Mittovos-tentoonstelling een succes Meer dan 40.000 bezoekers Directeur Ned. Kunstbezit Nog even nakaarten gearresteerd VOORKOMEN IS BETER GENEZEN DAN OP EIGEN BENEN Splinters Aftny Bonarius Kunsthandelaar bevoordeeld Hemeken's Vrouwencentrum bijeen Missie werkt goed op West-Borneo si Herwonnen Levenskracht AGENDA FRACTIELEIDERS TEN PALEIZE Meneer/ MAANDAG 12 JULI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Zondag 25 Juli a.s. speldjesdag K.A.B. en het Wit-Gele Kruis EINDEXAMENS Gemeenteraad Haarlem Burgerlijke Stand Tournooi op „De Hoogeberg"* Orgelbespeling i Viering zilveren jubileum Nieuws van de sportclubs BLOEMENDAAL KNAAPJE UIT ZEE GERED RAUTER IN CASSATIE Bond van Middelbare en Hogere Technici Voorzitters A. R. en C. H. Tweede-Kamerfracties V oorrangsregeling serviesgoed Tussentijds ontslag leden Ged. Staten en wethouders SOCIALE GEZONDHEIDSZORG H.V.G.B. VERLIEST Beurs van Amsterdam MABEL BARNES GRUNDY Apostolisch Vicaris van Pontianak in ons land Schoten-junioren winnen Adri Blokker-beker De 30.000ste bezoeker aan de Mittovos tentoonstelling arriveerde Zaterdagavond kwart over negen in het concertgebouw. Het was mej. J. Keesen, Voortingstraat. Haar verloofde bedankte voor de micro foon voor de ontvangst en het pakket levensmiddelen. 's Zondags was de stroom belangstel lenden zo groot, dat er vanaf één uur tot 's avonds laat 10.000 bezoekers werden geteld. Om vier uur werd de 35.000ste bin nen geleid, n.l. mevr. Xaptein, uit Heem stede. 's Avonds om half tien betrad de 40.000ste .mej. Greé Haver uit de Zwa luwstraat de Mittovos. Aan beide werden manden met levensmiddelen en versna peringen aangeboden. Zondagmorgen heeft mgr. J. P. Hui- bers in de St. Josephkerk een pontificale H. Mis opgedragen, waarbij de deken fungeerde als presbyter-assistent en ar chivaris J. Henneman en pastoor Jonge- jaan de functie vervulden van trooa- -diaken. Kapelaan J. Thijssen en kapelaan J. van Beukering assisteerden resp. als diaken en sub-diaken. Ceremoniarius was secretaris J. Solleveld. De schola van de parochie en het volk zongen de gregoriaanse paasmis. De gehele dag was het een va et viest van bezoekers. Des avonds om half elf werd de taptoe geblazen vanaf het po dium in de grote zaal door de districts band van de Katholieke verkenners. De paters-missionarissen verlieten de stands en de missietentoonstelling was ten einde. Om elf uur maakte de band een rond gang door de zalen en de tuin ter aan kondiging van het slot van de Mittovos, waarop de bezoekers huiswaarts gingen. Het laatste trompetgeschal en tromge roffel weerklonken om ongeveer kwart over elf, toen de missionarissen met het hoofd- commité op het podium stonden opgesteld en een grote groep van medewerkers in het middenpad van de tentoonstellingszaal had plaa tsgenomen Deken J.J. A. Kyilman dankte de mis sionarissen, de leden van het hoofdco mité en de honderden assistenten. Rector H. Schrama, directeur van het diocesaan missiebureau roemde de organisa tie in de Spaamestad en vond de Mittovos de best geslaagde tentoonstelling van dit jaar. Mr. W. H. M. Lucas bracht hulde aan rector Schrama en vond spontane bijval toen hij voorstelde een telegram naar een ziek lid van het hoofdcomité te sturen, dat geheel medeleefde met het werk, waar aan hij ook zijn deel heeft gehad, ni. de heer Borgelt. De heer D. L. M. Smit deed mededelingen omtrent de financiële resultaten, vers uifc de rekenmachine. Hij huldigde bijzonder de loterijleider, de heer J. A. Smit. Rector H. Brans sprak enthousiast van deze dagen, waarbij het motief: .Alles voor de missie", aan de Het bestuur en comitéleden van Her wonnen Levenskracht kwamen opeen in het gebouw St. Bavo ter bespreking van de speldjesdag, welke zal worden gehou den Zondag 25 Juli a.s. Voorzitter de heer B Reijnders Ijerinnerde allereerst a5n de geslaagde excursie, die gemaakt was met bestuur, sub-comité's en medewerkers naar Sanatorium ..Berg en Bosch" te Bilt- ven. secretaris, de heer A* J. Overtoom, branht dan een nieuwe taak voor Herwon nen Levenskracht" naar voren. 19 Juli zal n.l. :H Zeist een rusthuis worden geopend, beste nu voor moeders van de leden van de Kath. Arbeidersbeweging, genaamd „Sonnehaart". Dit mooie werk is opge dragen aan ..Herwonnen Levenskracht", die verzorging en opnamen geheel voor haar rekening neemt. Na de speldjesdag zullen nadere mededelingen volgen. De voorzitter bracht in herinnering dat het plaatselijk comité „Herwonnen Levens kracht" van Haarlem over enkele weken 35 jaar bestaat. Verschillende plannen voor de viering werden naar voren gebracht. De heer Schrama zegde toe. geheel be langeloos een feestavond te organiseren. De penningmeester van de donateurs actie kon nog mededelen, dat het aantal donateurs de 1800 reeds was overschreden. Met een opwekkend woord van de voor zitter, alles in het werk te stellen om de speldjesdag van Zondag a.s. te doen sla gen, werd de geanimeerde vergadering be sloten. Morgenavond is het gehele bestuur met de besturen der kringen der Kath. Arbei dersbeweging uitgenodigd net nieuwe ge bouw van het Wit-Gele Kruis te komen bezichtigen. Doel is prettige samenwerking tussen K.A.B. en Wit-Gele Kruis te be vorderen. Samenkomst acht uur Dij het gebouw van het Wit-Gele Kruis, Kenau park 15. Voor het eindexamen aan de H.B.S. voor meisjes aan de Tempelierstraat slaagden de dames: W. P. Albrecht, M. J. Geurtsen van Baarskamp, H. J. Be- rentsen, K. van den Berg, M. E. van Boekhoven, E. Boekhoud, H. N. E. Bruins, C. Buis, A. Cransberg, C. M. J. M. Lek, A. J. Faubel, A. M. Fieseler, E. S. C Gött, N. B. Haye, G. van der Heyde, E. M. Klerk, C. M. Kneib, M. A. Kolk man, A. W. Kranenburg, J. Krefft, A. M. Loerakker, J. Marsman, W. A. Moole- naars. L. Moree, G. Munniksma, A. H. de Nie, A. N. Nieland. J. W. van Osch, E. P. Oskam. A. Schleicher, B. H. Schot vanger, C. F. Soellaart, J. C. Stam, J. H. Stefels, M. E. Strijbos, J. Sunter, H. Smit, A. Swaneveld, A. J. van Tol, A. Wilmink, J. van Wingerde, C. A. Us- peert, S. H. van Zi^oL Afgewezen 11 candidaten. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdagmiddag in vergadering bijeen. De te behandelen agenda omvat 34 punten. Splinter Voor het propaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft de heer J. L. M. Kordelaar uit Haarlem. GEBOREN: J. M. van der MeijHave- rink z; J. SeggelinkRosenboom z; A. M. E. DuitsOrth z; P. E. Vaders Hooglander z. J. Trommelenvan Oor schot z; T. HulsmanHorjus z; M. C. Br oe lm anvan Deursen z; C. den Nieu- wenboerde Hoon d; J. H. Regelink van der Steijlen d; H. W. KoningHoog kamer d; H. L. C. van RijnMaaskant d; C. A. Toeset—Kortenaar d; C. Bak kerMudde d. GEHUWD: O. J. ten Th«e en A. M. Roorda. OVERLEDEN: H. W. Waagemans. 93 jr.. Warmoesstraat: H. Huneker, 70 jr.. Bisschop Ottostraat; W. F. Vlotman, 74 jr„ Klein Heiligland; J. A. M., 2 mnd., z. v. C. M. Lubbers, Bloemhofstraat; J. Merts, 82 jr.. Schutterstraat: A. B. van de Wint, 77 jr., Maerten van Heemskerk- straat. honderden medewerkers blijdschap en offerkracht gaf. Het was op slag van twaalven, toen de groep de zaal verliet. Buiten regende het. Het was triést. Binnen klonken de eerste slagen van de afbraak. In het restaurant van de Mittovos wer den Zaterdagmiddag de prijzen uitgereikt aan de schoolkinderen aan de teken- of opstelwedstrijd. De heer Speller, voorzit ter van het schoolcomité en de vice-voor- zitter van het hoofdcomité hielden.etn toe spraak. Tot de hoge gasten, die de missieten toonstelling dezer dagen bezochten, be- horde pater S. van Nuenen, provinciaal der paters Augustijnen. De opbrengst Het financieel resultaat van de Mit tovos is zeer bevredigend. Naar schat ting een juiste opgave is op het moment onmogelijk, daar verschillen de kosten nog niet precies berekend konden worden zal de netto-op brengst 120.000.bedragen, hetgeen met het oog op de 40.000 bezoekers en een vergelijking met Nijmegen, waar de missietentoonstelling 70.000 bezoe kers trok en netto f 9000.opleverde, een groot succes genoemd mag wor den, niet alleen voor de organisatoren maar voor alle medewerkers. Opmer- kelijkis, dat tweemaal zoveel volwas senen als kinderen naar de Mittovos togen. Hierachter volgen enige cijfers: aan entréegeld werd geïnd f 8000.—; de re cette van de voetbalwedstrijd was f 843; er werden ook verscheidene giften ge schonken en wel tot een gezamenlijk bedrag van f 1285.De Haarlemmers hebben de lectuur, welke op de missie tentoonstelling te koop was, zeer op prijs gesteld. Er werd namelijk voor een be drag van f 1400.aan boeken verkocht. Het rad van avontuur genoot grote af trek; de bruto-opbrengst bedroeg liefst f 3700.Het Merpisa-busje, dat zo stil op de medische afdeling stond, bevatte zelfs nog een bedrag van f 150. Heden, Maandag, is de trekking van de loterij, waarvan wij morgen de hoofd prijzen zullen publiceren. Trekkingslijs- ten zullen vanaf Maandag 19 Juli ver krijgbaar zijn bij de heer Rienstra, Sint Bavogebouw, Smedestraat, waar ook de prijzen, op vertoon van de loten, kun nen worden afgehaald, elke avond, uit sluitend van 89, uur, behalve Zaterdag en Zondag. Het tournooi op de banen van tennis park „De Hoogeberg" is, in het algemeen genomen, een groot succes geworden. De prijzen werden uitgereikt door de bondsgedelegeerde de heer D. Podharst Sr., die dit op zeer verdienstelijke wijze deed. De uitslagen waren: H.E. (b) Hr. A. van Dinther Hr. L. van Loo 6-3, 6-4: D.E. (b) Mej. A. Nieland Mej. G. Müller 6-4, 7-5; H.D. (b) Hr. A. van Dinther Hr. Knoop Hr. L. Brinkman Hr. J. Schroder 6-2. 7-5; D.D. (b) Mevr. N. Kleefman Mej. W. van Woezik Mevr. J. de Graaff Mevr. W. Schipper 1-6, 6-4, 6-3; G.D. (bj Mej. J. Zijlstra Hr. R. Abma Mevr. J. de Graaff Hr. J. Schroder 2-6, 2-6; H.E. (c) Hr. B— J. Lovink Hr. H. de la Mar 6-4. 6-1; D.D. (c) Mej. R. de Leede Mej. C. van Buuren Mej. F. Beets Mevr. M. G. Kauling 2-6, 6-4, 6-4; H.D. (c) Hr. B. Kammeyer Hr. H. de la Mar Hr. H. Laarman Hr. J. v. d. Schatten-Olivier 6-1, 10-8; G.D (c) Mevr. N. Kleefman Hr. A. van Son Mej. S. Lantinga Hr. W. de Haart 10-8, 6-1. Dinsdag 13 Juli des avonds van 7.30 tot 8.30 uur zal de heer George Robert het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Toccata c kl. t., J. Pachelbel; Preludium en Fuga C gr. t., J. S. Bach: Koraalvoorspelen: Wenn wir in höchsten Nöthen sein; Wachet auf. ruft uns die Stimme, J. S. Bach; Inleiding en Passacaglia d. kl. t., Max. Reger; Schaffe in mir, Gott, ein reines Herze, J. G. Walther; Auch, wie nichtig, ach wie flüchtig, G. Böhm; Toccata en Fuga d. kl. t., J. S. Bach. De Heemsteedse politie heeft een ze kere J. P. uit Haarlemmermeer gearres teerd, die bij een rijwielhandelaar te Heemstede een rijwiel had gehuurd, en dit bij een koopman in Haarlem voor f 50 had beleend. Hier had hij voorge geven met twee of drie dagen terug te komen op het rijwiel op te halen. De politie te Meppel heeft een zware jongen, de 28-jarige vertegenwoordiger Th. M. v. d.'V. uit Meppel, gegrepen, die heeft bekend diverse inbraken te hebben gepleegd te Meppel, Zwolle, Groningen, Soesterberg, Amsterdam. Dordrecht en Haarlem. Te Haarlem heeft hij een kofferschrijfmachine uit een huis ontvreemd en nog een andere poging tot inbraak gedaan. In samenwerking met de rijkspolitie te Noordwijkerhout heeft de recherche aangehouden de 24-jarige monteur Th. de R., die verdacht wordt van diefstal van twee motorrijwielen. In verband hiermede is als verdacht van heling van deze motorrijwielen aangehouden een 34-jarige musicus J. G. MAANDAG 12 JULI Circus Strassburger: 8 uur. DINSDAG 13. JULI Concertgebouw: Uitvoering Haarl. Muziekschool, 19.30 uur Circus Strassburger: 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling 19.30 20.30 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Since you went away (a. 1.), 1.45, 4, 6.45 en 9.15 u. Luxor: Love Story (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Als je lacht, dan ben je rijk (a.l.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Verlaten (strikt volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- theater: Nieuw Mexico (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. In dé feestelijk versierde kroonzaal van Restaurant Brinkmann werd Zon dagmiddag ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van de bekende piano- en zanglerares mej. Anny Bonarius als zangpaedagoge een receptie gehouden. Zeer vele leerlingen, oud-leerlingen en ouders getuigden van hun erkentelijk heid, dankbaarheid en belangstelling door hierbij aanwezig te zijn en de re ceptie vond plaats in dezelfde aangena me sfeer, waardoor ook de uitvoeringen van Anny Bonarius zich steeds kenmer ken. De jongste leerling van de jubilaresse Josje van Leuven ving de huldiging aan, door zijn lerares prachtige bloe men aan te bieden. Namens het huldi gingscomité werd zij geluk gewenst door mevr. M. J. G. TroosterDerboven, die haar roemde voor de wijze, waarop zij haar taak volbracht. Ook mej. Agnes Vrijaldenhoven sprak enkele woorden en bood Anny Bonarius als cadeau een gouden slavenarmband aan, terwijl mej. Joke Chabot haar een keurig gedenk boek schonk, waarin de namen stonden vermeld van al degenen, die hierdoor van hun belangstelling voor het jubi leum wilden blijk geven. Enkele leer lingen voerden wat zang en pianospel uit en Anna Bonarius dankte tenslotte het comité en al degenen, die tot het slagen van deze huldigingsbijeenkomst het hunne hadden bijgedragen. Zij voel de zich voor alles zeer erkentelijk. Hier na werd de Kindersymphonie van Jo seph Haydn opgevoerd. Dit jaar zullen de wedstrijden om de kampioenschappen van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen worden gehouden op Zaterdag 14 en Zondag 15 Augustus a.s., in de zwemin richting „De Liesbosch" te Utrecht Slechts enkele waterpolowedstrijden voor de competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond konden in de afgelopen week; doorgaan; de uitslagen zijn: Hoofdklasse heren HVGBSVH 24; 2e kl. D heren: DAW-DWT 4—4- Reserve 3e kl. E heren: Haarlem 3— DWT 2 5—0. De zee blijft gevaarlijk en dat het toezicht, dat leden van de Bloemen- daalse Reddingsbrigade iedere dag op nieuw aan het strand uitoefenen, niet nutteloos is. mag weer eens blijken uit het feit, dat men Zondagmiddag de 4-jarige Johnny Snoeks, wonende te Haarlem, Wouwermanstraat 19rood, van een zekere verdrinkingsdood heeft gered. Hoewel het weer deze dag niet bij zonder gunstig was voor een bezoek aan het strand, kwamen er toch velen heen en vooral de jeugd wist zich goed te vermaken. De krachtige N.W. wind was er echter oorzaak van, dat diepe kuilen in het strand werden geslagen, die onmiddellijk door aanrollende gol ven overspoeld werden. Omstreeks twee uur waren drie jon gens van de familie Snoeks en twee vriendjes ter hoogte van de hulppost van de B.R.B. op het strand aan het spelen. In een onbewaakt ogenblik is de vierjarige Johnny daarbij in een kuil zwin genaamd geraakt en hij viel voorover in het water. Hoewel het ventje langzaam in het drijfzand weg zakte waren zijn broertjes en kame raadjes niet in sftaat om hulp te roepen, doordat zij door de schrik waren aan gegrepen. Gelukkig was het ongeval echter ooor twee leden van de B.R.B. opgemerkt; zij snelden toe en slaagden er in de jongen op 't droge te brengen. Hij was echter reeds buiten kennis, doch door kunstmatige ademhaling wist men hem bij te brengen. Naar aanleiding van dit ongeval ves tigt men er van de zijde van de B.R.B. de aandacht op, dat het zeer onver standig is jeugdige kinderen zonder ouderlijk toezicht naar het strand te laten gaan. H. K. H. de Regentes heeft heden in het Huis ten Bosch de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus. de lijstaanvoerder van de V.V.D., mr. P. J. Oud, de voor zitters van de Tweede-Kamerfracties van de C.P.N, en van de Staatk. Geref. Partij, onderscheidenlijk de heren G. Wagenatr en ds. P. Zandt, alsmede de heer Ch. J. I. M. Weiter, ter conferentie ontvangen. Naar wij vernemen, is de Raad van Cassatie, die de zaak Rauter 20 Octo ber a.s. zal behandelen, als volgt sa mengesteld: President: mr. H. Haga; raadsheren: prof. mr. dr. J. H. W. Ver zijl, prof. mr. dr. S. van Brakel, prof. mr. W. P. J. Pompe; militair raadsheer: luitenant-generaal P. W. Best, bijzitter: vice-admiraal F. J. Heeris en griffier mr. B. van Oordt. Het is nog niet be kend, of mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken dan wel prof. mr. G. E. Langemeyer de functie van procureur fiscaal zal vervullen. Enige tijd geleden is een groep middel bare technici te Utrecht, werkzaam in het particulier bedrijf, er toe overgegaan een zelfstandige organisatie te stichten ter behartiging van hun sociale, econo mische, technische en corpsbelangen. Voor wat de technische en corpsbelan gen betreft is de bond aangesloten bij het Nederlands Instituut van Middel bare Technici. Leden kunnen zijn: alle technici werkzaam in een middelbare- of hogere technische functie in het par ticuliere bedrijf. Het secretariaat der B.M.H.T. is gevestigd: Spoorlaan 46 te Bilthoven. De Anti-Revolutionaire Tweede-Ka merfractie heeft als haar voorzitter aangewezen de heer J. Schouten, de fractie der C. H. U. de heer H. W. Tilanus. Met ingang van heden is de ten behoeve van „grootverbruikers" van serviesgoed (aardewerk of porselein) geldende voor rangsregeling opgeheven. Tot deze groot verbruikers worden o.m. gerekend zie kenhuizen, sanatoria en horecabedrijven. Hiermede zijn de laatste tot dusverre nog bestaande bepérkende distributie bepalingen ten aanzien van de verkoop en de aflevering van serviesgoed komen te vervallen. De arrestatie op 1 Mei van de 22- jarige L. J. van W., die verdacht wordt van malversaties met schil derijen van de Stichting „Nederlands Kunstbezit", heeft geleid tot diep gaande controle van de centrale vermogensopsporingsdienst te Am sterdam bij deze Stichting als ge volg, waarvan thans dr. A. B. de Vries, directeur van de Stichting, tevens directeur van het Maurits- huis en het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie te Den Haag, is gearresteerd, alsmede de kunsthandelaar B. Katz te Dieren. Beiden zün in het hoofdbureau van politie te Amsterdam opgesloten. De fraude is nog niet precies bekend, maar loopt in de tonnen. De kunsthandelaar Katz verkocht tij dens de oorlog zeer vele schilderijen aan de fa. Goudstikker te Amsterdam, die ze op haar beurt aan de Duitsers overdeed. Katz bedong hoge prijzen. Na de oorlog heeft het Commissariaat- generaal voor de Nederlandse Econo mische Belangen in Duitsland, dat alle Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvulling van de provinciale wet en de gemeentewet, tussentijds ontslag van leden der Gedeputeerde Staten en van wethouders. Hieraan is het vol gende ontleend: Met nadruk ontkent de minister van Binnenlandse Zaken, dat de regeling kennelijk gericht is tegen een bepaalde groep van ons volk. Het ontwerp heeft een algemene strekking en kan toepas sing vinden in alle gevallen, waarin een lid van Gedeputeerde Staten, onderschei denlijk een wethouder, heeft opgehou den het vertrouwen van de Staten of de raad te bezitten. Dat niet primair de bedoeling voorzit de representaten van een bepaalde stro ming van deelneming aan het bestuur van gemeente en provincie uit te slui ten, moge ten overvloede blijken uit de omstandigheid, dat het ontwerp dan uiteraard geen effect zou kunnen heb ben, dus doelloos zou zijn, in de ge- roeenten, waar die stroming in de ge meenteraad de meerderheid heeft. Hier uit blijkt genoegzaam, dat de democra tie door het ontwerp intact wordt ge laten, aldus de minister. De meeste opstellen in deze rubriek hebben zich bezig gehouden met voorkoming van ziekten en van de gevolgen van ziekten, meer dan met ge nezen en geneeswijzen. Dat is in. over eenstemming met het moderne streven in de geneeskunde, zoals dat ook tot uiting komt in het werk van het Wit Gele Kruis en andere Kruisverenigingen, waarvan men wel kan zeggen dat zij het gehele volk omvatten, sterker nog, dat zij het gehele volk zijn. Dat is een streven, dat op andere ge bieden reeds volop ingang heeft gevon den. Niemand vindt het vreemd, dat er verkeersregelen zijn om verkeersonge vallen te voorkomen. Niemand vindt het vreemd, dat een fabrieksinstallatie aan voorschriften van veiligheid is gebon den, en geen zeeman vindt het zonder ling dat zijn schuit, voordat ze kan gaan varen, een zeewaardigheidscertificaat nodig heeft. Maar wanneer men gaat praten over geneeskundige zorg voor ge zonden, dan kijken vele mensen raar op. Geneeskunde, en geneeskundige zorg is voor de allermeesten het raadplegen van een arts wanneer men ziek is, wanneer dus al het verkeersongeval is gebeurd en- het schip buiten de haven averij heeft opgelopen. Geneeskunde is voor het gevoelen van vele mensen nog steeds de wederopbouw van de gezond heid, maar het opbouwen, versterken, verfraaien zou men kunnen zeggen van het gebouw der gezondheid, dat doet men niet of te weinig. Het gevolg daar van is: lijden, pijn, last, moeite, arbeid- verlet, winstderving, zorg, en nu kan men alle materiële nadelen zo mooi ver zekeren als men wil, de morele en so- ciaie nadelen van een ziekte zijn niet in geld uit te drukken en niet te vergoeden. Nu is men wetenschappelijk een heel eind gevorderd in de voorkoming van ziekten, en naarmate men vorderde werd het duidelijk, dat niet alleen Strikt ge neeskundige factoren een rol spelen bij die vc ""koming. Wanneer men denkt aan de leuzen der tuberculosebestrijding: licht en lucht in woon- en slaapvertrek, dan blijkt daaruit al, dat de woning inrichting en de gehele levenswijze be trokken zijn bij het welzijn van de mens. Voeding, kleding, huisraad, keuken inrichting, schoeisel, levensgewoonten als rusttijd, drinkgewoonten, roken en ontspanning dragen alle het hunne bij tot gezondheid en ziekte. En het is dan wel duidelijk dat men nooit door voor schriften, hetzij van arts hetzij van wet telijke overheid, al deze dingen kan regelen. De preventieve, voorkomende geneeskunde, zoals dat heet, of ruimer nog, de gezondheidszorg in haar ruim ste betekenis kan alleen goed werken, wanneer iedereen medewerkt, en er op let dat zijn naaste omgeving medewerkt Wat ieder nu op eigen initiatief moet doen, wordt door de nog gebrekkige propaganda voor gezorfdheidszorg min of meer duidelijk gemaakt. Maar er is meer. De meeste mensen weten heel precies wat hun buurman op dit gebied verkeerd doet, maar ze zijn niet eerlijk of niet flink genoeg, om op dit gebied ééns hun geweten te onder zoeken. Doen ze dat wel, dan komen min of meer duidelijke twijfels boven, die soms aangroeien tot zekerheid. Maar om dan hun leven te beteren, dat komt bij hen niet op, want „ze voelen zich best" al „heeft iedereen wel eens hoofd pijn" of „is iedereen wel eens verkou den". Het zwakte argument om voort te gaan is steeds: dat zal wel niet zo erg zijn, maar onderzoeken of het soms wel erg is. navragen bij degenen die het we ten, dat laat men na, namelijk omdat er dan wel eens onaangename wijzigin gen moeten gebracht worden in aange name gewoonten en gebruiken. En nu is het merkwaardige, dat derge lijke verbeteringen in de leefwijze door gaans nogal meevallen, zolang geen di recte bedreiging van de gezondheid aan wezig is. Maar stelt men uit, totdat de wijzigingen als middel ter genezing wor den noodzakelijk geacht, dan zijn de be moeiingen des mensen vrijheid door gaans veel en veel drastischer en onaan genamer. Met geringe moeite kan ieder ziekte voorkomen, die moeilijk te genezen zijn. Eerlijkheid tegenover zichzelve, en des kundige raad inwinnen zijn dé middelen. weggevoerde Nederlandse goederen in Duitsland tracht op te sporen en waar van de Stichting „Nederlands Kunst bezit" een onderdeel is, vele schilderijen in Duitsland teruggevonden en met toe stemming der geallieerden autoriteiten naar Nederland teruggevoerd. Hier wer den ze ter beschikking van de eigenaren gesteld, die de schilderijen zonder be taling terug kregen als ze konden be wijzen, dat ze hun eigendommen om niet of voor een zeer kleine vergoeding aan de Duitsers hadden moeten afstaan. Dit laatste nu schijnt bij de schilde rijen, die Katz aan de Duitsers verkocht, niet het geval te zijn geweest. Desniet temin gaf dr. De Vries hem de schilde rijen terug tegen een zeer kleine ver goeding, die niet ve'el meer dan de kos- ten voor de administratie en verzending uitmaakten. Uit de boekhouding van de fa. Goudstikker is duidelijk gebleken, dat Katz voor talloze schilderijen tijdens de oorlog volledige betaling heeft ge kregen, maar dat na de\ bevrijding hem toch tientallen hiervan nagenoeg koste loos weer zijn teruggegeven. Er is geen enkel positief bewijs, dat dr. De Vries uit deze gang van zaken zelf enig finan cieel of ander voordeel heeft getrokken. Het afgelopen weekend waren in 't re traitehuis te Uden de top en de leden van de Landelijke K. A. voor de Vrouw als mede de landelijke leiding van de Ka tholieke Vrouwenbeweging en leden uit de verschillende diocesanen bijeen, tezamen ongeveer 60 vrouwen, om, evenals dat verleden jaar is gebeurd, het jaarprogram ,van de K. A. te be spreken. De leiding was in handen van de pre sidente van het Vrouwencentrum, mevr. M. van Nispen tot Sevenaer Ruys de Beerenbrouck. Het onderwerp van beschouwing gedurende deze ka- derdagen was het afnemende Godsver trouwen. Rector A. Scheermakers, gees telijk adviseur van het Vrouwencen trum, hield hierover twee inleidingen, over welke door de deelneemsters Zon dag in den brede werd gediscussieerd. Mevr. J. de KortLuykx, leidster van de Landelijke K. A. voor de Vrouw, gaf Zondag een samenvatting van het besprokene, waarbij naar voren kwam, dat het Godsvertrouwen vooral in het gezinsleven versterkt moet worden, wat gebeuren zal door intensiever ge loofsbeleving. Wat een nijpende huidige moeilijk heid betreft, de woningnood, werd als de taak van de vrouwenorganisatie ge noemd, te wijzen op ieders sociale plicht hier zo welwillend mogelijk te genover te staan en te helpen waar mo gelijk is. Wat het Godsvertrouwen in het leven van de werkende vrouw betreft kwam o.a. naar voren, hoe de publieke opinie tegenover haar tekort schiet en hoe noodzakelijk 'het is de meisjes op te voeden tot aanvaarding van een zelf standig leven. Mej. dr. Marga Klompé, die kort ge leden als gedelegeerde van de UNO een reis naar Amerika maakte, hield als afwisseling een belangwekkende voor dracht over haar bevindingen aldaar. Een 24-nederlaag tegen. S.V.H. was het gevolg van de vele fouten, welke de H.V.G.B.-verdediging .in deze wed strijd heeft gemaakt en dit min of meer onverwachte falen heeft de kampioens kansen van de Haarlemmers belangrijk doen dalen. De gasten namen reeds spoedig de leiding, toen Van Dommelen met een hard schot doelman Brokken passeerde en kort hierop was het mid denvoor Snoeks, die de voorsprong vooi zijn club vergrootte: 0—-2. Uit een vrije worp slaagde Rol er voor de rust in de achterstand te verkleinen: 12. Ook. na de hervatting wilde het insde H.V.G.B.- gelederen niet bijster vlotten en ook thans miste men in het spel van de Haarlemmers de felle reactie-snelheid, waarmede Rol c.s. in hun laatste wed strijden zulke succesvolle resultaten hadden geboekt. Tweemaal wisten Van Dommelen en Snoeks gebruik te maken van zwakke momenten in de H.V.G.B.- defensie en eerst kort voor het einde scoorde Rol uit een straf worp tegen: 2—4. de De stand in thans: Z.I.A.N. H.V.G.B. Het Y H.Z. en P.C. S.V.H. U.Z.S.C. hoofdklasse luidt 0 10 2 6 21—4 27—18 17—19 13—14 10—19 1—17 Hedenavond speelt H.V.G.B. in Stoop's Bad tegen H.Z. en P.C. Deze wedstrijd begint om 8 uur. (Niet-officiële koersen Vorig slot 314 NederL 1948 100 3-3Nederland 1947 98A 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. ,98% Ned. Handel Mii. eert 162 %gl A.K.U. 196% Van Berkei's Patent .122% Calvé-Delft eert. 194 Van Gelder 15614 Kon. Hoogovens eert. 207 %gl Unilever cert 299% Ned. Kabel 294gb Philips 2o9% Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber 166gb ÖolL Amerika Ltin 202 A Kon. N. Stoomb. Mij. 173 Scheepvaart Ume 189% H V _A. 223 Deli Mii eert 157% ex div. en ex claim. Ooemng 12/7 9814-& 165% 207 299% 262 342% 161 189 219 158% Vertaald door: E CRIESE - K. DE VRIES 17) Alles wat ik aan had kon betaald wor den met een biljet van vijf pond en het bont van deze deftige dame was onbe taalbaar. Een van de mannen werd door de be diende weggeroepen en een bevend zuchtje ontsnapte aan de patiënten, die achterbleven. Alleen mijn Franse markiezin bleef kalm en onbewogen. Zij had geleerd hoe ze moest wachten. Plotseling glim lachte zij naar me, en de kamer door lopend, ging ze naast mij zitten. „U wilt me wel verontschuldigen," zei ze. „maar ik wil graag weten ik ben nieuwsgierig; u ziet er zo jong en sterk en krachtig uit, er kan niets met u aan de hand zijn. U bent geen patiënte? U bent niet ziek?" ,„Nee," antwoordde ik. „Er is niets met my aan de hand, dank u. U bent heel vriendelijk." Ik was zo verheugd en verrukt, dat ze mjj aangesproken had, dat ik haar als een baby toelachte. „Ik lijd aan neuritis kl mijn rechter arm.. Soms is de pijn heel erg, bijna on draaglijk. Daarom ben ik hier." „En toch bent u zo kalm. De anderen zijn allemaal rusteloos." „En u?" vroeg zij. „O, ik ben nooit kalm. Ik wilde, dat ik het kon zijn. Ik houd van beheers te mensen." „Misschien als u wat ouder bent. glimlachte zij. „En u kent dr. West- cott?" Ik schudde mijn hoofd. „Nee, maar ik heb een introductie voor hem. Ik zoek een betrekking als secretaresse en ik hoop, dat hij mü zal kunnen helpen. Wat is hij voor iemand? Kent u hem?" „Ik heb hem gekend sedert hij een jongen was. En wat hij voor iemand is? Ik heb er nóóit over nagedacht Voor mij is hij enkel Owen Westcott. Sterk, menselijk menselijk zowel in zijn sterkte als in zijn zwakheid. Een man vooral, en iemand, tot wie ik mij wen den zou in verdriet. Hij zal vriendelijk voor u zijn." „Lady Waterson!" En mijn mooie Franse markiezin glimlachte mij toe ten afscheid en verliet rustig het ver trek. Anderen kwamen en gingen. De tijd ging met loden voeten en ik begon me zelf af te vragen, of ik ook last van ze nuwen kreeg, zo rusteloos en schrik achtig werd ik, toen ik mijn naam hoorde: „Juffrouw Forrest!" Met een zucht van verlichting volgde ik de man door de lange, schemerig verlich te gang naar de spreekkamer van dr. Westcott. Toen ik binnentrad, trof mij een brede, heldere zonnestraal door een zijraam en een ogenblik bleef ik staan, verblind en niet in staat iet3 te zien. Toen liet iemand een gordijn zakken en een stem zei: „Goede mor gen, juffrouw Forrest, wilt u gaan zit ten?" De stem was prettig en rustig en vriendelijk, en opgelucht sloeg ik mijn ogen op, om een onderzoekende en iet wat geamuseerde blik op te vangen van de man, die voor me stond. Zijn gezicht was ernstig en nog steeds vermoeid, en toch was er die flikkering van vermaak in de hoekjes van zijn ogen en mond, en bij het zien hiervan vatte ik moed. Met zo'n stem en zo'n blik moest dr. Owen Westcott meegevoel hebben. „U weet, dat ik geen patiënt ben,' begon ik. „Nee, ik dacht wel van niet. U ziet er niet naar uit." Ik hield op en trachtte geschikte woorden te vinden om mijn verhaal te vertellen. Geen der andere dokters was onder de indruk geweest. Mijn mede delingen en verzoeken om hulp waren zo nuchter en prozaïsch geweest. Mis schien als ik zei, dat ik zonder een stuiver op de wereld stond, of een wees was, of een moeder had, die aan de te ring stierf.... Dr. Westcott zat mij geduldig en on derzoekend aan te kijken. Nog pijnigde ik mijn hersens. Er hing zoveel af van de manier, waarop iets gezegd werd. Koortsachtig frommelde ik mijn zak doek tot een bal. Ik staarde hulpeloos naar dr. Westcott en plotseling lachte hij, en ik lachte met hem mee. „O, dank u," riep ik „Nu zal ik iets kunnen zeggen. Nu lijkt bet niet meer zo erg, alsof je in de kerk bent. Het was dr. Greenup uit Ridgemoor, die me over u gesproken heeft, dus ben ik niet zo helemaal als een meisje van het Leger des Heils dat u óm geld komt vragen, of een reizigster in naaimachi nes of gouden horloges,'waar het mis schien op leek Een introductie is wel een reden voor een bezoek, nietwaar? En ik moest wel een spreekuur kie zen, omdat ik zo bang was, dat u mij niet te woord zou staan als ik vooruit zei, wat ik wenste. Dus moest ik het wel doen voorkomen, alsof ik een pa tiënt was; het was bedrog, maar ik hoop, dat u mij wilt vergeven. Ziet u, u bent mijn laatste reddingsboei Ik hield verlegen op, toen ik zijn blik van verbazing zag. „Wat ik met reddingsboei bedoel mijn nichtje Dorothea noemde u alle maal reddingsboeien is, dat u mijn laatste introductie bent. Ik ben al bij Sir Nigel Montmorency, dr. Brand- Dutton, mevrouw Davy-Henderson, dr. Graves, dr. von Weisman en een plaat singsbureau geweest, en nog loop ik zonder werk. En ik hoopte, dat u mij aan een betrekking kon helpen, zelfs als u er zelf geen nodig hebt," eindig de ik, volkomen in de war. „Wat nodig heb?" vroeg hü, en keek op zijn beurt hulpeloos. „Een secretaresse. Dat vergeet ik te zeggen. Ik zoek een betrekking als se cretaresse. Bij iemand, ergens. Het geeft niet bij wie. Ik moet een baan hebben aan het eind van deze week. Ik verklaarde plechtig aan allemaal, aan moeder, aan grootmoeder, dat ik binnen twee weken zou slagen. En ze lachten me uit grootmoeder spotte zelfs. En er zijn al tien dagen om, die zijn voorbij gevlogen. Aan het eind van de week moet ik Bedford Park verla ten en ik ben nqg zonder betrekking. De dame van het plaatsingbureau wilde me kinderjuffrouw laten worden bij dominees voor vijftien pond per jaar. Ze wassen, ermee uit rijden gaan. „Dominees wassen?" „Ik bedoel de kinderen. En dat wil ik natuurlijk niet. Ik ben alleen geschikt voor secretaresse. Ik kan stenograferen en machineschrijven en boekhouden. Thuis heb ik de boeken van de Penny Saving Bank heel nauwkeurig bijge- louden, zegt vader. Maar als zoöloog heeft hij natuurlijk niet veel verstand van die dingen. Toch klopte het altijd en ik geloof, dat ik een goede hand van schrijven heb. En ik zal in het begin geen groot salaris nodig hebben. En - ik geloof, dat dat alles is.'" „O, is dat alles?" zei hij ernstig. Ik knikte en mijn hart sprong op van hoop, toen hü, met zijn hoofd iets voor over in gedachten verzonk. Zou hij mij voor zichzelf aannemen? Het zou bij na te mooi, te prachtig zijn. Ik mocht dr. Westcott van het eerste ogenblik at. dat hij de deur van zijn huis uit kwam en in zijn auto stapte. Ik mocht hem geweldig graag. Hij was zo rustig en ernstig en sterk. Hij was niet lang, maar hij was breed van borst en schou ders. En ik hield van zijn mager, ern stig, vermoeid gezicht en zijn gladde haar, dat in het midden gescheiden was. (Wordt vervolgd De verkiezingen zijn voorbij, en de man die zegt, dat met al dat nakaar ten toch de uitslag niet veranderd kan worden, heeft natuurlijk groot gelijk. Maar desondanks zijn er toch nog zoveel interessante bijzonderhe den over te vertellen, dat het de moeite waard is op enkele daarvan de schijnwerper te richten. Hoe staat het bij voorbeeld met de voorkeurstemmen in de kieskring Haarlem? Hebben de kiezers er een bij zondere reden voor gehad om hun stem niet uit te brengen op nummer 1 van hun lijst, maar op een der andere can didaten? Allereerst dan de lijst van de K.V.P. In „De Tijd" adviseerde de heer Nijdam om de laatste candidaat te stemmen var, lijst 1 wanneer men zich niet kon verenigen met het Indië-beleid van onze regering. In onze kieskring wer den er 364 stemmen uitgebracht op de laatste candidaat van de K.V.P., de heer Groffen. Het aantal stemmen in de verschillen de gemeenten varieerde nogal aanmer kelijk. De stad Haarlem telde er 55, BJoemendaal 50, Bussum 57 en Hilversum 60. Wat de andere voor keurstemmen betreft, kwamen boven het gemiddelde uit: de heren Hooy en Angenent met resp. 322 en 130 stemmen, terwijl het in de buitengemeenten de heer van der Weijden was met 122 stemmen. Op de Haarlemse lijst waren geen vrouwelijke candidaten, zodat de vrouwen in onze kieskring in dat op zicht haar voorkeur niet konden laten blijken. Op de lijst van de P. v d. A. behaalden de wethouders Geluk en v. d. Wal uit Haarlem resp. 236 en 101 stemmen. Wethouder van Leusen uit Velsen kreeg er 117. Op mevr. v. d. Ploeg werden 216 stemmen uitgebracht. Alle aandacht verdient ook de lijst van de anti-revolutionnairen. Daar liet Gerbrandy zijn medeeandidaten Schouten natuurlijk uitgezonderd ver achter zich met 710 voorkeurstemmen Ir. de Haarlemse kieskring zijn er dus 710 A.R.-stemmers, die met het Indië- beleid, zoals dat door Gerbrandy wordt voorgestaan, instemmen. Bij de communisten en de C.H. was de lijst betrekkelijk stabiel. Het record in voorkeurstemmen werd behaald door mevr. Fortanier-de Wit. Niet minder dan 1481 kiezers ver moedelijk merendeels vrouwen brachten hun stem uit op deze vrouwe lijke candidate. Tot slot nog enkele markante bijzon derheden van de lijsten 10 en 11. Om eens met de laatste te beginnen. Hier deed zich het merkwaardige geval voor, dat de voorkeurstemmen slechts een kleine nuancering vertoonden, met uit zondering van de laatste candidaat, die maar liefst 85 stemmen verwierf. Als men nu weet dat deze candidaat, de heer A. J Wieberdink, woonachtig is in Oosterwolde (Friesland), dan vraagt rrien zich af, waarom de kiezers in onze omgeving aan deze hier vrijwel onbekende Fries hun voorkeur gaven. De meest plausibele verklaring is wel deze, dat verschillende mensen bij het openvouwen van hun stembiljet dit op z'n kop voor zich hadden liggen, met het gevolg, dat lijst 11 links boven in de hoek stond. En zonder er op te let ten hebben zij de laatste candidaat van lijst 11 gestemd in de mening, dat het nummer 1 van lijst 1 was. Gevoegelijk kan men dus wel aan nemen, dat dit eigenlijk K.V.P.-stem- men waren. Hetzelfde geval deed xicti voor bij lijst 10, de lijst van Weiter. Daar behaalde de laatste candidaat eveneens de meeste voorkeurstemmen» waaruit men ook de conclusie zou gen trekken, dat deze stemmen bedoela waren voor de P. v. d. A. - Wanneer u dus het volgend jaar weer ter stembus gaat voor de gemeenteraad, vergeet u dan niet uw bril. Misschien zijn dan dergelijke vergissingen uitge sloten. (Van onze Rotterdamse redacteur) Onder de passagiers van de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, die hedenmorgen uit Indië te Rotterdam aankwam, bevond zich he apostolisch vicaris van Pontianak, Z. H. E. mgr. H. J. van Valenberg. In zijn ge zelschap reisde mee de eerste Dajakse priester, pater Aloysius Dmg S.M.M., die in ons land In Meerssen gaat stude ren. Mgr. Van Valenberg, die om ge zondheidsredenen enige tijd in ons land zal verblijden, zeide ons: „In mijn dio cees op West-Borneo marcheren de za ken vrij goed. Vóór de oorlog waren er 33 priesters, nu 51. Het overgrote deel is Nederlander en er zijn enkele Chi- nezen-Capucijnen. Er is gelukkig m de oorlog niet veel schade aangericht. Wei hebben de Jappen de inventarissen van kerken en andere gebouwen weggeno men, maar wij hebben nu alles weer terug. Gelukkig hebben wij geen hinder gehad van de extremisten. Mijn diocees, dat eerst 144.000 vierkante kilometer omvatte, is nu als gevolg van een split sing 80.000 vierkante kilometer groot en u begrijpt, dat wij met ons geringe aan tal priesters heel hard moeten werken. Toch ben ik met een gerust hart uit Pontianak vertrokken; ik kan de ziel zorg voor enige tijd best aan mijn plaats vervangers overlaten. De directeur van de Heinekens Bier- brouwerij te Soerabaja, de heei J. C. e Man, die voor enige tijd met ziektever lof in ons land zal zijn, deelde ons mede, dat het herstel van het economisch leven op Oost-Java met rasse schreden vooi- uitgaat. Kortgeleden is een bond van werkgevers in Indië opgericht, de In dustriële Bond, die een overkoepeling vormt van alle industriële bedrijven en aan welks oprichting de heer De Man heeft medegewerkt. De personeelsvoorziening* Is redelijk goed en de verstandhouding met de In donesisch*; arbeiders is opperbest, werken als paarden en dit is de enige manier om het land er weer^Wfnop te helpen. Wat ons bedrijf betreft, al dus de heer De Man, „wij hebben de afgelopen jaren rendabel gewerkt Wel hebben wij de maximum-capaciteit me bereikt, maar onze productie blloopt thans hetzelfde cijfer als in 1938. Succes hebben wij gehad met «e^o^oflen voorziening; wij kunnen in de behoefte in Indië voorzien." Het junioren-tournooi om de Adri Blokker-beker, dat door de honkbal-at deling van R.C.H. was georganiseerd, door Schoten gewonnen. In de fina moesten zij tegen Ajax spelen, weg wedstrijd Schoten met 2—0 wonn De strijd om de 3e en 4e plaats tus R.C.H. en S.C. Haarlem werd door Racing gewonnen. De jeugdige K-t" ers kregen tevens de stijlprijs. de 6Pri, ïf»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2