DONAUCONFERENTIE OP 30 JULI TE BELGRADO TUSSEN TWEE POLEN, ER/C DE WORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS Y acantiegenoegen Vruchtentijdis inmaaktijd OP EIGEN BENEN Engeland krijgt dollars OOK REGERING VAN ISRAËL WIJST BERNADOTTE'S VOORSTELLEN AF Een rok-en-blouse zomer Ernstige veesmokkel Cultureel verdrag met HIT DOMIIN DER VROUW Engeland en huishoudelijke plichten Eerste nieuwe treinstel gereed Anglo-Amerikuuns verdrag getekend V! De wet van 1803 Zullen vijandelijkheden opnieuwuitbreken grundy WOENSDAG 7 JULI 1948 PAGINA 3 De positie van Joegoslavië tegenover de Sovjet-Unie Ook Frankrijk tekent RUSSISCHE VLOOTBASIS OP PORKKALA? Anthon van der Horst doctor honoris causa Vandaag in Den Haag ondertekend Fokker bouwt voort Licentiebouw van Engelse toestellen Gouverneur Brons naar Nederland vertrokken Toelagen res.^personeel Koninklijke Landmacht Inbraak ministerie van Marine Vonnissen zijn geveld Extra-uitkeringen maatkledingbedrijf Nieuwe gezant in Athene MABEL BARNES Radiorede van de Koningin in druk Priesterwij dingen Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sovjet unie en de Verenigde Staten hebben SelUklnidende nota's doen toekomen aan •te Joegoslavische regering met officieel Verzoek een Donauconfèrentie te Bel- Stado te beleggen op 30 Juli aanstaande. Aan de Joegoslavische regering wordt Voorgesteld „namens haarzelf en de re geringen van de vier genoemde mo gendheden de regeringen van Bulgarije, Tsjechoslowakije, Roemenië en de Oekraïne uit te nodigen vertegenwoor digers naar Belgrado te zenden en ook öe Oostenrijkse, regering te verzoeken Vertegenwoordigers met raadgevende bevoegdheid af te vaardigen. De viermogendhedennota wordt te Londen beschouwd als een aanwijzing dat de Sovjet-Unie het Joegoslavisch begiem wil blijven erkennen op 't stuk Van buitenlandse aangelegenheden, on danks de uitzetting uit de Kominform. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Gisteravond om enige minuten over 11 *erd op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken de Anrlo-Amerikaanse over eenkomst met betrekking tot de dollar- hulp onder het Europese Herstelprogram ondertekend door Bevin en de Amerikaan se gezant Douglas. Een debat van twee Jagen in het parlement ging aan de onder- J-kening vooraf. In het Lagerhuis werd Jljteravond de overeenkomst aanvaard met 08 tegen 12 stemmen; 5 conservatieven, communisten, 4 socialisten en 1 liberaal Jamden tegen. Enkele tientallen Lager- jjhisleden, merendeels socialisten, onthiel- °eh zich van stemming. Het debat van belde dagen dat geopend ™erd door een hoffelijk en helder college jfah Sir Stafford Crips, kenmerkte zich boor gebrek aan levendigheid. Het Huis Jjas slecht bezet en de hele affaire be- r'cos dat men in Engeland van de nood ?eh deugd maakt. Men onthield zich van bet uiten van de vele latente twijfels over vage clausules in de overeenkomst en 2e eventuele interpretatie door het nieuwe ^bbgress en een nieuwe Amerikaanse pre- rjdent. Wat er aan critiek ten beste gege- werd bewoog zich langs vertrouwde ijjben. De conservatieven vreesden voor het JbiPerium, de linkse elementen voor onder- T^igheid aan Amerika. Er werd, behalve ?°pr' Sir Stafford Crips, weinig bezorgd- PP'd getoond over de onmiddellijke im- T'.oaties van de overeenkomst, namelijk de jjjhgende noodzaak van nauwe en practi- sJbe samenwerking met West-Europa, het jjclle uitwerkenvan een concreet geza- dijplijk inkoopplan van de Marshall-lan- etc. In het Hogerhuis werd de over- omst zonder stemming aangenomen na a 'u «eti debat van drie uren. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De Franse Nationale Vergadering beeft vanmorgen, met 366 stemmen voor 183 te'gen, de President gemachtigd cot ratificatie van het Frans-Amerikaans bilateraal accoord tot toepassing van het npopees Herstelplan, en met 410 stem- Tnui Voor en 183 tegen tot ratificatie der ventte van Europese Economische Samenwerking. In tegenstelling met het beeld dat de Nationale Vergadering tijdens de dis cussies over dë Londense aanbevelin gen vertoonde, zijn de debatten over het Marshall-plan door slechts een tiende §«deelte van het totaal aantal afgevaar digden gevolgd, waarbij het zelfs enkele ■dalen voorkwam dat de discussies wer den gestaakt, daar in het gehele Palais d® Bourbon geen der ingeschreven brekers vindbaar bleek. Gisteravond heeft de minister van Buitenlandse Zaken op voornamelijk y.an uiterst linkse zijde geleverde cri- Jiek antwoord gegeven. Bij het bila teraal accoord, aldus Bidault, zit in "et geheel geen bedoeling voor om Frankrijk tot een economische vazal te maken. Hij noemde het overigens ondenkbaar dat 16 Europese landen tegelijk voor een roeping voor de sla vernij zouden getuigen. x- Men wijst er verder op, dat de Joe goslavische minister van Buitenlandse Zaken, Stanoje Simic, de conferentie van Warschau bijwoonde na de bijeen komst van de Kominform. Het centrale comité van de Russische communistische partij heeft een uitno diging van de Joegoslavische partij om het deze maand te houden jaarlijkse congres bij te wonen, afgeslagen. Het centrale comité beroept zich op het be sluit van de Kominform. „Joegoslavië is de sterkste der Sov jet-Russische satellietstaten en bevindt zich in een voordelige positie om de Sovjet-Unie te tarten", zo verklaarde de Amerikaanse ambassadeur te Belgra do, Cavendish Cannon, bij zijn aan komst op het vliegveld van New York. Toen men hem vroeg welke houding maarschalk Tito had aangenomen inge volge de laatste besluiten van de Kom inform, antwoordde de ambassadeur, die op 27 Juni uit Belgrado naar Lissa bon was vertrokken, dat „Tito geens zins verrast scheen". „Toen ik Belgrado verliet", zo verklaarde hij nader, „vol trok zich een diepgaande beweging in de communistische partij en het was duidelijk, dat hei tot wrijving met Mos kou .zou komen." Op de vraag of het meningsverschil tussen de Kominform en Joegoslavië uitgelokt was met het doel Joegoslavië in het plan-Marshall te betrekken, ant woordde Cannon; „Daarin ligt misschien wel een greintje waarheid; achter een dergelijk conflict ligt gewoonlijk meer verscholen dan men er van te zien krijgt". Volgens berichten uit de omgeving van Porkkala zouden de Russen bezig zijn, een grote vlootbasis aan te leggen op dit schiereiland, dat volgens het vredesverdrag met Finland aan hen verpacht is. Het door hen bezette ge bied is hermetisch afgesloten van de aangrenzende Finse gebieden. Voort durend worden m de wateren bij Pork- kale schepen vermist. De bemanningen van de onderschepte vaartuigen worden op Porkkala verhoord en, dikwijls na wekenlang te zijn vastgehouden, zonder uitleg vrijgelaten. Het Hongaarse parlement heeft zuster Margit Schlachta, leidster van de ka tholieke vrouwenpartij, voor een jaar feschorst „wegens een vergrijp tegen e souvereiniteit van de natie", door een onderzoek van de V.N. naar de godsdienstvrijheid in Hongarije voor te stellen. Op de vlieghaven van Dakar is het grondpersoneel vandaag in staking ge gaan. De arbeiders eisen toeslag voor werk in de koloniën en voor nacht arbeid. De diensten op Guinea, Nigeria en Liberia moesten worden gestaakt. (Van onze Haagse redacteur) „Marjanne startte met pech" meldde „De Rotterdammer" dezer dagen en daaronder volgde het trieste relaas van hetgeen 'n Haagse vader meemaakte, die zijn dochter onder de naam „Marjanne" bij de Burgerlijke Stand wilde laten in schrijven. In Zaandam wordt deze naam wel geaccepteerd, doch in de Residentie wilde de ambtenaar hier van niet horen, want „U is hier in een diplomatenstad, mijnheer!" De 'Officier van Justitie te Den Haag verwees de zich verongelijkt voelende vader naar de Arrondisse mentsrechtbank, doch wat blijkt: als het kind onder het ressort van de Officier van Justitie te Haarlem ge boren zou zijn waren er geen moei lijkheden geweest, want volgens diens interpretatie is een ambtenaar verplicht de naam „Marjanne" in te schrijven. In de Hofstad zal het meisje echter „Marianne" met een i moeten heten! Bij navraag bleek ons, dat het nog altijd de Franse overheersing is, die hier een spaak in het wiel steekt: men beroept zich nafnelijk op een wet van 1 April 1803, waarin is vastgelegd, dat men in de keuze van de namen voor zijn kinderen niet geheel vrij is. Toegelaten kunnen slechts worden kalendernamen van heiligen en bekende personen uit de oude geschiedenis. Over de voortdurende kracht van deze wet is veel getwist en 'n ambte naar, die er zich niet aan houdt, schijnt OP grond van art. 466 Wetboek van Strafrecht niet vervolgd te kunnen worden, maar de Burgerlijke Stand in Den Haag is niet gediend van buitenissigheden! „Benelux" zou men zijn kind bij voorbeeld niet kunnen noemen, maar evenmin „Marjan", want ook dit is een nieuwe combinatie, waar in de wet van 1803 niet voorziet... De Belgische douane is een zeer om vangrijke veesmokkel op het spoor ge komen, waarvan de draden in Weert bijeenkomen. Volgens de voorlopige in drukken bij het eerste onderhoek zou den ook douanebeambten in het geval betrokken zijn. Er wordt gesproken van een totaal aantal van 150 uit Nederland naar België gesmokkelde koeien. De zaak is voor onderzoek in handen van de controledienst der Belgische douane. De senaat der rijksuniversiteit te Gro ningen heeft besloten het doctoraat ho noris causa in de Godgeleerdheid te ver lenen aan de heer Anthon van der Horst, toonkunstenaar te Hilversum als erken ning voor diens grote verdiensten voor de wetenschappelijke studie der kerk muziek. Nadat de Arabieren reeds eerder Ber- nadotte's voorstellen voor een politieke regeling in Palestina hadden verworpen, heeft Dinsdag ook de regering van Is raël aan Bernadotte medegedeeld, dat zijn voorstellen onaanvaardbaar zijn. In haar antwoord zegt de regering van Is raël, dat Bernadotte geen rekening heeft gehouden met het verdeelplan van de V. N. en met het de facto bestaan van de Joodse staat. Aangaande de voorstel len voor Jeruzalem zegt de regering van fpaël, dat deze grievend zijn voor de Joden en de Arabieren valse hoop ge ven. Israël verzet zich verder tegen de be knotting van zijn souvereiniteit, vooral wat betreft de immigratie. In het bijzon der kan Israël zich niet verenigen met het plan om de Arabische helft van Palestina in te lijven bij Transjordanië. Israël zou in geen geval een politieke en economische unie kunnen aangaan met eeA op deze wijze gevormde staat. De V.N. staan thans voor de keus te trachten een verlenging të verkrij gen van het bestand of te berusten in het opnieuw uitbreken der vijande lijkheden. Dit laatste schijnt reeds on vermijdelijk. De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft aan Ber nadotte bij diens aankomst in Cairo medegedeeld, dat de Liga weigert in te gaan op elk voorstel tot verlenging van het bestand, dat Vrijdag a.s. af loopt. Volgens berichten uit Tel-Aviv zou Israël bereid zijn het voorstel tot ver lenging van de wapenstilstand te aan vaarden. In een telegram aan de Veilig- heidssaad heeft Bernadotte de raad ver zocht op beide partijen een beroep te doen om de voorstellen tot verlenging van de wapenstilstand te aanvaarden. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben aan Trygve Lie medegedeeld, dat zij bereid zijn ieder 333 burgers aan te zoeken om deel te nemen aan de voorgestelde politiemacht voor Jeruza lem. Van België is nog geen antwoord ontvangen. De Veiligheidsraad zal Woensdag het gehele Palestijnse pro bleem behandelen. Men verwacht, dat er heftig zal worden gestreden over het voorstel van Bernadotte om de V. S., Frankrijk en België een politiemacht van 1000 man voor Jeruzalem te doen bijeenbrengen. Een motor-race - Het inkomen in Amerika - De mode en de „kapitalistische" lengte - Zonder stuur, maar met rem men - Een plastic trompet Egyptenaar op zich af' zag komen, het zwaard, gereedrukte :n de laatste koorden die hem nog bonden en de knellende 141. Toen Eric de hij in wanhoop aan boeien bezweken onder deze bovenmenselijke krachtsinspanningVlug greep onze held een zwaard van een der luipaardmannen. Op hetzelfde ogenblik storm de Kirasso op zijn aartsvijand af en de twee tegenstanders begonnen hun laatste vreselijke strijd! Inmiddels hadden de manschappen van Tubalah de laatste te genstand overwonnen en wilden nu de Noorman ontzetten; een gebiedend gebaar van hun generaal hield hen hiervan echter tegen „Halt!" gromde hij„Deze strijd moet gestreden worden, wij kunnen ons daar niet in mengen Gedurende en kele ogenblikken sloeg Tubalah de vechtenden gadeHij kon een van beide deden, maar de aanwezigheid van zijn mannen hield hem tegen... In ieder ge val had hij zich nu openlijk aan de zijde der opstandelingen geschaard, zodat hij van Kirasso niets goeds meer te verwachten hadToen herinnerde hij zich Winonah eensklaps, en zijn mannen wenkende, liet hij de twee zwaardvechters alleen en rende de gang inEric vocht voor zijn leven. Kirasso scheen door waanzin bevangen en slingerde zijn doodsvijand de grofste verwensingen naar het hoofd... Doch hieraan stoorde onze held zich niet.... Uitwijkend en aan vallend. parerend en toestotend, verplaatsten de vechtenden zich meer en meer in de sombere gangen van de citadelEric voelde dat hij de overhand kreeg en op een gegeven ogenblik was de kans voor een beslissende stoot gunstig... De Noorman deed een wilde, onstuimige uitval en hij zag het gezicht van de Egyptenaar als in pijn vertrekken. Kirasso wankelde en het zwaard loslatend, stortte hij kreunend neer Het gewoonlijk rustige, burgerlijke stadje Riverside in Calif ornië. werd in het begin van deze week s nachts opgeschrikt door 2800 motor- Ujders, die als wildemannen te keer Singen. Zij improviseerden een dolle Nachtelijke wedstrijd voor alle motoren, ïjan de 150 tot de 500 c.c., verlichtten Ne straten met vuurwerk en bekogelden e agenten die aan dit alles een eind S'ilden maken, met Coca-Cola flesjes. bewoners van Riverside zagen in 5et begin wat verbaasd toe, maar spoe- Njg begaven zich duizenden mensen op ?r&at. Ze juichten de motorrenners toe, ?°edigden hen met luide kreten aan en perkten de politie met c*e..yuist* d Be uitsluiting der motorrijders door Amerikaanse motorrijdersassociatie 7as de aanleiding tot deze vreemd- aortige demonstratie. Er werden vier k vijftig arrestaties verricht met de i!0gal uiteenlopende motiveringen dron- K6Nschap in het openbaar, burenge rucht, weigering om door te lopen en ertreding van de wet op het vuur- ®rk. Vorig jaar braken ook dergelijke N'Usten uit, waarbij twee doden vielen U vijftien personen kwetsuren oplie- t®N. Deze keer is er één dode te be duren. resident Truman b eft een inkomen 17 Van 75.000 dol'ar per jaar en on geveer negenhonderd Amerikaanse gouwen en mannen verdienen meer. Varies Skouros, de president van de Nationale theatercorporatie en van de NationaleN amusementstheatermaatschap- k'j slaat alle records met een in komen van 985.300 dollar. De meest ver enende vrouw is Betty Grable, die el 299.300 dollar moet zien rond te «omen. 1^e echtgenoten van de Russische ■LJ soldaten in Berlijn hebben de Ve mededeling ontvangen, dat het - j.1' e.n®en van hun rokken tot de „ka- ver& istisc*le "tengte als een strafbaar Sfijp moet worden opgevat. Toen een inwoner van Los Angeles, die zijn auto stuurde met een Engelse sleutel omdat zijn stuur ontbrak, werd aangehouden door een motor-politie, vroeg hij uit zijn hümeur: „Waarom laat u me stoppen? Ik deed niet eens iets!" Voor de rechtbank gaf hij echter toe, dat hij 1. in een onveilige wagen reed, 2 een snelheid van vijftig mijl, terwijl op die weg slechts vijf-en-twintig mijl gereden mag worden, 3. aan de ver keerde kant van de weg reed, 4. een stopbord genegeerd ha<L N- met defecte koplampen reed, 6. niet in het bezrt was van een registratiebewijs. „Maar ik had een prima functione rende rem!" zei hij tot zijn verontschul diging. Toen ex-koning Peter II van Joego slavië in Pittsburgh de electrische centrale bezichtigde zei" hij, onder de indruk van de geweldige afmetingen van deze fabriek: „Oh, wat een hoge turbines, ze zijn net zo groot als een' huis. Ik had mij iets dergelijks niet kun nen indenken." Een firma in Cleveland, in de staat Ohio, heeft een trompet ontworr pen die geheel van plastic is en tegen zeer lage prijs in de handel ge bracht kan worden. Het instrument is in een vorm van gehard staal gegoten onder een druk van 5.000 pond per c.m.2 Hedenmiddag om 12 uur is op het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's Gravenhage een Brits-Nederlandse culturele overeenkomst ondertekend. Voor Groot-Brittannië tekende de Britse am bassadeur Sir Philip Nicholls, voor Ne derland de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout en de minister van O., K. en W., dr. J. J. Gielen. De overeenkomst bedoelt het begrip te bevorderen voor de intellectuele, ar tistieke en wetenschappelijke werkzaam heid in beide landen. t Een gemengde commissie van zes le- dên zal worden gevormd, welke min stens eenmaal per jaar beurtelings in een der beide landen bijeen zal komen en minstens vijf jair zitting zal hebben. Voor uitvoering van het accoord zal van Britse zijde de „British council" zorgdragen. Voor Nederland zal nog een uitvoerend orgaan worden aangewezen De tekst van de overeenkomst zal uiter aard nog aan de volksvertegenwoordi ging ter ratificatie worden voorgelegd. Reeds geruime tijd voeren de Fok kerfabrieken onderhandelingen voor 't in licentie bouwen van vliegtuigen met straalaandrijving. Het betreft hier de z.g. „dual trainer", de Gloster „Meteor", mark VII, speciaal bestemd als lesvliegtuig. Binnenkort zal Fokker beginnen met de licentiebouw van de Engelse Hawker „Seafury", een eënmotorige schroefjager o.a. voor vliegdekschepen. Dit is de snelste schroefjager ter wereld. Het toe stel hééft opvouwbare vleugels. Fokker zal beginnen met de serie- bouw van 25 „Seafuries", zodra de no dige voorbereidingen zijn getroffen. De North American „Harvard", een tweepersoons opleidingsvliegtuig voor gevorderden, wordt door de Fokkerfa brieken gedeeltelijk in licentie gebouwd. Van de Fokker S 11 „Instructor" is een tweetal prototypes gebouwd, waar mede de testpiloten thans proefvluchten maken. Van dit type zullen er 100 voor de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen worden gebouwd. De S 12 (een S 11 met neus - wiel voor speciale training der piloten) zal binnenkort de eerste proefvluchten maken. De „Promotor", een ander Fokker vliegtuig, heeft reeds alle proevendoor- staan en wordt thans in serie gebouwd. Na de proefnemingen met het prototype heeft men besloten het serietoestel in lichter materiaal te bouwen. Ook dit lichtere toestel heeft proefgevlogen en luchtwaardigheidsbewijzen ontvangen. Mr. J. C. Brons, die 4% jaar gouver neur van Suriname is geweest, is Dins dagmorgen per vliegtuig uit zijn stand plaats vertrokken. Vóór zijn vertrek was er een geldin zameling gehouden onder verschillende groepen der bevolking De heer Brons overhandigde de chèque hiervoor aan het aanbiedingscomité, dat als bestem ming ervoor de aanleg en verbetering van kinderspeeltuinen aanwees. De heer Brons ontving eveneens verschillende geschenken. Hij kwam per American Clipper Dinsdag te New York aan uit Port of Spain en zal Woensdag per vliegtuig naar Nederland vertrekken. Dezer dagen vergaderde de commissie georganiseerd overleg personeel land macht (officieren) ter bespreking van de aanspraken op uitbetaling van de al gemene toelagen voor het reserve-perso neel der koninklijke iandmacht. In deze vergadering drongen de ver tegenwoordigers van de verschillende officierenverenigingen aan op uitbeta ling van de toelagen van de datum van intrekking, 1 Januari 1941, af, en wel in de eerste plaats aan hen, die voor 1 Januari 1941 in het genot waren van de algemene toelage. Niemand zal willen be strijden, dat tal van huismoeders, mede door het gebrek aan huis houdelijke hulp, het vaak zwaarder hebben dan de huisvrouwen van, laat ons zeggen, vijf-en-twintig jaar geleden. Daar staat echter tegenover, dat in die jaren ook op huishoudelijk gebied tal van nieuwe vindingen in haar leven zijn gekomen, die het werk aanzienlijk verlich ten. Wij denken b.v. aan stof zuigers en wasmachines. Daar komt bij, dat ook onze kle ding en vooral die van de kinderen aanzienlijk min der bewerkelijk geworden is. Als ik nog denk aan de enorme mand witte katoe nen hemden, broeken en rokjes, alles voorzien van feston, waar onze oude ge trouwe Mina elke week op nieuw een volle middag mee doende was alvorens alles net jes gestreken weer in de kast lag, dan is het toch wel dui delijk, dat alleen reeds op dit punt het huishouden van te genwoordig aanmerkelijk vereenvoudigd is Daar echter in onze tijd de „Mina's" van vroeger schaars geworden zijn, komt in zeer veel geval len de weliswaar kleinere, maar toch nog altijd aanwe zige wasmand voor rekening van de huisvrouw zelf. Dit is een van de redenen waarom meer dan vroeger ook voor de huisvrouwen vacantie wel eens dringend nodig is. Maar dat is meteen ook de reden, waarom ze er, moeilijker nog dan vroeger, toe kunnen komen deze va cantie werkelijk te nemen. Zelfs een zeer gewetensvolle en overmatig bezorgde moe der kon er met een degelijke vertrouwde hulp achter de hand wel eens een of meer dagen uit. Maar het vereist veel overleg en soms veel zelfoverwinning om zonder deze steun en toeverlaat een oplossing te vinden voor de voor moeder noodzakelijke rust, al is het maar die van een enkel dagje uit. Daar tegenover staat, dat wij, helaas, ook maar al te dikwijls bij de jonge huis vrouwen in deze een waar lijk verbijsterende gemaks- zucht aantreffen. Men vindt het vanzelfsprekend, dat men op vacantie gaat, liefst zon der de kinderen, die zo mo gelijk elders worden onderge bracht. Een jaar niet met va cantie gaan wordt als on aannemelijk beschouwd. Een of meer dagen uit met de kinderen wordt niet meer als ontspanning beschouwd. Nee, men wil vrij zijn, van huis en van het gezin. Maar dat op de huisvrouw ook zelfs in de vacantie de plicht rust voor haar gezin te zorgen, wordt maar al te graag ver geten. Men begrijpe ons goed. Wij misgunnen geen enkele huisvrouw een rustige, vrije vacantie, maar het ge zin behoort onverbrekelijk bij haar. Zo lang als dit ge zin. aan haar zorgen is toe vertrouwd, moeten de belan gen daarvan op de eerste plaats komen en zwaarder dan alle andere wegen. iiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiimiiiimniiiiiiiiiimiiiimMii wijderen en controleren of ze gesloten zijn. Vroeger, toen de huis vrouw meer tijd en meer personeel had, was het zo merseizoen haar drukste sei zoen, want het was hoogtij van inmaken. Wat in de moestuin rijpte, kwam, via haar nijvere handen, in kel der en provisiekast terecht, om in de winter dienst te doen. Maar de levensom standigheden zijn veranderd; inmaken is niet meer zo mak kelijk met weinig tijd, wei nig hulp enweinig ruim te, zowel om te werken als om het voedsel te bewaren. Voor de huisvrouw, die echter nog wèl de gelegen heid heeft om iets van de zomerovervloed te conserve ren, geven wij hier enkele recepten. Kersen op sap 1 kg. kersen schoonmaken, wassen en op een vergiet laten uitlekken, (men kan de pitten desgewenst verwijde ren, b.v. met een pijpje ma caroni) Het fruit in de goed schoon gemaakte inmaakglazen over doen en deze met gekookt koud water, waarin naar verkiezing 25 a 50 gr. suiker per deciliter is opgelost, bij vullen tot 5 cm. onder de rand. De flessen sluiten met uit gekookte gummiring en dek sel, de klemmen er op doen en de kersen gedurende 30 minuten in een pasteuriseer- ketel bij 80° C. pasteuriseren. De flessen laten afkoelen, vervolgens de klemmen ver- Bessensap inmaken De bessen fnet een kleine hoeveelheid water opzetten, bijna aan de kook brengen en warm houden, totdat er voldoende sap uitgetreden is. De massa op een vergiet of in een doek laten uitlekken en het sap in een pan opvan gen. Onder de hand de fles sen en kurken schoonmaken, door ze in (soda) water te wassen, uit te koken of uit te zwayelen en met gekookt water om te spoelen. Voor het uitzwavelen een bran dend stukje zwavellint in de gewassen flessen brengen en dit met de kurk erin vast klemmen. Wanneer de fles sen vol met zwaveldamp zijn, het brandende lint er uit halen en het doven door het in een kommetje water te dompelen. De flessen met de kurk sluiten en 10 minuten omgekeerd laten staan om ook de kurk te desinfecteren, de zwaveldamp uit de fles sen laten ontsnappen. Het vruchtensap even doorkoken, de flessen er mee vullen en de kurken er indrukken. De ze bijsnijden en de flessen tot en met de bovenste rand in gesmolten lak, kaarsvet of, als men ze nog heeft, in gesmolten paraffine dompe- len Bij gebruik van de inmaak de lab, het kaarsvet of de paraffine er voorzichtig af halen en voor de volgende inmaak bewaren. De zomer heeft ons tot nu toe niet erg verwend cn we hebben nog weinig gelegen heid gehad om onze lichte zomerkleren te dragen. Toch bestaat er bij de meeste vrouwen een soort onwil om ook deze maanden van het plezierige seizoen hun don kere meer winterse goed te dragen, ook al omdat het te veel slijt en zuinigheid op textielgebied nog altijd troef is. Als we eens een reken sommetje maken, da* blijkt het, dat we toch altijd de kleinste helft van het jaar in zomergoed lopen en verre weg de grootste helft er rnin of meer winters uitzien. Daarom nemen we het de zomer kwalijk als hij ons m dfe kleine helft nog zo wei nig gelegenheid geeft, er van harte fleurig uit te zien. Een goed ding is het dan ook, dat de rokken-en-Dlouse mode zozeer veld wint, want in rok en blouse zitten tal loze mogelijkheden verbor gen. In dikke rijen hangen ze weer in de kledingmaga zijnen. de wollen rokjes, ge plooid, klok, geplisseerd. in soepel materiaal en in fleu rige kleuren, waarbij ook zachte pasteltinten. Ze zijn lang, uiteraard, en wie van lang houdt, draagt ze zó en neemt al de complicaties voor lief, die het probleem van de mantel over de rok meebrengt, ofwel draagt er op straat een kort wollen, jasje bij. Wie niet zozeer van lang houdt, hoeft de zoom niet af te knippen, in een klokrokje maakt men een voudig enkele oprijgen. Niet alleen dat de lengte daar door vermindert, maar het rokje wint erdoor aan sier lijkheid, want het gaat uit staan als een echt „ballerina" dansrokje. Het plaatje toont een Ame rikaans gestreept katoenen mantelpakje, met niet-wijde rok. Het jasje kan men ook op een effen rokje dragen en bij dit rokje kan men na tuurlijk allerlei andere jas jes, mits ze in kleur harmo niëren. dragen. Het is echter een echt pakje voor de ZOMER en niet voor het nare kwakkelseizoen, dat ons nu al drie weken naar iets beters doet verlangen. ASTR1D. De Haagse rechtbank heeft Dinsdag P. de B. en M. N. wegens inbraak in het ministerie van marine tot resp. vijf en vier jaar gevangenisstraf, met af trek van voorarrest, veroordeeld. J. H. Th. van W. die wegens mede plichtigheid terecht stond, werd tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Zijn vader werd vrijgesproken van medeplichtigheid. Verdachte S. C., die met een deel van het gestolen marine-geld, dat De B.' hem gaf, een ijssalon opende, werd eveneens vrijgesproken van heling. De medeplichtige M. P. van G. werd tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De werkgeversleden van de sociale commissie voor het maatkledingbedrijf is bereid hun organisaties te adviseren tot het doen van een uitkering: van 2 van het loon, verdiend in de eerste zes maanden van 1948 bij het ingaan van de vacantie en van 2 van het loon, verdiend in de zes laatste maanden van 1948 ter gelegenheid van Kerstmis, of 2 van het jaarloon, ter gelegenheid van de vacantie voor die werkgevers, die daaraan de voorkeur geven boven een uitkering in twee gedeelten. Wat betreft de uitkering met Kerstmis, behoudt de bond van kleermakerspatroons in Ne derland zich het recht voor, hierover op een later tijdstip een nadere beslissing te nemen. Naar het A.N.P. verneemt, kan met grote waarschijnlijkheid eerstdaags de benoeming verwacht worden van de heer G. W. Boissevain tot Nederlands gezant in Athene. De heer Boissevain vervult op het ogenblik de functie van chef van de afdeling buitenlandse dienst aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vertaald door: E. CRIESE - K. DE VRIES 13) Eindelijk werd ik geroepen en ik voelde geen zenuwachtigheid, toen ik in de spreekkamer van dr. Brand-Dut- ton werd gelaten. Een wat oudere man met een prettig gezicht stond op, en mij de hand reikend, zei hij: „Goeden morgen, juffrouw Forrest; ik ben blij kennis te maken met een kennisje van de goede, oude Greenup. Kende hem als jongen, en als man in de ziekenhui zen; een betere kerel moet er nog gevonden worden." „Beslist," gaf ik toe. „En hij is nog net zo aardig als hij altijd was. Maar voor ik verder ga, dr. Brand-Dutton, moet ik u vertellen, dat dr. Greenup mij niet als patiënt naar u heeft ge stuurd, maar om uw hulp te vragen." „O!" zei hij beleefd. „Ga zitten, juf frouw Forrest. Ik kan u tien minuten geven." Ik accepteerde dankbaar en begon mijn geschiedenis te vertellen. Hij luis terde met aandacht, zelfs met belang stelling, naar het mij voorkwam en toen ik klaar was, zat hij een minuut of twee in gedachten en haaide zijn vin gers door zijn haar. Mijn hart sprong even op. Misschien zou hij mij zelf aannemen, of wist hij iemand, die een secretaresse nodig had. Ik keek de mooie kamer rond en naar het vriendelijke gezicht vóór mij, en ik dacht, hoe prettig het moest zijn hier te wezen. Maar nee, dr. Brand- Dutton had geen secretaresse nodig, hij had al jaren lang een secretaris en kon hem niet wegsturen. „Ik zou u heel graag hebben aange nomen. U bent jong en vol geestdrift," zei dr. Brand-Dutton, „en ik heb graag jonge mensen om me heen. Ik geloof, dat u juist iets voor mij zou geweest zijn." Ik dankte hem en stond op. Het had geen doel, te bespreken, of ik al dan oiet iets voor hem geweest zou zijn. „Mag ik vragen u wilt me wel nie* kwalijk nemen? maar bent u ver plicht voor uw brood te werken?" Ik schudde mijn hoofd. „U hebt natuurlijk uw redenen, en het is niet mijn zaak, er naar te vra gen; maar het lijkt mij voor een jong en aantrekkelijk meisje jammer om in een grote stad als deze te moeten wer ken als als het niet noodzakelijk is „Is het erger," riep ik, „dan in een gat te blijven zitten als een holbewo ner en niets anders te doen, absoluut niets anders te doen dan bedden opma ken en puddingen maken?" Hij keek mij met geamuseerde ogen aan. „O, zit de zaak zo? Ik zou niet ge dacht hebben, dat holbewoners puddin gen maakten; maar dat staat buiten de kwestie. De kwestie is, dat u werk ver langt als secretaresse en ik zal doen wat ik kan, om u te helpen Hij ging aan zijn lessenaar zitten en haalde een paar kaartjes uit een lade. „Hebt u nog meer introducties van dr. Greenup?" „Nog maar twee," zei ik treurig. „Een voor dr. Owen Westcott en de andere voor Sir Nigel Montmorency, en ik weet zeker, dat geen van hen njij zal aannemen." t „Om eerlijk te zijn, geloof ik niet. dht Sir Nigel dat doeri zal. Hij zal met u praten over tuinieren, hij is er dol op en hij zal alles omtrent uw verzoek ver geten. Hij is een geweldig rozenkwe- ker, weet u. Bovendien heeft het niet veel zin om bij ons oude kerels te ko men. Onze gewoonten zitten te diep geworteld. Van Westcott weet ik niet veel, behalve het feit, dat er over hem gesproken wordt als een aankomend zenuwspecialist. Een latere generatie dan Montmorency en ik. U wilt spe ciaal bij een dokter komen?" „Niet noodzakelijk. Maar ik kon geen aanbevelingen krijgen voor iemand anders. Ik probeerde het bij onze do minee thuis, maar hij zei, dat ik niet geschikt zou zijn voor kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. Mijn vader ken de vroeger verschillende wetenschappe lijke mensen in Londen, maar hij heeft alle contact met hen verloren. Hij is zoöloog en een kluizenaar en hij fokt kuikens, dus had ik niets aan hem. En ik geloof, dat ik nogal van dokters houd. Ze zullen niet zo zenuwachtig zijn als letterkundigen. Ze hebben me in Bedford Park, waar ik logeer, verteld, dat ik dichters moet mijden als de duivel." Dr. Brand-Dutton glimlachte, krab belde iets op twee kaartjes en gaf ze mij. „Deze, mevrouw Davy-HendersOn, is een beroemde vrouwelijke arts, heel verstandig en heel erg philantropisch Zij kan u misschien helpen. De andere, dr. Graves, is een specialist in Park Street. Ik hoop, dat u succes zult heb ben. Ik bedankte hem hartelijk. Voelde neiging hem te vertellen van mijn vo rige sollicitaties, maar hield het in uit vrees, dat die dokter een vriend kon zijn. Drukte hem de hand en zocht uitermate opgewekt het Popular Café op, om me voor de lunch by Juanita te voegen. Mijnheer Lasenby, of Tony, zoals ik al spoedig verzocht werd hem te noemen, vergezelde haar. Hij was onberispelijk gekleed, vrolijk en vriendelijk. Hij had juist van een straatventer een puzzle gekocht en verheugde zich bij voor baat op het plezierige vooruitzicht, een wolf, een vos en een gans naar een vei lige plek te brengen, vóór een van hen de ander kon opeten. Hij maakte be zwaar tegen het Popular Café, het was te vol en te rumoerig en leidde ons naar de eetzaal van het „Criterion". Als ik geen kennis maakte met een biefstuk a la Criterion met aardappel- purée, had ik niet geleefd. Hij en Jua nita stelden buitengewoon veel belang in mijn ervaringen van die ochtend en lachten om de nare kleine dokter, die mij zo snel naar buiten had gewerkt. „En dr. Brand-Dutton?" vroeg Jua- nita- „Was net als een biljet van Cook, be hulpzaam en practisch." Ik haalde met trots de twee kaartjes te voorschijn. „Ik zou er door iedereen uitgetrapt zijn," zei Tony somber. .Natuurlijk is het die grijze jurk en die leuke hoed.' Ik vroeg, wat mijn kleren te maken hadden met mijn ontvangst. Dat ik ver wachtte, alleen op mijn bekwaamheden te worden aangenomen en om geen en kele andere reden. En ik dacht er over na, wat een grote gelijkvormigheid er bestond in de opvattingen van de men sen. „De kwestie van het uiterlijk zal al tijd om een hoekje komen gluren," zei hij. „Ja," zei Juanita, „het is onvermijde lijk. Een knap meisje zal altyd meer kans hebben dan een lelijk." „En een verstandig meisje meer dan deze beide?" vroeg ik. Juanita en Tony wisten het niet ze ker. „Je zult je verl.begon Juanita, maar ik voorkwam haar met een ge kreun. (Wordt vervolgd) De N. S. zullen dit jaar de beschikking krijgen over 21 elec trische vierwagentreinen, van wel ke er 65 besteld zijn. Het eerste dezer treinstellen is thans gereed. Het zal uit twee rijtuigen derde klasse bestaan, één rijtuig tweede klasse en één rijtuig met keuken en restauratie. Ieder der rijtuigen,kan, zoals wij reeds eerder meldden, als restauratiewagen worden ingericht Het treinstel beschikt over 220 zit plaatsen en 140 staanplaatsen. De rook- coupé's kunnen door het afsluiten der asbakken in niet-rook-coupé's worden getransformeerd. Glazen platen komen tegen de ramen om de tocht tegen te gaan. Beynes, Werkspoor en Allan vervaardi gen de treinstellen, die alle in 1953 ge reed zullen zijn. De radioredevoering van H. M. de Koningin, waarin zij mededeling deed van haar voornemen om afstand te doen van de Troon, is thans in druk versche nen. De Staatsdrukkerij en -uitgeverij heeft het boekje typografisch verzorgd en tegen kostprijs vervaardigd. De Ne derlandse boekhandel zal zijn mede werking voor een vlotte verkoop ver lenen en van elke korting afzien. De opbrengst van de verkoop komt name lijk, overeenkomstig de wens van H. M. de Koningin, ten goede aan de Stich ting 1940'45. Vrijdag 16 Juli dient Z. H. Exc. mgr. P. Giobbe, apostolisch internuntius te 's-Gravenhage, in de kapel van het Groot Scholastikaat der Paters van de H. Geest te Gemert de priesterwijding toe aan de volgende fraters: G. Groen- smit (Epe), H. v. Bameveld (Leiden), G. Molier (Den Haag), J. v. Nunen (Liessel), C. Neven (Wylre), J. v. Hens- bergen (Noordtfijkerhout)F. ten Kroo- de (Amsterdam), J. Croese (Amstre- dam), W. v. d. Munkhof (Bameveld), H. v. d. Berg (Beugen), J. v. Herpen (Heesch), J. Bossink (Blerick), C. Ver stegen (St. Anthonis)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3