Cosmopolitische levensloop van kundig acrobaat Graaf Bernadotte vliegt naar Lake Success I Neerlandia BENELUXREIZEN OTTGERING MODEMAGAZIJN FUNKE JONGE TEKENAARS Van RIJN OVERGANGSEXAMENS TRINITEITS- LYCEUM BANKEfFABRIEK „N-EERLANDiA" Een babbeltje met de kleine neger Chocolate POLITIEKE SPANKING TE PARIJS VACANTIE 17—26 JVLI Reisbureau Benelux Wie wil gastvrijheid verlenen? NETTE NAAISTER AAK Ervaren Verkoopsters, Leerlingen, Prima Naaisters een handige accurate cassière enige leerling-cassières. accurate TYPISTE COUPEUR en COUPEUSE MEISJE van 14—16 jaar BROODBAKKER-BEZORGER vrouwel. kantoorbediende KRUIDENIERSBEDIENDEN BnonAppetito! JA 4 ZATERDAG 10 JULI 1948 PAGINA 5 m Tarievenvraagstuk bij de binnenscheepvaart Nieuws van de sportclubs BELANGRIJK BERICHT „Koekjes door Neerlandia bereid, roemt men om de kwaliteit!" Zondag a.s. Hoge Veluwe-locht prijs per persoon f 7.50 Grote Houtstraat S3 Telefoon 19346 99 FhtNWASSCHEi die in het textielvak wensen opgeleid te worden. Meisjes met eindexamen M.U.L.O. genieten de voorkeur. VROOM DREESMANN HAARLEM N.V. vraag! voor direct of later mei pracfische ervaring, en DE HAAGSCHE KLEDING ACADEMIE gevraag*^, voor klanienbediening in besiaande wijken. De NT NEDERLANDSE ELECTROLASCH MIJ. te LEIDEN vraagt MODERNE KUNST.' Gierstraal 53 HOOI, STRO EN TURFMOLM OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOPING OPENBARE VERKOPING OPENBARE VERKOPING VEILING OPENBARE VERKOPING Spljkermanslaaa 21 NIET DOORGAAT Waar Abram al eeuwen de mosterd baalt ervaren R.K. kinderjuffrouw, Naar 2 H.B.S. bevorderd: Th. Let- schert, Ch. Nagel, J. van Maanen, M. Modderman, L. Oyen, B. Peperkamp, B, Pielage, A. van Pöppelen, P. Ridder. W. de Rooy (her), A. Rupert, J. Rij broek (m. lof), F. Schut, H. Spruyt, H. Suurendonk, B. Tempelman (eerv. v.). M. van der Velde (voorw.), G. Verheem (eerv. v.), J. de Vilder, Th. van Vilsteren. W. Vosman, M. Wijfjes (voorw.), A. Zwetsloot, F. Limpens, W. Aardenburg (m. lof), P. Beers, J. Binnekade, J. Bod- de, C. Boersema, S. Bol, J. Boon (m. lof), B. Cornelissen, A. Dresens, J. Duyn, L. van Dijk, P. Ekelschot, J. van Eyk (her-ex.), C. Ferron, J. Heemskerk, P. Huyboom (her-ex.), H. Huisman, W. Kamer, A. van der Klei, G. v. Konings- bruggen, J. Lagerberg, A. Langeler, J. van Lunenburg, J. Heijdenrijk, J. Aal- bers, G. Amelung, G. Beths (her), A. Blom, R. Christoffels (her), B. Grunde- mann, E. Hebbelinck (voorw.), H. Hout- schilt, G. Mathot, R. Naumann, Th. Remmé, A. Roozen, C. Snellens, P. Stalpers, E. Winkler (m. lof), J. Witte- man (voorw.), H. de Wolff (her-ex.), J. Revalk (her-ex.),'M. de Weyer, J. Ootes (met lof), J. Oskam, J. Paulissen, W. Polanen, W. Povel (voorw.), J. Rosen- hart, C. Schoone, G. Schouten, B. Scho tel, J. Smit (met lof), J. Snoeks, H. Spook, W. Stark, H. Uitendaal, W. Veh- meyer, H. Veldhuizen (her-ex.), J. de Vet (m. lof), J. van Dam, J. van Eer denburg, L. van der Weijden, J. de Jong, G. Kamoen, J. van Kemenade, J. Kete laar, J. Keulemans, J. Klein (m. lof), W. Klein Schiphorst, A. Koelemey (voorw.), G. Kostermans, E. van Laren (eerv. v.), B. Leeuwenberg (her-ex.), Th. Levelt, J. Meltzer (voorw.). A. Moor man, R. .Muylaert, C. Nelis, C. Nolte, J. van Noort (eerv. v.), J. Schoutens,- G. van A'sté, Th. Andriessen, A. Bergmans, H. Bosman (her-ex.), H. Brantjes (voorw.), H. Breukel, C. van Doorn, C. van Egmond (eerv. v.), R. Eiselin (eerv. v.), J. van Exel, W. van Eyndhoven (m. lof), G. Floris, R. van Groeningen, A. Heems, E. Heilig, J. Hin, L. Hooger- vorst, P. van der Hulst, W. van Huystee (voorw.), G. Janse, H. Pulles. Bevorderd naar 3 H.B.S.: W. van Baarle, A. van Baarsen, A. van den Brande (m. lof), G. van Daal, F. v. Doorenmaalen (voorw.), J. v. Dooren- maalen, W. Harkmans, G. Haver, J. Heeremans, E. Hoefgeest, P. van Hoof, P. van Leuven, R. Tjia, J. Verberne, Th. de Vogel, W. Zweekhorst, H. v. d. Kroft, J. de Groot, J. Kuik, D. van La ren, M. Leyfeldt (m. lof), C. Molhoek, J. van Maanen, D. Roest, A. Vorder Ha ke, A. van Wees, W. Welborn (voorw.), K. Woltering (eerv. v.), F. van Balen, D. Beemsterboer (eerv. v.), J. Beyk, F. van Ditzhuyzen (voorw.), F. van Gilse. J. Langenegger, W. Renckens, E. Rijkes, H. Schndbel, J. Verdegaal, P. Ammer- laan (v.w.), A. Bieshaar, F. Borm, A. v. d. Broek (voorw.), B. Degenhart (voorw). Th. Diekman (her), H. Francken (her), J. de Graaf, C. de Groote, H. van der Ham, W. Happel, J. Hoeman, H. Huy boom, P. Kloos, J. v. Kuppeveld, G. Kuys, H. van Leuven, J. Martens, A. v. Montfoort, J. Nibbering, J. van der Klei. O. van der Klei, E. Luyten, T. Effring, H. van der Klei (voorw.), F. Post, J. Romijn (m. lof), A. Schipper, G. Schoon- derbeek, W. Soellaart, C. van Soest. P. Stammeyer (her), W. v. Staveren, M. Taverne.A. van Tooren, J. Veraart, W. Verboom, J. de Vries, N. v. Warmerdam (her), G. Wesselman, P. v. Westerop, J. Winter,-A. v. d. Wijden, W. Breukel, C. Kok. Bevorderd naar 4 H.B.S.: G. Appel man (her-ex.), N. Beentjes (her-ex.), tv' Bol, J. Bonarius, A. Bonfrer, A. "oersma, C. Dam (m. lof), J. Degen- i (her-ex.G. van Galen. F. Gros- riilr' T*' T<?e™es. F- Hamers, L. Heyden- riJK, j. Hof (her-ex.), M. Keizer, J. Me- kenkamp, L. Perry, j. Pulles, J. Roze- meyer, N. Rozestraten, J. Scholte. M. Spee, J. Ter Horst, J. Trentelman (her- ex.), W. v. Westerop (voorw.), H. de Windt, L. Aarts, J. Berendonk, S. Busé, Ch. Christiaanse, F. van Doorn, J. Dop heide, H van Duynen, B. Fenger, H. Göbel, P. Heezen, U. Herbermann, J. Hueber, T. Kerssemakers, F. Lablans, J. Lasschuit, L. v. Maanen, A. Meyer. F. Nijman, H. van Riet, W. Rodenburg, Th. Rolf v. d. Baumen, P. Verzijlbergen, J. Woudenberg, C. van Bemmel, H. Broersma, Th. Biöem, N. Breugelmans, F van Dam (m. lof), J. Drabbe,' H. Grimbrere; D. Janmaat, J. Jansen, A. Knötschke, J. Koómen, C. Leenders (her-ex.), F. Lips, W. Mannot, H. Mathis, E. Schilte (her-ex.), Th. Verin- ga, J. Viehoff (her-ex.), F. Wassenberg, J. W.essel (her-ex.), W. v. Ysselmuiden, V. Kroesë (voorw.), Th. v. Vlijmen, A. Stoop, G. Alders, J. Blom, A. Chris tiaanse (e. v.), B. de Graaff, J. Groen, J. Harding, G. Huysmans (her-ex.), F. Lablans, A. Kapel, J. Kroese, A. Levelt (m. lof), J. Maartens, L. Meegdes, E. Mol, F. Oliemans, E. van Oploo, G. Peerboom, L. van Rijn, C. Visser, J. Witteveen, Th. Hooy, (her-ex.). Bevorderd naar 5 H.B.S. A.: M. An- genent (m. lof), A. Assendelft, G. Dirks, A. van Elzakker, J. v. Kgppen, J. Kos termans (e. v.), G. Kroon, G Kroon (e. v.), P. v. d. Loo, A. Miks, H. Mor- sink, J. Neiis, J. Paanakker (voorw.), N. v. Ruiten (e. v.), J. Schepers (voorw.), J. Scheepers, F. Schlatmann, L. v. Son, G. v. Wichen (voorw.), H. Willems (voorw.), C. Breukels, S. v. d. Eereri- beemt, G. Hooij, C. Janus, J. Kuyt, B. te Marvelde, C. Mes, J. Mes, J. Moll- mann, J. Rupert, P. Beentjes (m. lof), J. v. Direndonck, H. v. -Beek (her-ex.), S. Bruyns. Bevorderd naar 5 H.B.S. B.: W. Bos nia, F. Brinkman, W. de Graaff (e. v.), G. v. d. Haagen, W. Heeremans, C. v. d. Heyden, W. de Lestr. Hendrichs, L. Mudde (e. v.), M. Oudejans, L. de Prie, C. Pijpers (e. v.), L. v. Wees, A. Wes- selingh (e. v.), N. Zwaneveld, W. Ame lung, M. v. d. Berg (her-ex.), E. Bijvoet (voorw.), M. Cornelissen (her-ex.), A. v. Haastrecht (voorw.), J. Huikeshoven, J. Meyer, J. Neuteboom (m. lof), J. v. d. Peet, H. Pieterse, J. v. Rijn (her-ex.), K. Schade, G. v. d. Veld, H. Veringa, H. Wagenaar, N. de Wit (m. lof), C. Witteman, C. Meyknecht. Bevorderd naar III Gymnasium: E. van Beers, N. Blankendaal, J. Blom, A. Bogaard, J. Bruning, B. Ruvé (voorw.). F. Gerrits, J. Hattink, V. Huygen (e. v.), H. Kakebeeke, A. Kroon, J. v. d. Laan (her-ex.), P. Lamp, J. v. Leeuwe, L. van Maris, W. Nederkoorn, G. Schellekens (her-ex.), A. van Seggelen. H. Spruyt, J Stut (m. lof), R. Stuyt, J. Tonino, R. Versnel, M. Holthuysen. Bevorderd naar IV Gymnasium: P. Beentjes (m. lof), M. Bergman, A. Blee- ker, I. Bijvoet (e. v.), R. Everard, G. Michon, J. Niehe (voorw.), R. van Ooyen. E. v. Opzeeland (voorw.), A. Pieters, H. Rombouts, Th. Schlatmann, B. Schou ten (her-ex.), A. Stalpers, Titulaer, J. Tonino (her-ex), J. van Willige, H. de Mari, L. Hermans. Bevorderd naar V Gymnasium: F. Gerritsen, J. Groen, F. Harm, B. Heems, Th. v. d. Heide (voorw.), M. v. d. Heu vel, A. Lucas, Th. v. Tooren (m. lof), G. Verdegaal, J. Verschuren, H. Vol man, H. Zegwaart (m. lof). Bevorderd naar VI Gymnasium: P. Bos, J. v. d. Bosch (voorw.), J. van Daal, W. de Groot (m. lof), W. Helsloot, A. Jansen, M. v. d. Kroft (voorw.), J. Mar let (voorw.), H. Metselaar, W Meulen- kamp, J. Roeland (voorw.), E. Schlat mann,, G. Spierings, H. Adriaanse, M. de Weyer (m. lof), J. Gigengack. Klas V B Gymnasium: H. Beukers, W. Boerrigter, A. Bosse (m. lof), E. Crabbendam (m. lof), S. v. Dijck (her- ex.), V. Frencken (her-ex.), P. Lans (her-ex.), B. Lucas, R. Pielage, S. Al kemade. Op de tweede en laatste dag van het veertiende Nederlandse Binnenscheep- vaart-congres inhet Kurhaus te Sche- veningen werd van gedachten gewisseld over het tarievenvraagstuk in het bin nenlandse goederenvervoer. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de noodzakelijkheid van een tarievenrege- ling wordt erkend. Deze regeling moet naast de maximum-tarieven voor de verschillende vervoerstakken inhouden. In de resolutie inzake het onderwerp „Binnenscheepvaartrechten" werd ge zegd, dat de huidige situatie met be trekking tot de binnenscheepvaartrech ten onbevredigend "moet worden geacht. Rekening moet worden gehouden met het door de regering erkende stelsel van vrije vaarten op de rijkswaterwegen. De resolutie besluit met de opmerking, dat, hoewel afschaffing van de nog bestaan de scheepvaartrechten grote moeilijkhe den met zich mede brengt, toch in be ginsel het streven er op gericht dient te zijn, daartoe te geraken. Het is een kleine zwarte néger, die ons in het rijke programma van Strassburger het meest -is opge vallen. Op bewonderenswaardige en huiveringwekkende wijze zagen wij hem op de trampoline een op onge veer een halve meter hoogte gespannen zeer verend zeil zijn vaardigheid en vlugheid op het gebied van de acroba tiek vertonen. Zijn honderd salto-mor- tales, die hij achter elkaar en onafge broken maakte, brachten het publiek in evengrotc spanning als het kronkelen van een slang om een lieftallige jonge dame of het nummer van de krokodil len. Wij besloten dan ook eens te pro beren om met de bewuste „griezel neger", die als Chocolate wordt aange kondigd, in contact te komen, en ja, dit gelukte ons Vrijdagavond na zijn optreden. In de woelige circussfeer maakten we met hem kennis; hij was gestoken in een keurigzittend colbertje en niet al leen zijn neus, maar zijn gehele gezicht glom van vergenoegdheid en levenslust. „Ja, of u maar even een wandelingetje met me wilt maken door de stad, dan kan ik u wel wat vertellen," zei hij, niet in het Nederlands, maar in een mengel moesje van Duits en Engels. Dit bracht ons tot onze eerste vraag: welke talen kunt u spreken? Nu, dat bleek een heel rijtje te zijn. Portugees was zijn moe dertaal, Duits sprak hij ook behoorlijk en verder kon hij beschikken ovej ken nis van Engels, Italiaans, Noors, Frans en Zweeds. Dan waren er nog „spra- che", zoals zeide, die hij op zijn reizen met het circus een weinig had aangeleerd en hierbij behoorde ook Nederlands. Brazilië is het geboorteland van de zwarte acrobaat: op 18 Maart 1909 zag hij voor het eerst het levenslicht in Rio de Janeiro, dat naar hij ons op vele wijzen trachtte duidelijk te maken, een zeer schone stad is. Het duurde niet lang of hij leerde daar het Italiaanse circusgezelschap de Rastelli's kennen waarmee hij ook thans optreedt en welks acrobatische kunsten hem toen zeer aantrokken. Hij sloot zich aan en trok met deze artisten door Zuid-Ame- rika en Mexico. Hierbij ontving hij ook zijn training en ontpopte hij zich als een goed artist. En toen- het gezelschap dan ook in 1922 scheep ging naar het oude Europa, was ook Chocolate op de boot. In de oude wereld groeide hij uit tot de artist, die hij nu is. Hij trad op in practisch alle landen en was zelfs eens in Spaans-Marokko, waar hij van de gelegenheid heeft gebruik gemaakt om zijn Afrikaanée rasverwanten, de negers, eens op te zoeken. Chocolate vertelde ons op aanschouwelijke wijze met hoeveel genoegen hij gekeken en geluisterd had naar de Afrikaanse ne- germuziek en van louter plezier maakte hij voor ons een beweging alsof hij be zig was op een tamtam te roffelen Na tuurlijk ging dit gepaard met een brede glimlach, waarbij op echte negerlijke wijze een rij hagelwitte tanden te voor schijn kwam. Chocolate confronteerde ons met zijn echtgenote, die geen rasgenoot van hem bleek te zijn, maar een knappe Noorse dame. Na de oorlog had hij haar op zjjn circusreizen in Noorwegen leren kennen en in 1947, kortgeleden dus, is hij in Zweden met haar in het huwelijk getreden. En toen verklapte de artist ons iets. Zijn ware naam is niet het clowneske Chocolate, maar Alves Ferreira, dus een Portugese naam. „Hoe vindt u ons land?" was onze volgende vraag. Het antwoord ging weer tezamen met de bekende tandenlach: „Nou het eten smaakt-hier best en het klimaat valt erg mee, alleen nogal wat regen, doch vergeleken met de Noord- Europese landen is het hier om uit te houden." Iets wat we zeker in dit gesprek niet mochten overslaan, was te vragen: „Wat denkt u van de politiek?" „Mijnheer," zei hij, „mijn politiek is: goed eten, goed drinken en veel slaap. Voor de rest bemoei ik me nergens mee." Wij namen toen afscheid van Choco late, die honger had en zich aan zijn eetpolitiek wijdde. Te Den Briel werd. de jaarlijkse processie gehouden ter ere van de Martelaren van Gorcum. Ditmaal was de processie bijzonder feestelijk in verband met de aanwezigheid van Kardinaal de Jong, die in de stoet meeliep. De strijd in Palestina is Vrijdag weer aan alle fronten opgelaaid. Het kwam echter nog niet tot grote gevechtsacties doch men meent, dat beide strijdende partijen zich gereed maken voor een groot offensief. Vrijdagmiddag werd de eerste lucht aanval gedaan op Tel Aviv, de Joodse hoofdstad. Een Spitfire wierp drie bommen van klein kaliber, waardoor drie perso nen werden gedood. Joodse troepen be gonnen een offensief in West-Galilea, waarbij zij, gesteund door de lucht macht aanvallen deden op Arabische troepenconcentraties. In het Egyptische legercommuniqué wordt beweerd, dat Egyptische troepen enkele dorpen heb ben veroverd. Volgens een Reuterbericht zijn de Egyptische doorbraakpogingen echter verijdeld. Na dertig dagen rust zijn de Joodse mortieren vandaag weer in actie geko men en hebben de beschieting van de oude stad in Jeruzalem hervat. De Arabische houwitsers zwijgen nóg. maar de gehele Arabische strijdmacht is in alarmtoestand met het oog op een nieuw offensief. In de loop van de dag weerklonken in de Joodse wijken zware ontploffingen. Volgens een Arabische officier hebben de Joden de straten, die naar de Sjeik Jarrah-wijk voeren, op geblazen. Graaf Bernadotte heeft Vrijdag in de Transjordaanse hoofdstad Ammam een geheim onderhoud gehad met koning Abdoellah, de opperbevelhebber der Arabische legers. Bernadotte zei o.m over de demilitarisatie van Jeruzalem gesproken te hebben. Na zijn bezoek aan Ammam, keerde Bernadotte via Haifa terug naar Rhodos. De bemiddelaar heeft bekend gemaakt, dat hij vandaag via Genève en Am sterdam naar Lake Success zal vlie gen om met de Veiligheidsraad overleg te plegen. Hij heeft beide partijen ver zocht in verband met de verdere ont wikkeling een wapenstilstand van tien dagen in acht te willen nemen. Op 17 Juli hoopt Bernadotte weer met zijn witte K.L.M.-vliegtuig uit Amsterdam naar Rhodos te vertrekken. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Engeland in de af gelopen 24 uur tweemaal een beroep heeft gedaan op de Arabische staten om de wapenstilstand te verlengen. „Groot- Brittannië," aldus de woordvoerder, „weigert zich neer te leggen bij de me ning, dat de wapenstilstand definitief is afgelopen en verzet zich tegen elke dwangmaatregel tegen de Arabieren zo lang er nog hoop bestaat de wapenstil stand te verlengen." Men meent, dat de V.S. voor drastische militaire en econo mische maatregelen zijn, doch Engeland wil alvorens enige beslissing te nemen afwachten of de Arabieren zullen terug komen op hun besluit om de wapenstil stand te verbreken. In verband hiermee handhaaft Engeland zijn besluit de ver strekking van wapens aan de Arabieren te ,verbieden en alle Joodse weerbare mannen op Cyprus vast te houden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft bekend gemaakt, dat de V.S. geen unilaterale maatrege len zullen nemen, doch dat de Ameri kaanse houding afhankelijk is van de besluiten, die de Veiligheidsraad zal ne men. Er wordt voortdurend contact ge houden met Engeland. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft een plan goedgekeurd voor de vorming van een'voorlopige re gering voor Palestina en wel „zo spoe dig mogelijk." Het plan voorziet in een eenheidsstaat, waar alle Palestijnse groepen volgens hun grootte vertegen woordigd zullen zijn en gelijke rechten zullen hebben. De voorlopige regering zal een kies wet uitwerken voor de vorming van een constituerende vergadering. In een schrijven aan Manoeilski, de voorzitter van de Veiligheidsraad, .heeft de afgevaardigde van het Arabische Hoge Comité, Djamal El Hoesseini, zijn voornemen te kennen gegeven de bij eenkomsten van de Raad niet meer bij te wonen, ingevolge het besluit van de voorzitter om de vertegenwoordiger van het Joodse Bureau als „de vertegen woordiger van de voorlopige regering van Israël" aan te duiden. De Franse nationale feestdag de 14e Juli schijnt het kabinet-Schu- man voorlopig van een mogelijke re geringscrisis te redden. Het is thans wel duidelijk dat er drie tere punten zjjn: De houding van de Assemblee te genover de militaire begroting over 1948, de eisen van de minister van fi nanciën René Mayer tot het verkrijgen van verstrekkende bijzondere volmach ten en de mogelijke uitbreiding van de staking van de employé's van het mi nisterie van financiën tot de overige ambtenaren, die zich ook reeds hebben beklaagd over de huidige verdeling in loonklassen. Naar verluidt is de oppositie in aan tal afgenomen, hetgeen geweten wordt aan het verlangen van de afgevaardig den in het verloop van deze week een crisis te vermijden, nu de 14e Juli voor de deur staat. Om deze reden zullen waarschijnlijk 'de rechtse afgevaardig den hun aanvallen op minister Teitgen tot Donderdag uitstellen. Een woordvoerder van de regering meldde dat in de kabinetszitting die Vrijdag is gehouden onder meer aandacht zou zijn geschonken aan de staking van de douane- en belasting ambtenaren. Men verwacht niet dat het kabinet inzake deze staking tot definitieve beslissingen is gekomen. Er dreigt ook een staking uit te bre ken onder het personeel van de P.T.T„ nu het kabinet na een vergadering van zes uur geen besluit genomen heeft in zake de looneisen. Van vakverenigingszijde werd verno men, dat de staking van het P.T.T.- personeel zou worden afgekondigd, in dien niet binnen zeer korte tijd de eisen van de ambtenaren zijn ingewilligd. De staking in de vijf grote Franse havens, waar de havenarbeiders een loonsverhoging eisen, Buurt voort. In de potasmijnen in de Elzas is eveneens een algemene staking uitgebroken. Morgen viert de afdeling gymnastiek van de R.K. Sportvereniging Vitesse haar zilveren jubileum. Er is o.m. een H. Mis, feestelijk ontbijt, optocht, demonstratie, receptie en feestavond. Lastige passagier—Van dienster tot dokter 600.000.000 zlotys Poolse drinkebroers in het nauw 110 vrouwen en een man Snelle Russische motor Onder de passagiers van de „Amstel- stroom" 't Nederlandse schip, dat van West-Afrika naar Nederland onderweg is, bevindt zich ook een aapje, een boosaardige Baviaan van 1.20 m. lengte. Vanzelfsprekend geniet het beest niet de zelfde bewegingsvrijheid als de overige 21 passagiers en dit ver droot hem zeer. zozeer zelfs, dat hij besloot een einde aan zijn gevangen schap te maken. In een plotselinge aanval van razer nij trok de Baviaan de spijlen van zijn houten kooi aan stukken, begaf zich aan dek, joeg zijn medepassagiers de stuipen op het lijf, en beet de boots man in beide armen. Aan boord van de „Amstelstroom" ont spon zich daarna een wilde jacht en twee leden van de bemanning slaag den er tenslotte in, het beest in een hoek te drijven. Nadat zij de aap een zak over zijn kop hadden gegooid, ge lukte het hen eerst na vele vergeefse pogingen, het beest te binden en in een sterkere kooi te stoppen, waar hij, tot nu toe, nog niet uit ontsnapt is. Uhad eens moeten zien, hoe de klanten, die mijn promotie in de krant hadden gelezen, keken toen ik hun bestellingen kwam opnemen", zei dr. Dorothy Sell, „een van hen, een dokter, die me altijd wat minachtend had behandeld, werd gewoon purper van verlegenheid". Daar was dan ook reden toe, want dr. Dorothy Sell een aantrekkelijke blondine van 25 jaar, heeft negen jaar als dienster in een restaurant te Chica go gewerkt om haar studie in' de me dicijnen te kunnen betalen. Al die jaren sliep zij gemiddeld vier uur per nacht, de rest van haar vrije tijd blokte zij voor haar examens. Dezer dagen be leefde zij haar grote dag: zij doctoreer de in de geneeskunde. En van de aula van de universiteit ging zij terug naar haar «restaurant „om de week vol te maken". De Polen (waarmede wij niét de onderdelen van deze rubriek be doelen), zijn voornemens, te War schau een „super hotel" te bouwen. Het zal tweemaal zo groot zijn als het groot ste hotel, dat ooit in Polen is gebouwd, met 14 verdiepingen en het zal 500 ka mers bevatten. De officiële opening zal, naar verwacht wordt, in 1951 plaats vin den en de totale kosten worden geschat op 600 millioen zlotys. Gehuwde drinkebroers gaan in Po len een zware tijd tegemoet. In de Poolse huwelijkswetgeving is n.l. de bepaling opgenomen, dat het ge recht opdracht kan geven, het loon of de andere inkomsten van een echtge noot, die zich schuldig, maakt aan drankmisbruik, geheel of gedeeltelijk uit te betalen aan zijn vrouw. De beheersraad der V. N. heeft met 9 tegen 0 stemmen en een onthou ding van de Sovjet-Unie gedwon gen en kinderhuwelijken veroordeelden deze onder de aandacht gebracht van de missies, die het volgend jaar naar Brits Kameroen gaan. De Rooms-Katholieke vrouwenorga nisatie had onder de aandacht van de beheersraad gebracht, dat de „Fon van Bikom", een stamhoofd in Brits Kame roen, 110 vrouwen heeft. Het stamhoofd maakt aanspraak op alle eerstgeboren dochters en vrouwelijke tweelingen van de stam. Twee Nederlandse meisjes, Pietje Westerhof. oud 14 jaar en haar zusje Willy, die negen jaar oud is, zullen uitgenodigd worden om een va- cantie van veertien dagen door te bren gen in Carrikfergus in Noord-Ierland, als beloning voor de verzorging van het graf van de parachutist Thomas Caraa- ron, die in Oosterbeek, op het Britse kerkhof begraven is. Zijn vader hoorde vorig jaar, dat de kinderen bloemi op het graf van zijn zoon legden, waarna de afdeling Carrikfergus van het Britse Legioen en de plaatselijke sportbond besloten de kinderen uit te nodige-, met hun vacantie naar Carrikfergus te Kr men. In de Sovjet-Unie is een 47 - - torrijwiel ontwikkeld da me - heid van 200 km. per u' oe- reiken. Het officiële sr eidsrecord voor motoren, dat 29 Sept. 1 gevestigd werd door C. W. S. Lacey^TV» V. nüilery. bedraagt 177.28 km Het _cor oor de kilometer met vliegend start staat op naam van Pietro Tar i met 13 secon den of 272.672 kr-. uur „Toontje Koek" VOOR PERSONEEL VAN H.H. Winkeliers worden ver zocht met hun bestellingen hiermede rekening te houden. Naar de bloemententoonstelling te Apeldoorn met Veluwetocht via Putten, per pers. ƒ7.50. Verder iedere week dagtochten naar de bloemen tentoonstelling te Apeldoorn, Holterberg, Arnhem sn Nijmegen, Kaasmarkt te Alkmaar enz. enz. BESPREEKT VROEGTIJDIG Van 28 Juli tot 12 Augustus komen 24 Engelse meisjes van 16/21 jaar van het „Girls Training Corps" naar Haarlem. De meisjes zijn bereid gastgever of -ster dit jaar of volgend jaar in Engeland te ontvangen. Degenen die ons willen helpen en gastvrijheid willen verlenen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk te wenden tot Stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein 1, Telefoon: 11100. gevraagd VOOR DE NUMMEROPNAAIMACHINE FIJNWASSERIJ HAAK, Mr. Cornelisstraat 33—35, Haarlem. Ook het personeel van Was- scherij Haak „haakt" naar de vacantie om een welverdiende rust te kunnen genieten na een jaar hard werken. Het bedrijf zal daarom van 19 tot 25 Juli geslo ten zijn, terwijl het afhalen van de wasch één week opgeschort wordt. Daarna zullen wij Uw orders met verdubbelden ijver afwerken! «AAJtftEM - AMSTERDAM - Z-AAMDAM GROTE HOUTSTRAAT 5*, TEL. 10771 UA ADI CAil AMSTERDAMSEVAART 28-32. TEL 11561 nMHi\|-l-l¥l Gr. Houtstraat 25-27, vraagt: Afd. stoffen - nouveauté - lingerie Sollicitaties onder vermelding van leeftijd, ervaring en verl. salaris aan onze Afd. Personeelszaken, Grote Houtstraat. Persoonlijke aanmelding iedere middag van 2—5 uur. Ook 's Maandagsmorgens vóór 12 uur. Wij zoeken voor spoedige indiensttreding op klein kantoor te Haarlem een in bezit van MULO-diploma. Tevens op de hoogte van administratieve werkzaamheden. Brieven onder no. 12259 bureau van dit blad. In September beginnen in Haarlem weer onze Maandag- cursussen voor opleiding tot Alleen kleine clubs van 3 a 4 personen onder wettelijk bevoegde leiding. Inl. en inschr. Maandags in gebouw „Cultura", Jansstraat 83, Haarlem. Kon. Emmakade 79 - Den Haag - Telef. 394018 Dir. H. Stronkhorst, Leraar N.O. Gevraagd voor de middaguren voor lichte werkzaamheden op het laboratorium van de NED. RAFF. VOOR PETBOLEUMPRODUCTEN, Spaarn- damseweg 446. Aanmelden dagelijks van 1112 uur. GEVRAAGD EEN Aanmelden: BAKKERIJ BRUIJN, Oude Groenmarkt 22, Haarlem. Chem. Wasserij en Ververij vraagt voor spoedige indiensttreding voor lichte kantoorwerkzaamheden. Leeftijd 1618 jaar. Brieven met volledige inl. onder no. 16356 bur. van dit blad. Aanvangloon 40.— per week. Leeftijd boven 20 jaar. Borgstorting vereist. Aanmelden of brieven N.V. De Veluwe, Leidsevaart 260. Slechts personen met tekenkamer-praktijk komen in aanmerking. Uitvoerige sollicitaties te richten aan bovengenoemde N.V., Postbus 6 te LEIDEN. ARTISTIEKE OMLIJSTINGEN per mud en pgr baal Thuisbezorgd zonder prijsverhoging. FOURAGEHAN DEL A. ZONDERLAND Spaarnwouderstraat 79-81 Telefoon 12915 Notarissen B. M. SERNé en M. W. TREURNIET te Haar lem en Notaris Mr. A. M. BENDERS te Amsterdam zullen op DONDERDAG 15 JULI 1948 des namiddags om 2 uur, in het Notarishuis te Haarlem, Bilderdijkstraat 1, PUBLIEK VERKOPEN: Een perceel BOUWTERREIN aan de Slangenkruidlaan te Haarlem, kad. Haarlem II, Sectie T no. 1885, gr. 8.54 are. Vrij van huur. Grondbelasting 3.05, straat- lasten 17.08, Rijnlandsbun- dergeld 0.60. Aanvaarding na betaling uiterlijk 26 Augustus a.s. Inl. ten kantore van Notaris sen Serné en Treurniet, Nieuwe Gracht 84, Haarlem. op DONDERDAG 15 JULI 1948 des namiddags te 2 uur, in het Notarishuis te Haarlem, t.o.v. Notaris P. A. DE RUIG, van het HUIS en ERF te Haarlem, aan de Berken rodestraat 27 te Haarlem, groot 1.89 Are. Verhuurd voor 621.— per jaar tot 1 Januari 1949. Lasten 1 100.65. Bezichtiging: Dinsdags en Donderdags 2—4 uur. Nadere inlichtingen ten kan tore van genoemde Notaris, Wilhelminastraat 28 te Haar lem, Telef. 13503. Notaris Mr. M. R. KRANS te Haarlem, is voornemens op DONDERDAG 15 JULI 1948 te 14 uur, in 't Notarishuis te Haarlem in veiling te brengen: 1. Winkel, bovenwoning en werkplaats te Haarlem, Kampervest 17a-I7b, groot 76 c.A. Verh. voor 8.50 p. week wat betr. 17b. Voor 17a huurprijs vastgesteld op 2.50 p. w. Grondbel. 41.11, str. en pree. pl.m. f 20.79 p. jaar. 2. Pakhuis, bovenwoning en erf, De Witstr. 52 te Haar lem, gr. 56 c.A. Verh. no. 52 zw. voor f 2.50 en 52 rd. voor f 4.p. w. en bij vooruitbet. Grondbel. 37.04, str. en pree. pijn. 9.79. Perc. 1 en 2 te veilen afz. en gecomb. 3. Woonhuis en erf te Haar lem, Drossestraat 12, gr. 72 e.A. Verh. voor f 4.p. w. btj vooruitbet. Grondbel. 19.79, str. en pree. 4.95. Aanv. onder gestandd. lo pende huur bij bet. vóór of op 26 Aug. 1948. Bez. Dinsd. en Donderd. van 24 uur. Inl. ten kant. van de Not. v. Eedenstr. 20, Telef. 15383. Notaris Mr. J. A. DE LA HAYZE. te Heemstede, zal op DONDERDAG 15 JULI 1948, n.m. na 2 uur, in het No tarishuis a. d. Bilderdijkstr te Haarlem, VEILEN: HET WOONHUIS met erf en tuin a. d. Lombokstraat 33 te Heemstede, gr. 1.08 Are. Verhuurd voor j 6.p. w. Grondbelasting t 32.97, str.- bel. t 5.—. Bez.: Dinsd. en Donderd. van 21 uur. Nad. inl. verstrekt de notaris, van Merlenlaan 19 te Heem stede, Tel. 28247. Notaris D. M. KLIJZING is voornemens op DONDERDAG 15 JULI a-S. om 2 uur n.m., in het No tarishuis, Bilderdijkstraat 1 te Haarlem, in het openbaar te verkopen: 1. WOON- en WINKELHUIS a. d. Amsterdamstraat 13 të Haarlem, groot 75 e.a. Huur 62.83 p. m„ grond bel. f 29.58, str.bel. 23.04. 2. WOON- en WINKELHUIS a. d. Amsterdamstraat 15 te Haarlem, groot 79 c.a. Huur 67.17 p. m., grond bel. f 29.59, str.bel. f 24.86. 3. DUBBEL WOONHUIS a. d. Amsterdamsevaart 54 te Haarlem, groot 1.13 a. Huur ben. 4.50 p. w* bo ven 5.25 p. w., grondbel. f 41.24, straatbel. 17.03. 4. DUBBEL WOONHUIS a. d. Amsterdamsevaart 56 te Haarlem, groot 77 c.a. Huur ben. 5.p. w„ bo ven 5.50 p. w., grondbel. 41.16, straatbel, 20.78. 5. DUBBEL WOONHUIS a. d. Amsterdamsevaart 58 te Haarlem, groot 77 c.a. Huur ben. f 4.20 p. w., bo ven t 5.50 p. w., grondbel. 1 41.16, straatbel, 16.95. 6. WOON- en WINKELHUIS a. d. Amsterdamsevaart 60 te Haarlem, groot 80 c.a. Huur winkel 8.50 p. w., boven 5.25 p. w., grond bel. 53.56, str.bel. 26.46. 7. DUBBEL WOONHUIS a. d. Vaartstraat 2 te Haarlem, groot 83 c.a. Huur beneden en boven f 4.50 p. w„ gr.bel. 37.04, straatbel, 14.70. 8. WOONHUIS aan de Zuid polderstraat 2 te Haarlem, groot 2.14 are. Huur t 3.50 p. w., grondbel. 1 19.99, straatbel, 4.70. Combinaties: nos.'1 en 2; nos. 3 t/m 7. Betaling vóór of op 26 Aug. 1948. Bezichtiging op Dinsd. en Donderd. 24 uur. Inl. bij de nots. Wilhelmina straat 61, tel. 10459. Vota ris ROOZEN bericht, dat Je veiling van het perceel te Haarlem, glimlacht de Italiaan: Spaghetti met olijfolie jnag aan lekker zijn voor 'n keer. Op de duur prefereren wij de vaderlandse kost. Krui- mige aardappelen, mals vlees en 'n ferme lik mos terd voor het aroom: Van Rijn's mosterd! De oudste, bekendste en beste ^mosterd van N cdcrland. FABRIEKEN JE UTRECHT Gevraagd per 1 Sept. niet beneden 25 jaar n een gezin van 4 .anderen, waarvan 3 schoolgaand. Twee dienstmeisjes aanwe zig. Mevr. G. Schro der—Rieter. Bijweg laan 33, Bennebroek, telefoon K 2502—490.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5