Hoe in de Haarlemse wijken werd gestemd ■mm minimin mnmnmnmnmnmnminnm mmnmni ME© imnmn nnnmnmnnnnmnmnnnnm nmnmnii Arabieren" op de Mittovos m SLEUTEL WEG? hui milium milium Als het Kennemer bataljon thuis komt Zondag slait tentoonstelling Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! Klokken luiden over Hoofddorp Kerkberichten K. V.P. in Eemstraat en aan Zomervaart aan de kop VAN HET WITTE DOEK Verbetering Nijverheids onderwijs AGENDA Illlllülllllllllllll iniiiiiiiii TMUCKS iiniiiiiiiiiin Officiële ontvangst in Haarlem op 31 Juli DE KABINETSFORMATIE Regentes ontvangt Plechtige wijding door Deken Kuilman Karriinaal De Jong in Den Briel Bel 13000 ZATERDAG 10 JULI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Chin. Hongkong Uitbreiding cursusduur VOORZITTERSCHAP BLOEM BOLLENCULTUUR, Jhr. Van Nispen blijft voorlopig aan Schooltandverzorging i „DE SLEUTELSPECIALIST" LANCE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Dealer voor Haarlem en omliggende plaatsen: A. OUDEJANS - LANGE HERENVEST 14/18 Telefoon 21912 - 15921 99 Hoog bezoek Postduif in dienst der liefdadigheid Wie mist zijn kano? De 25.000ste Politieke Recherche Haarl. Reddingsbrigade ASSENDELFT Naar huis VELSEN KERKLIJSTEN UITGEEST Serenade aan de zusters Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45 - Telefoon 13T14-1D876 Sobere plechtigheid na triest geweld Zestig doden bij treinbotsing Middenstandsexamens Kamerfractie bijeen BEVERWIJK Rijkspostspaarbank Zondagsdienst Prijzen van de Mittovos Openluchtspel in de rozentuin van Scheybeeck HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten LICHT VERDEELD Onze eigen verkiezingsdienst heeft ons in het bezit gebracht van de ge detailleerde uitslagen der 104 Haar lemse stembureaux, die Woensdag bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer ingesteld waren in de verschil lende stadswijken. Daaruit zijn tal rijke interessante bijzonderheden te putten, die een beeld geven van de wijze waarop men in de verscheidene wijken over de politiek denkt. Vanzelfsprekend moeten w\j grepen doen uit het wel zeer uitgebreide cijfer materiaal. Eerst wat de K.V.P. betreft. Het bureau in de Eemstraat slaat hei record in aantal. Daar zijn van de 934 stemmen 446 op de K.V.P. uitgebracht. Dan volgt de Zomervaart met 435 van de 795 stemmen, naar verhouding dus meer dan in de Eemstraat. Het daarop volgende cijfer is 334 van le 905 in de Velserstraat. Het laagste cijfer werd bereikt op de Schouwtjeslaan met 77 van de 654 stemmen. Een groot aantal kiezers in het cen trum van de stad is- ook de K.V.P. toe gedaan, alleen reeds het bureau Grote Markt telde er 304. Maar Weiter be haalde op dit bureau 40 stemmen. In de volksbuurten varieert het aantal tussen 1 en 10, doch in het Kleverpark hebben de zes stembureaux er niet minder dan 178 opgeleverd. Verdere cijfers zijn: Buitenrustlaan 44, Westerhoutpark 43 Zijlweg 42 enz. In de Raafstraat in Haar lem-Noord werden 278 stemmen uitge bracht op de K.V.P. en slechts 2 op Weiter. Het recordbureau Eemstraat leverde er slechts 12 op. Spaarndam, dat 122 K.V.P.-stemmen oogstte, heeft slechts 1 Welteriaan, en de Schouwtjeslaan boekt wel een zeer merkwaardige tegenstelling, daar op dit bureau van 77 K.V.P.-stemmen er 24 Welterstemmen behaald werden. Neemt men de binnenstad wat ruim, dan heeft Weiter er 402 stemmen verworven. En hoe staat het nu met de Partij van de Arbeid? Voor deze partij leverde het bureau Karolingenstraat 440 van de 824 stemmen op en dat aan de Berkenstraat 420 van de 945. Verder heeft deze partii in alle buurten een belangrijke aan hang, echter vooral in Haarlem-Noord. De omgeving van de Dutrystraat is wel bijzonder rood. Daar behaalden de communisten 385 stemmen en de P v. d. A. 338. De beide aan het Juno- plantsoen gevestigde bureaux lever den 275 communisten van de 916 stem men en de P. v. d. A. haalde er 380 weg. De bureaux Rijksstraatweg 369 en 374 telden 365 communistische stemmen meer dan de P. v. d. A. De bureaux Gijsbrecht van Aemstelstraat 222, de Hertzogstraat 279, het kwartier in Oost had voor zes bureaux 704 ultra-rode stemmen. In de Leidse buurt 286, aan de Harmenjansweg 206 van de 819 stem men. Botermarkt en Ged. Oude Gracm samen 265. Men ziet dus overal de com munisten verspreid, behalve in de betere wijken. In het Kleverpark vindt men HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38, telefoon 2925 (Adv.) Dat de film in het Luxor-theater ons geen nieuws en zeker niets bijzonders ou brengen, was wel te verwachten, titel „Love Story" stelde in dat op- t niet teleur. et is de bekende geschiedenis van meisjes, die verliefd zijn op de- e jongeman. Zoals in de meeste len, overwint tenslotte de ware het zijn niet minder dan Marga- kwood en Patricia Rock, die als e meisjes door haar uitstekend n bijzondere fleur aan deze film waardoor deze in haar geheel de uwer zeker zal voldoen. Al was en maar om de goede technische ing en de prachtige muzikale ezzo's. 18 jaar. de film „Since you went away", .e in Cinema Palace wordt vertoond, enkele bekende sterren, o.m. Clau- te Colbert, Jennifer Jones en Shirley mple (om bij de vrouwelijke spelers blijven) bijeen gebracht, om de rol- *nt, welke het Amerikaanse gezin tij- ns de oorlog in beeld brengt, zo aan- kkelijk mogelijk te maken. Het is een ogal sentimenteel geval, dat ieder kan aan zien en dat om verschillende gees- tigheidjes wel te waarderen is. Een allergezelligste film draait er deze week in Frans Hals. Een landloper lo geert 's winters in het zomerverblijf van een millionnair en 's zomers omgekeerd. Een aantal gedemobiliseerden, die een woning zoeken vinden bij hem even eens onderdak en het geval wordt ten slotte zo mal, dat de millionnair ook wordt opgenomen in zijn eigen huis. Er komt nog wat liefde en herstelde liefde in het verhaal voor, de humor is rijkelijk present en het beetje Ameri kaanse sentimentaliteit moet men maar op de koop toe nemen. Een geestig ge val, echt iets voor de vacantie. (Boven 14 jaar). Reeds uitvoerig bespraken wij de Zwitserse film »Achter de Wolken", die deze week in Rembrandt draait. Wij kunnen niet nalaten iedereen aan te raden deze uitstekende film te gaan zien, waarin het probleem van het zwervende kinderlegioen in Duitsland op aangrijpende wijze wordt weerge geven. Alle" leeftijden. Het is merkwaardig, dat jonge film- Industrieën steeds teruggrijpen naar onderwerpen, die uit de begintijd van de cinematografie dateren. Ook de Mexicaanse regisseur Emilio Fernandez heeft dat gedaan in zijn film „Ver laten" (Las Abandonades), die men deze week in City kan gaan zien. Niet temin is het een film van grote kwa liteiten met prachtig camerawerk, waarin Dolores del Rio zich ontpopt als een uitstekende tragedienne. De film is echter voorbehouden voor strikt- volwassenen. Romantiek, ridderlijkheid en bra- vour! Daar kan men van genieten in de film „Cisco Kid in Nieuw-Mexico" die deze week in het Spaame-theater zal draaien. Een duistere moord vraagt om op heldering en Cisco draagt daar zorg voor. Een meisje wordt van moord be schuldigd. Pleegde zij de misdaad of had zij er part noch deel aan? Als u dat graag wilt weten, dan kunt u het antwoord horen in het Spaarne- theater. Veertien jaar. ze het minst, namelijk 331 op de 6261 kiezers. Daar is overigens de Partij van Oud gewild geweest. Als men berekent, dat op de V.V.D. ip de ruim genomen binnenstad 1200 stemmen werden uit gebracht, dan zijn 1000 stemmen in het Kleverpark wel veel. Deze stadswijk biedt trouwens het merkwaardigste beeld. Feuilletau won er nog 95 zielen en de Middenstandspartij 32. Men is daar dus van alle markten thuis. Deze laatste partij kreeg in het Groot Heiligland 21 stemmen. Feuilletau be haalde aan de Louise de Colignylaan 40 stemmen van de 879, de V.V.D. 331 en de K.V.P. slechts 96. Het blijkt sinds enige tijd, dat het onderwijs aan de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonder wijs te Haarlem niet meer geheel voldoet aan de eisen, welke hieraan met het oog op de ontwikkeling van het bedrijfsleven mogen worden ge steld. De steeds voortschrijdende/in dustrialisatie, alsmede de gestadige groei van het aantal bedrijven, zijn oorzaken, dat steeds grotere vraag naar vakbekwame arbeiders ont staat. Ook van de vakkennis van de arbeider individueel wordt meer ge vergd dan voorheen. Het behoeft geen betoog, dat het onderwijs zich hierbij dient aan te passen. Eén van de middelen om hierin ver betering te brengen, wordt gezien in verlenging van de jaarlijkse cursusduur. Tot dusverre loopt de cursus van 1 Oc tober tot en met 31 Maart, dat is zes maanden per jaar. Behalve dat de nog jeugdige leerlingen gedurende de helft van het jaar geen nijverheidsonderwijs ontvangen, levert een dergelijke kor.,c cursusduur ook nog het nadeel op, dat in de maanden, gedurende welke de school gesloten is. veel van de in de af gelopen winter opgedane kennis wordt vergeten. Dit brengt mede, dat in het nieuwe leerjaar meer tijd aan herhaling moet worden besteed dan het leerplan, strikt genomen, toelaat. Daarentegen wordt een totale cursusduur van vijf jaar, waarin slechts 30 maanden onder wijs wordt gegeven, te lang geacht. De tijd, gedurende welke de leerlin gen aan de school gebonden zijn, wordt niet beschouwd in overeenstemming te zijn met de te verwerven kennis. Daar bij komt, dat een groot aantal leerlin gen niet in de gelegenheid is het einddiploma ite behalen, omdat zij vóór het eindigen van de studietijd voor mi litaire dienst worden opgeroepen. Wij zijn van mening, dat het onder wijs bij een vermindering van het aan tal cursusjaren tot vier en een verlen ging van de jaarlijkse cursusduur tot acht maanden belangrijk aan waarde zal winnen. Van Rijkswege worden tegen een ver lenging van de jaarlijkse -cursusduur bezwaren opgeworpen, omdat na Maart een te groot verloop onder de leerlin gen verwacht wordt. De directeur van de school deelt deze mening echter niet en zou de proef om door verlenging van de jaarlijkse cursusduur tot betere re sultaten te komen gaarne willen ne- men. De inspecteur van het Nijverheidson derwijs heeft geen bezwaar, dat de cur sus, bij wijze van proef, voor rekening van de gemeente met twee rrmanden wordt verlengd. - Indien deze proef zou slagen, is hij bereid een eventueel verzoek, om in de kosten alsnog de rijksbijdrage te ver lenen, krachtig te ondersteunen. De vermeerdering van de kosten bij een uitbreiding van de cursusduur tot- acht maanden wordt geraamd op f 5000, waarvan f2500 nodig is voor 1948. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor dit bedrag te hunner beschikking te stellen. Op initiatief van de heer J. W. A. Le- feber, die tijdens buitenlands verblijf van de heer Van Nispen waarnemend voorzitter is, kwam het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur bijeen. Slechts de heer Van Egmond was verhinderd. Er werd het voorstel gedaan om in te trek ken het besluit van 14 Mei, om geen publicaties van het bedrijfsschap meer in het orgaan op te nemen. Dit voorstel werd aangenomen, hoewel zich drie leden daartegen verklaarden. Hierna werd besloten van dit besluit aan de voorzitter kennis te geven en hem te verzoeken zijn functie van voorzitter weer op te nemen, waarbij volle mede werking wordt toegezegd om alle pro blemen, die het vak raken, op een loyale manier in het hoofdbestuur te behande len. Deze brief werd door alle elf hoofdbestuursleden ondertekend. De voorzitter der vergadering stelde hierna vast, dat er nu aanleiding is om in de volgende vergadering, die hopelijk onder leiding van de voorzitter zal staan, onder ogen te zien het voortzetten van de tot dusver bestaande gewoonte om adviezen te geven aangaande maatrege len voor het bloembollenbedrijf, die door de daarvoor bestaande instantie worden nodig geacht. De voorzitter heeft nu in het Week blad voor Bloembollencultuur, waaraan wij deze mededeling ontlenen, medege deeld, dat hij zal aanblijven om tot betere verhoudingen te kunnen geraken. Er zal in het hoofdbestuur beraadslaagd worden over de voor nu en in de naaste toekomst te volgen koers en van dit be raad zal afhangen, of hij zich in de toe komst beschikbaar zal blijven stellen. Ged. Staten hebben verleden jaar be zwaar gemaakt tegen de wederinstelling van een schooltandartsendienst. Door een nieuwe regeling vanwege het Mi nisterie zal deze dienst vervallen en de gemeente met betrekking tot de school tandverzorging alleen een taak hebben als deelneemster in een stichting, waar in o.a. ook ziekenfondsen plaats nemen, als contribuante in de exploitatiekos ten tot het bedrag van het tekort en als geldschietster van het voor aanvul ling en uitbreiding van de installatie en het instrumentarium benodigd kapi taal. B. en W. van Haarlerp maken geen bezwaar tegen deze regeling en willen aan de stichting ter bevordering van de schooltandverzorging te Haarlem f 1000.— te leen geven tegen een rente van 3 5/8 BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Since you went away (a. 1.), 1.45, 4, 6.45 en 9.15 u. Luxor: Love Story (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Als je lacht, dan ben je rijk (a.l.) 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Verlaten (strikt volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- theater: Nieuw Mexico (14 j.), 2.30, 7 en 9.16 u. TENTOONSTELLINGEN: Leffelaar (Grote Markt) schilderijen van Kees Laan, geopend in de week 105 u. Leffelaar (Wagenweg) schilderijen en te keningen van J. Doeve, t.m. 10 Juli in de week geopend 10—5 u. Heerkens Thijs- sen: Noorse landschappen van de Ameri kaan W. H. Singer Jr., geopend in de week 101 u. en 25 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 11 tot 17 Juli waargenomen door: Bosch en Vaart-apotheek, B. en V.-straat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Mittovos. Missietentoonstelling is in het Concertgebouw dagelijks geopend van 10 u. 's morgens tot 11 u. 's avonds. De mis sionarissen zijn op de stands aanwezig: van 10 tot 12 u. 's morgens, van 2.30 tot 5.30 u. 's middags en van 7.30 tot 10.30 u. 's avonds. Zaterdag 10 Juli: Circus Strassburger 2 en 8 uur. Zondag 11 Juli: Circus Strassburger 2 en 8 uur. Met rasse schreden nadert de dag, dat de jongens van het Kennemerbataljon voet aan wal zullen zetten op vader landse bodem. Dinsdag 22 Juli zal de „Indrapoera" met haar kostbare last in Rotterdam aanleggen. Zoals wij reeds berichtten, zullen de militairen van dit roemruchte bataljon in Haarlem, het centrum van Kcnnemerland en als woonplaats van 210 der 500 manschap pen, officiéél worden ontvangen. De datum voor deze begroeting is thans de finitief vastgesteld op Zaterdag 31 Juli. Die dag zal er om 10.30 uur in de Grote St. Baaf een gemeenschappelijke herdenking van de gesneuvelden plaats vinden, waarna de jongens een lunch wordt aangeboden in de Stormschool te Bloemendaal. Te Overveen zal des na middags een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het beste team van het Kennemerbataljon en een burgerelftal. Om 4.30 uur die middag trekken de jongens vanaf het Kennemerplein naar het Haarlemse stadhuis, waar de burger meester hen zal ontvangen. Om 6 uur zullen de teruggekeerde militairen met hun echtgenotes aanzitten aan een diner in restaurant Brinkmann, waarna het gezelschap, waarbij zich ook de verloof des mogen aansluiten, in het Krelage- huis een feestavond zullen bijwonen. Het spreekt vanzelf, dat de burgerij op die voor Kennemerland heuglijke dag de vlag uitsteekt. De voorbereidingen voor de ontvangst Tot de grootste bezienswaardighe den cp de Mittovos-tentoonstelling behoren de Witte Paters, die met hun wijde bumoes, rode fez en kort baardje eruit zien als Arabieren. Hun stand geniet steeds veel belangstel ling, vooral wanneer zij vertellen van hun missiegebieden en de kost baarheden uit die verschillende lan den o.a. Noord-Afrika en Palestina onder de omstanders laten circuleren. Afrika is op de tentoonstelling in het Gem. Concertgebouw het rijkst verte genwoordigd. Liefst vier stands van even zovele congregaties zijn aan dit wonderlijke werelddeel gewijd. Behal ve de Witte Paters zijn er werkzaam de Salesianen, de Paters van Cadier en Keer en de Paters van de H. Geest. Het zijn interessante bijzonderheden, die deze Paters weten te verhalen. Hun ervaringen zijn verschillend zoals ook de delen van Afrika, waar zij werken en zwoegen, verschillend zijn. Nog slechts twee dagen heeft u ge legenheid om de Mittovos-tentoonstel ling te bezoeken en de stands van de Afrika-Paters en van de andere mis sionarissen, waarover wij reeds eerder geschreven hebben, te bezichtigen. Zondagavond wordt de Mittovos ge sloten. Neemt u de laatste kans dus waar en vergeet u ook de missieloterij niet. Vrijdagavond om 6 uur kwam mgr. J. P. Huibers met zijn secretaris, dé wel- eerw. heer Solleveld, opnieuw de Mit tovos bezoeken. In gezelschap van pater Wijnhoven en rector Brans ging hij langs de 16 stands en toonde een grote belangstelling voor de interessante bij zonderheden. Om half 8 vertrok de Bis schop weer. Afgevaardigden van de hoofdcomité's in Breda en Bussum, naar welke plaat sen de tentoonstelling de komende we- BETER DAT/ OO/T 8 Augustus zal de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders een groot lief dadigheidsconcours houden met jonge postduiven van het station Vilvoorde. Ruim 700 aangesloten leden met onge veer 8000 jonge postduiven zullen aan dit concours deelnemen om gelden bij een te brengen voor de lighallen Bre- derode-Duin het bekende Sanatoria der Haarlemse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose, waar vele patiënten de voor hen vereiste verpleging vin den. Behalve het werkcomité is er ook een ere-comité. waarvan de burgemees ter, mr. P. O. F. M. Cremers het ere voorzitterschap heeft aanvaard. Evenals vorig jaar, toen ruim 6000 aan de t.b.c.-bestrijding werd afgedra gen, zal, vóór het liefdadigheidscon cours plaats vindt, een grote week-actie worden gehouden en wel van 12 tot en met 17 Juli. Dan zal weer het bekende duivenhok, met de daarom heen aan gelegde fraaie versiering zijn stand plaats krijgen op de Grote Markt, waar het TB.C.-duivenspeldje ten verkoop zal worden aangeboden. Er wordt een beroep op de burgerij gedaan, deze collecte te gedenken door het kopen van dit speldje, waardoor men mede helpt de zo gevreesde volksziekte te bestrijden. Weet dat voor velen de kans om gezondheid en arbeidskracht te herwinnen afhankelijk is van de mild dadigheid. Vele autoriteiten en diverse gemeentebesturen hebben reeds hun medewerking toegezegd door het be schikbaar stellen Van ereprijzen. Allen die belangstelling hebben voor dit mooie en zo nuttige werk voor onze zwakke medemensen en deze actie wil len steunen, kunnen hiervan mede deling doen bij de secretaris-penning meester van het werk-comité, C. Th. Verdonk Santpoorterstraat 60, Giro no. 510437. Aan het hoofdbureau van politie aan het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week als gevonden aangege ven voorwerpen: Autoped, armbandje, brillen, leesboek, ceintuurs, regencape, etui met distri butiebonnen, fototoestel, muntbiljetten, horloge's, honden, halsbanden, dames hoed, handdoeken met badpak en zwem broek, dames-, heren- en jongensjas sen, schilderskwast, regenkapje, kano, halsketting, textiel- en brandstoffen- kaart, loupe, gummi-laars, mutsen, kindermanteltje, zakmes, schepnet, oor bellen, petten, ijzeren plaat, portemon- naies met inhoud, portefeuille's met in houd, paspoort, regenpijpen, 1 paar nieuwe damesschoenen, kinderschoen tjes, zilveren speld, sjaal, touw, spring touw. tassen met inhoud, tekeningen, vulpenhouders, vulpotloden, jongens- vest, ijzerzaag, zakdoekje, hondenpen ningen. ken gaat, hebben dezer dagen de Mit tovos in Haarlem bezocht. Ook Henri de Greeve en de deken van Beverwijk hebben van hun belangstelling voor de missietentoonstelling blijk gegeven. Om half 9 betrad gisteravond de 25.000ste bezoeker, mevr. Rooth uit Zandvoort, de Mittovos. Trompetgeschal kondigde de mededeling per microfoon aan. Haar werd een assortiment levens middelen aangeboden. De 30.000e be zoeker is beslist in de namiddag of vroeg in de avond van Zaterdpg te ver wachten. Op de laatste dag van de Mittovos zullen de missionarissen onafgebroken in de stands zijn 's avonds half 11. van 1 uur tot De Afdeling Politieke Recherche (voorheen P.R.A.) Haarlem wordt met ingang van 10 Juli 1948 ingekrompen tot een kern van personeel, dat voor namelijk belast wordt met aflopende administratieve werkzaamheden. Zij wordt met ingang van deze datum on dergebracht in het hoofdbureau van po litie, Nassauplein 3 te Haarlem, tele foon 15350. Men wordt verzocht alle poststukken van 10 Juli af aan laatst- vermeld adres te richten. De Politieke Recherche Afdeling Haarlem omvat, behalve Haarlem, de gemeenten Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Haarlemmermeer, Haarlem mer liede, Beverwijk, Bennebroek en Heemskerk. Een zestal leden van de Haarlemse Reddingsbrigade nam deel aan de ex amens tot het behalen van het Een- heidsdiplcma voor E.H.B.O. Geslaagd zijn: mevr. J. RenoutVisser, en de heren: A. Brondsema, J. Scheepers, J. Tierie en A. Zwemmer. Afgewezen 1 candidaat. Het examen werd afgeno men door dr. W. H. Geursen. Met het troepentransportschip „indra poera," dat vemroedelijk 22 Juli a.s. in Rotterdam aankomt, komt naar het va derland o.m B. D. Blom, Kerkbuurt 281, alhier. zijn in volle gang. Burgemeester Cre mers heeft gistermiddag in een persconferentie een overzicht gegeven van het werk en het doel van de De- mobilisatieraad, die om misverstand uit de weg te ruimen slechts een aanvullende, stimulerende taak heeft. De commissies uit de raad hebben op zich genomen te zorgen voor de ont vangst, de huisvesting, de werkgelegen heid en de sociale kant van de zaak, maar zij kunnen niets doen, wanneer de burgerij geen medewerking verleent. De burgemeester doet daarom een drin gend beroep op alle inwoners, om daar waar zij kunnen de uit Indië gedemo biliseerde jongens, die zoveel voor ons vaderland hebben gedaan en recht heb ben op waardering en dank, te helpen. Zij, die woonruimte kunnen afstaan, ge lieven daarvan mededeling te doen aan wethouder Angenent, die de huisvesting van de militairen in handen heeft. Slechts enkelen hebben zich tot nog toe bereid verklaard woongelegenheid te verschaffen. Het aantal adressen is ech ter niet voldoende. Men beseffe', dat 't een daad van de hoogste christelijke naastenliefde is, hier indien men daar toe in staat is medewerking te ver lenen. De burgemeester verzoekt ook de werkgevers, om wanneer zij personeel nodig hebben, de solliciterende ex-mi- litairen met een welwillend oog te be kijken en hun een plaatsje in het be drijf aan te bieden. De jongens, die de wens te kennen geven, om te gaan studeren op een mid delbare school of een inrichting voor hoger onderwijs, kunnen van het mi nisterie een renteloos voorschot krijgen van f 1400.Degenen, die een gursus voor een of ander vak of beroep willen volgen, zullen een bedrag van f 500. ontvangen, dat zij niet behoeven terug te geven. Kapitein H. L. Blankstein, hoofd van het gewestelijk kantoor van de sociale dienst van het ministerie van Oorlog, beschikt over de verlanglijstjes van de demobiliserende Kennemer- jongens, waarop zij hebben ingevuld hoe zij zich hun toekomst hebben gedacht. De thuisfronten in stad en omgeving zullen zich met de ouders en echtgeno ten in verbinding stellen en aan de hand van de inlichtingen, die zij thuis ver krijgen en welke zij vergelijken met de wensen op het verlanglijstje, zullen zij doen onderzoeken, wat voor de betref fende jongeman het beste is en wat er voor hem te doen valt. IJmuiden: H. Gregorius: Zondag H.H. Missen 7 8.15 (Kindermis), 9.30 (Hoog mis) en 11.30 uur; 7 uur Lof. In de week zijn de H.H. Missen 7 en 8 uur, behalve Maandag. Dan is de H. Mis van 7 uur in de kapel van de Eerw. Zusters en is er in de kerk Communie-uitreiken om 6.45 en 7.30 uur. Vrijdag en Zater dag 7 uur Lof. Biechtgelegenheid Za terdag van 6 tot 8 uur. IJmuiden-Oost: H. Laurentius van Brindisië: Zondag H.IÏ. Missen 6.30, 7-30, 8.30 (uitsluitend voor schoolkinderen), 9.30 (Hoogmis) en 11.15 uur; 6.30 uur Lof. In de week zijn de H.H. Missen 6.15, 7 en 7.45 uur. Maandag 7 30 uur Derde Orde. Dinsdag 7.30 uur Anto- nius-Lof; Vrijdag 7.30 uur Rozenhoedje en Kruisweg. Zaterdag 7.30 uur Lof ter ere van O. L. Vrouw van Fatima. Za terdag biechten van 4 tot 9 uur. Driehuis: H. Engelmundus: Zondag H H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 7 uur Lof. In de week zijn de H. H. Missen 7 en 8 uur. Donderdag 7 uur Sacraments-Lof. Zaterdag 7 uur Maria- Lof; van 6 tot 8 uur biechten. Door de R.K. Harmonie „Uitgeest" werd een serenade gebracht aan de Zusters Ursulinen aan de Langebuurt ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan dezer congregatie. H. K. H. de Regentes heeft heden in het Huis ten Bosch te Den Haag de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, en de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties van de K.V. P., de "Partij van de Arbeid en de A.R.-Partij, onderscheidenlijk de he ren prof. mr. C. P. M. Romme, jhr. mr. Van der Goes van Naters en J. Schouten, ter conferentie ontvangen. Deze week was het feest voor de pa rochie van St. Jan de Doper te Hoofd dorp. Na lange tijd verstoken te z«n ge weest van de vertrouwde klokkenstem- men, was dezer dagen het ogenblik daar, dat drie nieuwe klokken als „parochi anen" konden worden ingeschreven. De klokken stonden achter in de kerk opgesteld, waar zij door deken J. J. A. Kuilman uit Haarlem plechtig werden gewijd. Zoals alle andere kerkelijke plechtig heden geschiedde ook deze plechtigheid met een rijk ritueel, en-zij, die van deze klokken wijding getige waren, kwamen onder de indruk van deze bijzondere gebeurtenis. Officieel hebben de klokken -reen na men, maar naar aanleiding van de tek sten, die er op zijn aangebracht, zullen zij door de parochianen in de toekomst ongetwijfeld genoemd worden St. Jan (de Doper), Zacharias en Elisabeth. Deze teksten luiden: Vox clamantis, pa rate viam Domini ik ben de stem van een roepende, bereidt de weg des Heren; Benedictus, Dominus Israël gezegend zij de Heer, de God van Israël (uit de lof zang van Zacharias) en Benedicta tu inter mulieres gezegend zijt gij onder de vrouwen (woorden van Elisabeth tot Maria). De eerste klok zal de dagelijkse luid- klok zijn, die de parochianen ter kerke roept, de tweede is de feestklok en de derde zal het Angelus luiden. Het klank- In de stromende regen is gistermorgen zoals ieder jaar op de 9e Juli, in Den Briel de processie uitgetrokken over het Martelveld, waar 376 jaar geleden de 19 Martelaren van Gorkum werden op gehangen. Samen met ruim 100 theolo ganten van het Groot-Seminarie Rijzen burg was Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong daartoe naar het Genadeoord gekomen, waar Mgr. G. C. Hartman, de president van het Seminarie, een pon tificale H. Mis opdroeg. De kardinaal werd ingehaald door een rij prille bruid jes en jongens van de laagste klassen der lagere schooL Hij zat gedurende de H. Mis terzijde van het altaar, terwijl de studenten gezamenlijk de misgezan gen uitvoerden. Ieder jaar is dit op nieuw een bijzondere plechtigheid, deze sobere herdenking. En vooral Vrijdag. De rust op het eiland was maar nauwe lijks weergekeerd. Het gerucht van storm, dat Donderdag met triest geweld het strand had schoongeveegd, leefde nog voort in het omstandig commen taar der Brielenaren en in dat druk pra ten viel plotseling een stilte, toen de kleine klok klepte en de weinigen, die voor dit jaarlijkse feest zich konden vrijmaken, opriep naar het Genadeoord te midden van de weilanden. Daar heeft prof. dr. Mulder in dwingende woorden nogmaals het gebeuren uit 1572 geschil derd en daaruit voor de luisterende theo loganten de les getrokken van trouw aan geloof en roeping. Toen werd in de stromende regen het reliekschrijn, dat in de kerk was omgeven met rode an jers, uitgedragen naar het Martelveld en het rustaltaar boven de plaats van de oude turfschuur. Gistermiddag heeft Z. Em. de Kardinaal zelf het- plechtige Lof gecelebreerd, waarmede sedert jaar en dag deze plech tigheid besluit. Zwtig personen werden gedood bij een treinbotsing in de omgeving van het dorp Oerosevac in Beneden-Servië. Het ongeluk gebeurde op de hulplijn tussen Belgrado en Sofia, welke gebruikt wordt in verband met de overstroming van sommige gedeelten van de hoofdlijn. Geslaagd: J. Alers, G. Amende, S. de Baar, Ch. de Blok, D. de Blok, G. Bonink, H. Dankelman, M. v. Essen, G. Heselaars, A. Heuft, A. v. Heusden, A. v. Hulsen, C. v. Langen, E. v. Maanen, A. Slimmers, M. Spaapen, X. Terpstra Th. Velzeboer en P. v. Zoelen. Geslaagd voor de ver schillende schoolexamens: C. v. Adri- chem, J. Alers, G. Amende, S. de Baar, G. Bal, Ch. de Blok, G. Bonink, M. Daane, H. Dankelman, Ch. Doornkate, A. Engelkamp, M. Gaarlandt, B. de Geest, M. v. d. Ham, A. te He»~e, G. Heselaars, A. v. Hulsen, D. Kolenberg, A. Kompier, L. Koper, C. v. Langen, H. Langenberg, H. Lambregts, E. van Maa nen, Th. Mul, P. v. Nieuwkerk, A. Onel, M. Otte, J. Raassen, M. Roggekamp, R. Schmitt, D. Schmit, J. Siersema, M. Spaapen, M. Stolp, I. Terpstra, Th. Ver heul, G. Vermolen, T. Verwayen, E. Vroone, Ch. Vijn, E. Werkhoven en A. Witteveen. 'Gistermiddag zijn de Tweede Kamer fracties van de K.V.P., de Partij van de Arbeid en de A.R. partij bijeen geweest in het gebouw der Tweede Kamer. DAG EN NACHT volume van de klokken is zodanig afge stemd, dat zij samen de eerste drie tonen geven van het bekende gregoriaanse Te Deum. Na de wijding, waarbij deken kuil man geassisteerd werd door pastoor W. J. van den Berg en kapelaan P. J. Ba rend, hield deze een toespraak tot de parochianen en feliciteerde hij hen met dit rijke bezit. Hij legde hen tenslotte de betekenis uit van de spreu ien, die op de nieuwe klokken zijn aangebracht. Zo zullen in de toekomst de klokken van Hoofddorp tot ver In de omtrek hun stemmen laten horen en hopelijk zal de vox clamantis niet de stem zijn van een roepende in de woestijn Aan het postkantoor te Hoofddorp werd gedurende Juni ingelegd f 44140.84, terugbetaald f 57503.97. Dokter Nanninga neemt Zondag in Hoofddorp en dokter E. v. d. Weg in Nieuw-Vennep de doktersdienst waar. Aan twee leerlingen van de R.K. meisjesschool, en wel Diny Lamers en Rietje Broertjes, werden prijzen toege kend voor het ingezonden teken- en op- stelwerk voor de Mittovoswedstrijden. Regisseur Ferd. Koolbergen is een zeer enthousiast Shakespeare-regisseur, die goede verwachtingen heeft van de opvoeringen, die tijdens de feestweek van „Een Midzomernachtdroom"' gege ven worden in de rozentuin van „Schey beeck." Vanzelfsprekend moet men er reke ning mee houden, dat het spel door amateurs wordt opgevoerd, hetgeen be halve een zware opgave voor de spe lers zelf, geen sinecure voor een regis seur is. Er wordt evenwel met zoveel toewijding gewerkt, dat rets heel moois is te verwachten. Men moet verbaasd zijn over het genie van Shakespeare, die in staat was 350 jaar geleden een spel te voor schijn te toveren zo zwierig, zo voor naam en tegelijk zo menselijk, dat het nooit werd overtroffen noch geëvenaard. Dichterlijk niet alleen in de uitwerking van het sprookjeselement, maar ook in de behandeling van de amoreuze verwikke lingen. Voornaam in hee'. zijn vorm, zijn stijl, zijn wezen en niet het minst in zijn taal. Menselijk tenslotte in de tekening der drijfveren die alle uitgebeelde figuren doen handelen en bewegen. Het is begrijpelijk, dat dit spel in staat was hart en ziel van de 17-jarige Menjlelssohn-Bartholdy in vuur en vlam te zetten en hem dreef tot het schep pen van een illustrerende muziek, zo schoon, dat Shakespeare zich die nooit schoner zou hebben kunnen dromen. Voor een opvoering in de open lucht, waar geen mogelijkheid bestaat tot ver wisseling van decor, is de Midzomer nachtdroom wel bij uitstel- geschikt. Immers, slechts enkele van de scènes spelen zich af in een paleis of woon huis en er bestaat geen bezwaar deze naar een plek daarbuiten te verplaat sen. De handeling van h merendeel der scènes heeft plaats in een woud, als hoedanig een zij het ook geïmprovi seerd toneel in de open lucht uitste kend kan fungeren. Aan de fantasie van de toeschouwers blijft het daarbij over. gelaten zich in te denken, dat dit toneel van tijd tot tijd „een ander deel van het woud" voorstelt, zoals Shakespeare's tekst dit eist. Maandag 8 uur Melodia, 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur leden pluimveever. „De Eendracht." Dinsdag 8 uur, Laudate Dominum, 8 uur Missie-Naaikrans. Woensdag 8 uur Damclub St. Bavo, 8 uur Melodia. Donderdag 8 uur Harmonie St. Mi chael, 8 uur St. Vineentiusvereniging. Vrijdag 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk." De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538; dr. J. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 29875. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98 tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandv. Laan 164, tel. 26722. Wijkverpleging: Zuster Oeverhaus, Valkenburgerlaan 83, tel. 28063. Vandaag knijpt Spaarnebabbelaar er voor een weekje tussen uit. Heel voorzichtig en geraffineerd bere kend een weekje, want als het blijft re genen is er later nog een kans, dat de zon schijnt. O nee, hij gaat niet naar Zwitserland of Italië of de voeten van de Benelux, hij gaat het eigen land ver kennen buiten het kustgebied, want daar heeft ,hij deze zomer schoon genoeg van. Maar er zijn vele nieuwe kapitaalbezit ters, die ver over de grenzen trekken. Van zulke mensen doet een mooi ver haal de ronde. Piet en Sien waren tien dagen naar de bergen getrokken, het deviezen-lot was hun gunstig geweest en nu zouden ze dan eindelijk de Alpen zien gloeien. Toen ze thuis kwamen vroegen de bu ren aan Sien: ,En, kind, waar ben je nu zoal geweest?" Sien antwoordde: „Overal en nergens, hoe het allemaal heette weet ik niet, maar de bergen wa ren hoog en het geld smolt weg als sneeuw voor de zon." „Wat heb je het mooiste gevonden?" vroeg een buurman. „Het mooiste? Def hoedjes met veren en de chocolade." „E#jij Piet, was de natuur niet prach tig?" „Gaat wel", zei Piet, „maar ze hebben, daar niet eens volkstuintjes of duiven- platjes. Wat zijn die mensen daar in de bergen achter bij ons Spaarnebabbelaar hoopt zijn moede hoofd te kunnen neervleien tussen hoge bomen, met een kussentje van blaren en een gordijn van varen om zoete middag slaap in 't bos te mogen genieten. Des noods zet hij een hoedje met een veertje op.... (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) ZONDAG: ÏI.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. asp. 12.15 u.; lof 7 u. MAANDAG: fam. he ren 8 u. DINSDAG, congr. meisjes 7 u. en jonge dames 8.15 u. WOENSDAG: congr. jongens 7 en 7.30 u. en jonge mannen 8 u. VRIJDAG: lof 7.30 uur. ZATERDAG: biechten 4.30—8.30 u.; lof 7.30 uur. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; lof''7 u. MAANDAG: congr. heren 7.30 u. DINSDAG congr. meisjes 7 u. en jongedames 7.45 u. WOENSDAG: congr. jongens 1217 j. 7 u.; lof 7.30 U. ZATERDAG: lof 7.30 u.; biechten 5 6.30 en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG: H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; completen 7 U. MAANDAG: congr. dames 8 u. DINSDAG: lof 7.30 U. VRIJDAG: Kruisweg 7.30 u. ZATER DAG: biechten 4—9 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis); lof 7.30 u. ZATER DAG: biechten 5—8.30 u.; lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; lof 7 u. DINSDAG: Congr. meisjes sen. 7 u. DONDERDAG: lof 7-30 u.; fam. da mes 8 u. ZATERDAG: biechten 4.30 8.30 U. en lof 7 u. H. HART (Kleverparkweg). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis), en 12 u.; ioi r.so u. DAG: congr. meisjes 7 u. en dames 8.15 u. DINSDAG: lof 7.30 u. WOENSDAG: congr. heren 8.30 u. VRIJDAG: lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5—7 u. en 7.30—9.30 u. H. LIDÜINA (Rijksstraatweg). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; lof 7 uur. MAANDAG: fam. dames 8 u. DINS DAG: Mariagarde 7 u. WOENSDAG: congr. jongens 13 en 14 j. 7.30 u. en jongens 15 en 16 j. 8.15 u. DONDER DAG: lof 7.30 u. ZATERDAG: biech ten 58 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. jongens jun. 12.15 u.; lof 7 u. MAANDAG: fam. heren 8.15 u. DINS DAG: lof 7.30 u.; congr. meisjes sen. 8.15 u. DONDERDAG: lof 7.30 u. ZA TERDAG: biechten 58.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u.; lof 6.30 u. MAANDAG: fam. heren 8 u. DINSDAG: congr. da mes 8 u. VRIJDAG: lof 7.30 u. ZA TERDAG: biechten 59 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal) ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; lof 7 u. DINSDAG: congr. jongevrouwen 8.15 u. DONDERDAG: lof 7.30 u. VRIJDAG: lof 7 u. ZATERDAG: biechten 56.30 en 7—9 u.; lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). ZONDAG: H.H. Mis sen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 7.30 u. MAANDAG: congr. heren 8 u. WOENSDAG: jeugdlof 7.30 u. ZATER DAG: biechten 48 u. en lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). ZONDAG: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; lof 7.30 u. MAANDAG: fam. dames 7.30 u.; Lid. congr. 8.30 u. DINS DAG: lof 7.30 WOENSDAG: Maria garde Tare, groep jun. 7 u. DONDER DAG: lof 7.30 u. waarna biechten. ZA TERDAG: lof 7.30 u.; biechten 7—9 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; lof 7.30 u. MAANDAG: congr. meisjes sen. 8 uur. DINSDAG: ilof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5— 8.30 u.; lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout). ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis), en 11 u. DINSDAG: lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 4—9 u.; lof 7.30 u. H. AtJATHA (Zandvoort). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10.15 uur (Hoogmis)lof 7 u. DONDERDAG: lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5—9 u. behalve 6.307 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 10 uur (Hoogmis); lof 7.30 u.; biechten 5— 7.30 uur. Amsterdam, 9 Juli 1948. De opening was algemeen prijshou dend, waarna een lichte reactie volgde, welke in het verder verloop weer te niet werd gedaan. Enige speculatieve belangstelling bestond voor aand. Aku, waaromtrent hedenochtend een abusief bericht had gecirculeerd betreffende een dividendvoorstel van 9 Bij iets ruimere omzetten steeg de koers der aandelen circa 4 Tegen het slot ging echter een groot deel van de behaalde koerswinst weer verloren en verliet het fonds de mark1, op een nauwelijks 1 hoger niveau" Unilever bleef ten slotte tamelijk pr' houdend. Philips kon zich op het vo^^ slotpeil ruimschoots handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2