HOLLAND-NAUTIC VRAAGT SURSÉANCE Pad/caal MITT0V0S-K0PSTUKKEN IN TEKENING tè fh dc 17000 -k. „St. Jozef" gaat woningen bouwen Zwerver op het verkeerde pad Mittovos-nieuws Voorzitters der Kamers bij de Regentes 20.000ste bezoeker op „Mittovos' Haarlems bedrijf met 400 man personeel at is nu eens geen kerpraatje ^LUeeht AGENDA" c Hij hield van uitbreken en inbreken Vacantieverbiijf PROVINCIALE STATEN Medezeggenschap bij de bedrijven UITREIKING ENGELSE ONDERSCHEIDINGEN Nieuwe senatoren VRIJDAG 9 JULI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Voor ruim één millioen aan de Vondelweg Door stoom verbrand VOOR DE BABY Burgerlijke Stand Turndemonstraties Nieuws van de sportclubs MOTTEN AUTOBUSLIJNEN N.Z.H. VOOR DE VACANTIE VAN 750 KINDEREN Geen recollectie Ik "VvL^. .'—d Examens Geen audiëntie H.R.K.D. BLOEMENDAAL Directeur op pensioen Subsidie aan kleuterscholen Vermakelijkheidsbelasting HEEMSTEDE Concert in Groenendaal ZANDVOORT Goedgekeurd Plechtigheid in Ridderzaal VERKIEZING EERSTE KAMER CREDIETEN- VERSTREKKING AAN NED.-INDIË n TAXI? Bel DAG EN NACHT DE STRIJD IN PALESTINA Reurs van Amsterdam De Holland-Nautic Scheepswerf en Machinefabriek te Haarlem heeft bij de Arrondissementsrechtbank te Haarlfm surséance van betaling aan gevraagd. Tot voorlopige bewind voerders zijn benoemd mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem, en de heer P. Zelle te Amsterdam. Voor een definitieve beslissing zijn de schuldeisers opgeroepen op Zaterdag 30 October om 10 uur in het paleis van Justitie te Haarlem. Wij vernemen, dat er meer dan 200 crediteuren zijn. Zoals bekend, is de Holland-Nautic, na een zeer afkeurenswaardig bedrijf in de oorlogsjaren te zijn geweest, sinds de bevrijding in andere handen gekomen en op andere leest geschoeid. Men is met de vervaardiging van ijskasten be gonnen en ongeveer een jaar geleden hebben wij over deze fabricage een reportage geschreven. Er zou op grote schaal geëxporteerd worden, overal op de wereld, terwijl daarenboven de in voer van buitenlandse ijskasten niet meer nodig zou zijn, waardoor enorme bedragen aan deviezen gewonnen kon den worden. De directie van de fabriek is in handen van een Griek, namelijk de heer Logo- thetopoulos. Hij heeft het voornemen het .bedrijf voort te zetten en. verklaarde, dat de surséance van betaling niet nood zakelijk is omdat particulieren grote vorderingen zouden hebben, maar-omdat de Raad van Arbeid een faillissements aanvrage voor het bedrijf heeft inge diend. De directie moet namelijk aan de Raad van Arbeid 12 pCt. betalen voor ziektewet-uitkering aan het personeel. Dit percentage achtte zij abnormaal hoog. Zij heeft dan ook 6 pCt. betaald en de rest van het verschuldigde, ongeveer f 200.000, opgeschort. Hiermede heeft de Raad yan Arbeid geen genoegen geno men en als argument is daarvoor aange voerd dat verjaring van de schuld mo gelijk zou zijn. De directie verklaarde dat de departe menten van Financiën en Economische Zaken geadviseerd hebben het faillisse ment niet te doen doorgaan, maar de R. v. A. dacht er anders over. Het be drijf heeft daarop 22 Juni surséance van betaling aangevraagd. De twee departe menten hebben daarna gepoogd zo wel het faillissement als de surséance De R. K. Coöp. Woningbouwvereni ging „St. Jozef" is van plan 81 wonin gen, 4 winkelwoningen en een bestuurs kamer ie bouwen op een ter.rein gele gen aan en nabij deVondelweg. Ver scheidene typen zijn ontworpen in ver band met de verschillende grootten van de gezinnen. De voor de bouw benodigde grond dient in erfpacht te worden uitgege ven. De aan de bouw verbonden kosten worden begroot' op f 1.030.000.De hiMer van de woningen zal moeten be dragen f 6.51, f 6.78, f 8.46, 6.79 en f 6.41 per- week. Voor de winkelwoningen zal de huur op f 12.50 worden vastgesteld. De 8-jarige J. H. was Donderdagavond bij de Sierkan tussen enige tankauto's aan het spelen. Ondanks herhaalde waar schuwingen, ging hij niet weg. Op het moment, dat de tankauto leeg was en met stoom moest worden omgespoeld, werd de jongen weer gewaarschuwd. Door de kracht van de stoom sloeg de slang een slag otn en kreeg de jongen le stoom over zijn lichaam, waardoor ij brandwonden kreeg aan hoofd, rech- erbovenarm en rug. Per auto is hij ergebracht naar het Grote Gasthuis. Van Weert slaag Je toch nog het e voor allerlei leuke en practi- baby-artikelen (Adv.) Geboren: B. A. DussenbroekHabich, z.; C. H. van de KerkhofBeijerbergen van Henegouwen, z.; M. C. EkenPaar, z.; E. van WooningBeun, z.; W. B. Poelen jee Heijman, z.; M. H. _C. van Baarenvan Doorn, z.; E. van Duij ven voordeBoersma, z.; J. C. BonariusDoing, z.\ J. M. Voete linkWesterman, z.; J. Vollengavan Mou- rik, z.; H. A. van den HaakFischer, z.; J C. NoppenSchilpzand, z.; M. de Rede lijkheidBruins, d.; C. J. HakStokman, d.; H. ZwartsBloemink. d.; J. K. van der VlugtNoordhuizen, d.; M. C. Koenekoop Verver Taverne, d.; S. E. van ToorPie- ters, d.; A. AllartHartman, d.; G. E. BloemMargadant, d.; L. Muller von Czer- nickivan Thiel, d.; T. M. A. GrootNie- he, d.; H. A. RijsHogeboom van Bugge- num, d. Overleden: E. Klaassen, 68 J., Rustenbur gerlaan, i. Mooij, 55 j., Kruisweg, G. Ruig- rok van der Wervenvan de Grootepoort, 70 j., Oostvest; J. J. M. Beerenhout, 64 j„ Harmenj ansstraat. Ondertrouwd: T. Pipping en H. H. Bosch, L. Slot en H. M. Keijzer, M. Loerakker en M. van der Veldt, J. de Kooter en A. Nie sing, J. G. Hirs en W. A. van der Kamp, B. van Es en B. J. van Rijn, H. J. Scholten en H. J. Duits, F. E. Jacobs en B. A. M. Castelein, N. van Es en J. A. A. Huisman, H. H. C. Vlek en C. G. E. A. Fomier, J. van den Berg en M. J. Bosse, O. H. Let- tinga en H. J. M. van den Broek, J. H. M. Rolink en C. F. E. M. Kahmann. J. Wielenga en M. W. de Bondt, J. H. C. Peterse en J. A. Bijster, E. J. Zwaanswfjk en A. E. van Til, H. Koster en C. van Hamersveld, B. N. Loerakker en M. P. A. Snoeks, J. Funke en A. Bel, S. van Bockel en G. W. M. Smid, J. Bakker en A. M. Koster, P. J- van der Zwan en M. F. Gloerich, H. Sas en B, E. Eijkhoudt. A. F. Marchand en J. A. Slot, H. A. T. Stuurman en P. S. C. van der Veldt, A. Kruijd en J. C. Hangjas, W. Huijsmans en M. C. van der Linden, J. M. Peters en M. L. Klijn, F. J. Bruins en O. M. Collard, M. L. Breetvelt en P. Jelsma, A. H. Bemer en J. H. Poelman, J. H. A. M. van Son en H. C. J. van Beek, H. van Leeu wen en M. J. Drenth, G. J. Stulp en D. B. de Vries. C. Saeijs en T. M. Olijerhoek, H. A. X. Reintpesns en F. W. M. T. Reuten. Getrouwd: M. Visser en P. Burger, A. A. John en T. A. C. van Loy, G. J. van Lies hout en J. M. van Lammeren, G. Holwerda en R. van der Veldt, F. M. Nieuwenhuize en C. V. Coone, F. L. Kenniphaas en E. J. van den Berg, M. van Leeuwen en A. M. Pollie, P. van der Wolf en C. J. Severijnse, A. J- van der Linden en M. T. Hablous, S. P. J. D. Pardon en A. C. W. Piet, F. J. de Graaf en H. C. Biesbrouck, P. Tuin en S. M. Vester, J. C. van Mourik en P. W. J Wubbe, G. N. Wigchert-en A. M. van der Velden. G. J. Piet en W. Heijmel, J. C. de Vries en K. Onderweegs. van betaling ingetrokken te krijgen* maar niets kon baten. De tweede bewindvoerder, de heer P. Zelle te Amsterdam, is reeds lang ge leden door het Beheersinstituut aan het bedrijf toegevoegd, zodat men van zijn deskundigheid gebruik kan maken. Eerst 30 October zal de rechtbank de zaak be handelen en het personeel behoeft niet te vrezen, dat het bedrijf intussen niet ei^n vlot als tot nu toe voortgang zal hebben. De in het programma van de Sport week opgenomen turndemonstraties van de gymnastiekverenigingen Concordia en Turnlust, welke echter door slechte weersomstandigheden werden uitgesteld, zullen thans plaats vinden, en wel door Concordia op het Zaanenplantsoen op Zaterdag 10 Juni 17.30 uur en door Turnlust aan de Pladellastraat Zondag 11 Juli 14.30 uur. In Stoop's bad speelt H.V.G.B. heden avond voor de hoofdklasse-competitie tegen S.V.H. Deze wedstrijd begint om 8 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Since you went away (a. 1.), 1-45, 4, 6.45 en 9.15 u. Luxor: Love Story (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Als je lacht, dan ben je rijk (a. L), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Verlaten (strikt volw.l, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- theater: Nieuw Mexico (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. VRIJDAG 9 JULI Circus Strassburger, voorstelling 8 uur, ZATERDAG 10 JULI Circus Strassburger 2 en 8 u. voorstellin gen. Concertgebouw: Mittovos-missieten- toqnstelling, geopend van 10 u. 's mor gens tot 11 u. 's avonds. De missiona rissen zijn op de stands aanwezig: van 10 tot 12 u. 's morgens; van 2.30 tot 5.30 u. 's middags en van 7.30 tot 10.30 u. 's avonds. nemen het waar als U op vacantie bent. Laat daarom vooraf Uw wo ning van motten zui veren. Wij staan met onze vakkundige be handeling tot Uw dienst. Raadpleegt: Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 Wij verdelgen alle ongedierte (Adv.) In de nacht van 13 op 14 Januari van dit jaar trok de 29-jarige' D. B. op een van zijn duistere zwerftochten van Amsterdam naar Badhoevedorp. Hij wist dat hij buiten de maatschappij stond, immers tweemaal was hij uit een politiek interneringskamp ontvlucht. Distributiebescheiden had hij niet, want aan een distributiekantoor durfde hij zich als vluchteling niet te melden, en een betrekking was voor hem practisch onvindbaar, want door abnormale om standigheden had hij geen vak of be roep geleerd. Nooit had hij een normaal leven zoals ieder ander kunnen hebben. Het was dan ook met een blij gemoed, dat hij de militaire dienst inging. Doch het was niet het geluk, dat voor hem openlag: mobilisatie, oorlog en bezet ting volgden elkander op. B., die vol wassen was geworden, had geen betrek king en ging tenslotte op het land wer ken. Ook hier kwam echter een eind aan. Toen werd hij gegrepen door lok kende leuzen op affiches, die grotere aanmelding bij S.S. en andere politie organisaties van de bezetter moesten stimuleren. Het was altijd de wens ge weest van B. om een betrekking bij de politie te krijgen, doch nooit had hij dit ideaal bereikt. In Nederlandse mili taire dienst had hij een tijdje een poli- tiecursus gevolgd, maar de oorlog had daar een ontijdig eind aan gemaakt. En zo kon hij de roep van de biljetten niet meer weerstaan en gaf hij zich op. Een opleiding was het, die hij nadien kreeg: men bracht hem in Schalkhaar, werd S.S.-er enz., doch natuurlijk was dit alles niet te zijnen voordele, want na de bevrijding ging het internerings kamp >voor hem open. Toen zijn vrouw hij was getrouwd eens ernstig ziek was en hij de kans schoon zag, brak hij uit en ontvluchtte het kamp. B. werd daarna weer gepakt en kwam in kamp-Laren terecht. Ten tweeden jnale slaagde hij er in de benen te ne men, doch het leven werd al moeilijker voor hem. Hij had geen vaste woon plaats en meende teneinde raad zijn bestaan te zien in het plegen van „kraakjes". En zo was hij dus in de nacht van 13 op 14 Januari in het plaatsje Badhoeve dorp om daar zijn slag te slaan. Met een mes maakte hij kerven in de keuken deur van de woning van een kruidenier en schoof daarna het slot weg. Hij ging naar binnen en ontvreemdde daar le vensmiddelen, distributiebonnen, f 200 aan geld en verschillende gouden en andere voorwerpen. Diezelfde nacht Zoals reeds gemeld zou buslijn 6 van de NZH worden opgeheven en lijn 3 worden doorgetroken. Om en om zullen er bussen rijden van Heemstede naar Bloemendaal (Bosch en Duinplein) en naar Velserend-Santpoort (Willem de Zwijgerlaan). Met ingang van 11 Juli wordt dan de route van lijn 3 20 mi- nutendienst als volgt gewijzigd: Heemstede (Laan van Bloemenhove) Haarlem (Station) Bloemendaal (Bloemendaalseweg, hoek Rustenburger- laan) Bloemendaal (Bosch en Duin plein). De andere bussen rijden via Bloemendaal (Prov. Ziekenhuis) door tot Velserend-Santpoort (Willem de Zwijgerlaan). Ingaande 12 Juli zullen de autobus lijnen Haarlem (Station) Bloemen- daalse strand als volgt worden gewij zigd: Dagelijks bij gunstig weer tot en met 31 Augustus vertrekken de bussen van af het station om 9 uur en vervolgens om de 20 minuten tot 8.20 namiddags. Vanaf het Bloemendaalse strand ver trekken de bussen om 9.20 "en verder om de 20 minuten tot 8.40 uur namid dags. De vertrektijden op de route Haarlem (Station) Noorderbad te Zandvoort worden ingaand diezelfde datum uitge breid, echter alleen op werkdagen en tot en met 31 Augustus. Naar Uw vacantieverbiijf met 6-pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2*3.4.5. Ongeveer 750 kinderen uit Haarlem zullen buiten schoolverband hun vacan tie doorbrengen in het D.U.W.-kamp bij Oosterwolde in Friesland, De .organisa tie is ter hand genomen door een daar voor ingestelde commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van speeltuinvereni gingen, R.K. Vereniging 'voor het Gezin, club- en buurthuizen enz. De commissie staat onder voorzitterschap van de wet houder van Onderwijs; voorts zijn de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken en de Geneeskundige Dienst ingescha keld. Er zullen enige algemene R.K. en Prot. Christ, kampen worden gehouden. De kosten van het logies bedragen f 1.50 per dag en per kind. De totale kosten zullen inclusief de reis f 17 a f 18 per kind bedragen voor een verblijf vanéén week in het kamp. De kosten voor de 750 Haarlemse kinderen bedragen dan ook rond f 13.000. Ouders, instellingen en particulieren dragen f 8000 bij en B. en W. stellen voor, de ontbrekende f 5000 uit de gemeentekas te betalen. pleegde hij nog twee inbraken in Bad hoevedorp. Natuurlijk kon dat niet zo maar doorban enwat te voorzien was: de politie stak er een stokje voor. Donderdag stond hij in het beklaag denbankje voor de Haarlemse recht bank om zich te verantwoorden voor de inbraak by de kruidenier. Van de ge stolen bonnen bleek verdachte er een gedeelte verkocht te hebben voor f 4000. De rechter vroeg aan beschuldig de, hoe hij aan de aanzienlijke voorraad sieraden en kostbare voorwerpen geko men was, die in zijn bezit was voor de arrestatie. Doch een, overtuigend ant woord daarop moest verd. schuldig blijven. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat B. verstandiger was geweest, als hij helemaal geen ontvluchtingspogingen had gedaan en behoorlijk had gewacht tot hij zijn straf had uitgezeten. Spre ker meende in B. niet' een misdadiger of iemand met misdadige aanleg te zien. Hij heeft nu ingezien, dat hij dom heeft gehandeld, aldus de officier. Hij eiste 10 maanden gevangenisstraf. De verdediger gaf een beknopt over zicht van het leven van zijn cliënt en merkte aan, dat hij volkomen uit de band is gesprongen en eigenlijk nog nooit in het gareel heeft kunnen lopen. Ieder nieuw vooruitzicht werd voor hem afgesneden. Tenslotte vroeg hij een korte straf. Uitspraak 22 Juli. In de zitting van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland herdacht (ie voorzitter gisteren met een kort woord het oud-statenlid en gedeputeerde, de heer A. H. Gerhard, die dezer dagen overleed. De behandeling van het voorstel tot invoering van de zgn. medezeggenschap van het personeel aan de top bij de pro vinciale bedrijven bracht een langdurige discussie, waarbij de heer Vulik (K.V.P.) als eerste spreker verklaarde, dat de voordracht zelf alle instemming had van zijn fractie. Hij voegde er echter aan toe, dat er geen eenstemmigheid bestond over de realisatie van het voorstel. Met enkele van zijn fractieleden was hij de mening toegedaan, dat de verte genwoordigers in de Raad van Toezicht niet per se uit het personeel van het bedrijf moeten gekozen worden. Het blijft dan altijd maar de vraag, of men de meest geschikte mensen in de Raad krijgt. De heer Dorjee (C.H.) wilde graag nog iets verder gaan en de medezeggen schap ook in de provinciale ziekenhuizen invoeren. Hij -had er tevens bezwaar tegen, dat de mogelijkheid zou bestaan, dat er mensen buiten het personeel ge kozen werden. De heer De Bruin (V.V.D.) vond het onjuist, wanneer het 'n ongeorganiseerde onmogelijk zou zijn in de Raad van Toezicht zitting te nemen. Hij tekende daarbij echter aan, dat hij het zou toe juichen. wanneer de communisten uit die Raad zouden geweerd worden. Begrijpelijkerwijs was de heer.Van Delden (Comm.) naar aanleiding van deze opmerking bijzonder vertoornd, en hij stak dit later bijgestaan door zijn partijgenoot Hartog niet onder stoe len of banken. Het werd tenslotte een politiek steekspel, waaraan ook door an dere sprekers werd deelgenomen en het zou een vervelend gevalletje geweest zijn, ware het niet, dat daarin de reactie op de verkiezingen wel zeer goed in beeld gebracht werd. Het is niet juist, dat ongeorganiseer den de vruchten plukken van het vele werk der georganiseerden, verklaarde de heer Visser (Arb.) en hij werd daar in bijgevallen door zijn fractiegenoot, de heer De Roos. Gedeputeerde Bouwman antwoordde o.m., dat men toch wel verwachten kon, dat er, gezien de sterkte van het perso neel, mensen gevonden zouden worden met voldoende capaciteit om in de Raad zitting te nemen. Een motie van de communisten werd met 46 tegen 10 stemmen verworpen, waarna het voorstel van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming werd aan vaard. Eveneens namen de Provinciale Staten het voorstel aan tot vaststelling van een nieuw salarisreglement en van een nieu we salarisregeling voor enkele hoofd ambtenaren, nadat zij zich accoord ver klaard hadden met een motie van de heer Vulik inzake de standplaatsaftrek, die naar de mening der leden zo gauw mogelijk moest verdwijnen. Een kleine discussie ontspon zich nog bij de behandeling van het voorstel tot afwijzing van.het verzoek om subsidie van het bestuur der stichting „Scapino" balletgroep voor de jeugd te Amsterdam. De heer Doek (Arb.) schilderde de be tekenis van deze groep en vroeg haar alsnog een subsidie toe te kennen van f 500. Dit werd echter met 34 tegen 22 stem men afgewezen. Tenslotte hechtte men zijn goedkeu ring aan het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Volksmuziek school voor Haarlem en omstreken voor hét jaar 1948. De Provinciale Staten van Noord-Hol land komen Donderdag 2 September in een buitengewone vergadering bijeen ter herdenking van het gouden rege ringsjubileum van H.M. de Koningin. Wi.i zouden er een prijsvraag van kunnen maken onder het motto: Kent ge deze mensen? Het is een anonyme parade van kopstukken van de Mittovos 1948, maar het zal voor velen niet moeilijk zijn ze te iden tificeren. Let op de krachtige tekken in het gezicht van de vice-voorzitter, die aan de 25.000ste bezoeker een geschenk overhandigt. Als ge hem eenmaal gezien en gehoord hebt, herkent ge hem uit duizenden. Hij is bijna dag en nacht in het Concertgebouw en 's nachts droomt hij ongetwijfeld van 50.000 bezoekers. Vervolgens moet ge uw aandacht wijden aan het strategische uiterlijk van de algemeen secretaris; er zit iets in die kop en hij heeft geen moeite gedaan om te poseren. .De man van de afdeling contanten is niet de man van de muziek, al zit er heel wat muziek in zijn geld kistje. Hij heeft iets joyeus, zo om een avondje gezellig mee uit te gaan. Maar nu heeft hij zorg, gezellige zorg. De oubollige heer die met een lot van de bekende loterij in zijn hand zwaait heeft de tekenaar Frans Piet grote moei lijkheden'bezorgd. Het had eigenlijk een afdruk in kleuren moeten worden met wonderbaarlijk veel rood. Ossenstaartsoep vraagt de figuur der super-organisatie iedere dag aan het buf fet, maar het draait meestal op een glas champagne uit, omdat zijn parelende geest zich daartoe beter leent. Laten we ons nu even bepalen tot cfe Capucijner pater met de Dajakgreep. Wat Kokadorus indertijd op het Am- stelveld was, is deze pater op de Mitto vos. Men fluistert, dat men hem zal verzoeken nog een weekje langer te blijven. Wat een lieflijk gezicht heeft de dame, die meesteresse is van de koffie, het gebak en alle andere heerlijkheden, die de tentoonstelling in het restaurant biedt. Zij heeft op deze tekening iets van een glamour-girl, zo iets om uit te knippen en op te hangen. „Het alziend oog op meer dan 1000 meisjes" móet men kennen. Deze man ziet men in normale tijden in een inrichting aan de Grote Markt, hij heet niet Loutje. Von del heeft gezegd, een vrouw is duizend man te erg. Tja, hoe moet het hier dan gaan? De missie in civiel behoeft geen com mentaar: een waardig plaatje. Wie zijn toch die energieke „Paps" en „Mams"? Paps staat er best voor, al kost hem deze week een pond of tien van zijn overvloed. En Mamszij verdient de hemel, maar niet te vlug. Attractief is het onderschrift van een plaatje van een mijnheer, die vroom is en gezegd heeft: kies Groen in plaats van Drees, man! De music-maestro moet van Canadese oorsprong zijn. Hij ver raadt een grots artisticiteit. Het architectonisch vernuft demon streert zich iedere dag in de zalen. Hij maakt zich minder druk dan het pu bliek, maar zorgt er wel voor dat hij niet in de verdrukking komt. En last not least een lieftallige juffrouw, die achter de schrijfmachine zit en achter de scher men werkt. Als het nog heel lang duurt word ik er getikt van, zegt ze. Vanwege de sluiting van de „Mittovos" zal Zondag a.s. de maandelijkse bijeenkomst van de recollectieclub van Maria Altijddu rende Bijstand in de kapel van de eerw. broeders Johannes de Deo niet doorgaan. Voor KOPERWERK JANSSTRAAT 8 - TEL. 20141 't Huis m. d. Friese vlag t/o Nutsspaarb.) (Adv.) Voor de zielerust van de in en na de oorlog gestorven en gesneuvelde missio narissen, priesters, broeders en zusters droeg gisteren mgr. Th. Bekkers, natio naal directeur der pauselijke missiege nootschappen, een plechtige Requiemmis op in de St. Josephkerk aan de Jans straat. Hij werd daarbij geassisteerd door pater van Oss C.I.C.M. en pater Colum- banus O.F.M.Cap. Op het priesterkoor had o.m. plaats genomen mgr. N. Stam. Deze plechtigheid werd helaas door slechts weinigen bijgewoond. De afgelopen dagen werd de Mittovos o.a. bezocht door mgr. Th. Bekkers, ka nunnik deken J. H. Niekel, de diocesane directeuren van de K. A., de Provinciaal der Redemptoristen in Nederland, en verschillende- aalmoezeniers van het Ned. Indische leger. Vandaag wordt de 25.000ste bezoeker verwacht. Ondanks de enorme drukte heeft de E.H.B.O. betrekkelijk Weinig in actie behoeven te komen. Dank zij de paraatheid van de leden, kon er in de enkele gevallen dadelijk geholpen wor den. 109» I'..1 i '-A* I 1 •at, JU Jw (Ur jf- Van de R. K. Modevakschool „St. Veronica" slaagden op 7 en 8 Juli de volgende candidaten: voor linnennaaien: Thea Dijkzeul, Stien de Rooi, Rita v. Koersel. Willy de Koning, Jacomeintje Burghout, Rie Huiberts, Dimphina Cap- pens, Cor Dijkzeul, Thea Snoeks, Jean Peschar, Bep Officier, Tonny Willemse, Nelly Kramer. Cor Kreike, Nelly Bank, Amelia van Wees, Truus v. d. Aar, E. Kramer; Voor costuumnaaien: Bep Cor- bée, Ria Blom, To Sleper, Rie Rens, Jo Frericksen, Willy Hilbers, Jo v. Egmond, Truus Burghout, Clasina Kabel. Anny Hoek, Ina de Koning, Bep van Gils, Rie Kolvers, Anny Postma, Tiny Bank, E. Kramer, (geen afgewezen). Gisteren heeft de heer J. W. van Maanen afscheid genomen als directeur van de overbruggingscursus tussen Am bachtschool en MTS aan Haarlem's Technische School. In de nacht van Woensdag op Don derdag is ingebroken in een ijssalon aan de Burgwal. De recherche heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een 20-jarige lampekap- pennaaister, die een maand geleden in de gemeente Haarlemmermeer een vest had gevonden en daarvan geen aangifte had gedaan. Zij heeft het vest voor f 17.50 verkocht. H. K. H. de Regentes heeft heden ten palelze Soestdük de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal ter conferentie ontvangen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 13 Juli geen audiëntie ver lenen. De uitslagen van de deze week ge speelde wedstrijden luidden als volgt: Beslissing: M. HerbenJ. Lucas 02; J, Lucas—P. Mul 1—1. Groep A: G. A. HesselmanG. Kraak 20; M. Herben J. Lucas 0—2; A. Masteling—G. Hes selman 20; A. MastelingG. Kraak 20. Groep B: Th. v. WortP. Mul 20; C. HeesakkerTh. v. Wort 20. Daar het gebouw Donkere Begijnhof 5 verbouwd wordt tot R.K. militair tehuis, is ons clubgebouw voortaan Raadhuisstraat 5, Haarlem-Noord, elke Woensdagavond van 8 tot 12 uur. Ja, ja, die Haarlemse jongen had het goed bekeken! Gisteravond kreeg hij er genoeg van altijd maar in die boe ken te zitten turen. Al stond hij dan vlak voor zijn Mulo-examen, één avond je er tussen uitbreken zou geen kwaad kunnen. Hij liet de wiskunde-formules voor wat ze zijn, liet jaartallen en onregel matige werkwoorden links liggen, en ging op stap. En waarheen? Natuurlijk naar de Mittovos!!! Want. Wij tippelen het missiepad hier op de Mittovos we wagen en we winnen wat hier op de Mittovos, Wij eten en we drinken tot besluit hier op de Mittovos, kom, geef je laatste ceflt maar uit hier op de Mittovos. En zo kwam deze jonge Haarlemmer, de 15-jarige Johan Zuiderwijk, wonen de op het Schoterbosplein 27, gister avond aan het Concertgebouw, en toen hij de controle passeerde, zal hij niet geweten hebben, wat hem overkwam, want hij werd overdonderd door de enthousiaste begroeting, die hem ten deel viel. Geen wonder, want hij was de 20.000ste, die de tentoonstelling be zocht. Hij ontving een boek en een „tulband" en tot slot werd hem een se renade gebracht in de vorm van een „lang zal hij leven". Toen hij weer bij zijn boeken terug keerde, was hij een boek rijker, en kon hij zich aan de tulband tegoed doen om krachten te verzamelen voor het komende examen. Als hij nü niet slaagt.... B. en W. stellen de raad voor, aan de heer P. Jongepier overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1949 eervol ontslag te verlenen als di recteur van het Gas- en Waterbedrijf. - Het R. K. Kerkbestuur te Aerdenhout heeft aan de gemeente subsidie ge vraagd voor zijn kleuterschool. B. en W. stellen voor, f1500.— subsidie te verlenen. Tevens willen B- en W. een verordening tot hun beschikking heb ben, waarin staat dat dergelijke aan vragen vóór 1 September van een jaar moeten geschieden. B. en W. van Bloemendaal hebben het advies van de juridische commis sie gevraagd voor een wijziging in de verordening vermakelijkheidsbelasting met betrekking tot de mogelijkheden om van die belasting vrijstelling te ver lenen. De Harmonie „Eensgezindheid" geeft Zondagmiddag een concert in Groenen daal en zal daarbij het volgende pro. gramma uitvoeren: Jubelklanken, mars van Nebel; lAve nir, J. Martin; Vrolijke dauwtrappers Bis'slink; Euterpe, ballet, A. L. Doyen; Leve de Vrijheid, mars, Bisselink; Sons of the Brave, Begdood, Ferdiana, H Klement; Doornroosje, M. Roode; De Vogelkoopman, S. P. v. Leeuwen; Finale Het concert begint te 3 uur. Ged. Staten hebben h*n goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit, waarbij bepaald is f 1600.— subsidie per jaar te verlenen aan de afdeling „Gezinszorg" van „Onderling Hulpbetoon". Ook de aanstelling van een gemeenteujke kraamverzorgster is goedgekeurd. Bin nenkort zullen sollicitanten worden op geroepen. (Van onze Haagse redacteur) Een tot in de uithoeken gevulde Rid derzaal luisterde Donderdagmorgen, met op de achtergrond zachte muziek van de Kon. MiL Kapel onder leiding van ka pelmeester Rochus van Yperen, naar de ruim 200, mét Engels accent aangekon digde, namen van Nederlanders, die werden opgeroepen om onder het bal dakijn uit de handen van de Engelse ambassadeur, Sir Philip Nicholls, de de coraties in ontvangst te nemen, welke van Britse zijde voor verdienstelijk ge drag in de oorlog zijn verleend. Nabe staanden. militairen, een geestelijke, een dominé en mannen van naam. ontvin gen bij deze plechtigheid militaire en ci viele Engelse onderscheidingen. De nieuwe Britse ambassadeur, opvolger van Sir Neville Bland, voor wie deze gelegenheid na zijn ziekte de eer ste maal was, dat hij voor het forum trad, sprak over de verbondenheid van het Er.gelse en Nederlandse volk door de gemeenschappelijke opvattingen over koningschap, godsdienst, democratie en Westerse cultuur en gewaagde van de samenwerking in oorlogs- en vredestijd. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door minister Fiévez, generaal Kruis, admiraal Helfrich en de ambassadeurs van Zuid-Afrika, Australië en Canada. In de Provinciale Staten- van Gelder land, Overijsel, Groningenen Drente (groep 2) zijn gisteren tot leden van 4e Eerste Kamer gekozen: 1. K. V. P.: J. R. M. van den Brink, Laren (N.-H.); H. J. M. Verheij, Di- dam; H. C. Nijkamp, Enschede. 3. C. H.: G. Kolff, Geldermalsen; G. Vixeboxse, Almelo. 4. V. V. D.: R. Zegering Hadders, Em- men. 5. C. P. N.: J. P. Schalker, Amster dam. 6. A. R.: W. Rip, Voorburg; A. W. Biewenga, Garstauizen. 7. P. v. d. A.: R. Kranenburg, Leiden; J. A. Jonkman, 's-Gravenhage; J. Cra mer, Assen; H. Oosterhuis. Amsterdam. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag voor het wetsontwerp Credietverstrekking aan Ned. Indië wordt o.m. opgemerkt, dat m eerste aanleg rechtstreekse opofferingen in goederen van Nederland zullen worden gevraagd tot een bedrag van f 100 millioen. De besprekingen, die de ministers Lief- tinck en Götzen begin Juni jl. met de luit.- gouverneur-generaal en ziin naaste mede werkers te Batavia hebben gevoerd, heb ben geleid tot de opstelling van een ontwerp voor een financieel-economische overeen komst, waaromtrent uiteraard nog nadere besprekingen, o.m. met de voorlopgie fede rale regering zullen moeten plaats hebben. Hét ligt in de bedoeling, dat een zodanige overeenkomst tussen Nederland en de V. S. van Indonesië zal worden gesloten. De hoofdinhoud van de ontworpen financi eel-economische overeenkomst zal door de regering ter vertrouwelijke kennisneming worden voorgelegd aan de volksvertegen woordiging. De ministers hebben tijdens hun voren- vermeld bezoek aan Ned. Indië ook aan het vraagstuk tot herziening van de aflos- singsregeling zeer bijzondere aandacht ge wijd. Daarbij is niet slechts aan de wijze van aflossing van de rechtstreekse schulden» alsme.de aan de zekerheidstelling voor deze aflossingen en voor de rentebetaling aan dacht geschonken, doch ook aan zekerheid stelling voor schulden en credieten van Ned. Indië, welkedoor Nederland zijn gegaran deerd. Met de N®d.-Indjooho rogoriuö IS hierover voorlopige overeenstemming be reikt. Tot zekerheid voor de richtige nakoming van de verplichtingen tot rentebetaling en aflossing zal dienen de opbrengst van de tinexploitatie op het grondgebied van Ned.- Indië. De rente op de verleende credieten zal terstond ingaan, doch i. v. m. de aan looptijd welke Indië voor zijn reconstruc tie nodig heeft, heeft min. Lieftinck In be ginsel ingestemd met een consolidatie van de lopende schulden en credieten en met een regeling waarbij tot 1951 geen aflossin gen zullen plaats vinden. De minister van Financiën heeft zich op het standpunt ge steld, dat de aangegane schuldverplichtin gen in ongeveer 25 jaar zullen moeten zijn afgelost. Voor bewoner» van 't Kleverpark, Haarlem-Noord en Bloemendaal Mr. Dr. L. F. H. Regout aanschouwde op 3 April 1891 te Maastricht het le- venslicnt, studeerde na het gymnasium te Katwijk a.d. Rijn doorlopen te heb ben aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1913 tot meester in de rechten en in 1922 tot doctor in de staatswetenschap- pen promoveerde. Mr. Regout is voor zitter van de Katholieke Limburgse Werkgeversvereniging en curator van de Nijmeegse universiteit, alsmede offi cier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De nieuwe Eerste-Kamerleden mr. F. Teulings en jhr. mr. G. Ruys de Beeren- brouck hadden zitting in de oude Twee de Kamer; mr. dr. P. Witteman en prof. dr. J. v. d. Brink zijn minister in het thans demissionaire kabinet-Beel. Koning Abdoellah van Transjorda- nië is benoemd tot chef van alle Arabische legers in Palestina en is onmiddellijk begonnen de Arabische troepen samen te trekken voor een groot offensief. In Cairo heeft Azzam Pasja verklaard: „Wij maken nu een vuurproef door. Onze toekomstige betrekkingen met, Engeland zullen afhangen van de op rechtheid en loyaliteit van de Engelsen inzake de verdragen met de Arabische landen en de vriendschappelijke feou- ding, die Engeland t.o.v. de> Afabieren in deze crisis zal aannemen." 314 Neder JL 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 beL fac Ned. Handel Mii. eert A.K.Ü. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum Amsterdam" Rubber HolL Amerika Lijn Kon, N. Stoomb. Mil Scheepvaart Unie H.V.A. Deli MI1. eert ex div. en ex claim. koersen Vorig Opening slot 9/7 10014 98fs 98f»-% 99 f, 99 163 163% 165% 124 195% 157% 206 206% 30114 301 294gb 259V4 259% 341% 340 163 165 200% 174 189 189 220% 222 157%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2