Wetsontwerp Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Prins Bernhard Prins der Nederlanden TITO uit „familie der communistische partijen" gestoten Groesbeek werd tot een trieste puinhoop, waarin de jeugd dreigt onder te gaan De tarieven van tram en bus Instelling Sociaal-Economische Raad, waarin regering, werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd Economisch beleg" van Berlijn voor de Verenigde Naties? Niet gehoorzaam genoeg aan de richt lijnen, die Moskou gaf Onruststokerij in Indië neemt toe Tot hoofd en hart Belangrijke stap naar nieuwe ordening van het bedrijfsleven Geen star schema voor gehele bedrijfsleven Berlijnse gemeenteraad vraagt «een vreemde mogendheidom hijstand Het weer gouverneur peters Scheur in Oostelijk blok GROTE ACTIE VOOR DE STICHTING VAN EEN FLINK RUIM VERENIGINGSGEBOUW Prijsvraag over uitslag der verkiezingen Communisme heeft geen vat op de bevolking v: DINSDAG 29 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24189 Bij de Tweede Kamer is ingediend hei reeds aangekondigde weisoniwerp ioi toepassing ien aanzien van hei bedrijfs leven van de artikelen 80 en 152 ioi en mei 154 van de Grondwet. Hei blijki, dai dii oniwerp voorziet in de insielling van een algemene bedrijfsorganisatie mei als bestuur een sociaal-economische raad, ierwijl de insielling van product schappen, hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen aan de wei is overgelaien. De benoeming van de voorzitter van een productschap is bij de Kroon gelegd, ierwijl de voorzitters der bedrijfschap pen worden benoemd door de besturen van deze lichamen. Invloed der Benelux 99 Instemming bedrijfsgenoten noodzakelijk M0DJ0KERT0" MET SUIKER EN COPRA NAAR NEDERLAND IliiiP ËÉitSi (Vervolg op pag. 3) INGRIJPEND BESLUIT VAN DE KOMINFORM PROF. ROM ME: 4 MÜ I in BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: J. W. Boer rioter. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffffmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Aan de toelichting is het volgende ontleend: Reeds geruime tijd vóór de tweede wereldoorlog werd het in brede krin gen meer en meer duidelijk, dat de diepgaande veranderingen in de gang van de voortbrenging en verdeling der stoffelijke welvaart aanpassing ver eisten van de organisatorische vormen, waarin zich het proces van de wel vaartsverzorging voltrekt. Tal van economische verschijnselen, die men. bij oppervlakkige beschouwing, meen de te kunnen bestempelen als crisis verschijnselen, bleken bij nauwkeu rige bestudering samen te hangen met veranderingen in de structuur van het nationale en internationale economische leven. Al is nu de regering er van overtuigd, dat op realistische wijze in het belang van een goede welvaartsverzorging, naargelang de omstandigheden dit toela ten, op tal van gebieden meer en meer ruimte zal moeten worden gemaakt voor de werking der motorische en re gulerende krachten, in het bedrijfsle ven zelf gelegen, zo meent zij zich in het huidige stadium der sociaal-econo mische ontwikkeling toch ontslagen te mogen achten van het bewijs dat een belangrijke mate van sociaal-economi sche leiding der overheid vereist blijft, wil de Nederlandse volkshuishouding uit het moeras geraken, waarin de oor log haar heeft gebracht, en willen 'n zo groot mogelijke, rechtvaardig verdeelde welvaart en een zoveel mogelijk sta biele werkgelegenheid voor de toe komst verzekerd zijn. Bij de opstelling van het ontwerp van wet is uitgegaan van de gedachte, dat men aan een lager orgaan dient over te laten, wat dit evengoed of beter kan doen dan een hoger orgaan. De regering heeft uiteraard ook aandacht geschonken aan. de van verschillende zijden geuite mening, dat invoering van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in ons land niet zou kunnen samengaan met het tot stand brengen van een Economische Unie met België en Luxemburg. Zij acht deze mening niet juist. Een Economische Unie met België en Luxemburg maakt ongetwijfeld een zekere eenheid in economisch beleid noodzakelijk tussen de drie verbon den landen^ Door welke organen dit beleid wc|rdt gevoerd, is daar bij echter van minder belang. Voor de oorlog was een belangrijke strijdvraag met betrekking tot de so ciaal-economische ordening of deze or dening, wil zij vruchtbaar, d.w.z. doel matig zijn, dient te groeien „van onder op" of wel door de centrale overheid moet worden opgelegd. Deze strijdvraag blijkt ook thans bij de. discussie rond het probleem der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nog niets aan be langrijkheid te hebben ingeboet. De regering heeft er naar gestreefd in het onderhavige ontwerp van wet beide opvattingen met elkander te ver zoenen, overtuigd als zij er van is, dat de zwakheid van ieder der beide stand punten is gelegen in de eenzijdigheid. Door ook hier naar een synthese dei opvattingen te streven, meent zij waar devolle garanties te hebben verkregen voor een zich in geëigend tempo vol trekkend, realistisch systeem van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het ware onjuist, indien het thans aangeboden ontwerp van wet, dat het karakter draagt van een raamwet, een star schema zou verschaffen, dat in de zeer verschillende sectoren vstn het economisch leven op eenvormige wijze zou moeten worden toegepast. Voor het wel^agen der publiekrech telijke bedrijfsorganisatie is het nood zakelijk, dat de nieuwe organen, wat hun instelling, samenstelling en taak betreft, zoveel mogelijk de instemming hebben van de bedrijfsgenoten. De re gering is de commissie, welke stond on der leiding van prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, dankbaar voor de belang rijke bijdrage, welke zij heeft geleverd aan de totstandkoming van dit ontwerp van wet. Het is de regering bekend, dat er on der de opvattingen, die met betrekking tot de publiekrechtelijke bedrijfsorgani- Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar vergezeld van onweer. Aanhoudend koel weer. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Zon 4.2321.03. Maan 0.4513.46. Amerika heeft speciale legervliegtuigen gezonden om de voedselvoorziening in Berlijn te verzekeren, nu alle wegen zijn afgesloten. Een vloot van meer daif. honderd toestellen onderhoudt nu het verkeer tussen Frankfort en Berlijn. De eerste C-ll toestellen worden op Tem pelhof ontladétt. De Berlijnse gemeenteraad heeft de militaire missie van „een vreemde mo gendheid" gevraagd, de Verenigde Na ties om bijstand te verzoeken in ver band met het „economisch beleg" van Berlijn. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, Robertson, is voor een bezoek, dat als strikt particulier wordt betiteld, te Kopenhagen aangekomen. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, heeft geweigerd ant woord te geven, toen hem gevraagd werd of Deense tussenkomst in de Ber lijnse crisis verwacht kon worden. De Amerikaanse plaatsvervangende minister voor het Leger, Draper, heeft te Londen met Bevin, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, de laatste ontwikkelingen in de crisis te Berlijn besproken. Draper is naar Londen ge vlogen om besprekingen te voeren over de strategische aspecten van de Ber lijnse crisis. Bevin ontving ook de Amerikaanse gezant, Douglas. De Franse gezant te Londen, Baudet, heeft een bezoek ge bracht aan Sir William Strang, perma nent onderminister voor Duitse aange legenheden, en veldmaarschalk Mont gomery, chef van de Britse generale staf, werd ontboden bij premier Attlee. Men verwacht spoedig een collectief optreden van de drie Westelijke mo gendheden in de Berlijnse affaire. Een hoge functionaris van het Ame rikaanse militaire bestuur heeft ver klaard, dat er spoedig genoeg voedsel voor de gehele Duitse bevolking van de Westelijke sectoren van Berlijn zal komen door de Amerikaanse verbin ding door de lucht. De socialistische eenheidspartij, waar in de communisten overheersen, heeft een beroep op de Sovjet-autoriteiten gedaan om „in het belang van het wer kende volk" melk uit de Sovjet-zone te verstrekken aan kinderen en zieken in geheel Berlijn. In de buurt van de Alexanderplatz, het centrum van zwarte handel in de Russische sector van Berlijn, werden razzia's uitgevoerd. Duitsers in het bezit van „Westelijke Marken" wer den gearresteerd. Zij werden vrijge laten, nadat hun namen waren geno teerd. De marken werden in beslag genomen. Het onder Russische controle staande Berlijnse radiostation maakte bekend, dat het verbod voor het verkeer voor Duitse onderdanen uit de Westelijke zo nes naar de Sovjet-zóne was opgeheven. De Amerikaanse en Engelse autoritei ten bij het controlestation te Helmstedt verklaarden evenwel, niets van een der gelijke boodschap gehoord te hebben. n De „Modjokerto" van de Kon. Rot terdamse Lloyd, die gisteren in Rotter dam uit Indonesië arriveerde, voerde in zijn ruimen enige grote partijen copra en suiker aan, alsmede enige kleinere partijen andere Indische pro ducten. De nieuw benoemde gouverneur van Curacao, ir. L. A. H. Peters, zal zich Donderdag per K-L.M. naar Nederland begeven voor besprekingen met de re gering. Na een verblijf van twee weken in Nederland zal hij ter afwikkeling der lopende zaken naar Washington terugkeren, om vervolgens met zijn ge zin naar Curasao te vertrekken. Het wetsontwerp betreffende de pu- bliekrechtelijke-bedrijfsorganisatie is ondertekend door alle ministers./Jlet is vergezëld van een rapport der Commis sie-Van der Ven, waarin de Commis sie zegt, dat zij er in zeer belangrijke mate in geslaagd is, tot een eenstem mig voorstel te geraken. Ten aanzien van de hoofdlijnen van het ontwerp had alléén de heer Borst verschillende bedenkingen, welke hij in een minder heidsnota heeft vastgelegd. De Commissie spreekt er haar leed wezen over uit, dat ten gevolge van het complexe karakter van het vraag stuk haar werkzaamheden langer tijd hebben gevergd, dan in haar bedoeling en die van de regering heeft gelegen. satie worden gehouden, één wordt aan getroffen, die in de beklemtoning van de zelfstandigheid der bedrijfsorganisa tie verder zou willen gaan, door de in vloed van de centrale overheid meer te beperken dan het in het onderhavige ontwerp van wet geschiedt. Alleen dan, zo menen de aanhangers van deze op vatting, kan van een waarlijke bedrijfs organisatie worden gesproken. De rege ring wenst er op te wijzen, dat zij deze opvatting niet deelt. Met opzet heeft de regering geen op somming gegeven van de onderwerpen die door de productschappen, hoofdbe drijfsschappen en bedrijfsschappen kun nen worden geregeld. Deze lichamen zullen immers telkens bij afzonderlijke wet worden ingesteld. Naarmate de ontwikkeling voortschrijdt, zal een hel derder inzicht worden verkregen in de taken, die gegeven de dan geldende omstandigheden, met succes aan deze lichamen kunnen worden opgedragen. H. M. de Koningin heeft het navolgend schrijven aan Prins Bernhard ge richt: „Op uw laatsten verjaardag tijdens mijn regeering voel Ik mij gedrongen u zeer hartelijk te danken voor al hetgeen gij op zoo velerlei gebied voor ons volk en voor het vaderland gedaan hebt, zoowel vóór als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal Ik vergeten, hoe gij Mij bijgestaan hebt buiten Mijn regeeringstaak gedurende de moeilijke jaren in Engeland, steeds op de bres staande voor de zaak der vrijheid. Gelijk met de Troonsbestijging van Juliana zijt gjj krachtens de geldende bepaling „de" Prins der Nederlanden. Ik doe een beroep op alle land- en rijks- genooten en niet minder op het buitenland u zoo te noemen. Alhoewel goed bedoeld, is de vergissing vrij algemeen, dat gij in den vervolge Prins-gemaal zoudt heeten. Deze titel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaard baar. Ik wensch u van harte toe, dat gij, voortgaande op den ingeslagen weg, uw gaven en uw werkkracht ten behoeve van Juliana en ons volk ten volle zult kun nen ontplooien. WILHELMINA." Het Praagse communistische blad „Rudo Pravo" bevatte gisteravond een com muniqué van de Kominform, dat zich iii scherpe bewoordingen uitlaat over het bewind van de leider der Joegoslavische regering, maarschalk Tito, en dat hem verstoot uit de „familie der communistische partijen." Volgens mededeling van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is in Joegoslavië de staat van beleg afgekondigd. Het communiqué, opgesteld door de communisten van acht landen, die in de tweede helft van Juni te Boekarest deze kwestie hebben besproken, vangt aan met er op te wijzen, dat de Joegoslavische Communistische Party, bang voor critiek, geweigerd heeft, deel te nemen aan de vergadering van de Kominform. Joegaslavische leiders, Tito, Kardelj fea., worden er van beschuldigd, een politiek van haat jegens Rusland te voeren. Zq hebben de buitenlandse po litiek der Sovjet-Unie geiykgesteid met die van de imperialistische machten der bourgeoisie en hebben in stilte de theo rie aanvaard, dat kapitalisten minder gevaar voor de onafhankelijkheid van hun land bieden dan de Sovjet-Unie. Aldus hebben zq zich van het „verenig de socialistische front afgescheiden en verraad gepleegd jegens de solidariteit van de arbeidersklasse". Dit is een poli tiek die alleen gebruikt kan worden door nationalisten. Zq is onverenigbaar met het Marxistische Leninisme. Hun propaganda was lasterlijk jegens Rus land en het Russische ieger en kwam uit het arsenaal van het contra-revoiu- tionnaire Trotskisme. De leiders van de Joegoslavische Com munistische Partij geven in hun binnen landse politiek de door de arbeiders klasse verworven posities op, door de werkelijkheid over het hoofd te zien van hte feit, dat de kapitalistische elementen toenemen en dat derhalve de klassen strijd op het Joegoslavische platteland scherpere vormen aanneemt. Uit die Maarschalk Tito houding blijkt een opportunistisch standpunt, volgens hetwelk de klassen strijd in de overgangsperiode van het kapitalisme naar het socialisme niet toeneemt, zoals dit in het Marxistische Leninisme wordt geleerd, doch luwt. De Joegoslavische leiders voeren een ver keerde politiek, omdat zij het eigen ka rakter van het platteland over het hoofd zien en de individualistische boeren als een collectiviteit beschouwen, daarbij vergetend, dat Lenin heeft voorgehou den, dat uit de kleine individuele onder neming het kapitalisme en de bour geoisie geboren worden. De nationalisa tie van het grondbezit is er nog steeds niet; koelaks (boeren-eigenaren) zijn er nog altijd. De Joegoslavische leiders hebben niet langer de noodzaak van hege monie der communistische partq er kend. Zq bevorderen liever, in strijd met de communistische leer, het Volksfront, en laten daarbq de par tq, die toch de hoogste organisatie behoort te zyn, in betekenis achter staan. In hun midden zyn in de laat ste maanden de nationalistische ele menten naar voren gekomen, die ge loven een socialistisch stelsel te kunnen Apbouwen zonder steun' van de communisten fa de andere lan- r den. Zq trachten de gunst der im perialistische landen te winnen en met hen een overeenkomst aan te gaan. De minste critiek wordt met wrede repressiemaatregelen gestraft. De Ko minform veroordeelt daden als de uit sluiting uit de partij en de aanhouding van kameraden Zujovic en Hebrang, leden van het hoofdbestuur, die critiek hebben durven oefenen op de anti- Sovjet-opvattingen van de partijleiders. Nieuwe wetten betreffende de natio nalisatie voor de kleine bedrijven en de kleine handelszaken, de belasting op het graan waren niet voldoende voor bereid, zodat de voorziening van het land gevaar loopt. Er waren echter tal van mensen in Joegoslavië, die het Marxisme en het Leninisme trouw zqn gebleven. Dezen dienen andere leiders te kiezen en te rug te keren tot het internationalisme, daar Tito en de zqnen hebben getoond, niet langer tot de familie der commu nistische partijen te behoren. De beslissing van de Kominform is nog niet in Joegoslavië zelf bekend gemaakt. (Van een onzer speciale verslaggevers) russen de bossen rond Groesbeek woekert over de bodem een groene vegeta tie bezaaid met kleine blauwe bosbessen en in het zware lommer van hoge dénnen en eiken graaien gretig kinderhanden met ongelooflijke rapheid naar de besjes, die in dit seizoen een belangrijke bron van inkomsten voor de Groesbekers betekenen. De kindermonden zijn blauw-besmeurd en het kostelijke bessensap druipt als klare wijn uit hun handen. De Groesbeekse scholen zijn voor de bosbessenpluk gesloten, en als zij dat niet waren, zouden de klassen leeg zijn omdat voor de Groesbekers de bosbessen belangrijker zijn dan wetenschap, geld. meer waarde heeft dan boekentaal. Heel de jeugd van het dorp is bezig en wanneer zij in de avonden met een blauwe last uit het groen te voorschijn kruipt, is zij vermoeid en afgemat, maar gelukkig over een welbestede dag hebt gij wel eens gehoord, dat er in Groesbeek nog met messen gestoken werd en dat het een vreemdsoortig volkje was, dat daar huisde. Zij zijn vurig en hun bloed bezit de vurigheid van een Spaanse inslag, date rend uit een overheersing van vele eeuwen her. Dit volk is ontvankelijk en staat open voor elke invloed welke het ondervindt. Het is verkeerd, ont stellend verkeerd, wanneer die invloe den verkeerd zijn, en het is goed, waarlijk goed, wanneer het een goede invloed ondergaat. 17 September 1944 vielen de bevrij ders boven Groesbeek letterlijk uit de lucht. Er was feest in het begin, maar de kansen keerden en vijf lange maan den is Groesbeek frontgebied geble ven, verdeeld door een strook nie mandsland in een Duits en een ge allieerd gebied. Maandenlang beukte de helse oorlogsmachine op dit vrien delijke dorp en niets bleef gespaard. De bevolking werd verjaagd en raak te verspreid, door geheel Westelijk Duitsland tot Thüringen toe, door België tot aan de Franse grens en door bevrijd en bezet Nederland. Kinderen waren van hun ouders gescheiden, zq leefden onder de zorglijkste omstan digheden en leerden in hun jonge leven ellende kennen in haar afgrijse lijkste vormen. Hoe schril wordt echter de tegen stelling met de grauwheid van alle dag, hoe triest is de aanblik van deze jeugd, wanneer zq zich vermaakt op de puin hopen en haar spel speelt in granaat trechters of met oorlogstuig, hoe troos teloos zqn de avonden, wanneer deze jeugd in muffe bedden wordt geborgen, jongens en meisjes bij elkaar in veel te kleine ruimten van de duffe, voch tige noodwoningen; hoe erbarmelqk is het tenslotte, deze jeugd te zien ver worden door de demoraliserende na sleep van een gruwclqke oorlog, deze jeugd te zien ondergaan in de ellende van een geestelqk volkomen uit het gareel gerukte gemeenschap. Wanneer er een deel van ons volk ïs, dat door het lot van de jongste oorlog is aangerand, dan is het de be volking van Groesbeek, het Zuid-Gel derse dorpje tegen de Duitse grens, dat eens een lachend nest was in de zee van het groSi der bossen, maar ver werd tot een trieste puinhoop. Gij kende de vooroorlogse „Stekken- berg" waarschijnlijk niet, en ook niet de „Bruuk" of de „Horst". Mogelijk Toen men maanden later terugkwam, lag Groesbeek terneergeslagen. De helft van de huizen was totaal verwoest. De akkers en weilanden waren doorploegd door granaten en tanks, elk huis was een crepeergeval en in de omgeving la gen tonnen oorlogstuig verspreid. De Groesbeekse jeugd had geleerd zichzelf te behelpen en behielp zichzelf. Indien niet rechtmatig, dan onrechtma tig. Het was een geschonden jeugd, die terugkeerde. Dan is er nog het onrechtmatig avontuur van een weelderige smokkel, dat de kinderen al vroeg wordt geleerd. De jeugdbeweging wist enkele tien tallen kinderen te grijpen. Deze bewe ging werd geholpen met een klein club gebouw. Maar nog ^werven duizenden kinderen in Groesbeek rond, kinderen, aan wie het bederf reeds knaagt, kin deren, op wie de enkele geestelijke lei ders geen vat kunnen krijgen. In Groesbeek is h'ulp nodig en wel onmiddellijk. Wij kunnen u toestanden schilderen op alle gebied van de samen leving, welke men in Groesbeek vindt, waarbq u de haren ten berge zullen rijzen. De gedwongen ongebreinelde samen leving brengt situaties teweeg, waarover men beter kan zwijgen, maar in deze sfeer leeft en groeit een jeugd, die ver loren gaat wanneer niet geholpen wordt. In deze hutten groeiden de Groesbeekse kinderen na de be vrijding op. Deze woontoestanden zijn thans voor een deel verbeterd. Indien gij Zaterdagavond het „Licht baken" van de zeereerwaarde heer Henri de Greeve hebt gehoord, dan hebt gij de plannen vernomen, welke door enkele kleine „zwoe gers", die niets en niemanij achter zich hebben, zijn genomen. Deze originele plannen zijn uitgegroeid tot een actie, waarvan zelfs deze kleine „zwoegers" stomverbaasd staan. Jarenlang zijn zij bezig geweest, met maar heel weinig resultaat en nu ineens schijnt het alsof alles zal lukken. 1.425.000 formulieren zijn Nederland in gestuurd, waarop men de uitslag van de verkiezingen voor een kwartje kan raden. Een grote idee, waarachter het gehele apparaat van de K.V.P. zich eensgezind heeft geschaard. En terwql wy dit schry- ven, zijn de eerste honderdtallen formu lieren reeds in de Kloosterstraat 2 te Groesbeek aangekomen. De sneeuwbal rolt, Groesbeek gaat geholpen narden. Binnen tien dagen tyds. moet Groes beek een groot verenigingsgebouw heb ben, waarmede ruim anderhalve ton is gemoeid. Het moet, want het heil van de jeugd staat op het spel. Wq hebben Groesbeek gezien, wy hebben de jeugd gezien en dat hier geholpen wordt is harder noodzakelqk, dan dat geheel Ne derland voor een week naar Zwitser land gaat, of dat de rantsoenering een week eerder wordt opgeheven. De geestelqkheld in Groesbeek gelooft dit jeugdprobleem te kunnen oplossen door het bouwen van een groot verenigingsge bouw, waarin zy de jeugd kan onder brengen en kan grq- pen door zeer afwis selende programma's. De strqd van het goede tegen het kwa de in Groesbeek gaat thans hard tegen hard en 'n beslissing moet nu zo spoedig moge- lqk vallen. Allerlei acties hebben maar zeer weinig opge bracht en nu wil men in eenmaal zoveel by elkaar zien te bren gen, dat het patro naatsgebouw er ko men kan. Een zegsman, die in rechtstreeks contact met Belgrado en de Joego slavische regering staat, zeide, dat er geen wijziging van de Joegosla vische regering plaats heeft gehad en dat maarschalk Tito nog steeds aan de macht is. Van diplomatieke zyde in Warschau werd verklaard, dat er sterke aandui dingen zqn, dat het bureau van de Ko minform van Belgrado naar Warschau wordt overgeplaatst. Na een verblijf van drie weken in 'Indonesië is prof. mr. C. P. M. Rom- me, de fractie-voorzitter der K. V. P. gisteravond om half elf per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Op Schiphol waren het behalve zijn familieleden enkele journalisten, die hem opwacht ten. Tot de laatsten zelde hij tijdens een kort onderhoud, dat het communisme in Indië, wat de ideologie betreft, naar zijn mening geen vat op de bevolking had, omdat de godsdienst, de Islam, „er te sterk in zit". Daarentegen „neemt de onruststokerij hand over hand toe, zoals trouwens in geheel Oost-Azië." Prof. Romme heeft o.m. in Bandoeng enige tijd de conferentie bijgewoond. Hij zeide veel overeenkomst te hebben ge zien met de West-Indische conferentie, „waar het ook lang duurde alvorens we op gang kwamen." De vijftien delegaties van de conferentie te Bandoeng bestaan uit drie der minderheidsgroepen en twaalf der deelstaten. Ze zijn in vier secties verdeeld, die de onderwerpen voorberei den, t.w. een staatkundige commissie, een culturele, een economische-financiële en een defensie-commissie. Een verblijdend teken noemde prof. Romme het, dat het nationalisme in In donesië vorderingen maakt. Over al zijn reisindrukken hoopt h'0 in de komende verkiezingsvergaderingen te spreken. De enige helicopter in Nederland, trots van onze luchtvaart en de attractie bij demonstraties, is gisteren neergestort op een weiland bij Nooddorp. De mo tor sloeg af tijdens vluchten, die ge maakt werden voor het luchtvaart laboratorium. Het toestel kwam hier door in een ongewone stand neer. De inzittenden kwamen ongedeerd uit het wrak te voorschijn. Pk Het is vandaag de verjaardag van prins Bernhard. De vlaggende wimpels, maar vooral de talrijke anjersdie de Neder- landers dragen ten bate van het Prins Bernhard Fonds, spreken van de plaats die de prins zich in onze harten heeft verworven. Bij al uw daden gaat het in laatste instantie om dat wat u drijft: eigen belang of een hoger beginsel. Voor intern gebruik heeft de direc tie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoersmaatschappij in haar per soneelsblad een en ander medegedeeld over het verloop van het reizigersver- voer per tram en per bus. Daaruit blijkt, dat de argumenten van de directie, die indertijd herhaalde lijk naar voren zijn gebracht, wanneer het publiek meer autobussen of meer tramwagens wenste, volkomen juist ge weest zijn. Trouwens, ieder, die verder keek dan het ogenblik, zag aankomen, dat er een kentering in het abnormale na-oorlogse vervoer te verwachten was. Deze kentering is nu gekomen. De rij wielen zijn zonder bon te koop, banden kan men weer overal aanschaffen, taxi s rijden er yolop en talrijke particulieren bezitten Weer een auto, waarmede zq vrienden en kennissen bij eventuele gelegenheden ook graag vervoeren. Het is lang niet zeldzaam, dat passagiers, die bij een halte staan te wachten, vriendelijk worden opgenomen door een hun bekend automobilist. Van de andere kant zijn de prijzen van de rijwielen nog zo hoog, dat velen de aankoop nog moeten uitstellen. Is de teruggang in het vervoer per autobus verontrustend? Enkele cijfers moeten het antwoord op deze vraag voorafgaan In Januari 1948 werden op lijn 3 vervoerd: 282.000 passagiers en ir. April 1948 totaal 256.000; voor lijn 4 gelden de cijfers: 311.000 en 378.000, voor lijn 5: 515.000 en 454.000. Men kan deze teruggang waarlijk niet verbazingwekkend noemen, zelfs niet als de cijfers nog verder teruglopen in de komende maanden. Het zomer- vervoer is echter moeilijk te peilen. De gewone reiziger, die in de wintermaan den liever met bus of tram op de plaats van bestemming aankomt, zal des zo mers graag de fiets nemen of lopend gaan, maar de vacantieganger, en spe ciaal de vreemdeling, zal deze vervoer middelen weer graag benutten. Alleen al het vervoer naar het strand kan grote afmetingen aannemen, waarbq een groot deel van het reserve mate rieel op top-dagen rendabel gemaakt kan worden. De zomer dient dan ech ter een ander gezicht te laten zien. In een jaar tijd boekte het vervoer op de tramlijnen HeemstedeHaarlem een teruggang van 22.78 pCt., Zand- voortAmsterdam 16.39 pCt. en Lei den—Haarlem 3.92 pCt. Bij het overwe gen van deze cijfers zullen de vrienden van de tram in de bollenstreek waar schijnlijk uitroepen: Zie je nu wel, wi] laten de N.Z.H. niet in de steek. De bedoeling van dit artikel, in het personeelsblad is, ieder employe op te wekken, uiterst zuinig met het ma terieel om te gaan, aanrijdingen te voor komen, waardoor kapitaal kortere of langere tijd renteloos blijft. De cijfers, die wij hierboven gaven, zijn niet onbevredigend en het is nog maar de vraag, of de directie ze niet lager gecalculeerd had. Wij schrijven dit, omdat in verband met deze statistiek reeds dadelijk de opmerking gemaakt is, dat men hoopt, nu spoedig toestemming te verkrijgen, om een kleine tariefsverhoging in te voeren. Is dit niet een averechtse ma nier, om het dalend vervoerscijfer tot staan te brengen? Trams en bussen rijden tóch en wanneer zij vol zijn, geven zq het hoogste rendement. De tienrittenkaarten van een gulden zqn zeer populair, de afzonderlijke ritten, die 12U cent kosten, zijn met zo gewild Wat is een kleins tariefsverhoging. Dat een enkele rit 15 cent gaat kosten en een tienrittenkaart f 1.25? De directie van de N.Z.H. zal toch ook wel weten, dat iedere cent op het ogenblik weer waarde heeft gekregen en dat het ver voermiddel voor degenen, die geen eigen auto hebben of geen taxi kunnen of willen betalen, bus of tram is. Wij zouden liever teruggaan naar een m van een dubbeltje met een intens ver- voer Het traject HaarlemOverveen— Santpoort voldoet niet fan de verwach tingen; voor de afstand Bloemendag Provinciaal Ziekenhuis is men 20 cent verschuldigd. Dat is te veel. Een san- overheidsinstelling moet meer nog dan een particulier bedrijf de gemeenschap dienen en daarom zouden wij graag zien, dat de* heer Jurrissen, die steeds weer getoond heeft een goede kijk te hebben op de belangen van het publiek, het in evenwicht brengen van zqn ba lans niet zoekt m tariefsverhoging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1