GERINGE VERBETERING VAN HET WEER VERWACHT T\ b STAD EN OMGEVING Juli bracht zeer veel regen: Vlissingen 92 Wit-Gele Kruis" van betekenis voor Kerk en vaderland Laatste schip met repatriërenden De taak van de E.H.B.O. SOBERE PLECHTIGHEID IN PALEIS TE AMSTERDAM M P.v. Bobet en Bartali vooraan in tweede Alpen-etappe E" Het Noorse landschap Expositie geopend Gemeenteraad van Bloemendaal AGENDA" Naar nog grotere eenheid en vruchtbaarder samenwerking T axi Bel 1.2.3.4.5 Uit het land van Groenendaal NEDERLANDS GOÜD IN ZWITSERLAND Geen audiëntie Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit Kominform antwoordt Joegoslavië Doodstraf voor berucht Velsenaar VRIJDAG 16 JULI 1948 PAGINA 2 EINDEXAMEN H.B.S.-A Klaverjassers bijeen Nogmaals de verbetering nabij de Viersprong i - Afschaffing van keuzebon vermicelli In begin Augustus Dames-athletiekwedstrijden ZOMER 1948 Van Waver en's Graanhandel Burgerlijke Stand ZANDVOORT OPENSTELLING VAN VIJVERPARK Gemeenteraad Verkoop van grond Ambtenaar van de Burgerlijke Stand Estafette-loop 49 nieuwe woningen Strand jutterij Bijzonder onderwijs Vermakelijkheidsbelasting Burgerlijke Stand KARDINAAL DE JONG: 99 Mr. Oud fractievoorzitter Br gaat niets boven Verweer als verachtelijk document" gebrandmerkt Stakers gearresteerd Beurs van Amsterdam WEINIG VERANDERING Ss Vel Kabjne ST Tentoonstellingsbezoekers zijn gauw geneigd te oordelen naar eigen smaak volgens eigen meer of minder gefun deerd schoonjfcidsbegrip, maar zij vergeten, dat Ie om een schilder en zijn werk te kunnen begrijpen en te waarderen, hun voorkeur thuis moe ten laten en onbevooroordeeld, met open oog en hart, de geëxposeerde kunst in zich dienen op te nemen Aldus sprak dr. R. W. P. de Vries in zijn inleiding tot de tentoonstelling bij Heerkens Thijssen, waar schilderijen en pastels van de Amerikaanse kunstschil der William H. Singer Jr. bijeenge bracht zijn. Het is een expositie, welke het Noorse landschap toont, zoals deze bekende kunstenaar, die vele jaren in Noorwegen woonde en ook geruime tijd in ons land verbleef het gezien heeft. Na de goede raad. die de heer De Vries voor het beschouwen van kunst in het algemeen gaf, ging hij nader in op het tentoongestelde werk van Singer, de stoere, sportieve Amerikaan, die eigen lijk een stille dromer was en in Noor wegen het land vond, dat hem bijzon der toesprak. Er zullen misschien men sen zijn. zo zeide spr., die het hoge Noorse land anders gezien hebben, maar heeft u Amsterdam ook anders gezien dan Breitner en Londen anders dan Witsen? De heer De Vries vertelde vervolgens een en ander over het leven en de werkwijze van Singer, die hij als gids aanbeval door het toverland Noorwegen. Het gezelschap, waaronder zich, behalve enige Haarlemse kunstenaars en litera toren. ook een lid van het Noorse ge zantschap bevond, maakte hierna een rondgang langs de geëxposeerde wer ken. De tentoonstelling blijft tot en met Zondag 8 Augustus geopend. Voor het eindexamen van de H.B.S.- A. Zijlvest 25a slaagden de dames: R. de Wilde. -E. Reitsma, N. Polderman, Th. v. d. Werff, A. Lammers, E. v. Brug gen, E. v. Kampen, A. Hommersen, J. Bonkenburg, A. v. Gerven; en de heren: B. Schoo, P. den Blaauwen, A. Hool- horst, B. v. d. Kwast, F. Zieren, P. De- fares. R. Duisterhof, O. v. Wengen, J. Epker, H. Sandwijk. Afgewezen 3 oandidaten. De klaverjasclub „Onderons" hield dezer dagen de loting voor haar neder laagwedstrijden, die gehouden zullen worden in café Kennemerhof aan de Rijksstraatweg. Bij deze Ipting waren o.a. aanwezig clubs uit Amsterdam, Zandvoort. Santpoort, IJmuiden en Be verwijk. De voorzitter van „Onderons de heer Aarts, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de hger C. Smit van „Kennemerland", "en be stuurslid van de Ned. Klaverjasbond en de heren J. Ausma, voorzitter, en C. Leydeckers, secretaris van de federa tie van klaverjasverenigingen uit Haar lem en omstreken. De heer Smit zeide verheugd te zijn, dat er zoveel clubs aanwezig waren en gaf een uiteenzetting van het werk van de N. K. J. B. Hij hoopte, dat de komende strijd een spor tieve en vriendschappelijke zal worden. De heer Ausma besprak in korte trek ken doel en werken van de federatie en nodigde allea uit Zondag 25 Juli aanwezig te zijn op de algemene ver gadering van de federatie in café Rip- perda aan de Kleverlaan. Als verdacht van diefstal van 75. uit een kantoor van een Haarlemse bi oscoop heeft de recherche een 17-jarige Haarlemse typograaf aangehouden. De 7-jarige H. K. uit de Kenaustraat stak Donderdagmiddag op de Kinder- huisvest de rijweg over op hetzelfde ogenblik, dat uit de richting Noord een bestelauto naderde. Hij werd aangere den en 2 meter weggeslingerd. Met een lichte hersenschudding werd de jongen per auto Mathot naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht. De Haarlemse notarissen D. M. Klij- zing en B. M. Serné zullen Woensdag 21 Juli hun 25-jarig ambtsjubileum vie ren. De firma Breed en Zonen te Haarlem kreeg opdracht tot het uitvoeren van onderhoudsschilderwerk aan 183 en 107 woningen van de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering en 104 wonin gen van „Ons Belang". Tevens kreeg zij opdracht voor schilder-, glas- en be- hangwerk aan 42 nieuwe woningen in IJmuiden. De raad van de aemeente Bloe mendaal kwam gisteren in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Met algemene stemmen werd het voorstel om 16 woningen te Vogelen zang te bouwen aangenomen, na een opmerking van het lid De Vassy (P.v.d. A.) over de aanbesteding en na een vraag van het lid Nijdam (C.P.N.), die wilde weten of het niet mogelijk was om te voren alle benodigde materialen in te slaan ter voorkoming van stagnatie, waarop wethouder Van Geluk ten ant woord moest geven, dat dit ondoenlijk was in verband met vergunningen. Aan de heer P. Jongepier, directeur van het Gas- en Waterbedrijf werd wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag ver leend. Geruime tijd stond de raad stil bij het voorstel om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolmeube- len ten behoeve van de Kon. Wilhel- minaschool, waarvoor f 2860 benodigd is, en tot het verleenen van een crediet van f 6190 voer de verbouwing van deze school, die te klein geworden is. De leden Daams en Hempenius (V.V. D.) waren van mening, dat de gemeente Zich een uitgave van ongeveer f 7000 besparen kon, als enkele klassen zouden worden overgebracht naar twee andere scholen in Bloemendaal, waar loka len en banken over zijn. Met 13 tegen 3 V.V.D.)-stemmen werd het voorstel van B. en W. echter aanvaard. Ook het gevraagde crediet van f 1800 BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Cinema Palace: Co ver Girl (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Spionnen tegen wil en dank (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De burgemeester verliest zijn hoofd (18 j.), 2.20, 7 en. 9.15 en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Gevaarlijk spel (18 j.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne-theater: Het huis met de ge heime kamer (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Vrijdag 16 Juli: Concertgebouw: Zomerconeert H.O.V. 8 uur. voor de aanschaffing van 24 banken ten behoeve van de Julianaschool werd toe gestaan. Eveneens werd aangenomen het voorstel, om f 2300 uit te trekken voor de gedeeltelijke vernieuwing van de sanitaire installatie in de St. Joseph- school te Vogelenzang. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, waarin de mededeling werd ge daan, dat geen goedketiring kon worden verleend aan het raadsbesluit van 19 Februari, betrekking hebbende op de verbetering van de verkeerstoestand op de Zandvoorterweg nabij de Viersprong. Eerst zal volgens de wens van Ged. Staten een partieel uitbreidingsplan in overleg met de commissie voor gemeen telijke plannen van de Prov. Planologi sche Dienst tot stand moeten komen. De heer Pinxter (K.V.P.) merkte op, dat de gemeente nu al 9 j aar bezig ts de Zandvoorterweg in orde te maken en was de overtuiging toegedaan, dat, wanneer de raad geen beslissing in dit geval forceert, nog een aantal jaren zal moeten worden gewacht. Spr. had de indruk, dat de Planologische Dienst de gemeentelijke plannen dwarsboomt. Op voorstel van de heer Vliegen (P.v.d.A.) werd met algemene stemmen besloten het raadsbesluit niet in te trekken. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal begin Au gustus de keuzebon voor vermicelli, macaroni e.d. weer komen te ver vallen, zodat deze artikelen dan vrij verkocht kunnen worden. Aange zien dii voor gezinnen, waar de keu zebon aan brood besteed werd, een verlaging van het broodrantsoen zou betkenen, zal tezelfdertijd het brood rantsoen verruimd worden, waar schijnlijk tot tweeduizend gram. Voor ontbijtkoek, banket, biscuit en beschuit is de opheffing der distri butie iets later te verwachten. Zondag zullen op de sintlebaan „Wa tervliet" dames-athletiekwedstrij den worden gehouden om 't kampioenschap van Kennemerland- Ook de dames van I.E.V. zullen hieraan deelnemen. Uit de netto-winst over 1947 groot ƒ115.873 .(115.845) van Van Waverenss Graanhandel te Haarlem zal op de pre ferente aandelen een onveranderd dividend worden uitgekeerd van 6 pet. en op de gewone aandelen een dividend van 9 (6) pet De directie merkt in haar verslag o.m. nog op, dat in ,de tweede helft van het jaar 1947 de invoeren van bui tenlandse granen enigszins toenamen. Een belangrijk gedeelte werd niet direct in consumptie gebracht, doch als re- servevoorraad bestemd. Tengevolge hiervan waren de panden van de ven nootschap vooral de laatste tijd be hoorlijk bezet. Met de modernisering van de machi nale installaties waren in het afgelopen jaar weer aanzienlijke bedragen ge- moeid. Ter verhoging van de liquiditeit slaagde de directie erin verdere gelden op lange termijn tot zich te trekken. GEBOREN: P. C. H. Spapé-Steenken, z; P. Redeker-Korf, z; A. M. P. Wies- man-van de Pavoordt, z; J. Rooknuij- zen-Schilperoord, z; A. E. M. Meijer- van der Zijden, d; W. G. van der Vel- den-Wijtkamp, d; M. G. Overklift-Duijn, d' S. van Blokland-Libik, d; J. H. M. Alders-Schumacher, d. ONDERTROUWD: H. R. Kuiken en E M. La Grouw; A. de Vries en H. J. Ardesch; G. P. Spee en G J. van der Putten; L. Verdam en E. M. H. "ink, D Klip en C. van der Veen; L. van Ba- kel en W. G. de Groot; J. de Wit en G. J. F. van der Goot; R. Bazuin en M W. Lasschuit; H. J. Peper en F. Stol- voort; C. Gagel en J. W. Swart; P. T. H. Creemers en C. P. van Geldorp; J. Toeset en M. E. Jansen; E. Winter en C- P. Quax; T. B. van Duin -en A. J. Koelemij; F. C. Smit en C. J. de Regt; H. de Vries en C. M. J. Dekker; O. M. L Garrone en P. T. Pauletta; F. J. M. Boogers en C. A. de Vlieger; A. van Cleeff en Q. M. J. Lammertsma.A. J. van der Horst en C. M. Klooster; T. N. M. Bleijswijk en L. M. van Zee; J. J. Smit en C. F. Weijers; F. Tegel en A. A. Schuring: A. P. Duineveld en J. W. van Boheemen; H. Bakker en A. Hansen; P. J. Verzijlbergh en C. A. Kooiman: J. Stadt en W. H. Salm; W. H. Stook en D. M. M. Waterinckx. ONDERTROUWD: A. Serné en M. Weyand. GETROUWD: J. N. Bruin en H._G. Post; A. Zomer en J. Koster; B. P. Ne- derstigt en I. Kunis; J. L. Gerrits en C. W. Christiaans; H. Heinsbergen en E J Erb; J. C. van Steijn en J. C. van Heel: G. H. Jacobse en G. W. Smits; P. N. Negerman en M. de Nijs; A. Balk en V. Knazik; E. Meijer en G. M. Klaassen; H. S. van der Pluijm en C. Tol; A. van der Walle en A. H. Krouwels; M. E. W. van der Putten en J. E. Woertman; H. J. Wevers en J. C. H. Hendriks; K. Poort en N. Schluter; K. Vinke en A. M. Jansen; J, A. van Diggelen en J. G. van Egmond; C. de Ruijter en H. Tib- boel; A. Visser en W. C. Meijer;. J. H. van Essen en H. M. Wieringa; W. J. Borst en P. C. Boeree. GEHUWD: J. Baltes en P. P. J. Koe lemeijer; J. van Densen en W. van Duijn; P. W. van de Gevel en J. Vollen- ga; T. R. Bakker en T. Gooijer; T. Kleiberg en T. Deegens; P. D. Rempt en M. A. P. van den Bosch; H. W. G. A. van Leuven en P. C. Blankwater; J. J Borreman en A. Schneider; A. J. Wisse en C. de Zwaan; C. N. van Riet en C. van Heerden. OVERLEDEN; P. A. Charbon, 75 Berkenrodestraat, Het KNMI te De Bilt deelt mede: Na een fraai en droog voorjaar is het weer van 'deze zomer tot nu toe teleurstellend geweest. Sinds 20 Mei was de temperatuur, met uitzonde ring van de warme week van 8—15 Juni practisch voortdurend beneden normaal,en de neerslaghoeveelheden waren vooral in het Zuiden van het land aanzienlijk hoger dan de over een lange reeks van jaren berekende gemiddelden. Er viel in Juli nu reeds meer regen dan de normale neerslaghoeveelheid voor de hele maand bedraagt. Vlissingen b.v. no teerde deze maand tot nu toe reeds 92 m.m. regen. De luchtdrukverdeling vertoonde deze zomer tot nu toe enige karakteristieke bijzonderheden, ^waaraan het ongunstige weer ten dele moet worden toegeschre ven. Bijna voortdurend bevond zich een gebied van hoge luchtdruk binnen de Poolcirkel met het gevolg, dat telkens opnieuw koude Poollucht over het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen naar het Zuiden kon afstromen. Dit ge beurde vooral wanneer de luchtdruk boven de Noordzee cn Zuid-Scandinavië laag was. hetgeen zeer vaak voorkwam. Gedurende de eerste helft van Juli be vond zich verder een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten Westen van Ier land, waardoor eich boven de Britse eilanden een koude Noord-Westelijke luchtstroom hardnekkig kon handha ven Een reeks van depressies trok van Canada naar IJsland om vervolgens met de Noo Westelijke stroming mee drijvend boven de Noordzee of Zuid- Scandinavië terecht te komen. De luchtdrukverdeling was in deze periode volkomen tegengesteld aan die van, de vorige zomer. Wanneer wij nu de weerkaarten van vandaag bekijken, blijkt, dat het ^lage drukgebied boven Zuid-Scandinavie, dat ons zoveel slecht weer bezorgd heeft, nu langzaam in de richting van Finland wegtrekt. Ten Westen van Ierland ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die naar ons land beweegt. Onder invloed hiervan kan in de komende dagen een geringe verbete ring van het weer verwacht worden. Er zal in deze periode niet yeel regen vallen en ofschoon er in het algemeen vrij veel bewolking zal zijn, zullen toch ook opklaringen voorkomen. De wind zal tijdelijk afnemen en het zal iets minder koel zijn dan de vooraf gaande dagen. De algemene luchtdrukverdeling op de Oceaan is echter nog steeds ongun stig voor het optreden van een flinke weersverbetering, daar er een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren ligt, waardoor nieuwe depressies gemak kelijk de Oceaan over kunnen trekken in de richting van West-Europa. Met het oog op het brandgevaar en de baldadigheid van de jeugd moest het z.g „vijverpark" met de dennenaanplant in plan-Noord voor het publiek worden gesloten, tot groot leedwezen van het gemeentebestuur en van het goedwillend deel van inwoners en badgasten. B. en W. hebben thans besloten, dit inderdaad prachtige stuk natuurschoon wederom open te stellen, in het vertrouwen dat zulks in ruime kring zodanig zal wor den gewaardeerd, dat klachten over vernielingen en brandstichting zullen uitblijven. De toegang zal althans voorlopig gratis zijn. Het is te hopen, dat het vertrouwen van het gemeente bestuur niet zal worden beschaamd en dat het publiek alles zal doen om te voorkomen, dat het park wederom zal moeten worden gesloten. Men late het roken in de dennenaanplant, die met zoveel moeite en kosten is tot stand gekomen, in elk geval n a en zorge er voor, dat ook de jeugd er zich behoor lijk gedraagt. Hier ligt een taak voor ouders en opvoeders. De gemeenteraad komt Dinsdag 20 Juli des avonds 8 uur bijeen. Voorgesteld wordt o.m. de onbewoonbaarverklaring van het perceel Kruisweg 18a op te hef fen; aan B. en W. delégeren de bevoegd heid om rechtsgedingen te voeren, voort vloeiende uit de toepassing van de woon- ruimtewet; in cassatie te gaan van een arrest van het Gerechtshof te Amster dam inzake vordering woonruimte enz. Aafi de Burgemeester-Engelbertsstraat zijn 42 woningen in aanbouw. Deze worden door de gemeente gebouwd voor degenen, wier eigendom is gesloopt. Als de huizen gereed zijn, betalen de nieuwe eigenaren de bouwkosten ge deeltelijk met hun inschrijving-groot- boek-wederopbouw, gedeeltelijk met een door het Rijk te verlenen opbouw- hypotheek. De grond is eigendom van het Rijk, doch enkele perceelsgedeelten, welke vroeger openbare weg waren zijn eigendom van de gemeente. Aan de Raad wordt nu voorgesteld deze per ceeltjes grond, ter totale oppervlakte van 1372 M2., te verkopen voor f 10385.50 in totaal. De grondprijs varieert naar gelang de ligging van f 5.tot f 8. per M2. In de eerstvolgende raadsvergadering zal een ambtenaar van de Burgerlijke Stand worden benoemd (vacature H. van Alphen). Aanbevolen wordt de bur gemeester, mr. H. M. van Fenema. Zaterdag vindt de jaarlijkse estafette loop plaats van athletiek-ploegen van voetbalverenigingen. Er hebben zich meer dan 20 ploegen, elk van 5 personen, aangemeld. Gestart wordt op de Grote Krocht, waarna ovpr eén afstand van 2150 meter gelopen wordt via Halte straat, Kostverlorenstraat en Haarlem merstraat. De wedstrijd vangt aan om half acht. Na afloop zal de burgemeester de prijzen uitreiken. De woningbouwvereniging «„Eendracht maakt macht" zal op een terrein, gele gen aan de Vondellaan hoek Nic. Beets- laan, bouwen 9 arbeiderswoningen en 20 middenstandswoningen. De laatste zullen voorlopig worden Ingericht voor dubbele bewoning, zodat bij voltooiing van dit complex in totaal 49 woningen beschikbaar komen. De vereniging kan voor deze bouw een 50-jarige lening sluiten groot f 500.000.— a 314 mits de gemeente hoofdsom, rente en aflossing garandeert. Aan de raad wordt nu voorgesteld deze garantie te verlenen. De vereniging kan deze woningen zonder verlies exploite ren omdat het Rijk, ingevolge de finan cieringsregeling 1948, een bijdrage van 4 per jaar geeft in het onrendabele deel der bouwkosten. Ondanks de bepalingen van het wet boek van strafrecht is het mogelijk, dat de strandjutter zich het uit zee opgevis te of op het strand gevonden goed toe eigent zonder dat tegen hem strafver volging kan worden ingesteld. De jutter kan dan beweren, dat hij juist het plan had de buit bij de strandvonder aan te geven. Om aan het strandjutten paal en perk te kunnen stellen wordt de alge mene politieverordening aangevuld met een bepaling die de „vinder" de ver plichting oplegt van zijn vondst binnen 24 uren aangifte te doen bijde politie. Uit een voorstel aan de raad blijkt, dat over de afgelopen vijf jaren het openbaar lager onderwijs in totaal f 24.76 per leerling meer heeft gekost dan geraamd was. Ingevolge de bepa lingen van de lager-onderwijswet zal dit bedrag in de volgende vijf jaren extra ter beschikking van de bijzondere lagere scholen worden gesteld. Voor vuurwerken wordt te Zandvoort 50 pet. belasting voor vermakelijkheden geheven. Het gevolg hiervan was, dat de V. V. N. F., die op 29 Juni een vuur werk organiseerde, ondanks druk be zoek, een 'verlies van f 750.leed. B. en W. vinden deze heffing ook te zwaar en stellen nu de raad voor, vuur werken (net 20 pet. te belasten. ZANDVOORT. GEBOREN: O. W„ z. ran E. Paap en K. E. Preuss; P., z. van W. Booker en M. P.. de Weert; A. B., d. van J. Hölzker, en N. den Houdijker; E„ d. van E. v. Duivenboden en R. C. F. M. T. Groenveld; E., d. van K. Prin sen en E. E. Schneider; J., d. van L. Paap en T. Boers; J. H., d. van O. Box hoorn en M. Beverdam. GETROUWD: P. P. J. Versteege en M. S. Oostendorp, Tramstraat 7. „Het Wit-Gele Kruis heeft altijd aanmoediging en belangstelling on dervonden van de kerkelijke over heid, want het gaat hier niet alleen om een groot lichamelijk goed, maar vooral om een christelijke traditie, die zo oud is als de Kerk zelf, om een werk, dat nauw met de levens beschouwing samenhangt," aldus be gon Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong Donderdag zijn rede op het con gres van het Wit-Gele Kruis te Utrecht. Hij betuigde Zijn erkentelijkheid en Zijn waardering voor het werk van al len, die op enigerlei wijze aan het Wit- Gele Kruiswerk hun krachten hebben gegeven. Na te hebberf medegedeeld, dat het Episcopaat het „Pro Ecclesia er Pontifice" had aangevraagd voor enige verpleegsters, die daarvoor bijzonder in aanmerking kwamen, vervolgde Z. Em. met een woord van aanmoediging. „Blijft zo als gij tot heden deed beantwoorden aan de taak, welke aan U door Ons is toevertrouwd en aan de verwachtingen, welke Wij omtrent U koesteren. Moge Uw werk in de toekomst niet alleen be houden blijven, maar nog steeds in breedte en diepte groeien. Ziende wat hier op het gebied der maatschappelijke gezondheidszorg is bereikt, voelen Wij Ons genoopt de wens uit te spreken, dat men op het gehele gebied der katholie ke gezondheidszorg trachte te komen tot groter eenheid en nog vruchtbaarder samenwerking dan tot heden reeds het geval is geweest. De eenheid van be zieling en streven, welke onze gehele katholieke gezondheidszorg vervult, moge op die manier ook uitwendig nog dui delijker tot uitdrukking komen. Het is Onze overtuiging, dat deze arbeid bij zonder bevorderlijk is voor de eer van God en het heil der zielen, van grote betekenis voor Kerk en vaderland en daarom grote offers vraagt," aldus de Kardinaal. Hierna sprak de minister van Sociale Zaken, W. Drees, die, aanknopende aan een herinnering aan mr. Th. Verschuur z.g., verband legde tussen het verzet in de oorlogsjaren tegen het geestelijk ge weld en het Wit-Gele- Kruiswerk. Bij de bevrijding verkeerde Nederland in een erbarmelijke situatie, ook op het gebied der volksgezondheid. .Het is niet het minst aan het onmiddellijk na de be vrijding met kracht ter hand genomen werk van het Wit-Gele Kruis te dan ken, dat de gezondheidstoestand van ons volk zich nu weer in snel stijgende lijn heeft begeven. Hierna deelde de vice-voorzitter mede, dat de Nationale Federatie een medaille had laten ontwerpen voor wijkverpleegsters, die 25 jaar in het Wit-Gele Kruis gewerkt hebben. Nadat 'de Kardinaal zijn zegen had ge geven en het „Aan U, o Koning der Eeuwen" was gezongen, werden tele grammen van hulde en erkentelijkheid gezonden aan Z.H. de Paus en H.K.H. de Prinses-Regentes. Per 1 Augustus a.s. wordt de repa- triëringsdienst-Indië ontbonden en ter gelegenheid van de aankomst van het laatste schip met repatrianten, de „Siba- jak" van de Koninklijke Rotterdamsehe Lloyd, heeft het hoofd van de dienst, luitenant-kolonel C. van Bockel, gister morgen bij de aankomst van het schip aan de Lloydkade te Rotterdam ons enige gegevens verschaft over de eva- cuering, die nu al ruim 2y, jaar werkt. In totaal zijn er met 155 schepen 107.000 evacué's vervoerd. 4000 van hen waren ziek en 1200 moesten in inrichtingen worden opgenomen. In totaal kwamen 300.000 colli bagage mee. Met ingang van 1 Augustus nemen de scheepvaartmaatschappijen een groot deel van het werk van de repatriërings- dienst over. De overige évacué's, wier aantal geschat wordt op enkele duizen den, gaan met de gewone lijndiensten naar ons land. De reis met de „Sibajak" is tevens de laatste van gezagvoerder J. C. van den Tol. DAG EN NACHT amsterdamsche rijtuig mu. (Adv.) Er zullen wel weinig mensen zijn in ons gehele land die nooit van de Eer ste Hulp Bij Ongelukken hebbenge hoord en velen hebben misschien al ondervonden welk prachtig werk deze moderne Samaritanen doen. En dat geldt niet alléén voor de, wat wij zou den willen noemen, algemene E.H.B.O., maar ook voor de Katholieke E.H.B.O., die hier en daar is opgericht en die van zelfsprekend niet alleen aandacht schenkt aan het lichamelijk lijden dat tengevolge van een ongeluk ontstaat, maar bovenal bezorgd is voor het heil van de ziel', wanneer er levensgevaar dreigt. Onze tegenwoordige reeks ver keersongevallen vertoont een bedenke lijke neiging naar omhoog wat betreft het aantal, dat met de dood eindigt, en als de voornaamste oorzaak mag wel worden vastgesteld, dat alle wegge bruikers zonder uitzondering veel onvoorzichtiger en nonchalanter zijn geworden. Zo bezien is het werk van alle groepen E.H.B.O.-mensen, die veel ellende, zoals ondeskundig vervoer van gewonden voorkomen onmisbaar. In het land van Groenendaal en de naaste omgeving, waartoe in wat groter verband doch zonder de minste neiging tot annexatie ook Bennebroek gerekend kan worden, mag met voldoening wor den vastgesteld, dat er niet alleen een uitstekende Reddingsbrigade is, maar ook een uitmuntende E.H.B.O.-ploeg Ook in Bennebroek is de E.H.B.O goed georganiseerd en al mogen het in vele gevallen maar kleinigheden zijn, men sen die flauw vallen of die op een ker mis een buiteling maken, welke niet in het programma is opgenomen, de EHBO doet steeds bijzonder nuttig werk Het stemt altijd tot voldoening als men de mensen met het bekende koffertje op drukke bijeenkomsten of wedstrijden in de open lucht aanwezig ziet Vanzelf sprekend is al het werk van de E.H.B.O. van voorlopige aard, in afwachting van medische hulp. maar zelfs die voorlo pige hulp kan al zeer veel blijvende ellende* voorkomen en omdat elke zich zelf respecterende groep E.HB.O.-ers van mening is, dat die hulp nooit goed en snel genoeg kan zijn, blijven zij al tijd maar oefenen en trainen en houden daarvoor zelfs wedstrijden, waarbij dan artsen als jury optreden en het ligt dan voor de hand dat de deelnemende ploe gen het niet gemakkelijk hebben, want de doctoren letten natuurlijk extra scherp op de leken die het wagen gewonden te verbinden. Het spreekt ook vanzelf, dat de leken geducht op de vingers worden gekeken, want een E.H.B.O.-er die een gewonde slecht ver bindt is dubbel gevaarlijk. Uit een wed strijd te Bennebroek is echter gebleken, dat, ook al werkt de ene ploeg wat beter en sneller, er goed werk werd verricht. Wat echter de E.H.B.O. dringend nodig heeft, is de officiële inschakeling in het practisch verlenen van eerste hulp bij verkeersongevallen en voor de red- dingsbrigade bij water-ongevallen.-Fei telijk moet elke gemeente als het ware overdekt zijn met hulpposten, de meeste natuurlijk in de omgeving van grote verkeerswegen of gevaarlijke punten en dat geldt evengoed voor Heemstede en Bennebroek. Wanneer de voornaamste huloposten telefonisch aangesloten zijn of de voortdurende beschikking hebben bij dag en nacht over een telefoonaan sluiting in de onmiddellijke nabijheid, is de verdere organisatie betrekkelijk eenvoudig. Het gaat er dan alleen maar om, dat bij ieder ongeluk en daarbij wordt in het bijzonder aan verkeers ongelukken gedacht onmiddellijk de dichtstbijzijnde E.H.B.O.-post wordt ge- i waarschuwd en vervolgens getracht j wordt medische hulp te verkrijgen. Want hoe uitstekend geoefend een E.H.B.O.- man of -vrouw soms is, het karakter van de te verlenen hulp zal toch altijd voorlopig zijn. Daarentegen kan de E.H.B.O. zeker in staat worden geacht bij een verkeersongeluk te beoorde len of al of niet levensgevaar aanwezig is zodat het waarschuwen van de dichtstbijzijnde geestelijke, ongeacht van welke richting, een zaak van het hoog ste gewicht kan worden. En nu is het zeer opmerkelijk, dat tijdons de gehou den wedstrijden te Bennebroek slechts door enkele ploegen aan dit zo voor name punt werd gedacht. Het speelt daarbij geen rol hoe degene, die hulp verleent, over geestelijke hulp bij een ongeval denkt, maar wel of men daar mede aan de onuitgesproken wensen van het slachtoffer tegemoet komt. In dit geval rust op ieder, die hulp ver leent, een geweldige verantwoordelijk heid en het zou wel goed zijn indien dit bij elke oefening voortdurend inge scherpt werd. Op het ogenblik is men nog niet zo ver, dat voor alle ongevallen de hulp van de E.H.B.O. wordt ingeroepen en dat is zowel voor Heemstede als voor Bennebroek wel jammer, omdat daar door het karakter en het aanzien van de vereniging in gevaar dreigen te komen. Natuurlijk zijn er altijd en bij alle ge legenheden tegenwerkende krachten te vinden, maar dat behoeft volstrekt nog geen aanleiding te zijn. dat men daarom niet zou pogen, dat goede te blijven pro pageren, al zijn er nog altijd artsen die met een scheef oog de verrichtingen van de E.H.B.O. gadeslaan ofschoon wij niet geloven, dat die onder de Heem- steedse en Bennebroekse schuilen. Daarom mag hier de wens worden uit gesproken dat in beide gemeenten de E.H.B.O., die er zeer sterk is vertegen woordigd, definitief zal worden inge schakeld in het apparaat, dat zich ten doel stelt zo spoedig mogeliik hulp te verlenen aan de slachtoffers van onge vallen, waarmede, en daar gaat het ten slotte om. deze toch in de eerste plaats gediend zijn. GROENENDALER Inzake de weigering van de Zwitserse regering tot het voeren van besprekin gen met de Nederlandse regering over naar Zwitserland vervoerd Nederlands goud, deelt men ons van regeringszijde het volgende mede: Op 25 Mei 1946 werd te Washington een overeenkomst gesloten tussen de Amerikaanse, Britse en Franse regerin gen enerzijds en de Zwitserse regering anderzijds, welke een bepaling bevat, waarbij de Zwitserse regering zich ver bindt een bedrag van Zw. frs. 250 mill, in goud beschikbaar te stellen, waar tegenover de regeringen der drie grote mogendheden, die zich in deze bevoegd achtten, afstand doen van alle gealli eerde aanspraken op de Zwitserse re gering met betrekking tot door Zwit serland gedurende de oorlog van Duitsland verkregen goud. Aangezien de Nederlandse regering over aanwijzingen beschikt, dat alleen reeds voor een waarde van meer dan Zw. frs. 500 mill, aan uit Nederland af komstig goud door de Duitse Rijksbank naar Zwitserland werd vervoerd, heeft zij zich tot de»regeringen van Frankrijk, Gr.-Brittannïë en de V.S. gewend en hen op deze omstandigheid gewezen. In overleg met de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen werd daarop tot de Zwitserse regering een uitnodiging ge richt om deze aangelegenheid gezamen lijk op 19 Juli a.s. in Den Hang te be spreken. Deze uitnodiging is thans door de Zwitserse regering afgewezen. Door de Nederlandse regering wordt nu overwogen, welke verdere stappen in deze aangelegenheid dienen te worden genomen. (Uit de passage, waarin wordt opge merkt, dat Amerika, Engeland en Frankrijk zich bevoegd achtten na mens alle geallieerden op te treden, menen wij te mogen concluderen, dat de Nederlandse regering zich gerechtigd acht evt. de drie genoemde regeringen aansprakelijk te stellen, indien geen bevredigende oplossing met Zwitser land wordt verkregen. Red.) Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 21 Juli geen audiëntie verlenen. In een gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamerfractie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is tot fractie-voorzitter ge kozen mr. P. J. Oud In de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam, heeft Prins Bernhard Donderdag aan een honderdtwintigtal militairen van zee- en landmacht, die zich tijdens, de oorlog bijzonder dapper hebben getoond, na mens H. M. de Koningin onderschei dingen uitgereikt. En vier van hen vieï daarbij de hoge eer te beurt te wor den benoemd tot Ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde; te weten de gepens. adj.-onderofficier-instructeur der artillerie H. P. Koster, de gepéns. kol. der Infanterie van het K.N.I.L. N. Voo- ren, de it. ter zee le klasse H. M. L. van Oostrom Soede en de officier-vlieger, le klasse G. F Rijnders Een uitgelezengezelschap van hoge militaire en burgerlijke autoriteiten, on der wie minister A. H. Fiévez, dr. J. baron de Vos van Steenwijk, commissa ris der Koningin in Noord-Holland, mr. Arn. d'Ailly, burgemeester van Amster dam, lt.-gen. H. J. Kruis en lt.-admiraal C. Helffrich, woonde de plechtigheid bij, met vanzelfsprekend een groot aan tal familieleden van de gedecoreerden gekleed was in de uniform van vice- admiraal, de eedsformule voor, waarna de vier nieuwe ridders de eed aflegden. Met het gebruikelijke manuaal gaf Z.K.H. hun de ridderslag en spelde hundekruizen op de borst, terwijl tamboers en pijpers met ijle klanken het „Wilhelmus" in de ruime hal lietfen weerklinken. En de aanwezige ridders M. W. O. kwamen in een lange stoet de pas gedecoreerden met de ridderslag en een hartelijke handdruk in hun midden opnemeiv In een korte toespraak richtte Prins Bernhard zich tot de pas gedecoreerden, prees hun „beleid, moed en trouw" en stelde hen ten voorbeeld aan gans het Nederlandse volk. De Prins reikte vervolgens de Kruizen van Verdiensten en Bronzen Leeuwen aan de andere onderscheidenen uit en met ieder van hen onderhield hij zich een ogenblik Een driewerf hoera op de Koningin, aangeheven door Prins Bern- hard,. besloot de plechtigheid in de Burgerzaal. Nadat Z. K. H. zich enige tijd in de Gele Zaai van het Paleis met de auto riteiten had onderhouden, verzamelde zich het geliele gezelschap op de trap pen van het Paleis om er het militair défilé dat onder leiding stond van de majoor der Mariniers Van der Spek en waaraan een compagnie mariniers, een 1 tamnieieaen van ae geaecuieeiuen. waardeur ecu Onder doodse stilte las de Prins, die compagnie matrozen en twee compag CUSTARD De Beraai het ia uitzon Schou: basis feeds laten mogel Het officieele orgaan van de Komin form, „Voor een blijvende vrede, voor een volksdemocratie", heeft gisteren het antwoord van de Joegoslavische regering op de resolutie van de Kominform, waarin de leiders van de Joegoslavische communistische partij worden veroor deeld, zonder compromis verworpen, aldus meldt het Roemeense persbureau- In het orgaan der Kominform wordt o.m. verklaard: „De leiding van de com munistische partij van Joego-Slavië, ver tegenwoordigd door Tito, Kardelj, DhilaS en Rankovic, heeft zich nog meer als een burgerlijk-nationalistische leiding ontmaskerd, die de zaak van de wer kende klasse en de zaak der nationale onafhankelijkheid van Joegoslavië heef» verraden". Het zogenaamde antwoord van het centraal comité van de Joego slavische communistische partij is een der verachtelijkste documenten, dat aantoont, dat het regiem van Tito van plan is zijn anti-Marxistische en anti- Sovjet politiek voort te zetten. Dit docu ment stinkt naar nationalistische baak gericht tegen de overal In de wereld verbreide communistische beweging. De veertien dagen geleden door Joego slavië uitgeschreven nationale lening ten bedrage van 3.500 millioen dinar, is vol gens de pers reeds' met ongeveer 1» millioen dinar overtekend, terwijl tot het eind van de maand nog op de le ning kan worden ingeschreven. Volgens de autoriteiten te Belgrado hebben de massale inschrijvingen de vorm van een plebisciet, ter ondersteuning van Tito in diens geschil met de Kominform, heb ben aangenomen. Tezelfdertijd hebben de bladen een formele resolutie van de Joegoslavische vakverenigingen gepubliceerd, waarin de arbeiders doen uitkomen, dat zij on wrikbaar achter de Joegoslavische com munistische partij staan. Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof veroordeelde hedenmorgen de 44-ja- rige beruchte ex-N.S.B.'er uit Velsen, F. Rosendahl, conform .de eis tot de dood-' I straf, met ontzetting uit alle politiek* rechten voor het leven. Veroordeelde verleende hand- en span diensten aan de bezetter, arresteerde voorts in samenwerking met de N.S.B - burgemeester van Velsen, zes leden van de luchtbeschermingsdienst (waarvan hij hoofd was), (lie van communistische activiteit w.erden verdacht. Vier hunner verloren het leven. Ook was hij de Duitsers behulpzaam bij het arresteren van personen, die eind April 1943, als protest tegen de terugvoering van Ne derlandse militairen in krijgsgevangen schap in staking gingen. Zes dezer ge arresteerden zijn toen als represaille door de Duitsers gefusilleerd. Rosendahl kreeg het recht beroep in cassatie aart te tekenen. In de 14e etappe van de ronde van Frankrijk van Briancon naar Aix leS Bains werd het eerst de Lautaret be klommen 2058 meter hoog en 28 k.m. van Briancon vandaan. Bobet, Lapebie, Ge- miniani, Bernard, Gauthier en Bonna- venture passeerden het eerste de pas hoogte, gevolgd op 20 seconden doof Bartali. Brule, Klabinsky, Ockers en Teisseire. Op 50 seconden volgde Van Dyck en op 1 min. 20 sec. Robic- Daarna volgde de Galibier, 2556 metef hoog', op 35 k.m. van Briancon, waaf Teisseire het eerst passeerde, gevolg» op 10 seconden door Geminiani, op 1 min. 45 sec door Brule, op 2 minuten door Bartali en Bobet en op 2 min. 1" sec. door Ockers en Diot. (Niet-officiële 3 Va. Neder 1. 1948 3-3% Nederland 194) 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fat Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Caivé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holt. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mli Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii. eert. ex dividend Amsterdam, 15 Juli 194* Nadat gisteren een kleine verbetering was ingetreden, gaven de koersen op aandelenmarkt vandaag weinig vera* dering te zien. Aand. Aku ondervonden een gunstig invloed van het jaarverslag en kond8, de 170 passeren. Het dividendvoorsi^ van 7 voldeed algemeen aan de vCL wachtingen, die daaromtrent gekoeste» werden. tot Aand. Nijma herstelden met 3 1 248, doch de overige kunstzijdewaarö" gaven weinig verandering te zien. koersen) VorigOpening slot 16/7 100% 98,V 98ft-% 93)S yo /8 1C4 170 168% 124 195 155 V* 208 300% 29814 288 259% 258 345% 342% J65% 200 164* 185 Vi 186 224 222 156% 15514 Voor eventu« ivordt hielijke liet o» teer O t>ol%sc Schil ii: lijleidiï toen. De tot ve fler 9 sind te titieke Indone tweede Hike b- op de iaèr s ernstig» sodat r 3at de elkaar toag »ac An telijk, met hebb nen het a wetsl hun kabil de a: ieder zieni; toch nog niet makt grom wel zulle delin event het Indis zulle: De v vindi trou\ °p d: Jh de b«leid. «at zij «Un ve ®et eet er een Practise komen, der ste dan no voor di te latei Zieda situatie handeli Bram. daarme bij de bij de biet zi bestaan bandeli biet ds heel gr <ot de nieën van de le Militaire Groep &e namen af te nemen. Talrijke Amsterdammers die door Amsterdamse politie keurig „g?1? jrt schikt" werden, verlustigden zien f, het geflonker van de vele fraaie unit men en in het vrolijke geschetter het dappere matrozen-muziekcorps. wellicht niet op de laatste plaats fiere saluéren van de Prins en de nieuwe ridders, die zich in milita» form hadden gestoken v •bet h< >Jk he toitwoc Ser toe «ok nc Stand De r geruist •,Gods' soluut staan. Vracht biiiem 4. A. Hgen «j nen ste iotale Als b het lines i 6en b< stel, v «ij m Heilij k Buit «et, m begon «igen '«ren, «rond fcjke i *ich teet b •n eei B lif ia ben s bij ir «Porti ?aien boogs 8«heie «hef Jterdv hing Pouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2