VAN CHAOS TOT MITTOVOS V" D> Pad/caal w I E' H G OP EIGEN BENEN K'jvere handen scheppen een miniatuur-wereld Circus Strassburger DE ZONNEBLOEM" viert feest CALVÉ's M Soldatenmoeder praatte mond voorbij Ziekelijke neiging tot kwebbelen Italiaanse communisten houden middenkoers r Wij luisteren naar WANNEER SLUITEN DE WINKELS? AGENDA Met vacant ie? De sportweek Zwemkampioenschappen in regen en wind Maria Visitatie, patrones van het radio-ziekenbezoek Craaat rmts (rovwi BOTER EN KAAS NIET VAN DE BON Taxi? Bel 1.2.3.4.5 J VRIJDAG 2 JULI 1948 PAGINA 2 MIEP LACHT: WORTELTJES-WEEK DISTRIBUTIENIEUWS I Verkeersdiploma voor bijna tweeduizend leerlingen Julbileum op „De Tijd" Geen zwemwedstrijden Tien vluchtelingen in begin van derde etappe Bisschoppelijke Kweekschool BLOEMENDAAL ^r 0SE „Een midden-Mei-nacht" ZANDVOORT Fontein Beurs van New York Beurs van Amsterdam MABEL BARNES GRUNDY 'oor de variatie eens 'n korte één- acter als inleiding. Een charmante jongedame stapt op twee heren toe en vraagt: „Heren, koopt u nog enkele loten van mij voor de Mittovos?" En voordat zij het eigen lijk weten, staan zij ieder met vijf loten in de hand en vertrekt de jongedame met een vriendelijk lachje en.... vijf gulden. Mijnheer A: Het is nu al meer dan vijftig jaren, dat men steeds weer komt aankloppen voor de missie. En altijd weer is het practisch onmogelijk te wei geren. Je geeft bijna automatisch. Mijnheer B: Het is je nu eenmaal van kindsaf aan bijgebracht. Op de lagere school begin je al met postzegels en oud lood. Later werden net centjes, en nog later dubbeltjes en kwartjes. Mijnheer A: Het zit 'm, geloof ik, be halve in een aangeboren missieliefde, vooral in de immer aantrekkelijke vorm van aankloppen, waardoor men zelfs een keihard gemoed weet mild te stem men voor de missie. Mijnheer B: Och. een vos verliest wel' zijn haren, maar niet zijn streken. Ook de mitto-vosl ke moraal van deze één-acter? He- 1 laas, die is er niet. Maar zij illus treert wel de gulhartige gemoe delijkheid, waarmede jong en oud, rijk en arm naar de beurs grijpt, wanneer het de missie betreft. En dank zij diezelfde gulhartigheid, die door de loterij, de majesteitelijke steun van Koning Voetbal en anderen een- ruime uitlaat kon vinden, werd het mogelijk de Mittovos-1948 degelijk voor te bereiden, een missieweek, die zich vooral zal concentreren om de grootse tentoonstelling, die in het Concertge bouw zal gehouden worden. Gisteren zijn wij eens een kijkje gaan nemen, hoever het stond met de opbouw van de tentoonstelling. En onze eerste in druk was: zo moet de aarde er uit gezien hebben, voor zij werd geschapen. Een volledige chaos. Een brok IJsland lag boven een Turks landschap met op de achtergrond een Oosterse stad met minaretten en mos- kee's; een Chinese hut stond onbekom merd naast een stuk Afrikaanse wilder nis. en een Indische krater compleet met rookkolom en al was verdwaald in de nabijheid van een Amerikaanse prairie. Hier was een scheppende hand nodig om de chaos te ordenen en alles te brengen in de sfeer, waarin het lot tot zijn recht zou komen. En die schep pende hand was er. Of beter, het waren er meer. Timmerlieden zaagden en •spij kerden, dat het een lieve deugd was om te zien, schilders voorzagen de verschil lende stand-onderdelen van een glan zende verflaag, terwijl weer anderen ploeterden en sjouwden om alles in el kaar te zetten. Het podium had veel weg van een bizarre toneelwinkel. In diverse dozen en kisten lagen wereldbollen, lampjes en stukken hemel in een bonte mengeling bijeen, en temidden van veel draden en planken staarde ons een groot bord aan met de smeekbede: „Gaat hier niet voorbij. Dit is de laatste en mooiste stand." Wij hebben aan deze smeekbede ge hoor gegeven en zijn even blijven staan, maar kunnen nijvere mensen, zoals die gisteren bezig waren in het Concertge bouw, dulden, dat een nieuwsgierige jongeman hen van het werk houdt? Wij zijn weer heengegaan, wetend, dat dé missionarissen, die 'morgen hopelijk vergezeld van een Mittovos-zonnetje hun intocht in Haarlem zullen houden, hier een schone wereld zullen betreden, waar zij ieder hun eigen missiegebied terug vinden. De Haarlemmers kunnen dan luiste ren naar wat zij met veel ervaring en een rijke fantasie, en ieder geval met groot élan, te vertellen hebben van verre landen en vreemde krachten. En hij, die van de Mittovos ge schapen uit de chaos als boven beschre ven in huis is teruggekeerd, zal kun nen zeggen: ik zag, dat het goed.was.... Zaterdagmiddag om half drie be gint dan de Mittovos met de plech tige intocht van de ongeveer 40 mis sionarissen in Haarlem. De stoet be staat uit Nederlandse vlag en es corte, de band van de Katholieke verkenners van het district Haar lem, de pauselijke vlag en escorte, missievlag en escorte, leden van het hoofdcomité, missionarissen van zes tien orden en congregaties. In open rijtuigen zullen de stoet vergezellen de Missiebisschoppen mgr. N. Stam en mgr. W. Bouter. Deze week was het leven min der moeilijk. De jonge worteltjes hebben goed ge smaakt en er waren er voldoende tijdens de Mevr. R. Lotgering-Hillebrand geeft nog een eenvoudig recept en een paar goede wenken. WORTELTJES MET DOPERWTEN kg. geschrapte worteltjes. kg. gedopte erwtjes, 1 eetl. fijngeknipte peterselie, 25 gr. marg./boter, (of meer), wat zout. Zoek Kleine worteltjes uit, was ze en kook met weinig water en zout ca. 10 minuten. Voeg gewassen doperwten toe en kook beide groenten samen gaar met in bosje gebonden peterseliestelen.' Verwijder bosje stelen, voeg marg./boter toe, als water bijna is verkookt en schud peterselie door groenten. Doe alleen als nodig is "theelepel suiker bij de groenten. Zet regelmatig een schaaltje geschrapte wortelen (de grootsten uit de bos) op tafel. Iedereen eet graag af en toe een knappend worteltje; goed voor het gebit en voor nog veel andere dingen. Vergeet de fijngedrukte gekookte worteltjes niet voor baby en rasp rauwe worteltjes eens fijn om zó door eten van grotere kinderen te doen. Geraspte rauwe wortel met wat citroensap (in flesjes te koop als er geen verse citroe nen zijn) is een lekkere broodbelegging. Zo nodig een klein beetje suiker er door, maar meestal zijn de worteltjes zelf zoet genoeg. Geef wat vaker geraspte komkommer bij de maaltijd. Mevr. Lotgering zegt ook deze keer: Kijk uit naar Miep, zij komt spoedig weer. Pu bi. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Adv.) ZATERDAG 3 JULI HAARLEM (Vleeshal): na-uitreiking bonkaarten, 8.3012.15 uur. OVERVEEN (Bl'daalseweg 188): na- uitreiking bonkaarten, 8.3011 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160): na- uitreiking bonkaarten, 8J0—1L30 uur. De route, die gevolgd wordt, is: De Noordelijke uitgang station, Jans- weg-viaduct, Stationsplein (Zuidzijde, dus langs Beynes), Rozenstraat, Kenau park, Zijhuizen, Nassaubrug, Nassau- plein, Nassaustraat, Kruisstraat, Smede- straat, Grote Markt, Riviervismarkt en Lange Begijnestraat, Gemeentelijk Con certgebouw. (Deze wijkt af van die in het pro gramma genoemd is. Ook het uur is ge wijzigd en nader op half drie gesteld). De tentoonstelling zal voor het publiek om 4 uur geopend worden. Degenen, die medewerken, worden om half drie in het Concertgebouw verwacht. Vele scholen hebben voor Zaterdag een algemene H. Communie uitgeschre ven. In de hal van het Concertgebouw wordt een postinrichting opengesteld, waar brieven en poststukken ter ver zending kunnen worden afgegeven. De postzegels zijn voorzien van een spe ciaal Mittovos-stempel, hetgeen vooral philatelisten op prijs zullen stellen. De stand is geopend Zaterdag van 311 u„ Zondag van 210 u. en overige dagen van 1012.30, van 26 en van 7.20—11 u. Morgen, Zaterdag, zal de opening van de Mittovos-tentoonstelling geschieden om 2.45 uur. Men kan met de Mittovos ook telefoneren en wel via de num mers: 10100 en 16516. Gebleken is, dat het publiek niet goed op de hoogte is van de nieuwe verorde ning op de winkelsluiting in Haarlem, die enige weken geleden is ingegaan. Hoewel velen eerst door ondervinding zullen ontdekken, welke winkel op een bepaalde middag is gesloten, geven wij, voor zover mogelijk, toch de volgende samenvatting. a. de slagerswinkels zijn gesloten op Maandagmiddag na 1 uur, behoudens de dag voor feestdagen. b. de kapperszaken kunnen u niet ontvangen op Dinsdagmiddag na 1 uur. Evenzo is dit het geval met winkels, waarin boeken, tijdschriften, kantoor behoeften enz. verkocht worden, bene vens schoenenzaken en drogisterijen. c. op Woensdagmiddag na 1 uur zul len het de groehten- en fruitwinkels zijn, die hun deuren sluiten. In bovenstaande samenvatting zijn lang niet alle winkels opgenomen, maar alleen dié, welke krachtens een gë- meente-verordening verplicht zijn op een bepaalde middag te sluiten. Dit is ge daan. op verzoek van de betrokken branches. De overige.'/ hebben dit meest al geregeld door onderling overleg. Op het Phoenixterrein zal ook dit seizoen het circus Strassburger voor enige dagen zijn tenten opslaan en er zijn gala-première geven op Woensdag 7 Juli. Het circus zal zeven dagen in de stad blijven. Karei Strassburger heeft voor zijn toumée een keus gedaan uit de drie in Amsterdam vertoonde programma's. Hij vertoont de 80 mooiste paarden van Europa, waaronder vele inheemse rassen, zoals Friezen, Gelder landers, Zeeuwen en Overijselse paar den. maar ook Noorse Fjordenpaarden, Ieren en Arabieren. Voorts aardige baby-olifanten, koddige beren, grieze lige krokodillen en slangen. In de uit gebreide menagerie vinden we nog zebra's, lama's, kamelen, een zeldzame witte ezel en als nieuwste aanwinst het apenparadijs, waarin vele soorten apen en zeboe's. Ook het overige programma is samen gesteld met de bekende zorg: Italiaanse clowns, Franse trapezewerkers, Neder landse acrobaten en Deense en En- gelsé temmers. Het triumviraat Karei, Regina en Elly Strassburger zorgt voor de edele paardendressuur en de hoge school, Karei Strassburger, voert zelf de regie. BIOSCOPEN: Rembrandt: Misleide Jeugd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Saratoga Trunk (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gilda (strikt volw.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Destins met Tino Rossi (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Het spook van de opera (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: De stad der zonde en de macht om het kind (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zaterdag 3 Juli: Concertgebouw:'Opening Mittovos-tentoonstelling, 3 uur. poiyst en onderhoudt ook Uw koperwerk. Bü abonnement zeer voordelig! Jansstraat 8 Telefoon 20141 (Adv.) Laat eerst Uw huis van motten zuive ren. U kunt dan gerust op reis gaan en bent voor maan den van de mot- tenplaag verlost. Vakkundige behandeling. Inl. bij Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem - Tel. 11657 Wij verdelgen alle ongedierte (Adv.) De Haarlemse zwemkampioenschap pen, welke D.W.T. in het zwembad aan de Kleverlaan organiseerde, werden gehouden onder weersomstandigheden, welke verre van ideaal voor de zwem- sport konden worden genoemd. Een gure wind joeg dwars over het zwem bassin en zo af en toe gaf ook Pluvius blijk van zijn aanwezigheid. Maar ge zwommen werd er, en de deelnemers aan deze kampioenschappen lieten zich niet van de wijs brengen door de min der gunstige gaven, welke de weergo den hen hadden bereid. Het koud§ water oefende desaïhiette- min zijn invloed op de prestaties van zwemmers en zwemsters uit en wan neer men bijvoorbeeld de tijd van de winnaar der 200 meter schoolslag be kijkt, dan blijkt hier wel uit, dat de Watertrapper Jan Lablans er heel wat langer over deed dan op Maandagavond j.l. bij de Olympische selectie-wadstrij den. Hedenavond maakte Lablans een tijd van 3.5.6, terwijl Maandag 2.59.6 voor hem kon worden genoteerd. De volledige uitslagen waren: 200 m. schoolslag heren: 1. J. Lablans (DWT) 3.5.6; 2. Nyenhuis (HVGB) 3.6.6; 3. Bijls- ma 3.8.4. 100 m. rugslag heren: 1. Hoek stra (HVGB) 1.18.4; 2. P. Smit (HPC) 1.24.1; 3. v. d. Heyde (DWT) 1.26.5. 50 m. borstcrawl jongens: 1. F. Kuipers (HVGB); 2. Dralerge (HVGB). 50 m. rugslag meisjes: 1. B. Nelissen (DWT) 41.8; 2. T. Hoeks (DWR) 43.2; 3. T. de Mooy (DWR) 43.3. 3x50 m. wisselslag dames: 1. N. Kint (VZV) 2.22.2; 2. T. v. Meel (H'lem) 2.25; 3. I. v. Bruggen (DWT) 2.26.4. 5x50 jongens:: 1. HVGB 2.52.6; 2. VZV 3.20.9; 3. HVGB 2 3.21. 10x50 dames: 1. DWR 6.09; 2. HVGB 6.30.3; 3. DWT 6.40. De waterpolo-wedstrijd voor de (Tom- petitie K.N.Z.B. tussen De Watertrap pers en VZV eindigde in een 32-zege voor de Velsenaren. DWT, gehandicapt door het gemis van twee zijner beste spelers, lag door doelpunten van Vis- man en Duinker al spoedig met 20 achter. Voor de rust verkleinde Geukers de achterstand 2—1. In de tweede helft werd het door Swier 13, en alhoewel DWT door een doelpunt van Geukers nog tot 23 wist op te halen, ontging VZV de zege niet meer. Zaterdagavond speelt DWT in het Sportfondsenbad tegen DJK uit Amsterdam. Aan de verkeersexamens te Haarlem namen dit jaar deel 67 scholen met 1978 candidaten. Hiervan slaagden er 1882, zodat 96 of ruim 5% werden af gewezen. De geslaagden zullen een di- Dloma ontvangen, dat op twee dagen zal worden uitgereikt, des morgens om half tien in het Rembrandt-theater. De eerste groep komt Maandag 5 Juli bij een, de tweede Dinsdag 6 Juli. (Van een onzer speciale verslaggevers) Hievele malen hebben duizenden al het „Radio-ziekenbezoek o. 1. v. Alex- van Wayenburg" ofwel „De Zonnebloem" horen aankondigen en boe dikwijls hebben zij niet met genoegen geluisterd naar de vlotte programma's, vol van christelijke levensblijheid en juist gestemde ernst. „De Zonnebloem" is in de aether een ven vertrouwde verschijning geworden als een monument in een stadsbeeld. Aan de gehele gemeenschap ligt de eenheidsgedachte ten grondslag. Het gezamenlijk rijk zijn in het bezitten van het kindschap Gods: deze idee ligt hecht in de Zonnebloem verankerd. Het „ieder vQor zich en God voor ons allen" is hier ten enenmale uitgebannen. God staat als het lichtende einddoel aan het slot van de levensweg. Hij is de Zcm, die het mense lijke levenspad verlicht en kleur geeft aan het bestaan. Daarom ook is een der voornaamste kenmerken van het Zon nebloem-idee, dat de ziel van de mens zich keert naar het Licht, juist zoals in de natuur de zonnebloem zich immer weet keert naar het licht en de zon. De uitzendingen specialiseren zich in het geestelijke. Reeds driehonderd uit zendingen heeft Alex van Wayenburg, Foto van een studio tijdens een Zonnebloem-uitzending. Fred Starewood (alias Frits van Turenhout) tracht al zingende de Luisterende vrienden in de ogen te zien. Wim Quint (rechts) houdt inmiddels een oogje in het zeil, terwijl Jan Mekkes aan de vleugel het zijne er aan doet. die de bezieler van dit werk is, ver zorgd en telkens was de vrolijke noot de voornaamste. Aan ieder programma ligt een bepaalde gedachte ten grond slag, voortbouwende op het voornoemde principe. Belangrijk is de zelfwerkzaamheid, die ten zeerste gestimuleerd wordt. De luisteraars kunnen zelf hun eigen ideeën insturen, welke dan in de uitzendingen „Uit het hart van de Zonnebloem" wor den verwerkt. Vanzelfsprekend groeide uit deze oorspronkelijk louter geestelijke ideeën een materiële hulpactie van een gewel dige omvang. Thans omvat deze hulp actie bijna alles, wat een niet licha melijk gezond mens nodig kan hebben. Zelfs een eigen huis, het Zonnebloem huis, ziet men in de toekomst verrij zen, waar men dan alle materiële hulp acties én al wat buiten het eigenlijke omroepwerk valt, hoopt onder te bren gen. Dit brengt grote financiële conse quenties met zich mee, welke men in goede banen wil leiden door het be kend maken van het gironummer t. n. v. Wim Quint, nr. 452256, door het in om loop brengen van spaarpotjes, die men kan aanvragen bij de heer J. Diekman, Zwolse Weg 69, Deventer, en op vele andere manieren. Heden is *t eigen lijke feest van de pa trones van de Zonne bloem, Maria Visita tie, maar het feest wordt morgen ge vierd. Om negen uur zendt de K. R. O. de Hoogmis uit vanuit de kapel van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo en om elf urn- kan men een studio uitzending horen, waaraan dit in te genstelling tot' het in de radiogids gepu bliceerde programma het omroep-ka- merorkest o. L v. André Rieu meewer ken, alsmede José Candel, Frans van der Ven en Jules de Corte. Weer vierde vandaag ons bedrijf een zilveren jubileum, ditmaal van de ma- chinezetter P. v. d. Nouland, die 25 jaar aan ons bedrijf is verbonden en ook op ander gebied dan dat van het grafische vak zijn sporen verdiend heeft. Na in de directiekamer gehuldigd te zijn door de directeur, de heer J. J. W. Boerrigter, Werden de jubilaris, zijn vrouw en zoon begroet in de cantine, waar velen uit het bedrijf zich verza meld hadden. Het werk was een ogen blik stilgelegd om de jubilaris eens flink in de bloemetjes te zetten. De chef van de courantzetterij, de heer C. M. v. d. Vorst, de voorman H. van Geldorp, de collega J. Stromeier en natuurlijk de heer A. G. G. Kroon, spraken hem in zeer waarderende woorden toe, zijn vele goede eigenschappen noemend en ook de overige niet vergetend. Een wollen deken en een bloemstuk voor de echt genote waren de geschenken van het jubileumfonds. Een stroom van persoon lijke gelukwensen volgde op de officiële huldiging. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het automobielbedrijf Gebr. Beekman, werd Dinsdagavond d§ di rectie door het personeel gehuldigd. Het personeel bood twee gebrandschil derde ramen aan. De volgende dag gin gen de employé's op uitnodiging van de directie een autotochtje maken naar de Veluwe en de Betuwe. Wegens de lage temperatuur zijn de zwemwedstrijden hedenavond in het bad aan de Houtvaart afgelast. Grootste kunstmatige woud van Europa Zo'n gekke vraag? - Schoenen van het leder der vroede vaderen 10.000 maal helderder dan de zon Kinkhoestpatiënten zoeken het hoger op. n de 19e eeuw hebben de Fransen een der meest bedeelde gebieden van hun land, „Lss Landss zich uitstrekt langs de oever van de Atlantische Oceaan, in ontginning ge bracht De duinen werden met zee- dennen beplant, die een oppervlakte van ruim een mill, hectaren besloegen. Les Landes" werd daardoor het groot ste kunstmatig aangelegde woud van Europa. Het toerisme en de harswin ning werden de twee grootste bestaans middelen in deze streek. De afgelopen oorlog heeft door bos branden enz. geleid tot vernieling van 400.000 hectaren bos, zodat een gedeelte van de bevolking zich genoodzaakt zag de vernielde gebieden te verlaten. Sinds twee jaar worden er nu door de staat maatregelen getroffen om hieraan paal en perk te stellen. Teneinde over voldoende arbeidskrachten te beschik ken heeft men hiervoor de hulp van het leger moeten inroepen. en 22-jarige Duitser is via een in discrete vraag aan de Amerikaan se militaire gouverneur, generaal Lucius D. Clay, in het gekkenhuis be land. De man belde Clay in diens hoofdk- artier op en vroeg hem wan neer de derde wereldoorlog vermoede lijk zou uitbreken. Daar de Duitser zich voor een Engelsman had uitgegeven, bracht de Britse militaire politie de man voor de rechter. Deze liet hem in een krankzinnigengesticht opnemen, nadat een psychiater geestelijke afwij kingen had geconstateerd. van Lübeckse herkomst vertoonde, de dieven echter geen spoor. Van eleerden aan het observatorium in Cleveland in Amerika hebben een enorme rode ster ontdekt, welke naar geschat wordt 10.000 maal zo helder is als de zon. Dr. J. J. Nas sau, directeur van het observatorium te Cleveland, heeft de Amerikaanse ver eniging voor sterrenkunde medegedeeld dat een Nederlandse astronoom G. B. van Albena met hem de ster ontdekt had. Voor de ontdekking is infra-rode fotografie toegepast. De afstand van de nieuwe ster wordt op 20.000 licht jaren geschat. Zowel volwassenen als kinderen die aan kinkhoest lijden, ondervinden veel baat bij een vliegkuur. Bij deze vorm van genezing, die in A™®~ rika geregeld wordt toegepast, stijgt het vliegtuig met de kinkhoestpatiënten geleidelijk tot 1500 a 2000 meter hoogte, waar men enige tijd blijft rondcirkelen om de borstspieren, keel en ademha lingsorganen aan te passen, om dan weer langzaam te dalen. Deze kuur, die ongeveer een uur in beslag neemt, wordt te Antwerpen en ook op andere Belgische vliegvelden geregeld toegepast. Dertig procent der patiënten waren na 2 of 3 dagen ge nezen. Waar het niet mocht baten had den ook andere geneesmethodes reeds gefaald. (Vervolg van pag. 1) Het spel begon alweer vroeg in de derde étappe van de Tour de France. Een groep van tien renners, o.w. Diot, Thietard. Impanis, Ronconi, Giguet en Lazarides, koos het hazenpad en omdat het peleton er practisch niet op rea geerde, hadden de vluchtelingen te Lamballe, 46 km. na de start, al een voorsprong van bijna vijf minuten. Maar langzamerhand werd de hoofd groep toch wakker. Er begon een felle jacht op de weglopers, die 20 kilometer verder weer 2 minuten van hun voor sprong kwijt waren. Het ploegen-klassement ziet er na de tweede etappe als volgt uit: 1. België B 43 uur 04 min. 15 sec.; 2. Internationale ploeg 43.05.54; 3. Franse nationale ploeg 43.07.17; 4. België A 43.07.30; 5. Centrum en Zuid-Westen (Fr.) 43.12.24; 6. Zuid- Oosten (Fr.) 43.12.52; 7. Italië A 43.16.38; 8. Noord-Oosten (Fr.) 43.16.39; 9. Parijs 43.17.10; 10. Nederlands-Luxemburgse ploeg 43.26.53; 11. Italië B 43.37.04; 12. Westen (Fr.) 43.42.07. De wedstrijdcommissarissen hebben besloten dat Pernac (Zuid-Oosten), Paul Neri (Intern, ploeg), Caput (Franse Na tionale ploeg) en Sforacchi (Italië B), die gisteren na de sluiting der controle binnenkwamen, vandaag mogen starten. Alle zestien candidaten voor de acte L.O. aan de Bisschoppelijke Kweek school te Beverwijk zijn voor het exa men geslaagd. J. M. Boogers, A. J. de Graaf (Amsterdam); H. G. Heemskerk (Heemstede); A. F. Hollaardt (Lisse); J. L. Kokx Kwintsheul); C. N. P. v. Leeu wen (Heerhugowaard)A. A. W. v. d. Linden (Heiloo); Th. J. Meyering (Am sterdam); C. Mulder Maastricht); C. P. Overschie (Honselersdijk)C. Ruiter (Oude Nieodrp); A. N. Vader (Oudorp); N. K. M. Vriesekoop (Spaarndam); Th. P. Weijers (Anna Paulowna); P. B. Zon- jee (Castricum) en C. J. Zuiderwijk (Haarlem). —-voor PUDDING CUSTARD- MAIZ CP 11 -037 Ofschoon in de officiële aankondiging van de voorlopige opzegging der melkdistributie sprake is van consump- tiemelk en consumptiemelkproducten, schijnt enig misverstand te zijn gerezen over de vraag, welke producten nu zon der bon mogen worden verkocht of be trokken. Ten overvloede zij er daarom op ge wezen, dat alléén die producten vrij zijn, die tot nu toe op melkbon konden wor den betrokken. Boter én kaas blijven dus op de bon, evenals eieren, die door en kele detaillisten, zoals gebleken is, tot de melkproducten zijn gerekend. In Amsterdam moet volgens „De Volks» krant" een statistiek verschenen zijn, waarin tot uitdrukking komt, dat in meer dan 50 percent van de hoofdste delijke woningen, waarin een badcel aanwezig is, deze gebruikt wordt voor het opslaan van aardappelen. En 94 percent der Amsterdammers baden niet of slechts onder zeer primitieve omstan digheden. Het weer is gelukkig in de afgelopen weken zo ongunstig geweest, dat geen Amsterdammer het in zijn hoofd gehaald heeft naar Zandvoort te fietsen of te trammen, tenzij uit armoe de, omdat hij een hutje heeft gehuurd of een tent opgeslagen. Maar eens zal de zon toch wel weer schijnen en dan komen de Mokumers met tienduizend tallen naar het strand, dat ze dan be legeren en „hun" strand noemen. Daar halen ze dan de reinigings-achterstand van een heel jaar in. Eerlijk gezegd, kan U de zee, als ze rimpelloos is en vuil aan de zelfkant, dan nog aanlokken? Ik moet er niet aan denk'en, dat ik verfrissing zou zoeken tussen die dui zenden van die 94 percent, die niet of slechts onder zeer primitieve omstan digheden baden. Daarom kunt u beter nu naar zee gaan en in de golven dui ken. Dat is sportief en gegarandeerd hygiëniscl). DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MU. (Adv.)/ Het kampvuurspel „Een midden-Mei nacht", dat enkele weken geleden op de Schapenduinen te Bloemendaal door de Nederlandse padvinders werd opge voerd, zal op 3 en 4 Juli ter gelegenheid van de nationale koempoelen te Lun- teren worden herhaald. Tweeduizend leiders en leidsters uit het gehele land zullen dan het spel van Flip Wafelbakker onder leiding van Bert Metz aanschouwen. De werkzaamheden aan de burge meester van Alphenfontein voor het raadhuis vorderen gestadig. De fontein zal op Zaterdag 24 Juli a.s. des middags om 3 uur aan de oud-burgemeester en diens echtgenote worden overgedragen. Gistermorgen behandelde het Haagse Bijzonder Gerechtshof de zaak tegen de bekende soldatenmoeder mevr. Hiddink de Haan. Zij wordt ervan beschuldigo in de bezettingstijd een aantal personen aangegeven te hebben bij de politieke afdeling der politie te Amersfoort. De hoofdverpleger van het militaire hospi taal te Den Haag, de heer C. Hoegen. zou als gevolg hiervan zijn gearresteerd en via de gevangenis te Scheveningen in het concentratiekamp Vught terecht, zijn gekomen. Ook had zij o.a. doorge- geyen, dat een aantal vrouwen van of ficieren 'zeer anti-Duits gezind was en dat dezen wederrechtelijk levensmidde len uit het vijandelijk doorgangskamp voor Nederlandse krijgsgevangenen tq Amersfoort hadden weggenomen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat mevr. Hiddink, die een zeer nerveuze en weinig verstandige indruk maakte, als gevolg van een ruzie naar de poli tie gelopen was en daar haar mond voorbij had gepraat. Zij verklaarde nu, dat zij slechts haar hart had uitgestort maar de president, mr. Ikman van Burck, meende, dat dit alleen uit haar zucht tot kwebbelen voortkwam. Mevrouw Hiddink zou in de mening verkeerd hebben, dat het hoofd van de politie te Amersfoort niet fout was, maar even ISter deelde de secretaris van de afdeling Amersfoort van het Nederlandse Rode Kruis mede, dat iedereen wel degelijk wist, dat deze zeer pro-Duits Was. Volgens verklarin gen van getuige L. C. Dam, die evenals verdachte voör de gewonde militairen zorgde, bestond' er een controverse tus sen beiden en mevrouw Hiddink zag in hem een concurrent. Op vragen van de president, of zij louter handelde uit Op het partijcongres van de Italiaanse socialistische partij kreeg de resolutie, die gebaseerd is op een compromis tus sen de voorstellen van de rechtse en de linkse groepen van de partij, een dui delijke fceerderheid van stemmen tegen de resoluties van linker- en rechtervleu- geL Na een rumoerige zitting werd beslo ten de leiding van Pietro Nenni niet langer te aanvaarden en vandaag een nieuw bestuur te kiezen. liefde voor de militairen of dat zij er een vak van maakte, antwoordde ge tuige: „Het laatste. Zij leefde zoals wij niet konden." Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat verdachte een figuur is, die zich niet beheersen kan, driftig en debiel met een hysterisch-psychopathisch ka rakter. Ket rapport concludeert tot een versterkt verminderde mate van toere keningsvatbaarheid. De procureur-fis caal, mr. Dyserinck, verklaarde in zijn requisitoir, dat verdachte had moeten weten, dat de politieman, tot wie zij zich wendde, fout was. Hij eiste een ge vangenisstraf, gelijk aan de tijd, die verdachte in bewaring had doorge bracht, 350 dagen, benevens ontzetting uit de ^kiesrechten. Uitspraak 15 Juli. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend (Niet-officiële 1/7 30/6 38% 38% 36% 36% 64 64% 40% 41% 63% 63% 20% 21 58% 58% 59% 60 16% 16% 13% 14 30 30% 43% 42 V2» 53"i 59% 47% 48 30 29% 80% 80% 354 Neder 1. 1948 3-354 Nederland 194'/ 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bei. fac Ned. Handel Mii. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holt Amerika Liin Kon. N. Stoomb. Mil Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii cert ex dividend koerseni Vorig slot 100% 98% gl 99 98% 161% 164% 125 1935-2 149gb* 209% 297 277 256% 348% 340% 16554 204 172 191 223% 157% Opening 2/7 98/4-54 163% 208% 295 256 348% 339% 205 189% 221 157 Vrijdag HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Wimbledon. 18.15 Lezing. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Suri name. 19.30 Verkiezingstoespr. 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Proloog. 20.15 Kon. Mil. KapeL 21.00 Cello en piano. 21.30 Lezing. 21.50 Gram. 22,00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Negro spirituals. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.45 Kwintet. HILVERSUM n, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel. 18.40 Jan Corduwener. 19.00 Denk om- de bocht. 19.15 Koopvaardij. 19.22 rege- ringsuitz. 19.30 Lezing. 19.45 Ver kiezingstoespr. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage. 21.00 Verzoekprogr. 21.30 Ducdalf. 21.50 Piano. 22.00 Buiteni. weekoverz. 22.15 Jazz. 22.40 Lezing. 22.45 Avondwijding. 23:00 Nieuws. 23.15 R. Strauss. Zaterdag HILVERSUM I, 301 M. 7.00 NicuvJs. 7.15 Gymn. 7.30 Maria-progr. 7.45 Morgengebed. 8.00- Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 8.55 Inleiding op 9.00 Hoogmis Zonnebloem. 10.15 Kleuters 10.30 Opera. 11.00 Feestuitz. Zonne bloem. *11.45 Schoolradio. 12.15 Hon gaarse muziek. 12.30 Weeroverz. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkr. 13.30 Lunchconc. 13.50 Film en toneel. 14.10 Symph. conc. 15.45 Gram. 16.00 Kwintetten. 16.20 Lezing. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdlied. 8.18 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Handel. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Tante Pollewop. 10.35 Trio. 11.00 Uitz. voor arb. in cont.-bedr. 12.00 Lunchconc. 12.30 Weerpr. 12.33 Troubadours. 13.15 Kalender. 13.20 Muziekkorps. 14.00 AJC. 14.1-5 Gram. 15.00 NVV. 15.15 Philh. ork. 16.00 Lezing. 16.15 Gram. 16.45 Sport. 17.00 Jeugd. et is gemakkelijk riemen te snij den van andermans leer, maar men kan er ook schoenen van maken. Dat deden tenminste de dieven, die ie met zwaar leer beklede zetels van de vroede vaderen van Lübeck hebben gestolen. Na elke raadszitting werden de stoelen opgeborgen in een inbraak- vrije ruimte, die evenwel 'niet zo in- braakvrij bleek te zijn. of de inbrekers wisten er binnen te komen en het kos telijke leder, waarin het stadswapen was afgedrukt, van zeven zetels af te snijden. Enkele dagen later ontdekte de politie te Hamburg op de zwarte markt mooie leren pantoffels en ander m schoenwerk, dat onmiskenbare tekenen Street Sir Nigel Montmorency Caven Vertaald door: E. GRIESE - K. DE VRIES 9) HOOFDSTUK VI. Ik vond dé Carton^ verbazend aan trekkelijk. Ze waren zo luchthartig, zo vrolijk, zo origineel en knap ten minste Juanita en Dorothea waren knap en bovenal zo meelevend. Te oor delen naar de mate van belangstelling die zij in mijn plannen toonden en de energie, die zij ten toon spreidden bij de raadgevingen betreffende de beste manieren om werk te krijgen, konden zij mij van de dag mijner geboorte af gekend hebben. Op de ochtend na mijn aankomst viel Dorothea rechtstreeks op de Telegraph aan om de adverten tie-kolommen door te zoeken. Mijn aan bevelingen moesten bewaard blijven als een soort reddingsboei, wanneer al het andere gefaald had. Ieder ogenblik kon ik aangenomen worden bij een prins of eerste-minister, dan zou ik er spijt van hebben, mijzelf te hebben vergooid aan een eenvoudige specialist in Harley dish Square of Owen Westcott, pole Street klonk aantrekkelijk, Wim- pole Street klonk aantrekkelijk, maar waarschijnlijk hielden zij er geen secre taresse op na, en zo ja, dan betaalden zij misschien slecht.. „Gevraagd"... Haar ogen gmgen de kolommen langs. „Gevraagd, gezelschap voor hulpbehoevende dame. Moet sterk en geheelonthoudster zijn. Goede ge tuigen. Zenuwpatiënte." Dat is niets. „Gevraagd, "verpleegster voor gesticht in de provincie", ook niets. Hier hebben we het. Haar stem klonk opgewonden evraagd een jonge dame als privé- secretaresse bij letterkundige. Vertrou- wenspost. Stenografie en machine- schrijven vereist. Goed sa. aris. Per soonlijk aanmelden 22c Regent Street W.'\ „Eet je ontbijt op," zei nicht Janet, toen ik van tafel opsprong. „Er is geen haast bij." „Honderden zullen zich aanjnelden voor die betrekking." Ik snelde naar de deur. „Neem me alstublieft niet kwa lijk." „Wacht," riep Juanita. „Kom terug, Hilary. Als je vijf minuten wilt gaan zitten, ga ik met je mee. Ik laat je niet alleen naar zo'n man gaan, of hij nu letterkundige is of iets anders." Juist toen wij het huis verlieten, kwam mijnheer Tony Lasenby binnen, en zijn gezicht werd lang, toen hij Jua- nita's hoed zag. „Ik wilde piket spelen en ik heb een nieuwe puzzlegisteravond gekocht golfballen in de holes zien te krijgen." „Het spijt me", zei Juanita, en legde de situatie uit. Hij stond met open mond' en keek op zijn horloge. „Het is pas half tien." „Ja," zei Juanita. „Ik ben in geen ja ren zo vroeg op stap geweest, maar Hi lary is heeldoortastend." „Gaat Dorothea ook werk zoeken „Neenmaar. zij gaat straks naar de Trimmers." Hij keek erg terneergeslagen. „Waarom studeer je je bacteriologie niet Ik ontstelde werkelijk bij dit voor stel, zo verbaasd was ik. Juanita moet het gemerkt hebben, want later, toen we in de ondergrondse zaten, zei ze „Tony is verschrikkelijk knap, weet je, hoewel hij er niemand ooit iets van laat merken. Hij is doctorandus in de natuurkunde, en nog meer van dien aard. Deed summa cum laude examen, en bacteriologie is zijn stokpaardje." „Heus?" Ik was niet in staat, iets meer te zeggen. Een jonge man, die summa cum laude examens deed, en tevreden met puzzles speelde, maakte mij sprakeloos. Wij namen een bus naar 22c Regent Street om tijd te sparen, en toen we poor de deur stonden> ging mijn adem een beetje vlugger. Zou de letterkun dige griezelig zijn? Zou hij op Bernard Shaw of G. K. Chesterton lijken, wier werken ik wel niet gelezen had, maar wier faam toch tot Ridgemoor en het Tuinhuis was doorgedrongen, net als de faam van Cockles en Carter, de grote adverteerders en leveranciers van anti- gal- en leverpillen. Juanita riep mij tot de werkelijkheid terug. „Kom", zei ze, „het moet boven zijn." Ik volgde haar twee trappen op. „Hier moet het zijn," zei ze en klopte. „Binnen," zei een stem. „Falset" dacht ik bij mezelf. „Een letterkundige falset", en volgde Juanita de kamer in, mijn ogen gericht op haar kaneelkleu rige rok, die me op wonderbaarlijke wijze opwekte. Een lange, prachtige, zwartzijden dame stond op en keek ons aan. „Goeden morgen," zei ze. Gaat alstu blieft zitten." x Juanita deed het elegant, terwijl ik op mijn stoel viel. n „Wat kan ik voor u doen „O!" Juanita keek naar mij, maar mijn tong kleefde aan mijn gehemelte. We kwamen naar aanleiding van een advertentie in de Telegraph, maar ik geloof, dat we verkeerd zijn. We verwachtten een letterkundige te vin den." „Het is in orde," zei de prachtige dame gladjes. „Maar in die betrekking is al voorzien. U wenst een betrek king Zij keek naar mij. „Ja, alstubliéf..." mevrouw, wilde ik bijna zeggen, maar hield het bijtijds in. „Precies. Ik /heb genoeg vacatures. Het inschrijfgeld bedraagt vijf shilling." „Neemt u me niet kwalijk," stamelde ik. „Vijf shilling een heel klem be drag maar ik ben verplicht het te vra gen bij wijze van waarborg." Voor ik wist, wat ik deed, hadden de vijf shilling mijn tas verlaten en waren in haar bezit overgegaan, t „Laat me nu eens zien." Zij nam een groot boek op. „Ik neem aan, dat u een betrekking wilt als kinderjuffrouw?" Ik twijfelde er aan, of ik haar wel goed verstaan had, en keek^ naar Juanita. „Hier heb ik iets, dat wel geschikt voor u is,"' vervolgde zij, voor ik een woord kon zeggen. „Een domineesgezin, vijf kinderen, de jongste achttien maanden. Volledige verzorging er mee wandelen. Twee uur per dög on derwijs aan de oudste kinderen. Orge* spelen op' Zondagsschool. Geregeld naar de kerk gaan. Opgewekt, goed humeur. Prima getuigen vereist. Behandeld als lid van het gezin. Sal '- vijftien pond per jaar en de was." U mag van geluk spreken dat u salaris ontvangt, als dit uw eerste betrekking is." Ik maakte een vreemd geluid in mijn keel en zij keek mij vlug. aan. „Is er iets Ik schudde mijn hoofd. „N-neen. Al leen hoop ik, dat die dominee de koude koorts krijgt." De dame en Juanita schrokken en de eerste greep naar haar omvangrijk, met zijde overtrokken hart. „Hy zou het verdienen," raasde ik, voor zij er een woord tussen konden krijgen „en ik zal u tegelijk vertellen, dat ik geen baantje zoek als slavin. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2