Slechts tien keer ging de badman met boot en toeter bet water op russen verwerpen de nota der „Wie zich tegen Rusland en Stalin keert, bewandelt verkeerde weg" De Hongaar Rakosi legt Tito's zondenregister bloot Problemen van het program der te vormen regering De Tour vandaag weer de bergen in Er .zijn badgasten, die, weer of geen weer, toch het water in gaan WESTELIJKE MOGENDHEDEN Berlijnse verkeersbepalingen zijn een verdedigingsmaatregel Tot hoofd en hart Balans te Cannes iHet weer DOCH- DE DUIZENDEN KAARTEN EN DAMMEN EN DOEN OF ZE THUIS ZIJN Voor de zakenlui is nog niet alles verloren Onder voorwaarden tot onderhandelen bereid Bezoeken van kameraden waren controle-reizen NA DE AANSLAG OP TOGLIATTI Naast Indië is de sociale en financieel- economische politiek een gevoelig punt Dr. BEEL ONTVANGT FRACTIELEIDERS MD£N DONDERDAG 15 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24205 Truman candidaat van de Democraten HET STRANDLEVEN IN ZANDVOORT SLAAPT VERTREK NIEUWE GOUVERNEURS BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se ver In. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per rnimmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van een onzer speciale verslaggevers) Ongeveer aan het einde van een Her opritten naar het strand in Zandvoort *taat „La Galerie Mondaine". Het is een keurig wit „geschilderd" houten ge bouwtje tvaar je zonnebrand-olie kunt kopen. Maar de eigenaar ervan, wiens Jering afhankelijk is van de welgevalligheid der elementen, slaapt. En zijn slaap symbolisch voor Zandvoorts strandleven in deze zomer. „Nou is het vandaag nog een drukke dag midden in het hoogseizoen, mijn beer, en ik heb veertien stoelen verhuurd, zegge en schrijven véértien", roept verhuurder van strandstoelen verdrietig uit en hij wijst ons met een zielig 8®baar op een hele ris van zijn overhuifde meilbels, die gapend-Ieeg her en der °Ver het strand verspreid staan. „Om negen uur kun je een kogel door de Kerk straat, de drukste straat van Zandvoort, jagen", voegt hij er somber, aan toe. ®n een tikkeltje onredelijk: „De radio maakt de mensen gek, mijnheer, steeds biaar „buiig" en „onveranderd" en „temperatuur koel", en hij tuurt pessimis tisch naar de horizon, waar boven de onstuimige zee, dreigende donkere wolken *De Bilt" voor de zoveelste maal in het gelijk stellen. „Zandvoort-Bad is tegenwoordig gewoon Zandvoort", besluit hij zinrijk. De badman, die het al 27 jaar doet (en nog nooit wat gebeurd), is deze zomer tot nu toe nauwelijks tien keer *net zijn boot en zijn toeter op het Water geweest. En dat is óók nog hooit gebeurd. Desalniettemin zijn er badgasten met heroïsche naturen, die het tóch doen; we, weer of geen weer, het water in Saan. En er zou misschien een psy chologische verhandeling over te schrij- T®h zijn een overwegend deel van wt kleine, maar hardnekkige gezel schap wordt gevormd door leden van flet zwakke geslacht Het weer doet Zandvoort dus deze JTr>cr de das om. Maar er zijn er die u ZÜ het slechts fluisterend vertel- dat minister Lieftinck het zijne er ^e heeft bijgedragen om die das nog j?t nauwer aan te trekken. Minister „'cftinck en de boosaardige elementen hand in hand zeggen zij, en met jrjjhister Lieftinck bedoelen zij eigen- -JA „de heffing ineens". Of er dan veel Afschrijvingen zijn? Daarover is men ®t niet eens in Zandvoort. De hotel- 'V;?enaar beweel"t: Ik heb er geen last maar de pensionhouders....; en Pensionhouder constateert betekenis vol: „Ik heb er geen last van, maar de hotels Maar afgezien van deze oordelen, In gegeven door jalousie de métier, kan men wel zeggen dat vooral de dure in richtingen van 400 én meer per maand, waar eertijds zoals een der hotelhouders het discreet uitdrukte alles wat „zwartachtig" was kwam, het meest van afschrijvingen-door-Heffin- gen-ineens té lijden hebben gehad. De „gewone man" die bij het afsluiten van zijn contract 50 handgeld aan het pension heeft betaald vindt het zonde om dat geld te laten lopen en degenen, die het hotel slechts de rug toe kunnen keren, mits zij één derde van de over eengekomen prijs betalen, denken er precies zo over. Wat voeren nu de 8000 badgasten en dat zijn er 4000 minder dan verleden jaar om deze tijd die het lamenta bele weer én minister Lieftinck trot seerden, uit? Ze leggen 'n kaartje en ze dammen; bij de geringste opklaring of het minste vleugje zon maken zij zich op om een wandeling te maken, maar ze brengen het doorgaans niet verder dan een croquetje bij de automaat of een biertje lin een ander café; zij ma ken een dansje en gaan tot besluit naar „Monopole", waar bij „De beste jaren van ons leven" de beroerdste vacantie van hun leven een ogenblik vergeten wordt. Kortom, zij doen alsof ze thuis zijn, alhoewel ze gekomen waren om tia negen dagen wachten hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hi£ïen het Russische antwoord ontvangen op hun protest-nota inzake de tri, Van Berliin- Dit antwoord werd te Londen, Parijs en Washington, in owel gelijkluidende nota's geformuleerd,overhandigd en via radio-Moskou geroepen. De regering van de Sovjet-XJnie verwerpt in haar nota het ge- ee„ien^'c protest, ómdat zij meent, dat het Westen de vier-mogendheden-over- enkomsten gebroken heeft. ^ij beroept zich daarbij o.a. op de af- bhderlijke valuta-hervorming in de j/Csteiijke zones en sectoren, die in strijd zijn met de overeenkomsten. Voorts de demilitarisatie niet voltooid, het Uhrgebied aan gezamenlijke controle Cf Vier onttrokken, en poogt men een zonderljjke West-Duitse regering in het Ven te roepen. j Hiertegenover heeft de Sovjet-Unie economie van haar zone verdedigd j?°f de Berlijnse verkeersbepalingen, t® slechts een consequentie zijn van de „erdragsbreuk der Westelijke machten. I antwoord-nota wijst er op, dat Ber in Ue zetel van het Geallieerde bestuur »er Duitsland moest zijn, in overeen- 'Cinming met de afspraken, doch dat :®t Westen Frankfurt als zetel heeft ^gericht. jj.A-ls de Berlijnsa bevolking thans moei- jJkheden ondervindt, dan is dit met de „huid van Rusland, doch van Amerika, ^geland en Frankrijk. De Russische j Sering wil echter de verzorging van bevolking wel geheel alleen op zich J-hlen. Zij voert geen politiek van pres old °P de andere bezetters. Zij is tot onderhandelen over Duitsland bereid, sPch niet als het Westen eerst voor aarden stelt waaraan vóór de bespre- hgen voldaan moet zijn. (Cel te spreken (j h de nota wordt woordelijk gezegd, Rik he drie bezetters, tezamen met Bel- „y Nederland m Luxemburg, bezig stappen te nemen, „die tot doel oben, Duitsland te splijten en uiteen .tukken". V6„ 8ens de met Russische vergunning ^schijnende „Vorwarts" zouden de jufstelijke Geallieerden een plan opge- jjCid hebben voor terugtrekking uit Ber- lA onder de codenaam „Secret Ope- Uin nDe Britse pl.v. stafchef te Ber- 6gU, Westropp, noemde dit bericht „weer ^onderdeel van de Russische zenuw- Of ficieej is medegedeeld, dat som- 'ge installaties van het Britse Rijn- 'eger uit het Ruhr-gebied, Westfalen Sleeswijk-Holstein overgebracht zullen worden naar de Westelijke S®ver van de Rijn. Fabrieken op de feestelijke oever in de buurt van «tünchen-Gladbach zullen accommo- vo moeten verlenen. Volgens de erklaring geschiedt deze overbren- g slechts om „de opeenhoping in de Ckaan^a^?„na'e Conventie van de Ame »Uor„„„e Democratische Party is van- ''eurina. gesloten, nadat zij haar goed man nJL;?eft gehecht aan de benoeming hehioor-tL? Truman tot candidaat der ^«en in V°°r de Presidentsverkie- overvolle stad te verlichten". Een Brits woordvoerder noemde de geruch ten, dat deze maatregel deel uit zou maken van een Brits plan om het Rijnleger in het Westelijk gedeelte van de zone te concentreren, verder weg van de grens met de Sovjetzone, „geheel onwaar". In geallieerde kringen te Berlijn ver wacht men algemeen een verscherping van de crisis tengevolge van de Russi sche weigering om de blokkade van Ber lijn op te heffen. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse commandant in Duits land, heeft geweigerd commentaar te leveren op het Russische antwoord. al die dingen te beleven, die ze thuis nóóit doen. Dat is de tragiek van de vacantieganger anno 1948. Het zou on rechtvaardig zijn te beweren, dat zij er zich niet in schikken; zij zijn luchthar tig en onbekommerd en vol goede moed, maar een eigenaar van een groot pension zei het ons, en hij kan het weten „als je ze diep in hun ziel kon zien, dan zou je merken dat ze naar huis verlangen". Waar ze niet hoeven te doen alsof ze thuis zijn.... Wat de zakenmensen in Zandvoort be treft: nóg is alles niet verloren: de „grote" vacanties moeten nog beginnen. Het „grote vuurwerk", de internatio nale motor- en auto-races kunnen nog duizenden lokken. Maar vóór alles zal Pluvius eindelijk bakzeil moeten halen. Want tot nu toe was het Zandvoortse „Etablissement de Friture d'Anvers" waar je gloeiend-hete patates-frites kunt kopen a raison van dertig cent nog het meest in trek.... Erwtensoep vervangt ijs en limonade (Van onze correspondent) Voor het verstaan van de banvloek, die de Kominform onlangs over het bewind van Tito en het beleid yan de Joegoslavische Communistische Party heeft uitgesproken, is het goed, de col leges te volgen, welke de communisti sche leiders in andere landen over dit onderwerp hebben gegeven. Byzonder leerzaam is in dit opzicht de jongste les van de Hongaar Mathias Rakosi. Tydens eeii grote betoging der functio narissen van zün party sprekend over Joegoslavië en de Kominform, zeide deze o.a.: „Het eerste gevoel van de grote massa onzer kameraden na het be sluit van de Kominform was er een van ontsteltenis en verontwaardiging. Wy begrypen dit, en ik kan zeggen, dat een resolutie, die wü drie maan den geleden in het Politieke Comité over dit vraagstuk moesten nemen, begon met de volgende woorden: „Het Politiek Comité heeft met diepe verontwaardiging vernomen, dat In de plaats van verontwaardiging trad daarna een juist inzicht. By do- zijnen ontvingen wy uit de verschil lende bedrijven en organisaties be richten, dat degenen,- die zich tegen de Sovjet-Unie en Stalin keren, de verkeerde weg bewandelen. „De Joegoslavische kameraden hebben sinds 1920 ondergronds gewerkt. Wan neer een partij twee decenniën lang il legaal moet blijven, ontwikkelt zij zich langzamerhand tot een secte. Benadeeld werd de Joegoslavische Communisti sche Partij bovendien door de strijd der verschillende stromingen. De ka meraden, van Tito af tot de kleinste partijman, voerden strijd tegen elkaar. Eerst in 1940 kon daaraan een eind ge maakt worden". Een jaar later begon echter de partisa- nenoorlog tegen de Duitsers en de fascis ten. De grote meerderheid van de Joego slavische communisten nam toen deel aan de partisanenstrijd. Zij waren dus partij leden en soldaten tegelijk. Tijdens de ge vechten raakten zij gewend aan militaire methodes. De vraagstukken van allen dag konden niet besproken worden, conferen ties konden niet worden gehouden, er werden dus eenvoudig bevelen gegeven, terwijl de gelegenheid ontbrak, om de leden te onderrichten in de Leninistisch- Marxistische theorie. Het resultaat was, dat er na de over winning geen geschoolde communisten beschikbaar waren. In de 400.000 leden tellende Joegoslavische communistische partij zijn slechts 4000 van deze leden beschikbaar. Deze waren reeds bij de partij aangesloten vóór 1941. Op de hon derd communisten is dus slechts één oud partijlid, negeu-en-negentig zijn nieuw- communisten. De communistische partij van Joego slavië trad na de oorlog niet openlijk als zodanig op, doch vermomd als Volksfront. Ook na de overwinning bleef zij in wer kelijkheid een illegale of half-illegale par tij. Zij trad niet op de voorgrond. „Waar schijnlijk"', zegt Rakosi, „omdat het aan tal industrie-arbeiders gering was in ver houding tot dat van de boeren." Toen Rakosi in 1945 in Joegoslavië ver bleef en dit vraagstuk besprak, kreeg hij ten antwoord, dat het illegale Karakter van de communistische partij werd be waard, omdat daardoor de samenbundeling der nationale krachten gemakkelijker ver liep: wanneer de mensen worden samen gebracht in een Volksfront, strijden zij biet tegen de communistische partij. Anderhalf jaar geleden verklaarde maarschalk Tito in een rede te Zagreb echter: „Wü zeggen de boeren niet, dat zy de pülers zün, waarop onze staat rust opdat wy hun stemmen krij gen, doch omdat zij het werkelük zyn." Dit standpunt werd door de centrale leiding in Moskou veroor deeld. Bij een andere gelegenheid ver klaarde Tito: „Heeft de communisti sche partij van Joegoslavië een pro gramma, dat zich onderscheidt van het programma van het Volksfront? Neen. De communistische partij heeft geen ander programma. Het program ma van het Volksfront is ook haar programma." Het Volksfront had toen 7.5 millioen leden, d.w.z. alle volwassenen van het land behoorden ertoe, van de groot grondbezitters, ondernemers, groothande laren tot de resten der vroegere poli tieke partijen toe. „Kameraad Tito", al dus Rakosi, „vereenzelvigde de commu nistische partij niet slechts met een klas se, doch zelfs met het geheje volk. Wan neer nu de leider van de partij derge lijke grote fouten maakt, hoe ziet het er dan uit in de onderste geledingen?" Maarschalk Tito stond dus reeds lang onder de controle van de aangrenzende communistische landen en hun leiders. De vele bezoeken van de hoge kamera den waren inspectie- en contrölereizen. Niet slechts de zaakgelastigden van Mos kou controleerden Tito, maar ook de verschillende officiële delegaties uit Over de aanslag op Togliatti bericht onze correspondent nog het volgende: Dadelijk na de aanslag op Togliatti werd de getroffene naar de ziekenzaal van het Parlement en vervolgens naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar men langs operatieve weg twee der drie kogels verwijderde en hem een bloedtransfusie toediende. Professor Val- doni, de behandelende geneesheer, stelde vast, dat er een scheur in de linkeriong was ontstaan, doch dat de beide andere kogels geen diepe -.vonden hadden ver oorzaakt. Volgens het laatste bulletin was de toestand van de patiënt bevredi gend. Behoudens onvoorziene complica ties was er gisteravond geen levensge vaar meer. In Senaat en Kamer heerste bij het bekend worden van het nieuws grote spanning. De zittingen werden ge schorst. Het gehele land geraakte in grote opwinding, ja in revolutiestem ming. Communisten blokkeerden stra ten in het centrum van Rome, be stormden vergeefs regeringsgebouwen en kwamen op vele plaatsen in bot sing met politie en leger. De opwin ding* was voor een groot deel echter kunstmatig, en het scheen wel, alsof de aanslag op Togliatti in zekere zin aan de communisten welkom was als een nieuwe aanleiding tot het ver wekken van onrust. Lj openbare orde kon evenwel gehandhaafd blijven door het soepel optreden van de politie, die in alle steden gealarmeerd werd, terwijl o.a. te Milaan de troepen in de kazernes werden geconcentreerd. Men meent, dat het critieke moment reeds voorbij is, doch acht de moge lijkheid van verdere politieke aansla gen niet uitgesloten. In stormachtige zittingen van Kamer er. Senaat dienden communisten en link se socialisten een motie van wantrou wen in jegens de regering. De commu nistische „Unita" eiste in een extra editie, dat „deze regering an stakingen, honger en burgeroorlog" onmiddeliyk zou aftreden. In de meeste grote steden heerst een algemene staking, uitgeroepen door het Soldaten en Carabinieri vechten tegen de overal in Italië heersende onrust en stakingen. Met behulp van trucks werden straten afgezet; pantserwagens patrouil leren door de straten. Italiaans Vakverbond (C.G.I.L.). Turijn, Genua, Livorno, Napels en andere ste den beleefden bloedige onlusten. In Rome was tegen het vallen van de duis ternis de rust hersteld. Hek hoofdbe stuur van de C.G.I.L. zal vandaag be slissen hoe lang de staking zal duren. De regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij „de socialistisch- communistische leiders van het Italiaans Vakverbond, die een misdaad, waar de regering in het geheel geen schuld aan heeft, tot vodrwendsel nemen om te trachten het land tot een politieke alge mene staking te. brengen" laakt. De re gering neemt „alle maatregelen om te gen de situatie opgewassen te zijn en de democratische vrijheden te verdedi gen en verzoekt alle arbeiders en alle burgers een eind te maken aan een be weging, die het land tot een econo- nomische en politieke ondergang voert". Togliatti, liggend op de arond van Piazza CoUmna, na de aanslag te Rome. Hongarije, Bulgarije, -Roemenië en Po len. Naar aanleiding van berichten der naar Joegoslavië gereisde hoge partij functionarissen richtte Stalin vervol gens brieven aan Tito, waarin hij hem op zijn principiële fouten opmerkzaam maakte. In Belgrado meent men nog steeds, dat Stalin het niet eens kan zijn met de besluiten van de Komin form, en men verwacht nog steeds, dat hij stelling zal nemen ten gunste van Joegoslavië. Uit de verklaring van Ra kosi blijkt evenwel, dat de Kominform slechts de bevelen van Stalin heeft uit gevoerd. Op de klacht van de Joegoslavische communisten, dat de beschuldigingen berusten op laster, verzinsels en on bekendheid met de verhoudingen in Joegoslavië, antwoordt Rakosi met persooniyke ervaringen: „Wij zijn dik wijls in Joegoslavië geweest en kon den ons zelf overtuigen van alles, waarop de Kominform gewezen heeft. Met verbazing zagen wij, dat in gro te steden als Nowisad en Subotica de mensen niet weten waar het commu nistische party-secretariaat te vinden is. Zelfs dat wordt geheim gehouden. Geen enkel naambord geeft aan, welk lokaal aan de party behoort." „Toen wij de personen, dis ons bege leidden, vroegen of zij communisten waren, maakten zij er ons op_ opmerk zaam, dat het in Joegoslavië niet de gewoonte was, dergelijke vragen te stellen, want men maakte de namen yan de partijleden niet bekend. Toen wij in Maart van dit jaar in Belgrado spraken met de uit ongeveer twintig leden be staande leiding van een Volksfront organisatie, kregen wij geen antwoord op onze vraag, wie van de kameraden communist was. Tenslotte werd ons ver legen gezegd, dat men van deze of gene wel vermoedde, dat hij communist kon zijn." Rakosi legde het gehele zondenregis ter van maarschalk Tito bloot om de Hongaarse kameraden te bewijzen, hoe juist de weg was, die de Hongaarse com munisten zyn ingeslagen. De openlijke afrekening met Joegoslavië bewijst volgens hem de kracht van het commu nisme en ook al zou de crisis in Joego slavië enige maanden duren, tenslotte zon Stalin toch, zo meent Rakosi, over winnaar blijven. Naar wij vernemen zullen de nieuw benoemde gouverneurs van Suriname en de Nederlandse Antillen Vrijdag 16 Juli naar hun standplaatsen vertrek ken. Ir. L. A. H. Peters zal per vlieg-, tuig via Amerika naar Willemstad rei zen, terwiji dr. W. Huender rechtstreeks per boot naar Paramaribo vertrekt Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Zwakke tot matige wind uit Westelyke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: 4.38. Onder: 20.53. Maan op: 17.17. Onder: 0.40. nu de 8ste plaats met drie ploegen achter zich en een die niet meer in het algemeen klassement wordt opgenomen, omdat zij maar liefst 8 uitvallers telde. En t is nu ook eindelijk eens zo dat de Nederlanders tot deze plaats in het klassement het grootste deel bijdragen. Vóór de oorlog, in de combinatie met de Spanjaarden en het vorig jaar met de Franse vreemdelingen, kwamen de Nederlanders er bij de klassering niet aan te pas. Maar ditmaal vormen twee Nederlanders, Janssen en De Ruiter, met de Luxemburger Kirchen de ploeg, die achter de Italianen een redelijke plaats in het klassement bezet. Ditmaal hebben de Nederlanders in derdaad geen figurantenrol gespeeld. Zij doen het stukken beter dan de Luxem burgers, die maar één man'over hebben en het is geen'wonder, dat zij het ver volg van de strijd met groot vertrouwen tegemoet zien. Het vervolgOpnieuw Bobet tegen de grote favorieten. Tegen Bartali, van wie men nu wel gaat zeggen, dat hij niet gemakkelijk meer naar de eerste plaats in het klasse ment zal opklimmen, tegen Camellini, tegen Lambrecht, die met Bobet de revelatie van deze ronde is. Maar niet meer tegen Robic, Lazarides en Teis- sère, omdat vooral zijn prestatie in San Remo-Cannes hem eindelijk ook de verdiende waardering en hulp van zijn ploegmakkers heeft afgedwongen. Terwyi de renners over de Croisette flaneerden en van de zonneschijn genoten, hebben de wedstrijdcom missarissen vanmorgen beraadslaagd over de drie deelnemers, die gisteren te laat zyn binnengekomen: Brambilla van de Internationale ploeg, Mertens van België A en Gonssot 'van de Paryse ploeg. Er werd geen aanleiding gevon den om in hun geval byzondere clemen tie te betrachten, aangezien hun achter stand op volkomen regelmatige wyze was ontstaan. Tot ieders verwondering kwam de wedstrijdleiding vanmorgen op dit besluit terug. Brambilla is d"~ toch gestart. (Van onze parlementaire redacteur) Sedert het bekend worden van dr. Beel's benoeming tot kabinetsformateur zijn de politieke auguren van Den Haag op hoogspanning gekomen, om nog maar te zwijgen van de namaak-auguren, die zo maar wat voorspellingen op goed ge luk doen. Zonder op deze laatsten te let ten is het een voortdurend genoegen rond te gaan in de sfeer van de poli tieke milieu's tijdens een kabinetscrisis en de vertrouwelijke en zeer bedacht zaam en wel overwogen meningen te horen van mannen en vrouwen, die het politieke klimaat kennen en door hun posten, die zij in de samenleving bekle den, alsmede ook door hun verstand in zicht in de politieke situatie hebben. We zijn thans in het stadium, waar in men in de eerste plaats nog spreekt rover het program, zij het ook, dat men bij deze kabinetsformatie, anders dan bij de vorige van 1946, de stadia van programbesprekingen en besprekingen over personen onmogelijk scherp uit elkaar kan houden. Het program im mers is in wezen niet nieuw en ligt bovendien nogal voor de hand, terwijl het in hoge mate aankomt op de man nen, die het moeten uitvoeren. Dat program is natuurlijk nauwelyks iets anders dan het program, waaraan het oude kabinet der Rooms-rode sa menwerking onder de figuur van dr. Beel bezig is. Het behoeft dan ook niemand te verbazen, dat de formateur, nadat hij Woensdag nog een goed deel van de dag heeft doorgebracht met het behandelen der lopende regeringszaken, heden. Don derdag, reeds zover was, dat hy de heer Van der Goes van Naters en waarschyn- lijk ook prof. Romme bij zich zou ont vangen, ongetwijfeld om over het pro gram en deszelfs aspecten van gedach ten te wisselen. In het algemeen kan men zeggen, dat er twee kardinale complexen van vraag stukken zijn: het Indische, buiten landse en militaire enerzijds, het so ciale en financieel-economische ander zijds. Sommigen zijn geneigd te menen, dat het eerste complex, vooral ook met het oog op de basisverbreding, niet eens een zo heel voorname rol behoeft te spelen. Hoe bevreemdend dit ook klinke, oppervlakkig gezienlijkt voor die op vatting wel iets te zeggen. Formeel staat het met het Indische beleid zo, dat nu de stembusstrijd eenmaal voorbij is, sommige der oppositiepartijen vrij aardig op een gelijk front met de regerings partijen zijn gekomen. De macht van de feitelijke ontwikkeling in Indonesië spreekt al een heel duidelijke taal, die zelfs in druk maakt op de sterkste tegenstanders. Het college der 9 mannen, fractieverte genwoordigers. die gezamenlijk met dé regering de Indische problematiek be studeren en zich nu laatstelijk ter plaat-" se hebben kunnen overtuigen, werkt zeer gunstig. C. H. en V. V. D. hebben per saldo in principe'vóór de grondwets wijziging gestemd. Er is tegen de for mele status quo van de politieke ont wikkeling in Indië niet zo heel veel steekhoudends in het midden te brengen. Intussen waarschuwen andere goed- geïnformeerde waarnemers er tegen, dat men al te zeer naar de uiterlijke schijn oordeelt. Er vallen inderdaad verande ringen in gezindheid by de politici uit het oppositie-kamp waar te nemen, doch onder de schijnbare rust van de huidige impasse zijn grote daden in voorberei ding, die waarschynlyk tot een in menig opzicht nieuwe situatie zullen leiden. (Vervolg op pag. 3) De kabinetsformateur, dr. Beel, voert in de loop van vandaag en morgen besprekingen over de vor ming vaneen kabinet met de lei ders der Tweede Kamer-fracties van de K V.P., de Partij van de Arbeid, de C.H.U. en de V.V.D. I Om onszelf goed te leren kennen, i I zouden we eigenlijk aan het sleit- l telgat moeten luisteren. J Met een diep vaderlijk medeleven sprak Z. H. de Paus Zondag j.l. tot ruim honderd kinderen, die tijdens de oorlog allen verminkt werden. Zij waren speciaal naar Rome gekomen om de H. Vader, die hun allen persoonlijk een medaille overhandigde, te zien. (Van onze sportredacteur). Cannes, 14 Juli. Zelfs de Tour de France, die in Frankryk toch ailes ver mag en boven alles prevaleert, raakt niet aan de heilige wetten van Quatorze juillet. Daarom rust de karavaan van daag in Cannes opnieuw en er is veel overeenkomst met het eerste oponthoud in Biarritz. Beide badplaatsen hebben een verrukkelijke temperatuur, al wint die van de Cöte d'Azur het van de zusterstad aan de Golf van Biscaye. Beide herbergen de Vliegende Colonne aan de vooravond van etappes, die van beslissende invloed op de uitslag van de Ronde bunnen zyn. Want Vrijdag is de eerste dag van de A^en; de dag van de Col d'Allos, de Col de Vars en de grimmige Izoard. Voor de renners een werkdag van 6 uur 's ochtends tot 's middags 4 uur toe. Tien zware uren door de bergen, waarvoor zy wel enige rust en voorbereiding nodig hebben. Toch zijn er tussen Cannes en Biarritz ook wel belangrijke verschillen. De Fransen hebben b.v. nu heel wat meer vertrouwen in hun gele-truidrager Bo bet, die zich in de Pyreneeën zo schit terend heeft verdedigd en vooral toen hij hier Dinsdag als overwinnaar bin nentrok, terwijl hij in San Remo, ge plaagd door steenpuisten, op het punt stond de strijd te shaken, had hij het pleit bij het publiek en bij zijn ploeg makkers gfe wonnen. Ook bij de Nederlanders Is de stem ming uitstekend. En dat is geen wonder, wanneer men de resultaten ziet, die zij in de laatste etappes hebben geboekt. Alleen al in de rit van San Remo naar Cannes, waarin de nijdige helling van de Turini als nieuweling in de Tour de buteerde, wonnen zij tezamen 26 plaat sen in" het algemeen klassement. Jans sen staat nu 27ste, De Ruyter 38ste en De Hoog 47ste. Te San Remo waren hun plaatsen respectievelijk 36, 47 en 56. In het algemeen klassement bezet de Nederlands-Luxemburgse équipe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1