Knieval der M Dr. Beel formateur ondervindt moeilijkheden, maar blijft favoriet RUSSISCHE ANTWOORDNOTA OVERHANDIGD Over de inhoud nog niets hekend Amerika eist staking van de vijandelijkheden AANSLAG OP TOGLIATTI NATTE WEER BEROKKENT SCHADE AAN LAND- EN TUINBOUW Cochran volgt Dubois op Janssen en De Ruiter in voorste linies Zo nodig toepassing van sancties Het weer Het hoogste spel Tot hoofd en hart 1 h Nieuwe dwangmaatregel voor de Berlijners Resolutie der V.S. heeft steun van Engeland Onvruchtbare vredespogingen DEENSE KONINGIN EN PRINSESSEN GEWOND Bij auto-ongeluk Door drie kogels getroffen Als de regen blijft vallen, is er op een voorspoedige oogst weinig kans Tito ontbindt partij der socialisten Uitverkoop textiel WOENSDAG 14 JULI 1948 72sfe JAARGANG No. 24204 Officieel wordi medege deeld, dal de Prinses-Regen- fes aan de minisler-presideni dr. L. J. M. Beel, een opdracht heeft gegeven tof hef vormen van een parlementair kabi net, dat een zo groot moge lijk vertrouwen van de Twee de Kamer geniet. Dr. Beel heeft deze opdracht in be raad genomen. Opening Staten-Generaal in Comm. v. Goede Diensten Geheime organisatie te Batavia opgerold II* TOUR DE FRANCE DE HONGERBLOKKADE VAN BERLIJN Hef Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hedenmiddag het Russische antwoord op de Britse nofa betreffende de situatie in Berlijn ontvangen. Over de inhoud van het Russische antwoord is nog geen mede deling gedaan. Palestina in de Veiligheid sir aad Toespraak van Z. H. de Paus Zesmogen d hedenoonf erentie op 25 Juli? Zijn positie zeer versterkt Communisten en socialisten vinden elkaar Gezamenlijke actie in Italië tegen geen of weinig punten BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSEHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 15 cents per mm-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. -oskou is natuurlijk ontstemd over de voor de communisten zo teleurstellende uitslag der verkiezingen. Dat betekent, dat de Cominform of het Kremlin waar schijnlijk onder het bestuur der C.P.N. zondenbokken zal zoeken. En wat is begrijpelijker dan dat het partijbe stuur der C.P.N. daarom zelf maar .J vast begonnen is met een „mea cul pa" uit te roepen. Misschien dat het de toorn der Moskouse opperbonzen enigszins kan doen bedaren. „Wat zijn de oorzaken van onze achteruitgang?", zo vraagt het com munistisch partijbestuur zich af, vol gens een verslag in De Waarheid. „Als wij de vraag stellen of onze partij alles gedaan heeft om de aan tijgingen van onze vijanden te ont zenuwen, dan moeten wij daarop ont kennend antwoorden. Wij zijn er niet in geslaagd al onze vrienden volko men te overtuigen, dat er een Ame rikaanse bedreiging is." „Waarom hebben wij zo weinig van de alom bestaande ontevredenheid met de regeringspolitiek in bewuste strijd kunnen omzetten? De voornaamste oorzaak ligt niet in ónze verkiezings-campagne, hoe zwak die in menig opzicht ook was, doch Dp twee gebieden. Op de eerste plaats in de verwaarlozing van het werk voor de dagelijkse belangen van de arbeiders, middenstanders en platte landsbevolking." Zo gaat de zelfbeschuldiging nog enige tijd voort, om haar hoogtepunt te vinden in deze zin: „Sinds de be vrijding is onze partij tekortgeschoten op het gebied van de vakbeweging. Wij zullen onze houding in deze radi caal moeten herzien." Doch de knieval is hiermee nog niet fiiep genoeg. Uitvoerig verklaart het partijbestuur der C.P.N. (De Waar heid) zich accoord met de resolutie van de Cominform en de critiek, die op de leiders Tito c.s. van de Joego slavische partij is uitgebracht. Paul de Groot meent nu zijn ge zicht èn tegenover Moskou èn tegen over de Nederlandse arbeiders vol doende te hebben gered. Hij vergist zich. Zeker tegenover de Nederlandse arbeiders, want zij herinneren zich bijvoorbeeld hoe radio-Moskou 8 Juli j.l. een volkomen leugenachtig beeld gaf van de verkiezingen in ons land. De communisten waren, volgens Mos kou, immers niet vrij bij het uitbren gen van hun stem. Zij werden gehin derd en gemolesteerd door speciaal door de andere politieke partijen af gerichte terreurploegen enz. enz. Iedere Nederlander, ook de com munist, weet, dat dit alles gelo gen is. Als het partijbestuur der C.P.N. nu eens., onomwonden tegen deze leugen campagne van Moskou geprotesteerd bad. Niets daarvan. Het doet in zijn angst een diepe knieval voor Moskou en de Cominform. Wat een kerels! (Van onze parlementaire redacteur) In verband met de besprekingen rond de Kabinetsformatie valt nog te melden, dat er gisteren contact is opgenomen tussen de Partii van de Arbeid en de Christeliik-Historischen. Omtrent de aard van deze bespreking valt niets te mel den en men moet er vooral geen voor barige conclusies aan vastknopen, maar het feit is opmerkelijk genoeg om het niet onvermeld te laten. De voorzitters van de beide Kamers dér Staten-Generaal, de heren- prof. Kranenburg en mr. Van Schaik, zijn gisterochtend door de Prinses-Regentes ter conferentie ontvangen. Dezer dagen kan het Koninklijk Be sluit tegemoet gezien tvorden, waarbij de minister-president wordt gemachtigd om namens de Prinses-Regentes de ver enigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal op Dinsdag 27 Juli te openen. President Truman heeft Dinsdag de heer H. Merle Cochran benoemd tot op volger van Dubois als vertegenwoordi ger van Amerika in de Commissie voor Goede Diensten. De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de V. S. en heeft sedert November 1947 de rang van gezant. Hij werd geboren in 1892 te Crawfordsville (Indiana) en studeerde aan de universiteit van Arizona. Op de eerste en tweede bijeenkomst van het voorbereidend comité van deskundigen voor, de internationale monetaire en economische conferentie van Genève trad hij op als adviseur. Het Bataviase „Dagblad" van heden bevat een groot opgemaakt bericht op de frontpagina, waarin wordt gemeld, dat militairen en politie in de afgelopen nacht de kampong Menteng-Soekaboemi te Batavia hebben omsingeld en vele arrestaties hebben verricht. De repu blikeinse overste Soemantri, de „Lord Lister van Java", had hier enige cellen gevormd. Er werden vele documenten en lidmaatschapskaarten van geheime organisaties gevonden. „Het Dagblad" drukt voorts een foto- eopie af van een document, waarin de republ. minister van defensie te Djocja aan de eerste luitenant van de T.NI., Andawidjaja, opdracht geeft zich met eenheden naar Batavia te begeven. Als reden wordt op het document opgege ven: „diensten ten behoeve van het leger". „Het Dagblad" meldt hierbij, dat Andawidjaja heeft bekend, dat hij naar Batavia kwam om sabotage te plegen. Lege 'stoelen tijdens de Conventie der Amerikaanse Democratische Partij, waar een candidaat voor de komende presidentsverkiezingen moet worden gesteld. Het gaat hier niet zo levendig toe als op de Republikeinse Conventie. Algemeen wordt aangenomendat Harry Truman de Democratische candidaat zal zijn, en zijn benoeming wordt vandaag verwacht. Senator Claude Popper (Florida), een der belangrijkste gegadigden, heeft zich reeds te zijnen gunste teruggetrokken. Gisteren werd de zeventigjarige Senator Alben Barkley (Kentucky) aangewezen als de Democratische candidaat voor het vice-presidentschap, zeer tot genoegen van Truman. Truman en Barkley zullen dus vermoedelijk gezamenlijk de strijd aanbinden met het Republikeinse koppel DeweyWarren. Men meent te Berlijn ook te weten, dat verleden week drie Russische maar schalken bij maarschalk Sokolovsky zijn geweest, n.l. Boelganin, minister van Defensie, Tolboetsjin, die lange jaren in de Balkan dienst deed. en Boedjenny, een beroemd cavalerie-generaaL Ge ruchten doen de ronde, dat het com mando van het Westelijke Russische le ger naar Duitsland zou worden ver plaatst. De Russische bezettingsautoriteiten Graaf Bernadotte, de Palestijnse be middelaar der V. N„ heeft gisteren bp de Veiligheidsraad aangedrongen op het uitvaardigen van een ibindende or der „staakt het vuren" aan Joden en Arabieren. Hij wenste Jeruzalem te de militariseren en door personeel der V. N. eventueel doen verdedigen. De partij die weigerde te gehoorzamen, moest blootgesteld worden aan de sanctie-maatregelen welke het Hand vest der V. N. toeliet. Zo mogelijk moest een volksstemming worden ge houden. Bernadotte meende, dat 1000 man het minimum van de door deTJNO te zenden bewakingsstrijdkrachten vormden, dat evenwel 2000 man zeer gewenst Is. Amerika stelde vervolgens in een krachtige resolutie voor, de toestand in Palestina een bedreiging van de vrede te noemen en drong aan op spoedige staking van het vuren. Het ogenblik daartoe zou door Bernadotte bepaald moeten worden, doch voor Jeruzalem zou dit ogenblik reeds 24 uur na aanvaarding der resolutie aan breken. De partij die in gebreke zou blijven zou door de Veiligheidsraad kunnen worden gestraft. Engeland heeft verklaard, de Ame rikaanse resolutie formeel te steunen. Naar in welingelichte diplomatieke kringen te Londen wordt aangenomen, zal Groot-Brittannië, ondanks zijn ver dragsverplichtingen tegenover zekere Arabische staten, aan economische en CANNES, 13 Juli. Van San Remo tot Se grens werden verschillende renners in de Tour de France op velerlei wijze aangemoedigd. Op het asphalt en de mu ren kon men lezen: „Leve Bartali, Cot- tur, Ronconi, leve Italië" enzmaar niets hielp, want vandaag zagen de Ita lianen zelfs geen kans van de verzwak king van Bobet te profiteren. Deze ging integendeel tot het uiterste in de aanval om zich zelf als het ware te overtuigen dat de moeilijkheden, die hij tengevolge Van zijn steenpuisten ondervindt, niet ondraaglijk zijn en dat hij een etappe kan winnen. Vele renners hadden van daag een inzinking, vooral de internatio nale ploeg was er slecht aan toe en de kracht van Brambilla en Sciardis was sterk afgenomen. Zelfs hun leiders Lambrecht en Bobet, de mannen, op wie men het meest ver trouwde, vertoonden vandaag tekenen van vermoeidheid. Brambilla kwam al dadelijk bij de bestijging van de Cas- tillon na het plaatsje Menton achter te liggen, terwijl Sciardis hier bij wijze Van spreken haast niet vooruit kwam. Dit was een grote teleurstelling voor de 'leider van deze ploeg, die er toch min stens op gerekend had, dat deze twee hiannen Lambrecht in de strijd tot aan Parijs zouden kunnen helpen. Vandaag kostte het bergtraject echter ook veei Van zijn krachten. Het schijnt iedere dag weer, dat Bar tali iedere hoop om de Tour te winnen heeft opgegeven. Na Toulouse had deze Italiaan zich voorgenomen in de Alpen aan te vallen, maar de eerste Alpen- etappe San RemoCannes verliep ook al niet bepaald gunstig voor hem en Ijij *ag geen mogelijkheid zich tegen de aan vallen van de Fransen en Lambrecht te Verzetten. Tot overmaat van ramp kreeg hij nog een lekke band. Bartaii is ouder geworden, dat is de mening van velen, maar ook van Alfredo Binda, die bij de kankomst van de renners duidelijk liet hlijken, dat ook hij geen hoop meer had ep een overwinning van deze Italiaan. Volgens Ockers gaat Impanis de Tour kdnnen. Hij schreeuwt dit tegen ieder een, die het maar horen wiL In de Al ben zal hij aanvallen en op de straat- kienen van het Noorden zal geen ran ker hem bij kunnen houden. En dan zijn Schotte, Mathieu, Van Pijck en ik er ook nog, beweert hij. Hij spreekt niet de namen van zijn an dere ploeggenoten uit, want hij schat 5? niet bepaald hoog. Vandaag moest T^mon, een van hun beste rijders, vlak °°r de Italiaanse grens opgeven. Bhysiek was hij niet goed meer in rde en moreel was hij zeer geschokt "oor zijn achterstand, zodat hem de ontbrak verder te strijden. Te- mm miütkire sancties, ingeval de strijd in Palestina wordt voortgezet, deelnemen. Graaf Bernadotte heeft de algemene secretaris van de Arabische Liga tele grafisch verzocht het staken der vijan delijkheden te Jeruzalem te bevelen, zo wordt uit bevoegde Arabische bron ver nomen. Azzam Pasja heeft geantwoord, dat een dergelijk verzoek individueel tot ieder der Arabische staten diende de worden gericht. Graaf Bernadotte heeft vervolgens van de betrokken sta ten de eenparige verzekering gekre gen, dat zij bereid zijn in de (door de Arabieren bezette) stad van Jeruzalem het vuren te staken om de vernieling van de gewijde plaatsen te voorkomen. De Arabische staten verklaren, dat een dergelijk verzoek geen betrekking kan hebben op de nieuwe stad. aangezien daarin „120.000 Zionisten, onder wie 50.000 strijders, verschanst ziin." Twee-motorige vliegtuigen, waar schijnlijk van Syrische herkomst, bom bardeerden Dinsdagavond laat Haifa Dit was de eerste grote luchtaanval op deze stad. s In een toespraak bij de aanvaarding van de geloofsbrieven van de nieuwe ambassadeur van Ecuador bij de Hei lige Stoel, heeft Z. H. de Paus o.m. ge wezen op „de onvruchtbaarheid van de na-oorlogse pogingen .om een hechte en blijvende vrede te verzekeren". „De mensheid", zo zei hij, „betreurt het kort stondig leven van de plechtige verdra gen, die als de grondslagen voor een toekomstige vrede zijn verwelkomd Op deze manier zullen de wereldproblemen ons allen bezig houden en in gevaar brengen." „De moeilijkheid vloeit in feite voort uit het ontbreken van een algemene maatstaf, erkend door allen, waaraan men zich moreel gebonden zou achten en die derhalve niet losgelaten zou kun nen worden. De toepassing daarvan", aldus Z.H. de Paus, „zou de verbreiding van privé-belangen, egoïsme en het on gebreideld verlangen naar macht ver hinderen". De Belg Ockers feliciteert zijn landgenoot Raymond Impanis met zijn zege in de étappe MontpellierMarseille. overschreed en nu geen toestemming krijgt om in Cannes te starten. Daarentegen vocht Schotte, die niet bepaald een klimmer is, moedig ver der. Hij helpt Impanis zo veel hii kan en heeft nog steeds de hoop de laatste etappe te zullen winnen. „■^gesteld in zijn training trok hij zich dan Tv/r ^our terug. Toch was hij beter ij1" Mertens, die vandaag, evenals Bram- en Gousset, de toegestane 15 pet Van de Nederlands-Luxemburgse ploeg is Kirchen de beste rijder. Deze Luxemburger leverde zeer goed werk bij de bestijging van de Turini en slaagde er zelfs in bij de afdaling de kopgroep met Bobet, Molineris, Lam brecht en Lazarides in te halen. Zijn gehele tocht verliep zonder enig inci dent. Ik wist, dat ik in de sprint gesla gen zou worden, vertelde hij, want ik had, geen hulp van ploeggenoten, terwijl de anderen in de kopgroep hun krach ten konden verenigen. Toch ben ik tevreden met het resul taat. Janssen, die aan het begin van de tocht moeilijk op gang kon komen, heeft nu veel beter en regelmatiger ge reden. En wanneer hij in de Alpen niet te veeltijd verliest, kan hij nog tot een behoorlijk eindresultaat komen. De Hoog bezet nu de 47ste plaats in het algemeen klassement met een tijd van 81 uur 38 min. 45 sec. Het resultaat van de twaalfde etappe San RemoCannes is: 1. Bobet (Fr.) 5 u. 22 min. 36 sec.; 2. Molineris z.t. (Z.W. Frankr.); 3. Lam brecht (Internat.) z.t.; 4. Kirchen (Ned.- Lux.) 5. Lazarides (Fr.) (allen zelfde tijd); 6. Geminiani (Centrale Z.W.-pl.); 7. Robic (Fr.); 8. Brule (Parijs); 9. Im panis (België A); 10. Thietard (Parijs); 11. Tacca (Internat.); 12. Neri (inter nat); 13. Ramoulux (Centr. Z.West); 14. Dupont (Belg. B); 15. Piot (Parijs); 16. Ockers (België A); 17. Chapatte (Pa rijs); 18. Vietto (Fr.); 19. Mathieu (Bel gië). Als 20ste kwamen ex aequo binnen Wim de Ruiter en Janssen (Ned.), Rick en Mathys (Belg.), Bartali (Italië), Orts (Centr. Z.-West), Bonnaventure (West. Fr. ploeg), Engels (Belg.), 34. De Hoogh. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bobet 80 uur 4 min. 36 sec.; 2. Lam brecht 80.07.05 3. Impanis 80.18.42; 4. Teisseire 80.23.38; 5. Thietard 80.24.37; 6. Ronconi 80.25.08; 7. Bartali 80.26.04; 8. Camellini 80.26.17; 9. Lapebie 80.29.31; 10. Mathys 80.30.10; 17. Kirchen 80.37.47; 27. Janssen 81.00.28; 39. de Ruiter 81.21.52. Na de 12de etappe luidt het ploegen- klassement: 1. Frankrijk 240.59.11; 2. In tern. 241.06.35; 3. Centrum-Zuid-West 241.48.16; 4. België A 241.55.40; 5. België B 241.58.30; 6. Parijs 241.58.35; 7. Italië A 242.31.17; 8. Holland-Luxemb. 243.00.14; 9. Italië B 243.17.36; 10. Zuid-Oost 243.22.35; 11. Noord-West 245.17.02. De West-ploeg bevat thans niet meer dan twee renners, zodat deze niet meer voor plaatsing in het ploegenklassement in aanmerking komt. Bespiedt uzelf in uw doen en laten I ais uw grootste vijand; dan zijt gij beste vriend. J al Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind uit Weste lijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zon op: 4.37. Onder: 20.54 Maan op: 15.57. Onder: 0.30. Koningin Ingrid van Denemarken en haar beide dochters, prinses Margrethe en prinses Annemarie, werden vanoch tend gewond, toen de auto, die door de Koningin bestuurd werd, tegen een boom reed. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis te Sonderborg. Het ongeval gebeurde twee kilometer ten Noorden van het koninklijke verblijf te Graasen op Zuid-Jutland. Koningin Ingrid heeft een diepe hoofdwond en haar rechter knieschijf is verbrijzeld. hebben gedecreteerd, dat alle Berlijners die uit of naar de Russische sector willen gaan, slechts by de Russen pas sen daartoe kunnen aanvragen. Sokolovsky heeft dr Kurt Fischer, de communistische minister van Binnen landse Zaken in Saksen, benoemd tot president van het Dnitse binnenlandse bestuur in de Oostelijke zone. Volgens de jongste opgave bestaat de voorraad levensmiddelen voor de Wes telijke sectoren van Berlijn uit graan voor 47 dagen, meel voor 28 dagen, vet ten voor 57 dagen, vlees voor 33 dagen, suiker voor 67 dagen, „Ersatz"-koffie voor 47 dagen, melk voor 36 dagen en aardappelen voor 10 dagen. Sedert 26 Juni is thans 20.263 ton op 5.097 vluch ten aangevoerd. Hiervan vlogen de Ame rikanen 2.927 maal en de Britten 2.170. De Amerikaanse luchtvlucht bracht 12.263 ton, de R.A.F. naar schatting 8000 ton. Naar aanleiding van berichten dat de K.L.M. door de Amerikaanse en En gelse regeringen benaderd zou zijn om deel te nemen aan het' goederentrans port naar Berlijn, deelt de K.L.M.- persdienst mede, dat tot op heden van een dergelijk officieel verzoek niets bekend is. Wel is de K.L.M. zijdelings van particuliere zijde gepolst inzake vrachtzendingen naar de Duitse hoofd stad. Frankrijk heeft voorgesteld, op 25 Juli te Parijs een zes-mogendheden- conferentie te houden om een begin te maken met het opstellen van een ge detailleerde overeenkomst voor het Ruhrgebied en met een herziening der West-Duitse grenzen. De mini ster-president van Neder- Saksen, Kopf, heeft Dinsdag in net parlement van zijn land de voorstellen van de elf minister-presidenten voor een West-Duitse regering bekend ge maakt. De bijeenroeping van een Nationale Vergadering en de uitwerking van een Duitse grondwet zou verdaagd worden. De onderscheidene landdagen zouden een „representatieve parlementsraad" kiezen, belast met het opstellen van de grondbeginselen van een administra tief eenheidsstatuut voor de Westerse bezettingszones en invoering van een kieswet. De parlementsraad zou vóór 1 September 1948 in functie moeten treden. Hedenmorgen heeft een 25-jarige Ita liaanse student in de rechten een aan slag gepleegd op de 55-jarige Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti toen deze door een zij-ingang het par lement verliet. De aanrander vuurde vier schoten af op Togliatti. Twee schoten zouden hem getroffen hebben in de dq en het derde zou rakelings onder het hart zyn doorgegaan en de milt getroffen hebben. Toen Togliatti zyn aanvaller zag hield hy zijn acten- tas voor zijn gezicht om zich te be schermen. Door drie kogels getroffen viel Togliatti neer, waarbq hij met zyn hoofd tegen de betonnen vloer sloeg. Direct na de aanslag werd Togliatti naar de ziekenzaal van het parlement gedragen, vanwaar hij naar een zieken huis werd vervoerd. Prof. Mario Cer- avolo, hoofdchirurg van het ziekenhuis verklaarde, dat de toestand van Tog liatti ernstiger was, dan men aanvan kelijk had gedacht. Prof. Ceravolo heeft het volgende bulletin uitgegeven: „De algemene toestand is gedrukt en hij is in een toestand van bewusteloos heid. De polsslag is zwak, maar regel matig." In de Senaat en de Kamer, waar men het nieuws dadelijk vernam, werd de vergadering geschorst, hetgeen gepaard ging met scènes van grote opwinding. Eerste minister De Gasperi heeft zich naar het ziekenhuis begeven. De aanrander, de 25-jarige student Ballante uit Randoszo nabij Cantania werd direct na de aanslag door de po litie gegrepen. Volgens de eerste verklaringen, wel ke Ballante, die van Siciliaanse afkomst is, tegenover de politie heeft afgelegd, zou hij tot geen enkele politieke partij behoren en had hij reeds twee jaar ge leden het plan opgevat de Italiaanse communistische leider om te brengen. Paus Pius XH was hevig ontdaan, toen men hem van de aanslag op- de hoogte had gebracht. Dit gebeurde, toen hij, zoals op Woensdag gebruikelijk is, audiëntie verleende. De audiëntie werd daarna onmiddellijk beëindigd. De Gas peri verklaarde dat niets ergers had kun nen plaats vinden. Het dagelijks bestuur van het onder communistische leiding staande Ita liaanse vakverbond is onmiddellijk bij een geroepen naar aanleiding van de aanslag op Togliatti. (Van onze correspondent) Het vorige jaar torste de boer in een moordende hitte bakken water naar de putten op zqn weiland, waar de koeien bulkend stonden te ïyden en hun voedsel zochten op de ver schroeide grasmat. En thans, een jaar later, werkt de boer in stromende regenbuien om het nog natte hooi binnen te halen uit angst voor het wassende water, dat vooral op de uiterwaarden reeds enorme schade aan de hooioogst heeft toegebracht. Het koren staat te rypen en binnen korte tyd zal men met het maaien moeten beginnen. Maar wanneer het weer van deze dagen zyn Maartse karakter zal biyven houden, zal er op een voorspoedige oogst niet veel kans zijn. Gistermorgen werd uit vrijwel alle sectoren nog was gemeld en reeds enige dagen geleden begonnen de laagstgele- gen uiterwaarden langs de Rijn, de Waal en de IJsel onder te lopen. Op sommige plaatsen steeg het water zo snel dat het daar ook de hoge uiterwaarden blank zette en de bandijken reeds bereikte. En ook binnen de dijken stijgt het kwelwater in de polders, waar reeds veel weilanden gelijken op moerassen en waar de stoppels hooi nog geen 10 cm. meer boven het water uitsteken. Enorme hoeveelheden hooi zijn reeds verloren gegaan, die door het snelvlie tende water werden meegesleurd en, was de boer in normale omstandigheden in staat voor een tweede maal het gras op de uiterwaarden te hooien, thans wordt dit met een laag slib overdekt, zodat de gevolgen van de hierdoor ont stane hooischaarste deze winter wel voelbaar zullen worden. Het vorige jaar was de boer genood zaakt in het midden van de zomer zijn beesten op stal te zetten omdat zijn verschroeide weiden neen' voedsel meer boden en zyn hooivoorraad ge raakte geheel uitgeput Ook thans moeten vele boeren langs onze grote rivieren hun beesten vanwege het hoge water binnenhalen, hetgeen voor de veehouders een dubbele strop be tekent. In de Ooy bij Nijmegen moet het Ne derlands-Duitse stoomgemaal met twee pompen werken om de waterstand in de polder op peil te houden, een zeer ab normale toestand, daar het gemaal tot heden toe nog bijna nooit in de maand Juli heeft moeten werken en men 's zo mers in dit gebied altijd water te wei nig heeft. Ook de steenfabrieken op de uiterwaarden van onze grote rivieren lijden onnoemelijk schade. Door de ab normaal hoge waterstand van de afge lopen winter werd ernstige schade toe gebracht aan de zwakke zomerdijken welke andere jaren ruimschoots in staat bleken het water in de zomermaanden te keren. In vele plaatsen, in de Betuwe en de Lijmers werd de bevolking opge roepen om met man en macht deze schade te herstellen. Men kon echter niet .voorkomen, dat "erschillende pol ders achter de zomerdijken onderliepen en dat verschillende steenfabrieken door hoog water kwamen stil te liggen. En dat midden in het aanmaakseizoen nu de tastvelden volgestouwd liggen met vers aangemaakte steenen, die nog in ongebakken toestand verkeren en geen water kunnen verdragen. Doordat de winterschade aan de dijken op sommige plaatsen niet onmiddellijk werd her steld, is thans reeds voor duizenden gul dens verloren gegaan, terwijl de drei ging uitermate groot blijft Wij leven in een land dat door de strijd tegen het water-groot is geworden, maar wanneer voor een ogenblik de waakzaamheid verslapt, grijpt onze erf v" and, het wa ter, ons en weet ons in onze zwakke plekken te treffen. Door het hoge water is de IJssel zelfs buiten zijn oevers getreden. De koeien moeten van het land worden gehaald en de hooioogst op de uiterwaarden is zeker mislukt. De blokkade van Berlijn is slechts een „politieke zet", schreef een door de Russen geïnspireerd Duits blad, schaamteloos, alsof het hier niet ging om het bestaan zelf van meer dan twee millioen door hongersnood be dreigden. Aan het Westen leert deze mededeling niets wezenlijk nieuws. Zij bevestigt hoogstens wat men reeds wist, maar geeft geen antwoord op de vraag, in welk spel deze zet dan wel past: in een spel dat „alleen maar" om een voor Rusland gunstiger vredestoe stand begonnen is, of in een, dat naar oorlog leidt. De verscherping van het nu reeds maanden oude conflict bergt bange twijfel, dat de Russische bedoe lingen niet vreedzaam zijn. Maar te gelijk ziet men Engelsen en Amerikanen parater dan het verleden liet hopen, terwijl zich ook in het Russische in- vloedsgebied gebeurtenissen voordeden, die onwaarschijnlijk maken, dat Mos kou de tijd voor een agressie metter daad reeds gekomen kan achten. De kracht waarmee Tito zijn positie, tegen de wil van de Kominform in, heeft kunnen behouden, demonstreert, dat de Sovjet-Upie eerst nog veel met haar bondgenoten te stellen zal hebben, alvorens zij zich militair tegen het Wes ten kan keren. De betogingen tijdens het Sokol-festival te Praag, welke een karakter van openlijke vijandschap je gens de stroman Gottwald hadden, ver sterken deze indruk. En men ziet moei lijk in. volgens welke berekening de Russen kunnen verwachten, dat een eventuele oorlog voor hen uiteindelijk anders zou verlopen dan die, welke Hitier begon. Wel beschikken zij over een machtig militair apparaat, doch zij zijn nog altyd omringd door een ge heel cordon van punten die tot Wes telijke bases zouden kunnen dienen, ter wijl Amerika, het hart van een even tuele Westelijke defensie, voor hen praktisch niet bereikbaar zou zijn. Bij zulk een kansberekening heeft men dan nog niet eens het bezit van atoom bommen, dat aan de kant van het Wes ten niet, aan die van Rusland nog al tijd ten zeerste twijfelachtig is, be trokken. Veel waarschijnlijker is, dat het Rusland werkelijk om niets anders is te doen dan om het beheer ovc-r Berlijn, op zich een hoogst gevaarlijk en bedenkelijk doel, doch niet een, dat onmiddellijk oorlogsgevaar bevat. De verdienste van het Engels-Amerikaanse optreden ig, dat het de Russen in de grond van de zaak bedreigt met oor log, indien zij te ver zouden gaan. De bereidheid van het Westen, zich mili tair te verzetten, is niet onduidelijk en juist zij is een garantie voor de vrede. De fout van toegeven in kwesties, die niet direct de allereigenste belangen be treffen, is in het verleden te vaak be gaan. De Japanse agressie jegens China, de Duitse herbewapening, de Italiaanse overval op Abessynië, de Anschluss van Oostenrijk, de inlijving van Tsjecho- slowakije, dat alles waren zaken die de wereld over haar kant liet gaan cn die daarom oorlog onvermijdelijk maakten. In deze fout zouden Engeland en Ame rika vervallen, indien zij zich nu uit Berlijn tieten jagen. Zoals de kwestie zich thans laat aanzien, nemen zij deze keer het risico niet. Zij zijn aan de vrede verplicht, de vrede op het spel te zetten. Het is het hoogste spel, dat in de grote politiek mogetijk is. Tegelijk tiet meest waardevolle. Dinsdag is de formele ontbinding va', de Joegoslavische Socialistische Partij bekend gemaakt Hiervoor heeft de Com munistische Party de onbetwiste leiding van het Volksfront gekregen. In de be kendmaking wordt gezegd, dat de partij ontbonden is wegens het afnemen van haar betekenis in het Front en omdat zü in feite „reeds had opgehouden enige werkelyke functie uit te oefenen" Een door de Communistische Partij van Macedonië uitgegeven verklaring van loyaliteit ten opzichte van maar schalk Tito heeft de positie van de maarschalk in het gebied, waar deze het kwetsbaarst was, ten zeerste versterkt. Joegoslavisch Macedonië, dat gelegen is tussen Bulgarije en Albanië in, werd beschouwd als bijzonder blootgesteld aan aanvallen van deze beide landen uit, vooral omdat het op groter autono mie aanspraak maakte. De heftigheid waarmede de Mace donische Communistische Partij te vens de Bulgaarse en Albanese com munisten heeft aangevallen, doet ver onderstellen, dat medewerking van Bulgarije en van Markos aan het tot stand brengen van een Groot-Mace- donië door „schenking" van de Bul gaarse en Griekse Macedonische ge bieden buiten kwestie is. Een vergadering van de Italiaanse so cialisten tezamen met de communis tische partij heeft de overeenkomst vcor gezamenlijke actie door de twee par tyen bekrachtigd, doch aangedrongen op ontbinding van het door de Neuni- Socialisten en Communisten gevormde Volksfront. De communisten zeiden het socialis tisch verzoek aan hun partijleiding te zullen doorgeven. Naar wij van het ministerie van Eco nomische Zaken vernemen, zal aan de tejftiel-detailhandel de gelegenheid worden geboden binnenkort een uitver koop te houden. Gedurende een periode van ongeveer veertien dagen zal de de taillist textielgoederen vrij of'tegen ver laagde puntenwaardering mogen ver kopen, mits hij de prijzen met minstens 10 pet. verlaagt. Hiermede wordt een verdere stap gezet op de weg naar de invoering van de voor de oorlog gebrui kelijke uitverkoop, echter niet in die mate waarin dit vroeger geschiedde, aangezien de winkelier aan verschil lende beperkende bepalingen gebonden blijft. De Katholieke Kerk in HongaiiJe heeft medegedeeld, dat met ingang van 10 Juli geen godsdienstoefeningen voor de radio meer zullen worden uitgezon den. De Kerk heeft atie medewerking aan die programa's opgezegd, .omdat haar daarin niet langer de vrije hand werd gelaten. Men kon zich er vooral niet mee verenigen, dat de godsdiensti ge uitzendingen vooraf gingen en ge volgd werden door programma's, welke niet strookten met de waardigheid en de wijding van de godsdienstige uitzen dingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1