Finse communisten verliezen 11 zetels Drie-partijen-regering evenwel mogelijk geacht Prof. mr. P. J. M. Aalberse overleden Bespreking met Sokolovsky zonder resultaat 39 doden bij een vliegtuigbotsing Plechtige intocht van 40 missionarissen Mgr. Huibers opende Mittovos r Katholieke kiezer Geïnterneerden en D.P.'s op Republikeins gebied Onderzoek na Renville-bestand biedt nog weinig resultaat D.-DAG VAN DE BOND ZONDER NAAM West-Mark ..eerste klas betaalmiddel Pleisteractie werd een succes KEKKONEN DE NIEUWE MINISTER-PRESIDENT? Geruchten over grens correcties Gebed voor Aalberse .J Jhr. Van Vredenburch in Nederland Toi hoofd en hart BESPREKINGEN IN V.S. Sociaal voortrekker bij uitstek Slecht zicht de oorzaak Het weer MAANDAG 5 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24194 BELANGRIJKE FIGUUR IN NEDERLANDSE POLITIEK In he± pension „Eykenburg" ±e 's-Gravenhager waar hij verpleegd werd, is voorzien van de H.H. Sacramenien der Siervenden in de afge lopen nacht om half twee overleden de minister van Sfaai, prof. mr. P. J. M. Aal berse. 99 Hoe maken wij hei besi gebruik van ons stem recht, gelet op de godsdienstige en staatkun dige verhoudingen in ons vaderland? Bij de ver kiezingen in 1946 hebben wij verklaard, dat de Katholieke Volkspartij naar onze overtuiging de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en naleving van de zedelijke normen van hei Christen dom op het terrein van wetgeving en beshmr. Welnu, wij zijn van mening deze verklaring ook nu nog Jte moeien handhaven. Tenslotte aarzelen wij niet u krachtig aan te sporen de eenheid op staatkundig gebied hecht te bewaren. V. Delegatie heeft nieuwe instructies nodig Repdbl. troepen met elkaar slaags Mgr. Huibers spreekt Voor een kwartje de wereld rood Affiches C.P.N. in beslag genomen Over ondersteuning van het W.-Europ. militair verhond Geen verliezen Kon. Marine BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het f echt voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 56 8 55 5 38 11 30 1 14 6 3 stemmen worden De Finse verkiezingen zijn uitgelopen op een zware nederlaag voor de commu nisten (Volksdemocraten), die t.o.v. 1945 naar schatting 11 zetels hebben verlo zen. Ofschoon de Finnen de noodzaak inzien van goede betrekkingen met de Sovjet-Unie, hebben zij duidelijk hun stem verheven tegen het communisme. De winst kwam voornamelijk ten goede aan de Agrariërs en de Sociaal-Demo craten. Ofschoon nog niet alle stemmen ge teld zijn, menen wij de volgende zetel- Verdeling als vaststaand te kunnen aan nemen: zetels winst verlies Agrariërs Soc.-Democraten Democr. Volksunie Conservatieven Zweedse Volkspartij Liberalen Er konden 2.416.001 Uitgebracht. Vermoedelijk zijn er ruim 1.750.000 uitgebracht. Het verlies van 11 zetels voor de com munisten is het grootste dat ooit door een Finse partij geleden is. Van groot ste partij is de Democratische Volks unie thans gedegradeerd tot derde op de ranglijst. Politieke kringen achten het Zeker, dat Finland de komende jaren opnieuw door een drie-partijen-regering bestuurd zal worden, óndanks de wijzi gingen die in het parlement door de Verkiezingen zijn gekomen. De post van Premier en minister van Binnenlandse Zaken zou echter niet meer worden be zet door de Volksdemocraten, doch door de Agrariërs. Politieke waarnemers Zoemden Urho Kekkonen als de opvol ger van premier Mauno Pekkala. Kek konen, plaatsvervangend voorzitter van net parlement en lid van de Raad van de Bank van Finland, is radicaal, intel ligent en een man van grote-ondervin ding. Hij is een intiem vriend van pre sident Paasikivi en „persona grata" in Moskou. De communisten zouden Kek- konen's verkiezing steunen, wanneer het Parlement op 21 Juli-bijeen komt om de hieuwe regering te kiezen. Anderen kienen dat de socialist Fagerholm voor de post van premier in aanmerking komt. Onder het opschrift: „De zege der reactie" zegt het blad der Volksdemocra ten „Vapaa Saana" o.a.: „Wij hebben nu een parlement, dat meer reactionnair is dan in 1945 en de democratische krach ten in ons land zullen moeten worden samengebundeld, opdat grotere ongeluk ken uitblijven". Het sociaal-democratische blad „Suomen Socialdemokraatti" wijst er op, dat het resultaat van de verkie zingen alleen invloed zal uitoefenen op de binnenlandse politiek en niet op de buitenlandse betrekkingen van het land. „Wij moeten trachten onze verhouding tot de Sovjet-Unie zo goed mogelijk t# houden en met haar even als met de andere landen goede be trekkingen te onderhouden". Het Conservatieve blad „Uusi Suomi" schrijft: „De verkiezingen hebben ge noegzaam bewezen, dat het Finse volk weet waar zijn vrijheid ligt". Z. H. Exc. Mgr. M. H. Lucas, aartsbisschop en apost. delegaat van Zuid-Afrika, bezocht Zaterdagmiddag de Mittovos. Met prof. Aalberse in een man heen gegaan, die ons volk eminente diensten heeft bewezen. Zijn arbeid in dienst van ons land in de lange reeks van jaren tussen 1899 en 1937, toen hij de Kamer verliet om lid te worden van de Raad Op het hoofdkwartier van maarschalk Sokolofsky te Babelsberg werd Zater dagmiddag een bijeenkomst van een unr gehouden tussen de vier militaire be velhebbers in Duitsland. De bijeenkomst was in allerijl gearran geerd, op basis van, de brief, die gene raal Robertson Vrijdagavond aan Soko lovsky heeft gezonden en waarin een ontmoeting werd voorgesteld ter be spreking van tijdstip en wijze waarop het verkeer met Berlijn hervat zou kunnen worden. De drie Westelijke bevelhebbers hebben geen verzekering gekregen, dat de blokkade van Berlijn zou wor den opgeheven. De vergadering werd gehouden in „een beleefde, hoffelijke en niet onvriende lijke atmosfeer". Werknemers in de Westelijke sectoren van Berlijn mogen niet meer dan 25 pet. van hun loon of salaris in Deutsche Mar ken verlangen. De West-Mark, aldus een bekendmaking van de Westelijke autoriteiten, moet vooral beschouwd als een ..eerste klas betaalmid- oei De Amerikaanse financiële adviseur, Jack Bennet, zei, dat deze stap was genomen omdat de Westelijke mogend heden er zich v<m bewust waren, dat de grote meerderheid van de Berlijners Voor de» dagelijkse levensbehoeften en diensten betalen moeten met het door de Sovjets uitgegeven geld. Iji Duitse politieke en economische kringen critiseerde men eenstemmig dit besluit, waarvan men .vreest dat het de eerste stap is naar het laten varen van de poging tot invoering van de Deutsche Mark in Berlijn. De Britse' minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft Zondag Rusland beschuldigd „Het wapen der verhongering van onschuldige mensen te gebruiken" om de Westelijke mo- gendhed uit Berlijn te verdrijven. Bevin verklaarde nogmaals, dat Enge land zich niet uit Berlijn zal laten verdrijven „Wij zijn altijd volkomen bereid tol >spreking, indien zij (de Russen) bereid zijn, en ik heb wel hoop, dat net gezond verstand de bo venhand zal krijgen." De Zweedse sociaal-democraten zullen levensmiddelen zenden naar de Berlij- hers in de Westelijke sectoren. De eerste zending zal de golgende week verscheept Worden. Zij zal bestaan uit 20 ton etens waren. Generaal König, de Franse militaire gouverneur in Duitsland, heeft ver klaard, dat de export-, handels- en bank-maatregelen, welke per 1 Augus tus in de Franse zone in werking- tre den, een „belangrijk begin" zullen zijn van nauwere economische samenwer- Jring met de Brits-Amerikaanse zone. Frankfurt zeide men, dat deze eco- uomische samenwerking neerkwam op samensmelting der drie zones. Het met Sovj et-vergunning verschij- ïtende deel der Duitse pers uit zijn on gerustheid o r een bericht van het Deense blad Poïitiken", dat Nederland net grensgeb d .-an de Eems zou ver- Krijgen. Het besluit zou tijdens de zes- mogendhedeneon' erentie over Duitsland ri Londen ijr genomen. Het verlies «a dit gebie j betekenen „het ver- lies van 85 pCt. der Duitse naphta- bronnen en een volledig ophouden der Duitse olie-productie". Het A. N. P. tekent hierbij aan, dat het grensgebied van de Eems steeds deel heeft uitgemaakt van de Neder landse verlangens met betrekking tot grenscorrecties. Van een toewijzing is echter geen sprake. Gedurende de zes mogendhedenconferentie te Lon den is geen enkel besluit omtrent grenscorrecties genomen. Negen en dertig personen kwamen om het leven, toen Zaterdag een vliegtuig, behorende aan de Scandinavische lucht lijnen, nabij het vliegveld Norsholt, bij Londen, in botsing kwam met een trans port-vliegtuig van R.A.F. Sir Edward Gent, de hoge commissa ris van Malakka, was een van de zeven inzittenden van het transportvliegtuig. Aan boord van het verkeersvliegtuig, een D.C. 6, bevonden zich een beman ning van zeven koppen en vijf-en-twin- tig passagiers. Beide vliegtuigen kwa men niet ver van elkaar in een bos achtige omgeving terecht en branden geheel uit Het blussingswerk werd zeer bemoei lijkt, doordat het het dichtbijzijnde wa ter drie kilometer verwijderd was. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht. Tijdens zijn kort verblijf in Haarlem heeft Z. H. Exc. Mgr. M. H Lucas, apost. delegaat van Zuid-Afrika, Zaterdagmid dag een Pontificale Doop verricht in de Kathedrale Basiliek St. Bavo. De zoon van zijn neef, mr. W. H. A. M. Lucas, ontving hierbij de namen Jan Willem. Bij deze bijzondere plechtigheid ver leenden assistentie mgr. F. Filbry en kapelaan A. Ruhe. van State, lag voornamelijk op sociaal terrein. Men kan hem zonder aan zijn andere verdiensten te kort te doen, die als Staatsman en die als publicist, het best typeren als sociaal voortrekker. Dankbaar zal vooral katholiek Neder land hem blijven gedenken. Prof. mr. P. J. M. Aalberse werd 27 Maart 1871 te Leiden geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Katwijk aan de Rijn, waarna hij studeerde aan de Rijksuniversi teit te Leiden, in de letteren en in de rech ten. Nadat hij candidaat in de Nederlandse letteren was geworden, promoveerde hij in de rechten in 1897 op een dissertatie, geti teld: „De oneerlijke concurrentie". On middellijk na zijn promotie vestigde hij zich in zijn geboortestad als advocaat. Me de trok hem echter het openbare leven aan en verschillende publieke functies waren voor hem weggelegd. Zo werd hij in 1899 gekozen tot lid van de gemeenteraad van Leiden. Van 1901 tot 1903 was hij aldaar wethouder van Sociale Aangelegenheden en Openbare Hygiëne. Ook in het katholieke leven ging mr. Aalberse spoedig een belangrijk aan deel nemen. Zo nam hij in 1902 de re dactie op zich van het door hem in genoemd jaar opgerichte „Katholiek So ciaal Weekblad"; in 1905 stichtte hij de Katholieke Sociale Actie, van welk centraal bureau hij directeur werd. Na de dood van dr. Schaepman werd mr. Aalberse in Februari 1903 gekozen tot lid der Tweede Kamér voor het district Almelo. In onze volksvertegenwoordiging ontplooide hij weldra een gróte activiteit, vooral op sociaal gebied. Zo nam hij als Kamerlid het initiatief om te komen tot wettelijke maatregelen tegen de oneerlijke concurrentie en tot beperKing yan de*Zon- dagsarbeid en de nachtarbeid in broodbak kerijen, benevens tot beperking van de ar beidsduur van bakkersgezellen.» Toen in Februari 1916 mr. Aalberse be noemd werd tot hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft, waar hij han delsrecht, staathuishoudkunde, arbeids- en fabriekswetgeving en mijnrecht doceerde, trad hij af als lid der Tweede Kamer. Na twee en een half jaar zag men hem echter in 's Lands vergaderzaal terug eh wel als hoofd van het toen nieuw ingestelde departement van Arbeid. Zijn minister schap heeft zich gekenmerkt door een vruchtbare sociale werkzaamheid. Tal van sociale maatregelen kwamen onder zijn be wind tot stand. De voornaamste zijn wel de instelling van de Hoge Raad van Arbeid, de Arbeidswet 1919, de Vrijwillige Ouder- domsverzekering, de wijziging van de On gevallenwet, de Gezondheidswet, de Ar- beidsgeschillenwet en de Landbouwongeval- lenwet. Zijn ministerschap vervulde hij in het eerste kabinet-Ruys de Beeren- brouck, vervolgens ook in het tweede ka binet van die naam. Intussen werd in No vember 1922 de naam van zijn departement fewijzigd in Arbeid, Nijverheid en Handel, 'oen in 1925 het ministerie-Ruys .de Bee- renbrouck aftrad, omdat het zijn taak als geëindigd beschouwde, werd prof. Aalberse opnieuw lid van de Tweede Karper. In 1931 koos de katholieke fractie hem tot haar voorzitter. Prof. Aalberse werd 27 December 1934 benoemd tot minister van Staat. Als voorzitter van de Katholieke Tweede-Kamerfractie, als hoedanig hij optrad na het overlijden van Mgr. No- lens, speelde de heer Aalberse een be langrijke rol in de Nederlandse politiek. Bij Kon. Besluit van 6 Mei 1935 werd, na het overlijden van jhr. Ruys de Beeren- brouck, prof. Aalberse benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer. 10 November 1937 werd hij na zijn aftreden als voorzitter der Tweede Kamer benoemd tot lid van de Raad van State, welke functie hij bekleedde tot Maart 1946. Naast zijn politieke arbeid had prof. Aalberse nog talrijke andere functies. Zo was hij jarenlang Rijksbemiddelaar in het vierde district. Voorts was hij voor zitter van de centrale commissie voor de statistiek, voorzitter van de Hoge Raad van Arbeid en voorzitter van het centrale col lege voor medisch tuchtrecht. Hij was Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, grootofficier in het Le gioen van Eer, ridder in de Orde van tje H. Gregorius, drager van het Grootkruis der Orde van de Witte Roos van Finland en van de Orde van Polonia Restituta. Vnnr lipt pprsf Tinfl dp 7nr» tl*pot» Madat da 'hiccpVian Vion allan narenar Voor het eerst had de zon weer haar glanzend licht over Haarlem geworpen, toen Zaterdagmiddag de trein met de missionarissen, die deel zouden nemen aan de Mittovos, het station binnenreed. Veertig missiehelden van verschillende or den en congregaties en de twee missiebisschoppen Mgr. N. Stam en Mgr. W. Bouter arriveerden hier mee in de Bloemenstad. De ont vangst op het station geschiedde door rector H. M. J. Brans, vice- voorzitter van het< hoofdcomité van de Mittovos 1948, die een hartelijk welkomstwoord tot de gasten sprak. Dan volgde de plechtige tocht door de stad. De band van de katholieke ver kenners van het district Haarlem open de de stoet en speelde pittige marsmu ziek. De veertig missionarissen trokken te voet Haarlem binnen, de twee bis schoppen volgden in rijtuigen. Verder werden in de stoet meegedragen de Ne derlandse driekleur, de missievlag en de pauselijke vlag, geëscorteerd door leden van R.K. Jeugdbewegingen. Dezen en gidsen en leden van R.K. Sport- en jongerenverenigingen sloten de rij. Overal trok de stoet veel belangstel ling. En zo ging het naar het feestelijk versierde en geheel als missietentoon stellingsgebouw ingerichte Concertge bouw, waar de officiële opening van de Mittovos 1948 zou geschieden. Dit ge beurde in tegenwoordigheid van vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie wij o.a. opmerkten Z. H. Éxc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem, mr. P. O. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem, Mgr. F. Filbry, plebaan, deken J. J. A. Kuilman, archi varis J. J. Henneman, secretaris J. P. J. Solleveld, de heer Th. S. J. Hooy, lid Tweede Kamer, de heert L. Bouwman, lid Ged. Staten, en de wethouders mr. dr. A. F. H. Schreurs en A. J. M. Angenent. In zijn laatste uren heeft professor Aalberse zich nog eenmaal nauw ver bonden geweten mét de katholieken van alle rang en stand, aan wier belangen hij geheel zijn leven heeft gewijd. Namens de ruim 4000 ver gaderden, die in de Apollohal te Amsterdam tijdens een meeting van de K.V.P. bijeen waren, ontving hij Zondagmiddag een telegram, dat uit drukking gaf aan de dankbaarheid, die het katholieke volk voor zijn arbeid gevoelt. De vergadering deed hem de belofte voor zijn herstel te bidden. Anders dan was bedoeld, maar met niet minder liefde, zullen de katho lieke Amsterdammers en met hen alle katholieke Nederlanders dit ge bed thans storten voqr de zielerust van hem, die tot de bijzonder groten behoort onder de katholieke voor mannen van Nederland. XJit het Herderlijk schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat (Van onze Haagse redacteur). Tot medio 1947 werden ruim 39.000 ge ïnterneerden, wier namen in de Japanse administratie voorkwamen, van Republi keins- naar Nederlands gebied geëva cueerd. Van Nederlandse zijde is steeds gesteld, dat ook de Nederlanders, Oost- Indonesiërs en andere Indonesiërs en Chinezen, die niet geregistreerd ston den, vrijgelaten dienden te worden; on danks herhaalde aandrang meende de Republiek echter, dat deze mensen niet als geïnterneerden konden worden aan gemerkt en zij toonde zich dan ook niet bereid tot medewerking aan de eva cuatie. 2800 Europeanen en 6300 Oost-Indonesiërs werden nadien door Nederlandse troepen bevrijd. Na de politionele actie werd op nieuw deze kwestie aangesneden en wel via de Commissie voor Goede Diensten. Krachtens art. 7, sub 6 van het Renville-be stand is een sub-commissie voor krijgs- en een voor politieke gevangenen ingesteld en op 30 April jJ. werd vastgelegd, dat zo spoedig mogelijk zowel van Nederlandse als Republikeinse zijde opgaven zouden wor den gedaan en in afwachting daarvan hulp zou kunnen worden verstrekt in de vorm van geld, kleding, voedingsmiddelen e.d., onder de nodige waarborgen, dat deze hulp de betrokkenen onverminderd bereikt. Met dit alles is, blijkens de schaarse be trouwbare informaties welke hierover door komen. nog maar weinig resultaat geboekt. Minister Jonkman heelt zich, nadat dit on derwerp eind April in de Eerste Kamer was aangeroerd, nogmaals tot de Indische re gering gewend met het verzoek de werk zaamheid op dit terrein te bespoedigen en intensiveren, inlichtingen gevraagd over de kampen op Zuid-Sumatra en Fort de Koek en de aandacht gevestigd op de geruchten, als zouden o.m. nabij Tasikmalaja vrouwe lijke geïnterneerden in gedwongen concu binaat leven. Nadere bijzonderheden hier over ontbreken tot op heden. De situatie is, zoals op zovele andere gebieden in Indonesië, ook hier onduide lijk: aan de ene zijde staat de N.X.B.E.G., die vasthoudt aan haar beweringen, dat grote aantallen geïnterneerden en D.P.'s te gen hun wil op Republikeins gebied wor den vastgehouden, doch daartegenover ver klaart bijvoorbeeld Prof. Schepper, voor zitter van de Nederlandse Zendingsraad, die in Mei een bezoek bracht aan Republi keins gebied op Sumatra eh ook aan Fort de Koek, dat hem hiervan niets gebleken is. Jhr. Van Vredenburch, gedele geerde van het opperbestuur en vice- voorzitter van de Nederlandse dele gatie in Indonesië, is Zaterdagavond op Schiphol gearriveerd. Hij heeft na zijn aankomst een verklaring af gelegd, waarin hij zei, dat hij komt om de toestand in Indonesië met de regering te bespreken. De delegatie heeft nieuwe instruc ties nodig. De besprekingen zijn weliswaar niet vastgelopen, doch zq gaan uiterst langzaam en men zal met nieuwe instructies moeten wer ken om snel tot een oplossing te komen. Over de recente actie tegen de rampok- kers in Tasikmalaja, zeide jhr. Van Vre denburch, dat deze zaak van verschillende kanten is opgeblazen. Het hele geval had niet veel om het lijf. Er waren te weinig troepen om het optreden der rampokkers te bedwingen. Inderdaad is het zo, dat er Japanners aan hebben meegedaan. Ze traden op als leiders van kleine groepen, die vanuit de bergen opereerden. Er waren er echter niet meer dan een 50-tal. Tn totaal zijn er 1500 a 2000 Japanners op republikeins gebied. Ook zijn er nog enkele honderden Duitsers. Het spreekt vanzelf, dat deze lieden t.z.t. moeten worden uitgeleverd. Of de Japanners in de republikeinse legers zijn ingescha keld, kon hij noch Ontkennen noch be vestigen. Het zou fataal zijn, aldus ver klaarde jhr. Van Vredenburch, als door de verkiezingen de regerings- politiek zo gewijzigd zon worden, dat de rijkseenheidsgedachte in vloed zou krijgen. De ideeën van politici als Feuilletan de Bruyn en Weiter worden in Indonesië noch door de Nederlanders, noch door de Indonesiërs geapprecieerd. Jhr. Van Vredenburch wenste geen antwoord te geven op de vraag hoe lang hij in Nederland zal blijven en of hij nog naar de Oost zal terug keren. De delegaties van West-Bomeo, Zuid- en Oost-Sumatra en Groot-Dajak hebben op de conferentie te Bandoeng een resolutie inge diend, waarin zij er bij de voorlopige fede rale regering op aandringen, zo spoedig mo gelijk een senaat in te stellen, die mede wet gevende en controlerende bevoegdheden krijgt en voorlopig adviserend kan optre den. Daar de conferentie in verband met de „vastenmaand" tot 17 Augustus wordt verdaagd, zal men de resolutie na die da tum behandelen. Aneta meldt uit Batavia, dat^acht of ne gen Nederlandse militairen zijn gewond, toen Vrijdag twee militaire jeeps ten zuid oosten van Poerwakarta werden beschoetn. Bij een tegenactie zijn de aanvallers met verliezen verdreven. Aneta's correspondent te Medan meldt, dat gevechten zijn uitgebroken tussen republi keinse strijdkrachten onderling in het gebied van de Asahan rivier, welke de status quo- lijn vormt voor dit deel van Sumatra. Ook uit Tapanoeli (in de Bataklanden) komen berichten van vernieling als gevolg van ge vechten tussen republikeinse troepen. Nadat de bisschop hen allen persoon lijk had verwelkomd, hield allereerst deken Kuilman een korte toespraak, waarin ook hij zijn welkomstwoord sprak, n.L tot de bisschop van Haarlem, de missionarissen, de beide missiebis schoppen, de burgemeester, de leden van de comité's en alle aanwezigen. Hij wees er op, dat vele maanden met de voor bereidingswerkzaamheden voor de mis sietentoonstelling zijn heengegaan. In dit verband roemde hij de zeer grote activiteit van het hoofdcomité, dat maan den van grote ijver en toewijding achter zich heeft liggen. Met lof sprak hij over het werk van rector Brans, de daadwer kelijke voorzitter van dit comité, aldus spreker. Een bijzonder woord richtte hij tot de pasgearriveerde missionarissen en hij hoopte, dat de tentoonstelling zou slagen in het versterken van de missie gedachte. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers sprak er daarna zijn vreugde over uit, dat men weer in onze stad een missieten^oonstel- ling heeft willen organiseren, die de missiegedachte moet versterken én uit dragen. Hij vertrouwde, dat de tentoon stelling een succes zou worden en hoop te, dat zij tevens blijvende vruchten zou afwerpen. De jeugd zal inzien wat er in dë mis sie wordt gedaan voor de voortplanting van het geloof en zal dan begrijpen, dat de H. Geest zijn dienaren uitzendt, die blij, edel en opofferend alles verla- teh hebben om alleen God te zoeken. De bisschop hoopte, dat de tentoonstel ling er aan zou medewerken, dat er meerdere jeugdige personen geroepen zouden worden om dit werk voort te zetten. De burgemeester, die vervolgens het woord voerde, achtte zich, zoals hij zeide, verplicht de veertig eregasten welkom te heten namens geheel Haar lem, niet alleen namens katholiek Haar lem, maar ook namens de andere in woners. Deze missionarissen zijn uitge gaan, gedrevèn uitsluitend door ideële motieven, daarbij alles in de waag- Verwachting tot Dinsdagavond: Veel bewolking met enkele ver spreide buien. TVind tussen Noord en West of draaiend naar richtingen tussen Noord en West. matig, maar in de kuststreken tijdelijk vrij krach tig. Koel weer. Zon: 4.28—21.01. Maan: 3.15—2L28. schaal stellend voor de verkondiging van het woord -Gods. Zij hebben liefde voor de inheemse bevolking én ver richten een zegenrijke en nutitge arbeid. Spr. wees op de huidige politieke toe stand ten aanzien van de missielanden en hoopte, dat deze streken gevaarvrq zouden worden of blijven voor het mis siewerk. Hij hoopte, dat de tentoonstel ling ten stelligste zou voldoen aan de verwachtingen. Namens de missionarissen sprak hier na pater Wijnhoven, die mededeelde, dat de ontvangst in Haarlem op de pa ters een diepe indruk heeft gemaakt. Het was juist als de intocht van een leger, dat uit de strijd terugkeert. Hij zeide, dat al zijn medemissionarissen in Haarlem iets hoopten te bereiken, opdat de mensen zouden inzien welk werk wordt verricht op de voorposten van het christendom. Tenslotte maakte het gehele gezel schap een rondwandeling door de ten toonstellingszalen. De eerste indruk die men krijgt bij het betreden van de zalen van.het Ge meentelijk Concertgebouw is wel zeer bevredigend. De rangschikking van de stands, zowel die der deelnemende mis sie-orden als die van verschillende or ganisaties is zeer smaakvol; er is een architectonisch aantrekkelijk geheel op gebouwd, waartoe de grote zaal met het brede podium zich ook wel zeer bijzon der leent. Wanneer men bedenkt, dat hier een reizende tentoonstelling in ei kaar geschroefd werd. met vast mate riaal, dan heeft men des te meer waar dering voor de artistieke wijze waarop tóch aan deze Mittovos een eigen ka rakter is gegeven. De inzendingen der drie Pauselijke Genootschappen, die hoog boven de stands op de begane grond uitsteken, mot een kostbare bloemrand omzoomd zijn en een smaak volle achtergrond hebben, zullen niet nalaten diepe indruk achter te laten. Vervolg op pap. 2) I De missie-tentoonstelling ,Jiïvttovos" in het Concertgebouw te Haarlem werd Zaterdag door mgr. J. P. Huibers geopend. De Haarlemse bisschop bij een der stands van de paters Norbertijnen. (Van onze correspondent) Uit alle delen van ons land wa ren Zondag promotoren en promo- trices van de Bond zonder Naam naar 's-Hertogenbosch gekomen voor de bijwoning van een zogenaamde D-dag. Wij zagen op deze bq een komst in de Veemarkthallen kle derdrachten uit Volendam, Fries land en Zeeland, mqnwerkers in hun mqnwerkerscostuum nit Bram men, wij zagen Groningers, Lim burgers en Drentenaren; wel een bewijs, dat de Bond zonder Naam weerklank heeft gevonden in alle Nederlandse harten. Ook van offi ciële zijde was er belangstelling, want des middags kwamen de com missaris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant prof. J. de Quay en burgemeester Loeff de vergade ring bq wonen. In z'n welkomstwoord sprak Henri de Greeve zqn verheugenis uit over het feit. dat de belangstelling van officiële zijde voor de Bond zonder Naam spon taan was, daar de hoogste autoriteiten in Brabant eigener beweging naar dit congres kwamen. Prof. de Quay her innerde in zijn toespraak aan het vele goede, dat de Bond zonder Naam op materieel en geestelijk gebied gedaan heeft, nog onlangs in Brabant met zijn pleisteractie, waarbij ƒ85.000 ten goede kwam aan hen, die door brand ernstig getroffen waren. De actie van de Bond B. en W. van Utrecht hebben Zater dag verkiezingsaffiches van de C.P.N. in beslag laten nemen, waarop vermeld stond, dat de Nederlandse regering plan nen zon hebben tot hervatting van een militaire actie in Indonesië. I Al meent ge wat gij zegt, daarom moogt gij nog'niet oltüd zeggen wat Ige meent.J zonder Naam strekt zich echter vooral uit tot de harten; hij wil de mensen vormen tot edeldenkende mensen. Vervolgens werd overgegaan tot be spreking van 't program van actie. Een eerste punt is de straat- en steeg-actie. In zijn slotwoord zeide Henri de Greeve, dat het werk van de Bond zon der Naam niet beperkt is gebleken tot eigen land, maar ook ver buiten onze grenzen bestaat belangstelling voor dit werk. Aan deze bijeenkomst was ook een tentoonstelling van kindertekeningen verbonden, waarin de kinderen tot uiting hadden gebracht het vlaggen op de dag der naastenliefde. De lang verwachte besprekingen der zes mogendheden over deelname en on dersteuning van een West-Europees mi litair verbond door de V. S. zullen Dins dag te Washington beginnen. De ambas sadeurs van Engeland, Frankrijk, Ne derland en België en de gezant van Luxemburg zullen hun landen vertegen woordigen bq deze besprekingen met Marshall en Lovett, resp. minister en onderminister van Buitenlandse Zaken, en andere functionarissen van dit mi nisterie. De besprekingen worden van het hoogste belang geacht, doch zullen in de aanvang een officieus karakter dragen. Nadat men het over het pro gramma principieel in grote lijnen eens zal zijn geworden, zal eerst in daaropvolgende besprekingen over de juiste grootte van de militaire hulp be slist worden. Men verwacht, dat het programma op zijn vroegst in het eer ste kwartaal van 1949 vastgesteld zal zijn. Dan zal het Congress het moeten goedkeuren en stemmen over het aan tal dollars, dat ter beschikking ïal worden gesteld. Verwacht wordt, dat de hoofdbe spreking in Londen gehouden zal worden en dat de bijeenkomst van Dinsdag slechts een inleidende con ferentie zal zijn. Naar de marinevoorlichtingsdienst mededeelt, hebben de Koninklijke Ma rine en de mariD iersbrigade in de maand Juni geen verliezen geleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1