Moeilijke opdracht Staking in Italië afgelast i m NIEUWE MUNTEN Haarlem maakt zich op voor het Bloemenfeest Bartali's aanval op gele trui bijna geslaagd De Hoog de beste m DE KIJFWAARDSE POLDER BIJ PANNERDEN OVERSTROOMD Bloei van het R.K. onderwijs Het land twee dagen het toneel van grote agitatie Revolutie het oogmerk Openluchtspel en corso, zijn de twee hoogtepunten Ook derde berg-etappe voor de Italiaan Nederlander HONGARIJE VECHT OM BEHOUD VAN DE KATHOLIEKE SCHOLEN Wassend Rijnwater sterher dan de opgeworpen bekisting Directie Rath en Doodeheefver in arrest r Tot hoofd en hart Griekse rebellen trekken terug Kabinet van Birma treedt af Generaal Pershing overleden Het weer Dit jaar in omloop Niet de wil van het volk maar een communistisch plan werd uitgevoerd VRIJDAG 16 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24206 TOUR DE FRANCE MOED, STANDVASTIGHEID EN TROUW AAN GOD EN KERK (Vervolg op pag. 4) Verdacht van overtreding Deviezenbesluit VACANTIEWEEK IN DE BOUWBEDRIJVEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Adverten'les 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Wat wij in ons artikel „Naar een bredere basis" van Zaterdag j.l. reeds veronderstelden, n.l. flat Dr. Beel als formateur opdracht zou krijgen te zoeken naar een bredere basis dan die, waarop het laatste kabinet steunde, is inderdaad ge schied. De Prinses-Regentes heeft Dr. Beel opdracht gegeven tot het vor- h'.en van een parlementair ka binet, dat een zo groot mogelijk Vertrouwen van de Tweede Kamer Eeniet. Hoewel deze formulering nog Wel andere interpretaties mogelijk hiaakt, menen wij er toch duidelijk bit te mogen distilleren, dat gestreefd bioet worden naar een uitbreiding Van de tot dusver bestaande smalle grondslag van K.V.P. en P. v. d. A., die weliswaar een meerderheid vor- r'ien in het parlement, maar daarom ftog niet een zo groot mogelijk ver houwen van de Kamer behoeven te genieten. Gaan wij hier wat dieper op geest en letter van de opdracht in, dan zien wij vooreerst, dat gesproken Wordt over een parlementair kabinet. Kènmerk van een parlemen tair kabinet (ministerie) nu is, dat bet zich in het politiek beleid gebon den acht aan de staatkundige pro gramma's, waaronder de Kamer meerderheid bij de verkiezingen de overwinning behaalde. Naar die pro gramma's richt een parlementair ministerie het regeringsprogram, Voor welks verwezenlijking het dan op de vaste steun van de Kamer meerderheid kan rekenen. Verder beeft de formateur tot taak te stre- V'en naar homogeniteit onderlinge overeenstemming in zijn ministè re- inzake de regeringsbeginselen. Zijn de ministers het immers om- kent de hoofdbeginselen niet eens, dan zal er van een krachtig beleid moeilijk sprake kunnen zijn. Het afgetreden kabinet-Beel kon men weliswaar onder een pariemen hir ministerie rangschikken, doch merkwaardig was, dat op vele pun- hn van homogeniteit geen sprake Was. Dat is ook de reden, waarom dit kabinet vaak blijk gaf van een zwak beleid. Daarom ook hadden wij in Jüli 1948 nog wel een kabinet-Beel, maar als men dit ministerie vergelijkt met dat, hetwelk na de vèrkiezingen van 1946 werd geformeerd, dan kent bien het nauwelijks terug. Tal van mutaties, zelfs in de belangrijkste jbncties, geschiedden in die luttele hvee jaar. Het bewijst, dat het aan homogeniteit op vele punten ontbrak. Men mag veronderstellen, dat dr. °eel, door een ervaring van twee jaar Wijs geworden, met deze feiten reke- mng zai houden en daarom con amore Ut- stfev?n naar een zo breed moge- j basis en zo groot mogelijke ho- mofiemteik- Toch zijn wij hierop niet gcneel gerust. Is onze visie juist, dan komt het ons voor, dat dr. Beel, méér bijvoorbeeld dan prof. Romme, ge porteerd is voor een zéér nauwe sa menwerking met de P. v. d. A. Nu zul- 'en wij de laatsten zijn om de voor delen, die deze samenwerking de af gelopen twee jaren heeft opgeleverd, |e verkleinen, maar het lijkt ons ver keerd zich onder de huidige omstan digheden alléén te binden aan de P. V- d. A., die bovendien, hiervan getui gen de verkiezingen, een verlie zende partij is. Zou dr. Beel inderdaad niet ge negen zijn, tegenover bijv. de s Chr. Hist. Unie en de V.V.D. groter soepelheid te betrachten bij jet opstellen van zijn program dan 'P 1946, dan vrezen wij, dat dr. Beel bjn opdracht zal moeten teruggeven, bot dit laatste zou de formateur na- hurlijk ook gedwongen kunnen wor den uitsluitend door de recalcitrante ouding van de P. v.d. A. Want op dezelfde wijze te werk gaan als in '946 zal, gezien de tweederde meer derheid, welke voor de Grondwets wijziging nodig is, wel zeer moeilijk 'aan. Trouwens hoe wil een kabinet Ruchtbaar werken zonder een Kamer die gemakkelijk te hanteren is, of om de woorden van de kabinetsopdracht e gebruiken: zonder een zo groot mogelijk vertrouwen van de Kamer te genieten? Het heeft in het huidig stadium van ae onderhandelingen, waarvan de des sous voorlopig toch niet bekend wor den, weinig zin zich aan allerlei spe culaties over te geven. Op één facet mj de onderhandelingen zouden wij C°g willen wijzen. Onze parlementaire facteur maakte er gisteren melding 9h, dat de socialisten voorshands [heer heil schijnen te zien in even- 'Uele samenwerking met de C.H. dan met de V.V.D. Dit behoeft, naar het GUs voorkomt, geenszins te verwon den, daar mr. Oud, thans een der kopstukken van de V.V.D. na zijn ,verlaten van' de P. v. d. A., door deze matste partij als een renegaat be bouwd wordt. Maar herinnert men ;lch nog het incident in de Eerste Ka- jher enige maanden geleden, toen de ,eer Kerstens als woordvoerder van ba K.V.P. voor de toekomst samen werking met de A.R. en de C.H. per cent afwees, doch over de V.V.D. 'Weeg? Zou de K.V.P. meer geneigd zijn m samenwerking met de V.V.D. en ;°U daarom de P. v.d. A. thans toe- adering zoeken tot de C.H.U.? ri Wanneer het politieke spel inder- Caad in deze richting gaat, kan het 5°S buitengewoon interessant wor- Gh. Wij wachten af. vjolgens persberichten, afkomstig uit J=t hoofdkwartier van het tweede leger- *ipi?s 'n Kozane, trekken de rebellen W1 steeds verder terug. De regerings- Va ePen hebben zich meester gemaakt de strategische punten Rahi Gotsia W Koutsouro, ten Zuiden en ten Zuid- hu .ten van Eptahorion. Zij bedreigen V,„lri het Zuiden de laatste stellingen h generaal Markos. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Het hoofdbestuur van het Italiaanse Vakverbond heeft het parool uitgegeven, dat de staking,-waartoe het na de moordaanslag op Togliatti last had gegeven, hedenmiddag moest worden beëindigd. Het heeft, by monde van zün algemeen secretaris, De Vittorio, die haastig uit Amerika was teruggekeerd, waar hy een conferentie bijwoonde, verzocht, „dat ook de regering van haar kant iets zou bijdragen tot verbetering der situatie, door bijvoorbeeld haar binnenlandse politiek, die aanleiding geeft tot verbittering, te wijzigen". Alvorens dit besluit werd genomen was Italië echter het toneel van grote agitatie. Alles bewijst dat de communisten de aanslag op Togliatti, wiens toe stand volgens het laatste bulletin „lichtelijk verergerd? was, dankbaar heb ben aangegrepen om een algemene opstand te verwekken. Er werden bomaan slagen uitgevoerd op spoorwegen, fabrieken werden bezet, gebouwen van andere partijen verwoest. Op vele plaatsen zijn bij botsingen met de politie doden en gewonden gevallen. I^en Amerikaans Superfort is gisteren, bfa„G nabijheid van Salina in Amerika tandend neergestort. Van de 13 inzit ten zijn er 9 om het leven gekomen. JËgjjt In Rome was de staking algemeen. Alles was dicht. Zelfs internationale treinen reden niet meer, het postver keer lag stil, en telegrammen naar het buitenland konden slechts ongeregeld en met grote moeite worden verzonden. De gouverneur van de provincie Genua heeft het nodig geoordeeld, de staat van beleg en een avondklok te procla meren, hetgeen echter reeds weer on gedaan is gemaakt. Het oogmerk der communisten was kennelijk,de politie tot bloedig optreden te verlokken en aldus een voorwendsel tot revolutie te creëren. De economische chaos heeft een hervatting van de toe neming der inflatie teweeggebracht, het geen reeds heeft geleid tot daling van het vertrouwen van het buitenland in de Italiaanse financiën. De Woensdagmiddag door communis ten en linkssocialisten ingediende mo tie van wantrouwen jegens de regering werd Donderdagmiddag in de Kamer behandeld en afgestemd, waarop de communisten een nieuwe motie indien den. Toen de Kamer weigerde deze te behandelen, verlieten zij met de Nenni- socialisten protesterend de vergadering. De houding van de regering, aanvan kelijk zwak, is in de loop van Woens dag en Donderdag krachtiger geworden. Zij ontving daarbij steun van de Chris ten-Democratische leden van het Vak verbond (C.G.I.L.), die weigerden aan de bestuursvergadering van het Verbond deel te nemen en die met uittreden dreigden, indien de staking niet onmid dellijk werd opgeheven. Volgens hen strookte deze staking niet met de doel einden van het Vakverbond. De rege ring had buitengewone maatregelen af gekondigd, om de staking te breken. Dit alles heeft blijkbaar de commu nisten doen afzien van hun oorspronke- ïyk plan. zy hebben de meerderheid Op verschillende plaatsen "in Itatt? en vooral in Rome braken hevige onlusten uit na de moordaanslag op Togliatti. Dat de politie krachitg ingreep, bewijst deze mysterieuze foto wel. Een der opstan delingen wordt opgebracht. van de orde- en vredelievende elemen ten in Italië moeten erkennen en heb ben derhalve, eieren voor hun geld kie zend. de staking doen beëindigen. In dien deze dagen een toetssteen zyn voor de vraag, wie eigeniyk het land regeert, kabinet en parlement of een communis tische minderheidsgroepering, dan is in alle geval de eerste uitslag gunstig naar de kant van de regering. Palmiro Togliatti heeft een slechte nacht gehad. De patiënt, aldus deelde men in hef ziekenhuis mede, had een onrustige slaap en zijn temperatuur daalde en steeg voortdurend. Het Birmese kabinet heeft zijn ont slag ingediend, dat door president Sao Sjwe Thaik werd aanvaard. Hij verzocht de ministers echter in functie te blijven tot de verkiezingen, die begin 1949 ge houden worden. Vier ministers hadden tevoren verzocht te mogen aftreden om als officier in het Birmese leger dienst te kunnen doen, om de strijd aan te binden tegen communistische ver? zetslieden. Generaal John J. Pershing, die het op perbevel voerde over de Amerikaanse troe pen in Frankrijk tijdens de eerste wereld oorlog, is gisteren in het Walter Reed-hos- pitaal in Washington op 87-jarige leeftijd overleden. Pershing heeft reeds vele ja ren geleden bepaald, op welke plaats op het nationale kerkhof te Darlington hij na zijn dood wilde rusten in de afdeling, waar de strijders uit de eerste wereldoorlog zijn begraven. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse- l«k enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind uit Westelüke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: 4.40. Onder: 20.52. Maan op: 18.32. Onder: 1.04. Blijkens een heden in het Staatsblad opgenomen besluit van de Regentes zal de Muntwet 1948 op 1 Augustus a.s. in werking treden. De nieuwe munten, welke volgens deze wet in omloop zul len worden gebracht, zijn: een nikkelen kwartje en dubbeltje en 'n ronde bron zen stuiver en cent. Deze munten zullen hog dit jaar in omloop worden gebracht en voorshands worden geslagen met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhel- mina, naar een ontwerp van prof. L. O. Wenckebach. De zilveren rijksdaalder en gulden blijven op de voet van de nieuwe Munt wet gangbaar. De andere overeenkom stig de Muntwet 1901 geslagen munten (dus ook de zinken munten) blijven voorlopig wettig betaalmiddel, doch zullen geleidelijk buiten omloop wor den gesteld. Het ligt in de bedoeling de coupures, welke na de muntvernieu- wing niet zullen terugkeren, t.w. de halve gulden, het twee-en-een-halve centstuk en het halve centstuk, nog dit jaar in te trekken. De intrekking van de oude stuivers, dubbeltjes en kwart jes zal op een later tijdstip volgen. Het is een keurig affiche, dat in stad en land de aandacht trekt of gaat trekken voor de Haarlemse Feestweek, die van 31 Juli tot 7 Augustus gehou den zal worden. Op de plaat ziet u een figuur, die schijnt weggelopen te zijn van een of ander schilderij uit de tyd van Frans Hals. Hij houdt een kleurige bloemenslinger op dergelijke wyze in de handen, alsof hij tot de toeschouwer wil zeggen: „Neem aan deze slinger, tooi U met bloemen en vier mee het Haarlemse Bloemen feest!" Bovenaan op de achtergrond doemt het silhouet op van de histo rische St. Bavo-toren, terwijl als ver dere omlijsting van het affiche onder aan slingerdragende jongedames en een Turks rad staan afgebeeld, die beide mede de feestviering aan moe ten geven. Bij alle commissies van het uitvoerend comité voor het Bloemenfeest verlopen de voorbereidingen bevredigend. De Bloemenkoningin heeft een „artistieke keuring" met gunstig resultaat door staan en wacht nu op de dag, dat haar koninkrijk begint. Het aantal inschrijvingen voor deel name aan het bloemencorso is .reeds behoorlijk, doch er is toch nog altijd BRIANgON, 15 JULI. De verschrik- kclijke eerste rit door de ongenaakbare hoogten van de Alpen heeft in het al gemeen klassement een volkomen revo lutie ontketend. Gino Bartali, van wie zyn adviseurs al hadden gezegd dat hij niet was als jonge wyn en dat hy dus niet beter werd naarmate de jaren vor derden, heeft van een unieke kans die hem geboden werd om zijn slag te slaan, op formidabele wyze gebruik gemaakt. Met meer dan zes minuten voorsprong $p de Belg Schotte, die een niet minder voortreffeiyke rit heeft gemaakt, kwam de Italiaan na ruim tien uur rilden te Brianson aan en zóver was hy voor, dat hy in het klassement naar de tweede plaats klom, waar hij nog maar iets meer dan één minuut op de geie trui-drager Bobet achter is. De Nederlanders hebben het vandaag al bijzonder moeilijk gehad en alleen hun onverbrekelijke wil om dit mon- sterwerk te volbrengen, heeft hen op de been gehouden. De Hoog, die in de Py reneeën de minste indruk maakte, was ditmaal veruit de beste en werd 43ste. Twee en veertig minuten na hem kwa men Janssen en De Ruiter binnen. De Hoog wist door deze uitstekende pres tatie zijn plaats in het algemeen klasse ment te behouden, maar Janssen en De Ruiter zakten verschillende plaatsen af. Vooral De Ruiter had het vandaag te kwaad, maar met ongelooflijke moed heeft hij volgehouden en dat op zich was in deze etappe, waarin o.m. Bram- billa opgaf, een bijzondere prestatie. Zij waren echter niet de enigen, ook Robic en de gele trui-drager Bobet kwa men in moeilijkheden. Robic wac met 20 seconden voorsprong op de Alios gearri veerd. gevolgd door Teisseire, Brulé en Lazarides. Op 40 seconden kwamen met Impanis en Ockers de eerste Belgen en daarachter volgde op 1 min. 20 seconden het Italiaanse idool Bartali. Robic bleef (Bijzondere correspondentie) In het ryk van St. Stephanus, waarin het katholicisme byna 1000 jaar lang zulk een grote rol heeft gespeeld, zowel in het godsdienstige als in het maat- schappeiyk leven, zyn in naam van de Volksdemocratie, doch tegen de uitdruk kelijk uitgesproken wens van 80 der bevolking, de Katholieke scholen gena tionaliseerd, met de klaarbiykeiyke bedoeling, de toekomstige geslachten van de godsdienst te vervreemden. In de loop van zijn roemryke historie heeft Hongarye dikwijls een stryd op leven en dood moeten voeren, doch telkens heeft het zich weer weten te her stellen. Wat de v«and verwoestte of veroverde werd steeds opnieuw herwon nen of weder opgebouwd. De innerlijke kracht en het weerstandsvermogen van dit volk, dat aan zware beproevingen gewend is, hebben zich in tyden van nood het best doen kennen. De maatregelen echter, die thans door de tegenstander in dit land worden ge troffen, vormen een gevaar, dat alle vroeger doorstane gevaren verre over treft. Men wil het volk zijn geloof en ziel ontnemen door het van zijn katho lieke scholen te beroven. Over de gehele wereld woedt de strijd tussen geloof en ongeloof. In deze ge weldige kamp heeft het Hongaarse volk tot nu toe het Christendom weten te be waren. Meer dan ooit zijn de Hongaarse Katholieken ook nu bereid, hun geloof te verdedigen, en daarom zullen zij zich nimmer neerleggen bij de nationalisering der scholen. Het is. zo zegt men in Hongarije ons niet onverschillig, of onze kinde ren en onze studenten in Katholieke of in staatsscholen worden onderwe zen. De gebeurtenissen in andere lan den en alles wat wij om ons heen te aanschouwen krijgen, hebben ons ge leerd, aan geruststellende beloften geen geloof meer te hechten. Als Christelijke ouders aan de toekomst van hun kinderen denken, slaat hun de schrik om het hart. In de Katho lieke instellingen wisten zij hen vei lig, daarom was' hun verzet tegen de nationalisering der scholen zo alge meen en spontaan. Doch de Volks democraten hebben niet de minste gehouden met de wil des rekening volks. De regering der Hongaarse republiek liet de volksvertegenwoordiging de wet op de nationalisering aannemen, terwijl ze wist dat slechts een onbeduidend deel der natie dit wenste, en dat deel waarschijnlijk nog niet eens met hart en ziel. Uit het gehele land werd aan minister Ortutay een stroom van pro testen verzonden tegen de voorgenomen opheffing der Katholieke scholen. Tot het laatste toe bleef het volk hopen, dat de minister zijn voorstel zou terugne men. De wil van zijn communistische mees ters bleek bi) hem echter zwaarder te wegen dan de stem van zijn Katholiek geweten. Nog pas vernamen wü, dat van regeringszöde aan de postkantoren de opdracht werd gegeven, de aange komen protestbrieven cn protesttele grammen niet door te zenden. Wel een zeer gemakkelijke methode om de volkswil naast zich neer te leggen! Toen geen ander middel meer overbleef om in het openbaar te protesteren, heeft Kardinaal Mindszenty namens het Hon gaarse Episcopaat op 18 Juni j.l. in alle kerken een voorgeschreven schoolmis laten opdragen, waartoe ook de cuders werden uitgenodigd en waaronder het in drukwekkende protest aan de regering werd voorgelezen. De indruk was geweldig. Oud en jong, rijk en arm, intellectuelen en ongsletter- den, allen begrepen wat er op het spel stond. Zelfs geharde mannen konden hun De nationalisatie van de katholieke scholen in Hongarije betekent een zware slag voor de Hongaarse katho lieken. Wij ontvingen hierover van Hongaarse zijde onder pseudoniem een brief, welke duidelijk de indruk weergeeft, die dit besluit op het Hon gaarse volk heeft gemaakt. tranen niet bedwingen, toen in een alge meen smeekgebed het behoud van het katholieke geloof in de harten van het Hongaarse volk werd afgebeden, en toen om standvastigheid werd gevraagd voor de wankelmoedigen in de komende strijd. Bij het einde der plechtigheid werd het in de „Lyra Coelestis" bewaarde en van het jaar 1695 daterende lied „Isten, hazankért térdelünk elötted" ingezet; veler stemmen stokten van ontroering. Voor de talrijke leden der onderwijs- orden en. congregaties is een tijdperk van grote zorg en onzekerheid aange broken. Voor zover het de priester onderwijzers betreft, kunnen dezen door de bisschoppen in de parochiële zielzorg worden ingeschakeld, daar er gebrek aan priesters is. Voor de vrouwelijke reli gieuzen is het vinden van andere pas sende bezigheden, waarmede zij in haar onderhoud kunnen voorzien, veel moei lijker. De Hongaarse kloosterlingen staan thans voor dezelfde problemen als de Franse in de dagen van de kerkvervolger Combes. Het Hongaarse volk doet niet vrijwillig afstand van zijn katholieke scholen, waar in de loop der eeuwen tal van grote pa triotten hun godsdienstige en intellectuele vorming ontvingen. De ouders beseffen maar al te goed de onschatbare waarde van een godsdienstige opvoeding in deze bij uitstek moeilijke tijden. Van mond tot mond gaat thans het schokkende verhaal van de jeugdige mis dadiger, die, onlangs ter dood. veroordeeld, in de gevangenis van Szeged de dag der terechtstelling afwachtte. Hij verzocht zijn moeder te mogen spreken. Toen deze bij haar zoon werd gebrachtwaren het geen woorden van berouw en geen bede om vergiffenis, die zij te horen kreeg, doch onder verwensingen werd haar toege schreeuwd: „Jij moeder, draagt de schuld, dat ik zo diep gezonken ben, want jij hebt mij niet leren bidden." Een lange lijdensweg schijnt zich op nieuw voor het Hongaarse volk te ope nen: de weg der martelaren. Doch ook deze weg zal het moedig gaan, stand vastig in het geloof, trouw aan God en Kerk. Tot in dé dood! DUNóNTULI LeO nog steeds uitlopen. Eenzaam ging hij over de smalle glibberige paadjes omhoog en omlaag; zijn voorsprong groeide tot een minuut. gelegenheid zich op te geven aan het Stadhuis of aan de Stadskweektuin aan de Kleverlaan, uiterlijk echter tot 17 Juli. Het onderdeel versierde rijwielen, waaraan deelname juist zo gemakkelijk is, behoeft echter wel wat meer belang stelling. Een zestal ruiters van de Haar lemse Manege zal het corso openen; voor de muzikale opluistering zullen dit keer twee muziekcorpsen meegaan. Zij zullen echten niet marcheren, maar op auto's, die hen in de stoet meevoeren, letterlijk en figuurlijk uit kunnen bla zen. Natuurlijk rijdt ook de historische mail-coach weer mee en als speciale attractie is men van plan een hoornbla zer aan te werven, die dan op drukke punten de Posthoorngalop ten gehore zal brengen. Bloemenmeisjes zullen tij dens het corso al bloemen strooiend meegaan. Donderdag 29 Juli zal in het Frans Halsmuseum de zomertentoonstelling geopend worden, eveneens in het ka der van de feestweek. Geëxposeerd worden o.a. „De Schuttersmaaltijd" van Frans Hals, daterend uit 1633 en schilderijen, die uit Duitsland zijn te ruggekomen. Op" 3, 4 en 5 September zal 2500 m2 van het Krelagehuis herschapen zijn in een prachtige bloementuin, want op die dagen zal de jubileum-bloemen tentoonstelling „Kennemer Gaarde" voor eenieder uitnodigend haar poor ten geopend houden. Hoveniers-, bloe misten- en volkstuindersverenigingen zullen aan deze grote fleurige expo sitie met hun producten deelnemen, terwyl een aquariumvereniging voor de decoratie zal zorgen. Bloemen in velerlei soorten en variaties zullen de ogen boeien. Oo kdlt jaar is weer een keurig uit gevoerd programmaboekje verschenen, waarin al de festiviteiten staan aange kondigd en tevens de meer grotere eve nementen, als de jubileumtentoonstel ling en het bloemencorso, een aparte beschrijving kregen. Zij, die het open luchtspel „Frans Hals" willen gaan zien. vinden in het boekje de volledige tekst van het toneelstuk. Het peleton onderweg in de prachtige etappe MarseilleSan Remo, die werd gewonnen door de internationaal Gino Sciardi. Een geweldige stortbui, gepaard met onweer, heeft gisteren het lot bezegeld van de inderhaast opge worpen bekisting langs de Zomer- dijk, die de Kijfwaardsepolder onder Fannerden moest beschermen tegen het wassende Rijnwater. In korte tyd overstroomde het water, dat over grote breedte door en over de dijk naar binnen spoelde, de polder, zo dat ongeveer 300 H.A. bouw- en gras land, alsmede twee grote in de pol der gevestigde steenfabrieken ver dronken. Naar schatting zyn vyf mil- lioen bakstenen hierby verloren ge gaan. De bewoners van de polder hadden het gevaar reeds dagen geleden zien aankomen; het vee was dan ook ty- dig geborgen. Ongelukken zyn niet gebeurd. De dijk dié gefaald heeft in zijn taak, de Rijn te keren was reeds twee keer eerder gebroken. De laatste maal in de afgelopen winter, toen er een gat van ongeveer twintig tot dertig meter in werd geslagen. Doordat de polder geen eigen waterschap heeft, stond niet pre cies vast, welke instanties voor de re paratie verantwoordelijk waren, met ge volg, dat tot nog toe 't gat niet gedicht is. Zondag, toen de Rijn begon te was sen, is de bevolking met man en macht begonnen achter het gat een bekisting van planken en zandzakken te maken en de dijk ook verder over een lengte van bijna 800 meter te versterken. De geweldige kracht der elementen giste ren bleek evenwel sterker dan de op geworpen barricaden. Men is op het ogenblik nog steeds bezig het gat te dichten. Zelfs heeft men kleine schuiten in de opening laten zinken. De schade, welke het water in de pol der heeft aangericht, is moeilyk te De zwaksten zijn zij, die, hoe sterk ook, geen vertrouwen hebben in zichzelf en in hun krachten. schatten. Zij is echter aanzienlijk. Door de aanhoudende regens zijn ver schillende uiterwaarden langs de Berg se Maas ondergelopen. Het hooi werd door de boeren, voor zower mogelijk, in alleral binnengebracht, ofschoon het nog nat was. De bonenteelt dreigt geheel te mislukken door het natte weer. Op last van de Officier van Justitie in Amsterdam is de directeur van Doo- deheefver's Behangselpapierfabriek, F. C. Doodeheefver, onder verdenking van overtreding van het deviezenbesluit, ge arresteerd. Toen bleek dat de justitiële autoriteiten daar prijs op stelden, heb ben zich twee andere directeuren, de heren H. P. en J. C. D. Doodeheefver, vrijwillig gemeld. Het betreft hier, zoals men ons van de zijde der betrokken firma mededeelt, een levering aan een Brussels filiaal, waarmee een bedrag van 250.000 a 300.000 gulden gemoeid is. De opbrengst van de verkoop van deze goederen heeft men, instede van haar naar Amsterdam over te maken, in Brussel voor bedrijfsdoel einden besteed. Men wijst er van de zijde van Rath en Doodeheefver nog op dat de Cen trale Dienst voor In- en Uitvoer, die gemeenlijk waarschuwt wanneer de termijn, binnen welke volgens wettelijk voorschrift de betaling geschied moet zyn, verstreken is, zulks deze maal heeft nagelaten. Uit welke omstandig heid de firma de conclusie! had getrok ken dat filialen in dezen een bijzondere positie innemen. Men geeft er overi gens toe dat die conclusie een foute is geweest. Woensdag a.s. zullen de gearresteer den voor de Economische Politierechter ir. Amsterdam terecht staan. By het ter perse gaan van dit nummer konden wij nog niet beschikken over de offi ciële lezing van de politie-autoriteiten in deze kwestie (Van een bijzondere medewerker) Voor het eerst na de oorlog is weer verschenen het bekende Jaarboek van het Onderwijs en de Opvoe ding der R. K. Jeugd in Nederland. Dit Jaarboek 1947 het laatste verscheen in 1942 geeft ons eindelijk weer eens een algemeen overzicht van de toestand van het katholiek onderwijs. De in dit jaarboek voorkomende getallen, die in tussen al weer meer dan 1y, jaar oud zijn, omdat ze alle de toestand op i Januari 1947 weergeven, lijken ons be langrijk genogg, om ze gedeeltelijk on der de aandacht van onze lezers te brengen. Hoe is de toestand van het R. K. Bewaarschoolonderwijs? In zijn voor woord schrijft dr. Th. Verhoeven, de directeur van het Centraal Bureau: „Eén ding moet ons van het hart: de nood der scholen van voorbereidend onder wijs. Tal van besturen staan voor wel haast onoplosbare financiële problemen. Nog altijd zijn er vele gemeenten, waar voor de openbare kleuter-, Fröbel en Montessorischolen in ruime mate uit de gemeentekas wordt geput, terwijl voor de bijzondere scholen van voor bereidend lager onderwijs niets of zo goed als niets wordt gedaan. Moge het minister Gielen spoedig gelukken ook daarin verbetering te brengen, door het beginsel der financiële gelijkstelling ook op dit terrein eindelijk door te voeren!" Tot zover de klacht van dr. Verhoe ven. Dat het zorgenkind, het voorberei dend onderwijs, deze verzuchting recht vaardigt blijkt wel uit de getallen: Op 1 Januari 1947 telde Nederland 1149 R. K. Bewaarscholen met een to taal aantal leerlingen van 132.904! In 1942 was 't aantal scholen 1142, be zocht door 120.769 leérlingen. In 5 jaar tijds dus een toename van 12.135 leer lingen, d.i. ruim 10 pet., terwijl het aan tal scholen in diezelfde tijd met slechts 7 vermeerderde. Er zijn in ons land gemeenten, die een goed bestaan van het R. K. Bewaar schoolonderwijs mogelijk maken; in vele andere gemeenten laat de toestand ech ter veel te wensen over en wordt het inderdaad hoog tijd dat wettelijke maat regelen een behoorlijke ontplooiing van dit onderwijs mogelijk maken. Het lager onderwijs geeft ook en kele zeer interessante getallen. In totaal telde ons land per 1 Jan. 1947 2973 R. K. scholen voor lager onderwijs. Deze 2973 scholen waren als volgt onderscheiden: 837 scholen voor gew. 1. o. met totaal 184 252 leerL; 1577 scholen voor G.L.O. V.G.L.O. met totaal 329.085 leerl.; 160 scholen voor 'enkel V.G.L.O. (7e en Se leerj.) met totaal 9963 leerl.; 338 scholen voor U.Lo. met totaal 44.735 leerl., 61 scholen voor B.L.O. (buitengew. to:) met 8025 lccrl Alles bijeen werden de verschillende R. K. lagere scholen in 1947 dus bezocht door niet minder dan 576.060 leerlingen. Uit de specificatie blijkt, dat er meer jongens dan meisjes deze scholen be zochten: n.l. bijna 51 pet. jongens en 49 pet. meisjes. Vergeleken met het jaar 1942 blijkt het totaal aantal leerlingen dezer scho len met 56.962 leerl. te zijn gestegen. Deze zeer grote stijging vindt echter voor.een voornaam deel haar oorzaak in de oprichting van het V.G.L.O. in 1942, waardoor vele leerlingen, die anders van de lagere school afgingen, nu nog een 7e en/of 8e leerjaar moesten door lopen. Dit neemt echter niet weg dat over de hele linie een belangrijke stij ging valt waar te nemen. Zo steeg in die 5 jaar het aantal Ulo-leerlingen met ruim 12.000, terwijl ook het B.L.O. (voor kinderen die het gewone Lo. niet kun nen volgen) een vermeerdering van 1790 leerlingen noteerde. Dat laatste getal toont aan, dat een beter begrip voor het B.L.O. baan breekt, dat men gaat in zien dat een klein percentage der kin deren het gewone l.o. niet kan vol gen en deze kinderen bij het B.G.L. veel beter op hun plaats zijn. Natuurlijk rijn el- nog meer beschou wingen vast te knopen aan de hierbo ven genoteerde getallen. Vooral het ge tal van 576.060 LL der lagere school moet ons de voorname taak van dit on derwijs beter doen inzien. Het zou bo vendien interessant zijn te onderzoeker) hoeveel van deze leerlingen in de jeugd beweging zijn opgenomen; hoeveel van hen op de R. K. Jeugdbladen geabon neerd zyn en welke aantallen geregeld de jeugduitzendingen van de K.R.O. be luisteren. Als we ons goed herinneren, hoorden we in een Wigwam-uitzending dat de Wigwam ruim 11.000 leden telde! Een geweldig getal! Maar vergeleken bij de meer dan 500.000 leerlingen der lagere scholen nog maar een klein ge deelte! De taal dezer cijfers is duidelyk: er valt op allerlei gebied nog veel te doen voor de jeugd. Het is echter niet de be doeling van dit artikel daarop in te gaan. We noteren nog enkele cijfers uit het jaarboek: Op 1 Jan. 1947 telde ons land 1149 R. K. vormscholen voor bewaarschool onderwijzeressen, met 546 kwekelingen. Het aantal R. K. kweekscholen be droeg toen 38, met een totaal van 2769 kwekelingen. Waar in 1942 dit laatste aantal 2251 groot was blijkt, dat in 5 jaar tijds een verheugende vermeerde ring van 518 kwekelingen te constate ren valt. Eindigen we tenslotte dit uittreksel van Jaarboek 1947 met de mededeling, dat ons land in 1947 niet minder dan 197 R. K. Internaten telde, waar niet alleen gewerkt wordt aan de opvoeding van jongens en meisjes uit normale ge zinnen, maar waar ook kinderen, wier opvoeding in eigen omgeving gevaar loopt, schipperskinderen, wezen en half- wezen, voogdij- en regeringskinderen worden opgenomen, om een goede op voeding te ontvangen. Jaarboek 1947 is voor de oriëntering van ons katholiek onderwijs van het grootste belang. Het toont bovendien duidelijk aan. dat dit onderwijs in Neer- lands schoolleven een zeer belangrijke plaats inneemt en zich in een gestadige bloei mag verheugen! Ingevolge een beslissing van de mi nister van Sociale Zaken mag aan bouwvakarbeiders geen byslag op de vacantiebonnen worden verstrekt. Al leen aan de volgende categorieën ar beiders kan een bijslag tot het bedrag der overbruggingsuitkering worden verleend: „a. bouwvakarbeiders, die aan een Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling zyn tewerkgesteld, doch op grond van de korte tijd van tewerkstelling na het verlaten van de cursus niet voldoende vacantiebonnen hebben kunnen sparen; b. niet-bouwvakarbeiders, werkzaam bij de D.U.W.E. gedemobiliseerde mili tairen-bouwvakarbeiders, die als gevolg van de tijd, doorgebracht in militaire dienst, niet in het bezit rijn van vol doende vacantiebonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1