STAD EN OMGEVING Bijna 100.000 kiezers Sportweek: Elck wat Wils SLEUTEL WEG? Honkbal, handbal en schermen VADER BESCHERMDE ZIJN DOCHTERS Kerkberichten Amnestie politieke delinquenten? De verkiezingen te Haarlem AGENDA VAN HET WITTE DOEK Kiezer van elf jaar te Heemstede Maar ging nogal hardhandig te werk Radio Moors T/lW t Bel 13000 Mgr. Kierkels Apostolisch Nuntius van India Inbraak in kantoor redersvereniging ZATERDAG 3 JULI 1948 PAGINA 2 „Fabrikant" betaalde niet Burgerlijke Stand BUSLIJN 6 WORDT OPGEHEVEN Doortrekking lijn 3 Nieuws van de Mittovos Chin. Ind. Rest. Hongkong i DIST RIBUTIENIEUW S Uitslagen examens DAMMEN „De gulden gordel" BABYVERZORGING „DE SLEUTELSPECIALIST LANCE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 „Toonkunst" had slecht financieel jaar R.K. Middelbare Handels avondschool Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem HEEMSTEDE FILMAVOND N.I.W.I.N. Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw BLOEMENDAAL Informatie-bureaux der K.V.P. Afscheid S. A. Wilson Artsendienst ZANDVOORT De Reinigingsdienst Parkeerverbod Verkiezingen Burgerlijke Stand Grote Hout§traatvereniging „Willem Ruys" en „Sïtfajak" Tello-beker 535000 kilometer per week reist het Hoogovenpersoneel BBTER DAN OOIT - Haarlem heeft dan ditmaal 94.751 kiezers, het hoogste aantal ooit bereikt. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 werden 82.879 geldige stemmen uitgebracht, een re cord, dat bij de verkiezingen voor de gemeenteraad enkele weken later lang niet meer gehaald werd. Toen werden 77.002 geldige stemmen genoteerd. Stellen wij het aantal wegblijvers en ongeldige stemmen in 1946 op ongeveer 10 dan kunnen er straks, grof bere kend, een kleine 3000 kiezers meer een duit in het zakje doen. Dit betekent wel niet veel, wanneer men bedenkt, dat de kiesdeler ruim 50.000 bedraagt, maar plaatselijk bekeken is dit aantal voor de vaststelling van de politieke con stellatie toch wel de moeite waard. Het is interessant nog eens aan de stemverhouding in 1946 te herinneren, waarbij wij ons gemakshalve aan per centages houden. Bij de Kamerverkie zingen kieeg de K.V.P. 23.179 stemmen of bijna 28 een percentage zo goed als gelijk aan dat van negen jaar te voren. De standvastigheid van de Haar lemse Katholieken bleek daaruit wel bijzonder en zelfs een oorlog met de daaruit volgende chaos heeft daaraan niets kunnen veranderen. Het percen tage had echter wat hoger moeten lig gen in verband met de bevolkingsaan was en wij zullen moeten afwachten, of deze achterstand thans kan worden ingehaald. Daarmede hangt ook samen de belangstelling voor de lijst-Welter. Voor iedere zetel, die een partij in de Kamer wil hebben, zijn 975 stemmen uit Haarlem nodig. Zal Weiter dat klaar spelen in onze stad? De K.V.P. behaalde dus 28 bij de Tweede-Kamerverkiezingen en 29.6 bij de verkiezingen voor de gemeente raad. Dit percentage steeg in zo korte tijd, omdat er minder Katholieken dan anderen verstek lieten gaan. Is de K.V.P. de grootste partij in den lande, de Partij van de Arbeid is het in Haarlem. Zij boekte twee jaar ge leden 30.497 stemmen of 36.8 Men kan zich niet aan voorspellingen wa gen, hoe de zaken er voor deze partij voorstaan. Belangrijk is de vraag, hoe de communistische partij uit de bus zal komen. Had zij voor de oorlog slechts 5.93 der stemmen, in 1946 klom dit tot 14.87 Had zij voor de oorlog slechts twee zetels in de ge meenteraad, nu heeft zij er zes op 16 van het totaal der uitgebrachte stem men. De overige partijen zullen ook thans voor wat de Haarlemse constel latie betreft weinig verandering verto nen. De Anti-Revolutionnairen kwamen in 1946 bij de Kamerverkiezingen op 9 de Christelijk-Historische Unie tot 6,8 de Partij van de Vrijheid (nu V.V.D.) 3 Over het algemeen kan men zeggen, dat er weinig verrassingen te verwach ten zijn. Wij hopen echter, dat de K.V.P. zich zal handhaven en dat de communisten teruggedrongen zullen worden tot een niveau, dat bewijst dat de plotselinge groei na de oorlog al weer plaats heeft moeten maken voor een verschrompeling. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 7 Juli van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal geschieden. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij art Meel 72, tweede lid. der Kieswet dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van een gel dige reden van verhindering blijkt, ge straft met geldboete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verlopen sedert een vroegere veroor deling van de schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste vijf tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Straf recht, Widende: „Hij die, opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar". Art. 150a der Kies wet. luidende: „Hij die bij een verkie zing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De Voorzitter van het hoofdstem bureau in de kieskring XI (Haarlem) maakt bekend: dat op Vrijdag 9 Juli, des voormiddags 10 uur, ten raadhuize een openbare zitting zal worden gehou den. ter vaststelling van het aantal stemmen op ieder der candidaten en van het stemcijfer op iedere lijst uitge bracht in deze kieskring. Donderdagmiddag omstreeks een uur vervoegde zich" bij de portier van restaurant Lion d'Or op de Kruisweg een persoon, die vroeg of hij twee ka mers kon krijgen. In het nachtregister schreef hij o.a.: P. C. J. H. Philips, ge boren 1925, fabrikant, wonende te Eind hoven. Daarna wilde hij op rekening van het hotel alvast gaan lunchen. De portier stond dit niet toe, doch een ober, die de man verder hielp, maakte alles voor de „fabrikant" klaar. Deze wist, toen hij zijn lunch gebruikt had, zon der te betalen naar buiten te komen. Een parfumeriezaak, eveneens op de Kruisweg, heeft hij opgelicht voor f 11. Later bleek, dat de poütie van Dor drecht en Breda de man voor dergelijke misdrijven eveneens zoekt. Geboren: S. M. de Wunk—van Nassau z.; W. J. KruiswijkMaas z.; M. C. Helmink Vel z.; N. Dolléde Boorder z.: G. E. van der Weijden—Koeleman d.: J. E. Koedijk Uljee d.: J. Schreuder—Bootsman d. Overleden: A. C. MeijersBraunstahl. 84 j., 2e Zuidpolderstr.; J. J. Boersen, 65 j., Gasthuisvest; D. SchoneveldVermeer, 53 j„ Le.dsestraat; H. Lohr, 75 j., Anna van Burenlaan; G. L. Hack. 45 j.. Rechthuis- straat; J. Theunissenvan Roon. 78 j.. Ke naupark. Gehuwd: J. Luijt en D. Kofman. G. M. Biesbrouck en F. Vredenberg; J. M. Wes terhout en J. C. Alewijn; W. Schwimmer en C. M. Gilles: J. G. Pos en H. Kooij, P. Man en M. Meinen. GEBOREN A. J. Draaij er—Baars 2 d; J. C. HiltermanJJutjens d; G. BoumaRamseier d; A. P. Beijvan Eekhout d; M A. Zitmanvan Sluis- dam d; J. H. van KimmenaedeRoelofs d; W C. den Dekker—Warmendam d. OERLEDEN: H. W. Koster, 75 jr. Kleine Houtstraat. Wegens gebrek aan belangstelling heeft de N.Z.H. besloten lijn 6, die loopt vanaf het station in Haarlem tot het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort, op te heffen. In plaats daarvan zal lijn 3 in zoverre doorge trokken wqrden, dat er om en om een bus naar het Bos en Duinplein, het gewone eindpunt van lijn 3, en een naar Velserend zal rijden. Zij die in de -bus zitten, die doorrijdt en die in derdaad zelf ook verder jvillen rijden dan het eerste eindpunt, zullen 20 ct. voor de reis moeten betalen. Voor de rest blijft het tarief 12 Y, ct. Deze maatregel gaat echter pas in, als hier voor van de betreffende gemeenten toesteming is verkregen. Tot zo lang wordt lijn 6 nog gehandhaafd en zul len alle bussen van lijn 3 tot aan het Bos en Duinplein rijden. Zondag wordt de novene, die gehouden werd voor het slagen van de Mittovos. ge sloten met een algemene H. Communie in alle parochies. Om tien uur zal Z, H. Exc. Mgr. N. Stam, oud-apostolisch vicaris van Kisumu. ter opening van de tentoonstel- lingsweek een pontificale Hoogmis opdra gen in de kerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo aan de Rijks straatweg. In de agenda worden de tentoonstellings- uren steeds opgenomen, zodat wij daarnaar verwijzen. Hedenavond om 8.12 uur zal rector H. Brans, vice-voorzitter van het hoofd comité van de Mittovos, een toespraak houden over de derde lijn van het Haar lems radiodistributienet. HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 31375 ZANDVOORT, Zeestraat 38, telefoon 3925 (Adv.) BIOSCOPEN: Rembrandt: Misleide jeugd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Saratoga Trunk (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gilda (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Destins met Tino Ros si (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Het spook van de opera (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De stad der zonde en De macht om het kind (volw.), 2.30. 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Leffelaar (Gr. Markt): Schilderijen van Kees Laan, geopend in de week 105 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Schilderijen en tekeningen van J. F. Doeve, geopend in de week 105 u. en 's Zondags: 24 u. Heerkens Thijssen (Plein 13): Schilde rijen en tekeningen van John ter Ree horst, t.m. 3 Juli geopend in de week 10—12.30 en 2—5 u. Concertgebouw: Mittovos, missietentoon stelling. Openingsuren Mittovos-tentoonstelling Zaterdag 3 Juli: 411 uur 's avonds: Zondag 4 Juli: 1 tot 11 uur 's avonds en andere dagen: van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. De missionarissen in Stands: 1012, 2.30 5.30 en 7.3010.30 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 4 tot 10 Juli waargenomen door: Van Rijn, KI Houtweg 15, tel. 10539: C. G. Loomeyer en Zn., Zijl weg 34, tel. 12495: Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch- Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. ZIEKEN VERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. Zaterdag 3 Juli: Concertgebouw: Opening Mittovostentoonstelling, 3 uur. Maandag 5 Juli: Stadsschouwburg: Pro- pagandavergadering K. V. P., 8 uur. AFHALEN NIEUWE BONKAARTEN Zie op achterzijde oude kaart Van 5 Juli tot 28 Augustus bestaat gelegenheid voor het afhalen van de nieuwe bonkaarten op de gewone tijden in het distributie-uitreiklokaal in de Vleeshal. Op de achterzijde van de oude, dat zijn de thans lopende bonkaarten, staat vermeld, wanneer men aan de beurt is. Aan de vooravond van de sluiting der Haarlemse Sportweek vermeld de het programma „Elck wat Wils". Op het Sportpark aan de Kleverlaan werden de toeschouwers onthaald op een basket-bal-demonstratie van dames van A.P.G.S. en D.T.V., waar bij het spel niet zo goed tot z'n recht kwam omdat het veld nat was en de bal niet genoeg „stuiterde". Ondertussen was het een aardige, strijd tussen deze Amsterdamse ploegen en het gelukte de dames van de AT.G.S. met 24—22 te win- De herenhandbal-wedstrijd tussen een vertegenwoordigende ploeg van Noord- Holland tegen de H.B.S. A., kampioen van de Schoolhandbal-competitie, werd door de meer geroutineerde ploeg, der Noord-Hollanders met 114 gewonnen, maar de mooiste sport werd gedemon streerd in een der zalen van het Kre- lagehuis, waar de Politie Sportvereniging „Haarlem" een korpssabelwedstrijd had georganiseerd. De liefhebbers van de schermsport hebben hier hun hart kun nen ophalen, want de gehele avond was met dit festijn gevuld. En er bestond nog tamélijk veel belangstelling voor deze tak van sport. De Haarlemse politie mannen, die op sportgebied heel wat presteren, toonden zich in dit milieu ook niet van hun slechte zijde. Trouwens, dat zijn we van onze ordebewakers gewend. En op deze uitmuntend ge slaagde avond toonden zij deze kunst volkomen meester te zijn, al kon den zij het uiteindelijk niet tot de aller beste prestatie brengen. Daarvoor was de concurrentie ook te groot, want in de Scherm vereniging Aanvallen en We ren uit Leiden en de Militaire equipe uit Haarlem troffen de men van de H. Hermandad volwaardige tegenstanders, die het, uit technisch oogpunt ge zien, wel iets verder hebben gebracht dan onze Politiemannen, maar niettemin hun beste beentje moesten voorzetten om de twee bovenste plaatsen in dit tour- nooi te bezetten. Het ging hoofdzakelijk tussen de Leid- se vereniging en de militaire equipe, waarbij eerstgenoemde in de meerder heid bleef, maar in de strijd om de onderste drie plaatsen (er namen vijf equipes deel) bleef onze Haarlemse Politie in de meerderheid en het werd ,MST lanqS Jaai i/h ons tsam h=B- a=N W2 MISTS. T= VRS22M.... Voor het eindexamen H.B.S.-B aan het Lorentz-Lyceum te Haarlem slaag den de volgende candidaten: mej. N. Offringa en de heren L. Onkenhout, C. v. d. Sluis, D. Verkijk, H. Vos, Th. van Popta en J. Veling. Er zijn 50 candida ten geëxamineerd. Geslaagd zijn 43 can didaten, teruggetrokken 1 en afgewezen 6 candidaten. De examens zijn hiermede beëindigd. De uitslagen van de laatste wedstrijd- week zijn: T.E.P.—Kijk-Uit 12—8. StabielHet Noorden 146. Kijk-UitHet Noorden 14—.6. T.E.P.—Stabiel 7—13. Kijk-UitDiagonaal 182. De eindstand van dit tournooi is: gesp.' gew. gel. verl. pnt 1. Stabiel 4 3 16 2. Kijk-Uit 4 3 16 3. T.E.P. 4 2 24 4. Het Noorden 4 2 24 5. Diagonaal 4 0 40 Slechts met 2 bordpunten verschil heeft Stabiel dit jaar op de beker be slag gelegd. Een bijzonder goed geslaagd tournooi. Tfc MAM. *D\£- NIET TG&BN vdJcurrRyreM .CAM... nog een spannend slot ook, omdat de laatste strijd tussen onze Politie en die van Amsterdam de beslissing moest brengen, waarbij de Haarlemmers met 116 zich de sterksten toonden. Vooral Endlich had met 4 gewonnen partijen daarin een groot aandeel. De einduitslag luidde: 1. Aanvallen en Weren Leiden 8 p. 50 gew. partijen, 131 ontvangen treffers, 229 gegeven treffers; 2. Militaire equipe 6, 35, 177 en 187; 3. Pol. Sportver. Haar lem 3, 25, 202 en 164; 4. Hfidse Pol. Soortver. 2, 28, 189 en 176; A.P.G.S. 1,* 22, 203 en 151. De beste individuele prestatie lever den, De Jager en Van Vliet resp. met 15 en 14 gewonnen partijen, beiden van AanVallen en Weren. Na "afloop werden de prijzen door de heer Rouwendal, voorzitter van de Poli tie Sportvereniging Haarlem, uitgereikt. Aanvallen en Weren ging met de fraaie beker van het Frans Hals Museum strijken. De leerlingen van de Ulo-school St. Lucia aan de Kloosterstraat hebben gis teravond voor de ouders een alleraardig ste operette opgevoerd, getiteld „De gulden gordel." Onder leiding van zuster Gudula en de heren Laarman en Jansen werd deze operette op voortreffelijke wijze gebracht. Er werd vlot gedanst en leuk geacteerd; de muziek lag sommigen zo nu en dan wel iets te hoog. Het ap plaus aan het einde van de avond be wees wel, hoezeer de aanwezige ouders de prestaties van de leerlingen op prijs stelden. Allen, die een baby te verzorgen hebben, kunnen U vertellen hoeveel ditjes en datjes nodig zijn om de kleine naar behoren en in gezondheid te doen opgroeien. Het beste is alle artikelen voor babyverzorging bij de hand te hebben. Wie een kijkje gaat nemen in de speciale etalage van Drogisterij „De Vijzel," Kruis weg 35 (bij het station), zal tot de conclusie komen, dat de heer v. Gooi óók alle aan dacht heeft voor Uw baby. (Adv.) City vertoont deze week een klassieke thriller „Het Spook van de Opera" met Nelson Eddy in de hoofdrol. Of de liefhebbers van detective-films er mee zullen weglopen, dient men tebetwij felen, want daarvoor zijn de verschil lende gebeurtenissen te gezocht en te onwaarschijnlijk, terwijl het toeval in dit overigens pretentieloos gegeven wel wat veel om het hoekje komt kijken. Uit neemt niet weg, dat de rolprent op muzikaal gebied veie verdiensten heeft. Liefhebbers van goede operamuziek kunnen, hier werkelijk genieten van prachtige zang; de décors zijn voor naam (14 jaar). Het Spaarne-theater draait een film, welker gegeven zich afspeelt in 't Zui den van de Verenigde Staten. Het is een fantastisch geval: een loterij-orga nisatie heeft zich weten in te dringen bij alle openbare instellingen van een stad en beheerst alles, tot de burge meester toe. Zij speculeert op de heb zucht van de mensen, en corruptie en afpersing vieren hoogtij. Er wordt ge moord, er zijn schietpartijen, doch ten slotte wordt de „loterijbende" ingere kend. Natuurlijk is er tijdens de recht zitting een razende storm, die het noodzakelijk maakt, dat het gebouw wordt ontruimd. Vóór deze film, die „Stad der Zonde" heet, draait „De macht om het kind". Slechts volwasse nen kunnen deze films gaan zien. „Misleide jeugd" is de titel van een Amerikaanse film. waarin een Duits jongetje, een jeugdig Nazi-diertje, de hoofdrol speelt. Het knaapje, dat tijdens de oorlog bij een Amerikaanse familie onderdak vindt, is zozeer bezeten van de ingepompte leuzen, dat hij slechts na veel schade en schande murw raakt en tot het inzicht komt, dat zijn Führer de bederver van de jeugd is geweest. De film, die in Rembrandt-theater draait, is geen meesterwerk, maar het kan toch geen kwaad de strekking te leren kennen van een betoog, dat dui delijk de nadruk legt op de verderfelijke leer der Nazi's. (14 jaar). In Luxor is het deze week de ook in ons land bejubelde Rita Hayworth, die als Gilda de aandacht van de toeschou wers vraagt. Het blijft echter de vraag, of zij die aandacht wel waard is, want in de rol, die haar is toebedeeld, pre- sente'ert zij zich als een nietszeggend wezentje, dat door zijn verleidelijke schoonheid diverse mannen weet te paaien om dan eindelijk de juiste te vinden. Een week en vervelend geval. Overigens kan men iets dergerlijks verwachten, wanneer men weet, dat al les zich afspeelt in de wufte sfeer van een casino. Mag het spel op zichzelf niet onverdienstelijk zijn, de inhoud gebiedt toch wel enige reserve. Strikt volwas senen. Wie van mooie zang houdt, kan deze week zijn hart ophalen in het Frans Halstheater,' waar Tino Rossi zingt en speelt in de Franse film „Destins". Het verhaal draait om twee broers, die sprekend op elkaar gelijken en waarvarf de een een beroemd zanger wordt en de ander een losbandig leven leidt. De laatste korht er zelfs toe het kind van zijn broer te ontvoeren. Aan het einde van de geschiedenis vindt de man de rechte weg terug. Een ietwat sentimentele film. Wie nog niet overtuigd is van de voor treffelijke talenten van de actrice Ingrid Bergman, krijgt volop gelegenheid haar te zien spelen in de film „Saratoga Trunk die deze week twee volle uren de aandacht in PALACE vraagt. Haar tegenspeler is ditmaal Gary Cooper en daaruit mag men de gevolgtrekking maken, dat het min of meer over een cowboy-historie gaat. Wat er precies met de ouders van Ingrid is voorgevallen wordt vaag aangegeven, maar als alleenstaande vrouw heeft ze het niet gemakkelijk om in haar .geboorteplaats wat te bereiken. Het verhaal is te lang om weer te geven. Men neme genoegen met de opmerking, dat het aan spanning en mysterie niet ontbreekt. Niet het minst door de rol. die een dwerg in deze geschiedenis speelt. De heer B. Boelen te Haarlem pro moveerde magna cum laude aan de Universiteit van Leuven tot doctor in de wijsbegeerte op proefschrift „Eudai- momie en het wezen der ethiek". Tja, daar zit de 11-jarige Paul Mat- ztnger, wonende aan de Lucas van Ley- denlaan te Heemstede, met een moeilijk vraagstuk, niet op de schoolbank, maar thuis. - Hij heeft een gewichtige en officiële oproep ontvangen van het gemeente bestuur onder volgnummer 515, om in het stemdistrict XII op 7 Juli a.s. te vol doen aan zijn plicht, om de Tweede Ka mer mede samen te stellen, een plicht, die tevens een recht is, omdat lang niet iedereen mag meedoen. De Nederlandse wet is momenteel zo, dat men 23 jaar moet zijn, om op 1 Ja nuari van hetjaar der stemming zijn stem te mogen uitbrengen. En al is Paul flink uit de kluiten gewassen, zelfs de helft van de vereiste leeftijd heeft hij nog niet bereikt. Maar Woensdag stapt hij naar de stembus, want hij heeft wet telijk recht op een stembiljet, als hij zijn wettelijke oproep overlegt. Of zal men er een stokje voor steken? Et S Ja, ja, die vader uit .Aalsmeer had wel groot gelijk, dat hij zijn dochters verbood met Jan en alleman mee te gaan. En dat was ook de mening van de Officier van Justitie. Maar dan ging het toch ook weer niet aan zo- bruut* op te treden als op die Zondagavond in April. Op die bewuste avond n.L gingen zijn twee dochters van dertien en achttien jaar „een eindje lopen" met twee jon gens van om en bij de twintig. Na een heerlijk wandelingetje door het land trokken zij in een zingende lentesfeer huiswaarts, niet vermoedend, boe wreed die idylle zou verstoord wor den. Want vader M. had er lucht van ge kregen, dat zijn dochters op stap waren, en in heilige verontwaardiging besloot hij de twee jongemannen eens dui delijk aan het verstand te brengen, dat hij van dergelijke escapades niet was gediend. Toen het span terugkwam, stapte Pa M. op een der jongens toe en gaf hem enkele stompen. Vervolgens greep hij een stok en bewerkte zijn slachtoffer er mee, waarna met een ijzeren pijp de finale werd geslagen. Ter assistentie snelde nog een schoonzoon toé, die ook nog enkele tikken uitdeelde. En passant kreeg de andere jongen ook wat te incasseren. De jongelui zul len wel gezorgd hebben, dat zij thuis kwamen, maar zij lieten het er toch niet bij zitten. En zo zag de Haarlemse politierechter het illustere viertal gisteren voor zich verschijnen: vader en schoonzoon in de verdachtenbank, de twee jongens in de getuigenbank. „Edelachtbare, ik heb alleen maar met mijn hand geslagen. En dat mocht hier toch wel, daar ben ik toch vader vcor." De politierechter was het er volkomen Op de algemene vergadering van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem en omstreken werd medegedeeld, dat de financiële resultaten voor de Muziekschool en voor de Kamermuziek-concerten on gunstig waren. Er werden zes Kamer- muziek-avonden gegeven; de losse kaartverkoop was gering. De heren H. R. J. van IJsselstein en J. K. Tadema werden bij acclamatie herbenoemd. De volgende artisten. zijn voor het Kamermuziek-seizoen 19481949 ge- engageard, te weten: Arthur Rubin stein, piano; Ida Haendel, viool; Robert Masters Kwartet, piano-kwartet; Julius Katchen, piano; André Navarra, cello. De laatste vier concerten zullen op veler verzoek in de Stadsschouwburg worden gegeven. In de muziekzaal van restaurant Brink- mann op de Grote Markt had dezer dagen de sluiting plaats van het cursusjaar 1947 '48. De voorzitter van het schoolbestuur, rector Brans, feliciteerde in een inleidend woord de geslaagden met Het behaalde suc ces, weer hert op de betekenis, die het di ploma kan hebben voor het materiële suc ces in het leven, maar meer nog op de mogelijke betekenis voor een toekomstig levensgeluk. Hij spoorde de jongere leer lingen aan het goede voorbeeld na te vol gen. Hierna kregen het woord: de heer Leeuwenberg als rijksgecpmmitteerde, de heer Swens als voorzitter van de K. v. K. en de heer Warmer als voorzitter van de R.K. Middenstandsbond afd. Haarlem. Al len prezen de geslaagden om hun energie en doorzettingsvermogen, om na hun vol brachte dagtaak 's avonds de schoolbanken weer op te zoeken ter betere bekwaming. Vooral de heer Warmer wees op de goede naam van de school en haar afgestudeerden bij de zakenwereld in Haarlem en op de steeds bredere ontwikkeling, die de mid denstander behoeft. Een .van de geslaagden, de heer A. Kra mer, dankte de heren directeur en leraren voor het genoten onderwijs. Daarna werd overgegaan tot de uitreiking van de di ploma's en rapporten. Voor het eind-diploma slaagden de heren: P. van de Geest en M. Kemper (met lof) te Haarlem en A. Kramer, M. v. d. Polt en J. Sluyter te Heemstede. Her-examen: één; afgewezendrie. Voor het klein-diploma (3-jar. cursus) slaagden: W. v. d. Aar (H'stede), C. Balm (Bloemendaal), J. Dekker, A. Felix, J. Fij- naut, M. v. d. Laan, C. van Meurs, A. Raap, P. Vader, A. van Wees, J. van Vliet. Af gewezen drie. Verder werd bekend gemaakt dat voor het schriftelijk gedeelte voor het Midden standsdiploma alle leerlingen van klasse III A slaagden. RADIO De Niwin te Heemstede gaf Donder dagavond in het restaurant van het Sportpark een filmavond die zeer goed was bezocht. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, oud-overste J. Bie- gel mede, dat in Heemstede thans 1550 jubileum pakketten zijn verkocht en hij bracht dank aan allen die aan dit mooie restiltaat hebben medegewerkt. Voorts deelde hij mede, dat thans door de Ni- win twee lectuurhuisjes zijn geplaatst n.L op de Binnenweg hoek Julianalaan en in de Jan v. Goyenstraat voor per ceel no. 31. Hij vertrouwde er op, dat velen van deze lectuurhuisjes een goed gebruik zouden maken. Vervolgens kreeg ir. F. F. v. Rhijn, directeur van het Centraal Bureau Ni- win het woord die tal van interessante bijzonderheden mededeelde over het le ven van onze soldaten in Indië en er in het bijzonder de aandacht op vestigde dat in honderden gevallen de inhoud van de pakketten niet goed was samen gesteld. Rolmops en kaas behoort men niet naar Indië te zenden, want de le vensmiddelen komen bed,orven aan en de rest van het pakket wordt er dan ook niet beter op. Spreker wees in dit verband op de adviezen van de Niwin over de samenstelling van de pakketten. Daarna werden een aantal films ge draaid welke werden toegelicht door luitenant De Vries van de regerings voorlichtingsdienst, en waardoor de aanwezigen een goed beeld kregen hoe het thans in Indië is. Een collecte aan het slot van de avond bracht de som van f 69.36 op. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26033; Dr. L. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; Dr. A G. Degenaar, P. de Hoogh- straat 11, tel. 19920. Geopende Apotheek: Apoth. Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 28320, Maandag: 8 uur Melodia; 8 uur ver gadering „Door Eendracht Sterk"; 8 uur bestuur H.B.C. Dinsdag: 8 uur Missie Naaikrans; 8 uur Laudate Dominum. Woensdag: 8 uur Katholiek Thuis front: 8 uur Damclub St. Bavo. Donderdag: 8 uur Harmonie St. Mi- chaël; 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur Katholiek Thuisfront y1 Voor inlichtingen alsook aanvragen voor het vervoer van invaliden en ouden van dagen naar het stemlokaal, staan de volgende informatiebureaux van de K.V.P. ter beschikking: te Bloemendaal, Ign. Bispincklaan 52, tel. 22991; te Overveen, Militairenweg 9, tel. 23568; te Aerdenhout. Zonnebloemlaan 38, tel. 26603 en Rhijnegomlaan 55, tel. 27148; te Vogelenzang, Vogelenzangseweg 290 en R.K. Verenigingsgebouw. Hedenmiddag neemt de heer S. A. Wilson in het gebouw van de Bloemen- daalse Schoolvereniging afscheid als hoofd dier school. Sinds 1909 is de heer Wilson als onderwijzer aan deze school, waarvan hem in 1912 de leiding werd toevertrouwd, verbonden. Van 45.30 uur bestaat er in het schoolgebouw ge legenheid om afscheid te nemen. De artsendienst wordt Zondag 4 Juli waargenomen door dr. J. J. Westenburg te BloemendaaL De Gemeentelijke Reinigingsdienst van Zandvoort is in het bezit gekomen van ■een moderne vuilnisauto met roltrommel. Deze auto, welke ruim 20.000,heeft gekost, heeft een laadruimte van 11 m3, hetgeen het dubbele is van de thans in gebruik zijnde auto's. Het ligt in de bedoeling, binnenkort het' huisvuil in Zandvoort weer twee maal per week te gaan ophalen. Teneinde de reinigingsdienst zo effi ciënt mogelijk te doen functionneren, heeft de gemeente 3000 uniforme vuil nisemmers besteld, welke tegen kostende prijs aan de ingezetenen zullen worden verkocht. Teneinde verkeersopstoppingen te voorkomen, hebben B. en W. voor het gedeelte van de Haltestraat nabij de Zeestraat een parkeerverbod vastge steld Voor de aanstaande Kamerverkiezin gen hebben zich ruim 800 badgasten aangemeld, die in Zandvoort willen stemmen. Teneinde overbelasting van de stembureaux te voorkomen hebben B. en W. een nieuw, het zevende, stem district gevormd waarvan het stembu reau is gezeteld in de Hannie Schaft- school waar de badgasten hun stem zul len uitbrengen. GEBOREN: C. M. van de Laarschot en W. B. Paap d; H. J. Bluijs en A. M. M. Grol d. ONDERTROUWD: J. P. Röttger en R. Ecker. GEHUWD: T. M. Harder en A. L. Frank; R. L. de Tito Mount en O. N. Giel. mee eens, maar die stok en die ijzeren pijp maakte het hele geval tot een mis handeling, en dat mocht nu ook weer niet. De jongeman, die de meeste slagen te incasseren had gehad, bleef echter bij zijn verklaringen, en nummer twee vertelde, dat hij het had gezien. „Gos, edelachtbare, dat bestaat niet. Dat kan hij nooit gezien hebben. Hij wist niet, hoe gauw ie thuis moest ko men. Ik heb hem nog nooit zo hard zien lopen. Ook dat kon de politierechter zich volkomen indenken, maar de Officier was van mening, dat M. wel wat al te hardhandig was opgetreden. Hij eiste tegen vader en schoonzoon een geldboete van f 15.Uitspraak doende, veroordeelde de rechter M. tot een boete van f 10..terwijl hij de schoonzoon vrijsprak. Toen M. de zaal verliet, zuchtte hij: Ik wist niet, dat het zó moeilijk was om vader te zijn In de jaarvergadering van de Grote Houtstraatvereniging deelde de voorzit ter, de heer J. Voogd, mede, dat de ver eniging het volgend jaar 40 jaar zal bestaan. Tijdens de bloemenweek en de jubileumfeesten zullen bij de Houtbrug en de Grote Markt erepoorten geplaatst worden. De bewoners van de straat kun nen uniforme bloembakken kopen en die met de bloemen van het jaar vullen. Met voldoening zullen de leden het ogenblik begroeten, dat de tram uit de binnenstad verdwijnt. Voor een betere straatverlichting in de nacht zal gepleit worden Op ons Bureau Smedestraat 5 liggen ter inzage de passagierslijsten van het m.s. „Willem Ruys", dat op 22 Juni uit Batavia is vertrokken en 12 Juli in Rotterdam wordt verwacht, en het m.s. „Sibajak", dat 17 Juni de haven van Tandjong Priok heeft verlaten en ver moedelijk 14 Juli in Rotterdam zal aan komen. Ook de tweede wedstrijd om „De Tello"-beker wist „Kennemerland" te winnen. Zij trad met 15 spelers aan te gen „Het Oude Slot" uit Heemstede. De voorlopige uitslag is 84. Drie par tijen wachten op arbitrage. Na een goede staat van dienst van ruim 48 jaar, zal de heer H. de Groot de ijzer- en staalhandel, W. Bernet en Co. N.V., met pensioen verlaten. Don derdagmiddag 8 Juli houdt hij in Brinkmann een afscheidsreceptie van 35 uur. De R.K. Harmonie „St. Caecilia" geeft Zondag 4 Juli van 8 tot 10 uur een openluchtconcert op het schoolplein van de St. Bavoschool aan de Eemstraat in Haarlem-N. Een volksdansgezelschap uit Amsterdam zal medewerking verle nen; Kinderen zonder voldoende leiding worden niet toegelaten. Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur en Dinsdagavond van 7 tot 9 uur is er voor personen, die handwagens of bak fietsen kwijt zijn geraakt in het jaar 1948, gelegenheid een kijkje te nemen in het politiebureau in de Smedestraat, waar een en ander is terechtgekomen. Enige tijd geleden is een dame aan gehouden, die op heterdaad was be trapt bij het ontvreemden van enkele goederen uit een winkel. Tn tiaafwii- ning vond men een aanzienlijke partij gestolen goed. In Juni 1948 werden aan de Prinsen hofbibliotheek uitgeleend 11.491 wer ken, aan het filiaal huis „Te Zaanen" 4139 werken, tezamen 15.630 werken (v.j. 13.791), waarvan 575 v-an de Mu ziekbibliotheek. De instellingen wer den bezocht door 4455 en 516 bezoekers en bezoeksters, tezamen 4971 (v.j. 3568). Donderdag 8 Juli des avonds acht' uur zal in de Kloppersingelkerk te Haar lem een kerkconcert worden gegeven. Hieraan zullen medewerken: Willy Rin- nooy, sopraan; Frits van Bakergem, fluit, en Gerard Faber, orgel. Het pro gramma vermeldt o.a. werken van Bach, Handel en Reger. DAG EN NACHT In het maandblad „Samen", perso neelsblad van de Hoogovens en neven- bedrijven te Velsen, lezen wij, dat de woonplaatsen van het personeel zodanig verspreid zijn, dat, wanneer aangenomen wordt, dat iedereen per week zesmaal heen en terug naar de fabriek gaat, het personeel per week een afstand aflegt van niet minder dan 535000 K.M. In verband met geruchten els zouden alle politieke delinquenten, die tot een gevangenisstraf van vijf jaar of minder zijn veroordeeld, bij het komende rege ringsjubileum gratie verkrijgt- wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit bericht van alle grond onIbloot is. Overigens staat nog geenszins vast, of. en in welke omvang, gratie zal worden ver leend ter gelegenheid van het aanstaande regeringsjubileum. Omtrent deze aangele genheid wordt, overeenkomstig het grond wettelijk voorschrift, het advies van de rechterlijke macht ingewonnen- Z. H. de Paus heeft de Nederlander Mgr. L. P. Kierkels, titulair bisschop van Salamina, tot dusverre Apostoli sche Delegaat voor Brits Indië te Ban galore, benoemd "tot eerste Apostolische Nuntius voor India. De nuntius zal zijn zetel hebben in de hoofdstad van India, New Delhi. Mgr. L. P. Kierkels, die behoort tot de Congregatie der Passionisten, werd geboren te Baexem (L.) op 12 Decem ber 1882. Hij werd 26 April 1931 tot bisschop gewijd. Mgr. Kierkels nam nog onlangs deel aan het Mariacongres te Maastricht. Zoals wij gisteren in een deel van onze oplaag vermeldden, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken in het Centraal Administratie Bureau van het visserijbedrijf en aanverwante vakken in de wandeling „De Cab'-' genaamd aan de Trawlerkade te IJmuiden. Hoewel de recherche, hangende het uitgebreide onderzoek, dat direct werd ingezet, geen mededelingen kon doen, vernamen wij van goed ingelichte zijde, dat een bedrag van 50.000 gulden wordt vermist. Zij was een gratie en daarom ver wonderde het me niet, dat zij een plaats had gekregen in het Hofje met die zwierige naam in de Jacob- straat. Ze kwam met de opdracht om namens het hele hofje voor een hoogst ernstige zaak te pleiten. Met élégance verdedigde ze deze dringende zaak, waarbij ze niet eens de tijd nam om op een stoel te gaan zitten. Van alles had den ze geprobeerd om het hart van de directeur van de radio-centrale te ver murwen. Verleden jaar hadden ze tij dig een aanvrage voor radio-distributie ingediend, opdat ze met Kerstmis naar gewijde gezangen zouden kunnen luis teren. Men zou zien, maar de oudjes zagen niets. Toen rekenden ze op Pa sen. De directeur zou toch eindelijk wel gratie verlenen van de straf om zonder radio te zitten. Er gebeurde niets, want er was geen materiaal, ver telde men de hofjes-gemeenschap. Ge duldig en rustig, zoals het ouderen past, bleven zij wachten. Maar nu nadert het grote feest van H. M. de Koningin en ze lezen al, dat er heel wat zal gebeu ren. De meesten kunnen niet meer de straat op gaan en de dagen, dat zij mee- hosten met een rood-wit-blauwe vlag, een kleurige muts en een feesttoeter in de hand, zijn allang voorbij. Ze zijn ouder dan de Koningin en ze weten dus zo goed wat er allemaal in 1898 gebeur de. Meneer de radio-directeur was zo gracieus om te zorgen, dat het hofje nu binnenkort de lang verwachte aanslui ting krijgt. Dat roepen ze uit met Spaarnebabbelaar in hun midden. Een rondedans van bij voorbaat gelukkige oudjes om de blond-gekrulde Spaarne babbelaar. Een onvergetelijk gezicht, nietwaar? Maar buiten het komende feest om, wat hebben ze daar in het Hofje van Gratie niet allemaal gemist. Geen enkele verkiezingsspeech horen ze nu, noch de kwartiertjes voor de huismoeder, noch de „Zonnebloem", die toch ook voor deze mensen bedoeld is. Ze kunnen hun oude klokken niet op de studio-klok gelijk zetten en de ochtendgymnastiek... nee,'dat is te gek, daar is de radio-distributie niet voor nodig in een hofje. Ik heb de sympathieke woordvoerd- ster van de kleine hofjescommuniteit plechtig beloofd te zullen vechten voor hun rechten. En als de eerste radio klanken door de kamertjes klinken mag ik een kopje thee met een koekje komen drinken. Daar zal ik- u dan ver slag van geven. (Ontleend aan Sursum Corda). KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. asp. 12.15 u.; lof 7.30 u. Maandag: fam. dames en heren, 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jonge dames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 en 7.30 u.; jongemannen 8 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: lof 7 u.; biechten 4.30—8.30 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; lof 7 u, Dinsdag: congr. meisjes 12—17 j., 7 u.; congr. dames 8 u. Woensdag: congr. jongens 1217 j. 7 u.; lof 7.30 u.; congr. jongemannen 8 u. Zaterdag: lof 7.30 u.; biechten 56.30 en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; completen 7 u. Maandag: congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 en jongemannen 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 49 uur. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis); lof 7.30 u. Zaterdag: lof 7.30 u.; biechten 58.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; lof 7 u. Maandag: fam. heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u.; jongedames 8 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u. Don derdag: lof 7.30 u. Zaterdag 4.308.30 u. H. HART (Kleverpark). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Vespers 4 u. en lof 7.30 u. Dins dag: lof 7.30 u. Woensdag: congr. heren 8.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—7 en 7.30—9.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. jongemannen; lof 7 u. Dinsdag: lof 7.30 u.; oongr. meisjes tot 17 j. 8.15 u. Don derdag: lof 7.30 u.; fam. dames 8.15 U. Zaterdag: biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; lof 7 u. Maandag: fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u.; congr. jongevrouwen 8 u. Woens: dag: congr. jongemannen 8 u. Donder dag: lof 7.30 u. Zaterdag biechten 58 u. O.L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN en ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10 u. (Hoogmis): lof 6.30 u. Maandag: fam. dames 8 u. Woensdag: congr. jongeman nen 8 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH. DRIEËENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; lof 7 u. Donderdag: lof 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: congr. meisjes 2.15 u.; biech ten 5—6.30 en 7—9 u.; lof 7.30 u. O.L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 7.30 u. Za terdag: biechten 48 u.; lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 Agnescongr. 12.30 u.; lof 7.30 u. Maan- ag: fam. heren 7.30 u. Donderdag: lof ,30 u., waarna biechten. Vrijdag: lor .30 u. Zaterdag: biechten 56 en 79 lof 7.30 uur. dag: *7 7. O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; lof 4 u. Maandag: congr. meisjes jun. 8 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag biechten 5—8.30 u. lof 7 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 4 u. Dinsdag: lof 7.30 u.; daarna meisjescongr. Zaterdag: biechten 49 u.; lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10.15 u. (Hoogmis); lof 7 u. Donderdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoogmis lof 7.30 u. Maandag', congr. meisjes i.30 uur en. jongedames 8.15 u. Zaterdag biechten 5—7.30 u.; lof 7.30 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2