De eerste stap Joegoslaven noemen de beschuldigingen lasterpraat en verzinsels" HAARLEMSE OUDJES REDEN NAAR 'T GOOI Afkeuring gebruik van stakingen als politiek wapen Compromis-voorspel is nog steeds twistappel Republikeinse delegatie op spoedige behandeling aan Berlijnse kwestie nog niet voor de Veiligheidsraad Russisch Politburo wenst beweringen niet met bewijzen te stoven Melk van de bon De voorstellen van Bernadotte Schrijven van Sokolovsky aan Britse gouverneur over de blokkade Geen staat van beleg te Belgrado C.v.G.D. zendt telegram aan Veiligheidsraad Denemarken bevestigt interventie-aanvraag Engelse havenstaking geëindigd Tot hoofd en hart DE ZAAK-SCHREIEDER Irak zal ze van de hand wijzen Autotocht en pannekoeken eten Waarschuwing tegen eenheid in de vakbeweging Het weer WOENSDAG 30 JUNI 1948 72ste JAARGANG No. 24190 99 DE CRITIEK VAN DE KOM INFORM OP HET BEWIND VAN TITO REDE VAN Z.H. DE PAUS /f Per 1 Juli a,s. is een beperkt aanial abonne menten voor miliiairen in Indië beschikbaar. De kranten worden per luchtpost verzonden. De prijs bedraagt, inclusief verzendingskosten, f 13.21 per kwartaal of f 4.40 per maand. De Administratie. Jhr. Van Vredenburch naar Nederland ■i Inlichtingen over zijn daden gewenst OPPASSTERS BIJ DE KINDEREN HET VUURWERK TE ZANDVOORT MITTOVOS 1948 Kath. Jeugdbeweging Film voor N.I.W.I.N. Weer een slippartij BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertentie* 21545 'Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllTlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Wnd. hoofdredacteur: w. Severin. Directeur: J. J. W. Boerriater. Het heeft tientallen jaren geduurd, voordat de voortreffelijke ge dachte van een publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie in de geesten der leidende politici en economen zülk een vastomlijnde vorm had aan genomen, dat een kabinet de tijd rijp kon achten, met een behoorlijke kans op succes de Volksvertegenwoordiging een wetsontwerp dienaangaande aan te bieden. Een lange weg is afgelegd en niet zonder horten en stoten is dit station bereikt. Van het begin af aan zijn het vooral kathoüeke politici ge weest, die voor de ordening van het bedrijfsleven grote aandacht hebben gehad. Wij behoeven slechts enkele namen te noemen om voor de oude ren onder onze lezers herinneringen aan scherpe gedachtenwisselingen wakker te roepen: Aalberse, prof. Aengenent, de latere bisschop van Haarlem, Veraart, Kortenhorst, Rom- me. In de twintiger jaren moest prof. Veraart, de grote voorvechter van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, geducht de degen kruisen met dr. L. G. Kortenhorst en mr. Romme. In die jaren lieten Kortenhorst en Romme hun brochures verschijnen tegen Ver- aart's opvattingen over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Kor tenhorst schreef de brochure „Zijn uil een valk" en mr. Romme „Bedrijfs organisatie en de verkiezingen van 1925". In zijn „Opstellen over politiek" karakteriseerde prof. Veraart dezes brochures o.a. als volgt: „Nu zijn er echter in den laatsten tijd twee bro chures verschenen over het vraag stuk van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie binnen het raam van de actueele politiek. Zij komen uit hetzelfde kamp, want ook de heer Romme heeft tot voor kort de school der R.K. Grootwerkgevers doorloo- pen. Beidjf brochures keeren zich tegen den eisch van publiektechte- lijke bedrijfsorganisatie, zooals in deze inleiding en door den Hoogen Raad van Arbeid bedoeld." Het Latijnse gezegde: tempora mu- tantur, nos et mut.amur in illis, da, tijden veranderen en wij met hen, blijkt niet het minst ook in de poli tiek waarheid te bevatten De tijden bleken toen evenwel nog niet rijp om tot een ingrijpende re geling van het bedrijfsleven over te gaan. Toch was de mogelijkheid om publiekrechtelijke lichamen voor het bedrijfsleven in het leven te roepen in 1922 reeds in de Grondwet opge nomen en zelfs werd zij bij de G.W.- herziening van 1938 nog uitgebreid. De chaos in het bedrijfsleven na de Tweede Wereldoorlog schreeuwde echter om ordening en wij zien dan ook, dat de regeringen sindsdien niet hebben stilgezeten. In 1945 verscheen het voorontwerp-Vos, dat echter bij de katholieken weinig bewondering kon vinden, omdat het aan de staat een veel te grote bevoegdheid wenste toe te kennen. Uitstekend werk heeft een commissie van werkgevers en werknemers, onder voorzitterschap van de kath. Tilburgse prof. Van der Ven, geléverd en duidelijk ziet men in hetvMaandag j.l. ingediende wets ontwerp, dat het grotendeels op het rapport van deze commissie en geheel in de geest van de kath. minister van Economische Zaken, dr. Van den Brink, is opgebouwd. Het is voor de katholieken, die de Pauselijke Encyclieken in het practi- sche staatkundige leven trachten uit te voeren, een voldoening, dat vooral door de stuwkracht van onze kath. politici en economen en niet te ver geten de Katholieke Arbeidersbewe ging, dit ontwerp is tot stand geko men. Het is een knap stuk werk, waarop weliswaar nog kritiek van onze zijde kan worden uitgeoefend, maar dat in grote lijn toch. aanvaard baar moei! worden geacht. Reeds de vorige week is in ons blad ki een drietal artikelen van de hand van ons kath. Kamerlid, de heer Th. Koersen, deskundige der K.V.P. op het gebied der P.B.O., de betekenis van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, vooral ook voor de arbei dersklasse, behandeld. Na de verkie zingen, wanneer dit wetsontwerp in de Volksvertegenwoordiging zal wor den besproken, zullen wij nog vol doende gelegenheid hebben op dit wetsontwerp, waarbij het nog in te dienen wetsontwerp op de Onderne mingsraden zal aansluiten, terug te komen. Bij Ijet gaan naar de stembus mo gen de katholieke kiezers zich wel bewust zijn van het inderdaad be langrijke werk, dat het kabinet-Beel met het indienen van dit wetsont werp, dat de eerste stap zet op de weg naar een werkelijke be- drijfsvrede, heeft verricht. Het Centrale Comité van de Joego slavische Communistische Partij heeft gisteren in een officiële verklaring de beschuldigingen, door de Kominform op het bewind van Tito uitgebracht, ver worpen en de partyleden aangespoord, zich nog nauwer dan voorheen aaneen te sluiten. De beslissing van de Komin form is volgens deze verklaring groten deels een herhaling van reeds vroeger door de Russische Communistische Partij geuite, door anderen bUgevallen beschul digingen, welke echter zozeer op laster praat, verzinsels en gebrek aan feiten kennis gegrond waren, dat Joegoslavië er niet over kon discussiëren, alvorens waar van onwaar gescheiden zou zijn. Het Russische Politburo weigerde even wel zyn beweringen met bewezen te staven en had kenneiyk de bedoeling, de Joegoslavische Communistische Party tegenover de bevolking van land en we reld in discrediet te brengen. Dat Joegoslavië een politiek van wan trouwen jegens de Sovjet-Unie gevoerd zou hebben wordt met klem tegenge sproken. Ook wil het Centrale Comité niet weten van de beschuldiging, dat zij in haar standpunt ten aanzien van de klassenstrijd niet geleid zou worden door beginselen die door Lenin zelf zijn ge formuleerd. Gebleken is ook, dat de Russische geheime dienst op niets ontziende wijze getracht heeft, Joegoslavische burgers in dienst te nemen tegen de regering. Ook het verwijt, dat Joegoslavië poogt, verbindingen met Westerse staten aan te knopen, is zeer bepaald ongegrond, en evenzeer, dat de Joegoslavische Com munistische Partij een nationalistische politiek zou voeren. Van de hand gewe zen wordt voorts de beschuldiging, dat het partijbestuur zijn leden in onwetend heid laat over de achtergrond van be langrijke beslissingen, gelijk het ontslag van de twee ministers Zujovic en Ke- brang, en dat het een terreur over de partij uitoefent. De nationalisatie-maatregelen zyn geen inderhaast aangewende noodmiddelen. Geen enkele Joegoslaaf heeft ooit ont kend, dat zyn land het niet kon stellen zonder hulp van buiten, in het bijzon der van Rusland. Zes maanden geleden is het nationalisatie-program dan ook in overleg met Rusland opgesteld en vol gens plan uitgevoerd. Dat de regering de ryke koelakken zou beschermen is een ongehoorde fantasie. Verkeerd begrip is oorzaak van de aantijging, dat het Volksfront, niet de partij, hoofdzaak voor de regering zou zijn. Het Volksfront wordt juist geleid door de partij en door haar op een hoger plan gebracht, in de geest van het Marxisme-Leninisme. De verklaring van het Centrale Co mité wijst er op, dat de critiek van de Kominform geïnspireerd is door een vijandige houding van de communisten in Rusland en uit onwaarheden bestaat, reden waarom Joegoslavië het juister geoordeeld heeft, niet op de betreffende vergadering van de Kominform te ver schijnen. De betrekkingen tussen volksdemo cratieën behoren gebaseerd te zijn op vriendschap en vertrouwen, niet op tweedracht en wantrouwen zoals thans de Russische party demonstreert. De Communistische Party van Joegoslavië wenst niet beoordeeld te worden^van theorieën en verzinsels uit, doch uit de praktyk. De toetssteen is het succes, en dat heeft men in Joegoslavië ruim schoots gehad. Naar wy vernemen, zal de melk met ingang van morgen zonder bon mogen worden verkocht. Verwer king van melk in brood en choco lade biyft echter verboden. In September zal de minister over de verdere gang van zaken een beslissing nemen. Van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, dat de geheime voorstellen van graaf Bernadotte in hoofdzaak de twee volgende punten bevatten: 1. Erken ning van de staat Israël door de Ara bieren. 2. Het prijsgeven door de Joden van gedeelten van hun gebied. Dit be richt is nog niet officieel bevestigd. De premier van Irak heeft Dinsdag in de Senaat voorspeld, dat Irak de voorstellen van graaf Bernadotte voor Palestina van de hand zal wyzen. Ab- doel Rahman Azzam Pasja, secretaris generaal van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat de besprekingen over een regeling in Palestina zouden worden voortgezet, zelfs wanneer de Joden en Arabieren op 9 Juli het einde van het bestand de stryd zouden hervatten. De commissie van de V. N. in Tel Aviv heeft de regering van Israël Dins dag medegedeeld, dat de Egyptenaren er thans in toegestemd hebben, voedsel- en bevoorradingsconvooien door te la ten voor de nederzettingen in het Zui den. Koning Abdoellah van Transjordanië fa bjj zyn aankomst te Riad, de hoofd stad van Saoedi-Arabië, welkom gehe ten door koning Ibn Saoed. De twee vorsten hebben elkaar omhelsd, waar door officieel een einde werd gemaakt aan de stryd, die sedert eep kwart eeuw de Arabische wereld verscheurde. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Paleslynse kwestie het eerste punt is, waarover de koningen zullen beraad slagen. De evacuatie van de laatste Britse legeronderdelen moet morgen voltooid zijn. Op de lijst van de commandanten Joor van het Jöodse leger komen een aantal voormalige Britse soldaten en officie ren voor. De bevolking van Joegoslavië heeft de critiek van de Kominform zónder veel commentaar opgenomen. Zij was eigen lijk alleen maar verbaasd. Velen wilden het nieuws niet geloven. Toen echter het antwoord door de radio was om geroepen, begon men te discussiëren over mogelijke consequenties. Waarne mers menen, dat de kwestie Tito in bin nenlands opzicht eerder goed dan kwaad gedaan heeft. Vele Joegoslaven bezien hun Communistische Partij, die zich zo onafhankelijk gedraagt, met trots. Men hoopt echter wel, dar er een verzoening zal worden, bewerkstelligd en dat Joegoslavië weer lid van de Kominform zal worden. Het kabinet van maarschalk Tito, die zelf vermoedelijk in zyn zomerresidentie te Bied verblyft, heeft uitdrukkclyk de' geruchten tegengesproken, volgens welke te Belgrado de staat van beleg voor het gehele land zou zyn afgekondigd. Zulks is volkomen onnodig, daar de bevolking leer rustig is. In sommige Amerikaanse kringen ziet men in de critiek van de Kominform het scheppen van een excuus voor de Sovjet- Unie om troepen naar Joegoslavië te kun nen zenden. Anderen menen dat de in vele Joegoslavische kringen levende wens, Marshall-hulp te ontvangen een der rede nen tot de breuk is geweest. De „Times" schrijft: „Iets zo onwaar schijnlijks is in lang niet gebeurd, noch iets van een zo vernietigend karakter voor de communistische eenheid. De gevolgen zullen zeker vele en snelle zijn. Men kan De samenzwering van de Kominform, waarbij Molotov aanwezig was, te Warschau bijeen. Hier werd gesproken over het lot van Joegoslavië. Afgevaar digden uit dit land waren niet aanwe zig, omdat volgens Tito de uitnodiging niet in broederlijke taai gesteld was. niet goed inzien, hoe de leiding in Joego slavië dit overleven zal." De „Daily Te legraph" zegt, dat „het communisme een neiging tot kannibalisme heeft. Het Krem lin vond het nodig om zijn meest eigen kinderen te verslinden. „De' „Manchester Guardian" ziet in de aanval van de Komin form deze organisatie geheel onthuld „als een instrument in de handen der Sovjets en niet ter uitwisseling van inlichtingen". De Italiaanse „Messagero" schrijft, dat „nu eindelijk het IJzeren Gordijn omhoog gaat". De regering van de Ver. Staten zal waarschijnlijk volgende week 55 mil- lioen gouddollar deblokkeren, die Joe goslavië in de V.S. bezit, aldus heeft een gezaghebbende persoonlijkheid ver klaard. Hij voegde er aan toe, dat Joe goslavië als tegenprestatie ongeveer 20 millioen dollar zal storten als vergoe ding voor het verlies, dat Amerikaanse burgers geleden hebben door de natio nalisatie van sommige Joegoslavische fabrieken. Bovendien zal Joegoslavië de gevorderde vergoeding betalen voor de twee Amerikaanse vliegtuigen, die in 1946 zijn neergeschoten. De oudste inwoner van Soest kwam gisteren Z. K. H. Prins Bernhard op diens verjaardag een bloemenhulde brengen Wat een plezier en genoegen had den die Haarlemse ouden van dagen, die Dinsdagmiddag deelnamen aan de autotocht naar Oud-Valkeveen! Dagen van tevoren hadden ze er on der elkaar al over gesproken en op de laatste rilorgen was het enthou siasme het allergrootst; er waren er zelfs bij, die zich om het heerlijke, dat zo nabij was gekomen, zo zenuw achtig maakten, dat zij er ziek van werden en op het laatste moment niet met de tocht mee konden gaan. Maar zij, die hebben deelgenomen, hebben zich zeker allemaal uitste kend geamuseerd. Bij de verschillende Haarlemse rust huizen, waaruit de reizigers zouden Op het grote Belvedère-plein te Va ticaanstad waren gisteren, op het feest van Petrus en Paulus, 30.000 Katholieke arbeiders samengestroomd om te luis teren naar een rede van Z. H. de Paus. De H, Vader sprak zijn afkeuring uit over het hanteren van stakingen als politiek wapen. Stakingen achtte hy alleen dan geoorloofd, als zij niet de arbeidsvryheid aantastten van hen die werken wilden, i. Volgens het communiqué, dat de Commissie voor Goede Diensten Dinsdagavond heeft uitgegeven, is in de gisteren gehouden vergadering van dtf agendacommissie door de republikeinse delegatie een verkla ring aangeboden, waarin zy aan dringt op spoedige behandeling van de voorstellen van Dubois en Critchley als zynde de beste gele genheid voor de oplossing van het Indonesische probleem. De verklaring, opgesteld door Roem, zegt onder meer, dat de voorstellen, hoewel zij door de republiek niet geheel aanvaardbaar zijn, omdat zij een com promis inhouden, toch de beste basis vormen om de onderhandelingen onder auspiciën van de Commissie voor Goe de Diensten voort te zetten. In zijn verklaring verzoekt Roem de Neder landse delegatie haar standpunt te wij zigen en zich accoord te verklaren met het plaatsen van de voorstellen op de agenda. Tevens deed Roem een beroep op de Belgische delegatie in de Com missie om haar standpunt dienaangaan de te wijzigen. Alvorens Roem deze verklaring voorlas, zeide mr. W. Riphagen na mens de Nederlandse delegatie, dat het Nederlandse standpunt „defini tief" was, en dat dus de Nederland se regering de voorstellen niet in overweging kan nemen. Het communiqué van de Commissie voor Goede Diensten besluit met de mededeling, dat de Commissie na af loop van de vergadering in onderlinge byeenkomst besloot een telegram te zenden aan de Veiligheidsraad in ver band met de ontwikkelingen van heden. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag be kend gemaakt, dat Coert Dubois is ont heven van zijn functie als Amerikaans lid van de C. v. G. D. De critiek van de Nederlandse autoriteiten zou geen invloed uitgeoefend hebben bij het te rugroepen van Dubois, die zijn werk zaamheden in de Commissie zou her vatten, zodra zijn gezondheidstoestand dit toelaat. De commandant A-divisie heeft d>pl. soldaat le kl. Gerben Ballëgoievan 4-5 R.I., wegens zijn moedig en onver saagd optreden als patrouillecomman dant op 27 December 1947 in de omge ving van Malang. Hij raakte bij de ex plosie van een vijandelijke trekbom licht gewond, maar heeft desondanks zijn opdracht op koelbloedige wijze on der geregeld vijandelijk mitrailleur- en snipervuur uitgevoerd. Naar Aneta verneemt, zal jhr. mr. H. F. L. van Vredenburch in de loop der volgende week naar Nederland vertrek ken om met de regering overleg te ple gen. De heer T. Elink Schuurman, hoofd der directie Verre Oosten v.h. min. van Buitenl. Zaken, zal de heer Van Vre denburch tijdens diens afwezigheid ver vangen als vice-voorzitter der Ned. de legatie. Antara meldt uit Djocja, dat dr. A. K. Gani voor onbepaalde tijd naar Sumatra zal gaan. Zijn nieuwe taak aldaar is nog niet bekend. Hij vertrekt 6 Juli uit Djocja en zal vergezeld worden door mr. Moh Nasroen, thans lid der republ. delegatie, die benoemd is tot republ. gouverneur van Midden-Sumatra. Eenheid in de vakbeweging was slechts wenselijk zolang het ging om in de vakbeweging zelf wortelende doeleinden. Zodra deze in gevaar kwamen, zouden „de Katholieke ar beiders niet mogen nalaten, door waakzaamheid en actie hun plicht te doen." „Wij zijn ons bewust van de ernst van dit uur", aldus de Paus. „Nergens kan men ontkomen aan een indruk van slapheid". De H. Vader deed een be roep op de Katholieke werklieden, om van hun organisatie een „levende be weging" te maken. De Paus verklaar de: „Dat is hetgeen onze eeuw ont breekt". Tot de aanwezige vrouwen zei de Paus, dat de welvaart van hun gezin nen afhing van hun huiselijke spaar zaamheid en van hun arbeid om man nen en kinderen een tehuis te ver schaffen. Na afloop van de rede begaf de Verwachting tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt. In de kustge bieden byna nergens buien meer, in het binnenland voornamelijk in de namiddag plaatselyk enkele buien. Weinig verandering van tempera tuur. Zwakke tot matige wind tus sen West en Noord. Zon: 4.24—21.03. Maan: 0.56—15.00. H. Vader zich naar het balcon van de Sint Pieter om de duizenden te zege nen. Hij ontving van de arbeiders weer symbolische geschenken, zoals van de mannen enkele flessen wijn en van 'de werkende vrouwen een grote cake. In een optocht droegen de arbeiders ba nieren mee met de woorden „Leve de Paus met de blanke handen", aldus de bewering van de communisten weerleg gend, als zouden de handen van de Paus „druipwi van bloed". Om een eind te maken aan de com munistische beïnvloeding van de Ita liaanse arbeidersbeweging hebben de Christen-Democraten, de Republikei nen en de meer rechtse Socialistische partijen een Alliafltie voor de Een heid en de Onafhankelijkheid van de Vakverenigingsleden gevormd. Voor lopig is deze Alliantie echter nog een minderheid in het Algemeen Italiaans Vakverbond (C. G. I. L.). De secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie, heeft besloten, de Berlynse crisis op het ogenblik nog niet zelf aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Zulks op verzoek van de V.S., Frankryk en Engeland. Maarschalk Sokolovsky, de Russi sche militaire gouverneur te Berlijn, drukte in qen brief aan de Britse gouverneur, Sir Brian Robertson, de hoop nit, dat de spoorlyn tussen Ber- lyn en West-Duitsland hersteld zou kunnen worden, voordat de Berlijn* voedselvoorraad opraakte. Zyn toon was zeer verzoenend. Sokolovsky betuigde zyn spyt over de toestand, maar zette uiteen, dat de blokkade nodig was om de economie van de Russische zone te beschermen tegen de valutahervorming in het Westen. Generaal Robertson heeft bij zijn te rugkomst uit Denemarken te Hamburg de Russische beperkingsmaatregelen te Berlijn „een daad van meedogenloze onmenselijkheid, die' zijn weerga in de wereldgeschiedenis niet kent", genoemd. Hij sprak in eenplenaire zitting van de Bestuursraad voor de Britse zone. 11 De commandant A-divisie heeft zyn i y J bijzondere tevredenheid betuigd aan de Georges Bidauit'tekende Maandag voor Frankrijk in Parijs de bilaterale over eenkomst met Amerika voor de verle ning der Marshall-hulp. Achter hem Harriman, reizend ambassadeur van het Europees Herstel-programma, (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 Juni. Zowel de havenstakers te Londen als die te Liverpool besloten gisteren met grote meerderheid, heden de arbeid te hervatten, en men verwacht, dat hier mede de staking beëindigd is. Dit plot selinge einde van een staking, die een ramp dreigde te worden voor het gehele land en vooral voor de positie van La bour, is ongetwijfeld te danken aan het drastisch optreden van de regering, wel ke na lang en begrijpelijk aarzelen de Koning verzocht de uitzonderingstoe stand te proclameren. Voor een niet ge ring deel wordt echter het einde van de staking toegeschreven aan Attlee's radio rede van eergisteren. De eerste minister ontving een ovatie van zijn partijgenoten bij zijn binnenkomst in het Lagerhuis. Er zullen aanstonds besprekingen plaats vinden tussen arbeiders, vakver enigingsleiders en regeringsinstanties, met het doel de trage en door de arbei ders onbevredigend geachte bemidde lingsmethodes in arbeidsconflicfen te herzien. Men verwacht, dat het enige maanden zal duren, voordat de desorga nisatie van het exportprogram, veroor zaakt door de staking, geheel hersteld zal zijn. De schade, opgelopen tengevol ge van de staking door exporteurs en scheepvaartmaatschappijen, wordt ge schat op meer dan 14 millioen pond. I V€ De grootste verrassing m ons ven is de kracht, die ons wordt ge schonken in tijd van moeite en nood. le- I jo od, l Gisteren zijn er 25 Britse toestel len te Berlijn geland, waarvan er 18 met levensmiddelen geladen waren. De Amerikanen losten bijna 100 ma chines. De Russische autoriteiten' hebben alle scheepvaart op de Elbe, het tran sitovervoer naar Tsjechoslovakije in cluis, stilgezet. Het verbod betreft zelfs schepen uit de Sovjet-zone, die uit het Westen terugkeren. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Gustav Rasmussen, heeft Dins dagavond officieel bevestigd, dat het stadsbestuur van Beriyn informeel con tact gezocht heeft met de Deense mili taire missie in Beriyn, teneinde de Deense regering interventie te doen verlenen in de huidige crisis. De mili taire missie van India in Berlijn had eerder een zodanig verzoek afgewezen. Men hoopt, dat Rasmussen zich even tueel tot de V.N. zal wenden. Het debat over het beroep op de V.N. in de Berlijnse gemeenteraad werd ge opend door Ferdinand Friedenburg, de christen-democratische pl.vv. burge meester, die een beroep deed op het bestuur om partijverschillen opzy te zetten, „daar wij nog nooit voor een dergelijke verschrikkelijke toestand hebben gestaan." Hij verklaarde „dat het ijzeren gordijn inderdaad was dicht gevallen" toen de Russen meer dan een week geleden het vrachtverkeer van West-Duitsland met Berlijn hadden doen staken. „De wereld kan niet toe zien hoe twee millioen Duitsers van honger omkomen", zeide Friedenburg. Het beroep werd door een grote meerderheid na een debat van vijf uur goedgekeurd. Mevrouw Louise Schroe- der verklaarde: „Indien dit laatste be roep niet wordt beantwoord, weten wij hoe werkelijk ellendig onze toestand is." In verband met de arrestatie van Schreieder hebben wy ons om inlich tingen gewend tot de procureur-fiscaal van het Byz. Gerechtshof te Leeuwar den mr. L. W. E. M. Lasonder. Mr. Lasonder deelde ons mede, dat hij tot arrestatie last had gegeven in verband met de beschuldigingen tegen Schreieder ingebracht, die betrekking hadden op misdryven, die in zyn ambtsgebied gepleegd zouden zyn. Hy zeide, dat hy hiermee niet of althans niet alleen de represaille-moord in Dronryp bedoelde, waarvan in het of ficiële' communiqué wordt gewag ge maakt. Over de werkelyke inhoud van de beschudigingen wilde hy zich op dit ogenblik niet uitlaten. Wel deelde hy mede gaarne klachten of aanwijzingen te ontvangen, die de voortgang van het onderzoek «ouden kunnen bespoedigen. Hy achtte het zeer wel mogelyk, dat ook de procureurs-fiscaals in andere ressorten zich nu andermaal met de zaak-Schreieder zullen gaan bezig hou den, zodat een geheel nieuw onderzoek zou volgen. Binnenkort zal Schreieder naar hek ressort Leeuwarden worden overge bracht. Met mr. Zaayer is voor deze arrestatie geen overleg gepleegd. Over de duur van het onderzoek kon nr. Lasonder niets meedelen. komen, stonden 's middags omstreeks een uur de auto's reeds te wachten. De oudjes keken verlangend door de gor dijntjes en bespraken onder elkander welke wagen zij toch wel het mooist vonden. Eindelijk ging dan de deur open en begeleid door verzorgsters stapten allen in. En zo geschiedde dit bij al de inrichtingen. Tenslotte vorm de zich een lange file van ongeveer 61 auto's en autobussen, die bemand met feestvierende oudjes de Blpemenstad verlieten. Het Comité Autotocht voor Ouden van Dagen had dit jaar als einddoel van de autotocht het établissement Oud-Valkeveen gekozen, "dat in het Gooi gelegen is in een prachtige om geving aan het IJsselmeer. Doch dit was voor de grijze uitgaanders niet het hoogtepunt van de dag: dat was het autoreisje. fn die auto's werden er wat een her inneringen opgehaald! Een 71-jarig vrouwtje vertelde bij het passeren van Hoofddorp tot haar medereizigers hoe mooi dit plaatsje toch wel was. „Ja, want ik heb er vroeger jarenlang ge woond!" zei ze erbij. Anderen zaten maar stil uit de raampjes te kijken en te genieten. Er waren er bij, die het jammer vonden toen zij na ongeveer twee uur rijden al op de plaats van bestemming waren. „Zijn we er nou al? Wat jam mer, het ging juist zo lekker!" Ja, lek ker is maar een vinger lang, doch die Haarlemse oudjes hadden Dinsdag niet te klagen, want juist waren zij in de uitspanning of ze werden getracteerd op koffie en versnaperingen. En toen was het pannekoekentijd! Wat heb ben ze gesmuld. De heer B. W. Las- schuit van het comité hield een korte toespraak, Waarbij hij zijn dank over bracht aan alle medewerkers en aan hen, die de auto's hebben beschikbaar gesteld. Grote groepen oudjes trokken na deze woorden de uitspanning in om hun vermaak te zoeken. Het bleef ech ter veelal bij kijken naar hoe de „jon gelui" zich bezighielden. Maar een oude heer en een oude dame durfden het aan om samen in een schommelend motorbootje te stappen, natuurlijk on der luid gehuiver van de anderen. Toen de auto's klaarstonden voor de terug reis, bleek plotseling, dat enkele vrou welijke ouden van dagen verdwenen waren. Met jeugdige overmoed waren ze een doolhof binnengegaan en kon den er later niet meer uitkomen. Doch eindelijk kon de rij auto's starten voor de terugtocht, die met evenveel genoe gen werd afgelegd. Ondanks enkele donkere wolken en regendruppels heb ben de oudjes een kostelijke dag ge had. De U.V.V. is van plan de Haarlemse huismoeders, die daarvoor niet in de gelegenheid kunnen komen, eens een vrije avond te bezorgen, zonder dat zij zich ongerust behoeven te maken over hun kinderen De U.V.V. stelt zich voor de belangeloze bemiddelaarster te zijn tussen de jonge meisjes (b.v. studenten, die graag haar eigen zakgeld willen ver dienen), die als oppasters naar de di verse huizen gestuurd zullen worden, en de moeders, die nooit eens een avond je haar huis zorgeloos kunnen verlaten. De U.V.V. beseft volkomen de moeilijk heden, die aan dit plan vastzitten en de grote verantwoordelijkheid, dip zij op zich neemt. Het systeem is Amerikaans, maar is aangepast aan onze degelijke Hollandse ge woon ten. Voor nadere bij zonderheden, én van de zijde van de moeders, én van die van de meisjes, kan men elke Maandag van 3 tot 5 uur te recht op het bureau van de U.V.V. op het Stadhuis. Ondanks het koele weer waren nog 7000 bezoekers Dinsdagavond naar het strand getrokken om het vuurwerk te zien afsteken, georganiseerd door de vereniging tot viering van nationale feestdagen. In de avond was het reeds een gezellige drukte in het dorp, vele bezoekers waren per tram, trein, auto en fiets naar Zandvoort gekomen. Zij hebben daar geen spijt van gehad. Een keurig programma werd afgewerkt, dat juist met de ruwe zee en de bewolkte lucht als achtergrond een buitengewoon mooi effect had. Zelfs werd een stuk Zandvoortse bezettingsgeschiedenis in beeld gebracht: het opblazen van de Zandvoortse watertoren. Een klein re genbuitje kon het enthousiasme van de toeschouwers niet verminderen. Het bleef nog lang levendig in het dorp, waarvan de Zandvoortse zakenlieden uiteraard profiteerden. In verband met de maatregelen van de politie zal voor de ontvangst van de missionarissen a.s.' Zaterdag geen ere haag worden gevormd. Daarom wordt slechts van iedere troep één verkenner verwacht op het Kennemerplein om kwart over twee om de hiissionarissen namens de Jeugdbeweging te ontvangen en hen op hun tocht naar de Mittovos te vergezellen. De welpen worden hierby niet verwacht. Het Niwin-Comité houdt Donderdag 1 Juli in het restaurant van de Heem- steedse Sportparken een filmavond, die te half acht begint. Behalve verschil lende films van de Legervoorlichtmgs- dienst zal Ir. F. F. v.'Rhijn, directeur van het Centraal Bureau Niwin een causerie houden over zijn recente reis door Ned.-Indië. Het zeer gevaarlijke gedeelte van de Herenweg nabij de grens Heemstede— Bennebroek is opnieuw aanleiding ge weest voor een slippartij, die ditmaal wonder boven wonder goed is afgelopen. Tijdens een hevige regenbui slipte Maan dagavond op dezelfde plaats waar Zon dagmiddag het ernstige ongeluk gebeur de, een auto die met matige snelheid uit de richting Bennebroek kwam. Het ach terstuk kwam met een stevige smak tegen een boom terecht, waarachter twee jongelui voor de regen stonden te schui len, die hun rijwielen aan de kant had den geplaatst van de boom. De boom bleek ook voor slippende auto's een uit stekende beschutting te vormen, maar zowel de rijwielen als de auto werden nogal beschadigd. De jongelui kwamen met de schrik vry, zodat deze slipparty althans geen persoonlijke ongelukker tengevolge had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1