Druk komen en gaan van officiële personen in Berlijn Speculatieve geruchten rond maarschalk Sokolofsky Grootse religieuze manifestatie te Maastricht Jeugd huldigt de Koningin in het Stadion Massale demonstratie en historisch spel ONS UND MIST EEN NATIONALE FIGUUR Graaf Bernadotte acht zijn missie nog niet geëindigd Luisterrijke Heiligdomsvaart in het Rome van Nederland Prof. Romme de formateur die tegen stellingen zou kunnen overbruggen Kort oponthoud op Schiphol op weg naar Lake Success Toi hoofd en hart VERLOVEN VAN ENGELSEN EN AMERIKANEN VOORLOPIG OPGESCHORT Reliekenstoet van drie kilometer lengte BINNENKORT MEER VLEES? Aruba los van Curasao Het weer De onderhandelingen met de republiek Rond de kabinetsformatie MAANDAG 12 JULI 1948 6 72ste JAARGANG No. 242CT Wervofr at> pao, Prof. Romme weer fractievoorzitter Djocja dementeert West-Indische delegatie Delegaties uit alle gemeenten Figuur van Van Mook vraagt tegenspeler van formaat git de aaid dei: taak denkt men zich Betekenisvolle adempauze Vervolg op pag. 4) Da Costa Gomez en Plantz naar ons land Arrestatiebevel tegen directeur Hongaarse Katb. Actie BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbe tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoog.e De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Terwijl men zich in Berlijn afvraagt, welke het antwoord van de Sovjet-Unie zal zijn op de nota's der Westelijke mo gendheden, is het tijdens het weekend in de Duitse hoofdstad een druk komen en gaan geweest van officiële persoon lijkheden De Britse opperbevelhebber Sir Brian Robertson is Zondag per vliegtuig naar Londen vertrokken, waar hij bespre kingen zal voeren met Be vin. Tegelij kertijd is de Britse minister van lucht vaart naar Duitsland vertrokken om persoonlijk het luchttransport naar Ber lijn in ogenschouw te nemen. Chifley, de Australische premier, die op het ogenblik voor besprekingen in Londen vertoeft, heeft een bezoek van 24 uur aan Berlijn gebracht. Hij verklaarde zeer onder de indruk te zijn van de krachtsinspanning, die de Engelsen en Amerikanen zich getroosten om Berlijn van voedsel en voorraden te voorzien, De Amerikaanse ambassadeur in Lon den, LewisDouglas, arriveerde Zondag avond op Tempelhof „voor een kort be zoek aan generaal Clay." Douglas ver klaarde, dat zijn bezoek aan Berlijn geen verband hield met de nota's aan Moskou. Het meest speculatief zijn intussen de berichten en geruchten, welke de ron de doen over de Russische bevelheb ber in Duitsland maarschalk Sokolofs ky. Volgens berichten uit betrouwbare bron verliet Sokolofsky Donderdag Berlijn in gezelschap van de Russische ambassadeur in Parijs. Zij zouden naar Moskou vertrokken zijn om overleg te plegen met Molotov.Sokolofsky zou Maandag naar Berlijn terugkeren. Doch er gaan geruchten, dat deze terugkeer van korte duur zal zijn. Duitse politie ke kringen, die in nauw contact staan met het Russische hoofdkwartier, be weren, dat de maarschalk Duitsland spoedig voor goed zal verlaten om in de Sovjet-Unie een belangrijke militaire post te aanvaarden. Er is nog geen da tum voor het vertrek vastgesteld, doch men verwacht, dat Sokolofsky in Ber lijn zal blijven, totdat de huidige cri sis is opgelost. Men legde er de nadruk op, dat Sokolofsky niet in ongenade ge vallen is en dat de mutatie een promo tie betekent. Mogelijk zou echter zijn vervanging een radicale verandering van de Sovjet-politiek in Duitsland met zich meebrengen. Het is nog steeds niet duidelijk hoe -en wanneer de Russen zullen reageren op de Westelijke nota's. Men hecht veel waarde aan de verklaring van een hoge functionaris van de onder Russische controle staande Duitse spoorwegen. Volgens deze verklaring zal de spoor lijn Helmstedt-Berlijn, die sedert 23 Ju ni gesloten is, zo snel mogelijk worden gerepareerd. Alle beschikbare personeel was aan de lijn tewerk gesteld en spe ciale ploegen waren ingeschakeld. Een spoorwegbeambte zeide, dat de voornaamste reden van het buiten be drijf stellen van de lijn gelegen was in het feit, dat „een groot aantal dwarslig gers in zeer slechte staat verkeerden (Van een onzer speciale verslaggevers) Nergens treedt het katholieke leven binnen onze grenzen zo indrukwekkend in de openbaarheid als te Maastricht, dat wel het „Rome" van Nederland wordt genoemd. Zoals verleden jaar, by het onvergeteiyke Maria-congres, zouden wij ook thans, tijdens de plech tigheden van de oeroude Heiligdoms vaart, geloofsgenoten uit geheel ons land, vooral uit de Noordeiyke provin cies, weer verenigd wensen om zich te koesteren en te sterken aan de grootse religieuze manifestaties, waar geheel een stad met haar ganse bevolking deel heeft aan een traditie, zóver teruggaand en met attributen, zo talrijk, schoon en indrukwekkend, dat inderdaad iets van het eeuwige Rome afstraalt op deze oudste katholieke grond van ons vader land. Uniek in ons nationale, religieuze leven is in het bijzonder de Relieken- Stoiet, welke in het kader van de Heilig domsvaart Zondagmiddag door Maas tricht trok, een processie van meer dan drie kilometer lengte, waar geheel de rykdom der eeuwenoude heiligdommen in deze stad, de overbiyfselen van zoveel Heiligen, in triomf werd mee gedragen. Het feestelijk versierde en 's avonds geïllumineerde Maastricht staat geheel in het teken van deze duizendjarige pelgrimage. Uit wijde omgeving en ook van over de grenzen stromen van dag tot dag de gelovigen toe om de plech tigheden mee te vieren. Zo wachtten ook Zondagmiddag mensen uit geheel de stad en van ver daarbuiten in dichte rijen urenlang op de komst van de stoet met de relieken, een religieus evenement, zoals alleen maar in dit „Nederlandse Rome" denkbaar is. He laas ontbrak een Zuidelijk zonnetje om het zeldzame schouwspel tot volle luis ter te brengen, maar ook bij grauwe hemel en schier herfstige wind was deze processié van een gloed en een sfeer, enig in onze contreien. In lange rijen droegen priesters de overblijfselen van Maagden, Martelaren en Belijders, van Heilige Bisschoppen van Tongeren en Maastricht, van Sint Servatius, de Patroon der stad, van de Apostelen, van Maria, en die welke be trekking hebben op onze Heer Jesus Christus, plechtig om. Al deze reliquieën Voor het merendeel uit Maastricht zelf, blaar ook uit de zustersteden Tongeren en Visé afkomstig, waren geborgen in hun soms eeuwenoude schrijnen, mon stransen, beelden, hoorns; ivoren dozen, ia glazen cylinders, verguld houten ar isen, zilveren houders, zwartlederen kistjes, met kostbaar beslag, drieluiken, bekers, altaartafels, enz. Het was een htanie van alle Heiligen, die hier in {outer reliquieën passeerde, meegevoerd hl een verzameling van voorwerpen °ie vrijwel stuk voor stuk van grote oudheidkundige en aesthetische waar- tengevolge van het intense verkeer op dit eensporige traject." Vele dwarslig gers waren reeds aan het rotten ge gaan en moesten vervangen worden. Twee hoge beambten waren ontslagen wegens „verwaarlozing van het onder houdswerk aan de lijn." De mededeling werd in Westelijke politieke kringen beschouwd als van gelijk karakter als de onlangs door Sokolofsky geuite lof voor de „lucht brug" en de verklaring van Vrijcfeg j.L, dat de nieuwe Sovjet-maatregel, volgens welke speciale Sovjet-visa worden vereist en douane-onderzoek voor het verkeer langs de weg, „het reizen veel gemakkelijker" zou ma ken voor de Westelijke mogendhe den. Het ontslag van de twee Duitse spoorwegbeambten wordt eveneens beschouwd als een voorbeeld van dergelijke gevallen, die een staat van bewijzen zouden moeten vormen voor „het ernstig verlangen der Sov jets om te helpen". De Sovjet-autoriteiten hebben het Amerikaanse militaire bestuur mede gedeeld, dat Sovjet-vliegtuigen op twee operatie-punten langs de luchtcorridor tussen Berlijn en het Westen op hun instrumenten zullen vliegen. Er werd geen tijd voor deze blinde vluchten ge noemd. Er werd echter verklaard, dat de vluchten „nabij vliegvelden" plaats zouden hebben. Alle verloven voor Britse functiona rissen te Berlijn zullen van 15 Juli af worden opgeschort. De verloven voor Britse militairen werden tien dagen ge leden opgeschort. Als officiële reden wordt opgegeven, dat de maatregel wordt genomen om de voorziening van Berlijn door de lucht niet te belem meren. Tezelfdertijd heeft het Ameri kaanse militaire bestuur medegedeeld, dat de verloven voor het gehele Ame rikaanse personeel te Berlijn wegens de reisbeperkingen zijn ingetrokken. In Russische politieke kringen te Berlqn gelooft men, dat het protest van de Westelijke mogendheden in het Sovjet-antwoord van de hand zal wor den gewezen en dat daarentegen het geallieerde en in het bijzonder het Amerikaanse optreden in Duitsland krachtig zal worden veroordeeld. In het Sovjet-antwoord zou tevens de bewering worden herhaald, dat het Berlijnse vraagstuk alleen kan worden besproken in het kader van een alge mene bespreking over Duitsland. Men gelooft echter dat de Sovjet-nota de deur niet voor verdere besprekingen zal sluiten. Het. gerechtshof van Bergamo (Italië) veroordeelde Zaterdag een links poli ticus tot acht maanden gevangenisstraf wegens belediging van Z. H. de Paus. In een verkiezingsrede had deze politi cus de Paus een oorlogsmisdadiger ge noemd. de zqn. Behalve aan de verering der relie ken was de processie gewijd aan de vier grote devoties der stad, die tot Sint Servaas, Sint Lambertus, de Sterre der Zee en het Zwarte Kruis van Wijk. Het meedragen van de rijk geornamenteerde Noodkist van verguld koper, daterend uit de 14e ®ouw, waarin zich resten van het fobeente en de klederen van de B.H. Servatius en Martinus bevin- vormt op zich een eeuwenoude "Editie. En het hoogtepunt werd Sevormd door de grote reliek van H. Kruis, vervat in kruis van ^orguld zilver, op een praalwagen tjej^gevo®fd. voorafgegaan door ein- rÜ"en van misdienaars, die operen wierookvat zwaaiden. Overzicht van het Stadion te Amsterdam tijdens het spel van de jeugd op het moment dat H. M. de Koningin in haar auto onder luide toe juichingen rondrijdt. Tijdens de jaarvergadering van de R. K. Slagershond „St. Joris", Zon dag te Utrecht gehouden, is mede gedeeld, dat binnenkort een verho ging van het vleesrantsoen te ver wachten is. Onze correspondent te Willemstad meldt: De Aruba-Curacaocommissie heeft de Staten een ontwerp doen toekomen, waarin voorgesteld wordt Aruba af te scheiden van Curacao met behoud van eenvormigheid van wetten en belasting tarieven. Prof. mr. C. P. M. Romme is op nieuw tot voorzitter van de K. V. P.- fractie in de Tweede Kamer gekozen. Tot voorzitter der communistische Tweede Kamer-fractie is gekozen de heer Gerbcn Wagenaar. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met regen. Naar Noord-Westeiyke richtingen draai ende en vooral aan de kust tot krachtig toenemende wind. Koel. Zon op: 4.35. Onder 20.56. Maan op 13.13. De relieken van St. Servaas op het Vrijthof te Maastricht. Van de zijde der Nederlandse dele gatie vernam Aneta vandaag, dat wat de delegatie betreft, de onderhande lingen met de republikeinse delega tie normaal voortgang kunnen vin den, mits niet op basis van het voor stel van de heren Critchley en Du bois. De huidige stagnatie' in de be sprekingen is voornamelijk te wij ten aan het feit, dat in de verleden week gehouden vergadering van de agendacommissie de republikeinse delegatie nogmaals te kennen heeft gegeven, dat het voorstel van deze beide heren de enige basis is, waar op de republikeinse delegatie wil onderhandelen. Officiële republikeinse zegslieden deelden aan Aneta mede, dat het lid der Nederlandse delegatie, de heer Tahija te Djocja slechts één bespre king heeft gevoerd met Roem. De heer Tahija heeft daarbij voorstellen gedaan met betrekking tot de deelname van de republiek aan de federale conferentie te Bandoeng, aldus Aneta's zegslieden, die hieraan toevoegden, dat in officiële kringen te Djocja niets bekend is om trent voorstellen ten aanzien van „een directoraat, dat geheel uit Indonesiërs zou moeten bestaan", waarvan in pers berichten sprake is geweest. Prof. K. Enthoven, de staatkundige adviseur van de luit.-gouvern.-generaal zal, naar Aneta vernam, in het begin van deze week naar Nederland ver trekken. Naar verluidt houdt zijn be zoek aan Nederland verband met intern overleg ten aanzien van de staatkundi ge hervormingen in Indonesië. Zondagochtend arriveerde per K.L.M.- Constellation uit New York op Schiphol de West-Indische delegatie, om econo mische en financiële besprekingen te voeren met de regering. (Van een onzer speciale verslaggevers) Drie duizend jongens en meisjes uit alle bij de Nederlandse Jeugdgemeen schap aangesloten verenigingen hebben Zaterdagmiddag Koningin Wilhelmina enthousiast toegejuicht, toen zij, na afloop van het spel, dat de jeugd haar ter ere had opgevoerd, een feestelijke rondrit door het Amsterdamse Stadion maakte. Alle tribunes juichten mee. En zo eindigde in een apotheose de feestelijke middag, die de jeugd haar scheidende Vorstin had bezorgd om nog eens te laten blyken, hoe nauw zij zich aan Haar verbonden weet. Alsof een schilder met een bont palet aan het werk was geweest, zo tekende het voor de helft bezette Stadion zich af tegen de blauwe, witbewolkte Juli- lucht. Zelfs de lege plekken trokken een kleurige streep op het spectrum der dui- zend-en-een-nuances, die de jeugd in haar fleurige kledij toonde. Drie duizend leden der Amsterdamse organisaties hadden van het grasveld in het midden bezit genomen. Ze spanden er hun tenten, zetten er hun pannerek- ken, maakten de kampvuurtjes klaar. In die reusachtige zwerm fungeerde een simpele jongen als de vertegenwoordi ger der „ongrijpbare" en nog niet ge grepen jeugd, als een, die zich alsmaar afvroeg, wat alles daar nu wel beduid de. Hem werd in het eerste gedeelte in toneelmatige vorm getoond hoe zwaar de jeugd het vijftig jaar geleden wel had. Kinderen van zes tot twaalf jaar moes ten elf uur per dag schoenlappen of aard appelen rooien of het weefgetouw be dienen of andere schetsmatig op het speelveld aangeduide arbeid verrichten Na hun dagtaak treiterden ze elkaar, dienstboden en broodbezorgers. Ze stook ten vuurtjes, die met een ouderwetse handbrand- of de „indrukwekkende" stoomspuit geblust moesten worden. Als „ontspanning" voor de massa gaf de Schuttersmuziek in een muziektent, mid den op het veld, een concert. Deze ouder wetse Schutterij met haar, aller Am sterdamse harten heroverend deuntje: „Daar komen de schutters, daar komen ze an," was nog het meest speelse ele ment in deze geschiedenisles. En na de pauze kwam de jeugd zelf aan het woord. Een reusachtige mast weerstond in het (Van onze parlementaire redacteur) Temidden van de optocht van gezich ten en gestalten, die aan het geestesoog der politieke auguren voorbij trekken, is het beeld van de nationale figuur op gedoken. De nationale figuur als kabi netsformateur de redder in de nood, de panacee voor alle kwalen. De natio nale figuur zal ons helpen uit de moei- ïykheden door vooruitstrevend en con servatief te zqn, door Indië zelfstandig te maken en onzelfstandig, door de com munisten het gras voor de voeten weg te maaien en de kapitalisten het genot van het kapitalisme te verschaffen; hij moet de wolf en het lam by elkaar bren gen, de oppositie in het kabinet halen en maken, dat de socialisten dit toejui chen. Zo zijn we nu met koortsachtig onge duld op zoek naar de nationale figuur. Als wij verstandig waren, zouden we op hetzelfde moment de nationale figuur bijzetten in het mausoleum onzer vrome illusies, want het feit alleen, dat men er naar moet zoeken, bewijst, dat die nationale figuur er niet is. Het kenmerk van een nationale figuur is, dat de hele natie haar erkent, hetgeen veronderstelt, dat zij haar kent. Deze wensdroom is geboren in zekere kringen van de rechtse oppositie en hij streelt ook regeringsgezinde geesten. Dit is van belang als psychologisch symptoom. Het bewijst, dat alle andere figuren, wier lijfelijke aanwezigheid achter het gordijn, dat nu nog voor het kabinet hangt, wij kennen, weliswaar gezag voor ons hebben, maar niet vol doende om ons helemaal te overtuigen. De nationale figuur zou veel tegenstel lingen kunnen overbruggen en veel critiek kunnen onderdrukken.. Dit is een ontegenzeggelijk voordeel, en vooral voor de oppositie zo prettig, omdat het haar een kans zou geven misschien wel de enige om in het kabinet bin nen te geraken. een nationale figuur als een man, die eerder naar de voorzichtige, lees con servatieve, kant trekt, dan naar de voor uitstrevende, doch die daarbij genoeg van raak-me-niet-aan over zich heeft om het onmogelijk te maken hem als conservatief of ook maar als partij-man te determineren. In dié sfeer van raak-me-niet-aan, die de nationale fi guur omgeeft, schuilt dan ook juist haar kracht en zwakte. De nationale figuur is sacrosanct, en juist bij de mentaliteit van de Nederlander is sacrosanctheid een verwoestend gevaar voor degene, die ermee aangedaan is. Colijn was zulk een nationale figuur, en wat duurde het lang voor de Kamer goed begreep, dat een land niet bepaald wel leeft, wanneer de gulden er al maar veiliger en het recht op arbeid er al maar on veiliger wordt, en zij zich vemande om daaruit de laatste consequentie te trek ken. Wantrouwt nationale figuren wantrouwt de gemakkelijke oplossing van de man, die slechts behoeft te blik ken om te overwinnen. In zekere zin kunnen wij ons dus gelukkig prijzen, omdat er geen na tionale figuur is. Maar de gedachte heeft toch politieke geesten bevrucht. Zij redeneren thans in deze trant: een nationale figuur met haar enkele voor delen en belangrijke nadelen bezitten wij niet. Maar wij zouden ons toch kunnen voorstellen, dat de opdracht ging naar een krachtige figuur, die het respect en het ontzag heeft van vriend en vijand en over enige superieure kwaliteiten beschikt. Zulk een figuur is Romme. Het is de vraag, of hij een kabinet van nationale concentratie tot stand zou brengen of de basis ook maar zou verbreden. Maar dat is het ook niet wat politici van rechts en links het eerst voor ogen staat, of wat zij zo bijzonder wenselijk achten. De eerste vraag is of Romme erin zal slagen een politiek te voeren, die ver trouwen afdwingt, omdat zij niet alleen met inzicht, maar ook met overtuigings kracht gevoerd wordt. Om daarin te kunnen slagen zou Romme omgeven moeten worden met een aantal minis ters, die, stuk voor stuk met bijzondere kwaliteiten begiftigd, zodanige affiniteit 1 woorden: men zou dus Romme wel wil len hebben, doch onder vobrwaarden. Onder voorwaarde, dat hij een onver dacht vooruitstrevend minister op O.G. heeft, die een sterke persoonlijkheid zou zijn, redelijk en begaafd met overtui gingskracht en kenner van het Indische vraagstuk. Onder voorwaarde ook, dat Buitenlandse Zaken een man zou heb ben van de kracht van een Michiels van Verduynen; onder voorwaarde, dat Oorlog een minister zou hebben, wiens voornaamste deugd niet uitsluitend be stond in het goed kunnen omspringen met de Kamer, maar die zou kunnen regeren volgens een groot plan en die bovendien geverseerd zou zijn in de vraagstukken der buitenlandse politiek, wat a 11 ij d, doch op het ogenblik in het bijzonder, een onontbeerlijke eis is. En onder die omstandigheden met Drees als zijn rechterhand en Van Maarseveen, zo hij hiertoe althans kan gevonden worden, er vooral ook bij als Justitie minister zouden de politieke auguren, wier mening ik hier nu weergeef, hele maal geen bezwaar zien tegen de inwil liging van de reeds Zaterdag door mij vermelde wens van de socialisten om een van hun partijgenoten aan het hoofd te zien van Binnenlandse Zaken, zeker niet wanneer deze excellentie iemand zou kunnen zijn als de solide en even wichtige bestuurder, die de Commissa ris van de Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda, is. Doch bovenal gelooft men, dat met een dergeiyk team om zich heen prof. Romme een zeer werkdadig kabinet in het leven zou kunnen roepen. Het zou, zo redeneert men, vooral het karakter van het bewind kunnen veranderen en daarmee een aanzieniyk psychologisch effect sorteren. Het zou krachtig bewind kunnen geven, synthetiserend kunnen werken, een koers op lang zicht vast stellen en daaraan vasthouden zonder zo vaak in compromissen te vervallen en zich door de omstandigheden te laten meevoeren. Het zou en dit acht men ook van enorme betekenis een tegen speler, een werkciyke partner tegenover de geweldige figuur van dr. Van Mook kunnen opleveren, wat aan het oude ka binet niet gegeven is geweest. Men kan tegenover de landvoogd, zo redeneert men verder, een krachtig en onbuigbaar man stellen. Daarmede loopt men alle kans deze landvoogd kwijt te raken, en al zijn er nu lieden, die dit onbeschrijfelijk heerlijk zouden vinden wie zou men er met kans op succes voor tot elkaar zouden hebben, dat zij elkaar I in de plaats kunnen stellen? De perso- zoudea kunnen aanvullen. Met andere 1 nen, die men als vertegenwoordigers Zaterdag ontving de Prinses Regentes de fractieleiders in Huis ten Bosch te Den Haag. Romme arriveert aan het paleis. van het opperbestuur en min of meer met de bedoeling om eens te zien hoe zij zouden uitvallen als opvolger van de tegenwoordige landvoogd naar Bata via heeft gezonden, zijn geen succes ge bleken voor deze post, die mensen van uitzonderlijke hoedanigheden vraagt. De periode, die aanbreekt, is van het aller grootste belang. De federalen zijn zo zelfbewust geworden, dat zij het op zich nemen zelfstandig een poging te onder nemen om met de Republiek tot een vergelijk te komen. De werkelijke inte rim-regering moet op korte termijn in het leven worden geroepen. Het gaat nu om een politiek, die geheel en al tot doel moet hebben de zelfstandigmaking van Indonesië en dit in een internatio naal klimaat, dat daarvoor steeds gun stiger wordt. Die politiek moet onder steund worden door ons militaire ap paraat, welke de bezwaren en gevaren, daaraan verbonden, ook mogen zijn. Zo ooit. dan hebben we in de komende pe riode behoefte aan een man van het formaat, de kennis en het gezag van dr Van Mook. Maar juist omdat hij zo is, kan niet iedereen met hem werken, en aldus de politieke auguren, hier aan het woord daarom zou een man als Romme als minister van O.G. in het in hoofdzaak gelijk gebleven kabinet-Beel sommige hardnekkige geruchten willen ons doen geloven, dat hij dit ambieert geen succes voor het land worden. In dat ge val ziet men hem veel liever fractie voorzitter blijven, als hoedanig hij een man van grote invloed en onmiskenbare kwaliteiten is, die men niet moet laten gaan, tenzij hij elders beter werk kan doen. midden van het Stadion de symbolisch bedoelde stormen der!historie en door de natuur zelve aangevoerde windvla gen. Brede banen in het rood, wit en blauw vloeiden uit de top naar alle windstreken en de jeugd cirkelde er om heen, hier in blauwe, elders in khaki- kleurige, of in wit-zwarte, rood-gedaste uniformen. „Verleidingen" en oorlogsdreigingen stormden aan maar als één blok kromp de jeugd om de mast tesamen. In een geweldige climax was het de jeugd, die de jeugd kwam helpen. Breeduit werden de deuren van de hoofdingang open geworpen en met ronkend lawaai reden alsmaar volge propte, van wapperende vlaggen voor ziene vrachtauto's het terrein op, die op de cabinekap het symbool droegen van elke jeugdbeweging. Op de tribunes vormden de delegaties der elfhonderd gemeenten van ons land dan tenslotte tezamen een ring-van- eeuwige-trouw met als sluitstuk de ere tribune met haar vele autoriteiten: de ministers Beel en Gielen, Commissarissen der Koningin en de burgemeester van Amsterdam. En als edelgesteente in dit sluitstuk de Kroondraagster van Neder land. Zo tezamen verenigd doorleefden de vele duizenden aanwezigen de slot apotheose: een massaal „Wilhelmus." Uit de dichte drom rond de vrijheidsboom maakten zich toen wat jongens en meis jes los, vertegenwoordigende de in de N.J.G. verenigde organisaties en groepen, en staken naaf de Koninklijke loge over, waar H. M. een prachtig wandbord met de symbolen van alle verenigingen ont ving, terwijl over het veld de driewerf hoera's Voor de Koningin daverden. Toen de Koningin via de sintelbaan in haar auto stapte klonk uit de luidspreker de waarschuwing, dat de jeugd niet verder dan de sintelbaan mocht gaan. Maar wie zou Neerlands hope der toekomst kunnen beletten haar vor stin c spontane hulde te brengen als slechts een simpele rand van een sintelbaan haar daarvan scheidt? En zo omstuwden dan ook de jon gens en meisjes met laaiend enthou siasme de koninklijke auto, waarin de Koningin niet moede werd bui gend haar dank te betuigen. Alle hoofden hoog op de tribune ne- Vriendelijk sprak H. M. de Koningin met enkele meisjes van de erewacht, terwijl zij zich weer naar haar auto begaf. gen zich nu als op commando over de rand toen de koninklijke auto de hoofd ingang uitdraaide langs de twee orkes ten, waarvan vooral dat der Katholieke verkenners uit Arnhem voor en na het spel en tijdens de pauze met veel bravour van trompet en trommels de boodschap had uitgedragen, dat de jeugd van Nederland bezit had genomen van het Stadion om haar Koningin te eren en afscheid van haar te nemen. Dr. M. F. da Costa Gomez In de b.-er W. R. Plantz leden der commissie oor het ontwerpen ener nieuwe grondwet voor het Verenigd Koninkrijk, zijn Zon dag van het vliegveld Laguardia naar Den Haag vertrokken. De officier van Justitie van het Hon gaarse volkstribunaal heeft een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Mgr. Sigismond Mihailovits, directeur van de Hongaarse Katholieke Actie, zo deelt het Hongaarse nieuwsbureau mede. Hij wordt besfchuldigd van oorlogsmis daden, aansporing tot overtreding der ver- dedigingswetten van de republiek en han del in buitenlandse valuta. Mgr. Mihailovits is uit het land gevlucht en zijn verblijf plaats is onbekend. De politie heeft verder vier katholieke geestelijken gearresteerd alsmede de se cretaresse van de Katholieke Actie, onder beschuldiging van met Mgr. Mihailovits samengewerkt te hebben. Het witte K. L. M.-vliegtuig met het grote rode kruis en de woorden „Uni ted Nations" aan de zykanten landde Zondagmiddag omstreeks half zes op Schiphol, waar o.a. de Zweedse gezant, mr. J. Visser, en de directeur van de K. L. M„ de heer Plesman met zyn echtgenote aanwezig waren om graaf Bernadotte te verwelkomen. Kort na de landing verscheen Ber nadotte in een aparte loods, waar journalisten, fotografen en filmope rateurs gereed stonden „hem onder vuur te nemen". Toen de heer Plesman vroeg „Wat is dat allemaal?" antwoordde de graaf met een lachend gezicht „Ziet u dat niet, het is de pers die mij wacht". Graaf Bernadotte kon echter niet veel meedelen. Voor zijn vertrek had hq nog een onderhoud gehad met koning Abdullah over de veiligheid van Jeru zalem en sedert zijn vertrek had hij geen nadere berichten meer ontvan gen, zodat hij niet in staat was com mentaar te geVen op de berichten van de laatste 24 uur. Zijn voorstel tot een nieuwe wapenstilstand was gericht ge weest aan de Arabische staten afzon- Maatschappelijk bepalen vooruit zichten in de toekomst al onze da den; op geestelijk terrein echter schijnt bij velen die toekomst van ^minder waarde te zijn. J derlijk en de weigering van de secre taris-generaal van de Arabische liga achtte hij praematuur; hij wilde eerst de antwoorden der verschillende staten afwachten. Bernadotte biyft nog steeds hopen dat zijn pogingen, in Palestina vrede te brengen, zullen slagen. „Mün missie i« nog niet geëindigd, en van beide zijden heeft men de hoop uitgesproken, dat ik voort zal gaan met mijn pogingen een oplossing te vinden". Bernadotte wa» vol lof voor Viruly en de andere leden van de bemanning. „Wanneer ik dit K.L.Jrt-viiegtuig en deze bemanning niet tot mqn beschikking zou hebben ge had", zei Bernadotte, „zou ik niet in staat geweest zijn mij zo snel te ver plaatsen en zoveel besprekingen te voeren". De commandant van het vliegtuig, A. Viruly, vertelde even later, dat hq ge durende de 115 vlieguren, slechts één maal met escorte gevlogen heeft, en nimmer het gevoel had, in gevaar te verkeren. „Het aantalelkaar bestrij dende vliegtuigen is trouwens niet zo groot en er bestaat weinig gevaar voor afweergeschut, omdat beide partijen in hoofdzaak alleen maar over lichte wa pens beschikken". „De Joden gebruiken Messerschmidts en de Egyptenaren Spitfires. De tocht is voor ons niet bijzonder vermoeiend geweest, omdat wq" gemiddeld minder vlogen, dan wy in K. L. M.-vö-band gewoon zijn. Wel moest ik zelf veel organiseren en wa» ook de gronddienst overal erg gebrek kig." Om ongeveer tien uur vertrok het K.L.M.-toestel naar Lake Success. Za terdag zal Viruly weer op Schiphol landen om met graaf Bernadotte naar Rhodos door te vliegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1