ER/C VI NOORMAN- DESTEEN VAN ATLANTIS DVGRGfL. EN TWEE Amerika en Engeland zullen Berlijn niet verlaten VEILIGHEIDSRAAD BEVEELT HET VUREN TE STAKEN MOEILIJKHEDEN BIJ DE KABINETSFORMATIE Prof. Romme wil de basis zo breed mogelijk maken pe Is 1 OP EIGEN BENEN Zal Engeland de blokkade voor de Veiligheidsraad brengen? Bijeenkomst van de Westerse Unie Bij het niet opvolgen van het bevel zullen sancties worden overwogen ht UI P.v.d.A. staat afwijzend tegenover V.V.D. Russen willen „lekken doeltreffend dichten" „Jamkeuken" te Tiel geopend De staking der Franse ambtenaren Bommen op Tel Aviv, Cairo en Haifa Republiek keurt Fox-contract goed VRIJDAG 16 JULI 1948 PAGINA 3 t odwfc eW mrnim Abdoelkadir sprak met Hatta Stakingen in republiek Erkenning van de staat Israël MABEL BARNES GRUNDY Gelijk aandeel in onder neming Benoemingen Paters van de H. Geest PATER VAN ZIJL IN ONS LAND Export wordt nu aanmer kelijk opgevoerd TWEE GEWONDEN OP SCH. 39 Katholiek dagblad te Djokjakarta Nauwer aanhalen der economische betrekkingen Een verward beeld DE STRIJD IN PALESTINA 5= (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur is midden in zijn eerste grote moeilijkheden verzeild geraakt. Dat is de indruk, die de politieke auguren op het ogenblik hebben, en het is waarschijnlijk dat zij niet mistasten. De fractieleiders hebben met uitzondering uiteraard van de heer Wagenaar, maar bovendien van de heer Schouten, aangezien de Anti-Revolutionnairen toch niet voor verbreding van de basis in aanmerking komen hun eerste bespreking met dr. Beel gehad, en feeds blijkt een grote controverse: de socialisten willen de basis maar liefst laten zoals zij is en prof. Romme toont een grote voorliefde om haar zo breed mogelijk te maken. i lin- oor het 'ing rm, che »or- jen, ;au. »rdt /cr- ilaS ais ling -er- ialc ecft oril •ITO- een dat van nti- cu- aat, tld go ten 'Ol- 18 tot le- enS de eeö in eb- een che irin on* its- an- rde .B* vaü van che ner de ren ais Ne en* ge- ille ahl aan van les be- van Ge' na- >as- o of en /an bic. itef a af ilgd 0 1 iten 10 Voor de Christelijk-Historischen is dit eventueel tot daaraan toe, doch de VVD Wordt voor de socialisten een onoverko melijke barrière. Niet alleen dat zij het biet op zich kunnen nemen, met de fceer Oud in zee te gaan, doch men ziet °ol|| scherp practische punten van ver schil in de jongste evolutie van de par tijleiding der VVD tot uitdrukking ko- toen. De heer Stikker is in tegenstelling wt vele andere leden van het college der 9 mannen allesbehalve milder ge tónd ten opzichte van de Indische po litieke koers van zijn laatste reis naar Indonesië huiswaarts gekeerd. In de 'weede plaats begint de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie haar uitwerking op de geesten te doen gevoelen. Ook 0aèr schijnen bij de leiding der WD ernstige bezwaren tegenop te komen, todat men alles bijeengenomen de kans, Sat de socialisten en de VVD zich met elkaar zullen verzoenen, wel hopeloos toag «achten. Anders is het gesteld met de Chris telijk-Historischen. Zij gaan vérder met zich tegemoetkomend te tonen en hebben zelfs niet onduidelijk te ken nen gegeven, dat zij de kwestie van het al of niet stemmen voor detgrond- wetsherziening los willen maken van hun al of niet deelnemen aan het kabinet. Sommigen willen daarin wel de aankondiging zien, dat de C. H. in ieder geval voor de grondwetsher ziening zullen stemmen, doch het lqkt toch verstandiger om in dit opzicht nog enige reserve te bewaren. Het is niet waarschijnlijk, dat de C. H. er ge makkelijk toe over zullen gaan tegen de grondwet te stemmen. Men mag zelfs wel aannemen, dat zij er niet tegen zullen stemmen, omdat de onderhan delingen over toetreden tot de regering eventueel zullen mislukken. Als zij het straks zó kunnen stellen, dat het Indische beleid vertrouwen wettigt, zullen zij waarschijnlijk voorstemmen. De vraag is maar: wanneer zullen zij vinden, dat het Indische beleid ver trouwen wettigt Op dit punt schakelen zij hun invloed in ®t> de kabinetsformatie en het regerings beleid. Zij kunnen bijv. te kennen geven, bat zij aan een bepaalde minister op O. G. «un vertrouwen niet kunnen geven, en als "et eenmaal zover zou zijn gekomen, als er een woord gesproken zou zijn en er een hractische kwestie bij in het geding is ge- *°men, dan moet een regering wel bijzon der sterk in haar schoenen staan, wil zij n°8 de kans lopen deze tegenstanders 01 de macht van de feiten en de logica te laten zwichten. 2iiet)aareen van de netelige punten in de Situatie. Daar buitenom, rust dus de onder handeling over een concreet regeringspro gram. Men is wel van mening, dat het daarmede in zoverre gemakkelijker staat hij de C.H. dan bij de V.V.D., als er hij de socialisten ten aanzien van de C.H. Biet. zulke sterke psychologische aversies hestaan. Men kan hier een zakelijke onder handeling voeren, doch men verheelt zich BJet dat de moeilijkheden dan nog altijd heel groot zijn. Niet alleen met betrekking *°t de Indische politiek, maar inzonderheid ten aanzien van de sociaal-economische vraagstukken en niet te vergeten de be lasting-politiek. Zulke verschillen zijn nu reeds aan de dag getreden. Daartegenover staat dan prof. Romme, die meer blijkt te doen dan een betrekke lijk academisch onderzoek naar de moge lijkheden van samenwerking instellen, doch die bepaald verlangt de basis te ver breden, en als het kan niet alleen met de C.H. doch ook met de V.V.D. Men hoort velerlei gissingen naar de motieven, die prof. Romme tot deze houding brengen. Men kan zich voorstellen dat prof. Romme van nature nogal van gematigde politiek houdt, doch men weet, dat zijn verstand hem dikwijls tot vooruitstrevende inzichten trekt, terwijl men meent waar te nemen, dat dit laatste proces zich de laatste tijd juist weer bij de leider van de Katholieke politiek aan het afspelen is. Van de andere kant geeft men er zich ook rekenschap van, dat prof. Romme groot is in de tactiek. Er zijn tussen zijn partij en de P. v. d. A. ook nog wel enige ver schillen, en als men de P. v. d. A. eerst wat in het nauw drijft met het voor uitzicht op een basisverbreding, waar zij niet aan wil, dan kan men haar wellicht tot enige concessies bewegen, al was het maar van blijdschap, om dat de verbreding tenslotte niet zal blijken door te gaan of in een veel minder enge vorm dan zij aanvanke lijk gevreesd heeft. Tenslotte moet men ook nog beden ken, dat prof. Romme een partij achter zich heeft, waarin velen niet alleen een verbreding willen, maar bovendien een conservatieve politiek Doch de meeste figuren, die wij spra ken, denken toch nog aan een ander feit. De tactische motieven, die prof. Romme kunnen leiden, zijn nu wel goed en wel, zo redeneren zij, maar per saldo gaat het boven alles om het voeren van een Indisch beleid, dat van geen wanke len en wijken weet en dat in staat is door zijn kracht en zijn inzicht het ver trouwen af te dwingen. Wij staan in de Indische politiek en in het sociaal-economische voor geweldige vraagstukken. Het is tenslotte maar de vraag, of men kwesties van zulk een omvang kan beheersen door ze met een gezelschap van sterk divergerende part ners te lijf te gaan. Het is ontstellend wanneer men de gedachteloosheid ziet, waarmede sommigen menen deze pro blematiek te kunnen oplossen, door bijv. te suggereren, dat men dr. Van Mook wel zou kunnen opofferen als men daar mede de C. H. zou kunnen winnen. Het is trouwens opmerkelijk, hoeveel wilde geruchten de ronde doen aan gaande de spoedige aftreding van dr. Van Mook. De auguren, die er werkelijk iets van weten, lachen daarom en niet eens heimelijk. Zij weten, dat dr. Van' Mook in de komende periode meer dan ooit onmisbaar is. Intussen zijn er niet weinigen, die van oordeel zijn, dat een christelijk-historisch minister dr. Van Mook waard is. Er is overigens niemand, die prof. Romme van zulk een dilettantisme ver denken zou. Doch men denkt wel heel sterk aan de noodzakelijkheid van een 149. De kleine, goed wendbare machine, met vaste hand door Eric bestuurd, zocht haar weg temidden van de laaiende hel! Met daverende motor steeg het toestel de lucht in, door de vlammen, de rookde stenen en de donderende uitbarstingen. Na een tijd, die hun uren scheen te duren, was de gevaarlijke zone achter hen. Op grote hoogte cirkelend zagen zij Atlantis in een enorme waterzuil in zee verdwijnen! Winonah kon haar 'tranen niet bedwingen en ook Pum-Pum keek bedrukt. Voor hen betekende deze afschuwelijke ramp het verlies van hun geboortegrond. „En dat alles door de machtswellust van één waan zinnigeEric wendde de machine en laag scheerden zij over de woelige golven die zich reeds boven het verzonken land gesloten hadden. Hier en daar een zwart geblakerd stuk wrakhout was alles wat aan het ongelukkige Atlantis herinnerde! Eric keek de treurende Winonah aan: ,J)e moed niet verliezen, Winonah!" zei hij opbeurend, „Ik zal je bij mijn vader brengen en daar, in het mooie Noorwegen, zul je een tweede Vaderland vinden!'' Op Winonah's aan. wijzingen wendde Eric het toestel nu naar het Noorden. Zij zouden dan Hualpa kunnen berejken, het land waar haar zuster, de gemalin van Keizer Hualpin, woonde. ongebroken politieke lijn, en hoopt, dat de tactiek daar niet al te sterk doorheen zal spelen. Zo is de stand van zaken op het ogen blik. Moeilijk en pijnlijk. Men vreest, dat deze kabinetsformatie toch niet zo vlot zal gaan als, gezien de urgentie van 's lands belang, noodzakelijk is. In de komende dagen gaan nu de fracties ver gaderen. Naar Antara meldt, heeft Raden Ab doelkadir, de voorzitter der Ned. dele gatie, Donderdagmorgen een ontmoeting gehad met de republ. minister-president Moh. Hatta. Antara meldt verder, dat Moh. Hatta enkele eenheden van het republ. leger naar Delanggoe gestuurd heeft ter handhaving van orde en rust. In deze plaats hebben zich onlangs incidenten voorgedaan in verband met stakingen aldaar, waarbij duizenden arbeiders zijn betrokken, die bij het ministerie van welvaart eisen hadden ingediend op sociaal gebied. De republ. vakvereni ging, de SOBSI, schaarde zich achter de stakers. De luit.-gouverneur-generaal heeft een besluit uitgevaardigd waarbij de maatregelen, door het militair gezag genomen ingevolge de regeling op de staat van oorlog en beleg verlengd worden met een termijn van drie jaar. Volgens de „New Vork Times" heb ben handelaren van het eiland Tawi in de zuidelijke Philippijnen pen aanklacht ingediend wegens het feit, dat zij door een patrouilleboot van de Nederlandse marine zijn gearresteerd en opgebracht, toen zij poogden, handel te drijven met de bevolking van Celebes. De handelswaar, ter geschatte waar de van 50.000 dollar, alsmede hun kle ren, werden in beslag genomen. Het Eerste Kamerlid de heer Van Santen heeft de minister van Buiten landse Zaken gevraagd of de regering binnenkort de staat Israël zal erken nen. Indien hier ontkennend moet wor den geantwoord, kan de regering dan mededelen, op welke gronden een er kenning van de staaft Israël nog niet heeft plaats gevonden? DE topkwaliteit tandpasta ywjui ov&vcl i/e/vhujgwa/i „Gods expedition" Telefoonverbindingen in de V.S. Liftservice in Londen - Kleurig Amerika Per luchtpost.... dni •A A G ■ini d« •3d' d ed st^ ■erA ,e! tot de" se»- i» t" K' v-a" lv* ih>' Een Engelsman, die op het vliegveld Bromma bij Stockholm aankwam, verwonderde zich over een bordje •het het opschrift: „Gods expedition". •Jk heb al op allerlei vragen moeten Antwoorden", voegde hij een medereizi ger toe, „maar ik geloof dat men mij nu °°k nog gaat ondervragen over de toe stand van mijn ziel!" De medepassagier stelde hem echter Serukt en legde hem uit dat het woordje ••Gods" op vrachtgoederen sloeg en ab soluut niets met godsdienst had uit te staan. „Gods" is het Zweedse woord voor Vrachtgoederen. Tot de grootste klanten van de Ame rikaanse P.T.T. behoren de lucht vaartmaatschappijen. En de beste Afnemer is de American Airlines. De A. beschikt over het grootste net van jügen. telefoonlijnen in de V. S. Deze lijnen verbinden de A. A.-kantoren in J1 steden rechtstreeks, en hebben een Totale lengte van bijna 10.400 kilometer. Als iemand, die in een stad woont, }h het luchtnet vari de American Air lines is opgenomen, iets wil weten over Aen bepaalde dienst of een bepaald toe stel, waar dan ook in de V. S., dan belt Bij maar op en krijgt vrijwel onmid dellijk de gevraagde informatie. Buiten dit geweldige eigen telefoon net, met de aanleg waarvan in 1945 werd Begonnen, beschikt de A. A. nog over eigen telexverbmdingen tussen alle kan- Ieren, die over het grootste deel van het Grondgebied der V. S. verspreid liggen. T\ e Londense liftboy in Mincinglane I 1 tracht iedereen, die van zijn dien- 7^* sten gebruik maakt, op alle moge- I'jke manieren op te vrolijken. Hij heeft tóch een draagbare radio aangeschaft, |Bet behulp waarvan iedere liftpassagier lh een opgewekte stemming is, voordat de üft (je gewenste étage bereikt heeft. laatste uitslagen van sportwedstrij- ?®n schrijft hij op een vel papier, dat in de lift opprikt, zodat ook zijn Sportieve klanten hun hart kunnen op halen. Het overige personeel is hem ogst dankbaar, want het is reeds ver scheidene malen voorgekomen, dat een B«ef met een boos gezicht in de lift ^?rdween en er op een andere verdie ping weer glimlachend uitkwam. erwijl de bewoonster van een huis I in Garfield aan het winkelen was, plaatsten twee arbeiders van een bouwonderneming hun ladders tegen het ?uis, en begonnen het dak opnieuw te ^dekken met groene en bruine dak- ïa0 rien. Toen de bewoonster thuiskwam, :ek ze met haar handen in haar zij B tijdlang het gedoe van de werklie den op haar dak, en belde toen de po litie op. Enige ogenblikken later bleek, dat de arbeiders zich in het huis ver gist hadden. Daar de dakbedekking niet meer in haar oude vorm herschapen kon worden, daar verschillende oude dak pannen gebroken waren, was de aanne mer gedwongen het werk op zijn kos ten ten laten beëindigen. Al die tijd hulde de béwoonster zich in een diep stilzwijgen, Toen het dak klaar was en de nieuwe dakpannen vrolijk in de zon schitterden, belde ze atfiter de aanne mer op, en deelde hein mede, dat zij schadevergoeding eiste, daar de kleur haar niet beviel. Een plaatsje in Engeland, dat dezer dagen tien eeuwen bestaat, krijgt bij die gelegenheid electrische straatlantaarns. Amerika wordt met de dag kleu riger en fleuriger. De handelaren in lippenstift, nagellak, parfum, rouge, ogenzwart, crème, wenkbrauwen- stift, gezichtslotion, haarverf enz. (voor deze opsomming gingen wij bij een vrouwelijke collega te rade) maken Vertaald door: E GRIESE - K. DE VRIES 21) „U denkt, dat u uw vrije uurtje zult missen?" „U kunt iedere dag gaan wandelen, als u gegeten hebt." „Heel goed," gaf ik toe. Maar het vooruitzicht, maandenlang carbonaden te moeten eten, beklemde me een beet je. „En?" zei Dorothea, toen ik rnjj bui ten bij haar voegde. „Ik heb een baan. Dertig shilling per week om mee te beginnen en over drie maanden opslag," riep ik. „Dorothea." ik liet mijn stem dalen „je houdt van hardlopen. Zullen we nu hollen?" „Mijn knobbel „Geeft niet. Doe net, of hij er niet is. Kom." En haar hand grijpend, renden we als dwazen over het plein. „Zo, nu voel ik me beter," hijgde ik, „en een politieagent staat naar ons te kij ken." „Ik ben heel blij," zei Dorothea. „Nu zullen we toast gaan eten," En we goede zaken. Gedurende het afgelopen jaar hebben de Amerikaanse vrouwen n.L 300.000.000 dollar meer besteed aan cosmetica dan in 1946. De wereld-luchtpost werkt langza merhand zo uitstekend, dat het publiek het als normaal be schouwt, dat een brief in luttele dagen tijds de halve aardbol afreist. Maar soms trekt zo'n snelle verzending toch de aandacht. Op het hoofdkantoor van de American Overseas Airlines in New York kreeg men dezer dagen een brief van een hoofdbeambte der posterijen. Deze vertelde, dat hij op zijn beurt een brief had ontvangen van een ambtenaar van het plaatsje Mobridge, in de Staat South Dakota. Daarin stond o.m. „On langs kwam ik in het bezit van een luchtpostbrief, die op 31 Januari (een Zondag) op de post werd gedaan in Lemmer in Nederland. Op 2 Februari werd het epistel door de geadresseerde hier in Mobridge ontvangen. Ten be wijze hiervan stuur ik U het hoofd van deze brief plus de enveloppe. In min der dan drie dagen tijds van Nederland naar een plaatsje ergens in Noord-Ame- rika. Het is verbluffend...." Volgens Aneta heeft het bureau van de Indonesische Republiek te New York' verklaard, dat de Republiek de oprichting van een Amerikaans-Indone sische handelsonderneming heeft goed gekeurd. De Republiek en Fox, verte genwoordiger van een grote Ameri kaanse handelsonderneming, hebben in de Amerikaans-Indonesische handels onderneming een gelijk aandeel. De onderneming treedt op als tussen schakel en service-organisatie en repu blikeins verkoopbureau in de Ver. Sta ten van handelsartikelen en waren uit de Republiek en voorts als opkoopor ganisatie voor de Republiek in Amerika voor zover het aanschaffingen van de republikeinse regering betreft. Het is hierbij de bedoeling, dat deze aan- en verkopen zullen plaats hebben door middel van de gewone handelskanalen in de Ver. Staten. Het bestaan der onderneming, al dus de verklaring, doet in geen en kel opzicht afbreuk aan het recht van particuliere handelsbelangen in de Republiek, om rechtstreeks transacties af te sluiten met parti culiere handelsondernemingen in de Ver. Staten, terwijl door parti culieren desgewenst gébruik kan worden gemaakt van de diensten der onderneming. In de directie der onderneming heb ben Soemitro, vertegenwoordigers der Republiek en Fox zitting. Het Amerikaanse weekblad „Time" deelt mede, dat de Fox Company een commissieloon van 5 xal ontvangen per vervoerde ton producten en dat „de eerste buit" in het verschiet bestaat uit een partij rubber, tin peper enz., ter waarde van 170 millioen dollar, die kan worden verscheept zodra de Nederlan ders hun „economische blokkade" tegen de eilanden opheffen. Volgens de „Time" ontkent Fox, dat hij enigerlei monopolie zou bezitten en volgens zijn zeggen be strijkt de overeenkomst niet meer dan 25 van de totale handelsbeweging van Indonesië. Het artikel zegt nog, dat Fox poogt, de Nederlandse en Britse handels concerns te beletten, Indonesië te reser veren als hun „geheiligd jachtterrein" en dat Fox thans contact zoekt met andere handelsondernemingen in de V.S. „met de uitnodiging, door de geopende deur van de Archipel binnen te stappen als zij opengaat." Afrika. Vicariaat Bagampyo (Brits Oost-Afrika): dr. H. v. Lier (2e maal), C. v. d. Poel, H. Winkelmolen, J. Fran ken. VicariaatYaounde (Frans Kame- roun): W. Brouns. L. v. Heijgen; Distrikt Doumé: J. Evers, S. v. Kuijk. Vicariaat Douala (Fr. Kameroun): G. Verzijden. Vicariaat Libreville (Fr. Equat. Afrika): M. v. Roy. Vicariaat Bangui (Fr. Equat. Afrika): Cl. Bergsma. Bisdom Silva- Porto (Portugees West-Afrika): A. v Bommel. Brazilië: Apost. Ifrefektuur Teffé (met standplaats Rio de Janeiro, Seminarie): A. Verbeek, A. Turkenburg, Fr. N. v. Veen. Frankrijk: Voor het weeshuis te Meu- don (dioc. Versailles): G. Hackmann. Nederland. Voor het provincialaat te Rhenen: P. Maas. Voor het Groot-Scho- lastikaat te Gemert: A. v. d. Eijkhof. Voor het Missiehuis te Weert: G. v. d. Linden. M. v. d. Drift. Voor het Broe ders-Noviciaat te Baarle-Nassau-Grens: J. v. Schijndel. Met de K.L.M. DC-6 „Prinses Beatrix", welke uit Buenos-Aires kwam, arriveer de gisteravond op Sqhiphol pater C. van Zijl, van de orde van de Heilige Geest. Pater Van Zijl komt in Nederland voor een verlof van zes maanden, dan gaat hij weer terug naar Caruso in Portugees West-Afrika, waar hij reeds elf jaar werkt. Met een Dakota van de „Aero Holla- ne" arriveerde gisteren op het vliegveld „Welschap" te Eindhoven een aantal missionarissen uit Entebbe (Midden- Afrika). Het toestel, dat door de Ver enigde missionarissen voor missievluch- ten is gecharterd, was met 14 passagiers uit Afrika vertrokken. Generaal Clay, de Amerikaanse bevel hebber in Duitsland, heeft verklaard dat de Amerikanen nog altijd besloten zijn, ia Berlijn te blijven, zoveel vlieg tuigen te gebruiken voor de voedsel voorziening als nodig is, en daarmee voort te gaan „zolang de regering der V. S. dit wenst en zolang de Berlyners vrjj willen blijven". Waarschijnlijk zou den vele Skymasters worden ingelegd, die per vlucht 10 ton zouden kunnen vervoeren. Er zouden 270 landingen per dag kunnen worden uitgevoerd. Op Ifet ogenblik wordt per dagnog slechts een maximum van 1530 todtbereikL Na een kabinetsvergadering van drie uur in Downingstreet 10 heeft Bevin rapport over Berlijn uitgebracht aan de Engelse koning. Een woord voerder verklaarde, dat Groot-Brit- tannië Berlijn niet zal verlaten. Diplo matieke waarnemers geloven, dat En geland de blokkade van Berlijn voor de Veiligheidsraad wenst te brengen. Voorlegging aan het Permanent Hof van Internationale Justitie te Den Haag zou te veel vertraging met zich meebrengen. Intussen denkt men, dat ook de beraadslagingen tussen de Drie wel enige dagen zullen eisen. Churchill vroeg in het Lagerhuis aan de regering, te zorgen, dat het Parle ment met spoed van reces zou kunnen terugkeren, indien zich „ernstige gebeur tenissen" zouden voordoen. In Tiel werd gistermiddag de gemo derniseerde jamfabriek van de Mij. „De Betuwe" officieel door burgemeester Cambier van Nooten geopend. Dit be drijf, dat door de oorlog zeer zwaar was beschadigd, is thans nagenoeg hersteld. Met deze modernè en efficiente „jam keuken" kan de export aanmerkelijk worden opgevoerd. De heer N. F. Cambier van Nooten zei in zijn toespraak, dat heel Tiel, de gehele streek, ja zelfs in zekere zin heel- ons land belang heeft bij de uit breiding van dit bedrijf. Nadat het bedrijf in werking was ge steld, werden de vertegenwoordigers van de groot- en kleinhandel uitgeno digd de eerste jam te maken. De eerste 250 potten werden van een speciaal eti ket voorzien. De winkelier, die een der gelijke pot voor de verkoop krijgt toe gezonden, is één dag gast van Flipje, het fruitbaasje van Tiel. Hedenochtend in de vroegte deed zich een ongeval voor op de haringlogger Sch 39. Door het losschieten van het losblok, waarmee de vaten haring uit het ruim worden gehaald, werden de haringlossers Dirk Roos en Krijn Har- teveld aan het hoofd getroffen. De beide gewonden zijn naar het zie kenhuis aan de Zuidwal te 's Graven- hage overgebracht. Sinds 1 Juli verschijnt te Djokjakarta in het republikeinse gebied een dagblad, dat onder redactie staat van een groep Javaanse katholieken. Dit dagblad, dat de naam „Hildoep" (Leven) draagt, geeft de katholieke visie op de actuele gebeurtenissen. Te Parijs noemde een officiële woord voerder de Russische nota „hoffelijk en niet-agressief doch beslist negatief". De woordvoerder deelde mede, dat de Drie reeds beslist hebben inzake de te nemen stappen. Over de aard van deze stappen zeide hij niets. Waarnemers te Moskou zijn van me ning, dat het verdere verloop van zaken als volgt zal zijn: Na bestudering van het Russische antwoord zullen de Ame rikanen in verband met de Russische bereidverklaring, een viermogendheden- conferentie te houden, de Russen vra gen, wat zij hebben voor te stellen, of de Amerikanen zullen op de Russische nota geen antwoord geven en de toe stand laten zoals hij is. Dit laatste Is echter minder waarschijnlijk. Een hoge Russische functionaris heeft te Berlijn meegedeeld, dat de Westelijke mogendheden gedwongen zullen zijn, Berlijn binnen acht weken te verlaten als „bepaalde lekken in de blokkade doeltreffend kunnen worden gedicht". Kapitein Wright, luchtvaartdeskundi- ge van de Britse missie in Berlijn, heeft verklaard, dat, indien de Russen zouden proberen het gebruik van de luchtbrug naar Berlijn te beperken, daarop nood zakelijkerwijze een „militaire actie" zou volgen. „De Westelijke mogendheden, geremd door het tegenstribbelende Frankrijk, zullen waarschijnlijk proberen met Rus land verder te onderhandelen in plaats van geweld te gebruiken om de Sovjet blokkade te overwinnen," aldus werd volgens United Press in Berlijnse krin gen gezegd. Men meent dat de V. S. er de voorkeur aan zouden geven, tot actie over te gaan door gewapende convooien te sturen. Frankrijk zou echter weige ren, zich by een dergelijke actie aan te sluiten. Speciale ploegen arbeiders zijn druk bezig met, de reparatie van de spoorlijn tussen Berlijn en het Britse grenssta tion Helmstedt. Het beschadigde gedeelte is 7 K.M. lang en bevindt zich ten Wes ten van Maagdenburg. Uit Russische bron verluidt, dat niet kan worden ge zegd, wanneer de reparatie voltooid zal zijn. Het Russische militaire bestuur heeft weer vergunningen verleend voor auto verkeer tussen Berlijn en de Sovjet zone. Te Brussel meent men te weten, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Vijf landen, die op 19 en 20 Juli te Den Haag bijeenkomen, o.a. zullen spreken over de Palestijnse kwestie, zoals deze zich voordoet na de bemid deling van graaf Bernadotte en de be sluiten van de Veiligheidsraad- Ook de toekomstige politieke structuur van West-Duitsland, de voorstellen, welke de minister-presidenten der „Lander" hebben gedaan, en de Berlijnse kwestie zonden op het program staan. Een be langrijk onderwerp zal het nauwer aanhalen van de economische betrek kingen binnen de Westerse Unie zijn. De afwezigheid van militaire deskundi gen tijdens deze eerste vergadering wqst er op, dat, zo er al over militaire problemen gesproken zal worden, dit slechts in algemene lijnen zal geschie den. Men gelooft, dat de Vijf Landen reeds concrete plannen voor een mili taire samenwerking hebben. De V.S. hebben de gehele militaire uitrusting, welke Engeland krachtens de leen- en pachtwet in Duitsland ge bruikte, voor 7 millioen dollar aan En geland verkocht. Hiertoe zouden tanks, artillerie, vrachtauto's en verbindings materiaal behoren. De V.S. behouden zich het recht voor, verkoop van deze voorraden door Engeland aan derden te verbieden, tenzij dan aan sommige West-Europese landen. De staking in de Franse ambtelijke wereld sleept zich voort. Volgens zekere waarnemers neemt zij af, omdat op fi nanciën een belangrijke infiltratie met werkwilligen geconstateerd wordt, vol gens anderen vertoont zij neiging om zich uit te breiden. Het beeld is in ieder geval zeer ver ward, tengevolge van het grote aantal elkaar doorkruisende of oversnijden de syncicale instanties, die de strijd voeren niet slechts openlijk met de regering, maar ondergronds aak te gen elkaar. Het is zeker, dat de C. G. T. zonder zich nochtans op de voor grond te willen stellen, op een veralge mening van de staking blijft aansturen, en daar Force Ouvrière en het Christe lijk Vakverbond ondanks een opper vlakkige ..eenheid van actie", de com munistische organisatie, die vooral het lager personeel omvat, toch altijd van zekere politieke en deloyale oogmerken verdenken, is het bijvoorbeeld zeer twij felachtig of het gisteravond door het comité d'entente uitgegeven consigne aan de centrale administraties dat zijn alle ministeries om vanaf he denmiddag 4 uur het werk erbij neer te leggen, algemeen zal worden opge volgd. De samenhang der actie heeft er ook onder te lijden, dat de ontevreden heid der ambtenaren voor een deel niets anders is dan onderlinge afgunst der diverse categoriën. Inmiddels worden de onderhandelin gen met de regering voortgezet, reden waarom het zogenaamde autonome syn dicaat der postbeambten 6000 op een totaal van 80.000 een gisteravond uitgegeven stakingsorder aan zijn leden voor 24 uur heeft opgeschort. Tevens blijft de regering op haar stuk staan: geen uitbetaling der stakingsdagen en geen voorschot aan wie op 15 Juli in staking was; zij heeft er bovendien de waarschuwing aan toegevoegd, dat bu reau- en afdelingschefs en ander hoger personeel, dat aan de staking deelneemt, onmiddellijk in hun functie geschorst worden. De Veiligheidsraad heeft vannacht Joden en Arabieren bevolen het vuren te staken. De Joden en Arabieren heb ben drie dagen gekregen, om de vijan delijkheden te beëindigen. In de resolu tie wordt ook bevel gegeven, het vuren in Jeruzalem binnen 24 uur te staken. Het niet opvolgen door een der par tyen van het bevel van de Veiligheids raad wordt als een gevaar voor de we reldvrede opgevat, en de Veiligheids raad zal dan het toepassen van sanc ties of het gebruik van een internatio nale militaire macht overwegen. De Veiligheidsraad heeft tevens een amen dement aangenomen, dat Trygve Lie de bevoegdheid geeft, personeel en gel namen ieder twee porties dik beboter de toast en een krentebol. „Ik voel me zo gelukkig, dat ik bang ben, dat ik barsten zal," merkte ik op. En toen Dorothea te kennen gaf, dat dat niet het geluk, maar de toast was, ver telde ik haar, dat ze vulgair was, maar dat zij zelfs zo nog mijn vriendin zou blijven, daar mijn liefde voor haar ont zaglijke afmetingen had aangenomen. „Dat zal wel zakken," zei Dorothea. „Ik ken dat gevoel. Alles is couleur de rose. Je hunkert er naar, de lijdende mensheid te helpen. Je koopt potloden en springende kikkerg en pannelappen van iedere venter op ieder'e straathoek, en dan "komt de reactie. Ik wil je niet ontmoedigen of pessimistisch zijn, maar. „Je conversatie is uiterst boeiend," onderbrak ik haar zachtmoedig, „maar ik ben bang, dat ik je in de steek moet laten. Ik beloofde dr. Owen Westcott, het hem te laten weten, als dr. Peign- .ton me zou aannemen. Dus ik moet naar Wimpole Street en dan zie ik je later wel." Dorothea zat me aan te gapen. „Hoe oud is dr. Westcott?" „Dat," zei ik, heeft hoegenaamd niets met de kwestie te maken. Belofte maakt schuld." En haar mond stond nog een beetje open, toen ik haar verliet. Ik was benieuwd, of dr. Westcott er zou zijn. Ja, dr. Westcott was er. Het stond echter te bezien, of hij mij op dit uur van de dag te woord zou staan. „Vraag het eens," zei ik, en glimlach te tegen de bediende. „Zeg maar juf frouw Hilary Forrest." Hij ging mopperend weg. Zijn patroon was moe en was juist terug van een lange ronde visites. Hij was binnen de minuut terug. „Ja, dr. Westcott wil u ontvangen," zei hij met een stem, die duidelijk aangaf, dat hij niet verant woordelijk was voor de handelingen van zijn patroon. „Dr. Peignton heeft me aangenomen, dokter Westcott," begon ik zonder eni ge inleiding. „U vroeg mij, het u te la ten weten en ik beloofde het." „Ja," zei hij. „Ik vroeg me af, of u woord zou houden, juffrouw Forrest. Ik ik dacht juist aan u, toen de be diende mij kwam vertellen, dat u er was." „Wat grappig!" mompelde ik. „Nee. ik geloof niet, dat het dat was. Ik heb een nare vermoeiende flag gehad. Soms kunnen de zenuwen van de mensen je zelf beïnvloeden. En toen ik klaar was en wat ging rusten, viel mijn blik op uw kaartje, dat op tafel lag. En ogenblikkelijk klaarde de mist op. Weet u, dat u een bijzonder stimu lerende persoonlijkheid bent, juffrouw Forrest. Ik zeg nogmaals, dat uw va der gelijk had bezwaar te hebben tegen de naam ^'Martha voor u." Ik lachte en was ineens op mijn ge mak. „Zo, en vertel me nu alles over dr. Peignton." en ik stak van wal. Ik ver telde hem van de brief, van dr. Peign- ton's critiek over mijn dichte „e's", van het salaris en het aantal werkuren per deg. En ernstig zat dr. Westcott te luis teren; en, was het verbeelding, of ver dween, terwijl ik praatte, langzaamaan de vermoeide blik uit zijn ogen? Ik hoopte het. Om de eén o^andere reden wenste ik, dat deze zwijgzame, ernstige, plechtige man lachte en gelukkig en jong was. Er was zoveel geluk in de wereld, waarom zou hij dan verdrietig en neerslachtig zijn? Het kon zijn, dat hij ongelukkig getrouwd was. Plotse ling ontdekte ik, dat ik verlangde te weten, hoe zij was. Of ze mooi en vro lijk was, of ook vermoeid of droefgees tig. „Ja, juffrouw Forrest, u zei Enigszins verlegen verzamelde Ik mijn afgedwaalde gedachten. „Ik zei o, dat er natuurlijk nade len zijn. Dr. Peignton heeft een baard, en hij staat er op, dat ik elke dag een carbonade voor mijn lunch meebreng; hij zal mij het brood en de aardappelen geven en zijn knecht zal het vlees bra den." „Maar wat heeft dat te maken met de baard van dr. Peignton?" vroeg hij verwonderd. „O, niets! Ik merkte maar zo terloops op, 'dat hij een baard heeft en daar heb ik een grote hekel aan; maar de kar bonade hindert me nog meer. Hij raad de me aan, een ribstuk te kopen en er elke dag een stuk af te snijden. Hij schijnt niet geneigd te zijn mij de carbonade cadeau te doen, zoals hei brood en de aardappelen. En ik weet, dat carbonaden duur zijn, tenzij je New-Zeelandse koopt" Dr. Westcott lachte langzaam en niet zo pijnlijk, dacht ik, ofschoon hij er weer -even abrupt mee ophield. Mis schien was hij niet" gewend te lachen en moest hij gesmeerd worden, net als een machine. Hij ging gemakkelijker in zijn stoel zitten, als iemand, die zich voorbereidt op een lang gesprek, maar ik zei, dat ik gaan moest. „Maar hebt u mij alles verteld? Ziet u, ik ken Peignton en ik vertrouw dat ik u beter zal lere» kennen, juffrouw Forrest. En ik stel belang in uw loop baan. Ik hoop niet, dat het een geval van voorbijgaande „schepen" wordt, en dat ik na vandaag nooit meer iets van u zal horen En het leek me helemaal niet vreemd, dat deze hardwerkende man tijd zou hebben om zich bezig te houdep met een betrekkelijk onbekende. „Ziet u, u bent zo'n groot schip, een oorlogsschip, of een oceaanstomer en ik ben maar een klein scheepje een haringvisser," lachte ik. „Zou u niet te gewichtig zijn om belang in mijn we dervaren te stellen?" „Gewichtig! Wel kind, mensen van middelbare leeftijd achten het altijd een eer, als zij mogen omgaan met hen, die fris en onbedorven zijn. Wij zijn stoffig en muf en we leven in een sleur... „Maar uw vrouw?" „Ik heb geen vrouw," en de glimlach, die traag en toch zo verhelderend was kroop over zijn gezicht. „Wat bracht n op de gedachte, dat ik een vrouw had?" (Wordt vervolgd) den ter beschikking van graaf Berna dotte te stellen, voor het werk van de bemiddelaar tydens het bestand. De voorzitter van de bestandscom missie in Palestina heeft Trygve Lie er van in kennis gesteld, dat de Joden een grootscheeps offensief in de oude stads wijken van Jeruzalem hebben ingezet, om de gehele stad in bezit te hebben voordat de wapenstilstand van kracht wordt, teneinde" bij de komende vredes onderhandelingen althans deze troef in handen te hebben. Een groot aantal Arabieren neemt de vluoht uit Jeruza lem in de richting van Ramallah en Jericho. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse Zaken van Is raël heeft de beschuldiging van de voorzitter der wapenstilstandscom missie van de hand gewezen, dat le den van de Haganah zich op 8 Juli, de dag voor het eind van de wapen stilstand, met geweld toegang hebben verschaft tot het hotel „Koning Da vid", terwijl de vlag der V.N. nog op het gebouw woei. Volgens deze woordvoerder zijn manschappen van Israël het hotel met toestemming van waarnemers der V.N. binnengegaan. Arabische en Joodse communiqué's melden successen van beide partijen. Egyptische zware bombardements vliegtuigen hebben, volgens een Egyp tisch communiqué van Donderdagavond, een aanval gedaan op Tel Aviv met bri santbommen en brandbommen, waar door zware schade veroorzaakt zou zijn. Een Joods vliegtuig heeft Donderdag avond een raid uitgevoerd op Cairo en enkele bommen uitgeworpen. Iraakse vliegtuigen hebben een aanval gedaan op de haven van Haifa, waarbij een schip getroffen werd en in brand vloog. Vertegenwoordigers van het nieuwe Joodse Ministerie van Onderwijs en van het Staatscommissariaat voor de Min derheden van Ras en Godsdienst nemen aan, dat de H. Stoel betrekkingen met de staat Israël zou willen aanknopen om voor Üe daar levende katholieken een concordaat af te sluiten. Deze opvatting wordt echter in Vaticaanse kringen niet gedeeld. Daar is men van oordeel, dat het op de weg van de regering van de staat Israël ligt te trachten diplo matieke betrekkingen met het Vaticaan aan te knopen teneinde op die wijze eventueel tot een erkenning door de H. Stoel van de nieuwe staat Israël te kunnen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3