Bevoegdheden van de Grondkamer omschreven ERIC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS J LAWAAIERIG JAGENDE STOET TREKT DOOR FRANKRIJK OP EIGEN BENEN Grotere rendabiliteit beoogd Verdeling van het land BIEVER UIT TOUR DE FRANCE GENOMEN wordt geregeld Mgr. dr. G. J. Vesters u I Nederland tegen vetorecht Tour de France, een reizend circus Stakingen in Italië a la minute Immigratie in Australië VRIJDAG 9 JULI 1948 PAGINA 3 Wetsontwerp over landbouwgrondèn ingediend 25 jaar bisschop Uitzending .Heiligdomsvaart Studieverzameling voör het leger Kader krijgt nu praktisch onderricht zmmimmÈÉm&m - vi Nijmegens universiteit niet vergeten In V.S. reeds 17.000 dollar bijeen Oorkonde uit Zuid-Afrika Voor Koningin Wilhelmina C Tourismen de France j GEVANGENISSTRAF VOOR VOETBALLER Amersfoorts tegen Bosch politie-elftal om de landstitel MABEL BARNES GRUNDY Plaats voor ruim 15 millioe Engelsen Reservisten op Malakka opgeroepen Lord Wavell naar Duisburg „Zuiderkruis" brengt demobiliserenden Emigratie naar Canada Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende een rege ling aangaande enkele rechtshandelin gen met betrekking tot landbouwgron den. Hierin worden de bevoegdheden van de grondkamer omschreven. Zij zal toe zicht kunnen uitoefenen op eigendoms overdrachten en het slechter worden der ruilverkaveling kunnen tegengaan. Eveneens wordt in dit wetsontwerp de Verdeling van land over landbouwbe drijven geregeld, waarbij de rendabili teit der exploitatie voorop staat. Een bepaald prijsniveau is voorts niet in de Wet gefixeerd, wel wordt als basisvoor de prijsvorming aangenomen het prijs niveau van 9 Mei 1940, waarbij een verhoging van 10 pet. voor landbouw gronden en van 20 pet. voor woeste grond in aanmerking genomen zal wor den. De ministers van Landbouw, van Jus titie, van Economische Zaken, van Fi nanciën, van Binnenlandse Zaken en van Wederopbouw zijn van oordeel, dat Wettelijke bepalingen ten aanzien van de vervreemding van landbouwgronden voor de Nederlandse landbouw noodza kelijk zijn. De hierbij voorgestelde maatregelen beogen nu een rationeel gebruik van de grond te handhaven en te bevorde ren en hierop door de grondkamerhet toezicht te laten uitoefenen. In vele stre ken van het land laat de verkaveling van de gronden in gebruik bij het land bouwbedrijf. veel te wensen over. Door de ruilverkaveling wordt in het gebied, waarover de ruilverkaveling zich uitstrekt, op een bepaald ogenblik de verkavelingstoestand verbeterd. De ze gunstige toestand kan echter na ver loop van tijd door rechtshandelingen Worden te niet gedaan. Dit ontwerp nu beoogt de eigendomsoverdrachten aan het toezicht van de grondkamer te on derwerpen. Op deze wijze kan worden zorggedragen, dat de bereikte resultaten op het gebied van de ruilverkaveling niet in gevaar gebracht worden, terwijl overigens kan worden tegengegaan, dat de versnippering voortgang vindt. In het pachtbesluit is reeds de moge lijkheid geopend hiermede rekening te houden. Deze wet beoogt soortgelijke regelen te stellen omtrent eigendoms overdracht. Met behulp van de nieuwe bepalingen zal allereerst het slechter Worden van de verkaveling kunnen wor den tegengegaan. Behalve ten aanzien Van de verkaveling stelt het ontwerp ook regelen met betrekking tot de ver deling van het land over de landbouw bedrijven. Hierbij wordt Vooral beoogd om verdere splitsing van bedrijven, Waardoor deze niet rendabel geëxploi teerd kunnen worden, te voorkomen. Als norm neemt men aan, dat een land bouwbedrijf tenminste aan de ondernemer ®n zijn gezin een volledig bestaan moet Junnen verschaffen. De grondkamer zal in bet concrete geval móeten beoordelen waar de minimumgrens gelegen is en daarbij re- bening houden met de grondsoort, de aard van het bedrijf, het bedrijfstype van de feeek en andere In aanmerking komende Omstandigneden. De omvang van de te kleine bedrijven moet zoveel mogelijk 'vergroot worden. Wordt door de eigenaar van een middel groot of groot bedrijf een overeenkomst bij de grondkamer ingezonden, waarbij grond San een ander groot of middelgroot bedrijf Wordt overgedragen, terwijl de grondkamer tegen deze overeenkomst met betrekking tot het bedrijf van de verkoper geen eco nomische bezwaren heeft, dan kan onder- Zocht worden of in de nabijheid van het' over te dragen perceel kleine bedrijven zijn, die uitbreiding behoeven. Blijkt dit het ge- Val te zijn, en is de eigenaar van het kleine bedrijf bereid het bedoelde perceel te ko- Pen, dan zal de grondkamer goedkeuring aan de ingezonden Overeenkomst kunnen onthouden. Wenst de eigenaar niet te verkopen aan degene, die daarvoor naar het oordeel van de grondkamer in aanmerking komt, dan Is het vrij niet tot verkoop over te gaan. De eigenaar of pachter van het kleine bedrijf is evenwel gebonden aan zijn toezegging. De ministers achten het wenselijk, dat de middelgrote en grote bedrijven niet worden verkleind beneden een omvang, welke voor de streek en het bedrijfstype als normaal mag worden beschouwd. Enige verkleining ontmoet geen bezwaar, doch deze mag niet zover gaan, dat ook deze bedrijven geleidelijk tot de mi nimumgrens afdalen. Om deze reden zal de grondkamer ook hier op de verklei ning van het bedrijf acht slaan. Met betrekking tot de prijsvorming van landbouwgronden zijn de ministers van me ning, dat hiervoor in het ontwerp bepalin gen dienen te worden opgenomen. Het is echter bezwaarlijk een bepaald prijsniveau in de wet te fixeren, daar, Indien de om standigheden tot wijziging van dit niveau aanleiding geven, dan wetswijziging nood zakelijk zou zijn, de nadere uitwerking is derhalve aan een algemene maatregel van bestuur overgelaten. Het ligt in het voornemen van de rege ring, voorshands ln de ingevolge artikel 5 nodige algemene maatregel va» hestuur, ln het algemeen het prijsniveau, zoals dit op 9 Mei 1940 gebruikelijk was als basis te ne men, waarbij een verhoging van 10 pCt. voor. landbouwgrond en van 20 pCt. voor woeste grond in aanmerking genomen zal worden. De ministers hebben gemeend aan de pachter een recht van voorrang bij verkoop te moeten verlenen. Zij hebben zich hier bij laten leiden door overwegingen zowel van bedrijfseconomische aard, alsook door overwegingen van billijkheid. Dit recht van voorrang is beperkt met het oog op de belangen van bloed- en aan verwanten, die dus voor de pachter gaan, indien zij eigendom wensen te verwerven. Deze beperking hoeft niet verder te gaan dan tot bloed- of aanverwanten in de rechte linie of in de zijlinie tot in de tweede graad. De grondkamer zal tenslotte haar goed keuring aan een overeenkomst waarbij land overgedragen wordt om hiermede nevenin komsten te verkrijgen of om dit voor zelf voorziening te gebruiken, kunnen onthou den indien de mogelijkheid aanwezig is het land bij een landbouwbedrijf te voegen, ten zij de oppervlakte van het over te' dragen object gering is. Met het oog op het grote gebrek aan land achten de ministers het wenselijk, dat de grondkamer waar nodig, de samenvoe ging van grote bedrijven kan tegengaan. Z. H. Exc. mgr. dr. G. J. Vesters viert 5 Aug. a.s. te Mary's Mount in Australië zijn zilveren bisschopsjubileum. Mgr. Vesters werd 7 Augustus 1876 in Den Bosch gebo ren en behoort tot de congregatie der mis sionarissen van het H. Hart. In 1903 werd hij priester gewijd. Zijn missionaris-leven bracht hij o.a. door op de Philippijnen, in Brazilië en op Celebes. In 1923 werd hij Apostolisch Vicaris van Rabaul. Hij is o.'a. assistent-bisschop bij de Pauselijke Troon en Romeins graaf. De Engelse regering ver leende hem de onderscheiding van „Lid der orde van het Britse Imperium". In afwijking van het in de Katholieke Radio Gids gepubliceerde programma geeft de K.R.O. op Zondag 11 Juli van 22.3022.45 uur een reportage van de ;Heiligdomsvaart in Maastricht. Nu met ingang van 1 Juli het ar- mentarium te Delft als internerings kamp voor politieke delinquenten is opgeheven, heeft de Koninklijke Landmacht er opnieuw de beschik king over gekregen. Het zuidelijke gedeelte van dit gebouwencomplex is vandaag in gebruik genomen voor een studie-verzameling van oorlogs materiaal, dat men bij het eind van de oorlog heeft gevonden. Zij is aangelegd voor het practisch onderricht van het kader van het Ne derlandse leger, terwijl het tevens in de bedoeling ligt de verzameling open te stellen voor technici en voor studen ten en leden van de wetenschappelijke staf van de technische hogeschool te Delft. Zodra men voldoende personeel heeft opgeleid om belangstellenden rond te leiden, zal de verzameling ook te zien zijn voor ieder, die daar interesse voor heeft. Het grootste deel van de bijeenge brachte wapens, instrumenten en ver der alles wat tot de uitrusting van een modern leger behoort, is afkomstig van de Duitsers, omdat die in 1945 grote hoeveelheden oorlogstuig achter moes ten laten. Onder deze buit trof men echter wapens aan van bijna alle oor logvoerende landen ter wereld, die door de Duitsers waren buitgemaakt en in hun leger werden gebruikt. Ln zo verregent de zomer; maar achter het regenscherm schijnt de zon. Cijfers uit Neurenberg Nadenken kost drie dagen tijd Heeft U misschien een ark gezien i Vleermuisbommen Als alle paperassen, behorende tot de processen die te Neurenberg tegen oorlogsmisdadigers zijn ge voerd, netjes op elkaar werden gesta peld, zou die stapel hoger zijn dan het Empire State Building te New York, dat ongeveer 300 meter hoog is. Er zijn veertig kamers vol bewijsstukken. Vol gens niet officiële schattingen bedragen de kosten der processen tussen de 15 en 30 millioen dollar. De processen lopen ten einde, maar er zijn toch nog altijd 1000 mensen voor in dienst, waarvan de helft uit onder danen van geallieerde landen bestaat, de overigen zijn Duitsers. Geweldige hoeveelheden materiaal Werden gebruikt. 121.000,000 verbruikte Vellen papier b.v. zouden een stapel van bijna veertien en een halve kilometer hoogte vormen. Voorts zijn de door bombardementen gehavende gerechts gebouwen hersteld en heeft men hon derden gevangenen en getuigen bijna twee jaar lang voedsel en onderdak moeten verschaffen en ae gevangenen moeten doen bewaken. Tenslotte zijn Van alle 12 processen volledige geluids films gemaakt. Tot dusver hebben de V. S. alle dol- iarkosten opgebracht en de Duitsers be talen wat in marken kan worden be taald. Uiteindelijk zullen evenwel de Duitser* misschien voor het gehele be drag moeten opkomen, want volgens de Rechtsgeleerden der Amerikaanse mili taire regering komen in theorie al thans alle kosten der processen als bezettingskosten ten laste van de Duit sers. Het Franse parlement is tot de conclusie gekomen, dat er drie dagen nodig zijn om behoorlijk te kunnen nadenken. De Assemblé had namelijk na een de bat van 32 uur een wet aangenomen ®h stuurde deze naar de Raad van de Republiek met het verzoek, daaromtrent b'nnen eenzelfde tijdsbestek advies uit te brengen. I)e Raad van de republiek, die uit °üdere staatslieden bestaat, was veront waardigd over deze pogipg van de As- Semblé om de raad onder druk te zet- *.eu en weigerde vierkant zo snel te ~mken. Er dreigde een constitutionele RRisis en ijlings werd een gemengde ?°minissie benoemd, bestaande uit leden de Assemblé en de Raad, om de partijen tot elkaar te brengen. Deze commissie besliste, dat de raad «e; republiek drie dagen over een wetsontwerp mag nadenken en boven dien, dat een Zondag niet meetelt als denkdag. Dr. A. J. Smith, hoofd van de volks school met de bijbel in Greens- boro, gaat op zoek naar de Ark van Noë. Hii zal een reis ondernemen naar de berg Arabat, waar hij de resten van de ark denkt te vinden. Van de Turkse regering heeft hij voor deze ex peditie 'verlof verkregen. In Pearl Harbour zijn „vleermuis- bommen" tot een gewicht van 500 K.G. gebruikt om het 30.000 ton grote slagschip „New York" tot zinken te brengen. Deze bommen zijn de eerste automa tische door radar bestuurde vliegende bommen, die door de Amerikaanse vloot gebruikt worden. Het slagschip heeft twee oorlogen overleefd, plus twee atoombomproe- ven bij Bikini. Twee Noorse amateur piloten zijn in een Piper Cub toestel uit Oslo vertrokken, om een vlucht van 11.000 K.M. te maken. Tweede luitenant Asbjorn Foss en sergeant Arne Gefjell, die beiden lid zijn van een luchtvaartclub, zullen van Oslo over West-Europa naar Noord- Afrika vliegen. Zij hopen, over ander halve maand weer in Noorwegen te Z1JDe twee piloten, die beiden 25 jaar zijn, hebben berekend, dat zij ongeveer 100 uren in de lucht zullen zijn, en on geveer 50 maal zullen landen. Morgen zal het vliegtuig, volgens de reisroute, op Schiphol aankomen. 143. Toen Winonah zag wat de bedoeling was van haar ontvoerdersloeg ï&j met een vlugge armbeweging het gevaarlijke wapen opzij. Dit gaf Eric de ge legenheid zijn vijand dicht te naderen. Bliksemsnel trok Tubalah nu zijn zwaard en temidden van de naderbij qekomen Atlantiden en luipaardmannen ontbrandde tussen beide mannen een hevige strijd. Allengs werd het stil op het plein en in deze 'gesvannen stilte was duidelijk het geklik der lemmeten hoorbaarTerwijl Erj.c enTubalah hun strijd streden, strompelde de tyran Kirasso woedend en schuimbekkend door de sombere gangen van zijn citadeleen waanzinnig licht in zijn ogen. Het kan niethei kan nietmompelde hii met jammerende stem Eindelijk bereikte hij een balkon en keek neer op het pleinVerwilderd zag hij in het rondoveral op de muren en langs de bruggen zag hij Atlantiden! Zij hebben de situatie volkomen in handen! „Een staatsgreepjammerde Kirasso en eensklaps vertrok zijn mond zichtot een wrede arijns en haast onverstaanbare geluiden kwamen over zijn lippen„Wacht, wacht ik ben nog niet verslagent gromde hij en met een akelige lach verdween hij in een der gangen De Nederlandse gezant te Washington, dr. Van Kleffens, heeft aan een lunch in verband met de tweede jaarvergade ring van de vereniging „The 82nd Air borne Division" hulde gebracht aan de heldendaden, die deze divisié in Neder land in het bijzonder bij de bevrijding van Nijmegen in September 1944 heeft verricht. Mr. Van Kleffens dankte de vereniging voor haar campagne ten behoeve van de herbouw der Nijmeegse universiteit. Vóór mr. Van Kleffens sprak was het woord gevoerd door de heer James A. Farley, erevoorzitter van de commissie voor de campagne, welke ten doel heeft een bedrag van twee millioen dollar bij een te brengen voor de herbouw van de Nijmeegse universiteit. „Als de universiteit van Nijmegen herrijst, zal zij daar staan als een le vend symbool van de grote daden van de 82nd Airborne Division, niet alleen in de oorlog maar ook in vredestijd," aldus de heer Farley, wie door de voor zitter der vereniging namens een wa renhuis een chèque van 1000 dollar voor de herbouw der Nijmeegse universiteit werd aangeboden. Later werd door de voorzitter van de commissie medegedeeld, dat de cam pagne reeds 17.000 dollar heeft opgele verd. Ter gelegenheid van haar gouden re geringsjubileum zal Koningin Wilhel mina een oorkondajvan Zuid-Afrikaners ontvangen. De oorkonde zal aan jonkheer Van Karnebeek, de Nederlandse zaakgelas tigde, worden overhandigd door de heer N. J. Dewett, die voordat de heer G. B. van Zijl tot gouverneur-generaal benoemd werd, het hoogste regerings- gezag uitoefende. De commissie, waarvan de heer De wett voorzitter is, treft voorbereidingen voor een inzameling van handtekenin gen in het gehele land. De interimcommissie van de Algeme ne Vergadering der V. N. heeft Woens dag te Lake Success de kwestie bespro ken van het stemmen in de Veiligheids raad. De Nederlandse afgevaardigde Jhr. Snouck Hurgronje zeide in een algeme ne verklaring over de zienswijze van de Nederlandse regering, dat Nederland te San Francisco zijn goedkeuring aan het veto gehecht had in de veronder stelling, dat het met mate en alleen voor principiële kwesties gebruikt zou wor den. Nederland heeft zich tegen het gebruik van het vetorecht verzet, om dat het inbreuk maakt op het beginsel van gelijkheid der volken, aldus spre ker. Zijn delegatie acht het bijzonder stuitend, dat een land de toelating van staten kan tegenhouden, die aan de voorwaarden voor het lidmaatschap der V. N. voldoen. Gistermiddag kwam ter hoogte van de Margaretha-polder, nabij Terneuzen, door de plotseling opstekende hevige storm het 332 ton metende motorschip „Guro" in dusdanige moeilijkheden, dat het binnen korte tijd vol water liep en zonk. De zeven opvarenden werden ge red. De enorme Engelse „Sunderland"-vlieg- boot is nu ook ingeschakeld om de 2.000.000 Berlijners in de Britse en Amerikaanse zone van voedsel te voor zien. De boot wordt na zijn eerste tocht uitgeladen op de Wannsee. (Vervolg van pag. 1) m Intussen was er niet alleen aan de top gevochten. In de tweede positie hadden La- zarides, Bobe.t Teisseire en Vietto boven op de Peyresourde nog zes minuten achter stand. Maar toen begon het achter hen te koken van geweld omdat zich overal pele- tons hadden gevormd van 10 20 man die in een verbeten jacht dchter de leiders aan gingen. Robic en Bartali, die op de Col des Ares nog meer dan 3 minuten voorsprong- hadden gehad, zagen op de laatste uitlo pers van de berg 16 achtervolgers op zich afkomen, onder wie Bobet, Lazarides, Thié- tard, Camellini, kortom alle groten van bo ven. In de sprint won Bartali nadat er nog 7 mannen bij de groep waren gekomen en het was zijn tweeed zege in de Pyreneeën. Maar voor ons staat het" vast, dat de Italianen hun Pyreneeënplan grotendeels mislukt achten. Daarvoor was het resultaat van zo veel inspanning te gering. De Luxemburger Biever uit de Neder lands-Luxemburgse ploeg is als laatste (Van onze sport redacteur) Een karavaan trekt door Frankrijk. Een lawaaieri ge jagende stoet van ren ners en volgauto's die beide dringen om een goe de plaats, van reclame wagens, die met loeiende sirenes, krijsende gramo- foonmuziek en brallende slogans voor de coureurs uitrijden, van knallende motoren en politiefluitjes, van lekke banden of pe daalbreuk en van geroep in vele talen om bier 01 water, het doet er niet toe wat, voor dorstige renners. Vijfentwintig dagen dreunt het geweld van deze luid ruchtige groep langs Frankrijks grenzen, en zo als Biarritz alles deed om het reizende circus een groot welkom te bieden en er tegelijkertijd een flinke stuiver aan te verdienen, zo hqeft ook Lourdes voor deze gelegenheid zijn de vote rust prijsgegeven en zich met hartstocht gewor pen op de exploitatie van deze luidruchtige pelgrim age. Maar niet alleen in de café's en kermistenten van Lourdes laait de geestdrift voor de Ronde. Dezelfde/ Tour de France, die als een toverfluitje na sluitingstijd de kluizen der banken opent, omdat de reis-chèques nog voor het vertrek van de karavaan moeten worden ingewisseld Datzelfde geluid, dat de drie gebroeders Fery te Villers Cotterets onder een paar wrakkige vracht wagens deed uitkruipen, omdat een reparatie van veel uren aan een wagen, die immers naar de Tour moest, voorging. Datzelf de enthousiasme wat de monteur in Bayonne er toe verleidde zijn middag eten te laten koud wor- den, omdat ons benzine pompje verstopt was. Die zelfde geestdrift heeft de bevolking van geheel Frankrijk te pakken en zo bezien is het eigenlijk niet eens zo wonderlijk, dat een oude boerin in het voorland van de Py reneeën tot vier, vijfmaal toe plotseling haar zwijg zaamheid verbrak met een hysterisch: „Daar zijn ze, daar zijn ze!", toen de renners naderden, toen' tienduizend toeschouwers en geen hoofd minder naar de 1700 m. hoge top van die barre Aubisque waren gekomen om daar de strijd te zien, die de Tour tot ver over de gren zen befaamd heeft ge maakt. Frankrijk is be zeten van zijn Ronde. In alle café's en bistrots van Rijssel en Cannes hangt het traject van de ronde, met de namen der deel nemende renners ten voe ten uit en geen reportage komt uit de aether of zij schreeuwt ons toe uit de open deuren aan allen die willen weten hoe de grote strijd langs en aan de grenzen van Frankrijk verloopt Er zouden aanmerkin gen zijn te maken op de geest van de ronde. Zij is een kermis van ijdel- heid, en dat is geen woord te veel want naast de strijd van de renners, die hard en bijzonder zwdfcr is, flaneren de zelf genoegzaamheid van de bekrompen leidersgeest en het lawaai van de op dringerige maar onmis- bare zakelijkheid. Doch de duizenden, die op de Tourmalet, op de Aubis que, op de Aspin en de Peyresourde en straks op de ongenaakbare toppen van de Alpen het gedoe van de grote matadors gadeslaan en de tiendui zenden, die in Bordeaux en Montpellier, in Strass- bourg en straks in Parijs een overwinning in de grote Tour zien. even eens voor hen gaat het théatre van de ronde blijkbaar steeds opnieuw ten onder in de grote be koring, die van deze ver maarde en gigantische strijd uitgaat. van het algemeen klassement, aan de hand van artikel 41 van het reglement, van verdëre deelname aan de ronde van Frankrijk uitgesloten. Zodoende is het aantal renners, dat vanmorgen voor de 9e etappe ToulouseMontpeilier is ge start, gebracht op 89. De Ned-Luxemb. ploeg bestaat nu dus nog uit 6 renners, n.l.: de Nederlanders: Jansen, De Hoog De Ruyter en Franken en de Luxembur gers: Kirchen en Kemp. De uitslag van de achtste étappe luidt: 1. Bartali (Italië A), 261 km. in 8 uur 27 min. 25; 2. Lapébie (Centrum en Z.W. Fr.); 3. Ockers (België A); 4. Tacca (Intern. PI.); 5. Thietard (Parijs); 6. Cot- tur (It. A); 7. Neri (Intern. PI.); 8. Ro bic (Fr. Nat.); 9. Brule fParijs); 10.Teis seire (Fr. Nat.); 14. Kirchen (Ned. Lux.); 17. Vietto (Fr. Nat.); 18. Bobet (Fr. Nat.); 21. Lambrecht (Intern. pl.V 50 ex aequo Jansen en De Ruyter 8.34.42; 72 Francken 9.3.52; 74 De Hoog zelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Bobet 54 uur 04 min. 21 sec.; 2. Lam brecht 54.13.39; 3. Teisseire 4.135.44; 4. Sciardis 54.14.20; 5. Lapébie 54.20.25; 6. Thietard 54.20.57; 7. Ronconi 54.21.43: 8. Bartali 54.22.39; 9. Ockers 54.24.33; 10. Schotte 54.25.16; 11. Camellini 54.25.42; Robic 54.27.45; 19. Impanis 54.32.01; Vietto 54.32.41: 23. Kirchen 54.35.32; 37. Janssen 54.51.52; 62. De Ruyter 55.20.48; 64. De Hoog 55.22.01; 89. Fran ken 56.24.54. De Luxemburgér Biever uit de Neder lands-Luxemburgse ploeg is als laatste van het algemeen klassement, aan de hand van artikel 41 van het reglement, van verdere deelname aan de ronde van Frankrijk uitgesloten. -Zodoende is het aantal renners, dat vanmorgen voor de 9e etappe ToulouseMontpellier is gestart, gebracht op 89. De Ned.-Luxemb. ploeg bestaat nu dus nog uit 6 renners, n.l. de Nederlan ders: Jansen. De Hoog, De Ruyter en Franken en de Luxemburgers: Kirchen en Kemp. De chauffeur A. H. van O., te Zut- phen, speler van Zutphania, werd giste ren door het Arnhemse Gerechtshof ver oordeeld tot twee maanden gevange nisstraf. Hij had tijdens een voetbalwed strijd A.Z.C.Zutphania een tegenstan der opzettelijk een zodanige kopstoot gegeven, dat deze een hersenschudding opliep. De procureur-generaal had drie maanden gevangenisstraf geëist. In eer ste instantie eiste de Officier voor, de rechtbank te Zutphen vier maanden. Toen de rechtbank de voetballer vrijsprak, ging hij in hoger beroep. Op 17 Buli a.s. wordt te Amersfoort de laatste wedstrijd gespeeld in de com petitie om het politievoetbalkampioen- schap van Nederland tussen Amersfoort en Den Bosch. De Bosschenaren staan twee punten voor en hebben aan een gelijk spel voldoende om lfcdskampioen te zijn. Bij een Amersfoortse zege is een beslissingswedstrijd nodig. Vertaald door: E CRIESE - K. DE VRIES 15) „Schei er mee uit," zei hij toen, en ik stond op. „Nee, dat bedoel ik niet," en hij duwde mijn verontwaardigd per soontje weer in m'n stoel terug. ,.Ik be doel, zet dat idee van secretaresse wor den uit uw hoofd en ga tuinieren. Er zijn onnoemelijk veel secretaressen goede, .slechte en middelmatige op de we reld, maar heel weinig goede tuinier sters." „Maar. „Ik weet er alles van," en hij wenkte mij, te zwijgen. „U wilt zeggen, dat tui nieren niet betaalt. Maar dat doet het wel, als het beoefend wordt op door en door practische wetenschappelijke grond slag. Evenals kippen houden, maar niet op de manier zoals het in dit land ge beurt. Zelfmoord honderden hoen ders bij elkaar in één kleine ren«" „Maarbegon ik opnieuw. „Het geneesmiddel is eenvoudig. Zet er minder bij elkaar. Verwissel hun ren eens per week. Geef hun verse grond om te onderzoeken en te krabben en je krijgt goede leggers en gezonde kippen en tien procent van je geld. Dan is er tuinieren. Mijn dochters en ik zijn be hulpzaam geweest bij het organiseren van een tuinbouweursus voor vrouwen. Er moet toch iets gedaan borden met het overschot aan vrouwen, en er zit geld in tuinieren. Neem bijvoorbeeld het gebrek aan een gepatenteerde aardbei plukker. De eerste man of vrouw die een practische, bruikbare aardbeipluk ker uitvindt, heeft zijn fortuin gemaakt!" „Maar," schreeuwde ik, trachtend er 'n woord tussen te krijgen, „ik heb niet de gave om iets uit te vinden." En hij zei dat het jammer was, erg jammer. Een fortuin, dat voor het op rapen lag en er voor in de plaats niets dan een werktuig met een lang, houten handvat, teneinde het rugpijn gevende bukken te voorkomen; een handvat met een eenvoudig instrument aan het eind, om de aardbei af te knippen en in een mand te wippen. „En waar moet die mand dan staan?" vroeg ik* wpnt mijn belangstelling was opgewekt. Én hij zei, dat deze natuurlijk tussen de aardbeien moest staan. „Maar waarom vindt u zoiets niet uit, daar u er alles van schijnt te weten?" zei ik zachtaardig. En hij hield op met praten en keek mij over zijn brilleglazen aan en ik wist, dat op dit ogenblik alle kans op een betrekking bij hem als secretaresse verkeken was, en ik slaakte een lichte zucht. En door die zucht liet hij zich vermurwen, of anders wenste hij nog wat te praten. „Daar heb je bijen houden," stelde hij voor met een stem als van iemand, die een koppig persoon halverwege tracht te komen. „Bijen houden op moderne wijze met rekken en schotten en'kasten." En opnieuw gaf ik te kennen, dat ik geen belang stelde in tuinieren, of kip pen of bijen houden. En opnieuw zei hij, dat het jammer was. „Dat zie ik niet in," antwoordde ik, en stond op. „Je moet het werk doen, waar je weet, geschikt voor te zijn." „Maar tuinieren is zo gezond," drong deze koppige ergerlijke man aan. En ik zei „Goede morgen" en bedankte hem, dat hij mij zoveel van zijn kost bare tijd geschonken had. „Het spijt me dat ik u niet kan hel pen, maar secretaressen liggen niet in mijn lijn. Als u tuinierster was ge weest. En ik snelde naar de deur. Ik ging rechtstreeks naar dr. Graves in Park Street; Sir Nigel had mij geschokt, maar niet gebroken. Ik weigerde beslist een gepatenteerde aardbei-plukker te worden. Dr. Graves was beleefd en niets zeggend. Hij had geen secretaresse nodig, en kende ook niemand, bij wie dit wel het geval was. Ik bedankte hem en liep naar mevrouw Davy Henderson in Port man Square. Zij was thuis, vertelde mij het meisje, en juffrouw Pollie ook. Ik zei maar niet, dat ik juffrouw Pollie niet kende en werd in een grote zitkamer gelaten, die vol mooie meubels en bloe men en licht helder Maarts licht en zingende vogels was. Een dikke dame kwam met een vaart en uitgestrekte handen de kamer in. „Kindlief, ik ben zo blij, je te zien. Elke vriendin van Pollie is welkom." En prompt kuste zij mij op beide wan gen. Haastig verklaarde ik, dat ik geen vriendin van Pollie was en dat ik kwam met een aanbeveling van dr. Brand- Dutfon. „O!" zei ze, 'terwijl de glimlach van haar gezicht verdween en haar beroeps air als een wolk op haar neerdaalde. „U wenst mij te raadplegen over uw 'ge zondheid. Iets dat u niet tegen uw dok ter kon zeggen?" Toen ik had uitgelegd wat ik wenste, mompelde ze: „O!" op een toon, die niet erg aanmoedigend was. „Dr. Brand-Dutton vertelde, dat u belangstelde.in vrouwenarbeid," zei ik, trachtend in de gunst te komen. Zij gaf geen antwoord. „Ik stenografeer goed," zei ik, „mijn laatste restje moed bij elkaar rapend, „en mijn maehineschrijven is nog be ter." „Is dit uw eerste betrekking, of liever, uw eerste poging om werk te zoeken?" „Ja, maar ik ben h'éél energiek en vlijtig." „Bent u verplicht te werken voor uw brood?" „Nee," (Waarom vroeg iedereen dat?) „Wonen uw ouders in Londen?" „Nee, buiten." „En uw ouders zijn in staat, u te on derhouden?" „Ja, maar. „Mijn raad is: ga naar huis. Er zijn in Londen al veel te veel meisjes, die naar werk zoeken. Wacht," zij hield haar hand op, „u wilt me gaan vertellen, dat u werken moet. Dat er ernstige redenen zijn, een onvriendelijke stiefmoeder, een twistzieke zuster, een bekrompen, ver stikkende omgeving. Dat heb ik allemaal al eerder gehoord. U kunt zelfs een nog betere reden hebben waarom u van huis weg wilt. Maar wat het ook is. ik zou het niet voldoende achten om mij te be wegen, u te helpen. Ik zou mijn kind nog liever dood zien, dan alleen werk zoekend in Londen!" „En toch toch hebt u gewerkt," zei ik langzaam. „Waarschijnlijk begon u als jonge vrouw." Zij schrok. „Ik had redenen...." „Ik heb ook redenen." „Ik was lelijk „Lieve hemel!" riep ik. „Vroeger ver langde ik mooi te zijn, zoals mijn zuster Miranda, maar nu ik zou bijna wen sen pokdalig te zijn." „Stil," zei ze gebiedend. „Zeg niet zo iets slechts. Bovendien. Tob maar niet. U zult uw schoonheid verliezen, net al9» iedere andere vrouw. U hoeft alleen maar te wachten. Dat is de troost van een lelijke vrouw. Bijna iedere vrouw wordt vroeg of laat lelijk." „En kon het u wat schelen, om niet.." (Wordt vervolgd) De Italiaanse stakingskalender wordt systematisch afgewerkt. Donderdag gin gen 700.000 metaalarbeiders in staking voor hogere lonen. Vandaag zijn de glas blazers, de pottenbakkers en de arbei ders in de saccharine-industfie aan de beurt en de arbeiders in de gasfabrieken hebben bekendgemaakt, dat zij Maan dag a.s. de gaslevering met 50 procent zullen beperken. Woensdag zou een vol ledige staking beginnen als de werkge vers niet voldoen aan de looneisen. De Italiaanse federatie van vakbonden heeft gezegd, dat de stakingen a-politiek zijn. De omhoogvliegende kosten hebben een loonsverhoging noodzakelijk ge maakt. Bovendien wordt het leger werklozen door de massa-ontslagen in de industrie versterkt. Men schat thans het aantal werklozen in Italië op ruim twee millioen. Aan de andere kant zeggen de indus triëlen, dat de productiekosten met sprongen omhoog zijn gegaan. Het ont slag van de arbeiders wordt als „eco nomisch" noodzakelijk beschouwd. Tijdens de oorlog zijn duizenden extra arbeiders aangenomen, om te verhinde ren, dat ze in Duitsland gedwongen ar beid zouden moeten verrichten, zeggen de industriëlen. Ze willen, dat de regering voor het grootste deel voor de consequenties op komt en een oplossing vindt voor het werklozen-vraagstuk. Een lichtpunt is, dat arbeiders en di recties Maandag opnieuw onderhande lingen zullen beginnen. Men houdt ech ter rekening met een algemene staking als d^eze besprekingen mislukken. De Australische minister-presi Joseph Chifley, die thans in Groot- tannië vertoeft, zal het Britse ka een plan voorleggen voor immi van vijftien millioen Britten in Au lië. Men verwacht,* dat dit plan hoofdpunt van bespreking zal vor op de conferentie van minister-p denten van het gemenebest, w waarschijnlijk in October te Londen worden gehouden. Het plan is opgesteld door de Aust lische minister van Immigratie en Voo. lichting, Arthur CaSwell. Het voorziet in massa-emigratie van Britten, zonodig met gehele industrieën en gemeente lijke organisatie, over een periode van minstens een generatie. Australië zou. volgens het .plan, bereid zijn een ge deelte van Be Britse nationale schuld voor zijn rekening te nemen om de naar Australië over te brengen Britse ge meenschappen intact te doen blijven en voortbestaan van sociale regelingen te verzekeren. Donderdag werden alle reservisten op Malakka in actieve dienst opgeroe pen. Verwacht wordt, dat zij gebruikt zullen worden om het Britse leger, de luchtmacht en marine bij te staan in de strijd tegen de communistische po ging om op Malakka de macht in han den te nemen. Veldmaarschalk Lord WaveU, voor malig onderkoning van India, is heden per vliegtuig uit Londen vertrokken om zich via Eindhoven naar Duisburg te begeven. Omstreeks 13 Juli yvordt het troepen schip „Zuiderkruis" in Rotterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich totaal ruim 1500 demobiliserenden en verlof gangers van het K. N. I. L., van de Kon. Marine en van de Kon. Landmacht, Onder de 900 demobiliserenden van de Kon. Landmacht bevindt zich het Friese bataljon (1-9 R. I.) en de 16e le- gergenie compagnie. De ontscheping zal geschieden aan de Lloydkade te Rotter dam. Zoals gebruikelijk worden allen per autobus thuisgebracht. Volgens Reuter zal Dana H. Porer, minister voor de planning in Ontario (Canada), spoedig een bezoek aan Ne derland brengen om regelingen te tref fen voor uitgebreider emigratie van Ne derlandse boeren naar Canada. Later zal hij met Engelse industriëlen bespr kingen voeren over het overbrengen vn industrieën naar Ontario.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3