STAD EN OMGEVING Missieavond in Schouwburg 17000 Nieuws van de sportweek Taak en toekomst van het wereldapostolaat Kath. Kinderuitzending richt kleuterhuis op Wereldkampioenschap wielrennen r Wij luisteren naar Roei-en kanosport tussen twee bruggen Kamerlid Groen sprak voor de K.V.P. r Ernstige slippartij op de Herenweg o° Nieuwe provinciale salarisregeling AGENDA- parapluies wandelstokken reparaties eigen atelier Grote Houtstraat 47 y DONDERDAG 1 JULI 1948 PAGliNA 2 Schermen en ruitersport Tegen dat ie tandjes krijgt VOOR de baby Burgerlijke Stand ONTWERP OORLOGSMONUMENT GEREED VOOR ONZE SPEEL TUINEN Huis aan huis-collecte 1948 Raad van Toezicht Prov. Bedrijven K.V.P.-bijeenkomst in schouwburg K.A.B. Kring Oost Haarlemse kegelaars kampioen Grote zege van H.P.C. Van wie zijn die textiel- kaarten? Distributienieuws Telef18036 A.N.W.B. ONTSTOND IN HILLEGOM De Mittovos-loterij Examens Lorentz Lyceum Triniteitslyceum Een missionaris vertelt Medezeggenschap aan de top Het conflict met het Rode Kruis Onderzoek England-Spiel NIEUWE DIRECTIE VAN BEYNES Hartelijk welkom Jaarvergadering in Amsterdam Onze administratie kan^ nog een beperkt aantal abonnementen voor mili tairen in Indië aannemen. De kranten worden per luchtpost verzonden. De prijs bedraagt, inclusief verzendingskosten, f 13.21 per kwartaal of f4.40 per maand. De Adminisiraiie. HEEMSTEDE Inlevering vacantiebonrten T uinliedenvereniging n TAXI? Bel DAG EN NACHT ee? ^on aan Dobbel^ -s c T>e enige scheer2e 3st( tot dons VerHezen terstond JBeer Vraag schui, m OP GOEDE ZEEP STAAT Programma voor Amsterdam en Valkenburg Stayerskampioenschap V. MINISTER GIELEN REIKT JAPI-PRIJZEN UIT Beurs van Amsterdam Beurs van New York De weersomstandigheden meegerekend kan gezegd worden, dat er voor de roei en kanowedstrijden, die als programma punt van de Haarlemse Sportweek Woensdagavond werden gehouden, be vredigende belangstelling was. Langs het Spaarne tussen Melk- en Langebrug, de plaats waar de scheepjes hun kunnen toonden, had zich een haag van mensen gevormd, die allen graag voor zo'n nau tische wedstrijd wat regendruppels op hun jas wilden hebben. De deelnemers zelf waren wel wat nattigheid gewend en stuurden ongehinderd op vakmans- wijze de kano's en roeiboten door het water. Wedstrijden kon jnen het eigen lijk niet noemen; het was een demon stratie om voor zover dat nog nodig was goodwill voor de watersport te wek ten bij de Haarlemmers, die deze sport nog n*et gezien of beoefend hadden. De deelnemers zelf waren leden van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne", de Haarlemse Kanovereniging, de Kano vereniging „Trekvogels" en de Haar lemse Watersportvereniging „Spaame- vogels." De lengte van het gedeelte van het Spaarne, dat voor hen was afgeba kend, was ongeveer 150 M. Hoofdzake lijk werd er gevaren met ovemaadsma- teriaal. Om ook wat „hoorbaar" amuse ment te kunnen bieden, had men een luidsprekerinstallatie aangebracht, waar uit muziek in alle genres over het water klonk. Tweemaal zal het Haarlemse publiek kennis kunnen nemen van het scher- meiv Vanavond wordt een demonstratie gegeven op het sportterrein aan de Kleverlaan, waaraan leden van Gys- berti Hodenpijl uit Leiden (floret), mi litairen (degen) en de heer Endlich met militaire instructeur (sabel) medewer ken. In het Krelagehuis wordt Vrijdag avond een korpswedstrijd sabel gehou den, met als deelnemende equipes A. P. G. S. uit Amsterdam, een militaire ploeg uit Haarlem, Aanvallen en Weren" uit Leiden, de Leidse Politiesportvereniging en de Politiesportvereniging „Haarlem". Een groot aantal partijen zal getrokken worden. De laatste jaren zijn in Haar lem geen openbare wedstrijden meer gehouden. Daarom verwachten de orga nisatoren, dat velen een kijkje in het Krelagehuis zullen nemen. Zaterdagmiddag doet de ruitersport haar intrede in de Sportweek met een demonstratie op het terrein, dat gele gen is in de driehoek Wagenweg EmauslaanJohan van Oldebamevelt- laan. Er is een aantrekkelijk program ma samengesteld, dat bestaat uit' een licht springconcours, een springen met paren en een behendigheidswedstrijd. Tot slot zullen alle deelnemende ruiters achter een jagermeester een fikse galop over alle jachthindemissen maken. Aan de wedstrijden nemen ruiters van de Stichting Paardensport Amsterdam en de Haarlemse Rij- en Jachtvereni- ging deel. Voor het licht springconcours zullen tevens twee equipes van beide verenigingen worden samengesteld. Aan deze „stedenwedstrijd" zullen aan de Haarlemse kant onder andere meedin gen G. van Limburgh met Amor, H. Paanen met Tentor le Grand, J. Wil- lemsen met Matador, E. G. Jonker met Grand Seigneur, E. G. H. Rhodius met Renger en W. L. Brugsma met Don Cas tor. De Amsterdamse afvaardiging belooft zeer sterk te worden, zodat de H. R. J. V.-ers zeker him handen vol zul- ,len hebben. Niettemin hebben de laat- sten gedurende de afgelopen weken ervaring opgedaan, zodat zij zeker niet kansloos zijn. Het publiek kan de wedstrijden gade slaan op een van de wegen rond het terrein. is het vooral de box, die 't moet ontgelden. Onze boxen zijn behalve fraai en practisch, zeer solide van ^uitvoering. Prezen vanaf 15.75. (Adv.) GEBOREN; H. M. C. van Krimpen van Excel, z; M. T. van OostveenSie- wertsen, z; W. J .van GeenHendriks, z; T. C. A. Lucasde Jong, z; E. de X? ies Glas, z; C. W. Groenewoud Wagner, z; A. van BaakMeeuwissen, z; W. M. van der Werff—Kater, z; M. van der ZalmVenema, z; N. Dubbe Wtscheraschnja, z; M. Mone—Hoogen- dijk, z; G. de JongBosman," d; E. L. KetelaarWigman, d; C. J. StuiAk kerman, d; R. M. H. Groen—Hof, d. ONDERTROUWD: H. Diependaal en J. Poelstra; L. van Esch en J. D. J Baas; F. Klinkenberg en E. de Wilde; J. van der Klugt en A. Overbeek; J Stolwijk en J. Zwemmer; A. Herman en M. W. Booms; B. P. Nederstigt en I. Ku- nis; A. Balk en V. Knazik; J. A. van Diggelen en J. G. van Egmond; J. F. van der Meij en K. M. van der Erf; H Roose en J. W. Kaart; H. J. Wevers en J. C. H. Hendriks; D. Roggeveen en J. van Santé; A. Böuma en H. C. M. Booms; H. C. Vissers en E. A. E. Her den; J. Bakker en J. D. Paulus; J. Bal- tes en P. P. J. Koelemeijer; M. Pieterse en C. J. Hoenderdos; C. J. Broers en A. van der Meij; M. E. W. van der Putten en J. E. Woertman; G. J. Bark en M. Huisman; H. S. van der Pluijm en.C. Tol; J. van Densen en W. van Duijn; G. Damstra en T. J. Post; J. C. van Eijk en G. A Smit; A. Zomer en J. Koster; J. N. Bruin en H. G. Post; P. W. van de Gevel en J.Vollenga; H. Heinsber- gen en E. J. Erb; P. N. Negerman en M. de Nijs; C. A. P. Popelier en J. Han seier; J. J. de Gooijer en A. M. Nijssen; J. P. Grandia en C. A. Dekker; A. F. J. Braakhuis en A. J. Aarts; T. J. de Mol «n J. M. W. van Musscher. GEHUWD: A. Rijbroek en H. W. J. Wild; J. Luijt en D. Kofman; G. M. Biesbrouck en F. Vredenberg; J. M. Westerhout en J. C. Alewijn; W. Schwimmer en C. M. Gilles; J. L. van Gog en A. ter Wal; A. de Jong en P. H. Bijster; W. Schuchard en J. G. van Schoonhoven; A. van der Veen en P. van Zundert; J. W. A. van Reijsen en M. H. C. Humme; H. L. Janssen en A. C. F. Rohling; T. J. M. Roozen en M. B. C. van Riet; G. J. van Mierlo en T. van der Heide; J. C. Teeuwen en M. M. de Block; H. D. van den Hoff en J. van Veggel; J. J. Helmerhorst en W. van Heijs; P. Wiedijk en D. C. D. Kerkman; W. J. F. Bultje en J. F. An- tonisse; L. J. Zonneveld en A. D. M. Schelraut; G. Hopman en G. Brand; S. F. Luinenburg en J. L. Bücker. OVERLEDEN: J. H Coert, 74 j„ Dietsveld; H. L. GrolheveldSemeijn, 80 j, Eendrachtstraat» (Vervolg van pag. 1) Begrijpelijk zijn ook de klachten over de belasting. Maar het is toch niet onredelijk, dat degenen, die de oorlog goed zijn doorgekomen of er beter door zijn geworden, een offer brengen voor het algemeen welzijn. „Wij zijn arm," aldus spr., „en wij zullen door sober' heid en hard werken moeten bijdragen tot het volledig herstel van het econo misch leven in ons land. Doen wij dat niet, dan komen wij in een communis tische maartschappij, en dan zal er ook hard gewerkt moeten worden, omdat de staat er met de knoet achter zit. Hoe dan de beloning zal zijn, hebben wij maar af te wachten." Na de gezinspolitiek besproken te hebben, behandelde spr. -tenslotte de twee „brandende kwesties", zoals hij ze noemde: de Indië-politiek en het sa mengaan met de P. v. d. A. Uiteraard betrok hij hierbij de lijst-Welter, wiens program hij van de nodige commentaar voorzag. De heer Groen besloot zijn rede met een opwekking tot de Katholieken om vertrouwen te stellen in de K. V. P. en het beleid van haar fractie. Na een korte pauze was er gelegen heid om over een en ander van ge dachten te wisselen. De beeldhouwer Mari Andriessen is gereed gekomen met het ontwerp voor het oorlogsmonument, dat op de Dreef nabij het Plein geplaatst zal worden op dezelfde plek, waar thans het houten kruis staat. Het monument, dat voor stelt een man, staande voor het vuurpe- leton. zal 7 Maart 1949 op de dag, dat achttien mensen daar ter plaatse werden gefusilleerd, worden onthuld. Het beeld, waarvan Andriessen reeds de kleifiguur voltooid heeft, zal in brons worden gegoten.- Evenals in voorgaande jaren komt ook dit jaar weer de contact-commissie voor de. gezamenlijke speeltuinen een beroep doen op uw kinderliefde. Bij vorige gelegenheden heeft de commissie mogen vaststellen dat gij veel voor kin deren overhebt en dus vertrouwt zij ook thans weer dat u, als de bekende lijst wordt aangeboden, een bijdrage zult geven om het „speeltuinwerk" te steunen Verleden jaar hebben duizenden kin deren genoten van de speeltuinen. Ook deze zomer zijn de tuinen, welker aan tal nog is uitgebreid, weer het middel punt van veel vermaak en vreugd. De verenigingen maken' zich gereed in de vacantie de kinderen op te vangen. Er bestaan plannen te gaan kam peren in speciaal daarvoor ingerichte kampen. De speeltuinen dienen nog ver beterd te worden enz. enz. En dit alles moet dienen om te voorkomen dat grote uitgaven worden gedaan om te herstellen wat door te grote beknotting van levens lust en bewegingsdrang verloren gaat. Onze kinderen moeten de ruimte heb ben. Zij moeten kunnen spelen naar har telust. Maakt gij het mogelijk door met uw bijdrage de speeltuinen in stand te houden. Tussen 5 en 10 Juli gaan de kindervrienden van de speeltuinen met hun lijsten van huis tot huis Geeft dan met milde hand! Het giro-nummer is 349323. Door de benoeming van prof. dr. J. R. M. van den Brink tot minister van Eco nomische Zaken is in de Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven een va cature ontstaan. Voorgesteld wordt in de ze vacature te benoemen als nummer 1 prof. dr. J. A. Veraart, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en als nummer 2 drs. W. L. Beijnes te Bloe- mendaal, directeur N.V. Koninklijke fa brieken J. J. Beijnes. Zoals bericht, zal op Maandag 5 Jüli 's avonds om 8 uur in de Stadsschouw burg een grote vergadering van de K.V.P. gehouden worden, die voor ieder gratis toegankelijk is. Als sprekers zullen op treden mr. J. H. van Maarseveen, mi nister van Justitie en de heer H. Kuyper utf Utrecht, oud-Haarlemmer en bekend propagandist. De muzikale omlijsting is in handen van dr. A. Kat met zijn kathe draal-zangkoor. Na een voorbereiding van ongeveer een jaar zal Zondagmorgen na een H. Mis met algemene H. Communie in de kapel van het St. Franciscus Liefde werk de uitreiking geschieden der di ploma's aan de leden van de Credo Pugnoclub van de Kath. Arbeidersbe weging van Haarlem-Oost. De uitrei king geschiedt in het gebouw St. Bavo Zondag 4 Juli zullen de wedstrijden van de kampioenen der zes districten om het kampioenschap van Nederland plaats vinden in de Haarlemse Kegelbond. De persoonlijke kampioen, de heer Van Norden (Haarlem) zal zeker zijn beste beentje voor zetten om de begeerde titel te be machtigen, terwijl het vertegenwoordigend tiental der Haarlemse Kegelbond, gezien zijn suprematie inde afgelopen districts wedstrijden. een zeer goede kans maakt deze hoogste titel in de wacht te slepen. De kampioensclub „O.D.O." (Haarlem), welke achtereenvolgens kampioen der tweede klasse in 1947, kampioen der eerste klasse ih 1948 en nu tevens kampioen van district werd, zal ook een zeer goede gooi naar het kampioenschap van Nederland maken. Dat het met de kampioensplannen van de Heemsteedse Polo Club ernst is, hebben, de H.P.C.-ers gisteravond op overduidelijke wijze bewezen in de strijd tegen hun grote concurrent DWR, de aloude tegenstander van de H.P.C. Tegen het volledige D.W.R. moest K.P.C. het stellen zonder Tjebbes, maar voor Maurits c,s. was dit geen bezwaar om hun meerderheid te tonen. De rust ging in met 40, waarna in de tweede helft Jan Kollerie de achterstand ver kleinde: 41. H.P.C. bleef echter ster ker en bracht met twee doelpunten de eindstand op 61. De Heemsteedse doelpunten werden gemaakt door Frits de Geest (2 x),,Smit (2 x), Geurtsen en Maurits. Ongeveer zeven weken geleden te 'n koper in een Haarlemse modezaak eni ge textielkaarten kwijtgeraakt. Nader hand vroeg hij aldaar of men ze had gevonden. Doch dit was niet gebeurd en zonder naam en adres op te geven ging de man weer weg. Dezer dagen zijn zijn eigendommen echter gevon den en de kaarten liggen op hem te wachten op de afdeling gevonden voor werpen in het politiebureau aan het Nassauplein, BIOSCOPEN: Rembrandt: Staatsvijand no. 1, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Rigoletto (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Alibaba en de veertig rovers (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De afvalligen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: II Poverello (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwar te piraat (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Donderdag 1 Juli, Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „Weens Bloed", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling 34 u. VRIJDAG 2 JULI Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) X, IJ en Z, 8.30 12.15 en 2—4.45 u. De Algemene Nederlandse Wielrij- dersbond viert heden zijn 65-jarig be staan, doch feitelijk bestaat hij vandaag ai iets langer. Want bp 22 April van het jaar 1883 namen Haarlemse en Haagse „velo'cipedisten" die in het Hillegomse Koffiehuis „Het Wapen van Friesland" uitrustten van de „Gigantische" tocht op het nieuwe vervoermiddel naar het bloemendorp, het initiatief tot het voor bereiden van een velocipedistenbond die later uitgroeide tot de organisatie, zoals men die thans kenj). In het Hillegomse „Wapen van Fries land" is in de serre nog een gedenk steen te zien, die het opschrift draagt: „Herinnering aan de ontmoeting van Haagse en Haarlemse wielrijders op 22 April 1883, welke leidde tot oprichting van de A.N.W.B., toeristenbond voor Nederland". De eer komt vooral toe aan de twee Hillegomse broers Van Waveren, op wier uitnodiging de Haarlemse bezit ters van een „Velo" naar Hillegom fiets ten en de Hagenaars met hun rijwielen per trein naar dit plaatsje kwamen. De historie vermeldt nog, dat een Hagenaar het aandurfde per rad naar Hillegom te gaan, een kleine veertig kilometer, voor welke unieke prestatie hij uitbun dig in „Het Wapen van Friesland" werd gehuldigd. Van Maandag 19 Juli af kunnen elke avond, behalve Zaterdag en Zondag, van 8 tot 9 uur, in hét gebouw St. Bavo aan de Smedestraat trekkingslij sten van de Mittovos-loterij gekocht worden en prijzen worden afgehaald tegen vertoon van loten. Men vervoege zich bij de con cierge Rienstra. Ter voorbereiding van de Mittovos- week werd gisteravond in de Haar lemse Stasschouwburg een missie avond gehouden, waarop Mgr. prof. dr. Alph. Mulders sprak over „De taak en toekomst van het wereld-aposto- laat." Na een inleiding van mr. F. Vorstman en een vertolking van het Exsultate en een Credo van Palestrina door het Ka thedrale Koor o.l.v. Dr. A. Kat, begon de hooggeleerde spreker zijn voordracht. Het wereld-apostolaat aldus spr., is in vier delen te splitsen, welke betrekking hebben op het behoud van de Christen heid in de reeds gekerstende landen, de terugkeer van de afgevallenen, de her eniging van de afgedwaalden en de ves tiging van Christus' Rijk onder alle vol keren. Prof. Mulders beperkte zich tot een beschouwing over de ethnografi- sche en geografische uitbreiding van het Katholieke Geloof. Hij wees er op, dat de Kerk met het volk in de verschillen de landen vergroeid moet zijn en juri disch moet samenhangen met de wetten van de betreffende landen. Het is de taak van de missionarissen om een maatschappelijke toestand te scheppen, zowel moreel en cultureel, als econo misch en hygiënisch. Na besproken te hebben het doel van de missie in het algemeen, belichtte spr. speciaal de taak van de missie na de oorlog, die ver scheidene facetten vertoont, n.l. de we deropbouw, de inheemse gestalte van de missie en het apostolaat onder de ont wikkelden. Prof. Mulders wees vooral op de noodzakelijkheid van heroriënte ring van het missiewerk. De missiona rissen, zo zeide hij, zullen nieuwe banen moeten inslaan en niet alleen gebruik maken van technische hulpmiddelen, maar ook een moderne werkmethode toepassen. Evenals de Katholieke Kerk Europa gemaakt heeft, aldus spr., is zij thans geroepen Azië en Afrika te helpen maken. Men dient zich echter, om vruchtbaar te kunnen werken, aan te passen aan de zeden en gewoonten van de verscheidene volkeren. Spr. toonde Van de afdeling H.B.S. B slaagden voor het eindexamen de dames: T. Roos, N. Vermeer, F. Wouterse en de heren: L. Blokland. H. Peschar, P. Vleming, G. Scholten, J. Weller, D. Boeré, D. Breman, J. Cool. Afgewezen géén. Na verlengd examen slaagde voor einddiploma gymnasium A John Verde- gaal, Lisse. De 31-jarige chauffeur-monteur D. N. is aangehouden terzake diefstal van gouden voorwerpen. De man heeft be kend; in zijn woning vond men slechts een collier terug. Een autobus van de lijn Haarlem Spaarndam raakte gisteren op het Ken- nemerplein een hoeveelheid benzine kwijt, doordat een dop van de tank was. Het wegdek werd glad en een wielrijd- ster kwam te vallen. Alleen haar re genjas werd door de olie beschadigd. De politie vond het het beste om zand over de olie te strooien, hetgeen ook gebeurde. Door de gladheid van het wegdek tengevolge van de regen slipte een per sonenauto in de Spaarnwouderstraat. Verschillende keren moesten de muren van de omstaande huizen het ontgelden, als de wagen er tegen botste. De auto liep behoorlijke beschadigingen op. Op de Papentorenvest ontstond een aanrijding tussen een auto en een mo torrijder. Met een dubbele onderbeen breuk werd de laatste naar het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam, zijn woon plaats, gebracht aan, dat een inheemse clerus, die leiding kan geven, zeer veel voor de vooruit gang van de missie kan doen en merkte op, dat ook de inschakeling van bekeer de, ontwikkelde inheemsen van groot belang is. In vele gebieden is het missiewerk door de oorlog achteruitgegaan, doch de ontstane crisis is slechts van voorbij gaande aard, zo zeide prof. Mulders, die zelf zeer hoopvol gestemd was ten aan zien van de toekomst. Spr. deed ten slotte een beroep op alle katholieken om door hun gebed en steun bij te dragen tot uitbreiding van de missie. Het Kathedrale Koor zong nog enkele liederen, waarna mr. Vorstman met een dankwoord tot de hooggeleerde spreker de avond, welke o.m. werd bijgewoond door Mgr. W. Bouter en Deken Kuilman, sloot. Hedenavond om 8 uur zal pater Jacobs in de Leonardus-zaal aan de Wester- gracht een voordracht houden over de Missie van de Witte Paters. Lichtbeel den zullen zijn verhaal illustreren. Het voorstel van Provinciale Staten van Noord-Holland, om bij de provinciale be drijven medezeggenschap aan de top iii te voeren, is in de afdelingen algemeen toegejuicht. Een minderheid is van oor deel, dat de organisaties in de aanwij zing van hun candidaten moeten worden vrijgelaten. Een andere minderheid blijft vasthouden aan het inzicht, dat ook de ongeorganiseerden een kans moeten heb ben, zich te doen gelden. Naar aanleiding van de eerste supple- toire begroting van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort, is in de afde lingen gevraagd, of het Rode Kruis nu zijn financiële verplichtingen nakomt. Het jid van Ged. Staten deelde mede, dat de achterstallige huur thans betaald wordt. Een deel van de f 50.000.— reparatiekos ten zal in rekening worden gebracht aan het Rode Kruis, nu dit zoveel langer als aanvankelijk bedoeld was, gebruik blijft maken van het gebouw. In de commissie, ingesteld om de organisatie en - de werkzaam heden van de Nederlandse militaire inlichtingendiensten te Londen in het tijdvak 15 Mei 194020 No vember 1945 aan een onderzoek te on derwerpen, zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. J. K. Onnen, oud-presi dent aan het hooggerechtshof in Ned.- Indië, lid van de bijzondere raad van cassatie, en tot leden de kolopel van de generale staf D. H. M. Tielens en de kapitein ter zee J. W. F. Nuboer. Na het afscheid van ir. Bekkers werd gisteren in aanwezigheid van het vol tallige personeel de nieuwe directie van de N.V. Beynes-fabriek welkom ge heten. Prof J. Klopper sprak namens de commissarissen een woord van wel kom tot de twee nieuwe directeuren, de heren ir. G. O. J. van Ditzhuyzen en drs. W. L. Beynes. Hij verklaarde hier bij nadrukkelijk, dat de heer Beynes niet benoemd was uit „droit de nais- sance", maar uit „droit de conquête". De heer van Ditzhuyzen deed daarna een beroep op heel het personeel om hem te steunen. De bouw en de inrich ting van de nieuwe fabriek in Beverwijk zal nog heel wat zorgen baren Drs. Beynes sprak er zijn vreugde over uit, dat voor hem het ogenblik ge komen was, dat hem de leiding werd toevertrouwd van het bedrijf, waarop zijn overgrootvader, zijn grootvader en zijn vader hun stempel hadden gedrukt. Nadat ir. Bekkers nog het woord ge voerd had, sprak de heer N. Woerde na mens het gehele personeel enkele woor den. Ir. G. O. J. van Ditzhuyzen werd op 19 April 1896 geboren te Wisch (Gld.), Op 1 November 1933 aanvaardde hij de functie van bedrijfsleider bij de Kon. Wagonfabriek Beynes, waar hem op 30 November 1936 procuratie werd ver leend Drs. W. L. Beynes werd op 1 Februari 1908 te Haarlem geboren. In 1933 slaagde hij voor het doctoraal examen handels wetenschappen (staatkundig economische richting). De jonge doctorandus vond een werkkring bij de Spaarnebank N.V. te Haarlem, waar hem reeds spoedig procuratie werd verleend. Op 15 No vember 1945 trad de heer Beynes bij Beynes in dienst, waar hij tot nu toe de directie assisteerde bij de behandeling van zaken van administratieve, com merciële en sociale aard. Gistermiddag is in „Krasnapolsky" te Amsterdam de jaarvergadering gehou den van de vereniging „Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haar lem." De voorzitter, dr. Damen, wees er in zijn openingswoord op, dat er ge tracht werd zoals trouwens reeds vo rig jaar gebeurd is de R.K. kinder uitzending te centraliseren. Ook van re geringswege wordt daarnaar gestreefd. De koloniehuizen te Bakkum en Box tel zijn geheel hersteld. Alleen heeft Boxtel nog speelzalen nodig, die inder daad gebouwd zullen worden. Het wachten is nog slechts op een bouwver gunning. Ook zal er een B.-huis opge richt worden. Dit is een koloniehuis van herstellende of zeer zwakke kinderen, voor wie een langere uitzending nood zakelijk is. Hieraan zal ook onderwij zend personeel worden verbonden. Ook zal er een kleuterhuis worden opgericht. De staat geeft hiervoor ech ter geen subsidie, omdat het niet iets vervangt dat al bestaat. Het geld moet dus van particulieren komen. Met de inzameling is men reeds begonnen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, gaf het voorbeeld door een schenking van f 5000,Dat velen hem mogen navolgen! De uitzending van dit jaar gaat vlot. Ook voor het najaar zijn reeds vele plaatsen besproken. Er .zijn belangrijke giften binnengekomen, o.a. f 1000,van de Pauselijke Nuntius en f 15.000,van het Bio-vacantieoord. Veel aandacht werd er op deze ver gadering besteed aan de z.g. „Nazorg," n.l. de zorg voor de kinderen als zij terugkomen van de uitzending. Door sociale omstandigheden worden de kin deren vaak verzwakt, 'zoals armoede, slechte verstandhouding thuis etc. Het is de taak van de kinderuitzending zoveel mogelijk na te gaan, welke die oorzaken zijn en die door te geven aan de bevoegde instanties, b.v. aan de Vin- centiusvereniging, om afdoende te hel pen. Voor de derde maal binnen, korte tijd is er op de Herenweg op de grens van rBennebroek en Heemstede een personen- auto geslipt. Vanmorgen reed de heer v. d. B. op de Herenweg, toen hij bij de beruchte plaats tengevolge van de gladde weg slipte. De auto kwam terecht in een droge sloot, die naast de weg is gelegen. Won der boven wonder kwamen de bestuurder en zijn echtgenote, die eveneens in de wagen zat, er heelhuids af. Met een kraanwagen werd de auto weer op de weg getakeld. Het bleek, dat deze ernstig was beschadigd. Men heeft nu bij de bevoegde instantie een verzoek ingediend om zo spoedig mo gelijk maatregelen te nemen. In verband met de komende loonder ving tijdens de a.s. Bouwvakvacantie van 27 Augustus wordt aan de leden van de afd. Heemstede van de R.K. Bouwvakarbeidersbond ter kennis ge bracht, dat de inlevering van vacantie- bonnen op Zaterdag 3 Juli a.s., des mid dags van 15 uur tot 16.30 uur dient te geschieden voor georganiseerden en van 17 uur tot 18 uur voor de niet-georgani- seerden, telkens in het R.K. Verenigings gebouw. Het aantal in te leveren bonnen mag ten hoogste 51 bedragen en alle bonnen moeten op de juiste wijze wor den opgeplakt in de daarvoor bestemde boekjes. Er zal in het bijzonder worden gelet op de aanwezigheid van een vorst- verletcoupon, die naast iedere vacantie- bon moet worden opgeplakt. Wanneer deze ontbreekt zal de bon niet uitbetaald worden, tenzij men kan aantonen, dat de werkgever inderdaad niet verplicht is geweest, deze coupons te verstrekken. De'uitbetaling geschiedt op een nader te bepalen datum, die eveneens bekend zal worden gemaakt. Woensdagavond vergaderde de On derlinge Tuinliedenvereniging „Aerden- hout én Omgeving" in het Volkskoffie huis onder voorzitterschap van de heer W. v. Zadel. Vastgesteld werd, dat op 2 Juli een Voor bewoners van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Blogmendaal excursie zal worden gemaakt naar de anjerkwekerij van de firma Erens aan de Cruquiusweg. De vereniging zal voorts met een stand deelnemen aan de jubileumtentoonstelling van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde te Haarlem. Op 14 Juli zal de Lathyrus-avond worden gehouden. De voorzitter installeerde vervolgens de héren A. Vaassen, W. de Wilde en J. de Wacht en stelde enige nieuwe candidaten voor, waarbij hij mededeel de, dat het aantal leden thans bijna 100 bedraagt. De heer I. Koninge hield hierna een causerie over het onderwerp: „Het le ven der planten als natuurdrift". Bij de behandeling in de afdelingen van Provinciale Staten van Noord-Holland van de nieuwe salarisregeling hebben vele leden hun grote waardering uitgesproken speciaal aan het adres van Gedeputeerde Bouwman voor het geweldig stuk werk, dat is verricht om dit reglement voor de zomerzitting van de Staten gereed te krijgen. Uit de voordracht blijkt overduidelijk, dat Ged. Staten alles hebben gedaan wat mogelijk is om tot een voor het personeel zo gunstig mogelijke regeling te komen. Het lid van Ged. Staten meent in de waardering ook het hoofd en de amb tenaren van de vierde afdeling te moeten betrekken. De standplaats-aftrek is een doorn in het oog. Voor 1935 gold het voor het provinciaal personeel niet. Er zal eerst verandering kunnen komen, wan neer een daartoe ingestelde commissie rapport heeft uitgebracht. Intussen mag voor de arbeiders, in Bloe- mendaal werkzaam, eerste klas loon wor den toegepast. Ongeveer 250 personen zul len hiervan profiteren. ^De provinciale aftrek ^bedraagt de helft van die welke voor het rijkspersoneel geldt. De commissie adviseert eenstemmig de voordracht to cjcmvaaruen, waarmj enkele leden de restrictie maken, dat zij een gevolg is van een loonpolitiek, die zij principieel onjuist achten. Het programma van de wereldkam pioenschappen, dat van Zaterdag 21 Augustus tot en met Zondag 29 Augus tus wordt afgewerkt in Valkenburg en Amsterdam, luidt als volgt: Zaterdag 21 Augustus: 11 uur weg- kampioenschap voor amateurs over 220 K.M. Zondag 22 Augustus: 11 uur wegkam- pioenschap beroepsrijders over 270 K.M. Maandag 24 Augusïhs: 9.30 voorwed strijden achtervolging amateurs en pro fessionals; 19.30 kwart-finales achter volging amateurs en professionals. Eer ste serie 100 K.M. achter grote moto ren. Dinsdag 24 Augustus: 19.30 uur halve finales en finale achtervolging profes sionals en tweede serie 100 K.M. achter grote motoren. Vrijdag 27 Augustus: 9.30 uur voor wedstrijden sprint amateurs en profes sionals. 19.30 halve finales en finale sprint-amateurs. Herkansing 100 K.M. achter grote motoren. Zondag 29 Augustus: 2 uur halve fi nales en finale wereldkampioenschap sprint professionals. Finale 100 K.M. achter grote motoren. Er vielen geen verrassingen in de beide series achter de motor, die gister avond in het Olympisch Stadion te Am sterdam verreden werden. Opvallend was echter het goede rijden van Bijster, die in de eerste serie derde werd ach ter Pronk 1 uur 22 min. 3 sec. en Matena (650 meter), maar vóór Motké (7 ron den) en Remkes (10 ronden). Van der Voort won de tweede rit, die na 64 km. wegens regen werd gestaakt; 2. Bak ker, 3. De Best, 4. De Beer, 5. Pellenaars (1 ronde), 6. Van Amsterdam (3 ron den). In de finale, Zondag a.s., komen uit: Pronk, Bakker, Van der Voort, Bijster, Pellenaars, Motké, De Beer, De Best en Matena. In het kort geding tussen mr. Van Heu- ven Goedhart tegen de heer Lunshof met betrekking tot de publicatie van een bro chure, die mr. Van Heuven Goèdhart be ledigend voor1 hem acht, heeft de presi dent van de Amsterdamse rechtbank de eis van mr. Van Heuven Goedhart, tot staking der publicatie, afgewezen. Donderdag HILVERSUM I, 301 m. - 18.15 lezing. 18.30 strijdkr. 19.00 nieuws. 19.15 gram. 19.30 verkiezingstoespr. Weiter. 19.45 R.V.D. 20.00 nieuws. 20.05 pro loog. 20.15 plaatvaria. 21.00 orgel. 21.30 openluchtconc. 22.15 lez. 22.35 gram. 22.45 avondoverd. 23.00 nieuws. 23.15 Vrij en Blij. 23.35 Tschaikowsky. HILVERSUM II, 415 m. 18.00 nieuws. 18.15 sport. 18.30 chansons. 19.00 ra dio-filmkrant. 19.30 gram. 19.45 ver kiezingstoespr. Weiter. 20.00 nieuws. 20.05 echo. 20.15 Philh. ork. 21.25 hoorspel. 22.00 zang en muziek. 22.45 lezing. 23.00 nieuws. 23.15 sport. 23.30 gram. Vrijdag HILVERSUM I, 301 m, 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 orgel. 7.45 woord voor de dag. 8.00 nieuws. 8.15 koor. 8.30 f gram. 9.15 ziekenbezoek. 9.30 gram. 10.15 K. Bach, 10.30 morgendienst 11.00 Taylor. 11.20 piano. 11.50 bal- letmuz. 12.05 gram. 12.36 weeroverz. 12.33 Metropole-ork. 13.00 nieuws. 13.15 orgel. 14.00 Gershwin. 14.20 le zing. 14.40 viool. 15.10 operamuz. 16.00 voordr. 16.20 kinderkoor. 16.50 Eupho- nia. 17.20 omroepork. HILVERSUM II, 415 m. 7.00 nieuws. 7.15 gram. 8.00 nieuws. 5 strijdlied. 8.18 operetteprogr. 8.50 vrouw. 9.00 gram. 9.30 waters! 9.35 Haydn. 10.00 morgenwijding. 10.20 gram. 10.30 vrouw. 11.00 sopraan en piano. 11.20 voordracht. 11.35 orkestconc. 12.00 gram. 12.30 weerpr. 12.33 sport. 12.38 piano. 13.00 nieuws. 13.15 Vaudeville- ork. 14.00 kookpr. 14.20 kamerork. 15.00 voordracht. 15.20 kamerork. 16.00 orgel. 16.30 vacantieprogr. 17.00 film land. 17.20 Liszt. Gezellig om de haard gezeten, waar in bonvrije briketten rood gloei den, hebben we gisteravond onze plannen gemaakt voor de besteding van onze vacantie in de aanstaande winter. Verleden jaar zijn we in de zomermaanden op stap geweest, maar nu denken we onze duur bevochten vrije weken weer in Januari of Febru ari op te maken. We willen deze win ter naar Zwitserland, holi-hé, holi-hé, om van sneeuwbergen af te glijden, om skieën te leren en bruin te branden in de middagzon. Misschien lukt het dan wat beter met de deviezen-loterij ook, want nog al te veel mensen willen nu per së in de zomer met vacantie, waar bij ze vergeten, dat vele deviezen-var kens de spoeling dun maken. We gooiden nog een briketje in de haard, nestelddn ons behagelijk in onze gemakkelijke stoelen en constateerden mei vreugue, uat hei binten We el" goot, toen er gebeld werd. „Wie kan dat nu nog zijn?" vroeg mijn ega, zonder het te zeggen. „O, dat zal Piet zijn, die wipt wel eens meer om tien uur nog an", antwoordde ik, opstaande om de bel lentrekker te begroeten. „Nee maar, wat een verrassing, jullie in de stad! Kind, wat ben je nat, zonde van je nieuwe lange jurk. Zullen ive d'r even uitstrijken? Niet te dicht bij de kachel gaan zitten, dan krimpt dat moderne goed...," „Maar Jan, kerel, (dat was mijn be groeting) wat heb ik jou een tijd niet gezien. Je ziet wat bleek, toch hoop ik niet voor herstel in deze streek? Da's aardig! Schud je jas even uit, droog je wollen shawl binnen even...." Toen we gevieren om de haard zaten in het schemerlicht begon zij plotse ling te huilen en hij werd nóg bleker. „Je neemt ons toch niet kwalijk, dat we zo laat nog aankomen?" zei hij. „We verveelden ons zo gruwelijk, want we hebben veertien dagen vacantie aan zee en Zaterdag zijn ze om. i (Van onze Haagse redacteur) Glimlachend leefde minister Gielen gistermorgen in Seinpost op Schevenin- gen mede met de gulle reactie van een zaal vol schoolkinderen op het amuse ment, dat hun door het Matrozenkoor, het Orkest zonder Naam en een confe rencier werd voorgezet als omlijsting van de feestelijke uitreiking van in to taal f 35.000.aan prijzen voor de 75 onderwijsinrichtingen uit alle hoeken van het land, waar de hoogste resulta ten zijn bereikt bij de Jeugd Actie Pa pier Inzameling. Rond 615.00(f leerlin gen van ruim 3700 scholen de be windsman hoopte, dat het er het vol gend jaar 7300 zixllen zijn hebben aan „Japi" meegewerkt. Zij zamelden ruim 5 millioen k.g. papier in, hetgeen een deviezenbesparing van millioen gul den betekent. De minister deed'" in zijn toespraak, welke de prijsuitreiking vooraf ging. de schooljeugd de suggestie aan de hand, het volgend jaar een gedeelte der beloningen of te staan aan de U.N.A.C. Vorig Slot 3% Nederl. 1948 100% 3-3Nederland 1947 98A 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bei. fac 98% Ned. Handel Mii. eert 160 A K il 162% Van Berkel's Patent 122 Calvé-Delft eert. 193% Van Gelder 149% Kon. Hoogovens eert 206 Unilever cert 292% Ned. Kabel Philips |52% Kon. Petroleum 345'm Idem (nieuwste) 338% „Amsterdam Rubber 163 k ÏIoR Amerika Lnp 200 Kon. N. Stoomb, Mil 170 Scheepvaart Unie 188% H V A 220%. Deli Mil. cert. 156% Opening 1/7 9314-A 163 209 296 256 346 339% 163% 202 198% 222 157 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American C< Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 30/6 3814 36% 64% 41% 63% 21 58% 60 16% 14 30% 42%* 59% 48 29% 80% 29/6 38% 36% 41% 63% 20% 58% 59% 16% 13% 30% 43% 58% 48 29% 80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2