Belgen verliezen gele trui aan Fransman Bobet UTRECHT 1900 JAAR Lataster geeft op tijdens A.A.A.-kampioenschappen Een voetbalwedstrijd en een nieuwe brug iA JOHNNYmet vacantie DE AVONTUREN VAN DON PEDRO Nederlanders in de grote groep b r Wij luisteren naar 2000 jongens spelen historie Falkenburg verslaat Bromwich De Ruyter en Lamoree geplaatst Doorlopend Kruiswoord raadsel 19 martelaren tegelijk J ZATERDAG 3 JULI 1948 PAGINA 4 in Wimbledon-finale HET VOORBEELD VAN SLIJKHUIS TEKENCURSUS n Beurs van New York Liturgische weekkalender NANTES, 2 Juli. De radiorepor ters in de Ronde van Frankrijk hebben zich vanavond Dit pure wanhoop de haren uit het hoofd getrokken. Zó snel reed het peleton in die merkwaardige derde etappe tussen Dinard en Nantes, dat de microfooninstallaties nog niet eens gereed waren om de luisteraars in Frankrijk. België en Italië het altijd pakkend moment van de finish te kun nen weergeven. En speciaal de Fransen waren daarover slecht te spreken, want zij konden vandaag een dubbel succes melden: Guy Lapébie die de sprint won, Bobet die de gele trui over nam van de Belgische B-man Jan En gels. Toch was het vandaag voor een groot deel de dag der Belgen aan wier vaste beslotenheid om hun prestaties in de vorige Tour met stukken te slaan het waarschijnlijk te danken is, dat deze Ronde een spannender verloop zal krij gen, dan men tevoren had gedacht. Na 15 kilometer al gaf Karei van Wijnen- daele het sein voor de aanval en op dat moment gingen de A-renners Impanis, Mathieu en Callens aan de haaL Ze ble ven uiteraard niet alleen. De Fransen Giguet, Lazarides, Thiétard, Diot en Ramolux plakten zich aan hun wiel en ook de Italianen Ronconi en Ferruglio besloten het erop te wagen. De voor sprong steeg snel, omdat het peleton niet reageerde. Bartali en zijn mannen, die hem maar zeer matig hielpen, pro beerden het tempo wel op te drijven, maar de Fransen en Belgen waren zo dom niet en drukten steeds het tem po ten einde hun landgenoten aan de kop een flinke 'voorsprong te geven. Dit lukte maar al te goed. Steeds groeiden de minuten tussen de vluch telingen en het peleton en toen te Poermel (100 K.M.) de voorsprong tot niet minder dan tien minuten was uit gegroeid. hadden door een tijdige ont snapping alleen Lambteoht, Bobet en Lapébie zich aan de grote achterstand kunnen ontworstelen, door op de loop te gaan en zich later in een felle jacht bij het peleton te voegen, waaruit weer anderen door bandenpech terugvielen, om bij dit snelle tempo ook definitief achter te raken. De Nederlanders en Luxemburgers komen er wel beter in. maar zij tonen toch niet erg veel fantasie en dat tekent wel precies het materiaal, waaruit de ploeg is samengesteld. Dat is solide en betrouwbaar, maar niet op de eerste plaats brillant. Het is natuurlijk begrij pelijk, dat onze landgenoten zich vóór de bergen niet leegrijden, maar het zou hun reputatie en positie toen geen kwaad doen, .wanneer bij de uitlopingen, die zoveel kostbare winst kunnen opleveren, tenminste één van hen zien liet zien. De Hoog probeerde vandaag oo hel laatst nog een paar maal de uitzondering te zijn, maar zonder steun kon hij het toch niet boiwerken. Zelfs h ij werd te fel bewaakt. En intussen daverden aan de kop de leiders voort. Zij vernamen, dat Bartali, Robic, Vietto en de zijnen s ceds verder achter raakten: veertien, vijftien, zestien minutenEn dat inspireeroe hen tot verdubbelde krachtsinspanningen, die een formidabele eindspurt beloofden. En daar kwamen ze dan in het zicht van de finish, zeven Fransen, vier Belgen en één Italiaan. Het was een ongelijke strijd, ook al omdat men" in Mantes maar ai te goed zijn stadgenoot Robet op merkte, die op de gele trui kwam afstor men en het enthousiasme om die onge dachte feestelijkheid de toeschouwers tot het uiterste prikkelde. Robet won de sprint niet. maar het was tóch een Frans man, Lapébie, die uit de toejuicningen van de dichtopeengepakte menigte de in spiratie putte, om Impanis en Mathieu in de eindsprint te verslaan. En des avonds was het groot feest in Nantes. Het klassement van de derde étappe, Di nardNantes (251 km.), luidt: L. Lapebie i Centrum-Zuid-Oost ploeg) 6 uur 48 min. 31 sec. 2. Impanis (België A). 3. Mathieu (België A). 4. Ramoulux (Centrum-Zuid- Oost ploeg). 5. Diot (Parijse ploeg). 6. Gi guet (Fr.), 7. Bobet (Fr.) 8. Lambrecht (In tern. ploeg). 9. Callens (België A). 10. Thietard (Parijse ploeg). Allen zelfde tjjd als winnaar. De Nederlanders en Luxemburgers plaat sten zich met een 70-tal renners ex aequo 31/107 in de tijd van 7 uur 2 min. 34 sec. Alleen de Luxemburger Kemp bezette de lilde plaats in 7 uur 15 min. 55 sec. Het algemeen klassement luidt: 1. Bobet 21.09.03. 2. Lambrecht 21.10.27. 3. Mathieu 21.12.37. 4. Thietard 21.14.21. 5. Lapebie 21.16.16. 6. Impanis 21.16.46. 7. Giguet 21.17.16. 8. Ronconi zelfde tijd. 9. Ramou lux zelfde tijd. 10. Engels (België B) 21.22.53. In dit algemeen klassement plaatsten De Hoog en Janssens (Ned.) en Klrchen (Lux.) van de Nederlands-Luxemburgse ploeg, zich met andere renners ex aequo 42/56 in de tijd van 21 uur 29 min. 33 sec. Bakker (Ned.) 73/74 met 21.50.17. 86. De Ruiter (Ned.) 22 uur 8 min. 99. Ackerman (Lux.) 22.10.01. 102. Kemp (Luk.) 22.14.28. 103. Bie- ver (Luv.) 22.19.26. 105/106. Pauwels (Ned.) en Franken (Ned.) 22121.11. Het ploegenklassement na de derde étap pe luidt: 1. Frankrijk (Bobet-Giguet-Teisseire) 63.50.06 2. België A (Mathieu-Impanis- Schotte) 6333.21. 3. Centrum en Zuid Oos ten (Lapebie-Ramoulux-Geviniani) 63.58.02. 4. Internationale ploeg Lambrecht-Camel- lini-Siardis) 63.59.29. 5. Par. pl. (Thietard- Lauk-Lauk 64.10.45 6. België B (Engels-Du- pont-Meersman) 64.11.31. 7. Zd.-W. Ploeg (Gauthier-Martin-Rolland) 64.16.37. 8. Ita lië (BartaliBevilacqua-Pasquini) 64.24.14. 9. Noord-West Ploeg (Marcellak-Caffi-De Muer) 64.25.35. 10. Italië B (Ronconi—Drei- Magni) 64.31.16. 11. Nederland-Luxemburg (De Hoog-Kirchen-Pauwels) 64.34.29. 12. Oost Ploeg (Marie, Guegan-Carpentier) 64.49.43. De grote valpartij tijdens de tweede étappe van de Tour de France, waarbij ongeveer zestig renners betrokken waren. aniimiimmmiiiimumiiiiniiiiimB I 2de JAARGANG I miiiiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis bnft aiiHiiiiiiiitiiiiimiiiiiiimiiiriiiiiiiirc niiiiiiiiiiiiiitiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitiitiiiin Falkenburg, de 22 jaar oude speler uit California, won gisteren te Wimble don het heren-enkelspel door de Austra liër Bromwich te verslaan. Deze wed strijd duurde meer dan twee uur en stond niet op het peil, dat van twee finalisten in een dergelijk tournooi ver wacht mag worden. Beiden vielen slecht aan en het was duidelijk, dat zij aan „Wimbledon-nerves" leden. Vooral in de eerste drie sets speelden beiden ver be neden hun kunnen. Bromwich en de Amerikaanse mej. Brough zullen in de finalf van het ge- mqngd dubbelspel hun titel verdedigen tegen Sedgman (Australië) en mej. Hart (Amerika), terwijl Bromwich en Sedgman in de finale van het heren dubbelspel uitkomen tegen Brown en Mulloy (Amerika). Vier Amerikaanse dames ontmoeten elkaar in de finale van het dames dub belspel. Mej. Hart en mevr. Todd ko- Foltys (Tsj.sl.) verzekerde zich van de eerste plaats in het internationaal schaak- tournooi te Marienbad door zijn partij uit de laatste ronde tegen de Nederlander Prins te winnen. Alleen Steiner kan nog een geltjk aantal punten (13) behalen, wanneer hij zijn afgebroken partij wint. De UNAC (United Nations Appeal for Children) heeft tot dusverre uit Neder land f 400.000 ontvangen aan vrijwillige bijdragen. Voorts hebben 40.000 Neder landse families zich bereid verklaard tij delijk ondervoede kinderen uit het bui tenland in huik huizen op te nemen. In vijf en veertig landen zijn tot dusverre UNAC-comité's opgericht, die tezamen vijftien millioen dollar hebben opge bracht. LONDEN, 2 .Juli. De eerste dag van de befaamde AAA-kampioen- schappen heeft voor de Nederlanders naast een aantal bevredigende presta ties, ook teleurstelling opgeleverd. Lataster, die het vorig jaar zijn visite- Kaartje afgaf door een prachtige over winning op de drie mijl, volgde dit maal op de zes mijl het slechte voor beeld dat Slijkhuis in Amsterdam en Praag gaf, door de strijd te staken. Er waren vijf van de zes mijl gelopen en Lataster lag in goede positie, toen plotseling de Engelsman Cox, die de wedstrijd zou winnen in 30 min. 8.4 sec., met zóveel energie naar voren trok, dat onze landgenoot hem onmogelijk kon houden. Lataster stapte toen uit de baan en verontschuldigde zien later, door te zeggen dat hij pijn in de zij had gekregen. Maar het ogenblik waarop hij die pijn kreeg, viel dan wel zeer opvallend samen met het moment waar op hij zag. dat de strijd verloren was. De Ruyter won zijn serie in de mijl; race, ends de Luxemburger Barthel en de Nieuw Zeelander Nelson. De eindstrijd zal dan ook wel in hoofdzaak tussen deze athleten worden gevoerd en daarbij vrezen wij speciaal de Luxem burger, die een zeer snelle indruk maakte. De derde Nederlander die van daag in het veld kwam, de polsstokhoog springer Lamoree, plaatste zich in de finale. Opmerkelijk was de deelneming van zovele goede Australische en Nieuw Zeelandse athleten. De beste Australiër, Curotta, won zijn heats in beide ronden van de 440 yards zo gemakkelijk, dat anderen dan hij en de tittelhouder, de Ierse athleet Reardon, wel niet voor de beide eerste prijzen op dit nummer in aanmerking zullen komen. Ook op de 220 yards liep een uitstekend Australi sche athleet, Treloar, maar McDonald Bailey bleek nog zo fit en liep zo ge makkelijk, dat laatstgenoemde de over winning niet zal ontgaan. Een van de beste Nieuw-Zeelandse deelnemers, Har- ris, deed met zijn tegenstanders op de 800 yards wat hij wilde om ingehouden met nog grote voórsprong zijn serie te winnen. De titelhouder White liep hier de snelste tijd van de dag (1.58.7). Ook op het nummer 440 yards horden blon ken buitenlanders uit namelijk de Nw.- Zeelander Holland en de Zwitser Chris ten. Er waren ditmaal ook deelnemers uit Nigeria, maar zij presteerden niet veel. Een der Nigerianen sprong polsstokhoog op zijn blote voeten, maar het heeft hem niet veel geholpen. Als nieuwtje had men op het middenterrein een soort lange meetlat opgesteld waarlangs de nummers van de deelnemers in de werp en springnummers werden geplaatst, zo dat het publiek duidelijk kon zien hoe de stand telkens was. Een vondst, die bij de Olympische Spelen zeer gewaar deerd zal worden. „Mannen", zei de overste, „al zijn we dan ook met tien man en al kómen ue misschien met 5—0 achter te staan, we bltiven aanvallen I" En daarmee was de beslissing gevallen. We zaten in de mess van het kleine bergstadje in Oost-J.ava ter bespreking van de meest geschikte tactiek en strategie voor de voetbalwedstrijd tegen de officie ren van een nabijgelegen garnizoensplaats. De as van onze sigaretten tipten wij over de riistrestanten op de borden, want be langrijke besprekingen worden haast altijd gehouden na een genoten maaltijd. En dat was ook hier het geval. .Met tien manherhaalde de overste peinzend en keek dromerig in onze rich ting. Een dag of wat geleden waren wij namelijk onverwacht hier binnen Komen vallen Toen voelden wij plotseling. waaT het oo uit. zou draalen en trachtten onze im posante gestalte tot minimale proporties te doen schrompelen. Maar volslagen nut teloos. Eerlijk als wij zijn. moesten wij op de vraag, of wij wel eens gevoetbald hadden, toegeven, dat wij deze sport voorheen op het veldje achter ons huis vrij intensief beoefend hadden; bij voorkeur hadden wij de plaats ingenomen tussen de doelpalen, bestaande uit de welbekende jassenhoopjes en bakstenen en wij plachten dan vóór het schot-op-doel ons voorzichtig op de grond uit te strekken, om aldus de schijn van een uitval te geven. Et viel niet aan te ontkomen, derhalve smeekten wij de rechtsbuitenplaats te mo gen bezetten: de plaats, waarop wij, naar onze bescheiden mening, het minste on heil zouden kunnen aanrichten. m Verder schoven wij bij voorbaat iedere verant woordelijkheid over de gang van zaken van ons af. En toen wij een uurtje later an het intrappen waren, gestoken in het nogal krap-zittend rood-wit gestreept shirt, dat het talrijke spot- en lachlustige publiek kreten ontlokte als: „Merdeka madjoeoeoeül" voelden 'wij ons allesbe halve op ons gemak. Want uit de erva ring van een tweetal in Batavia en Pa- dang gespeelde hockeywedstrijden wis ten wij welke eisen het tropische klimaat aan de nog niet geheel aangepaste sport beoefenaar stelt. Daarenboven had ons uithoudingsvermogen ernstig geleden door het onoordeelkundig gebruik van High- waysigaretten Maar het viel allemaal erg mee. Zelfs waren wij in de vijfde en laatste aanval op het vijandelijk doei de geestelijke vader van het winnende doelpunt, geboren uit een welhaast vol maakte switch! In de omgeving van hetzelfde bergstadje werd een brug geopend. Op zich zelf is dat niets bijzonders in een land. waar zoiets bijna dagelijks voorkomt. Maar de bijzonderheid van deze brug was nu juist, dat hii nu eens niet door de genie, maar door doodgewone mannen uit de ttroep was gebouwd. Al met ai een gerede aan leiding dit heuglijke feit te vieren met een estafetteloop over een afstand van 4400 meter (door bergterretnonderver deeld in 100, 200, tweemaal 400, 800, 1000 en 1500 meter. Natuurlijk deed de genie niet mee. „Ja. zeg, als wij eens gingen hard lopen naar al die bruggen, die wij gemaakt hebben I" Zelfs was er een radio wagen van de verbindingsdienst met een verslaggever voor de plaatselijke radio uitzending. Wij bevonden ons in de jeep vlak voor de lopers. Met verbazing heb ben wij gezien, hoe korporaal Schonen berg op de 1000 meter een achterstand van meer dan zestig meter inliep. En hoe sol daat Joma hetzelfde deed op de 1500 meter maar met een achterstand van bijna driehonderd meter zijn tegenstander op het laatste moment passeerde en tweede werd. „Ik hoorde een stamp en een zucht en hij was me voorbij", verklaarde het voorbijgelopen slachtoffer. Da* de geneeskundige sectie ook nog in actie is gekomen, lijkt erger dan het was. Deze afdeling leverde namelijk de finish in de vorm van een zwachtel, die de eerstbinnenkomende moest doorbreken, om met deze daad de brug officieel te openen. Van Gr. Plaats in elk vakje een Ietter, zodat horizontaal te lezen zijn woorden, welke de volgende betekenis hebben: le rij: bloem; 2e rij: herkauwer, deel van het jaar; 3e rij: edel, Barbarijs vorstentitel; 4e rij; aanwijzing, kienspel; 1 2 J 5 f> 7 8 Trajectum of Trecht, zo heet te Utrecht in de oudheid, toén de Romeinen nog in ons land waren. Evenals Maastricht en Nijmegen is ook Utrecht voort gekomen uit een Romeinse nederzetting. Waar nu het Utrechtse Domplein ligt, heeft zich in de eerste eeuw na het Christendom eén Romeinse le gerplaats bevonden; eerst van hout en na enige branden en overrompelingen werd een ste nen nederzetting gebouwd. Tot ongeveer het jaar 250 bleven de Romeinen daar, nadien was het wisselend bezit van Frie zen en Franken. In de Frankische tijd verrees er een burcht, die sedert de zevende eeuw het uitgangspunt werd van de bekering tot het Christendom. Zij bouwden een klein kerkje, dat toegewijd werd aan de heilige Martinus van Tours. Willibrordus kreeg de burcht in het jaar 722 van Pepijn ten geschenke en Trecht of Utrecht werd de zetel van een Bisdom. Na de Frankische tijd kwamen de Noormannen en Trecht werd verwoest, maar toen ook die verdwenen waren brak er een rustiger tijd aan en in deze tijd is St. Radboud een der meest bekende bisschoppen. Balderik volgde hem op en be gon de bouw van de St. Maar tenskerk, welke hij tot kathe draal verhief (let wel, de St. Maartentoren is de voorganger van de huidige). Onder Bis schop Balderik kwam het muntrecht aan Utrecht. Te vo ren had geen Bisschop het recht gehad geld te mun ten. De omstandigheden leidden er toe het aanmunten van geld te bevorderen, want omstreeks die tijd ruilde men in ons land nog goederen. Zo je wel weten zult staat onze „munt" nog in Utrecht en het geld dat we uit geven wordt in Utrecht ge maakt. itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiftiifiiiMffiimiiiuiiiutiiiiiiitt In het jaar 1254 wordt de eerste steen gelegd van de te genwoordige Dom, waaraan tot Ï516 werd gebouwd. Boven alle kerkgebouwen verheft zich nog heden de oude Dom kerk met haar hoge toren. Door een geweldige storm werd in het jaar 1674 het middenste gedeelte vernield en de toren van de kerk geschei den. Als je ooit te Utrecht komt, zie je de honderd meter hoge toren geheel apart staan. Ter gelegenheid van het 1900-jarig bestaan van de stad zullen van 14 tot 17 Juli twee duizend jongens, verkenners en padvinders, in het licht van schijnwerpers, elke avond een historisch spel opvoeren, De jeugd van Utrecht door 1900 jaren heen te tonen is de hoofdgedachte. Het spel begint in de buurt van Trajectum omstreeks het jaar 69.. Bata vieren, schietend met pijl en boog ,en werpend met speren, zullen te zien zijn en vrouwen aan het weefgetouw. Een op windende drijfjacht op een beer zal de vaart in het eer ste bedrijf versnellen. Het tweede bedrijf speelt in de tijd van de kinderkruistochten. Gevechten tussen Saracenen en kinderen bereiken een schitterend slotstuk in de overwinning van het kruis. Een, uit 70 knapen bestaand jongenskoor van de kathedrale kerk ls hierbij ingeschakeld. Het slotbedrijf brengt vreug-, devuren, spreekkoren en vuurwerk. En als besluit ziet men een massaal padvinders- spel. r Op de akkers zijn soms hele gezinnen aan het aardappel- rooien. opgesierde kamer. Dan begon hij zich fris te wassen en na dat hij zich had aangekleed en zijn morgengebed had gebeden, begaf hij zich naar beneden, waar tot zijn grote verbazing oom en tante ook al aanwezig waren. Nadat ze elkaar een welgemeend „goede morgen" hadden toegewenst en de in wendige mens met een stevig Gronings ontbijt hadden ge sterkt, wendde oom zich tot Johnny en zei: „Jö, 't spijt me, maar we gaan vandaag niet naar Veendam, mijn zaken daar gaan niet door, maar," zei hij even daarna, „ik weet iets veel mooiers, we gaan vandaag eerst naar Groningen, dan zal ik je de stad eens laten zien en daarna maken we een lange boottocht door het Damsterdiep naar Delfzijl, waar ik Je van alles en nog wat zal laten zien en natuurlijk komen we van avond laat thuis." Johnny was uitbundig van blijdschap. (Slot volgt) Nooit van gehoord? Ach kom, gegeten zelfs! Wat kerasos dan is? De naam van een stad aan de Pontijnse kust, in de buurt van Rome. Daar kwamen, nog vóór Christus' geboorte, kersen vandaan. En omdat degenen, die voor het eerst deze vrucht zagen, er geen naam voor wis ten. noemden zij de (toen'nog) vrij onbekende vrucht naar de naam van de stad waar die vandaan kwamen. n.L Kerasos. Eigenlijk kwam de kers uit Klein-Azië en Griekenland. Later werden de kersenbomen over geheel Europa verspreid, en zo je weet zijn er vele soorten. lllllllllHilllllllllllHIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Meisjeskop van opzij gezien. Nu begint het pas „echt" te worden (en moeilijk). Maar we zullen je op weg helpen. Teken eerst een vierkant en verdeel het, van links naar rechts, in drie gelijke delen. Van boven naar onder in vier gelijke delen. Dan heb je enige vaste pun ten; zo zie je direct dat het oor tegen de stippellijn 3 komt en, zoals je weet, neus en oor liggen precies tussen 2 en 3. De halslijn valt precies in de lijn 2. Let nog op de vol gende dingen: de overgang van voorhoofd naar neus ligt op gelijke hoogte als het oog. Wat de mond betreft, bovenlip meer naar voren en kin iets naar binnen; de verdere af werking volgt dan gemakke lijker. Krijg je het voor elkaar, .dan heb je een kranig stukje werk geleverd! (Ingezonden door Z. te Amsterdam) Johnny ten Have was in de vacantie uitgenodigd door zijn oom en tante in Winschoten. Natuurlijk had Johnny deze uit nodiging met beide handen aangegrepen. Ja, Johnny hield erg veel van Groningen en vooral van dat leuke villaatje, dat oom en tante ieder jaar in dat gezellige hoogveendorpje huurde. Dat was geen gewoon dorp, zoals in de rest van ons land met een kerk en een marktplein in het midden van het dorp en woonhuizen en winkels er zo'n beetje omheen- geschaard. Nee, in dat hoogveendorp stonden de huizen allemaal langs dat kanaal. Deze huizen bouw noemt men ook wel lintbebouwing en dit dorp noemt men een streekdorp. Toen Johnny dan op een prachtige heldere zomermorgen al heel Vroeg met de trein uit Amsterdam was vertrokken en in de namiddag de hoofdstad van Groningen bereik,te, stond oom al op het perron te wach ten en samen stapten ze vlug in de reeds klaar staande bus. die hen naar Winschoten zou brengen. Tante verwelkomde Johny erg hartelijk en daarna drib belde ze naar haar heldere keukentje om het eten vlug klaar te maken, want, dacht ze: mijn jonge gast zal zijn maag wel van honger hortin rammelen. Ondertussen voer den oom en Johnny een inte ressant gesprek. Oom moest aardappelen worden met groté raspen fijngemaakt en het vocht, dat uit de aardappels vloeit, wordt, opgevangen en uit dat vocht wordt door ver dampingsproces aardappelmeel gehaald. Ja, dat leek John- allemaal erg interessant. De volgende morgen werd Johnny al vroeg gewekt door de talrijke kwetterende vogels, die op het huis en in de bo men en struiken zaten en hun hoogste liedje uitschalden. Johnny sprong snel uit zijn bed en ging ook even van de mooie natuur genieten cftor uit het raam te gaan hangen, terwijl hij met diepe halen de zoete morgengeur van bloemen en kruiden opsnoof. Ginds in het Oosten kwam de zon al op en hulde het hele landschap in een prachtig gouden gloed, nu reesii zij al hoger en hoger op 'aan de horizon en Johnny keek haar met belangstelling na Dan opeens trok hij zich terug in. zijn heldere met bloemen c Een aardappelmeelfabriek be staat grotendeels uit een me nigte buizen, goten, ketels tn bakken, waarin alles druipt van het water. Hier zie je een arbeider, die de aardappelen met een straal water schoon maakt. Ken je ze? De ^negentien Martelaren van Gorkum? Onze eigen Nederlandse geloofshel den, die in 1572 hun leven blij moedig geofferd hebben? Daar was als eerste Nicolaas Pieck. Hij en de anderen hadden zich gemakkelijk kun nen bevrijden. Ze behoefden slechts de werkelijke tegen woordigheid van Christus in het H. Sacrament te loochenen. gehouden, „en ge zijt vrij." Maar fier klonk het antwoord van Leonardus: „Wij blijven trouw aan onZe Opperherder." En ook Leonardus bezegelde zijn woorden met het offer van zijn leven. Met hem stierven de anderen: Nicasius Janssan, An- namelijk de volgende dag voor 'Maar vóór Nicolaas Pieck als zaken naar Veendam en no digde daarbij zijn neefje uit met hem mee te gaan. Dit plan vond Johnny prachtig. Oom vertelde ook nog, dat in Veen dam grote fabrieken waren, waar uit aardappelen, die niet voor de consumptie geschikt waren/aardappelmeel werd be reid. Dat aardappelmeel in die helrode langwerpige zakjes, dat moeder gebruikt om verschil lende gerechten te binden. Die eerste een strop om zijn hals kreeg, klonk zijn stem: „Gaar ne zal ik deze dood ondergaan om de tegenwoordigheid van Christus in het Sacrament te belijden. Broeders. houdt stand! Ziet, onze kronen wach ten ons reeds," De anderen «wiai Daar was ook Leonardus van Vechel. „Verraadt aan de Paus," had Lumey, de aanvoer der van de Geuzen, hun voor- Dom te Utrecht Ik kwam echter op heel on bekend terrein. Vlak voor me verhief zich over een gewel dige afstand een zeer steile heuvel. Het was vrijwel on mogelijk daaroverheen te ko men. Én tocher vjas haast geen andere oplossing; want ik voelde er niets vóór weer terug het bo? in te gaan. Maar wacht. Zag ik goed? Ja, hoor, er was een opening in de heu velhelling. En daarachter een holte, waarschijnlijk door wil de dieren uitgegraven. Ik be dacht me niet lang, maar kroop het hol binnen. De ope ning was inderdaad zo klein, dat ik op handen en voeten naar binnen moest kruipen. Meteen wachtte me een on aangename verrassing. Links en rechts voor me lag de Terwijl ik me omdraaide, ontdekte ik tot mijn vreugde een smalle lichtspleet. Onmid dellijk trok ik daar op af. Het mulle zand maakte me het «nderige bodem bezaaid met kruipen moeilijk. Ik ontdeed afgekloven beenderen. „Goeie morgen," probeerde ik me zelf op te beuren, „hier schij nen leeuwen en panters samen te komen, om hun diner te houden. Stel je voor, dat ik zo'n stelletje van die sinjeurs hier tegen kom." Brr.ik me daarom van de prachtige vogels; zelfs mijn geweer liet ik achter, om maar uit dit akelige hol te komen. Die lichtflits betekende redding. Daar moest ik wezen. Hijgend als een paard sleepte ik me voort.... maar ik bereikte rilde op handen en voeten. Als de opening en kwam weg uit 1 vooruit keek, zag ik het het hol. Goddank. Ik kon weer eindeloze hol, naast me al die staan; ik aanschouwde weer etensresten. „Terug Pedro," een stukje van de blauwe riep ik. „Terug. Zoek maar luent. Maar terug bij mijn een betere wandelweg." vrienden was ik nog lang niet. Want weer lag het bos voor me. En reeds begon het duis ter te worden. Plots voelde ik dat ik hon ger kreeg. Ha. had ik nu maar één van die vogels, wat zou ik die lekker braden en oppeuzelen. Maar niks hoor. Ik moest mijn honger stillen met een dunne, uitgedroogde boterham, die ik in een van mijn zakken vond. Ondertus sen daalde de nacht snel over het woud. Wat moest ik doen? Zo dadelijk zouden de roofdie ren hun nachtelijke tochten beginnen. Ik voelde er niets voor met hen in aanraking te komen. Want dan zou Spanje geen Don Pedro meer hebben. Neen, ik moest me veilig stel len. Waar kon ik dat beter doen dan in de bomen? Tussen dicht bebladerde takken vond ik inderdaad een prachtige schuil- en rustplaats. Voor alle zekerheid bond ik me met een touw aan de takken vast, zodat ik niet omlaag kon duikelen. In de wetenschap, dat ik hier veilig was, viel ik weldra in slaap. Hoe lang ik geslapen heb, weet ik niet, maar plotseling werd ik wakker. Rondom me regende het blaren en takken en een önaangenaam geluid trof mijn oren. rr-rr-r. <Éi WAARMEDE IK U THANS (Slot volgt) Nicolaas Pieck, een der 19 martelaren van G or cum. dreas Wouters, Theod. v. d. Eeuw, Wilhadus v. Denemar ken enz. Als laatste was de oude Pater Godfried van Duyne aan de beurt. Het leek een moment of de beulen wei felden deze grijsaard aan te grijpen, maar de moedige God fried smeekte hem toch te la ten delen in het lot van zijn broeders. Toen wierpen de beulen ook hem de strop om de hals. Negentien mannen offerden hun leven voor het geloof in Christus. Vrijdag 9 Juli a.s. vieren we het feest van deze Nederlandse heiligen. 5e rij: vogel, dom; 6e rij: kleurstof voor boter en kaas, voegwoord; 7e rij: zuivel, spoedig; 8e rij: bloedvat, toegankelijk; 9e rij: onderofficier. Bij juiste oplossing moeten in de acht verticale rijen woorden te lezen zijn, welke de volgende betekenis hebben: le rij: muziekinstrument; 2e rij: vee voeder, positieve electrode; 3 e rij: lichaamsdeel, roofdier; 4e rij: dunne ijs korst op de wegen, noot, eenheid van arbeidsvermogen; 5e rij: alleenzang, plaats op de Veluwe; 6e rij: betrekking, lor, familielid; 7e rij: vitziek persoon, voegwoord; 8e rij: zegevierend. Oplossingen t.e.m. Dinsdag 13 Juli aan het Kasteel van Aemstel, afd. Prijs raadsel, N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Oplossing vorig raadsel: 23 x 35 1944 Na loting werden de prijzen toege kend aan: J. Helsloot, Aalsmeerderweg 443, Aalsmeer; J. P. de Jong, Juliana- straat 7, Noordwijkerhout; G. Koopman, Cruquiusweg 166, Heemstede; M Mars, Da C-ostakade 48 I, Amsterdam; G. Snoeks, Badhuisstraat 10, Haarlom: A. Zinnebank, Minahassastraat 22 II, Am sterdam. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 2/7 1/7 38% 38% 36% 36y4 64% 64 41 Vz 40% 64 y4 63% 20 "4 20% 58 58% 60 59% 16% 16% 13% 13% 30% 30 44 43% 59% 58% 48% 471/4 30% 30 80% 80% ZONDAG 4 JULI: 7e Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 octaaf v. Petrus en Paulus; Credo; pref. v. d. H. Drievuldigheid; Utrecht: 2 overbren ging van de H. Martinus; 3 octaaf v. Petrus en Paulus; groen. MAANDAG: H. Antonius Maria Zac- caria, belijder; eigen Mis. 2 octaaf v. Petrus en Paulus; Credo; pref. v. d. Apostelen; Haarlem: kerkwijding v. d. eigen Kerk; Mis Terribilis; 2 H. Anto nius Maria; Credo; gew. pref.; wit. DINSDAG: Octaafdag van de H.H. Petrus en Paulus; eigen Mis; Credo; pref. v. d. Apostelen; Haarlem: 2 octaaf v. kerkwijding; rood. WOENSDAG: H.H. Cyrillus en Me thodius, bisschoppen en belijders; eigen Mis; gewone pref.; Haarlem: 2 octaaf v. kerkwijding; 3 H. Willibald; Credo; Den Bosch: Zoete Lieve Vrouwe v. d. Bosch; eigen Mis; 2 H.H. Cyrillus en Methodius; Credo; pref. v. O. L. Vrouw wit. DQNDERDAG: H. Elisabeth, wed.; Mis Cognovi; 2 voor alle Heiligen; 3 naar keuze; gewone pref.; Haarlem: 2 octaaf v. kerkwijding; 3 H. Maagd; Credo; wit. VRIJDAG: H.H. Martelaren van Gor- cum; Mis Intret; gewone pref.; Haar lem: 2 octaaf v. kerkwijding; Credo; rood. ZATERDAG: HH. zeven broeders en gezellen martelaren; eigen Mis.. 2 voor alle heiligen; 3 naar keuze; gewone pref.; Haarlem: 2 OctSbf v. kerkwijding; 3 H. Maagd; Credo; rood. ZONDAG 11 JULI: 8e Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2. H. Pius, paus; 3 voor alle Heiligen; credo; pref. v. d. H. Drievuldigheid; Haarlem: 2 octaaf v. kerkwijding; 3 H. Pius; Breda: 2 H, Norbertus! 3- H. Pius; groen. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Els- kamp Brothers. 18.15 journalistiek wekoverz. 18.30 strijdkr. 19.00 nieuws. 19.15 lezing. 19.30 verkiezingstoespr. 19.45 regeringsuitz. 20,00 Nieuws. 20.05 gewone man. -20.12 gram. 20.20 licht baken. 20.50 omroepork. 21.20 K.V.P. 21.25 hoorspel. 22.00 ork. zonder naam. 22.37 actualiteiten. 22.45 avondgebed. 23.00 nieuws. 23.20 trio. HILVERSUM II, 415 m. 18.00 nieuws. 18.15 cabaret. 18.45 coöpera tiekrant. 19.00 artistieke staalkaart. 19.30 lezing. 19.45 verkiezingstoespr. V.V.D. 30.00 nieuws. 20.05 varia. 20.15 Oké. 21.45 lezing. 22.00 Weekend-ork. 22.30 Jan Vogel. 23.00 nieuws. 23.15 orgel. 23.45 gram. ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 8.30 morgenwijd. 9.30 nieuws en waterst. 9.45 Beetho ven. 9.55 inleiding op 10.00 Hoogmis. 11J30 trio. 12.00 Angelus. 12.03 Rossini. 12.15 apologie. 12.35 lunchconc. 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.20 lunchconc. 13.40 Spineuza. 14.00 ka merorkest. 15.10 harmonie. 15.30 le zing. 15.40 tombola. 16.10 sport. 16.25 vespers. 17.00 studiodienst. 18.30 strijdkr. 19.00 koor. 19.15 bijbel. 19.30 nieuws. 19.45 gram. 19.50 Boeckhuys. 20.05 gewone man. 20.12 tenor, viool, orgel. 20.30 hoorspel. 21.20 klein or kest. 21.50 pianoduo. 22.05 koor. 22.37 actualiteiten. 22.45 avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 Philh. ork. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.30 platteland, 8.40 Te Deum Bruckner, 9.07 ol. spe len, 9.12 postduiven, 9.15 verzoek- progr., 9.45 lezing, 10.00 Zondagshalf uur, 10.30 kerkdienst, 11.45 lezing, 12.00 W. Vogt, 12.05 Orch. Miniature, 12.30 Zondagsclub, 12.40 koor, 13.00 nieuws, 13.15 musette, 13.50 overz., 14.00 omroepork., 14.30 boekbespr., 14.45 omroepork., 15.30 film. 15.45 orgel, 16.00 theemuziek, 16.45 sport, 17.00 congress of Faiths, 17.30 muziek- ver., 17.45 sport, 18.00 nieuws, 18.15 Zomerfeest, 18.30 Metropoolork., 19.00 Radiolympus, 19.30 sextet, 20.00 nieuws, 20.05 reportage, 20.15 Con- certgeb.ork., 21.05 voordracht, 21.30 Concertgeb.ork., 22.15 klankbeeld, 23.00 nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 gram. MAANDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gewijde muziek, 9.00 Mozart, 9.15 zie kenbezoek, 9.30 vragen aan voorbijg., 10.00 Bach, 10.30 morgendienst, 11.00 viool, 11.15 lezing, 11.40 Bach, 12.00 Zigeunermuz.. 12.30 weeroverz., 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 gram., 14.00 schooluitz., 14.35 middagconc., 15.05 cello-recital. 15.30 oude muziek, 16.00 bijbel, 16.45 kwar tet, 17.00 kleuters, 17.15 koor, 17.45 Indië. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 gam., 8.00 nieuws, 8.45 Mendelssohn, 9.15 morgenwijding, 9.30 waterst., 9.35 gram., 10.30 vrouw, 10.35 gram.. 11.00 Uitkijk, 11.15 mezzo sopraan, 11.45 radiobode, 12.00 gram.. 12.30 weerpr., 12.33 spionnetje, 12.38 G. van Krevelen, 13.00 nieuws, 13.15 Vaudevilleork., 14.00 lezing, 14.20 so listen, 15.00 bonbonière, 16.00 voordr., 16.15 musicalender, 17.00 gram., 17.30 padvinders, 17.45 gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4