Naar een bredere basis? Verbinding van Berlijn met het Westen dient te worden hersteld Dr. L. Beel opnieuw kabinetsformateur? TIT0, scheurmaker in het communistisch front Arbeiders en Volkspartij Een gangmaker en beziele Bedreigingen noch druk of actie zullen Westelijke geallieerden uit Duitse hoofdstad verdrijven Extra vrije dagen Verliezen in Indïë Buitenlandse Zaken en Overzeese Gebiedsdelen geven stof tot talrijke speculaties Tegenover de Kerk staat hij nog even fel als altijd W' Tot hoofd en hart NIEUWE RUSSISCHE BEPERKINGEN Het weer Geen nekkramp op de „Prinses Juliana" Voorlopige maatregelen opgeheven Auto door trein gegrepen Op Binnenlandse Zaken een socialist? GEEN OPTIMISME IN HET WESTEN _L ZATERDAG 10 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24201 INHOUD DER NOTA'S AAN DE SOVJET-UNIE Engeland,. Frankrijk en de V.S. hebben Vrijdag de inhoud bekend gemaakt van de noia's, die zij aan de Sovjei-Unie gezonden hebben naar aanleiding van de ioesiand in Berlijn. De noia's hebben dezelfde inhoud en verschillen slechts in de formulering. De noia's werden Dinsdag j.l. overhandigd aan de Sovjet-ambassadeurs in Washington, Londen en Parijs. Een dode, een zwaar gewonde mmsm Geruchten over personen Vervolg op pag. 3) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Soverin. Directeur: 1. J. W. Boerrtater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per müfimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De Moor heeft zijn plicht gedaan, de Moor kan gaan. Dat is na iedere stembusuitslag het trieste lot van de gewone kiezer en de politi ci, die nu de kiezers niet meer naar de ogen behoeven te zien, kunnen hun tiiet oninteressante spel beginnen, waar bij thanfe de kabinetsformatie de eerste inzet vormt. De uitslag der verkiezingen doet ver onderstellen, dat er deze keer zeer hoog spel gespeeld zal'worden. Want de tendenz naar rechts, tot uiting komend Vooral in de winst der midden-partijen, de C.H.U. en de V.V.D. en de radica lisering van de P. v. d. A„ welker lin kervleugel met een 120.000 stemmen Versterkt is, zal van de leidende politi ci heel wat manoeuvreerkunst ver eisen. Weliswaar beschikken de twee rege ringspartijen ook nu nog over een be hoorlijke „working majority" waarop een kabinet onder normale omstandig heden zonder al te groot gevaar zou kunnen steunen, maar een dergelijke basis zal hoogstwaarschijnlijk te smal blijken, nu de allereerste taak van het nieuwe kabinet zal moeten zijn de Ka mer de grondwetsherziening in tweede lezing met een twee derde meerderheid te doen aanvaarden. De twee regerings partijen beschikken thans in de Tweede Kamer over 32 27 is 59 zetels. De Anti-Revolutionnairen en de commu nisten de uitersten raken elkaar stemmen ongetwijfeld tegen deze grondwetsherziening, evenals zij reeds in eerste lezing deden. Het is hier, dat de C.H.U. en de V.V.D. hun rol be ginnen te spelen. Want beide hebben weliswaar in eerste lezing, zij het onder voorbehoud, vóór de grondwetsherzie ning gestemd, maar hun goedkeuring in tweede instantie zullen zij opnieuw afhankelijk stellen van de inwilliging van door hen te stellen eisen. Zij zullen in de eerste plaats zekerheid willen hebben, dat het nieuwe kabinet bereid is bij de politiek inzake Indonesië met hun wensen rekening te houden, het geen betekent, dat er ten eerste een einde zal moeten komen aan de slap pe houding tegenover de republiek van Djocja, en ten tweede, dat het Unie gebouw (waarover in vaagheden reeds Zoveel is gesproken) geen luchtkasteel zal worden. Er zullen dus concessies gedaan moeten worden en wel vooral door de Partij v. d. Arbeid. Is zij hiertoe bereid? Kan de P.v.d.A. het over zich verkrijgen mede te werken, want daar zal het in de praktijk op neerkomen, aan een kabinet op bredere basis? In 1946 heeft de P.v.d.A. kans gezien een kabinet op bredere basis te voorkomen. Trouwens ook dr. Beel en mr. Romme hebben er toen niet met hart en ziel voor gewerkt. Thans ligt de situatie anders. Een ka binet kan zich nu niet veroorloven te regeren met een recalcitrante C.H.U. en V.V.D.in de Kamer. Het lijkt ons dan ook onwaarschijnlijk, dat een nieuw kabinet dit zal willen proberen. En ook dit mag men niet vergeten: voor de K.V.P. moet de radicalisering van de P. v.d.A., bestaande in de versterking harer "M mpt duizenden arbeiders, die in 1946 op de communisten stem den, een waarschuwing zijn zeer voor zichtig te zijn met deze P.v.d.A., die langzaam maar zeker terugvalt tot de vroegere S.DA.P., hetgeen betekent, dat de samenwerking in de toekomst zeker nog stroever zal worden. Er is dus voor de nieuwe kabinetsformateur naar alle waarschijnlijkheid zal dr. Beel hiervoor door de Prinses-Regentes worden aangezocht alle reden naar eeD bredere basis voor het nieuwe ka binet te zoeken. Wij zijn er nog niet zo zeker van, dat de Pv.d.A. haar mede- Werking hiertoe zal weigeren. Het moët voor de P.v.d.A. immers toch wel weinig aanlokkelijk zijn met de communisten in de linkse oppositie te gaan zitten. Neen, de beste oplossing zou zijn en gezien de uiterst precaire binnen- en buitenlandse situatie o.i. de absoluut noodzakelijke, een kabinet op zo breed mogelijke basis, waarin ook de Piv.d.A., als op een na grootste partij, behoorlijk is vertegenwoordigd. Als de P v.d.A. zich de taak, die zij in het Ned. staatkundig leven heeft te vervullen, waarlijk goed bewust is, en eindelijk eens de landsbelangen boven zuivere part ij- belangen zal weten te stellen, dan zal zij zich bereid moeten tonen tot concessies. Wij geloven, dat Mr. Van der Goes Van Naters, ook al roept het Parool evenals in 1946 nog zo hard, dat geen concessies aan rechts gedaanmogen worden, de verstandigste weg zal kie zen. Als men zetels heeft verlpren en dus zwakker is geworden, kan men nu eenmaal niet handelen alsof men zetels heeft gewonnen. In 1946, toen de verkiezingen voor de P.v.d.A. even eens op een mislukking uitliepen, heb ben de andere partijen zich min of meer laten overbluffen. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat men in 1948 opnieuw de P.v.d.A. dit spelletje zal laten spelen- In de Britse nota doet Engeland het aanbod om opnieuw met Rusland te onderhandelen over alle problemen welke betrekking hebben op Berlijn, echter op voorwaarde, dat Rusland af ziet van verdere blokkade van de stad. In vrij gematigde en verzoeningsgezin de termen protesteert Engeland tegen het stopzetten van de verbindingen over land met Berlijn. Deze maatregel werd door Engeland gequalificeerd als een schending van de viermogendheden- overeenkomsten. Engeland is van oor deel dat de Russische manoeuvre in druist tegen de fundamentele rechten van de mens en een uiterst ernstige in ternationale situatie heeft geschapen. In de Engelse nota wordt nog eens herhaald, dat Engeland voornemens is in Berlijn te blijven. Ook brengt Enge land onder de aandacht van de Rus sische regering, dat het zich door be dreigingen noch druk of andere Rus sische acties zal laten bewegen afstand te doen van zijn rechten in Duitsland's hoofdstad te blijven Engeland hoopt dat daaromtrent aan Russische zijde geen twijfel zal bestaan Na een overzicht te hebben gegeven van de wettelijke status van de Weste lijke geallieerden in Berlijn en met name van hun rechten en verplich- Verwachting tot Zaterdagavond: Langs de kust aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Wisse land bewolkt en enkele verspreide buien. Weinig verandering in tem peratuur. Zon. 4.32—20.58. Maan 8.56—23.26. Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan werkgevers vergunning verleend, buiten en behalve de va- cantie- en snipperdagen, waarop de werknemers" recht hebben, ten hoog ste twee vrije dagen met behoud van loon te verlenen, resp. ter ge- gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina en ter gelegen heid van de inhuldiging van de nieuwe Koningin. Een diepgaand onderzoek heeft later uitgewezen, dat de man nietaan nek kramp is gestorven. De aard van de ziekte kon door de G. G. en G. D. te Amsterdam niet medegedeeld worden, maar wel gaf deze dienst de verzekering, dat het geen besmettelijke ziekte is geweest. Alle voorlopige maatregelen, die Don derdagmiddag genomen zijn met betrek king tot de opvarenden van de „Prinses Juliana," zullen worden opgeheven. Tijdens het brengen van bezoek aan zijn patiënten werd de auto van de arts v. R uit Boxtel, waarin behalve de arts ook zijn 16-jarige zoon zat, op een onbewaakte overweg te Boxtel door een passerende electrische trein gegrepen. De zoon werd op slag gedood; de arts werd in zeer zorgwekkend^, toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week in Indië de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J. B. EEKELDER uit Lichten voorde, gesneuveld 24 Juni 1948; Korp. H. P. A. J. KAMPINGA uit Al melo, gesneuveld 30 Juni 1948; Serg. L. REESKAMP uit Naarden, ge sneuveld 23 Juni 1948. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Kapt. B. WETTERS uit Ned.-Indië, gesneuveld 23 Juni 1948. Koninklijke Marine: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. tingen jegens de burgerbevolking be sluit de nota als volgt: „Het is daarom dat Zijner Majesteits regering bereid is te beginnen met onderhandelingen in Berljjn tussen de vier grote mogend heden over de oplossing van alle ge schilpunten welke ten aanzien van het bestuur van Berlijn zijn gerezen". Als voorwaarde wordt echter gesteld dat de verbindingslijnen en het verkeer van personen eri' goederen tussen de Engelse, Amerikaanse en Franse zones van Ber lijn en de Westelijke bezettingszones van Duitsland in volle omvang zullen worden hersteld. De Engelse regering stelt in de nota voorts beleefd voor elk geschil door on derhandelingen of onverschillig welk ander vreedzaam middel op te lossen in overeenstemming met artikel 33 van het Handvest der Verenigde Naties. Uitdrukkelijk werd in de Engelse no ta verklaard, dat Berlijn geen deel uit maakt van de Russische zone maar in ternationaal gebied is. „De feiten zijn duidelijk, hun' bedoeling is duidelijk. Elke andere uitlegging zou in strijd zijn met de wetten der redelijkheid en met de vaststaande principes in de interna tionale verhouding tussen de landen on derling". Uit Moskou is nog steeds geen reactie gekomen op de nota's. Als eerste reactie ziet men echter een nieuwe Russische maatregel, volgens welke alle auto's, die zich vanuit Berlijn naar de Westelijke zone's begeven, speciale Russische pas sen nodig hebben en zich aan Russische controle zullen moeten onderwerpen. In Oostelijke richting was reeds sinds 23 Juni geen verkeer meer mogelijk. De maatregel werd genomen „om te voor komen, dat verboden goederen in of uit Berlijn worden vervoerd". Het gevolg van deze nieuwe order is, dat de controle op het schaarse verkeer in Westelijke richting thans geheel m handen der Sovjet-autoriteiten komt. Indertijd kwam het geallieerde spoor wegverkeer stil te liggen, toen de Sovjet autoriteiten er op stonden geallieerde treinen te betreden en de bagage en do cumenten van de passagiers te inspec teren. Het uitvaardigen van de nieuwe Sovjet-order werd te Berlijn direct opgevat als een teken, dat de Sovjet reactie op de nota's der drie Weste lijke mogendheden aan Moskou over de toestand te Berlijn niet van ver zoenende aard zal zijn. De Britse en Amerikaanse militaire Wie gisteravond, langs de Amsterdamse grachten wandelde, kreeg reeds een voorproefje van het feërieke feest van licht en weerspiegeling, dat langs heel de grachtengordel gevierd zal worden in de dagen van het regeringsjubileum. besturen in Duitsland hebben officieel bekend gemaakt, dat een onderzoek naar de Russische bewering als zou de spoorlijn, die Berlijn met West-Duits- land verbindt, wegens reparatie-werk zaamheden gesloten zijn, heeft uitgewe zen, dat deze bewering onwaar is. Er bleek, dat de Russen zelfs geen repara tie-ploegen aan het werk hadden gezet. „Er mankeert niets aan de spoorweg", zei een Amerikaanse autoriteit. Het on derzoek is „via Duitse bronnen" uitge voerd. Majoor Kyasjnin, commandant van de Russische verkeerssectie, heeft aan de Britse verkeersautoriteiten te Berlijn medegedeeld, dat het ophouden van met voedsel geladen schepen voor Berlijn noodzakelijk is voor het herstellen van een sluis in de buurt van Rathenow, 15 K.M. ten Westen van Berlijn. Hij voeg de hieraan toe: „Ik neem de nodige maatregelen om de herstellingswerk zaamheden zo spoedig mogelijk te vol tooien." In Berlijn is het steenkoolverbruik opnieuw drastisch beperkt. De gasleve ring is mét 50 procent verminderd, waardoor 500 ton steenkool per dag worden gespaard. Het luchtverkeer is Vrijdag door de zeer slechte weersge steldheid ernstig belemmerd. Het Britse vliegveld „Wunsdorf" was practisch on bruikbaar. Dr. Oni, het hoofd van de Jocuba's in Nigeria, arriveerde deze week in Liverpool, om de conferentie voor afgevaardigden uit de Brits-Afrikaanse gebieden bij te vionen Hij droeg wijde kleren van groene zijde met veel goudbrokaat en een veelkleurige muts. Leden van de Nigeriaanse kolonie in Engeland begroetten hem onderdanig. Ruim TOO Griekse kinderen uit streken, waar de guerilla-oorlog woedt, arriveer den dezer dagen op Khodos, waar zij zullen worden ondergebracht. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformatie is nog niet aan de gang, men is nog slechts bezig met de inleidende consultaties door de Regentes en reeds is de Haagse politieke wereld een bijenkorf van zoemende geruchten. In de eerste plaats meent men te weten, dat het slechts kort zal duren voor de formateur zal zijn aangewezen. In aanmerking nemende, dat de Regentes Vrijdag de vice- president van de Raad van State en de Kamervoorzitters heeft ontvangen en Zaterdag terstond doorgaat met het raadplegen van de fractieleiders, denkt men. dat Maandag dè formateur wel bekend kan zijn. Formeel gesproken dan, want practisch is de formateur reeds bekend. Feitelijk meent iedereen, dat het dr. Beel zal zijn, hetgeen dan ook wel heel erg voor de hand ligt. Men kan natuurlijk niet aan dr. Beel vragen, of hij dit zelf ook verwacht. Maar misschien verwacht hij het wel Een paar dagen geleden nog vóór de verkiezingen hoorde men wel eens de veronderstelling opperen, dat prof. Romme formateur zou worden, doch deze veronderstelling heeft zich niet verbreid. En aan een socialistische formateur denkt onder de huidige omstandigheden niemand meer. oppositionele zijde laat men natuurlijk niets onbeproefd om die vrees te ver diepen. Men vergeet heel genoeglijk, dat de stemmenwinst gegaan is naar partijen, die zich in principe vóór de Grondwetsherziening hebben verklaard en op één zetel na zeer beslist niet naar de partijen, die er in beginsel tegen zijn, en zegt dan, dat de verkiezingsuit slag wijst op het verlangen van een groot deel der kiezers naar een ander Indisch beleid. En verder laten de op positie-aanhangers geen gelegenheid voorbij gaan om te verzekeren alsof zij dit reeds wisten dat de C. H.- en V. V. D.-fracties straks in de Kamer tegen de Grondwetsherziening zullen stemmen. - Dit alles is meer bedoeld als impo neermiddel voor de katholieken dan voor de socialisten, van wier afkerig heid om de basis te verbreden de meesten wel overtuigd zijn, al wil men in een artikel, dat jhr. mr. M. v. d. Goes v. Naters in „Het Vrije Volk" heeft geschreven, lezen, dat deze een slag om de arm heeft ge houden. In werkelijkheid zijn de so cialisten zeer afkerig van een verbre ding van de basis. Men moet niet vergeten, dat zij er ook vóór .de ver kiezingen reeds tegen waren, terwijl de verkiezingsuitslag hun zwaarte punt meer in de richting van een ra dicaal standpunt heeft verplaatst Op de derde plaats komen dan de geruchten over de personen. Ze tieren des te weliger, aangezien op de belang rijkste punten Overzeese Gebieds delen en Buitenlandse Zaken nie mand een gezond idee aan de hand weet te doen. Men kan dus alle namen noemen, die enigermate boven de ho rizon liggen en zich troosten met de gedachte, dat een naam niet zo gek kan zijn of de naam, die door een an der wordt genoemd, is ook gek. De waarheid is, dat niemand zich kan voorstellen, waar wij goede en door alle betrokkenen geaccepteerde minis- Het tweede punt is de kwestie van de regeringsbasis. De katholieken hou den zich nogal stil over dit punt, maar er zijn er genoeg hoewel niet allen die heel weinig voelen voor een bre de of bredere basis. Anderen zijn er niet onder alle omstandigheden, afkerig van. Er zijn er ook, die strak staren op de Grondwetsherziening en verwachten, dat de C. H. en de V. V. D. rustig te gen zullen stemmen, als zij niet in het Kabinet worden opgenomen. Hun ver langen, althans bereidheid tot een ver breding van de basis komt dus voort uit een opportuniteitsmotief, waarop men zou kunnen antwoorden, dat de gene, die zich bevreesd toont, de slag reeds bij voorbaat verloren heeft. Van (Speciale correspondentie) Maandag j.l. heeft „Borba", het toon aangevende communistische dagblad in Joegoslavië, een felle aanval gedaan op de Hongaarse communistische party en haar algemene secretaris, Rakosi. „Bor ba" sehryft: „Het dagblad der Hongaar se communisten „Szabad Nep" heeft ver klaard, dat wij het militaire verdrag met Sovjet-Rusland verwaarlozen en zelfs Rakosi schreef, dat wij, Joegoslavische communisten, in een „bourgeois natio nalisme" vervallen zyn. Zulke domhe den van Rakosi wijzen wy van de hand." „Ook werden wij er van beticht, dat wij de bevrijding van Joegoslavië door de Sovjet-troepen niet op haar juiste waarde schatten. Natuurlijk zou het on mogelijk zijn geweest Zuid-Oost-Europa te bevrijden zonder de hulp van de Sovjet-troepen. Wij moeten er echter op wijzen, dat, toen de Sovjet-troepen de Joegoslavische grens bereikten, reeds enige gebieden van Joegoslavië bevrijd waren door de troepen van Tito (en wel vooral door de inmiddels door Tito ver moorde vrijheidsheld en tegenstander van elke dictatuur, generaal Drazha Mihailovitsj! Red.) en deze gebieden hadden reeds toen een eigen bestuur Reeds in 1943 werd een zelfstandige Nationale Vergadering gesticht." Voorts ontkent „Borba", dat Joego slavië zich in een crisis bevindt: „Wij verkeren in een ernstige toestand, maar van een crisis is in het geheel nog geen sprake. De Partij is het in alles absoluut eens en staat met al haar krachten achter Tito." Radio Belgrado maakte in alle talen melding van de huldigingstelegram men, welke Tito dagelijks van zijn getrouwen krijgt. Inmiddels roept de door de Sovjet regering naar Zuid-Oost-Europa ge stuurde Volkscommissaris Voronyin in alle communistische bladen de in dit ge bied woonachtige Sovjet-burgers op, om spoedig naar Rusland weer te keren. De Sovjet-regering garandeert de thuisgan- gers vry vervoer, ook voor hun bagage, en een goede verzorging.... Deze maat regel kan bezwaariyk optimistisch ge noemd worden. Het is logisch, dat de rode inktvis met lede ogen ziet, dat zijn belangrykste vangarm in de Balkan niet meer onvoorwaardeiyk gehoorzaamt. Hieruit af te leiden, dat deze vangarm, de communistische partij van Tito, de vrijheid in Joegoslavië niet langer zal wurgen en het Westen gaat strelen, zou een blijk van ongezonde Westers opti misme vormen. Zo lang Tito zijn eigen gereide Weg gaat, zal er zowel voor het Westen als voor het Kremlin en zijn ogendienaars alle reden tot pessimisme blijven. Doch ook in dit pessimisme blij ven Oost en West gescheiden. Wel kan aangenomen worden, dat de Sovjet-Unie op de Balkan openlijke provocaties aan het adres van de Geallieerden alsnog wil verhinderen, om de lieve vrede niet overijld te torpederen. Indien er uitge daagd moet worden, zal het Kremlin zelf wel bepalen waar, wanneer en hoe! Ondanks de scheur in het Zuid- Oost-Europees communistische front, biyven de communistisch? bewind hebbers, of zy nu Tito of Dimitrov heten, o.m. de Katholieke Kerk ver volgen. In Bulgarye heeft het „Vader landse Front" van Dimitrov de rege ring verzocht om de liquidatie van alle godsdienstige organisaties, welke de jeugd opvoeden. Dimitrov's tegen strever Tito liet, zoals bekend, op 20 April (toen de tegenstellingen tussen hem en de Kominform reeds bestonden) Mgr. Cule, de katholieke bisschop van Mostar, arresteren, teneinde iedere ka- tholieke actie in de Herzegowina de hoop te ontnemen. Eveneens op 20 April arresteerde Tito's politie, de UBDA, 6 Franciscanerpaters en 6 kloosterzusters, die in een ziekenhuis le Mostar werkten. Een paar dagen la ter was de beurt aan nog een priester en 10 zusters. Tot heden is niets be kend omtrent de tegen al deze gevan genen ingebrachte beschuldigingen. Bevoegde waarnemers menen, dat de arrestaties te Mostar een proef zijn, wel ke vooraf zou kunnen gaan aan een grote zuiverings- en vernietigings-cam- pagne tegen de Katholieke Kerk. Ge durende de laatste tijd slaan hoogge plaatste Joegoslavische communisten dan ook een steeds hogere toon tegen de Katholieke Kerk aan. ters van O. G. en van Buitenlandse Zaken vandaan zullen halen. Voor het eerstgenoemde ministerie spreekt men over de heer Neher, terwijl anderen het hebben over mr. Joekes, waarvan men de waarschijnlijkheid toch ook weer prompt betwijfelt. Een derde naam is die van mr. Van Helsdingen en anderen opperen de mogelijkheid, dat het een katholiek zal worden. Maar als men zover is gekomen, is Holland helemaal in last, want aan de katho lieken, die men de revue laat passeren, mankeert altijd iets: sommigen acht men niet geschikt, bij anderen schort er iets aan de verhoudingen. Hetzelfde ziet men bij Buitenlandse Zaken. Men meent veelal, dat hier de stille strijd zich afspeelt tussen mr. Sas sen en jhr. v. d. Goes van Naters, maar, met alle respect voor beide heren, is niemand er recht van overtuigd, dat een van hen de minister van Buiten landse Zaken zou kunnen worden, waar op het land werkelijk wacht. Dan zeg gen weer anderen, dat de secretaris generaal van het departement, dr. Lo- vink, nog zo gek niet zou zijn, en tenslotte kan men dan ook* nog terug vallen op mr. Van Kleffens, waarop terstond het gepeins begint over de be zetting van de ambassadeurspost in Washington. In de sfeer van Binnenlandse Za ken kan men voor zeker horen be weren, dat minister Witteman niet in het Kabinet terug zal keren. Men kan tegeiykertijd horen vertellen, dat de socialisten een begerig oog hebben geslagen op deze vertrou- wenspost, die aan een politieke par ty veel prestige verleent. Met dit gerucht in de oren gaat men dan weer allerplezierigste speculaties maken over de mogeiykheid van uitwisseling: een katholiek op O. G„ een ^socialist op Binnenlandse Za ken. Voegt men hieraan toe, dat minister Gielen door de nog niet te noemen for mateur zou zijn uitgenodigd zich bereid te houden om zijn portefeuille opnieuw nnder de arm te nemen hijzelf zou haar wel neer hebben willen leggen dan heeft men zo een vluchtige indruk van de „on dits", waarvan Den Haag gonst. En dan begrijpt men tevens, dat de toekomstige ministers nog zeer lief lijk op de schoot der goden zitten. (Van een bijzondere medewerker) Ongewild toehoorder zijn bij een po litiek twistgesprek van „mannen in de straat" is altijd interessant. Hoeveel te meer is dit het geval, wan neer zulk een gesprek geïnspireerd is en voortdurend wordt gevoed door toe nemende tekening in de komende po litieke constellatie. Het middernachtelijk uur was al ver voorbij die avond van de 7e Juli, toen we plotseling bemerkten midden in een kringetje te staan van arbeiders, die openlijk hun teleurstelling uitten over de toenemende afbrokkeling van de P. v. d. A. en de C. P. N. „De enige twee echte arbeiderspartijen gaan achteruit, er komen minstens vijf arbeiders min der in de Kamer", aldus luidde het oor deel van een kennelijke pessimist. „Als ik ze was", kwam een tweede, „liet ik het regeren nou maar eens he lemaal aan de reactionnairen over. Laat die nou maar eens laten zien wat ze kunnen. Heel bescheiden hebben we toen een vraag gesteld: En de K.V.P. dan? Het antwoord was eventjes oor verdovend, het kwam n.l. van zes kan ten tegelijk: in de K.V.P. hebben de ar beiders helemaal geen invloed. Hun ge luid wordt sterk overtroffen door dat der kapitalisten en reactionnairen. Een katholiek arbeider in* de kring meende dit vonnis te moeten onderstrepen. „Ik ben toch zelf arbeider en maak het .iedere dag mee." Hoewel bij de verkiezing van de le den der Tweede Kamer niets is geble ken van een massale ontevredenheid van de katholieke arbeiders, is het ons toch bekend, dat meer dan eens soort gelijke gedachten in arbeiderskringen worden geuit, waarby dan vooral het feit wordt gewraakt, dat in verhouding tot de betekenis van onze arbeidersbe volking slechts een gering deel, n.l. vijf arbeiders-van-huis-uit, deel uitmaakt van de katholieke Tweede Kamer-fractie Sommigen gaan in hun critiek zover, dat zij van een „zuiver democratisch stelsel" min of meer vorderen, dat daar in de regerende lichamen ongeveer een afspiegeling zouden zijn van de samen stelling der bevolking naar dezer maat schappelijke staat of functie. Dat zulk een eis als niet in de rede liggende, ja onder de huidige verhoudingen als een dwaze utopie van de hand moet worden gewezen, stuit bij verstandige mensen niet op tegenspraak. Inmiddels kan natuurlijk niet worden ontkend, dat in het brandpunt van de hedendaagse politiek datgene staat, wat men vroeger eenvoudigweg het „arbei dersvraagstuk" noemde. Dat bij het op lossen van de talrijke problemen, die zich hierom concentreren, de arbeiders zelf meespreken is logisch. De grote fout van het „kapitalistisch tijdperk" was juist, dat de arbeiders nooit naar hun mening werd gevraagd. anneer we nu eens nagaan op wel ke wijze de diverse partijen er naar streven dit noodzakelijk me- debeslissen door arbeiders recht te doen wedervaren, komen we tot verrassende ontdekkingen. Het bhjkt dan n.l. dat pro- centsgewijze het aantal arbeiders-van- huis-uit, dat deel uitmaakt van een Tweede Kamer-fractie, het hoogst is bjj de K.V.P. Zeker, er zyn wel eens een ogenblik meer arbeidersvertegenwoor digers geweest dan de vyf die thans zitting hebben, maar daar staat tegen over, dat le: in het algemeen de sociale mentaliteit van personen, met leidende verantwoordelijkheid belast, onverge lijkbaar verbeterd is tegenover een vroe gere periode en 2e: dat minstens drie der thans weer gekozen Kamerleden door hun bijzondere relaties met de K. A. B. als kenners dezer beweging en daarmede van de arbeidersverlangens kunnen worden aangemerkt. De directe arbeidersvertegenwoordi gers zijn de heren: F. van Vliet, oud secretaris van de K.A.B. afd. Eindhoven, P. J. S. Serrarens, secretaris van de temationale Christelijke Vakbeweg en bestuurder van de K. A. B., W. Andriessen, oud-voorzitter van de R. Bouwvakarbeidersbond, W. Stein: penningmeester van de K. A. B. ii Bisdom Haarlem, en Jos Maenen, voorzitter van de K. A. B. in het Bi- Roermond. De drie bedoelde „bijzo relaties" zijn mr. Romme, pi man en mr. v. Maarseveen, we" Op „Drakenburgh", het be kende cultuurcentrum bij Baarn, werd vorige week een franciscaanse studieweek" gehouden. We doen in het onderstaande een greep uit de daar gelanceerde gedach ten. Als men rondom zich ziet, bemerkt men onder de geesten een ontstel lende worsteling om het behoud van waarden, die eeuwen lang gegolden hebben en moeten blijven gelden, wil de wereld niet na kortere of langere tijd ten onder gaan. Waar ook de men sen met elkaar in contact komen, wordt men de tegenstellingen gewaar. De beginselen van het Christendom, jjg voor ons onomstotelijk karakter bezitten, worden door velen verworpen, bestreden, onverschillig verlaten en dat doet anderen, de besten, uit de sluimer der alledaagsheid opspringen om voor het behoud van de onmisbare en on vervangbare waarden op de bres te gaan staan. Hierover zijn de voorstanders der oude, beproefde beginselen het allen wel eens, dat willen de christelijke waarden niet onherroepelijk verloren gaan, wijl zij door een grote groep men sen niet meer worden herkend en dus èikend deze opnieuw hun deugde lijkheid aan de massa zullen moeten bewijzen. En zo ziet men, naast de ver moeide onverschilligheid bij de massa, een bijna zenuwachtige haast bij de leidinggevenden om op allerlei terrein: op dat van jeugd- en zielzorg, van pro paganda, van sociale verhoudingen en van de politiek, nieuwe vormen te vin den om een nieuwe gestalte, een nieuw gezicht te geven aan het enige middel tot behoud, zodat het ook als enig red middel door allen weer wordt ervaren en ondergaan. Die nieuwe vormen zullen er wel komen, al? de wereld kans krijgt langer te draaien dan vandaag; hier en daar beginnen de beddingen van de christe lijke levensvormen zich reeds te ver leggen en niet altijd tot vreugde van behoudzuchtige, d.w.z. gemakzuchtige elementen. Maar waar onze tijd smar telijk op wacht, is het verschijnen van Gewaagde kleding toont hoe beurs I t de innerlijke gaafheid is. J een of andere grote figuur, in vernieuwing zich ineens concret die op een voor ieder duidelijke de nieuwe gestalte vertoont, zodat als een eigentijds zicht- en tastb" ideaal haar meeslepende kracht op menigte kan uitoefenen. Men wacht een gangmaker, een bezieler! Alle tijden hebben zulke bezie' gekend. De 13e eeuw had de beroemde grondleggers van de bedelorden, 16e eeuw een Vincentius a Paolo en een Ignatius van Loyola. Dit wettigt de hoop, dat ook de huidige bewogen pe riode der geschiedenis een of meer van dergelijke figuren zal opleveren, die een eigentijdse verwerkelijking vormen van het christelijk ideaal en een reddende spiegel kunnen voorhouden aan de naar oplossing zoekende wereld. Maar ook al zou dit niet het geval zijn, Franciscus van Assisië uit de 13e eeuw zou ook in dit tijdsgewricht nog zo'n gek figuur niet slaan. Want zijn figuur is een ongemeen boeiende geweest, zó boeiend en mee slepend en tegelijk zó doordringend tot de wezenskern van het christendom, dat hy niet alleen kan gelden als een der meest christelijke mensgn, die ooit heb ben geleefd, maar dat ai zijn bezielende Invloed zich ook over latere tijden uitstrekt en een moderne „bruikbaar heid" vertoont als wellicht geen tweede. Het is dan ook niet vreemd, dat in een tijdsgewricht, dat opnieuw door een loutering van het christendom getour menteerd wordt en in deze voor een vernieuwingsopgave staat van mundjale omvang, zyn beeld by velen opdoemt als voorbeeld van Se meest geëigende vernieuwing. Dat juist hij het is, die de geesten over zeven eeuwen heen nog beroert, is ongetwyfeld gelegen in het feit, dat zyn meest directe Christendom-beleving de juiste remedie biedt voor de hoogste verwording in de wereld van heden. Zijn radicale afkeer van bezits- ophoping; zyn voorliefde voor de kleinen, misdeelden en verdrukten; het levens echte in zyn gedrag, wars van geforceerde propaganda; zijn zuivere kyk op de samenhang van het goddelyke en menselyke, gezag en volgzaamheid, gebondenheid en vrij heid; het zijn juist de dingen, waar naar de christelijke reform zoekt Het is te hopen, dat de 20e eeuw de wegen zal weten terug te vinden, die reeds gewezen werden door een arm, schriel manneke uit middeleeuws Italië. „Middeleeuws" betekent in dil verband niet duister en achterlijk. P. C. v. G

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1