Formeel protest Westelijke over blokkade van Eerlijn Inhoud van de nota's blijft voorlopig geheim Nederlanders nog met vier man in Tour de France Karavaan aan strand te Biarritz mogendheden Gewapende Amerikaanse steun aan West-Europese Unie Demonstratie van „Sokols" te Praag BLOEMENWEELDE IN BERG EN BOS TE APELDOORN Particuliere woningbouw Tot hoofd en hart Het weer Russen verscherpen de blokkade GEEN RUSTDAG VOOR WIELER-GENERAALS KABINET-BEEL DEMISSIONAIR Amer. oorlogsschepen in Middellandse Zee Besprekingen te Washington begonnen Prinselijk Gezin blijft op Soestdijk Uitgegroeid tot protestbetoging tegen het huidige regiem Een lusthof, waarmee de zomerresidentie H.M. de Koningin wil eren Veiligheidsraad vraagt rapport Drie kinderen gedood Kasteel Horn uitgebrand Belangrijke conferentie te Bandoeng WOENSDAG 7 JULI 1948 72ste 'JAARGANG No. 24196 Maarschalk Boelganin te Berlijn? Plotseling uit Istanboel en Napels vertrokken V De Nederlanders tr Leger grijpt in bij staking in Italië Over handel en verkeer in Indonesië door ontploffende granaat Alleen de torens gered BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per r»n?imeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben Dinsdagmiddag aan de Russische ambassadeurs in hun hoofd steden een formeel protest tegen het Russische optreden in Berlijn overhandigd. De drie protestnota's hebben gelijke strekking, doch zijn tekstueel niet gelijklui dend. De nota's bevatten geen ultimatum en er worden geen stappen in genoemd, die de Westelijke mogendheden zullen doen indien Moskou weigert, de blokkade van Berlijn op te heffen. De nota's werden in voortdurend onderling overleg tussen de drie mogendheden opgesteld. Naar te Londen vernomen wordt •loopt Bevin's nota parallel met diens verklaring in het Lagerhuis en wordt de nadruk gelegd op het recht van Groot-Brittannië om in Berlijn te blij ven. Naar verluidt wordt de mogelijk heid van een viermogendhedenbijeen- komst tot hernieuwing van de bespre kingen over het gehele Duitse vraagstuk, waar de achtmogendhedenconferentie te Warschau om verzocht heeft, van de hand gewezen, tenzij uit een definitieve daad van Sovjet-zijde blijkt, dat de Sovjet-Unie bereid is de impasse te doen eindigen, die tussen haar en de Westelijke mogendheden ontstaan is over een gehele reeks «politieke en eco nomische kwesties inzake Duitsland. De overhandiging van deze nota's heeft de gehele Berlijnse kwestie van het niveau van besprekingen met militaire gouverneurs te Berlijn op het niveau van directe onderhandelin gen met Moskou gebracht. Men ge looft, dat er geen termijn voor ant woord is gesteld, noch gezinspeeld wordt op de volgende stappen, indien Moskou geen of een negatief antwoord geeft. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zijn de V.S. niet van plan de inhoud van de nota te publiceren, „voordat de Sovjet-regering een rede lijke tijd gehad zal hebben om haar te bestuderen en haar antwoord op te stellen". Men verwacht, dat dit minstens twee dagen zal duren. Diplomatieke waarnemers te Washing ton trekken hier de conclusie uit, dat Marshall de Sovjet-regering een defini tieve handelwijze heeft voorgesteld en dat de drie Westelijke mogendheden drastische maatregelen zullen nemen, indien de Sovjet-Unie daar geen gehoor aan geeft. De Russen hebben hun blokkade in de afgelopen 24 uur nog verscherpt. Seidel, de waarnemende politiechef in de Russische zone, heeft de politie op dracht gegeven alle vrachtauto's, die van de Russische sector naar de Weste lijke sectoren van de stad rijden, te controleren. De vrachtauto's zullen geen bouwmaterialen, oud ijzer en telefoon onderdelen mogen vervoeren. Vandaag zal ook het tramverkeer beperkt wor den. Twee lijnen zullen geheel stil ge legd worden, terwijl 13 andere nog slechts in de Russische sector zullen rijden. De Russen hebben de Amerikanen verder gewaarschuwd, dat zij de volle verantwoordelijkheid op zich moesten nemen voor de veiligheid van de vlieg tuigen, die naar Berlijn, vlogen, daar zij de Russen de inlichtingen onthielden, die volgens vroegere overeenkomsten moesten worden verstrekt. De Ameri kaanse en Britse piloten hebben op dracht gekregen niet lager te vliegen dan 5000 voet en de grenzen van de luchtcorridors zoveel mogelijk te mij den. Volgens Amerikaanse officieren, waren Russische jagers Dinsdagmiddag dreigend dicht in de buurt van Ameri kaanse toestellen gekomen. Door vele vliegtuigen werd ongewone Russische jageractiviteit gemeld. De voedseltrans- porten door de lucht werden gisteren belemmerd door slecht weer op het vliegveld Frankfort. Er stegen slechts weinig toestellen op. Een Amerikaanse C 47 is bij het vliegveld neergestort. De inzittenden werden slechts licht gewond. Naar verluidt zou vandaag begonnen worden met het transport van kolen naar Berlijn. De „droppings" zullen ge daan worden op een schietbaan in de Amerikaanse sector en in het stadion in de Britse sector. Volgens politieke kringen, die in nauw contact staan met het Russische militaire hoofdkwartier, is maarschalk Nicolai Boelganin, lid van het Polit bureau der Sovjet-Unie, te Berlijn aangekomen. Boelganin is minister van de gewapende strijdkrachten en Onze sportredacteur telefoneerde ons Dinsdagavond uit Biarritz: Vandaag heeft het fabuleuze apparaat van de Tour de France stilgestaan. Een rustdag heet dat in de terminologie van de Ronde. Maar die rust was er dan toch alleen maar voor de „inutiles", de bijlopers van de karavaan, die in de meest fantastische en ook wel eens smakeloze kledij op het strand en de boulevard van Biarritz de „Kermis der IJdelheid" ten voeten uit hebben gespeeld. De wollen truien en de regenkleding zijn allang vergeten. Biarritz met zijn prachtige zón en zijn Zuidelijk warme tinten heeft de Ronde ontvangen op een manier, die het aan zijn reputatie verplicht is. vice-voorzitter van de Russische mi nisterraad. Men heeft van Russische zijde geen bevestiging of ontkenning van dit be richt kunnen krijgen. Volgens dezelf de kringen is Malinin, ook bekend on der de naam van Georgief, een van Sokolofsky's voornaamste politieke adviseurs, naar Moskou teruggeroepen en vervangen door generaal Gribanof. Financiële functionarissen van Berlijn naar het Russisch hoofdkwartier te Karlshorst ontboden, hebben medede ling gekregen, dat alle gemeenteperso- neel, van de laagste rang tot en met de burgemeester, geen salaris meer zal krij gen, „totdat de politieke toestand is op geklaard." De betaling \fras reeds enige dagen verschoven wegens de munthervorming. In politieke kringen van West-Berlijn beschouwt men deze Sovjet-actie als een. nieuwe poging, het overwegend anti-communistische gemeentebestuur te dwingen zijn hoofdkwartier uit de Sov jetsector terug te trekken en voor de drie Westelijke sectoren een aparte ad ministratie te voeren. Het hoofdbureau van de Berlijnse po litie heeft de persberichten tegenge sproken, dat kolonel Paul Markgraf, het hoofd van de Berlijnse politie, zijn medewerkers offcieus had medegedeeld voortaan slechts orders van de Sovjet autoriteiten uit te voeren. In de ver klaring van het hoofdbureau wordt ge zegd, dat Markgraf voort zal gaan de orders van het geallieerde militaire be stuursbureau (Kommandantura) uit te voeren. Heden hebben de ministers hnn portefeuilles ter beschikking van de Regentes gesteld. De Regentes heeft deze ter beschikking stelling in overwe ging genomen en de ministers verzocht inmiddels al datgene te blijven ver richten, wat zjj in het landsbelang nodig achten. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Later wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke of matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Zuid-West en Noord-West. Geen ver andering in temperatuur. Zon: 4.3021. Maan: 5.52—22.47. Vier Amerikaanse oorlogsschepen, •waaronder het vliegdekschip „Hear- sarge", zijn Dinsdagmorgen vroeg met verzegelde orders de haven van Napels uitgevaren. De schepen, die de haven een dag eerder dan vastgesteld verlie ten, stoomden naar het Zuiden. Enkele zeelieden, die met verlof in Rome wa ren, zijn achtergebleven. De Ameri kaanse marine-attaché te Rome beves tigde deze berichten. Uit de haven van Istanboel zijn gisteren plotseling drie Amerikaanse kruisers vertrokken even eens een dag voor de vastgestelde tijd. De schepen vertrokken na een dringen de order van de commandant van de Amerikaanse Middellandse-Zeevloot, Ad miraal Sherman. Geruchten, die in Istanboel de ronde deden, dat de vlootbewegingen in ver band stonden met de toestand in Pales tina, werden door het Amerikaanse ministerie van Marine tegengesproken. Volgens het ministerie waren de sche pen vertrokken voor de gewone routine oefeningen. In de Turkse haven Smyrna zijn een licht Brits vliegdekschip en een torpe dojager aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Dinsdag zjjn op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken de mi litaire besprekingen begonnen tussen de landen van de West-Europese Unie en de V.S., teneinde de weg te banen tot directe gewapende Amerikaanse steun aan de West-Europese Unie. Behalve Amerika, België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland was ook Canada vertegenwoordigd, zodat de be staande militaire samenwerking tussen Amerika, Engeland en het Domnion in het plan verwerkt zou kunnen worden. Volgens Amerikaanse functionarissen zouden de besprekingen zich mogelijk over enkele maanden uitstrekken. Hot plan bestond om verschillende commis sies te vormen voor de behandeling der verschillende aspecten van het onder werp. Tot deze aspecten behoren, aldus deze functionarissen, de mate waarin de V.S. zich met de regionale alliantie zullen verbinden, de vraag hoe de landen van materiaal voorzien zullen worden en wat van de Europese landen in ruil ver wacht zou worden. In een gezamenlijke verklaring na de eerste zitting wordt gezegd, dat de be sprekingen „een informele en voorbe reidende uitwisseling van gedachten wa ren aangaande de gemeenschappelijke belangen in verband met de resolutie Maar de centrale figuren van de Ron de. de renners en degenen, die hun lei ding en verzorging geven, hebben van dit alles niet veel gezien. De Interna tionalen zouden er een lief ding voor, willen geven, wanneer zij precies wisten wat er in de urenlange besprekingen in de hotelkamer van de Franse équipe ter tafel is gebracht, de Fransen op hün beurt zijn razend nieuwsgierig naar de plannen, die in hun hoofdkwartier de Italianen hebben uitgebroed, om Bartali, nu hij op het terrein komt dat hem zo ligt, in het algemeen klassement naar de voorste linie te schuiven. Want van daag is uit de gegevens van de eerste zes etappes het plan geconstrueerd voor de grote slag in de bergen en volgens berichten, die hier de ronde doen, heeft vooral Archambaud, de leider van de Franse ploeg, er vandaag allesbehalve zijn gemak van genomen. Zijn taak is trouwens ook wel een van de moeilijk ste in deze Ronde, want de Franse ploeg bevat te veel heren en te weinig knech ten en het feit, dat de jonge en drieste Bobet voor de tweede maal de leiders trui draagt, heeft de situatie er niet ge makkelijker op gemaakt. Moet Bobet de Franse kopman zijn, terwijl Archambaud in zijn hart toch alleen maar zal kunnen toegeven, dat de inspanning die zijn jonge pupil zich heeft getroost om te Biarritz weer leider in het algemeen klassement te zijn waarschijnlijk te groot is geweest? En de grote achterstand van Roblc, Fachleitner en Vietto, die op dit ogenblik niet eens tot de best geplaatsten van hun ploeg behoren, maakt de zaak er al weer niet gemakkelijker op, want Archambaud zal zich nauwelijks verbeelden, dat hij deze matadoren bereid zal vinden Bo bet, Teisseire en Tassin de helpende hand te bieden op het terrein, waar dezen eigenlijk hun minderen zijn! Zo behoort Archambaud, mgt de jour nalisten, wier telefoonverbindingen de railleren, tot de ongelukkigste mensen van de karavaan, in tegenstelling tot de Belgische ploegleider Karei v. Wijnendaele, wiens pupillen in déze Ronde hun te leurstellingen van de vorige aardig aan het goed maken zijn. De Nederlahdse ploegleider Joris van den Bergh. ziet op dit moment een van zijn voornaamste programma-punten al niet meer verwezenlijkt: de ploeg is niet meer volledig en dat was toch een van de oog merken, waaraan hü de „brille" van zijn ploeg volledig had opgeofferd. Intussen zijn er, behalve omtrent de opgave van Pauwels en Bakker, ook nog goede berich ten. De Hoog, Jansen en De Ruyter ko men er steeds beter in en schoten gisteren verscheidene plaatsen in het klassement naar voren. Er is geen reden om aan te nemen, dat Jansen, die het vorig jaar In de moeilijkste bergetappe 15de werd, nu zal moeten afzakken. Ook De Hoog en De Ruyter komen er steeds beter in, maar vooral De Ruyter wierp vandaag menige bezorgde blik op de bergtoppen, die het zomer-paradijs van Biarritz omsluiten. De bergtoppen, waar de slag zal worden geleverd en op het mo ment, dat deze regels gedrukt zijn ge deeltelijk reeds geleverd is die de ren ners met hun generaals op de rus t-dag van Biarritz met zoveel zorg hebben voor bereid. mSSB Louis Bobet van het Franse team. werd Maandag door twee meisjes in Baskisch eostuum verwelkomd, nadat hij de zesde etappe in de Tour gewonnen had. Aangezien gebleken is, dat velen zich afvragen, welke de 'toekom stige woonplaats van het Prinselijk gezin, na de Troonsbestijging van de Prinses-Regentes op 6 Septem ber zal zijn, deelt het secretariaat^ van Prinses-Regentes Juliana het' A.N.P. mede, dat het niet in de be doeling van het Prinselijk paar ligt van woonplaats te veranderen. Het paleis Soestdijk zal dus de vaste woonplaats van het Prinselijk ge zin blijven. van de Amerikaanse Senaat van 11 Juni 1948." Aan de besprekingen namen deel de Nederlandse' ambassadeur, mr. E. van Kleffens, de ambassadeurs van België. Engeland, Frankrijk en Canada en de gezant van Luxemburg. Zij werden ont vangen door Robert Lovett, de Ameri kaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken. Omdat de staking van de Italiaanse arbeiders, bij de benzine-entrepots en de petroleumraffinaderijen, die nu reeds ruim een week duurt, het lucht- en wegverkeer in Italië dreigt stil te leg gen, heeft het leger in Rome de verde ling van de benzine onder zijn toezicht gebracht. Z.K.H. Prins Bernhard doopte gisteren op Schiphol het D.C.-6 toestel, dat naar hem genoemd is. De overige vijf toestellen van dit type, die naar andere leden van het Koninklijk Huis genoemd zijn, ontvingen by deze gelegenheid officieel ook hun namen. Ongeveer honderdduizc id „Sokols", mannelijke en vrouwelijke leden der Tsjechoslowaakse jeugdbeweging, maak ten gisteren de traditionele jaarlijkse optocht door Praag, die een demonstra tie tegpn het huidige regiem geworden is. Het was opvallend, dat de delegaties in een plechtig stilzwijgen langs de re geringstribune marcheerden, waarop pre sident Gottwald en zijn echtgenote met de leden van het kabinet hadden plaats genomen. De banieren neigden zich, maar het gejuich en gezwaai met de Tsjechoslo waakse vlaggetjes, die de deelnenfers medevoerden, hield juist voor hét rege ringspodium werd bereikt op. Doordat het een honderd meter verder weer werd hervat, maakte dit een onheilspel lende indruk. Voor Gottwald, die met half opgeheven hand op de parade neer zag, werden geen hoera's aangeheven. Verscheidene deelnemers zwaaiden met Amerikaanse vlaggetjes, terwijl anderen in spreekkoor riepen: „Wij willen de republiek van Benesj en Masaryk" en „Wij wensen de gezond heid van Benesj, laat hem naar het paleis van de president terugkeren!" Drie jongelui, die nabij het Nationale Theater „Er is geen republiek zonder Masaryk!" riepen, werden gearres teerd. Kort nadat om acht uur op het Wen- ceslausplein de mars begon, gingen twee groepen van elk 120 meisjes leuzen roe pen, hetgeen door de volgende groepen werd nagevolgd. Een groep meisjes uit het Moravische dorp Hana riep: „De harten van de meisjes van Hana beho ren aan onze zuster Hana." Zij bedoel den hiermede de echtgenote van Benesj. Alle leden van de groepen uit Pilsen en Rokycany uit West-Bohemen, die door de Amerikanen bevrijd zijn, had den Amerikaanse vlaggetjes bij zich. Andere groepen droegen, behalve de Een R.AJ".-toestel is Zondag boven het vliegveld Northolt in botsing gekomen met een vliegtuig van de Zweedse luchtvaartmaatschappij. Dit bleef er van het Engelse toestel over. Gespietst door een boom, ligt een der vleugels midden op een open plek in het bos: (Van een onzer spe ciale verslaggevers) Terwijl wij dit schrijven, regent het. Een koude, trieste regen, die ons droe vig stemt, omdat hij zich niet verdraagt met het onderwerp, waarvoor wij dit keer de aandacht moeten vragen: de bloemen tentoonstelling in Berg en Bos te Apel doorn. Zij is won dermooi, deze expo sitie. In de rijke aan plant van dit bijkans 15 H.A. grote na tuurreservaat, eer tijds in werkverschaffing vervaar digd, zijn links en rechte grote vakken aangelegd, vol van de schoonste planten, 120.000 xn totaal. Straks als alle vol kleur zijn geschoten, zullen er in Berg en Bos hele gamma's opbloeien in rood en geel en paars. Misschien kent u de Jeneverbesvallei. Die smalle geul, waar het water ?ich een weg zoekt tussen twee stijle taluds. Oranjevallei heet ze nu. Ze lonkt en geurt en overal op de onverwachtste plaatsen vindt ge bloemen in die zachte tint, welke nu de vallei haar naam geeft. En de vijver kent ge, waar plotse ling kleine bloemeneilanden zijn gaan drijven vol zachte kleuren tussen paars «n blauw. Het is een wonderlijk geheel. Een lusthof, waarmee de zomerresidentie Hare Majesteit wil eren in haar Vijftig- te ste regeringsjaar. Daarvoor heeft de burgerij veertig mille en de gemeente nog eens een garantiefonds van drie en een halve ton bijeengebracht. Om dit mogelijk te maken. Dit exquise geschenk aan een vrouw, wier liefde voor kleur en lijn even bekend is als haar naam in het koninkrijk. Het zal haar tussen nu en 15 Augustus worden aangeboden, samen met een felicitatieregister, waar op men 400.000 handtekeningen hoopt te verzamelen. Zij zal het met een glim lach accepteren, weten we. En op haar rondwandeling zal zij zich verwonderen zoals wij ons verwonderd hebben. Mid den in Berg en Bos immers is een grote congreszaal opgebouwd. Uitsluitend uit hout, dat hier gekapt werd, en uitslui tend uit materiaal, dat voor de duur van de expositie van de gemeente ge leend werd. Schier iedere dag zal hier tot 15 Augustus een congres zijn van de meest uiteenlopende organisaties in Nederland. En er .is nog meer gebouwd in Berg en Bos. Er staan een openlucht theater en een postkantoor, een restau rant, een theehuis met een terras, een ontroerend mooie bloemenhal, een reclametempel, een muziektent, een politie- en een rode kruispost en nog een hele serie kleine bouwsels, overal verspreid. En dit alles is, op de ver nieuwde ingang na, opgebouwd met behulp van dennepaaltjes, papier en karton. Daar is geen metselaar of stuca- door aan te pas gekomen. Dat staat er en na zeven weken zal het weer ver dwijnen. Waarachtig, het is fantastisch en als ge uw vacantie nog niet achter de rug hebt, ga eens kijken. B.B.B., bloemen in Berg en Bos, zal u een on vergetelijke middag bezorgen. Tussen het hoogopgaande gewas zult ge plotse ling midden op een helling eenvoudige maar goed gekozen beelden aantreffen. Werken van Hildo Krop, Reicher, Bol huis, Van Lint, Meefout en Van Kuilen burg. Zij zijn er speciaal voor deze ge legenheid geplaatst, zoals er ook gis teren speciaal voor de openingsplechtig heid met de K.L.M. een bouquet hele maal uit Zuid-Afrika arriveerde. Een bijzondere attentie van de vrouwelijke burgemeester van Pretoria voor de ge meente Apeldoorn. En nog van een andere attentie was er gisteren sprake. Dat was die van een Nederlandse bloe- menkweker, die een nieuwe geranium variëteit noemde naar de promotor van alles wat hier vetricht is: mr. Jan Huges. Maar nu genoeg. Ga er heen. Verlies u in de lanen en luister hoe de vogels zingen hier in Apeldoorn, waar de bloemen bloeien in Berg en Bos en de vlaggen zwieren langs alle gevels. Het is er goed. Al leen nn triest, oneindig triest. Omdat het juist op de avond van de eerste dag .zo moet regenen. Pijpestelen. eigen Sokoi-banieren, meer dan een me ter grote Amerikaanse vlaggen. De politie te Praag heeft gisteravond een aantal arrestaties verricht toen op het Wenceslausplein betogingen tegen de regering ontstonden. Van officiële zijde kon het aantal arrestaties niet worden vastgesteld, doch ooggetuigen schatten dat tegen middernacht ongeveer 100 tot 200 personen door de politie voor een verhoord werden meegenomen. De voormalige Tsjechoslowaakse ge zant in Canada, dr. Frantisek Nemec, heeft Verklaard, op grond van illegale inlichtingen _nit Tsjechoslowakjje, te vertrouwen, dat in de komende weken zich in dat land een grote protestbe weging zal ontwikkelen. Deze zon ge volgd worden door een golf van com munistische terreur, aldus voorspelde hij, en Klement Gottwald, de presi dent, zou door Moskon aan de kant gezet worden. Het geschil tussen de Kominform en Tito en-de Dinsdag m Praag gehouden demonstraties beteke nen volgens Nemec het begin van het einde der Russische overheersing in Europa. De Veiligheidsraad heeft gisteren met negen tegen nul stemmen besloten de Commissie voor Goede Diensten te ver zoeken rapport uit te brengen ten aanzien van de bestaande beperkingen van de binnen- en buitenlandse handel der republiek en de redenen voor het uitstel van de uitvoering van het des betreffende artikel in de wapenstil standsovereenkomst, waarbij handel en verkeer zoveel mogelijk zijn toegestaan en noodzakelijke beperkingen door beide partijen moeten worden overeen gekomen. Rusland en de Oekraïne ont hielden zich van stemming. De republikeinse afgevaardigde, Palar. had tevoren een lange reeks van be schuldigingen gelanceerd betreffende een „Nederlandse blokkade". Hij ver zocht de Raad de Commissie voor Goede Diensten inlichtingen te vragen. In zijn antwoord weerlegde jhr. mr. Snouck Hurgronje, als plaatsvervanger van mr. Van Kleffens, de aantijgingen. Een langdurig debat volgde, waarbij Gromyko voorstelde de Commissie te verzoeken binnen vijf dagen inlichtingen te verschaffen. De Belgische afgevaar digde achtte het stellen van een termijn een gebrek aan vertrouwen in de Com missie, waartegen hij in verzet kwam. Gromyko en Manoeilsky, afgevaardigde der Oekraïne, Wensten daarop in het telegram aan de Commissie de woorden „economische blokkade" te gebruiken. Tenslotte werd een voorstel van de Chinese afgevaardigde in stemming ge bracht, dat wij in de aanvang omschre ven. Vervolgens werd de ritting ver daagd. Gisteravond waren te Sittard in 't veld onder Sonderhout, kinderen met een splintergranaat aan het spelen. Een van deze kinderen heeft het projectiel weg gegooid met het noodlottig gevolg, dat deze ontplofte. De 4-jarige J. Meussen en de 11-jarige J. Steenbakkers werden onmiddellijk gedood. De 14-jarige Feen— stra is aan zijn verwondingen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Tien andere kinderen zijn in het ziekenhuis opgenomen en hiervan zijn er vijf zeer ernstig gewond. (Van een bijzondere medewerker) In 1947 heeft de toenmalige minister van Openbare Werken en Wederop bouw een financieringsregeling vast gesteld voor de particuliere woning bouw. Deze regeling heeft niet aan haar doel beantwoord, omdat van de zijde der hypothecaire geldgevers weinig ani mo bestond om op die basis de hypo theken te verstrekken, welke nodig zijn voor nieuwbouw tegen de huidige bouw kosten. Van de rijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is met onderscheiden groepen van be langhebbenden terzake overleg gepleegd en dat heeft er toe geleid dat is vastge steld een (nieuwe) financieringsregeling woningbouw 1948, welke, vergeleken met haar voorgangster, vele verbeterin gen vertoont. Vooropgesteld wordt, dat de financie ring betreft de bouw van woningen in haar eenvoudigste uitvoering. De wo ningen mogen geen grotere inhoud heb ben dan 500 M3.; zijn er bedrijfsruimten bij, dan mag de inhoud van woning en bedrijfsruimte tezamen niet groter zijn dan 500 M3. (de regeling 1947 stond voor de woning zowel als voor de bedr.ruimte een max. inhoud van 500 M3. toe. Op dit punt blijft de regeling 1947 nog ge durende 66 dagen van kracht. Het Rijk verleent een bijdrage voor ten hoogste 10 jaren, berekend naar 4 pCt. van de niet-rendabele bouwkos ten. In de wijze van berekening van de niet-rendabele bouwkosten zijn enkele wijzigingen gebracht, waardoor deze voordeliger is voor de bouwers. Belangrijk is de nieuwe bepaling dat, indien tijdens de bouw wijziging in de bouwkosten optreedt tengevolge van v/ettelijke voorschriften of herziening van lonen, soc. lasten of prijzen, de be rekening van de niet-rendabele bouw kosten, dus ook van de jaarlijkse bij drage, wijziging zal ondergaan. Nieuw is ook de bepaling, dat de jaarlijkse bij drage zal worden herzien bij verande ring van de huurindex met 10 punten cf meer of bij verandering van de index van de kosten van levensonderhoud met 25 punten of meer. Indien bij herziening blijkt, dat de bouwkosten rendabel zijn geworden, vervalt de bijdrage, doch en deze bepaling is thans ingevoerd als later weer mocht blijken, dat een deel van de bouwkosten niet rendabel is geworden, wordt de bijdrage opnieuw uitgekeerd. Na verloop van 10 jaren wordt het dan nog onrendabele deel der bouwkos ten definitief vastgesteld en zo mogelijk uitgekeerd. Vindt geen uitkering plaats, dan wordt over het bedrag rente ver goed. Dit bedrag kan later geen wijzi ging meer ondergaan. De nieuwe regeling bevat nog enkele overgangsbepalingen, welke in het al gemeen degenen, die een bijdrage krach tens de regeling 1947 ontvingen, het recht geven om herziening op basis van de nieuwe regeling te vragen. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat op belangrijke punten aan de bezwaren tegen de oude regeling is te gemoet gekomen. Het risico van dege nen, die thans willen bouwen, is aan zienlijk beperkt. Verwacht mag wor den, dat de hypotheekgevers hun terug houdendheid thans laten varen en zul len gaan medewerken aan de financie ring van woningbouw door particulieren. Bespreek uw zaken met veten, \^maar besluit met weinigen of alleen.y (Eigen berichtgeving) ■Een grote brand heeft Dinsdagavond de woongebouwen van het door de fa milie Magné de Horn bewoonde middel eeuwse kasteel van Horn, eens de zetel van de graven van Horne, geheel ver woest. Hoewel de brandweren van alle Limburgse steden de brand, die om streeks tien uur was uitgebroken, met groot materiaal bestreden, konden slechts de beide torens, die los liggen van de woongebouwen, gered worden. Van de woongebouwen bleven slechts de zwartgeblakerde muren overeind staan. Vele kostbaarheden en een deel der kunstverzameling zijn verloren ge gaan, doch men hoopt, dat een gedeelte hiervan, dat nog sinds de oorlog in de kelders lag opgeborgen, gespaard geble ven is. Van bet meubilair der benedenverdie ping hebben de bevolking van Hora, het personeel van het kasteel en de brand weer nog een en ander kunnen redden. Van de bovenverdieping, waar vele kost bare antiquiteiten stonden en een waarde volle verzameling porselein, is niet veel meer uit de brand gekomen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat men niets kon redden. Over de oorzaak van de brand valt niets met zekerheid te zeggen. Wel staat vas.t. dat loodgieters met bran ders hebben gewerkt aan watertanks. Het interieur van het kasteel had juist een grote beurt gehad. De schade loopt in de honderdduizenden. De premiers van Makassar en de Pa soen dan zijn voor een conferentie met de vertegenwoordigers der deelstaten te Bandoeng gearriveerd. Zij willen con crete voorstellen met betrekking tot de toekomstige status van Indonesië doen toekomen aan de Nederlandse en de Ned.-ïndische regeringen. Er zullen voorstellen worden gedaan om te komen tot een „noodwet" in Ne derland, welke het mogelijk zou maken, de huidige voorlopige federale regering om te zetten in een pre-federale rege ring van een andere samenstelling dan de huidigq voorl. fed: regering, onder voorzitterschap van de luit.-gouverneur- generaal, bij wie het recht van veto zou berusten. Deze regering zou dan verantwoor ding verschuldigd zijn aan een voorlo pige volksvertegenwoordiging, bestaande nit vertegenwoordigers der deelstaten. De republiek zou uitgenodigd worden om zitting te nemen, aldus verneemt Aneta uit gezaghebbende bron. Een speciale correspondent van Aneta, die zich gisteravond naar Bandoeng heeft begeven, meldt heden, dat de be richten, als zou Soetan Sjahrir te Ban doeng zijn aangekomen, onjuist zijn. Eveneens is onjuist, dat aan de repu bliek een uitnodiging is gezonden, de conferentie van de Wali's Negara of hun vervangers bij te wonen. Ir Soekarno heeft van de bevolking op Sumatra een Dakota-vliegtuig ten geschenke gekregen. Truman bezoekt „Jongensstad" in de staat Nebraska, op zijn verkiezingsreis door de Verenigde Staten. Hij legde een krans neer op het graf van Mgr. Flanna- gan, de stichter van dit jeugdwerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1