Geallieerden beramen maatregelen om op alles voorbereid te zijn Per gramofoonplaat naar Nederl.-Indië Straaljagers op weg naar Europa 1 De arrestatie van de directeur van Nederlands Kunstbezit „Federatie van de nieuwe Nederlandse Antillen" ontworpen Russen geven toe, dat de blokkade een politieke zet is Gesprekken aan de lopende band op de draaiende schijf m Géén plan Tahya? „SONNEHAERT" rustoord voor katholieke vrouwen en moeders TRUMAN ENIGE CANDIDAAT OP DEMOCR. CONVENTIE? Philadelphia vertoont thans een waardig en rustig beeld Troepenbewegingen in Westelijke zone Krachtig optreden in Palestina Levenslang geëist tegen beul van Erica Rust- en herstellingsoord te Zeist Tot hoofd en hart De blokkade van de Duitse hoofdstad Het weer Verbazing in kunstkringen over de tegen dr. De Vries genomen maatregelen SLECHTS SPRAKE VAN GROVE NALATIGHEID Lang gekoesterd verlangen van de K.A.B. thans in vervulling gegaan Da Costa Comez zeer optimistisch over de recente ontwikkelingen DINSDAG 13 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24203 Advies van Bernadotte aan Veiligheidsraad Kr Hij kwam namens Ned. delegatie naar Djocja HET FOX-CONCERN Mgr. Willekens naar Batavia ■Hl ImÊM- 'mmmm WËÊmÊm tl il HOGE WATERSTAND VAN DE WAAL Gierpont uit de vaart genomen In Augustus goedkope haring Prins Bernhard te Wageningen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. 'Boerrioter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-boogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave redenen te weigeren. t Het met Russische toestemming ver- Schonende Berlijnse communistische blad „Vorwarts" heeft Maandag in een hoofdartikel toegegeven, dat de blok kade van Berlijn inderdaad een poli tieke zet is en niet te wijten aan „tech nische gebreken" aan de spoorwegen. Het blad verklaart: De toevoerver bindingen zullen automatisch vrij ko men zodra de Westelijke mogendheden de weg naar Potsdam terug vinden en Wanneer zij het hun gedane aanbod in de uitwisseling van nota's tussen de Sovjet-Unie en de V. S. in Mei hebben geaccepteerd." Nog steeds wacht men in de geal lieerde hoofdsteden op het Russische antwoord op de nota's uit Londen, Washington en Parijs, doch intussen Worden drukke besprekingen gevoerd, Welke kennelijk ten doel hebben maatregelen te beramen om voorbereid m zijn op elke eventualiteit. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse bevel hebber in Duitsland, heeft in Londen besprekingen gevoerd met hoge rege ringsautoriteiten en met de chefs van de staven. De generaal bracht persoon lijk verslag uit over de toestand in Duitsland aan koning George. De Britse oud-minister van Buiten landse Zaken en plaatsvervangend lei der der oppositie Anthony Eden is maandag voor een onofficieel bezoek in Hamburg aangekomen, waar hij een onderhoud had met Britse en Duitse autoriteiten. Eden zal vandaag naar Berlijn vliegen en waarschijnlijk een bezoek bréngen aan de Amerikaanse en Franse zones. Arthur Henderson, de Britse onderminister voor de luchtvaart, Is in Berlijn aangekomen om de R.A.F. Ie inspecteren. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft na bespre kingen met generaal Robertson verslag uitgebracht aan het kabinet. Van gezaghebbende zijde te Londen is Maandag bevestigd, dat Engeland in de afgelopen weken troepenversterkin gen naar de Britse zone in Duitsland heeft gezonden. Het ministerie van oorlog had deze berichten .-tevoren ont kend, doch naar vernomen wordt, zou generaal Robertson de bestemming van de nieuwe troepen, voor het grootste deel jonge recruten, besproken hebben met regeringsautoriteiten. In Berlijn schijnen echter geen Britse versterkin gen te zijn aangekomen. De waargeno men troepenbewegingen zouden slechts de normale aflossing betreffen. Volgens sommige berichten zal generaal Mont gomery zich persoonlijk met de mili taire situatie in Duitsland bezig hou den. Men verwacht, dat hij van We nen uit een bezoek zal brengen aan Duitsland. Er hebben zich in de afgelopen 24 uur geen moeilijkheden voorgedaan bij de proviandering van Berlijn door de lucht. De Amerikaanse luchtmacht heeft een nieuw record gevestigd en met 240 vliegtuigen 1249 ton voedsel binnen de stad gebracht. Er werd geen opgave gedaan hoeveel levens middelen de 204 Britse vliegtuigen hadden vervoerd. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat zij haar transportvloot in Duits land nog zal uitbreiden. "Het onder Sovjet-controle staande Berlijnse vakverbond deed Maandag een beroep op de Sovjet-kommandantura en de Duitse economische commissie van de Sovjet-zone om aan de Westelijke zones van Berlijn electrische stroom te leveren om Berlijn uit de verkeerschaos te helpen „die veroorzaakt is door de Westelijke mogendheden." Waarnemers waren v.-.n mening, dat deze zet een nieuwe aanwijzing bete kende, dat de Sovjets wellicht binnen enkele dagen de hongerblokkade zullen opheffen, terwijl ze tegelijkertijd het willen doen voorkomen, dat de Weste lijke geallieerden de schuldigen zijn. Rood flitst het licfitje aan als sein, üat de scherpe opnamenaald haar aan looprondjes begint te snijden in de harde ronde plaat, en zo aanstonds zal °-oor die wondere uitvinding vdn de techniek, het gesproken woord, worden 9eorift in de platte schijf, woorden van heimwee en verlangen van een wach tende moeder, slecht gearticuleerde taummelzinnetjes van het oomzeggertje, 9ht nog niet praten kon, toen oom zijn htnge, lange reis begon naar verre ge vesten, het land- van bananen en apies, tridonesië. Op een opengescheurde pondszak van oe kruidenier heeft moeder met een pompje potlood geschreven, wat ze haar jongen zal gaan zeggen. O, ze had Zoveel dingen in haar hoofd, maar het huurde toch de gehele avond voor ze 'het behulp van allen thuis zoveel woor den bijeen had gekrabbeld tot ze meende he haar toebedeelde spreektijd juist te hunnen vullen. Rood is nog het lampje aan het mi crofoonstatief: het papiertje trilt in haar gerimpelde handen en het is verfrom meld, want moeder heeft het wel hon derd maal overgelezen en evenzovele Keren zorgvuldig gevouwen en opgebor gen tussen haar jakje, de veilige plaats »?or aue gewichtige documenten, dicht "ij haar hart. Dan floept het rode lichtje over op het veilige groen, het beginsignaal voor bloeder, die zich eerst nu recht onveilig begint te gevoelen voor het stille zwar te ruifje van de microfoon. Ze slikt, en alle ogen van de naaste familieleden, die op hun beurt van spreken wachten, richten zich op moeder, nieuwsgierig hoe zij zich zal houden. Een licht tikje, °E> haar arm als zachte aanmoediging, |h dan begint ze „Hier is je moeder, Waas! Kun je me nog verstaan? Zul ;6 braaf blijven, Klaas.ik heb zo'n ..erlangen naar je!" Dat is een gevoe- 'ge snaar voor moeder. Ze hebben het haar nog gezegd: „Moeder, zegt dat nou •het, want je bent vast zenuwachtig, en flan begin je te snotteren!" Zc voelden ?ct aankomen rond die microfoon, moeder built, en het huilt door de mi crofoon, door de scherpe naald op de Waat, en het huilt in allen, die het ho- yhi in het kleine kringetje, dicht bij fh°eder, en ze kijken naar de grond, Jcrwijl moeder snikt, en bij stukjes en nokjes spreekt tegen haar jongen, zo- alleen moeders dit kunnen doen, zo °1 zorg, zo berstend vol tederheid, zo jhioedervol" goedheid jegens haar jon- geh, die zo ver weg is temidden van ®eVaren die een moeder doen tobben, hidat ze zo groot zijn en onbekend, j, Ha moeder spreken de anderen. Cre- ils plant zich wijdbeens voor de micro- rt°h, zijn taal is mannelijk: „Denk erom, 3at je je kop erop houdt!,We bidden vaarvoorje mag gerust in de krant K°ttien, maar niet met 'n zwart randje mom!" „Veel groeten van ons allemaal", „6St de verloofde, en ze houdt zich ook al heeft ze het over „liefste" »veel, veel, erg veel zoentjes van je ^hebbende Jans!" v De mannen van Katholiek Thuisfront t hoden een moordende dag. Het duurde ,i„ 's avonds kwart voor tien, voordat v.; vijftig opnamen aan de lopende bhd waren vervaardigd. Aan het slot plaat sprak één der heren van Ijp Thuisfront een korte groet van ge- d>„ Volendam, vertelde nog van aar- hé^ voorvalletjes, beleefd bij het op hefS? van de plaat, en hoopte namens dpi Thuisfront op een spoedige behou- t> thuiskomst, ha u aardige was, dat een ieder direct if °Pname de plaat kon beluisteren. tran an lachte moeder weer om haar Soert ei? de anderen plaagden haar, Vo0°tn°edig, een juist begrip tonende Kan wat op gevoelige momenten Viiff°eders eigen is. h>iR J g glanzende platen beginnen hun Vijfi.door de lucht, en Zaterdag al zullen 2 Volendammers in de Oost in dessa's en kampongs, in wit-hete-steden en afgelegen posten op koele berghel lingen stil vertoeven rond de koffer- gramofoon in de kring van hun kame raden, en zeggen: „Hier heb je m'n moeder, en nu spreekt mijn meisje!" De kameraden zullen lachen om het dorpse dialect, om het „verlang" en het ronde „genacht", maar juist dat is de Volen- dammer soldaat zo dierbaar, en in de vallende avond, als de krekel sjierpt en de melati lieflijk geurt, zal hij alleen voor zich de plaat laten draaien, zoveel maal tot de naald niets meer laat ho ren dan een woordeloos gekras, doch dan zal de tekst in het „kopje" zitten, onuitwisbaar als een gedurige herinne ring aan allen, die hem zo dierbaar zijn in het dorp, waar een Katholiek Thuis front hem nooit zal vergeten. Van het vliegveld Selfridge in Michi gan zijn Maandag 15 Amerikaanse Shooting-Star straaljagers opgestegen voor de eerste trans-Atlantische vlucht van straalvliegtuigen. Oorspronkelijk be stond het eskader uit 16 vliegtuigen, doch één er van moest wegens machine stoornis achterblijven. De toestellen maakten Maandagavond hun eerste tus senlanding op Bangor in de staat Maine. Zij hadden de afstand SelfridgeBangor afgelegd met een gemiddelde snelheid van 650 K.M. per uur. De vliegtuigen werden gisteravond nog op Labrador verwacht en zullen vandaag tussenlan dingen maken op Groenland, IJsland en in Schotland. Vandaar zullen zij door vliegen naar het Britse vliegveld Odi- ham. Donderdag zullen de vliegtuigen vandaar vertrekken naar het vliegveld Fürstenfeldbrück in de Amernkaanse zone van Duitsland, waar zij voorlopig gestationneerd blijven. Volgens ingewij den zou de tocht over de oceaan in min der dan 12 uur gemaakt kunnen worden. Tegelijk is een eskader straaljagers van de R.A.F. van het type Vampire via IJsland op weg naar Canada en de V.S. Het eskader van 6 vliegtuigen wordt voorafgegaan door een Mosquito en twee Y ork-bombardementsvliegtuigen, die levensmiddelen en boordwerktuigkundi gen meevoeren. Graaf Folke Bernadotte is Maandag op het vliegveld van New York, La Guardia, aangekomen. Hij werd ontvan gen door de secretaris-generaal der N.V. Trygve Lie, met wie hij een kort on derhoud had. Men verwacht dat Bernadotte van daag mondeling verslag zal uitbrengen aan de Veiligheidsraad over de situatie in Palestina. In het schriftelijk rapport, dat gisteren aan de leden van de Veiligheidsraad werd overhandigd zegt Bernadotte o.m., dat de toekomst van de Joodse staat op het slagveld zal worden beslist, ten zij de Veiligheidsraad onmiddellijk en krachtig ingrijpt in Palestina. Over het verloop van de wapenstilstand was Bernadotte over het algemeen tevreden. Maandag heeft de Amerikaanse dele gatie bij de Veiligheidsraad de gehele dag met die van andere landen, voor namelijk van Engeland, besprekingen gevoerd. Het is echter nog niet zeker of de V.S. een resolutie zullen indienen of dat dit aan Engeland overgelaten zal worden. De vraag is nu of de delegaties, na Bernadotte gehoord te hebben, onmid dellijk aanleiding vinden te verklaren dat een bedreiging van de vrede op treedt. De meerderheid van de raad is van oordeel, dat de tijd aangebroken is om krachtiger maatregelen te treffen. Er zal echter veel van Bernadotte's rapport afhangen. -William Draper, onder-minister der V. S. voor het leger, en generaal Wede- meyer, directeur van het plan-bureau van het leger, hebben in Athene een militaire conferentie bijgewoond, die be legd was door' premier Sophoulis. Overal in ons land zijn oproepen gedaan tot de schooljeugd om tijdens haar vacantie op het land te helpen. Gisteren vertrokken 120 Haarlemse jongens naar de Haarlemmermeer om aardappelloof te trekken, waardoor aardappelziekte voorkomen wordt. Naar aanleiding van het bericht van Reuter als zou de vertegenwoordiger van Oost-Indonesië te Batavia, Tahya, te Djocja een z.g. plan-Tahya hebben voorgelegd, waarin sprake zou zijn van een uit drie Indonesiërs bestaand di rectoraat. dat in de plaats zou komen van de luit.-gouvern.-generaal, die ge durende de overgangsperiode hoge com missaris van Nederland in Indonesië zou zijn, heeft Tahya, die thans weer te Batavia is teruggekeerd, verklaard, dat zijn reis uitsluitend verband hield met zijn lidmaatschap van de Neder landse delegatie voor de onderhande lingen tussen Nederland en de repu bliek. Een „plan Tahya" bestaat niet, zeide hij. De correspondent van Aneta te Kali- oerang vernam inmiddels, dat Tahya ge vraagd heeft, of de republiek bereid was deel te nemen aan de conferentie van staatshoofden en minister-presiden ten der negara's en daerah's te Ban doeng. Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat van republikeinse zijde hierop geantwoord zou zijn dat de republiek slechts voorstellen in over weging kan nemen, die door de Neder landse delegatie worden overhandigd- Volgens Antara kwam Tahya namens de conferentieleden te Bandoeng, het geen weer met de verklaring van Tahya zelf in tegenspraak is. Maandagmorgen is te Kalioerang een informele bijeenkomst gehouden tus sen de C v- G. D.. de Ned. en de republ. delegaties met betrekking tot het rapport inzake de Nederlandse in- en uitvoerbepalingen, dat door de C. v. G. D. aan de Veiligheidsraad moet worden uitgebracht. Heden is te Batavia bekend gemaakt, dat prof. K. L. J. Enthoven, adviseur bij 't kabinet van de landvoogd, thans onder weg naar Nederland, is benoemd tot secretaris van staat voor staatkundige hervormingen. Zijn speciaal arbeidsveld als nieuw lid der voorlopige federale regering zal zijn de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde. Ook het lid der Ned. delegatie, prof. W. G. Vegting, is naar Nederland vertrokken in verband met het noodzakelijke overleg inzake de nieuwe rechtsorde. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijke buien. Matige, aan de kust tij delijk vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. Weinig ver andering in temperatuur. Zon op: 4.36. Onder 20.55. Maan op: 14.35. Onder 0.22. De advocaat-fiscaal bij de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden eiste Maandag tegen de 45- jarige scheepstuiger T. kanter te Gro ningen, bekend als de beul van Erica, het kamp te Ommen, een levenslange gevangenisstraf. Naar Aneta verneemt, staat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken in het geheel niet welwillend tegen over de betrekkngen van het Fox-concern met de Indonesische republiek. Volgens inlichtingen van Aneta heeft het minis terie dit concern bij het begin van zijn onderhandelingen in Januari van dit jaar herhaaldelijk doen verstaan, dat een der- gejijk contract geenszins zou bijdragen tot het succes van de onderhandelingen tus sen de Nederlanders en de republikeinen met behulp van de Commissie voor Goede Diensten en dat in ieder geval alle Han delsbetrekkingen met Indonesië moesten worden onderworpen aan de bestaande Nederlandse regelingen. Het Amerikaanse standpunt in deze aangelegenheid is on langs ook ter kennis gebracht van de Nederlandse ambassadeur in Washington. Mgr. P. J. Willekens S.J., Apostolisch Vicaris van Batavia, die tot herstel van zijn gezondheid geruime" tijd in Neder land verbleef, zal 10 Augustus per vlieg tuig uit Amsterdam naar Batavia terug keren. In de nacht van Zondag op Maandag geraakte de heer Westenbrink, wonen de te Rogat bij Meppel, op de overweg bij Koekange onder de laatste trein in de richting Groningen. Het slachtoffer werd zwaar gewond langs de weg ge vonden en overleed enkele uren later. Na de eerste publicatie over de arrestatie van de directeur van het „Maurits- huis" te 's-Gravenhage, dr. A. B. de Vries, en van de millionnair B. Katz uit Dieren, een der oudste telgen van een antiquairsfamilie, die tot de bekendste kunsthandelaars van Nederland behoort, zijn de tongen los gekomen. Uit berichten, die het A. N. P. in de loop van Maandag van verschillende zij den ter ore zijn gekomen, blijkt in de eerste plaats, dat Katz 8 schilderijen, namelijk 2 Rembrandts, 2 werken van Gerard Dou, 1 Jan Steeq, 2 van Van Heemskerck en I van Pieter de Hoogh, die hij na de bevrijding bijna kosteloos van de Stichting terug ontving, tijdens de bezetting reglementair aan de kunst handel voorheen J. Goudstikker te Amsterdam had verkocht. In totaal retourneerde de Stichting 31 schilderijen aan Katz, zodat hier inder daad van een „millioenen-affaire" mag worden gesproken, al blijft een waar dering van dit kunstbezit een delicate aangelegenheid. Deskundigen schatten de waarde van de 31 werken gisteren op 2 1/2 millioen gulden. De overige 23 doe ken heeft Katz rechtstreeks, althans zonder tussenkomst van Goudstikker, aan de Duitsers verkocht. Kort na de bevrijding had Miedl, de eigenaar, zich met hulp van Göring mees ter weten te maken van de schilderijencollectie en het bedrijf van kunsthandel J. Goudstikker N.V. Miedl zelf vluchtte ten tijde van de Duitse capitulatie en houdt thans verblijf in Argentinië. In de tweede plaats mag worden aangenomen, dat dit waardevolle bezit dank zij het ingrijpen der Justitie voor de Staat behouden zal blijven. Katz heeft tot dusverre geen der hem op onrechtmatige wijze geretourneerde werken verkocht. Aangezien de verblijfplaatsen van alle 31 schilderijen uiteraard bekend zijn en deze zich alle in ons land bevinden, zal het de justitie niet moeilijk vallen ze op te sporen en in beslag te nemen. Ook juridisch bezien zullen zich hier geen moei lijkheden voordoen. Jhr. D. C. Röell, directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, alsmede voorzitter van de raad van beheer der Stichting Nederlands Kunstbezit, heeft voorts in een onderhoud medegedeeld dat dr. De Vries, „die blijkbaar bij de trans acties met Katz enige aarzeling om trent de juistheid daarvan heeft ge voeld", op de formulieren, die de re tourzending dekten, steeds een clausule heeft doen plaatsen, inhoudende dat Katz te allen tijde verplicht was de werken opnieuw ter beschikking van de Stichting te stellen, indien bij nader onderzoek mocht blijken, dat ook an deren daarop eigendomsrechten lieten gelden." En ten derde zijn naar thans be kend is geworden in de administratie van de Stichting claims gevonden voor de 8 door Katz aan MiedlGoudstikker geleverde schilderijen. Deze formulieren waren niet door Katz, doch door de Stichting zelf uitgeschreven en wel op naam van Miedl. Zoals gebruikelijk, moesten n.L steeds eerst claims wor den uitgeschreven alvorens het Com missariaat-Generaal voor de Recupera tie (CGR) daarmede gewapend in Duitsland op zoek ging naar de ver dwenen doeken. Een der z.g. kunstbe- schermingsofficieren van het CGR was dr. De Vries, die er dus naast zijn drie directeursfuncties nog een vierde be trekking op na hield. De voor de hand liggende conclusie uit deze vondst lin de administratie is, dat de Stichting geweten moet hebben, dat niet Katz, doch Miedl de feitelijke eigenaar van de schilderijen was. Daar men Miedl uiteraard de schilderijen nimmer zou teruggeven, behoorden deze dus de Staat toe. Uit de boeken van Miedl was zoals bekend reeds Gisteren zette de Prinses-regentes haar besprekingen met de fractie-leiders der verschillende partijen voort. Ook de heer Ch. Weiter bracht een bezoek aan Huis ten Bosch. (Van onze correspondent). Omringd door prachtige bomen- partijen en gazons ligt te Zeist het rust- en herstellingsoord „Sonne- haert" voor vrouwen en moeders uit de Katholieke Arbeidersbeweging, dat gisteren onder grote belangstel ling, vooral van de instellingen en afdelingen van de K.A.B., door Mgr. Van Schaik werd ingezegend. „Dit is een van de mooiste dagen uit de geschiedenis van de K.A.B.", zo begon de voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruyn, zijn toe spraak. ,,Een lang gekoesterd ver langen is hier vervuld, waar wij nu aan de vrouwen en moeders van de katholieke arbeiders, die zo on gelooflijk hard werken en vooral in de oorlogsjaren zich de grootste opofferingen hebben getroost, een rust- en herstellingsoord kunnen aanbieden, dat zijn weerga niet vindt." En „Sonnehaert", waar gisteren de vlaggen waaiden en waar talloze bloem stukken getuigden van aller vreugde, is dan ook door hard werken van de com missie onder leiding van J. Verzuu, samen met architect De Jong, zó ge worden, dat menig -hotel jaloers zou kunnen zijn op de inrichting. Een ruim terras, een in lichte tinten gehouden eetzaal met kleine tafeltjes, een conver satiezaal, een serre met een bibliotheek, waarin vele goede ontspanningsboeken aanwezig zijn, een eenvoudige, maar smaakvolle kapel, waar men in de sacristie een volledig stel paramenten aantreft, het zijn allemaal onderdelen van deze prachtige inrichting. Er zijn regelingen getroffen om de moeders in het huishouden te vervan gen tijdens haar afwezigheid. De jong- „Huize Sonnehaert" De vertegenwoordigers van de Ame rikaanse democratischepartij zijn Maandag in Philadelphia bijeen geko men om hun candidaat te kiezen voor het presidentschap. Bij deze strijd vertoont Philadelphia, deze „stad van broederlijke liefde", wel een geheel ander beeld dan veertien dagen geleden toen de republikeinen er op neerstreken en de grootste show op voerden, die hier ooit vertoond is. Er was toen een lijfwacht voor nodig om door de menigte in de lobby van het Bellevue Stratford Hotel te dringen het conventie-hoofdkwartier. Er waren toen fanfare-corpsen, ba nieren en confetti. Mensen beklommen zeepkisten en bezongen en beschreeuw den de goede eigenschappen van Tom Dewey, Hal Stassen, Doug MacArthur, Bob Taft, Earl Warren en anderen. Momenteel is Philadelphia even rus tig als Harry Truman's achterwarande in het Witte Huis te Washington. Thans juicht niemand. Het was een zaam in de hotel-lobby en je kon er de echo van je eigen stappen horen. Nauwelijks levendiger was het in het hoofdkwartier van rechter William Douglas. Het meisje, dat de honneurs waarnam, vertelde dat deze heer er gens in Oregon aan het vissen was. De nominatie van Truman als de mocratisch candidaat voor het presi dentschap schijnt bij de eerste stem ming, die de conventie waarschijn lijk Woensdag zal houden, welhaast zeker, nu een aantal van de vroegere aanhangers van de vroegere „Eisen- hower-presidenf'-beweging naar het Truman-kamp is overgelopen. De positie van Truman werd verder versterkt door de verklaring van Wil liam Douglas, rechter van het opper ste gerechtshof, dat hij geen candidaat zou zijn voor de liberale vleugel van de democratische partij. Douglas was vaak als een mogelijke candidaat genoemd nadat Eisenhower zich had teruggetrok ken. Een nieuw, hoewel zwak, offensief stak Zondag tegen Truman de kop op. Senator Claude Pepper van Florida maakte bekend dat hij democratisch candidaat zou zijn- Pepper, die in de partij uitgesproken links staat, werkte met Henry Wallace samen totdat laatst genoemde met de partij brak. Pepper's kansen voor de nominatie zijn dus klein en ook .is het onwaarschijnlijk dat de tegen Truman zijnde conservatieve Zuidelijke democraten Pepper hun steun zullen geven. Senator Alben Barkley, mogelijk can didaat voor het vice-presidentschap, hield de openingsrede van de nationale conventie zonder een democratische overwinning te voorspellen. Hij ver klaarde, dat de democraten in Novem ber verdienen te winnen. Barkley viel het getuigenis der repu blikeinen ten aanzien van de buiten landse politiek aan, maar bracht hulde aan twee republikeinen, senator Arthur Vandenberg, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen, en Charles Eaton, die lid is van de commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Huis van Afgevaar digden. „Zij leverden grote bijdragen tot het Europese herstelplan van de re gering de grootste internationale po ging om economische, morele en poli tieke stabilisatie te verkrijgen, welke ooit in de geschiedenis der mensheid is voorgekomen sten, de babies, kunnen worden mee genomen en voor deze is er een kleine crèche, waar een microfoon is opgesteld met een versterker, die aansluit op een loudspeaker in de slaapkamer van de kraamverpleegster, die aan „Sonne haert" verbonden is. En alle vloeren gedekt met Deventer tapijten, de wanden met aardige schil derijen, een moderne keukeninstallatie, men kreeg een indruk niet van overda dige luxe, maar van een omgeving, die zo aangenaam is, dat de moeders het hier werkelijk naar haar zin zullen hebben, een indruk bovenal van het respect, dat in de K.A.B. leeft voor het werk der moeder en waardoor de Katholieke Arbeidersbeweging bewijst, niet alleen een beweging te zijn voor mannen en jonge arbeiders, maar een gezinsbeweging, die het verkiezingsde vies van de K.V.P. realiseert Nog spraken de burgemeester van Zeist, de vertegenwoordiger van de Levensverzekeringsmaatschappij „Con cordia" van de K.A.B., die een gift van f 10.000 schonk, en de voorzitter van de Centrale van Diocesane Ziekenfondsen, die de jongste instelling van de K.A.B. met f50.000 bedacht. Maar in aller woorden klonk het door, dat hier alleen nog maar een begin gemaakt is, en dat men in de naaste toekomst nog meerde re van deze huizen wil oprichten (Son nehaert kan 47 moeders huisvesten); bovendien bestaan er plannen voor kindervacantieoorden, waarvoor met al lereerst „Drakenburgh" zal gaan af bouwen. Een prachtige omgeving, een rmeke inrichting, beheerd door een toege wijde en voor zijn taak berekende staf, deze trits zal de katholieke arbeiders moeders geboden worden. Er zullen spoedig meer van deze huizen komen, als De Bruyn het maar trekken kan! gebleken, dat deze Duitser Katz voor de 8 doeken ruim had betaald. Naar het schijnt, onbreekt echter ondanks dit voor de directeur der Stichting, dr. De Vries, bezwarende materiaal ieder bewijs, dat hij de Staat met opzet zou hebben opgelicht, toen hij de schilderijen gratis aan Katz liet retourneren. Integendeel, uit het feit, dat deze papieren niet vernietigd zijn, zou men kunnen concluderen, dat zij het geweten van dr. De Vries niet hebben belast Het wordt n.l. niet voor onmogelijk gehouden, dat de betreffende claims in de administra tieve rompslomp der Stichting aan de aandacht van de directeur zijn ontsnapt toen de schilderijen maan den later uit Duitsland waren terug gebracht. In dat geval zou men dr. De Vries dus slechts grove nalatigheid kunnen verwijten. Gehoopt wordt te kunnen vaststellen welke van de drie mogelijkheden de juiste is: a. Opzettelijke benadeling van de Staat door dr. De Vries: b. De te ruggave aan Katz is geschied, nadat dr. De Vries en Katz een desbetreffende af spraak zouden hebben gemaakt; c. Een volkomen te goeder trouw zijnde dr. De Vries is het slachtoffer van Katz ge worden. De directeur van het Rijksmuseum sprak er zijn verwondering over uit, dat men dr. De Vries had aangehouden zon der hem, Jhr. Röell, daarvan ook drie dagen later nog niet te verwittigen. Voorts uitte hij zijn verbazing over het eit, dat men hem in deze zaak tpt dus verre niet als getuige heeft gehoord. De heer Koot secretaris van het Rijksmuseum, was van mening uit naam van de gehele Nederlandse kunst wereld te spreken, toen hij opmerkte, dat dr. De Vries, die hij als een groot, kunsthistoricus met een prachtige staat van dienst voor Nederland schetste, een bijzonder gunstige reputatie voor zijn kennis, tact en optreden in binnen- en buitenland (vooral in Engeland en Ame rika) bezit en dat men in kunstkringen zijn arrestatie een betreurenswaardig misverstand om niet te zeggen een fout acht. Gisteren zijn beide arrestanten door ambtenaren van de CVO naar Den Haag overgebracht en verhoord door de Of ficier van Justitie. Daarna zijn zij opge sloten in het Huis van Bewaring aldaar. De rechter-commissaris heeft het bevel tot voorlopige inhechtenishouding gete kend. De waterstand van de Waal is vooi Tiel door de regen van de laatste dagen opgelopen tot 7.30 plus NAP. Het ge volg hiervan is, dat de gierpont uit de vaart is genomen en de veerdienst thans wordt onderhouden door een stoomboot met aangekoppelde pont. Het autover keer ondervindt hierdoor aanzienlijke vertraging. De pachters van het hooi- en gras land langs de Waal en ook de eigenaren van de steenfabrieken wachten in grote spanning af of de gedurende de laatste dagen reeds versterkte zomerkaden langs de rivier in. staat zullen zijn het wassende water tegen te houden. Moch ten deze kaden overstromen of doorbre ken, dan zullen honderden hectaren gras- en hooiland verloren gaan, terwijl ook de steenindustrie aanzienlijke scha de zal lijden. Meen niet dat verkeren in op pervlakkig en lichtzinnig gezelschap u niet schaadt; men kan niet door de regen gaan zonder nat te wor- yden. Het A.N.P. verneemt, dat dr. M. F. da Costa Gomez, vertegenwoor diger van Curacao by de Neder landse regering, en de heer W. R. Plantz, ondervoorzitter van de Sta ten van Curacao, bepaald zeer opti mistisch gestemd zyn ten aanzien van de recente ontwikkelingen en van de naaste verwachtingen in de Antillen. Daar is thans de opzet ontworpen van een „federatie van de nieuwe Nederlandse Antillen", welke opzet in de eerstvolgende maanden in studie zal worden genomen. Het rapport, waarin het bedoelde ont werp is vervat, zal over enkele we ken door prof. van Poelje, voorzit ter der Arubaanse commissie, wor den ingediend by de Nederlandse regering en de Rondetafelconferen tie. Zijn wq wel ingelicht, dan heeft dit rapport een zodanige vorm en zodanige basis, dat het een integrale oplossing biedt van de moeilijkheden in het ge biedsdeel Curasao en dat het de be sprekingen der Rondetafelconferentie eventueel in een nieuw stadium zal kunpen brengen. Gedacht zou zyn een driedelige fede rale structuur, waarin Aruba, Curacao en Bonaire, tezamen met de Bovenwin den, als samenstellende delen zouden deelnemen. Zij zouden elk met vijf le den zijn vertegenwoordigd in een Wet gevende Federale Raad. waarin in ge val van meningsverschil vijf xeden steeds een beroep zouden kunnen doen op de Kroon. Aan elk der delen zou in tern zelfstandig bestuur worden ver leend. Dr. Da Costa Gomez, die zich -r even min als de heer Plantz over bijzon derheden van het ..rapport van Poelje" wenste uit'te laten, zeide van mening te zijn dat de West thans een enorme voor sprong heeft op Indonesië omdat in de West thans de evolutionnaire ontwikke lingen in strakke lijnen worden door getrokken. In de toekomst kunnen wij tegemoet zien, aldus dr. Da Costa Gomez, dat de „nieuwe Nederlandse Antillen" een waarlijk integrerend deel zullen zijn van het Verenigd Koninkrijk der Ne derlanden. Naar wij vernemen zal de haringprijg met ingang van 2 Augustus worden verlaagd tot tien cent. Van die datum af begint de visvangst met trawlers, by welke wy ze van vangen de exploitatie kosten aanmerkelijk .lager zijn. Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Wageningen, waar hij allereerst de opening van de dertiende landbouwweek bijwoonde. Na de opening der vergadering begaf de Prins zich naar het Instituut van Land bouwwerktuigen en Veeteelt Hier woon de hy een demonstratie bij van het door prof. Visser ontworpen toestel om trek kracht en vermogen van paarden te be palen: de remrosmolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1