Taak en plaats van de organisaties bij de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Vijf ministers doen van hun erkentelijkheid blijken Tito in ongenade? 1 WEST-BERLIJN WORDT MET VAN GOEDEREN VOORZIEN Grootse processie-te-water op Limburgse stromen VLIEGTUIGEN SPORTWEEK OFFICIEEL INGELUID Schoon getuigen van sterk geloof Eerbetoon aan de Paus Tol hoofd en hart Kader dag van de K.A.B. te Utrecht „DE BISSCHOPPEN MARCHEREN MET U MEE" Churchill over de Berlijnse crisis Groente-export naar Duitsland Onenigheid over de Soedan Het weer Optocht trok door Haarlem Wet gepubliceerd, die slotphase regelt van de valutahervorming Bereidt de S.E.D. een staking voor? Bouw van schipperskerk aangekondigd WEER SABOTAGE OP WEST-JAVA MAANDAG 28 JUNI 1948 6 56ste JAARGANG Nó. 19445 Dï. Beel spreekt Rede mr. W. v. d„ Grinten Rede mgr. Huurdéman Even ernstig als die van Miinchen in 1938 Nog geen beslissing In Zuid-Slavië zou ernstige politieke crisis zijn ontstaan DERDE INTERNATIONALE SCHIPPERSBEDEVAART Voor Zijn morele en materiële steun tijdens de oorlog R.K. Gymnastiekclub Hercules 'i Voetbal in de Sportweek Straalvliegtuigen gearriveerd Ongelukken na afloop der T.T. Geïnterneerden sloegen bewakers neer Nederlander verongelukt BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maend, f 4.42 per kwartaal. Wrtd. hoofdredacteur: W. Se verin. Directeur: J. J. W. Boerriater. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlWimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onze correspondent) Meer dan 10.000 kaderleden van de Katholieke Arbeidersbeweging vulden Zondag de Irenehal van de Utrechste Jaarbeurs tot de uiterste hoeken. Uit alle delen van het land waren ze met extra-treinen en autobussen opgekomen, 900 plaatselijke afdelingen vertegenwoordigend, voor de eerste demonstratieve natio nale kaderdag van de K.A.B., om voor het hele Nederlandse volk getuigenis af te leggen van de hechtheid der K.A.B. en hun vastbesloten wil gericht op verdere sociaal-economische hervorming. Waar de beide enorme, loodrecht op elkaar staande hallen, die de Irene-hal vormen, tesamenkomen, was een groot met bloemen en vlaggen versierd po dium opgericht waarachter de lange bestuurstafel het Utrechtse a cappella- koor op het hoogste der drie podium- vlakken stond opgesteld. Onder de tonen van het K.A.B.- strijdlied en van de hymne „O praesul egregie" traden de officiële vertegen woordigers binnen, onder wie mgr. D. I Huurdéman, vicaris-generaal van de Aartsbisschop namens de Kardinaal, de bisschop-coadjutor van Breda, Mgr. Mutsaerts en Mgr. Baeten en Mgr. F. v.'d. Loo, officiaal van het Aartsbis dom; de minister-president dr. Beel, de ministers Drees, Van de Brink, Fiévez en Van Maarseveen; leden van de Staten-Generaal; vertegenwoordi gers van de Belgische, Engelse en Amerikaanse Ambassades; van het In ternationaal, het Belgisch en Luxem burgs Vakverbond, van de Duitse Ka- tholische Arbeitersvereine, de Stich ting van de Arbeid, het gemeente bestuur en de geestelijkheid van Utrecht en talrijke hoogleraren van de Keizer Karei Universiteit en de Kath. Economische Hogeschool. De verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn sprak een welkomstwoord, om dan in te gaan op het doel van de kaderdag. De wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, aldus spr., kan een vreedzame sociale omwenteling teweeg brengen; daarmee wordt de mogelijk heid geschapen bedrijfs- en product schappen bij afzonderlijke wet in te stellen, zonder dat dit betekent dat deze nu aanstonds overal zullen worden in gesteld, terwijl deze geleidelijke komst van de bedrijfsschappen niet aanstonds alle problemen oplost. Het wetsontwerp op de P.R.BO. geeft nog geen antwoord op de vraag hoe in de onderneming de verhouding dient te zijn tussen arbeiders, leiding en kapitaal. Alleen dan zal Bedrijfsorgani satie aan haar doel beantwoorden als alle betrokkenen, ook dus de arbeiders de verantwoordelijkheid bewust aan vaarden, die toepassing van een serieuze en democratische bedrijfsorganisatie hun oplegt. Groot is de waarde van de ar beid voor mens en maatschappij, tussen sociaal-economische activiteiten en de cultuurgoederen die de mens nodig heeft in een nauw verband. Als men dit «beseft, kan men de betekenis van de bonafide Nederlandse arbeidersbe weging en van de K.A.B. in het bijzon der, pas goed begrijpen. Daarna kreeg de minister-president het woord. Het werk van de regering in deze moeilijke dagen zou volkomen ondoen lijk zijn, aldus spr., als de regering niet kon steunen en vertrouwen op de bona fide arbeidersorganisaties. Welke proble men wij ook ontleden, steeds komen wij terecht bij de beginselvragen over de verhouding mens evenmens, gezag vrijheid mens God. En van de oplossing die wij poneren op deze problemen hangt de toekomst af van de hele wereld, de uitslag van de verbitterde strijd tussen christendom en communisme, waarin wij eensgezind moeten optrekken. Min. Beel besloot met hartelijke wensen voor de toekomst van de K. A. B., waarna hem een ova tie gebracht werd. Vervolgens sprak de' voorzitter van de K. V. P., de heer J. W. Andriessen. Een nieuwe sociale en juridische orde moet tot stand komen, aldus spr., mede door de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie die dient te worden gebouwd op de vrije organisaties van werkgevers en arbeiders, die verordenende, recht sprekende en uitvoerende bevoegdheid moeten hebben. Deze organisaties moe ten in onderordening aan het algemeen welzijn werken, maar de staat mag er geen overwegende invloed op uitoefe nen, ze moeten paritair zijn samenge steld. Deze organische opbouw van het sociaal-economische leven legt grote ver antwoordelijkheid op en stelt aan hun plichtsbesef en gemeenschapszin hoge eisen. In zjjn rede wees mr. W. van der Grinten erop, dat in de rechtspositie van de arbeider zijn verantwoordelijk heid moet uitkomen voor zich zelf, zijn gezin, zijn onderneming en 'voor de gemeenschap. De gemeenschapsge dachte van de onderneming, aldus spr., vindt in onze maatschappij nauwelijks erkenning. De onderneming wordt beschouwd als een instelling van het kapitaal, waar de arbeider tegenover staat zonder er deel van uit te maken. In de laatste vijftig jaar hebben wij niet gepoogd de arbei der in de onderneming te brengen, maar wij hebben getracht en met succes zijn positie tegenover de onderneming te versterken. De menielij ke waardigheid van de aubeider stelt behalve aan de rechtsposi tie ook eisen aan de welvaartspositie van de arbeider. Niet de communistische bezitssprei- ding streven wij na, die een gedeelte van het bezit aan de bezitter ontneemt, maar die de arbeider een redelijk deel toekent in het toenemend nationaal ver mogen. Tegenover rechten hierop van de arbeider staat zijn pl^ht de productie zo hoog mogelijk op te voeren. De ka tholieke arbeider blijve in ons geestelijk verdeelde gemeenschapsleven onver zwakt het voorbeeld geven van katho lieke organisatie als onmisbaar middel, orh al het geschapene te gebruiken naar Gods wil. Mgr. D. Huurdéman sprak namens de Kardinaal, die om zijn gezondheids toestand niet aanwezig kon zijn. Onder luid applaus deelde de vicaris-generaal mede, dat Z. Em. deze week zijn werk zaamheden jveer kan hervatten, daar de hem voorgeschreven rustkuur tot het gewenste resultaat heeft geleid. Hij sprak waarderend over "het werk van de K. A. B., de daden van durf, initiatief en uithoudingsvermogen, o.a. gemanifesteerd in de organisatorische reorganisatie, de cultuurdienst, het drie jarig opleidingsinstituut te Doorn en het binnenkort te openen rust- en herstel lingsoord te Zeist. „Omdat gij christenen zijt, hebt gij de klassenstrijd afgewezen, omdat die nim mer een voor het hele volk aanvaard bare oplossing van de sociale kwestie zou brengen." De K.A.B. heeft op tal van sociaal- economische verhoudingen haar stem pel gedrukt, trouw aan haar beginse len; de sociale verhoudingen zijn mede Churchill heeft op een vergadering Van de Britse Conservatieve Party het woord gevoerd. De Berlijnse Crisis noemde hjj even ernstig ais die van Müehen in 1938. Wij moeten echter allen geleerd hebben, dat de veiligheid niet wordt vergroot door toegeven aan een dictator, of het nu een nazi of een communist is. Hij spoorde de regering aan zich te Berlijn sterk te tonen, zoals xjj al deed. Op de rest van haar buiten lands beleid oefende hij felle critiek. Het afzien van de titel „Keizer van Indië" door de Koning noemde Chur chill „een droeve gebeurtenis". Birma was voor hem een vreemd ftmd geworden dat reeds snel aan het afzakken is in een chaos van moord en anarchie, waarvan het enige resultaat waarschijnlijk een communistische re publiek zal zijn. In Malakka is de lange arm van het communisme, zonder door het zwakke Britse bestuur gehinderd te worden, een moordcampagne begon nen tegen de Britse planters en hun vrouwen als onderdeel van het proces van onze onderwerping." „Waar ge ook kijkt,, overal zult gij bemerken hoezeer de naam en het prestige van Groot-Brittannië in aan zien gedaald zijn sedert de Britse natie, op het ogenblik van haar groot ste victorie, plat op haar aangezicht vlei." Churchilll zeide tenslotte nog, dat socialistische ministers gesproken hadden «ver een coalitie, doch dat geen enkele snggestie ooit door de Conservatieve Partij was gedaan. Het Bedrijfschap voor Groente en Fruit de organisatie-commissie Groente van de Stichting van de Landbouw en het Centraal Bureau der Tuinbouwvei lingen zullen gezamenlijk aan minister Mansholt een rapport uitbrengen over de vraagstukken, welke samenhangen met de export van groenten naar Duits land. Naar wij vernemen, vertrouwt de Ne derlandse tuinbouw, dat uiteindelijk in deze kwestie een voor ons land gunstige beslissing zal worden genomen. Vorde ringen zijn er de laatste weken echter niet gemaakt, het wachten is nog steeds op een uitspraak van Washington. Achmed Chasjaba Pasja, de Egypti sche minister van Buitenlandse Zalflen, heeft Zondag een verzoek tot ontslag ingediend nadat de ministerraad de voorstellen voor een nieuw Anglo- Egyptisch bestuur over de Soedan ver- Worpen had. Chasjaba Pasja had deze voorstellen besproken met de Britse ambassadeur in Cairo en er persoonlijk zijn goedkeuring aan gehecht. Premier Nokrasji Pasja, die reeds de portefeuilles van Binnenlandse Zaken en Financiën beheert en militair gou verneur van Egypte is, zal de porte feuille van Buitenlandse Zaken waar nemen. Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft alle verloven Van de diplomatieke vertegenwoordi gers in het buitenland ingetrokken „in verband met de huidige internationale toestand." Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij is Zaterdag te Am sterdam het 14.200 ton metende mo torvracht- en passagiersschip „Hoegh Sïlverstream" te water gelaten. Het schip is gebouwd in opdracht van Leif Hoegh en Co. te Oslo. Verantwoordelijke zegslieden te Lon den zeiden Zaterdagavond geneigd te zijn geloof te hechten aan de binnen komende berichten over een ernstige politieke crisis, die in Zuid-Slavië ont staan zou zün. Volgens deze berichten zou maar schalk Tito te Moskou in ongenade ge vallen zijn, omdat hij te onafhankelijk is geworden* Zelfs vraagt men zich in Zuid-Oost-Europa af waar hij zich be vindt. Moskou zou maarschalk Tolbou- chin naar Belgrado gezonden hebben om te pogen de crisis op te lossen. Volgens de Londense berichten heeft Tito Rusland geërgerd doordat hij er niet in geslaagd is het probleem-Triest op te lossen. Daardoor zijn de Weste lijke geallieerden er in geslaagd het initiatief te nemen wat betreft de te ruggave van het vrije gebied aan Italië. Verder gelooft men dat hij in het Kremlin zijn prestige verloren heeft door de vorige maand in zijn re gering uitgevoerde reorganisatie. Talrijke autoriteiten woonden Zondag te Utrecht de kaderdag van de K.A.B. bij. Van links naar rechts: minister Van Maarseveen; Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch; mgr. Huurdéman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, als vertegenwoordiger van de Kardinaal; Z. H. Exc. mgr. J. Baeten, bisschop-coadjutor van Breda; minister-president dr. L. J. M. Beel en minister Drees. dank zij de K.A.B. sterk verbeterd. Collectieve contracten, de Stichting van de Arbeid, de Raad van Vakcen- tralen en Bedrvjfsunies bereidden de thans aangekondigde Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie voor. „Ga voort mannen, vrouwen en jeug digen van de K.A.B. op de door dr. Schaepman aangewezen, door u met zo veel moed gevolgde weg," zo besloot mgr. Huurdéman. „De Bisschoppen marcheren met u mee, zij moedigen u aan, zij zegenen uw werk uit de macht, Hun door Christus verstrekt." Na het massaspel „De Weg- der Wer kers", voor de bespreking waarvan wij verwijzen naar pag. 4 van dit nummer, sprak de heer A. C. de Bruyn, de* Ver bondsvoorzitter, een kort slotwoord. Verwachting tot Dinsdagavond: Voor de kustgebieden: Gedurende de nacht nog veel buien, hier en daar met onweer. Morgen overdag geleidelijk buiig en enkele opklarin gen. Tijdelijk tot krachtig toene mende wind tussen Noord-West en Noord. Koel weer. Voor het binnenland: Wisselende bewolking met nu en dan -buien, hier en daar met onweer. Aanvan kelijk weinig wind, later tijdelijk tot vrij krachtig toenemend uit Noord-Westelijke richting. Koel weer. Zon: 4.23—21.04 Maan: 0.40—12.34. Twee grote groepen van sportieve Haarlemmers, jonge en oude, trok ken Zaterdag in de vooravond door de Spaarnestad. De een kwam uit het Noorden vanaf het Sant poorter plein en de andere vanaf de Dreef uit het Zuiden van de stad. Samen vormden zij de traditionele sportop- tocht, die ook dit jaar weer de ope ning was van de Haarlemse Sport week. Ondertussen had zich op de Grote Markt langs de huizen een grote me nigte verzameld, die met interesse het voorspel van de officiële opening van de sportweek aanschouwde. Dit voorspel was het door de gehele geschiedenis beoefende vendelzwaaien. Onder leiding van de heer J. M. Berrevoets beoefenden de damesleden van de Kennemer turn kring deze aloude sport op moderne wijze. Het op de maat van de piano- klariken stijgen, dalen en zwenken van de veelkleurige vendels was een gertot voor het oog. En dan kondigde verre marsmuziek de komst van de optochten aan. Uit de Smedestraat en vanaf de Riviersvis markt kwamen ze: sportverenigingen van allerlei genre. Bij pittige muziek van twee muziekcorpsen, een padvin dersband en een corps lustige jonge trommelslagers en blazers, die elkander achtereenvolgens aflosten, stelden allen zich op de markt op.. Hierna gaf de voorzitter van Haarlems Sportweek Comité, wethouder D. J. A. Geluk, de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, met enkele woorden gelegenheid zijn openings woord uit te spreken. Deze zeide, dat hij waarlijk onder de indruk was gekomen van de manifestaties, die hij zo juist had gadegeslagen. Het was een waardig be gin, dat veel beloofde voor de rest van de week, aldus spreker. De burgemees ter wees er op, dat de 20e eeuw de Maarschalk Sokolofsky, de Russi sche militaire gouverneur, is Zater dagavond door Amerikaanse militaire politie aangehouden wegens te snel rijden in de Amerikaanse sector van Berlijn. De auto van de maarschalk werd een half uur lang vastgehouden. Sokolofsky werd losgelaten op per soonlijke instructie van de Ameri kaanse militaire gouverneur Clay. De wet, die de slotphase van de va- lutahcrvorming in West-Duitsland re gelt, is.. Zaterdag gepubliceerd. Zij voor ziet in omwisseling van bankrekeningen volgens de verhouding van 10 onde mar ken voor 1 nieuwe Deutsche Mark. Van de omgewisselde rekening mag slechts de helft worden opgenomen; de andere helft wordt geblokkeerd. 5000 Reichs- mark kan onmiddellijk worden opgeno men, de rest na verrekening van be lastingschulden. De Duitse openbare schuld is geannu leerd, zomede alle schulden van open bare instellingen en voormalige nazi organisaties. Er wordt een nieuwe open bare schuld gecreëerd, teneinde de li quiditeit der bankfen te waarborgen. De banken zullen door de Contröle- bank worden gecrediteerd voor 15 pCt. van hun onmiddellijk opeisbare ver plichtingen en voor 7% pCt. van hun spaardeposito's. Ter dekking van de res terende verplichtingen en teneinde hen van nieuw kapitaal te voorzien, zullen de banken nieuw overheidspapier, ren tende 3 pCt., ontvangen. Het met Sovjet-licentie verschijnen de blad „Berliner Zeitung" meldt, dat nieuwe bankbiljetten ter vervanging van het noodgeld in de Sovjet-zone en de Sovjet-sector van Berlijn „in zicht zijn". Sir Brian Robertson, de Britse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft (Van een onzer speciale verslaggevers). Als in het Evangelie is Christus scheep gegaan met de schippers. In het hart van het Limburgse land trok Zondag de derde internationale Schipppersbedevaart uit op een lange stoet van versierde en gepavoiseerde schepen; van de grote sluis te Born af, door het Julianakanaal, de Berg-, Kolen- en Laadhavens naar Buchten. Tevoren werd in de openlucht, op het terrein tussen kanaal en Berghaven, een plechtige Hoogmis opgedragen. Vandaar droeg men het Allerheiligste in processie naar de sluis en aan boord van het witte Sacramentsschip. Dui zenden sloegen langs het kanaal de verdere processie-te-water gade, die plechtig en indrukwekkend een schone manifestatie werd van het geloof der Katholieke schippers, de intentie van deze bedevaart strekkende tot geesto ljjk en tijdelijk welzijn van allen, die bij de scheepvaart betrokken zijn. De Hoogmis werd opgedragen door Rector Olsthoorn uit Rotterdam aan het altaar, dat was geplaatst als in een na tuurlijk koor van wilgen- en elzenstru weel. Assistentie verleenden kapelaan Engwegen van Buchten en kapelaan Solleveld uit Amsterdam. Van heinde en ver waren katholieke schippers voor deze plechtigheid samengekomen, alsook tal van gelovigen uit wijde omgeving.' Het ruisen van de wind in de bomen langs haven en kanaal en in het stru weel rond het altaar begeleidde in de ochtendlijke stilte de zang der koren: schippersjongens van het Internaat Rijk- holt. het jongenskoor van Maasbracht en de Schola Cantorum van het Missie huis Stein. Vlaggen golfden als kleurige wolken wierook. En het was of ook de schepen in de Berghaven zich hadden verdrongen hoog op een galerij onder de wolkenkoepel der zomerse luchten zo zagen zij neus aan neus, boegankers opgetuigd aan de kraanbalk, yan het hogere waterniveau stil en devotelijk toe. Inmiddels had zich in het kanaal aan de voet van de sluistorens van Born een dertigtal schepen verzameld, voor het merendeel de kleine, gedrongen Maas- sleepboten, enkele pontonbakken en lichtere binnenschepen, met guirlandes van ritselende geel-witte vaantjes, fees telijk uitwaaiende vaggen, wimpels en decoraties van groen. De snelle bootjes der parlevinkers voeren af en aan voor het geven van instructies, terwijl het gehele terrein en later ook de processie door luidsprekersinstallaties werden be streken en geleid. Een stoet van koor zangertjes, misdienaars, zeeverkenners en gidsen, kleurig als perken veldbloe men: rode klaprozen, witte margrieten, blauwe korenbloemen, bracht langs ak kers met rijpend graan het Hemels brood, de Christus Eucharisticus, van het Misterrein naar de schepen. Het vaandel van de R.K. Schippersbond werd vooruit gedragen en de Harmonie „Aurora" van Grevenbicht trok mee om bij de sluis haar taak over te dragen aan de ald.aar opgestelde Harmonie „l'Union" van Born. Tot hoog boven het water yan het indrukwekkende sluiscomplex droeg Rector Olsthoorn in de kleine proces sie het Allerheiligste, om hier scheep te gaan, begeleid van priesters en mis dienaars oj> een ponton van Rijks waterstaat, voor deze gelegenheid wit geschilderd en versierd. De sleepboot trok aan en aan weerszijden zwenk ten boten met zeeverkenners uit. die het ere-escorte vormden. De stoet van schepen, die nu langzaam en ordelijk in beweging kwam, bood een zeld zaam schouwspel. Daar waren drijven de bouquetten van rood-witte bloe men: de zangertjes in witte superplie en rode schoudermantels. Teerzwarte sleepboten hadden het dek vol witte schippersbruidjes. Er voeren ook groe pen mee, gevormd door kinderen uit de omgeving: een Passievoorstelling, uitbeelding van de Hof van Olijven en Golgotha, de Verrijzenis. Jongens van het Schippers-Intemaat Rijkholt vertoonden David met ark en harp. En een schip vol witte meisjes met rode rozen in de hand vormde een levende rozenkrans. De stoet van schepen voer door het kanaal, waar de gelovigen uit de om geving zich in groten getale op de ber men hadden opgesteld, en vandaar de Berghaven rond tussen rijen van sleep boten door, die vrijwel alle met vlag gen en wimpels waren versierd. In het midden van de haven lag de uitverkoren kempenaar „Anna II" van schipper Hom pus, die het rustaltaar droeg, geflan keerd door blauw-witte vlaggen van de R.K. Schippersorganisatie St. Nicoiaas en versierd met putsen vol bloemen. Toen het Allerheiligste hier aan boord was, sprak kapelaan Engwegen de schip pers toe, die vandaag, zoals eenmaal de Apostelen, Christus meevoerden op hun schepen, wetende wat hun lot zou zijn als Hij niet met hen bleef in deze storm achtige tijden. Hier aan de Berghaven zal thans een schipperskerk en -paro chie worden gesticht, een moeilijke on derneming, die met Gods hulp spoedig moge slagen. Het Tantum Ergo, ingezet door de muziek van de meevarende Harmonie St. Caecilia uit Grevenbicht, klonk uit over water, schepen en gelovigen. De zang der koren werd van boord tot boord, van oever tot oever overgeno men. Tot in de stilte de ^altaarschel len rinkelden en de zegen met het Aller heiligste werd gegeven. De processie voer hierna verder naar de Laad- en Kolenhaven, waar de deelnemers ont scheepten en afgehaald door de plaat selijke Harmonie St. Joseph naar de parochiekerk van Buchten trokken, waar met- een plechtig Te Deum de bedevaart werd besloten. maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-bevel hebber, verzocht, de normale verkeers verbindingen naar en van Berlijn on middellijk te herstellen. Frankrijk is bereid, met Rusland te onderhandelen over een oplossing van de crisis in Berlijn, heeft de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Georges Bi- dault, medegedeeld. Het initiatief tot zulke onderhandelingen zou evenwel niet van Frankrijk kunnen uitgaan In totaal zullen meer dan 100 Ame rikaanse vliegtuigen het transport van goederen naar Berlijn uitvoeren, waar toe de vliegvelden Tempelhof (Am.) en Gatow (Br.) zullen worden gebruikt In officiële kringen te Berlijn legt men er echter de nadruk op, dat het volkomen onmogelijk is de burger bevolking van al het nodige te voor zien. Daarvoor zouden minstens dui zend zware vliegtuigen per dag nodig zijn. Mevrouw Schroeder burgemeester van Berlijn, zal met het gemeentebe stuur in het stadhuis in de Sovjet sector blijven „zolang het, werk daar mogelijk is", aldus heeft zij medege deeld. Zij ontkende dat het bestuur Woensdag naar de Amerikaanse sec tor zou worden verplaatst. Volgens het onder Britse licentie ver schijnende blad „Der Telegraf" bereidt de Socialistische Eenheids Party een algemene staking voor. Het blad publi ceert een circulaire met het stakings plan, die aan alle functionarissen van de S. E. D. zou gezonden zijn. Wilhelm Pieck, voorzitter van de door communisten geleide Socialistische Eenheidspartij, heeft verklaard dat de Berlijnse crisis „niet zal eindigen alvo rens de Westelijke geallieerden beslui ten de stad te verlaten". Het Britse ministrie van Buiten landse Zaken bevestigt in een offi ciële verklaring- nogmaals, dat Enge land vastbesloten is, in Berlijn te blij ven in weerwil van de Russische po gingen, de Westelijke sectoren van Berlijn te isoleren. „Indien wij ons uit Berlijn terugtrek ken, is de logische gevolgtrekking: oor log", zo schreef de „Manchester Guai- dian". „Hoewel de Westelijke geallieer den te Berlijn in militair opzicht zwak staan, zijn zij niet zó zwak dat zij moe ten capituleren." Ook de „Daily Telegraph mieent, dat een zwakke houding oorlog ten gevolge zou hebben. „De „Observer" dringt er in een hoofdartikel op aan, dat het bezit van het geheim van de atoomwapenen, de „overweldigende troefkaarten van het Westen in het spel der werelddiploma- tie", thans gebruikt zal worden om „het fatale vooruit dringen van de Sovjet- Unie" tot staan te brengen. De Russen spelen hoog spel, ervan overtuigd, dat de democratieën er nooit aan zullen De klokken van 400 kerken luidden Zondag toen bq de San Lorenzo-basi- liek te Rome een marmeren gedenk teken -onthuld werd als eerbetoon van de bevolking van Rome voor Z. H. de Paus, wegens zijn morele en materiel» steun tqdens de oorlog. Het gedenkteken werd aangeboden aan Pius „defensor civitatis" de beschermer van de Eeuwi ge Stad. Een groep arbeiders uit Milaan schonk de Paus een motorfiets, een electrische oven, een electrische venti lator en een stuk zinken pijp, als een hulde en teken van eerbied. De Paus nam lachend de kleine mo torfiets, een „Mosquito", in ontvangst en zeide: „Zegt aan de kameraden, dat hun streven naar gezonde sociale her vormingen, om alle arbeiders en hun gezinnen vrede en voorspoed te waar borgen, billijk en rechtvaardig is." Hij voegde er echter aan toe dat Christe nen zich niet mogen wapenen met haat en wraak, maar met gebed en lief de, en zich moeten baseren op de wet Gods en op de Christelijke beginselen. denken te gaan vechten. Wanneer wij de morele moed hebben, thans de oor log onder de ogen te zien, liever dan terug te wijken, zal er geen oorlog Z1JDe Parijse „Monde" schrijft, dat het te Warschau uitgegeven communique van de ministers van Buitenlandse Za ken der acht Europese landen slechts kan worden uitgelegd als een uitnodi ging tot hernieuwde onderhandelingen over de Duitse kwestie in haar geheel, als „men te Moskou tenminste bereid is, te onderhandelen op de bases, die op de laatste conferentie te Londen wer den verworpen. Als geen aanknopings punt voor nuttige besprekingen kan worden gevonden, heeti onderhandelen "geen zin. In dat geval is het moeilijk in te zien, hoe de verdeling van Duits land nog kan worden vermeden". eeuw van de sport wordt genoemd en dat Haarjem een goed figuur slaat in spor tief opzicht. Toch zijn er toch altijd nog duizenden Haarlemmers, die door aller lei oorzaken niet bij de sportverenigin gen zijn aangesloten. Men behoeft niet athleet te zijn om lid te worden, doch door zich aan te sluiten kan men dit wel worden. Voorts *zeide de burge meester, dat de sport naast lichamelijke ook geestelijke training geeft: het leert het beoefenen van geduld, nederigheid, sportiviteit, enz. Spreker hoopte, dat de sportweek dit alles dit jaar aan vele Haarlemmers, die thans nog afijzijdig staan, leert beseffen. Ook wethouder Geluk sprak als voor zitter van het comité enige woorden en sloot zich geheel aan bij de dank woorden, die de burgemeester in zijn toespraak had uitgesproken. De muziek zette weer in en alle deel nemers defileerden nu achtereenvolgens langs het bordes van het stadhuis. Al len trokken daarna weer in optocht de Koningstraat in en op de Ged. Oude Gracht splitste de stoet zich weer in een afdeling, die richting Noord en een, die het Zuiden tot doel had. Op de Nieuwe Groenmarkt had des avonds de eerste demonstratie plaats. De H.R.C. Marathon uit Den Haag ver toonde verschillende wedstrijden en staaltjes op de rolschaats. Er werd ge danst, gehbekeyd, hardgdleden en ko mische en acrobatische nummertjes ge geven. Alles ging letterlijk op rolletjes. En zo is dan de Haarlemse Sportweek 1948 ingeluid. Hedenavond demonstreert onze R.K. Gymnastiekvereniging Hercules tijdens de Sportweek. Van het clublokaal Wester gracht trekt men in gesloten gelederen via Wilsonsplein, Wilhelminastraat, Barrevoete- straat, 'Botermarkt, Oude Gracht, Spaame, Spaarnwouderstraat, Amsterdamse poort naar de plaats van bestemming dg Pladel- lastraat bij het Openbaar Slachthuis. Het wordt een massale demonstratie want alle takken van de gymnastiek zoals rek, brug, ringenzwaaien, vrije en orde-oefe ningen zullen gedemonstreerd worden. On ze R.K. vereniging zal dan ook zeker de nodige belangstelling trekken. Op de sluitingsavond van de Haar lemse Sportweek a.s. 'Zaterdag in het Noorder Sportpark gaat als hoofdnum mer een voetbalwedstrijd tussen een Haarlems elftal en een elftal uit Ken- nemerland. De volgende ploegen zijn hiervoor samengesteld: Haarl. elftal: Willemse (HBC), Las- schuit (EDO), v. Bakel (Haarlem), Kar- pas (EDO), Vos (RCH), Van Gooi (Haar lem), Spek (EDO). Biesbrouck (RCH), Hanse (RCH), Smit (Haarlem), Groe- neveld (Haarlem). Kennemer elftal: Sterk (VSV), De Boer (St.vog.), v. Onselen (VSV). Bak- kum (Velsen), v. d. Lugt (VSV), Wijker (Velsen), Schoorl (St.vog.), Goedhart (St.vogels), De Vries (VSV). v. d. Oever (St.vog". Demmers (Velsen). Haarlemse Sportweek 1948Een overzicht van de Grote Marktwaar de deelne mers aan de optocht staan opgesteld, tijdens het Wilhelmus Niet Zaterdag, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, doch Zondagna middag te kwart over zes zijn de drie straalvliegtuigen voor de Nederlandse luchtstrijdkrachten op Welschap gear riveerd. Na een demonstratie op het vliegveld vertrokken de toestellen des avond naar Twenthe, waar zij gestation- neerd worden tot zij aan het vliegfeest op Ypenburg deelnemen. Om 11 uur Zaterdagavond stak een 15-jarige jongen uit Hattemerbroek de Zuiderzeestraatweg over. Ondanks alle pogingen van de chauffeur om een on geluk te voorkomen, liep de jongen te gen een autobus uit Rotterdam. Nadat medische hulp was verleend, werd de jongen met een schedelbasisfractuur, een gebroken arm en been naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij de volgende dag is overleden. Een motorrijder, die van de T.T.-races kwam, verloor door het springen van een band de macht over het stuur. Hij en de duo-passagiere maakten een dub bele salto. Beiden liepen ernstige hoofd wonden op. Tegen twee geïnterneerden, die op 29 Oct. van het vorig jaar een poging tot ontvluchting deden door met een stoel poot van hun celkruk twee bewakers neer te slaan en zich voor de Amster damse rechtbank te verantwoorden had den, heeft de Officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf geëist. Uitspraak 8 Juli. Dezer dagen is een Nederlander, de heer M. C. Fallentin, bij een bergtocht in de omgeving van Kandersteg in Zwitserland over een afstand van 180 meter van de Almenalp naar omlaag gestort. Na twee uur zoeken vond een reddingsploeg uit Kandersteg zijn ont zielde lichaam. Tracht bewust te leven. Niet afwach ten, zien wat er van komt, maar peilen waar het zowel op ge, I elijk Is economisch gebied m diepste grond eigenlijk om gaat. j Naar Aneta van de staatsspoorwegen op Java verneemt, is er voor de tweede maal sabotage gepleegd aan spoorlijnen, in West- Java, ditmaal zonder ernstige gevolgen. Nauwelijks was de lijn bij Tjikampek her steld, of saboteurs vernielden 200 meter rails ten Westen van de Tjikampek, en nog eens 100 meter rails in de lijn Cheribon- Semarang. De vernieling werd tijdig ont dekt en de ochtendtreinen konden worden aangehouden. Met hard werken gelukte het, beide lijnen nog dezelfde dag te her stellen. Aneta meldt verder, dat het Amerikaanse lid der C. v. G. D.. Court Dubois, 8 Juli per, vrachtschip „Steel admiral" naar de V. S. zal vertrekken. Hedenochtend rijn de heren Meyerink, Logemaan en Joekes uit Djokja te Ba tavia teruggekeerd. De heer Sassen ver blijft thans, op uitnodiging van de wali- negara Mansoer, te Medan, De heer Kerstens is, in verband met enkele be sprekingen, die hij nog te Batavia moest voeren, niet medegegaan naar Djokja. Een speciale correspondent van Aneta meldt, dat de heren Logemann, Meyerink en Joekes Zaterdagmiddag door Moh. Hatta zijn ontvangen. Er viel een klein incident voor, toen i in het gedrang iemand trachtte, een der heren diens vulpen te ontstelen. De diefstal gelukte echter niet en nog voor de drie Neder landers in hun auto waren gestapt, was de dief door het publiek gegrepen. De heren Logemann en Joekes bezochten Zondag Kalioerang, terwijl de heer Meyerink te Djokja een bijeenkomst had met een aanzienlijk aantal oud leerlingen uit de tijd, toen hij directeur der kweekschool te Djokja was. Vele dezer oud-leerlingen bekleden thans vooraanstaande functies in de republiek. Hedenmiddag heeft een vergadering van de financieel-economische commissie onder auspiciën der C.v.G.D. plaats ge vonden. Behandeld werd de verruiming van hét verkeer ter zee, waarover in principe reeds overeenstemming was verkregen, maar waarvan de uitvoering afhankelijk was gesteld van een soort gelijke overeenstemming ten aanzien van het luchtverkeer. Voor de vergade ring van de politieke commissie voor morgen staat niets op de agenda, zodat deze vergadering hoogstwaarschijnlijk wordt afgelast Moezahim Amin Patsjatsji heeft in Irak een nieuw kabinet gevormd. De nieuwe premier had zitting in vroegere Iraakse regeringen en vertegenwoordig de zijn land in verschillende landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1