Strijd in Palestina opnieuw ontbrand Tweede zege van Bartali in de Pyreneeën HET BUITENLAND OVER DE VERKIEZINGEN Egyptisch leger begint offensief ten Zuiden van De Ruyter en Jansen maken grote achterstand goed BOBET BLIJFT LEIDER DRASTISCHE BEPERKING TE BERLIJN VAN ELECTRICITEITSVERBRUIK Nekkramp op de „Prinses Juliana Waarin ouders tekortschieten Indië Tot hoofd en hart „Tijdelijke tegenslag" Slecht weer belemmert aanvoer van voeding en kolen door de lucht Amerika Engeland Moskou Het weer Brandbare zonnebrillen Gouverneurs beëdigd Interventie der niet- republik. Indonesiërs? Diamantsmokkel ontdekt VRIJDAG 9 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24200 Vervolg op pag. ,3) Robic-Bartali Om impasse in onderhande lingen op te heffen Quotering borrels opgeheven Mountbatten weer vlootofficier MONTGOMERY TE PARIJS Geen maximumprijs aardappelen Willem Ruys brengt tal van autoriteiten mee Desertie van Laskaren Geen muitery in Ned.-Ind. leger w -T, BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per weelc, I 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmirnetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Azzam Pasja, de secretaris-generaal der Arabische Liga heeft Donderdagavond te Cairo verklaard, dat hedenochtend te zeven uur de strijd in Palestina zou worden hervat. Tevoren had het hoofdkwartier van de bemiddelaar der V. N. medegedeeld, dat de Arabieren hadden geweigerd toe te stemmen in een ver lenging van de wapenstilstand. De Joden hadden zich bereid verklaard het bestand met dertig dagen te verlengen. Graaf Bernadotte zegt in zijn verklaring, dat hij vandaag de gehele missie der V. N. uit Palestina zal terugtrekken. Bernadotte had nog een verlenging van de wapenstilstand met drie dagen gevraagd, teneinde de waarnemers der V. N. te kunnen evacueren. De Joden hadden hiermee ingestemd, doch de Arabieren gaven een ontwijkend antwoord, dat klaarblijkelijk als een weigering moest worden opgevat. Zuiden van Tel Aviv. Bij Isdoed ge legerde troepen rukten op naar Beer Toe via. Naar aanleiding van deze schending van het bestand heeft Mosje Sjertok, de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, een beroep gedaan op de V. N. om noodmaatregelen te treffen ter voorkomen van voortzetting van de Palestijnse oorlog. De Veiligheidsraad kwam daarop in spoedzitting bij een. Alle pogingen, welkfe de raad in het werk stelde om alsnog een verlenging van de wapenstilstand te verkrijgen, liepen echter op niets uit. Artillerie en pantsertroepen van het Arabische Legioen zijn Donderdagavond van een basis aan de Jordaan naar Je ruzalem opgerukt. De commandant van De Joden hebben voorts bereidheid getoond om over de demilitarisatie van Jeruzalem te onderhandelen. De Arabie ren zijn bereid de oude stad van Jeru zalem te demilitariseren. Zij wensen de •nieuwe stadsgedeelten hiervan echter uitgesloten te- zien Wat betreft de demi litarisatie van Haifa waren de antwoor den der twee partijen zo uiteenlopend, dat men volgens Bernadotte geen uit zicht op een overeenkomst aanwezig kon achten. Ruim 24 uur voor het einde van de wapenstilstand is het Egyptische leger Donderdag een offensief begonnen ten Onze- sportredacteur telefoneerde ons Donderdagavond uit Toulouse: De schorre stem van de krantenver koopster liet vanavond opnieuw en tot in den treure de naam Bartali als een lokroep langs de straten en pleinen schallen: „Bartali triomphe a Toulouse!" Inderdaad heeft Bartali ook de tweede Pyraneeën-etappe gewonnen. Maar even als aan de victorie in Noord ontbreken ook aan de overwinning in Toulouse de glans en glorie, waarmee men zijn tocht door de bergen al by voorbaat ontluis terd zag. Bartali won en het was zjjn derde etappe-zege. Maar het was tevens zijn derde overwinning in de sprint en dat gaf hem ook nu maar weer weinig Winst op de drager van de gele trui Bobet, die zijn positie schitterend heeft Verdedigd, omdat hy met zijn jonge energie het duel van de groten op de beanUvoordcnT*1 VO'Sen en Maar eerst' de Nederlanders. Enkele Van hen, De Ruyter en Jansen, kwamen in het derde peleton binnen met een achterstand van ongeveer acht minuten. Dat is niet slecht in zo'n zware etappe. Dat is zelfs bewonderenswaardig, wan neer men 't beulswerk ziet, waarmee de renners de bewijzen van hun kwaliteit moeten leveren. Vooral De Ruyter heeft zich zeer goed gehouden. Na de verschrikkelijke vuur doop op de hoogte van de woeste Aubisque ging het hem nu op de veel vriendelijker hellingen van de Tourma let Aspin en Peyresourde, stukken Deter. Ook voor Jansen, die misschien wat minder presteert dan hij eigenlijk in zijn macht heeft, arriveerde dc klimde- butant negen minuten na de eerste op de Tourmalet. Bij de roekeloze vaart waarmee Robic en Bartali elkaar op de hellingen van de bergen te lijf gin gen steeg dat verschil evenwel met sprongen. Op de laatste top arriveerden zij met niet minder dan 21 minuten ach terstand en ging- het er naar uitzien, dat hun positie ditmaal een stuk minder zou worden. Maar in de tientallen kilome ters lange afdaling naar het vlakke land hadden de Nederlanders weldra een klein peleton om zich heen gevormd en met grote energie begon toen de jacht op de leiders. Steeds sterker werd de groep en tenslotte betwistten twin tig mannen elkaar op 8 f4 minuut na ae winnaar de eindstreep in het sport veld van Toulouse. Franken en De Hoog moesten van- ®aag genoegen nemen met een plaats in de achterste gelederen. Franken had op ae Tourmalet een achterstand van 13 minuten, maar op de Peyresourde waren dat er 34 geworden. De Hoog had weer veel tegenslag. Hij kreeg een lekke band en werd evenals gisteren gesla gen met een gebroken pedaal. Als laatste Nederlander kwam hij met een kwartier verschil uitgeput en door ge willige handen de laatste honderd me ter voortgeduwd. Op de top van de Tourmalet en op de Peyresourde was hij zelfs 38 minuten na de eerste gepas seerd, maar op het laatste stuk van deze etappe maakte hij veel goed, haalde Franken in en arriveerde in een flinke groep op 30. minuten van de winnaars. Dertig minuten, dat is veel. Maar op de bergen, die een etappe vormden als vandaag, zou men bijna geneigd zijn te zeggen, dat hun prestatie dan toch een niet geringe is geweest. zette er in de laatste 100 meter tussen een groep van vastgelopen volgauto's een sprint in die hem met een 18 seconden voorsprong als eerste de hoogte deed naderen. De op dat moment volkomen uitgeputte Neri nioest zich in de afdaling laten passeren door Bartali die op 1 minuut 29 seconden lag. Daarna ging op de beide volgende berg hellingen de adembenemende strijd alleen nog maar tussen de twee matadors. Voor lopig won Robic. Op de top van de Aspin bedroeg zijn voorsprong ruim 2 minuten, evenals op het hoogste punt van de Peyre sourde. Maar in de afdaling van de laatste grote berg liet de Italiaanse gazelle zich als een steen naar beneden vallen en in de sprint op de kleinere Col des Ares was hij de Franse lilliputter zowaar voorgekomen. het Arabische Legioen verklaarde, dat de Joden de de weg, die langs de grens van Jeruzalem loopt en door de U.N.O.- waarnemers werd gebruikt, reeds ver sperd hebben. Troepen van het Israël-leger zijn Donderdagavond 't Koning David-hotel binnengestormd, terwijl de blauw-witte vlag van de U.N.O. nog op het dak wapperde. Israël-soldaten doorzochten het gebouw. Tegen de tijd, dat de wapenstilstand afgelopen was, begon het vuur van scherpschutters en mortieren in Jeru zalem toe te nemen. Verscheidene mor tiergranaten ontploften op de berg Zion. In hun antwoord aan Bernadotte heb ben de Arabieren verklaard, dat een verlenging van het bestand nadelig zou zijn voor de Arabieren in Palestina. Volgens de Arabieren kan men redelij kerwijs niet verwachten, dat een ver lenging van het bestand tot een vreed zame regeling zal leiden. De Joden zou den hiervan slechts gebruik maken om hun agressieve activiteit te versterken. De Joden hadden, aldus het antwoord, herhaaldelijk het bestand geschonden en de Arabieren hadden geen hoop op medewerking der Joden voor een vreed zame oplossing. De Joden waren voor standers van een verlenging van het be stand, omdat tijdens de wapenstilstand de Joodse immigratie de grootste om vang in de geschiedenis had aangeno men. De Arabieren wensen echter niet de weg af te snijden voor verdere po gingen van de bemiddelaar om tot een vreedzame oplossing te komen Bernadotte heeft de Arabische leiders doen weten, dat hij bereid is tot een bijeenkomst in Cairo, Zaterdag aan staande, voor besprekignen over een tijdelijk bestand in Jeruzalem. Bernadotte verklaarde verder, dat hij zou blijven werken aan de taak, hem door de Algemene Vergadering van de V. N. toebedeeld, om te pogen zo spoedig mogelijk een vreedzame regeling van de Palestijnse kwestie tot stand te brengen. Het Amerikaanse .Vliegdekschip „Paleu", is te Haifa aangekomen om hulp te verlenen bij de evacuatie van de missie der V. N„ evenals een drie tal Amerikaanse destroyers. Bernadotte heeft de belligerenten verzocht militaire acties tegen Haifa of Befroet na te laten totdat de V. N.- vertegenwoordigers zijn vertrokken Bernadotte verklaarde zijn missie als bemiddelaar niet als beëindigd te be schouwen door deze „tijdelijke - tegen slag." Naar verluidt doen Engelse en Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordigers pogingen om de Arabieren te doen af zien van geweld. Naar officieel verluidt hebben de di plomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië in de Arabische lan den opdracht gekregen de Arabische regeringen ter kennis te brengen, dat de Britse regering een verlenging van het bestand in Palestina wenst. Het was voor de meer dan honderdduizend toeschouwers, die de renners op de laatste kilometers voor en In Toulouse toejuichten, een ongedachte gebeurtenis, dat zij een pe- letoi# van niet minder dan 24 renners op de eindstreep zagen afstormen. Het gewel dige élan, dat al uren tevoren in de bergen had gewoed, was dus zonder duidelijke re sultaten gebleven en alles wat er voor de heersers van de top overbleef was een en kele minuut bonificatie die zoveel moeite eigenlijk nauwelijks loonde. Voor de start brachten de renners een gezamenlijk bezoek aan de grot en stonden daar in hun kleu rige truien een minuut stil. Niet veel later ontketende Robic de slag toen aan de voet van de helling drie van zijn lotgenoten aan het wiel van CameUini naar boven wipten. Hij gunde hun een mi nuut, draafde toen op zijn beurt van de groep weg en had daarmee het signaal tot de grote strijd gegeven. Bartali, Laaarides, Brule en Lambrecht begrepen dat het gro te moment was aangebroken en gingen mee. Maar in deze periode van de strijd was Ro bic oppermachtig. Hij liet Lambrecht en Lazarides achter zich, scheurde zich los Van de gele trui-drager Bobet die ook was meegegaan, later zelfs van Bartali, en nes telde zich bij de kopgroep. Maar daar was het spel nog niet mee gespeeld. Camellini moest de vlag strijken, alleen Neri hield Vol. Ongeveer een kilometer van het hoog ste punt der Peyresourde probeerde hij zelfs Weg te lopen, maar Robic ging er achteraan, liet zijn tegenstander zich uitputten en 'V': Een voor deze zomermaanden ongekend hevige storm woedde gisteren aan onze Westkust. Door het aanhoudende slechte weer is er van badgasten reeds geruime tijd geen sprake, maar nu werden zelfs de consumptietenten bedreigd door de hoge golven. In allerijl moesten vele huisjes dan ook worden afgebroken. De Nederlandse soldaten tn Makassar zullen 013 de komende jubileumfeesten van H. M. de Koningin toch een Amsterdams straatorgel horen. Gisteren werd dit 'pierement, dat aan onze jongens ten geschenke werd gegeven, geladen in het s.s. „Madoera". De militaire gouverneurs der weste lijke mogendheden in Berlijn hebben besloten, dat met ingang van heden nacht de bovengrondse electriscbe spoor weg in Berlijn de z.g. S-Bahn geheel zal worden stilgelegd. De kolenpositie in Berlijn heeft een drastische beper king van het electriciteitsverbruik nodig gemaakt. Bezettings-, gemeente- en medische autoriteiten zullen minder electriciteit mogen gebruiken en er komt een wijziging in de electriciteits- loze uren voor particulieren en de straatverlichting zal met 75 procent worden verminderd. Tengevolge van de electricïteitsbeper- kingen zal waarschijnlijk 98 procent der industrieën moeten sluiten. De thans aangekondigde beperkingen zullen het verbruik in de Westelijke sectoren te rugbreng/en van vier millioen tot 875 duizend Kwu. per dag. Volgens Ameri kaanse autoriteiten zal ook het gasver bruik met 50 procent worden beperkt. Men is van plan de werkloosheid in de industrie op te lossen door een gedeelte der arbeiders met vacantie te zenden en anderen puin te laten ruimen. Na het bekend maken der beper kingen in de Westelijke sectoren van de stad hebben de Russen laten we ten, dat in de toekomst 30 procent meer stroom voor de bovengrondse spoorweg beschikbaar zal worden ge-' steld. Deze stroom zal door de Sovjet zone worden geleverd. Het onder Rus sische controle si ->ande Duitse pers bureau A.D.N. heeft verklaard, dat de S-Bahn' onder beheer staat van de Berlijnse spoorweg, welke niet door de Westelijke geallieerden wordt ge controleerd. De Berlijnse spoorweg vormt een integrerend deel van het Oost-Duitse spoorwegsysteem, dat rechtstreeks onder Sovjet-controle staat. De directie van de Berlijnge spoorweg heeft bekend gemaakt, dat de spoorwegen van de stad in alle sec toren van de stad zullen blijven wer ken. Dr. Pames Pollock, speciaal adviseur van generaal Clay, heeft bij zijn aan komst te New York verklaard, dat hij betwijfelde of de Westelijke geallieer den in staat zouden zijn Berlijn via de lucht te voeden. Pollock keerde terug van een bezoek van twee maanden aan Duitsland. Hjj zeide, dat de Westelijke geallieer den de komende winter de stad „beslist niet" door de lucht van kolen konden voorzien. A. Moran, hoofd van de economische afdeling van de Amerikaanse sector, ver- In politieke kringen te Washington is men van oordeel, aldus A.F.P., dat dc achteruitgang der communistische partij bij de verkiezingen in Nederland een teken is van de algemene verandering der Europese openbare mening. Men wijst op „de coalitie van alle Neder landse partijen tegen de communisti sche." De uitslagen, zo meent men in ^genoemde kringen, duiden op een over winning der aanhangers van een vrije economie op de voorstanders van ge leide economie. Men is van oordeel, dat dit feit niet na zal laten die Amerikanen gerust te stellen, die tegenstanders van het plan-* Marshall waren omdat zij vreesden, dat de toepassing de geleide economie in de betrokken Europese landen in de hand zou werken. Het succes van de „gematigde elementen" beschouwt men echter niet als een voorspelling, dat men aangaande de houding tegenover de onafhankelijkheidsstroming der Nederlandse overzeese gebiedsde len in het bijzonder Indonesië terug zal krabbelen. In genoemde kringen spreekt men de hoop uit, dat de kwestie overeenkom stig het handvest der V. N. geregeld zal worden. Men verwacht, dat de nieuwe regering zich realistischer zal tonen dan de vorige aangaande deeconomi sche betrekkingen met Indonesië en dat zij de Indonesische onafhankelijk heid als een voldongen feit zal be schouwen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 9 JulL De „Times" van hedenmorgen wijdt een hoofdartikel aan de verkiezingen in Nederland. Het blad zegt o.m.: „De Nederlandse verkiezingsuitslagen bete kenen een vertrouwensvotum voor de partij van de ëerste minister." Het blad acht het waarschijnlijk, dat de grond wetsherziening de vereiste 2/3 meerder heid in de Kamer zal krijgen. Evenals gisteren de „Daily Telegraph" meent de „Times", dat de Indonesische kwestie de ogen van vele Nederlanders heeft doen opengaan en bij hen een einde heeft gemaakt aan de zelfgenoegzaamheid in het Indonesische beheer, een zelfgenoeg zaamheid veroorzaakt door jaren van isolement en wel\%art Het blad vervolgt: „Gedurende de twee jaren waarin dr. Beel aan de macht is geweest heeft Holland op merkelijke vorderingen gemaakt. Het land heeft zichzelf weder opgebouwd van de grond af. Het kwam uit de oorlog ie voorschijn met een handels probleem gelijkend op dat van Groot- Brittannië en een mate van materiële verwoesting welke onder de geallieer den misschien geëvenaard werd in Griekenland. Toch is de wederopbouw beduidend gevorderd. Zonder Marshall-hulp zou Holland het, evenals vele andere landen, moeilijk hebben om op de been te blijven; maar men mag gerust aannemen, dat de Nederlanders een uiterst doeltreffend gebruik zullen maken van deze hulp. De grootste en meest hoopvolle bijdrage welke de Nederlanders de laatste twee jaren'hebben geleverd voor hun eigen wederopbouw en die van Europa ligtr op het gebied van de buitenlandse politiek. Ze hebben hun neutraliteit overboord geworpen. Geen land was gedurende lange tijd meer hartstochtelijk verknocht aan het neutraliteitsprincipe. Toen omstandigheden de Nederlan ders bewogen het principe prijs te geven, hebben zij bekwaamheid ge toond in het volgen en bevorderen van gezonde maar vruchtbare ideeën zoals de Benelux en het Westers ver bond. Dank zij hun gezond verstand en hun betrouwbaarheid is men er toe gekomen de Nederlanders te beschou wen als waardevolle, ja bijna onmis bare raadslieden in bijna alle meer belangrijke beraadslagingen die tegen woordig plaats vinden. Dit is een op merkelijke prestatie welke bijna on gemerkt is voortgekomen uit hun degelijke kwaliteiten." De „Manchester Guardian" van he denmorgen wijdt haar eerste hoofdarti kel eveneens aan de Nederlandse ver kiezingsuitslagen. Het blad begint met op te merken, dat de Nederlandse ver kiezingen gevolgen zullen hebben, welke zich zullen doen voelen ver buiten Europa, zulks in verband met de Indo nesische kwestie. Vervolgens geeft het blad een uitvoerig overzicht van het verloop en de ernstige toestand van de laatstgenoemde kwestie. Het vreest, dat onder voorzitterschap van Manoeilski en de daaropvolgende maand van Gromyko de Russen een dankbaar gebruik zullen maken van het Indonesisch conflict in de over deze kwestie reeds zo verdeel- .de Veiligheidsraad. Het blad besluit met de opmerking de Nederlands welvaart in grote mate afhangt van Indonesië en dat het der halve, gezien de onaangename ervarin gen van de Engelsen in Birma, een goed ding zou zijn indien de Nederlanders een betrouwbare garantie zouden kun nen krijgen van de Republikeinen, dat laatstgenoemden rechtmatige Neder landse economische interessen zouden eerbiedigen. Radio-Moskou heeft gisteravond naar aanleiding van de verkiezingen in ons land medegedeeld, dat de communisten „niet vrij waren in het uitbrengen van hun stem". In Rotterdam heeft, aldus radio-Moskou, de politie het vuur ge opend op communisten, die een demon stratie hielden voor het Rotterdams stadhuis. Volgens UJP. spreekt men in Neder landse politieke kringen te Batavia met tevredenheid over de uitslagen van de Tweede-Kamerverkiezingen in Neder land, die beschouwd werden als een duidelijk bewijs, dat het Nederlandse volk de huidige regeringspolitiek in In donesië goedkeurt. In welingelichte kringen werd gezegd, dat, voor zover het Indonesië betreft, de uitslagen van de verkiezingen geen wij ziging zullen brengen in de tot heden gevoerde politiek. In republikeinse kringen wees men op de zwhai naar rechts als „bewijs," dat het Nederlandse volk geen bedoeling heeft „zijn huidige koloniale politiek in Indonesië op te geven." In welingelichte Nederlandse kringen veronderstelt men, volgens U.P., dat de portefeuilles van Buitenlandse Zaken en van Overzeese Gebiedsdelen in 't nieu we kabinet zullen veranderen. Men is van mening, dat regering en de buiten landse politiek versterkt zouden worden door deze twee wijzigingen. In nagenoeg alle politieke kringen ziet men de heer L. Neher, de vroegere mi nister van Wederopbouw, als de „ideale man" om de post van minister van Overzeese Gebiedsdelen over te nemen. T.a.v. de verkiezingen schrijft het „Nieuwsblad voor Sumatra" in een hoofdartikel, dat duidelijk blijkt, dat het klaarde, dat het slechte weer in de Ame rikaanse zone het vervoer door de lucht zodanig belemmert, dat de Amerikaanse sector nog slechts voedsel heeft voor vier weken, „precies waar we waren, toen het luchtvervoer begon". Volgens Amerikaanse persberichten zouden de drie Westelijke mogendheden van mening verschillen over de kwestie van publicatie vad de tekst van him protestnota's inzake Berlijn aan Moskou. Groot-Brittannië en Frankrijk zouden aandringen op prompte publicatie van de nota's om de Sovjets geen kans te laten tot het eerder publiceren van een ongunstig antwoord. Deze opvatting zou gebaseerd zijn op overwegingen van propagandistische aard. Naar verluidt zou het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken echter van mening zijn, dat de kwestie van dusdanig ern stige aard is, dat overwegingen van pro paganda op het tweede plan komen. De Amerikanen zouden aangevoerd hebben dat terzake publicatie van de nota's niets gedaan moet worden, dat er toe strekken zou de Sovjets tot een minder gunstig antwoord te brengen, of waardoor aan de Westelijke mogend heden verweten zou kunnen worden dat zij door voorbarige publicatie de kansen op een regeling hebben bedorven. De Westelijke mogendheden hebben later besloten Rusland nog min stens 24 uur tijd te geven om te ant woorden op hun eis om de blokkade van Berlijn op te heffen. Dit besluit werd genomen na een reeks telefoon gesprekken tussen Londen, Washing ton en Parijs. Een Amerikaans transporttoestel met voedsel aan boord voor de hongerende bevolking van West-Berlijn is vanoch tend vroeg bij Königstein ongeveer tien mijl ten Noord-Westen van Frank fort kort na de start neergestort, waar door de eerste en tweede piloot en een passagier gedood werden. Verwachting tot Zaterdagavond: Langs - de kust aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Wisse land bewolkt en enkele verspreide buien. Weinig verandering in tem peratuur. Zon. 4.32—20.58. Maan 8.56—23.26. Op het m.s. „Prinses Juliana" van het Koninklijk onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat op het IJsselmeer een oefentocht hield, is een geval van nek kramp geconstateerd. De kok, van S. uit Amsterdam, is te Hoorn in het zie kenhuis opgenomen, waar bovenver melde ziekte werd vastgesteld. Gister middag is het schip met de quarantaine- vlag in top de haven van Amsterdam binnengestoomd en voorlopig door de G.G. en G.D. geïsoleerd De kok is inmiddels overleden. De Prijscontróledienst waarschuwt tegen het gebruik van een onlangs door een Amsterdamse firma voor een ogenschijnlijk moderate prijs in de han del gebrachte zonnebril. Behalve dat deze prijs voor het als vederlicht aan geprezen massa-artikel nog veel te hoog is en dat er om -die reden reeds enige duizenden exemplaren in beslag zijn genomen, geldt deze waarschuwing in het bijzonder de gevaarlijke brandbaar- beid van het materiaal, welke tot grotè ongelukken voor de drager zou kunnen leiden. De Prinses-Regentes heeft Woensdag middag in het paleis Soestdijk de nieuw-benoemde gouverneurs van Suri name en Curacao, dr.. W. Huender en ir. L. A. H. Peters, beëdigd. Dr. Heinrich Brüning, oud-voorz. der Duitse Centrum-partij en rijkskanselier vóór Adolf Hitler, zal waarschijnlijk volgende week uit Amerika vertrekken om een bezoek aan Duitsland te bren gen. Dr. Brüning zou eerst een week in Nederland doorbrengen en zich vervol gens naar Duitsland begeven. Naar Reuter meldt is Tahija, politiek vertegenwoordiger van de Oost-Indone sische regering te Batavia, heden naar Djocja gevlogen om met de republikein se premier Hatta te confereren omtrent pogingen van niet-republikeinse zijde teneinde de impasse, waarin de politieke onderhandelingen tussen de republikei- neP. e™ Nederlander^ zijn geraakt, te beëindigen. Betrouwbare kringen deel den mede, dat Tahija ontwerp-voorstel- len aan Moh. Hatta van niet-republikein se zijde zou overhandigen en de repu bliek zou verzoeken deze te ondersteu nen. De voorstellen zijn ontworpen op een bijeenkomst van leiders van niet- republikeinse gebieden te Bandoeng, welke gisteren door de premier van Oost-Indonesië was bijeengeroepen. Hotel-restaurants en café's kunnen van heden af vrij borrels schenken. De quo tering is namelijk voor hen opgeheven. De distillateurs zullen echter nog en kele maanden aan toewijzingen gebon den blijven. De 47-jarige schout-bij-nacht lord Louis Mountbatten of Burma is benoemd tot vlaggeofficier en zal van October af 't bevel voeren over het eerste kruiser smaldeel, dat deel uitmaakte van de Britse Middellandse Zee-vloot. Lord Mountbatten leidde tijdens de oorlog de herovering van Birma en was na de overdracht Van de macht gouver neur-generaal van het nieuwe dominion India. In Juni van dit jaar legde hij deze functie neer. Nederlandse volk voortzetting wenst van de progressieve politiek t.a.v. Indonsië. Het zegt, dat het rukje naar rechts dient te worden opgevat als een waar schuwing of vingerwijzing, dat de methoden en interpretatie dezer politiek toenemende critiek hebben ontmoet.' In Soerabaja analyseert de „Nieuwe Courant" de verkiezingsuitslag aldus, dat, gezien de duidelijke tendenz tot ge matigd rechts, de K.V.P. verbreding van de basis van het kabinet ernstig in over weging zal nemen. Het blad ziet de ver schuiving niet zodanig, dat een wezen lijke verandering in het regeringsbeleid verwacht kan worden. In Batavia schrijft het republikeinse blad „Soember": „Hoewel het resultaat véh de verkiezingen in Nederland wei nig verandering bracht, zal het ons toch nader bij de oplossing van het Indone- sisch-Nederlandse geschil brengen". Soember schrijft, dat waarschijnlijk nog voor de troonsafstand van de Koningin, wanneer waarschijnlijk ook de nieuwe grondwet bekend zal worden, de huidige impasse in de onderhande lingen doorbroken vzal worden door een bepaalde overeenkomst.. Het Neder landse kabinet oriënteert zich steeds meer naar rechts. Het republikeinse kabinet steeds meer naar links. Veldmaarschalk Lord Montgomery, chef van de Britse imperiale generale staf, is gisteren te Parijs aangekomen voor een bezoek aan de F ranse militaire leiders. De veldmaarschalk werd op het vliegveld verwelkomd do»r generaal Jean de Lattre de Tassigny, inspecteur- generaal van de Franse gewapende machten, en andere hoge officieren. Hij zal vier dagen als gast van de Franse regering in Frankrijk blijven. Zondagmorgen vertrekt Montgomery haar Wenen, om de Britse troepen in Oostenrijk te inspecteren. Te Antwerpen is men internationale diamantsmokkel op het spoor gekomen, die reeds minstens een jaar duurt. Het betreft hier een groep smokkelaars, die voor het grootste deel bestaat uit gedemobiliseerde Poolse militairen. Zo werden postduiven ge bruikt voor het transport der edelstenen. De diamanten werden vervoerd van Bel gië naar Amsterdam, waar ze bewerkt wer den. Vervolgens werden ze naar Antwerpen gebracht, waar ze verkocht werden aan Amerikaanse opkopers, die ze op hun beurt naar Amerika overbrachten. Tamelijke hoe veelheden stenen zijn Antwerpen binnen gesmokkeld van Oost-Europa uit. Nederland se douane-beambten uit Eindhoven waren de eersten, die lucht kregen van deze smokkel -affaire Zij zijn er echter nog niet in geslaagd de hoofddaders te arresteren, aange zien dezeu zich in veiligheid hebben gesteld. Door middel van draagbare zendinstallaties geven de smokkelaars hun instructies. De minister van Landbonw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten voor de aardappelen van de komende oogst geen maximumprijs vast te stel len. Er zal rijkelijk voldoende zijn om de geheele behoefte aan consumptie- aard apelen te dekken. Maandagmorgen worden met de „Wil lem Ruys" in Rotterdam verwacht de heren E. G. Sutorius, adjudant van de luitenant-gouverneur-generaal, dr. Tan Tek Heng, vice-minister van Econo mische Zaken van Oost-Indonesië en mr. J. G. Kist, gouvernementssecretaris van Nederlands-Indië. Aan boord van de „Willem Ruys" bevinden zich even eens de directeur van de Ned.-Indiscne Handelsbank, de secretaris van de Bel gische Ambassade, de directeur van de Heineken's Brouwerijen in Ned.-Indië, een hoogleraar van de faculteit der technische wetenschappen in Batavia, de generaal-assistente van de Zusters Franciscanessen en een generaal-overste van dezelfde orde. I Plichtsverzaking kan nooit een blijde stemming teweegbrengen. j (Van een bijzondere medewerker) Telkens opnieuw blijkt hoe Het met de goede gezinsvorming en de juiste opvoeding der kinderen nog niet naar wens gaat. Telkens op nieuw klinkt een roep om hulp naar regering en autoriteiten om het gezin in zijn moeilijke taak te helpen. Wij zullen de laatsten zijn, die het gezin een dergelijke steun misgunnen! Integendeel. Maar wij moeten ook op de keerzijde van de medaille letten. Met andere woorden, we mogen de ge dragingen van ouders en opvoeders ook wel eens onder de loupe nemen. Ook hier ontbreekt namelijk nog wel het een en ander. Wij willen natuurlijk geen enkele blaam werpen op de vele goede ouders, die naar eer en geweten alles in het werk stellen om hun kin deren een goede opvoeding te geven. Maar daarnaast is in vele gezinnen een geest van oppervlakkigheid, om niet te spreken van onverschilligheid binnen gedrongen die voor de opvoeding der kinderen waarschijnlijk funester is dan de nog niet voldoende hulp der Over heid. We willen deze bewering met enkele voorbeelden duidelijk maken in de hoop, de ogen van die ouders, wie het aangaat, te openen. Nemen we het de laatste tijd veel be sproken geval van de beeldromannetjes. We behoeven de onbruikbaarheid van dergelijke vaak schunnige prullen niet meer aan te tonen. Wat moet hiertegen gedaan worden? De ouders moeten hun laksheid laten varen! Wat actiever worden en controleren wat hun kinde ren lezen. Sommige ouders kunnen dikwijls zo oppervlakkig oordelen. We kennen het geval van een jongen, die een tiental van die prulromans n*e naar school bracht en ze daar prompt bij de onder wijzer kon deponeren. Daags daarna een verbolgen briefje van vader, dat de onderwijzer niet het recht «nz. had, om boekjes van zijn kinderen af te ne men. De vader werd verzocht op school te komen, kreeg daarna de boekjes ter inzage, bleek van de inhoud niet op de hoogte te zijn, wist zelfs niet hoe zijn jongen aan de boekjes kwam en gaf tenslotte eerlijk toe, dat zulke dingen niet in handen der kinderen thuis hoorden. Hij vertrok dankzeggend voor de genomen maatregelen! Als sommige ouders wat beter be seften van hoe groot belang waakzaam heid ook op dit gebied is, vele onheilen zcrtiden voorkomen worden.En verder zouden wij willen vragen: Hoe komen al die kinderen aan het geld om die rommel te kopen? We gaan nog een stap verder en vragen: waarom stelt men zovele jonge kindéren voort durend in de gelegenheid naar eigen verkiezing "ijsjes te kopen, naar de bios te gaan en andere uitgaven te doen? Waar is die oude en heus niet ouder wetse gewoonte gebleven, dat de kin deren der lagere school geen geld op zak hadden? We weten het, de oorlogs tijd is in deze zeer schuldig. Maar nu, meer dan drie jaar na de bevrijding, wordt het toch hoog tijd, dat aan die gewoonte van geld op zak hebben van jonge kinderen door de ouders radicaal eén eind gemaakt wordt. We zagen het gebeuren, dat tijdens een speelkwar- tiertje een ijsco-man de school naderde en onmiddellijk een aantal leerlingen op hem afvloog, om zaken te doen. De surveillerende onderwijzer voorkwam echter deze snoeppartij! We kennen ook het gemak waarmede de jeugd, ook de schoolgaande jeugd, met het geld, om springt. Melkgeld vergeten op school? Tien tegen een dat er een jongen is, die het wel zolang aan zijn vriendje voorschiet! Ja de melk zelfs wel voor hem betalen wiL We willen het kame raadschappelijke in deze feiten ni ontkennen. Maar we vrezen toch m grote vreze, dat de vrije beschikki over geld voor deze jeugdige mens in het algemeen niet tot hun voorr' wezen zal- Als wij mogen adviseren, dan z wij zeggen: Geef de kinderen, di de lagere school bezoeken, geen geld mee dan de school eist of En willen sommige ouders zelfs jeugdige kinderen over geld late schikken, dan dienen zij de uit van die kinderen goed te contro Het is zo gemakkelijk te zeggen: kind doet niets verkeerds. Het kl zo aandoenlijk: ik kan mijn kind komen vertrouwen. Jawel! De (verf lijkheid leert helaas anders. In de mee te gevallen spelen gemakzucht en 01 pervlakkigheid der ouders hier ee. hoofdroL Het wordt hoog tijd, dat w de kinderen weer eens de deugd var spaarzaamheid gaan aanleren Ook dit zal weer extra zorg en belang stelling eisen. Maar wé zijn nu eenmaal niet voor niets vader en moeder van oyze kinderen. Met klagen en zuchten en wachten op de hulp van anderen komen we niet verder! We moeten zelf aanpakken en radicaal die alles omlaag halende geest van vervlakking en ge makzucht uitbannen. Woensdag is in een officieel Neder lands legercommuniqué ontkend, dat by het Ned.-Ind. leger muiterij zou plaats gevonden hebben. Er werd echter wel in verklaard, dat 113 man hulptroepen in het Ned.-ïnd. leger gedeserteerd zyn. „De geruchten over een muiterij wer den door de republikeinse pers en radio verspreid," aldus het communi qué, waar verder in werd verklaard, dat gedurende de tweede helft van Juni „leden van de republikeinse strijdkrach ten, die in de door de Nederlanders ge controleerde gebieden gebleven zijn na de overeenkomst van Renville, een overval op de kampen van de Laskaren bij de benedenloop van de rivier de Tjitaroek pleegden." Twee soldaten van het Ned.-Ind. lqger, die het bevel in de kampen der Laskaren voerden, werden gedood, aldus het communiqué en 113 Laskaren deser teerden en gingen met de aanvallers mee. Er wordt een onderzoek ingesteld of de deserties plaats vonden vólgens een plan of als gevolg van de bedrei ging van een bende. Het communiqué ontkent, dat de deserteurs soldaten van het geregelde leger waren. Zij werden gebruikt als gidsen en tolken. 1 Volgens A.P. heeft R. L. Beukenkamp, de chef van de Nederlandse aankoop missie in Argentinië, met Miguel Mi randa, d? -'"dent van de economische raad, gesproken over aankoop van vlees.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1