Romantische verlichting in Den Hout ER/C Dl NOORMAN-DE STEEN VAN ATI ANTtS OP EIGEN BENEN De koningskwestie in België Een voorproefje van de feestweek lig BINNENKORT WEER TOEPASSING VAN HET AMBTENARENVERBOD Met kustvaarders de zee op HET KENNEMER BATALJON Nieuwe leiding R.K. Leeszaal AGENDA" H. KLEIN SCHIPHORST 25 JAAR RAADSLID Ni Hijnhardtjes BLOEMENDAALS OPEN LUCHTTHEATER Eén van de mooiste in ons land SLOT DEFECT? Wetsontwerp tot tussentijds ontslag aan Statenleden en wethouders goedgekeurd Prof. Aalberse herdacht Staking op Franse vlieg velden geëindigd Streng onderzoek Het „Ambtenarenverbod" WOENSDAG 14 JULI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Wie helpt aalmoezenier? Eindexamens Eindexamen H.B.S. A, Raaks Lezers klimmen in de pen Dr. Jos. Vandervelden gaat heen HAARLEMS MUZIEK- INSTITUUT Oplichtster in tram verkoopt Mittovos-loten l 40-jarig dienstjubileum ZANDVOORT Concert Woningbouw SANTPOORT Opening R.K. Speeltuin Buslijn naar theater FAILLISSEMENTEN „DE SLEUTELSPECIALIST" EERSTE KAMER ONTSCHEPING ZUIDERKRUIS Officiële uitslag verkiezingen Eendaagse propaganda- tochten voor het publiek Geen bereidverklaringen voor textiel Radioreportage van NederlandIerland MABEL BARNES GRUNDY Nieuw wetsvoorstel in overweging Naar publicatie van vertrouwelijke stukken Regering stelt commissie in Bloembollen naar Engeland H.H. WIJDINGEN Beurs van Amsterdam V erwonderd keken voorbijrijdende automobilisten, wielrijders en voorbij gangers Dinsdagavond naar Den Hout, die een gedaanteverwisseling scheen ondergaan te hebben. Als lichtende na- Pu.irgewrochten uit een ver land stonden de bomen in de hertenkamp; lichtfon teinen wierpen hun stralen langs takken en gebladerte. Waartoe dit alles was? De verlich- tingsinstalatie, die de Haarlemmerhout in de a.s. feestweek op zijn voordeligst moet laten uitkomen, was gereed geko men en werd nu geïnspecteerd. De plekjes, waar de schoonste effecten te zien waren, zochten we op en zo belandden we aan de Zuidzijde van de hertenkamp bij de vijver, die als een reusachtige spiegel het lichtspel op de rondomstaande bomen voortzette. Dit was een plekje waar het mogelijk was urenlang genietend te verblijven. Het naar de hemel gerichte licht deed de majesteit van de bomen goed uitkomen en net spiegeibeeld van de vijver leek de toeschouwer tenslotte op een myste rieuze doorkijk naar een verre, onwer kelijke wereld, waar bomen hun kruinen tot in het oneindige verheffen, het uit spansel steeds dieper blauw wordt en waar het altijd geheimzinnig licht is. Nog op vele andere -punten rondom de hertenkamp was' het goed te ver blijven en het .was jammer, toen in de late avond de lichtschalen, die voor zo'n Half Juli komt het Kennemer-batal- jon weer thuis en dan wil de aalmoeze nier van genoemd bataljon, die* al die tijd lief en leed met zijn „jongens" heeft gedeeld, een persoonlijk bezoek gaan brengen aan de ouders en event, vrou wen van de gesneuvelden en van hen, die gewond of ziek in Indië moesten achterblijven. Het spreekt voor zich, dat het zeer op prijs gesteld zal worden uit een derge lijke betrouwbare bron te mogen ver nemen. hoe de jongens zijn afgestorven ofwel hoe de toestand is van de zieken. Daar aalmoezenier Vastbinder voor deze bezoeken enkele dagen nodig heeft en de afstanden en verbindingen dikwijls moeilijkheden opleveren, doet hij een beroep op slechts één autobezitter, om hem omstreeks half Juli voor enkele da gen aan een auto te helpen. Dat dit een prachtige daad zal zijn beseft ieder en wel vooral degenen, die een man, zoon of familielid in Indië heeft. Toont hierdoor tevens uw vader landsliefde en uw bereidwilligheid een offer te brengen voor hen, die alles ga ven voor ons dierbaar vaderland. Nadere inlichtingen zal gaarne ver strekken J. G. M. Bosman, voorzitter Stedelijk Comité K. T„ Burg. Sandberg- straat 9 te Haarlem: overdag telefonisch te bereiken onder 18595. Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum fafd. Montessori Kennemer Lyceum), foor het eindexamen Gymnasium slaag- ien de dames M. Burdet (diploma A) en 3 Ortt (diploma B). Afgewezen 3 can- iidaten. Voor het examen H.B.S.-A slaagden mej. L. West en de heer H. Sandberg van Boelens. Een candidate wordt voorgedragen voor een zg. Lon- dens diploma. Afgewezen geen. Voor iet examen H.B.S.-B slaagden de da ros M. Hoesbergen, J. Hylkema, M. Ju- ius. A. Post, A. Wafelman en de neren Bosman, P. Giltay Veth, O. ter Haar, j de Langen. H. Levert, N. van der ifinne, L. de Savornin Lohman en G. S> -ellengrebel. Afgewezen 5 candidaten. Geëxamineerd 62 candidaten. Geslaagd de damse: E. Breedijk. F. Deijlius, I. Pluim Mentz. H. Bosscher, J. Schijffe- len, T. Samplonius, N. Beerman, G. v. Elk. L. Max, N. de Back, S. Saas, T. Jantzen, E. Lanzing. D. Meijers, B. Scholten, N. Drenth, A. Portegies, E. Bosse, G. Winkler, O. v. Heelsbergen, W. Ruygrok en de heren: K. Bossers, J. v. Beurten, P. Bertoen, E. Schwarze, H. Duk, W. de Boer, B. Rinkel, E. Ritter, T. v. d. Wal, C. Lenselink, B. Geermans, M. Handgraaf, K. Kolb, H. v. d. Schaar, F. Hosper. J. v. Huizen, K. Lennings, H. Hut, T. Kloos. J. Epker, E. Voss, R. v. d. Burg. F. Kruyff, E. Peperzeel, W. Husslage, G. Borgmeyer. Afgewezen 11 candidaten. Het examen wordt voortge zet. Reeds uitvoerig werd in de courant geschreven over de verschillende fees telijkheden, welke worden georgani seerd, in verband met de uit Indië te rugkerende militairen van het Kenne mer Bataljon. Een lezer heeft vernomen, dat niet alle tot dit bataljon behorende militai ren met de „Indrapoera" zijn afgereisd, doch door een administratieve fout 23 militairen genoodzaakt waren achter te blijven, niettegenstaande aan deze mili- 'tairen op 28 Mei het normale „inschfe- pingsverlof" werd verleend. Deze oor logsvrijwilligers, zo schrijft hij, moesten toezien, dat hun kameraden, waarmede zij in de „ondergrondse", B. S. en ver volgens in Indië al het lief en leed ge zamenlijk hadden meegemaakt, zonder hen naar het vaderland vertrokken. Al le pogingen van verschillende ouders bij de betreffende instanties ondernomen, teneinde te bereiken, dat deze „verge ten jongens" gelijktijdig met hun batal jon in ons land konden arriveren, wa ren vergeefs. Uit brieven van deze 23 achtergeble venen vernamen wij, dat 21 hiervan op de „Grote Beer", welke 20 Juli uit In dië vertrekt, zullen nakomen. Voor de laatste 2 man was ook hier op geen plaats meer, zodat deze twee pechvogels maar weer moeten wachten, of misschien op een der volgende sche pen een plaats voor hen wordt vrijge maakt. De briefschrijver vraagt zich af, wel ke indruk deze 21 en vooral de laatste 2 militairen over de organisatie moeten hebben, om nog maar niet te spreken over de gemoedstoestand van de respec tievelijke ouders en vrouwen van deze groep militairen. Verder rijst de vraag of de Haarlem se bevolking het bataljon officieePmoet ontvangen op 31 Juli, daar 't toch niet in zijn geheel terugkeert en bovendien, zouden de „jongens" van „ons" Kenne mer bataljon het wel op prijs stellen dat herdenkingsplechtigheden en een feestelijke ontvangst worden georgani seerd, terwijl hun 23 kameraden, buiten hun schuld, niet in hun midden zijn? Tenslotte moeten de respectievelijke ouders, vrouwen en verloofden van de ze groep „vergeten jongens" de ver schillende aankondigingen der feestelijk heden enz. toch wel met enige gemeng de gevoelens ontvangen. romantisch effect zorgden, gedoofd werden. Wij raden de Haarlemmers echter aan in de komende feestweek minstens één keer hun schreden te richten naar Den Hout. die dan iedere avond verlicht zal zijn. Tevens zal dan het Paviljoen ge- iliumineerd worden. Aan dr. Jos. Vandervelden, directeur van de R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek voor Haarlem en Omstreken, wordt met ingang van 1 Augustas ziek teverlof verleend. Daar de heer Vandervelden. die van de oprichting in November 1921 af aan de Leeszaal verbonden is geweest, in Februari a.s. de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken en terugkeer vóór dat tijdstip niet zal plaatsvinden, is het bestuur van de Leeszaal overgegaan tot benoeming van een nieuwe direc trice. Met ingang van 1 September 1948 is als zodanig benoemd: mevr. M. K. Th. Boeren. De nieuwe directrice, die over een grote ervaring op Leeszaal- en Biblio theekgebied beschikt, genoot haar eer ste opleiding aan de instelling, waarvan zij thans aan het hoofd komt te staan, was vervolgens werkzaam aan de Stads- Bibliotheek, Haarlem, Openbare Lees zaal, Den Haag, Kon. Bibliotheek, Den Haag en de R.K. Openbare Leeszaal te Nijmegen. Momenteel is mevr. Boeren verbonden aan de Universiteits-Biblio- theek te Amsterdam als wetenschappe lijk assistente. Verder heeft het bestuur twee nieuwe assistenten aan de Leeszaal benoemd en wel mej. M. J. W. van Boeckel per 1 Augustus en mej. Chr. Th. Bosse per 1 September. De Leeszaal zal derhalve binnenkort over voldoende personeel beschikken, zodat het bestuur hoopt tegen het na jaar tot ruimere openstelling van de Leeszaal en Bibliotheek ook in de avonduren te kunnen overgaan en diverse op uitvoering wachtende plan nen te verwekelijken. Het bestuur vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat de Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, openstaat voor alle Katholie ken van Haarlem en Omstreken. Des kundig personeel zal de leden desge wenst gaarne met advies terzijde staan Op de vijfde, tevens laatste leerlingen uitvoering in dit seizoen van het Haar lems Muziek-instituut, directeur Nico Hoogerwerf, trad hoofdzakelijk de or kestklasse onder leiding van Toon Ver- hey op. De bezetting van het orkest is volle dig, alleen heeft men om een werk als Tscharkowsky's vijfde Symphonie ten volle tot zijn recht te laten komen, en kele partijen door vaklieden versterkt. Reeds in de begeleiding van het piano concert in de mineur van Mozart (door de lerares van het Instituut, Frieda Hoo gerwerf, op enkele weifelingen na, ver dienstelijk vertolkt), vielen welluiden de klank, knappe techniek, voldoende samenspel en volgzaamheid op te ma- ksn- De strijkersgroep van het «orkest blonk boven alles uit. Vooral in de begeleiding van Bocchermi's cello-concert (door de leerling van het Instituut: Bert Zuide- ma grotendeels aantrekkelijk voorge dragen het Adagio klonk zeer zang rijk!) ontwikkelden de strijkers een zeer afgerond, warm, gevoelvol klankvolume. En wat de muzikaliteit betreft, dirigent Verheij bereikt door zijn hoogst artis tieke, in-muzikale leiding bijna het zelfde als met een beroepsorkest. Het hoogtepunt vormde de Symphonie De inleiding was reeds vol spanning, de Allegri imponeerde sterk en fraaie af wisseling boden het ontroerende Andan te en de charmante wals. Wanneer men de resultaten van deze directie hoort, vraégt men zich vanzelf sprekend af: hoe lang duurt het nog, voordat deze orkestleider bij uitstek we derom op de plaats staat, welke hem toekomt, de leiding krijgt van het or kest, dat hem nodig heeft? Als solo-nummers met pianobegelei ding werden nog twee oude nummers in Kreisler-bewerking uitgevoerd door de dames Alphenaar—Box en Hooger werf. De violiste ontwkikel%een fraaie, klankrijke toon en beschikt o.a. over een opvallend goede streek-techniek. In het passagespel boette het spel iets aan klankschoonheid in, daardoor voldeden de Crelli-variaties minder dan het Pugani-werk De uitvoering was druk bezocht en werd met grote aandacht gevolgd. Men toonde zich zeer dankbaar, niet het minst na Tschaikowsky. O. K. Hedenmorgen bood een meisje in de tram Mittovosloten te koop' aan. Toen een der passagiers opmerkte, dat de trekking van de loterij reeds was ge schied, gaf de verkoopster ten ant woord, dat het de tweede ronde was van de Mittovosloterij. Een ieder wordt gewaarschuwd niet op de aanbieding in te gaan, daar oplichting in het spel is. Er wordt namelijk geen tweede ronde gehouden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Since you went away (a. 1.), 1.45, 4, 6.45 en 9.15 u. Luxor: Love Story (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Als je lacht, dan ben je rijk (a.l.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Verlaten (strikt volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- theater: Nieuw Mexico (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 15 Juli: Grote Kerk: Orgel bespeling 34 uur. Zondag 25 Juli zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer H. J. L. Klein Schiphorst als raadslid zijn intrede deed in de Haarlemse gemeenteraad. De jubilaris, die vorig jaar om zijn grote verdiensten werd benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius, is in het Haar lemse organisatieleven en in de bouwvakwereld een bekende per soonlijkheid. De heer Klein Schiphorst heeft het raadslidmaatschap altijd zeer serieus op gevat, al liet hij speciaal de humor graag door de ernst heenstra- len. Op het ge bied van open bare werken is hij een deskun dige en zijn in vloed is steeds belangrijk ge weest, temeer daar hij ook als voorzitter van de R. K. Bouw- patroons gezag tot spreken had. Het eigen be heer van de ge meente trachtte hij steeds aan de hand van goede argumenten te voor komen. Zelfstandige ondernemers had den daarom in dit raadslid een krachtige voorvechter. Als nestor van de raad een twijfelachtig genoegen voor deze ruim 70-jarige, wel zeer vitale figuur klinkt zijn stem nog al eens in de raad, maar die oude strijdvaardigheid, de jeugdige overmoed zouden wij bijna zeggen, heeft plaats moeten maken voor het gezaghebbende van de veteraan. Bij de volgende gemeenteraadsverkie zingen zal de heer Klein Schiphorst zich niet meer herkiesbaar stellen, na dat hij een kwart eeuw een actieve, bij alle fracties zeer gewaardeerde per soonlijkheid in de Haarlemse gemeen teraad zal zijn geweest, al is het zo merkte onlangs een politicus geestig op niet een prestatie om 25 jaar lang lid te zijn van een en dezelfde fractie. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer P. van Niel 40 jaar als administra teur aan het restaurant was verbonden, werd gistermorgen in Brinkmann een receptie gehouden. Vele sprekers voer den het woord, o.m. de directeur J. F. C. Brinkmann, die hem een fraaie com mode aanbood, en de heer Th. Beccari namens de commissarissen, die een Delfts wandbord overhandigde. De heer F. Brinkmann voerde het woord namens de aandeelhouders en schonk een Delft- se fruitschaal. Verder spraken nog de heer L. A. Neelissen, bedrijfschef, die namens het personeel een tapijt aan bood, en de heer J. M. W. Noordhof van het kantoorpersoneel. Op de hoek LeidsestraatOranjeboom straat liep de 8-jarige N. T. uit de Leid sestraat spelenderwijs tegen een passe rende wielrijder. Hij brak zijn linker been en is per auto van Mathot naar de Mariastichting overgebracht. De twee dames, die Maandag j.l. in een modezaak in de KI. Houtstraat tus sen 17 en 18.10 uur een regenjas heb ben gekocht, worden verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen bij de recherche te vervoegen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in een woning aan de Vijfhuizerstraat. Men verschafte zich toegang door over een 1.80 meter hoge afscheiding te klimmen en door het slot van de keukendeur open te breken. Ont vreemd werden 60 broodbonnen en 25 chocoladerepen. De recherche heeft een 19-jarige me taalbewerker aangehouden die verdacht wordt van verduistering van een rijwiel. De collecte op Anjerdag heeft in Heemstede f 1075.33 opgebracht. Dinsdagmorgen vond een ongeval plaats op de hoek ParklaanKruisweg. Een 22-jarige wielrijdster slipte aldaar, toen een nadere dame haar per fiets wilde inhalen en de rijwielen te dicht bij elkaar kwamen. Mathot bracht haar met een fechterbeenbreuk naar het Eli- sabethsgasthuis. De Zandvoortse muziekkapel geeft Donderdagavond om 8 uur een open lucht-concert op het Tramplein. De leden van de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt Macht" houden Donderdagavond in „Ons Huis" een spoedvergadering. Aan de orde komt een voorstel tot de bouw van een nieuw woningcomplex. Zaterdagmiddag vindt de plechtige opening plaats van de R. K. Speeltuin. Er zijn tal van nieuwe speeltuigen, zo als een zweefmolen en een glijbaan. 147. Erie zag kans een wagen te bereiken. Terwijl Winonah en Pum.Pum ach terin plaatsnamen, bracht Eric de wagen in beweging en met een ruk schoot deze vooruit! Winonah voelde haar hart in haar keel 'kloppen, naast hen wankelde een muur en onwillekeurig boog ze haar hoofd toen een gedeelte instortte. Een laaiende vuurgloed steeg loeiend hemelwaarts en de lucht was vervuld van het gedreun. Met een rilling zag het meisje toe. Intussen raasde de wagen voort. Krampachtig omklemde Eric het stuur en zijn ogen staarden recht vooruit Winonah's ogen vulden zich met tranen, toen zij de verwoestingen van haar trotse Atlantis aanschouwde. Roekeloos stuurde Ene de wagen over de met ste nen bezaaide straatwegen, welke hier en daar diepe gaten vertoonden. Enkele malen ontsnapten zij ternauwernood wanneer een gebouw vóór hen of achter hen inéénstortte ln de verte doemden de geraamten der bergplaatsen van het vliegveld op. Vervuld van onrustzag Eric de vlammengloed, welke boven het vliegveld hing. Behendig stuurde hij zijn wagen langs de wrakstukken van en kele der brandende reuzen-vliegtuigen. In volle vaart stuurde Eric zijn wagen naar een plaats waar hij enkele nog onbeschadigde toestellen zag staan. Doch toen barstte plotseling de grond vóór hen open en met een onheilspellend ge dreun brak in een laaiende vuurgloed een vulkaan zich baan. Eric probeerde de vlammen te ontwijken, doch de wagen gleed in een kuil en terwijl zij de hitte der vlammen voelden zengen, tuimelden zij uit de wagen in het hete stof...! De overwinnaars van moeheid er^^edejjrimeerdheid^JDoa^Jlt^cent In de omgeving van het Kopje op de Hoge Duin en Daalseweg is door enige maanden noeste arbeid een unieke gelegenheid gereed gekomen, teneinde midden in de mooie na tuur toneelvoorstellingen en open luchtconcerten te kunnen opvoeren. Diep in een begroeide vallei ziet men een imposant toneel met de daarbij behorende accommodaties en de natuurlijke décors. Onder de energieke leiding van de heer Van Geluk, wethouder der gemeen te Bloemendaal, en in voortreffelijke sa menwerking met Publieke Werken daar ter plaatse, is binnen enkele maanden tijds een schone architectonische schep ping tot stand gekomen, waaraan nu de laatste hand gelegd wordt. Het theater is ongetwijfeld een van de mooiste in ons land. Daar de voorstellingen ook gedeelte lijk na zonsondergang zullen worden opgevoerd, moest een oplossing worden gevonden, om het toneel zodanig te verlichten, dat deze verlichting in iedere omstandigheid aan de hoogste eisen vol doet. In overleg met de lichtadviseur van Philips, Ir. Beszelzen, werden de verde ling van de lichtbronnen en de beno digde lichtsterkte bepaald. Uitvoering van dit belangrijke onder deel werd toevertrouwd aan het Licht- technisch Bedrijf Haaxman te Amster dam en Rotterdam. Dit zal ervoor zorg dragen, dat het toneel wordt overstraald met een totale lichtsterkte van 100.000 kaars. Deze lichtsterkte wordt geprodu ceerd door 4 batterijen, elk van 12 schijnwerpers, gemonteerd aan de ijze ren masten. In de vijver zullen 3 verlichtingsfon teinen in wit of rood. wit en blauw licht des avonds een feërieke indruk maken. Langs de slingerpaden ter lengte van ruim circa 400 mtr., welke de vallei, waarin het Openluchttheater is gelegen, omringen, is een paddenstoelverlichting aangebracht, bestaande uit circa 50 lichtpunten. Met ingang van Zondag 18 Juli zal de N.Z.H.V.M. een zomerautobuslijn ope nen over de route Bloemendaal (in aan sluiting op lijn 3)Openluchttheater Kopje v.v. Tijdens de uren, waarop voorstellin gen in het Openluchttheater gegeven zullen worden, zal het eindpunt van buslijn 3 verlegd worden naar de Zo- merzorglaan. hoek Duinwijcklaan.In de onmiddellijke omgeving dus van het theater. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag 13 Juli in staat van faillissement verklaard: Willem A. Kok Jr., vishandelaar, wo nende te Haarlem, Maarten van Heems kerkstraat 57; rechter-commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann: curator: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het faillissement van Ruth Woning, koop man, wonende te Beverwijk, Reguliers straat 61. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller; curator mr. T. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst, zijn geëindigd de faillissementen van: Wijbrand Groot, radiohandelaar, wo nende te Koog aan de Zaan, Raadhuis straat 9. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld; curator: mr. K. van Giffen, advocaat en procureur te Haarlem. Gérben Duijster, fijnhouthandelaar, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 376. Rechter-commissaris: mr. J. H. H. Hüls mann; curator: mr. J. G. Bettink, advo caat en procureur te Haarlem. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer onverstoord in haar oude samenstelling, die trouwens toch gelijk is aan de nieuwe deed Dinsdagmiddag en -avond nog een vrij uitvoerige agenda af, doch zij begon daar niet aan dan nadat zij bij de aan vang van haar vergadering prof. Aal berse had herdacht. Als nestor van de senaat voerde prof. Anema, die op dat ogenblik het voorzittersgestoelte be kleedde, het woord, en hij noemde prof. Aalberse een van de grote sociale figuren van deze tijd, hoffelijk in de politieke strijd en een warm en trouw verdediger van zijn beginselen. Namens de regeering sloot minister Van Maarseveen zich bij deze woorden aan. Hij zeide, dat met prof. Aalberse een groot en nobel staatsman is heen gegaan, wiens nagedachtenis in eerbie dige herinnering zal blijven. En hij gaf uiting aan de door de regering gekoes terde hoop, dat God hem in Zijn eeuwi ge glorie mag hebben opgenomen. Daarna begon men aan iets heel an ders: de installatie van het communisti sche lid de heer Schalker, die in de plaats is gekomen van de heer Koeje- mans, zijnde deze nog altijd wel com-, munist, doch niet meer waardig bevon den om de partij op enige verantwoor delijke post te representateren. Van de gewone agenda was het be langrijkste, althans het meest tijdroven de punt, de behandeling van het wets ontwerp op het tussentijds ontslag aan leden van Gedeputeerde Staten en wethouders, het zonderlinge wetsont werp, dat eenvoudig bedoeld is om communisten, die in een onhelder ogen blik tot wethouders of leden van Ge deputeerde Staten zijn verkozen, af te zetten, omdat zij sindsdien kennelijk het vertrouwen van de colleges die hen verkozen hebben, zijn kwijtgeraakt, maar waar deze colleges om de een of andere wonderlijke reden niet voor uit willen komen. Daarin schuilt dan ook de oorzaak van de tegenkanting tegen het wetsontwerp van de VVD en de beide prot.-christelijke partijen. Ondhr het weinig waarachtige mom, Waaron der het wetsontwerp nu verschenen is, hebben zij er beslist bezwaren tegen. Dat is reeds gebleken in de Tweede Ka mer en gistermiddag bleek dit in de Eerste Kamer nog eens. De Katholieke Eerste Kamer-fractie wilde niet tegenstemmen uit loyaliteit, doch zij kon evenmin een woord ter verdediging over de lippen brengen. Alleen mr. dr. J. W. Schneider stemde wel tegen, doch hij scheen het bij na der inzien toch ook maar beter te ach ten om zijn philippica tegen het wets ontwerp niet uit zijn welsprekende mond te laten komen, en zo geschiedde het, dat de laatste gelegenheid, die de heer Schneider had om te spreken In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over het s.s. Zuiderkruis, ver nemen wij, dat dit schip hedenmiddag tegen 4 uur in Rotterdam aankomt. De debarkatie zal nog vandaag geschieden. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer heeft gistermiddag in het Haag se stadhuis vergaderd ter vaststelling van de officiële uitslag der plaats ge had hebbende verkiezing. De zetelver deling bleek dezelfde ^als die wij op 8 Juli in onze extra editie hebben opge geven. Behalve de reeds bekend gemaakte namen van gekozen leden werden door lotingen aangewezen om zitting te ne men de heren F. J. Goedhart te Am sterdam voor de Partij van de Arbeid, G. van Praag te 's-Gravenhage voor de C.P.N, en G. Ritmeester, Den Helder, voor de V.V.D. hij gaat zoals men weet de Kamer ver laten verkeerde in een stomme rol. En dat voor de meest welsprekende man in het parlement. Na een verdediging van minister Witteman, die mededeelde, dat het Ambtenarenverbod binnenkort weer zal worden toegepast, werd het wetsontwerp met 20 tegen 14 stem men goedgekeurd. De Stichting „Nationale Koop- vaardijweek 1948", die zich in het afgelopen half jaar heeft beijverd om bij het Nederlandse publiek belangstelling te wekken voor één der belangrijkste takken van nij verheid voor ons land, de scheeps bouw en de koopvaardij, organiseert van 19 Juli tot en met 7 Augustus een programma waardoor men op allerlei wijze kennis kan maken met wat er in onze scheepsbouw-indus- trie en koopvaardij omgaat. Het voornaamste punt van dit pro gramma wordt gevormd door de eèn- dagfse zeereizen met kustvaarders van Amsterdam en Rotterdam uit. Iedere morgen 9 uur vertrekt van Amsterdam, van de De Ruyterkade, steiger P, de kustvaarder „Borneo" en van Rotter dam, van het Willemsplein, steiger Spido, de kustvaarder „Beta". Teneinde het publiek het echte zeemansleven van nabij te leren kennen zullen deze kust vaarders geheel behandeld worden als een groot zeeschip. Een bijzondere attractie zal ongetwij feld vormen de demonstratie van de reddingboten, voor IJmuiden de „Neeltje Jacoba", voor de Hoek van Holland de „President Leis", die elke middag de kustvaarder op zijn terugreis tegemoet zullen varen. De staking van het grondpersoneel der Franse vliegvelden is Dinsdagavond opgeheven na een bespreking tussen het ministerie van Transport en functiona rissen van de niet-communistische vak vereniging. Ook de employe's van de luchtveiligheidsdienst, die lid zijn van de communistische vakvereniging, zul len het werk hervatten. De K.L.M. en de andere luchtvaartmaatschappijen zul len weer de normale routes vliegen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bereidverklaringen, welke tot dusverre werden verlangd voor het verkrijgen van vergunningen voor wo ninginrichtingartikelen e.d. in den ver volge niet meer vereist zijn. 'Zij, wier aanvrage om deze artikelen reeds werd toegestaan, doch aan wie nog geAi vergunningen werden ver strekt, zullen nog door de plaatselijke distributiedienst worden opgeroepen. De voetbalwedstrijd NederlandIer land, die op Zaterdag 24 Juli te Ports mouth in het kader van de Olympische Spelen zal worden gehouden, wordt via de radio uitgezonden in het programma van de NCRV. Reporter is Leo Pagano, Vertaald door: E GRIESE - K. DE VRIES 19) „Dat zal ik zeker doen", zei ik. „Goe de dag, en neemt u mij alstublieft niet kwalijk, dat ik zoveel gepraat heb. U bent zo'n meelevend toehoorder, dat ik er niets aan doen kon." „Goede dag. En dank u, dat u een beetje lentezonneschijn hebt binnenge bracht". Hij hield de deur voor mij open. „En veel succes, juffrouw For rest" En ik wist, dat hij me nakeek, toen ik de lange gang doorliep en de deur uitging. Keek hij al zijn patiënten na, vroeg ik me af. En om de een of an dere vreemde, onverklaarbare reden hoopte ik van niet X. De volgende morgen vond ik naast mijn bord een aan mij geadresseerde briei van een onbekende hand. De en velop was pastelkleurig en geurde zwak De geur kwam'me bekend voor. Waar was ik die tegengekomen? Het was kort geleden geweest en toch kon ik ze niet thuisbrengen. Ik snoof en snoof, terwijl ik de envelop in mijn hand ronddraaide. „Ik zou het ding maar openmaken", stelde Dorothea voor, „er kan iets van belang in staanEn zo was het De brief was van lady Waterson. THE OLD HOUSE The Terrace RICHMOND Beste juffrouw Forrest, Mijn belangstelling voor hetgeen u mij gisteren vertelde is mijn excuus voor het feit, dat ik u schrijf. Ik kreeg uw adres van dr. Westcott per tele gram. Als u er nog niet in geslaagd bent, een betrekking te vinden, dan kan ik u aanraden, een bezoek te bren gen aan de heer Head van „The Last Word". Hij is een oud vriend van me en ik sluit hierbij mijn introductie in. Natuurlijk kent u het beroemde tijd schrift van mijnheer Head. Hij is een bekwaam man, al is hij een maniak en als hij werk heeft, weet ik zeker, dat hij het u zal geven. Zijn bijzondere manier op het ogenblik is de behande ling van kanker zonder operatie. Mocht u er toe besluiten, hem te bezoeken dan zou u iets over het onderwerp kunnen nalezen in het Januari-num- mer van „The Last Word" schreef hij er vijf kolommen over het kleinste beetje zal voldoende zijn, daar hij we) aldoor aan het woord zal zijn. Kijk al leen maar intelligent en hoed u voor het woord „mes". Mocht u in zijn smaak vallen, en er een plaatsje bij zijn blad vrij zijn, dan geloof ik wel, dat hij u zal aannemen. Hij is een buitenge woon vriendelijk en een buitengewoon oprecht man. Hij zal verschrikkelijk!» haast hebben, daar hij het soort maniak is, dat in een half uur tijds dé wereld wil verbeteren. Maar word niet ontmoe digd of zenuwachtig. Blijf kalm en plaats tactvol kleine verwijzingen naar Baron Frangipani, de ontdekker van de nieuwe geneeswijze voor kanker. Ik zal het heel prettig vinden, als u mij eens komt opzoeken. Mijn man en ik zijn 's Zondagsmiddags altijd thuis. Met de beste wensen voor uw suc ces. Uw toegenegen, MARIE WATERSON Nicht Janet, Dorothea en Juanita stonden paf van verbazing over deze brief. „Het is merkwaardig, zoals sommige mensen zich aangetrokken voelen tot vreemden", merkte nicht Janet op en vroeg zich af, waarom haar twee doch ters zo lachten bij deze opmerking. „Het is je geluk, dat dr. Peignton je pas vandaag kon ontvangen; hij zou ie aangenomen hebben, en dan zou je die interessante mijnheer Head hebben misgelopen. Ik weet alles van hem. Hij heeft eens om een of andere dwaze reden in de gevangenis gezeten. En hij haat de keizer van Japan en zegt heel onvriendelijke dingen over hem; en hij heeft heel veel medelijden met alle armen. Je Hoeft alleen maar 'n ver trapte worm onder iemands voet te zijn en mijnheer Head zal kolommen vol over je schrijven en doorgaan met schrijven, tot de persoon in kwestie zijn voet weg haalt. Hij is een heel hardnekkig, ijverig man, en alle uitge vers van bladen, die geen succes heb ben, zijn jaloers op hem." Ik keek Dorothea bewonderend aan. Ze was zo goed van alles en iedereen op de hoogte. „Ik zou vandaag met je mee kunnen gaan," stelde Dorothea voor. „Ik moet een paar nieuwe schoenen kopen en ik zou graag een beetje rondneuzen in het kantoor van The Last Word. Op de club hebben we het blad en daar kun .ie dus de laatste nummers over kanker bestuderen. Ik zal je om elf uur aan het station ontmoeten." Ik begaf mij op weg naar de club. waar ik een nuttig uur met The Last Word doorbracht. Natuurlijk was Dorothea niet om elf uur aan het station, want zij was een kennis tegengekomen. Toen wij het kantoor van de heer Head m Arundel Street bereikten, zei- Dorothea. dat zij beneden zou wachten en op straat op en neer zou lopen. „Hij zou in de war raken van twee be zoeksters en mij waarschijnlijk de be trekking aanbieden. Je hebt een vlekje op je neus neen, rechts. Zo is het be ter. Je ziet er schattig uit. Nita heeft gelijk wat dat groen betreft je bent een lentebode zij noemde je zo, ik niet. Vergeet niet intelligent te kijken en zwijg over operaties en messen. En vermeld zo terloops je afkeer van de keizer van Japan. Succes!" Bevend besteeg ik de stenen trap. Ik had al zoveel teleurstellingen beleefd en mijn contanten waren akelig geslon ken. „Is mijnheer Head op kantoor?" vroeg ik aan een kleine jongen, die in ant woord op mijn bescheiden klopje op een deur, waarop „Privé" stond, ver scheen. „Nee, hij is in Italië." „Italië?" Hij had beslist Italië gezegd, maar misschien had hij zich vergist. Misschien bedoelde hij Bayswater of Shepherd's Bush. „Zei u Italië? Italië, waar Rome de hoofdstad van is?" „Ja juffrouw". De jongen duwde zijn tong tegen zijn wang. „Eerste straat rechts en tweede links." Verontwaardigd verzekerde ik hem, dat zijn baas onmiddellijk na zijn te. rugkeer zou horen van zijn onbe schaamdheid en bitter teleurgesteld ging ik de trap af naar Dorothea. Zij was één en al sympathie en stelde voor, in een vegetarisch restaurant vlak in de buurt te gaan lunchen. „Drie gangen voor negen pence, en bloemen en vingerdoekjes, en dan zul je je beter voelen" zei ze, nam mijn arm en voerde me met kleine aanloop jes langs de Strand. „Het is pas halt een; dan zullen we mijn schoenen ko pen; we zullen naar „Phit-eesi" gaan omdat ik een kleine, pijnlijke knobbel heb en dan ben jij klaar voor je af spraak om twee uur bij dr. Peignton" (Wordt vervolgd) De Belgische Senaat heeft tijdens de gistermiddag gehouden vergadering be sloten een wetsvoorstel van baron de Dorlodot in overweging te zullen ne men, dat, indien het later wet zou war den, een einde zou maken aan het re- gentschap en koning Leopold op de Bel gische troon zou terugbrengen. Het voor stel beoogt de wet van 19 Juli 1945 af te schaffen, op grond waarvan wordt verklaard, dat koning Leopold onmoge lijk zijn constitutionele rechten uit kan oefenen en waarin wordt vastgesteld, dat slechts de beide wetgevende Kamers hier een einde aan kunnen maken. De Socialisten stemden tegen de in overweging neming. De Katholieken en de Communisten stemden voor, terwijl de Liberalen zich van stemming ont hielden. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) betreffende de publicatie van ambtelijke en vertrouwelijke stukken hebben de minister-president en de mi nister van Justitie geantwoord, dat de betrokken ambtenaren bij afgifte gewe ten moeten hebben, dat zij zouden mis bruikt worden in de huidige politieke strijd tegen bepaalde politieke personen. Een gestreng onderzoek wordt inge steld naar de plegers van de strafbare feiten waarbij ook gedacht wordt aan schending van ambtsgeheimen die de bovenbedoelde publicaties hebben mogelijk gemaakt. Tevens vindt de mi nister van Justitie aanleiding de pro cureurs-generaal te verzoeken te bevor deren, dat tegen de hierbedoelde straf bare feiten alom met voortvarendheid en gestrengheid strafrechtelijk wordt opgetreden. De centrale veiligheidsdienst heeft geen opsporingsbevoegdheid. Uit het rapport van de commissie- Wiinvefdt, waaromtrent de minister-pre sident te anderer plaatse mededelingen zal doen. is voorts komen vast te staan, dat alle verhalen omtrent een actie van de leiding van het voormalige B.N.V. tegen bepaalde politieke personen op laster van ontslagen personeel berusten. Minister Witteman heeft, zoals elders reeds gemeld, de Eerste Kamer mede gedeeld, dat het zogenaamde „Ambte narenverbod" binnenkort weer zal wor den toegepast. Ter toelichting van deze mededeling herinneren wij eraan, dat reeds vóór de laatste oorlog in het Ambtenarenreglement een bepaling voorkwam, dat een ambtenaar wegens revolutionnaire gezindheid kan worden ontslagen nadat een commissie (de „commissie van hoogstaande mannen") hierover gehoord wrs. In de bezettingstijd is deze commis sie door de Duitsers opgeheven, waar door de mogelijkheid voor een zodanig ontslag de pas is afgesneden. Het ligt in de bedoeling van de regering thans weer een zodanige commissie in te stel len. Het Engelse ministerie van land bouw heeft gisteren bekend ge maakt, dat de invoer van beperkte hoeveelheden bloembollen uit Ne derland tijdens het seizoen 1948/49 zal worden toegestaan. In de aankondiging werd verder be kend gemaakt, dat uitsluitend aanvragen voor invoer van bonafide kwekers of importeurs in overweging genomen zul len worden. Zij moeten na 31 October ingediend worden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft 13 Juli in de Kapel van het Phi- losophicum te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende eerwaarde heren: J. Baas, Th. C. J. Beemer, F. M. Bekkers, C. de Blok, J. W. van der Burg, J. G. Fransen, E. E. F. Guljé, P. de Haan, H. P. M. Habets, H. G. Kreike, C. Th. M. Kuylaars, G. J. Laan, P. T. M. Langedijk, G. Q. A. Meershoek, W. B. Miedema, A. Th. Mous, F. J. M. Pinxter, R. A. Renckens, J. M. Roodbol, G. M. J. Rosenberg, P. G. B. Ruiter, M. Rutte, G. A. J. Sam, F. C. J. M. Schoo- nebeek, R J. van der Steen, B. J. I. Truyens, P. J. A. van Velzen, E. Ver- eecken, J. J Verlaan, S. C. Th. de Vette, F. J. van der Vlugt, C. van der Wel, F. J. Wüst, allen studenten van het Philosophicum te Waf mond. (Niet-officiële koersen» Vorig Opening slot 14/7 3y4 Neder1. 1948 100% 3-3% Nederland 1947 98%gl 3 Ned. 62-64 98)8 3 Ned. 62-64 beL tae. 98% Ned. Hande) Mii. eert 16214 A.K.U. 167% Van Berkei's Patent - 122% Calvè-Delft eert 196 Van Gelder 154% Kon. Hoogovens eert 208 Unilever cert ,299% Ned. Kabel 288gb Philips 259% Kon. Petroleum 344% „Amsterdam" Rubber 162 HolL Amerika Liin 199 Kon. N Stoomb. M11 171% Scheepvaart Ume 187% H.V.A. 2i9 Dell Mü. eert 155% 98)1 167% 299 259% 344% 162% 187 219 156"?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2