I I I Paradijsvogels op de hoed en een jasje van boomschors Nieuws van de Mittovos Haarlemmers maken een wereldreis in record-tempo E r Verkiezingsuitslagen m- ER WERD DRUK GESTEMD —St. Antonius en de Mittovos- Auto-toerweg te Zandvoort bijna gereed GEEN VREES MEER VOOR HET EENDENEI t IM I DE ACTIE VOOR DE UNAC Prins Bernhard doopt nieuwe DC 6 AGEXDA Van uitgestotenen, vacantiegangers en zieken Collecte bij Rembrandt- theater Vanavond 15.000-ste bezoeker v Op 7 Augustus intern wedstrijden Nederlandse kunstwerken uit Duitsland EEN GEBOORTEKAARTJE ONTVANGEN? Harderwijker vindt middel om de parathyphus- bacil onschadelijk te maken4 SLOT WOENSDAG 7 JULI 1948 PAGINA 2 MISSIE-MODESHOW i WIE KOMEN THUIS? Geslaagd Burgerlijke Stand i K.A.B. Kring Oost Orgelbespeling Opgeheven faillissementen Engelse onderscheidingen Carillonbespeling Radio Technische School Aanwinsten Frans Hals museum worden geëxposeerd ÖABy/UXE HEEMSTEDE „Door Eendracht Sterk" Tuinliedenvereniging Bestrijding coloradokever Pltiimveedieven „DE SLEUTELSPECIALIST" Waardering voor de K.L.M. MGR. G. P. B. COBBEN IN NEDERLAND VELSEN Zwemwedstrijden weer afgelast Beurs van Amsterdam VASTE MARKT 'en grote groep wereldreizigers staat in de hal van het Gem. Con certgebouw, die op een passage bureau lijkt, te trappelen van ongeduld en vol verlangen, om zo spoedig moge lijk tot het imposante ruim, de tentoon stellingszaal van de Mittovos, te worden toegelaten. Daar binnen heerst al gauw een gezel lige drukte en een prettige sfeer. Van Java uit kan uw reis om de wereld be ginnen. Waneer u echter door de tro pische hitte van Indië bevangen mocht worden, bent u binnen vijf minuten in het Noordpoolgebied. Mocht u daar geen verschil in temperatuur bemerken, dan is de E.H.B.O. aanwezig om u op te van gen. Bij de eerste de beste stand demon streert een Jezuïetenpater, hoe de Ja vaanse vrouw baar sarong draagt. Met handige vingers doet hij de prachtig ge batikte doek om en drapeert hij op be vallige wijze de voorste plooien. Het is een vermakelijk gezicht! De pater vertelt de verbaasde omstan ders, dat de vrouw op Java pruimt en wel sirih, die haar lippen rood kleurt. „Gaat u ook pruimen, dames, en u heeft geen lippenstift meer nodig", zegt de pa ter guitig tot twee bakvisjes. De paters Capucijnen hebben een in drukwekkende inventaris. Vol vuur ver haalt een missionaris het jonge volkje, Hedenavond zal de Nieuwe Haar- lemsche Courant zoals gewoonlijk de uitslagen der verkiezingen van 7 uur af bekendmaken voor de ramen van haar bureau aan de Smedestraat 5 en voor de gevel van Drukkerij „De Spaamestad" aan de Nassaulaan. De uitslagen zullen op duidelijke wijze en met vergelijkende cijfers worden gepubliceerd. Zoals gemeld zal de Mittovos ook van onze verkiezingsdienst gebruik maken. De uitslagen zullen in het Gem. Concertgebouw onmiddellijk na binnenkomen via borden en luid sprekers worden medegedeeld. Snelle koeriersdiensten zullen daartoe hulp verlenen. Met het m.s. „Willem Ruys," dat *22 Juni uit Batavia is vertrokken en waar schijnlijk 12 Juli in Rotterdam zal aan komen, repatriëren de volgende perso nen uit Haarlem en omgeving (waar peen plaatsnaam staat komen zij uit Haarlem): P. Boom, Spaarnelaan 35; H. L. Boonen, Plein 14, Halfweg; A. Klein le Groot, Krelagestraat 38; C. Klein de GrootKantu, idem; A. Kok en gezin, Hoofdstraat 262 a, Sassenheim; L. E. lancee—Bolt en gezin, J. Wagenaarlaan l, Heemstede; F. van der LeyBrouwer, Bloemendaal; J. J. W. van der Ley, dem; Thoi Tjiauw Siong, Kerkstraat 4, Voordwijkerhout; Thoi Touw Siong, dem; E. A. G. Wessel, Plein 14, Half weg. Met het m.s. „Sibajak," dat op 17 rum Tandjong Priok heeft verlaten en vermoedelijk 14 Juli in Rotterdam zal irriveren, repatriëren: J. Bos en gezin, iandvoortselaan 341, Bentveld; E. van Gogh en gezin, Beelslaan 24; J. Grotjo- ïan, Pijnboomstraat 27; E. A. Jeltes Mayer, Orchideeënlaan 14, Heemstede; C. 3. de JongZeevaart, Derde Poellaan, Lasse; G. W. Leih en gezin, B. Tous- saintlaan 57, Heemstede; J. van Marken- iteynGray, Olmenlaan 96, Zwanen- ourg; E. C. Ong, Schoolstraat 15 d, Noordwijk; G. A. J. Pohl en gezin, Lo- centzkade 374; F. G. van der Veldt, Noorder Tuindorplaan 16; J. J. Vooys m echtgenote, IJweg 67, Halfweg; J. B. Wiersma en gezin, Houtrakkerweg 18, Halfweg; F. WinterPattie, Ver- spronckweg 56; H. van der Worp, J. van Ruysdaallaan 9 a, Heemstede G. L. Hol lemans, Middenweg 3, Halfweg; P. van Markensteyn, Olmenlaan 96, Halfweg; Th. J. Vallenduuk, Van 't Hoffstraat 104; S. M. Volders, Haarlemmermeer; D. A. Jagerv. Lonkhuizen, Zandvoortseweg 63 a. Aerdenhout; J. MarkensteynGray, Olmenlaan 96, Halfweg en C. G. de Jong, Derde Poellaan 15, Lisse. Mej. J. Th. M. Tuinder. Vondellaan 3, Aerdenhout, is aan het Conservatorium te Amsterdam geslaagd voor het exa men schoolmuziek en solozang M. O. GEBOREN: H. DoumaVerkaaik, d; A. E. van der JagtMeijer, d; C. J. S. van LeeuwenBerkhout, d; P. J. A. EderveeriReintjens, d; M. C. Welage Meurs, d; A. SchuilingRabenberg, z; C. E. Wensingv d. Reep, z; A. M. TervoortVerhappen, z; C. M. J. Leunk Grüter, z; A. van DorpHouwers, z; K. J. van der Puttende Boer, z_ GEBOREN: E. Groenendaal—Maas land, z; H. M. WijnaldaVan Kampen, z; R. FriedhoffAten, z; J. E. de Rooij Venneker, z; M. EizemaVan den Haak, d: E. G. van GalenVan Steij- nen, d; E. GroenendaalMaasland, d; A. S. DalmanDuzink, d; G. C. Bijster Visser, d; M. van EsPlantinga, d; J. PlantingaDe Haan, d; C. M. Korte- kaasWempe, d; M. GelukOuthuijse, d; H. HakkenbergMeinsma, d; J. M. van der VeldenRijs, d; M. M. Luu Van Dort, d. GEHUWD: P. Kool en W. G. A. Ak kerman. GEHUWD: A. H. Brinkman en G. J. Panman; L. Blok en A. F. Sorge. •OVERLEDEN: G. Boekhout, 43 j Ursulastraat; J. M. VermaakVan den Hogen, 75 j., Rijksstraatweg; G. F. G. Glaasen, 75 j., Marsstraat. OVERLEDEN: J. Paarlberg. 76 j.. Mauritsstraat; M. BakkerZwager, 75 j.. Pijnboomstraat; J. P. van der Veldt, 67 j., Zijlweg, dat rond zijn stand staat geschaard, hoe 13-jarige Dajaks met een blaasroer een ogel op ongeveer 70 meter afstand kun nen neerschieten en zelden missen. Dan haalt het patertje een heel oud boek met toverformules te voorschijn, een merk waardig exemplaar, dat als een pak draaiorgel-muziek dichtklapt en dat ge maakt is van een lange, tevens dunne hout. Vervolgens laat het Capu- cijntje een gruwelijk masker zien met spiegeltjes bij wijze van ogen en hij glundert, wanneer hij merkt, dat de aan dacht van zijn toehoorders gespannen is en men meer wil weten. Een missionaris van het H. Hart diept voor begerige vrouwenogen twee schit terende paradijsvogels op. „Weest u niet tevreden met haneveren op uw hoed, brengt u nu deze vogels weer eens in de mode. U steunt daarmee de missie, want het geld dat deze siervogels opbrengt, zal ons ten goede komen." zo betoogt hij. Een pater, die reeds lang zijn sporen in de missie verdiend heeft, neemt de taak van zijn jongere collega over en laat een foto circuleren, waarop hij staat afgebeeld temidden van inlanders in oorlogstenue. „Dit is nog uit de tijd, dat mijn baard blond was. De krijgs haftige mannen, die u naast me ziet, zijn mijn tegenwoordige kerkmeesters", verkondigt hij lachend en op een ma nier, dat je twijfelt of hij een loopje met je neemt of de waarheid spreekt. De paters Assumptionisten, die o.a. Rusland tot missiegebied hebben, waar hun het werk wel heel moeilijk "wordt gemaakt, bezitten een bijzonder mooie en interessante stand. Paramenten en voorwerpen, die bij de plechtigheden volgens de Oosterse ritus worden ge bruikt, zijn daar uitgestald. Zelfs de missionarissen van andere orden en congregaties komen hier dikwijls een kijkje nemen en vragen- belangstellend naar de, voor ons vreemde, liturgische gebruiken. Ook de schoolkinderen luis teren graag naar wat deze paters ver- tellen en juichen enthousiast, wanneer een hunner de kroon van een Metro poliet wordt opgezet. Een pater Passionist zwaait vervaar lijk met een Turks kromzwaard, dat recht is en minstens 500 jaar oud moet zijn. „Door dit zwaard zijn heel wat Christenen om het leven gekomen", zegt hij tot enige jongens, die met hun vin gers de „scherpe" kant keuren. Een andere Passionist de paters zijn behalve in Bulgarije ook in Borneo werkzaam geeft de mensen, die niet over voldoende textielpunten beschik ken, de raad, om, evenals zijn inlanders, boomschors te bekloppen, net zo lang tot het een makkelijk te bewerken lap stof geworden is, waarvan heerlijke warme jasjes te maken zijn. De pater toont ieder, die het eens wil proberen, een modelletje om na te knippen. De stand van de paters Franciscanen, die een zeer uitgestrekt missieterrein bezitten, o.a. in China, Brits-Indië, Bra zilië en op Java, is behangen met kleurige zijden gewaden. Een stoere pater doet droeve verhalen over de toestand van de missie in Noord-China. Van Zuid-China weet een missionaris van Scheut, met een klein grijs baardje en een kalotje op, die druk gesticuleerd met ivoren rijststokjes in zijn rechter hand, prettiger dingen te vertellen. Als hij spreekt van zijn pijprokende kloos terzusters (inheemse), kleuren de drie nonnetjes, die bij zijn stand staan, on der hun zwarte kappen Aan de bont geweven kleden uit Bo livia herkent de bezoeker de showroom van de paters Augustijnen. Een der pa ters laat nieuwsgierige moeders zien, hoe de Indiaanse vrouwen hun .baby dragen. Hij vouwt een doek op, zoals wij een luier vouwen, legt daarin, bij gebrek aan een kind, een pop, die, ter wijl hij het gevalletje op zijn rug bindt, pardoes eruit valt Het belangstellende groepje kan zich overigens niet voorstellen, dat marmot- tenvlees en maïs het lievelingsgerecht van de Bolivianen vormen. Maar als u enige stappen verder gaat en bij de pa ters Oblaten te gast is, geeft u, als u hoort, dat de Eski mo's in het Noord poolgebied slechts rauw vlees en vis eten en, voor ze hun laarzen aantrekken, eerst de zolen soepel kauwen, toch de voor keur aan een gebra den marmotjeof aan een glaasje port, dat u geschonken wordt in het bij de Mittovos behorende restaurant, waar u na afloop van de rond reis alleen nog maar mannen, vrouwen en kinderen met baar den meent te zien.... BIOSCOPEN: Rembrandt: Misleide jeugd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Saratoga Trunk (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gilda (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Destins met Tino Ros si (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Het spook van de opera (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u,.; Spaarne-theater: De stad der zonde en De macht om het kind (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ConcertgebouwMittovos-missietan toon stelling, geopend van 10 u. 's morgens, tot 11 u. 's avonds. De missionarissen zijn op de stands aanwezig: van 10 tot 12 uur 's morgens; van 2.30 tot 5.30 uur 's mid dags en van 7.30 tot 10.30 's avonds. DONDERDAG 8 JULI: Kloppersingelkcrk: Kerkconcert, 8 u. Grote Kerk: Orgelbespeling 3 tot 4 uur. B(j informatie hedenmiddag op 't stadhuis vernamen wij, dat de op komst van de kiezers zeer groot ge weest is. Tussen 8 en 9 uur 's mor gens vormden zich bijna overal rijen en in de forensenwijken, even als in de buitengemeenten, heeft menigeen een trein moeten laten verlopen om zijn stemplicht te kun nen vervullen. Niet minder dan 2700 Haarlemmers stemmen elders, omdat zij met vacan- tie zijn en 900 logé's versterken hier het kiezerscorps. Er is zeer veel moei te gedaan om op vacantie-adressen te kunnen stemmen. In onze stad zijn totaal 1800 uitgestotenen die om politie ke redenen niet op - de kiezerslijst ge plaatst mochten worden. Toch zijn er nog verschillende gevallen die moei lijkheden gaven, vooral omdat na 1 Ja nuari vanwege het ministerie niet be richt was dat iemand gerehabiliteerd was of alsnog uitgesloten. Er zijn ver schillende oproepkaarten teruggezon den, want de politieke delinquent die toch gaat stemmen is strafbaar. En men zou daarop natuurlijk speciaal letten. Dan is er nog een aantal personen die wegens ziekte verhinderd zijn en het schriftelijk betreuren, dat Zij niet bij volmacht mogen stemmen. De K. V. P. heeft de katholieke zieken die daartoe de wens te kennen gaven (in Haarlem totaal 500), dank zij de be- Van Vrijdag 9 Juli af wordt in het Rembrandttheater de film „Achter de wolken" vertoond, die op ontroerende wijze de ellende behandelt van de hon gerende, zwervende jeugd van Europa. Door middel van een speciaal filmpje, dat aan de grote film voorafgaat, zal het publiek worden opgewekt, bij de uit gangen van het theater een offertje te brengen voor de Unac. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers roept collectrices voor dit doel op, ten einde telkens na een voorstelling, van zelfsprekend bij toerbeurt, de collecte bus te hanteren: Iedere deelneemster krijgt een plaats om de film te zien. Op gaven bij U.V.V., stadhuis. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf heeft voor de Unac-actie een bedrag van f 2500.onder het personeel bijeenge bracht. In verschillende bedrijven wordt de gedachte, om een dag loon voor de hongerende jeugd af te staan, gestimu leerd. De onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs te Haarlem en Heemstede hebben besloten een dag salaris af te staan. Met andere organisaties op on derwijsgebied wordt overleg gepleegd. Straks gaan de arbeiders in de bouw vakken met vacantie en zij komen dan hun vacantiegeld aan de kantoren hun ner organisaties afhalen. Getracht zal worden, de vacantiegangers op deze kantoren te bewegen iets voor de Unac af te staan. Er is nog meer actie in deze sector. Er zijn middelbare scholieren, die in de vacantie een paar dagen willen werken en het loon, dat zij verdienen, willen afstaan aan het comité. Wie daar belangstelling voor heeft, kan circulai res met bijbehorend? kaarten afhalen bij de U.V.V. Men ziet. uit dit alles, dat Haarlem niet tevreden is geweest met de inder daad mooie opbrengst van de collecte. Men stelt zich voor. een ton bijeen te brengen en men zal alles in het werk stellen om dit doel te bereiken. reidwilligheid van autobezitters, naar de stembureaux kunnen brengen. Dan is er ook nog een stapeltje cor respondentie op het stadhuis van kie zers, die om godsdienstige redenen ont heffing vragen. Dat zijn de getuigen van Jehova, die menen dat een we reldse regering in strijd is met Gods Koninkrijk. Zij zullen niet verder las tig gevallen worden. Zaterdagmiddag half drie zal de eer ste excursie worden gehouden van de Katholieke Arbeiders Beweging, kring Oost, naar het Teylermuseum aan het Spaarne. Plaats van bijeenkomst half drie bij het Teylermuseum. Donderdag 8 Juli zal de heer G. Ro bert 's middags van 3 tot 4 uur het or gel bespelen van de Grote Kerk. Het programma luidt: Preludium b. kl. t., J. S. Bach; Koraalvoorspel: „Schmücke dich, O liebe Seele", J. S. Bach; Fuga over de naam B.A.C.H., R. Schumann; Fantasie, C. Saint-Saëns; Intermezzi, H. Andriessen; Choral Farié („Veni Crea tor", uit op. 4), M. Duruflé. Wegens het verbindend worden der eni ge uitdelingslijsten zijn 6 Juli geëindigd de faillissementen van: De Stichting „Haarlem's Technische School", gevest, te Haarlem, Zijlstraat 38. Rechter-Commissarismr. N. Smits; Cura tor: mr. A. Beets, advocaat en procureur te Haarlem. A. Visbaan, van, beroep stoffeerder, wo nende te Haarlem, Zuider Buiten Spaarne 32 zw.; Rechter-Commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer; Curatrice: mej. mr. M. van Beek, advocate en procureur te Haarlem. Daar de 10.000-ste bezoeker of bezoek ster in de morgenuren verwacht werd, baarde het geen verwondering, dat het een leerlinge was van een lagere school en wel Carla Nolte uit de derde klas van de Mariaschool aan de Koningstraat. Toen ze haar grote taart in ontvangst had genomen, zong haar schoolklas, waarmede zij was binnengekomen, voor de microphoon een Missielied. Dinsdagavond liep het aantal verkoch te entreekaartjes tegen de 12.000, zodat men er op rekent, dat de beloning voor de 15.000-ste vanavond kan worden uit gereikt. De Memisa, de Medische Missie-Actie, heeft van een onbekende Haarlemmer een volledig nieuw instrumentarium ont vangen. Dat zijn zo van die verrassingen, welke men meer kan gebruiken. Morgenochtend om 9 uur zal Z. D. H. Mgr. Th. Bekkers, nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, in de St. Josephkerk een plechtige H. Requiemmis opdragen voor de zielerust van de in en na de oorlog gestorven en gesneuvelde missionarissen, priesters, broeders en zusters. Alleen uit Neder land stierven er tussen 1940 en 1945 ten gevolge van de oorlog 520. Wij behoeven dus waarlijk niet aan te dringen op het bijwonen van deze H. Mis. Om half vier 's middags komen de le den van de Priestermissiebond in het Bisdom Haarlem in Brinkmann bijeen. Deze vergadering is alleen toegankelijk voor priesters. De schatten van de Mittovos worden in de nacht bewaakt door de leden van de R.K. Politiebond „St. Michaël", afd. Haarlem. Zij doen dit geheel belangeloos. Een compleet ameublement op een Mittovos-los van 50 cent. Sir Philip Nicholls, de Britse ambassa deur, zal morgen op het Binnenhof te Den Haag onderscheidingen uitreiken aan: ma joor W. A. Schouten, Heemstede; D. Flem- ming, Bloemendaal; mevr. M. E. J. v. Hees Stuyt, Heemstede; mevr. M. E. Hooyer Dubois, Bloemendaal. Donderdag 8 Juli zal de heer K. Hee- ring het carillon van de Grote Kerk be spelen. Het programma luidt: Fuga: In den Hemel is enen dans, Wij klommen op hoge bergen, Springt op en toont uw schoen, B. J Franssen; Le Tambourin, F. Couperin; Klokke Roeland, G. Destoop; Het liedje van de smid, F. Andelhof; De drie broerkens, J. de Born; Menuet, G. F. Handel; Variaties over „Est ce Mars", J. P. Sweelinck; De oude speel doos, H. C. J. de Man; De herder, J. Worp; Wiegelied, R. Hol; Prelude, G. Watkins. Van de Radio Technische School aan de Kleine Houtweg slaagden voor het Rijkscertificaat als radiotelegrafist de heren J. M. Aukema, E. van Bruggen, P. Hulzebos, A. Rompa, ,J. Verschoor, A. J. Schouten en C. G. Zandbergen. Voor het diploma radiotechnicus en monteur slaagden de heren A. A. Niers mans te Den Haag, P- van Putten en G. H. van Hensbergen, beiden te Haarlem. Bij al de comité's, die de organisatie van de Mittovos in handen had den, heeft St. Antonius zelf een subcomité „verloren zaken" opgericht. Een missionaris verloor bij de opening van de tentoonstelling zijn kof fertje. Vermoed werd, dat zijn eigendom gestolen was. Dinsdagmorgen leest de pater in de Kleverparkkerk aan het nieuwe St. Antonius-altaar een H. Mis met de speciale intentie, om de waardevolle spullen uit het koffertje terug te krijgen. Des namiddags ligt achter in diezelfde kerk, keurig ingepakt, zijn lijfgoed, brevier, visum en andere papieren. De dief had de sigaren van de missionaris opgerookt en het koffertje alsmede een vulpen behouden.... Dinsdagmiddag werd in het Zand- voortse raadhuis een persconferentie gehouden, waarin mededelingen wer den gedaan over de auto-toerweg in Zandvoort. Namens de Kon. Neder landse Automobielclub gaf de heer Van Haren o.m. een uiteenzetting van de wijze, waarop men tot de aanleg van deze weg is gekomen. In 1939 zocht de heer Wickevoort Crommelin van de K.N.A.C. contact met burgemeester Van Alphen te Zand voort over de mogelijkheid van weg- De bekende zangpaedagoge Annie Bo- narius zal Zondag 11 Juli om twee uur in de kroonzaal van restaurant Brink mann gehuldigd worden ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. Evenals tijdens de oorlog fa- brieksinstallaties, schepen en treinstellen uit de diverse lan den binnen de grenzen van het Derde Rijk in welwillende bescher ming zijn genomen, zo zijn ook cul tuurgoederen door particulieren en kunsthandel naar Duitsland ver kocht. Deze materiële eigendommen werden opgespoord en aan de oorspronkelijke eigenaars ter beschikking gesteld, maar ook de geestelijke eigendommen zijn achterhaald, met name door Amerikaan se museum-ambtenaren. In de depots zijn vele kunstwerken als van Nederlandse herkomst herkend en via de Nederlandse opsporingsofficieren in ons land teruggekomen. Het bezit der Duitse musea dit om heersend misverstand op te heffen is onaange tast gebleven. De Stichting Nederlands Kunstbezit, die onder directie staat van dr. A. B. de Vries, heeft de eigenaren of rechtheb benden achterhaald en de eigendommen voor zover mogelijk terugbezorgd. Het restant werd geëxposeerd in het Rijks museum, alwaar de diverse museum-di recteuren een keuze konden doen om hun museum te completeren. De heer H. P. Baard van ons Frons Halsmuseum heeft hierop een 22-tal doe ken uit de Haarlemse school toegewezen gekregen van de jury, die onder leiding van dr. Van Gelder staat. De aanwinst voor Haarlem, waarvan geen enkele der doeken uit eigen bezit afkomstig is, is intussen in het Frans Halsmuseum gèarrivèerd en binnenkort zal deze als geheel ter bezichtiging wor den gesteld; eerst daarna zullen de wer ken verdeeld worden over de zalen van het museum. Op 29 Juli te 3 uur 's mid dags zal Haarlems burgemeester de ex positie openen. Nadere bijzonderheden zullen eerst dan publiek gemaakt worden. Een uit voerige catalogus, waarin elk der schil derijen door de Directeur wordt behan deld, is in voorbereiding. De gemeenten, waaronder de musea ressorteren, beta len een klein percentage van de aan- koopwaarde tot dekking van de gemaak- ts kostsn. In combinatie met deze expositie van aanwinsten zal tevens speciaal onder de aandacht gebracht worden Frans Hals' schuttersstuk uit 1633, omdat dit de apo theose vormt van het openluchtspel, dat deze zomer vóór de historische Clove- niersdoelen wordt opgevoerd en dat een vrije fantasie bedoelt te zijn uit Frans Hals' omgeving. Deze maaltijd der offi cieren in de Cluveniersdoelen wordt ter vergelijking gesteld tegenover „de Vaan deldrager" van Thomas de Keyser en een Amsterdamse schuttersmaaltijd „De Pos-eters" van Dirck Barentz uit het Rijksmuseum. In de vitrine zullen te vens van nabij te bezichtigen zijn een schuttersketting en -hoorn. Geef iets blijvends voor de kleine. Wy zullen, U daarbij gaarne hel pen. „BENÉLUX VOOR DE GROTEN" maar .BABY-LUX" VOOR DE KLEINEN" L. Veerstraat 14 Telef. 16102 (Van een onzer speciale verslaggevers) Midden in Harderwijk, waar het riekt naar de zee en de vis, hebben wij hem gevonden, Henk Ligtermoet. Een blonde jongeman van rond 28 jaar. Hij stond voor ons in een blauwe overall met twee handen, die glommen van het ma chinevet en hij zei, dat hij ons niets kon vertellen. Maar als men ergens in de omtrek 'al een oude eendenhouder heeft ge sproken, die vol waardering zijn naam noemde, dan laat men zich zo gauw niet afschepen en zo kon het gebeuren, dat wij hem met enig aandringen toch overhaalden. Daardoor zijn wij in staat u' hier verslag te doen van een uiter mate belangrijke ontdekking, die de kans op herstel kan betekenen voor het stervende bedrijf der eendenfokkerij. Die ontdekking is deze: Henk Lig termoet heeft een procédé gevonden, waardoor eendeneieren, die, zoals men weet of niet weet dikwijls met paratyjfliusbacillen zijn besmet zon der breuk absoluut onschadelijk kun nen worden gemaakt en dit tegen een kostprijs van rond een cent per ei. Over een week of zes wordt dit procédé in een nieuw gebouwde fa briek door de N.V. Nivé (Ned. In dustrie Veredeling Ei) in Ermelo voor het eerst in practijk gebracht en wel op zo grote schaal, dat de gehele werkproductie uit de wijde omtrek dat wil zeggen vijfhonderdduizend eieren ook in een week behandeld kunnen en behandeld zullen worden. Men zal zich de betekenis biervan, nemen wij aan, niet direct kunnen re aliseren. Daarvoor diene dit: wat Bar- neveld is voor de kip, betekenen Ermelo en Harderwijk voor de eend. Rond 150 tot 200 eendenhouders wonen hier in de omgeving en men overdrijft niet wan neer men opmerkt, dat hun bedrijven, waarop tot 25.000 eenden per bedrijf werden gehouden, langzaam maar zeker tot de ondergang gedoemd waren. Oor zaak daarvan was de paratyphusbacil. Onderzoekingen n.l. hadden uitgemaakt, dat die in 2-15 pCt. der eieren voor komt en eerst na langdurig koken zeker gedood wordt. Daardoor was m de loop der tijden aan bakkers verboden eendeneieren anders dan in de beschuit- fabricage te gebruiken en ook in hotels geldt het verbod eendeneieren te ser veren. Bleef nog over de export, maar na de oorlog was ook die (naar Zwitser land) vastgelopen en ook weer om die zelfde reden: paratyphus. Door al die omstandigheden liep, kan men zich begrijpen, de eendenfokkerij terug tot een vijfde van zijn omvang, beperkte zich zijn afzet tot wat verkoop aan de beschuitindustrieën en wat losse' handel hier en daar op de markt. En dat terwijl het eendenei het kippenei toch in grootte en voedingswaarde over treft, terwijl het lager was in prijs en zwaarder in gewicht. Een trieste toe standLigtermoet's ontdekking na drie jaren arbeid kort na de oorlog ge daan zal nu in deze situatie een vol ledige ommekeer teweeg brengen, hoopt men. Er is in Harderwijk 60 pCt. van 's lands eendeneierenproductie een overeenkomst gesloten met de veiling, en alle daar aan te voeren eieren zullen eerst in Ermelo behandeld moeten wor den. Eenmaal behandeld, zullen ze wor den voorzien van een stempel. En dit stempel betekent dat èn de betrokken fabriek èn de overheid, die de proeven nauwlettend heeft gadegeslagen, garan deren, dat het betrokken ei paratyphus- vrij is. Ten gevolge daarvan mag men ver wachten, dat de overheidsvoorschriften voor bakkers en hotels zullen komen te vervallen. Hier in Harderwijk heeft men daarvan zelfs reeds de zekerheid, zoals men trou wens ook als vaststaand aanneemt, dat als het betrokken bedrijf eenmaal in actie is gekomen, de overheid behan deling daarin algemeen verplicht zal stellen. Dus ook voor de resterende 40 pCt. der productie, die men rond Landsmeer moet zoeken. Geen eendenei zal dan nog ongestempeld aan de markt mogen komen. Zo, denkt men, zal het odium, dat op het eendenei ligt, verdwijnen. Het zal groter en goedkoper als het Is zeker op vele plaatsen ingang vin den. De export zal zeer waarschijnlijk weer kunnen worden opgenomen en de eendenhouders verwachten, dat ten "feevolge daarvan hun bedrijven zich weer zullen kunnen uitbreiden en herstellen. Men mag dat hopen. Hopen voor de man, een gewoon technicus, die tijdens de bezetting uit louter liefhebberij zijn navorsingen begon en hopen voor onze eendenfokkerij en ook voor onze zwaar— getroffen volksgezondheid. Laat een vers goed gekookt eendenei dan nog misschien weinig kwaad kunnen, daar zijn gevallen bekend, dat tien eieren driehonderd personen zodanig vergif tigden, dat ze te bed moesten...... wedstrijden voor toerwagens. Zandvoort had toen juist een wegencomplex in het Noorden voltooid en daarop werden op 3 Juni 1939 onder grote belangstel ling wedstrijden voor toerwagens ge houden. Dit circuit bleek toen voor dergelijke evenementen niet geschikt te zijn. De gemeente Zandvoort was toen inmiddels begonnen met de aanleg van een weg door een nog ongerept duin gebied. Ook in de oorlogsjaren is daar aan doorgewerkt. Deze weg is nu on geveer gereed gekomen en op Zondag 7 Augustus zullen daarop de eerste in ternationale snelheidswedstrijden voor renwagens worden gehouden. De heer Van Haren roemie deze weg als veilig, snel en zeer spectacu lair; het is een van de mooiste en snelste circuits van Europa. Iri 2 d 2 y,. minuut kunnen de renners de ruim 4 K.Mlange baan hebbent afgelegd. De weg is bochtig, doch niet gevaar lijk, zodat de rijderskwaliteiten van de renners kunnen worden uitgebuit. Het duinterrein is geaccidenteerd, zodat de bezoekers overal natuurlijke tribunes hebben, vanwaar zij een groot deel van de weg kunnen overzien. Met de Engelse zuster-organisatie heeft de K.N.A.C. contact opgenomen. Twintig van de beste Engelse rijders zullen met het nieuwste materieel naar Zandvoort komen. Burgemeester Van Fenema zeide nog, dat de weg is verhard met het puin van de sloping te Zandvoort en van de daaruit gekomen stenen worden de ge bouwtjes voor de accommodatie en de vaste tribune gesticht. De vaste tribune telt 1000 zitplaatsen, bovendien zal een tijdelijke tribune van ruim 2000 plaat sen worden opgezet. De burgemeester legde er de nadruk op, dat de weg is bedoeld als een auto-toerweg, waardoor toeristen van een mooi duingebied kun nen genieten. De gemeente zal dit ter rein van een goede beplanting voor zien. Op de jaarvergadering van „D.E.S.", zoals deze populaire R. K. Toneelver eniging over het algemeen genoemd wordt, voerde een gezonde optimisme de boventoon en dat was ook wel te be grijpen, want een toneelvereniging die na een zo druk seizoen als het afge lopen nog kans ziet om geld over te houden, heeft wel reden om tevreden te zijn. De voorzitter, de heer J. J. Schel vis, v/as dan ook niet karig met zijn lof aan alle leden voor het vele werk dat zij hebben verricht en aan zijn medebestuursleden voor de prachtige samenwerking, waarbij hij er op wees dat de vereniging .haar naam eer aan doet zoals nóg maar zelden net geval is geweest. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. v. d. Veld en N. Booms, als mede een vrouwelijk bestuurslid, mevr. Willèmsev. d. Veldt. Na enige discussie werd besloten, wederom een rolcommis- sie te vormen en na verschillende stemmingen die veel vrolijkheid ver wekten werd deze als volgt samenge steld: mej. Tony Weijers, en de heren J. Swinkels en Jac. v. d. Veldt, welke laatste tevens tot requisiteur werd be noemd. Eenparig besloot de vergadering toe te treden tot het Werkverband Katholiek Amateur Toneel, waarmede zij blijk gaf, opnieuw de tekenen van de tijd te verstaan. Verder werd be sloten tot de vorming van een afzon derlijke cabaretclub, die het mogelijk zal maken ook kleinere avonden te geven. Deze plannen zullen zeer zorg vuldig worden uitgewerkt. In zijn slotwoord wees de voorzitter er op dat in 1949 de vereniging 50 jaar bestaat en hij deelde mede, dat er al plannen bestaan om dit feest op grootse wijze te herdenken. Dinsdagavond ondernam de Onder linge Tuinliedenvereniging een excur sie naar de bekende Anjerkwekerij van de firma Erens te Heemstede, waar voor zeer grote belangstelling was. De deelnemers werden rondgeleid door mej- Erens en de phef van de firma, de heer C. Ruygrok. Zjj kregen een goed beeld van het groot aantal soorten en van de vele werkzaamheden die aan het kweken verbonden zijn. De burgemeester van Heemstede maakt bekend dat, gezien de medede ling van 't Hoofd van de Plantenziek- tenkundige Dienst te Wageningen in deze gemeente gevaar bestaat voor ves tiging van de Coloradokever. Derhalve moet in de periode van 30 Juni tot en met 10 Juli het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen tenmin ste eenmaal worden bespoten met wa ter, waaraan op 100 liter 500 gram cal cium arsenaat is toegevoegd. Aan iedere teler wordt bevolen dit op dezelfde wijze te verrichteij als reeds enkele ma len is voorgeschreven. De Haarlemmers P. v. D. en A. B. hebben aan de recherche bekend, dat zij in de afgelopen maanden in de ge meente Heemstede verschillende malen pluimvee hebben gestolen. Zij waren in arrest terzake soortgelijke diefstallen in de gemeenten Bloemendaal en Haar lemmermeer. Tegen een 26-jarige dame is proces verbaal opgemaakt terzake het verko pen van textielkaarten. Niet de heer H. van der Heyden heeft Dinsdagmorgen in Rembrandt de ver- keersdiploma's uitgereikt, maar de heer H. v. d. Weijer, oud-inspecteur van het Lager Onderwijs. De door de schaakclub „Rolland" te organiseren wedstrijden beginnen Don derdag 8 Juli, des avonds 8 uur, in het gebouw „Irene" te Overveen. In het meisjespatronaat St. Francisca Romana werden dezer dagen twee nieuwe gidsen geïnstalleerd. Pater Ver steeg O.F.M. verrichtte de plechtigheid en sprak daarna nog een kort woord. Ook de gidsenleidster hield een toe spraak. Vanmorgen het genoegen gesmaakt het vaderland te redden, door op de juiste lijst te stemmen. Fris en vrolijk het stembureau binnengestapt, tevreden geknikt naar de voorzitter van het stembureau en zijn assistenten, keu rig voldaan aan de formaliteiten. Met zó'n vel namen in het intieme stemhokje verdwenen. En daar tussen drie enge wanden heeft zich de plicht voltrokken, een kiesgerechtigde maakte een klein kringetje rood, één van de bijna vijf millioen. Nog frisser en nog vrolijker het stembureau uitgestapt, nog tevre- dener geknikt naar de voorzitter van het stembureau en zijn assistenten; de propagandisten, die buiten papiertjes uitdeelden, de hand gedrukt, onver schillig voor wie zij zich uitsloofden. Wat een schone dag! Als een verrij zenis. Bruggen zonder borden, muren zonder schreeuwende cijfers, ramen met als enige bedekking gordijntjes. Nu zie ik in mijn buurman geen Oud meer of Schermerhorn of Weiter, nu is hij weer mijn buurman als vanouds, va derlander met mij, zich opmakend om het gouden feest van Koningin Wilhel- mina te vieren. Praat ons voorlopig niet meer van verkiezingen, we houden toch allemaal zoveel van elkander! LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11498 (Adv.) Z.K.H. Prins Bernhard verrichtte Dinsdagmiddag op Schiphol de doop van zes K.L.M.-toestellen van het type DC 6. De plechtigheid geschiedde in de loods Le Bourget in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie Min.-Pre- sident dr. L. J. M. Beei, minister J. Vos, minister Götzen, de burgemeesters van Den Haag en Amsterdam J. Visser en A. d'Ailly, de Pres Directeur der K.L.M. dr. A. Plesman, Gen. Majoor C. Giebel en admiraal Helfrich. Voordat Prins Bernhard met zijn eigen toestel op Schiphol landde, arriveerden de vele genodigden, terwijl het Staf muziekcorps van de Amsterdamse Po litie onder leiding van Inspecteur-Ka pelmeester J. Pinkse 'de hangar met vrolijke noten vulde. Dr. A. Plesman verwelkomde met een enkel woord namens de K.L.M. de Prins, de autoriteiten en de verdere ge nodigden. Hij prees ten zeerste de me dewerking van de regering bij de moei lijke opbouw van het bedrijf.'De minis ter-president Beel noemde het een sym bool van onverbrekelijke verbondenheid van Nederland met het Huis van Oran je, dat thans de namen van het Prin selijk gezin door Nederlandse vliegtuigen tot ver over de wereldzeeën worden uit gedragen. Bovendien drukken deze na men od de vliegtuigen een speciaal stempel, nu zij immers als vertegen woordigers van alle Nederlanders de luchten zullen doorkruisen. Dr. Beel be. sloot mot oen hartelijk woord. van danlc aan de K.L.M. voor het vele werk dat zij ten behoeve van de Nederlandse luchtvaart heeft verricht. Z. K. H. Prins Bernhard zeide hierna er trots op te zijn als Nederlander deze doopplechtigheid te mogen verrichten. Daarna moest hij tot driemaal toe de champagnefles tegen het vliegtuig slaan, omdat zc halsstarrig weigerde ^te breken. „Dames en heren, maakt u niet ongerust, driemaal is scheepsrecht", zei de Prins. De president-directeur van de Dou- glasfabrieken, de heer Spencer, bood daarna Prins Bernhard voor de leden van het Koninklijk Huis een gouden vliegtuigje en vijf vergulde modellen aan. Toen bezichtigden de genodigden de toesteilen. Z. H. Exc. Mgr. G. P. B. Cobben S C.J\, Apostolisch Vicaris van Finland, is gisteravona op Schiphol gearriveerd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het uitgestelde tweede deel van de schoolzwemwedstrijden Dinsdag te laten doorgaan. Doch wederom is het slechte weer er tussen gekomen. De organisa toren hopen nu, dat het weer spoedig zal verbeteren en hebben deze wedstrij den tussen leerlingen van M.U.L.O., H.B.S., Nijverheidsschool e.d. verscho ven naar Vrijdag 9 Juli. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 7/7 100A 98gb- i*sgl 98-A 99 A 3 Nederl 1948 3-3% Nederland 194 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 beJL tac Ned. Handel Mii. cert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holi Amerika Liin Kon. N. Stoomb. MU Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii eert 163 16414 124% 197 154%gb 207 306% 278* 261-%gl 353% 34414-5% gi 167% 203 175gb 19014 225% 159% 163% 210 306 262% 353% 346 190% 225 158% ex div. en ex claim. Amsterdam, 6 Juli 1948. De markt heeft heden een vast ver loop gehad. Bij opening werden reeds dadelijk lichte koersverbeteringen ge boekt, waarna in het verder verloop bij ruimere handel de koersen over vrijwel de gehele linie aantrokken. De internationale waarden met aand. Kon. Olie aan de spits, traden op de voorgrond met flinke koersavances, ter wijl de overige markt onder invloed van de algemeen betere stemming even eens op hoger niveau kwam. De vaste stemming hield vrijwel het gehele Deursuur aan, waarna het slot op nagenoeg het hoogste peil van de dag kwam. Philips steeg circa 4 Aku kon 1 verbeteren. Op de scheepvaartmarkt werden lichte koersverbeteringen van 1 5 2% genoteerd. De handel in cultuur fondsen was zeer kalm, maar niettemin kwamen ooi: in deze rubriek koersver beteringen tot stand. De belegingsmarkt bleef tamelijk zwak gestemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2