Patroon en personeel zullen gezamenlijk overleg dienen te plegen Belangrijke taken voor de Sociaal-Economische Raad VIJF DER „NEGEN MANNEN" WEER IN HET VADERLAND OPROEPINGSKAARTEN IN VERKEERDE HANDEN? Katholieke kiezer PROTEST AAN MOSKOU ONVERMIJDELIJK? Robertson tracht Sokolovsky te ontmoeten Eerlijk spel, mijne heren! Verliezen in Indië r Nederland bereid voedsel te zenden Tot hoofd en hart INSTELLING DER RADEN VERPLICHT EIST ENGELAND SCHREIEDER OP Mr. Sassen: In de Republiek zeer sterke communistische invloeden aan het werk FINLAND STEMT IN VOLMAAKTE RUST Politie heeft onderzoek ingesteld GEEN CONCRETE FEITEN 'T I Het weer Consumentencrediet en gezinsinkomen Uitlevering van Gestapo mannen ZATERDAG 3 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24193 HET WETSONTWERP OVER DE ONDERNEMINGSRADEN «BIK „WEGREGELEN" VAN WELTER K.R.O. treft geen schuld He± kort geleden aange kondigde wetsontwerp op de Ondernemingsraden is ingediend. De voornaamste bijzonder heden van de memorie van toelichting en de be palingen van het wetsont werp zijn in nevenstaand overzicht samengevat. (Vervolg op pag. 3) DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN p en van de middelen om de maaischappij in -1-' christelijke zin op ie bouwen, dat in het bereik ligt van iedere stemgerechtigde katholiek, is hei goed gebruik maken van zijn kiesrecht, teneinde een staatsbestuur ie krijgen, dat genoegzame waar borgen biedt voor de rechten van God en de zielen, en dat bij machte is die positieve maatregelen tot stand ie brengen, welke voor hei ware welzijn van individu, gezin en samenleving het meest doeltref fend zijn en dus ier bestrijding van hei communisme het meest geëigend. KWESTIE BERLIJN" UITERST VERWARD Kom vroeg! Evacuatie uit Republiek f 150.000 VOOR KONINKLIJKE PALEIZEN WESTLANDSE EXPORT BELEMMERD Slecht weer de oorzaak U stemt toch ook lijst 1 van de K. V.P. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. Directeur: 3. 3. W. Boerriater NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mWlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper» 15 cent» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ii. i t (Van onze Haagse redacteur Er is veel over te doen geweest of een wet op de Ondernemingsraden al dan niet geïncorporeerd diende te worden bij de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. De regering erkent tenslotte dat er een zeker verband tussen de publiek rechtelijke organisatie van het bedrijfsleven en de Ondernemingsraden bestaat en zo zal aan de Sociaal-Economische Raad, bedoeld bij het pas ingediende wetsontwerp op de PBO een belangrijke taak met betrekking tot de Onder nemingsraden worden toegekend. Het ligt voorts in het voornemen t.z.t. voorstellen te doen, om ook de bevoegdheden welke zullen worden toegekend aan bedrijfscommissies voorzover mogelijk over te dragen aan de daartoe in aanmerking komende publiekrech telijke bedrijfsorganen. Men meent echter, dat dit verband met de PBO er niet toe dwingt, dat de materie van de Ondernemingsraden en van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie ook in een en hetzelfde wetsontwerp zouden moeten worden geregeld. Ook al zijn er zekere aanrakingspunten, de geheel eigen sfeer van de Ondernemingsraden, met specifieke taak en hun eigen terrein van werkzaamheid pleiten voor een afzonderlijke wettelijke regeling. Een dergelijke regeling zal het ook eer der mogelijk maken tot instelling i)an ondernemingsraden overeenkomstig de wet over te gaan. Bij de voorbereiding van het wetsontwerp op de ondernemingsraden is gebruik gemaakt van het rapport, uit gebracht door een door de Stichting van de Arbeid ingestelde commissie en zoveel mogelijk overgenomen van wat daarin door vertegenwoordigers van de represen tatieve organisaties van werkgevers en -nemers, tezamen met een aantal deskun digen, mêt de grootst mogelijke meerder heid tot uitdrukking is gebracht. Grondslag bij de komende onderne mingsraden is de overtuiging, dat een orgaan van samenwerking in de onder neming slechts aan zijn doel kan baant- woorden, indien deze samenwerking zich afspeelt tussen de ondernemer en zijn personeel. Vandaar dat het accent is ge legd op de ondernemingsraden en niet op kernen, fabriekscommissies of der gelijke, om daarmede aan te geven, dat hier geen sprake is van een vertegen woordiging van het personeel tegenover de ondernemer, doch integendeel van een orgaan van gezamenlijk overleg, waarvan het hoofd van de onderneming samen met zijn personeel deel uitmaakt. Hieruit volgt onmiddellijk, dat in de ondernemingsraad geen buitenstaanders zitting zullen krijgen. Bij de samenstelling der ondernemingsraden zal aan het ge organiseerde bedrijfsleven een zekeie be voegdheid worden toegekend in die zin, dat het recht tot candidaatstelling in eer ste instantie toekomt aan de organisaties van werknemers. De organisatorische er varing en het vertrouwen, dat de vakver enigingen bezitten, moeten van grote waarde worden geacht voor het welslagen der ondernemingsraden. Pe functie van de ondernemingsraad Kuï?.Kt- ,dat z'1n terrein beperkt er, van de zuivere aange legenheden van de onderneming. Voor komen moet worden, dat tegensteilingen of naijver zouden ontstaan tussen de on dernemingsraden en de vakverenigingen. Zonder de organisatie en de scholing der werknemers, die zich in de vakverenigin gen voltrekken, zou een doeltretfende medewerking hunnerzijds in het bedrijfs leven nauwelijks tot ontwikkeling komen. De ondernemingsraad krijgt tot taak, zulks onder erkenning van de zelfstan dige functie van de ondernemer, door overleg inzake, toezicht op en uitvoering of regeling van alle aangelegenheden, de onderneming betreffende, welke in ver band met haar aard en met de omstan digheden daarvoor in aanmerking komen en door het bevorderen van een goede verstandhouding én samenwerking in de onderneming naar vermogen by te dra gen tot een zo goed mogelijk function- neren der onderneming. Over de bevoegdheden van de onder nemingsraden het volgende: Zij zullen de wensen, bezwaren en opmerkingen van het personeel behandelen; overleg plegen bij het vaststellen van vacantietijden en dergelijke; toezicht houden op de naleving Koning Abdoellah, die momenteel de Arabische landen afreist, werd deze week ontvangen door Ibn Saud, Koning van Saudi Arabië. Het was de eerste maal sinds vijf en twintig jaar, dat de vorsten elkaar zagen. Naar aanleiding van een aantal protes ten, die bij de K.R.O. zijn binnengeko men over het „wegregelen" van de heer Weiter bij zijn verkiezingsrede, deelt de voorzitter van de K.R.O., prof. J. B. Kors O.P., in de Katholieke Radiogids mede, dat er van de kant van de K.R.O. geen enkele opzettelijke poging is ge daan of een al te doorzichtige, onspor tieve en laag bij de grondse methode is gebruikt om Welter's radio-rede te doen mislukken. (Van onze Haagse redacteur) De „Nieuwe Haagse Courant" meen de Vrijdagavond te kunnen melden, dat Schreieder, die naar Leeuwarden is overgebracht, door de Engelse autori teiten zou zijn opgeëist. Van Britse zijde deelde men ons gisteren echter mede, dat er geen enkele grond bekend Was, waarop dit bericht zou kunnen berusten. van de arbeidsvoorwaarden en van de wettelijke voorschriften ter bescherming van de werknemers; deelnemen in het beheer van instellingen, die ten behoeve van de werknemers aan de onderneming zijn verbonden en advies uitbrengen over maatregelen, die tot verbetering van de technische en economische gang van zaken kan bijdragen. Ondernemingen die 25 of meer werknemers tellen zullen verplicht worden een ondernemingsraad in te stel len. Deze grens is vrij willekeurig getrok ken. De bedoeling is. tot uitdrukking te brengen, dat de instelling van een onder nemingsraad voor bedrijven met een zekere omvang noodzakelijk moet w .rdert geacht. Het hoofd of de bestuurder van een onderneming is verplicht aan de raad alle medewerking te verlenen en inlich tingen te verstrekken, welke nij meent te behoeven. Het aantal leden van de ondernemings raad varieert van 3 bij 25 werknemers tot maximaal 25 leden. Kiesgerechtigd zijn de werknemers, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en gedurende ten minste één jaar onafgebroken in de onder neming werkzaam zijn geweest; verkies baar tot lid van de ondernemingsraad zijn zij, die de leeftijd van 23 jaar hebben be reikt en gedurende tenminste drie jaar onafgebroken in de onderneming werk zaam zijn geweest (Van een onzer speciale verslaggevers) De laatste vijf van de „negenmannen", die als waarnemers van de rcgertng de situatie in Indonesië ter plaatse bestu deerd hebbenzijn Vrijdagavond per K.L.M.-toestel in het vaderland terug gekeerd. Het waren de heren P. 'a. Kerstens, mr. dr. E. Sassenprof. H. Logemann, mr. P. Joekes en H. J. Meije- rink. In de douaneloods op Schiphol stonden zij de journalisten te woord, alhoewel zij geen van allen bereid waren iets belang rijks te vertellen over de besprekingen, die zij op de conferenties in Bandoeng met de niet-republikeinse gedelegeerden hebben gevoerd. De heer Sassen verklaarde, dat hij in Medan zowel politiek als economisch een zeer gunstige indruk had opgedaan. Hij had er ook een bezoek gebracht aan de negara-troepen, die uitermate gediscipli neerd bleken te zijn. „Als de mensen in Indonesië", aldus jnr. Sassen, „zeggen, dat ze republikein zijn dan betekent zulks dat zij de vrijheid van bet land wensen of dat zij zich uitspre ken voor een eenheidsstaat Indonesië, waarbij zij zich dus tegen het federalis tische streven keren." Overigens had mr. Sassen de stellige indruk gekregen, dat in de republiek zeer sterke communistische invloeden aan het werk zijn. De heer Joekes zeide over de bespre kingen, die de Nederlandse politici met de verschillende delegaties van de Ban- doengse conferentie hadden geveerd: „Wij hadden ons op het standpunt cesteld, dat wij niet gekomen waren om iets te ver tellen, maar integendeel om iets te ver nemen." Prof. Logemann was bereid te verkla ren, dat het ter oplossing van het repu blikeinse geschil door de Commissie voor Goede Diensten gedane compromis-voorstel in sommige kringen der te Bandoeng con fererende delegaties „inderdaad indruk heeft gemaakt". Het spraakzaamst van de vijf heren was ongetwijfeld de heer Afeiierink, die verklaarde, dat de belangstelling van de 14 groepen, die aan de Bandoengse con ferentie deelnamen, veel meer uitging naar politieke dan naar economische vraagstukken. Verscheidene delegaties toonden in hun onderlinge discussies een zekere gereserveerdheid, die zii echter lieten varen in afzonderlijke besprekingen met de Commissie van 9. In Djocja. waar de heer Me'jerink met twee der andere heren een bezoek had gebracht, was men „met Oosterse gast vrijheid en met grote hoffelijkheid" ont vangen. Maar de heer Meijerink was zeer onder de indruk van „de stroom van ellende" en de „ontwrichting op staatkundig, financieel en economisch gebied", die hij in Djocja had waargenomen." Het communisme beschouwaz htj in de republiek inderdaad als een groot gevaar en de (republikeinse) regering is niet in staat dit gevaar te bezweren. De heer Meijerink wees er verder op, dat iedere politieke partij in de republiek haar eigen gewapende macht had en hij was van mening, dat de Nederlandse re gering de hemeltergende toestanden, die er heersten, niet langer kon laien voort duren. Zijn slotindruk vatte hij samen in de woorden: „Het (anti-revolutionnair) inzicht, dat ik in de politieke vraagstuk ken had, is door deze reis bevestigd en zelfs nog versterkt Wij zullen zo snel mogelijk moeten komen tot de „Verenigde Staten van Indonesië", een democratische staat op federatieve grondslag." ;Het Finse^ sociaal-democratische blad Suomcn Sösiaaiidemokraatti meldde Vrijdag, dat de Kominform heeft be volen, dat de volksdemocratische partij in Finland na de verkiezingen moet word erf veranderd in een zuiver com-' munistische partij. Het blad zegt, dat de Finnen, die voor de volksdemocra tische unie hebben gestemd, spoedig zullen ontdekken, dat zij in feite com munisten gekozen hebben. Vrijdag is in Finland weer druk en in volmaakte rust gestemd. Men verwacht, dat 75 procent der bevolking ter stérri- bus is geweest, wat hoger zou zijn, dan het percentage van 1945. DE PAUS ZEGENT DE ARBEIDERS. Nog een suggestieve foto van Z. H. de Paus, die deze week afgevaardigden van de Katholieke Italiaanse arbeiders ontving en tot de verzamelde 30.000 werkers een toespraak hield. Met vlaggen en vanen waren deze Italianen uit alle delen vaw het land naar Rome getrokken op de sterfdag van Petrus en Paulus. (Van een onzer speciale verslaggevers) Het ligt voor de hand dat onder de meer dan vtff millioen kiesgerech tigden wel een enkele vergeten is bfl het toezenden van de oproepings- kaarten voor de a.s. verkiezingen. Daar kan bijv. het bureau' Verkiezin gen in de Staalstraat te Amsterdam van meespreken. Toch berust dit ver zuim in negen van de tien gevallen op een vergissing, zo deelde men ons mede. De kaart is dan verkeerd te recht gekomen óf slingert thuis èr- Uit het Herderlijk Schrijven van het Hoogwaardig Epis copaat. De toestand in Berlijn blijft uiterst verward. In Londen vreest men, dat alleen rechtstreeks ingrijpen door de vier ministers van Buitenlandse Zaken de knoop zonder ernstige consequenties zou kunnen ontwarren, daar beide par tijen zich zo diep in het conflict ge waagd ^hebben, dat zij zich daaruit niet kunnen terugtrekken zonder het gezicht te verliezen. Intussen heeft de Britse militaire gou verneur nogmaals een poging gedaan om door besprekingen met zijn Russische ambtgenoot tot een vergelijk te komen. Generaal Robertson heeft zich in een sj aan maarschalk Sokolofsky be- - verklaard hem te ontmoeten teneinde de mogelijkheden te bespreken van een heropening van het verkeer tussen Berlijn en de Westelijke zones. In Londen zijn de besprekingen tussen Bevin en de Franse en Amerikaanse ambassadeurs voortgezet. Volgens ge zaghebbende kringen schijnt een scherp protest aan Moskou onvermijdelijk, nu de Russen ook de geallieerde komman- dantura in Berlijn verlaten hebben. Van de zijde van Whitehall' werd medege deeld, dat de Westelijke mogendheden waarschijnlijk tijdens het weekend stap pen bij het Kremlin zullen doen. Tevens werd bekend gemaakt, dat de Nederland se regeringspontaan aangeboden heeft bepaalde levensmiddelen voor West- Berlijn te willen leveren. In Washington is de Berlijnse kwes tie Vrijdag voor het eerst op kabi netsniveau besproken Tijdens een kabinetszitting, waar ook president Truman aanwezig was, heeft minister van Buitenlandse Zaken Marshall het kabinet een uitvoerig overzicht gege ven van de toestand. Engeland, de V.S. en Frankrijk heb ben Vrijdag in de Westelijke sectoren van Berlijn een „schaduwkommandan- tura" opgericht, een voorlopig schijn- bureau van het militaire bestuur, waar van de bevoegdheden nog niet zijn vast' gesteld. Het Deense kabinet heeft Vrijdagmid dag besloten het beroep, dat de Ber lijnse gemeenteraad op Denemarken heeft gedaan om aan de Ver. Naties te verzoeken tussenbeide te komen in de huidige crisis, af te wijzen. Franz Neumann, voorzitter van de Berlijnse sociaal-democratische partij, zal vandaag naar Londen vertrekken om de Berlijnse toestand met leiders van de Labour-partij te bespreken. Er schijnt intussen reden te zijn om aan te nemen, dat de Russen misschien zonder een officiële verklaring af te ge ven de grens weer zullen openstellen voor verkeer tussen de Westelijke en Oostelijke zone. Zowel bij Helmstedt als bij Herrnburg hebben de Russen Vrij dag enkele auto's en voetgangers de grons laten passeren Uit de Westelijke zones werden alleen met levensmiddelen geladen vrachtauto's voor de Russische zone en de Sovjet-sector van Berlijn doorgelaten. Auto's uit de Westelijke sectoren van Berlijn mochten de grens niet passeren. De motoren van een geweldige luchtarmada brullen intussen dag en nacht boven Berlijn. Zowel de Ameri kanen als de Engelsen gebruiken steeds grotere toestellen voor het lucht transport van voedsel en er wordt op het ogenblik meer aangevoerd, dan er geconsumeerd wordt. Men hoopt op 15 Jnli voorraden die toereikend zullen zjjn tot 1 September binnen de stad te hebben. Er worden verder plannen uit gewerkt om zo spoedig mogelijk te be ginnen met „droppings" van steenkolen in het Olympisch Stadion van Berlijn. Mackenzie King, de Canadese minis ter-president, heeft in zijn afscheidsrede voor het parlement verklaard, dat hij in de komende parlementszitting niet meer zal verschijnen als hoofd van de regering. v al Het zal tn uw leven gaan, zover als gij er ernst mee maakt met God te gaan. >d gens óf ligt nog rustig in de brieven bus. Bestaat de mogeltlkheid dat iemand met moedwil, b.v. om bepaalde poli tieke redenen, zich meester maakt van de oproepingskaarten van zijn bnren Die kans is zeer klein, was het antwoord, want de post levert de kaarten huis aan huis af en dan zon zo'n iemand dus eigenlijk de wonin gen van zijn bnren moeten binnen dringen, om zich van de oproepings kaarten meester te maken. Of de postbode zou moeten frauderen... Daar er nogal wat geruchten liepen, dat inderdaad verscheidene oproepings kaarten in verkeerde handen terecht zouden zijn gekomen, is êen politioneel onderzoek ingesteld, maar er is geen enkel concreet feit aan het licht geko men. Weet men zulke concrete feiten, dan doet men goed dit "onmiddellijk te bevoegder plaatse mede te delen. Boven dien wordt ieder verzocht, bij het stem men een legitimatiebewijs mede te brengen, zodat men kan bewijzen, dat men de persoon is, die op de oproe- pingskaart vermeld staat. Dat kan zeer gemakkelijk fraude voorkomen. Degenen nu, die beweren, geen op- roepingskaart te hebben ontvangen of die kaart kwijt zijn, krijgen een bewijs, dat ze ingeschreven staan op de kiezerslijst. Dezulken doen goed, zeer vroeg te stemmen jnist om te voorkomen, dat, mocht hnn kaart in verkeerde handen terecht zijn geko men, van hnn kaart misbruik kan worden gemaakt. Ook hier geldt: dat wie het eerst komt, het eerst maalt. De oproepingskaarten zijn zoveel mo gelijk bijgehouden tot de dag van ver zending. Maar er zijn altijd mensen, die vergeten hebben hun verhuizing op te geven zowel in de stad als van elders naar Amsterdam. En die krijgen na tuurlijk hun oproepingskaarten op hun oude adres. Woonden ze buiten de stad, dan zullen ze ook in hun oude woon plaats moeten stemmen, want de tijd van overschrijven is definitief voorbij. De verkiezingslijst is al enige maan den geleden vastgesteld en ze geldt als basis voor de verzending van de op roepingskaarten. Daardoor kan het ge beuren dat iemand, die ontzet is uit de burgerlijke rechten bij rechterlijk von nis, toch nog mag stemmen omdat het vonnis pas „in kracht van gewijsde" is gegaan nadat de kiezerslijst werd vastgesteld. Tenslotte nog als note gaie een staal tje van communistische voorlichting en intimidatie. In „De Waarheid" be weerde een schrijver dat hij vijfmaal communistisch zal stemmen. „Mijn fa milie zijn schippers en zitten op zee. Wij hebben ons nooit druk gemaakt om dé verkiezingen maar nu doen we het wel. Alles is voor mekaar en ik stem, met volmacht, vijfmaal Gerben Wagenaar". Deze schrijver is er echter volkomen naast want alleen voor mili tairen in Indië kan men méér dan twee maal als gemachtigde stemmen. Twee maal kan men als gemachtigde stem men voor huisgenoten en eenmaal in alle andere gevallen. Het communiqué van de Commissie voor Goede Diensten van Vrijdagavond meldt, dat de Veiligheidscommissie de evacuatie en het uitwisselen van krijgs gevangenen heeft besproken. De Neder landse vertegenwoordiger schatte, dat nog ongeveer 5000 personen uit repu blikeins gebied geëvacueerd moeten worden. Er is geen voortgang gemaakt aangaande de kwestie van de ongeveer tweeduizend Japanners en tweehonderd Duitsers, die zich nog op republikeins gebied bevinden. Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met voorna melijk in het Noorden van het land plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, maar morgen matige Zuid- Westelijke wind. Iets hogere tempe ratuur dan vandaag. Zondag: Zon 4.2621.02, Maan 1.50—19.06. Maandag: Zon 4.2721.01, Maan 2.24—20.24. De houders van consumentencrediet zijn verplicht van wijzigingen in het gezins inkomen of andere gezinsomstandigheden terstond kennis te geven aan de districts- raad voor het consumentencrediet. Indien het afbetalingsbedrag niet tijdig aan de gewijzigde omstandigheden wordt aange past, moet misschien later met terugwer kende kracht een afbetalingsverhoging worden opgelegd, hetgeen betekent dat de credietnemer een aanzienlijk bedrag in eens moet betalen om dé ontstane achter stand in te halen. Deze achterstand ont staat niet indien de districtsraad tijdig van alle wijzigingen op de hoogte is. Indien een waardebonboekje is gestolen of verloren, moet dijt ook terstond aan de districtsraad worden medegedeeld, opdat deze een onderzoek kan instellen ten einde het boekje op te sporen. Vier Gestapo-mannen, die tijdens de oorlog in Noord-Frankrijk hebben ge werkt. zijn gisteren door een Frans mi litair tribunaal ter dood veroordeeld. A.F.P. meldt, dat zij aan Nederland zul len worden uitgeleverd om te antwoor den op andere beschuldigingen van oor logsmisdaden. Een vijfde Gestapo-man werd vrijgesproken. Ook deze zal aan Nederland worden uitgeleverd. Voor het herstel van oorlogsschade aan het Koninklijk Paleis en het domein het Loo, welke werkzaamheden worden uitgevoerd door tussenkomst van de Rijksgebouwendienst, is in totaal beno digd een bedrag van f 150.000,Aldus deMemorie van Toelichting aan de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1948. Het slechte weer van de laatste dagen bevordert de groei van de tomaten niet. Dit heeft voor de tuinders veelal een nadelige kant, want zij waren .gewend de tomaten tamelijk groen te plukken voor de export. Al is de aanvoer van tomaten momenteel niet groot en al worden vele partijen voor export afge keurd. Maandag j.l. zijn toch in totaal nog 20.000 bakken tomaten van 11 kg. naar Engeland gegaan, alleen al uit Maassluis. Wat de druiven betreft, daarvoor heeft Engeland een maximumprijs ge steld. Zij mogen in de Engelse winkels niet duurder worden verkocht dan tegen f 1.09 per pond. Engeland komt daar door dus practisch niet aan bod. Voor binnenlandse consumptie zijn er daaren tegen naar verhouding zoveel stookdrui- ven (voor de koude druiven is het nog te vroeg), dat de prijs ook niet hoger is dan f 1.80 tot f 1.90 per kg. De bloemkool is thans geruimd. De kleine partijen, die hier en daar nog worden aangevoerd, komen thans boven de gestelde minimumprijs uit. Normaal noteren zij meer dan een halve gulden. Er wordt voor expbrt hier en daar nog gekocht. Bloemkooltransporten naar Duitsland behoren tot het verleden. anneer men de verkiezingscam pagne in het land tracht te over zien, krijgt men tot heden toe niet de indruk, dat het een strijd is van grote allure. De sneeuwbal zal nog heel wat moeten groeien alvorens men aan de „lawine van affiches" toe is, waar van een of andere partij reeds weken geleden gewaagde. Zeker, de straten van de hoofdstad zijn vlot beplakt, maar in de meeste provinciesteden is het maar la-la. Er zijn mensen, die dit een geluk kig teken achten; ons volk zou geen luidruchtige reclame behoeven. Steu nend op hecht gewortelde beginselen zou het toch wel goed stemmen. Laat ons het hopen! In ieder geval blijkt Nederland geen Italië te zijn. Niet, alsof de Moskovie- ten hier minder snorkende beloften doen. Och, zij kunnen het met een ge rust hart doen. Zij weten wel. dat zij ze niet waar behoeven «te maken. Zij kunnen rustig „langere zomers en kor tere winters" beloven. Nederland heeft het voorrecht geen verkiezingsstrijd te voeren, die uitge sproken anti-communistisch is. De rode koorknapen, die zo ontroerend de Inter nationale kunnen zingen in de Tweede Kamer, zullen er heus niet alle tien in gesloten gelid terugkeren. Wij zijn daar heel vast van overtuigd. Nederland strijdt niet negatief, niet ergens tegen, maar ergens vóór. De re geringspartijen, die ongetwijfeld als de grootste partijen terugkeren, kunnen ge lukkig iets meer bieden dan loze be loften Zij kunnen op resultaten wijzen. Zij hebben twee jaren achter de rug, waarin ondanks alle onvermijdelijke fouten een beleid gevoerd werd, dat rechtlijnig was gericht op het herstel van ons geschonden land. Het werkzame, eensgezinde team- „Beel" de teamspirit van het aftre dende kabinet is een publiek geheim heeft in twee zware jaren het Neder landse volk dingen geschonken, waar naar andere volkeren van West-Europa zich de vingers afbijten. Of is het niets, dat in deze tijd de sociale vrede in Ne derland bewaard bleef? En zou dit waarlijk mogelijk zijn geweest zonder de onmiskenbaar „progressieve" inslag van dit kabinet. Nu vinden we één ding erg jammer, onze socialistische vrienden hebben nei ging zich het monopolie van de „pro gressiviteit" aan te matigen. Hier en daar doet zich het vreemde verschijnsel voor, dat zij hun katholieke regerings partner, met wie zij - ook na de verkie zingen weer in zee gaan, trachten ziel tjes af te snoepen. En wat erger is, zij doen dit op een wijze, die bezwaarlijk fair genoemd kan worden. De Partij van de Arbeid leurt met pamfletten, waarin b.v. het woord van de bekende arbeiderspater Henricus wordt mis bruikt. Deze heeft eens ergens de lof trompet gestoken van minister Drees Met recht en reden. Maar hij noemde hem tezamen met katholieke ministers, Beel voorop. Waarom nu onder katho lieke arbeiders wel de naam Drees er uit gepikt, maar de andere namen dood gezwegen? Een ander pamflet probeert zelfs de K.V.P. in de reactionnaire hoek te drukken door te verwijzen naar het amendement-Teulings betreffende de heffing ineens. De K.V.P. zou 400 mil lioen in het laatje van de kapitalisten hebben gebracht. Mr. Tbulings heeft te recht tegen deze methode geprotesteerd. Eerstens kwam genoemde verlaging wel degelijk de kleine bezitters ten goede. En tweedens heeft minister Lieftinck de verantwoordelijkheid er voor op zich genomen. Met één woord had hjj het amendement de wereld uit kunnen hel pen. Overtuigd van de redelijkheid er van heeft hij dit niet gedaan. Toch gaan sprekers van de Partij van de Arbeid lustig door het amendement als wapen tegen de K.V.P. te misbruiken. Nota bene in een verkiezingsstrijd, waarin de katholieke pers het b.v. nadrukkelijk opneemt vóór de heer Vorrink. die het slachtoffer is van een infame campagne van de zijde der communisten. De Partij van de Arbeid kan ook goed weten, dat katholieken tegen de uitgesproken wens van de bisschoppen handelen, als zij op lijst 2 stemmen. Waarom nu telkens geprobeerd de ka tholieke kiezers van hun geestelijke lei ders te vervreemden? Dit kan immers alleen er toe leiden de verstandhouding tussen de huidige én toekomstige rege ringspartners te vertroebelen. Geen van beide is daarbij gebaat. Zowel katholieken als arbeidspartijers varen er wel bij, wanneer beide rege ringspartijen versterkt uit de stembus strijd te voorschijn komen. Het heeft geen zin, dat zij elkaar vliegen afvan gen. Laat hen schouder aan schouder de waarlijk reactionnaire groepen be strijden. Daarmee alleen is het alge meen welzijn gediend. Ons land heeft er geen behoefte aan, dat het regeringsbeleid wordt omgebo gen. Het heeft er behoefte aan. dat de in geslagen koers wordt voortgezet. Laat socialistisch gezinden de Partij van de Arbeid steunen. Katholieken steunen van harte de jonge, voortvarende, sociale K. V. P. Het Idlewild-vliegrveld, het grootste van de wereld, is Donderdag in New York geopend. Alle buitenlandse toe stellen. behalve die van. de B.OA. en de Sabena, zullen op Idlewild landen. De regering maakt bekend, dat tot baar leedwezen in de afgelopen week in Indië de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. M. M. B. ARTS, uit Mill (N. Br.), gesneuveld 18 Juni 1948 Sold. J.. DE HAMER uit 's-Heer Arendskerke, gesneuveld 24 Juni 1948. Sold. N. HENDRIKS uit Roggel (L gesneuveld 18 Juni 1948. Sold. Ie kl. J. A. JACOBS uit Weert, gesneuveld 18 Juni 1948. Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopén week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijk Nederlands-Indisch leger heeft geen verliezen ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1