ER/C DE NOORMAN- DISTEEN VAN ATLANTIS 'ÊsBBBsmm m fa Puuiddod'- &NIU SUNLIGHT OP EIGEN BENEN HET GESCHIL VAN JOEGOSLAVIË MET DE KOMINFORM Slechts een „familietwist"; geen onverzoenlijke botsing 1 ZEEP' NIEUWE BONNEN Laatste Britse vlag in Palestina gestreken Aanvragen vergoeding militaire vorderingen Verhoging van kanselarijrechten Het afbetalingssysteem herleeft HALF gewassen Startverbod dupeert journalisten Eén ei in de veertien dagen DONDERDAG 1 JULI 1948 PAGINA 3 o a, <u Bond met Bulgarije en Albanië? Verbod aan Kard. Mindszenty? Heffingen op buitenlandse scheepvaart Vorming goede staatsburgers Rede van dr. S. Bolkestein Communisten wroeten in Indië Een Amerikaanse beschuldiging Jljr.van Vredenburch vertrokken Herdenking militaire luchtvaart Bijeenkomst in Ridderzaal U BEHOEFT ZICH NIET TE GENEREN 1 Wèg met die ergernis van half-ge wassen goedhang een smetteloze Sunlight-was aan de lijn! Wrijf wat extra Sunlight Zeep op de extra vuile plekken en zie: zelfs deze worden stralend schoonHard boenen #is overbodig! In het zuivere Sunlight- sop gaat 't als vanzelf. Héérlijk, zo'n fris-geurendfe Sunlight-was - en goed gaat véél langer mee! MABEL BARNES GRUNDY Min. Mansholt wil margarine- prijs omlaag hebben „Kota Baroe" Zaterdag in Rotterdam Hefschroefvliegtuig weer thuis Elf waterpoiospelers naar Londen C -O (LI S Het blad van de Joegoslavische Com munistische Partij, „Borba", publiceert een 17 kolommen beslaande officiële verklaring, volgens welke de partij on afgebroken zal streven naar verster king van de samenwerking met de Sov jet-Unie en met de andere volksdemo cratieën; zij zal blijven strijden tegen de imperialistische, tot oorlog ophit sende machten, zij zoekt vriendschap met alle landen, die het beginsel der nationale onafhankelijkheid erkennen en ihun wensen voor een vreedzame ontwikkeling baseren op het handvest der Verenigde Naties, en zij zal ijveren voor de vorming van een bond tussen Joegoslavië, Bulgarije en Albanië op de grondslag van de nationale gelijk heid. Het blad noemt het geschil met de Kominform niet met name, doch spreekt over een „familietwist", niet over een onverzoenlijke botsing. Een communiqué van de Bulgaarse regering deelt mede, dat de moeilijk- heden van Joegoslavië met de Komin form niet van invloed zullen zijn °P ?e betrekkingen tussen Belgrado en bona. Ofschoon de Bulgaarse communisten de critiek van de Kominform delen, zal de regering „eerlijk en ernstig met de Joegoslavische regering samenwerken in overeenstemming met het verdrag van bondgenootschap, en zij zal zich onthouden van interventie in de bin nenlandse aangelegenheden van Joego slavië". Naar Reuter hedenmorgen uit Cairo meldt, heeft de Transjordaanse premier verklaard, dat de Arabieren Bernadotte's vredesvoorstellen voor Palestina hebben verworpen. Pe minister van Buitenlandse Zaken van Transjordanië heeft de voorstellen van Bernadotte „hels" genoemd. De kans dat de Arabieren zullen toegeven is zeer klein. Koning Abdoellah en koning Ibn Saoed hebben in een communiqué op nieuw toegezegd, alle mogelijke mid delen te zullen gebruiken om „volledige Arabische onafhankelijkheid" en zeg genschap in Palestina te bewerkstelli- gen". De Engelse pers is over het alge meen van oordeel, dat de overeen stemming tussen Ibn Saoed en ko ning Abdoellah geen invloed zal hebben op het strijdpotentieel der Arabieren. Zij wordt echter van po litiek belang geacht, daar zij de aan spraken van de Liga, voor alle Ara bieren te spreken, versterkt. De over eenkomst wordt meer beschouwd als een bijdrage aan de „koude oorlog", aan welke de Arabieren mogelijk de voorkeur zullen geven boven milli- taire strijd. „De beheersing van de olievoorraden kan een machtig ant woord zijn op de economische sanc ties", zo schrijft de „Times". De laatste Britse militaire vlag in ijï,'.?stina werd gisteren op het rege- rngsgebouw in de havenwijk van Haifa gestreken. Daarmede is een eind gekomen aan de 30-jarige Britse mi litaire bezetting van het Heilige Land. luitenant-generaal Gordon Macmillan, was de laatste soldaat die Palestina verliet. Hij begaf zich aan boord van de in de haven liggende kruiser „Phoebe". Tito's ambassadeur te Praag heeft ge zegd, dat de inlichtingen aan de Komin form waren verstrekt door de onlangs afgezette ministers Zujovic en Hebrang en een onware, haatdragende strekking hadden. Politieke waarnemers te Praag me nen, dat het de Kominform moeilijk zal vallen, Tito naar Canossa te doen gaan. De maarschalk heeft de toe stand in zijn land vast in handen. Te Belgrado gaat alles gewoon zijn gang. Er heerst niet de minste nervositeit. Men heeft thans ook een aanduiding gekregen waar Tito zich bevindt: gis teren bezocht hij, vergezeld door re geringspersonen, een wederopbouw- complex nabij de hoofdstad. De ar beiders juichten hem geestdriftig toe, 2000 Joegoslavische gymnasten heb ben te Praag, waar zij deelnamen aan een congres van de „Sokols" (de Tsjechoslowaakse jeugdbeweging), door de straten gemarcheerd, roe pend: „Leve kameraad maarschalk Tito". Op het Wenceslausplein ant-, woordden de toeschouwers: „Hoera voor Tito." Van betrouwbare zijde heeft Reuter vernomen, dat het hoofdkwartier van de Kominform uit Belgrado naar Boe karest zal worden verplaatst. De bu reaus: van het halfmaandelijkse Komin- form-tijdschrift zijn reeds naar Boeka rest verhuisd. Volgens berichten uit Boedapest zou de Hongaarse regering aan Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, op 29 Juni hebben verboden, om zich voortaan uit te spreken tegen de natio nalisatie Van de katholieke scholen, al dus meldt Radio-Vaticana. Zij, die menen voor een vergoeding' in aanmerking te komen op grond van vorderingen, inkwartieringen en aan schaffingen, welke in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drente, Gronin gen en Friesland zijn verricht door geallieerde strijdkrachten of door het Militaire Gezag, de Prinses Irene-briga- de of andere militaire formaties, kun nen de aanvragen ter verkrijging van bedoelde vergoeding vóór 1 September 1948 indienen bij het Centraal Bureau Vergoeding Militaire Vorderingen, Duinweg 20 te 's-Gravenhage. Indien belanghebbende de vergoe ding reeds heeft gevraagd en dit kan aantonen door overlegging van een door het hoofd van het C.B.V.M.V. af gegeven bewijs van registratie of door overlegging van correspondentie, waar uit blijkt, dat het C.B.V.M.V. het geval reeds in behandeling heeft genomen, kan een hernieuwde indiening achter wege blijven. Bovenbedoelde indiening van aan vragen geldt niet voor vorderingen, enz. verricht door Nederlandse instanties, indien deze iijn gedaan na 3 Maart 1946. De aangifte kan per brief geschie den. De aanvrager ontvangt daarna van het C.B.V.M.V. een bewijs van re gistratie. Belanghebbenden, die dit re gistratiebewijs niet vóór 1 November 1948 hebben ontvangen, zullen hiervan vóór^l December 1948 per aangeteken de brief kennis moeten geven aan het C.B.V.M.V. Doen zij dit niet, dan zal het uitkeren van een vergoeding op grond van het Besluit vergoeding mi litaire vorderingen en aanschaffingen 1945 niet meer door het C.B.V.M.V. in overweging kunnen worden genomen. .•.i.U.'.W t.: ,1 g-gyW 136. Nu dag en plaats van de executie bekend gemaakt waren, namen de volge lingen van Erie in overleg met Tubalah, hun maatregelenIn het holst van de nacht werden de strijdbare en betrouwbare mannen gewaarschuwd, zich gereed te maken en op de' afgesproken plaatsen te verzamelen. Voertuigen, bemand met luipaardmannen uit het leger van de generaal, reden door de nachtelijke stad. naar de buitenwijken, waar ploegjes Atlantiden hen opwachtten... In alle stilte en zo snel mogelijk werden kisten met wapens uitgeladen en in de pakhuizen opgeslagen. Toen de wagens verdwenen waren in de duisternis, slopen van alle kanten Atlantiden naderbij en werden de wapens uitgedeeld. De getrouwen van Eric waren gereed de grote, beslissende strijd met zijn aartsvijand te strijden Toen de dag van de terechtstelling was aangebroken verzamelde zich al vroeg een grote menigte op het enorme plein voor de citadel. Vrouwen zag men er niet en als bij toeval droegen de aanwezigen allen wijde kleren. Enkeie compagnieën van Tubalah's leger marcheerden de executie-plaats op en namen hun positie in. Het uur van de executie naderde en de spanning en de onrust stegen onder de volksmenigteDaar betraden de eerste genodigden het podium om de te rechtstelling bij te wonen. Het wachten was nog op de Egyptenaar, plotseling ging er een schok door de menigte! De luide stem van een heraut schalde over het plein. Attentie! Het is de wens van de allerhoogste de executie van de onwaar- dige, genaamd Eric de Noorman, niet persoonlijk bij te wonenVerschillende rdenen noopten hem zijn plante wijzigen! In zijn plaats zal nu de gene raal Tubalah met zijn slavin Winonah aanwezig zijnEr kwam deining onder de menigte, men vroeg zich verontrust af welke die verschillende redenen waren. Hun aandacht werd afgeleid door de komst van Tubalah die. tezamen met Wi nonah het podium besteeg. Nu kon ieder moment de veroordeelde verschijnen Het grote moment naderde. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp „Kanselarij rechten", zijnde de gelden, die diplomatieke en consulaire ambte naren voor bepaalde werkzaamhe den in rekening brengen aan dege nen, te wier behoeve zij deze ver richten. Het hierbij aangeboden ontwerp van wet heeft ten doel, de op brengst der kanselarijrechten te. verhogen met het oog op de be hoeften van 's lands schatkist. De minister van Buitenlandse Zaken denkt deze verhoging te bereiken door herziening der bestaande tariefposten en door uitbreiding van het aantal handelingen, aan kanselarijrecht on derhevig, terwijl hij tevens voorstelt hem de beyoegdheid te verlenen, kan selarijrechten "te heffen voor verrich tingen, plaats vindende aan zijn de partement. Het heeft de aandacht van de minis ter getrokken, dat vreemde staten in de vorm van kanselarijrecht aan de Nederlandse scheepvaart betrekkelijk hoge lasten opleggen, terwijl Nederland geen dergelijke rechten van buiten landse schepen heft. Hij wil thans de mogelijkheid ope nen, om van schepen onder de vlag van landen, die de Nederlandse scheep vaart met heffingen treffen,' betaling te verlangen van rechten van de zelfde hoogte. 0 Naar wij vernemen, is een speciale Prijzenbeschikking in de maak voor verkoop op afbetaling. De bestaande prijs voorschriften voor zien niet in deze materie: het blijkt echter allengs dringender gewenst hier voor een regeling te treffen, daar de koopkracht van het publiek in tal van gevallen te beperkt is om fietsen, stof zuigers, radio's e. d. contant te betalen. Hollandse kermis in Amerika Vliegtuigen voor vorstverdrijving Nieuw geneesmiddel tegen typhus Trouw tot in de dood Wat is Fascisrpe De laatste dagen van Hitler's fantasie-auto Te Schenectady, een Amerikaanse stad van Nederlandse afkomst, heeft de vorige week ter viering Van het honderdvijftig-jarig bestaan voor de eerste maal in Amerika een oud-Hol landse kermis plaats gevonden. Op de eerste dag van het feest werd een door de bevolking gekozen „koning en konin gin van de kermis" gekroond. De in woners droegen tijdens de feestdagen Nederlandse nationale costuums en de mannen rookten lange Goudse pijpen. Op alle paaltjes, "waaraan de naambordjes der straten bevestigd zijn, waren wind- molentjes neergezet, die ook werkelijk bracht wind in beweging werden ge- Een optocht met Nederlandse praal wagens, een Hollands draaiorgel, 12 mu ziekkorpsen en een „kermispaal", die op de eerste avond als symbool van de Ne derlandse kermis in de grond werd ge plant, vormde met de kroningsplechtig heid het hoogtepunt van het feest. Schenectady is eigenlijk veel ouder dan 150 jaar, het werd n.l. in 1662 ge sticht, doch heeft pas 136 jaar later stadsrechten gekregen. Op de tarwevelden van de Camas- prairie heeft men vliegtuigen ge bruikt om de vorst te verdrijven. Door laag over de velden te vliegen ver oorzaken de vliegtuigen een sterke wind, die de vorst verdrijft. Op deze wijze zijn 1.400 hectare door zeven vliegtuigen vorstvrij gemaakt. Dit is een nieuwe methode om te voor komen, dat de oogst door een koude Juni-maand Schade zou oplopen. De boe ren van de gehele prairie, Waar over on geveer zes weken een oogst ter waarde van drie millioen dollar zal worden bin nengehaald, wachten met spanning op het resultaat. Doktoren uit Baltimore melden het gebruik van een nieuw genees middel, dat, naar zij zeggen, in staat is een lijder aan typhuskoorts bin nen drie dagen te genezen. Het genees middel wordt gefabriceerd uit padde stoelen en draagt de naam chloromyca- tin. De doktoren zeggen, dat het met succes is toegepast op dertieö patiënten. Top Remi uit Poperinge, een plaatsje in België, ten Westen van Ieperen, was met zijn kar, welke door twee wanf<T\werd getrokken, op weg naar eon b j de Franse grens, toen hij door tverlamimnë werd getroffen en Zijn beide honden bleven jankend by het lijk "zitten en lieten nie- ?}fderbij komen. Toen omstanders om rie malen b« hun Pogingen de dode man te verwijderen bet wonden hadden opgelopen, werd ten slotte de vrouw van de overledene ge waarschuwd. Ook zij werd echter, toen zij het lijk wilde wegtrekken, door de honden aangevallen en ernstig gebeten. De beide dieren waren volkomen in de war door de plotselinge dood van hun baas. Tenslotte zagen rijksveldwachters zich genoodzaakt de honden neer te schieten om het lijk te kunnen weghalen. De laatste vier-en-vijftig jaren wa ren nogal eentonig voor Enrico Giudici; hij bracht ze door in een Italiaanse gevangenis, waar het hem ver boden was kranten, boeken en tijdschrif ten te lezen, omdat hij als gevaarlijk ge classificeerd stond. Toen hij Zondag in Milaan werd vrijgelaten, staarde de 74- jarige Enrico stomverbaasd en voor het eerst in ^ijn leven naar een vliegtuig. In een bioscooptheater kende zijn verwon dering, bjj het zien van zijn eerste film, geen grenzen. „Ik weet, dat Italië twee oorlogen ge voerd heeft," zei hij. „Vertel me er eens" wat van." Daarna vroeg hij: „En wat is nu eigen lijk Fascisme?" Misschien zijn er wel mensen, die hem zijn lange gevangen schap benijden. Maandag arriveerde in Amerika Hit- Iers fantasie-auto, de Mercedes Benz, die Hitier hielp ontwerpen en die met pantserplaten, kogelvrij glas' en deurzakken met revolvers is uitge rust. De pantserplaten konden rondom Hitier omhoog worden gedraaid. De zeer luxueus beklede wagen heeft een 230 p.k. motor en is voorzien van een assor timent van grote koplampen, mistlam pen, parkeerlichten e'n richtlampen. In 1941 gaf Hitier opdracht tot de bouw van de auto en in 1942 deed hij hem ca deau aan de Finse maarschalk Manner- heim. Later, toen de Russen het Finse gebied bedreigden, kwam het vehikel in Zweden terecht. Janus, de manager van een importfirma in Chicago, verwierf het voertuig als gedeeltelijke betaling voor aan Zweden geleverde machinerie. Janus is van plan de auto in Amerika te exposeren en daar de opbrengst be stemd is voor verenigingen, die kinderen in de door de oorlog geteisterde landen helpen, heeft dit voertuig toch nog een nuttige bestemming gekregen. Nadat de minister van Oorlog Dins dag de commissie inzake de vorming tot goede staatsburgers had geïnstal leerd, heeft de voorzitter, oud-minister dr. G. Bolkestein, een korte rede uit gesproken. De instelling der commissie, zo zeide hij, zal alom in het land en in alle krin gen der bevolking ongetwijfeld de aan dacht trekken 'en worden gewaardeerd wanneer de bedoeling er van bekend wordt. Bij de geestelijke ontwikkeling der«dienstplichtigen behoort in het ka der, waarin deze wordt gegeven, de vorming tot goede staatsburgers een eerste plaats te bekleden. In de militaire macht van een volk, waarin allen opgenomen worden van welke richting, rang of stand ook, open baart zich de eenheid van een volk. Daarom is daay bij uitnemendheid de plaats om de opvoeding tot goede bur gers van de ene staat ter hand te nemen, om de dienstplichtigen van de plichten te dóórdringen, die allen ten opzichte van de staat hebben te vervullen, ten bate van aller gemeenschap, zo zeide hij. Evenals bij elke andere opvoeding komt het ook hier allereerst aan op het verkrijgen van geschikte personen, aan wie deze opvoeding kan worden toever trouwd. Het zou tot voldoening stem men, indien een voldoend aantal officie ren, van de grote betekenis van deze arbeid overtuigd, zich uit eigen bewe ging voor deze taak beschikbaar zouden stellen. Merrel Benninghof, vice-directeur van het Amerikaanse bureau voor zaken in het Verre Oosten, heeft dezer dagen in een radio-rede de communisten ervan beschuldigd, dat zij pogingen in het werk stellen om de overeenkomst tussen de Ne derlandse regering en de republiek te verhinderen. Deze mensen zagen in Januari met oprechte schrik, dat de Renville-over- eenkomsten aanvaard werden, en sindsdien hebben zij getracht het ver trouwen van het Nederlandse en het Indonesische volk in de rechtvaardige en practische aard van de voorgestelde regeling te verwoesten. Hierbij maken zij gebruik van slinkse en niets ont ziende middelen, zeide hij. De communisten zijn op dit ogenblik aan het werk in Nederland, in Indo nesië, in. geheel Azië, en zelfs' in de V. S. om te bereiken, dat de goede trouw van de commissie van goede diensten en haar werk in twijfel ge trokken wordt. Vernomen wordt, dat op 23 Juni vier Jappen, waaronder drie ter dood ver oordeelden, een uitbraakpoging uit de gevangenis op Ambon hebben gedaan Twee van hen werden gegrepen, de an dere twee gedood. Achtentwintig militairen, in rang va riërend van soldaat tot vaandrig, heb ben Vrijdag te Medan hun einddiploma H.B.S. ontvangen dank zij hun studie aan de door de vormingsdienst georga niseerde avondschool. Jhr. van Vredenburch is heden met de Constellation „Tilburg" naar -Neder land vertrokken. Zaterdag zal hij wor den gevolgd door mr. W. Riphagen. Het ligt in de bedoeling, dat de delegaties zich op 5 Juli wederom naar Kalioerang begeven tot voortzetting der onderhan delingen, waarbij dan de heer Elink Schuurman zal optreden als voorzitter der Ned. delegatie. In de Ridderzaal te 's-GravenKage is Woensdagavond een plechtige herden kingsdienst gehouden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der militaire luchtvaart in Nederland. Deze herden kingsdienst werd gehouden in aanslui ting op de onthulling van het gerestau reerde monument voor gevallen kame raden,- welke onthulling Z. K. H. Prins Bemhard des morgen had verricht. Hoofd-leger-aalmoezenier kolonel H. J. J. M. van Straelen nam als eerste het word. Hij memoreerde de oorlogsdagen van Mei 1940, toen de 'Nederlandse luchtvaart zulk HELDER EN HEEL MET NU WEET IK HET ZEKER...ALLEEN EEN SUNLIGHT WAS /S EEN SCHONE WAS S 64-0129 gevoelige klappen kreeg, maar zich moedig verweerde tegen de vijand. De goede geest van het wapen bleek in het uur der be proeving, aldus kolonel van Straelen. Generaal majoor C. Giebel, chef lucht machtstaf, sprak over het ontstaan en de ontwikkeling der luchtstrijdkrachten. Het nawoord werd gesproken door de hoofdlegerpredikant kolonel ds. A. T. W. de Kluis. Hij wijdde een gedenk woord aan de gevallenen en bracht de plicht der levenden in herinnering. Tot slot zongen „Die Haghesanghers" het Wilhelmus. Onder de talrijke aanwezigen be vond zich de minister van Oorlog luit., kol. A. H. J. L. Fiévez. Bij K. B. is aan het wapen der mi litaire luchtvaart met ingang van 1 Juli 1948 een vlag verleend en is bepaald, dat deze vlag een hemelsblauwe ach tergrond aeeft. Hierop is geprojecteerd een driezijdige oranje wimpel, waarvan de korte zijde de vaste zijde van de vlag geheel beslaat en de losse punt reikt tot het midden van de verticale zijde van de vlag. Op deze wimpel is aan beide zijden aangebracht het orde teken, vastgesteld voor de ridder 4de klasse der militaire Willemsorde. De Bond van R. K. Openbare Lees zalen en Boekerijen in Nederland houdt dit. jaar zijn algemene vergadering te Helmond op 3 en 4 Juli a.s. In behan deling komen o.m. de financiële toe stand der openbare leeszalen en biblio theken en de organisatie van het per soneel. (Van onze luchtvaartmedewerker) Naar aanleiding van het vliegongeluk met een der tweemotorige militaire les- toestellen van het type Oxford, waarbij Dinsdag één dode en twee gewonden te betreuren waren, heeft de Commandant Luchtmacht een startverbod voor deze vliegtuigen -uitgevaardigd. Dientengevolge maakten vertegenwoor digers van de pers. die Woensdag door de Luchtmachtstaf voor een rondvlucht boven Nederland waren uitgenodigd, een ver geefse reis naar het vliegveld Twente. Deze onverwachte maatregel belette hen tevens aanwezig te zijn bij de' plechtig heden op het vliegveld Soesterberg, waar ter nagedachtenis van de gevallenen van de luchtmacht het gerestaureerde monu ment werd onthuld. Overigens waren zij door de K.L.M. ge ïnviteerd de reis van Amsterdam naar „Twente" per vliegtuig te maken, waar door zij in de gelegenheid kwamen weer eens te genieten van de voortreffelijke service, die de K.L.M. haar passagiers biedt. Het ministerie van O. K. en W. be richt, dat minister dr. Jos J. Gielen be noemd is tot groot-officier in het legioen van eer en niet tot officier," zoals abusievelijk gemeld. Vertaald door: E. GRIESE - K. DE VRIES 8) „Het artistieke temperament econo misch! Het zou de charmé er van be derven!" „In het noorden leven de mensen van minder dan twee pond pqr week, en sparen daar nog van. Iedereen legt opzij; wij verliezen het „appeltje voor de dorst" nooit uit het oog. We zijn alle maal zo druk bezig met sparen voor onze oude dag, dat we geen tijd hebben van onze jeugd te genieten. We leven eenvoudig en laten een half millioen na." „Lieve help!" zei nicht Janet. „Wat merkwaardig!" Wij reden langs een grasveld en hier over holde een meisje. Ik was zo geboeid door haar bewe gingen, dat ik mijn hoofd door het raampje stak om beter te kunnen zien Juanita s ogen volgden de mijne en tot mijn verrassing riep zij: „O, het is Do rothea!" Zij riep haar aan en liet de taxi stoppen. Dorothea dook onder de afrastering door en kwam bij ons met een laatste spurt. Zij was een beetje buiten adem en haar haren zaten danig in de war. Zij sprak er haar verba zing over uit, dat wij er al waren. „Heb je een vroegere trein genomen?" vroeg ze en keek mij een beetje streng aan. En toen ik „nee" zei, merkte zij op: „Lieve help, mijn horloge gaat zeker ai- weer verkeerd," met zo'n komische uit drukking, dat we allemaal lachten. „Rijd door," riep ze, zo plotseling en onverwacht naar de chauffeur, dat hij bijna van zijn zitplaats gleed. Toen zet te zij het weer op een lopen, het®en haar moeder en zuster niet in het minst scheen te verbazen. „Thea loopt altijd op die manier, en ze is zo'n schat," merkte Juanita op. „Ik denk, dat ze voorlopig nog niet thuis zal komen. Ze zal vast wel iemand ont moeten, die wij kennen, en zij stelt zo vreselijk veel belang in alles en ieder een. Kijk, ze staat stil! Het is juffrouw Trimmer, onze wasvrouw, nu is het he lemaal mis. Juffrouw Trimmer heeft zeven kindeten en Thea is peettante van twee er van." „Ik geloof niet, dat ik vandaag haar thee warm zal houden," zei nicht Janet peinzend. Wij stopten in Linden Avenue, voor de deur van „Warraby", die dadelijk geopend werd door een dienstmeisje, dat Belinda heette: Belinda! Ik kon gewe ten hebben, dat Juanita, die een van de weinige artistieke mensen was, die er in Bedford Park waren overgebleven, iets 'te maken zou hebben met een Be linda, of Pamela, of Olivia. In Ridge- moor heetten onze dienstmeisjes alle maal Jane, of Ellen, of Mary. De hal was van licht parket, en de vloer van de zitkamer was van gepoli toerd eiken, waarop* antieke Perzische kleedjes lagen. Voor een van de ven sterbanken knielde een knappe, blonde jongeman met indolente, blauwe ogen en een mager, gladgeschoren gezicht. Hij werd aan mij voorgesteld als Tony, of „Neem me niet kwalijk mijnheer Tonjr Lasenby," zei Juanita. Hij boog en gaf mij een hand, en zei, zich tot Juanita wendend: „Ik heb het klaar gespeeld!" Er was een triomfantelijke Eurekaklank in zijn stem, die mij sym pathiek aandeed. „Ozei Juanita, blijkbaar onbe wogen. „Ja. het kostte me meer dan een uur, maar ik heb hem erin. Kijk, hier is het hok en hier het varken." „Heel knap van je." Samen bogen zij over een spelletje, dat hij in zijn hand hield. „Zou je het nog eeqs kunnen doen „Ik denk van welmaar hij is een drommels onhandelbaar heerschap." Nicht Janet voegde zich nu bij hen en ik zat met open mond. Ja, Juanita had gelijk. Zij verstonden de kunst om te spelen. Mijn gedachten vlogen naar het Tuinhuis, naar moeder, vader, Mick en Miranda met hun haakwerk, breiwerk, schilderen en dierkundige boeken en plotseling schoot ik in de lach. „Leuke dingen, dit soort spelletjes", zei mijnheer Lasenby, die tussen de be drijven door kopjes thee rondreikte en sandwiches naar binnen werkte. „J-ja." stemde ik Joe, maar ik geloof niet, dat ik er veel ken." „Ik koop ze altijd. Daar heb je de fles en het glas, en de sleutelbos, en de kip met eieren en de vos met ganzen en de vliegen op de jam; maar dit varken in het hok is wel zowat het beste. Van nacht in bed heb ik het uitgepuzzeld." „Tony doet nooit iets nuttigs," legde Juanita uit. „En jij dan?" zei hij goedmoedig. „Voor een meisje komt het er niet zo op aan," en traag schudde zij haar hoofd. „Een meisje werkt hard genoeg als zij haar kleren en hoeden uitzoekt en tracht, er aardig uit te zien. Maar mijn nichtje Hilary zal ons nu een goed voorbeeld geven. Zij gaat werken." Mijnheer Tony Lasenby bevestigde een oogglas in zijn linkeroog en staarde mij aan, niet onbeleefd, maar belang stellend. „U ziet er niet philantropisch uit," zei hij tenslotte, „noch politiek voor geeli van beide ziet u er sterk ge noeg uit. Misschien is het verplegen maar dat is zwaar werk." Ik schudde mijn hoofd. „Neen, ik zoek werk als secretaresse." „Goeie genadeGaat u dat voor de grap doen „Niet helemaal. Ik hoop er mijn brood mee te verdienen." „En ik wil niet onbescheiden zijn maar u hoeft het niet te doen. Uw vader heeft toch geld in overvloed „Geen overvloed, maar genoeg," lach te ik, „en mijn. moeder is er erg op te gen. dat ik uit huis ga." „Het is verbazendHij liet de var-1 kenspuzzle vallen. „Nog nooit van mijn leven zoiets gehoord „Ik denk dat Hilary Ridgemoor een beetje saai vond," zei Juanita. „Het ligt helemaal buiten, een paar mijl van Darkchesteren het regent zoveel in Darkchester heb ik horen zeggen en in dat deel van de wereld vallen de bla deren zo gauw van de bomen af." Mijnheer Lasenby knikte. „En hoe bent u er in geslaagd, een dergelijk baantje te krijgen, als ik het vragen mag Ik heb zelf eens naar werk ge zocht, omdat de mensen", hij keek Jua nita aan, „lieten doorschemeren, dat ik een nutteloos leven leidde. Maar aan het eind van de eerste week was ik zo ontmoedigd, dat ik het opgaf. Ik schreef op dozijnen en dozijnen advertenties, maar niemand schonk ook maar de minste aandacht aan mijn brieven en niemand stormde op mij af. Dus omdat ik er bezwaar tegen had, de markt te bederven en dat, terwijl ik een goede kracht ben, besloot ik, thuis te blijven. Een bloedverwant liet mij ongeveer 200 pond per jaar na, en door strenge zui nigheid te betrachten kan ik net rond komen." „En nu hebt u voldoende vrije tijd om u te wijden aan het lokken van varkens in hun hok merkte ik zacht moedig op. „Precies", stemde hij toe en keek weer naar Juanita. En bij nader inzien vond ik dat hij heel veel naar Juanita keek, waar ik hem gelijk in gaf, want Juanita was een zeer aantrekkelijk, iemand, zoals ik al eerder opmerkte en was zonder hoed zelfs nog aardiger dan met. (Wordt vervolgd) Voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Juli 1948 geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES: 004, 006 Vlees 100 gram vlees 005 Vlees 300 gram vlees 007-1 Brood 800 gram brood (geldig t.m. 10 Juli) 008-1 Brood 200 gram brood (geldig t.m. 10 Juli) ALLE BONKAARTEN 010 Algem. 400 gr. brood of 1 rants. vermicelli e.d. OU Algem. 100 gram bloem 012 Algem. (inmaak) 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen 01? Algem. 250 gram boter of marga rine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA, KB, KC 808: 016 Algem. 1 ei 017 Algem. 200 gram kaas of 250 gr. korstL kaas 018 Algem. 250 gram boter of marga rine of 200 gr. vet 019 Algem. 50 gram cacao. 020 Algem. 200 gr. rijst (voorinlever.) 021 Algem. 250 gram zachte zeep en 250 gram sodi B 027 Reserve 800 gr. brood (geldig tm. 10 Juli) B 028, C 030 Reserve 500 gram boter of margarine of 400 gr. vet C 029 Reserve 400 gr. brood (geldig Lm. 10 Juli) BONKAARTEN KD, KE 808: 631 Algem. 1 ei 032 Algem. 100 gr. kaas of 125 gr. korst- loze kaas 033 Algem. 125 gram boter of marga rine of 100 gr. vet 034 Algem. 100 gram cacao. 035 Algem. 200 gram rijst (voor-inleve ring) 036 Algem. 500 gram zachte zeep en 500 gram soda D 037 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 10 Juli) E 039 Reserve 500 gram bloem, TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808: 75 Versnap. 200 gram versnaperingen of 200 grpm suiker, boterhamstrooi sel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 78 Versnap. 100 gram versnaperingen, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve E Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer crème of 400 gram snel-scheercréme. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook K. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op Donderdag 8 Juli zullen brood- bonnen worden aangewezen op de vol gende wijze: Op de A-kaarten 2000 gram, op de B-kaarten 2800 gram, op de C-kaarten 2200 gram, op de D-kaarten 800 gram en op de E-ka^rten 600 gram. Per 14 dagen ontvangt dus de A-groep 3600 gram, de B-groep 6000 gram. de C-groep 4400 gram, de D-groep 2000 gram en de E-groep 800 gram. De bonnen 020 en 035 Algemeen voor 200 gram rijst moeten uiterlijk op Za terdag 10 Juli bij de detaillist, van wie men gewoon was dit artikel te betrek ken, worden ingeleverd. Zij, die met vacantie zijn, doen er goed aan de bon nen op 7 Juli. wanneer zij in hun woon plaats vertoeven in verband met de stemming, in te leveren. De bon Reserve E Tabak voor scheer zeep enz. blijft tot nader aankondiging geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Juli worden gebruikt. Naar „De Kruidenier" meldt, zal to> half September a.s. voor alle leeftijds groepen één ei per persoon in de veer tien dagen beschikbaar worden gesteld. Minister Mansholt wil de margarine goedkoper maken voor de consument. Dat was de richting voor de „Commis sie dr. Kreukniet", welke enige maan den geleden opdracht kreeg de materie nader onder de loupe te nemen. Naar het vakblad „De Kruidenier" weet te melden, heeft deze commissie thans haar advies aan de minister doorgezon den. Volgt de minister dit adviesop, dan zal de margarine-industrie opnieuw haar belangen veilig gesteld''zien in een nieuwe conventie met een minimum- fabrieksprijs en zal de concurrentie in het artikel gespeeld moeten worden door de handel alleen. Van de zijde van de handel en de ompakkers is hiertegen een heftige stellingname te verwachten. Een eenzijdige industrie-conventie acht de handel onbillijk en onrechtvaardig. Indien de minister gehoor geeft aan de bezwaren van de handel, blijft er maar één mogelijkheid open, n.l. een door trekken van de concurrentie tot in de industrie-sector, wat tot gevolg zal hebben, dat er een wilde concurrentie strijd zal ontstaan tussen de margarine- fabrikanten onderling. De gevolgen hiervan zullen dan spoedig merkbaar worden in de consumentenprijs van de margarine. Vóór .18 Juli a.s. zal de mi nister een beslissing moeten nemen, tenzij hij op aandrang van de handel de oude toestand alsnog met enige maanden verlengt. Zoals bekend zou morgen het troepen- schip „Kota Baroe" met ongeveer 1400 demobliserenden en verlofgangers in Nederland terugkeren. Naar wij thans echter vernemen heeft het schip vertra ging, zodat het niet eerder dan Zaterdag in de haven van Rotterdam kan worden verwacht. De helicoptère, die Maandag een noodlanding maakte bij Nootdorp, is met behulp van de eerste compagnie van het instructiebataljon depót pio niers uit de Kromhoutkazeme te Utrecht op de dwarskade te Nootdorp gebracht. Vandaar is hij, getrokken door een auto, op eigen wielen naar het vliegveld Ypenburg gerold. Elf Nederlandse waterpoiospelers zullen naar Londen gaan, te weten: Kohner (Robben), Salomons (HZ en PC), Braasem (Zian), Korevaar (Meeu wen), Stam (HZ en PC), Van Fegge- len (Meeuwen), Smol (Zian), Keete laar (Robben), Ruimschotel (HZ en PC), Cabout (GZC) en Smael (SVH). Door overwinningen op Asboth en Mulloy zullen Bromwich en Falken- burg Zaterdag de eindstrijd spelen in het Wimbledon-tournooi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3