Mgr. Huibers opende Mittovos SPORTWEEK GEËINDIGD GROOTS VOLKSDANSFESTIJN IN VOORHOUT Voor een kwartje de wereld rond Uitstekend slotfeest op Noordersportpark Feest van dans en zang, maar zonder zon MUZIEKCONCOURS TE SANTPOORT OP EIGEN BENEN HAARLEM-ZWOLLE Automatisch telefoon verkeer AGENDA KRUISVAARDERS van St. JAN Bijna een millioen voor 101 huizen DE HULPKERK TE BLOEMENDAAL 31 Augustus plechtige inzegening TROUWAUTO'S MAANDAG 5 JULI 194» PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Pontificale Mis EINDEXAMEN *H.B.S. B „SANCTA MARIA" Reeds 8000 bezoekers y Ook U zult gelukkig zijn, Inbraak U itbreidingsplannen JAN BOODA VIJFTIG JAAR Ex-politieke gevangenen Orgelbespeling Nagelaten betrekkingen van onderwijzers Credo-Pugno-club Pelgrimstrein had vertraging Zieken uit Lourdes teruggekeerd Aanklacht tegen Paul de Groot Aanrijding Rechtsherstel MABEL BARNES GRUNDY u) Geen spreekuur Twee kippendieven HEEMSTEDE K. A. B. R.K. Jongensweeshuis bestond 250 jaar Mgr. Huibers celebreerde Lof Donderdag uitvaart prof. Aalberse Middenstanders naar Heiloo 17-41- Beurs van Amsterdam (Vervolg van pag. 1) Men heeft niet vergeten, dat Haarlem de bloemenstad is en dat dus ook in dit geval kwistig met een versiering van Flora's kinderen moest worden om gesprongen. De onvolprezen L. T. B. heeft daarin weer de hand gehad (zo als bij de versiering van de Kathe draal) en nieuwe lauweren geoogst. De duizenden bezoekers vinden het zo van zelfsprekend, dat de Mittovos er nu is, maar weten ze wel dat zowel leden van de Katholieke Bouwpatroons als van de Katholieke Bouwvakarbeiders enige dagen en nachten gezwoegdheb ben om geheel belangloos dit re sultaat te bereiken? Architect H. L. Klein Schiphorst verdient daarenboven een pluim voor zijn uitstekende ruimte- verdeling in het gebouw. Gaat dan mee de wereld rond met de vertellende paters in de verschillende stands. Vertoef in Afrika en aan de Noordpool, in China en Zuid-Amerika, op Borneo en in de Balkan. Laat u het vele schoons zien wat uit de' wereld delen en landen is meegebracht, hebt aandacht voor de zeer uiteenlopende statistieken die soms op verrassende wijze zijn samengesteld voor de mo derne mens, die van foto-illustratie, aan- en uitknippende gekleurde lamp jes houdt en zich interesseert voor opinie-onderzoek. Laaf en verkwik u in de gezellige restaurants, die hier en daar tot een zitje nodigen, amuseer u in de attractie zaal en vergeet niet een wandeling naar boven te maken, waar men o.a. kan zien wat depeugd voor de Missie'pres teerde. Op liet gebied van fancy-fairs heeft men in Har iem zijn sporen wel verdiend, maar zoals ditmaal de attrac ties zijn opgesteld is buiten uw gezichts kring gebleven.. De vaardige decorateur M. Kooymans heeft de kleuren uit zijn speelse penselen de vrije loop gelaten, hij heeft het klaar gespeeld om de stijl, die de tentoonstelling ongetwijfeld be zit in de attractie-zaal voort te zetten, ook al is die laatste stijl onweerstaan baar geestig. Maar gaat dit alles zelf zien! Voor een kwartje de wereld rond. hoe be staat het in deze merkwaardige tijd Wie rustig met zijn missionarissen pra ten wil en van zijn belangstelling blijk wil geven, neme de ochtend- en mid daguren voor een bezoek. Hij kome dan een avondje extra om plezier te heb ben in de amusementswijk, waar de champagne bruist, de croquetten geu ren en de missie-buidel gespekt wordt. In de kerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo heeft Mgr. N. Stam, oud-apostolisch vicaris van Kisumu, Zondagmorgen een Pontificale H. Mis opgedragen met de volgende assistentie: presbyter-assistens pastoor A. van Eeden, troondiakens de rectoren H. Brans en C. de Bot, diaken en subdiaken resp. de kapelaans der parochie M. van der Togt ën F. van den Burg, ceremoniarius was kapelaan A. Ruhe. Een Franciscaan se missionaris hield een predikatie, waarin hij speciaal de noodtoestand van de missie in Noord-China schetste. Nadat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers In gezelschap van de twee missiebis schoppen Mgrs. N. Stam en W. Bouter de tentoonstelling bezocht had, kwam om 3 uur Z. H. Exc. Mgr. M. H. Lucas, apostolisch delegaat van Zuid-Afrika, Met Ingang van heden, Maandag 5 Juli, is tussen het telefoondistrict Haar lem en dat te Zwolle het A.Z.Z.-verkeer in dienst gesteld. Voor de aangeslotenen in het gehele district Haarlem is het mogelijk langs automatische weg tele foonverbindingen tot stand te brengen met de abonné's, die in het district Zwolle op een automatisch net Zijn aangesloten. Dat zijn de aangeslotenen te Zwolle (K 5200) en omgeving, te Elburg (K 5250) en omgeving en te Steenwijk (K 5210)-en omgeving. Deze mogelijkheid staat open qp de werkdagen van 's avonds 17 tot de vol gende morgen 8 uur en van 's Zaterdags 13 uur tot Maandagmorgen 8 uur. Het heeft geen zin te proberen buiten deze uren een automatische verbinding met de genoemde netten tot stand te brengen. Een vriendelijke, doch onver zettelijke stem zal hen. die dit pogen naar de telefoniste van K 00 verwijzen. Het verkeer met Zwolle is een voor loper van het A.Z.Z.-verkeer over een groter deel van het land. Voor het eindexamen van de Hogere Burgerschool B met 5-j. cursus aan de Zijlvest zijn geslaagd: G. Gefken, mej. Willemien H. v. Haastert, mej. Sophia A. Hiddema, M. A. Houtkooper, D. A. Barendsen, R. F. Adrian, R. Das, J. H. F. Douw v. d. Krap, mej. Hilde M. van Duin, mej. Geesje J. v. Gelderen, C. Grooters, H. Janssen, J. Jongsma, P. M. C. van Kempen, R. Reinalda, G. A. Wesselink, H. de Jong, J. H. Kloek, J. Kruiswijk, A. J. Luitingh, S. Nijssen, C. A. van der Plas, H. A. v. Asperen, H. J. Barten, Ch. Boeree, F. A. Belle, mej. Anna G. Feenstra, R. van Vlijmen, P. W. G. Gout, H. J. van der Kaay, J. H. Bongers, K. E. ten Broeke, A. Dekker, mej. Johanna v. Domselaar, J. Knotter, J. Koomans, D. H. Lansdorp, L. Lich- tenbelt, J. L. van Ligten, mej. Maria van de Lint, J. van Dijk, W. Korevaar, mej. Trude R. Kuipers, Aej. Petronella Y. F. v. d. Meulen, A. van Manen, W. Saeys, mej. Petronella C. Schlötjes, mej. Anna Schouten, B. Loerakker, F. K. Nieuwenhuys, J. Prosée, Chr. Fr. Rub- bert, Chr. Prins. J. B. Timmermans, J. C. Vitalis. Gan Ho Siang, W. J. de Vries, mej. G. H. Vunderink, mej. C. Ruis, G. Verhagen, A. A. Visser, mej. B. v. d. Zee, S. Zonneveld, A. J. v. Zijll de Jong, J. B. H. Anker, K. Bakker, P. H. van den Bos, mej. G. Thijssen, Chr. W. Fie- gen, A. Funke Kiipper, J. H. Schutte, A.» Slendebfoek, L. H. Slotboom, M. G. Spaans, P. J. v. d. Ree, F. Schuitema ker, mej. N. Slager, P. J. Smit, E, Steg- wee, H. Steinbeck, G. F. Stephan, H. Steenbergen, J. J. Comello, G. W. Uh- lenbroek. H. Vermeulen, A. Wildschut, mej. J. U. van Steyn, mej. H. C. Swart, J. J. E. Tjebbes. A. M. N. Meulenberg en R. J. v. d. Palm. Geslaagd 92 candi- daten; afgewezen 5 candidaten; 2 candi- daten worden voor het Londens diploma voorgedragen. Voor het eindexamen middelbare meisjesschool aan het R. K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" zijn ge slaagd de dames: A. M. J. G. ten Berge, M. B. L. M. Bijvoet, M. A. van Daatselaar, J. M. Go- mes, R. J. M. Grosfeld, P. A. M. Hattink, C. G. Hendriks, C. J. M. Holzhaus, C. L. M. Kraetzer, M. J. M. Leeflang, M. H. Mor lang, J. W. L. M. Nederkoom, E. H. M. Poelmann, A. V. Ch. Rekveld, E. C. C. Roodenrijs, A. M. Ruysenaars, A. M. Santen, Th. H. Seignette, E. P. M. Simonis, S. L. J. Teerlink, J. C. Tielens, M. H..A. van der Vaart, L. M. M. M. Vasen, M. A. van der Velde, A. M. C. Wilms Floet Teruggetrokken L Afgewezen: geen. de Mittovos bezichtigen. Het hoofd comité heette hem welkom en bege leidde Z. H. Exc. langs de verschillen de stands. Het spreekt vanzelf, dat Mgr. Lucas zeer veel belangstelling toonde voor de diverse gebieden van Afrika, waar hij als apostolisch dele gaat menig vicariaat heeft bezocht. Om ongeveer half vijf vertrok de bisschop weer. Z. H. Exc. Mgr. A. van den Bronk, bissphop-coadjutor van de Nijldelta, maakt een onverwachte reis naar Rome en heeft het plan opgevat, voor het einde van de Mittovos naar Haarlem te komen en de tentoonstelling te bezich tigen. Zijne Hoogw. Exc. is als Bloemen- daals parochiaan lid van het ere-comité. Zondagavond om ongeveer 8 uur pas seerde de 5000ste bezoeker de controle der Mittovos. De vice-voorzitter van het hoofdcomité, rector H. Brans, overhan digde de gelukkige, de heer J. A. van Zijl, A. Dyserinckstraat, een boekwerk. De heer Van Zijl sprak een dankwoord voor de microfoon en werd met groot gejuich in de zaal ontvangen. Diezelfde avcund werd de 8000ste bezoeker nog geboekt. BIOSCOPEN: Rembrandt: Misleide jeugd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Saratoga Trunk (strikt volw.), 3, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gilda (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Prans Hals: Destins met Tino Ros si (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Het spook van de opera (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De stad der zonde en De macht om het kind (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ConcertgebouwMittovos-missietentoon- stelling, geopend van 10 u. 's morgens, tot 11 u. 's avonds. De missionarissen zijn op de stands aanwezig: van 10 tot 12 uur 's morgens; van 2.30 tot 5.30 uur 's mid dags en van 7.30 tot 10.30 's avonds. Stadsschouwburg: Maandag 5 Juli: Pro- paganda-avond K.V.P., 8 uur. Grote Kerk: Dinsdag 6 Juli: Orgelbe speling 19.3020.30 u. omdat U Uw bijdrage gestort hebt op Postrekening 2.3.6.5.3, yan de te WASSENAAR, Sehouwweg 69 en daardoor aan het ttjdelfjk en eeuwig welzijn van hon. derden kinderen hebt mede gewerkt. De Haarlemse Sportweek-1948 behoort weer tot het verleden. Onder weersom standigheden, welke voor de eerste maal in deze sportweek in alle op zichten gunstig mochten worden ge noemd, werd dit sportieve festijn beslo ten met een groot sluitingsfeest op het Noordersportpark. Vrijwel alle takken van sport zijn in de sportweek de revue gepasseerd en ondanks de tegenwerking van het weer, mag men toch weer terugzien op een week welke als vol komen geslaagd mag worden aangeduid. Een week van uitnemende propaganda voor de sport, waarvan het succes reeds de basis heeft gelegd voor de Sport- week-1949. Honderden toeschouwers waren in de middaguren naar de ruitersportdemon stratie getrokken, welke werd gehouden op het terrein aan de grenzen van de aloude Haarlemmerhout. De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging zwaaide hier de schepter en de beste ruiters van Haarlem en Amsterdam ontmoetten hier elkaar. Voor de paardenliefhebbers was dit sport om van te watertanden en men kon hier zijn hart ophalen aan prach tige proeven van vaardigheid, welke de edele viervoeters met hun ruiters de monstreerden. De stedenontmoeting HaarlemAmsterdam werd door Am sterdam gewonnen. Vier eerste prijzen sleepten de hoofdstedelijke ruiters in de wacht en tot besluit van de wedstrijden bood men als extra attractie het zeer dankbare publiek een wedstrijd aan in het „koekhappen", hetgeen heel wat vro lijkheid teweeg bracht In gestrekte draf, op muziek van de Jachthoorn, gingen de ruiters met hun paarden heen, waarna dit zeer interessante ruiterfeest met het Wilhelmus werd beëindigd. De resultaten van het lichte springconcours waren: 1. Koster op Ryko, 0 fouten. 1 min. 9 sec.; 2. Yvonne Spangenberg op Hannibal, 0 fouten, 1.23.2; 3. K. de Jong op Veronica, 3 fouten, 1.30; 4. K. de Jong op Dwight, 3 fouten, 1.35. Springen voor paren: 1. Brugsma op Don Castor en mej. E. Jonker op Grand Seigneur; 2. v. d. Linden op Typhon en mej. M. Kos ter op Cora; 3. Mr. Melchers op Sir Ba chelor en mej. K. de Jong op Dwight. Een groot aantal wandelaars nam deel aan de wandeltocht, welke werd gehou den onder auspiciën van de N.H.W.B. Het parcours ging over een afstand van 15 km. en voerde vanaf de start aan de Zijlweg naar Bloemendaal dwars door Haarlem. Aan alle deelnemers werd voor deze tocht een speciaal diploma uitgereikt. De ruim achtduizend toeschouwers welke des avonds het Noorder Sportpark bevolkten hebben kunnen genieten van uitstekende sport. Met een korfbalwed strijd tussen het Haarlems 12-tal en het Zaans 12-tal werden de wedstrijden ge opend. Deze ontmoeting bracht twee ge lijkwaardige ploegen in het veld en de ruststand 11 gaf de verhouding dan ook wel weer. Ook na de rust bleef het een gelijkopgaande strijd, doch de Zaan dammers hadden de schietkunst iets be ter onder de knie en zo gelukte het hun met een prachtige werp van De Vries te doelpunten, waardoor de gasten met een 21 zege huiswaarts keerden. Het was hierna de beurt aan de ath- leten om hun kunnen te tonen. Het eerste nummer, de 100 m. heren, bracht een zeer spannende race tussen J. Wul- lems van Haarlem en Turkenburg van Holland. Het werd een „dead-heat" tus sen deze lopers, die beiden gelijk door de finish gingen in de tijd van 11.7. Derde werd Ten Hove van Haarlem in 11.9. De 100 m. junioren werd gewon nen door Dick Sloos van H'lem in 12.1, met P. Kievit op de tweede plaats in 12.2 en Brijs no. 3 in 12.5. Op de 1500 meter had de Haarlem-man Van Gog van meet af aan de kop gelegen, doch Kist van de athletiekver. G.A.C. uit Hilversum volgde hem als zijn schaduw. In de laatste tweehonderd meter sloeg de Hilversummer zijn slag en in een felle sprint passeerde hij Van Gog, die geen kans meer zag om van repliek te dienen. Kist won in 4.10.5, Van Gog werd tweede in 4.15.1, terwijl Weenink (H'lem) in 4.17.7 op de derde plaats be slag legde. De voetbalwedstrijd tussen het Haar lems elftal en de ploeg uit het Kenne- merland volgde hierop als hoofdnummer van de avond. De Haarlemmers verloren deze ontmoeting met 21 eft de neder laag van de rood-wit gestreepten was inderdaad volkomen verdiend. De Wü- ker-ploeg vormde een betere combinatie, terwijl in de Haarlemse ploeg van enig verband weinig te bespeuren viel. Daar -kwam nog bij, dat de als middenvoor volkomen falende Hansen de kansen niet wist te benutten, welke zijn mede spelers hem boden en zo vlogen er heel wat schoten van de Racing-man over of naast het doel van Demmers, dat door de Velser doelman op uitstekende wijze werd verdedigd. Na twintig minuten ontstond het eerste Wijker-doelpunt toen Van Gooi onzui ver terugspeelde op Willemse en de H.B.C.-er geen gelegenheid meer kreeg het gevaar van de toesnellende Bakkum te keren. Met een hard schot van korte afstand kegelde Bakkum het leer hard tussen de palen: 01. Tweemaal moest Willemse hierop tonen wat hij als doel man waard was, eerst toen Sterk op hem afstoof en de Heemstedenaar zich op kordate wijze voor de bal wierp en even later greep hij op een even resolute .wijze in bij een harde kopbal van Bak kum. Maar ook het werk van keeper Demmers was van uitstekend gehalte en noch Kick Smit, noch een Biesbrouck wisten hem met hun gladde treffers te verschalken. In de tweede helft zetten de Haarlem mers een heftig offensief in en de gelijk maker kon feitelijk ieder ogenblik wor den verwacht toen een snelle uitval van de Velsenaren de bal bracht bij veteraan Gerrit v. d. Lugt, wiens scherpe voorzet onhoudbaar door Van Onselen werd benut, 02. Maar Haarlem gaf de strijd nog lang niet op. Een hevig bombarde ment op Demmers' veste, waarbij ook de Haarlemse verdediging een duit in het zakje gooide, bleef evenwel zonder resultaat, en de defensie van de Velse naren, waarin de veteranen Arie Schoorl en Ab de Vries toonden hun plaats nog in alle opzichten waard te zijn, kwam zegevierend uit de strijd te voorschijn. Het was eerst in de laatste minuut van de strijd, dat Haarlem uit een penalty van Biesbrouck kon tegenscoren, 12 en terstond hierop floot scheidsrechter Twister ling het einde van deze aardige ontmoeting. In de pauze van de voetbalwedstrijd hadden de damesleden van de Kenne- mer Turnkring een demonstratie vendel- zwaaien gegeven, hetgeen door het pu bliek ten zeerste gewaardeerd werd. De dames en meisjes van de verenigingen, aangesloten bij de Kennemer Turnkring, vo'erden tot besluit van de avond een zeer geslaagde gymnastiek-demonstratie uit, hetgeen een inderdaad waardig slot van de Haarlemse Sportweek vormde. Bij afwezigheid van wethouder D. J. A. Geluk reikte de heer A. van der Aart de wimpel uit aan Concordia, welke ver eniging in de Sportoptocht de beste in druk had gevestigd. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, is Zondagmorgen ingebroken in een woning aan de Jac. Catslaan. Men verschafte zich toegang door eerst aan de voorzijde een straatklinker door een erkerraam te gooien. Ontvreemd werden f 200.gouden sieraden, distributiebe scheiden en een radiotoestel. B. en W. vragen een crediet van f 123.000.voor de aankoop van een groot aantal percelen in de Waarder- en Veerpolder teneinde uitvoering te kun nen geven aan twee uitbreidingsplan nen. Daardoor wordt een onteigenings procedure voorkomen. B. en W. vragen een crediet van ƒ995.512.80 voor de bouw van 101 wo ningen aan en nabij de Van Baecle- straat, de Palamedesstraat en de Gijs- brecht van Aemstelstraat. De voor dq bouw benodigde grond zal in erfpacht moeten worden uitgegeven aan de Coöperatieve Woningvereniging voor Gemeentepersoneel. De huizen zullen van verschillend type zijn, zowel voor kleine als enkele grotere gezinnen. De woningen aan de Harmenjansweg 36. 67 en 68 behorende tot een complex van 85 woningen der Haarlemse Stich ting voor Woningverbetering, zijn in de winter 1944/45 uitgesloopt; de kozijnen zijn dichtgemetseld. B. en W. stellen nu voor aan deze Stichting eén voorschot te geven van 19.150 om de herbouw mogelijk te maken. Ook de woningen aan de Zwaluw straat 13 en de Lijsterstraat 35 van de R.K. Woningbouwvereniging St. Bavo zijn uitgesloopt en kunnen hersteld wor den voor f 13.190. Morgen hoopt de Haarlemse toon kunstenaar Jan Booda zijn 50ste ver jaardag vieren. Veel heeft hij voor het Haarlemse muziekleven gedaan. Door de jaarlijkse uitvoeringen met Haar lems Gemeng Koor van het Weihnachts Oratorium heeft hij te Haarlem een Bach-cultus gevestigd. Hierbij is 't ech ter niet gebleven. O.m. werden werken door hem uitgevoerd van Rich. Wagner, Beethoven, Bruckner, Wagenaar, Koda- ly en vele anderen. Ook op het gebied van de mannen- zang heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Vele eerste en ereprijzen be haalde hij met het Mannenkoor „Proza en Poëzie" zowel op nationale als op internationale concoursen. Meer dan 15 jaar heeft hij de leiding van het Kinderkoor „Inter Nos", waar- vele Haarlemmers jaar in jaar uit heb ben genoten, en welk kinderkoor in de loop van de maand naar Zwitserland zal gaan, om daar onder zijn leiding de naam van de Hollandse kinderzang hoog te houden. Ter viering van deze verjaardag heeft zich een comité gevormd, hetwelk zich, ten doel stelt, hem als huldeblijk in het najaar in de gelegenheid te stel len met medewerking van Haarlems Gemengd Koor en het Mannenkoor „Proza en Poëzie" Vincent d'Indy's legende dramatique „Le chant de la Cloche" te dirigeren. Dezer dagen hield de Haarlemse af deling van de Bond van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd haar jaarvergadering, waarin alle aftredende bestuurders zijn herkozen, terwijl in de vacature van wijlen dr. Roorda als voor zitter is voorzien door de benoeming met algemene stemmen ^an. de heer K. R. van Staal uit Heemstede. Het -besluit werd goedgekeurd om het dagelijks be stuur te machtigen alle stappen te on dernemen, die het nodig acht om het welzijn van de nabestaanden der geval lenen te verzekeren en de uitkering van de schaden te bevorderen, die aan de meeste ex-politieke gevangenen, ondanks dat Nederland drie jaar bevrijd is, nog niet is uitbetaald. Dinsdag 6 Juli zal de heer G. Robert 's avonds van 7.30 tot 8.30 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het pro gramma vermeldt werken van César Franck: Fantaisie C.-majeur, Pastorale, Choral II, twee andantes en Pièce He- roïque. Vanuit Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Leiden, Rotterdam, het Westland, kortom van heinde en verre waren volksdansgroepen gisteren naar Voor hout gekomen om deel te nemen aan het volksdansfestijn, dat georganiseerd was door „De Sassenheimse Volksdansers" by gelegenheid van het één-jarig be staan. Doordat het volgens een gemeen telijke bepaling in Sassenheiqi verboden is op Zondag te dansen, zag de ontvan gende dansgroep zich genoodzaakt haar gasten in Voorhout te ontvangen. Ruim 250 volksdansers waren op het Foreholte-terrein bijeen, toen om onge veer 1 uur het festijn begon. In een vlot tempo werd het omvang- Het verzoek van de besturen der R. K. en Chr. onderwijzersorganisaties te Haarlem om aan nagelaten betrekkin gen van onderwijzers bij het bijzonder onderwijs dezelfde uitkering te verle nen als aan de nagelaten betrekkingen van onderwijzers bij het openbaar on derwijs, hebben B. en W indertijd in prae-advies genomen. Zij 'stellen thans voor aan het verzoek van adressanten- te voldoen, waartoe de kosten op f 3000.per jaar begroot zijn. B. en W. menen, dat er ook in deze kwestie volkomen gelijkheid moet be staan tussen bijzonder en openbaar on derwijs. Zij achten het billijk, nu de wettelijke bepalingen daartoe ruimte laten en de geldende regeling met be trekking tot de vergoedingen aan de besturen der bijzondere scholen geen middelen verschaft daarin te voorzien, dat van gemeentewege gelijkstelling ge maakt wordt. Zaterdag kwam de Credo Pugnoclub van de Kath. Arbeidersbeweging van kring Haarlem-Oost met genodigden bij een in het gebouw St. Bavo, waar' de zeereerw. pater Engelbertus O.F.M. Cap. uit Den Haag de laatste voorbereiding gaf aan de Credo Pugno-mannen van Haarlem-Oost. Hierna werd een Lof ge celebreerd in de kapel van het Francis- cus Liefdewerk in de Zoetestraat. De ge zangen werden door de leden zelf uit gevoerd. Zondagmorgen, het hoogtepunt voor de Credo-Pugnoclub, begon met een H, Mis in dezelfde kapel, opgedragen door de leider der Credo Pugnoclub, pater Engelbertus. Onder deze H. Mis hield de pater de ernst van deze morgen voor ogen, de „opdracht," welke de leden moesten uitspreken. Na de algemene H. Communie volgde de opdracht Tan der tien Credo Pugno-mannen van Haarlem- Oost, die eindigde met de woorden: „Voor Christus onze Koning. Trouw tot in de dood!" Na deze mooie en stichtende plechtig heid stond een feestelijk ontbijt gereed in het gebouw St. Bavo. Tijdens dit ont bijt voerde de heer B. Reijnders, als voorzitter der feestvierende Credo Pug noclub, het woord, eveneens de modera tor, kapelaan v. d. Zalm, en tie heer A. Angenent, als plaatselijk voorzitter der K.A.B. De omlijsting werd verzorgd door de heren A. Wigman en Stoop met schets én muziek. Zaterdag, de tweede dag, ving- aan met een marswedstrijd, waarin „Patri monium", Amstelveen, een le prijs met 105, „Sursum", Bloemendaal, een le met 102 en „Vriendschapskring", Ankeveen, een 2e met 92 punten behaalde. Het tambourcorps van „Sursum Corda", Vlaardingen, verkreeg met 107 punten een le prijs. In de concertwedstrijd blonk „St. Cle mens", Arensgenhout-Hulsberg, uit door technisch gaaf, klankrijk en muzi kaal spel. Van de andere eerste prijs winnaars dient te worden vermeld „Emos" van de werkinrichting voor blinden te Rotterdam. Het mag wat klankschoonheid betreft door de andere corpsen zijn overtroffen, op zuiverheid, nuancering en technische afwerking viel bijna niets aan te merken. Men hoorde o.a. werken van de Nederlandse componisten J. v. Beekhoven en S. P. v. Leeuwen en wederom de opvallend goed geschreven „Danses profanes" van het Brusselse jurylid Marcel Poot. De uitslag luidde: 3e afd. Fanfare: „Emos" met 390 p. een le, „Vrienden kring", Ankeveen, met 396 p. een le pr. 3e afd. Harmonie: „Sursum", Bloe mendaal, met 398 p. le pr. 2e afd. Fan fare: „Patrimonium", Amstelveen, met 385 p. le pr. Uitnemendheid Fanfare: „St. Clemens", Hulsberg, met 464 p. le pr. en ere-afd. Harmonie: „Sursum Cor da", Vlaardingen, met 354 p. 2e pr. Zondag. De uitslag van de -marswed- strijd, waarmede de laatste concoursdag aanving, is als volgt: alle 4 corpsen een le pr. „Moed en Volharding", Heist-op- den-Berg, België, met 115, „Crescendo", Spaarndam, met 114, „Juliana", Heerlen, met 105 en „Excelsior", Amsterdam, met 102 punten. In de concertwedstrijd werd viermaal de goed opgebouwde, muzikaal ge toonzette Freya-Ouverture van Gott fried Mann, het enigste, Nederlandse werk gespeeld. Verder kwamen o.a. tot uitvoering „Symphonische beweging" van Marcel Poot, een zeer zaakkundig gecomponeerd werk met sprekende in houd, door het Belgische corps op frap pante wijze verklankt, balletmuziek uit Faust door „Crescendo", Haarlem, Han del's „Watermuziek", met nobele klank en technisch beheerst door Oostwoud vertolkt en als hoogtepunt en besluit van de middag Schubert's Onvoltooide Symphonie, het glorienummer van de vermaarde „Diemer Harmonie." Na de 6 uur lange muziekmiddag, die buitengewoon veel belangstelling trok en tot het einde behield, werd de uit slag bekend gemaakt. le afd. Fanfare: „St. Hildegardis", Tuitjenhorn, met 384 p., le pr. le afd. Harmonie: „Tuindorp", Wa tergraafsmeer, met 389 p. le pr., „Ju liana", Heerlen, met 384 p. le pr. Ere-afd. Fanfare: „Crescendo", Hol- werd, 378 p., 2e pr. „Crescendo" Spaarn dam, met 372 p. 2e pr. „Oefening kweekt kennis'1, Oostwoud, met 432 p. le pr. Ere-afd. Harmonie: „Excelsior", Am sterdam, met 438 p., le pr. Superieure afd. Fanfare: „Kunst na Arbeid", Purmerend, 444 p., le pr., „Moed en Volharding", België, 444 p., le prijs. Superieure afd. Harmonie: „Crescen do", Haarlem, met 369 p., 2e pr. en „Die mer Harmonie", Diemen, met bijzondere lof van de jury, 477 punten (het hoogst behaalde aantal punten), le pr. Over het gehele concours behaalde .,St. Clemens" in de afd. Fanfare en het Belgische corps van de marswed strijd het hoogst aantal punten. De uitslaa van de Ere-wedstrijd over het gehele concours luidde: Harmonie: le prijs: Diemer Harmonie, 240 p.; 2e prijs: Kunst en Vriendschap, Krommenie, 187 p.; 3e prijs: Excelsior, Amsterdam, 184 p. Fanfare: le prijs: Kunst na Arbeid, Purmerend, 198 p.; 2e prijs: Moed en Volharding, Heist .on den Berg, 196 p.; 3a prijs: St. Clemens, Arensgenhout, 192. O. K. rijke program afgewerkt, waarvan uiter aard het dertigtal volksdansen, die wer den uitgevoerd, de hoofdschotel vormde. In een grote kring, die vrijwel het ge hele voetbalveld omspande, danste men als opening „De grote ronde", een een voudige, maar indrukwekkende dans, welke dadelijk het enthousiasme bij de deelnemers deed ontvlammen. Het is ondoenlijk alle dansen te ver melden. Volstaan kan worden met de vermelding van de „Lilli Burlero", „De vrolijke melkmeisjes" en de geestige en temperamentvolle „Engelse jagersmars". Bewondering wekte ook de demonstra tie van het „Afscheid van de dominee", een moeilijke contra-dans, die echter door haar talrijke variaties en verras sende figuren niet naliet indruk te ma ken op de toeschouwers. De dansen werden afgewisseld met volkszang, hetgeen over het algemeen niet bijzonder slaagde. De leiding bij de zang was te slap om de hangende, zit tende of liggende deelnemers te anime ren en mogelijk kan men bij een vol gende gelegenheid meer aandacht wij den aan een dergelijk belangrijk onder deel. In de loop. van de middag gaf een groot deel van Voorhouts bevolking blijk van haar belangstelling en het duurde niet lang, of vele Voorhoiners dansten in deverschillende groepen mee, alsof zij nooit iets anders hadden gedaan. Jammer was het, dat het publiek zo het terrein opdrong, dat er op het laatst slechts weinig ruimte overbleef om te dansen. Maar als we dit dan schrijven op rekening van het enthousiasme van de toeschouwers, dan kan het alleen maar vertrouwen geven, dat spoedig ook Voorhout een volksdansgroep zal bezit ten. Het weer was gedurende de hele mid dag gunstig. Het bleef althans vrijwel droog, en toen tegen zes uur de eerste druppeltjes naar beneden kwamen, danste men juist de speelse en soepele „Tovercircel", waarmede dit geslaagde volksdansfestijn besloten werd. Zaterdagmiddag is' de Nationale Bedevaarttrein te 17.50 uur in Roo sendaal teruggekeerd met zieken en pelgrims uit Lourdes. Door het ontsporen van 2 wagons van een goederentrein in de Landes, moest de Pelgrimstrein een belang rijk eind terugkeren en wachten tot over het verkeerde spoor de plaats van de ontsporing kon gepasseerd worden, waardoor een vertraging van enige uren ontstond. Deze vertraging werd nog vergroot door het warm lopen van een der per sonenrijtuigen waardoor tegen midder nacht dit rijtuig uit de trein gehaaid moest worden en de pelgrims, die hier in reisden, ove> de andere pelgrims compartimenten geëvacueerd moesten worden. Later kon aan een der andere sta tions weer een personenrijtuig worden ingelast dat echter minder gerieflijk van uitvoering was dan het uitgeval- lene. Men kon met 4 uur vertraging de reis voortzetten naar Roosendaal. In tegenstelling met het weer in Hol land, is tijdens het verblijf in Lourdes slechts één ochtend slecht weer geweest en hebben alle geestelijke oefeningen door kunnen gaan. De processie naar de Parochiekerk en de nachtelijke aanbidding en het bezoek bij de Bisschop van Lourdes en Tarbes vormden hoogtepunten van de Bede vaart. Koos Vorrink en F. J. Goedhart, bei den lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A., hebben bij de justitie een klacht ingediend tegen P. de Groot, hoofdredacteur „De Waarheid", in ver band met de lastercampagne, die dit blad tegen hen heeft geVoerd. Zaterdagmiddag kwart voor zes had op de Amsterdamsebrug een aanrijding plaats tussen een tram, komende van de richting stad, en een personenauto, die uit de richting Amsterdam kwam en die plotseling van de van de rechter zijde naar de linkerzijde van de weg reed Om de tram, die juist de hoek omkwam, nog te ontwijken, probeerde de auto weer naar rechts te gaan, doch een botsing bleek niet meer te vermij den. De linkervoorzijde van de auto kwam in aanraking met de voorzijde van de tram en werd vernield. De kop pelstang werd ontzet. De vrouwelijke bestuurder kon geen rijbewijs tonen. B. en W. stellen voor bij wijze van rechtsherstel B. L. Blankwater te be noemen tot leraar aan de gem. avond- tekenschool aan de Kamperstraat 37. Deze benoeming wordt geacht te hebben gegolden voor het tijdvak van 15 Octo ber 1942 tot en met 31 Mei 1944. In October 1942 nam de gemeente name lijk de tekenschool der St. Josephge- zellen over. De heer Blankwater, die aan deze school verbonden was, kreeg geen aanstelling, omdat hij tengevolge van maatregelen van de bezetter gehin derd was zijn betrekking uit te oefeneg. Vertaald door-, E CRIESE - K. DE VRIES Zij zagen er alle twee aardig uit, toen ik mij een paar minuten later in de hal bij hen voegde. Juanita, statig in bruin chiffon met een barnstenen snoer om haar hals en Dorothea, die blond is, in lichtblauwe taft. Nicht Janet was prachtig in glanzend zwart satijn, en ik wel, ik voelde me plot seling slonzig en saai en werd somber. Mijn jurk was bijna dertig jaar oud. en was door een dorpsnaaister veran derd. Ik trok mijn mantel dichter om mij heen. „Misschien in de drukte...." dacht ik. „Hilary!" riep Juanita, toen wij een poosje later in de garderoke onze man tels uitdeden en ons mooi maakten. „Wat een schattige, ouderwetse jurk! Die korte taille kijk, Dorothea." En zij begonnen mij allemaal aan te sta ren met gemompelde kreten van be wondering. „Jullie proberen my te troosten", sta melde ik. Juanita opende haar ogen. „Ik ver beeldde mij, dat je eenvoudig en eerlijk was, en onbevangen." „Dat ben ik ook," zei ik verontwaar digd. De muziek is al begonnen," zei nicht Janet. „Precies," -zei Juanita verrukt „IK ben benieuwd, hoeveel dansen ik Tony zal geven." Ik sloeg geen dans over, hetgeen nvr niet zo'n buitengewone prestatie was, want er waren vijftien mannen te veel. Het was heel anders dan de partijtjes in Ridgemoor. Iedereen hup pelde fox-trots en flirtte' schandelijk ender het walsen. Ik flirtte niet, om dat niemand met mij scheen te willen flirten. Toen ik dit later, onder het haar borstelen tegen Juanita zei, zei ze: „Teddy Foster was razend verliefd op je." Dat iemand verliefd op mij was, was een nieuwe en verrukkelijke gewaar wording. Ik had helemaal geen zin te trouwen, maar vond het prettig, dat er mensen waren die voor me wilden ster ven en mijn stemming steeg met spron gen. Maar toen ik ontdekte, dat Teddy Foster een afschuwelijke, verwaande man was met vuurrood haar, die ik helemaal niet had kunnen uitstaan, zei Juanita, dat ik niet zo nauw moest kij ken. „In Ridgemoor hebben we ze beter,' merkte ik op. „Misschien. Geen enkele man is erg opwindend; ik geloof niet, dat ik zo bij zonder op ze gesteld ben," zei ze geeuwend, en toen ik haar vroeg, of dat de reden was, waarom zij acht keer met mijnheer Lasenby had gedanst, lachte ze en zei, dat het tijd was, om naar bed te gaan. VIL De volgende morgen ging ik vroeg op weg om een bezoek te brengen aan Sir Nigel Montmorency. De verwachte brief van thuis werkte als een aanspo ring, hoewel ik vermoeid was van het dansen en het late naar bed gaan. Ik hoorde van Dorothea, dat ik er flets en bleek uitzag, en dat geen enkele ver standige dokter mij in zijn huis zou willen hebben. Bij wijze van antwoord las ik stukjes uit moeders brief voor: „Wij hopen, dat je er nu wel in geslaagd zult zijn, een geschikte betrekking te krijgen bij een oudere man daar je nu eenmaal be slist bij een man wilt gaan en tegen een goed salaris." Hier werd ik in de rede gevallen door geproest van Doro thea en wachtte tot zij klaar was. „Ongetwijfeld zullen de Cartons erg aardig voor je zijn, maar rek je verblijf niet. Als je aan het eind van de week nog geen betrekking hebt, kun je be ter naar huis terugkomen. Leg een pond apart van de vijf, dan heb je dat voor je reiskosten...." „Vijf pond!" Dit van Dorothea. Ik kn j kt g. „Maar dat is belachelijk. Neem me niet kwalijk dat ik het vraag, maar heb je geen geld van je zelf?" Ik stak twee lege handen uit. „We hebben de Grand Trunks!" Juanita en Dorothea spraken tegelijk en keken el kaar aan. Nicht Janet bewoog zich on rustig. „Wat zijn Grand Trunks?" „Een paar aandelen, die vader ons naliet, en als we in de knel zitten, ver kopen we een Grand Trunk." „Ik zou er niet aan denken, het aan te nemen, dank je," zei ik en ging naar de deur. „Ik moet direct weg. Het is erg aardig en lief van je, maar er moe ten toch in de wereld bendes werk te vinden zijn voor mensen, die willen werken, en ik kan altijd nog naar huis gaan." „Maar je doet het liever niet." „Nee, natuurlijk niet, en ik ben het ook niet van plan." „Neem de trein naar Baker Street of Oxford Circus, en een bus vandaar naar Cavendish Square," zei Juanita, „en dan zal ik je om één uur in het Popular Café in Piccadilly ontmoeten voor de lunch." Ik bedankte haar en nam afscheid en binnen het uur stond ik voor de in drukwekkende, ambtelijk uitziende deur met het glimmende naambord van Sir Nigel Montmorency. Plotseling knikten mijn knieën. Wat zou hij tegen me zeg gen? Wat zou hij van me denken? Een man, die de keel van een gekroond hoofd had onderzocht en de kelen van ontelbare bekende personen uit eik deel van de wereld! Mijn eigen keel werd droog en mijn hart klopte wild; ze ker wel een halve minuut stond ik stokstijf naar het koperen naambord te staren, tot een postbode, die langs kwam, mij wantrouwend aankeek. Krampachtig drukte ik op de electri- sche bel en viel bijna achterover de stoep af, toen de deur onmiddellijk openvloog. Een lange, blondharige man keek mij langs zijn neus aan en weer knikten mijn knieën. „Ja, juffrouw?" Hij sprak door zijn neus alsof hij last van amandelen had en ik vatte moed. „Is Sir Nigel Montmorency thuis?" „Ja, juffrouw." „Kan ik hem spreken?" Hij nam een lei van de halltafel. „Uw naam, alstublieft?" „Juffrouw" Hilary Forrest" Hij liet zijn vinger langs een lange lijst met namen gaan. „U staat er niet bij." „Natuurlijk niet" antwoordde ik, een beetje vinnig. Deze keer keek hij mij over zijn neus heen aan. „Sir Nigel ontvangt alleen patiënten, die een afspraak hebben ge maakt." Zijn stem klonk verpletterend. „Q!" zei ik. Hij werd wat toeschietelijker bij mijn zichtbare teleurstelling. „Misschien wilt u er een voor morgen?" „Ja, alstublieft" „Hoe laat?" „Tien uur." „Misschien wil Sir Nigel u op die tijd ontvangen, maar hij begint zijn be roepsbezigheden niet voor half elf. Het hangt van het aantal patiënten af. We hebben het nu erg druk wegens de Maartse buien." Terwijl hij sprak, schreef hij iets op een kaartje. Wordt vervólgd) Aan het eind van het vorig jaar deelde pastoor Beune te Bloemendaal mede, dat het parochiehuis „Campagna" aan de Dennenweg tot hulpkerk zou worden omgebouwd, daar de parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid aan de Zomerzorgerlaan reeds lang veel te klein is. Onder architectuur van prof. G. Holt heeft de aannemer G. Evers te Bloemendaal het parochiehuis herscha pen tot een intiem en aan het doel uitstekend beantwoordend kerkje, waar aan thans de laatste hand gelegd wordt. Gisteren heeft pastoor Beune namens het kerkbestuur medegedeeld, dat de plechtige inzegening van de hulpkerk zal geschieden op 31 Augustus aan staande. Er zullen des Zondags twee H.H. Missen gelezen worden, te Bloe mendaal vier. De grens ligt bij Wild hoef, zodat de bewoners ten noorden van dit gebouw aan de Dennenweg zullen kerken. Het H. Doopsel blijft in de Moederkerk toegediend, de congre gaties etc. zullen niet gescheiden wor den. Wanneer men bedenkt, dat de ziel zorg voor de katholieke patiënten in het Provinciaal- en Roode Kruisziekenhuis ook bij deze parochie-geestelijkheid be rust en er straks bovendien zes Missen op Zondag gelezen moeten worden in beide kerkjes, dan is het maar geluk kig, dat de Paters van het Missiehuis te Driehuis permanent tot assistentie bereid zijn. Maar de splitsing der ker ken betekent voor de parochianen een uitkomst, ook al hadden de Bloemen dalers liever gezien, dat de nieuwe kerk op de Bispinck-stichting verrezen was. Deze toekomst-muziek gaan ze echter over enige jaren weer horen Mr. F. Rohling, wethouder van On derwijs en Personeelszaken, houdt in verband met de verkiezingen Woensdag 7 Juli geen spreekuur. Enige tijd geleden werden in de Haar lemmermeer twee personan aangehou den, die zich hadden schuldig gemaakt aan het stelen van kippen. Er kwamen berichten in de kranten en de politie te Bloemendaal, die ook op zoek was naar dergelijke mensen, stelde zich in verbinding met de Justitie en toen bleek, dat deze mensen tweemaal kippen had den gestolen in Bloemendaal en zelfs een schaap in de wei hadden geslacht. Tweemaal hadden zn tevens ingebroken in een villa aan de Tramweg te Aerden- hout, doch door verschillende oorzaken hebben zij daar niets ontvreemd. Beiden hebben bekend. De vacantie-actie van de Kath.. Ar beidersbeweging heeft tot resultaat ge had, dat 27 kinderen uit. Den Haag. in Augustus een deel van hun vacantie hier zullen doorbrengen. Verder gaan 3 kin deren uit Heemstede op vacantie naar Ilpendam. Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Het R. K. Jongensweeshuis op de Lauriergracht te Amsterdam heeft gedurende het weekend het 250-ja- rig bestaan gevierd. Na een plechti ge H. Mis in de kapel, opgedragen door Mgr. G. J. P. v. d. Burg, deken van Amsterdam, met assistentie van oudkapelaans van het weeshuis, is in een officiële bijeenkomst van ve lerlei zijden hulde en dank gebracht aan bestuur en de zusters van het weeshuis. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, celebreerde een pontificaal lof, waaronder de bisschop in indruk wekkende bewoordingen de zorg voor de wezen in de jubilerende stichting roemde. Na het lof werd de bisschop een kinderlijke hulde door de wezen gebracht, die Mgr. met veel gejuich uit geleide deden, zoals ze de bisschop ook op een buitengewoon hartelijke wijze tesamen met de bewoners van de Jor- daan! hadden verwelkomd. Later bracht de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, de dank van het gemeentebestuur over. Zondag was het de dag der oudwezen, die in grote getale waren opgekomen. De oudste had zestig jaar geleden zijn jeugd in het weeshuis doorgebracht! Een oudwees, deken J. P. Brinkman van Noordwijk, droeg een plechtige H. Mis op en hield de predikatie. De plechtige Requiemmis voor de zielerust van prof. mr. P. J. M. Aalberse zal Donderdag om half elf in de kerk van de Heilige Familie op het Kamper- foelieplein te Den Haag worden opge dragen. De teraardebestelling is in aan sluiting hierop vastgesteld om 12 uur op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhof laan te Den Haag. De diocesane R. K. Middenstands bond in het bisdom Haarlem organiseert op Woensdag 14 Juli a.s. zijn jaarlijkse bedevaart naar Heiloo. De intentie dit jaar is: „Door een diepere godsdienstige beleving het communisme bestrijden." De volgende extra treinen zijn inge schakeld. Vanuit Zuid-Holland: Dor drecht 7.44 uur en verder Haarlem over stappen in de extra trein; aankomst Runxputte 10.30 uur. Terug Runxputte Noord-Holland: Enkhuizen 7.20 uur; Den Helder 9.11 uur. Van uit Alkmaar extra trein 10.10 uur. Terug uit Runx putte 17.50 uur. CNiet-officlële koersen) Vorig Opening slot 3 NederL 1948 100% 3-3 Nederland 1947 98A 3 Ned. 62-64 98U 3 Ned. 62-64 bet fac. £8% Ned. Handel Mij. eert 161 a K tl 165 Van Berkel's Patent 125 Calvé-Delft eert 197 Van Gelder 149% Kon. Hoogovens eert. 208gp Unilever cert 297% Ned. Kabel 277 Philips 256% Kon. Petroleum 348% Idem (nieuwste) 341 „Amsterdam" Rubber 163% Holl. Amerii'r. 202.s Kon. N. Stee- r. "v 173% Scheepvaart Uct« H.VJL Deli Mil. e-rt ex divic -v. 5/7 98%-98 165 209 300 259 350 343% 200 190 159

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2