Joegoslavische communisten doen beroep op Stalin Hoofdkwartier der Kominform voorlopig naar Boekarest K Eerste Hulp bij ongelukken Es BERNADOTTE NAAR CAIRO m #®ST H I D „ROMEINS NEDERLAND" EN „UTRECHTS KUNST" NIEUWE GRIEKSE TROEPEN ONDER DE WAPENEN Britse ambassadeur: „Houdt U er buiten •fV4 4 w w w r m -F - SPOEDIG BESPREKING OVER MILITAIRE STEUN AAN WEST-EUROPA Tentoonstellingen voor de viering van Utrechts 1900-jarig bestaan ik &T 4r Tito vroeg geen hulp aan de V.S. Bespreking der voorstellen met de Arabieren Drie jaren Wederopbouw in Nederland Boomkwekers te Tegelen bijeen Historische syntaxis van het Engels Vandaag coöperatiedag ZATERDAG 3 JULI 1948 PAGINA 5 WL +L V* SOCIALE GEZONDHEIDSZORG MARSHALL: -Bijzondere Veldpost— Italië staakt een halve dag Zeelui in Marseille leggen werk neer Adviescommissie alcohol vraagstuk R.K. Loodgieters in congres bijeen MINISTERS-PRESIDENTEN VAN W.-DUITSLAND BIJEEN Openbare let van dr. F. Th. Visser Zilveren jubileum aan R.K. Universiteit Deense duiven op Eelde Scheepvaartberichten be me s tu ruipt een pelen ioon minui .roord ijven der.' gelde van m de An Vijftienduizend Joegoslavische com munisten hebben Vrijdag een beroep op Stalin gedaan om de aanklacht van de Kominform tegen Tito in te trek ken. In een telegram dat door de verga dering, die het op 21 Juli te houden vijfde partijcongres voorbereidde, naar Stalin werd gezonden, werd o.a. gezegd: „Wij geloven diep in u en verttouwen er op dat gij alles zult doen om de onware beschuldigingen te ver wijderen die ons land, onze partij en ons centraal comité naar het hoofd zijn geslingerd. Onze toewijding jegens u, de Sovjet-Unie, jegens alles wat gij voor de gehele mensheid hebt gedaan, is grenzeloos, evenals ons vertrouwen dat gij alles zult doen om de waarheid spoedig aan het licht te brengen. Lang leve de onverwoestbare broederschap tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië' Vrijdagavond hebben de leidende le den van het centrale- comité der Joego slavische communistische partij gedu rende enkele uren in het ministerie van Buitenlandse Zaken vergaderd. Daar na kwamen zij in het hoofdkwartier der partij bijeen. Men verwacht de be kendmaking van een belangrijke ver klaring. Het communistische blad „Borba" heeft een nieuwe aanval op de Bul gaarse communisten gedaan wegens hun houding inzake het Kominformge- schil. In het blad zijn een groot aan tal telegrammen en resoluties afge drukt van regionale partij-comité's die zich loyaal jegens Tito en zijn leider schap verklaren. In twee elkaar snel opvolgende pro testen heeft de Joegoslavische regering zich tot Albanië gewend. De Albanese beschuldiging, dat Joegoslavië' Albanië wens te koloniseren, wordt nonsens genoemd. Verder wordt geprotesteerd tegen de stopzetting van alle export naar Joegoslavië en van de bouw van twee spoorwegen naar de Joegoslavi sche grens. Joegoslavië beklaagt zich tenslotte over het feit, dat de Joego slavische kolonel Srzentitsj, die als po litiek adviseur verbonden was aan het Albanese leger, in beledigende termen is medegedeeld, dat hij Albanië moest verlaten, en over de grove en beledi gende daden, die erop gericht waren het prestige van Joegoslavië te onder mijnen. Joegoslavië verlangt dat Albanië zonder verwijl een commissie naar Belgrado zal zenden om de belang rijke kwesties te regelen e'n stelt de Albanese regering verantwoor delijk voor de gevolgen indien aan de verzoeken niet voldaan wordt. Het is duidelijk, dat, zeker voorlopig, het hoofdkwartier van de Kominform Boekarest zal worden gevestigd, ■donderdag werd daar het orgaan van ae Kominform gedrukt en Vrijdag wa- richten. Men begon met rond een dozijn grote gebouwen, waarin vroeger de Roemeense bank gevestigd Was, een prikkeldraadversperring te leggen. Robert Garner, de vice-president van de Wereldbank, heeft Vrijdag te Washington verklaard, dat Joegosla vië kort nadat de bank haar werk zaamheden had aangevangen om een lening van 500 millioen dollar had gevraagd. „Wij ontvingen een brief waarin niet meer stond dan: „Wij zouden gaarne 500 millioen dollar ontvangen. Hoogachtend Het leek wel of zij dachten, dat'het net zo gemakkelijk was om 500 mil lioen als 5'millioen dollar te vragen,'' aldus Garner. Uit een totaal bedrag van 1 milliard dollar, dat voor com merciële leningeir beschikbaar is, heeft de bank tot nu credieten ter waarde van 513 millioen dollar ver strekt. Na bestudering van het program der Joegoslavische communistische partij voor het aanstaande congres te Bel grado zijn functionarissen en waarne mers te Londen het er over eens, al dus meldt Reuter's diplomatieke corres pondent, dat, welke houding de rege ring van Tito ook tegenover de critici in de Kominform en de Sovjet-Unie zal aannemen, niets er op wijst, dat zij haar energiek nagestreefde communis tische doelen zal laten varen en zich tot Westerse methoden zal wenden. Volgens genoemde waarnemers zou men kunnen aannemen, dat de critiek door Moskorf gedicteerd is niet op ideologische gronden 'doch op grond ciri+ntim c°nclufie> dat de bereikte re- mtrne Joegoslavische com munisme en van zijn leider de supre matie van de Sovjet-Unie in verlegen heid brengen. De Kominform zou gebruikt zijn om een openlijke aanval van de Sovjet- Unie te vermijden. Uit betrouwbare bron te Londen verneemt U. P., dat de Britse am bassadeur in Belgrado, sir Charles Peake, Bevin de raad heeft gegeven Engeland buiten de Joegoslavische crisis te houden. In Londen verheelt men niet, dat de kwestie van het „vallen of staan" van Tito niet louter kan worden afgemeten naar de interne toestand in Joegoslavië, waar Tito's positie volgens het rapport van Peake nog zeer sterk is. Daarom acht men de desertie van Albanië uit het Joegoslavische kamp een veelbe tekenend symptoom. Albanië is zozeer afhankelijk van Joegoslavië, dat het zich nauwelijks van Tito kan verwijderen zonder de Russische verzekering dat de Joegosla vische maarschalk binnen afzienbare tijd zal worden „geliquideerd". k t A !*L- (M- ui Vijf en tachtig jaar geleden werd in West-Indië de slavernij afgeschaft. Ter herdenking hiervan belegden de Surinamers te Amsterdam in 't Indisch Museum een feestvergadering. Enkele Surinaamse schonen, die sinds jaar en dag New Look dragen. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag op een persconferentie medegedeeld, dat zijn ministerie in verband met de Berlijnse crisis in voortdurend contact staat met de leiders van het Congress en dat er dagelijks minstens vijf tele grammen worden gewisseld tussen het ministerie en de Amerikaanse amVhs- sade in Londen. Marshall wilde zich niet nader uitlaten over de maatrege len, welke de V.S. in samenwerking met Frankrijk en Engeland denken te nemen. Verder verklaarde Marshall, dat er plannen, in voorbereiding waren voor besprekingen over de kwestie van militaire steun van de V.S., aan de landen van het pact van Brussel. De besprekingen zullen worden gevoerd door de ambassadeurs. Er wordt op het ogenblik met de regeringen van Engeland, Frankrijk en de drie Bene- luxlanden overlegd over een defini tieve datum voor de besprekingen. Marshall zei verder, dat de Verenigde Staten een voortdurende belangstelling hadden voor de handhaving van een vrije Turkseregering. De geruchten echter, dat de V.S. met Turkije een ver- d'edigingsverdrag zouden sluiten, misten volgens Marshall iedere grond. Hij ontkende de geruchten dat maarschalk Tito economische bijstand gezocht had bij de Verenigde Sta ten. Hij weigerde enige commentaar te leveren op de toestand in Joego slavië. Hij zei nog geen bericht ont vangen te hebben, dat de Donau-con- ferentie op 30 Juli in Belgrado niet doorging tengevolge van de wijziging van de Moskouse houding ten aan zien van Tito. Marshall verklaarde, dat een nieuwe Sovjet-nota over de onderhandelingen betreffende de leen- en pachtaangele- heden door het ministerie van Buiten landse Zaken wordt bestudeerd. De V.S. vragen, behalve het teruggeven van de drie ijsbrekers en 28 marinevaartuigen, vergoeding aan Amerikaanse firma's voor het gebruik yan patenten, die op grond van de leen- en pachtovereen komst aan de Sovjet-Unie werden ver strekt. De Sovjet-Unie heeft ^acht koop vaardijschepen teruggegeven, maar men onderhandelt nog over 87 andere sche pen. De V.S., zo zeide Marshall, vragen van de Sovjet-Unie voldoening van de verplichtingen ten bedrage van 11 mil liard dollar krachtens de leen- en pacht-overeenkomst, op overeenkom stige voorwaarden als zijn neergelegd in de overeenkomsten, die met andere grote mogendheden waren bereikt. 'n Prachtidee is dit, waarmee Ka tholiek Thuisfront alle eer inlegt. Ons zijn de vier eerste exemplaren van de „Bizondere Veldpost" toege stuurd: kleine, aardig geïllustreerde foldertjes, die in kort bestek en doodgewone, maar direct-aanspre- kende taal onze jongens in Indonesië morele denkstof verschaffen. Ze zijn bestemd om te worden ingeslo ten bij correspondentie van huis. Velen zullen in hun brieven aan de mannen overzee niet gemakkelijk 'n aansporing op moreel gebied kunnen geven, ook al omdat men bang is, dat het te „heilig" staat. Deze fol ders maken het voor ieder eenvou dig om elke brief van een dosis goede gedachten te voorzien. Wij bevelen deze actie van ganser harte en met alle nadruk aan. De gekozen onderwerpen zijn actueel. Zij be lichten in vlotte soldatentaal de eeuwige levenswaarden en doen daarbij een beroep op het gezonde verstand, eerlijkheid en verantwoor delijkheidsgevoel. Menige jonge man zal er een grote steun aan hebben. De folders zijn te bestellen bij het hoofdbureau van Katholiek Thuis front (Gedempte Burgwal 14, Den Haag en bij de afdelingen. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V. N. in Palestina, heeft Vrijdag ver klaard, dat hij zich heden, Zaterdag op verzoek van de Arabische Liga naar Cairo zal begeven om daar met de Ara bische leiders zijn vredesvoorstellen te bespreken, Bernadotte zei geen enkel officieel bericht over Cen Arabische re actie op de voorstellen te hebben ont vangen. Slechts uit Arabische bladen had hij de berichten vernomen, dat de Arabische Liga zijn voorstellen zou heb ben verworpen. Intussen komt uit Cairo het bericht, dat de secretaris-generaal van de Arabische Liga eveneens zou hebben verklaard, dat de Liga Bema- dotte's Voorstellen heeft verworpen. Bernadotte zeide op een persconferen tie te Jeruzalem, dat hij aan de Ara bieren en Joden had gevraagd antwoord Aan de Westkust van Vlieland wordt op het ogenblik hard gewerkt om de kust tegen de zee te beschermen. „Zinkstukken" worden aan de luwe zijde van het eiland vervaardigd, om bij gunstig weer naar de bestemde plaats te worden gesleept Democratisch Hirosjima - De eerste auto - Priesters eisen hoger loon Het enige verschil. irosjima wil de meest democra tische stad van Japan worden en de commissaris van politie, Sjimone San, staat volkomen achter dit idee. Hij meent dat zijn agenten be ter de democratie kunnen bevorderen, indien zij zowel de wals als de Boogie Woogie kunnen dansen. Iedereen in Japan weet dat dansen democratisch is en daardtn is er eigenlijk niets vreemds aan, dat op het trainingsschema van de politie te Hirosjima danslessen zijn op genomen. Sjimone San legde dit zijn agenten haarfijn uit bij de plechtige opening van de op zijn initiatief gestichte dans school in het bureau van politie te Hi rosjima. Een band speelde drie num mers, doch nog altijd had niemand zich op de dansvloer in de zaal gewaagd ♦waar gemeenlijk les in jiu-jitsu of-het hemen van vingerafdrukken wordt ge geven. „Wat is er aan de hand mannen?" Vroeg de commissaris. „Vooruit, dan sen! Dit is een bevel!" Schoorvoetend kwamen de dienders in actie en kozen partners uit onder hun vrouwelijke collega's, die kennelijk ai privé-les van Amerikaanse soldaten hadden gehad. n de Brits-Amerikaanse zóne e inwoners van Montfort, een dorpje in de Franse Alpen, staar den stomverbaasd naar de eerste auto, die hun dorp met een bezoek ver eerde. Het was een jeep, waarin een priester en een veldwachter langs het muilezelpad van de stad Aiguebelle naar Montfort werden vervoerd. Te Moknine is een vreemdsoortige staking uitgebroken. De muezzins, Mohamedaanse priesters, die de gelovigen oproepen tot het gebed, heb ben „het werk neergelegd" en zijn een staking omi hoger loon begonnen. Een lid van de Mohammedaanse li ga van Beloetjistan heeft de gou- verneur-generaal van Pakistan, Mohammed Ali Jinnah, verzocht, zijn gewicht te bepalen. Jinnah's gewicht in zilver wil hij namelijk cadeau doen aan een onder auspiciën van Jinnah ge sticht steunfonds. Volgens gegevens van het Engelse ministerie van volksgezondheid is de moedersterfte in Engeland tot' Duitsland zullen de eieren spoedig minder dan een derde van het gemid van de bon gaan. I delde van voor de oorlog gedaald. Een boze Engelse rechter verweet de beklaagde, dat diens handel wijze sterke herinneringen hij hem opriep aan de Gestapo-methoden, waarmee mensen, waarvan men nooit meer iets vernam, 's nacht van hun bed werden gelicht. „Het enige verschil," zo vervolgde hij, „bestond slechts hierin, dat het in dit geval geen mens, maar een varken betrof." Consolidated Vultee, een firma, die zich pas sinds kort bezig houdt met het ontwerpen van gevechts vliegtuigen, zal binnenkort proefvluch ten gaan maken met de F-92, een vlieg tuig, dat naar alle waarschijnlijkheid het meest sensationele type zal zijn van alle Amerikaanse vliegtuigen, die op het ogenblik onder militaire geheim houding in ontwikkeling zijn. Hoewel betrekkelijk kleip van vorm, is het vliegtuig uitgerust met een snelle jet-machine en bovendien met een ra ketmotor, die bij hevige gevechten in geschakeld kan worden, waardoor het toestel de supersonische snelheid kan bereiken. op zijn vredesvoorstellen te geven voor het aflopen van het bestand op 8 Juli. Bernadotte heeft nog geen verlening van het bestand voorgesteld, daar hij eerst de mening der partijen wilde we ten over de vredesvoorstellen. Hij zeide dat hij Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., had medegedeeld, dat hij zijn bemiddelingspogingen hoogstens zes maanden zou voortzetten. Het bestand was te Jeruzalem in het algemeen nageleefd, zo zei hij. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Israël heeft Vrijdagavond ha kend gemaakt, dat het kabinet Zondag bijeen zal komen, om het Joodse ant woord op de vredesvoorstellen op te stellen. De Britse regering heeft aan Berna dotte doen weten, dat zij gekant is te gen het overbrengen van 11.000 Joden, die in de dienstplichtige leeftijd zijn. uit kampen op Cyprus naar Palestina, doch dat zij bereid is de overige 14.000 Joden naar Palestina te laten vertrek ken. Engeland heeft de regering van Israël verzocht twee troepentransport schepen te zenden om de 14.000 Joden te vervoeren. De regering van Israël heeft haar vertegenwoordiger te Lake Success opdracht gegeven bij de V. N. protest aan te tekenen tegen dit Britse optreden. De regering van Israël verlangt, dat allen zullen kunnen immigreren en wijst erop, dat Israël zelf maatregelen moet nemen, dat de weerbare mannen niet bij het leger worden ingelijfd. Drie millioen Italiaanse arbeiders hebben gistermiddag overeenkomstig de door de communisten uitgegeven „sta kingskalender" het werk voor een hal ve dag neergelegd. Het doel van de staking was een eind te maken aan het ontslag om economi sche redenen, het sluiten van fabrieken te 'verhinderen en het verkrijgen van hogere lonen en grotere gezinstoeslag. Alle Franse schepen in de haven van Marseille kwamen Vrijdag stil te lig gen toen de Franse zeelieden in staking gingen om hogere lonen. Tegelijkertijd gingen de zeelieden In St. Nazaire in sympathiestaking. Tij dens bijeenkomsten in de beide haven steden vroegen de zeelieden een .oons- verhoging van 20 percent. Verschenen is een beekje, getiteld „Drie jaren Wederopbouw in Neder land", uitgegeven door de afdeling voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw. In dit boekje staan belangwekkende cijfers. Cijfers, die betrekking hebben op onze totale wederopbouw en die de minister in een voorwoord doen con» cluderen, dat er alle critiek ten spijt reden is zich als Nederlander trots te voelen over het behaalde re sultaat. Want wat is er in de afgelopen drie jaar herbouwd of hersteld? En de minister somt dan op. Er zijn 3000 schepen gelicht. Er zijn 400.000 licht beschadigde woningen opgeknapt, 36.500 zwaar beschadigde huizen weer bewoonbaar gemaakt en 13.000 noodwoningen en noodboerde- rtjen gebouwd. En de voorlichtings dienst vervolgt: 266.000 H.A. ge- inundeerd gebied werd drooggelegd, alle djjken werden hersteld en 3.000 m. opnieuw aangelegd. 36 grote verkeersbruggen werden definitief hersteld, alle vernielde spoorbruggen (23 grotere) weer in gebruik genfi- men en de Ned. industrie leverde sinds de bevrijding niet minder dan 1500 goederenwagens af. DeT binnen- vaartwegen zijn alle weer bruikbaar gemaakt en alleen in de Waal al la gen 300 tot zinken gebrachte schepen, in de Rijn 400, in de IJsel 100 en in het IJseimeer 60. De toegangen van Amsterdam en Rotterdam naar zee zijn hersteld. 8500 schepen van alle soorten eri grootten werden gerepa reerd en aan nieuwbouw zijn tot 1 April 1948 16.631 huizen en 363 boer derijen gereed gekomen. En dan zwijgt men nog van de grote aantallen scholen, kerken en industriële gebouwen, die' werden hersteld of her bouwd Mes zwijgt van het herstel van onze wegen, van ohze vliegvelden en ons gehele verkeersapparaat. Inderdaad, er is ook gewérkt in Ne derland Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is ingesteld een advies commissie inzake het alcoholvraagstuk met de opdracht de problemen, verband houdende met het na-oorlogse alcohol vraagstuk, in onderlinge samenhang te bezien, desgevraagd of eigener bewe ging de regering van advies te dienen over te nemen overheidsmaatregelen, en zo nodig aan te geven welke wijzigin gen in de wettelijke regeling van de kleinhandel in alcoholhoudende dranken aangebracht dienen te worden. Voorzit ter is dr. J. W. Noteboom te Voorburg. zjjn veel jongelui tussen 10 en 80 jaar, die dol zijn op avonturen verhalen over oerwouden, onbe reisde streken, en met warme oren lezen ze over de gevaren van de jungle. Ze vergeten, dat de jungle in het algemeen een zeer rustige en veilige plek is, ver geleken met de moderne, beschaafde maatschappij. De weg door het oerwoud is veiliger dan de moderne straat, een veldslag tussen bosjesmannen is weinig gevaarlijker dan een hedendaagse werk plaats. Hoe dit verbeterd kan worden is een vraagstuk op zich, waar we het nu niet over hebben. Van jaar tot jaar stijgen de bedrijfs ongevallen en de verkeersongevallen nemen hand over hand toe. In 1947 bedroeg het aangegeven aantal bedrijfs ongevallen 341163, de verkeersongeval len deden hun duit in het zakje met 39285 slachtoffers; men kan gerust aan nemen, dat tussen 400.000 en 500.000 mensen in Nederland per jaar een slachtoffer worden van onze zo veilige moderne samenleving. En nu is het waar, dat niet al die ongevallen ernstig zijn. dat gelukkig maar een klein percentage een dodelijke afloop heeft (van de ver keersongevallen ongeveer 2?4 pet.), maar dat neemt niet weg, dat al deze gevallen eerste uhlp nodig hebben, al is die nog zo eenvoudig of gering. Ze kan variëren van een pleistertje op een sneedje in de vinger, tot het bergen van een geval van schedelbreuk toe. Maar hoe eenvoudig of hoe ingewikkeld die E.H.B.O. ook zijn moge, ze moet vol doen aan twee eisen. Ze moet deskun dig zijn, en ze moet zo snel mogelijk worden verleend. Deskundige hulp vraagt vorming, op lèiding, en die opleiding kan alleen worden verkregen door het volgen van een regelmatige cursus voor E.H.B.O., die worden gegeven door de goede zor gen van de plaatselijke verenigingen voor E.H.B.O. Snelle hulp betekent, dat, bij een of ander ongeval, een deskundige helper De boomkwekers naderen een dood punt of zijn het reeds genaderd, is wel •de belangrijkste conclusie, die men kan trekken uit de verschillende redevoe ringen, die werden uitgesproken bij het congres, dat de Nederlandse Bond van Boomkwekers Donderdag en Vrijdag te Tegelen hield. Men kwam namelijk tot de bevinding, dat de binnenlandse markt verzadigd is en er geen moge lijkheid tot export naar Duitsland be staat, terwijl bovendien in Limburg een nijpend tekort aan cultuurgrond bestaat. Het eerste bezwaar kan gedeeltelijk op geheven worden door meer intensieve reclame in Nederland en de Benelux- landen, het tweede door het winterbed van de Maas te gebruiken voor cultuur grond. Toch was de algemene toon neerslachtig. Mr. Brandenhorst legde evenals de directeur van Tuinbouw, ir. v. d. Plassche, de nadruk op wat in Duitsland wel genoemd werd: exportie ren oder sterben. Na een officiële ontvangst ten stadhuize begonnen de leden van de R. K. Bond van Werkgevers in het loodgiete s-, fit- ters^ en sanitair-installatie-beirijf Don derdagmiddag in de Redoutezaal te Maas tricht hun jaarvergadéring. Namens de afd. Maastricht wérden de congressisten begroet door haar voo rzitter, de heer Brouwers. Bij deze begroeting greep spreker naar een oud gebruik bij het gilde terug en overhandigde de gees telijk adviseur een loden vaas met bloe men en aan de bondsvoorzitter een stuk gereedschap als voorzittershamer. Hierna opende de bondsvooibitter, de heer J. W. Rijbroek, het congres, met het uitspreken van een jaarrede. Deze wees op het gevaar van de tendenz om de mid denstand uifc te schakelen, en op de nood toestand in het middenstandsbedrijf. Als gevolg van on-Nederlandse maatregelen zijn veel particuliere ondernemingen mei ondergang bedreigd. We moeien, om het gevaar te keren, krachtig samenwerken en dan zal de toekomst hoopvol zijp- Het congres werd bijgewoond door de voorzitter van de Franse loodgietersbond en wethouder Godfroy. Ter gelegenheid van dit congres brand den bij het standbeeld van Minckelers. de uitvinder van het lichtgas, de vier toortsen als zinvolle attentie aan deze grote Maas trichtenaar. De Belgische premier Paul-Henri Spaak en admiraal Allan Kirk, de am bassadeur der V.S. in Brussel, hebben Vrijdag het verdag betreffende de eco nomische samenwerking in het kader van het Marshallplan ondertekend. Ook Griekenland en Oostenrijk tekenden gis teren het verdrag. De Italiaanse kamer van afgevaardig den heeft gisteren het verdrag, dat reeds eerder werd getekend geratificeerd. (Van onze correspondent) De beide tentoonstellingen „Romeins Nederland" en „Utrechts Kunst in op komst en bloei van 6501650," die gisteren door dr. Gielen, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, in het Utrechts Centraal Museum zijn geopend, vormen in hun samen hang wel het hoogtepunt van de vie ring van het 1900-jarig bestaan van de. stad Utrecht. Wanneer men zou menen, dat de ten toonstelling „Romeins Nederland" be staat uit een aantal gebarsten potten, afgewisseld met gebroken pannen, dan vergist men zich voor een zeer aanzien lijk deel. In de openingszaal vindt men een enorme maquette Nederland in de eerste eeuwen, waaromheen de woorden van Tacitus zijn aangebracht: „Claudius ging zo ver in het verbod van verder geweld tegen de Germanen, dat hij beval de bezettingstroepen achter de Rijn terug te trekken." De tentoon stelling brengt ons na een bezoek aan Nijmegen door de Betuwe langs Eist en Een ring van staal sluit zich om het vrije Griekenland van generaal Mar- kos, ten zuiden van de Albanese grens". Volgens het Griekse legercommuniqué is de tweede Griekse divisie ,-Samarina tot op 10 km. genaderd, terwijl andere eenheden slechts 13.5 km. van deze plaats verwijderd zijn, na Foumia op de helling van de berg Molkas te he"bben veroverd. De partisanen bieden fana tieke tegenstand, waardoor het tempo, waarmee de regeringstroepen oprukken, vertraagd is. De rebellen hebben inmid dels bij Thracië en Roumelië nieuwe operaties ingezet. De radio van de par tisanen heeft bekend gemaakt, dat zeven officieren van de Griekse luchtmacht naar de guerilla's zijn overgelopen. Sedert het jongste offensief van de regeringtroepen begon, hebben de Griekse partisanen volgens mededelin gen van het Griekse leger, 1020 doden en gewonden verloren, op een totale strijdmacht van 7.000 man. De verliezen van het regeringsleger werdpn niet be kend gemaakt. Constantin Tsaldaris zal de Nationale verdedigingsraad verzoe ken nieuwe contigenten onder de wa penen te roepen. De minister-presidenten van de Duitse staten van de Westelijke zones zullen op 8 Juli in Koblenz bijeen ko men om de voorstellen van de militaire regeringen te bestuderen, die Donderdag aan hen zijn voorgelegd, en die betrek king hebben op de toekomstige organi satie van West-Duitsland, aldus werd te Frankfort medegedeeld. vele andere vindplaatsen naar Wijk-bij- Duurstede en verder langs de Rijn naar de Noordzee bij Katwijk. Langs deze weg overheerst het militaire karakter, hoewel de grote vondst van rood aarde werk, waarvan zeer fraaie specimina aanwezig zijn, ook op een levendige handel wijst. De meest volledige opgra ving van een grensvesting geschiedt thans in Valkenburg (Praetorium Agrippinae) bij Katwijk, waar vele le gerplaatsen boven elkaar gevonden zijn. De sarcophaag uit Simpelveld is een der belangwekkendste voorwerpen van de expositie. Zij is niet van buiten maar van binnen met kunstreliëf-werk ver sierd en is het gaafste stuk beeldhouw werk dat uit de Romeinse tijd in ons land gevonden is. Het zijn over het al gemeen trouwens interessante objecten, die de blik van de bezoeker aan deze tentoonstelling geboeid houden, en de wijze van exposeren verdrijft de laatste resten stoffige mufheid, die bij oud heidkundige verzamelingen pleegt te horen. De tweede expositie „Utrechts Kunst in opkomst en bloei" komt daar ook vloeiend uit voort. De eerste eeuwen na de Romeinse tijd leverden vele voor werpen van kunst en historische bete kenis, die de levendige wisselwerking il lustreren tussen het Oosten en het Wes ten, waarin onze gebieden betrokken werden. In de dagen van het Karolin gische rijk vormt zich in Utrecht het centrum van Christelijke beschaving in de Lage Landen. Uit de kostbare voor werpen voor de kerkelijke eredienst, waarover de eerste Utrechtse Bisschop pen beschikten, zijn er 'zeldzame voor beelden uit het Aartsbisschoppelijk, het Oud-Katholieke en het Rijksmuseum. Een ruimer keus kon men maken uit de kunstwerken der Gothiek en die der latere eeuwen. De beide met zorg voorbereide ex posities zijn niet overladen of te om vangrijk. De in grote rijkdom bijeen gebrachte kunstvoorwerpen, die alle uniek zijn en op overzichtelijke wijze staan gerangschikt, geven een idee van de grote plaats, die het Sticht in de ontwikkeling onzer cultuur heeft ingenomen. En als zodanig zijn deze exposities een waardige bijdrage tot de viering van Utrechts 19e eeuw feest. niet ver uit de buurt is; met andere woorden: dat er veel, heel veel mensen zijn lid, en enthousiast lid van de R.K. E.H.B.O.-verenigingen. Nog te wei nig worden de uitstekende cursussen gevolgd. En dat is zo jammer, omdat dit de meest sportieve vorm van naas tenliefde is. Dat er speciale R.K. verenigingen op dit gebied zijn, aangesloten bij de Na tionale Federatie het Wit-Gele Kruis, is geen secretarisme. Juist in de ernstige ongevallen zal de E.H.B.O.-er van Ka tholieken huize nog andere hulp moeten verlenen dan die uit zijn verbandtrom- mel komt. En deze hulp te verzorgen, helper te zijn van de priester, vraagt een opleiding in Katholieke geest. Heel wat jongelui, jongens en meis jes, zullen van het E.H.B.O.-werk waai»- lijk genieten, want het is boeiend, on derhoudend vgerk. maar bovenal: een practische en prachtige vorm van naas tenliefde. Dr. F. Th. Visser, lector in de Oude en Middeleeuwse taal en letterkunde aan de R. K. Universiteit, hield Vrij dagmiddag zijn openbare les over het onderwerp: „Enige opmerkingen over de studie van de historische syntaxis van het Engels". In tegenstelling tot de historische semantiek heeft de histori sche syntaxis langdurig een stiefmoe derlijke behandeling ondervonden of schoon de verwaarlozing hiervan om verschillende redenen moeilijk te ver klaren is. Niet alleen immers is deze verwaarlozing een handicap voor de taalkunde doch ook zfjn er weinig stu dies die meer fascinerend zijn dan die van de ontwikkelingsgang van de le vende taal door de eeuwen heen. Aan de hand van een groot aantal voor beelden gaf spr: vervolgens enkele me thoden die gevolgd zijn en wees op de fouten, die gemaakt zjjn. Er is nog veel werk te verzetten op dit gebied en het is daarom verblijdend te kunnen con stateren, dat de studie van de histori sche .syntaxis de laatste tijd met name in Nederland zeer aan belangstelling heeft gewonnen. Spr. besluit met de gebruikelijke allocuties. Vrijdag herdacht de heer P. J. A. van Lier, administrateur van het College van Curatoren der R.K. Universiteit, de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst van de Universiteit is getreden. Het heeft Z. H. de Paus behaagd hem om zijn grote verdiensten voor de Univer siteit te begiftigen met de Orde Pro Ecclesia et Pontifice. 's Morgens werd de jubilaris in het aulagebouw gehul digd en werden hem de versierselen overhandigd door de zeereerw. heer Van der Heyden, pastoor van zijn pa rochie. Talrijke personen onder wie zeer vele hooggeleerden kwamen de jubilaris hun gelukwensen aanbieden. (Van onze Rotterdamse redacteur), leder jaar wordt de eerste Zaterdag in Juli do internationale coöperatiedag gehouden, waarvan het de bedoeling is, dat men met zijn gedachten, naast het zakelijk karakter van de coöperatie, even verwijlt bij de rol die de coöpe ratie kan spelen in het internationale leven. Immers, door economische con flicten zoveel mogelijk uit te bannen levert de coöperatie een bijdrage tot het voortduren van de vrede. Als dé economische belangen van verschillende landen parallel lopen, kan de gevaarlij ke toestand, waarin vonken kunnen uitslaan, voorkomen worden. Ter gelegenheid van deze dag heeft de directeur van de Internationa* Co operative Alliance (I.CA), de heer Thorster Odhe, die zitting heeft in de Sociale en Economische Raad. van de UNO, te Rotterdam voor de pers een uiteenzetting gegeven van de interna tionale betekenis van de coöperatie en de wijze waarop de I.C.A. haar taak in de organisatie der Verenigde Naties vervult. Speciaal wees hij op de olie- belangen, waarvan de distributie over de gehele wereld in coöperatieve geest geschiedt. Deze gedachte is vooral door gedrongen in de Scandinavische landen; in de oorlog heeft zij een grote voort gang gemaakt, vooral in Azië, Afrika en ook in China en Japan. De interna tionale coöperatie telt in 35 landen en 5 werelddelen in het geheel 95 millioen families als leden. Wij vernemen verder nog dat de H.A.KA. te Rotterdam een grote meel fabriek zal stichten, die 80 ton meel per dag kan verwerken. Deze fabriek komt waarschijnlijk aan de Rijnhaven, bin nen 2 a 3 jaar. Tienduizend Deense postduiven zullen bij gunstig weer morgenochtend om zes uur opstijgen voor een wedstrijd vlucht geor ganiseerd door de Deense Fostduivenhou- dersbond. De vogels hebben de heenreis ook door de lucht gemaakt. Niet „op eigen wieken", maar in zeven vliegtuigen van de Scandinavische luchtvaartmij. S. A. S. De duiven zullen tijdens hun verblijf op Eelde worden verzorgd door de vier post- duivenhoudersverenigingen uit de stad Gro ningen. ALCOR 2 v. Rio de Jan. te R'dam. ALPHERAT p. 2 Ouessant n. B. Aires. AMSTELDIEP 2 v. Baltimore te R'dam. AVERDIJK 1 v. New Orl. n. R'dam. BOSCHFONTEIN 2 v. Teneriffe n. A'dam. CONGOSTROOM 2 v. Antw. n. Bordeaux. CORYDA 2 v. Las Piedras te R'dam. DORDRECHT p. 2 Sagres n. Purfleet. GAASTERKERK 2 te Antw. n. Teneriffe. H. DE GROOT 1 v. Bat. n. Tarakan. ILOS 2 v. R'dam n. Tanger. LOPPERSUM 2 v. Madras n. R'dam. MERWEDE p. 2 Ouess. n. Calcutta. MOLENKERK 2 te P. Bukon n. Japan. LINGESTROOM 1 v. A'dam n. Usland. NOORDAM 5 v. New York te R'dam vw. OOTMARSUM 1 v. Baltimore n. R'dam. SOMMELSDIJK p. 2 Gibr. n. New York. STANVACDJIRAK 1 v. Bat. n. Pladjoe. TITUS 2 v. R'dam n. Lissabon. WINTERSWIJK 1 V. Vic. Veec. te Sfax. ARIADNE 2 v. Famagusta n. Limassol. ARNEDIJK 3 te Aptwerpen n. N.Y. DELFLAND 4 v. Hamburg te A'dam. GR BEER 3 v. Aden n. Batavia. KAIMANA p. 2 Pt. Soedan n. Batavia. MAASKERK p. 2 Las Palmas n. Dakar. MACUBA 1 v. Brisbane te Abaden. ONDINA 3 v Suez te Abadan. PERN A 8 v. Curagao te B. Aires vw. RIOUW 3 v. Aden n. Batavia. RIJNLAND 2 te Montev. n. B Aires STRABO 3 v. Santander te Gijon. TARIA 5 v. Tripoli te Abadan vw. TRAJANUS 2 v. Lissabon n. Antv- WATERMAN p. 3 Dover n. Batat i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5