordt vast gelegd, waar men dagelijks profijt van trekt en die men desnoods kan koes teren. Men kan dit streven trachten te ver wezenlijken door een ieder in de gele genheid te stellen op de duur aandelen te verkrijgen in een of andere onder neming. Men kan hem in de economi sche en sociale zeggingsmacht laten delen. Desnoods bepaalde bedrijven geheel socialiseren. Maar daarmee is het verlangen naar eigendom, het stre ven naar onaantastbaarheid, dat in iedere mens leeft, niet opgelost. Het eerste, wat hij moet hebben zijn die dingen, die hij voor zijn dagelijks leven nodig heeft. Daartoe behoren niet alleen meube len. Meubelen worden op de trouwdag aangeschaft en dan begint het leven pas. Daarna moet men evengoed kun nen sparen en zijn geld gebruiken voor een eigen huis en wellicht een tuintje. Voor het grootste deel van onze be volking is de beloning van de arbeid, ook buiten de noodtoestand waarin wij thans leven, niet voldoende om tot deze bezitsvorming te komen. Al het inkomen gaat aan het voedselpakket weg. Bovendien is de ontwikkeling van onze samenleving zodanig, dat het steeds minder waarschijnlijk wordt, dat een mens een eigen huis kan ver krijgen. Aankopen van grond op voor bouw geschikte plaatsen is yrijwel on mogelijk en het bouwen geschiedt meestal in blokken met een machtig kspitssl- Is daarom het bovenvermelde ideaal van eigen huis en tuin een dorpse op vatting uit landen met een geringere bevolkingsdichtheid? In genen dele. Het is ook in de hui dige samenleving mogelijk wanneer de beloning van de arbeid en de structuur van de maatschappij maar anders wordt. Desnoods zou een systeem van erfpacht op de woningen kunnen wor den toegepast; een soort eigendom on der toezicht. Vooral de grote steden worden ge plaagd door een verschrikkelijke ver- huiswoede. Iemand, die een huis huurt, waaraan hij alleen maar plichten heeft en geen rechten, zal dat huis in de steek laten, zo gauw hij het oog heeft op een woning, die, wat betreft inrich ting, omgeving of huurprijs hem beter gelegen komt. Gezinnen die enke'e keren per jaar verhuisden, waren in de tijd dat er geen woningnood bestond geen zeldzaamheid. Wat is daarvan het nadeel? Dit, dat dergelijke mensen geen vastheid heb ben in het leven. Zij zijn nergens aan gel. echt. Ze hebben niets van zich- zelven. Waartoe sparen dient weten zij niet. Zij kunnen geen bezit vormen waar niet alleen zij maar ook hun kin deren geheel hun leven plezier van hebben. En als dat bereikt was zou in onze maatschappij heel wat meer rust en tevredenheid heersen. In de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk hebben Amerika, Engeland en Frankrijk geprotesteerd tegen het vasthouden door Sow jet-autoriteiten van de Oostenrijkse politie-officier Anton Marek, die meer dan een week geleden uit zijn huis te Wenen is verdwenen. De Sowj et-opperbevelhebber weigerde het protest te aanvaarden. Door de Jongste bekendmakingen van van dej, aankondlSinBd« de Praagse Aartsbisschoppelijke Kanse larij zijn alle door de communisten verspreide geruchten over een aan staande overeenkomst tussen de Kerk en de Staat in Tsjechoslowakije zinloos geworden. In de zitting van de Commissie voor Kerkelijke Aangelegenheden van 18 Juni zou in de eerste plaats sprake zijn van het meest actuele probleem, n.l. de kwestie van het voortbestaan der katho lieke scholen. Op de zitting verscheen ook de Tsjechoslowaakse minister van Gezondheid, de geschorste priester Plojhar, die zich er heftig tegen ver zette, dat op Zondag 20 Juni in de ker ken het schrijven van de Praagse Aartsbisschop met de principiële afbake ning van de bevoegdheden van Kerk en Staat voorgelezen zou worden. Een zelfde houding nam Plojhar aan tegen het aanplakken op de kerkdeuren In het leven is het innerlijke en uiterlijke onverbrekelijk met elkaar verbonden. J de ongehoorzame priesters, onder wie hij zich zelf bevindt. Plojhar verlangde namens de regering met klem, dat de brief van de Aartsbisschop niet zou worden voorgelezen en de suspendering van de priesters niet bekend gemaakt zou worden. Aan deze wens werd geen gehoor gegeven, omdat de Kerk van haar bladen beroofd is en geen moge lijkheid ziet om, anders dan van de kan sel, haar gelovigen de voornaamste din gen mede te delen. Van regeringszijde werd gedreigd, dat tegen de priesters, die genoemde brief toch zouden voorlezen, opgetre den zou worden, eventueel ingevolge dc Wet ter Bescherming van de Re publiek. De met de onderhandelingen belaste communistische minister zeide woordelijk: ,,Als dc beslissing om de brief van de Aartsbisschop en de aan kondiging van de Aartsbisschoppelijke Kanselarij te publiceren, niet herroe pen wordt, zullen wjj de arbeiders de straat op sturen!" De Kerk in Tsjechoslowakije zwichtte echter niet voor deze druk. De brief van de Aartsbisschop werd voorgelezen en de aankondiging aangeplakt op de kerkdeuren. De onderhandelingen wer den voor onbepaalde tijd verdaagd en de schoolkwestie blijft nog onopgelost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1