Berust Tito in teruggave van Triëst aan Italië? Hij zou in rail hulp van het Marshall-plan wensen NAAR OPHEFFING VAN HET BROODRANTSOEN Rosello van de laatste plaats naar de eerste GEZAMENLIJKE NOTA AAN MOSKOU WORDT VOORBEREID Besluit der Sovjets uit Kommandantura te treden niet erkend Het weer Voert Veiligheidsraad Indonesië tijdelijk van de agenda? Verzadiging van goederenpositie wordt verwacht Ik jaag de Nederlanders niet uit Indonesië" 30.646 K.G. goud voor ons land Tol hoofd en hart Bakker nam ditmaal het initiatief Wrijving met" Albanië en Bulgarije EEN EEUW,VRIJHEID VAN ONDERWIJS Vertrouwen uitgesproken in bekwaamheid van Commissie voor Goede Diensten Italiaans viiegtuig in België neergestort Koningin naar „De Ruigenhoek" Utrecht-Baarn electrisch K ERNSTIG ONGEVAL Vacantiespaarkassen voor arbeiders VRIJDAG 2 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24192 Viering op R.K. Uni versiteit Onderhoud tassen Tan Mook en Soekarno Géén „opmars naar Djocja BESTUUR WEST-DUITSLAND VERKIEZINGSREDE VAN DE HEER HOOY 99 PROFROMME SPREEKT TE DEVENTER: TOUR DE FRANCE Resultaten *3 Financiering particuliere woningbouw Beperking woning oppervlakte Moeder met drie kinderen door voorruit geslingerd 1 Januari 1949 nieuw systeem Politiek adviseur V.S. Uit Den Haag naar Washington Geen herziening richtlijnen Voor uitwijzing Duitsers Gouverneur Peters gearriveerd N.S.'-weekkaarten en verkiezingen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie '21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W Boerripter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De toestand in Joegoslavië' ontwikkelt tich nog altijd ten gunste van Tito. Het Centrale Comité van de Communistische Partij lieeft andermaal zjjh aanhanke lijkheid aan de maarschalk betuigd. De eerste proletarische divisie van het le ger, die door Tito tijdens de oorlog is gevormd, heeft hem afgevaardigd als haar vertegenwoordiger naar het vijfde nationale communistische congres. Partij en leger wedijveren met elkaar in hoog dravendheid bij hun verklaringen van verknochtheid. De burgers hebben ge legenheid gekregen, hun vertrouwen in de toekomst van het land te tonen door het kopen van obligaties voor de lening van 314 milliard dinar, die is uitgeschre ven voor het vijfjarenplan. De gehele nacht maakt men queue vrfor de banken en de speciale loketten. Vermoedelijk zal binnen enkele uren de gehele lening voltekend zijn. Waarnemers te Belgrado menen ech ter, dat een scheuring in de Joegoslavi sche Communistische Partij onvermijde lijk is. Zij zou in haar gevolgen de scheuring tussen Stalin en Trotsky kun nen evenaren. Het partijblad „Borba" doet een be roep op de Bulgaarse communisten, zich niet te bemoeien met Joegoslavi sche binnenlandse aangelegenheden. In een tamelijk fel artikel verwijt het blad hun, dat zij Joegoslavië beschul digden van desertie uit het front tegen het imperialisme. Van alle kanten komen verklaringen los, waarin communistische partijen zich scharen achter de critiek van de Kominform en hun afgrijzen jegens Tito uitspreken. In het bijzonder de Albaanse communisten drukken zich sterk uit. Zij noemen Tito „een verra der, een anti-volkse en anti-democra tische leider". Zijn portret mag niet meer worden opgehangen, voor hem gunstige uitspraken moeten uit de schoolboeken geschrapt, en Joegosla vische kranten mogen niet langer in Albanië worden verkocht. Op verschil lende plaatsen van het land zijn de Albanezen Joegoslaven te lijf gegaan. Te Washington wordt bevestigd, dat de V.S. Joegoslavisch goud en andere fondsen ter waarde van 47.000.000 Sollar zullen deblokkeren. Belgrado heeft zich verplicht, 17.000.000 terug te geven ter betaling van vorderingen der Amerikaanse regering en burgers. Men bestudeert te Washington de mogelijkheid, Joego slavië economische en financiële hulp te verlenen, wanneer Tito het „Rus sische blok" zou verlaten. Het Italiaanse dagblad „Corriere della Sera" publiceert een bericht, volgens hetwelk Tito zou hebbeneaangeboden, te berusten in teruggave van Triëst aan Italië, in ruil voor hulp in het kader van het Marshall-plan. Het per 1 Juli verschijnende nummer van het Kominform-orgaan is gisteren te Boekarest verkocht. Te Belgrado zal het niet te krijgen zijn. Een te Londen zetelende Engels- frans-Amcrikaanse coördinatie-com missie, bestaande uit Sir William Strang, ambassadeur René Massigli en ambassadeur Lewis "Douglas, is vrijwel permanent in bespreking over het Berlijnse probleem- Zij bereidt, naar men meent, een gezamenlijke nota voor ongeveer in het week-end naar 'die Duitsland, generaal Clay, achtte de toe stand „zeer ernstig",doch was er ze ker van, dat genoeg voedsel en steen kool Berlijn door de Tucht zouden kunnen bereiken. Het Russische heen gaan uit de Kommandantura zou geen grote administratieve moeilijkheden meebrengen. Om meer soldaten had hij de regering te Washington niet ge vraagd. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met slechts enkele verspreide buitjes. Afnemen de, maar langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige wind, overwegend tussen Noord- West en West. Aanhoudend koel weer. Zon: 4.25—21.02 Maan: 1.27—T7.42. (Van onze correspondent) De viering van het eerste eeuwfeest van de vrijheid van onderwijs in ons land zal ook op de R.K. Universiteit plaats hebben en wel in een academi sche zitting welke Vrijdag 9 Juli a.s. om 3 uur in de aula zal worden ge houden. Na een kort openingswoord van de rector-magnificus, prof. dr. R. R. Post, zal prof. Duynstee 't vrijheidsrecht van onderwijs in politiek en sociaal opzicht behandelen, en prof. dr. Verberne zal spreken over „1845, vrijheid van onder wijs". Tijdens deze plechtigheid zal door de reünisten de gedenksteen, ge plaatst ter nagedachtenis van de ge vallen leden van de academische ge meenschap gedurende de laatste we reldoorlog, aan'de Universiteit worden overgedragen. Volgens Antara is de republikeinse re gering niets bekend van het bericht als zou dr. Van Mook president Soekarno hebben uitgenodigd voor besprekingen. Andere kringen daarentegen, aldus be richt Aneta, delen mede, dat nu het onderhoud van dr. Van Mook en Hatta ongunstig is verlopen, dr. Van Mook de wens schijnt te koesteren met de presi-. dent zelf te onderhandelen, maar aldus deze kringen Soekarno zal het zelfde standpunt blijken in te nemen als Mohammed Hatta. Naar aanleiding van de gepubliceerde proclamatie van het bestuur der Com munistische Partij Nederland in „De Waarheid" als zouden leidende kringen te Batavia en in Nederland hebben besloten tot een nieuwe militaire actie in Indonesië, deelt de minister-presi dent dr. Beel ons mede, dat hij in deze publicatie, welke in flagrante strijd is met de werkelijkheid, niets anders ziet dan een bedenkelijke verkiezingsma noeuvre. Ook het bericht in „De Waarheid" be treffende een gehéime zitting van de partijraad der K.V.P. na de terugkomst van prof. Romme uit Indonesië, waarin de noodzaak van hervatting van het mi litaire optreden in Indië zou zijn aan vaard, is volkomen uit de lucht gegre pen. *1 Op de eerste Juli vond in Frankfurt een plechtigheid plaats, die historie zal maken. De militaire gouverneurs van de Westelijke zones waren bijeen voor de grondlegging van de staat West-Duitsland. V. I. n. r.: Gen. sir Brian Robertson, Gen. Pierre König en Gen. Lucius Clay. Moskou zal worden verzonden. In de nota ZOU dan .gezeard worden, dat de Russen niet alleen de internationale voorschriften, die in vredestijd gel den, met voeten treden, doch ook die, welke in oorlogstijd van kracht zijn. en dat de TJ.S. bereid zijn de Sovjet- TTnie voor de wereld aan te klagen van uithongering van meer dan twee mil- lioen mensen. Terwijl het luchtverkeer naar de vliegvelden Tempelhof en Gatow nog steeds ip omvang toeneemt, is de eerste van de 39 grote Amerikaanse Skymas- ters uit Amerika te Frankfort aange komen. Om de drie minuten strijkt op Tempelhof een ..toestel neer. Het lossen geschiedt „aan de lopende band". Sommige Britse Dominions hebben toe gezegd, verduurzaamde levensmiddelen ter beschikking van de Berlijnse bevol king te zullen stellen. 75 vliegtuigen met straalaandrijving zullen op het Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Si cily" naar Europa vertrekken, om dienst te doen als transporttoestellen. De acht staten van de Engels-Amerikaanse zones hebben Berlijn een crediet. van 45.000.000 Mark verstrekt om de nood toestand te boven te komen. De Westelijke mogendheden heb ben geweigerd, het door een Russi sche officier mondeling bekend gemaakte besluit der Sovjet-Unie, uit de Berlijnse Kommandantura te treden, te erkennen. De Russische stafchef Kalinin heeft namelijk mede gedeeld, „dat de Kommandantura niet meer bestond", waardoor het viermogendhedenbestuur over de stad, drie jaar nadat het begonnen was, ten einde zou komen. De Kom mandantura was het laatste bestuurs lichaam, waarin de vier mogendhe den nog „samenwerkten". Men ver wacht, dat de Westelijke Drie spoedig een afzonderlijk eigen bestuursbu reau zullen oprichten. De Amerikaanse bevelhebber in Zoals wij gisteren in een groot gedeelte van onze oplaag nog konden meidén, ver ongelukte gisterenmiddag omstreeks twaalf uur een vliegtuig van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij T>ij het vliegveld Keerber gen in België. Hierbij werden niet negen, doch acht personen gedood. Vier van de slachtoffers zijn passagiers, terwijl de ge- helé Italiaanse bemanning, met uitzonde ring van de stewardess, om 't leven kwam. Vier inzittenden werden uit het toestel geslingerd en ontkwamen zodoende aan een dood in de vlammen. Twee overlevenden hebben kort na het ongeluk hun reis per vliegtuig naar-Londen en Stockholm voort gezet. Het toestel brandde geheel uit. Het ongeluk is te wijten aan de slechte atmos ferische toestand. Donderdagmorgen zjjn de Duitse mi nister-presidenten van de elf staten in de Westelijke zones te Frankfort bijeen gekomen met de drie geallieerde gou verneurs. De bijeenkomst duurde slechts een uur. De premiers werden, zoals wU gisteren reeds kort meldden, gemach tigd, een Constituerende Vergadering bijeen te roepen vóór 1 September aan- De Veiligheidsraad heeft gisteren opnieuw beraadslaagd over de In donesische kwestie. Na langdurige debatten, tijdens welke mr. Van Kleffens het Nederl. standpunt in zake het Amerikaans-Australische compromisplan nogmaals heeft uit eengezet, heeft de raad een voor stel om een vertrouwelijk rapport van de C. v. G. D. verworpen en werden de Commissie geen uitge breider bevoegdheden verleend. Engeland, de V.S., Frankrijk, Bel gië en Argentinië onthielden zich van stemming. Daar geen datum voor de volgende zitting werd be paald, mag men aannemen, dat de Indonesische kwestie tijdelijk van de agenda zal worden afgevoerd. Voorzitter Omitri Manuilsky. afgevaar digde voor de Oekraïne, gaf het eerst het woord aan de republikeinse afge vaardigde Palar, die een beroep deed op de Veiligheidsraad om aan de C. v. G. D. te doen weten, dat zij "vrijheid heeft om alle door haar wenselijk ge achte wegen te bewandelen, welke naar haar inzicht tot een overeenkomst kun nen leiden en dat haar methoden bij beslissing van de meerderheid harer le den kunnen worden bepaald. Hiertegen over is voor de Veiligheidsraad 't enige alternatief, te handelen zoals hij in het geval met Palestina heeft gedaan: de benoeming van één bemiddelaar. De republ. regering acht het Australisch- Amerikaanse voorstel, dat door de Ne derlanders van de hand is gewezen, een aanvaardbare basis voor verdere onder handelingen. Noch de republikeinse re gering, noch de republikeinse delegatie is verantwoordelijk voor het uitlekken van de berichten over het compromis plan. Tenslotte beschuldigde hij Neder land, dat het de republiek economisch blokkeert, waarvan de hele wereld na deel heeft. De afgevaardigde van India Pillai viel de heer Palar bij. Mr. Van Kleffens, hierna aan 't woord komend, sprak de hoop uit, dat de raad geen steun zal verlenen aan de aan drang tot wijziging in de werkmethode van de C. v. G. D„ daar Nederland een voorstel tot een dergelijke wijziging niet in overweging zal kunnen nemen. Hij rekende ook af met de „legende" over een Nederlandse blokkade van de republiek. De waarheid is, dat invoer in niet onder Nederlands beheer staan de gebieden in Indonesië is toegestaan met uitzondering van oorlogsmaterialen. Ook de uitvoer is vrij, met uitzondering van die van de ondernemingsproducten, die door de Japanners in beslag zijn ge nomen en nog niet aan de wettige eige naren zijn teruggegeven. Hij voegde eraan toe, dat de Ned. autoriteiten veel hebben gedaan om een .eind te maken aan de smokkelarij op grote schaal, die geleid heeft tot een Z. H. Paus Pius XII wuift naar 30.000 arbeiders van een der balkons van het Vaticaan af. In een enthousiaste toe spraak drong de Paus er bij de arbei ders vooral op aan een apostolaat van de arbeid te vormen. De menigte was uit alle delen van Italië samengestroomd om de feestdag van Petrus en Paulus te vieren. belangrijke afvoer van de Indonesische hulpbronnen. Na de rede van mr. Van Kleffens volgde een langdurige discussie, in de loop waarvan bleek, dat de. meerder heid van d raad er niet voor voelt, invloed uit te oefenen op de huidige werkwijze van de C. v. G. D. De leden van de Russische en Oekrainse delega ties herhaalden de beschuldiging, dat de C. v. G. D. in geen geval het ver trouwen van de raad kan genieten, ge zien haar sympathie voor de koloniale mogendheden. De heer Lawford (Enge land) was van mening, dat de Veilig heidsraad in de Indonesische zaken niet fungeert als een gerechtelijk college Over de vraag, of de raad wel het recht heeft tussenbeide te komen in Wat als een Nederlandse inwendige aange legenheid wordt aangemerkt, is nooit een besluit genomen. Hierna kwam het voorstel aan de or de, waarvan boven sprake is. Rusland, de Oekraïne, China, Syrië, Columbia en Canada steunden het. Daar er echter zeven stemmen voor nodig zijn werd de motie verworpen. De Veiligheidsraad sprak toen op nieuw zijn vertrouwen uit in de be kwaamheid van de C. v. G. D. voor de behandeling van zaken ter plaatse, maar besliste niet, of een verdergaande actie van de zijde van de Veiligheidsraad noodzakelijk is. Op een vergadering, die de afd. Bloemendaal van de Katholieke Volks Partij Donderdagavond in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal hield, heeft de heer Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Kamer en ge meenteraadslid te Haarlem de poli tieke samenwerking geschetst van deze partij en de Partij van de Ar beid. Tevens wees hij op de moei lijkheden, welke door het knagen aan de eenheid in katholiek verband zouden kunnen ontstaan. Ten slotte roerde hij nog enige actuele en economische problemen aan. Allereerst wees de heer Hooy op het verkeerde begrip, dat de K.V.P. een fusie met de P. v. d. A. zou zijn aan gegaan. Slechts noodgedwongen is tus sen beide partijen een vrijage zoals spreker het noemde op zeer beperkt terrein ontstaan. De partijen hebben zich niet met el kaar verbonden; zij kwamen alleen tot elkaar om een bepaald omlijnd pro gramma af te werken. Dit is zeer zeker een novum geweest en met vreugde constateerde de heer Hooy, dat de sa menwerking goed is geweest! Onder deze regeringspartijen werd de orde en rust zodanig hersteld, dat het nog ner gens in Europa zijn weerga heeft ge vonden. De maatregelen, welke in de afgelo pen jaren genomen werden, hebben grote offers, gevraagd, ja zelfs zulke grote offers, aldus spr., dat dit thans zijn terugslag zal vinden op de partijen, die niet schroomden de regering te aanvaarden toen het land in een chao tische toestand verkeerde. De regering verdient een pluim voor haar beleid, in plaats van critiek, die thans zo vaak wordt uitgeoefend! Volgens spr. loopt de heer Weiter vijf en twintig jaar ten achter in de poli tiek, omdat hij het tempo van de so ciale ontwikkeling niet heeft kunnen bijhouden. Inzake het Indische probleem zal hoewel nog talrijke staatsrechter lijke vraagstukken opgelost zullen moeten worden de K.V.P. blijven streven naar zelfstandigheid en vrij heid in duurzame vrede voor de vol ken in de overzeese gebiedsdelen. Betreffende de -economische proble.- men merkte de heer Hooy op, dat men ruw heeft moeten ingrijpen in de loon- en- prijspolitiek, waardoor individuele (Van onze correspondent) „Ik jaag de Nederlanders niet uit Indonesië," aldus verklaarde prof. Romme gisteravond op een verkie- zinsmeeting te Deventer, „ik heb steeds op vrijheid aangestuurd, op basis van een nieuw duurzaam sa mengaan." Prof. Romme gaf vervolgens zijn laatste indrukken over Indonesië weer. Het was hem omgevallen, vooral in Bandoeng, dat er in het verlangen naar vrijheid als staat, zoals men die kent in Nederland, geen verschil begtaat tussen de vurige vóór- en de felste te genstanders van de republiek. Het vrij heidsideaal leeft in de brede kringen. Wie aan die vrijheid tornt, snijdt zon der meer de band tussen Nederland en Indonesië door. Elk pogen naar Neder lands overwicht in Indonesië en alle H. M. de Koningin heeft gisteren Het Loo verlaten voor een verblijf van enige weken op „De Ruigenhoek" bij Den Haag. Naar wij vernemen, zullen 15 Juli a.s. electrische treinen gaan rijden op het traject Utrecht—Baarn v.v. Naar de plaatsvervangende gedele geerde voor Nederland bjj de LA.R.A. (Interallied Reparation Agency) mr. de Wijckerslooth verklaarde, heeft de com missie voor de teruggave van het mo netaire goud te Brussel opnieuw een hoeveelheid van 30.646 kg. goud aan Nederland toegewezen. Zoals bekend werd bij de eerste toe wijzing in November van verleden jaar 35.000 kg. goud toegewezen. Behalve aan Nederland werd 17 kg. goud toegekend aan Albanië, 5.934 kg. goud aan Oostenrijk en 73 kg. aan Grie kenland. z\ In welke positie wij ook staan, we zullen toch altijd het eerst reken schap moeten geven over onszelf. DINARD, I Juli De Nederlandse deelnemers aan de Tour de France hebben in de tweede etappe een eerste poging gedaan, om van hun aanwezig heid te getuigen- Bakker begon. Hij deed een ontsnappingspoging op een af daling na ongeveer 15 K.M., die dan wel rijkelijk vroeg was ingezet, maar die hem toch in ieder geval twee voor delen bracht. Ten eerste reed hij zo doende steeds in de voorste gelederen en kon hij daardoor in dp grote groep arriveren en vervolgens bleef hij daar door gespaard van een omvangrijke valpartij in het peleton, waarbij 60 renners betrokken werden en sommigen van hen zo ernstig werden gewond, dat zij de strijd moesten staken. De Italianen rijden de Tour zoals ze hem eigenlijk nog nooit hebben gere den. Ook bij de tweede etappe kozen zij zeer beslist de voorste gelederen en toen op instigatie van Bakker de slag al vroeg begonnen was, zag men de gele trui van Bartali, omringd door die van zijn langenoten, mede vooraan. De groep aan de kop ging in zéér snel tempo" en zag zijn voorsprong langza merhand tot ruim zes minuten uit groeien. Maar toen kwam weer het tegenoffensief van de Belgen, die met man en macht naar voren trokken en speciaal met hun jonge B-ploeg een uitstekende indruk maakten. Bij de ach tervolging sloten zich ook Janssen en De Hoog aan en toen de beslissing be gon te vallen zag men met de Belg En gels plotseling ook de kleine figuur van Janssen in de aanval gaan. Maar Janssen kon het nog niet bolwerken en hij moest Engels alleen laten voortsnel len naar de victorie. Niet naar die van de etappe-overwinning, want generaal Bartali had zijn teamgenoot Rosello, die gisteren als laatste was gearriveerd, bevolen een poging te wagen. Het was namelijk dringend noodzakelijk dat deze zijn positie verbeterde, omdat na drie etappes telkens de laatst binnen komende renner uit de strijd wordt ge nomen. Rosello gehoorzaamde als braaf soldaat en won in de sprint vóór de Fransman Bobet en de jonge Belg En gels, die door dit uitstekende resultaat drager is geworden van de gele trui. De dreiging van het uitvallen'begint nu wèl te komen voor twee Nederlan ders, t.w. Franken en Pauwels, die gisteren met bijna 35 minuten achterstand op de leiders arriveerden. Zij bezetten nu de 107e en 108e plaats en zullen dus in hun derde étappe van leer moeten trekken om uit de gevaar lijke zone te koihen. Veel beter ging het met de andere Nederlanders, die hun posities belangrijk verbeterden. De Hoog en Bakker eindigden in het pele ton op de 29e plaats; De Hoog ver huisde daardoor in het algemeen klas sement van de Ó8e plaats naar de 35e, waar hij met negentien anderen gelijk geklasseerd staat als onze beste man. Janssen werd van 77e nu 55e, Bakker van I03e 73e, De Ruyter. die vandaag lekke band op lekke band kreeg, van 96e nu 85e. Het is een bescheiden be gin maar de eerste gunstige tekenen zijn er toch. De uitslagen van de tweede etappe Trou- ville—Dinard (259 km.) luiden: 1. Rosello (Italië) 7 uur 29 min. 55 sec.; 2. Bobet (Frankrijk): 3. Engels (België B); 4. Teisselre (Frankrijk) 7 uur 30 min. 51 sec.; 5. Mathys (België B); 6. Desbats (Cen- trum-Zuid-Oost ploeg); 7. Brule (Parpee Gino Bartali gaat op de wielerbaan te Trouville nog juist voor de nijdig spur tende Belg Schotte over de streep. ploeg): 8. Pras (Centrum-Zuid-Oost ploeg): 9. Sciardis (Intern, ploeg); 10. Ramon (Bel gië A). De Nederlanders en de Luxemburgers plaatsten zich in het klassement der tweede etappe als volgt: Kirchen (Lux.), De Hoog en Bakker met een grote groep ren ners ex aequo 29e/66e geplaatst in 7 uur 34 min. 58 sec. Verder werden Janssen 68e in 7.35.01. De Ruyter 87e in 7.55.12, Kemp (Lux.) 91e in 8.04.11, Franken 92e in 8.04.17, Pauwels 93e in 8.04.17, Biever (Lux.) en Ackermann (Lux.) ex aequo 96e/107e in 8.04.25. Na de tweede etappe ziet het algemeen klassement voor wat betreft de leidende renners er als volgt uit: 1. Engels (België B) 14 uur 20 min. 19; 2. Bobet (Frankrijk) 14 uur 20 min. 31; 3. Schotte (België A) 14 uur 20 min. 45; 4. Teisseire (Frankrijk) 14 uur 21 min. 15; 5. Gauthier (Zuid-Oost ploeg) 14 uur 21 min. 52; 6 tm. 13 ex aequo Sciardis (Intern, ploeg). Camellini (Intern, ploeg), Lambrecht (Intern, ploeg), Ramon (België A), Dupont (België B). Meersman (België B), Geminiani (centrum en Zuid* Westen) en Georges Martin (Zuid-Oosten), allen in 14 uur 21 min. 57. Kirchen en De Hoog staan met 20 andere renners ex aequo 35e/54e in 14 uur 28 min. 45 sec.; Janssen is 55e met 14.29.23; Bakker 73e/74e met 14 47.45; De Ruyter 85e met 14.58.16; Kemp 86e met 14.58.33; Ackerman 101/102e met 15.07.29; Biever 105e met 15.16.54; Franken en Pauwels 107/108e met 15.17.39, Rogiers (België A), Conté (Italië B) en Caput (Frankrijk) hebben opgege- tegenstanders der Grondwetsherziening maken zich hieraan schuldig betekent, dat Indië onherroepelijk voor Nederland verloren gaat. Men kan met begrafenis- kransen en bruidstuiltjes klaar staan bij het lijk van de Rijkseenheid of het feest- bruidje der nieuwe rechtsorde, maar er is geen lijk. Want ondanks alles, aldus prof. Romme, is nog steeds na een moei zame weg van anderhalf jaar een moge lijkheid voor een goede oplossing. En de strijd is nog steeds niet beslist. Men houdt slechts vast aan Linggadjati. Er heerstf echter in Indonesië veel twijfel, wat wil de Nederlandse rege ring, een blijvende of een tijdelijke band „als 'n soort liquidatie-periode," met medewerking van de republiek of ook de weg verder, als de republiek op zijn non-coöperatie standpunt blijft staan? Die twijfel moet eruit. Tenslotte had hem de grote moeilijk heid gefrappeerd, dat er- in Indië een zekere argwaan bestaat tegen de Unie gedachte; men kan rich nog zo moeilijk (heel begrijpelijk vond Romme dit) een voorstelling maken van de gelijkheid tuMen de vroegere „overheerser en de koloniale bewoner." Men is hang, dat er nog iets van die overheersing zal na- druppelen in de Unie. Later, tijdens het vragenuurtje, kon prof. Romme niet ont kennen, dat de regering wellicht enige schuld aan dat wantrouwen had, om, dat, zij zich niet steeds even duidelijk had uitgesproken op dit punt. En aan degenen, die de politionele actie wilden voortzetten, gaf hij in overweging, dat men dan zeker bij vele niet-republikei- nen het wantrouwen zou vergroten. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een nieuwe fi nancieringsregeling bekend gemaakt ten behoeve van de particuliere woning bouw. Deze regeling is in de plaats van de Financieringsregeling Woningbouw 1947" gekomen. Het hierin gevolgde systeem als zodanig wordt niet veran derd. Wel worden nauwkeuriger rege len gegeven, speciaal in verband met de herberekening van de bijdragen bij wijziging van de exploitatie-mogelijk heden. Hierbij wordt rekening gehou den met verandering van huurprijzen en kosten van levensonderhoud. In verge lijking met de bestaande financierings regeling brengt de nieuwe een beper king van de maximale inhoud der te bouwen woningen met dien verstande, dat de eventuele bedrijfsruimte moet worden ondergebracht in de maximale inhoud van 500 M.3. De bepalingen van de herziening van de bijdragen zullen ook van toepassing zijn op de wonin gen, die op grond van de financierings regeling woningbouw 1947 tot stand gekomen zijn. Verder heeft de minister een beschik king uitgevaardigd, welke een uitwer king van de reeds eerder in het wo- ningbesluit opgenomen regeling betreft en de bijdragen voor woningwetwonin gen bevat. Krachtens deze regeling draagt het rijk de onrendabele exploi tatiekosten. In het normale exploitatie risico wordt niet bijgedragen. en groepsbelangen zwaar werden ge- troffen. Dit was echter noodzakelijk, om de hand weer aan de ploeg te kun nen slaan. Het was interessant te horen, dat het productiepeil van 1939 weer is bereikt. Toch blijft men ontevreden over de aanmaak van verschillende producten, zoals bijv. textiel en servies goed. Men vergeet echter dat door be volkingsaanwas de behoefte thans 150 pet. bedraagt, tegen 100 pet. in 1939. Er ontstaan dus spanningen, waaraan de regering niets kan doen. Slechts de rampzalige oorlog is er debet aan. Binnen afzienbare tijd aldus de heer Hooy kan de opheffing van de broodrantsoenering worden verwacht, terwijl dank zij het Marshall-plan de schaarste-economie binnen het jaar tot het verleden zal kunnen behoren. Men zal zich er nu reeds bij moeten aan passen, dat op zeer korte termijn de goederenpositie verzadigd zal zijn. Dit betekent dus dat de normale economi sche verhoudingen dan hersteld zullen zijn. Tenslotte wees spr. op het enorme belang van het wetsvoorstel betreffende de publiekrechtelijke bedrijfsorgani-- satie. Door het losraken van een voorwiel maakte een personen-auto Woensdag avond op de weg UrkEmmeloord een dusdanige buiteling, dat de weduwe Woort van Urk met drie harer kinde ren door de voorruit werd geslingerd. Twee kinderen* werden in zorgwekken de toestand naar een der ziekenhuizen in Zwolle overgebracht: het derde kind had een ernstige hersenschudding opge lopen en kon niet vervoerd worden. De vijfde inzittende, T. Baarsen. werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. (Van onze Haagse redacteur) Het Comité voor Volkstourisme, waarin o.m. vertegenwoordigers van de vakorganisaties en van de reis- verenigingen zitting hebben, onder zoekt reeds enige tijd de mogelijkhe den van toerisme voor de grote massa. Men heeft thans een nieuw systeem ontworpen, waarbij een nieuw soort vacantiezegels tegen verminderde prijs door de werkgevers aan het personeel verstrekt zal worden. Deze zegels zullen geplakt kunnen worden op chèques, waarmee bijvoor beeld in hotels betaald kan worden en men een korting krijgt van 5%. De hierbij noodzakelijke suppletie zal ge financierd worden uit een Spaarkas, welke in navolging van de ..Schweitzer Reisekasse" in stand wordt gehouden door verschillende organisaties en on dernemingen. Er is .een studiecommissie gevormd, die op korte termijn dit project zal uit werken. i Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling met deze Vacantiespaarkassen op 1 Januari 1949 te starten. Philip Bonsai, de politieke adviseur van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, is gisteravond plotseling per vliegtuig naar Washington vertrokken. Volgens welingelichte zegslieden staat het vertrek van Bonsai in verband met de kwestie der onderhandelingen in In donesië. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Roólvink betreffende herziening van de richtlijnen voor de uitwijzing van Duitsers heeft de minister van Justitie geantwoord, dat hij geen termen aanwezig acht om nogmaals tot herziening van de richtlijnen voor de uitwijzing van vóór de oorlog hier te lande geves tigde Duitsers over te gaan. De aanvankelijke richtlijnen zijn reeds tweemaal verzacht. Bijzondere considera tie wordt toegepast onder meer ten aan zien van personen, die oud of invalide zijn of die met een Nederlandse vrouw gehuwd zijn. Wat betreft het kamp „Ma- riënbosch" te Nijmegen, voor het ver krijgen van gegevens ten behoeve van de geallieerde autoriteiten en het sa menstellen der transporten is het nood zakelijk, dat betrokkenen enige tijd iH dat kamp verblijven. De minister is van oordeel, dat het kamp zonder nu bepaald ongeschikt te zijn, toch niet zeer geschikt is voor on derbrenging van gezinnen voor een lang durig verblijf. In verband daarmede worden de gezinnen, die zich in het kamp Mariënbosch behoorlijk gedragen, in afwachting van hun uitwijzing zodra mogelijk overgebracht naar het kamp Avegoor. Hedenochtend is op het vliegveld Schiphol gearriveerd ir. L. A. H. Pe ters, de "nieuwbenoemde gouverneur van Curacao met zijn echtgenote. In verband met de verkiezingen op 7 Juli hebben de N.S. bepaald, dat met weekkaarten de heenreis zonder bijbe taling mag worden afgelegd met trei nen. die volgens de dienstregeling niet later dan 12 uur vertrekken, terwijl voor de terugreis op die dag de week kaarten geldig zijn als op Zaterdag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1